Ағаш кесу мен орман билетінің нысандарын, Ағаш кесу және орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 желтоқсандағы № 1511 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 18-02/40 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 36-бабының 9-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) ағаш кесу билетінің нысаны;
2) орман билетінің нысаны;
3) Ағаш кесу мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 1511 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Сериясы
Серия
Қазақстан
Республикасы
Республика
Казахстан
Ағаш кесу билеті
Лесорубочный билет
Облысы ______________________________ «_____»______________20___ жыл
Область год
Мекеме (орман иеленуші) ____________Ағашты кесу тәсілі ____________
Учреждение (лесовладелец)           Способ рубки
Орманшылық ________________________________________________________
Лесничество
Мемлекеттік орман қоры санаты _____________________________________
Категория государственного лесного фонда
Пайдалану түрі ____________________________ Есепке алу тәсілі _____
Вид пользования Способ учета
Негізінде _________________________________________________________
На основании
Рұқсат етіледі ____________________________________________________
Разрешается
20__ жылдың кеспе ағаш қоры есебіне _______________ сүректер кесуге
Вырубить в счет лесосечного фонда 20__ года древесины
Ағаштарды тартып шығаратын аралық _________________________________
Расстояние вывозки
Орамдардың №
№ кварталов
Телім №
№ выдела
Кеспе- ағаштың
№ /ауданы, га –
№ лесосеки/
площадь, га
Мөлдек- тердің
№/ ауданы, га –
№ делянок/
площадь, га
Шаруашылық Хозяйство
Өскендердің сақталуын қамтамасыз ету қажет
Обеспечить сохранение подроста
ауданы, га
на площади, га
1 га саны, мың дана
кол-во тыс. шт. на 1 га
Барлығы:
Итого:
Кестенің жалғасы
Продолжение таблицы
Тығыздалған текше метрдегі сүрек көлемі
Объем древесины в плотных куб.м
Ставка бойынша құны теңгемен
Стоимость по ставке в тенге
Төленуге тиіс, теңге
Причитается к уплате, тенге
Кәделі
деловой
Отындық
дровяной
шөпшектер мен бұтақтар
хвороста и сучьев
Барлығы
Итого
Кәделі
деловой
Отындық
дровяной
шөпшектер мен бұтақтар
хвороста и сучьев
Барлығы
Итого
Дайындалатын ағаш өнімі үшін төлемақыны бюджетке енгізу мерзімі  ____________________
Сроки внесения в бюджет платы за заготавливаемую лесопродукцию
Кесуге жатпайды ___________________________________________________
Рубке не подлежат   (тұқымдық ағаштар, тұқымдық жерлер және басқа
ағаштардың саны - количество семенников, семенных
куртин и других деревьев)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ағаш дайындауды аяқтау мерзімі «___» _______20___жыл
Срок окончания заготовки «___» _______20___ год
Уақытша қоймалар орны _____________________________________________
Места временных складов
Тасып әкетуге рұқсат берілді ______________________________________
Вывозка разрешается
Тасып әкету мерзімі «___»____________20___жыл
Срок окончания вывозки «___» ___________20___год
Мезгілінен бұрын кесуге рұқсат етіледі ____________________________
Досрочная вырубка разрешается
Ағаштың қабығын аршу, ағашты химиялық өңдеу мерзімі _______________
Сроки окорки, химической обработки древесины
Кеспеағашты тазарту тәсілі ________________________________________
Способ очистки лесосеки
Ағаштарды бекітілген технологиялық картаға сәйкес кесу керек _________________________
Разработку лесосек произвести согласно утвержденным технологическим картам
Ерекше шарттар ___________________________________________________
Особые условия
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
M.O. _______________________________________________________
М.П. _______________________________________________________
Мекеме басшысы ___________________________________________________
Руководитель учреждения (тегі, аты, әкесінің аты, қолы – подпись,
подпись, фамилия, имя, отчество)
Инженер _________________________________________________________
(Тегі, аты-жөні, қолы – подпись, Ф.И.О.)
Орман пайдаланушылар Қазақстан Республикасының ормандарында сүректі түбірімен босату қағидаларын және Қазақстан Республикасының ормандарында өрт қауіпсіздігі қағидаларын қатаң сақтауға міндетті. Көрсетілген қағидаларды бұзғаны үшін, сондай-ақ орман пайдаланушы ағаш кесілген жерді тазартудан жалтарған кезде, орман шаруашылығы мемлекеттік басқару органдары, сүрек дайындауды және орман пайдаланушылар жүргізіп жатқан басқа да жұмыстарды тоқтата тұрады.
Лесопользователи обязаны строго соблюдать правила отпуска древесины на корню в лесах Республики Казахстан и правила пожарной безопасности в лесах Республики Казахстан. За нарушение указанных правил, а также при уклонении лесопользователя от очистки мест рубок, государственные органы управления лесным хозяйством приостанавливают заготовку древесины и иные работы, проводимые лесопользователями.
Сүректі түбірімен босату қағидаларымен және өрт қауіпсіздігі  қағидаларымен таныстым
С правилами отпуска древесины на корню и правилами пожарной безопасности ознакомлен
Орман пайдаланушы __________________________________________
Лесопользователь (лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты –
должность, подпись, фамилия, имя, отчество)
Ағаштарды дайындау және тасып әкету мерзімдерінің ұзартылғаны туралы белгілер
Отметки о представлении отсрочек по заготовке и вывозке ___________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
M.O. Мекеме басшысы _________________________________________
М.П. Руководитель учреждения  (тегі, аты, әкесінің аты, қолы –
подпись, должность, подпись, фамилия, имя, отчество)
Ағаш кесетін жерді куәләндіру мәліметтері бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар
Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок
Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскінді сақтау _____гектар
Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса
Мыналар талап етіледі:
Требуется:
Орман ағаштарын отырғызу ______________ гектар
создание лесных культур на
ағаштың табиғи өсуіне көмектесу______________________________ гектар
содействие естественному возобновлению на
Мекеме басшысы _____________________________________________________
Руководитель учреждения   (тегі, аты, әкесінің аты, қолы – подпись,
должность, подпись, фамилия, имя, отчество)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 1511 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Сериясы
Серия
Қазақстан
Республикасы
Республика
Казахстан
Орман билеті
Лесной билет
на ______________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования )
«____»_______________ 20___ жыл
год
Облысы ____________________________________________________________
Область
Мекеме (орман иеленуші) __________________________________________
Учреждение (лесовладелец)
Орманшылық _______________________________________________________
Лесничество
Айналым __________________________________________________________
Обход
Орам мен телімнің нөмірлері  _____________________________________
Номера кварталов и выделов
__________________________________________________________________
Негізінде ________________________________________________________
На основании
__________________________________________________________________
Рұқсат етілсін ___________________________________________________
Допустить
__________________________________________________________________
(орман пайдаланушы және оның пошталық мекен–жайы – лесопользователь и его почтовый адрес)
к ________________________________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования )
Ауданда ___________________, мөлшерде ____________________________
На площади  (га)            в размере (саны, көлемі – количество,
объем)
Такса бойынша құны _________________________________________ теңге
Стоимость по таксе
Ерекше шарттар ___________________________________________________
Особые условия
Пайдалану мерзімі «__»_____ 20 ___ жылдан «___»______ 20___ жыл
аралығы
Срок пользования с «___»________ 20 ___ года по «___»_______
20___года
M.O. Мекеме басшысы ________________________________________
М.П. Руководитель учреждения
Инженер ____________________________________________________
Инженер
Орман пайдалану қағидаларымен, ормандағы өрт қауіпсіздігі қағидаларымен және оларды бұзғаны үшін жауапкершілікпен таныстым
С правилами лесопользования, правилами пожарной безопасности в лесах и ответственностью за их нарушения ознакомлен
Орман пайдаланушының қолы _________________________________
Подпись лесопользователя
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 1511 қаулысымен
бекітілген
Ағаш кесу және орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидалары

Об утверждении форм лесорубочного и лесного билета, Правил учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2011 года № 1511. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 18-02/40.
В соответствии с пунктом 9 статьи 36 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму лесорубочного билета;
2) форму лесного билета;
3) Правила учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2011 года № 1511
Форма
Сериясы                Қазақстан                 Республика
Серия №              Республикасы                 Казахстан
Ағаш кесу билеті
Лесорубочный билет
Облысы_________________________«_____»__________________20__жыл
Область                                                     год
Мекеме (орман иеленуші)__________Ағашты кесу тәсілі____________
Учреждение (лесовладелец)           Способ рубки
Орманшылық_____________________________________________________
Лесничество
Мемлекеттік орман қоры санаты__________________________________
Категория государственного лесного фонда
Пайдалану түрі_____________________Есепке алу тәсілі___________
Вид пользования                    Способ учета
Негізінде______________________________________________________
На основании
Рұқсат етіледі ________________________________________________
Разрешается
20__жылдың кеспе ағаш қоры есебіне____сүректер кесуге рұқсат беріледі
Вырубить в счет лесосечного фонда 20__ года                древесины
Ағаштарды тартып шығаратын аралық______________________________
Расстояние вывозки
Орамдардың
кварталов
Телім №
выдела
Кеспе-
ағаштың №
/ауданы,
га –
лесосеки/
площадь,
га
Мөлдек-
тердің
№/
ауданы,
га - №
делянок/
площадь,
га
Шаруашылық
Хозяйство
Өскендердің
сақталуын
қамтамасыз ету
қажет
Обеспечить
сохранение
подроста
ауданы,га
на
площади,
га
1 га
саны,
мың дана
кол-во
тыс. шт.
на 1 га
Барлығы:
Итого:
Продолжение таблицы
Тығыздалған текше метрдегі
сүрек көлемі
Объем древесины в плотных
куб.м
Ставка бойынша құны теңгемен
Стоимость по ставке в тенге
Төленуге
тиіс,
теңге
Причи-
тается к
уплате,
тенге
Кәделі
дело-
вой
Отын-
дық
дро-
вяной
шөпшек-
тер мен
бұтақтар
хвороста
и сучьев
Барлығы
Итого
Кәделі
деловой
Отындық
дро-
вяной
шөпшек-
тер мен
бұтақ-
тар
хвороста
и сучьев
Барлығы
Итого
Дайындалатын ағаш өнімі үшін төлемақыны бюджетке енгізу
мерзімі_____________________
Сроки внесения в бюджет платы за заготавливаемую лесопродукцию
Кесуге
жатпайды_______________________________________________________
Рубке не подлежат (тұқымдық ағаштар, тұқымдық жерлер және басқа ағаштардың саны - количество семенников, семенных куртин и других деревьев)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Ағаш дайындауды аяқтау мерзімі «__» _______20__жыл
Срок окончания заготовки                   «__» _______20__ год
Уақытша қоймалар орны__________________________________________
Места временных складов
Тасып әкетуге рұқсат берілді___________________________________
Вывозка разрешается
Тасып әкету мерзімі    «___»____________20__жыл
Срок окончания вывозки «___» ___________20__год
Мезгілінен бұрын кесуге рұқсат етіледі_________________________
Досрочная вырубка разрешается
Ағаштың қабығын аршу, ағашты химиялық өңдеу мерзімі____________
Сроки окорки, химической обработки древесины
Кеспеағашты тазарту тәсілі_____________________________________
Способ очистки лесосеки
Ағаштарды бекітілген технологиялық
картаға сәйкес кесу керек______________________________________
Разработку лесосек произвести согласно утвержденным технологическим
картам
Ерекше шарттар_________________________________________________
Особые условия
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
M.O.___________________________________________________________
М.П.___________________________________________________________
Мекеме басшысы_________________________________________________
Руководитель учреждения (тегі, аты, әкесінің аты,
қолы – подпись, фамилия, имя, отчество)
Инженер________________________________________________________
(Тегі, аты-жөні, қолы – подпись, Ф.И.О.)
Орман пайдаланушылар Қазақстан Республикасының ормандарында сүректі түбірімен босату қағидаларын және Қазақстан Республикасының ормандарында өрт қауіпсіздігі қағидаларын қатаң сақтауға міндетті. Көрсетілген қағидаларды бұзғаны үшін, сондай-ақ орман пайдаланушы ағаш кесілген жерді тазартудан жалтарған кезде, орман шаруашылығы мемлекеттік басқару органдары, сүрек дайындауды және орман пайдаланушылар жүргізіп жатқан басқа да жұмыстарды тоқтата тұрады.
Лесопользователи обязаны строго соблюдать правила отпуска древесины на корню в лесах Республики Казахстан и правила пожарной безопасности в лесах Республики Казахстан. За нарушение указанных правил, а также при уклонении лесопользователя от очистки мест рубок, государственные органы управления лесным хозяйством приостанавливают заготовку древесины и иные работы, проводимые лесопользователями.
Сүректі түбірімен босату қағидаларымен және өрт қауіпсіздігі қағидаларымен таныстым
С правилами отпуска древесины на корню и правилами пожарной безопасности ознакомлен
Орман пайдаланушы________________________________________
Лесопользователь (лауазымы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты – должность, подпись, фамилия, имя, отчество)
Ағаштарды дайындау және тасып әкету мерзімдерінің ұзартылғаны туралы белгілер
Отметки о представлении отсрочек по заготовке и вывозке________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
M.O. Мекеме басшысы______________________________________
М.П. Руководитель учреждения (тегі, аты, әкесінің аты, қолы – подпись, должность, фамилия, имя, отчество)
Ағаш кесетін жерді куәләндіру мәліметтері бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар
Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок
Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскінді сақтау_____________________________________гектар
Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса
Мыналар талап етіледі:
Требуется:
Орман ағаштарын отырғызу_________________гектар
создание лесных культур на
ағаштың табиғи өсуіне көмектесу__________________гектар
содействие естественному возобновлению на
Мекеме басшысы_________________________________________________
Руководитель учреждения (тегі, аты, әкесінің аты, қолы – подпись,
должность, фамилия, имя, отчество)
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2011 года № 1511
Форма
Сериясы                Қазақстан                 Республика
Серия №              Республикасы                 Казахстан
Орман билеті
Лесной билет
на _______________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)
«__» __________ 20___ жыл
год
Облысы ___________________________________________________
Область
Мекеме (орман иеленуші) __________________________________
Учреждение (лесовладелец)
Орманшылық _______________________________________________
Лесничество
Айналым __________________________________________________
Обход
Орам мен телімнің нөмірлері_______________________________
Номера кварталов и выделов
__________________________________________________________
Негізінде ________________________________________________
На основании
__________________________________________________________
Рұқсат етілсін____________________________________________
Допустить
__________________________________________________________
(орман пайдаланушы және оның пошталық мекен–жайы –
лесопользователь и его почтовый адрес)
к ________________________________________________________
(орман пайдаланудың түрі – вид лесопользования)
Ауданда ________, мөлшерде _________________________________
На площади (га) в размере  (саны, көлемі – количество, объем)
Такса бойынша құны _______________________________ тенге
Стоимость по таксе
Ерекше шарттар ___________________________________
Особые условия
Пайдалану мерзімі «__»_______20___жылдан «__»____20____жылға дейін
Срок пользования с «__»______20___года по «__»______20___года
M.O. Мекеме басшысы ___________________________________
М.П. Руководитель учреждения
Инженер _______________________________________________
Инженер
Орман пайдаланушы _____________________________________
Лесопользователь (Лауазымы, қолы, тегі, аты-жөні –
должность, подпись, фамилия, имя, отчество)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 декабря 2011 года № 1511
Правила
учета, хранения, заполнения и выдачи
лесорубочного и лесного билета

1. Жалпы ережелер
1. Осы Ағаш кесу және орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру қағидасы (бұдан әрі – Қағида) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 36-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және ағаш кесу мен орман билетін есепке алу, сақтау, толтыру және беру тәртібін анықтайды.
2. Мемлекеттiк орман қорында орман пайдаланудың мынандай:
1) сүрек дайындау;
2) шайырағаш шырындарын дайындау;
3) қосалқы сүрек ресурстарын (қабықтар, бұтақтар, түбiрлер, тамырлар, жапырақтар, бүршiктер) дайындау;
4) жанама орман пайдалану (шөп шабу, мал жаю, марал шаруашылығы, аң шаруашылығы, ара ұялары мен омарта орналастыру, бау-бақша шаруашылығы және өзге де ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiру, дәрiлiк шөптер мен техникалық шикiзаттар, жабайы өсетiн жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер мен басқа да тағамдық өнiмдер, мүк, орман жамылғысы мен түскен жапырақтар, қамыс дайындау мен жинау);
5) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн аңшылық шаруашылығының қажетi үшiн пайдалану;
6) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану;
7) мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристiк және спорттағы мақсаттар үшiн пайдалану;
8) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ағаш және бұта тұқымдылары мен арнайы мақсаттағы плантациялық екпелердің көшеттік материалын өсіру үшін пайдалану түрлері жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.11.07 N 1413 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Ағаш кесу және орман билеттерінің бланкілерін алдағы жылға ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің бір орталықтан жасап шығарылуын ұйымдастыратын және жалпы қажеттілікті анықтайтын уәкілетті органның ведомствосы аумақтық органдарының (бұдан әрі – аумақтық орган) өтінімдері негізінде орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органдардың ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) дайындайды.
4. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері өрнекті қағазда, беті басылған тормен көмкерілген, нөмірлері мен әріптік сериялары көрсетіле отырып, мемлекеттік және орыс тілдерінде басылады.
Басылған бланкілер әрқайсысы кітапша түрінде жеке 25 жиынтықтан көбейтіледі.
Ведомство өзінің аумақтық органдары арқылы облыс аумағында орналасқан мемлекеттік орман иеленушілерді бланкілермен жабдықтайды.
2. Ағаш кесу және орман билеттерінің бланкілерін есепке алу және сақтау
5. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері қатаң есептілік бланкілері болып табылады және осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен есепке алынуға және сақталуға жатады.

1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 36 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок учета, хранения, заполнения и выдачи лесорубочного и лесного билета.
2. В государственном лесном фонде осуществляются следующие виды лесопользования:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицыдревесных соков;
3) заготовка второстепенных древесных ресурсов (коры, ветвей, пней, корней, листьев, почек);
4) побочные лесные пользования (сенокошение, пастьба скота, мараловодство, звероводство, размещение ульев и пасек, огородничество, бахчеводство и выращивание иных сельскохозяйственных культур, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов, мха, лесной подстилки и опавших листьев, камыша);
5) пользование участками государственного лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства;
6) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
7) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей.
8) пользование участками государственного лесного фонда для выращивания посадочного материала древесных и кустарниковых пород и плантационных насаждений специального назначения.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.11.2012 № 1413 (вводится в действие с 01.01.2013).
3. Бланки лесорубочных и лесных билетов изготавливаются ведомством уполномоченного органа в области лесного хозяйства (далее – ведомство) на основании заявок территориальных органов ведомства уполномоченного органа (далее – территориальный орган), которые определяют общую потребность и организуют централизованное изготовление бланков лесорубочных и лесных билетов на предстоящий год.
4. Бланки лесорубочных и лесных билетов печатаются на узорной бумаге, покрытой отпечатанной сеткой, на государственном и русском языках с указанием номеров и буквенных серий.
Отпечатанные бланки брошюруются каждый отдельно по 25 комплектов в книжке.
Ведомство через свои территориальные органы снабжает бланками государственных лесовладельцев, находящихся на территории области.
2. Учет и хранение бланков лесорубочных и лесных билетов
5. Бланки лесорубочных и лесных билетов являются бланками строгой отчетности и подлежат учету и хранению в установленном настоящими правилами порядке.

6. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін алатын аумақтық органдар мен орман иеленушілер олардың есебін жүргізеді және ведомствоға жылдық есеппен бірге осы бланкілердің кірісі мен шығысы туралы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес есеп береді, сондай-ақ есепті жылдан кейінгі жылға оларға деген қажеттілікті мәлімдейді.
7. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің жасалуына қарай, бірақ ағымдағы жылдың бірінші тоқсаны аяқталатын күннен кешіктірмей, ведомство аталған бланкілерді бағаны сәлемдемелер етіп жібереді немесе оларды сенімхат бойынша өзіне оған ведомстволық бағыныстағы аумақтық органдарға береді.
Аумақтық орган он жұмыс күні ішінде олардың облыстық атқарушы органның қарауындағы орман иеленушілерге берілуін қамтамасыз етеді. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін бере отырып, аумақтық орган босатылған бланкілер санына екі дана етіп жүк құжатын жазады, олардың біреуі алушы – орман иеленушіге беріледі, ал екіншісі аумақтық органның іс қағаздарында қалады.
8. Ағаш кесу мен орман билеттері бланкілерінің кірісі мен шығысын есепке алуды осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес Қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы бойынша орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметін жүргізеді.
Орман пайдаланушыларға нақты берілген және бүлінген ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін орман иеленушінің есебінен шығару осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес осы бланкілердің кірісі мен шығысы туралы есептің негізінде жүргізіледі.
9. Орман пайдаланушыларға беру үшін жұмсалған ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін орман иеленуші шығысқа - қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабында нөмірлерін, берілген күнін және кімге берілгенін көрсете отырып, билеттің әрбір жиынтығын жеке-жеке шығарады.
Бүлінген бланкілер бір бұрышынан екіншісіне қиғаш сызық тартылып, қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабы бойынша шығысқа шығарылып, жеке папкада сақталады.
10. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері сейфтерде, темір шкафтарда немесе құлып салынатын темір жәшіктерде сақталады.
Бланкілер сақталатын сейфтер, шкафтар және жәшіктер құлыпталып, оларға бланкілердің сақталуына және жұмсалуына жауапты адамда сақталатын мөрмен мөрленеді.
11. Орман пайдаланушылармен барлық есеп айырысу аяқталғаннан кейін ағаш кесу мен орман билеттерінің үшінші данасы сақтау және қатаң есептілік бланкілерін есепке алу кітабына оның пайдаланылуы туралы белгі қою үшін орман иеленушінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырылады.
Бухгалтерлік есеп қызметі ағаш кесу мен орман билеттері бойынша есеп айырысулардың аяқталғанын тексереді және осыдан кейін оларды сақтауға қабылдап алады.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері нөмірлер ретімен «20__ жылғы ағаш кесу мен орман билеттері» деген атаумен арнайы іске тігіледі.
Іске тігілген ағаш кесу мен орман билеттері және оларға қоса тіркелген материалдарға тізім жасалып, ол жылдың аяғында тігіледі.
Бухгалтерлік есеп қызметі сақтауға қабылдап алған ағаш кесу мен орман билеттері оларға қатысты барлық материалдармен және құжаттармен бірге бес жыл бойы сақталады, содан кейін жойылуға жатады. Ағаш кесу мен орман билеттерінің істерін жоюды орман иеленушінің басшысы тағайындайтын құрамы 3 адамнан тұратын комиссия осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес олардың жойылғаны туралы акт жасай отырып, жүргізеді.

6. Территориальные органы и лесовладельцы, получающие бланки лесорубочных и лесных билетов, ведут их учет и вместе с годовым отчетом представляют ведомству отчет о приходе и расходе указанных бланков, а также заявляют потребность в них на следующий за отчетным год, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. По мере изготовления бланков лесорубочных и лесных билетов, но не позднее даты окончания первого квартала текущего года, ведомство рассылает указанные бланки ценными посылками или выдает их по доверенности подведомственным ему территориальным органам.
Территориальный орган в течении десяти рабочих дней со дня получения бланков обеспечивает передачу их лесовладельцам, находящимся в ведении областного исполнительного органа. Выдавая бланки лесорубочных и лесных билетов, территориальный орган выписывает накладную на отпущенное количество бланков в двух экземплярах, один из которых выдается лесовладельцу - получателю, а второй остается в делах территориального органа.
8. Учет прихода и расхода бланков лесорубочных и лесных билетов ведется службой бухгалтерского учета лесовладельца по Книге учета бланков строгой отчетности, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Списание фактически выданных лесопользователям и испорченных бланков лесорубочных и лесных билетов с подотчета лесовладельца производится на основании отчета о приходе и расходе этих бланков, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Бланки лесорубочных и лесных билетов, израсходованные на выдачу лесопользователям, списываются лесовладельцем в расход – отдельно каждый комплект билета с указанием в книге учета бланков строгой отчетности номера, даты выдачи и кому именно они выданы.
Испорченные бланки погашаются перечеркиванием с угла на угол, списываются в расход по книге учета бланков строгой отчетности и хранятся в отдельной папке.
10. Бланки лесорубочных и лесных билетов хранятся в сейфах, железных шкафах или железных ящиках с замками.
Сейфы, шкафы и ящики, где хранятся бланки, запираются замками и опечатываются печатью, которая хранится у лица, ответственного за хранение и расходование бланков.
11. По окончании всех расчетов с лесопользователями третий экземпляр лесорубочных и лесных билетов сдается в службу бухгалтерского учета лесовладельца для хранения и отметки в книге учета бланков строгой отчетности об ее использовании.
Служба бухгалтерского учета проверяет законченность расчетов по лесорубочным и лесным билетам и после этого принимает их на хранение.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты подшиваются в порядке номеров в специальные дела под наименованием «Лесорубочные и лесные билеты за 20_ год».
На подшитые в дело лесорубочные и лесные билеты и приложенные к ним материалы составляется опись, которая подшивается в конце года.
Принятые службой бухгалтерского учета на хранение лесорубочные и лесные билеты со всеми относящимися к ним материалами и документами хранятся в течение пяти лет, после чего подлежат уничтожению. Уничтожение дел лесорубочных и лесных билетов производится комиссией в составе трех человек, назначаемой руководителем лесовладельца, с составлением акта об их уничтожении, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

12. Жыл аяқталғанда бланкілерді есепке алу кітабында ағаш кесу мен орман билеттерінің қалдығы есептен бөлек шығарылады. Аяқталған жылдың соңындағы бланкілердің қалдығы келесі жылға көшіріледі.
3. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілерін беру және толтыру
13. Ағаш кесу мен орман билеттері бірдей нөмірі бар үш данада толтырылады:
1) біріншісі – орман пайдаланушыға беріледі, ол оны орман пайдаланудың аяқталуына дейін сақтайды және орман иеленушінің, ведомство мен оның аумақтық органдарының лауазымды тұлғаларының, ормандарды мемлекеттік бақылау органдары және табиғат қорғауды бақылау органдары өкілдерінің талап етуі бойынша көрсетеді;
2) екіншісі – орманшылыққа жіберіледі, ол учаске беру, орман пайдалануға рұқсат беру үшін негіз болып табылады және орманшы оны куәландыру актісімен бірге орман иеленушіге тапсырады;
3) үшіншісі – орман иеленушіде қалдырылады.
14. Ағаш кесу мен орман билеттерінің бланкілері машинада басу құралдарының (компьютер) көмегімен толтырылады, ал олар болмаған жағдайда көкшіл немесе көк түсті сиясы бар қаламмен әрбір данасы ұқыпты түрде анық және тап-таза күйінде толтырылады. Өшіруге және былғауға болмайды.
15. Ведомство сүректі дайындау көлемін бекіткеннен кейін үш жұмыс күні ішінде ағаш кесу жұмыстарын жүргізуге ағаш кесу билеті орман пайдаланушыға онда «Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде ағаш кесу ережесін бекіту туралы» (бұдан әрі – Ағаш кесу ережесі) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 14 ақпандағы № 141 қаулысына сәйкес орман иеленушімен келісілген кеспеағашты игерудің технологиялық карталары болған жағдайда беріледі.
16. Ағаш кесу билеті қолданылатын мерзім ішінде оған қажет болуына қарай: дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру, дайындау мерзімін кейінге қалдыруға рұқсат беру туралы, ағаш кесу билеті бойынша орман пайдалану құқығының ауысуы туралы және басқа да жазбалар жазылады және белгілер қойылады.
Ағаш кесілген жерді және дайындалған сүректі куәландыру актісі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес дайындалған ағаш материалдарын тасып әкетуге рұқсат беру үшін негіз болып табылады.
17. Ағаш кесу билетінің бланкісі төмендегідей толтырылады:
1) «Пайдалану түрі» деген жолда басты, аралық, өзге де мақсаттарда пайдалану үшін ағаш кесу көрсетіледі немесе жанама ағаш ресурстарын дайындаудың нақты түрі жазылады;
2) «Кесу тәсілі» деген жолда: ағаштарды жаппай, іріктеп, біртіндеп, ерікті – іріктеп, бірлі-жарым кесу деп көрсетіледі.
Орманды баптап-күту мақсатында ағаш кесуге ағаш кесу билетін жазып берген кезде «іріктеп» деген сөзден кейін ағаш кесудің түрін (жарықтандыру, тазарту, сирету, өтпелі кесу, санитарлық мақсатта кесу) көрсету қажет, ал басқа мақсаттарда ағаш кесу түрлеріне ағаш кесу билетін жазып берген кезде – ағаш кесу тәсілінен (жаппай, іріктеп) кейін кесудің нысаналы мақсаты көрсетіледі (санитарлық мақсатта кесу, өтімді үйінділерді жинау, электр желісін тартуға жол аршу, құрылыс салуға алаңқайлар тазарту, зерттеу жұмыстары кезінде нысаналар жасау және өзге де мақсаттар үшін). Жанама ағаш ресурстары дайындалған жағдайда ол жолға сызықша қойылады;

12. По окончании года в книге учета бланков выводится остаток отдельно лесорубочных билетов и лесных билетов. Остаток бланков на конец истекшего года переносится на следующий год.
3. Заполнение и выдача бланков лесорубочных и лесных билетов
13. Лесорубочные и лесные билеты заполняются в трех экземплярах, которые имеют одинаковый номер:
1) первый - выдается лесопользователю, который хранит его до окончания лесопользования и предъявляет по требованию должностных лиц лесовладельца, ведомства и его территориальных органов, представителей органов государственного контроля за лесами и природоохранного контроля;
2) второй - направляется в лесничество, он служит основанием для предоставления участка, допуска к лесопользованию и сдается лесничим лесовладельцу вместе с актом освидетельствования;
3) третий - остается у лесовладельца.
14. Бланки лесорубочного и лесного билета заполняются с помощью средств машинописи (компьютер), а в случае их отсутствия - шариковой ручкой синего цвета аккуратно, четко и чисто каждый экземпляр. Подчистки и помарки не допускаются.
15. Лесорубочный билет на проведение рубок леса выдается лесопользователю в течение трех рабочих дней после утверждения объемов заготовки древесины ведомством, при наличии у него технологических карт на разработку лесосек, согласованных с лесовладельцем в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2005 года № 141 «Об утверждении Правил рубок леса на участках государственного лесного фонда» (далее – Правила рубок леса).
16. В течение срока действия лесорубочного билета на нем при необходимости производятся записи и отметки: о разрешении вывозки заготовленных лесоматериалов, о разрешенной отсрочке на заготовку, о переходе прав лесопользования по лесорубочному билету и другие.
Основанием для разрешения вывозки заготовленных лесоматериалов является Акт об освидетельствовании мест рубок и заготовленной древесины, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
17. Бланк лесорубочного билета заполняется следующим образом:
1) в строке «Вид пользования» указывается: главное, промежуточное, прочие рубки или указывается конкретный вид заготовки второстепенных древесных ресурсов;
2) в строке «Способ рубки» указывается: сплошная, выборочная, постепенная, добровольно-выборочная, рубка единичных деревьев.
При выписке лесорубочного билета на рубки ухода за лесом после слова «выборочная» необходимо указать вид рубок ухода (осветление, прочистка, прореживание, проходная рубка, санитарная рубка), а при выписке лесорубочного билета на прочие рубки – после способа рубки (сплошная, выборочная) указать целевое назначение рубки (санитарная рубка, уборка ликвидной захламленности, разрубка трассы линии электропередачи, расчистка площади под строительство, разрубка визиров при изыскательских работах и для иных целей). В случае заготовки второстепенных древесных ресурсов в строке делается прочерк;

3) «Есепке алу тәсілі» деген жолда: жер көлемі бойынша, кесуге белгіленген ағаштардың мөлшері бойынша және дайындалған ағаш материалдарының немесе екінші дәрежелі ағаш ресурстарының саны бойынша есепке алу тәсілі көрсетіледі.
Түбірімен босатылатын сүректі есепке алу кесу тәсілдеріне байланысты:
1) ауданы бойынша – жаппай кесудің барлық түрлерінде, сондай-ақ өтімді үйінділерді жинау кезінде;
2) кесуге белгіленген ағаштардың саны бойынша – іріктеп кесу кезінде және сүрекдің сегіз см және одан да жуан болған жағдайда; іріктеп санитарлық кесу және бірлі-жарым ағаштарды кесу кезінде;
3) дайындалған ағаш материалдарының мөлшері бойынша – егер кесуге жататын сүректің қорын алдын ала анықтау мүмкін болмаған жағдайда жүргізіледі.
Шөпшектерде, қураған ағаштарда, құйын сұлатпаларда, жел сұлатпаларда жұмыс жүргізген жағдайда сүрек босату ағаш кесу билетінде дайындалатын сүректің дәл мөлшері көрсетіле отырып жүргізіледі.
Босатылатын сүректің мөлшері есепке алудың барлық түрлерінде тығыз текше метрлер бойынша айқындалады. Сексеуіл сүрегін босатқан кезде оны массасын тоннамен есептеуге рұқсат етіледі.
Екінші дәрежелі сүрек ресурстарын босату әдетте мынадай өлшем бірліктерін қолдана отырып, олардың мөлшері бойынша есепке алынып жүргізіледі:
1) тонналар - шайыр, ағаш шырындары, қабығы, жапырақтары, бүршіктері үшін (килограммен есептеледі);
2) қоймалық текше метрлер – кесілген ағаш қалдықтары, түбірлер, тамырлар, қурайлар, бұтақты жем, қылқан жапырақты ағаш бұтақтары үшін;
3) даналар – жіңішке ағаштар мен қурайдан, тал шыбықтардан, сондай-ақ жаңа жылдық шыршалардан дайындалатын ұсақ сортименттер үшін.
18. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігінде «негізінде» деген сөзден кейін ағаш босатудың негіздемесі көрсетіледі.
Мемлекеттік орман иеленуші бөлінісінде ағаш кесудің жыл сайынғы көлемін бекіту туралы уәкілетті органның бұйрығы ағаш босатуға негіз болып табылады.
«Рұқсат етіледі» деген сөздерден кейін орман пайдаланушының толық атауы, оның салық төлеуші ретінде тіркелу нөмірі және оның заңды мекенжайы көрсетіледі.
«20__ жылдың кеспеағаш қоры есебінен кесілсін» деген жолда кеспеағаш қоры бөлінген жыл, сондай-ақ қай орманнан (өсіп тұрған, қураған, өрттен, зиянкестерден зақымданған, жел құлатқан және басқалар) ағаш кесуге рұқсат етілгені көрсетіледі.
«Тасымалдау қашықтығы» деген жолда кеспеағаштан жалпы жұрт пайдаланатын жолға дейінгі қашықтық көрсетіледі, ол кеспеағаш орталығынан жолға дейінгі ең қысқа қашықтық бойынша картографиялық материалдармен анықталады және «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 506-бабына сәйкес жергілікті рельефке байланысты түзетіледі.
«Мемлекеттік орман қорының санаты» деген жолда мемлекеттік орман қорының санаттары: ерекше қорғалатын орман аумақтары, қала ормандары мен орман саябақтары, жасыл аймақтар, эрозияға қарсы ормандар, егістік пен топырақ қорғайтын ормандар және басқалары көрсетіледі.

3) в строке «Способ учета» указывается способ учета: по площади, по числу деревьев, назначенных в рубку, по количеству заготовленных лесоматериалов или второстепенных древесных ресурсов.
Учет древесины, отпускаемой на корню, в зависимости от способов рубки производится:
1) по площади – при всех видах сплошных рубок, а также при уборке ликвидной захламленности;
2) по числу деревьев, назначенных в рубку - при проведении выборочных и древостоя восемь сантиметров и более; выборочных санитарных рубок и рубки единичных деревьев;
3) по количеству заготовленных лесоматериалов - если предварительно не представляется возможным определить запас подлежащей вырубке древесины.
При разработке валежника, сухостоя, бурелома, ветровала отпуск древесины производится с указанием в лесорубочном билете точного количества подлежащей заготовке древесины.
Количество подлежащей отпуску древесины при всех видах учета определяется в плотных кубометрах. При отпуске древесины саксаула разрешается производить учет по массе в тоннах.
Отпуск второстепенных древесных ресурсов производится с учетом по их количеству с применением следующих единиц измерения:
1) тонны – для живицы, древесных соков, коры, листьев, почек (учитываются в килограммах);
2) складочные кубометры – для порубочных остатков, пней, корней, хвороста, веточного корма, хвойной лапки;
3) штуки – для мелких сортиментов из тонкомера и хвороста, ивового прута, а также новогодних елок.
18. В текстовой части лесорубочного билета после слов «На основании» указывается основание для производимого отпуска леса.
Основанием отпуска леса является приказ уполномоченного органа об утверждении ежегодных объемов рубок в разрезе государственных лесовладельцев.
После слова «разрешается» указывается полное наименование лесопользователя, его индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика и юридический адрес.
В строке «Вырубить в счет лесосечного фонда 20_ года» указывается год, на который выделен лесосечный фонд, а также вырубка какого леса разрешается (растущего, сухостойного, поврежденного огнем, насекомыми, ветровального и другие).
В строке «Расстояние вывозки» указывается расстояние от лесосеки до дороги общего пользования, которая определяется по картографическим материалам по кратчайшему расстоянию от центра лесосеки до дороги и корректируется в зависимости от рельефа местности в соответствии со статьей 506 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
В строке «Категория государственного лесного фонда» указывается категория государственного лесного фонда: особо охраняемые лесные территории, городские леса и лесопарки, зеленые зоны, противоэрозионные леса, поле - и почвозащитные леса или другие.

19. Ағаш кесу билетінің мәтіндік бөлігіндегі кестеде мыналар көрсетіледі:
1) гектардың оннан бір бөлігіне дейінгі дәлдікпен кеспеағаштар көлемі гектармен, сондай-ақ шаруашылық (қылқан жапырақты, қатты жапырақты немесе жұмсақ жапырақты) көрсетіледі. Қажет болуына қарай шаруашылық басты тұқым бойынша: қарағай, шырша, сексеуіл, тал және басқа да шаруашылықтар деп көрсетілуі мүмкін;
2) «Өскіннің сақталуын қамтамасыз ету» деген бағандарда өскін және кеспеағашты бөлу кезінде жүргізілген есепке сәйкес 1 гектарға шаққанда мың данадағы өскін саны сақталуға тиіс алқап;
3) «Тығыз текше метрмен алғанда сүрек көлемі» деген бағандарда босатылатын бір текше метр дәлдікпен босатылатын сүрек көлемі;
4) «Теңгемен ставка бойынша құны» деген бағандарда орман пайдалану үшін ақы мөлшері көрсетіледі, оны босатылатын өсіп тұрған сүректің көлемі және оның белгіленген түбірмен босатылған сүрек үшін төлемақы ставкалары, шайыр, ағаш шырындарын, жанама ағаш ресурстарын дайындау көлемдері «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 506-бабына сәйкес айқындалады және «Мемлекеттік орман қорында және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда орман пайдалану үшін төлем ставкаларын есептеуге арналған ережелер мен әдістемелік нұсқаулықтарды бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрі міндетін атқарушының 2009 жылғы 12 маусымдағы № 344 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5719 нөмірмен тіркелген) бұйрығымен бекітілген олардың бағасы басшылыққа алына отырып есептелген кеспеағаштың материалдық–ақшалай бағасының негізінде орман иеленуші анықтайды;
5) «Төленуге тиіс, теңге» деген бағанда төленуге тиіс сома көрсетіледі. Тегін босатылатын жағдайда бұл бағанда «тегін» деп жазылады.
Кесте әрбір кеспеағаш бойынша жеке-жеке толтырылады.
Ағаш кесу билеті екі немесе одан көп босатылатын бірліктеріне (кеспеағаштар немесе мөлдектер) жазылатын жағдайда кестенің соңында осы билетке енгізілген барлық босатылатын бірліктер бойынша жалпы қорытындысы шығарылады.
20. «Дайындалатын орман өнімдері үшін бюджетке төлемақы енгізу мерзімдері» деген жолда әрбір мерзім бойынша жарна төлеу күні мен оның мөлшері көрсетіледі.
Өсіп тұрған ағашты, шайырды, ағаш шырындары мен екінші дәрежелі ағаш ресурстарын босату кезінде (шамалы мөлшері бойынша немесе көлемі бойынша есепке ала отырып, сондай-ақ қателер анықталған жағдайда) дайындалған сүректің, шайырдың, ағаш шырындарының және жанама ағаш ресурстарының жалпы мөлшері ағаш кесу билетінде көзделген мөлшермен (көлеммен) сәйкес келмеген жағдайларда (егер дайындау онда көрсетілген жерлерде жүргізілген жағдайда) орман иеленушілер төлем сомасын қайта есептеуді және оны орман пайдаланушылардың қайта есептеу кезінде анықталған нақты дайындалған көлем үшін төлеуін қамтамасыз етеді. Бұл жағдайда қосымша есептелген соманы орман пайдаланушылар кезекті төлем жасау мерзімінде бюджетке енгізуі тиіс.
Орман иеленушінің сүректі түбірімен босатумен айналысатын маманы ағаш кесу билеті жазылған күннен кейін, сондай-ақ орман пайдаланушылардың жеке шоттарына-карточкаларына тиісті жазбалар жазу үшін оған әрбір өзгеріс енгізілген күннен кейін ертеңінен қалдырмай оның үшінші данасын өзінің бухгалтерлік есеп қызметіне тапсырады. Бухгалтерлік есеп қызметінің аталған жазбаларды енгізуі туралы ағаш кесу билетіне белгі қойылады.

19. В таблице текстовой части лесорубочного билета указывается:
1) площадь делянок в гектарах с точностью до одной десятой гектара, а также хозяйство (хвойное, твердолиственное или мягколиственное). При необходимости хозяйство указывается по главной породе: сосновое, еловое, саксауловое, ивовое и так далее;
2) в графах «Обеспечить сохранение подроста» – площадь, на которой должен быть сохранен подрост и количество подроста в тысячах штук на 1 гектар, согласно проведенному при отводе лесосек учету;
3) в графах «Объем древесины в плотных кубических метрах» – количество отпускаемой древесины с точностью до одного кубического метра;
4) в графах «Стоимость по ставке в тенге» – размер платы за лесные пользования определяется лесовладельцем на основании материально-денежной оценки лесосек, рассчитанной исходя из объемов и установленные ставки платы за древесину, отпускаемую на корню, объемов заготовки живицы, древесных соков, второстепенных древесных ресурсов и цен на них, установленных в соответствии со статьей 506 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) и приказом И.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 июня 2009 года № 344 «Об утверждении Правил и Методических указаний для расчета ставок платы за лесные пользования в государственном лесном фонде и в особо охраняемых природных территориях» (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5719);
5) в графе «Причитается к уплате, тенге» – сумма, причитающаяся к уплате. При бесплатном отпуске в этой графе проставляется «бесплатно».
Таблица заполняется по каждой делянке в отдельности.
В том случае, когда лесорубочный билет выписывается на две и более отпускные единицы (лесосеки или делянки), в конце таблицы подводится общий итог по всем отпускным единицам, внесенным в этот билет.
20. В строке «Сроки внесения в бюджет платы за заготавливаемую лесопродукцию» указываются даты взносов и размеры взносов по каждому сроку.
В случаях, когда при отпуске древесины на корню, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов (с учетом по примерному количеству или по площади, а также при обнаружении ошибок) общее количество заготовленной древесины, живицы, древесных соков и второстепенных древесных ресурсов не совпадает с количеством (площадью), предусмотренным (предусмотренной) в лесорубочном билете (при условии, если заготовка произведена в пределах мест, указанных в нем), лесовладельцы обеспечивают перерасчет суммы платы и ее уплату лесопользователями за фактически заготовленный объем, установленный при перерасчете. В этом случае дополнительно исчисленные суммы подлежат внесению в бюджет лесопользователями в очередной срок уплаты платежа.
Специалист лесовладельца, ведающий отпуском древесины на корню, предоставляют в свою службу бухгалтерского учета третий экземпляр лесорубочного билета не позднее следующего дня после его выписки, а также после каждого внесенного в него изменения для производства соответствующих записей в лицевые счета-карточки лесопользователей. О внесении указанных записей службой бухгалтерского учета делается отметка на лесорубочном билете.

21. «Кесуге жатқызылмайды» деген жолда ағаш кесу ережесіне сәйкес кеспеағашта (мөлдекте) нақ қандай ағаштың кесілмейтіні, мысалы: ___ дана мөлшерде артықшылығы бар ағаштар, __ дана мөлшерде тұқымдық ағаштар және жазылған ағаш кесу билеті бойынша кесуге арналмаған басқа да ағаштар, өскіннің сақталу пайызы және өзге де мәліметтер көрсетіледі.
22. «Дайындау мерзімінің аяқталуы» деген жол Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 1287 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі түбірінен босату ережесінде (бұдан әрі – Өсіп тұрған ағашты босату ережесі) белгіленген дайындау мерзімдеріне сәйкес толтырылады.
23. «Уақытша қойма орындары» деген жолда белгіленген тәртіппен ресімделген уақытша (аралық) қоймалар орналасқан орамдардың нөмірлері көрсетіледі.
24. «Тасып әкетуге рұқсат етіледі» деген жол:
1) сүрек босату кезінде алқабы ескеріле отырып, «Тасып әкетуге рұқсат етіледі» деген сөздерден кейін «дайындаумен бір мезгілде» деген сөздер көрсетілуі тиіс;
2) сүрек босату кезінде мөлшері бойынша ескеріле отырып, «Тасып әкетуге рұқсат етіледі» деген сөздерден кейін «дайындаумен бір мезгілде уақытша орман қоймаларына» немесе «дайындалған ағаш материалдарының мөлшері куәландырылғаннан кейін» деген сөздер көрсетілуі тиіс;
3) сүрек босату кезінде өрттер, сондай-ақ дауыл құлатқан және желсұлатпаларынан зақымдалған екпелердегі мөлшері бойынша ескеріле отырып, «Тасып әкетуге рұқсат етіледі» деген сөздерден кейін «Дайындаумен бір мезгілде» деген сөздер көрсетілуі тиіс.
25. «Тасып әкетуді аяқтау мерзімі» деген жол Өсіп тұрған сүректі түбіріне босату ережесі белгілеген тасып әкету мерзімдеріне сәйкес толтырылады.
26. «Мерзімінен бұрын кесуге рұқсат етіледі» деген жолда осы кесуге рұқсат етілген күн, сондай-ақ мерзімінен бұрын кесуге рұқсат етілген сүректің мөлшері және қандай кеспеағаштарда (мөлдектерде) рұқсат етілгені көрсетіледі.
27. «Сүректің қабығын аршу, химиялық өңдеу мерзімі» деген жолда осы жұмыстар жүргізілуге тиіс мерзімдер қойылады.
28. «Кеспеағашты тазарту тәсілі» деген жолда жалпы алғанда ағаш кесу билеті бойынша, ал қажет болған жағдайда жекелеген мөлдектер немесе олардың бөліктері бойынша мынадай тазарту тәсілдерінің біреуі көрсетіледі:
1) ағаш кесу қалдықтарын шіріп кету немесе өрт жағынан қауіпсіз кезеңде кейіннен жағып жіберу үшін жатқан жерінде қалдырып, оларды үйіп қою немесе үзік-үзік жал етіп жинап қою;
2) бұл орман өсу жағдайларын жақсартуға жәрдемдесетін кезде ұнтақталған ағаш кесу қалдықтарын (ағаштың құрғақ түрлерінен басқа, жоңқа немесе ұзындығы бір метрден аса қоймайтын кесінділер түріндегі) ағашы кесілген жерлерге шашып тастау;

21. В строке «Рубке не подлежат» указывается, что именно не подлежит рубке на лесосеке (делянке) согласно правилам рубок леса, например: плюсовые деревья в количестве ___ штук, семенные деревья в количестве ___ штук и другие, не предназначенные для рубки по выписанному лесорубочному билету, процент сохранности подроста и иные.
22. Строка «Срок окончания заготовки» заполняется в соответствии со сроками заготовки, установленные Правилами отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года № 1287 (далее – Правила отпуска древесины на корню).
23. В строке «Места временных складов» указываются номера кварталов, в которых располагаются временные (промежуточные) склады.
24. Строка «Вывозка разрешается» заполняется:
1) при отпуске древесины с учетом по площади надлежит после слов «Вывозка разрешается» указать «одновременно с заготовкой»;
2) при отпуске древесины с учетом по количеству надлежит после слов «Вывозка разрешается» указать «одновременно с заготовкой на временные лесные склады» или «после освидетельствования заготовленного количества лесоматериалов»;
3) при отпуске древесины с учетом по количеству в насаждениях, поврежденных пожарами, а также за счет разработки бурелома и ветровала надлежит после слов «Вывозка разрешается» указать «одновременно с заготовкой».
25. Строка «Срок окончания вывозки» заполняется в соответствии со сроками вывозки, установленными Правилами отпуска древесины на корню.
26. В строке «Досрочная вырубка разрешается» указывается дата, с которой эта вырубка разрешается, а также количество разрешенной к досрочной вырубке древесины и на каких лесосеках (делянках).
27. В строке «Сроки окорки, химической обработки древесины» проставляются сроки, в которые эти работы должны быть проведены.
28. В строке «Способ очистки лесосеки» необходимо указать по лесорубочному билету в целом, а при необходимости по отдельным делянкам или их частям, один из способов очистки:
1) сбор порубочных остатков в кучи или прерывистые валы с оставлением их на месте для перегнивания или последующего сжигания в период, неопасный в пожарном отношении;
2) разбрасывание измельченных порубочных остатков (в виде щепы или отрезков не более одного метра, кроме сухих типов леса) на вырубках, когда это способствует улучшению лесорастительных условий;

3) ағаш кесу қалдықтарын тасымалдау жолдарына жинау және оларды сүйретіп тасу барысында нығыздау.
Кеспеағаштарды тазартудың атап көрсетілген әдістері аралас пайдаланылуы мүмкін.
Ағашы кесілген жерлерді тазартудың нақты тәсілдерін орман иеленушісі қолданылатын кесу ағаш тәсілін және оның өсу орнының жағдайларын және орманды қалпына келтіру ерекшеліктерін ескере отырып белгілейді.
Орман дақылдарын егу немесе өскінмен қалпына келтіру көзделген жаппай ағаш кесу орындарында кесу қалдықтары аралықтарындағы қашықтығы кемінде жиырма метр болатындай етіп биіктігі 1 - 1,2 м қаз-қатар үйінділер немесе жалдар етіп жиналып, кейіннен олар жағып жіберіледі немесе шіру үшін қалдырылады.
29. «Кеспеағаштардағы игеру бекітілген технологиялық карталарына сәйкес жүргізу» деген жолда ағаш кесу билетіне қоса тіркелген орман иеленушімен келісіліп, орман пайдаланушы бекіткен технологиялық карталардың нөмірлері мен күні көрсетіледі, олар ағаш кесу ережелеріне сәйкес әрбір кеспеағашқа жасалады.
Технологиялық картада орманды кесу және оны сүйретіп әкету, ағаш кесілген жерлерді кесу қалдықтарынан тазарту, орманды қалпына келтіру тәсілдері; алаңдарында өскін мен жас шыбықтар, күзет аймақтарымен бірге кесуге жатқызылмайтын ағаштар, құмырсқа илеулері сақталуға тиіс ағаш тасу жолдарының, бұрылыстарының, сүйрету жолдарының, тиеу алаңшаларының, қоймалар орналасқан орындардың, механизмдер орнатылған жерлердің және жұмысшыларға қызмет көрсету объектілерінің схемасы; топырақты эрозиядан қорғау және сүрекдіңнің қалатын бөлігін сақтау жөніндегі талаптары көрсетіледі.
30. «Ерекше жағдайлар» деген жолда кеспеағаш жұмыстарын жүргізу ерекшеліктері, сондай-ақ Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған ағашты босату ережесінде көзделмеген жағдайлар көрсетіледі, олар жайында билетке белгі қою қажет. Мысалы: шырыны жиналатын кезде қайыңды кесуге тыйым салынады; еменді 15 маусымнан 15 қыркүйекке дейін кесуге болмайды; экологиялық-орман өсіру талаптарын өскінді, жас талды және қалдырылуға тиіс сүрекдің бөлігін сақтауды, топырақты эрозиядан қорғауды қамтамасыз ететін көлемде экологиялық және орман өсіру талаптарын орындау; қылқан жапырақты ағаш тұқымдарының түбірлерін қабығынан аршу және басқа да шарттарды орындау қажет.
31. «Дайындау мен тасымалдау мерзімін кейінге қалдыру туралы белгілер» деген жолда орман иеленуші басшысының немесе оның орынбасарының қолы қойылып, мөр басылған тиісті жазбалар енгізіледі.
32. «Ағаш кесілген жерлерді куәландыру материалдары бойынша орманды қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралар» бөлімі Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған ағашты босату ережесінде белгіленген мерзімде кеспеағаш куәландырылғаннан кейін толтырылады.
«Орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскіннің сақталуы» деген жолда орман дақылдарын егу шараларын жүргізбей немесе табиғи қалпына келуге жәрдемдеспей-ақ орманның қалпына келуін қамтамасыз ететін өскін сақталған алқап көрсетіледі.
Өскіннің сақталуы қамтамасыз етілмеген жағдайда «орман дақылдарын құру» және «табиғи қалпына келуге жәрдемдесу» деген жолдарда аталған іс-шаралардың талап етілетін көлемі жазылады. Өскіннің сақталуы қамтамасыз етілген жағдайда көрсетілген жолдарда сызықша қойылады.
«Мекеме басшысы» деген жолда орман иеленуші басшының қолы мен тегі, аты-жөні қойылып, мөрмен расталады.

3) укладывание порубочных остатков на волоки и уплотнение их в процессе трелевки.
Перечисленные способы очистки лесосек применяются комбинированно.
Конкретные способы очистки мест рубок устанавливаются лесовладельцем с учетом применяемого способа рубки, условий местопроизрастания и особенностей возобновления леса.
На сплошных вырубках, где предусмотрено создание лесных культур или порослевое возобновление, порубочные остатки должны укладываться в параллельные кучи или валы высотой 1 – 1,2 метра при расстоянии между ними не менее двадцать метров, с последующим их сжиганием или оставлением на перегнивание.
29. В строке «Разработку лесосек произвести согласно утвержденным технологическим картам» указываются номера и даты приложенных к лесорубочному билету согласованных лесовладельцем и утвержденных лесопользователем технологических карт, которые составляются на каждую лесосеку в соответствии с Правилами рубок леса.
В технологической карте указываются способы рубки леса и трелевки древесины, очистки мест рубок от порубочных остатков, способ лесовосстановления; схема размещения лесовозных дорог, усов, волоков, погрузочных площадок, места расположения складов, стоянок механизмов и объектов обслуживания рабочих; площади, на которых должны быть сохранены подрост и молодняк, не подлежащие рубке деревья с охранными зонами, муравейники; требования по предохранению почв от эрозии и сохранению остающейся части древостоя.
30. В строке «Особые условия» указываются особенности проведения лесосечных работ, а также условия, не предусмотренные Правилами отпуска древесины на корню, о которых необходимо сделать отметку в билете. Например: запрещается рубка березы в период сокодвижения; запрещается рубка дуба с 15 июня по 15 сентября; выполнить эколого-лесоводственные требования в объемах, обеспечивающих сохранение подроста, молодняка и подлежащей оставлению части древостоя, предохранение почвы от эрозии; произвести окорку пней хвойных пород и другие условия.
31. В строке «Отметки о предоставлении отсрочек по заготовке и вывозке» производятся надписи за подписью руководителя лесовладельца или его заместителя, заверенной печатью.
32. Раздел «Мероприятия по восстановлению леса по материалам освидетельствования мест рубок» заполняется после освидетельствования лесосек в сроки, установленные Правилами отпуска древесины на корню.
В строке «Сохранение подроста, обеспечивающего восстановление леса» указывается площадь, на которой сохранен подрост, обеспечивающий восстановление леса без проведения мер создания лесных культур или содействия естественному возобновлению.
При не обеспечении сохранения подроста в строках «создание лесных культур» и «содействие естественному возобновлению» прописываются требуемые объемы указанных мероприятий. При обеспечении сохранения подроста в указанных строках проставляются прочерки.
В строке «Руководитель учреждения» проставляется подпись и фамилия, инициалы руководителя лесовладельца, которые заверяются печатью.

33. Орман билетінің бланкісі мынадай үлгіде толтырылады:
«Негізінде» деген жолда мемлекеттік орман қоры учаскілеріндегі орман ресурстарын ұзақ мерзімді орман пайдалануға беру жөніндегі тендердің нәтижелері туралы хаттама бойынша шешім, аумақтық органның немесе уәкілетті органның орманды пайдалануға беру туралы шешімі келтіріледі.
«Рұқсат етілсін» деген жолда орман пайдаланушының атауы - жеке тұлғаның тегі, аты-жөні, оның салық төлеуші ретінде тіркелу нөмірі және заңды тұлға үшін мекен-жайы, салық төлеушінің тіркелу нөмірі және одан кейін орман пайдаланудың мынадай түрлері көрсетіледі:
1) орманды жанама пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып);
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу мақсаттары үшін пайдалану;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелерін мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттар үшін пайдалану;
4) аң аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін, сондай-ақ жабайы жануарлардың пайдалы қасиеттері мен тіршілік ету өнімдерін шаруашылық мақсаттарда пайдалану (нақты пайдаланылуы анықтала отырып).
«Алқапта» және «мөлшерде» деген көрсеткіштер жолында алқабы гектармен және орман пайдалану бойынша тиісті деректер: көлемдері текше метрде, данада, тоннада, килограмда және басқалай көрсетіледі. Орман пайдаланудың алқабы мен көлемін анықтау кезінде ғылыми-негізделген нормалар және жергілікті өкілдік органдар бекітетін нормативтер ескеріледі.
«Такса бойынша құны» деген жолда орман пайдалану үшін белгіленген төлем сомасы (теңге) қойылады, ол:
1) орманды жанама пайдалану үшін - аумақтық органдармен келісілген облыстардың жергілікті атқарушы органдары жасаған есептер негізінде жергілікті өкілдік органдар белгілеген ставкалар бойынша;
2) мемлекеттік орман қоры учаскелерін ғылыми-зерттеу, мәдени-сауықтыру, рекреациялық, туристік және спорттық мақсаттарда пайдалану, аң аулау объектілеріне жатпайтын жануарлар дүниесін, сондай-ақ жабайы жануарлар пайдалы қасиеттері мен тіршілігінің өнімдерін шаруашылық мақсаттарда пайдалану үшін – «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес анықталады.
Көрсетілген пайдаланулар үшін төлемдерді бюджетке енгізу рұқсат беретін құжат алынғанға дейін жүргізіледі, онда төлем құжатының деректемелері көрсетіле отырып жүргізілген төлем туралы белгі қойылады.
«Ерекше жағдайлар» деген жолда орман пайдаланудың әрбір түрін жүзеге асыру кезінде сақталуы тиіс, оған тән негізгі ерекшеліктер мен жағдайлар көрсетіледі. Мысалы, ұйымдасқан аңшылық шаруашылығы бар мемлекеттік орман қоры аумағында иттермен мал жаюға жол берілмейді; жабайы жемістер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да тағам өнімдерін дайындау мен жинау екпеағаштарға жидек, саңырауқұлақ өсетін жерлерге нұқсан келтірмейтін әдістермен жүргізілуі тиіс; Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктерді жинауға тыйым салынады; орман пайдалануды жүзеге асыру кезінде уақытша құрылыстарды ғана тұрғызуға және өзге де жағдайларға рұқсат етіледі.

33. Бланк лесного билета заполняется следующим образом:
В строке «На основании» приводится решение по протоколу о результатах тендера по предоставлению лесных ресурсов на участках государственного лесного фонда в долгосрочное лесопользование, решение лесовладельца, решение территориального органа или ведомства о предоставлении лесопользования.
В строке «Допустить» указывается наименование лесопользователя – фамилия, имя, отчество физического лица, его индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика и для юридического лица адрес местонахождения, регистрационный номер налогоплательщика и далее в строке «к» – указывается вид лесопользования:
1) побочные лесные пользования (с определением конкретного пользования);
2) пользование участками государственного лесного фонда для научно-исследовательских целей;
3) пользование участками государственного лесного фонда для культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целей;
4) пользование в хозяйственных целях животным миром, не относящимся к объектам охоты, а также полезными свойствами и продуктами жизнедеятельности диких животных (с определением конкретного пользования).
В строке в показателях «На площади» и «в размере» – указываются площадь в гектарах и данные по лесопользованию: объемы в кубических метрах, штуках, тоннах, килограммах. При определении площади и объемов лесопользования учитываются научно-обоснованные нормы и нормативы, утверждаемые местными представительными органами.
В строке «Стоимость по таксе» проставляется сумма платы за лесопользование (в тенге), которая определяется:
1) за побочные лесные пользования – по ставкам, установленным местными представительными органами на основании расчетов, составленных местными исполнительными органами областей, согласованных с территориальными органами;
2) за пользование участками государственного лесного фонда в научно-исследовательских, культурно-оздоровительных, рекреационных, туристских и спортивных целях, пользование в хозяйственных целях животным миром, не относящимся к объектам охоты, а также полезными свойствами и продуктами жизнедеятельности диких животных - в соответствии со статей 501 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
Внесение в бюджет платы за указанные пользования производится до получения разрешительного документа, в котором делается отметка о произведенной оплате с указанием реквизитов платежного документа.
В строке «Особые условия» приводятся основные особенности и условия, характерные для каждого вида лесопользования, которые необходимо соблюдать при его осуществлении. Например, на территории государственного лесного фонда с организованным охотничьим хозяйством пастьба скота с собаками не допускается; заготовка и сбор дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других пищевых продуктов должны производиться методами, не наносящими вред насаждениям, ягодникам, грибницам; сбор растений, включенных в Красную книгу, запрещается; при осуществлении лесопользования разрешается устройство только временных сооружений и иные условия.

34. «Пайдалану мерзімі» деген жолда пайдалануды бастау мен аяқтаудың нақты күндері белгіленеді. Орман билетінде белгіленген орман пайдалану аяқталғаннан кейін куәландыру актісі жасалады.
35. Орман билеті бойынша пайдалану мерзімі бір жылға (1 қаңтардан 31 желтоқсанға дейін) немесе бір маусымға (бал жинау, саңырауқұлақтар, жидектер және басқалар дайындау) белгіленеді.
36. Орман билеті бланкісінің тиісті жолдарына орман пайдаланудың нақты орны (орманшылық, айналым, орамдар мен телімдердің нөмірлері) көрсетіліп, пайдаланудың әрбір түріне жеке жазылады және орман пайдаланушыға жазылған күннен кейін ол үш жұмыс күні ішінде беріледі.
37. Орман иеленушісі ағаш кесу билетінің немесе орман билетінің данасын жоғалтқан жағдайда акт жасалып, жоғалған ағаш кесу немесе орман билеттерінің орнына билеттің көшірмелері он жұмыс күні ішінде жазып беріледі. Көшірмеде бұрынғы нөмірі қойылып, «Жоғалған билеттің орнына» деген жазба жасалады.
Ағаш кесу немесе орман билетінің пайдаланылмай қалып қойған даналары бір бұрышынан екінші бұрышына сызылып, бүлінген бланкілермен бірге жеке папкада сақталады.
38. Орман пайдаланушы өзіне берілген ағаш кесу немесе орман билетін жоғалтып алған жағдайда ол орман иеленушіге оның көшірмесін беру туралы өтінішпен жазбаша арыз береді.
Мұндай жағдайларда көшірме жазып беру осы Қағидалардың 37-тармағында көрсетілген тәртіппен жүргізіледі.
Қажет болған жағдайларда орман иеленуші басшысының рұқсатымен мүдделі ұйымдарға беру үшін немесе уәкілетті мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша ағаш кесу мен орман билеттерінің көшірмелері алынуы мүмкін. Бұл көшірмелер кәдімгі ақ қағазда жасалады, билет бланкілерін осы мақсаттар үшін пайдалануға тыйым салынады.
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________ облысы бойынша
20__ жылы ағаш кесу және орман билеттері бланкілерін есепке алу
кітабы Мемлекеттік орман иеленуші __________________________________
Бланкілерді алу және беру күні
Бланкілер кімнен және қандай құжат бойынша алынды
Бланкілер кімге берілді
Ағаш кесу билеттері
Орман билеттері
Кіріс
Шығыс
Кіріс
Шығыс
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
Сериясы және нөмірлері
Жиынтық саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________________ облысы бойынша 20__ жылы ағаш кесу және орман билеттері бланкілерінің кірісі және шығысы туралы Мемлекеттік орман иеленуші
_________________________________________
Ағаш кесу билеттері, жиынтық
Орман билеттері, жиынтық
1
2
3
20__жылдың 1 қаңтарына қалдық
20 ___ жылы алынғаны
20__ жылы жұмсалғаны
20__ жылдың 1 қаңтарына қалдық
20__ жылға қажет
Басшы________________________________________
Қаржы бөлімінің бастығы________________________
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Ағаш кесу және орман билеттері бланкілерін жою туралы АКТ
Осы акт мемлекеттік орман иеленушінің 20 _ жылғы ____________ __ бұйрығы негізінде төменде аталған азаматтардың қатысуымен сақтау мерзімі біткен құжаттарды жою жүргізілгені туралы жасалды:
____________________________________________________________________
(бланкілердің атауы және саны,
____________________________________________________________________
сондай-ақ жоюдың тәсілі, күні мен орны)
Жою кезінде қатысқандар:
________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) (қолы)
Ағаш кесу және орман билетін
есепке алу, сақтау, толтыру және
беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ағаш кесу орындарын және дайындалған сүректі куәландыру актісі
«____» ________________ 20_____ жыл
_____________________________________________________________ облысы
Мемлекеттік орман иеленуші __________________ Орманшылық __________
___________________________________________________________________
(акті жасаушының лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
Орман пайдаланушы__________________________________________________
(мекеменің аты)
___________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні)
_______________________________________________________ қатысуымен,
20__ жылғы «____» ________ № ______ сенімхат негізінде әрекет ететін
«____» ____________ 20____ жылы, куәландыру күні және орны туралы ____________________ хабарландырылған және _________________________
(хабарландыру тәсілі)            (куәландыру кезінде қатысушылардың
____________________________________________________________________
лауазымдары, тегі және аты-жөні)
№ _______ орамда, кесу орындарын куәландыруды жасадық мөлдектің № _____________, ағаш кесу билеті № ___________,
«____» __________ 20____ жылы ______________________________берілген
(кім берді)
Кесу тәсілі ______________________, есепке алу тәсілі _____________
Тазарту тәсілі ____________________________________________________
Дайындау мерзімінің аяқталуы _____, әкетілім мерзімінің аяқталуы ___
Куәландыру кезінде белгіленгені:
Өлшем бірлігі
Орман кесу билетімен алдын ала қарауымен
Нақты кесілгені
Куәландыру күні ағаштың қолда бары
Ескерту
1
2
3
4
5
6
Кеспеағаш ауданы
га
Барлық массасы
текше метр
Соның ішінде
кәделік
отын
шырпы
сақталынуы
өскін
ауданы
га
саны
мың дана

34. В строке «Срок пользования» устанавливаются конкретные даты начала и окончания лесопользования. По окончании лесопользования, определенного лесным билетом, составляется акт освидетельствования.
35. Срок пользования по лесному билету устанавливается на один год (с 1 января по 31 декабря) или на сезон (медосбора, заготовки, грибов, ягод и другой).
36. Лесной билет выписывается отдельно на каждый вид пользования с указанием в соответствующих строках бланка конкретного места лесопользования (лесничество, обход, номера кварталов и выделов) и выдается со дня его выписки лесопользователю в течение трех рабочих дней.
37. При утере лесовладельцем экземпляра лесорубочного или лесного билета составляется акт и взамен утерянных лесорубочного или лесного билета выписываются в течение десяти рабочих дней дубликаты билета. На дубликате проставляется прежний номер и делается надпись «Взамен утерянного».
Остающиеся неиспользованные экземпляры бланка лесорубочного или лесного билета погашаются перечеркиванием с угла на угол и хранятся вместе с испорченными бланками в отдельной папке.
38. При утере лесопользователем выданного ему лесорубочного или лесного билета он подает лесовладельцу письменное заявление с просьбой о выдаче ему дубликата.
Выписка дубликата в этих случаях производится в порядке, изложенном в пункте 37 настоящих Правил.
В необходимых случаях, по разрешению руководителя лесовладельца, могут сниматься копии с лесорубочных и лесных билетов для выдачи заинтересованным организациям или по запросу уполномоченных государственных органов. Указанные копии изготавливаются на обычной белой бумаге, бланки билетов для этих целей использовать запрещается.
Приложение 1
к Правилам учета, хранения,
заполнении и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
Книга
учета бланков лесорубочных и лесных билетов на 20__ год
по ____________________________________ области
Государственный лесовладелец __________________________________
Дата
получения
и выдачи
бланков
От кого
и по
какому
документу
получены
бланки
Кому
выданы
бланки
Лесорубочные билеты
Лесные билеты
Приход
Расход
Приход
Расход
Серия
и
номера
Коли-
чество
комп-
лектов
Серия
и
номера
Коли-
чество
комп-
лектов
Серия
и
номера
Коли-
чество
комп-
лектов
Серия
и
номера
Коли-
чество
комп-
лектов
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Приложение 2
к Правилам учета, хранения,
заполнении и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
Отчет
о приходе и расходе бланков лесорубочных и лесных билетов за
20__ год по ______________________________ области
Государственный лесовладелец __________________________
Лесорубочные билеты,
комплектов
Лесные билеты,
комплектов
1
2
3
Остаток на 1 января
20_ года
Получено в 20 _ года
Израсходовано в
20_ года
Остаток на 1 января
20_ года
Необходимо на 20_ года
Руководитель __________________________________
Начальник финансового отдела___________________
Приложение 3
к Правилам учета, хранения,
заполнении и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
АКТ
об уничтожении бланков лесорубочных и лесных билетов
Настоящий акт составлен на основании приказа государственного
лесовладельца «__» ____________ 20_ года о том, что в присутствии
нижеперечисленных лиц произведено уничтожение документов, срок хранения которых истек:
__________________________________________________________________
(наименование бланков и количество,
__________________________________________________________________
а также способ, дата и место уничтожения)
При уничтожении присутствовали:
________________________________________       _____________
(должность, фамилия, имя, отчество)           (подпись)
________________________________________       _____________
(должность, фамилия, имя, отчество)           (подпись)
________________________________________       _____________
(должность, фамилия, имя, отчество)           (подпись)
Приложение 4
к Правилам учета, хранения,
заполнении и выдачи
лесорубочного и лесного билета
Форма
АКТ
освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины
«__» _______________ 20__ года
Область ______________________________________________________
Государственный
лесовладелец ___________________ Лесничество ____________________
_________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество составителя акта)
в присутствии лесопользователя____________________________________
(наименование организации)
________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
_________________________________________________________________,
действующего на основании доверенности № ______
от «____» ____________ 20__ года, извещенного о дате и
месте освидетельствования «____» _________________ 20__ года
__________________ и _______________________________________________
(способ извещения)   (должности, фамилии и инициалы присутствующих
при освидетельствовании)
произвели освидетельствование мест рубок в квартале №____________,
делянка № _______________, по лесорубочному билету № ____________,
выданному ______________________________ «__» __________ 20__ года
(кем)
Способ рубки ___________________________, способ учета ___________
способ очистки____________________________________________________
срок окончания заготовки ________, срок окончания вывозки_________
При освидетельствовании установлено:
Ед.
изм.
Преду-
смотрено
по
лесо-
рубочному
билету
Фактически
вырублено
Наличие
древесины на
день
освидетель-
ствования
Примечание
1
2
3
4
5
6
Площадь
лесосеки
га
Масса-
всего
куб.м.
в том
числе
деловой
дров
хвороста
Сохранность
подроста
площадь
га
количество
тыс.
шт
При освидетельствовании выявлены следующие нарушения Правил
отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда

Куәландыру кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы № 1287 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде өсіп тұрған сүректі босату ережесінің мынадай бұзушылықтары анықталған:
№ р/с
Бұзушылықтың түрлері
Өлшем бірлігі
Саны
Тұрақсыздық төлемінің өлшемі
Тұрақсыздық төлемінің сомасы
1
2
3
4
5
6
1.
Артықшылығы, тұқымы бар ағаш және тұқымы бар топтағы ағаштарды құламалар мен жолақтарда кесу немесе зақымдау
га
2.
Өсіп тұрған сүректі түбірінен босату ережесіне сәйкес кесуге тыйым салынған ағаш, бұта және шырмауықтарды өз еркімен кесу, жою, зақымдау
текше метр
3.
Басты мақсатта пайдалану үшін ағаш кесу және іріктеп кесуді жүргізу кезінде кесуге жатпайтын ағаштардың өсуі тоқтауы дәрежесіне дейін жою немесе кесу
текше метр
4.
Орман пайдаланушыға берілген кеспеағаш шекарасынан тысқары жерде ағаштардың өсуі тоқтаудың дәрежесіне дейін жою немесе кесу
текше метр
5.
Орман дақылдары және ағаш кесу билеті немесе ордер сәйкестілігімен сақтауға жататын өскінді, зақымдау немесе жою
га
6.
Шала кесінділерді қалдыру:
Орман учаскелерінің жиынтық түрінде;
Кеспеағашты жаппай кесуге тағайындалған учаскелерде іріктеп кесумен немесе жеке ағаш және шоқтасқан түрде
текше метр
7.
Кеспеағаштарда сүректі, орман қоймасының ауданында тазарту жұмысын жүргізу кезінде, ағаш таситын жол трассаларында, құрылыс, ғимараттар мен қондырғыларды, сондай-ақ 4 айдан аса мерзімде ағаш таситын жол бойындағы апаттық сүректерді (мерзімін ұзартумен қоса) белгіленген мерзімде шығарылмаған сүректі қалдыру
текше метр
8.
Кесу орындарын кесу қалдықтарынан қанағаттанарлықсыз немесе уақытында жинамау тазалау
га
Орман пайдаланушының түсінігі
Куәландыру кезіндегі қатысқан адамдардың ескертулері мен ұсыныстары
Мемлекеттік орман иеленуші, ұйым
Орман пайдаланушы
Қатысқандар
Қолдары:
Акт бойынша қорытынды:
Орман иеленушінің, ұйымның басшысы
«_____» _______________ 20_____ жыл

утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года № 1287:
п/п
Виды нарушений
Ед.
изм.
Кол-
во
Размер
неустойки
Сумма
неустойки
1
2
3
4
5
6
1.
Рубка или повреждение
плюсовых, семенных деревьев и
деревьев в семенных группах,
куртинах и полосах
га
2.
Самовольная рубка,
уничтожение, повреждение
деревьев, кустарников и лиан,
запрещенных к рубке в
соответствии с Правилами
отпуска древесины на корню
куб.
м
3.
Рубка или повреждение до
степени прекращения роста
деревьев, не подлежащих рубке
при проведении постепенных и
выборочных рубок главного
пользования
куб.
м
4.
Рубка или повреждение до
степени прекращения роста
деревьев за пределами
переданных лесопользователю
лесосек
куб.
м
5.
Повреждение или уничтожение
подроста, подлежащего
сохранению в соответствии с
лесорубочным билетом или
ордером, и лесных культур
га
6.
Оставление недорубов:
в виде компактных участков леса;
куб.
м
в виде куртин и отдельных
деревьев или расстроенных
выборочной рубкой участков на
назначенных в сплошную рубку
лесосеках
куб.
м
7.
Оставление не вывезенной в
установленный срок (включая
предоставленные отсрочки)
древесины на лесосеках, местах
производства работ при
расчистке площадей под лесные
склады, трассы лесовозных
дорог, постройки, сооружения и
установки, а также аварийной
древесины вдоль лесовозных
дорог на срок более 4 месяцев
куб.
м
8.
Неудовлетворительная или
несвоевременная очистка мест
рубок от порубочных остатков
га
Объяснение лесопользователя
Замечания и предложения лиц, присутствующих при освидетельствовании
Государственный
лесовладелец, организации
Лесопользователь
Присутствующие
Подписи:
Заключение по акту:
Руководитель лесовладельца, организации
«___» _______________ 20__ года