"Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 17 қаңтардағы № 49 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1647 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 622 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 622 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 17 қаңтардағы № 49 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 1, 17-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеудің ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1647 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 17 қаңтардағы
№ 49 қаулысымен
бекітілген
Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңының 4-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес әзiрленген және кемелер мен оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда кеменің жасы деп кемені тіркеу туралы құжатта көрсетілгендей, жасалған жылынан бері өткен уақыт кезеңі түсініледі.
3. Кемені мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) және теңіз кемесін мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген тәртіппен және мөлшерлерде алымдар алынады.
4. Кеме (салынып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу және кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында анықталатын тәртіппен алым алынады.
5. Кемелерді және оларға құқықтарды Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінде (бұдан әрі – Мемлекеттік кеме тізілімі), бербоут-чартер тізілімінде және салынып жатқан кемелер тізілімінде мемлекеттiк тiркеуді Порттың теңіз әкімшілігі жүзеге асырады.
Мемлекеттік кеме тізілімін, бербоут-чартер тізілімін және салынып жатқан кемелер тізілімін жүргізуді Порттың теңіз әкімшілігі қағаз және электрондық тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
Мемлекеттік кеме тізілімін, бербоут-чартер тізілімін және салынып жатқан кемелер тізілімін жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) белгілейді.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 49 "Об утверждении Правил государственной регистрации судов и прав на них"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1647. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 622
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 622 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2003 года № 49 «Об утверждении Правил государственной регистрации судов и прав на них» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 1, ст.17) следующее изменение:
Правила государственной регистрации судов и прав на них, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2011 года № 1647
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 января 2003 года № 49
Правила
государственной регистрации судов и прав на них
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации судов и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (далее – Закон) и определяют порядок государственной регистрации морских судов и прав на них.
2. В настоящих Правилах под возрастом судна понимается период времени, прошедший от года постройки, как он указан в документе о регистрации судна.
3. За государственную регистрацию (перерегистрацию) судна и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию морского судна, взимаются сборы в порядке и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. За государственную регистрацию ипотеки судна (строящегося судна) и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна взимается сбор в порядке, определяемом налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Государственная регистрация судов и прав на них в Государственном судовом реестре морских судов (далее – Государственный судовой реестр), бербоут-чартерном реестре и в реестре строящихся судов осуществляется Морской администрацией порта.
Ведение Государственного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и реестра строящихся судов осуществляется Морской администрацией порта на бумажном и электронном носителях.
Порядок ведения Государственного судового реестра, бербоут-чартерного реестра и реестра строящихся судов устанавливается Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Министерство).

6. Кемені мемлекеттік тіркеуге арналған өтінішпен кеменің меншік иесі (кеме иесі) немесе ол уәкілеттік берген адам жүгінеді.
7. Мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидаларға сәйкес кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазу енгізіледі. Ұсынылатын құжаттар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеген кезде өтініш берушіге құжаттар қабылдаудан бас тартылады. Өтініш берушінің талабы бойынша үш жұмыс күні ішінде оған құжаттарды қабылдаудан дәлелді жазбаша бас тарту беріледі;
2) осы кемеге мәлімделетін құқықтар мен тіркелген құқықтар арасындағы қайшылықтардың, сондай-ақ мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшін негіздің болмауын анықтау;
3) көрсетілген қайшылықтар мен мемлекеттік тіркеуден бас тарту үшін басқа негіздер болмаған кезде Мемлекеттік кеме тізіліміне, бербоут-чартер тізіліміне, салынып жатқан кемелер тізіліміне жазулар енгізу;
4) мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттарды беру.
8. Кемелерді мемлекеттік тіркеуге ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптар:
1) құжаттар мемлекеттiк немесе орыс тiлдерiнде жасалады;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ресми шетелдiк құжаттар шетелдегі Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелерiнде заңдастыруға жатады.
Қарауға белгіленген тәртіппен расталған, оларға қатысты көрсетілген талаптар орындалған құжаттардың көшірмесі қабылдануы мүмкін. Егер ұсынылатын құжаттар шетел тiлiнде жасалған болса, оларға мемлекеттiк немесе орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармасы қоса беріледі;
3) құжаттардың мәтіндері анық, заңды тұлғалардың атаулары мен деректемелері қысқартусыз жазылған болуы тиіс;
4) тазарту не қосып жазу, сызылған сөздер және оларда өзге де ескертілмеген түзетулер бар құжаттар, қарындашпен орындалған құжаттар, сондай-ақ мазмұнын бiржақты түсiндiруге мүмкiндiк бермейтiн бүлiнген жерлерi бар құжаттар мемлекеттiк тiркеуге қабылдауға жатпайды;
5) тiркеуге қажеттi барлық құжаттар не екi данада берiледi, олардың бipі түпнұсқа, ал екiншiсi – көшiрмесi болуы тиiс не нотариалды расталған көшірмелері беріледі. Түпнұсқа тiркелгеннен кейiн құқық иеленушіге қайтарылады.
9. Кемені мемлекеттік тіркеуден мынадай жағдайларда бас тартылады, егер:
1) мемлекеттік тіркеу туралы өтінішпен тиісті емес адам жүгінсе;

6. С заявлением на государственную регистрацию судна обращается собственник судна (судовладелец) либо лицо им уполномоченное.
7. Государственная регистрация производится в следующем порядке:
1) прием документов, необходимых для государственной регистрации судов и прав на них в соответствии с настоящими Правилами, при получении которых вносится соответствующая запись в книгу учета входящих документов. При несоответствии представляемых документов требованиям настоящих Правил, заявителю отказывается в приеме документов. По требованию заявителя в течение трех рабочих дней ему выдается мотивированный письменный отказ в приеме документов;
2) установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данное судно, а также основания для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в Государственный судовой реестр, бербоут-чартерный реестр, реестр строящихся судов при отсутствии указанных противоречий и других оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача документов, подтверждающих государственную регистрацию.
8. Требования к документам, представляемым на государственную регистрацию судов:
1) документы составляются на государственном или русском языках;
2) официальные иностранные документы подлежат легализации в загранучреждениях Республики Казахстан за рубежом, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
К рассмотрению могут также приниматься заверенные в установленном порядке копии документов, в отношении которых выполнены указанные требования. Если представляемые документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается нотариально заверенный перевод на государственном или русском языках;
3) тексты документов должны быть написаны разборчиво, наименование и реквизиты юридических лиц - без сокращений;
4) не подлежат приему на государственную регистрацию документы, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова и иные не оговоренные в них исправления, документы, исполненные карандашом, а также документы с повреждениями, не позволяющими однозначно истолковать их содержание;
5) все документы, необходимые для регистрации, представляются либо в двух экземплярах, один из которых должен быть подлинником, а второй – копией либо предоставляются нотариально засвидетельствованные копии. Подлинник после регистрации возвращается правообладателю.
9. В государственной регистрации судна отказывается в случаях, если:
1) с заявлением о государственной регистрации обратилось ненадлежащее лицо;

2) осы Қағидаларда көзделген талаптар сақталмаса;
3) мемлекеттік тіркеу үшін ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес келмесе.
Бас тарту туралы кемені мемлекеттік тіркеуге ұсынған өтініш берушіге құжаттар мемлекеттік тіркеуге ұсынылған сәттен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей бас тарту негізін көрсете отырып, жазбаша хабарланады.
10. Кемені мемлекеттік тіркеуді куәландыратын құжат жоғалған жағдайда Порттың теңіз әкімшілігі кеменің кеме иесінің өтініші бойынша үш жұмыс күні ішінде оған кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын береді.
Кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру туралы өтінішпен бірге Порттың теңіз әкімшілігі кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын берген кезде кемелерді мемлекеттік тіркеу үшін алынатын алымдар сомаларының бюджетке төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
Кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын құжаттың телнұсқасын беру туралы мәліметтер кіріс құжаттарды есепке алу кітабына және кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
11. Шақыру сигналын ауыстырумен байланысты кеменің мемлекеттік тіркелуін растайтын жаңа құжаттарды беру кеменің мемлекеттік тіркелуін растайтын бұрын берілген құжаттарды қоса бере отырып, кеменің меншік иесінің (кеме иесінің) өтініші негізінде үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
Шақыру сигналын ауыстыру және кеменің мемлекеттік тіркелуін куәландыратын жаңа құжатты беру туралы мәліметтер кеме тіркелген тиісті тізілімдерге енгізіледі.
2. Теңiз кемелерiнiң мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттiк тiркеу
12. Мемлекеттік кеме тізілімінде теңіз, жолаушылар, жүк-жолаушылар, мұнай құю, сүйрегіш кемелер, жүзбелі бұрғылау қондырғылары, құрғақ жүктер, жүзбелі крандар және техникалық флот кемелері (жер снарядтар және басқалары), сондай-ақ қуаттылығы кемінде елу бес киловатт басты қозғалтқыштарымен өздігінен жүзетін кемелер және сыйымдылығы кемінде сексен тонна өздігінен жүзбейтін кемелер тіркеуге жатады.
13. 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаның меншігіндегі, кеменің жасалған жылы бес жылдан аспайтын және Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жасалған (сатып алынған) кемелер Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелуге жатады.

2) не соблюдены требования, предусмотренные настоящими Правилами;
3) документы, представленные для государственной регистрации, не соответствуют требованиям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.
Об отказе письменно сообщается заявителю, представившему судно на государственную регистрацию, с указанием основания отказа не позднее семи рабочих дней с момента предоставления документов на государственную регистрацию.
10. В случае утраты документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, Морская администрация порта по заявлению судовладельца судна в течение трех рабочих дней выдает ему дубликат документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
Вместе с заявлением о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, Морской администрации порта предъявляется документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морских судов при выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна.
Сведения о выдаче дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано судно.
11. Выдача новых документов, подтверждающих государственную регистрацию судна, в связи со сменой позывного сигнала производится в течение трех рабочих дней на основании заявления собственника судна (судовладельца) с приложением ранее выданных документов, подтверждающих государственную регистрацию судна.
Сведения о смене позывного сигнала и выдаче нового документа, удостоверяющего государственную регистрацию судна, вносятся в соответствующий реестр, в котором зарегистрировано судно.
2. Государственная регистрация судов и прав на них
в Государственном судовом реестре морских судов
12. В Государственном судовом реестре подлежат регистрации морские, пассажирские, грузопассажирские, нефтеналивные, буксирные суда, плавучие буровые установки, сухогрузы, плавучие краны и суда технического флота (земснаряды и другое), а также самоходные суда с главными двигателями мощностью не менее пятьдесят пять киловатт и несамоходные суда вместимостью не менее восьмидесяти тонн.
13. Суда, находящиеся в собственности иностранных юридических лиц, осуществляющих деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан, в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты), с возрастом судна не более пяти лет и построенные (приобретенные) для реализации Северо-Каспийского проекта, подлежат регистрации в Государственном судовом реестре.

Бұл ретте кеменің жасалған жылы туралы осы тармақтың бірінші абзацының талаптары Қазақстан Республикасының кеме тізілімдерінде бұрын тіркелген, сондай-ақ кейіннен меншік иесі 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын кез келген шетелдік заңды тұлғаның меншігіне берілген кемелерге қолданылмайды.
14. Мемлекеттік тіркеу үшін еркін нысанда өтініш, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы, сондай-ақ мынадай құжаттар ұсынылады:
1) кемеге меншік құқығын растайтын құжат;
2) жүзуге жарамдылығы туралы куәлік;
3) өлшеу куәлігі;
4) сыныптау куәлігі;
5) жолаушылар куәлігі (жолаушылар кемесі үшін);
6) кемені мемлекеттік тіркеген үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат;
7) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін тікелей жасалғанын (сатып алынғанын) және 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімде көзделген тәртіппен Солтүстік Каспий жобасы бойынша өкілетті органға беруге жататынын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөніндегі оператордан хат;
8) осы мемлекеттің туын ауыстырғанға дейін тікелей тіркелген тізілімнен шет мемлекеттің кемесінің алынып тасталғанын және ипотека ауырлығы жоқтығын куәландыратын құжат;
9) меншік иесінің аты мен мекенжайын куәландыратын құжаттар.
15. Кемені мемлекеттік кеме тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес куәліктер берумен куәландырылады, ол кеменің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын және кемеге меншік құқығын растайды.
16. Оқиғалар салдарынан немесе басқа да себептер бойынша кеме Мемлекеттік кеме тізіліміне бұрын енгізілген мәліметтерге сәйкес келмей қалған жағдайда жүзуге техникалық жарамдығын растайтын құжат куәландырылғаннан және оны алғаннан кейін кемені мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш ұсынылуы бойынша Мемлекеттік кеме тізілімінде кемелерді және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және мерзімдерде кемені қайта тіркеу жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының меншігіндегі және мемлекеттік органдар өздеріне жүктелген функцияларды орындау үшін, коммерциялық мақсаттарда пайдаланылатын кемені пайдалану да кемені қайта тіркеу үшін негіз болып табылады.

При этом требование абзаца первого настоящего пункта о возрасте судна не распространяется на суда, ранее зарегистрированные в судовых реестрах Республики Казахстан, а также в последующем переданные собственником в собственность любому иностранному юридическому лицу, осуществляющему деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты).
14. Для государственной регистрации представляются заявление в произвольной форме, анкета судового реестра, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также следующие документы:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) свидетельство о годности к плаванию (если применимо);
3) мерительное свидетельство;
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирского судна);
6) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна;
7) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно построено (приобретено) непосредственно для реализации Северо-Каспийского проекта и подлежит передаче полномочному органу по Северо-Каспийскому проекту в порядке, предусмотренном Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года;
8) документ, удостоверяющий, что судно иностранного государства исключено из реестра, в котором зарегистрировано непосредственно до смены флага этого государства и не обременено ипотекой;
9) документы, подтверждающие имя и адрес собственника.
15. Внесение судна в Государственный судовой реестр удостоверяется выдачей свидетельств согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам, которые подтверждают право плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан и право собственности на судно.
16. В случае если в результате происшествия или по другой причине судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр, осуществляется государственная перерегистрация судна в порядке и сроки, установленные настоящими Правилами для государственной регистрации судов и прав на них в Государственном судовом реестре по представлению заявления о государственной перерегистрации судна после освидетельствования и получения документа, подтверждающего техническую годность к плаванию.
Основанием для перерегистрации судна является также использование судна, находящегося в собственности Республики Казахстан и используемого государственными органами для выполнения возложенных на них функций, в коммерческих целях.

17. Қазақстан Республикасы шегінен тыс жерде сатып алынған кеме Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес осындай құқықты растайтын және мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнде мемлекеттiк тiркелгенге дейiн, бiрақ бiр жылдан аспайтын уақытқа жарамды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүру құқығы туралы уақытша куәлікті (бұдан әрі - уақытша куәлік) берген сәттен бастап Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзу құқығын пайдаланады.
18. Уақытша куәлікті Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесі құқық иесінің мынадай құжаттарды қоса берген өтініші негізінде береді:
1) кемеге меншiк құқығын растайтын құжат;
2) кеменi бұған дейiн тiркеген мемлекеттiң құзыретті билiк орындары берген (eгep мұндай жағдай өтiнiш берiлгенге дейiн орын алған болса) кеменiң бұл мемлекеттiң тiзiлiмiнен шығарылғанын және ипотека ауыртпалығы жоқтығын куәландыратын құжаттар;
3) өлшем куәлiктерi;
4) бiлiктiлiк куәлiгi;
5) жолаушылар куәлiгi (жолаушылар кемелерi үшiн).
19. Уақытша куәлiк беру туралы өтiнiш берген кезде жеке тұлға оның жеке басын куәландыратын құжатты, ал заңды тұлғаның өкiлi - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарын немесе олардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін, сондай-ақ заңды тұлғаның атынан әрекет ету өкiлеттiгiн растайтын құжатты ұсынады.
Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген құжаттарды алған кезде Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесінің консулдық лауазымды тұлғасы құжаттарды есепке алу кiтабына тиiстi жазба енгiзедi. Уақытша куәлiк берілгенi туралы әрбiр жазба тiркеу нөмiрiмен сәйкестендiрiледi. Мұндай нөмiр құжаттарды қабылдаған кезде берiледi және қабылдаған құжаттардың кiрiс нөмiрiне сәйкес келедi. Ұсынылған құжаттарды тексергеннен кейiн Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі уақытша куәлiк бередi. Берiлген уақытша куәлiк туралы Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемесі он жұмыс күні iшiнде Министрлікке уақытша куәлiктiң көшiрмесiн қоса бере отырып, хабарлама жiбередi.
20. Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде сатып алынған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркеу Порттың теңіз әкімшілігіне мемлекеттік тіркеу туралы өтініш ұсынылуы бойынша осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
21. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені Порттың теңіз әкімшілігінің бербоут-чартер шарты бойынша беру кезінде:
1) Мемлекеттік кеме тізілімінің «Ескерту» бағанасына меншік иесінің өтінімінің негізінде бербоут-чартер шартының қосымшасымен бербоут-чартер шартының қолданылу мерзімі көрсетілген тиісті жазба енгізіледі;

17. Судно, приобретенное за пределами Республики Казахстан, пользуется правом плавания под Государственным флагом Республики Казахстан с момента выдачи загранучреждением Республики Казахстан Временного свидетельства о праве плавания судна под Государственным флагом Республики Казахстан (далее – временное свидетельство), согласно приложению 4 к настоящим Правилам, удостоверяющего такое право и действительного до момента государственной регистрации судна в Государственном судовом реестре, но не более одного года.
18. Временное свидетельство выдается загранучреждением Республики Казахстан на основании заявления правообладателя с приложением следующих документов:
1) документ, подтверждающий право собственности на судно;
2) документ, выданный компетентными властями государства предыдущей регистрации судна (если таковая имела место до даты подачи заявления), удостоверяющий, что судно исключено из реестра судов этого государства и не обременено ипотекой;
3) мерительное свидетельство;
4) классификационное свидетельство;
5) пассажирское свидетельство (для пассажирских судов).
19. При подаче заявления о выдаче временного свидетельства физическое лицо предъявляет документ, удостоверяющий его личность, а представитель юридического лица - учредительные документы юридического лица или их нотариально засвидетельствованные копии, а также документ, подтверждающий полномочия действовать от имени юридического лица.
При получении документов, указанных в пункте 18 настоящих Правил консульское должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан вносит соответствующую запись в книгу учета документов. Каждая запись о выдаче временного свидетельства идентифицируется с номером регистрации. Такой номер присваивается при приеме документов и соответствует входящему номеру принятых документов. После проверки представленных документов загранучреждение Республики Казахстан выдает временное свидетельство. О выданном временном свидетельстве загранучреждение Республики Казахстан в течение десяти рабочих дней направляет Министерству сообщение с приложением копии временного свидетельства.
20. Регистрация в Государственном судовом реестре судна, приобретенного за пределами Республики Казахстан, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами по представлению заявления о государственной регистрации в Морскую администрацию порта.
21. При передаче судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, по договору бербоут-чартера Морской администрацией порта:
1) в графу «Примечания» Государственного судового реестра на основании заявления собственника с приложением договора бербоут-чартера вносится соответствующая запись с указанием срока действия договора бербоут-чартера;

2) «Кеме иесінің атауы және мекен жайы» бағанасына бербоут-чартер шарты бойынша кеме жалдаушының мәліметтері енгізіледі.
Бұл ретте кемеде теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәліктің түпнұсқасы болу қажет.
3. Бербоут-чартер тізілімінде кемелерді мемлекеттік тіркеу
22. Бербоут-чартер тізілімінде шет мемлекеттердің тізілімінде тіркелген және бербоут-чартер бойынша:
1) қазақстандық кеме жалдаушыға;
2) 1997 жылғы 18 қарашадағы Солтүстік Каспий бойынша өнімді бөлу туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасында белгіленген тәртіппен тіркелген филиалдар (мердігерлік компаниялар, оператор, агенттер, қосалқы мердігерлер) арқылы Каспий теңізінде қызметін жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаға ұсынылған теңіз кемелері тіркеуге жатады.
23. Теңіз кемесі Министрлік Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеруге осындай кемеге уақытша рұқсат беру туралы шешім қабылданған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде бербоут-чартер тізіліміне тіркеуге жатады.
24. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беру туралы шешім қабылдау үшін кеме иесі Министрлікке мынадай құжаттарды береді:
1) бербоут-чартер шарты;
2) шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген, онда кеме тікелей ту ауыстырылғанға дейін тіркелген, осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлік тізілімінде кемені мемлекеттік тіркеу сәтінен бастап бұл құқық тоқтатыла тұратынын растайтын кемені Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыруға келісу туралы, сондай-ақ кеменің ипотека ауыртпалығы туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге кемені ауыстыруға меншік иесі және кеменің тіркелген ауыртпалығына кепіл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
4) сыныптау куәлігі;
5) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жалға алынғанын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөнінде оператордан хат (осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар жалға алған кемелер үшін).
25. Министрліктің құжаттарды қарауы он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, қарау қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығын уақытша беруге туралы рұқсат беріледі немесе мынадай жағдайларда:
1) теңізде жүзу қауіпсіздігі талаптарына кеменің сәйкес келмеуін көрсететін негіздер болған кезде;

2) в графу «Наименование судовладельца и его адрес» вносятся данные фрахтователя по договору бербоут-чартера.
При этом на судне должен находиться оригинал свидетельства о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан.
3. Государственная регистрация судов в
бербоут-чартерном реестре
22. В бербоут-чартерном реестре подлежат регистрации морские суда, зарегистрированные в реестре иностранного государства и предоставленные по бербоут-чартеру:
1) казахстанскому фрахтователю;
2) иностранному юридическому лицу, осуществляющему деятельность в Каспийском море через филиалы, зарегистрированные в установленном порядке в Республике Казахстан, в соответствии с Соглашением о разделе продукции по Северному Каспию от 18 ноября 1997 года (подрядные компании, оператор, агенты, субподрядчики).
23. Морское судно подлежит регистрации в бербоут-чартерном реестре в течение тридцати календарных дней со дня принятия Министерством решения о временном предоставлении такому судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
24. Для принятия решения о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан судовладельцем Министерству предоставляются следующие документы:
1) бербоут-чартерный договор;
2) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, о согласии на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
3) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
4) классификационное свидетельство;
5) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил).
25. Рассмотрение документов Министерством осуществляется в течение десяти рабочих дней, по итогам рассмотрения выдается разрешение о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан либо отказывается в случаях:
1) наличия оснований, указывающих на несоответствие судна требованиям безопасности мореплавания;

2) осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген тұлғалар кемені Солтүстік Каспий жобасын іске асыру мақсатынсыз жалға алған кезде;
3) Қазақстан флотының құрамында болмайтын мамандандырылған кемелерді қоспағанда, кеме жасы 20 жылдан жоғары кезде бас тартылады.
26. Кемені мемлекеттік тіркеуге өтініш еркін нысанда Порттың теңіз әкімшілігіне мынадай құжаттарды қоса беріле отырып, беріледі:
1) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес кеме тізілімінің сауалнамасы;
2) кемені жалдаушының аты мен мекенжайын растайтын құжаттар;
3) бербоут-чартер шарты;
4) шет мемлекеттің құзыретті билік орындары берген, онда кеме тікелей ту ауыстырылғанға дейін тіркелген, осындай мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрғанын немесе бұл құқық Қазақстан Республикасының бербоут-чартерлік тізілімінде кемені мемлекеттік тіркеу сәтінен бастап бұл құқық тоқтатыла тұратынын растайтын кемені Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыруға келісу туралы, сондай-ақ кеменің ипотека ауыртпалығы туралы мәліметтерді қамтитын құжат;
5) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге кемені ауыстыруға меншік иесі және кеменің тіркелген ауыртпалығына кепіл ұстаушының жазбаша рұқсаты;
6) өлшеу куәлігі;
7) сыныптау куәлігі;
8) кемені мемлекеттік тіркеген үшін алым сомасының бюджетке төленгенін растайтын құжат;
9) кеме Солтүстік Каспий жобасын іске асыру үшін жалға алынғанын растайтын Солтүстік Каспий жобасы жөнінде оператордан хат (осы Қағиданың 22-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғалар жалға алған кемелер үшін).
27. Кемені бербоут-чартер тізіліміне енгізу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес бербоут-чартер шарттарында жалға алынған шетелдік теңіз кемесіне Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге уақытша құқығы туралы куәлік берілуімен куәландырылады.
28. Кемені кейін бербоут-чартер тізілімінде тіркеген кезде мемлекеттік тіркеу туралы өтінімге осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген құжаттар қоса беріледі.
Бұл ретте мынадай жағдайларда:
1) егер кеме иесінің алдыңғы тіркелу кезінде ұсынған жазбаша рұқсатында осындай рұқсат берілетін мерзім көрсетілсе және мұндай мерзім аяқталмаса және Министрліктің рұқсатын алу үшін ұзартуды талап етпесе, онда кеме иесінің жазбаша келісімі талап етілмейді;
2) егер алдыңғы бербоут-чартер шартының мерзімі өтсе және жаңа шарт жасалса, онда жаңа бербоут-чартер шарты ұсынылады;

2) при фрахтовании судна, лицами, предусмотренными подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, не для целей реализации Северо-Каспийского проекта;
3) при возрасте судна свыше 20 лет, за исключением специализированных судов отсутствующих в составе казахстанского флота.
26. Заявление на государственную регистрацию судна подается в произвольной форме в Морскую администрацию порта с приложением следующих документов:
1) анкета судового реестра согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие имя и адрес фрахтователя;
3) бербоут-чартерный договор;
4) документы, выданные компетентными властями иностранного государства, в котором судно зарегистрировано непосредственно до смены флага, подтверждающий, что право плавания под флагом такого государства приостановлено или то, что это право будет приостановлено с момента государственной регистрации судна в бербоут-чартерном реестре Республики Казахстан, о согласии на временный перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан, а также содержащий сведения об обременении судна ипотекой;
5) письменное разрешение собственника судна и залогодержателя, зарегистрированного обременения судна, на перевод судна под Государственный флаг Республики Казахстан;
6) мерительное свидетельство;
7) классификационное свидетельство;
8) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию морского судна;
9) письмо от оператора по Северо-Каспийскому проекту, подтверждающее, что судно зафрахтовано для реализации Северо-Каспийского проекта (для судов, зафрахтованных лицами, указанными в подпункте 2) пункта 22 настоящих Правил).
27. Внесение судна в бербоут-чартерный реестр удостоверяется выдачей Свидетельства о временном предоставлении права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному морскому судну, зафрахтованному на условиях бербоут-чартера, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
28. При последующей регистрации судна в бербоут-чартерном реестре к заявлению о государственной регистрации прилагаются документы, предусмотренные в пункте 26 настоящих Правил, за исключением документа, указанного в подпункте 2) данного пункта.
При этом в случаях:
1) если в письменном разрешении собственника, представленном при предыдущей регистрации, указывается срок, на который такое разрешение выдается, и такой срок не истек и не требует продления для получения разрешения Министерства, то письменное согласие собственника не требуется;
2) если срок действия предыдущего бербоут-чартерного договора истек и заключен новый договор, то предоставляется новый бербоут-чартерный договор;

3) егер алдыңғы бербоут-чартер шартының мерзімі өтсе және осы шартты ұзарту туралы құжат жасалса, онда тек ұзарту туралы құжат ұсынылады;
4) егер бербоут-чартер шартының мерзімі өтпесе және кемені тіркеу мерзімін ұзарту үшін оны ұзарту талап етілмесе, бербоут-чартер шарты ұсынылмайды.
4. Жасалып жатқан кемеге құқықтарды мемлекеттік тіркеу
29. Жасалып жатқан кемеге меншік құқығы киль салу немесе сарапшының қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргізу жағдайында жасалып жатқан кемелер тізілімінде тіркеледі.
30. Жасалып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу құқық иесінің немесе ол (олар) уәкілеттік берген тұлғаның өтініші негізінде онда кеме жасалып жатқанын растайтын құжаттар қоса берілген, тиісті түрде ресімделген сенімхат болған кезде жүргізіледі, атап айтқанда:
1) кемені жасауға арналған шарт;
2) кеме жасау ұйымының киль салу немесе сарапшының қорытындысымен расталған тең бағалы құрылыс жұмыстарын жүргізуді растайтын сарапшының қорытындысы туралы жазбаша растауы.
31. Салынып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу туралы өтінімде мыналар көрсетіледі:
1) кемені жасау орны;
2) кеме жасайтын ұйымының атауы;
3) кемені жасау нөмірі;
4) кеменің түрі;
5) киль ұзындығы және кеме туралы басқа да негізгі техникалық деректер (кеменің ені, борт биіктігі);
6) қозғалтқыштардың саны мен қуаты;
7) корпустың негізгі материалы.
32. Жасалып жатқан кемеге құқықты мемлекеттік тіркеу осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес кемеге (жасалып жатқан кемеге) арналған құқықты Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берумен куәландырылады.
5. Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу
33. Кеме ипотекасы (жасалып жатқан кеме) кеме тіркелген тізілімде тіркеледі.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы уақытша берілген шетел кемесінің ипотекасы, сондай-ақ шетел алушысы үшін жасалып жатқан кеме ипотекасы Қазақстан Республикасында тіркелмейді.
34. Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасы кемеге (жасалып жатқан кемеге) меншік құқығын мемлекеттік тіркеуден кейін кепіл берушінің өтініші негізінде тіркеледі.
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы өтініште Заңның 212-бабының 2-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттар көрсетіледі.
Кеме (жасалып жатқан кеме) ипотекасын мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес келуі тиіс.

3) если срок действия предыдущего бербоут-чартерного договора истек и заключен документ о продлении этого договора, то предоставляется только документ о продлении;
4) если срок действия бербоут-чартерного договора не истек и для продления регистрации судна не требуется его продления, бербоут-чартерный договор не предоставляется.
4. Государственная регистрация прав на строящееся судно
29. Право собственности на строящееся судно регистрируется в реестре строящихся судов при условии закладки киля или проведения подтвержденных заключением эксперта равноценных строительных работ.
30. Государственная регистрация прав на строящееся судно производится на основании заявления правообладателя или уполномоченного им (ими) лица при наличии у него надлежащим образом оформленной доверенности с приложением документов, подтверждающих факт строительства судна, в частности:
1) договора на постройку судна;
2) письменного подтверждения судостроительной организации о закладке киля или заключения эксперта, подтверждающего проведение равноценных строительных работ.
31. В заявлении о государственной регистрации прав на строящееся судно указывается:
1) место строительства;
2) наименование судостроительной организации;
3) построечный номер;
4) тип судна;
5) длина киля и другие основные технические данные о судне (ширина судна, высота борта);
6) число и мощность двигателей (если применимо);
7) главный материал корпуса.
32. Государственная регистрация прав на строящееся судно удостоверяется выдачей Свидетельства о государственной регистрации прав на судно (строящееся судно) согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
5. Государственная регистрация ипотеки судна
(строящегося судна)
33. Ипотека судна (строящегося судна) регистрируется в том же реестре, в котором зарегистрировано судно.
Ипотека иностранного судна, которому временно предоставлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, а также ипотека судна, строящегося для иностранного получателя, не могут быть зарегистрированы в Республике Казахстан.
34. Ипотека судна (строящегося судна) регистрируется на основании заявления залогодателя после государственной регистрации права собственности на судно (строящееся судно).
В заявлении о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) указываются сведения и представляются документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 212 Закона.
Документы, представленные на государственную регистрацию ипотеки судна (строящегося судна), должны соответствовать требованиям пункта 8 настоящих Правил.

35. Кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеме) мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер кіріс құжаттарын есепке алу кітабына және осы кеме тіркелген тиісті тізілімге енгізіледі.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу кезінде бұл туралы кеме құжатына қандай да бір жазу енгізу талап етілмейді.
36. Кеме ипотекасын (жасалып жатқан кеме) мемлекеттік тіркеу өтініш берген сәттен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес Кеме немесе жасалып жатқан кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік берумен куәландырылады.
37. Кеме ипотекасын Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген мерзімде, кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізілгеннен кейін осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақтарды қоса беру арқылы жүзеге асырылады.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісімнің нөмірі мен жасалған күні, сондай-ақ кеме ипотекасы туралы шартқа енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулардың мәні көрсетіледі.
Кепіл берушіні және (немесе) борышкерді ауыстырған кезде, егер борышкер кеме ипотекасы туралы шарт бойынша кепіл беруші болып табылмаса, Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақта жаңа кепіл берушінің және (немесе) борышкердің деректері (атауы) және тұрғылықты жері, сондай-ақ жаңа кепіл берушінің қойған қолы көрсетіледі.
Кеме ипотекасын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке қосымша парақ кеме ипотекасы туралы шартқа өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін кепіл берушінің өтініші негізінде беріледі.
Өтінішке кеме ипотекасы туралы шартқа қосымша келісім, осындай қосымша келісімде көрсетілген құжаттармен қоса беріледі.
6. Кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығару
38. Мемлекеттік кеме тізілімінен:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта құру немесе кез келген басқа өзгерістер нәтижесінде кеме сапасын жоғалтқан;
4) Заңның 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кеме шығарылады.
39. Зақымдалған кеме конструкциялық жағынан күйреген болып есептеледі, егер:
1) кеме тұрған жерінде де, кеме жеткізілуі мүмкін кез келген басқа жерде де қалпына келтірілмесе;
2) кемені жөндеу экономикалық жағынан орынсыз болса.
40. Осы Қағидалардың 38-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда Мемлекеттік кеме тізілімінен шығаруды Порттың теңіз әкімшілігі кеме иесінің өтініші негізінде жүргізеді. Өтінішке онда баяндалған фактілерді растайтын құжаттар, сондай-ақ кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген құжаттар қоса беріледі.

35. Сведения о государственной регистрации ипотеки судна (строящегося судна) вносятся в книгу учета входящих документов и соответствующий реестр, в котором зарегистрировано данное судно.
При государственной регистрации ипотеки судна не требуется вносить какие-либо записи об этом в судовые документы.
36. Государственная регистрация ипотеки судна (строящегося судна) удостоверяется выдачей Свидетельства о государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам в течение десяти рабочих дней с момента подачи заявления.
37. Внесение изменений и (или) дополнений в свидетельство о государственной регистрации ипотеки судна осуществляется в сроки, указанные в пункте 36 настоящих Правил, путем приложения дополнительных листов к Свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, согласно приложению 8 к настоящим Правилам после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
В дополнительном листе к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна, указываются номер и дата заключения дополнительного соглашения к договору об ипотеке судна, а также сущность внесенных изменений и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
При смене залогодателя и (или) должника, если должник по договору об ипотеке судна не является залогодателем, в дополнительном листе к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна указываются данные (наименование) и место жительства нового залогодателя и (или) должника, а также подпись нового залогодателя.
Дополнительный лист к свидетельству о государственной регистрации ипотеки судна выдается на основании заявления залогодателя после внесения изменения и (или) дополнений в договор об ипотеке судна.
К заявлению прилагается дополнительное соглашение к договору об ипотеке судна с указанными в таком дополнительном соглашении документами.
6. Исключение судна из Государственного судового реестра
38. Из Государственного судового реестра исключается судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качество судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1 статьи 11 Закона.
39. Поврежденное судно считается конструктивно погибшим, если:
1) судно не может быть восстановлено ни в том месте, в котором судно находится, ни в любом другом месте, в которое судно может быть доставлено;
2) ремонт судна экономически нецелесообразен.
40. Исключение из Государственного судового реестра в случаях, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 38 настоящих Правил, производится морской администрацией порта на основании заявления собственника судна. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие изложенные в нем факты, а также свидетельства, выданные при государственной регистрации судна.

Заңның 11-бабының 3-1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмей қалған кемені Мемлекеттік кеме тізілімінен шығаруды Порттың теңіз әкімшілігі меншік иесінің (шарттың талаптары) кемені мемлекеттік тіркеу кезінде берілген куәліктерді қоса берген өтініші негізінде жүргізеді.
41. Кемеге немесе жасалып жатқан кемеге тіркелген ипотека болған кезде Порттың теңіз әкімшілігі кепіл ұстаушылар өз мүдделерін қорғау үшін тиісті шаралар қолдануы үшін кепіл ұстаушыға кеменің немесе жасалып жатқан кемеге меншік құқығының тиісті тізілімінен алдағы шығарылатыны туралы хабарлама жібереді. Олардың келісімі алынбаған кезде кеме немесе жасалып жатқан кемеге меншік құқығы кепіл ұстаушыларды хабардар өткеннен кейін үш ай өткен соң тиісті тізілімнен шығарылады.
42. Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органы кемені шетел азаматына немесе шетелдік заңды тұлғаға мәжбүрлеп сатқан кезде Мемлекеттік кеме тізілімінен немесе салынып жатқан кеме тізілімінен шығару көрсетілген орган кеменің немесе жасалып жатқан кеменің сатылғанын және сатып алушының өзіне қабылдағандарын қоспағанда, ешқандай ипотека ауыртпалығы болмағанын куәландыратын құжатты ұсынған кезде жүргізіледі.
43. Осы Қағидалардың 38-тармағында көзделген рәсімдерді қоспағанда, кемені немесе жасалып жатқан кемеге құқықтарды тиісті тізілімнен шығару өтініш берілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жүргізіледі. Порттың теңіз әкімшілігі тиісті тізілімге шығару туралы жазу енгізеді және осы Қағидалардың 9-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кеменің Мемлекеттік кеме тізілімінен немесе жасалып жатқан кеме тізілімінен шығарылғаны туралы куәлік береді.
44. Бербоут-чартер тізілімінен қазақстандық кеме жалдаушыға немесе осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген тұлғаға пайдалануға және иелік етуге берілген шетел кемесі бербоут-чартерлік шарт бойынша:
1) бербоут-чартер қолданысы тоқтатылған;
2) кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі аяқталған;
3) Министрліктің кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы шешімінің күші жойылған жағдайларда шығарылады.
Бербоут-чартер тізілімінде тіркелген шетел кемесіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру мерзімі өткенге дейінгі бір айдың ішінде Порттың теңіз әкімшілігі қазақстандық кеме жалдаушыға немесе осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген тұлғаға тиісті хабарлама жібереді.
Хабарлама қазақстандық кеме жалдаушыға немесе осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген тұлға тікелей тапсырады немесе пошта арқылы, факспен жібереді.
Қазақстандық кеме жалдаушы немесе осы Қағидалардың 22-тармағының 2) тармақшасында көзделген тұлға хабарламаны алғаннан кейін жеті жұмыс күні ішінде Порттың теңіз әкімшілігіне Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзуге уақытша құқық беру туралы тиісті куәлікті қайтарады.

Исключение из Государственного судового реестра судна, переставшего соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3-1 статьи 11 Закона, производится Морской администрацией порта на основании заявления собственника (стороны договора) судна с приложением свидетельств, выданных при государственной регистрации судна.
41. При наличии зарегистрированной ипотеки на судно или строящееся судно, Морская администрация порта направляет залогодержателю уведомление о предстоящем исключении судна или права собственности на строящееся судно из соответствующего реестра, чтобы залогодержатели приняли надлежащие меры для защиты своих интересов. При неполучении их согласия судно или право собственности на строящееся судно исключается из соответствующего реестра по истечении трех месяцев после уведомления залогодержателей.
42. При принудительной продаже судна соответствующим уполномоченным органом Республики Казахстан иностранному гражданину или иностранному юридическому лицу исключение из Государственного судового реестра или реестра строящихся судов производится при представлении указанным органом документа, удостоверяющего, что судно или строящееся судно продано и не обременено никакими ипотеками, за исключением тех, которые были приняты на себя покупателем.
43. За исключением процедур, предусмотренных в пункте 38 настоящих Правил, исключение судна или прав на строящееся судно из соответствующего реестра производится в течение семи рабочих дней с даты подачи заявления. Морская администрация порта вносит в соответствующий реестр запись об исключении и выдает Свидетельство об исключении судна из Государственного судового реестра или реестра строящихся судов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
44. Из бербоут-чартерного реестра исключается иностранное судно, переданное в пользование и во владение казахстанскому фрахтователю или лицу, предусмотренному подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, по бербоут-чартерному договору, в случаях:
1) прекращения действия бербоут-чартера;
2) истечения срока предоставления судну временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) аннулирования разрешения Министерства о временном предоставлении судну права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.
За месяц до истечения срока предоставления временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан иностранному судну, зарегистрированному в бербоут-чартерном реестре, Морская администрация порта направляет казахстанскому фрахтователю или лицу, предусмотренному подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил соответствующее уведомление.
Уведомление вручается непосредственно казахстанскому фрахтователю или лицу, предусмотренному подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, или отправляется по почте, факсом.
Казахстанский фрахтователь или лицо, предусмотренное подпунктом 2) пункта 22 настоящих Правил, в течение семи рабочих дней после истечения срока предоставления временного права плавания возвращает Морской администрации порта соответствующее Свидетельство о предоставлении временного права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан.

7. Кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге ауыстыру
45. Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген кемені бербоут-чартер бойынша шетелдік кеме жалдаушыға пайдалануға және иелік етуге ұсынған кезде осындай кеме Министрліктің шешімі негізінде шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстырылуы мүмкін.
46. Шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге уақытша ауыстыру туралы шешімді Министрлік кеменің меншік иесінің немесе ол уәкілеттік берген тұлғаның өтініші негізінде мынадай құжаттарды қоса бере отырып қабылдайды:
1) кемені шет мемлекеттің туын көтеріп жүзуге ауыстыруға ипотеканың кепіл ұстаушысының жазбаша келісімі (белгіленген және белгіленген тәртіппен тіркелген кеме ипотекасының ұстаушыларын алдын ала қанағаттандыру болмаған кезде);
2) шет мемлекеттің туын көтеріп жүзу құқығы ұсынылғанын немесе Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған сәтте осы құқық берілетінін растайтын құжат;
3) бербоут-чартер.
47. Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес бас тарту үшін негіз болмаған кезде Мемлекеттік кеме тізілімінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған күн, кемені шет мемлекеттің туын көтеруге ауыстыруға рұқсат етілетін мерзім, кемеге туын көтеріп жүзуге рұқсат берілген мемлекеттің атауы, бербоут-чартер бойынша шетелдік кеме жалдаушының аты және мекенжайы көрсетіледі.
48. Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұрған күні Мемлекеттік кеме тізіліміне тиісті белгілер енгізілген күн болып есептеледі. Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлікке белгілерді енгізу өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
49. Кемеге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы тоқтатыла тұру мерзімі ішінде оның бортында осы құқық тоқтатыла тұрғаны туралы белгісімен Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы куәлік болуы тиіс.
50. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығының тоқтатыла тұрған мерзім ішінде кемеге арналған құқықты, шектеулерді (ауыртпалықтарды) тіркеуді осы Қағидаларға сәйкес Мемлекеттік кеме тізілімінде жүргізу жалғастырылады.
51. Бербоут-чартер қолданысы тоқтатылған кезде немесе Министрліктің шешімінде көрсетілген мерзім өткен соң Мемлекеттік кеме тізіліміне кеменің меншік иесінің өтініші негізінде тиісті жазулар енгізіледі және осы Қағидалар белгілеген тәртіппен Теңіз кемесінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік туын көтеріп жүзу құқығы туралы жаңа кеме куәлігі беріледі.

7. Перевод судна под флаг иностранного государства
45. При предоставлении судна, зарегистрированного в Государственном судовом реестре, в пользование и владение иностранному фрахтователю по бербоут-чартеру такое судно может быть временно переведено под флаг иностранного государства на основании решения Министерства.
46. Решение о временном переводе судна под флаг иностранного государства принимает Министерство на основании заявления собственника судна или уполномоченного им на то лица с приложением следующих документов:
1) письменное согласие залогодержателя ипотеки на перевод судна под флаг иностранного государства (при отсутствии предварительного удовлетворения держателей ипотеки судна, установленной и зарегистрированной в установленном порядке);
2) документ, подтверждающий предоставление права плавания под флагом иностранного государства или то, что это право будет предоставлено в момент приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан;
3) бербоут-чартер.
47. При отсутствии оснований для отказа в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил в Государственном судовом реестре указывается дата приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, срок, на который допускается перевод судна под флаг иностранного государства, название государства, под флагом которого разрешено плавать судну, имя и адрес иностранного фрахтователя по бербоут-чартеру.
48. Датой приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан считается дата внесения соответствующей отметки в Государственный судовой реестр. Внесение отметки в свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан производится в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
49. В течение срока, на который судну приостановлено право плавания под Государственным флагом Республики Казахстан, на его борту должно находиться свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан с отметкой о том, что это право приостановлено.
50. В течение срока приостановления права плавания под Государственным флагом Республики Казахстан регистрация прав на судно, ограничений (обременений) продолжает проводиться в соответствии с настоящими Правилами в Государственном судовом реестре.
51. При прекращении действия бербоут-чартера или истечении срока, указанного в решении Министерства, в Государственный судовой реестр на основании заявления собственника судна вносится соответствующая запись, и выдается новое свидетельство о праве плавания морского судна под Государственным флагом Республики Казахстан в установленном настоящими Правилами порядке.

8. Шағын көлемді кемелерді мемлекеттік тіркеу тәртібі
52. Шағын көлемді кемелерді тіркеуді ішкі су жолдары бойынша жүзетін шағын көлемді кемелер үшін белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық бөлімшесі кеме кітапшасында жүргізеді.
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
1-қосымша
КЕМЕ ТІЗІЛІМІНІҢ САУАЛНАМАСЫ
1. Кеме атауы ______________________________________________________
2. Алдыңғы тіркеу порты (орны) және оны жою күні (Мемлекеттік кеме тізілімі үшін) /тоқтатып қою күні (бербоут-чартер тізілімі үшін) (егер мұндай болғанда)______________________________________________
3. Сәйкестендіру нөмірі ИМО ________________________________________
4. Шақыру сигналы __________________________________________________
5. Типі және мақсаты, жүзу ауданы __________________________________
6. Атауы, коды, сыныптау қоғамы, тізілім нөмірі, класс символы, біліктілік куәлігінің қолданылу мерзімі ____________________________
____________________________________________________________________
7. Кеме өлшемі: ұзындығы ___ ені ___ борт биіктігі ______
8. Тіркелімдік сыйымдылық: таза ______ жалпы _______
9. барынша шөгу: жүк болғанда _______ балласта ____
10. Су үсті бортының биіктігі ______________________________________
11. Жасалу жылы мен орны, кеме жасау верфі атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
12. Жоба нөмірі ____________________________________________________
13. Жүк көтерімдігі ________________________________________________
14. Корпус материалы _______________________________________________
15. Палуба саны ____________________________________________________
16. Басты қозғалтқыштың типі және жасау орны _______________________
17. Басты қозғалтқыштың қуаты ______________________________________
18. Жүріс жылдамдығы: жүк ____ буын, балласта ____ буын
19. Қозғалтқыш түрі, бұрама саны ___________________________________
20. Отын түрі ______________________________________________________
21. Танктер сыйымдылығы: отындық ______, ауыз су ___________________
22. Жүк трюмдерінің (танктерінің) саны, олардың шаршы көлемі _______
23. Жүктік жарақтану _______________________________________________
24. Жолаушылар орнының саны ________________________________________
25. Желкен жарақтарының түрі _______________________________________
26. Мачта саны _____________________________________________________
27. Радиостанция, оның қуаттылығы __________________________________

8. Государственная регистрация маломерных судов
52. Регистрация маломерных судов производится в судовой книге территориальным подразделением Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в порядке, определенном для маломерных судов, плавающих по внутренним водным путям.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
АНКЕТА СУДОВОГО РЕЕСТРА
1. Название судна ______________________________________________
2. Порт (место) предыдущей регистрации и дата аннулирования (для
Государственного судового реестра)/ дата приостановления (для
бербоут-чартерного реестра) ее (если таковые
имелись)_________________________________________________________
3. Идентификационный номер ИМО __________________________________
4. Позывной сигнал ______________________________________________
5. Тип и назначение, район плавания _____________________________
6. Наименование, код, классификационное общество, номер реестра,
символ класса, срок действия классификационного свидетельства
________________________________________________________________
________________________________________________________________
7. Размеры судна:    длина___ширина___высота борта___
8. Регистровая вместимость: чистая______валовая____________
9. Осадка максимальная: в грузе ______ в балласте _______
10. Высота надводного борта __________________________________
11. Год и место постройки, наименование судостроительной верфи
______________________________________________________________
______________________________________________________________
12. Номер проекта ____________________________________________
13. Грузоподъемность __________________________________________
14. Материал корпуса _________________________________________
15. Число палуб ______________________________________________
16. Тип и место постройки главного двигателя _________________
17. Мощность главного двигателя ______________________________
18. Скорость хода: в грузе ____ узлов, в балласте ____ узлов
19. Род движителя, кол-во винтов _____________________________
20. Род топлива ______________________________________________
21. Вместимость танков: топливных ______, пресной воды _______
22. Число грузовых трюмов (танков), их кубатура ______________
23. Грузовое вооружение ______________________________________
24. Число пассажирских мест __________________________________
25. Род парусного вооружения _________________________________
26. Число мачт _______________________________________________
27. Радиостанция, ее мощность ________________________________

28. Салдардың құтқару шлюпкаларының саны ___________________________
____________________________________________________________________
29. Рулдік құрылғы _________________________________________________
30. Зәкірлік құрылғы _______________________________________________
31. Су ағызу, өртке қарсы құралдардың саны мен қуаттылығы
____________________________________________________________________
32. Өлшеу куәлігі __________________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
33. Жолаушылар куәлігі _____________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
34. Жүзуге жарамдылық туралы куәлік ________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
35. Сыныптау куәлігі _______________________________________________
(қашан, кім берген, №, қолданылу мерзімі)
36. меншік иесі (меншік иелері, меншік иелерінің әрқайсысына тиесілі үлестер) ___________________________________________________________
(атауы, орналасқан жері, қандай мемлекеттің құқығы
бойынша тіркелген, басқару органының мекенжайы
(заңды тұлғалар үшін)
Тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, толық мекенжайы
(жеке тұлғалар үшін), сондай-ақ телефоны, факсы,
телексі, телетайпы, электрондық почтасы)
37. Кемеге немесе оған меншік иесі құқығындағы үлеске меншік иесінің
құқығы туындауын негіздеу __________________________________________
____________________________________________________________________
(сатып алу-сату шартының, кеме жасау шартының деректемелері
және басқалары)
38. Кеме (иелері) иесі _____________________________________________
____________________________________________________________________
(атауы, орналасқан жері, қандай мемлекеттің құқығы бойынша
тіркелген, басқару органының мекенжайы (заңды тұлғалар үшін),
____________________________________________________________________
Кемені сенімгерлік басқару құқығында, (жеке тұлғалар үшін),
____________________________________________________________________
шаруашылық жүргізу құқығында, жедел басқару, бербоут-чартер
негізінде иеленушінің
____________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, мекенжайы, төлқұжаттық
деректері, сондай-ақ телефоны, факсы, телексі, телетайпы,
электрондық почтасы)
39. Кемеге заттық құқығы, ауыртпашылығы ____________________________
____________________________________________________________________
(туындау негізі, шарттың немесе құжаттың деректері, мерзімі,
бенефициары)

28. Количество спасательных шлюпок ___________________________
плотов____________________________________________________
29. Рулевое устройство _______________________________________
30. Якорное устройство _______________________________________
31. Число и мощность водоотливных, противопожарных средств
______________________________________________________________
32. Мерительное свидетельство ________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
33. Пассажирское свидетельство
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
34. Свидетельство о годности к плаванию
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
35. Классификационное свидетельство
______________________________________________________________
(когда, кем выдано, №, срок действия)
36. Собственник (собственники, доля, принадлежащая каждому из
собственников)
______________________________________________________________
(наименование, место нахождения, по праву какого государства
______________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц);
фамилия, имя, отчество, гражданство, полный адрес (для физических
лиц), а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная почта,
доля, принадлежащая каждому из собственников)
37. Основание возникновения права собственности на судно или долю в
праве собственности на него __________________________________
____________________________________________________________________
(реквизиты договора купли-продажи, договора на постройку судна и др.)
38. Владелец (владельцы) судна _______________________________
________________________________________________________________
(наименование, место местонахождения, по праву какого государства
________________________________________________________________
зарегистрирован, адрес органа управления (для юридических лиц),
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество, гражданство, адрес, паспортные данные (для
___________________________________________________________________
физических лиц), владеющих судном на праве доверительного управления,
праве хозяйственного ведения, оперативного управления, на основании
бербоут-чартера, а также телефон, факс, телекс, телетайп, электронная
почта)
39. Вещные права на судно, обременения ____________________________
___________________________________________________________________
(основание возникновения, реквизиты договора или документа, срок,
бенефициар)

40. Кеменің меншік иесінің немесе уәкілетті органның қолы __________
____________________________________________________________________
(кім және кім ретінде сауалнамаға қол қояды, сауалнамаға қол
қоятын тұлғаның өкілеттіктерін негіздеу аты-жөні,
паспорт деректері)
Күні ________________ М.О. (заңды тұлғалар үшін)
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN ТЕҢІЗ КЕМЕСІНІҢ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ КУӘЛІК CERTIFICATE OF THE RIGHT SEA SHIP TO SAIL UNDER
THE STATE FLAG OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
20 _____ жылғы «______» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген деректердің негізінде осымен кемеге _____________________
(кеменің атауы) (name of ship)
Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге рұқсат берілетіні куәландырылады.
This is to certify that according to the data entered into the State Ship Register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan.
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ______________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы _________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі _____________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты ___________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _______________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары ___________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы __________________________
Number of sets and output of engines
8. 20 __ ж., «__»______ №____ (кім) ____________________ берген өлшеу куәлігі бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы __________________________________________________
Length
Ені _______________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _____________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық __________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық ___________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны ________________________
Sea harbour Master
Қолы ________________________________________
Signature
Мөрі ________________________________________
Seal
Күні ________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
3-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN КЕМЕГЕ МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
CERTIFICATE OF OWNER SEA SHIP
20 _____ жылғы «______» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген деректердің негізінде осымен кеменің _____________________
(кеменің атауы) (name of ship)
This is to certify that according to the data entered into the State Ship Register of the Republic of Kazakhstan, the ship is owned by
____________________________________________ тиесілігі куәландырылады
(меншік иелері, олардың негізінде құқықтары
тіркелген құжаттардың деректемелері)
_____________________________________________________________________
(owners, particulars of the documents where under the right
has been registered)
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ________________________________________________
Туре

40. Подпись собственника судна или уполномоченного лица ___________
___________________________________________________________________
(кто и в каком качестве подписывает анкету, основание полномочий
лица, подписывающего анкету, Ф.И.О., паспортные данные)
Дата ________________ М.П. (для юридического лица)
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ МОРСКОГО СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН CERTIFICATE OF THE RIGHT SEA SHIP TO SAIL UNDER
THE STATE FLAG OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр морских судов Республики Казахстан под № ___ от "__"_________ 2__ г., настоящим удостоверяется, что судну_________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан.
This is to certify that according to the data entered into the State Ship Register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan.
Сведения о судне
Ship's particulars
1.Тип судна_____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал______________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ____________________ от «__»______ 2__ г., за №____
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина __________________________________________________________
Length
Ширина _________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign
flag and her previous port of registry
Капитан морского порта__________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ СОБСТВЕННОСТИ НА СУДНО
CERTIFICATE OF OWNER SEA SHIP
На основании данных, внесенных в Государственный судовой реестр
морских судов Республики Казахстан под № ___ от «___» _______ 2__ г.,
настоящим удостоверяется, что судно_________________________________
(название судна) (name of ship)
This is to certify that according to the data entered into the
State Ship Register of the Republic of Kazakhstan, the ship
принадлежит          is owned by
________________________________________________________________
(собственники, реквизиты документов, на основании которых
зарегистрировано право)
________________________________________________________________
(owners, particulars of the documents where under the right
has been registered)
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре

2. Шақыру сигналы ___________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі _______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты _____________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _________________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары _____________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы ____________________________
Number of sets and output of engines
8. 20 __ ж., «__» ______ № ____ (кім) _____________ берген өлшеу куәлігі бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы ____________________________________________________
Length
Ені _________________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ____________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық _____________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны ______________________________
Sea harbour Master
Қолы ______________________________________________
Signature
Мөрі ______________________________________________
Seal
Күні ______________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
4-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN КЕМЕНІҢ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ТУЫН
КӨТЕРІП ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫ ТУРАЛЫ УАҚЫТША КУӘЛІК PROVISIONAL CERTIFICATE OF THE RIGHT SHIP
TO SAIL UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
20 _____ жылғы «______» _____________ № ________ құжаттарды есепке алу кітабына енгізілген деректердің негізінде осымен кемеге
___________________________________
(кеменің атауы) (name of ship)
Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге рұқсат берілетіні куәландырылады.
This is to certify that according to the data entered into the registry of documents, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan.
Куәлік 20___ жылғы «____» __________ дейін жарамды
This Certificate is valid until
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1. Кеме типі ________________________________________________
Туре
2. Шақыру сигналы ___________________________________________
Call sign

2. Позывной сигнал______________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации_____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки______________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса_____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин_______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ___________________ "__"_______ 2__ г. за № ___
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина___________________________________________________________
Length
Ширина__________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship sailed under foreign flag and
her previous port of registry
Капитан морского порта__________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN ВРЕМЕННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПРАВЕ ПЛАВАНИЯ СУДНА
ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН PROVISIONAL CERTIFICATE OF THE RIGHT SHIP
TO SAIL UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN
На основании данных, внесенных в книгу учета документов под
№ ____ от «___»___________ 2_____г., настоящим удостоверяется, что
судну __________________________________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан.
This is to certify that according to the data entered into the
registry of documents, the ship has been authorized to sail under the
state flag of the Republic of Kazakhstan.
Свидетельство действительно до «____»__________20___г.
This Certificate is valid until
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре
2. Позывной сигнал _____________________________________________
Call sign

3. ИМО нөмірі _______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты _____________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _________________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары _____________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның саны мен қуаттылығы ____________________________
Number of sets and output of engines
8. (кім) ____________________ берген өлшеу куәлік бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы ____________________________________________________
Length
Ені _________________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі _______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ____________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық _____________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
10. Кемені мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын порт
The port in which the registration of the ship shall be effected
Қазақстан Республикасының консулдық мекемесінің (дипломатиялық өкілдігінің) атауы
The Consulate (Diplomatic mission) of the Republic of Kazakhstan
Лауазымды тұлға ________________________
Official
Қолы ___________________________________
Signature
Мөрі ___________________________________
Seal
Күні ___________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
5-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN БЕРБОУТ-ЧАРТЕР ШАРТЫНДА ЖАЛДАНҒАН ШЕТЕЛДІК ТЕҢІЗ
КЕМЕСІНЕ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ТУЫН КӨТЕРІП
ЖҮЗУ ҚҰҚЫҒЫНЫҢ УАҚЫТША БЕРІЛГЕНІ ТУРАЛЫ КУӘЛІК CERTIFICATE OF TEMPORARY GRANTING THE RIGHT OF
FOREIGN VESSEL NAVIGATION UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN, CHARTERED ON THE
BERBOUT BASIS
20_____ жылғы «______» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген деректердің негізінде осымен кемеге _____________________
(кеменің атауы) (name of ship)
оны бербоут-чартер шартында жалдау кезінде Қазақстан Республикасының туын көтеріп жүзуге рұқсат берілгені куәландырылады:
20___ жылдан «__» ______ 20____ жылға «____» _________ дейін
This is to certify that according to the data entered into the Berbout-chartering Register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan for the period of Chartering it on the Berbout basis.
Кеме туралы мәліметтер
Ship's particulars
1.Кеме типі ________________________________________________
Туре

3. Номер ИМО____________________________________________________
IMO №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству,
выданному (кем)
Principal dimensions according tonnage certificate issued by
Длина __________________________________________________________
Length
Ширина _________________________________________________________
Breadth
Высота борта ___________________________________________________
Depth
Вместимость валовая ____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая _____________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
10. Порт, в котором будет осуществлена государственная регистрация судна
The port in which the registration of the ship shall be effected
Наименование консульского учреждения (дипломатического представительства) Республики Казахстан
The Consulate (Diplomatic mission) of the Republic of Kazakhstan
Должностное лицо _______________________________________________
Official
Подпись ________________________________________________________
Signature
Печать
Seal
Дата ___________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
REPUBLIK OF KAZAKHSTAN СВИДЕТЕЛЬСТВО О ВРЕМЕННОМ ПРЕДОСТАВЛЕНИИ ПРАВА
ПЛАВАНИЯ ПОД ГОСУДАРСТВЕННЫМ ФЛАГОМ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН ИНОСТРАННОМУ МОРСКОМУ СУДНУ,
ЗАФРАХТОВАННОМУ НА УСЛОВИЯХ БЕРБОУТ-ЧАРТЕРА CERTIFICATE OF TEMPORARY GRANTING THE RIGHT OF
FOREIGN VESSEL NAVIGATION UNDER THE STATE FLAG OF THE
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN, CHARTERED ON THE
BERBOUT BASIS
На основании данных, внесенных в бербоут-чартерный реестр Республики Казахстан под № ___ от «__»_________ 2_____ г., настоящим удостоверяется, что судну___________________________________________
(название судна) (name of ship)
разрешается плавание под Государственным флагом Республики Казахстан на период фрахтования его на условиях бербоут-чартера:
с (from) «__»________ 2 __ г. по (till) «__» _________ 2 ___ г.
This is to certify that according to the data entered into the Berbout-chartering Register of the Republic of Kazakhstan, the ship has been authorized to sail under the state flag of the Republic of Kazakhstan for the period of Chartering it on the Berbout basis.
Сведения о судне
Ship's particulars
1. Тип судна____________________________________________________
Туре

2. Шақыру сигналы _________________________________________
Call sign
3. ИМО нөмірі ______________________________________________
IМО №
4. Тіркеу порты ___________________________________________
Port of registry
5. Жасалған орны мен уақыты _______________________________
Place and year of build
6. Корпустың басты материалдары ___________________________
Main material used to construct hull
7. Машинаның қуаттылығы мен саны ___________________________
Number of sets and output of engines
8. 20__ ж. «__» ______ № ____ (кім) _________________ берген материалдық куәлік бойынша басты өлшемдер
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Ұзындығы __________________________________________________
Length
Ені _______________________________________________________
Breadth
Борт биіктігі ______________________________________________
Depth
Жалпы сыйымдылық ___________________________________________
Gross tonnage
Таза сыйымдылық ____________________________________________
Net tonnage
9. Кеменің бұрынғы атауы, егер ол бұрын шетел туын көтеріп жүзген болса және бұрынғы тіркеу порты
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag and her previous port of registry
Теңіз порты капитаны _______________________________________
Sea harbour Master
Қолы _______________________________________________________
Signature
Мөрі _______________________________________________________
Seal
Күні _______________________________________________________
Date
Сериясы хх № ххххххх
Кемелер мен оларға құқықтарды
мемлекеттік тіркеу қағидаларына
6-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН КЕМЕГЕ (ЖАСАЛЫП ЖАТҚАН КЕМЕГЕ) АРНАЛҒАН
ҚҰҚЫҚТАРДЫ МЕМЛЕКЕТТІК ТІРКЕУ ТУРАЛЫ КУӘЛІК
20_____ жылғы «______» _____________ № ________ Қазақстан Республикасының Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізіліміне енгізілген деректердің негізінде осымен кеменің ____________________________________________ тиесілігі куәландырылады
(меншік иелері, олардың негізінде құқықтары
тіркелген құжаттардың деректемелері)
Кеме туралы мәліметтер
1. Жасалу орны ____________________________________________
2. Кеме жасайтын ұйымның атауы ________________________
3. Жасалу нөмірі __________________________________________
4. Тіркеу порты ___________________________________________
5. Кеменің типі ___________________________________________
6. Кильдің ұзындығы және кеме туралы басқа да негізгі техникалық деректер ______________________________________________
___________________________________________________________

2. Позывной сигнал _____________________________________________
Call sign
3. Номер ИМО ___________________________________________________
IМО №
4. Порт регистрации ____________________________________________
Port of registry
5. Место и время постройки _____________________________________
Place and year of build
6. Главный материал корпуса ____________________________________
Main material used to construct hull
7. Число и мощность машин ______________________________________
Number of sets and output of engines
8. Главные размеры по мерительному свидетельству, выданному
(кем) ________________________ от «__»______ 2__ г., за №____
Principal dimensions according to tonnage certificate issued by
Длина___________________________________________________________
Length
Ширина__________________________________________________________
Breadth
Высота борта____________________________________________________
Depth
Вместимость валовая_____________________________________________
Gross tonnage
Вместимость чистая______________________________________________
Net tonnage
9. Прежнее название судна, если оно ранее плавало под
иностранным флагом, и прежний порт регистрации
The previous name of the ship if she sailed under foreign flag
and her previous port of registry
Капитан морского порта _________________________________________
Sea harbour Master
Подпись_________________________________________________________
Signature
Печать__________________________________________________________
Seal
Дата____________________________________________________________
Date
Серия хх № ххххххх
Приложение 6
к Правилам государственной
регистрации судов и прав на них
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН СВИДЕТЕЛЬСТВО О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ
ПРАВ НА СУДНО (СТРОЯЩЕЕСЯ СУДНО)
На основании данных, внесенных в Реестр строящихся судов
Республики Казахстан под № ____от «__» ____ 2____ г., настоящим
удостоверяется, что судно принадлежит
________________________________________________________________
(собственники, реквизиты документов, на основании которых
зарегистрировано право)
Сведения о судне
1. Место строительства _________________________________________
2. Наименование судостроительной организации____________________
3. Построечный номер____________________________________________
4. Порт регистрации_____________________________________________
5. Тип судна____________________________________________________
6. Длина киля и другие основные технические данные о судне
________________________________________________________________
________________________________________________________________

1. Атауы ______________________________________________________
Название
2. Мемлекеттік тіркеу порты _______________________________
Порт государственной регистрации
3. Тіркеу нөмірі ________________________________________
Регистрационный номер
4. Мемлекеттік тіркелген күні _______________________________
Дата государственной регистрации
5. Кеменің типі _____________________________________________
Тип судна
6. Жасалған орны мен жылы ___________________________________
Место и год постройки
7. Ұзындығы _________________________________________________
Длина
8. Ені ______________________________________________________
Ширина
9. Биіктігі _________________________________________________
Высота
10. Меншік иесі және оның мекен жайы ________________________
Собственник и его адрес
____________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтары мен ауыртпалықтар тоқтатыла отырып, Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінен немесе Жасалынып жатқан кемелер тізілімінен (керегінің астын сызу) шығарылғандығы расталады.
исключено из Государственного судового реестра морских судов или Реестра строящихся судов (нужное подчеркнуть) с прекращением всех зарегистрированных прав и обременений либо по согласию залогодателя (нужное подчеркнуть).
Теңіз портының капитаны ______________________________________
Капитан морского порта       (Т.А.Ә.)      (Ф.И.О.)
Қолы ____________________________________________________
Подпись
Мөр
Печать
Күні _____________________________________________________
Дата
Серия xx N xxxxxxx

1. Атауы _______________________________________________________
Название
2. Мемлекеттік тіркеу порты ____________________________________
Порт государственной регистрации
3. Тіркеу нөмірі _______________________________________________
Регистрационный номер
4. Мемлекеттік тіркелген күні __________________________________
Дата государственной регистрации
5. Кеменің үлгісі_______________________________________________
Тип судна
6. Жасалған орны мен жылы_______________________________________
Место и год постройки
7. Ұзындығы_____________________________________________________
Длина
8. Ені__________________________________________________________
Ширина
9. Биіктігі_____________________________________________________
Высота
10. Меншік иесі және оның мекен жайы ___________________________
Собственник и его адрес
________________________________________________________________
барлық тіркелген құқықтар мен жүктемелері тоқтатыла отырып,
Теңіз кемелерінің мемлекеттік кеме тізілімінен немесе Жасалынып
жатқан кемелер тізілімінен (керегінің астын сызу) шығарылғандығы
расталады.
исключено из Государственного судового реестра морских судов
или Реестра строящихся судов (нужное подчеркнуть) с прекращением всех
зарегистрированных прав и обременений.
Теңіз портының капитаны ________________________________________
Капитан морского порта                 (аты-жөні) (Ф.И.О.)
Қолы ___________________________________________________________
Подпись
Мөр
Печать
Күні____________________________________________________________
Дата
Серия xx N xxxxxxx