Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 наурыздағы № 316 және "Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 желтоқсандағы № 1621 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 27 шілдедегі № 592 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.07.2015 № 592 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.06.2013 № 636 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз).
2) «Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсету қағидасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 817қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдардың ұтқырлығын арттыруға жәрдемдесу және оларға мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуқағидасында:
3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Экономикалық әлеуеті төмен және жоғары елді мекендерді және экономикалық өсу орталықтарын айқындау өлшемдерін экономикалық даму және сауда мәселелері жөніндегі уәкілетті орган әзірлеп, бекітетін болады.
Республикалық маңызы бар қаладан, астанадан және Қарағанды қаласынан басқа, жергілікті атқарушы органдар белгіленген өлшемдер негізінде облыстағы экономикалық әлеуеті төмен және жоғары елді мекендердің және экономикалық өсу орталықтарының тізбесін айқындайды және оны экономикалық даму және сауда мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келіседі.
Экономикалық әлеуеті төмен және жоғары елді мекендердің және экономикалық өсу орталықтарының тізбесін Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Жұмыспен қамту 2020 бағдарламасын іске асыру жөніндегі ведомствоаралық комиссия бекітеді.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Бағдарламаға қатысу үшін экономикалық әлеуеті төмен елді мекенде, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалада, астанада және Қарағанды қаласында тұратын, өз бетінше жұмыспен айналысушылардың, жұмыссыздар мен табысы аз адамдардың қатарындағы Қазақстан Республикасының азаматы халықты жұмыспен қамту орталықтарына осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.»;
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бағдарламаға қатысуға өтініш берушілердің құжаттарын қарау қорытындысы бойынша өңірлік комиссиялар бір ауданнан басқа ауданға, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және Қарағанды қаласының шегінде көшетін азаматтарға қатысты, ал аудандық/қалалық комиссиялар - бір ауданның шегінде көшетін азаматтарға қатысты Бағдарламаға қатысушылар құрамына енгізу (енгізуден бас тарту) туралы ұсыным дайындайды.»;

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 316 "Об утверждении Программы занятости 2020" и от 18 июля 2011 года № 817 "Об утверждении Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 1621. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2015 года № 592
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 27.07.2015 № 592 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 19.06.2013 № 636 (порядок введения в действие см. п.6).
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 817 «Об утверждении Правил содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки»:
в Правилах содействия повышению мобильности лиц, участвующих в активных мерах содействия занятости, и оказания им мер государственной поддержки, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 3 исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Критерии для определения населенных пунктов с низким и высоким экономическим потенциалом и центров экономического роста будут разработаны и утверждены уполномоченным органом по вопросам экономического развития и торговли.
Местные исполнительные органы, кроме города республиканского значения, столицы и города Караганды, на основе установленных критериев определяют перечень населенных пунктов с низким и высоким экономическим потенциалом и центров экономического роста в области и согласовывают его с уполномоченным органом по вопросам экономического развития и торговли.
Перечень населенных пунктов с низким и высоким экономическим потенциалом и центров экономического роста утверждается Межведомственной комиссией по реализации Программы занятости 2020 при Правительстве Республики Казахстан.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Для участия в Программе гражданин Республики Казахстан из числа самостоятельно занятого, безработного и малообеспеченного населения, проживающий в населенном пункте с низким экономическим потенциалом, а также в городе республиканского значения, столице и в городе Караганде, подает в центры занятости населения заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.»;
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
«По итогам рассмотрения документов подавших заявление на участие в Программе региональные комиссии вырабатывают рекомендацию о включении (об отказе) в состав участников Программы в отношении граждан, переселяющихся из одного района в другой, в черте города республиканского значения, столицы и города Караганды, а районные/городские комиссии – в отношении граждан, переселяющихся в пределах одного района.»;

15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қоныс аударуды ұйымдастыру кезінде:
соңғы үш жылда бекітілген тізбеге сәйкес экономикалық әлеуеті төмен елді мекенде, сондай-ақ республикалық маңызы бар қалада, астанада және Қарағанды қаласында тұруы жеке тұрғын үйі болмағандықтан, тиісті әкімдікте есепте тұруы немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен авариялық жағдайда деп танылған тұрғын үйде тұруы;
кәсіптік даярлығының өңірлік немесе ҮИИДМБ шеңберінде іске асырылатын инвестициялық жобалардың бейініне, сондай-ақ өңір, республикалық маңызы бар қала, астана және Қарағанды қаласы кәсіпорындарының еңбек ресурстарына деген қажеттілігіне сәйкес келуі;
айлық жиынтық кірісі бірге тұратын отбасы мүшелерінің әрқайсысына шаққанда өтініш берген тоқсаннан алдыңғы тоқсандағы ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінен аспауға тиіс.
Бұл ретте облыстардың, Астана және Алматы қалаларының бөлінісінде статистика жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын ең төмен күнкөріс деңгейінің мөлшері қолданылады.»;
28-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Еңбек қызметін вахталық әдіс бойынша жүзеге асыратын, сондай-ақ республикалық маңызы бар қаланың, астананың және Қарағанды қаласының шегінде тұратын және қызметтік тұрғын үй алған Бағдарламаға қатысушыларға көшуге берілетін субсидия тағайындалмайды.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«34. Республикалық маңызы бар қалада, астанада және Қарағанды қаласында қызметтік тұрғын үй беру қаланың шегінде тұратын Бағдарламаға қатысушылар үшін ғана көзделеді.»;
«Азаматтардың Бағдарламаның үшінші бағытына қатысу тәртібі» деген 2-бөлімнің «Бағдарламаға қатысушыларды мемлекеттік қолдау шараларын қаржыландыру» деген 3-кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«51. Қызметтік тұрғын үй құрылысы және (немесе) оны сатып алу, Бағдарламаға қатысушыларға көшу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға субсидия беру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы трансферттер бөлінеді.
Нысаналы трансферттерді уақтылы аудару, бюджет қаражатының мақсатты пайдаланылуына және түпкілікті нәтижесіне мониторинг жүргізу үшін:
1) Бағдарлама операторы мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында Бағдарламаға қатысушылардың қоныс аудару шығындарын өтеу бөлігінде;
2) құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі уәкілетті орган мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері арасында қызметтік тұрғын үй салу және (немесе) сатып алу, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту және (немесе) сатып алу бөлігінде нысаналы трансферттер бойынша нәтижелер туралы келісімдер жасалады.

подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
«1) при организации переселения:
проживание последние три года в населенном пункте с низким экономическим потенциалом в соответствии с утвержденным перечнем, а также в городе республиканского значения, столице и в городе Караганде и состояние на учете в соответствующем акимате в силу отсутствия собственного жилища или проживание в жилище, признанном аварийным в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
соответствие профессиональной подготовки профилю региональных или реализуемых в рамках ГПФИИР инвестиционных проектов, а также потребностям в трудовых ресурсах предприятий региона, города республиканского значения, столицы и города Караганды;
совокупный месячный доход не должен превышать размер прожиточного минимума за квартал, предшествующий кварталу подачи заявления, на каждого совместно проживающего члена семьи.
При этом используется величина прожиточного минимума, определяемая уполномоченным органом по статистике в разрезе областей, городов Астаны и Алматы.»;
часть вторую пункта 28 изложить в следующей редакции:
«Участникам Программы, осуществляющим трудовую деятельность по вахтовому методу, а также проживающим в черте города республиканского значения, столицы и города Караганды и получившим служебное жилище, субсидии на переезд не назначаются.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
«34. В городе республиканского значения, столице и в городе Караганде предоставление служебного жилища предусматривается лишь для участников Программы, проживающих в черте города.»;
подраздел 3 «Финансирование мер государственной поддержки участникам Программы» раздела 2 «Порядок участия граждан в третьем направлении Программы» изложить в следующей редакции:
«51. Для строительства и (или) приобретения служебного жилища, предоставления участникам Программы субсидий на переезд, развития инженерно-коммуникационной инфраструктуры выделяются целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы.
Для своевременного перечисления целевых трансфертов, мониторинга целевого использования бюджетных средств и конечного результата заключаются соглашения о результатах по целевым трансфертам:
1) между Оператором Программы и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части компенсации затрат на переезд участников Программы;
2) между уполномоченным органом по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства и акимами областей, городов Астаны и Алматы в части строительства и (или) приобретения служебного жилища, развития и (или) приобретения инженерно-коммуникационной инфраструктуры.

52. Бағдарлама операторы мен құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі уәкілетті орган бюджет заңнамасына сәйкес облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне тиісті республикалық бюджеттік бағдарламалар бойынша нысаналы трансферттерді аударады.
53. Қызметтік тұрғын үйді салуға және (немесе) оны сатып алуға, инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға және (немесе) сатып алуға арналған нысаналы трансферттер объектілер бойынша бөлінбей, бір сомамен облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне аударылады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары тиісті шешімдер қабылданғаннан кейін екі апта мерзімде іске асырылуына қаражат көзделген объектілер бөлінісінде жергілікті инвестициялық жобалар туралы жиынтық ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі және құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі уәкілетті органдарға жібереді.
54. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне Келісімде бекітілген нысан бойынша Бағдарлама операторына - экономикалық әлеуеті жоғары елді мекендерге және экономикалық өсу орталықтарына көшіп келген, оның ішінде субсидия алған, тұрғын үй алған, жұмысқа орналастырылған (жұмыспен қамту түрлері бөлінісінде), оқуға жіберілген және жеке ісін ұйымдастырған бағдарламаға қатысушылардың саны туралы;
2) жартыжылдық қорытындысы бойынша жылына екі рет құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі орталық уәкілетті органға - сатып алынған және пайдалануға енгізілген қызметтік тұрғын үйлердің саны туралы есеп береді.».
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.06.2013 № 636 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов

52. Оператор Программы и уполномоченный орган по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан, перечисляют целевые трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы по соответствующим республиканским бюджетным программам.
53. Целевые трансферты на строительство и (или) приобретение служебного жилища, развитие и (или) приобретение инженерно-коммуникационной инфраструктуры перечисляются областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы одной суммой без пообъектного распределения.
Местные исполнительные органы областей, города республиканского значения, столицы в двухнедельный срок после принятия соответствующих решений направляют сводную информацию о местных инвестиционных проектах в разрезе объектов, на реализацию которых предусмотрены средства, в уполномоченные органы по исполнению бюджета и по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства.
54. Акимы областей, городов Астаны и Алматы предоставляют отчеты:
1) ежемесячно к 5 числу месяца, следующего за отчетным, по форме, утвержденной Соглашением, Оператору Программы – о количестве участников Программы, переселившихся в населенные пункты с высоким экономическим потенциалом и центры экономического роста, в том числе получивших субсидии, служебное жилище, трудоустроенных (в разрезе видов занятости), направленных на обучение и организовавших собственное дело;
2) два раза в год по итогам полугодия в центральный уполномоченный орган по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства – о количестве приобретенных и (или) введенных в эксплуатацию служебных жилищ.».
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.06.2013 № 636 (порядок введения в действие см. п.6).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов