"Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 96 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 17 қаңтардағы № 90 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы № 96 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 18, 213-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 17 қаңтардағы
№ 90 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 96 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң
2011 – 2015 жылдарға арналған
стратегиялық жоспары Мазмұны
1.
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң миссиясы мен пайымдауы
2.
Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларындағы (аясындағы) даму үрдістерін талдау
3.
Cтратегиялық бағыттар, мақсаттар, мiндеттер, нысаналы индикаторлар, iс-шаралар және нәтижелер көрсеткiштерi
4.
Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
5.
Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
6.
Тәуекелдердi басқару
7.
Бюджеттiк бағдарламалар
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң
миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы – мәдениет саласында сапалы және қолжетiмдi қызметтер көрсетуге, мемлекеттiк және басқа тiлдердiң қарқынды дамуына, ұлттық бiрлiгiнiң нығаюына, мемлекет пен азаматтық сектор әрiптестiгiнiң тиiмдi жүйесiн қолдауға бағытталған мемлекеттiк саясатты әзiрлеу және тиiмдi iске асыру.
Пайымдауы – азаматтық бастамаларды iске асырудың тиiмдi тетiктерi, ұлттық бірлігінің мызғымас қағидаттары бар, жалпыұлттық мәдени және тiлдiк орта.
2. Ағымдағы ахуалды және қызметтің тиісті салаларындағы (аясындағы) даму үрдістерін талдау
1-стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
Реттелетiн салалар мен қызмет аялары дамуының негiзгi параметрлерi.
Саланың инфрақұрылымы. Қазақстандағы мәдениет және өнер мемлекеттік ұйымдарының желiсiнде 40 республикалық (9 театр, 6 концерттiк ұйым, 3 кiтапхана, 6 мұражай, 9 тарихи-мәдени қорық-мұражай, 1 кинокомпания, 6 басқа ұйым) және 8 мыңнан астам облыстық мәдениет ұйымы (173 мұражай, 4 078 кітапхана, 2 859 клуб, 44 театр, 25 концерттік ұйымдар, 31 кинотеатр және телетеатр, 458 киноқондырғы, 4 хайуанаттар бағы, 2 цирк, 26 мәдениет және демалыс саябағы) қызмет етеді. Соңғы бес жылда республикалық (10%) және облыстық (10%) мәдениет ұйымдары санының өсу тенденциясы байқалады.
Заңнамалық базаны жетiлдiру. 2010 жылы "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды. Қабылданған түзетулер отандық кинематография, мұражай және кітапхана ісі саласындағы сұрақтарды реттеуге бағытталған. Жекелей айтатын болсақ, киноөнiмдердi индексациялау және прокаттық куәлiктер беру тетігі енгізілді, ұлттық киноның критерийлері анықталды, кітапханалық қорды қалыптастыру нормасы түзетілді, жергілікті атқарушы органдар құзыретіне облыстық, аудандық не республикалық маңызы бар бір кітапханаға "Орталық" мәртебесін беру функциясы қосылды.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 96 "О Стратегическом плане Министерства культуры Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2012 года № 90
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 96 «О Стратегическом плане Министерства культуры Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 18, ст. 213) следующее изменение:
Стратегический план Министерства культуры Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 января 2012 года № 90
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 96
Стратегический план
Министерства культуры Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы
Содержание
1.
Миссия и видение Министерства культуры Республики Казахстан
2.
Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
3.
Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы,
мероприятия и показатели результатов
4.
Развитие функциональных возможностей
5.
Межведомственное взаимодействие
6.
Управление рисками
7.
Бюджетные программы
1. Миссия и видение
Министерства культуры Республики Казахстан
Миссия – выработка и эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, динамичное развитие государственного и других языков, укрепление единства нации, поддержку эффективной системы партнерства государства и гражданского сектора.
Видение  – общенациональная культурная и языковая среда с незыблемыми принципами национального единства, эффективными механизмами реализации гражданских инициатив.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Повышение конкурентоспособности сферы культуры и искусства
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.
Инфраструктура отрасли. В системе государственных учреждений культуры и искусства Казахстана действуют 40 республиканских (9 театров, 6 концертных организаций, 3 библиотеки, 6 музеев, 9 историко-культурных заповедников-музеев, 1 кинокомпания, 6 иных организаций) и более 8 тысяч областных организаций культуры (173 музея, 4 078 библиотеки, 2 859 клубов, 44 театров, 25 концертных организаций, 31 кинотеатр и телетеатр, 458 киноустановок, 4 зоопарка, 2 цирка, 26 парков культуры и отдыха). За последние пять лет наблюдается тенденция роста числа республиканских (10 %) и областных (10 %) организаций культуры.
Совершенствование законодательной базы. В 2010 году принят Закон Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в  ЗаконРеспублики Казахстан «О культуре». Принятые поправки нацелены на урегулирование вопросов в сфере отечественного кинематографа, музейного и библиотечного дела.  В частности, введен механизм индексации кинопродукции и выдачи прокатных удостоверений, определены критерии национального кино, уточнены нормы по формированию библиотечного фонда, в компетенцию местных исполнительных органов включена функция по присвоению одной из библиотек области, района или города республиканского значения статуса «Центральная».

Мәдениет мекемелерi көрсететiн қызметтер. 2010 жылы 11 755 мыңға жуық спектакль қойылды, 6 401 мың концерт, 8 ғылыми-қолданбалы, 37 археологиялық зерттеу басталды, 19 объектiде қайта қалпына келтiру жұмыстары жалғасуда. Республикалық мұражайларда 107 көрме, 357 лекция және 14 353 экскурсия өткiзiлдi. Кiтапханаларда бес жүзден астам iс-шара ұйымдастырылып, өткiзiлдi. Соңғы бес жыл ішінде саланың көрсететiн қызметтерiнiң саны 15 %-ға өстi.
Қазақстан мәдениетiн шетелдерде танымал ету. Соңғы бірнеше жылда Мәдениет күндерi форматындағы іс-шаралар дерліктей барлық ТМД елдерінде, Еуропаның және Азияның, Таяу шығыстың жетекші мемлекеттерін қамтыды. 2005 жылдан 2010 жылға дейін отандық мәдениетті дәріптеу барысында әлемнiң 32 елiнде мәдени iс-шаралар өткiзiлдi.
Мәдениет қайраткерлерiн қолдау. Мәдениет саласындағы талантты және болашағы зор қайраткерлердi ынталандырудың тетігі енгiзiлдi. Тәжiрибеден өту және бiлiктiлiгiн арттыру курстарын ұйымдастыру мен өткiзу жұмыстары үнемi жүргiзiледi. Отандық репертуарды толықтыру мақсатында гранттар бөлiнiп, шығармашылық байқаулар өткiзу қарастырылған.
Қаржыландыру. Мәдениет саласының жұмыс iстеуi үшiн 2005 - 2010 жылдары бөлiнген қаражат көлемi 134,8 млрд. теңгенi құрады, соның iшiнде 2005 жылы – 8,8 млрд. теңге, 2006 жылы – 11,3 млрд. теңге, 2007 жылы – 20,1 млрд. теңге, 2008 жылы – 37,7 млрд. теңге, 2009 жылы – 34,5 млрд. теңге, 2010 жылы – 21,2 млрд. теңге.
Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Мәдениет саласындағы отандық өнiмнiң қызмет көрсету нарығындағы шетелдiк өндiрушiлердiң басымдығының негiзiнде бәсекелестiгiнiң аздығы.
Екiншi. Аймақтардағы мәдениет мекемелерi желiсiнiң дамуындағы үйлесiмдiлiктiң жоқтығының негiзiнде Республика тұрғындарының мәдениет мекемелерiне қолжетiмдiлiгiнiң теңсiздiгi.
Үшiншi. Мәдениет саласының инфрақұрылымының қажеттi жағдайда дамымауы, мамандандырылған кадрлар мен мәдениет ұйымдарының тапшылығы.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Отандық мәдени нарықтағы шетелдiк өнiмнiң басымдығы саланың нарықтық қатынасын дамыту, продюсерлiк және баспагерлiк қызметтi ынталандыру, талантты әдебиет пен өнер қайраткерлерiне қолдау көрсету арқылы мәдениет саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi шығару механизмiн жетiлдiру қажеттiгiн тудыруда.
Қазiргi заманғы жаңа әрi ыңғайлы форматта халықтың мәдени құндылықтарға қолжетiмдiлiгiн кеңейтетiн жаңа технологияларды енгiзу мәдениет нысандарын сандық форматқа ауыстыруды, тиiстi интернет-ресурстарды сапалы мазмұнмен қамтамасыз етудi ары қарай жетiлдiрудi қажет етедi.
Саланың нормативтiк-құқықтық базасын бұдан әрі де жетiлдiре түсу елдiң мәдени кеңiстiгiндегi архитектураны оңтайландыруға мүмкiндiк бередi. Келешекте мәдениет ұйымдарының ең төменгі мемлекеттік желiсiнiң нормативтерін және типтiк штаттарын, саланы паспорттауды енгізу жоспарланған.
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын біріктіру факторы ретінде төзімді тілдік орта құру
Реттелетiн салалар мен қызмет аялары дамуының негiзгi параметрлерi.

Услуги учреждений культуры. В 2010 году поставлено 11 755 спектаклей, проведен 6 401 концерт, проведено 8 научно-прикладных, 37 археологических исследований, продолжены восстановительные работы на 19 объектах истории и культуры. В республиканских музеях проведено 107 выставок, 357 лекций и 14 353 экскурсий. В библиотеках организовано и проведено более пятисот мероприятий. За последние пять лет рост числа представляемых сферой культуры услуг в среднем составил 15 %.
Популяризация культуры Казахстана за рубежом. За последние несколько лет мероприятиями в формате Дней культуры охвачены практически все страны СНГ, ведущие государства Европы и Азии, Ближнего Востока. В целом, с 2005 по 2010 год мероприятия по популяризации отечественной культуры проведены в 32 странах мира.
Поддержка деятелей культуры. Внедрен механизм стимулирования и поощрения талантливых и перспективных деятелей в области культуры. На постоянной основе ведется работа по организации и проведению стажировок и курсов повышения квалификации. С целью пополнения отечественного репертуара предусмотрено выделение грантов и проведение творческих конкурсов.
Финансирование. Объем средств, выделенных на функционирование сферы культуры в 2005 - 2010 годах составил 134,8 млрд. тенге, из которых в 2005 году - 8,8 млрд. тенге, в 2006 году - 11,3 млрд. тенге, в 2007 году - 20,1 млрд. тенге, в 2008 году - 37,7 млрд. тенге, в 2009 году – 34,5 млрд. тенге, в 2010 году – 21,2 млрд. тенге.
Анализ основных проблем.
Первое. Недостаточная конкурентоспособность отечественной продукции в сфере культуры при доминировании на рынке услуг зарубежных производителей.
Второе. Неравный доступ населения республики к услугам организаций культуры, обусловленный диспропорциями в развитии сети культурных учреждений в регионах.
Третье. Недостаточная степень развития инфраструктуры культурной сферы, дефицит специализированных кадров и организаций культуры.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Тенденция превалирования иностранной продукции на отечественном культурном рынке вызывает потребность в совершенствовании механизмов производства конкурентоспособного продукта в области культуры путем развития рыночных отношений в сфере, стимулирования продюсерской и издательской деятельности, поддержки перспективных деятелей литературы и искусства.
Внедрение новых технологий, позволяющих значительно расширить доступ населения к культурным ценностям в удобном современном формате, требует дальнейшего совершенствования процесса перевода объектов культуры в цифровой формат, обеспечения соответствующих интернет-ресурсов качественным контентом.
Оптимизации архитектуры культурного пространства страны способствует дальнейшее совершенствование нормативно-правовой базы отрасли. В перспективе – введение минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры, паспортизация отрасли.
Стратегическое направление 2. Создание толерантной языковой
среды как фактора единства народа Казахстана
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.

Сала инфрақұрылымының жай-күйi. Тiлдердi дамытудың республикалық үйлестiру-әдiстемелiк орталығы жұмыс iстейдi. Мемлекеттiк тiлдi үйрету орталықтарының өңiрлiк желiсi жоспарлы түрде кеңейтiлуде: 2005 жылы – 8, 2006 жылы – 12, 2007 жылы – 36, 2008 жылы – 45, 2009 жылы – 93, 2010 жылы – 101 орталық жұмыс iстедi.
Саланың табыстары және жетiстiктерi. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2011 жылғы 29 маусымдағы № 110 Жарлығымен Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы бекiтiлді.
Мемлекеттік бағдарламаның мақсаты – Қазақстанда тұратын барлық этностар тілін сақтай отырып, ұлт бірлігін нығайтудың маңызды факторы ретінде мемлекеттік тілдің кең ауқымды қолданылуын қамтамасыз ететін үйлесімді тіл саясаты.
Мемлекеттiк тiлдi меңгеруге оқу-әдiстемелiк құралдармен қамтамасыз ету. Тілдерді дамыту мен қолданудың 2001 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру барысында көпдеңгейлі оқу-әдiстемелiк кешендер, жалпы тиражы 720 мыңнан тұратын 10 түрлі тiлашарлар, жалпы тиражы 206 мыңнан тұратын 8 салалық екі және үш тілді сөздiктер шығарылды. 2008 жылдан бастап "Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі" интернет-порталы іске қосылды.
Мемлекеттiк органдарда iс жүргiзудi мемлекеттiк тiлде жүргiзуге кезең кезеңмен көшiру қамтамасыз етілді. 2009 жылдың 1 қаңтарынан бастап барлық орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарда мемлекеттiк тiлде iс жүргiзу мониторингiнiң автоматтандырылған жүйесi енгiзiлдi. Мемлекеттiк органдардағы мемлекеттiк тiлдегi құжат айналымы 80% жеттi.
Төзiмдi тiлдiк орта қалыптастыру. 2010 жылғы жағдай бойынша этномәдени бірлестіктер жанында 190–нан аса жексенбiлiк мектептер жұмыс iстейдi (2005 жылы мектептердiң саны 160 болған), оларда республикамызда тұратын 7 мыңнан астам балалар мен ересектер 30-ға жуық этностық топтардың тiлдерiн оқиды.
Қаржыландыру. 2005 - 2010 жылдары бөлiнген қаржының көлемi 8 млрд. 282 млн. теңгенi құрады: 2005 жылы республикалық бюджеттен – 327,9 млн. теңге, 2006 жылы – 588,5 млн. теңге, 2007 жылы – 1 млрд. 639,2 млн. теңге, 2008 жылы – 1 млрд. 543,9 млн. теңге, 2009 жылы – 1 млрд. 24,1 млн. теңге, 2010 жылы – 668,9 млн. теңге бөлiндi.
Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Қоғамның барлық саласында мемлекеттiк тiлдiң қолданылу дәрежесiнiң жеткiлiксiздiгi.
Екiншi. мемлекеттiк тiлдi елiмiздiң әлеуметтiк-коммуникативтiк кеңiстiгiнде жеткiлiксiз енгiзiлуi.
Үшiншi. Қазақстандық қоғамдағы тiлдiк мәдениеттiң төмендеуi.
Төртiншi. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталының сақталу және нығаю қажеттiлiгi.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Мемлекеттiк тiлдi оқытудағы бiрыңғай әдiстеме мен стандарттардың жоқтығы, қазақ тiлiн оқытатын оқытушылар мен мамандардың дайындық деңгейiнiң төмендiгi, оқыту инфрақұрылымы қызметiнiң бiрыңғай стандарттарының, сондай-ақ мемлекеттiк тiлдi меңгеру процесiнiң ынталандыру және мониторингi жүйесiнiң жоқтығы қоғамда мемлекеттiк тiлдi меңгеру деңгейiн арттыруда тежегiш фактор болып отыр.
Елiмiздiң әлеуметтiк-коммуникативтiк кеңiстiгiне мемлекеттiк тiлдi енгiзу процесiндегi маңызды фактор ретiнде оның халықаралық қатынас, бос уақыт пен ойын-сауық саласындағы белсендi қолданылуы, оның заң, ғылым және жаңа технологиялар тiлi ретiнде дамуы, мемлекеттiк тiлде сөйлеудiң беделiн арттыру мен оны отбасылық құндылық ретiнде дәрiптелуi болып табылады.
Қазақстандық қоғамның тiлдiк мәдениетiн арттыру, лингвистикалық капиталын нығайту саласында басымдық терминология, антропонимика, ономастика саласындағы мәселелердi шешуге, сөйлеу мен жазу мәдениетiн жетiлдiруге септiгiн тигiзуге, сондай-ақ толерантты тiлдiк орта құруға берiлмек.
3-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету
Реттелетiн салалар мен қызмет аялары дамуының негiзгi параметрлерi.

Состояние инфраструктуры отрасли. Функционирует Республиканский координационно-методический центр развития языков. Планомерно расширяется сеть региональных центров обучения языкам: в 2005 году – 8, в 2006 году – 12, в 2007 году – 36, в 2008 году – 45, в 2009 году – 93, в 2010 году – 101.
Успехи и достижения отрасли. Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2011 года № 110 утверждена очередная Государственная программа развития и функционирования языков в Республике Казахстан на 2011-2020 годы.
Цель Госпрограммы – гармоничная языковая политика, обеспечивающая полномасштабное функционирование государственного языка как важнейшего фактора укрепления национального единства при сохранении языков всех этносов, живущих в Казахстане.
Методическое обеспечение обучения государственному языку. За годы реализации Государственной программы функционирования и развития языков на 2001 – 2010 годы выпущены многоуровневые учебно-методические комплексы, 10 видов словарей общим тиражом 720 тысяч, 8 отраслевых двух и трехъязычных словарей общим тиражом 260 тысяч экземпляров. С 2008 года функционирует интернет-портал «Государственный язык Республики Казахстан».
Обеспечен процесс поэтапного перевода документооборота в государственных органах на государственный язык. С 1 января 2009 года во всех центральных и местных госорганах внедрена автоматизированная система мониторинга делопроизводства на государственном языке. Объем делопроизводства на государственном языке в государственных органах составляет 80 %.
Формирование толерантной языковой среды. По состоянию на 2010 год при этнокультурных объединениях действуют более 190 воскресных школ (в 2005 году действовало 160 школ), где изучается 30 языков этносов, проживающих в республике, и обучается более 7 тысяч детей и взрослых.
Финансирование. Объем финансирования в 2005 - 2010 годах составил 8 млрд. 282 млн. тенге: в 2005 году из республиканского бюджета было выделено 327,9 млн. тенге, в 2006 году – 588,5 млн. тенге, в 2007 году – 1 млрд. 639,2 млн. тенге, в 2008 году – 1 млрд. 543,9 млн. тенге, в 2009 году – 1 млрд. 24,1 млн. тенге, в 2010 году – 668,9 млн. тенге.
Анализ основных проблем.
Первое. Неравномерный уровень владения государственным языком в обществе.
Второе. Недостаточное внедрение государственного языка в социально-коммуникативное пространство страны.
Третье. Снижение языковой культуры казахстанского общества.
Четвертое. Необходимость сохранения и укрепления лингвистического капитала казахстанцев.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Отсутствие единой методологии и стандартов обучения государственному языку, низкий уровень подготовки преподавателей и специалистов казахского языка, отсутствие единых стандартов деятельности инфраструктуры обучения, а также системы стимулирования и мониторинга процесса овладения государственным языком является сдерживающим фактором в деле повышения уровня владения государственным языком в обществе.
Значимым фактором в процессе внедрения государственного языка в социально-коммуникативное пространство страны выступает расширение сфер его активного применения в области международных коммуникаций, досуга и развлечений, его развития в качестве языка закона, науки и новых технологий, повышение престижа употребления и популяризация государственного языка как семейной ценности.
В сфере повышения языковой культуры, укрепления лингвистического капитала казахстанского общества приоритетным является решение проблем в области терминологии, антропонимики и ономастики, содействие в совершенствовании культуры речи и письменности, а также создание толерантной языковой среды.
Стратегическое направление 3. Дальнейшее укрепление
государственности и единства нации, обеспечение
внутриполитической стабильности
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности.

Қоғамдық-саяси сала инфрақұрылымының жай-күйi. Республикада 10 саяси партия, 818 этно-мәдени бiрлестiк (бұдан әрi – ЭМБ), 18 000 астам үкiметтiк емес ұйымдар (бұдан әрi – ҮЕҰ) және бiрқатар кәсiптiк одақтар жұмыс iстейдi.
Табыстар мен жетiстiктер. Елiмiзде болып жатқан қоғамдық-саяси процестердiң, этникааралық қарым-қатынастардың дамуының жағдайы мен ағымдарын терең зерделеу мақсатында министрлiк жағдайды жүйелi мониторингiлеу тетігін дұрыс жолға қойған.
Ел дамуының негiзгi басымдықтарын, стратегиялық бағдарламалық құжаттарын түсiндiруге бағытталған ақпараттық-насихаттық iс-шаралар өткiзуге қатысты тұрақты түрде жұмыс жүргiзiлiп келедi. Жалпы алғанда соңғы үш жылда өткiзiлген ақпараттық-насихаттық iс-шаралар нәтижесi көрсеткендей мемлекеттiк саясаттың бағдарламалық құжаттары мен негiзгi бағыттары туралы халықтың хабардарлығы 75-83% көлемiнде.
Министрлiктiң әлеуметтiк-маңызды жобаларды iске асыру саласындағы белсендi әрiптесi – азаматтық сектор. Өзара iс-қимыл институты ретiнде бұл жерде Қазақстан халқы Ассамблеясы, Қазақстан Республикасы Үкiметi жанындағы ҮЕҰ өзара iс-қимыл туралы Үйлестiру кеңесi, сондай-ақ жетекші республикалық ҮЕҰ-дар.
Азаматтық қоғамның сапалы өсуi мен мемлекет пен ҮЕҰ әлеуметтiк әрiптестiгiн ары қарай арттыру мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 25 шiлдедегi № 154 Жарлығымен бекiтiлген 2006 - 2011 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында Азаматтық қоғамды дамыту Тұжырымдамасы әзiрленiп белсендi iске асуда. Тұрақты жұмыс iстейтiн үндесу алаңдарының, оның iшiнде дәстүрге айналған Азаматтық форумның жұмыстары жолға қойылған.

Состояние инфраструктуры общественно-политической сферы. В республике действуют 10 политических партий, 818 этнокультурных объединений (далее - ЭКО), более 18 000 неправительственных организаций (далее - НПО) и ряд профсоюзных организаций.
Успехи и достижения. С целью глубокого изучения состояния и тенденции развития общественно-политических процессов, происходящих в стране, межэтнических отношений министерством налажен механизм системного мониторинга ситуации.
На постоянной основе ведется работа по проведению информационно-пропагандистских мероприятий, направленных на разъяснение основных приоритетов развития страны, стратегических программных документов. В целом, уровень информированности населения о программных документах и основных направлениях государственной политики в результате проведения информационно-пропагандистских мероприятий в течение трех лет находится в пределах 75-83 %.
В области реализации социально-значимых проектов активным партнером министерства является гражданский сектор. Важнейшими институтами взаимодействия здесь выступают Ассамблея народа Казахстана, Координационный совет по взаимодействию с НПО при Правительстве Республики Казахстан, а также ведущие республиканские НПО.
С целью качественного роста гражданского общества и дальнейшей реализации социального партнерства государства и НПО разработана и активно реализуется Концепция развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006 - 2011 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 154, налажена работа постоянно действующих диалоговых площадок, среди которых традиционным является Гражданский форум.

2005 жылдан берi iске асырылатын әлеуметтiк-маңызды жобалардың саны төрт есеге артты: 2010 жылы 137 ҮЕҰ 174 жобаны iске асырды, олардың iшiнде этно-мәдени бiрлестiктердi, жастар саясатын, балалар бастамасын, толерантты тiлдiк орта құру, саламатты өмiр салтын, патриоттық тәрбие тағы да басқа қолдауға бағытталған жобалар бар. Шығармашылық одақтар, ЭМБ, әлеуметтік жағдайы төмен топтар, мәдениет және өнер саласындағы жобалар, тілдерді дамыту, азаматтық қоғам және т.б.
Қаржыландыру. 2005-2010 жылдары қаржыландыру көлемі 3 млрд. 430 млн. теңгені құрады: Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты iске асыруға 2005 жылы 59,7 млн. теңге бөлiндi, 2006 жылы – 200 млн. теңге, 2007 жылы – 299,2 млн. теңге, 2008 жылы – 709,2 млн. теңге, 2009 жылы – 917,2 млн. теңге, 2010 жылы – 1 млрд. 206 млн. теңге бөлiндi.
Негiзгi проблемаларды талдау.
Бiрiншi. Халық арасында ақпараттық-насихаттық жұмыс жүргiзу әдiстемесiн жетiлдiру, сондай-ақ "үндесу алаңдары" қызметiн қамтамасыз ету саласында да әдiстемелiк база құру қажеттiгi туындап отыр.
Екiншi. Мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырыс саласында да заңнамалық, әлеуметтiк-экономикалық және ұйымдастырушылық-әдiстемелiк тұрпаттағы проблемалар бар.
Негiзгi iшкi және сыртқы факторларды бағалау.
Мемлекеттiң басты мiндеттерiнің бірі халықпен тиімді идеологиялық жұмыс жүргізу екендігін ескере отырып, ақпараттық-насихаттық қызметтерді ұйымдастырудың механизмдері мен әдістерін әрі қарай жетілдіру, осы салада азаматтық қоғам институттарымен ынтымақтастықты кеңейту, заман талабына сай келетін әдiстемелiк және техникалық базаны әзірлеу және енгізу талап етіледі.

С 2005 года в четыре раза увеличилось количество реализуемых социально-значимых проектов: в 2010 году 137 НПО реализовало 174 проекта, среди которых проекты, ориентированные на поддержку творческих союзов, ЭКО, социально уязвимых слоев населения, проекты в области культуры и искусства, развития языков, гражданского общества и другие.
Финансирование. Объем финансирования в 2005 - 2010 годах составил 3 млрд. 430 млн. тенге: в 2005 году на реализацию государственного социального заказа было выделено 59,7 млн. тенге, в 2006 году - 200 млн. тенге, в 2007 году – 299,2 млн. тенге, в 2008 году - 709,2 млн. тенге, в 2009 году – 917,2 млн. тенге, в 2010 году - 1 млрд. 206 млн.тенге.
Анализ основных проблем.
Первое. Имеется необходимость совершенствования методологии проведения информационно-пропагандистской работы среди населения, а также создания методологической базы в области обеспечения деятельности «диалоговых площадок».
Второе. Имеется необходимость совершенствования практики обеспечения неукоснительного соблюдения требований законодательства в сфере государственных символов.
Оценка основных внешних и внутренних факторов.
Учитывая, что одной из ключевых задач государства является проведение эффективной идеологической работы с широкими слоями населения, требуется дальнейшее совершенствование механизмов и методов организации информационно-пропагандистской деятельности, расширение сотрудничества в этой сфере с институтами гражданского общества, разработка и внедрение методологической и технической базы, отвечающих современным требованиям.

1.1 Отандық мәдениеттi елде және шетелдерде танымал ету
"Қазақстанның әлемдегi бәсекеге барынша қабiлеттi 50 елдiң қатарына кiру стратегиясы" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Жолдауы
Ел бiрлiгi доктринасы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
2.1 Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекет саясатының басты мақсаты" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Ел бiрлiгi доктринасы
3-стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету
3.1 Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi нығайту
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру – мемлекет саясатының басты мақсаты" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2008 жылғы 6 ақпандағы Жолдауы
"Жаңа онжылдық – жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкiндiктерi" атты Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 29 қаңтардағы Жолдауы
"Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейiнгi Стратегиялық даму жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
Ел бiрлiгi доктринасы
4. Функционалдық мүмкiндiктердi дамыту
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары, мақсаттары және мiндеттерi
Мемлекеттiк органның стратегиялық бағыттары, мақсаттары және мiндеттерiн iске асыру бойынша iс-шаралар
Iске асырылу кезеңi
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Мәдениет және өнер саласының бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру
1.1-мақсат. Отандық мәдениеттi елде және шет елдерде танымал ету
1.1.1-мiндет. "Мәдени мұра" Ұлттық стратегиялық жобасын одан әрі жүзеге асыру аясында тарихи-мәдени мұраны сақтау және насихаттау
1.1.2-мiндет. Мәдени құндылықтарға тұрғындардың қол жетімділігін арттыру
1.1.3-мiндет. Мәдениет саласындағы отандық өнiмдерге сұраныстың артуын ынталандыру
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу.

1.1 Популяризация отечественной культуры в
стране и за рубежом
Послание Президента Республики Казахстан
от 1 марта 2006 года «Стратегия вхождения
Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира»
Доктрина национального единства
Стратегическое направление 2
Создание толерантной языковой среды как фактора единства народа Казахстана
2.1  Развитие государственного языка и
лингвистического капитала казахстанцев
Послание Президента Республики Казахстан
от 6 февраля 2008 года «Повышение
благосостояния народа Казахстана – главная
цель государственной политики»
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до
2020 года»
Доктрина национального единства
Стратегическое направление 3
Дальнейшее укрепление государственности и единства нации, обеспечение
внутриполитической стабильности
3.1. Обеспечение единства нации и
формирование казахстанского патриотизма
Послание Президента Республики Казахстан
от 6 февраля 2008 года «Повышение
благосостояния народа Казахстана – главная
цель государственной политики»
Послание Президента Республики Казахстан
от 29 января 2010 года «Новое десятилетие
– новый экономический подъем – новые
возможности Казахстана»
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до
2020 года»
Доктрина национального единства
4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
государственного органа
Мероприятия по реализации
стратегического направления, цели и
задачи государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Повышение
конкурентоспособности сферы
культуры и искусства
Цель 1.1 Популяризация
отечественной культуры в
стране и за рубежом
Задача 1.1.1 Сохранение и
популяризация
историко-культурного наследия
в рамках реализации
Национального стратегического
проекта «Мәдени мұра»
Задача 1.1.2 Расширение
доступа населения к культурным
ценностям
Задача 1.1.3 Стимулирование
роста востребованности
отечественного продукта сферы
культуры
1. Модернизация системы
менеджмента:
внедрение эффективной системы
взаимодействия с подведомственными
организациями культуры,
обеспечивающей качественное
исполнение мероприятий
Стратегического плана Министерства
культуры;
перераспределение функций
структурных подразделений
Министерства культуры для повышения
эффективности работы с
инфраструктурой;
внедрение программно-целевой модели
управления (определение степени
ответственности руководителей
структурных подразделений и
подведомственных организаций за
достижение/недостижение целевых
индикаторов, показателей
Стратегического плана Министерства
культуры);
внедрение системы мониторинга за
процессом повышения
профессионального уровня
сотрудников Министерства культуры и
подведомственных организаций;
разработка механизма продвижения
женщин на уровень принятия решений
и достижения 30 %-го их
представительства к 2016 году.
2011–2015 годы

2. Мәдени кеңiстiктi дамытудың реттеуiш функциясын орындау: мәдениет саласындағы нормативтi-құқықтық базаны жетiлдiру;
мемлекеттiк бақылау субъектiлерiн жоспарлы тексеру санын төмендету;
сапаны бағалау жүйесiн енгiзу және болашақта ISO 9000 стандарттарын енгiзу.
3. Саланың нарықтық механизмдерiнiң теңдiк дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту негiзiнде мәдениет саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi ынталандыру;
бәсекеге қабiлеттi мәдени өнiмдi жасау процесiнде мемлекеттiк-жеке меншiк әрiптестiк жүйесiн енгiзу.
2011 - 2015 жылдары
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
2.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникаивт iк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
2.1.2-мiндет. Қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын сақтау
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу.
2. Реттеуiш функциясын орындау:
2011 - 2020 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында мемлекеттiк тiлдi дамыту мен қолданудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру;
тiлдердi ары қарай дамыту мен қолдундың нормативтi-құқықтық және әдiстемелiк базасын жетiлдiру;
мемлекеттiк бақылау субъектiлерiн жоспарлы тексеру санын төмендету.
3. Саланың нарықтық механизмдерiнiң теңдiк дамуы:
нарықтық қатынастарды дамыту негiзiнде тiлдi дамыту мен қолданудың саласындағы бәсекеге қабiлеттi өнiмдi ынталандыру.
2011 - 2015 жылдары
3. Стратегиялық бағыт. Мемлекеттiлiктi және ел бiрлiгiн одан әрi нығайту, iшкi саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету.
3.1-мақсат. Ел бiрлiгiн қамтамасыз ету және қазақстандық патриотизмдi нығайту
3.1.1-мiндет. Этносаралық келiсiмдi сақтау мен нығайту, Қазақстан халқы ассамблеясының рөлiн одан әрi арттыру

2. Выполнение регуляторной функции
развития культурного пространства:
совершенствование
нормативно-правовой базы в сфере
культуры;
снижение количества плановых
проверок субъектов государственного
контроля;
внедрение системы оценки качества,
а в перспективе внедрение
стандартов ISO 9000.
3. Сбалансированное развитие
рыночных механизмов в отрасли:
стимулирование производства
конкурентоспособной продукции в
области культуры за счет развития
рыночных отношений;
внедрение системы
государственно-частного партнерства
в процесс создания
конкурентоспособного культурного
продукта
Стратегическое направление 2.
Создание толерантной языковой
среды как фактора единства
народа Казахстана
Цель 2.1 Развитие
государственного языка и
лингвистического капитала
казахстанцев
Задача 2.1.1  Расширение
социально-коммуникативных и
консолидирующих функций
государственного языка
Задача 2.1.2 Сохранение и
укрепление лингвистического
капитала казахстанцев
1. Модернизация системы
менеджмента:
внедрение эффективной системы
взаимодействия с подведомственными
организациями, обеспечивающей
качественное исполнение мероприятий
Стратегического плана Министерства
культуры;
перераспределение функций
структурных подразделений
Министерства культуры для повышения
эффективности работы с
инфраструктурой;
внедрение программно-целевой модели
управления (определение степени
ответственности руководителей
структурных подразделений и
подведомственных
2011–2015 годы
организаций за достижение/не
достижение целевых индикаторов,
показателей Стратегического плана
Министерства культуры);
внедрение системы мониторинга за
процессом повышения
профессионального уровня
сотрудников Министерства культуры и
подведомственных организаций;
разработка механизма продвижения
женщин на уровень принятия решений
и достижения 30 %-го их
представительства к 2016 году.
2. Выполнение регуляторной
функции:
реализация Государственной
программы развития и
функционирования языков в
Республике Казахстан на 2011–2020
годы;
совершенствование
нормативно-правовой и
методологической базы дальнейшего
развития и функционирования языков;
снижение количества плановых
проверок субъектов государственного
контроля.
3. Сбалансированное развитие
рыночных механизмов в отрасли:
стимулирование производства
конкурентоспособного продукта в
сфере развития и функционирования
языков за счет развития рыночных
отношений
Стратегическое направление 3.
Дальнейшее укрепление
государственности и единства
нации, обеспечение
внутриполитической
стабильности
Цель 3.1 Обеспечение единства
нации и укрепление
казахстанского патриотизма
Задача 3.1.1 Сохранение и
укрепление межэтнического
согласия, дальнейшее повышение
роли Ассамблеи народа
Казахстана

3.1.2-мiндет. Стратегия мен Қазақстан дамуының басымдықтарын және жүргiзiлiп жатқан мемлекеттiк саясатты түсiндiру және насихаттау
3.1.3-мiндет. Елдiң даму стратегиясын iске асыруға азаматтық қоғам институттарының қатысуын кеңейту
1. Менеджмент жүйесiн жаңғырту:
Мәдениет министрлiгi стратегиялық жоспарының iс-шараларын сапалы орындауды қамтамасыз ету мақсатында бағыныстағы мәдениет мекемелерiмен өзара iс-қимылды дамытудың тиiмдi жүйесiн енгiзу;
Инфрақұрылыммен жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру мақсатында Мәдениет министрлiгi құрылымдық бөлiмдерiнiң қызметтерiн қайта бөлу;
бағдарламалық-мақсатты басқару моделiн енгiзу (құрылымдық бөлiм басшылары мен бағыныстағы ұйымдар басшыларының Мәдениет министрлiгi Стратегиялық жоспарының мақсатты индикаторлары мен көрсеткiштерiне қол жеткiзу/қол жеткiзбеуге қатысты жауапкершiлiктерiнiң деңгейiн анықтау);
Мәдениет министрлiгi мен оған бағынысты ұйымдар қызметкерлерiнiң кәсiби деңгейiн арттыру процесiн мониторингiлеу жүйесiн енгiзу;
әйелдер қауымын шешiм қабылдау деңгейiне жеткiзу механизмiн әзiрлеу және 2016 жылы олардың сол деңгейдегi көлемiн 30 %-ға жеткiзу.
2. Реттеуiш функциясын орындау:
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi жанындағы Сараптамалық кеңес жұмысын жетiлдiру;
салалық мақсатты топтарға арналған Қазақстан картасын жасау және олардың әрқайсысымен жұмыс үшiн бағдарлама әзiрлеу.
2011 - 2015 жылдары
5. Ведомствоаралық өзара iс-қимыл
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды қажет ететiн мiндеттер көрсеткiшi
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды iске асыруға қажеттi мемлекеттiк орган
Ведомствоаралық өзара iс-қимылды орнату үшiн мемлекеттiк орган қолданатын шаралар
1
2
3
2-стратегиялық бағыт. Қазақстан халқын бiрiктiру факторы ретiнде төзiмдi тiлдiк орта құру
2.1-мақсат. Мемлекеттiк тiлдi және қазақстандықтардың лингвистикалық капиталын дамыту
2.1.1-мiндет. Мемлекеттiк тiлдiң әлеуметтiк-коммуникаивт iк және бiрiктiру функцияларын кеңейту
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгi
Шетелде ұйымдастырушылық-әдiстемелiк iс-шаралар дайындауға ықпал ету
6. Тәуекелдердi басқару
Мүмкiн тәуекелдердiң атауы
Тәуекелдердi басқару жөніндегі шара қолданбаған жағдайдағы мүмкiн салдарлар
Тәуекелдердi басқару жөніндегі iс-шаралар
1
2
3
Сыртқы
Тарихи-мәдени мұра объектiлерiне табиғи-климаттық жағдайдың терiс әсер етуi
Тарихи-мәдени мұра объектiлерiн сақтау мен дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
Қаржы қаражатын бөлу кезiнде басымды мәртебесi бар тарихи-мәдени объектiлердiң тiзбесiн жасау
Iшкi
Жергiлiктi атқарушы органдардың нәтижесiз жұмысы
Өңiрлердегi әлеуметтiк-мәдени ахуалды дамытуға бағытталған көрсеткiштерге қол жеткiзбеу
Облыстардың және Астана мен Алматы қалалары әкiмдерiмен меморандумдарға қол қою
Ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың нәтижесiз жұмысы
Әлеуметтiк-мәдени саланың жекелеген даму көрсеткiштерiне қол жеткiзбеу
ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың жұмысына мониторинг және бақылау жүйесiн енгiзу;
қызметкерлердiң мансаптық өсуi мен уәждеу тетiгiн құру;
кәсiпқой кадрлар даярлау шеңберiнде Білім және ғылым министрлігімен тиiмдi сектораралық өзара iс-қимыл
Ведомстволық бағыныстағы ұйымдардан кадрлардың кетуi

Задача 3.1.2 Разъяснение и
пропаганда Стратегии и
приоритетов развития
Казахстана и проводимой
государственной политики
Задача 3.1.3 Расширение
участия институтов
гражданского общества в
реализации Стратегии развития
страны
1. Модернизация системы
менеджмента:
совершенствование работы
структурных подразделений
Министерства культуры, направленной
на эффективное взаимодействие с
инфраструктурой сферы (институты
гражданского общества);
внедрение программно-целевой модели
управления (определение степени
ответственности руководителей
структурных подразделений за
достижение/недостижение целевых
индикаторов, показателей
Стратегического Плана Министерства
культуры);
внедрение системы мониторинга за
процессом повышения
профессионального уровня
сотрудников структурных
подразделений, ответственных за
реализацию целей и задач заданного
направления;
разработка механизма продвижения
женщин на уровень принятия решений
и достижения 30 %-го их
представительства к 2016 году.
2. Выполнение регуляторных функций:
совершенствование работы
Экспертного совета при Министерстве
культуры Республики Казахстан;
составление карты Казахстана по
отраслевым целевым группам и
разработка программ для работы с
каждой из них
2011–2015 годы
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с которым
осуществляется межведомственное
взаимодействие
Меры,
осуществляемые
государственным
органом для
установления
межведомстенных
взаимодействий
1
2
3
Стратегическое  направление 2. Создание толерантной языковой среды как
фактора единства народа Казахстана
Цель 2.1 Развитие государственного языка и лингвистического капитала казахстанцев
Задача 2.1.1 Расширение
социально-коммуникативных и
консолидирующих функций
государственного языка
Министерство
иностранных дел
Республики Казахстан
Содействие в
подготовке
организационно-
методических
мероприятий за
рубежом
6. Управление рисками
Наименование
возможного риска
Возможные последствия в
случае непринятия мер по
управлению рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние
негативное влияние
природно-климатических
условий на объекты
историко-культурного
наследия
недостижение показателей,
направленных на сохранение и
развитие объектов
историко-культурного
наследия
составление перечня
культурно-историчеких
объектов, имеющих статус
приоритетных при
распределении финансовых
средств
Внутренние
неэффективная работа
местных исполнительных
органов
недостижение показателей,
направленных на развитие
социально-культурной
ситуации в регионах
подписание мемморандумов
с акимами областей и
городов Астаны и Алматы
неэффективная работа
подведомственных
организаций
недостижение отдельных
показателей развития
социально-культурной сферы
внедрение системы
мониторинга и контроля
работы подведомственных
организаций;
создание механизма
карьерного роста и
мотивации сотрудников;
эффективное
межсекторальное
взаимодействие с
Министерством образования
и науки Республики
Казахстан в рамках
подготовки
профессиональных кадров
отток кадров из
подведомственных
организаций

3 849
3 909
3 969
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
404 505
483 867
406 257
446 449
453 466
460 407
Әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
002 Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгiнiң күрделi шығыстары
Сипаттау
Мәдениет саласындағы уәкiлеттi органның материалдық-техникалық базасының жабдықталуы
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Күрделі шығыстарды жүзеге асыру
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштiң атауы
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Мәдениет министрлігінің орталық аппаратын материалдық- техникалық жабдықтау
мың теңге
Мәдениет министрлігінің Мәдениет комитетін материалдық-техникалық жабдықтау
мың теңге
Мәдениет министрлігінің Тіл комитетін материалдық-техникалық жабдықтау
мың теңге
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Бағдарламалық қамтамасыз етудiң шамамен алынған саны
2
Жиһаздың шамамен алынған саны
жиынтық
44
Жабдықтардың және басқа да заттардың шамамен алынған саны
д.
7
35
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Орталық атқарушы орган, оның ведомстволарын компьютерлiк және кеңселiк техникалармен, жиһаздармен, лицензиялы бағдарламалық өнiмдермен қамтамасыз ету
Сапа көрсеткiштерi
Министрлiк аппаратының және оның комитеттерiнiң әрi қарай жұмыс жасауы үшiн қажеттi жабдықпен жабдықталуы
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
4 160
11 655
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
003 Мәдениет саласындағы қайраткерлердi ынталандыру
Сипаттау
Мәдениет саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру, жалпы ұлттық маңызы бар өнер туындысын айқындау. Әдебиет пен өнер саласындағы үздiк жарияланымдар үшiн журналистер мен мәдениет қайраткерлерiне мемлекеттiк сыйақы төлеудi қамтамасыз ету.
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштiң атауы
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Мемлекеттік Дүние және Қазақстан Республикасының Бірінші Президентінің прогрессі сыйлықтарының төленуін қамтамасыз ету
мың теңге
7 776
8 478
9 072
9 888

3 849
3 909
3 969
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
404
505
483
867
406
257
446
449
453
466
460
407
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
002 Капитальные расходы Министерства культуры Республики Казахстан
Описание
Оснащение материально-технической базы уполномоченного органа в области
культуры
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление капитальных расходов
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программы
Оснащение
материально-
технической базы
центрального аппарата
Министерства культуры
тыс.
тенге
Оснащение
материально-
технической базы
Комитета культуры
Министерства культуры
тыс.
тенге
Оснащение
материально-
технической базы
Комитета по языкам
Министерства культуры
тыс.
тенге
Показатели
прямого
результата
Ориентировочное
количество
программного
обеспечения
2
Ориентировочное
количество мебели
комп.
44
Ориентировочное
количество
оборудования, прочие
шт.
7
35
Показатели
конечного
результата
Обеспечение центрального исполнительного органа, его ведомств
компьютерной и офисной техникой, мебелью, лицензионными программными
продуктами
Показатели
качества
Оснащение аппарата Министерства и его комитетов необходимым
оборудованием для его дальнейшего функционирования
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
4
160
11
655
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
003 Стимулирование деятелей в сфере культуры
Описание
Реализация государственной политики в сфере культуры, выявление
произведений искусств, имеющих общенациональную значимость. Поддержка
талантливых личностей. Обеспечение выплат государственных премий и
стипендий деятелям культуры
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций, полномочий
и оказание вытекающих из них государственных
услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программы
Обеспечение выплаты
Государственной
премии Мира и
прогресса Первого
Президента Республики
Казахстан
тыс.
тенге
7
776
8
478
9
072
9
888

Тiлдердi қолдану мен дамытудың 2001 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын, Шетелде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасын iске асыру
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекеттiк тiлдi бiлетiн қазақ ұлтынан емес ересек тұрғындардың үлесi
%
12
Ұлттық-мәдени бiрлестiктер жанындағы мемлекеттiк тiлдi оқу курстарымен қамтылған өзге этнос өкiлдерiнiң үлесi
%
79
Ұйымдастыру-әдiстемелiк iс-шаралармен қамтылған қазақ диаспорасы тұратын мемлекеттер саны
12
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекеттiк органдардағы жалпы құжат айналымындағы мемлекеттiк тiлдегi құжат айналымы
%
60
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
328 298
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
028 Республикалық маңызы бар көпшiлiк кiтапханаларында ақпаратқа қол жеткiзудi қамтамасыз ету
Сипаттау
Оқырмандарды кiтапханалық, анықтамалық-библиографиялық және ақпараттық қамтамасыз етудi iске асыру, пайдаланушылардың ғаламдық интернет-ресурстарға қол жеткiзуiн қамтамасыз ету, оқырмандардың, соның iшiнде, зағип және нашар көретiн азаматтардың рухани, зияткерлiк және мәдени қажеттiлiктерiн қанағаттандыруға бағытталған мәдени және ағартушылық қызметтердi iске асыру, кiтапхана пайдаланушыларының жұмысы үшiн оңтайлы жағдайлар жасау
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Республикалық кітапханаларды ұстау
мың теңге
659 818
673 584
802 417
891 222
902 462
913 348
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Кiтап көрмелері, тұсау кесерлердің, оқырмандар конференциясы, дөңгелек үстелдер мен шығармашылық кештердiң шамамен алынған саны
бiрл.
75
75
78
78
78
78
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Кiтап көрмелер, тұсау кесерлер, оқырмандар конференциялар, дөңгелек үстелдер өткізу жолымен оқырмандардың рухани және интелектуалдық сұраныстарын қанағаттандыру
%
100
100
100
100
100
100
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
659 818
673 584
802 417
891 222
902 462
913 348
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
029 Мәдениет саласында қызметтерiн жүзеге асыратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын ұлғайту
Сипаттау
Саланы инвестициялау үшiн тиiмдi өндiрiстiк-техникалық база мен қолайлы жағдайлар жасау
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Даму
Көрсеткiштер
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
"Қазақфильм" АҚ-ның жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге
1 970 000
1 000 000
"Арна медиа" АҚ ұлттық мәліметтік холдингтің жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге
1 820 000
"Қазқайтажаңарту" РМҚК-ның жарғылық капиталдарын ұлғайту
мың теңге
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Сатып алынатын жабдықтардың шамамен алынған саны
х
х
х
х
х
х
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамдар қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
3 790 000
1 000 000
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
100 Дiни сенiм бостандығы саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыру
Сипаттау
Азаматтарға дiни сенiм бостандығын қамтамасыз ету және конфессияаралық қарым-қатынастар мәселелерi бойынша ақпараттық-насихат iс-шараларын өткiзу. Дiни ахуалдың дамуы, дiни сенiм бостандығы құқының iске асуы, конфессиялар арасындағы қарым-қатынас мәселелерi бойынша зерттеулер жүргiзу.
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
дiн мәселелерi бойынша шығарылатын ақпараттық, мерзiмдi, баспа өнiмдерiнiң, ғылыми, әдiстемелiк материалдардың болжамды таралымы
бірл.
4000
4000
халықаралық, республикалық және өңiрлiк ғылыми-практикалық конференциялардың, семинар -мәжiлiстердiң болжамды саны
бiрл.
4
4
теолог- ғалымдарды, заңгерлердi және өзге де ғылыми қызметкерлердi тартумен дiни сенiм бостандығы мәселелерi бойынша үгiт-насихат топтары өткiзетiн iс-шаралардың болжамды саны
бiрл.
1
1
бейнефильмдердi, бейнероликтердi шығару
бiрл.
3
3
әдiстемелiк ұсынымдар әзiрлеуге бағытталған дiни ахуалға жүргiзiлген әлеуметтiк зерттеулердiң, мониторингтердiң болжамды саны
Д.
7
дiни ахуалдарды дамытудың зерттеу мен консультациялық жазбаларының, талдамалық есептерiнiң болжамды саны
д.
2
4
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Конфессияаралық қарым-қатынастар саласында қоғам санасының мемлекеттiк саясатты қолдау деңгейi
%
70
75
Дiнтану сауаттылығын арттыру бойынша үгiт-насихат iс-шараларының қамтыған халық саны
адам

на 2001-2010 годы, Государственной программы поддержки
соотечественников, проживающих за рубежом
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Доля взрослого
населения неказахской
национальности,
владеющего
государственным языком
%
12
Доля представителей
других этносов,
охваченных курсами по
обучению родному языку
при
национально-
культурных
объединениях
%
79
Количество стран
проживания казахской
диаспоры, охваченных
организационно-
методическими
мероприятиями
12
Показатели
конечного
результата
Удельный объем
делопроизводства на
государственном языке
в государственных
органах в общем объеме
документооборота
%
60
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных расходов
тыс.
тенге
328
298
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
028 Обеспечение доступа к информации в публичных библиотеках
республиканского значения
Описание
Реализация библиотечного, справочно-библиографического и
информационного обеспечения читателей, обеспечение доступа
пользователей к глобальным Интернет-ресурсам, реализация культурной и
просветительской деятельности, направленной на удовлетворение духовных,
интеллектуальных и культурных потребностей читателей, в том числе
незрячих и слабовидящих граждан, создание оптимальных условий для
работы пользователей библиотек. Проведение книжных выставок и
презентаций, читательских конференций, круглых столов и творческих
встреч, участие в мероприятиях по международному библиотечному
сотрудничеству
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программ
Содержание
республиканских
библиотек
тыс.
тенге
659
818
673
584
802
417
891
222
902
462
913
348
Показатели
прямого
результата
Ориентировочное
количество проведенных
книжных выставок,
презентаций,
читательских
конференций, круглых
столов и др.
мероприятий
ед.
75
75
78
78
78
78
Показатели
конечного
результата
Удовлетворение
духовных,
интеллектуальных
потребностей читателей
путем проведенных
книжных выставок,
презентаций,
читательских
конференций, круглых
столов и др.
мероприятий
республиканскими
библиотеками
%
100
100
100
100
100
100
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
659
818
673
584
802
417
891
222
902
462
913
348
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
029 Увеличение уставных капиталов  юридических лиц, осуществляющих
деятельность в области культуры
Описание
Создание эффективной производственно-технической базы и благоприятных
условий для инвестирования отрасли
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программы
Увеличение уставного
капитала АО «НК
«Казахфильм»
тыс.
тенге
1
970
000
1
000
000
Увеличение уставного
капитала АО
«Национальный
информационный холдинг
АО «Арна медиа»
тыс.
тенге
1
820
000
Увеличение уставного
капитала РГП
«Казреставрация»
тыс.
тенге
Показатели
прямого
результата
Создание эффективной
производственно-
технической базы
юридическим лицам для
инвестирования
отрасли
х
х
х
х
х
х
Показатели
конечного
результата
Повышение эффективности деятельности акционерных обществ с
государственным участием
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
3
790
000
1
000
000
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и
религии, проведение социологических, научно-исследовательских и
аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная
подпрограмма
100 Реализация государственной политики в сфере свободы и
вероисповедания
Описание
Проведение информационно-пропагандистских мероприятий по вопросам
государственной политики в области обеспечения прав граждан на свободу
вероисповедания и межконфессиональных отношений. Проведение
исследований по вопросам развития религиозной ситуации, реализации
права на свободу вероисповедания, отношений между конфессиями.
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
прогнозируемый тираж
выпускаемой
информационной,
периодической,
печатной продукции,
научных, методических
материалов по вопросам
религии
шт.
4000
4000
прогнозируемое
количество
международных,
республиканских и
региональных
научно-практических
конференций,
семинаров-совещаний
ед.
4
4
прогнозируемое число
мероприятий,
проведенных
агитационно-
пропагандистскими
группами по вопросам
свободы
вероисповедания с
привлечением
ученых-теологов,
юристов и иных научных
сотрудников
ед.
1
1
выпуск видеофильмов,
видеороликов
ед.
3
3
прогнозируемое
проведение
социологических
исследований,
мониторингов
религиозной ситуации,
направленных на
выработку практических
рекомендаций
шт.
7
прогнозируемое
количество
исследовательских и
консультационных
записок, аналитических
отчетов развития
религиозной ситуации
шт.
2
4
Показатели
конечного
результата
уровень поддержки в
общественном сознании
государственной
политики в сфере
межконфессиональных
отношений
%
70
75
количество населения,
охваченного
информационно-
пропагандистскими
мероприятиями по
повышению
религиоведческой
грамотности
чел.

18 087
21 087
Дiни ахуалға жүргiзiлген әлеуметтiк зерттеулердiң, мониторингтердiң қорытындысы бойынша әдiстемелiк ұсынымдар дайындау
д.
11
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
41 825
21 725
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
101 Дiн мәселелерi бойынша ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
Сипаттау
Дiн мәселелерi және мемлекеттiк-конфессиялық қарым-қатынастардың дамуы бойынша зерттеулер жүргiзу, дiни ахуалдың дамуы, дiни сенiм бостандығы құқының iске асырылуы және дiни бiрлестiктер қызметi бойынша оқу-әдiстемелiк материалдар әзiрлеу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
шығарылатын оқу-әдiстемелiк материалдардың (оқу, монографиялық әдебиет, сөздiктер, энциклопедиялар, ақпараттық бюллетеньдер, арнайы баспа басылымдары) болжамды саны
бірл.
20
22
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
60 813
53 109
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
031 Мәдениет және дiн саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту, дiн мәселелерi бойынша әлеуметтанушылық, ғылыми-зерттеу және талдау қызметтерi
102 Мәдениет және дiн саласында халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу
Сипаттау
Мәдениет пен дiн саласында Қазақстанның халықаралық деңгейдегi имиджiн арттыруға және этникааралық және конфессияаралық келiсiм бойынша қазақстандық идеяны насихаттау бойынша iс-шаралар өткiзу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Бюджеттiк бағдарлама көрсеткiштерiнiң атауы
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
зерттеу есептерiнiң және консультациялық жазбалардың, мәдениет пен дiн саласындағы сараптамалық есептердiң болжамды саны
бiрл.
9
10
шығарылатын оқу-әдiстемелiк және ғылыми-әдiстемелiк материалдары атауларының болжамды саны
бiрл.
30
20
Қорытынды нәтиже көрсеткiштерi
Конфессияаралық қарым-қатынастар саласында қоғам санасының мемлекеттiк саясатты қолдау деңгейi
%
70
75
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
85 468
82 557
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
036 Астана қаласының бюджетіне "Опера және балет театры" ЖШС жарғылық капиталын ұлғайтуға берілетін нысаналы даму трансферттері
Сипаттама
Мәдениет объектілердің құрылысы
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Бюджеттiк инвестициялардың жүзеге асыруы
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Астана қаласындағы мәдениет объектілердің құрылысы
мың теңге
37 374 632
15 837 000
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Салынуы тиіс объектілердің саны
бiрл.
1
1
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Астана қаласында Классикалық опера және балет театрының құрылысына "Опера және балет театры" ЖШС жарғылық капиталын ұлғайту
37 374 632
15 837 000
Сапа көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
37 374 632
15 837 000
Бюджеттiк бағдарламаның әкiмшiсi
Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлiгi
Бюджеттiк бағдарлама
068 Өңiрлiк жұмыспен қамту және кадрларды қайта даярлау стратегиясын iске асыру шеңберiнде мәдениет объектiлерiн күрделi, ағымды жөндеу
Сипаттама
Республикалық маңызы бар мәдениет объектiлерiн ағымдағы және күрделi жөндеуден өткiзу
Бюджеттiк бағдарламаның түрi
Мазмұнына байланысты
Мемлекеттiк функцияларды, өкiлеттiктердi және олардан туындайтын мемлекеттiк қызметтер көрсетудi жүзеге асыруға
Iске асыру тәсiлiне байланысты
Бір әкімші іске асыратын жеке бюджеттiк бағдарлама
Ағымдағы/даму
Ағымдағы
Көрсеткiштер
Өлшем бiрл.
Есептi кезең
Жоспарлы кезең
2014 ж.
2015 ж.
2009 ж.
2010 ж.
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
Бюджеттік бағдарламаның іс-шаралары
Республикалық маңызы бар мәдениет объектiлерiн ағымдағы және күрделi жөндеуден өткiзу
мың теңге
835 673
Тiкелей нәтиженiң көрсеткiштерi
Ағымдағы және күрделi жөндеуден өтуге тиiс объектiлердiң саны
бiрл.
6
Соңғы нәтиженiң көрсеткiштерi
Жұмыспен қамту органдарынан жалдамалы жұмыскерлердi тартып объектiлерде ағымдағы және күрделi жөндеу жұмыстарын аяқтау
6
Сапа көрсеткiштерi
Тиiмдiлiк көрсеткiштерi
Бюджет шығындарының көлемi
мың теңге
835 673

18087
21087
выработка практических
рекомендаций по
проведенным
социологическим
исследованиям и
мониторингу
религиозной ситуации
шт.
11
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
41
825
21
725
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и
религии, проведение социологических, научно-исследовательских и
аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная
подпрограмма
101 Научно-исследовательские и аналитические услуги по религиозным
вопросам
Описание
Проведение исследований по религиозным вопросам и развитию
государственно-конфессиональных отношений, разработка
учебно-методических материалов по вопросам развития религиозной
ситуации, реализации права на свободу вероисповедания и деятельности
религиозных объединений
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
Прогнозируемое
количество
наименований
выпускаемых
учебно-методических
материалов (учебной,
монографической
литературы, словарей,
энциклопедий,
информационных
бюллетеней,
специальных печатных
изданий)
шт.
20
22
Показатели
конечного
результата
Уровень поддержки в
общественном сознании
государственной
политики в сфере
межконфессиональных
отношений
%
70
75
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
60
813
53
109
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
031 Развитие международного сотрудничества в области культуры и
религии, проведение социологических, научно-исследовательских и
аналитических услуг по религиозным вопросам
Бюджетная
подпрограмма
102 Содействие развитию международного сотрудничестве в области
культуры и религий
Описание
Проведение мероприятий по повышению позитивного имиджа Казахстана на
международной арене в области культур и религий, пропаганде
казахстанской идеи межэтнического и межконфессионального согласия
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление государственных функций,
полномочий и оказание вытекающих из них
государственных услуг
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015
год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Показатели
прямого
результата
прогнозируемое
количество
исследовательских
отчетов и
консультационных
записок, аналитических
отчетов развития в
сфере культуры и
религии
ед.
9
10
прогнозируемое
количество
наименований
выпускаемых
учебно-методических и
научно-методических
материалов
ед.
30
20
Показатели
конечного
результата
Уровень поддержки в
общественном сознании
государственной
политики в сфере
межконфессиональных
отношений
%
70
75
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
85
468
82
557
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
036 Целевые трансферты на развитие бюджету города Астаны на увеличение
уставного капитала ТОО «Театр оперы и балета»
Описание
Строительство объектов культуры местного, городского значения
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Предоставление трансфертов
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Развитие
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015 год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программы
Строительство объектов
культуры города Астаны
тыс.
тенге
37
374
632
15
837
000
Показатели
прямого
результата
Количество объектов
подлежащих
строительству
ед.
1
1
Показатели
конечного
результата
Увеличение уставного
капитала ТОО «Театр
оперы и балета» на
строительство
Классического театра
оперы и балета в г.
Астана
37
374
632
15
837
000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
37
374
632
15
837
000
Администратор
бюджетной
программы
Министерство культуры Республики Казахстан
Бюджетная
программа
068 Капитальный, текущий ремонт объектов культуры в рамках реализации
стратегии региональной занятости и переподготовки кадров
Описание
Проведение капитального и текущего ремонтов объектов культуры
республиканского значения
Вид бюджетной
программы
в зависимости от
содержания
Осуществление капитальных расходов
в зависимости от
способа реализации
Индивидуальная бюджетная программа, реализуемая
одним администратором
текущая/развитие
Текущая
Наименование показателей бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2014
год
2015 год
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
Мероприятия
бюджетной
программы
Проведение
капитального и
текущего ремонта
республиканских
организаций культуры
тыс.
тенге
835
673
Показатели
прямого
результата
Количество объектов
подлежащих
капитальному и
текущему ремонту
ед.
6
Показатели
конечного
результата
Завершение капитальных
и текущих ремонтных
работ на объектах с
привлечением наемных
работников с органов
занятости
6
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Объем
бюджетных
расходов
тыс.
тенге
835
673