Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 149 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2015 жылғы 29 мамырдағы № 7-1/496 бұйрығын қараңыз.
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңының 5-бабының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 қаңтардағы
№ 149 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын
ауыстыруды) жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және республика аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринариялық анықтама - жануарға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы аудандық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы орган бөлімшесінің, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ветеринариялық дәрігер беретін ветеринариялық құжат;
2) ветеринариялық сертификат - мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы және оның орынбасары, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы беретін ветеринариялық құжат;

Об утверждении Правил осуществления транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 149. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства РК от 29.05.2015 г. № 7-1/496.
В соответствии с подпунктом 13) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2012 года № 149
Правила
осуществления транспортировки (перемещения) перемещаемых
(перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяют порядок транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов на территории республики.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) ветеринарная справка – документ, выдаваемый ветеринарным врачом подразделения местного исполнительного органа города районного значения, поселка, аула (села), сельского округа, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, на животное, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
2) ветеринарный сертификат – ветеринарный документ, выдаваемый главным государственным ветеринарно-санитарным инспектором города республиканского значения, столицы и его заместителем, государственным ветеринарно-санитарным инспектором района (города областного значения) на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора;

3) дезинфекция - микроорганизмдерді - жануарлар ауруын қоздырушыларды (бактерияларды, вирустарды, грибоктарды, риккетсияларды қарапайымдыларды) жоюға бағытталған рәсімдер кешені;
4) жемшөп - жануарларды азықтандыру үшін пайдаланылатын, құрамында сіңірілетін түрдегі қоректендіргіш заттар бар және жануарлардың саулығына зиянды әсерін тигізбейтін өсімдіктен, жануардан алынатын, минералдық, микробиологиялық, химиялық текті өнім;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер - жануарлар, жануарлардың жыныстық және соматикалық жасушалары, жануарлар аурулары қоздырушыларының штаммдары, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат, ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары, патологиялық материал немесе олардан алынатын сынамалар, судың, ауаның, топырақ қабатының, өсімдіктердің сынамалары, ветеринариялық және зоогигиеналық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттар, сондай-ақ оларды буып-түю және тасымалдау үшін пайдаланылатын ыдыстың барлық түрлері және осындай орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдайтын көлік құралдары;
6) тасымалдау - кез келген тасымалдау құралдарын (авто, темір жол, әуе, су) пайдалану арқылы бір пунктен екіншісіне орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің орнын ауыстырумен байланысты рәсімдер кешені;
7) төсем — жануарларға жұмсақ, құрғақ, таза және жылы құндақ жасау үшін пайдаланылатын материал қабаты;
8) шел - теріні іреу кезінде терінің өзінен ажыратылатын тері қабаты.
3. Ауыл шаруашылығы жануарларын тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары (мал айдау трассалары) тиісті аумақтардың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторымен келісім бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарымен анықтайды.
4. Тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілеріне ветеринариялық құжаттар беру қағидаларына сәйкес берілген ветеринариялық құжаттармен қоса жүреді.
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді ветеринариялық құжаттарсыз тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
Ветеринарияда қолдану үшін дәрілік заттар мен жемшөп қоспаларын Кеден одағының кедендік аумағына әкелу, тасымалдау және қолдану ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган тіркеген жағдайда жүзеге асырылады.
Химиялық және микробиологиялық синтезді дәрілік заттар мен жемшөп қоспаларын әкелу, тасымалдау ветеринариялық сертификатсыз, дайындаушы-кәсіпорын берген олардың сапасын және қауіпсіздігін растайтын ілеспе құжатымен жүзеге асырылады.

3) дезинфекция – комплекс процедур, направленных на уничтожение микроорганизмов – возбудителей заболеваний животных (бактерий, вирусов, грибков, риккетсий, простейших);
4) корма – продукция растительного, животного, минерального, микробиологического, химического происхождения, используемая для кормления животных, содержащая питательные вещества в усвояемой форме и не оказывающая вредного воздействия на здоровье животных;
5) перемещаемые (перевозимые) объекты – животные, половые и соматические клетки животных, штаммы возбудителей болезней животных, продукция и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, корма и кормовые добавки, патологический материал или пробы, отбираемые из них, пробы воды, воздуха, почвы, растений, изделия и атрибуты ветеринарного и зоогигиенического назначения, а также используемые для их упаковки и перевозки все виды тары и транспортные средства, перевозящие такие перемещаемые (перевозимые) объекты;
6) транспортировка – комплекс процедур, связанных с перемещением перемещаемых (перевозимых) объектов из одного пункта в другой, с использованием любых средств перевозки (автомобильная, железнодорожная, воздушная, водная);
7) подстилка – слой материалов, используемых для создания животным мягкого, сухого, чистого и теплого ложа;
8) мездра – слой шкуры, отделяемый от дермы при выделке кожи.
3. Маршруты транспортировки (перемещения) сельскохозяйственных животных (скотопрогонные трассы) определяются местными исполнительными органами района (города областного значения) по согласованию с главными государственными ветеринарно-санитарными инспекторами соответствующих территорий.
4. Перемещаемые (перевозимые) объекты, подлежащие транспортировке (перемещению) сопровождаются ветеринарными документами, выданными в соответствии с Правилами выдачи ветеринарных документов на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан.
Транспортировка (перемещение) перемещаемых (перевозимых) объектов без ветеринарных документов не допускается.
Ввоз, перевозка и использование лекарственных средств и кормовых добавок для применения в ветеринарии на таможенной территории таможенного союза осуществляется при условии регистрации уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
Ввоз, перевозка лекарственных средств, а также кормовых добавок химического и микробиологического синтеза осуществляется без ветеринарного сертификата в сопровождении документа, подтверждающего их качество и безопасность, выданного предприятием-изготовителем.

5. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру) үшін пайдаланылатын және пайдаланылған көлік құралдары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2006 жылғы 3 шілдедегі № 432 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4339 тіркелген) Жануарларды және басқа да мемлекеттік ветеринариялық бақылауға жататын жүктер тасымалданғанға дейін және одан кейін көлік құралдарын (автомобиль, теміржол, әуе, су) ветеринариялық тазалау қағидаларына сәйкес өңдеуге жатады.
6. Жануарлар мен құстарды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде жүк жөнелтуші оларды жүру кезеңіне сумен, пайдалы жемшөппен және төсеммен қамтамасыз етеді.
7. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды (бұдан әрі - бақылау) оларды тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде оларды тиеу, түсіру жүргізілетін аумақтың, сондай-ақ тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары өтетін аумақтардың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары (бұдан әрі - Инспектор) жүзеге асырады.
8. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тиеу кезінде инспектор:
1) тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерге ветеринариялық құжаттардың болуына (ветеринариялық құжаттарды толтырудың дұрыстығы (толықтығы), ветеринариялық құжатты берушінің қолдары және мөрлері бедерінің болуы);
2) көлік құралдарының жай-күйіне және температуралық режимнің (көлік құралдары мен өнімнің) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес сақталуына;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру) үшін пайдаланылатын көлік құралдарын өңдеуді жүргізу туралы куәландыратын құжаттардың болуына;
4) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) ветеринариялық құжаттарда көрсетілген объектінің атауының, оның салмағының (көлемінің), жалпы санының таңбалаудың сәйкестігіне бақылауды жүзеге асырады;
5) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің тасымалдау режимі мен шарттарына қойылатын ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптардың сақталуына;
6) тірі жануарлардың орнын ауыстыру кезінде жануарларды ветеринариялық тексеруді, іріктеп термометрияны, тамыр соғысы мен тыныс алуын өлшеуді жүргізеді.
Жануарларды Кеден одағы аумағының шегінде әкелу, әкету, транзиті кезінде және орнын ауыстыру (тасымалдау) кезінде суару және азықтандыру пункттерінде әр жануар тексерілуге жатады.
Жануарларды тиеу орындарына (теміржол станциясы, порт, кемежай) тиеу басталғанға дейін кемінде 3 сағат бұрын жеткізіледі және оларды тиісті аумақтың Инспекторы тексеруі тиіс. Инспектор жануардың денсаулық жағдайын, сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) мүмкіндігін анықтайды.

5. Транспортные средства, используемые и использованные для транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов, подлежат обработке в соответствии с Правилами ветеринарно-санитарной обработки транспортных средств (автомобильный, железнодорожный, воздушный, водный) до и после перевозки в них животных и других подконтрольных государственному ветеринарному контролю грузов, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2006 года № 432 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4339).
6. При транспортировке (перемещении) животных и птиц  грузоотправитель обеспечивает их водой, доброкачественными кормами и подстилкой, на период следования.
7. Государственный ветеринарно-санитарный контроль (далее - контроль) перемещаемых (перевозимых) объектов при их транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке осуществляется государственными ветеринарно-санитарными инспекторами территорий (далее – Инспектор), где производится их погрузка, выгрузка, а также территорий, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения).
8. Инспектор при погрузке перемещаемых (перевозимых) объектов осуществляет контроль:
1) за наличием ветеринарных документов на перемещаемые (перевозимые) объекты, подлежащие транспортировке (перемещению) (правильность (полнота) заполнения ветеринарных документов, наличие подписей и оттисков печатей, выдавшего ветеринарный документ);
2) за состоянием транспортных средств и соблюдением температурного режима (транспортных средств и продукции) на соответствие их ветеринарным (ветеринарно-санитарных) требованиям;
3) за наличием документов, свидетельствующих о проведенной обработке транспортных средств используемых для транспортировки (перемещения) перемещаемых (перевозимых) объектов;
4) за соответствием наименования перемещаемого (перевозимого) объекта, его веса (объема), общего количества, маркировки указанных в ветеринарных документах;
5) за соблюдением ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований к режиму и условиям транспортировки перемещаемого (перевозимого) объекта;
6) при перемещении живых животных проводят ветеринарный осмотр животных, выборочную термометрию, измерение пульса и дыхания.
При ввозе, вывозе, транзите и при перемещении (перевозке) животных в пределах территории таможенного союза в пунктах водопоя и кормления осмотру подлежит каждое животное.
Животные доставляются на место погрузки (железнодорожная станция, порт, пристань) не позднее, чем за 3 часа до начала погрузки и подлежат ветеринарному осмотру Инспектором соответствующей территории. Инспектор определяет состояние здоровья животных, а также возможность их транспортировки (перемещения).

9. Жануарлар мен құстар ауруларының клиникалық белгілері, ветеринариялық құжаттарда көрсетілген деректердің сәйкессіздігі немесе ветеринариялық құжаттардың болмауы анықталған кезде Инспектор жүк жөнелтушінің қатысуымен ветеринариялық-санитариялық бақылау актісін жасайды.
10. Бақылау нәтижелері бойынша Инспектор ветеринариялық құжатта орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тиеуге, түсіруге рұқсат берілгендігі туралы белгі жасайды.
2. Жануарлар мен құстарды (бал араларын қоса алғанда)
автокөлік құралдарымен тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
11. Ірі қара малды және жылқыларды тасымалдау үшін ағаш едені төсем қабатымен (ағаш үгіндісі, сабан) жабылған бортының биіктігі шанақтың еденінен 2 метрге дейін және қойларды, ешкілер мен шошқаларды тасымалдау үшін 1,5 метрге дейін болатын автокөлік құралдары (мал тасығыштар) пайдаланылады.
12. Тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын жануарлар мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) басын алға қаратады және ірі жануарларды (жылқыларды, сиырларды, бұқаларды, түйелерді) мықтап байлайды. Тиеудің алдында жылқылардың тағаларын алып тастайды;
2) байлаусыз, барлық жануарларға автокөлік шанағында жатуға мүмкіндік беретін мөлшерде (екі жасқа дейінгі ірі қара мал төлдері, шошқа, қой мен ешкілер және басқа ұсақ жануарлар);
3) құстарды қалың, ылғал өткізбейтін едені, жеткілікті мөлшердегі төсемі бар арнайы жабдықталған торларда және ауа айналымының еркін айналымы қамтамасыз етілген торларда тасымалдайды. Торларды қабаттап тиеуге жол беріледі (бірақ төртеуден артық емес).
13. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарлар орны ауыстырылатын (тасымалданатын) жануарлардың санына қарамай жолсерікпен қоса жүреді. Жануарлардың жолсерігі автокөлік құралының кабинасында немесе жануарлардан оқшауланған арнайы жабдықталған орын болған кезде жануарлардың жанында автокөлік құралының шанағында болады.
14. Жануарларды Жолда суару қысқы кезеңде күніне кемінде екі рет, жазғы кезеңде кемінде үш рет жүргізіледі.
Жануарлар демалатын және оларды азықтандыру, сондай-ақ машиналарды қидан тазалау орындары осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес белгіленеді. Жүру жолында қиды лақтыруға тыйым салынады.
Жануарларды тасымалдаудың үнемі қолданыстағы маршруттарында суару және машиналарды қидан тазарту орындары анықталады және жабдықталады.
Жануарларды автокөлік құралдарында ерекше сақтықпен, қатты жұлқымай және тежемей тасымалдайды (орнын ауыстырады).
Жүру жолында жануарлар мен құстар ауруларының клиникалық белгілері айқындалған кезде жүк жөнелтуші немесе бірге жүретін адамдар қажетті шаралар қабылдау мақсатында тиісті аумақтардың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторына кідірместен хабарлауы тиіс.

9. При выявлении клинических признаков болезней животных и птиц, несоответствия данных, указанных в ветеринарных документах, или отсутствия ветеринарных документов, Инспектор с участием грузоотправителя, составляет акт ветеринарно-санитарного контроля.
10. По результатам контроля Инспектор в ветеринарном документе делает отметку о разрешении погрузки, выгрузки перемещаемых (перевозимых) объектов.
2. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц
(включая пчел) автотранспортными средствами
11. Для перевозки крупного рогатого скота и лошадей, используются автотранспортные средства (скотовозы) с деревянным полом, покрытым слоем подстилки (опилки, солома) и имеющие высоту борта до 2 метров от пола кузова и до 1,5 метра – для транспортировки овец, коз и свиней и установку поперечных и продольных брусьев.
12. Животных, подлежащих транспортировке (перемещению) размещают в следующем порядке:
1) головой вперед и прочно привязывают крупных животных (лошадей, коров, быков, верблюдов). Лошадей перед погрузкой расковывают;
2) без привязи, в количестве, позволяющем всем животным лежать в кузове автотранспортного средства (молодняк крупного рогатого скота в возрасте до двух лет, свиней, овец и коз и других мелких животных);
3) птиц перевозят в специально оборудованных клетках плотным,  жиженепроницаемым дном, с достаточным количеством подстилки и  обеспечивается  свободной циркуляции воздуха в клетках. Допускается погрузка клеток  ярусами (но не более четырех).
13. Перемещаемые (перевозимые) животные сопровождаются проводником в независимости от количества перемещаемых (перевозимых) животных. Проводник животных находится в кабине автотранспортного средства или в кузове автотранспортного средства около животных при наличии оборудованного специального места, отгороженного от животных.
14. Поение животных в пути производится не менее двух раз в день в зимний период и не трех раз в летний период.
Места отдыха и кормления животных, а также очистки машин от навоза устанавливаются в соответствии с пунктом 3 настоящих Правил. Запрещается выбрасывать навоз в пути следования.
На постоянно действующих маршрутах перевозок животных определяются и оборудуются места водопоя и очистки машин от навоза.
Транспортируют (перемещают) животных в автотранспортных средствах с особой осторожностью, без резких рывков и торможений.
При обнаружении в пути следования клинических признаков болезней животных и птиц, грузоотправитель или сопровождающее лицо, должен незамедлительно проинформировать государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующих территорий в целях принятия необходимых мер.

15. Тірі балықты, шаян тәрізділерді, ұлуларды, омыртқасыздарды, гидробионттарды және басқа су жануарларын (бұдан әрі - су жануарлары), ұрықтанған уылдырықты тасымалдау (орнын ауыстыру) осы мақсатқа лайықталған арнайы ыдыстарда жүзеге асырылады.
Жүк жөнелтуші балық, шаяндардың сапар кезінде қалыпты тіршілік әрекеті үшін қажетті, зиянды қоспалары жоқ және концентрациясында оттегісі бар таза, мөлдір суда су жануарларын тиеуге жеткізеді.
Су жануарларын алыс қашықтықтарға тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші су жануарлары бар ыдыстарда суды ауыстыруға немесе қосуға жол берілетін пункттерді алдын-ала анықтайды.
16. Бал араларын тасымалдау үшін тиісті түрде дайындалған ұяларда, жәшіктерде - пакеттерде, ал пакеттерді ауа айналымына арналған металл торлары бар берік фанералық жәшіктерде тасымалдайды.
Ұяларды тұғырықтарда тасымалдау кезінде оларды болат лентамен қысып буады, арнайы рамалардың көмегімен екі, үш немесе төрт қабаттап қояды.
3. Жануарлар мен құстарды әуе көлігімен тасымалдау
(орнын ауыстыру) тәртібі
17. Жануарлар мен құстарды жөнелтер алдында жөнелтуші әуе компаниясының өкілімен:
1) жануарларды тасымалдауда (орнын ауыстыруда) пайдаланылатын ұшақ түрін;
2) оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) ұшақтың қандай жүк бөлімдерінде және қандай температуралық режимде жүзеге асырылатынын;
3) жануарлар мен құстарды тасымалдау үшін қосымша жабдықтардың қажеттілігін және мүккәмалмен қамтамасыз етілуін (арнайы торлар, төсеме материал түрі, азықтандыру үшін құрылғылар және т.б.) келіседі.
18. Ұшақ жабдықтарының зақымдалуының алдын алу, ластанудың алдын алу үшін ұшақ еденін брезентпен немесе су өткізбейтін материалмен және ылғал сіңіргіш заттармен жабады. Барлық қажетті мүккәмалды, төсеме материалды жөнелтуші қамтамасыз етеді.
4. Жануарлар мен құстарды (бал араларын қоса) теміржол
көлігімен тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
19. Жануарлар мен құстарды вагондарға (-дан) тиеу және түсіру малды тиеу платформаларымен жабдықталған станцияларда жүргізіледі. Жануарларды көпшілік пайдаланатын платформалардан немесе траптар бойынша алаңдардан тиеуге (түсіруге) жол беріледі.
20. Жануарлар мен құстарды вагондарда тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде жануарларды азықтандыруға, суаруға арналған жабдықтарды, жануарларды күтуге арналған құралдарды жүк жөнелтуші ұсынады.
21. Теміржол көлігімен тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жататын жануарлар мынадай тәртіппен орналастырылады:
1) жылқылар вагонның көлденең бойына паралелльді, бастарымен есік аралық кеңістікке қарай, жолсерік жүруі үшін ортаңғы қатарда шеткі қатарға қарағанда бір жылқы аз орналастырылады. Жылқыларды тағасын алып тастап тасымалдауға (opнын ауыстыруға) жол беріледі;

15. Транспортировку (перемещение) живой рыбы, ракообразных, моллюсков, беспозвоночных, гидробионтов и других водных животных (далее - водные животные), оплодотворенной икры осуществляют в специально приспособленной для этой цели емкости.
Грузоотправитель доставляет к погрузке водных животных, в чистой, прозрачной воде, не содержащей вредных примесей, и содержащей кислород в концентрации, необходимой для нормальной жизнедеятельности рыб, раков в пути.
При транспортировке (перемещении) водных животных на дальние расстояния грузоотправитель заблаговременно определяет пункты, в которых допускается смена или добавление воды в емкости.
16. Пчел перевозят в ульях, ящиках - пакетах, соответствующим образом подготовленных для транспортировки, а пакеты в прочных фанерных ящиках с металлической сеткой для вентиляции.
При перевозке ульев на подставках их стягивают стальной лентой, ставят в два, три или четыре яруса с помощью специальных рам.
3. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц
воздушным транспортом
17. Перед отправкой животных и птиц отправитель согласовывает с представителем авиакомпании:
1) тип самолета, используемого к транспортировке (перемещению) животных;
2) в каких грузовых отсеках самолета, и при каком температурном режиме осуществляется их транспортировка (перемещение);
3) необходимость дополнительного оборудования и обеспеченность инвентарем для транспортировки (перевозки) животных и птиц (специальные клетки, вид подстилочного материала, устройства для кормления и другие).
18. Для предотвращения повреждений оборудования самолетов, предотвращения загрязнения пол самолета закрывают брезентом или другим влагонепроницаемым материалом и поглощающими влагу веществами. Весь необходимый инвентарь, подстилочный материал обеспечивается  отправителем.
4. Порядок транспортировки (перемещения) животных и птиц
(включая пчел) железнодорожным транспортом
19. Погрузка и выгрузка животных и птиц в (из) вагоны производится на станциях, оборудованных скотопогрузочными платформами. Допускается погрузка (выгрузка) животных с платформ общего пользования или с площадок по трапам.
20. При транспортировке (перемещении) животных и птиц в вагонах оборудование и приспособления для кормления, поения, предметы ухода за животными предоставляет грузоотправитель.
21. Животных, подлежащих транспортировке (перемещению) железнодорожным транспортом размещают в следующем порядке:
1) лошадей параллельно продольной оси вагона головами к междверному пространству, для прохода проводника в средних рядах устанавливается на одну лошадь меньше, чем в крайних. Допускается транспортировка (перемещение) лошадей в раскованном виде;

2) ірі қара мал ұзыннан немесе көлденең тәсілмен орналастырылады. Көлденең тәсіл кезінде тиеу алдында вагонның көлденең қабырғасының алынбайтын тақтайларына 1-2 малға бір шығыршық есебімен бұрандамен мал байлауға темір шығыршықтар (немесе қапсырмалар) бекітіледі. Вагонның екі басында әрқайсысы екі тақтайдан құралатын, вагонның алынбайтын тақтайына көлденеңінен, вагонның беткі қабырғасына тіреп сөрелер орнатылады. Ірі қара малды тиегеннен кейін вагондар есіктерінің ойықтарында торлар орнатылады.
Ұзыннан тәсілі кезінде есіктегі ойықтарға торлар орната отырып, ірі қара малды вагонның көлденең бойына паралелльді, бастарымен есік аралық кеңістікке қаратып орналастырады.
22. Әртүрлі жануарлар мен құстарды бір вагонда бірге тасымалдауға (орнын ауыстыруға) оларды бір-бірінен мықты шарбақпен бөлген жағдайда жол беріледі.
23. Ұсақ жануарларды (атжалмандар, теңіз шошқалары және басқалар) бүйір қабырғасы бойынша үстіңгі тор мен төбенің аралығы кемінде 0,2 метр вагонның аралықпен бірнеше қабаттап торлар мен жәшіктерде тасымалдайды (орнын ауыстырады). Ұзыннан орналасқан қабырғаларға жәшіктер мен торларды жануарларға күтім жасау және ауа айналымы үшін жол қалдырып орналастырады. Торлар мен жәшіктердің су өткізбейтін түбі болады және тиелгеннен кейін жақсылап бекітіледі.
Терісі бағалы аңдарды олардың түріне қарай өздігінен ашылу мүмкіндігін болдырмайтын мықты тиекті металдан жасалған торлы есіктері бар металл немесе мықты ағаш торларға орны ауыстырылады.
24. Жануарлардың орнын ауыстыру (тасымалдау) кезінде жүру жолында көлік құралдарын тазартуды жолсеріктер жүргізеді және жүру маршруты бойынша межелі пунктте немесе станция бастығымен белгіленген және келісілген станцияларда түсіреді.
25. Су жануарлары зиянды қоспалары жоқ және жолда су жануарларын қалыпты тіршілігіне қажетті концентрациядағы оттегісі бар таза, мөлдір суда тасымалданады. Су жануарларын алыс қашықтықтарға тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші су жануарларын бар ыдыстарда суды ауыстыруға немесе қосуға жол берілетін пункттерді алдын ала анықтайды.
26. Бал араларын үшін тиісті түрде дайындалған ұяларда, жәшіктерде - пакеттерде, ал пакеттерді ауа айналымына арналған металл торлары бар берік фанералық жәшіктерде тасымалдайды.
Ұяларды тұғырықтарда тасымалдау кезінде оларды болат лентамен қысып буады, арнайы рамалардың, көмегімен екі, үш немесе төрт қабаттап қояды.
5. Жануарлардан алынатын өнімдерді автокөлік құралдарымен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
27. Жануарлардан алынатын өнімдерді облыс сыртына тасымалдау (орнын ауыстыру) техникалық шарттарды сақтаумен, арнайы жабдықталған автокөліктерде жүзеге асырылады (етті қатарлау немесе асып қою, температуралық режим, тоңазыту жүйесінің әсер ету тәртібі).
Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес температуралық режим сақталады.

2) крупный рогатый скот поперечным или продольным способом. При поперечном способе перед погрузкой к несъемным доскам продольной стены вагона прикрепляются шурупами железные кольца (или скобы) из расчета одно кольцо на 1-2 животных. У торцовых стен вагона настилают полки, состоящие каждая из двух досок, укладываемых на несъемные доски поперек вагона вплотную к лобовым стенам вагона. После погрузки крупного рогатого скота в дверных проемах вагонов устанавливаются решетки.
При продольном способе крупный рогатый скот размещается параллельно продольной оси вагона головами к междверному пространству с установлением в дверных проемах решеток.
22. Совместная транспортировка (перемещение) в одном вагоне   разных видов животных и птиц допускается при условии отделения их друг от друга надежными перегородками.
23. Мелких животных (хомяки, морские свинки и другие)  транспортируют (перемещают) в клетках и ящиках в несколько ярусов с промежутками между верхней клеткой и крышей по боковой стене вагона не менее 0,2 метров. Ящики и клетки устанавливаются у продольных стен таким образом, чтобы оставался проход для ухода за животными и вентиляции. Клетки и ящики имеют непроницаемое дно и надежно закрепляются после погрузки.
Пушных зверей, в зависимости от их вида, перемещают в металлических или прочных деревянных клетках с металлической решетчатой дверцей с прочными запорами, исключающими возможность самооткрывания.
24. Очистка транспортных средств при транспортировке (перемещении) животных в пути следования производится проводниками и выгружаются в пункте назначения или на станциях по маршруту следования, установленных и согласованных с начальниками станции.
25. Водных животных перевозят в чистой, прозрачной воде, не содержащей вредных примесей, и содержащей кислород в концентрации, необходимой для нормальной их жизнедеятельности в пути. При транспортировке (перемещении) водных животных на дальние расстояния грузоотправитель заблаговременно определяет пункты, в которых допускается смена или добавление воды в емкости с водными животными.
26. Пчел перевозят в ульях, ящиках - пакетах, соответствующим образом подготовленных для транспортировки, а пакеты в прочных фанерных ящиках с металлической сеткой для вентиляции.
При перевозке ульев на подставках их стягивают стальной лентой, ставят в два, три или четыре яруса с помощью специальных рам.
5. Порядок транспортировки (перемещения) продукции
животного происхождения автотранспортными средствами
27. Транспортировка (перемещение) продукции животного происхождения за пределы области осуществляется в специальных оборудованных автотранспортных средствах с соблюдением технических условий (порядок укладки или подвески мяса, температурный режим, действие системы охлаждения).
При транспортировке (перемещении) продукции животного происхождения соблюдается температурный режим согласно приложению 1 настоящих Правил.

28. Жануарлар етін автокөлік құралдарымен тоңазытылған, мұздатылған немесе суыған қалпында тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол беріледі (кебу қабығы пайда болып, 6 сағат бойы суытылған).
Жаңа сойылған немесе дефростацияланған (ерітілген) етті тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
29. Салқындатылған немесе тоңазытылған етті (құс ұшаларынан басқа) жақын қашықтықтарға тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде оны үйіп, бірақ екі қабаттан асырмай тиеуге рұқсат етіледі. Автокөлік кузовының едені жуылады, таза брезент, одан кейін таза мата төселеді. Еттің беті таза материалмен жабылады.
Құстың ұшалары жәшіктерге салынады.
30. Жүк тиеуші жұмысшыларға немесе басқа тұлғаларға тиелген етпен немесе ет өнімдерімен бірге автокөлік құралының кузовында болуға жол берілмейді.
31. Етті:
1) мұнай өнімдерімен немесе өткір иісті заттармен сіңірілген (ластанған);
2) өткір ерекше иісі бар өнімдермен бірге автокөлік құралдарында тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
32. Балықты салқындатылған, мұздатылған, тұздалған және өңдеудің басқа түрлерінде тасымалдайды. Салқындатылған балықты тасымалдауға жәшіктерде немесе бөшкелерде, мұздатылғанды - жәшіктерде, қораптарда, тұздалғанды - бөшкелерде жеткізеді.
33. Бал араларды ұяларда, жәшіктерде тасымалдайды. Тасымалдауға арналған балауызды таза, алдын ала ішіне қағаз немесе бір рет қолданылатын полиэтилен үлдір айналдыра төселген бөгде иіс жоқ жәшіктерге буып-түйеді.
34. Сүт флягаларда, сүтті құюға және құйып алуға және цистерналарды жууға арналған заттармен жабдықталған изометриялық сүт цистерналарында тасымалданады.
35. Жұмыртқалар тығыз қораптарда тасымалданады (орнын ауыстырады). Жұмырқаларды жоңқамен немесе сабанмен буып-түюге жол берілмейді.
36. Бал бөшкелерде, флягаларда, сондай-ақ эмальданған ыдыста тасымалданады (орнын ауыстырады).
6. Жануарлардан алынатын өнімдерді темір жол көлігімен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
37. Жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) нормалар мен талаптардың (етті салу немесе асып қою тәртібі, температуралық режим, тоңазыту жүйесінің әсері) сақталуын қамтамасыз ететін арнайы жабдықталған вагондар пайдаланылады.
Орамасыз тасымалданатын етті вагонның торлары мен қабырғаларының арасына суық ауаның алмасуына арналған саңылаулар қалдыра отырып, алдын ала еден торларымен, сондай-ақ қабырғаларды тиеу биіктігіне немесе қағазбен төсеп, тығыз қатарлармен тиейді.
38. Тоңазытылған және суытылған етті вагондарға ілмекке іліп, ұшалардың, жартылай ұшалардың және ширек ұшалардың өзара, еденмен және вагонның қабырғаларымен жанасуына жол бермей тиейді.
Сиыр етінің жартылай ұшаларын оң жақ жартылары вагон есігінің бір жағына, сол жақ жартылары басқа жағында, ал ішкі жақтары вагонның тік қойылған қабырғаларына қарайтындай асып қояды.

28. Транспортировка (перемещение) мяса животных автотранспортными средствами допускается в охлажденном, замороженном или остывшем состоянии (подвергнутое остыванию в течение 6 часов, с образованием корочки подсыхания).
Транспортировка (перемещение) парного или дефростированного (подвергнутого размораживанию) мяса не допускается.
29. При транспортировке (перемещении) остывшего и охлажденного мяса (кроме тушек птицы) на близкие расстояния, разрешается грузить его навалом, но не более чем в два слоя. Пол кузова автотранспортного средства моют, застилают чистым брезентом, а затем чистым материалом. Сверху мясо закрывают чистым материалом.
Тушки птицы укладывают в ящики.
30. Находиться в кузове автотранспортного средства вместе с погруженным мясом или мясной продукцией рабочим – грузчикам или другим лицам не допускается.
31. Транспортировка (перемещение) мяса не допускается в автотранспортных средствах:
1) пропитанных (загрязненных) нефтепродуктами или веществами с резким запахом;
2) совместно с другой продукцией, имеющей остроспецифический запах.
32. Рыбу транспортируют охлажденную, мороженую, соленую и других видов обработки. Охлажденную рыбу доставляют к транспортировке в ящиках или бочках, мороженую – в ящиках, коробках, соленую – в бочках.
33. Пчел перевозят в ульях, ящиках. Воск, предназначенный для транспортировки, упаковывают в чистые без посторонних запахов ящики или деревянные бочки, которые предварительно внутри обкладывают бумагой или полиэтиленовой пленкой разового пользования.
34. Молоко транспортируют (перемещают) во флягах, изотермических молочных цистернах, оборудованными средствами для налива и слива молока и промывки цистерн.
35. Яйца транспортируют (перемещают) в плотных коробках. Упаковка яиц стружкой или соломой не допускается.
36. Мед транспортируют (перемещают) в бочках, во флягах, а также в эмалированных посудах.
6. Порядок транспортировки (перемещения) продукции
животного происхождения железнодорожным транспортом
37. При транспортировке (перемещении) продукции животного происхождения используются специальные оборудованные вагоны обеспечивающие соблюдение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) норм и требований (порядок укладки или подвески мяса, температурный режим, действие системы охлаждения).
Мясо, перевозимое без упаковки, грузят плотными штабелями с предварительной застилкой напольных решеток, а также стен на высоту погрузки рогожами или бумагой, оставляя щели между решетками и стенами вагона для циркуляции холодного воздуха.
38. Охлажденное и остывшее мясо грузят в вагоны подвесом на крючья, не допуская соприкосновения туш, полутуш или четвертин между собой, с полом и со стенами вагона.
Полутуши говядины подвешивают, чтобы правые половины находились в одной стороне вагонов от двери, левые половины – в другой, а их внутренние стороны были обращены к торцовым стенам вагона.

Сиыр етінің ширек ұшалары және қой ұшалары екі қабат болып ілінеді - сиыр еті мен қой етінің екінші қабаты бірінші қабатқа жіппен ілінеді. Үлкен көлемдегі жартылай ұшалар немесе ширек ұшалар шахматтық тәртіппен ілмекке ілінеді. Мұздатылған еттің сүйек жанындағы бұлшық ет қабатындағы температурасы тиеу кезінде -8 -12 С - дан жоғары емес болады.
Буып-түйілген мұздатылған ет блоктарының температурасы -8 С - ден артық емес, тоңазытылған еттің бұлшық ет қабатында -0 -ден 4 С - ға дейін, салқындаған етте 4 - 12 С - ге дейін. Салқындатылған қалыпта сиыр еті, кой еті және жылқы еті тасымалданады.
39. Ұзынынан жартылай ұшаларға шабылған шошқа етін сиыр еті мен қой еті секілді іліп қояды.
Кесілген шошқа етін тоңазытылған күйде тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол берілмейді.
Инспектор тасымалдауға ұсынылған барлық орындардың кем дегенде 5% - да бұлшық ет қабаты мен сүйектердің температурасын өлшейді.
40. Өндірістік қайта өңдеуге арналған етті мұздатылған күйінде тасымалдайды (орнын ауыстырады), бұндай ет қандай мақсатта жөнелтілетіні туралы ілеспе құжаттарда көрсетіледі.
41. Мұздатылған ет және киттердің бауыры температурасы - 10оС жоғары емес буып-түйілген блоктарда тасымалданады (орнын ауыстырады).
42. Құс еті ыдыстарда тасымалданады (орнын ауыстырады):
1) мұздатылған күйінде - бұлшық ет қабатындағы температурасы -18оС -дан жоғары емес тазаланған және жартылай тазаланған;
2) салқындатылған күйінде - бұлшық ет қабатындағы температурасы 0 -4оС - ге дейін тазаланған.
43. Үй қоянының ұшалары бұлшық ет қабатындағы температурасы -6оС жоғары емес теріссіз, бассыз және ішкі мүшелерісіз (бүйректен басқасы), көгерудің, кілегейленудің, ылғалданудың ізісіз жәшіктерде тасымалданады (орны ауыстырылады).
44. Субөнімдері (тілдері, ми, ерін, жүрек, бауыр, бүйрек, құйрықтар, асқазандар) бұлшық ет қабатындағы температурасы -6оС жоғары емес балауса, таза, бұзылу белгілерісіз тасымалданады (орны ауыстырылады).
Инспектордың рұқсаты бойынша субөнімдердің аңдарға арналған жемшөп екенін тауарлық-ілеспе құжаттарда көрсетіліп, жемшөпке арналған брикеттелген мұздатылған субөнімдер, ыдыссыз тасымалдауға (орнын ауыстыруға) рұқсат етіледі.
45. Ысталған еттер (жамбас еті, төстік, корейка және басқа бұйымдар) айқын ысталған иіспен, құрғақ, таза, біркелкі ысталған үстімен, май және еттің ұстамаларынсыз, еттің шашақтарысыз, қылшық қалдығы және зеңсіз 4оС аспайтын температурада тасымалданады. Ысталған еттер саңылаулары бар жәшіктерде тасымалданады (орнын ауыстырады). Ысталғандарды оларға тағамдық ерітілген майды құйып, бөшкелерде тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол беріледі.

Четвертины говядины и туши баранины подвешивают в два яруса – второй ярус говядины и баранины подвешивают к первому ярусу на веревках. Полутуши или четвертины говядины большого объема подвешивают на крючья в шахматном порядке. Температура мороженого мяса в толще мышц у костей при погрузке имеет не выше - 8-12 С.
Температура упакованных мороженных мясных блоков составляет не выше - 8 С, охлажденного мяса в толще мышц - от 0 до 4 С, остывшего мяса – от 4 до 12 С. В остывшем состоянии перевозят говядину, баранину и конину.
39. Свинину, разрубленную на продольные полутуши, подвешивают как говядину и баранину.
Транспортировка (перемещение) обрезной свинины в охлажденном состоянии не допускается.
Инспектор измеряет температуру в толще мышц и костей не менее чем у 5 % всех предъявленных к перевозке мест.
40. Мясо, предназначенное для промышленной переработки, транспортируют (перемещают) в мороженом состоянии, для какой цели направляется такое мясо указывается в сопроводительных документах.
41. Мороженое мясо и печень китов транспортируются (перемещаются) в упакованных блоках с температурой не выше - 10 оС.
42. Мясо птицы транспортируется (перемещается) в таре:
1) в мороженом состоянии – потрошеная и полупотрошеная с температурой в толще мышц не выше - 18 оС;
2) в охлажденном состоянии – потрошеная с температурой в толще мышц от 0 до 4 оС.
43. Тушки кроликов транспортируются (перемещаются) в ящиках, без шкурок, голов и внутренних органов (за исключением почек), без следов плесени, ослизнения, увлажнения с температурой в толще мышц не выше - 6 оС.
44. Субпродукты (языки, мозги, губы, сердце, легкие, печень, почки, хвосты, желудки) транспортируют (перемещают) свежими, чистыми, без признаков порчи с температурой в толще ткани не выше - 6 оС.
По разрешению Инспектора допускается транспортировка (перемещение) брикетированных мороженых субпродуктов на корм без тары с указанием в товарно-сопроводительных документах, что субпродукты предназначены на корм зверям.
45. Мясокопчености (окорочка, грудинка, корейка и другие изделия) перемещаются с температурой не выше 4 оС с хорошо выраженным запахом копчения, с сухой, чистой, равномерно прокопченной поверхностью, без выхватов мяса и жира, без бахромок мяса, плесени и остатков волоса. Мясокопчености транспортируют (перемещают) в ящиках с просветами. Допускается транспортировка (перемещение) копченостей в бочках с заливкой их пищевым топленым жиром.

46. Шикілей ысталған және жартылай ысталған шұжықтар сыртқы беті таза құрғақ, қабығы зақымдалмай тасымалданады (орны ауыстырылады). Жартылай ысталған шұжықтарды 4оС жоғары емес температурамен тиейді.
45. Мынадай өлшемдерге сәйкес келетін шпикты тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол беріледі:
1) түсі - ақ немесе сарғаюсыз, қараюсыз немесе басқа реңдерсіз қызғылт реңі бар ақ;
2) консистенциясы - тығыз, майлы емес, тұтқыр емес;
3) иісі мен дәмі - балауса, тұздалған немесе тұздап ысталған, тұз және басқа да бөгде дәм мен иіссіз шпикке тән.
48. Жануарлардың тағамдық ерітілген майлары (сиыр майы, қой майы, шошқа майы және сүйек майы) май өткізбейтін қағазға оралып және 4оС жоғары емес температурадағы жәшіктерге буып-түйіліп ағаш бөшкелерде, қаңылтыр және шыны банкаларда тасымалданады (орны ауыстырылады).
49. Тұздалған ет кесегі тұздық құйылған бөшкелерде тасымалданады, тұздықтың жарамдылық мерзімі 10 күннен аз болса, тасымалдауға жіберілмейді.
50. Балықты салқындатылған, мұздатылған және тұздалған түрінде тасымалдауға ұсынады. Салқындатылған балықты 1-5о С - ге дейінгі, мұздатылады 6о С, мұздатылған ас шаяндарды, мидияларды, трепангаларды және басқа да теңіз өнімдерін -15 С температурада тасымалдайды. Суық ысталған, қақталған және басқа балықты ыдыспен тасымалдайды.
51. Тасымалдауға стандартты емес және әлсіз ыдысқа буып-түйілген жұмыртқалар, сондай-ақ қабығының тұтастығы бұзылған және кебудің белгілері бар жұмыртқалар жіберілмейді.
Жұмыртқа өнімдері (жұмыртқа меланжы, жұмыртқаның ағы мен сарысы) ақ қаңылтырдан жасалған банкаларда герметикалық жабылған қалың жәшіктерде тасымалданады. Жұмыртқа өнімдерінің темпераурасы -6 С - дан жоғары емес.
52. Сүт және сүт өнімдері температурасы 8 С - дан жоғары емес балауса күйінде ыдыста тасымалданады. Сүт және сүт өнімдерін өткір иісі бар өнімдермен бірге тасымалдауға тыйым салынады.
53. Бал бөшкелерде, флягаларда, сондай-ақ эмальданған ыдыстарда тасымалданады (орны ауыстырылады).
7. Жануарлардан алынатын өнімдерді әуе көлігімен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
54. Тез бұзылатын орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер (ыстық ысталған балық, ұзақ сақтауға шыдамайтын ет және сүт өнімдері, асыл тұқымды жұмыртқалар, ұсақ үй жануарлары, тәуліктік балапандар) әуе көлігімен тасымалданады. Объектілердің ұшаққа жеткізілу уақыты жүк жөнелтушінің әуежаймен келісімі бойынша белгіленеді.
55. Сапасы, буып-түйілуі және термиялық өңделуі бойынша белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін жануарлардан алынатын өнімдер тиеуге жіберілмейді. Ет және ет өнімдерін тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес температуралық режим сақталады.

46. Колбасы сырокопченые и полукопченые транспортируются (перемещаются) с чистой сухой поверхностью, без повреждения оболочки.   Колбасы полукопченые грузят с температурой не выше 4 оС.
47. Допускается транспортировка (перемещение) шпика соответствующего следующим критериям:
1) цвет – белый или белый с розовым оттенком без пожелтения, потемнения или других оттенков;
2) консистенция – плотная, немаслянистая, невяжущая;
3) запах и вкус – свойственные свежему, соленому или соленокопченому шпику без осаливания и других посторонних привкусов и запахов.
48. Жиры животные топленые пищевые (говяжьи, бараньи, свиные и костные) транспортируют (перемещают) в деревянных бочках, в жестяных и стеклянных банках, завернутых в жиронепроницаемую бумагу и упакованных в ящики с температурой не выше 4 С.
49. Солонина из мяса транспортируются в бочках залитой рассолом, со сроком засола менее 10 суток к перевозке не допускается.
50. К транспортировке предъявляет рыбу в охлажденном, мороженом и соленом виде. Охлажденную рыбу транспортируют с температурой от 1 до 5 С, мороженое - 6 С, креветки, мидии, трепанги мороженые и другие морские продукты - 15 С. Рыбу холодного копчения, вяленые и другие перевозят в таре.
51. К перевозке не допускаются яйца, упакованные в нестандартную и слабую тару, а также яйца, у которых нарушена целостность скорлупы и с признаками присушки.
Яичную продукцию (яичный меланж, яичный белок и желток) перевозят в герметически запаянных банках из белой жести, уложенных в плотные ящики. Температура яичной продукции не выше - 6 С.
52. Молоко и молочные продукты транспортируются в таре в свежем состоянии с температурой не выше 8 С. Совместная перевозка молока и молочных продуктов с продукцией резким запахом не допускается.
53. Мед транспортируют (перемещают) в бочках, во флягах, а также в эмалированных посудах.
7. Порядок транспортировки (перемещения) продукции животного
происхождения воздушным транспортом
54. Скоропортящиеся перемещаемые (перевозимые) объекты (рыба горячего копчения, мясные и молочные продукты, не выдерживающие длительного хранения, племенные яйца, мелкие домашние животные, суточные цыплята) транспортируются воздушным транспортом. Время доставки объектов к самолету устанавливается по договоренности грузоотправителя с аэропортом.
55. Продукты животного происхождения, не соответствующие установленным требованиям по качеству, упаковке и термической обработке, к погрузке не допускается. При транспортировке (перемещении) мяса и мясопродуктов соблюдается температурный режим согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

56. Сүт, кілегей, қаймақ ұшақтың жүк үй-жайында, мықтап жабылатын бекітпесі бар флягаларда тасымалданады.
57. Жұмыртқалар қалың қораптарда арнайы буып-түю материалдарымен тасымалданады (орны ауыстырылады). Жұмыртқаларды жоңқамен немесе сабанмен буып-түюге жол берілмейді.
58. Суық ысталған, қақталған және басқа да балықты ыдыста (жәшіктер, қораптар, себеттер, банкалар) тұздалғанды - бөшкелерде тасымалдайды.
8. Жануарлардан алынатын шикізатты теміржол көлігімен
тасымалдау (орнын ауыстыру) тәртібі
59. Ірі құрғақ терілер (түйенің, буйволдың) ұзындығы бойынша екіге бүктеп немесе жіппен байланбай орап тасымалданады.
Тұздалмаған құрғақ және тұздалған құрғақ терілер (орнын ауыстыру) - қатты немесе жұмсақ ыдыста, сулы тұздалған - ағып кетпейтін бөшкелерде немесе жәшіктерде тасымалданады.
Тері және аң терісі шикізаты мұздатылған күйінде темір жол көлігімен орны ауыстырылмайды.
60. Жүн, түк, қыл, түбіт және қауырсын жұмсақ ыдысқа буып-түйіліп, ал ұсақ партиялар жәшіктерде немесе тығыз жұмсақ ыдыстарда тасымалданады.
Мемлекеттік ветеринариялық-санитарлық инспектор ветеринариялық құжаттардағы жүннің түрі (жуылған немесе жуылмаған), жуудың әдісі (суық немесе ыстық) туралы мәліметтердің болуын тексереді. Жүнді жуу орындарынан жөнелтілетін жүннің әр теңдерінде фабрикалық марка болады.
61. Құрғақ ішектер жәшіктерде, себеттерде немесе тығыз жұмсақ ыдысқа оралған теңдерде тасымалданады. Құрғақ тұздалған және сумен тұздалған ішек-қарындар ағып кетпейтін бөшкелерде немесе жәшіктерде тасымалданады.
62. Мүйіздер, тұяқтар және сүйектер жұмсақ бөліктері мен ластан тазартылып, жақсылап кептіріліп тасымалданады. Кептірілмеген мүйіздер, тұяқтар және сүйектер тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жіберілмейді.
63. Жұмсақ бөліктерінен тазартылған шикі сүйек қысқы мезгілде күндізгі уақыттағы ауаның - 5оС және төмен температурасында жүкті қабылдаушының мұндай тасымалдауға келіскен жағдайында жүк құжаттамаларының «Ерекше өтініштер және жөнелтушінің белгілері» деген бағанында «Шикі сүйекті тоңазытылған күйінде тасымалдауға келісемін. Жүк қабылдаушымен келісілді» деген белгі қойылып, тоңазытылған күйінде тасымалданады.
Егер жүк жөнелтуші шикі сүйекті мұздатылған күйінде тасымалдауға (орнын ауыстыруға) келіспесе, тасымалдау ветеринарлық құжаттарда оның шыққан жері (асханалық, далалық) туралы белгі қойылып, тез бұзылатын жүк ретінде рефрижераторлық қозғалмалы құрамда жүзеге асырылады.
64. Далалық сүйектер және тұяқтар тиеудің алдында алдын ала хлорлық әктің түссіздендірілген ерітіндісімен өңделеді және кептіріледі, бұл туралы ветеринариялық сертификатта көрсетіледі. Асханалық сүйекті далалықпен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Мүйіздерді, тұяқтарды және сүйектерді жабық вагондарда, ыдыссыз, ұсақ партияларды қатты ыдыста (жәшіктер, бөшкелер) тасымалдауға (орнын ауыстыруға) жол беріледі.

56. Молоко, сливки, сметану перевозят в плотно закрытых флягах с их фиксацией в грузовом помещении самолета.
57. Яйца транспортируют (перемещают) в плотных коробках специальным упаковочным материалом. Упаковка яиц стружкой или соломой не допускается.
58. Рыбу холодного копчения, вяленые и другие перевозят в таре (ящики, коробки, корзины, банки, соленую – в бочках.
8. Порядок транспортировки (перемещения) сырья животного
происхождения железнодорожным транспортом
59. Крупные сухие шкуры (верблюжьи, буйволовые) перевозятся сложенными вдвое по длине или свернутыми без увязки веревками.
Транспортировка (перемещение) пресносухих и сухосоленых шкур - в твердой или мягкой таре, мокросоленого - в бочках или ящиках, не дающих течи.
Кожевенное и меховое сырье в мороженом виде железнодорожным транспортом не перемещаются.
60. Шерсть, щетина, волос, пух и перо перевозят упакованными в мягкую тару, а мелкими партиями - в ящиках или плотной мягкой таре.
Государственный ветеринарно-санитарный инспектор проверяет в ветеринарных документах наличие сведении о виде шерсти (мытая или немытая), способе мойки (холодная или горячая). Каждый тюк шерсти, отправляемый с шерстомоек, имеет фабричную марку.
61. Сухие кишки перевозят в ящиках, корзинах или тюках, обернутых в плотную мягкую тару. Кишки сухосоленые и мокросоленые перевозят в бочках, не дающих течи.
62. Рога, копыта и кости перевозят очищенными от мягких частей и грязи, тщательно высушенными. Не высушенные рога, копыта и кости к транспортировке (перемещению) не допускаются.
63. Кость сырая, очищенная от мягких частей в зимний период при температуре воздуха в дневное время - 5 оС и ниже, перевозят в замороженном виде при условии согласия грузополучателя на такую перевозку с отметкой в накладных документах в графе "Особые заявления и отметки отправителя" "Согласен на перевозку сырой кости в замороженном виде. С грузополучателем согласовано".
Если грузоотправитель не согласен на транспортировку (перемещение) кости сырой в замороженном состоянии, то перевозка осуществляется как скоропортящийся груз в рефрижераторном подвижном составе с отметкой в ветеринарных документах об ее происхождении (столовая, полевая).
64. Полевые кости и копыта перед погрузкой предварительно обрабатываются осветленным раствором хлорной извести и высушивают, о чем указывается в ветеринарном сертификате. Транспортировка (перемещение) столовой кости совместно с полевой не допускается.
Транспортировка (перемещение) рогов, копыт и костей допускается без тары в крытых вагонах, мелкими партиями – в твердой таре (ящики, бочки).

65. Бөлініп алынбаған терілердің кесінділері кептірілген түрде жөкеден жасалған қалтада, кенеп қаптарда немесе жәшіктер мен қораптарда тасымалданады.
66. Шелді жылы мезгілде құрғақ түрінде қаптарда, жөкеден жасалған қалтада, ал әктік сүтпен консервіленгендерді ағып кетпейтін бөшкелерде тасымалдайды.
Шелді жылдың суық мезгілінде ауаның, нөл градустан төмен температурасында жақындағы желім пісіру зауыттарына тасымалдау жабық вагондарда қатты кесектер түрінде мұздатылған күйінде жіберіледі.
Шелді ыдыссыз тасымалдаған (орнын ауыстырған) кезде жүк жөнелтуші вагонның еденін сөндірілмеген әкпен төсейді.
Кесінділерді және шелдерді ұсақ партиялармен орнын ауыстыру оларды ағып кетпейтін бөшкелерге буып-түю жағдайында жіберіледі.
67. Қатты немесе жұмсақ өткізбейтін ыдысқа буып-түйілмеген жануарлардан алынатын шикізаттарды ұсақ жөнелтулермен орнын ауыстыруға жол берілмейді.
68. Қауырсын мен түбіт кенеп матаға буып-түйіледі.
69. Эндокриндік шикізат (ұйқы, қалқанша, қарбалас қалқанша бездері) - 12оС жоғары емес температурада рефрижераторлық вагондарда мұздатылған күйінде тасымалданады (орнын ауыстырады).
9. Тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде ауру
жануарларды анықтаған жағдайдағы іс-шаралар
70. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің арасында (тиеу, түсіру кезінде, жүру жолында) ауру жануарлар, сондай-ақ жануарлардың өлекселері анықталған кезде Инспекторлар оларды орны ауыстырылатын (тасымалданатын) партияның қалған жануарларынан бөліп алады. Бұл туралы тиісті аумақтың Инспекторына, сондай-ақ жануарлар партиясының шыққан аумағының Инспекторына, сондай-ақ ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган ведомствосына хабарлайды.
71. Ауру жануарлар анықталған кездегі барлық жағдайларда ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) және эпизоотияға қарсы іс-шаралар жүргізіледі.
72. Жүру жолында немесе жануарларды түсіру орнында өлекселер табылған кезде олардың иесі (жолсерік) өлім-жітімнің себебі туралы қорытынды негізінде тиісті ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) шаралар қабылдайтын ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының жақындағы аумақтық бөлімшесіне жүгінеді.
73. Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер кідірту немесе алынудың барлық жағдайларында Инспектор жүк жөнелтушінің (жүк қабылдаушының) қатысуымен акт жасайды. Актіде қабылданған шектеулердің себептерін (анықталған ауруды), сондай-ақ жүргізілген және жүзеге асырылуға жататын шектеу, ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) және эпизотияға қарсы іс-шараларды көрсетеді. Актінің бір данасы акті жасалған орны бойынша Инспекторда қалады, екіншісі - жүк жөнелтушіге беріледі (жүк қабылдаушыға) немесе жүктің құжаттарына қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
аумағында орны ауыстырылатын
(тасымалданатын) объектілерді
тасымалдауды (орнын ауыстыруды)
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Автокөліктерде жануарлардан алынатын өнімдерді тасымалдау
кезіндегі температуралық режимдер
№№
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектінің атауы
Орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектіні тиеу кезіндегі температура, оС
Шанақтағы температура, оС
1
Мұздатылған ет, ет өнімдері және балық,
-8 артық емес
-12 артық емес
жануар майлары, шұжықтар,
0
0-ден -3 дейін
ысталған, жартылай ысталған
0-ден +4-ке дейін
0-ден -3 дейін
2
Тоңазытылған ет, құс, балық
0-ден +4-ке дейін

65. Обрезки невыделанных шкур перевозятся в сухом виде в рогожных кулях, холщовых мешках или в ящиках и коробках.
66. Мездру в теплое время года перевозят в сухом виде - в мешках, рогожных кулях, а консервированную известковым молоком - в бочках, не дающих течи.
В холодное время года при температуре воздуха ниже нуля градусов перевозка мездры на ближайшие клееварные заводы допускается в замороженном состоянии в форме твердых кусков, в крытых вагонах.
При транспортировке (перемещении) мездры без тары грузоотправитель посыпает пол в вагонах негашеной известью.
Перемещение обрезов и мездры мелкими партиями допускается при условии упаковки их в бочки, не дающие течи.
67. Перемещение мелкими отправками сырья животного происхождения, не упакованного в твердую или мягкую непроницаемую тару, не допускается.
68. Перо и пух упаковывают в мешковину.
69. Эндокринное сырье (поджелудочная, щитовидная, паращитовидная железы) транспортируют (перемещают) в мороженом состоянии в рефрижераторных вагонах с температурой не выше - 12 оС.
9. Мероприятия при обнаружении больных животных
при транспортировке (перемещении)
70. При обнаружении среди перемещаемых (перевозимых) объектов (при погрузке, выгрузке, в пути следования) больных животных, а также трупов животных Инспектора отделяют их от остальных животных перемещаемой (перевозимой) партии. Об этом сообщают Инспектору соответствующей территории, а также Инспектору территории выхода партия животных, а также в ведомство уполномоченного государственного органа в области ветеринарии.
71. Во всех случаях при выявлении, больных животных, проводятся  ветеринарные (ветеринарно-санитарные) и противоэпизоотические  мероприятия.
72. При обнаружении трупа в пути следования или на месте выгрузки животных их владелец (проводник) обращается в ближайшее территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, которое на основе заключения о причине падежа и принимает соответствующее ветеринарные (ветеринарно-санитарные) меры.
73. Во всех случаях задержки или снятия перемещаемых (перевозимых) объектов Инспектор в присутствии грузоотправителя (грузополучателя) составляет акт. В акте указывают причину предпринятых ограничений (выявленную болезнь), а также проведенные и подлежащие осуществлению ограничительные, ветеринарные, (ветеринарно-санитарные) и противоэпизоотические мероприятия. Один экземпляр акта остается у Инспектора по месту составления акта, второй – выдается грузоотправителю (грузополучателю) или прилагается к грузовым документам.
Приложение 1
к Правилам  транспортировки
(перемещения) перемещаемых
(перевозимых) объектов на территории
Республики Казахстан
Температурные режимы при перевозках продукции животного
происхождения в автотранспортах
№/№
Наименование перемещаемого
(перевозимого) объекта
Температура
перемещаемого
(перевозимого) объекта
при погрузке, оС
Температура в
кузове, оС
1.
Мороженые мясо, мясопродукты
и рыба, жиры животные,
колбасы копченые,
полукопченые
Не выше -8
0
от 0 до +4
Не выше -12
от 0 до -3
от 0 до -3
2.
Охлажденные мясо, птица, рыба
от 0 до +4