Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын тіркеу және пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 желтоқсандағы № 1624 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 17 шілдедегі № 434 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 17.07.2018 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 23 шілдедегі № 787 бұйрығын қараңыз.
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 5 шілдедегі Заңының 7-бабының 14-8) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын тіркеу және пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1624 қаулысымен
бекітілген
Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын тіркеу және пайдалану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының аумағында радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын тіркеу және пайдалану тәртібін белгілейді.
2. Радиоәуесқойлық қызмет - тиісті рұқсаты бар жеке тұлғалар жүзеге асыратын, өздігінен үйрену, сөйлесу байланысы және техникалық зерттеу мақсаттарына арналған радиобайланыс қызметі.
Қағидаларда Қазақстан Республикасының радиожиілік бойынша Мекемеаралық комиссияның кепілдемелері және 1988 жылғы 9 желтоқсандағы Халықаралық электробайланыс одағының (International Communication Unit (ITU), Мельбурн) Радиобайланыс регламентінің ережелері ескерілген.
2. Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын тіркеу тәртібі
3. Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдары (бұдан әрі - әуесқойлық радиостанциялар) қатысушылар құрамының санына байланысты жеке радиостанциялар және ұжымдық қолданыстағы радиостанциялар болып бөлінеді, сондай-ақ кластарға байланысты төмендегідей санаттарға бөлінеді:
1) байланыс класы:
"экстра" санаты;
бірінші санат;
екінші санат;
үшінші санат.
2) техникалық класс:
спорттық радиопеленгацияға арналған жетектер;
тікелей қатысу арқылы сайысуға арналған радиостанциялар;
репитерлер, ретрансляторлар;
шалқарлар;
модельдерді радио арқылы басқару.
Байланыс класындағы әуесқойлық радиостанциялары радиоәуесқойлар арасында,- радиоәуесқойлар мен автоматты радиоқондырғылар (автожауап қайтарушылар, репитерлер, ретрансляторлар, оның ішінде ғарыштық объектілерде орнатылған) арасында радиобайланыс жүргізуге арналған. Байланыс класындағы әуесқойлық радиостанцияларына рұқсат етілген жиілік жолақтары, қуаты және сәуле шығару түрлері осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген.
Техникалық кластағы әуесқойлық радиостанциялары спорттық радиопеленгация жөніндегі сайыстарды, радиоәуесқойлықтың үш жақты және көп жақты сайыстарын, радиоәуесқойлық сигналдарын ретрансляциялауды, әуесқойлық телемеханика модельдері мен жүйесін радиобасқаруға және радиошалқарды ұйымдастыруды қамтамасыз етуге арналған. Осы Қағидалардың 2-қосымшасында техникалық кластағы әуесқойлық радиостанцияларға рұқсат етілген жиілік жолақтары, қуаты және сәуле шығару түрлері көрсетілген.

Об утверждении Правил регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2011 года № 1624. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2018 года № 434 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2018 № 434 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 787.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 14-8) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2011 года № 1624
Правила
регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств
радиолюбительских служб
1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб (далее – Правила) устанавливают порядок регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств радиолюбительских служб на территории Республики Казахстан.
2. Радиолюбительская служба – служба радиосвязи для целей самообучения, переговорной связи и технических исследований, осуществляемая физическими лицами, имеющими соответствующее разрешение.
В Правилах учтены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи от 9 декабря 1988 года (International Communication Unit (ITU), Мельбурн) и рекомендации Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан.
2. Порядок регистрации
радиоэлектронных средств радиолюбительских служб
3. Радиоэлектронные средства радиолюбительских служб (далее - любительские радиостанции) в зависимости от количественного состава участников делятся на индивидуальные радиостанции и радиостанции коллективного пользования, а также в зависимости от классов подразделяются на следующие категории:
1) связной класс:
категория "экстра";
первая категория;
вторая категория;
третья категория;
2) технический класс:
приводы для спортивной радиопеленгации;
радиостанции для очных соревнований;
репитеры, ретрансляторы;
маяки;
радиоуправление моделями.
Любительские радиостанции связного класса предназначены для проведения радиосвязи между радиолюбителями, между радиолюбителями и автоматическими радиоустройствами (автоответчики, репитеры, ретрансляторы, в том числе установленные на космических объектах). Полосы частот, мощности и виды излучения, разрешенные любительским радиостанциям связного класса указаны в приложении 1 к настоящим Правилам.
Любительские радиостанции технического класса предназначены для обеспечения соревнований по спортивной радиопеленгации, соревнований по радиолюбительскому троеборью и многоборью, ретрансляции сигналов любительских радиостанций, организации радиомаяков и радиоуправления моделями и системами любительской телемеханики. Полосы частот, мощности и виды излучения, разрешенные любительским радиостанциям технического класса, указаны в приложении 2 к настоящим Правилам.

4. Әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға 8 жасқа толған адамдарға рұқсат етіледі. 18 жасқа толған тұлғалар ұжымдық радиостанциялардың басшылары бола алады.
5. Қазақстан Республикасының әуесқой радиостанциясының санаты радиоәуесқойдың біліктілігіне сәйкес беріледі. Әуесқойлық радиостанциясын пайдалануға рұқсат алғысы келген, үшінші санаттағы әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаттама алуға немесе санатын екінші санатқа жоғарылатқысы келген тұлғаның (бұдан әрі - талапкер) біліктілігін анықтау мақсатында Қазақстан Республикасының барлық облыстарының аумағындағы байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық органдарының жанында (бұдан әрі - аумақтық орган) біліктілік комиссиясы құрылады.
Аумақтық біліктілік комиссиясы үштен кем емес, бестен артық емес мүшеден тұрады. Комиссия құрамына "экстра" немесе 1-санаттағы әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаты және эфирде кем дегенде бес жыл жұмыс өтілі бар радиоәуесқойлар кіреді.
Облыс аумағында аумақтық біліктілік комиссиясы болмаған жағдайда, үміткерлердің тілегі бойынша біліктілікті айқындау аумақтық біліктілік комиссиясы бар басқа облыста өткізіледі.
6. Санатын бірінші немесе "Экстра" санатына жоғарылатқысы келген тұлғалардың біліктілігін анықтау үшін Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының жанынан (бұдан әрі - уәкілетті орган) үштен кем емес, бестен артық емес адамдардан тұратын жоғары біліктілік комиссиясы құрылады. Комиссия құрамына "экстра" санатындағы әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаты бар радиоәуесқойлар және радиоәуесқойлар мәселелерімен айналысатын уәкілетті органның қызметкері кіреді.
7. Уәкілетті орган аумақтық және жоғары біліктілік комиссияларының жұмысына қатысуға тілек білдірген өтініштерді тіркеудің басталуы туралы хабарландыру жариялайды. Өтініштер хабарландыру жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде қабылданады және тіркеледі. Уәкілетті орган біліктілік комиссияларының құрамын өтініш берушілердің біліктілігін, радиоспорттағы спорттық атағын, қазылық санаттарын, эфирдегі жұмыс өтілін ескере отырып қалыптастырады. Уәкілетті орган өтініштер қабылдаудың мерзімі аяқталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде біліктілік комиссия құрамының мүшелерін және төрағасын бекітеді және оларды бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды.
Біліктілік комиссияларының құрамы үш жылдық мерзімге бекітіледі.

4. Эксплуатация радиостанции радиолюбительской службы разрешается лицам, достигшим 8-летнего возраста. Руководителями коллективных радиостанций могут быть лица, достигшие 18-летнего возраста.
5. Категория любительской радиостанции Республики Казахстан присваивается согласно квалификации владельца любительской радиостанции. С целью определения квалификации лица, желающего получить разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции (далее - претендент) третьей категории или повысить категорию до второй категории, на территории каждой области Республики Казахстан при территориальных подразделениях уполномоченного государственного органа в области связи Республики Казахстан (далее – территориальный орган) создается квалификационная комиссия.
Территориальная квалификационная комиссия состоит из не менее трех и не более пяти человек. В состав комиссии входят радиолюбители, имеющие разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции категории "экстра" или 1-категории и стажа работы в эфире не менее пяти лет.
При отсутствии на территории области территориальной квалификационной комиссии, по желанию претендентов определение квалификации проводится в другой области, где имеется территориальная квалификационная комиссия.
6. Для определения квалификации лиц, желающих повысить категорию до первой или "Экстра", при уполномоченном государственном органе в области связи Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган) создается высшая квалификационная комиссия, которая состоит не менее чем из трех и не более чем из пяти человек. В состав комиссии входят радиолюбители, имеющие разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции категории "Экстра" и сотрудник уполномоченного органа, курирующего вопросы радиолюбительства.
7. Уполномоченный орган публикует в средствах массовой информации объявление о начале регистрации заявления лиц, желающих участвовать в работе территориальных и высшей квалификационных комиссии. Заявления принимаются и регистрируются в течении 30 календарных дней со дня опубликования в средствах массовой информации объявления. Уполномоченный орган формирует состав квалификационных комиссии, учитывая квалификационную категорию радиолюбителя, судейские категории и спортивные звания по радиоспорту, стаж работы в эфире заявителей. Уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней со дня окончания приема заявлений утверждает кандидатуры председателя и членов квалификационных комиссий и публикует их в средствах массовой информации.
Состав квалификационных комиссий утверждается сроком на три года.

8. Радиоәуесқойлардың біліктілігін айқындау емтихан нысанында жүргізіледі. Емтихан осы Қағидалардың 3-қосымшасында тізбеге сәйкес осы Қағидалардың талаптарын, сондай-ақ электр және радиотехника негіздерін, эфирде жұмыс істеу және техникалық қауіпсіздік ережелерін білуіне жүргізіледі.
9. Радиоәуесқойлық санаттарды алуға талапкерлердің біліктілігін бағалау бойынша емтихандарды жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық біліктілік комиссияларының пайдалануы үшін бірыңғай және міндетті болып табылады.
10. Әуесқойлық радиостанцияны ашуға немесе әуесқойлық радиостанцияның санатын жоғарылатуға тиісті біліктілік комиссиясына еркін нысанда өтініш береді. Біліктілік комиссиялары өз бетімен емтихан уақыты мен орнын дербес анықтап, үміткерді жазбаша нысанда хабардар етеді.
11. Егер біліктілік комиссиясы құрамының жартысынан астамы қатысқан жағдайда, олар емтихан қабылдауға құқылы. Өтінішті қарау мерзімі күнтізбелік 30 күннен аспауға тиіс.
12. Емтиханда сұрақтардың жалпы санының 80 % немесе одан жоғары дұрыс жауаптарын жинақтаған үміткер емтиханды сәтті тапсырды деп есептеледі.
13. Осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес емтихан нәтижелері бойынша үміткерге біліктілік комиссиясының оның білімі мен машығына қарай әуесқойлық радиостанцияның қандай да бір санатына сәйкестігі және/немесе сәйкессіздігі туралы қорытындысы беріледі. Қорытынды біліктілік комиссиясы мүшелерінің қол қоюы арқылы расталып, аумақтық органда сақталады.
14. Ұжымдық радиостанция мүшелерінің біліктілігін тексеруді оның басшысы жүргізеді. Біліктілігін тексеру нәтижесі бойынша олар өздерінің біліктілігіне сәйкес келетін диапазондарда және сәуле шығару түрлері бойынша радиобайланыстар жүргізуге жіберіледі.
15. "Экстра" санаты радиоспорттан Қазақстан Республикасының спорт шеберінен төмен емес спорттық дәрежесі бар спортшыларға беріледі.
"Экстра" санатын және бірінші санатты беруді жоғары біліктілік комиссиясының қорытындысы негізінде уәкілетті орган жүзеге асырады.
16. Ұжымдық әуесқойлық радиостанция санаты оның басшысының біліктілігімен анықталады.
17. Кіші санаттағы радиостанцияны пайдалануға рұқсат алғаннан соң бір жыл өтпейінше, әуесқойлық радиостанция санатын келесі санатқа жоғарылату жүргізілмейді.
18. Үміткерлердің санатын заңсыз жоғарылату фактілері анықталған жағдайда, уәкілетті орган аумақтық біліктілік комиссиясының іс-әрекеттерін жарамсыз деп танып, ал қорытындыларын жоғары біліктілік комиссиясына жолдайды.
Уәкілетті органнан қандай да бір әуесқойлық радиостанция иесінің өзіне берілген санатқа сәйкес еместігі туралы өтініштер болған не ол жол берген бұзушылықтар белгіленген жағдайда жоғары біліктілік комиссиясы қосымша пікірлесу өткізеді, одан кейін сәйкестігі немесе санатты өзгерту туралы шешім қабылдайды және өзінің шешімі туралы уәкілетті органға хабарлайды.

8. Определение квалификации радиолюбителей проводится в форме экзамена. Экзамен проводится на знание требований настоящих Правил, а также основ электро и радиотехники, техники безопасности и правил работы в эфире в соответствии с перечнем, указанным в приложении 3 к настоящим Правилам.
9. Процедура проведения экзаменов по оценке квалификации претендентов на получение радиолюбительских категорий является единой и обязательной для использования всеми квалификационными комиссиями, действующими на территории Республики Казахстан.
10. Претендент на открытие любительской радиостанции, либо повысить категорию любительской радиостанции, направляют в соответствующую квалификационную комиссию заявление в произвольной форме. Квалификационные комиссии самостоятельно определяют время, а также место проведения экзамена и в письменной форме уведомляет претендента.
11. Квалификационные комиссии правомочны принимать экзамены, если присутствует более половины членов ее состава. Срок рассмотрения заявления не должен превышать 30 календарных дней.
12. Претендент, набравший на экзамене 80 % и более правильных ответов из общего числа вопросов, считается успешно сдавшим экзамен.
13. По результатам экзамена претенденту выдается заключение квалификационной комиссии о соответствии и/или несоответствии его знаний и навыков той или иной категории любительской радиостанции в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам. Заключение подтверждается подписями членов квалификационной комиссии и хранится в территориальном органе.
14. Проверку квалификации членов коллективной радиостанции проводит ее руководитель. По результатам проверки квалификации они допускаются к проведению радиосвязи на тех диапазонах и теми видами излучения, которые соответствуют их квалификации.
15. Категория "экстра" выдается спортсменам, имеющим спортивный разряд не ниже мастера спорта Республики Казахстан по радиоспорту.
Присвоение категории "экстра" и первой категории осуществляется уполномоченным органом на основании заключения высшей квалификационной комиссии.
16. Категория коллективной любительской радиостанции определяется квалификацией ее руководителя.
17. Повышение категории любительской радиостанции производится не ранее, чем через год после получения разрешения на эксплуатацию радиостанции меньшей категории.
18. При установлении фактов неправомерного завышения категории претендентам действия территориальной квалификационной комиссии уполномоченным органом признаются недействительными, а результаты направляются в высшую квалификационную комиссию.
В случае наличия заявлений от уполномоченного органа о несоответствии владельца той или иной любительской радиостанции присвоенной ему категории, либо наличии установленных допущенных им нарушений, высшая квалификационная комиссия проводит дополнительное собеседование, после чего принимает решение о соответствии или изменении категории, и сообщает о своем решении в уполномоченный орган.

19. Әуесқойлық радиостанцияларды пайдалануға рұқсаттарды ресімдеуді және тіркеуді аумақтық органдар жүзеге асырады.
20. Әуесқойлық радиостанцияларды тіркеу аумақтық органда осы Қағидалардың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аумақтық орган қызметкерлері жасаған әуесқойлық радиостанцияның техникалық тексеру актісі негізінде жүргізіледі.
21. Әуесқойлық радиостанцияның техникалық жай-күйін тексеру актісіне қосылуға тиіс мәліметтер тізбесі:
1) жеке (ұжымдық) пайдалану радиостанциясы иесінің (бастығының) тегі, аты, әкесінің аты;
2) орналасқан мекенжайы;
3) тарату құрылғыларының саны, қуаты, жиілік диапазондары;
4) өнеркәсіпте жасалған радиостанциялар үшін маркасы мен зауыттық нөмірі;
5) тексеру нәтижелері бойынша қорытынды.
22. Әуесқойлық радиостанция сатылған жағдайда оны тіркеуден шығаруды сатып алушының деректемелерін көрсету арқылы аумақтық орган жүргізеді (сатылған жағдайда).
3. Радиоәуесқойлық қызметтердің радиоэлектрондық құралдарын пайдалану тәртібі
23. Егер сатып алынатын жабдықтың техникалық параметрлері осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес келетін болса, әуесқойлық радиостанцияны пайдалану құқығына рұқсат радиоәуесқойларға әуесқойлық радиостанцияларды сатып алуға немесе жасауға құқық береді. Бұдан өзге барлық жағдайларда радиоэлектронды құралдары сатып алу жалпы негізде жүзеге асырылады.
24. Әуесқойлық радиостанцияны пайдалану құқығына рұқсаттарды ресімдеу және тиісті санаттағы шақыру сигналдарын тағайындау аумақтық органда мына құжаттар негізінде жүзеге асырылады:
1) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнама;
2) біліктілік комиссиясының қорытындысы;
3) жеке куәлік (паспорт) көшірмесі;
4) 3,5х4,5см көлеміндегі екі фотосурет;
5) осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес үміткердің ата-анасының (қамқоршысының) әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат алуға қарсы болмайтыны және осы Қағидалар талаптарының сақталуына (16 жасқа толмаған тұлғаларға) жауапкершілікті өзіне қабылдайтыны туралы келісімі.
25. Ұжымдық радиостанцияны ашқан кезде бұған қоса үй-жайдың меншік иесінің келісімі тапсырылады.
26. Ұжымдық радиостанцияны пайдалануға рұқсат оның басшысының атына ресімделеді.
27. Әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаттарды ресімдеу мерзімі аумақтық органға құжаттар келіп түскен кезден бастап бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
28. Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бірыңғай үлгіде беріледі.

19. Регистрация и оформление разрешений на эксплуатацию любительских радиостанций, осуществляется территориальными органами.
20. Регистрация любительских радиостанций проводится в территориальном органе на основании акта осмотра технического состояния любительской радиостанции, составленного сотрудниками территориального органа, по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
21. Перечень сведений, подлежащих включению в акт осмотра технического состояния любительской радиостанции:
1) фамилия, имя, отчество владельца (начальника) радиостанции индивидуального (коллективного) пользования;
2) адрес местонахождения;
3) количество передатчиков, их мощность, диапазон частот;
4) марка и заводской номер, для радиостанции промышленного изготовления;
5) заключение по результатам обследования.
22. В случае продажи, снятие с учета любительских радиостанции производится территориальным органом, с указанием реквизитов покупателя (в случае продажи).
3. Порядок эксплуатации
радиоэлектронных средств радиолюбительских служб
23. Разрешение на право эксплуатации любительской радиостанции дает право радиолюбителям на приобретение или постройку любительской радиостанции, если технические параметры приобретаемого оборудования соответствуют приложению 1 к настоящим Правилам. Во всех других случаях приобретение радиоэлектронных средств, производится на общих основаниях.
24. Оформление разрешений на право эксплуатации любительских радиостанций и присвоение позывных сигналов соответствующих категорий, осуществляется в территориальном органе на основании следующих документов:
1) заявление-анкета, установленного образца по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) заключение квалификационной комиссии;
3) копия удостоверения личности (паспорта);
4) две фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
5) согласие родителей (попечителя) претендента, что не возражает против получения разрешения на право эксплуатации любительской радиостанции и принимает на себя ответственность за соблюдение требований настоящих Правил (для лиц, не достигших 16 летнего возраста) согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
25. При открытии коллективной радиостанции дополнительно представляется согласие собственника помещения.
26. Разрешение на эксплуатацию радиостанции коллективного пользования оформляется на имя ее руководителя.
27. Срок оформления разрешений на эксплуатацию любительских радиостанций не должен превышать пяти рабочих дней с момента поступления документов в территориальный орган.
28. На всей территории Республики Казахстан выдаются разрешения на эксплуатацию любительской радиостанции единого образца по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

29. Әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат аумақтық органда жыл сайын ұзартылады.
30. Қазақстан Республикасының аумағында әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат алғысы келген шетелдік азаматтар уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 8-қосымшасына сәйкес әуесқойлық радиостанция орналасқан жері көрсетілген өтініш;
2) әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат беру құжатының көшірмесі;
3) әкелінетін аппаратураның тізбесі;
4) 3,5х4,5см мөлшердегі екі фотосурет.
Қазақстан Республикасының аумағында әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға шетелдік азаматқа берілетін рұқсат уақытша болып табылады. Шетелдік азамат осы рұқсат негізінде аппаратураны көрсетілген мерзімде және көрсетілген мөлшерде әкеледі және әкетеді.
Бұрын Қазақстан Республикасының аумағында әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаты болмаған шетелдік азаматтар Қазақстан Республикасында тұрақты мекенжайын растайтын құжаты болған жағдайда оны жалпылама негізде ресімдейді.
31. Иеленушісінің мекенжайы ауысуына байланысты радиостанция басқа облысқа (мемлекетке) ауыстырылған жағдайда пайдалануға рұқсат аумақтық органға тапсырылады. Аумақтық орган осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша радиоәуесқойға ол жайында анықтама береді.
32. Радиоәуесқойдың өзінде бұрын тұрған жерінде болған санаттағы жеке радиостанцияны осы анықтама негізінде, біліктілік емтиханын тапсырмай ресімдеу құқығы сақталады. Анықтама құжаттарға қоса тапсырылуы тиіс.
33. Әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсат Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
34. Әуесқойлық радиостанция радиостанцияны пайдалануға рұқсатта көрсетілген мекенжайға орналастырылады.
35. Ұжымдық радиостанциялар өрт және электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін, бөгде адамдардың таратқыш құрылғыларға қол жеткізуін болдырмайтын ғимараттарда орналасуы тиіс. Жеке радиостанцияның иесі оны техникалық қауіпсіздік қағидаларына сәйкес келетін, өзіне қолайлы жерге орналастырады.
36. Әуесқойлық радиостанция иесі өз радиостанциясында жұмыс істеуге Қазақстан Республикасында жеке пайдаланылатын әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаты бар кез келген тұлғаға рұқсат етеді. Бұл тұлға өз санатына рұқсат етілген жиіліктер диапазонында, қуатпен, сәуле шығару түрімен өз шақыру сигналымен жұмыс істей алады.
Ұжымдық радиостанция басшысы ұжымдық радиостанцияда жұмыс істеуге осы радиостанция операторларына және жеке радиостанция иелеріне рұқсат ете алады. Ұжымдық радиостанциядағы жұмыс тек қана оның шақыру сигналымен жүргізіледі.

29. Разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции продлевается ежегодно в территориальном органе.
30. Иностранные граждане, желающие получить разрешение на право эксплуатации любительской радиостанции на территории Республики Казахстан, представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление, с указанием места установки любительской радиостанции в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам;
2) копия разрешительного документа на право эксплуатации радиостанции;
3) перечень ввозимой аппаратуры;
4) две фотографии размером 3,5 х 4,5 см.
Разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции на территории Республики Казахстан, выданное иностранному гражданину является временным. На основании данного разрешения, иностранный гражданин ввозит и вывозит аппаратуру в указанный срок и в указанном количестве.
Иностранные граждане, ранее не имевшие разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции Республики Казахстан, оформляют его на общих основаниях при наличии документа подтверждающего постоянное место жительства в Республике Казахстан.
31. В случае переноса радиостанции в другую область (государство) в связи с переменой места жительства владельца, разрешение на эксплуатацию сдается в территориальный орган. Территориальный орган выдает радиолюбителю справку по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
32. За радиолюбителем сохраняется право на оформление индивидуальной радиостанции той категории, которую он имел по прежнему месту жительства, без сдачи квалификационного экзамена на основании данной справки. Справка должна быть приложена к документам.
33. Разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции действует на всей территории Республики Казахстан.
34. Любительская радиостанция размещается по адресу, указанному в разрешении на право эксплуатации любительской радиостанции.
35. Коллективные радиостанции должны располагаться в помещении, соответствующем требованиям пожарной и электробезопасности исключающим доступ посторонних лиц к передающей аппаратуре. Владелец индивидуальной радиостанции располагает ее в удобном для себя месте, которое соответствует правилам техники безопасности.
36. Владелец любительской радиостанции допускает для работы на своей радиостанции любое лицо, имеющее разрешение на эксплуатацию любительской радиостанции индивидуального пользования Республики Казахстан. Это лицо может работать своим позывным в диапазонах частот, мощностью, видом излучения, разрешенных его категорий.
Руководитель коллективной радиостанции может допустить к работе на коллективной радиостанции операторов этой радиостанции и владельцев индивидуальных радиостанций. Работа на коллективной радиостанции ведется только ее позывным сигналом.

37. Радиостанцияны басқа облысқа 12 айдан аспайтын мерзімге уақытша көшіруге рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда радиоәуесқой, ауыстырған кезден бастап үш айдан кешіктірмей тиісті аумақтық органға бұл туралы хабарлайды.
Басқа облыс аумағындағы әуесқойлық радиостанциямен жұмыс істеген жағдайда шақыру сигналы бөлшекпен толықтырылады.
Мысалы: UN7AA/7
38. Жылжымалы әуесқойлық радиостанцияның жұмысын сәйкестендіру үшін шақыруға мынадай бөлшек қосылады: /М немесе /Р.М - радиостанция автомобильге орнатылған, Р - қолға алып жүретін радиостанция.
Мысалы: UN7AA/M
39. Радиостанция облыс шегінде баламалы орналасқан жерде жұмыс істеген жағдайда шақыру сигналына мынадай бөлшек қосылады: /А
Мысалы: UN7AA/A
40. Кеме бортынан (өзен, теңіз) әуесқойлық радиостанциямен жұмыс істеуге кеме капитанының (командирдің) келісімі бойынша рұқсат етіледі.
Бұл жағдайда әуесқойлық радиостанцияның шақыру сигналы мынадай бөлшекпен толықтырылады: /ММ немесе /AM. MM - теңіз және өзен кеме бортынан.
Мысалы: UN7AA/MM.
41. Санатына карай және әуесқойлық диапазондар (жолақтар) шегінде сәуле шығарудың келесі түрлері қолданылуы мүмкін:
1) CW - жолақ ауқымы 100 Гц амплитудалық модуляциялы телеграфия (100НА1А);
2) SSB - жолақ ауқымы 3 кГц бір жолақтық модуляциялы телефония (3K00J3E, 3K00R3E );
3) AM - жолақ ауқымы 6 кГц амплитудалық модуляциялы телефония (6К00АЗЕ);
4) ҒМ - жолақ ауқымы 6 кГц жиіліктік модуляциялы телефония (6К00А3Е);
5) DIGIMODE - цифрлық байланыстың рұқсат етілген барлық түрі.
6) ATV - радиоәуесқойлық телевизия.
Әуесқойлық диапазондарды (жиіліктерді) бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің жылғы № қаулысымен бекітілген, Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды тіркеу және пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
42. Әуесқойлық радиостанциялардың таратқышы сәуле шығару жолағының ені мен қуатының нормасын қамтамасыз етуге, байланысқа шыққан сәттен бастап 15 минут ішінде жиіліктен абсолютты кету ретінде айқындалатын жиілік тұрақтылығына қойылатын мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) 300 Гц-тен артық емес (30 МГц төмен диапазондарда);
2) 1 кГц-тен артық емес (30 МГц жоғары 1300 МГц төмен диапазондарда).
43. Әуесқойлық радиостанциялардың таратқыштары шығаратын жанама сәуленің орташа қуаты мынадай болуы керек:
1) негізгі сәуле шығару қуатынан 40dB төмен, бірақ 50 мВт-тан артық болмауы (30 Мгц төмен диапазондарда);

37. Временный перенос радиостанции в другую область разрешается на срок не более 12 месяцев. В этом случае радиолюбитель уведомляет об этом соответствующий территориальный орган не позднее трех месяцев с момента переноса.
При работе любительской радиостанции из другой области, позывной сигнал дополняется дробной частью.
Например: UN7АA/7
38. Для идентификации работы подвижной любительской радиостанции, в позывной сигнал вводится дробная часть: /М или /Р. М - радиостанция установлена в автомобиле, Р - носимая.
Например: UN7АA/M
39. При работе радиостанции с альтернативного местонахождения в пределах области, в позывной сигнал вводится дробная часть: /A.
Например: UN7AA/A
40. Работа любительской радиостанции с борта судна (речное, морское) разрешается по согласованию с капитаном (командиром) судна.
При этом позывной сигнал любительской радиостанции дополняется дробной частью: /ММ, или/АМ. ММ - морского и речного судна.
Например: UN7АA/MM.
41. В зависимости от категории и в пределах любительских диапазонов (полос) частот могут применяться следующие виды излучений:
1) CW - телеграфия с амплитудной модуляцией с шириной полосы 100Гц (100HА1А);
2) SSB - телефония с однополосной модуляцией с шириной полосы 3 кГц (3K00J3E, 3K00R3E);
3) AM - телефония с амплитудной модуляцией с шириной полосы 6 кГц (6K00АЗЕ);
4) FM - телефония с частотной модуляцией с шириной полосы на KB 6 кГц (6K00F3E);
5) DIGIMODE - все разрешенные цифровые виды связи;
6) ATV - радиолюбительское телевидение.
Выделение любительских диапазонов (полос) частот осуществляется в соответствии с требованиями Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств, высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от года № .
42. Передатчики любительских радиостанций должны обеспечивать выполнение норм на ширину полосы излучения и мощности, соответствовать следующим требованиям к стабильности частоты, определяемой как абсолютный уход частоты в течение 15 минут с момента вхождения в связь:
1) не более 300 Гц (на диапазонах ниже 30 МГц);
2) не более 1 кГц (на диапазонах выше 30 МГц и ниже 1300 МГц).
43. Средняя мощность побочных излучений, создаваемая передатчиками любительских радиостанций, должна быть:
1) на 40 dB ниже мощности основного излучения, но не более 50 мВт (на диапазонах ниже 30 МГц);

2) 25 мкВт артық болмауы (144-146 МГц, 430-440 МГц, 1260-1300 МГц диапазондарында).
1300 МГц-тен жоғары диапазондарда жанама сәуле шығару қуаты бұл Қағидалармен регламенттелмейді.
44. Ғимарат шатырына әуесқойлық радиостанциялардың антенналарын орнату қарамағында осы ғимараттар бар органдармен келісілуге тиіс.
45. Әуесқойлық радиостанциядан шығатын кедергілер болған жағдайда радиостанция иесі оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды. Радиоәуесқойлық аппаратурадан шығатын кедергілердің болуы аумақтық орган құралдар арқылы белгілеп, құжатпен растауға тиіс.
46. Санаттардың әрқайсысының әуесқойлық радиостанциясы осы Қағидалардың 1-қосымшасында көрсетілген осы санаттағы станция үшін белгіленген жиілік диапазоны (жолақ), қуат деңгейі және сәуле шығару түрлері шегінде қатаң пайдаланылуға тиіс.
47. Радиоуесқойлық қызметке қосалқы негізде берілген жиілікте жұмыс істейтін әуесқойлық радиостанциялар осы жиіліктерді бастапқы негізде қолданатын радиостанцияларға кедергі жасамауы керек және олардың талабы бойынша жұмыс істеу жиілігін өзертуі не тарату жұмысын тоқтатуы тиіс.
48. Әуесқойлық радиостанциялардың операторлары бөлінген диапазондар шегінде тек әуесқойлық радиостанциялардың операторларымен ғана радиобайланыс орнатады. Басқа қызметтегі радиостанциялармен радиобайланыс жасауға олар апат сигналдарын (SOS; MAYDAY) таратқан кезде ғана рұқсат етіледі. Мұндай радиобайланыстың әрқайсысы туралы әуесқойлық радиостанцияның иесі (ұжымдық радиостанцияның басшысы) аумақтық органға хабарлайды.
49. Әуесқойлық радиостанциялардың операторлары өз радиостанциясының шақыру сигналын радиобайланыстың әр сеансының басында және толық аяқталған кезде атайды, ал ұзақ байланыс сеанстарында өз шақыру сигналын 5 минутта кемінде бір рет қайталап тұруға тиіс.
50. Әуесқойлық радиостанцияның шақыру сигналы толық және қысқартусыз айтылуы керек.
51. Телефондық радиобайланыс жүргізу барысында шақыру сигналының әріптері осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес фонетикалық әліпби сөздерінің көмегімен беру ұсынылады. Телеграфтық радиобайланыс жүргізу барысында әуесқойлық радиостанцияларға осы Қағидалардың 12-қосымшасына сәйкес тек Морзе кодын (әліпбиін) қолдануға рұқсат етіледі.
52. Әуесқойлық радиостанциялармен радиобайланыс жүргізу уақытында ақпарат алмасу радиоәуесқойлық, компьютерлік тақырып және бағдарламалық қамтамасыз ету, радиоспорт мәселелерін, радиотолқындарды таратуды, әуесқойлық радиостанциялар аппаратурасының техникалық деректерін, антенналар мен ауа райын талқылаумен шектеледі.

2) не более 25 мкВт (на диапазонах 144-146 МГц, 430-440 МГц; 1260-1300 МГц).
На диапазонах выше 1300 МГц мощность побочных излучений настоящими правилами не регламентируется.
44. Установка наружных антенн любительской радиостанции на крышах зданий должна быть согласована с органами, в ведении которых находятся эти здания.
45. При наличии помех от любительской радиостанции, владелец радиостанции принимает меры по их устранению. Наличие помех от радиолюбительской аппаратуры должно быть инструментально установлено и документально подтверждено территориальным органом.
46. Любительская радиостанция каждой из категории должна эксплуатироваться строго в пределах диапазонов (полос) частот, уровней мощности и видов излучения, разрешенных для данной категории станций, указанные в приложении 1 к настоящим Правилам.
47. Любительские радиостанции, работающие на частотах выделенных радиолюбительской службе на вторичной основе, не должны создавать помехи радиостанциям, использующим, эти частоты на первичной основе и обязаны по требованию последних немедленно изменить рабочую частоту, либо прекратить работу на передачу.
48. В пределах выделенных диапазонов частот операторы любительских радиостанций устанавливают радиосвязи только с операторами любительских радиостанций. Радиосвязи с радиостанциями других служб допускаются только в случае передачи последними сигналов бедствия (SOS; MAYDAY) на частотах любительских диапазонов. О каждой такой радиосвязи владелец (руководитель коллективной) любительской радиостанции уведомляет территориальный орган.
49. Операторы любительских радиостанций называют позывной сигнал своей радиостанции в начале и при полном окончании каждого сеанса радиосвязи, а при длительных сеансах связи повторять свой позывной сигнал не реже одного раза в 5 минут.
50. Позывной сигнал любительской радиостанции передается полностью, без сокращения.
51. При проведении телефонной радиосвязи рекомендуется передавать буквы позывного сигнала при помощи слов фонетического алфавита, в соответствии с приложением 11 к настоящим Правилам. При проведении радиосвязи телеграфом любительским радиостанциям разрешается использовать только код (азбуку) Морзе, в соответствии с приложением 12 к настоящим Правилам.
52. Обмен информацией во время проведения радиосвязи любительскими радиостанциями ограничен вопросами радиолюбительства, компьютерной тематики и программного обеспечения, радиоспорта, обсуждением распространения радиоволн, технических данных аппаратуры любительских радиостанций, антенн и погодных условий.

53. Радиоалмасу көрсетілген тақырып шегінде ашық мәтінмен осы Қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес қабылданатын сигналдарды бағалау осы Қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес Q-кодын қолдану және осы Қағидалардың 15-қосымшасында көрсетілген радиоәуесқой кодын қолдану арқылы жүргізіледі.
54. Әуесқойлық радиостанция иелеріне:
1) жиілік диапазондарында әуесқойлық радиостанция санатына көзделмеген сәуле шығару түрі, қуаты бар жиілік диапазонында жұмыс істеуге;
2) тағайындалмаған шақыру сигналымен жұмыс істеуге, арнайы шақыру сигналдарын пайдалану қағидаларын немесе режимдерін бұзуға;
3) Қазақстан Республикасының аумағында әуесқойлық радиостанцияны пайдалану құқығына рұқсаты жоқ, ұжымдық радиостанцияның мүшелері болып табылмайтын тұлғаларды ұжымдық немесе жеке радиостанциялардан хабар тарату жұмысына жіберуге;
4) дөрекі, намысқа тиетін, боғауыз сөздер мен сөз орамдарын қолдануға;
5) телевизиялық, радио және басқа бағдарламаларды (радиоәуесқойлықтан басқа) ретрансляциялауға;
6) шақыру сигналынсыз жұмыс істейтін радиостанциялармен және әуесқойлық емес радиостанциялармен (апат сигналын беруден басқа) радиобайланыс жүргізуге;
7) спутниктерден сигнал қабылдау үшін бөлінген әуесқойлық диапазондар учаскелерінде хабар тарату жұмыстарына;
8) әуе және теңіз кемелерінде осы объектілер үшін жауапты тұлғалардың рұқсатынсыз әуесқой радиостанцияларды орнатуға;
9) қосалқы негіздегі әуесқойлық диапазонындағы қызметтік радиостанцияларға және авариялық байланыс қызметіне кіретін әуесқойлық радиостанцияларға қасақана кедергі жасауға;
10) әуесқойлық радиобайланыстан табыс табуға рұқсат етілмейді.
55. Әуесқойлық радиостанцияларға шақыру сигналдары Халықаралық Электрбайланыс Одағы регламентінің талаптарына сәйкес беріледі.
56. Қазақстан Республикасының радиоәуесқойында жеке пайдаланылатын радиостанцияға арналған тек бір ғана тұрақты негіздегі шақыру сигналы болады.
57. Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлық қызметінің шақыру сигналдарының префикстері:
1) UN - Қазақстан Республикасы әуесқойлық радиостанцияларының барлығына беріледі;
2) UO - радиоәуесқойлар радиостанцияларына UN сериялы префикс таусылған кезде беріледі;
3) UP - арнайы әуесқойлық радиостанцияларға беріледі;
4). UQ - резерв (Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органының арнайы шешімі шыққанға дейін берілмейді).
Әуесқойлық радиостанцияның санатына қарай шақыру сигналдарының мынадай конструкциялары қолданылады.
"Экстра" санаты:
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;

53. Радиообмен в пределах указанной тематики ведется открытым текстом оценкой принимаемого сигнала в соответствии с приложением 13 к настоящим Правилам, с применением выражений Q-кода в соответствии с приложением 14 к настоящим Правилам и радиолюбительского кода в соответствии с приложением 15 к настоящим Правилам.
54. Владельцам любительских радиостанций не допускается:
1) работа в диапазонах частот видами излучения, мощностью, непредусмотренными категорией любительской радиостанции;
2) работа не присвоенными позывными сигналами, нарушение правил или режимов использования специальных позывных сигналов;
3) допуск к работе на передачу с коллективной или индивидуальной радиостанции лиц, не имеющих разрешения на право эксплуатации любительской радиостанции на территории Республики Казахстан не являющихся членами коллективной радиостанции;
4) употребление грубых, бранных, оскорбительных слов и выражений.
5) ретрансляция телевизионных, радиовещательных и других программ (кроме радиолюбительских);
6) проведение радиосвязи с нелюбительскими радиостанциями (кроме подачи сигналов бедствия) и радиостанциями, работающими без позывных;
7) работа на передачу в участках любительских диапазонов выделенных для приема сигналов со спутников;
8) установка любительских радиостанций на воздушных и морских судах, без согласования с ответственными лицами за эти объекты;
9) умышленное создание помех любительским станциям, входящим в аварийную службу связи и служебным радиостанциям в любительских диапазонах вторичной основы;
10) извлечение доходов от любительской радиосвязи.
55. Любительским радиостанциям присваиваются позывные сигналы в соответствии с требованиями регламента Международного Союза Электросвязи.
56. Радиолюбитель Республики Казахстан может иметь только один позывной сигнал для радиостанции индивидуального пользования на постоянной основе.
57. Префиксы позывных сигналов радиолюбительской службы Республики Казахстан:
1) UN - присваиваются всем любительским радиостанциям Республики Казахстан;
2) UO - присваиваются любительским радиостанциям при окончании, префиксов серии UN;
3) UP - присваиваются специальным любительским радиостанциям;
4) UQ - резерв (не выдаются до специального решения уполномоченного государственного органа в области связи Республики Казахстан);
В зависимости от категории любительской радиостанции применяется следующая конструкция позывного сигнала.
Категория "Экстра":
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;

3) суффикс — осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес бір әріп;
Мысалы: UN0A.
Бірінші санат:
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - екі әріп, біріншісі - осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес;
екіншісі - "А"-дан "Z"-Ke дейін;
Мысалы: UN 7AA.
Екінші, үшінші санат:
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес;
екінші - "А"-дан "Z"-Ke дейін;
үшінші - "А"-дан "Z"-Ke дейін
Мысалы: UN 7AAA.
Ұжымдық радиостанциялар:
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі бір сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес;
екіншісі — "W", "Y", "Z"; үшіншісі - "А"-дан "Z"-Ke дейін;
Мысалы: UN 7AWA.
58. Шақыру сигналын таңдау мүмкіндігі әуесқойлық радиостанцияларға тек бір блок шегінде беріледі. Келесі блоктан шақыру сигналдарын беру, алдыңғы блоктан кемінде 20 әріп қолданылғаннан кейін ғана беріледі, ауытқуға жел берілмейді.
59. Шақыру сигналы латын әліпбиі тәртібімен беріледі. Жағымсыз естілетін әріптерден құрылған шақыру сигналдары, сондай-ақ SOS, QRA-QTZ берілмейді.
60. Шет мемлекеттердің азаматтарына мынадай конструкциядан тұратын бөлшек шақыру сигналдары беріледі.
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) бөлшек белгісі;
3) шет ел азаматының жеке шақыру сигналы.
Мысалы: UN/DL 2AB.
61. Радиостанция жабылған жағдайда, қолданылған шақыру сигналы басқа тұлғаға жаңадан қолдануға 5 жылдан кейін ғана беріледі.
62. Арнайы шақыру сигналдарына құрылым жүйесі өзгеше және экспедицияларды, салтанатты, мерейтойлық іс-шараларды өткізу үшін шектеулі мерзімге берілетін шақыру сигналдары жатады. Арнайы шақыру сигналдарын күнделікті қолдануға тыйым салынады.
63. Арнайы шақыру сигналдарын уәкілетті орган береді.
64. Әуесқойлық радиостанцияның арнайы шақыру сигналын алу үшін эфирдегі жұмысты бастаудың болжамды күнінен кемінде бір ай бұрын мынадай құжаттар ұсынылады:
1) арнайы шақыру сигналын беру туралы өтініш;
2) әуесқойлық радиостанцияны пайдалануға рұқсаттың көшірмесі.
65. Басқа мемлекеттердің азаматтарына арнайы шақыру сигналдары берілмейді, оларға Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлары міндетті түрде қатысқан жағдайда халықаралық экспедициялар үшін жол беріледі.
66. Радиоәуесқойлық репитерлер мен ретрансляторлар - автоматты режимде жұмыс істейтін және әуесқойлық радиостанциялардың сигналдарын бір диапазон (репитер) шегінде немесе бір диапазоннан екіншісіне ретрансляциялау үшін пайдаланылатын қабылдап-таратушы радиостанциялар (ретранслятор).

3) суффикс - одна буква, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам.
Пример: UN 0 А.
Первая категория:
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - две буквы:
первая, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам;
вторая, от "А" до "Z".
Пример: UN7АA.
Вторая, третья категория:
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам;
вторая, от "А" до "Z";
третья, от "А" до "Z".
Пример: UN 7 АAA.
Коллективные радиостанции:
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам;
вторая, "W", "Y", "Z";
третья, от "А" до "Z".
Пример: UN 7 AWA.
58. Возможность выбора позывного сигнала предоставляется любительским радиостанциям в пределах одного блока. Выдавать позывные из следующего блока допускается при использовании не менее 20 букв из предыдущего, исключения не допускаются.
59. Позывные сигналы выдаются в порядке латинского алфавита. Не подлежат выдаче неблагозвучные буквенные сочетания, а также S0S, QRA-QTZ.
60. Гражданам иностранных государств выдаются дробные позывные сигналы, имеющие следующую конструкцию:
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) знак дроби;
3) личный позывной сигнал иностранного гражданина.
Пример: UN/DL2АВ.
61. В случае закрытия радиостанции, использованный позывной сигнал вновь выдается другому лицу, не ранее, чем через 5 лет.
62. К специальным позывным сигналам относятся те позывные сигналы, которые отличаются по системе построения и используются на время проведения экспедиции, торжественных, юбилейных мероприятий. Для повседневной работы использование специального позывного запрещено.
63. Специальные позывные сигналы выдаются уполномоченным органом.
64. Для получения специального позывного сигнала любительской радиостанции не позднее, чем за один месяц до предполагаемой даты, начала работы в эфире, представляются следующие документы:
1) заявление о выдаче специального позывного сигнала;
2) копия разрешения на эксплуатацию любительской радиостанции.
65. Гражданам других государств, специальные позывные сигналы не выдаются, исключения делаются только для международных экспедиций, при условии обязательного участия в них радиолюбителей Республики Казахстан.
66. Радиолюбительские репитеры и ретрансляторы - это приемо-передающие радиостанции, которые работают в автоматическом режиме и применяются для ретрансляции сигналов любительских радиостанций в пределах одного диапазона (репитер) или с одного диапазона на другой (ретранслятор).

67. Радиоәуесқойлық репитерлер мен ретрансляторларды кез келген радиоәуесқой не радиоәуесқойлар ұжымы орнатады.
68. Радиоәуесқойлық ретрансляторды орнатуға рұқсатты аумақтық орган ресімдеп, жұмыс істеу каналының нөмірі мен шақыру сигналдын беруді жүзеге асырады.
69. Радиоәуесқойлық репитерлерді немесе ретрансляторларды Интернет не басқа желілер арқылы басқа радиоәуесқойлық желілерге қосуға болады.
70. Осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес радиоәуесқойлық ретрансляторларға арналған қабылдап-тарату жиіліктері келтірілген.
71. Ретрансляторлардың қуаты 100 Вт аспаса, қолданылатын модуляция түрі - жиіліктік (F3E) немесе сандық (DIGIMODE).
72. Ретрансляторларға мынадай конструкциядағы шақыру сигналдары беріледі:
1) префикс - осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес екі әріп;
2) 0-ден 9-ға дейінгі сан;
3) суффикс - үш әріп:
біріншісі - "U";
екіншісі — осы Қағидалардың 16-қосымшасына сәйкес;
үшіншісі — "А"-дан "Z"-Ke дейін.
73. Спорттық радиопеленгация бойынша жарыстар үшін ("түлкі аулау") әрқайсысы 5 Вт, 3500-3650 кГц, 144-146 мГц және 430-440 мГц диапазондарында телеграфпен немесе телефонмен жұмыс істейтін отыз таратқышқа дейін қолдануға рұқсат етіледі.
74. Осы Қағидалардың 18-қосымшасына сәйкес спорттық радиопеленгацияға арналған таратқыштарға шақыру сигналдары беріледі.

67. Радиолюбительские репитеры и ретрансляторы устанавливаются любым радиолюбителем либо коллективом радиолюбителей.
68. Оформление разрешений на установку радиолюбительского ретранслятора с выдачей позывного сигнала и номера рабочего канала осуществляется территориальным органом.
69. Допускается соединение репитеров или ретрансляторов посредством сети Интернет либо других сетей с другими радиолюбительскими сетями.
70. Частоты приема-передачи для радиолюбительских ретрансляторов приведены в приложении 2 к настоящим Правилам.
71. Мощность ретранслятора не более 100 Вт, используемый вид модуляции - частотная (F3E) или цифровая (DIGIMODE).
72. Ретрансляторам присваиваются позывные сигналы следующей конструкции:
1) префикс - две буквы, в соответствии с пунктом 57 настоящих Правил;
2) цифра от 0 до 9;
3) суффикс - три буквы:
первая, "U";
вторая, в соответствии с приложением 16 к настоящим Правилам;
третья, от "А" до "Z".
73. Для соревнований по спортивной радиопеленгации ("охота на лис") разрешается использование до тридцати передатчиков мощностью до 5 Вт каждый, работающих телеграфом или телефоном в диапазонах 3500-3650 кГц, 144-146 МГц и 430-440 мГц.
74. Передатчикам для спортивной радиопеленгации позывные сигналы присваиваются в соответствии с приложением 18 к настоящим Правилам.

1. Егер кейбір жиілік жолақтары үшін бірнеше рұқсат етілген сәуле шығару түрі келтірілсе, онда бірінші көрсетілген түрі басымдыққа ие болады.
2. 10 МГц төмен жиілік жолақтары үшін SSB-мен жұмыс кезінде төменгі бүйірлік жолақ (LSB), ал 10 МГерц жоғары жиілік жолақтары үшін жоғарғы бүйірлік жолақ (USB) қолданылады.
3. Радиоәуесқойларға:
1830-1835 кГц, 1840-1845 кГц, 1907-1913 кГц, 3500-3510 кГц, 3790-3800 кГц, 7000-7010 кГц, 7040-7045 кГц, 10100-10105 кГц, 14000-14025 кГц, 14190-14200 кГц, 18068-18073 кГц, 18140-18150 кГц, 21000-21025 кГц, 21290-21300 кГц, 24890-24895 кГц, 24940-24950 кГц, 28000-28025 кГц, 28490-28500 кГц халықаралық "DX" учаскелерінде және 29300-29510 кГц жергілікті радиостанциялармен радиобайланыс жүрізден бас тарту ұсынылады.

1. Если для отдельных полос частот перечислены несколько разрешенных видов излучения, то вид указанный первым имеет приоритет.
2. При работе SSB в полосах частот ниже 10 МГц используется нижняя боковая полоса (LSB), а в полосах частот выше 10 МГц верхняя боковая полоса (USB).
3. Радиолюбителям рекомендуется воздерживаться от проведения радиосвязей с местными радиостанциями в международных "DX" участках:
1830-1835 кГц, 1840-1845 кГц, 1907-1913 кГц, 3500-3510 кГц, 3790-3800 кГц, 7000-7010 кГц, 7040-7045 кГц, 10100-10105 кГц, 14000-14025 кГц, 14190-14200 кГц, 18068-18073 кГц, 18140-18150 кГц, 21000-21025 кГц, 21290-21300 кГц, 24890-24895 кГц, 24940-24950 кГц, 28000-28025 кГц, 28490-28500 кГц. и участках приема информации с борта ИСЗ: 29300-29510 кГц.

5. Радиостанцияларды пайдалану тәртібі.
6. Радиоәуесқойлық байланыс жүргізу тәртібі.
7. Әуесқойлық радиостанцияларға қойылатын техникалық талаптар.
8. Әуесқойлық радиостанциялардың шақыру сигналдарының жүйесі.
9. Радиоәуесқойлар коды.
10. Техникалық қауіпсіздік қағидалары (электр қауіпсіздігі,
антенналық-фидерлік қондырғыларды құру және пайдалану, өрт
қауіпсіздігі).
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Қорытынды
________________________облысы бойынша біліктілік комиссиясы
20____ ж."____"_______________№_____________
Азамат_______________________________________________________________
_________санатындағы әуесқойлық радиостанцияны пайдалану бағдарламасы бойынша емтихан (әңгімелесу) тапсырды
Азамат_____________________________
өзінің білімі мен жұмыс тәжірибесі бойынша________________санатындағы жеке/ұжымдық әуесқойлық радиостанцияны пайдалана алады.
Комиссия мүшелері:
Т.А.Ә.
Қолы
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
5-қосымша
_____________________________________________________________________
(Байланыс саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық органы)
_____________________________________________________________________
ӨТІНІШ-САУАЛНАМА
Тегі, аты, әкесінің аты______________________________________________
Туған жылы, айы, күні________________________________________________
Тұратын жері_________________________________________________________
Жеке куәлігінің нөмірі_______________________________________________
Бұрын рұқсаты болған_________________________________________________
________________санаттағы__________________________________әуесқойлық
радиостанцияны пайдалануға рұқсат беруді сұраймын.
Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлық қызметінің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын тіркеу және пайдалану қағидаларының ережелерімен таныстым және оның талаптарын қатаң сақтауға міндеттенемін.
"___"_____________ 20____ж. Қолы____________
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану қағидаларына
6-қосымша
ӨТІНІШ
Мен,_________________________________________________________________
Паспорт (жеке куәлік)________________________________________________
менің________________________________________________________________
(туыстық деңгейі, тегі, аты, әкесінің аты)
___________________________________________________________әуесқойлық радиостанцияны пайдалану құқығына рұқсат алуына келісемін, бұл ретте радиостанцияда және антенна-мачталық құрылыстарда ТЭЕ және ТҚЕ сақталуын қамтамасыз етуге міндеттенемін әрі Қазақстан Республикасының радиоәуесқойлық қызметінің радиоэлектрондық құралдары мен жоғары жиілікті құрылғыларын тіркеу және пайдалану қағидаларымен әуесқойлық радиостанциялардың иелеріне жүктелген жауапкершіліктің бәрін өзіме қабылдаймын.
"____"__________20____ж. Қолы____________
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
7-қосымша

5. Порядок эксплуатации радиостанций.
6. Правила проведения радиолюбительской связи.
7. Технические требования к любительским радиостанциям.
8. Система позывных сигналов любительских радиостанций.
9. Радиолюбительские коды.
10. Правила техники безопасности (электро-безопасность, монтаж и эксплуатация антенно-фидерных устройств, пожарная безопасность).
Приложение 4
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Заключение
Квалификационная комиссия по _________________________________
области от "___" ______________ 20 __ г. № _________________________
г-н ________________________________________________________________
Сдал экзамены (собеседование) по программе - эксплуатация
любительской радиостанции __________ категории
г-н ________________________________________________________________
по своим знаниям и опыту работы может эксплуатировать любительскую
радиостанцию ____________ категории индивидуального/коллективного
пользования.
Члены комиссии:
Ф.И.О.
Подпись
Приложение 5
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
____________________________________________________________________
(территориальный орган уполномоченного государственного органа в
области связи)
____________________________________________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА
Фамилия, имя, отчество _____________________________________________
Дата рождения ______________________________________________________
Место проживания ___________________________________________________
Номер удостоверения личности _______________________________________
Ранее имел разрешение ______________________________________________
Прошу выдать разрешение на эксплуатацию любительской
радиостанции ________________ пользования ______________ категории.
С положениями Правил регистрации и эксплуатации
радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
радиолюбительской службы Республики Казахстан ознакомлен и обязуюсь
строго соблюдать их требования.
"___" ____________ 20__ г. Подпись _________________
Приложение 6
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
ЗАЯВЛЕНИЕ
Я, __________________________________________________________________
Паспорт (удостоверение) _____________________________________________
даю согласие на получение разрешение на право эксплуатации
любительской радиостанции моим (моей) _______________________________
(степень родства, фамилия, имя, отчество)
_____________________________________________________________________
при этом, обязуюсь обеспечивать на радиостанции и антенно-мачтовых
сооружениях соблюдение ПТЭ и ПТБ и принимаю на себя всю
ответственность, возложенную на владельцев любительских радиостанций
положениями Правил регистрации и эксплуатации радиоэлектронных
средств и высокочастотных устройств радиолюбительской службы
Республики Казахстан.
Подпись ______________________ "__" ____________ 20__ г.
Приложение 7
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб

11. Әкелінетін аппаратура____________________________________________
Equipment to be brought
Мен берген мәліметтердің дұрыстығына кепілдік беремін.
I declare that the information I have give is correct.
12. Өтініш иесінің қолы______________________________________________
Application signature
Мерзімі______________________
Date
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
9-қосымша
Анықтама
20____ ж. "___"___________ №__________
_____________________________________________________________________
аумақтық орган
азамат_______________________________________________________________
___________________________________________________________байланысты
шақыру сигналы әуесқойлық радиостанцияны пайдалану құқығына берілген 20_____ж. "___"______ №_______ рұқсатты_________аумақтық органға тапсырғанын растайды.
Басшы ____________
қолы
МО.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
10-қосымша
Әуесқойлық радиостанцияларды техникалық байқау
АКТІСІ
№________ "____"_________ 20_____ж.
Біз, аумақтық орган қызметкерлері_____________ санаттағы жеке (ұжымдық) қолданыстағы әуесқойлық радиостанцияға техникалық байқау жүргіздік.
Иесінің (басшысының) Т.А.Ә.__________________________________________
Радиостанциянын мекенжайы____________________________________________
Шақыру сигналы_______________________________________________________
Бұл ретте мыналар анықталды (қабылдағыш-таратқыштың, антеннаның қысқаша сипатты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды (нормаларға сәйкестігі, құжаттаманың болуы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Актіге қол қойғандар:
Т.А.Ә. Қолы
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық қуралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
11-қосымша
Фонетикалық әліпби
A
Анна, Антон
Alpha
В
Борис
Bravo
С
центр, цапля
Charlie
D
Дмитрий
Delta
E
Елена
Echo
F
Федор
Foxtrot
G
Галина
Golf
H
Харитон
Hotel
I
Иван
India
J
Иван краткий, йот
Juliett
К
киловатт, Константин
Kilo
L
Леонид
Lima
M
Михаил, Мария
Mike
N
Николай
November
О
Ольга
Oscar
P
Павел
Papa
Q
Щука
Quebec
R
Роман, радио
Romeo
s
Сергей
Sierra
T
Тамара, Татьяна
Tango
и
Ульяна
Uniform
V
жук, Женя
Viktor
W
Василий
Whisky
X
знак, икс
X-ray
Y
Игрек
Yankee
z
Зинаида
Zulu
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
12-қосымша
Морзе коды (әліпби)
Әріптер
Телеграфтық код
Цифрлар, тыныс белгілері, қызметтік белгілер
Телеграфтық код
Латын
Орыс
1
2
3
4
5
6
1
А
A
._
1
.____
2
В
Б
_...
2
..___
3
С
Ц
_._.
3
...__
4
D
Д
_..
4
...._
5
E
E
.
5
.....
6
F
Ф
.._.
6
_....
7
G
Г
__.
7
__...
8
Н
X
....
8
___..
9
І
И
..
9
____.
10
J
Й
.___
0
_____
11
К
К
_._
.
.. .. ..
12
L
Л
._..
.
._._._
13
M
M
__
/
_.._.
14
N
H
_.
?
..__..
15
О
О
___
!
__..__
16
P
П
.__.
Бөлім
_..._
17
Q
Щ
__._
18
R
Р
._.
19
S
С
...
20
T
Т
_
21
U
У
.._
22
V
Ж
..._
23
W
В
.__
24
X
Ь
_.._
25
Y
Ы
_.__
26
Z
З
__..
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
13-қосымша
Әуесқойлық радиостанциялардың сигналдарын бағалау
Балдар
Мағынасы
1
2
"R" шәкілі (түсініктілігі)
1
Түсініксіз, қабылдау мүмкін емес
2
Кейбір белгілер (сөздер) әзер түсінетіндей, қабылдау мүмкін емес
3

11. Әкелінетін қондырғылар
Equipment to be brought ___________________________________
Мен берген мәліметтердің дұрыстығына кепілдік беремін.
I declare that the information I have give is correct.
12. Өтініш иесінің қолы _________________________________________
Application signature
Мерзімі ___________________________________________________
Datе
Приложение 9
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Справка
от "__" ___________ 2___ г. № ________
_____________________________________________________________________
территориальный орган
удостоверяет что, г-н _______________________________________________
по причине __________________________________________________________
сдал в территориальный орган, выданное ему "__" _________ 20__ г.
разрешение № _______ на право эксплуатации любительской радиостанции
_____________ категории с позывным сигналом ______________
Руководитель _______________
подпись
М.П.
Приложение 10
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
АКТ
технического осмотра любительской радиостанции
№ __________ "__" __________ 20__ г.
Нами, сотрудниками территориального органа
произведен технический осмотр любительской радиостанции
индивидуального (коллективного) пользования ______________ категории.
Ф.И.О. владельца (руководителя) ____________________________________
Адрес радиостанции _________________________________________________
Позывной сигнал ____________________________________________________
При этом, установлено следующее (краткое описание
приемо-передатчика, антенны):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение (соответствие нормам, наличие документации)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Акт подписали:
Ф.И.О. Подпись
Приложение 11
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Фонетический алфавит
А
Анна, Антон
Alpha
В
Борис
Bravo
С
центр, цапля
Charlie
D
Дмитрий
Delta
Е
Елена
Echo
F
Федор
Foxtrot
G
Галина
Golf
Н
Харитон
Hotel
I
Иван
India
J
Иван краткий, йот
Juliett
К
киловатт, Константин
Kilo
L
Леонид
Lima
М
Михаил, Мария
Mike
N
Николай
November
O
Ольга
Oscar
Р
Павел
Papa
Q
щука
Quebec
R
Роман, радио
Romeo
S
Сергей
Sierra
Т
Тамара, Татьяна
Tango
U
Ульяна
Uniform
V
жук, Женя
Viktor
W
Василий
Whisky
Х
знак, икс
X-ray
Y
игрек
Yankee
Z
Зинаида
Zulu
Приложение 12
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Код (азбука) Морзе
Буквы
Телеграфный код
Цифры, знаки
препинания,
служебные знаки
Телеграфный код
Латинские
Русские
1
2
3
4
5
6
1
А
А
. _
1
. _ _ _ _
2
В
Б
_...
2
.. _ _ _
3
С
Ц
_. _.
3
... _ _
4
D
Д
_..
4
.... _
5
Е
Е
.
5
.....
6
F
Ф
.. _.
6
_....
7
G
Г
_ _.
7
_ _...
8
Н
Х
....
8
_ _ _..
9
I
И
..
9
_ _ _ _.
10
J
Й
._ _ _
0
_ _ _ _ _
11
К
К
_. _
.
......
12
L
Л
. _..
.
. _. _. _
13
M
М
_ _
/
_.. _.
14
N
Н
_.
?
.. _ _..
15
O
О
_ _ _
!
_ _.. _ _
16
P
П
. _ _.
Раздел
_... _
17
Q
Щ
_ _. _
18
R
Р
. _.
19
S
С
...
20
T
Т
_
21
U
У
.. _
22
V
Ж
... _
23
W
В
. _ _
24
X
Ь
_.. _
25
Y
Ы
_. _ _
26
Z
З
_ _..
Приложение 13
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Оценка сигналов любительских радиостанций
Баллы
Значение
1
2
Шкала "R" (разбираемость)
1
2
3
4
5
Неразборчиво, прием невозможен
Едва разборчивы отдельные знаки (слова), прием практически не возможен

Көп күш жұмсап түсінерлік (30 - 50 %)
4
Біршама түсінікті (50 - 80 %)
5
Түсінікті(100%)
"S" шәкілі (сигналдың күші)
1
Нашар естіледі, қабылдау мүмкін емес
2
Сигналдар ете әлсіз, қабылдау мүмкін емес
3
Сигналдар өте әлсіз, қабылдау қиын
4
Сигналдар әлсіз, қабылдау қиын
5
Сигналдар қанағаттанарлықтай, қиындықсыз қабылданады
6
Сигналдар анық, киындықсыз қабылданады
7
Бірқалыпты қатты сигналдар
8
Қатты сигналдар
9
Өте қатты сигналдар
"Т" шәкілі (үн)
1
Оғаш, шуылды үн
2
Шуылы көп үн, әуенсіз
3
Қарлығыңқы, аздап әуенді үн
4
Орташа әуенді үн
5
Сыңғырлаған әуенді-модуляцияланған үн
6
Әуенді үн, пульсация байқалады
7
Әуенді үн, пульсация баяу
8
Таза әуенді үн, пульсация мүлдем баяу
9
Таза әуенді үн
"М" шәкілі (модуляция сапасы)
1
Шуыл көп, қабылдау мүмкін емес
2
Шуыл өте көп, қабылдау қиын
3
Ептеген шуыл бар
4
Мүлде аз шуыл
5
Шуыл жоқ
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
14-қосымша
Q-кодының мәні
1
2
3
1
QRA
Сіздің станцияңыз қалай аталады?
Менің станциям...деп аталады
2
QRB
Сіз менің станциямнан жобамен қандай қашықтықтасыз?
Біздің станцияларымыздың арасындағы қашықтық жобамен километрге тең
3
QRG
Менің нақты жиілігімді айтыңызшы
Сіздің нақты жиілігіңіз...
4
QRH
Менің жиілігім өзгеріп тұра ма?
Сіздің жиілігіңіз өзгеріп тұрады
5
QRI
Менің хабарымның үні қандай?
Сіздің хабарыңыздың үні...
6
QRK
Менің сигналдарым қаншалықты анық?
Сіздің сигналыңыз...
7
QRL
Сіздің уақытыңыз бар ма?
Менің уақытым жоқ, кедергі жасамаңыз
8
QRM
Сізге басқа станциялар кедергі келтіре ме?
Маған басқа станциялар кедергі келтіреді
9
QRN
Сізге атмосфералық шуылдар кедергі жасай ма?
Маған атмосфералық шуылдар кедергі жасайды
10
QRO
Мен таратқыштың қуатын кебейтейін бе?
Таратқыштың қуатын көбейтіңіз
11
QRP
Мен таратқыштың қуатын азайтайын ба?
Таратқыштың қуатын азайтыңыз
12
QRQ
Менің жылдам хабарлауыма бола ма?
Тезірек хабарлаңыз
13
QRS
Менің баяу хабарлауыма бола ма?
Баяу хабарлаңыз
14
QRT
Мен хабарлауды аяқтайын ба?
Хабарлауды аяқтаңыз
15
QRU
Мен үшін хабар бар ма?
Сізге ешқандай хабар жоқ
16
QRV
Сіз дайынсыз ба?
Мен дайынмын
17
QRW
Мен... Сіздің... кГц (МГц) шақыратыныңызды хабарлайын ба?
Өтінемін,... менің оны... кГц (МГц) шақыратынымды хабарлаңыз
18
QRX
Менімен қашан хабарласасыз?
Күте тұрыңыз мен қайтадан байланысқа шығамын
19
QRZ
Мені кім шақырады?
Сізді....шақырады
20
QSA
Менің сигналым қаншалықты күшті?
Сіздің сигналыңыздың күші...
21
QSB
Менің сигналым естіледі ме?
Сіздің сигналыңыз естілмейді
22
QSD
Менің манипуляциямда ақау бар ма?
Сіздің манипуляцияңызда ақау бар...
23
QSK
Сіз мені өз сигналыңыздың арасындағы кідірістерде естисіз бе?
Мен сізді өз сигналымның арасындағы кідірісте естимін
24
QSL
Қабылдағаныңызды растай аласыз ба?
Сізді қабылдағанымды растаймын
25
QSO
Сіз... тікелей хабарласа аласыз ба?
Мен... тікелей хабарласа аламын
26
QSP
Сіз.... хабарлай аласыз ба?
Мен... хабарлай аламын
27
QSY
Мен басқа жиілікке ауысайын ба?
Басқа жиілікке ауысыңыз
28
QSX
Сіз... кГц (МГц) жиілікте шақыру сигналын естіп отырсыз ба?
Мен... кГц (МГц) жиілікте шақыру сигналын естіп отырмын
29
QTC
Сізде хабарлама бар ма?
Сізге хабарлама бар
30
QTH
Сіз қай жердесіз?
Мен... жердемін
31
QTR
Қазір қай уақыт?
Уақыт... сағат
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану қағидаларына
15-қосымша
Радиоәуесқойлар коды
1
2
3
Код мәні
Ағылшын тіліндегі
Қазақ
мәні
тіліндегі мәні
АВТ
About
жобамен, шамамен
ADR
Addreess
мекенжай
AFTER
After
кейін
AGN
Again
тағы
ALL
All
барлығы
ALSO
Also
сонымен қатар
AM
Amplitude modulation
амплитудалық модуляция
ANT
Antenna
антенна
AT
At
-ға, -ге, жанында (жалғаулар, шылаулар)
BAD, BD
Bad
жаман
BAND
Band
диапазон
BCNU
-
қайта кездесуге қуаныштымын
BEAM
Beam
бағытталған (антенна)
BEST
Best
өте жақсы
BOX
Box
жәшік (пошта)
BUT
But
бірақ
CALL
Call
шақыру (сигнал)
CFM
Confirm
растау, растаймын
CHEERIO
Cheerio
сәттілік тілеймін
CLG
Calling
шақырады, шақырамын
CONDX
Conditions
жағдай, естілуі
CONGRATS
Congratulations
құттықтау
COPI
Copy
жазу (қабылдау)
CQ
-
барлығына (жалпы шақыру)
CU
See you
кездесеміз (эфирде)
CUAGN
See you again
тағы кездесерміз
CUL
See you later
кештеу кездесерміз
CW
Continuous wave
тоқтаусыз тербеліс
DE
-
сол жақтан
DIRECT
Direct
тікелей
DR
Dear
қымбатты
DWN
Down
төмен, төменірек
W
-
алыс байланыс, қашық
Ex
бұрынғы (шақыру сигналы туралы)
FB
Fine business
ғажап, керемет
FRR. FOR. FR
For
үшін
FM
From
-дан, -ден, -тан, -тен
FM
Freguency modulation
жиілік модуляциясы
FREQ
Freduency
жиілік
FROM
From
ол жақтан
GA
Go ahead
қане, бастаңыз
GA
Good aftenoon
Қайырлы күн
GB
Good bye
Сау болыңыз, көріскенше
GD
Good day
Қайырлы күн
GE
Good evening
Қайырлы кеш
GLD
Glad
қуаныштымын
GM
Good mooning
Қайырлы таң
GN
Good night
Қайырлы түн
GND
Ground
Жерге тұйықтау
GOT
Got
алдым
GUD
Good
жақсы
GUHOR
---
түк естілмейді
HAM
---
қысқа-толқыншы әуесқой
HF
High freguncy
жоғары жиілік
---
күлкіні білдіреді
HOPE, HPE
Hope
үміттенемін
HR
Here
осында
HRD
Heard
естідім
HW
---
Қалыңыз қалай, мені естисіз бе?
INFO
Information
ақпарат
К
---
жауап беріңіз, таратыңыз
KW
Kilowatt
Киловатт
AT
Latitude
ендік
LF
Low freguency
төменгі жиілік
LID
---
нашар оператор
LONU
Longitude
ширек
LOG
Logdook
радиостанциялар тізімі
LSB
Lower side band
төменгі бүйірлік жолақ
LTR
Letter
хат
MIKE
Microphone
Микрофон
MFN
Minute
минут
MN1
Meny
көпшілігі
MOM
Moment
сәт
MSG
Message
хабарлама
MTR
Meter
Метр
NEAR,NR
Near
жақын
NBFM
Narrow band freguency
жіңішке жолақты жиілікті
Modulation
модуляция
NIL
---
ештеңе
NR
Number
Нөмір
NW
Now
енді хабарлауға кірісемін
OK
---
түсіндім, қабылдадым
OM
Old man
таныс (сөзбе-сөз — қарт адам)
ONLY
Only
тек
OP, OPR
Operator
Оператор, радист
OU10pt} nbsp;
Output
берілетін қуат
PA
Power amplifier
күшті үлғайтқыш
PM
Post meridian
түстен кейін
PSE
Please
өтінемін
PSED
Pleased
ризамын
PWR
Power
қуат
R
Right
дұрыс қабылдадым
RCV
Receive
қабылдау, алу
RCVR
Receiver
қабылдағыш
REPT, RPRT
Report
Хабарлама
RIG
---
Таратқыш
RPT
Repeat
Қайталау, қайталаңыз, қайталаймын
RTTY
Radioteletype
Радиотелетайп
SIGS
Signals
Сигналдар
SK.ED
Schedule
жұмыс кестесі
SM. SUM
Some
кейбіреуі, бірнешеуі
SOON, SN
Soon
жуырда, жақында
SORI, SRI
Sorry
өкінішке орай
SSB
Single side band
бір жолақты модуляция
STN
Station
Станция
SURE
Sure
Сенімділік, сенімді болыңыз
SWL
Short wave listener
бақылаушы
SWR
S landing wave radio
тұрақты толқын коэффициенті (ТТК)
TEST
Test
жарыс
TIME
Time
уақыт
TKS
Thanks
алғыс
TRCVR
Tranceiver
Трансивер
TU
Thank you
Рахмет
TUBE
Tube
Лампа
TV1
Television interference
телевизия қабылдауына кедергі
TX
Transmitter
таратқыш
TXT
Text
мәтін
U
You
сіз
UFB
Ultra fb
УҚТ
UNLIS
Unlicensed
заңсыз станция
UP
Up
жоғары
UR
Your
сіздікі
URS
Yours
сіздің
USB
Upper side bind
жоғары бүйірлік жолақ
UIA
Via
арқылы
VFO
Variable frequency oscillator
баяу диапазон генераторы
VHP
Very high frequency
өте жоғары жиіліктер
VY
Very
өте
WTTS
Watts
ватт
WEAK
Weak
әлсіз
WID
With
осыдан
WKD
Worked
жұмыс істеген
WLL
Will
боламын, болады, боласыз
WRK
Work
жұмыс, жұмыс істеу
WRKD
Worked
жұмыс істеді
WW
World wide
бүкіл әлем
WX
Weather
ауа райы
XTAL
Crystal
кварцты кристалл
XYL
Ex young lady
әйелі
YES
Yes
иә
YL
Young lady
бойжеткен
73
---
игі тілектер
88
---
ғашықтық пен сүйісу (әзіл ретінде беріледі)
БЛГ
---
ризамын
ДСВ
---
сау болыңыз
ЗДР
---
Саулығыңызды тілеймін
НЛД
---
"әуесқойлық диапазондағы" шығарылымдар
СПБ
---
рахмет
AS
---
күтіңіз
AR
---
хабардың соңы
ПК
---
жартылай дуплекспен жұмыс істеу
ВТ
---
бөлу белгісі
KN
---
өз корреспондентімді тыңдаймын
SK
---
таратудың толық аяқталуы
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
16-қосымша
Қазақстан Республикасының облыстары мен қалаларының
шартты белгілері
Р/с №
Атаулары
Шақыру сигналы суффиксінің алғашқы әрпі
1
2
1.
Астана қаласы
Z
2.
Алматы қаласы
G
3.
Ақмола облысы
В
4.
Алматы облысы
Q
5.
Ақтөбе облысы
I
6.
Атырау облысы
О
7.
Шығыс Қазақстан облысы
J
8.
Жамбыл облысы
T
9.
Батыс Қазақстан облысы
M
10.
Қарағанды облысы
Р
11.
Қызылорда облысы
K
12.
Қостанай облысы
L
13.
Маңғыстау облысы
А
14.
Павлодар облысы
Ғ
15.
Солтүстік Қазақстан облысы
С
16.
Оңтүстік Қазақстан облысы
N
17.
Байқоңыр қаласы
S
Әуесқойлық авария байланыс қызметіне кіретін радиостанциялардың арнайы шақыру сигналдарының X әрпінен басталатын суффиксі болады.
Суффикстің бірінші әрпі Н - резервте.
Суффикстің D, Е, R, V, Ү әріптері аумақтық әкімшілік өзгерістерге байланысты берілмейді, босаған кезде резервке жіберіледі.
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
17-қосымша
Ұжымдық әуесқойлық радиостанция операторларының тізімі
Шақыру сигналы______________________________________________________
Радиостанция орналасқан мекенжай____________________________________
Басшының Т.А.Ә._____________________________________________________
Басшының қызмет және үй телефоны____________________________________
Р/с N
Оператордың Т.А.Ә.
Жеке шақыру сигналы
Санаты бойынша рұқсат етілген
ТҚ жөніндегі соңғы нұсқаулықтан өткен
1
1
2
3
4
2
3
4
5
20____ж. "____"_______________
Басшының қолы_________________
Радиоәуесқойлық қызметтердің
радиоэлектрондық құралдарын
тіркеу және пайдалану
қағидаларына
18-қосымша
Спорттық радиопеленгация таратушылардың шақыру сигналдары
Тағайындалуы
Шақыру сигналы
Телеграф
Телефон
1
2
3
1.
Белгісі
МО (МОТ)
"Түлкі"
2.
Түлкі-1
МО Е
түлкі бірінші
3.
Түлкі-2
МО І
түлкі екінші
4.
Түлкі-3
MO S
түлкі үшінші
5.
Түлкі-4
МО Н
түлкі төртінші
6.
Түлкі-5
МО 5
түлкі бесінші
және т.с.с. отыз таратқышқа дейін

Разборчиво с большим трудом (30 - 50 %)
Достаточно разборчиво (50 - 80 %)
Совершенно разборчиво (100 %)
Шкала "S" (сила сигнала)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Едва слышно, прием невозможен
Очень слабые сигналы, прием практически не возможен
Очень слабые сигналы, прием с большим напряжением
Слабые сигналы, прием с небольшим напряжением
Удовлетворительные сигналы, прием почти без напряжения
Хорошие сигналы, прием без напряжения
Умеренные громкие сигналы
Громкие сигналы
Очень громкие сигналы
Шкала "Т" (тон)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Очень грубый, шипящий тон
Грубый тон, никаких следов музыкальности
Хриплый, слегка музыкальный тон
Тон средней музыкальности
Журчащий музыкально-модулированный тон
Музыкальный тон, заметная пульсация
Музыкальный тон, небольшая пульсация
Чистый музыкальный тон, едва заметная пульсация
Чистый музыкальный тон
Шкала "М" (качество модуляции)
1
2
3
4
5
Очень большие искажения, прием невозможен
Большие искажения, прием с большим трудом
Заметные искажения
Небольшие искажения
Искажения отсутствуют
Приложение 14
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Выражения Q-кода
1
2
3
1
QRA
Как называется Ваша станция?
Моя станция называется...
2
QRB
На каком приблизительно
расстоянии Вы находитесь от
моей станции?
Приблизительное расстояние между
нашими станциями равно...
километрам
3
QRG
Сообщите мою точную частоту
Ваша точная частота...
4
QRH
Меняется ли моя частота?
Ваша частота меняется
5
QRI
Каков тон моей передачи?
Тон Вашей передачи...
6
QRK
Какова разборчивость моих
сигналов?
Разборчивость Ваших сигналов...
7
QRL
Заняты ли Вы?
Я занят, прошу не мешать
8
QRM
Испытываете ли Вы помехи от
других станций?
Я испытываю помехи от других
станций
9
QRN
Мешают ли Вам атмосферные
помехи?
Мне мешают атмосферные помехи
10
QRO
Должен ли я увеличить
мощность передатчика?
Увеличьте мощность передатчика
11
QRP
Должен ли я уменьшить
мощность передатчика?
Уменьшите мощность передатчика
12
QRQ
Должен ли я передавать
быстрее?
Передавайте быстрее
13
QRS
Должен ли я передавать
медленнее?
Передавайте медленнее
14
QRT
Должен ли я прекратить
передачу?
Прекратите передачу
15
QRU
Есть ли у Вас что-нибудь для
меня?
У меня ничего для Вас нет
16
QRV
Готовы ли Вы?
Я готов
17
QRW
Должен ли я сообщить... что
Вы вызываете его на... кГц
(МГц)
Пожалуйста, сообщите... что я
вызываю его на... кГц (МГц)
18
QRX
Когда Вы вызовите меня
снова?
Подождите, я вызову Вас снова
19
QRZ
Кто меня вызывает?
Вас вызывает...
20
QSA
Какой силы мои сигналы?
Сила Ваших сигналов...
21
QSB
Замирают ли мои сигналы?
Ваши сигналы замирают
22
QSD
Имеет ли моя манипуляция
дефекты?
Ваша манипуляция имеет
дефекты...
23
QSK
Можете ли Вы слышать меня в
паузах между своими
сигналами?
Я могу Вас слышать в паузах
между своими сигналами
24
QSL
Можете ли Вы подтвердить
прием?
Ваш прием подтверждаю
25
QSO
Можете ли Вы связаться с...
непосредственно?
Я могу связаться с...
непосредственно
26
QSP
Можете ли Вы передать...?
Я могу передать...
27
QSY
Должен ли я перейти на
другую частоту?
Перейдите на другую частоту
28
QSX
Слушаете ли Вы позывной
сигнал на частоте... кГц
(МГц)
Я слушаю позывной сигнал на
частоте... кГц (МГц)
29
QTC
Имеется ли у Вас сообщение?
У меня имеется для Вас сообщение
30
QTH
Каково Ваше местонахождение?
Я нахожусь...
31
QTR
Какое точное время?
Точное время... часов
Приложение 15
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Радиолюбительский код
1
2
3
кодовое выражение
Значение на
английском языке
Значение на русском языке
АВТ
ADR
AFTER
AGN
ALL
ALSO
AM
ANT
AT
BAD, BD
BAND
BCNU
BEAM
BEST
BOX
BUT
CALL
CF
M
CHEERIO
CLG
CONDX
CONGRATS
COPI
CQ
CU
CUAGN
CUL
CW
DE
DIRECT
DR
DWN
W
UX
FB
FRR. FOR. FR
FREQ
FROM
GA
FM
FM
GA
GB
GD
GE
GLD
GM
GN
GND
GOT
GUD
GUHOR
НАМ
HF
HI
НОРЕ, НРЕ
HR
HW
HRD
INFO
К
KW
АТ
LF
LID
LONU
LOG
LTR
LSB
MIKEMN1
MFN
MOM
MSG
MTR
NEAR, NR
NBFM
NR
NIL
NW
OK
ОМ
ONLY
ОР, OPR
OU10pt} nbsp;
PA
РМ
PSE
PSED
PWR
R
RCV
RCVR
REPT, RPRT
RIG
RPT
RTTY
SIGS
SM. SUM
SK. ED
SORI, SRI
SOON, SN
SSB
STN
SURE
SWL
SWR
TIME
TEST
TKS
TRCVR
TNX
TU
TUBE
TV 1
ТХ
TXT
U
UFB
UNLIS
UP
UR
URS
USB
VFO
UI
r
VHP
WID
TTS
WEA
Y
WKD
WLL
WRK
WRKD
WX
XYL
XTAL
YL
88
БЛГ
ЗДР
НЛД
СПБ
AR
AS
корреспондента
ПК
KN
ВТ
SK
About
Addreess
After
Again
All
Also
Amplitude modulation
Antenna
At
Band
Bad
-
Beam
Best
Box
But
Call
Confirm
Cheerio
Calling
Conditions
Congratulations
Copy
-
See you
See you again
See you later
Continuous wave
-
Direct
Dear
Down
-
Ех
Fine business
For
From
Freguency modulation
Freduency
From
Go ahead
Good aftenoon
Good bye
Good day
Good evening
Good mooning
Glad
Good night
Ground
Got
Good
---
---
High freguncy
---
Hope
Here
Heard
---
Information
---
Kilowatt
Latitude
Low freguency
---
Longitude
Logdook
Lower side band
Letter
Microphone
Minute
Meny
Moment
Message
Meter
Near
Narrow band
freguency
Modulation
---
Number
Now
---
Old man
Only
Operator
Output
Power amplifier
Post meridian
Please
Pleased
Power
Right
Receive
Receiver
Report
---
Repeat
Radioteletype
Signals
Schedule
Some
Soon
Sorry
Single side band
Station
Short wave listener
Sure
Slanding wave radio
Test
Time
Thanks
Thanks
Tranceiver
Thank you
Tube
Television
interference
Transmitter
Text
You
Ultra fb
Unlicensed
Up
Your
Yours
Upper side bind
Via
Variable frequency
oscillator
Very high frequency
Very
Watts
Weak
With
Worked
Will
Work
Worked
World wide
Weather
Crystal
Ex young lady
Yes
Young lady
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
около, приблизительно
адрес
после
опять
все
также
амплитудная модуляция
антенна
к, в, при (предлоги)
плохо, плохой
диапазон
буду рад встретить снова
направленная (антенна)
наилучший
ящик (почтовый)
но
вызов (позывной)
подтверждаю, подтверждение
желаю успеха
вызывает, вызываю
условия, слышимость
поздравления
записывать (принимать)
всем, всем (общий вызов)
встретимся (в эфире)
встретимся снова
встретимся позже
незатухающие колебания
от, из
Непосредственно, прямо
дорогой
вниз, ниже
дальняя связь, дальнее
бывший (о позывном
расстояние
превосходно, прекрасно
за, для, при
из, от
Частотная модуляция
Частота
Давайте, начинайте
От, из
Добрый день (во вторую половину дня)
Прощайте, до свиданья
Добрый день (во вторую половину дня)
Добрый вечер
Рад, доволен
Доброе утро
Доброй ночи
Заземление
Получил
Хороший, хорошо
Ничего не слышно
Любитель-коротковолновик
Высокая частота
надеюсь
Выражение смеха
Здесь
Слышал
Как дела, как Вы меня слышите?
Информация
отвечайте, передавайте
Киловатт
Широта
Низкая частота
Плохой оператор
Долгота
Список радиостанций
Нижняя боковая полоса
Письмо
Микрофон
Минута
Много, многие
Момент
Сообщение
Метр
Бли
Узкополосная частотная
модуляция
Ничего
Номер
Теперь, приступаю к передаче
Принял правильно, понял
Приятель (дословно старый человек)
Только
Оператор, радист
Отдаваемая мощность
Мощный усилитель
Пополудни
Пожалуйста
Доволен, рад
Мощность
Верно, правильно принял
Получать, принимать
Приемник
Сообщение
Передатчик
Повторение, повторите
Повторяю
Радиотелетайп
Сигналы
Расписание работы
Некоторые, несколько
Скоро, вскоре
К сожалению, жаль
Однополосная модуляция
Станция
Уверенность, будьте уверены
Наблюдатель
коэффициент стоячей
волны (КСВ)
Соревнования
Время
Благодарность
Благодарность
Трансивер
Благодарю Вас
Лампа
Помехи приему
телевидения
Передатчик
Текст
Вы
УКВ
нелегальна станция
вверх, выше
ваш
верхняя боковая полоса
ваши
через, посредством
генератор плавного
диапазона
сверх высокие частоты
очень
ватты
слабый
с
работал
буду, будет, будете
работа, работать
работал
весь мир
погода
кварцевый кристалл
жена
да
девушка
наилучшие пожелания
любовь и поцелуй
(передается в шутку)
благодарю
до свидания
здравствуйте
выпуски "на любительских
диапазонах"
спасибо
ждите
конец передачи
работа полудуплексом
знак раздела
слушаю только своего
корреспондента
полное окончание обмена
Приложение 16
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Условные обозначения городов и областей Республики Казахстан
п/п
Наименование
Первая буква
суффикса позывного сигнала
1
2
1.
город Астана
Z
2.
город Алматы
G
3.
Акмолинская область
B
4.
Алматинская область
Q
5.
Актюбинская область
I
6.
Атырауская область
О
7.
Восточо-Казахстанская область
J
8.
Жамбылская область
Т
9.
Западно-Казахстанская область
М
10.
Карагандинская область
P
11.
Кзылординская область
К
12.
Костанайская область
L
13.
Мангистауская область
А
14.
Павлодарская область
F
15.
Северо-Казахстанская область
С
16.
Южно-Казахстанская область
N
17.
город Байконыр
S
Специальные позывные сигналы радиостанции входящих в любительскую аварийную службу связи имеют суффиксы, начинающиеся с буквы - Х.
Первая буква суффикса H - находится в резерве.
Первые буквы суффикса D, E, R, V, Y - в связи с административно-территориальными изменениями не выдаются, выводится в резерв по мере высвобождения.
Приложение 17
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Список операторов коллективной любительской радиостанции
Позывной сигнал ____________________________________________________
Адрес нахождения
радиостанции _______________________________________________________
Ф.И.О. руководителя ________________________________________________
Служебный и домашний телефон руководителя __________________________
п/п
Ф.И.О.
оператора
Личный
позывной
Допущен по
категории
Последний инструктаж
по ТБ прошел
1
2
3
4
1
2
3
4
"__" ___________ 201__ г.
Подпись руководителя _______________________
Приложение 18
к Правилам регистрации и
эксплуатации радиоэлектронных
средств радиолюбительских служб
Позывные сигналы передатчиков спортивной радиопеленгации
Назначение
Позывные сигналы
Телеграф
Телефон
1
2
3
1.
Привод
МО (МОТ)
"Лиса"
2.
Лиса-1
МО Е
лиса первая
3.
Лиса-2
МО I
лиса вторая
4.
Лиса-3
MO S
лиса третья
5.
Лиса-4
МО Н
лиса четвертая
6.
Лиса-5
МО 5
лиса пятая
и т.д. до тридцати передатчиков.