"Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 196 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына және «2012 – 2014 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 24 қарашадағы Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 ақпандағы № 134 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 20, 243-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 3 ақпандағы
№ 196 қаулысынa
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 14 ақпандағы
№ 134 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
1. Миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Бәсекеге қабілеттілік пен ұлттық қауіпсіздіктің жоғары деңгейін қамтамасыз ету мақсатында көмірсутек шикізаты бөлігінде отын-энергетика кешенін дамыту, экономиканың көмірсутек шикізатына және оны қайта өңдеу өнімдеріне өсіп отырған қажеттілігін қамтамасыз ету, оларды тиімді пайдалануға бағытталған ғылыми-технологиялық әлеуетті дамыту.
Пайымдауы
Дамыған мұнай-газ өнеркәсібі және магистральдықты қоса алғанда, көмірсутек шикізатын тасымалдау жүйесі мен көмірсутек шикізатын қайта өңдеу бойынша дамыған қуаттар.
2. Ағымдағы жағдайды талдау және қызметтің тиісті салаларының (аяларының) даму үрдістері
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын серпінді дамыту
Қызметтің реттелетін саласын немесе аясын дамытудың негiзгi параметрлерi
Көмірсутек шикізатының қорлары
Қазақстан Республикасындағы көмірсутек шикізатының жалпы болжамды өндірілетін ресурстары 17 млрд. тоннаны құрайды, оның 8 млрд. тоннасы Каспий теңізінің қазақстандық секторына (бұдан әрі – КТҚС) тиесілі. Расталған мұнай қорлары бойынша Қазақстан әлемдегі 15 жетекші елдің қатарына кіреді және әлемдік қордың 3,3 %-ына иелік етеді.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 "О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 196
В соответствии со статьей 62 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2011 года «О республиканском бюджете на 2012 – 2014 годы» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 2011 года № 134 «О Стратегическом плане Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 20, ст. 243) следующее изменение:
Стратегический план Министерства нефти и газа Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2012 года № 196
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 февраля 2011 года № 134
Стратегический план
Министерства нефти и газа
Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы
1. Миссия и видение
Миссия
Развитие топливно-энергетического комплекса в части углеводородного сырья в целях обеспечения высокого уровня конкурентоспособности и национальной безопасности, обеспечение растущих потребностей экономики в углеводородном сырье и продуктах его переработки, развитие научно-технологического потенциала, направленного на их эффективное использование.
Видение
Развитая нефтегазовая промышленность и система транспортировки углеводородного сырья, включая магистральные, и развитые мощности по переработке углеводородного сырья.
2. Анализ текущей ситуации и тенденции развития соответствующих
отраслей (сфер) деятельности
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Запасы углеводородного сырья
Общие прогнозные извлекаемые ресурсы углеводородного сырья в Республике Казахстан составляют 17 млрд. тонн, из них 8 млрд. тонн приходится на казахстанский сектор Каспийского моря (далее – КСКМ). По подтвержденным запасам нефти, Казахстан входит в число 15 ведущих стран мира и обладает 3,3 % мировых запасов углеводородного сырья.

Республиканың 172 мұнай және 42 конденсатты кен орны орналасқан мұнайлы-газды аудандары Қазақстан аумағының шамамен 62 % алаңын алып жатыр. Қазақстандағы мұнайдың негізгі қорлары (90 %-дан астам) аса ірі 15 кен оны – Теңіз, Қашаған, Қарашығанақ, Өзен, Жетібай, Жаңажол, Қаламқас, Кеңқияқ, Қаражанбас, Құмкөл, Солтүстік Бозашы, Әлібекмола, Орталық және Шығыс Прорва, Кенбай, Королевское кен орындарында шоғырланған.
Кен орындары Қазақстанның он төрт облысының алтауының аумағында орналасқан. Бұл Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда және Маңғыстау облыстары. Бұл ретте, көмірсутек қорларының шамамен 70 %-ы Қазақстанның батысында шоғырланған.
Мұнайдың неғұрлым барланған қорлары Атырау облысына тиесілі, оның аумағында өнеркәсіптік санаттағы 930 млн. тонна қормен 75-тен астам кен орны ашылды.
15-тен астам көмірсутек кен орны Батыс Қазақстан облысының аумағында орналасқан. Мұнай-газ әлеуеті тұрғысынан Ақтөбе облысы тағы бір перспективалы өңір болып табылады. Мұнда 25-ке жуық кен орны ашылды. Қызылорда және Қарағанды облыстарының негізгі мұнай өңдеу саласы маңыздылығы бойынша Қазақстанның бесінші мұнай-газды провинциясы – Құмкөл кен орындары тобы болып табылады.
Каспий және Арал теңіздерінің акваториясында республикада жүргізіп жатқан жер қойнауы учаскелерін кең ауқымды зерделеу Қазақстанның мұнай-газ саласының ресурстық әлеуетін одан әрі молайтуға ықпал етеді.
Каспийдің солтүстігінде 2000 жылы ашылған Қашаған кен орны соңғы 30 жыл ішіндегі әлемдік тәжірибедегі ең маңызды оқиға деп аталды.
Мұнай мен газ іздеу перспективалары Каспий маңы ойпатындағы, Арал маңындағы зерттелмеген терең жатқан құрылымдармен, сондай-ақ Солтүстік, Орталық және Оңтүстік Қазақстандағы объектілердегі сейсмикалық жұмыстардың анықталған нәтижелерімен байланыстырылады.
Мамандардың болжамы бойынша Қазақстан Республикасында көмірсутек шикізатының шығарып алынатын қорлары қазіргі өндіру деңгейінде шамамен 60-70 жылға жетуі тиіс, алайда, ірі мұнай-газ кен орындарындағы өндірудің үдемелі көлемін ескере отырып, көрсетілген уақыт шеңбері айтарлықтай қысқаруы мүмкін. Сондықтан мұнай-газ саласын одан әрі дамыту жаңа кен орындарының ашылуы есебінен қорлардың өсуімен қамтамасыз етілуі тиіс.
Қазақстанда көмірсутегі қорларын ұлғайтудың нақты перспективалары бар, өйткені Қазақстанның жер қойнауының әлеуеті әлі де жоғары болып табылады.
Мұнай өндіру
Мұнай саласының серпінді дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.
Мұнай-газ кешені елдің және оның жекелеген өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық дамуына шешуші әсерін тигізеді, шын мәнінде мемлекеттің бүкіл экономикасы үшін алға тартушы күш болып табылады, экономиканың басқа да салаларының дамуына ықпал етеді. Өңірлер мен бүкіл мемлекет ауқымындағы неғұрлым маңызды әлеуметтік бағдарламалардың іске асырылуы мұнай-газ кешені кәсіпорындарының жұмысына байланысты.
Мұнай-газ кешеніндегі өзгерістер саланың өзінің, сондай-ақ байланысты өндіріс салаларының жұмыс істеу тиімділігін арттыруға бағытталған, бұл елдің энергетикалық қауіпсіздігінің нығаюына ықпал ете отырып, сондай-ақ кәсіпорындардың бәсекеге қабілеттілігінің, қызметтер мен өнім сапасының артуына сүйемелденген экономиканың тұрақты өсуін қамтамасыз етуі тиіс.

Нефтегазоносные районы республики, на которых расположено 172 нефтяных и 42 конденсатных месторождения, занимают площадь около 62 % территории Казахстана. Основные запасы нефти в Казахстане (более 90 %) сконцентрированы в 15 крупнейших месторождениях – Тенгиз, Кашаган, Карачаганак, Узень, Жетыбай, Жанажол, Каламкас, Кенкияк, Каражанбас, Кумколь, Бузачи Северные, Алибекмола, Прорва Центральная и Восточная, Кенбай, Королевское.
Месторождения находятся на территории шести из четырнадцати областей Казахстана. Это Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Кызылординская и Мангистауская области. При этом примерно 70 % запасов углеводородов сконцентрировано на западе Казахстана.
Наиболее разведанными запасами нефти обладает Атырауская область, на территории которой открыто более 75 месторождений с запасами промышленных категорий 930 млн. тонн.
Свыше 15 месторождений углеводородов находятся на территории Западно-Казахстанской области. Еще одним перспективным регионом с точки зрения нефтегазового потенциала является Актюбинская область. Здесь открыто около 25 месторождений. Основой нефтедобывающей отрасли Кызылординской и Карагандинской областей является Кумкольская группа месторождений – пятая по значимости нефтегазовая провинция Казахстана.
Дальнейшему наращиванию ресурсного потенциала нефтегазовой отрасли Казахстана будет способствовать проводимое республикой широкомасштабное изучение участков недр в акватории Каспийского и Аральского морей.
Открытие в 2000 году на севере Каспия Кашаганского месторождения названо самым значительным событием в мировой практике за последние 30 лет.
Перспективы поисков нефти и газа связываются и с неизученными глубокопогруженными структурами в Прикаспийской впадине, Приаралье, а также с выявленными результатами региональных сейсмических работ объектами в Северном, Центральном и Южном Казахстане.
По прогнозам специалистов, извлекаемых запасов углеводородного сырья в Республике Казахстан при нынешнем уровне добычи должно хватить примерно на 60-70 лет, однако, учитывая нарастающие объемы добычи на крупных нефтегазовых месторождениях, указанные временные рамки могут быть значительно сокращены. Поэтому дальнейшее развитие нефтегазовой отрасли должно обеспечиваться приростом запасов за счет открытия новых месторождений.
В Казахстане существуют реальные перспективы увеличения запасов углеводородов, так как потенциал недр Казахстана остается по-прежнему высоким.
Добыча нефти
Динамичное развитие нефтяной отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.
Нефтегазовый комплекс оказывает решающее воздействие на социально-экономическое развитие страны и ее отдельных регионов, по сути, является локомотивом для всей экономики государства, способствует развитию других отраслей экономики. С работой предприятий нефтегазового комплекса связано претворение в жизнь наиболее значимых социальных программ в масштабах регионов и всего государства.
Преобразования в нефтегазовом комплексе направлены на повышение эффективности функционирования, как самой отрасли, так и связанных отраслей промышленности, что должно способствовать укреплению энергетической безопасности страны, а так же обеспечить стабильный рост и диверсификацию экономики, сопровождаемых повышением конкурентоспособности предприятий, качества услуг и продукции.

2010 жылы республикада мұнай және газ конденсатын өндіру 2009 жылмен салыстырғанда 4,2 %-ға өсіп, 79,7 млн. тоннаны құрады. 71,2 млн. тонна мұнай және газ конденсаты экспортталды (4,6 %-ға өсті).
Қазақстан Республикасының аумағында 2010 жылдың қорытындылары бойынша негізгі мұнай өндіруші компаниялар «Теңізшевройл» ЖШС (бұдан әрі – ТШО) (25,9 млн. тонна), «Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.» ЖШС (бұдан әрі – КПО б.в.) (11,39 млн. тонна), «ҚазМұнайГаз» БӨ» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ҚМГ БӨ) (8,77 млн. тонна), «Маңғыстаумұнайгаз» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – ММГ) (5,7 млн. тонна) және «Ақтөбемұнайгаз – СНПС» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «Ақтөбемұнайгаз СНПС») (6 млн. тонна) болып табылады.
Қазақстан Республикасының құрлықтағы кен орындарында игерілетін көмірсутек шикізатының басым бөлігі жылдық өндірудің ең жоғары деңгейлі сатысына жетті. Құрлықта өндірудің одан әрі өсуі бірінші кезекте, Теңіз және Қарашығанақ кен орындарын игерудің жылдамдауына байланысты.
2012 жылдың аяғында Қашаған кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік игеруді бастау жоспарлануда. Бұл ретте, өнімді бөлу туралы келісімге Екінші қосымша шартқа сәйкес Қашаған коммерциялық өндіруінің басталуы 2013 жылдың қазанына дейін ұзартылуы мүмкін.
2015 жылы мұнай және газ конденсатын өндірудің өсу көлемі 2010 жылмен салыстырғанда 112,9 %-ға дейін өседі деп күтілуде (өндіру өсімі 10,3 млн. тоннаны құрайды), бұл 1-диаграммада көрсетілген:
1-диаграмма. 2009 – 2010 жылдары мұнай және газ конденсатын өндіру және 2011 – 2015 жылдарға арналған болжам, млн. тоннамен
Мұнай өңдеу
2010 жылы республиканың мұнай өңдеу зауыттарында (бұдан әрі – МӨЗ) 13,7 млн. тонна немесе 2009 жылдың деңгейіне қатысты 112,8 % мұнай өңделді. 2893,8 мың тонна бензин (111,8 %), 4073,8 мың тонна дизель отыны (107,3 %), 3771,0 мың тонна мазут (116,2 %), 489,6 мың тонна авиакеросин (131,1 %) өндірілді.
Республиканың қолданыстағы мұнай өндіру қуаттары жаңғыртылғаннан кейін 2015 жылдан кейін МӨЗ-де мұнай өңдеу көлемі жылына 17,5 млн. тоннаға дейін ұлғайтылады, және тиісінше, мұнай өнімдерінің көлемін ұлғайту жоспарланып отыр. 2015 жылға дейін мұнай өңдеу көлемі мен мұнай өнімдерін өндіру серпіні 2 және 3-диаграммаларда көрсетілген.
2-диаграмма. 2009 – 2010 жылдары мұнай өңдеу және 2011 – 2015 жылдарға арналған болжам, млн. тоннамен
3-диаграмма. 2009 – 2010 жылдары мұнай өнімдерінің негізгі түрлерін өндіру және 2011 – 2015 жылдарға арналған болжам, мың тоннамен
Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 18 қазандағы № 826 шешімімен «Автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа қойылатын талаптар туралы» техникалық регламенті (бұдан әрі – КО ТР) бекітілді, ол 2012 жылдың 31 желтоқсанынан бастап күшіне енеді. КО ТР әзірлеуші – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің атынан қазақстандық тарап болып табылады.
КО ТР бірыңғай Кеден одағының кеден аймағында міндетті түрде бірыңғай Кеден одағының кеден аймағында айналымға шығарылатын автомобиль мен авиация бензиніне, дизель және кеме отынына, реактивті қозғалтқыш отыны мен мазутқа (бұдан әрі – отын), қолдану және тараптарды орындау үшін анықтау мақсатында әзірленген, сондай-ақ адамның өмірі мен денсаулығын, мүлікті қорғауды, қоршаған ортаны қорғауды, тағайындалуы мен қауіпсіздігіне қатысты тұтынушыларды жаңылыстыратын іс-әрекеттердің алдын алуды қамтамасыз ету мақсатында отынға қойылатын қауіпсіздік талаптарын белгілейді.
КО ТР автомобиль бензині мен дизель отынын бірыңғай Кеден одағы кедендік аймағында бұдан жоғары экологиялық класқа Кеден одағына мүше мемлекеттердің технологиялық мүмкіншілігі бойынша сараланған тәсілмен айналымға шығару бойынша ауыстыру мерзімдерін анықтайды.
КО ТР бірге, құрамында қағидалар, зерттеу (сынау) және өлшем әдістерін қамтитын, сонымен бірге КО ТР тараптарын орындау және қолдану үшін қажетті нұсқауларды іріктеп алу қағидалары, Кеден одағына мүше мемлекеттердің, мемлекетаралық, ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын тізбесі бекітілді.
Халықаралық нормаларға сәйкес өндірілетін мұнай өнімдерінің сапасын жақсартуды қамтамасыз ету үшін, сонымен бірге жоғарыда көрсетілген КО ТР тараптарына, отандық МӨЗ әрекеттегі өндіру қуаттылығын өзгерту және жаңарту бойынша шаралар жоспарлануда.
Отандық МӨЗ-ді қайта құру және жаңғырту мынадай инвестициялық жобаларды іске асыруды көздейді:
Атырау мұнай өңдеу зауытында (бұдан әрі – АМӨЗ):

В 2010 году добыча нефти и газового конденсата в республике составила 79,7 млн. тонн, увеличившись на 4,2 % по сравнению с 2009 годом. Экспорт нефти и газового конденсата - 71,2 млн. тонн (рост на 4,6 %).
На территории Республики Казахстан по итогам 2010 года основными нефтедобывающими компаниями являются товарищество с ограниченной ответственностью «Тенгизшевройл» (далее – ТШО) (25,9 млн. тонн), товарищество с ограниченной ответственностью «Карачаганак Петролеум Оперейтинг Б.В.» (далее – КПО б.в.) (11,39 млн. тонн), акционерное общество «Разведка Добыча «КазМунайГаз» (далее – РД КМГ) (8,77 млн. тонн), акционерное общество «Мангистаумунайгаз» (далее – ММГ) (5,7 млн. тонн) и акционерное общество «СНПС-Актобемунайгаз» (далее – «СНПС-Актобемунайгаз») (6 млн. тонн).
Большинство разрабатываемых на суше месторождений углеводородного сырья Республики Казахстан достигли стадии максимального уровня годовой добычи. Дальнейший рост добычи на суше, в первую очередь, связан с интенсификацией разработки месторождений Тенгиз и Карачаганак.
В конце 2012 года планируется начало реализации  опытно-промышленной разработки месторождения Кашаган. При этом, в соответствии со Вторым Дополнительным Договором к Соглашению о разделе продукции, возможно продление начала Кашаганской Коммерческой Добычи до октября 2013 года.
В 2015 году ожидается рост объема добычи нефти и газового конденсата до 112,9 % по отношению к 2010 году (прирост добычи составит 10,3 млн. тонн), что отражено в диаграмме 1:
Диаграмма 1. Добыча нефти и газового конденсата за 2009 – 2010 годы и прогноз на 2011 – 2015 годы, в млн. тонн
Переработка нефти
В 2010 году на нефтеперерабатывающих заводах республики (далее – НПЗ) переработано 13,7 млн. тонн нефти или 112,8 % к уровню 2009 года. Произведено бензина 2893,8 тыс. тонн (111,8%), дизельного топлива – 4073,8 тыс. тонн (107,3 %), мазута – 3771 тыс. тонн (116,2 %), авиакеросина – 489,6 тыс. тонн (131,1%).
После модернизации действующих нефтеперерабатывающих мощностей республики планируется после 2015 года увеличить объемы переработки нефти на НПЗ до 17,5 млн. тонн в год и, соответственно, объемы производства нефтепродуктов. Объемы переработки нефти и динамика производства нефтепродуктов до 2015 года отражены в диаграммах 2 и 3.
Диаграмма 2. Переработка нефти за 2009 – 2010 годы и прогноз  на 2011 – 2015 годы, в млн. тонн
Диаграмма 3. Производство основных видов нефтепродуктов за 2009 – 2010 годы и прогноз на 2011 – 2015 годы, в тыс.тонн
Решением Комиссии Таможенного союза от 18 октября 2011 года № 826 утвержден Технический регламент «О требованиях к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту» (далее – ТР ТС), который вступает в силу с 31 декабря 2012 года. Разработчик ТР ТС – казахстанская сторона в лице Министерства нефти и газа Республики Казахстан.
ТР ТС разработан с целью установления на единой таможенной территории Таможенного союза обязательных для применения и исполнения требований к автомобильному и авиационному бензину, дизельному и судовому топливу, топливу для реактивных двигателей и мазуту (далее – топливо), выпускаемым в обращение на единую таможенную территорию Таможенного союза, также устанавливает требования к топливу в целях обеспечения защиты жизни и здоровья человека, имущества, охраны окружающей среды, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно его назначения, безопасности и энергетической эффективности.
ТР ТС определены сроки перехода по выпуску в оборот (обращение) автомобильного бензина и дизельного топлива на более высокие экологические классы на единой таможенной территории Таможенного союза с учетом дифференцированного подхода по технологическим возможностям государств – членов Таможенного союза.
С ТР ТС утвержден Перечень межгосударственных стандартов, национальных (государственных) государств – членов Таможенного союза (до принятия межгосударственных стандартов), содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимых для применения и исполнения требований ТР ТС.
Для обеспечения улучшения качества производимой нефтепродукции согласно международным нормам, в том числе требованиям вышеуказанного ТР ТС, на отечественных НПЗ планируются мероприятия по реконструкции и модернизации действующих перерабатывающих мощностей.
Реконструкция и модернизация отечественных НПЗ предусматривает реализацию следующих инвестиционных проектов.
На Атырауском нефтеперерабатывающем заводе (далее – АНПЗ):

ЭЛОУ-АВТ-3 қондырғысының вакуумдық блогын (2010 жылғы желтоқсан) және АМӨЗ-де баяу кокстеу қондырғысын (2011 жылғы мамыр) қайта құру вакуумдық блоктың қуатын жылына 1800 мың тоннаға дейін және баяу кокстеу қондырғысының қуатын жылына 1000 мың тоннаға дейін жеткізу. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 жыл.
Жылына 133 мың тонна бензол, 496 мың тонна параксилол өндірумен хош иісті көмірсутек өндірісі кешенін салу және мұнай өнімдерінің сапасын К3 – экологиялық класқа дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2010 – 2014 жылдар.
Мұнайды тереңдетіп өңдеу бойынша жылына мұнай өңдеуді 5500 мың тоннаға дейін жеткізумен және мұнай өнімдерінің сапасын 84 %-ға дейін өңдеу тереңдігі бойынша К4 – экологиялық класқа дейін жақсартумен кешен салу. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2014 жылдар.
«Петро Қазақстан Ойл Продактс» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінде (бұдан әрі – ПҚОП):
Мұнай өңдеу бойынша қуатты жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен, зауытты қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4 – экологиялық класқа дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2014 жылдар.
Павлодар мұнай-химия зауытында (бұдан әрі – ПМХЗ):
Зауытты қуатын жылына 6000 мың тоннаға дейін жеткізумен, мұнай өңдеу тереңдігін 90 %-ға дейін ұлғайтумен қайта құру және жаңғырту, мұнай өнімдерінің сапасын К4 – экологиялық класқа дейін жақсарту. Жобаны іске асыру мерзімі – 2011 – 2013 жылдар.
МӨЗ-ді қайта құру мен жаңғыртуды аяқтау 2015 жылы республиканың тұтынушыларын К3 және К4 – экологиялық класс талаптарына сай келетін сапалы мұнай және мұнай-химия өнімдерімен қамтамасыз етуге, қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтуға, республиканың автомобиль және авиация отынына қажеттігін қамтамасыз етуге, мұнай өңдеу зауыттарының жиынтық қуатын жылына 17,5 млн. тоннаға дейін жеткізуге мүмкіндік береді.
Мұнай тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы мұнай тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
Қазіргі уақытта қазақстандық мұнайдың негізгі экспорттық бағыттары Атырау – Самара, Каспий құбыр консорциумы (бұдан әрі – КҚК), Атасу – Алашанькоу құбыры, Ақтау порты болып табылады.
Қазақстандық мұнайдың басым бөлігі 2010 жылы КҚК мұнай құбыры бойынша – 28,5 млн. тонна және Атырау – Самара бойынша – 15,3 млн. тонна экспортталды. Қытай бағытында – 10,1 млн. тонна тасымалданды. Мұнайды теңіз арқылы экспорттау – 9,5 млн. тоннаны, теміржол арқылы 6 млн. тоннаны құрады. Орынбор газ өңдеу зауытына (бұдан әрі – ОГӨЗ) 2,0 млн. тонна газ конденсаты жеткізілді.
Қазақстанның экспорттық және транзиттік әлеуетін дамыту мемлекеттік саясаттың бірден-бір негізгі бағыты болып табылады. Жаңа экспорттық жүйе құру және қазіргісін кеңейту жұмысы бүгінгі күні өзекті болып отыр.
Мұнай-газ ресурстарын пайдаланудың тиімділігін арттыру мақсатында Қазақстан көлік шығындарын азайтқан жағдайда көмірсутектерді неғұрлым тартымды нарықтарға тасымалдау жобаларын іздеу мен іске асыруды жалғастыруға тиіс. Қуат көздері мен экспорт бағыттарын дамыту өнім өндірудің перспективалық және ішкі тұтыну көлемдеріне, транзиттік елдермен ұзақ мерзімді уағдаластықтардың болуына, әлемдік тұтыну нарығындағы сұраныс пен жағдайдың деңгейіне сәйкес болуға тиіс.
Қазақстан мұнайының экспорттық бағытын дамыту және әртараптандыру мақсатында мына жобаларды іске асыру бойынша жұмыстар жүргізілуде: КТК мұнай құбырын кезең-кезеңмен кеңейту, Баку – Тбилиси – Джейхан мұнай құбырына қосу арқылы Қазақстан Каспий тасымалдау жүйесін құру (бұдан әрі – ҚКСТ) және Қазақстан – Қытай мұнай құбырының өткізу қабілетін ұлғайту.
Мұнай мен газ конденсатын теңгерімді өндіру кезінде мұнай құбырларын кеңейту жобаларын ескере отырып, экспорт мынадай негізгі КТК және Қазақстан – Қытай бағыттары бойынша ұлғайтылатын болады.
Негізгі сыртқы және ішкі факторларды бағалау
Сыртқы тәуекелдер:
Сыртқы ықтимал тәуекелдер – МӨЗ-де ресейлік мұнай жеткізілімін азайту, толық қысқарту, не МӨЗ-де ресейлік мұнайды экспорттық кедендік баж арқылы жеткізу;
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдарлар – ПМХЗ және ПКОП өңдеу үшін мұнай көлемінің жетпеуі, осыған байланысты ішкі нарықта мұнай өнімдерінің қажеттігін қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдер туындайды;
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – МӨЗ-ге мұнай жеткізу саласында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында екіжақты келісімге қол қою. Батыс Қазақстан кен орындарынан ПМХЗ және ПКОП-қа мұнай жеткізу үшін құбырларды тиісті реверсиялау бойынша жұмыстар жүргізу.
2-стратегиялық бағыт. Газ саласын серпінді дамыту
Газ өндіру
Газ саласының серпінді дамуы Қазақстанның бүкіл экономикасы үшін өте маңызды.

На АНПЗ завершена реконструкция вакуумного блока установки ЭЛОУ-АВТ-3 (декабрь 2010 года) и установки замедленного коксования (май 2011 года), доведения мощности вакуумного блока до 1800 тыс. тонн в год и установки замедленного коксования до 1000 тыс. тонн в год. Срок реализации проекта – 2011 год.
Начато строительство комплекса по производству ароматических углеводородов с производством бензола – 133 тыс. тонн в год, параксилола - 496 тыс. тонн в год и улучшения качества нефтепродуктов до экологического класса К3. Срок реализации проекта – 2010 – 2014 годы.
Строительство комплекса по глубокой переработке нефти с доведением переработки нефти до 5500 тыс. тонн в год и глубины переработки до 84 % с улучшением качества нефтепродуктов до экологического класса К4. Срок реализации проекта – 2011 – 2014 годы.
На товариществе с ограниченной ответственностью «Петро Казахстан Ойл Продактс» (далее – ПКОП):
Реконструкция и модернизация завода с доведением мощности по переработке нефти до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4. Срок реализации проекта – 2011 – 2014 годы.
На Павлодарском нефтехимическом заводе (далее – ПНХЗ):
Реконструкция и модернизация с доведением мощности завода до 6000 тыс. тонн в год, увеличением глубины переработки нефти до 90 %, улучшение качества нефтепродуктов до экологического класса К4. Срок реализации проекта – 2011 – 2013 годы.
Завершение реконструкции и модернизации НПЗ позволит в 2015 году обеспечить потребителей республики качественными нефтепродуктами и нефтехимическими продуктами, соответствующими требованиям экологических классов К3 и К4, снизить вредное воздействие на окружающую среду, обеспечить потребности республики в автомобильном и авиационном топливе, довести суммарную мощность НПЗ по переработке нефти до 17,5 млн. тонн в год.
Развитие нефтетранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития нефтетранспортной инфраструктуры.
В настоящее время основными действующими экспортными маршрутами казахстанской нефти являются трубопровод Атырау - Самара, трубопровод Каспийского Трубопроводного Консорциума (далее – КТК), трубопровод Атасу – Алашанькоу, порт Актау.
Наибольший объем казахстанской нефти в 2010 году экспортирован по нефтепроводу КТК – 28,5 млн. тонн и Атырау-Самара – 15,3 млн. тонн. В китайском направлении транспортировано – 10,1 млн. тонн. Экспорт нефти по морю составил – 9,5 млн. тонн, по железной дороге - 6 млн. тонн. На Оренбургский газоперерабатывающий завод (далее – ОГПЗ) поставлено 2 млн. тонн газового конденсата.
Развитие экспортного и транзитного потенциала Казахстана является одним из главных направлений государственной политики. Актуальной является работа по созданию новых и расширению существующих экспортных систем.
С целью повышения эффективности использования нефтегазовых ресурсов Казахстан должен продолжить поиск и реализацию проектов по транспортировке казахстанских углеводородов на наиболее привлекательные рынки сбыта при условии минимизации транспортных издержек. Развитие мощностей и направлений экспорта нефти и газа должно соответствовать перспективным объемам добычи и внутреннего потребления, наличию долгосрочных договоренностей с транзитными странами, уровню спроса и ситуации на мировых рынках потребления.
С целью развития и диверсификации экспортных маршрутов транспортировки казахстанской нефти проводится работа по реализации следующих проектов: поэтапного расширения нефтепровода КТК, увеличение пропускной способности нефтепровода Казахстан – Китай, проработка вопросов по созданию Казахстанской Каспийской Системы Транспортировки (далее – ККСТ) с присоединением к трубопроводу Баку – Тбилиси – Джейхан.
С учетом проектов расширения нефтепроводов при сбалансированной добыче нефти и газового конденсата экспорт будет увеличиваться по основным направлениям: КТК и Казахстан – Китай.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внешние риски:
Возможные внешние риски – уменьшение, полное прекращение поставок российской нефти на НПЗ, либо поставки российской нефти на НПЗ с экспортными таможенными пошлинами;
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками – нехватка объемов нефти для переработки на ПНХЗ и ПКОП, вследствие чего возникают риски, связанные с обеспечением потребностей внутреннего рынка в нефтепродуктах.
Мероприятия по управлению рисками – подписание двухстороннего соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией в области поставок нефти на НПЗ. Проведение работ по соответствующему реверсированию трубопроводов для поставок нефти с западно-казахстанских месторождений на ПНХЗ и ПКОП.
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие газовой отрасли
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Добыча газа
Динамичное развитие газовой отрасли чрезвычайно важно для всей экономики Казахстана.

Табиғи және ілеспе газды өндіру 2010 жылы 37,4 млрд. текше метрді құрады, 2009 жылмен салыстырғанда өсуі – 3,8 %. Газ экспортының көлемі 9,1 млрд. текше метрді құрады, өсуі – 29,7 % (алмасу операциясы арқылы Қазақстан Республикасының ішкі нарығына жіберілетін Қарашығанақ газының көлемін есептемегенде).
Қазақстан Республикасының аумағында негізгі газ өндіруші компаниялар (2010 жылғы деректер бойынша) «Қарашығанақ Петролеум Оперейтинг Б.В.» (15,0 млрд. текше метр), «Теңізшевройл» ЖШС (13,6 млрд. текше метр), «Ақтөбемұнайгаз-СНПС» АҚ (2,9 млрд. текше метр), «Қазмұнайтеңіз» ЖШС (1,4 млрд. текше метр), «ҚазМұнайГаз» БӨ» АҚ (0,4 млрд. текше метр) болып табылады.
2015 жылы табиғи және ілеспе газ өндіру көлемін 2010 жылға қарағанда 58,6 % дейін өсіру жоспарлануда (өндіру өсімі 21,9 млрд. текше метрді құрайды). 2015 жылға дейін газ өндіру болжамы 4-диаграммада көрсетілген.
4-диаграмма. 2009 – 2010 жылдары газ өндіру және 2011 – 2015 жылдарға арналған болжам, млрд. текше метрмен
Газ өндіруді ұлғайту Қарашығанақ, Теңіз, Жаңажол, Толқын секілді және «ҚазМұнайГаз» ҰҚ» АҚ-тың (бұдан әрі – ҚМГ) иелігіндегі бірқатар басқа кен орындарының, сондай-ақ Каспий қайраңы (Қашаған және басқалар) кен орындарының жаңа және негізгі базалық көмірсутек кен орындарын дамыту жолымен қамтамасыз етіледі.
Газ өңдеу
2010 жылы газ өңдеу кәсіпорындарында 2245,5 мың тонна сұйытылған көмірсутек газы өндірілді, 2009 жылдың деңгейіне қарағанда өсім 102,8%-ды құрады.
Негiзiнен, республиканың мұнай-газ кешені өндiретiн газ ілеспе газ болып табылады, сондықтан тауарлық газды өндiргенге дейiн газ өңдеу зауыттарында оны өңдеу талап етіледі. Республикада жылына жалпы газ өңдеу қуаты 18,9 млрд. текше метр үш газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ГӨЗ) жұмыс iстейдi:
Қазақ газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ҚазГӨЗ);
Теңiз газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ТГӨЗ);
Жаңажол газ өңдеу зауыты (бұдан әрi – ЖГӨЗ).
Кен орындарында газ өндiрудің аз көлемдерiмен тауарлық күйге дейiн газ дайындауды газды кешендi дайындау қондырғыларында (бұдан әрi – ГКДҚ) жүргізеді.
Газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды 2006 жылдан 2010 жылға дейінгі кезеңде орындау жағылатын газ көлемін 3,1-ден 1,3 млрд. текше м-ге дейiн, яғни 1,8 млрд. текше м, мұнай өңдеуді 2006 жылы 64,9 млн.тоннадан 2010 жылы 79,7 млн.тоннаға дейiн ұлғайту кезінде және тиісiнше газ 27-ден 37,4 млрд. текше метрге дейiн қысқартуға ықпал етеді. Бұл ретте, кәдеге жаратылған газ көлемі 23,9-дан 36,1 млрд. текше метрге дейiн, яғни 12,2 млрд. текше метрге ұлғайтылды. Ілеспе газды кәдеге жарату жөнінде бекітілген Бағдарламаларды республиканың жер қойнауын пайдаланушыларының орындауына тұрақты мониторинг жүзеге асырылады.

Добыча природного и попутного газа в 2010 году составила 37,4 млрд.куб.м, рост по сравнению с 2009 годом – на 3,8%. Объем экспорта газа составил 9,1 млрд.куб.м, рост – на 29,7% (без учета объема карачаганакского газа, поставляемого по обменным операциям на внутренний рынок республики).
На территории Республики Казахстан основными газодобывающими компаниями (по данным за 2010 год) являются КПО б.в. (15 млрд.куб.м), ТШО (13,6 млрд.куб.м), «СНПС-Актобемунайгаз» (2,9 млрд.куб.м), АО "МНК "КазМунайТениз" (1,4 млрд.куб.м), РД КМГ (0,4 млрд.куб.м).
Планируется в 2015 году рост объема добычи природного и попутного газа до 58,6% по отношению к 2010 году (прирост добычи составит 21,9 млрд.куб.м). Прогноз добычи газа до 2015 года представлен в диаграмме 4.
Диаграмма 4. Добыча газа за 2009 – 2010 годы и прогноз на 2011 – 2015 годы, в млрд. куб. м
Увеличение добычи газа обеспечивается путем развития новых и основных базовых месторождений углеводородов, таких как Карачаганак, Тенгиз, Жанажол, Толкын и ряда других месторождений, принадлежащих акционерному обществу «Национальная компания «КазМунайГаз» (далее – КМГ), а также месторождений Каспийского шельфа (Кашаган и другие).
Переработка газа
За 2010 год на газоперерабатывающих предприятиях произведено 2245,5 тыс. тонн сжиженного углеводородного газа, рост составил 102,8% к уровню 2009 года.
Газ, добываемый нефтегазовым комплексом республики, в основном, является попутным, поэтому требуется его переработка на газоперерабатывающих заводах до выработки товарного газа. В республике действуют три газоперерабатывающих завода (далее – ГПЗ) общей мощностью переработки 18,9 млрд. куб. м газа в год:
Казахский газоперерабатывающий завод (далее – КазГПЗ);
Тенгизский газоперерабатывающий завод (далее – ТГПЗ);
Жанажольский газоперерабатывающий завод (далее – ЖГПЗ).
На месторождениях с меньшими объемами добычи газа подготовка газа до товарного состояния ведется на установках по комплексной подготовке газа (далее – УКПГ).
За период с 2006 по 2010 годы выполнение мероприятий по утилизации газа способствовало сокращению объемов сжигаемого газа с 3,1 до 1,3 млрд. куб.м, т.е. на 1,8 млрд.куб.м, при увеличении добычи нефти с 64,9 млн.тонн в 2006 году до 79,7 млн.тонн в 2010 году и газа с 27,0 до 37,4 млрд.куб.м соответственно. При этом объем утилизированного газа увеличился с 23,9 млрд.куб.м до 36,1 млрд.куб.м, т.е. на 12,2 млрд.куб.м. Осуществляется постоянный мониторинг за выполнением недропользователями республики утвержденных Программ по утилизации попутного газа.

Жер қойнауын пайдаланушылардың газды кәдеге жарату жөніндегі іс-шараларды орындауы қуаты 256 МВт астам 12 газ турбиналық электр станциясын (бұдан әрi – ГТЭС), газды кешенді кәдеге жарату бойынша 12 қондырғыны және 8 млрд. текше метр газ және жылына 350 мың тоннадан астам сұйытылған газды өңдеу үшін ГӨЗ-ді іске қосатын кәдеге жаратылатын газды пайдалану жөнінде жаңа инфрақұрылым құруға ықпал етеді.
Магистральдық және газ тарату құбырларының тарихи қалыптасқан жүйесіне сәйкес табиғи газ республиканың 14 облысының 9-ына жеткізіледi. Қазақстан Республикасының елді мекендерін газдандыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының Үкiметi аса назар аударып тұрады. 2006 – 2010 жылдары осы мақсатқа республикалық бюджеттен 28 млрд. теңгеден астам бөлінген болатын. Қабылданған шаралар Ақтөбе, Атырау, Қостанай, Батыс Қазақстан, Жамбыл, Оңтүстiк Қазақстан облыстарының 150-ден аса елді мекендерін, сондай-ақ Қызылорда қаласындағы 473 көп қабатты үйлер мен 4,17 мың жеке үйлерді табиғи газбен газдандыруға мүмкiндiк бередi.
Облыс әкiмдіктерiнің деректері бойынша 2015 жылы газ тұтыну көлемi 15,3 млрд. текше метрді құрайды, бұл 2010 жылға қарағанда 1,6 есе көп.
Газ тасымалдау инфрақұрылымын дамыту
Көмірсутектер өндіру көлемінің ұлғаюы газ тасымалы инфрақұрылымын серпінді дамытуды қажет етеді.
2010 жылы қазақстандық газ экспортының көлемi 9,1 млрд. текше метрді құрады, республика аумағы бойынша халықаралық газ транзитiнiң көлемi 82,0 млрд. текше метрді құрады, оның iшiнде ресейлiк – 55,2; түркімен – 10,8; өзбек – 11,7.
Республиканың аумағы бойынша газ тасымалдау мен транзиті негiзгi магистральдық газ құбыры бойынша – «Орта Азия – Орталық» (Орта Азия газы), «Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы (Орта Азия газы)», Қазақстан – Қытай (Орта Азия газы) газ құбырының 1-шi учаскесі, «Оренбург – Новопсков», (Ресей газы) «Бұхара – Орал» (Ресей газы) жүзеге асырылады.
Ішкі нарықты газбен қамтамасыз ету үшін 2006 жылы «Газпром» ААҚ, «Өзбекмұнайгаз» ҰХК және «ҚазМұнайГаз» ҰҚ» АҚ арасында газдың қарама-қарсы жеткізілімдері туралы келісімге қол қойылды.
Бейнеу – Шымкент газ құбырын салу Қазақстанның энергетикалық қауіпсіздігінің артуына жағдай жасайтын болады және елдің газ өндіретін батыс өңірлерінен оңтүстікке берілетін газ ағынын қамтамасыз етуге және өзбек газының жеткізіліміне тәуелділікті азайтуға мүмкіндік береді.
Газ құбырының трассасы Маңғыстау, Ақтөбе, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстары бойынша өтетін болады.
Бейнеу – Шымкент газ құбыры Орта Азия – Орталық, Бұхара – Орал, Бұхара газды ауданы – Ташкент – Бішкек – Алматы, Қазақстан – Қытай сияқты барлық негізгі магистралдық газ құбырларын қосады.

Выполнение недропользователями мероприятий по утилизации газа способствовало созданию новой инфраструктуры по использованию утилизируемого газа, включающей 12 газотурбинных электростанций (далее – ГТЭС) мощностью более 256 МВт, 12 установок по комплексной утилизации газа и ГПЗ для переработки 8 млрд. куб. м газа и выработки более 350 тыс. тонн сжиженного газа в год.
В соответствии с исторически сложившейся системой магистральных и распределительных газопроводов природный газ поставляется в 9 из 14 областей Республики. Значительное внимание Правительством Республики Казахстан уделяется осуществлению мероприятий по газификации населенных пунктов Республики Казахстан. За 2006 – 2010 годы из республиканского бюджета на эти цели было выделено свыше 28 млрд. тенге. Принятые меры позволили газифицировать природным газом свыше 150 населенных пунктов Актюбинской, Атырауской, Костанайской, Западно-Казахстанской, Жамбылской, Южно-Казахстанской областей, а также 473 многоэтажных домов и 4,17 тысяч частных домов в городе Кызылорде.
По данным акиматов областей объем потребления газа в 2015 году составит 15,3 млрд.куб. м, что в 1,6 раза больше, чем в 2010 году.
Развитие газотранспортной инфраструктуры
Увеличение объемов добычи углеводородов требует динамичного развития газотранспортной инфраструктуры.
За 2010 год объем экспорта казахстанского газа составил 9,1 млрд. куб. м, объем международного транзита газа по территории республики составил 82,0 млрд. куб. м, в том числе российского – 55,2; туркменского – 10,8; узбекского – 11,7.
Транспортировка и транзит газа по территории республики осуществляется по основным магистральным газопроводам – «Средняя Азия - Центр» (среднеазиатский газ), «Бухарский газоносный регион – Ташкент – Бишкек – Алматы» (среднеазиатский газ), 1-ый участок газопровода «Казахстан – Китай» (среднеазиатский газ), «Оренбург – Новопсков» (российский газ), «Бухара – Урал» (российский газ).
Для обеспечения внутреннего рынка газом в 2006 году подписано Соглашение о встречных поставках газа между ОАО «Газпром», НХК «Узбекнефтегаз» и АО «НК «КазМунайГаз».
Строительство газопровода Бейнеу – Шымкент будет способствовать повышению энергетической безопасности Казахстана и позволит обеспечить перетоки газа из западных газодобывающих регионов страны в южные, и, тем самым, снизить зависимость от поставок узбекского газа.
Трасса газопровода будет проходить по Мангистауской, Актюбинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областям.
Газопровод Бейнеу – Шымкент соединит все основные магистральные газопроводы Средняя Азия – Центр, Бухара – Урал, Бухарский газоносный район – Ташкент – Бишкек – Алматы, Казахстан – Китай.

Жобаны іске асыру 400-ге жуық елді мекенді қамтумен, тұрғындарының жалпы саны 2 млн. адамға дейінгі бұрын газбен жабдықталмаған Қызылорда облысының аумағын, Оңтүстік Қазақстан, Жамбыл және Алматы облыстарының солтүстік аудандарын газбен жабдықтауды жалғастыру мүмкіндігін көрсеткен оң мультипликативтік әсер береді. Бұл ауыл тұрғындарының тұрмысын сапалы деңгейге көтеруге мүмкіндік береді, жаңа және жұмыс істеп тұрған өнеркәсіп объектілері мен ауыл шаруашылығын дамытуға және жаңғыртуға, шағын және орта бизнесті дамытуға және жаңа жұмыс орындарын құруға қозғау салады.
Тұтастай алғанда, жобаны іске асыру газ құбыры трассасының бойында орналасқан Қазақстан Республикасы өңірлерінің әлеуметтік-экономикалық жағдайын жақсартуға алып келеді.
Қазақстан ішкі және сыртқы нарықтарға көмірсутектерді жеткізудің көп векторлы қағидаттарына сүйене отырып, табиғи газдың транзиті мен экспорттық жеткізілімі бойынша барлық экономикалық тиімді бағыттарды дамытуға ұмтылады. Қазақстан-Қытай газ құбыры және Каспий жағалауы газ құбыры жобаларын іске асыру елдің транзиттік және экспорттық әлеуетін жақсартуға мүмкіндік береді және тиісінше, Қазақстан экономикасының дамуына жағдай жасайтын болады.
Қазақстан – Қытай газ құбыры жобасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан-Қытай газ құбырын салу мен пайдаланудағы ынтымақтастық туралы келісімге 2007 жылғы 18 тамызда қол қойылды. Газ құбыры түркімендік және қазақстандық газды тасымалдау үшін қажет.
2009 жылдың аяғында Қазақстан – Қытай газ құбырының бірінші учаскесінің 1-ші желісі 2010 жылы қазанда 2-ші желісі пайдалануға берілді.
2012 жылдың соңына дейін Қазақстан – Қытай газ құбырының 1-ші учаскесінің қуатын кейіннен жылына 40 млрд. текше м-ге дейін кеңейтумен, жылына 30 млрд.т.м.-ге дейін жеткізу жоспарланып отыр.
Каспий маңы газ құбыры жобасы
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ресей Федерациясының Үкіметі және Түркіменстан Үкіметінің арасындағы Каспий жағалауы газ құбырын салудағы ынтымақтастық туралы келісімге 2007 жылғы 20 желтоқсанда Мәскеу қаласында қол қойылды, ол Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 14 мамырдағы Заңымен ратификацияланған.
Газ құбыры ішкі нарыққа жыл сайын көлемі 20 млрд. текше м-ге дейін, оның ішінде қазақстандық газ 10 млрд. текше метрге дейін және 10 млрд. текше метрге дейін түркімендік газды тасымалдауға арналған.
Каспий маңы газ құбырын салу жобасын іске асыру, оны одан әрі дамыту Ресей және Түркімен тараптарының келіскен іс-қимылдарына байланысты болғандықтан, белгілі бір уақытқа кейінге қалдырылды.
3-ші Жаңажол газ өңдеу зауыты жобасын (бұдан әрі – 3-ЖГӨЗ) Сычуан жобалау-іздестіру институты (ҚХР) әзірлеген. Жоба бойынша үшінші зауытта 300-ден аса адам еңбек ететін болады.

Реализация проекта даст положительный мультипликативный эффект, выражающийся в возможности продолжения газификации ранее негазифицированных территорий Кызылординской области, северных районов Южно-Казахстанской, Жамбылской и Алматинской областей с общей численностью населения до 2 млн. человек с охватом около 400 населенных пунктов. Это позволит повысить качественный уровень жизни сельского населения, даст толчок к развитию новых и модернизации существующих объектов промышленности и сельского хозяйства, развитию малого и среднего бизнеса, и, как следствие, созданию новых рабочих мест.
В целом, реализация проекта приведет к повышению социально-экономического положения регионов Республики Казахстан, расположенных вдоль трассы газопровода.
Основываясь на принципах многовекторности поставок углеводородов на внутренние и внешние рынки, Казахстан стремится развивать все экономически выгодные маршруты по транзиту и экспортным поставкам природного газа. Реализация проектов строительства газопровода Казахстан – Китай и Прикаспийского газопровода позволит повысить транзитный и экспортный потенциал страны, и, соответственно, будет способствовать развитию экономики Казахстана.
Проект газопровода Казахстан – Китай
18 августа 2007 года подписано Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве в строительстве и эксплуатации газопровода Казахстан – Китай. Газопровод предназначен для транспортировки газа туркменского и казахстанского происхождения.
В конце 2009 года введена в эксплуатацию 1-я нитка, в октябре 2010 года 2-я нитка первого участка газопровода Казахстан – Китай.
Доведение мощности 1-го участка газопровода Казахстан-Китай до 30 млрд. куб. м в год планируется до конца 2012 года, с последующим расширением до 40 млрд. куб. м в год.
Проект Прикаспийского газопровода
20 декабря 2007 года в Москве было подписано Соглашение между Правительствами Республики Казахстан, Российской Федерации и Туркменистана о сотрудничестве в строительстве Прикаспийского газопровода, ратифицировано Законом Республики Казахстан от 14 мая 2009 года.
Газопровод предназначен для транспортировки газа на внешние рынки в объеме до 20 млрд. куб. м ежегодно, в том числе до 10 млрд. куб. м казахстанского и до 10 млрд. куб. м туркменского газа.
Реализация проекта строительства Прикаспийского газопровода отложена на неопределенное время в связи с тем, что дальнейшие его развитие зависит от согласованных действий российской и туркменской сторон.
Проект третьего Жанажольского газоперерабатывающего завода (далее – ЖГПЗ-3) разработан Сычуанским проектно-изыскательным институтом (КНР). По проекту на третьем заводе будет трудиться более 300 человек.

«3-ЖГӨЗ 2-ші кезеңін салу» объектісі бойынша газ сату нарығына талдау және өнімнің құны мен бастапқы жобасына түзету енгізу жұмыстары жүргізілуде. 2011 жылдың аяғына дейін жобаға түзету енгізу жұмыстарын толығымен аяқтау жоспарлануда. ЖГӨЗ-дің 2-кезегін пайдалануға беру 2013 жылға жоспарланған.
Нормативтік базаны жетілдіру мақсатында Сұйытылған көмірсутек газын жеткізу, тасымалдау және пайдалану қағидаларына өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Магистральдық және газ тарату желілерін пайдалануға, қызмет көрсету мен жөндеуге, шығыс нормаларына қатысты 40 мемлекеттік стандарт, оның басым бөлігі ИСО стандарттарының негізінде әзірленді.
Негiзгi мәселелердi талдау
Негізгі проблемалар мен қауіптер:
ішкі нарықтың солтүстік және орталық аймақтарын табиғи газбен қамтамасыз ету үшін қажетті дамыған газ тасымалдау инфрақұрылымының болмауы;
Өзбекстан мен Ресейден табиғи газ жеткізілімдеріне тәуелді болу;
Қарашығанақ газын өңдеу бойынша өз қуаттарының болмауы;
республиканың газ саласын тиімді дамытуды қамтамасыз ететін заңнамалық базаның жеткілікті болмауы.
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
Қызметтің реттелетін саласының немесе аясының негiзгi параметрлерi
Көмірсутек шикізатын өндіру көлемінің үлкен ауқымына қарамастан, бүгінгі күні Қазақстанда қосылған құны жоғары өнім ала отырып, көмірсутек шикізатын тереңдете өңдеудің толық технологиялық циклі жоқ.
Көмірсутек шикізатын өңдеу мұнай мен газды айырумен шектеледі. Елде кеңес уақытында салынған, әрі қазіргі заманғы стандарттарға сай келмейтін 3 мұнай өңдейтін және 3 газ өңдейтін зауыт жұмыс істейді.
Инвестициялық жобаларды іске асыру халықаралық деңгейге сәйкес келетін көмірсутек шикізатын (мұнай/газ) өңдеудің икемді, интеграцияланған және толық технологиялық схемасын қамтамасыз етеді және бір уақытта бірнеше маңызды міндеттерді шешуге мүмкіндік береді:
үлкен көлемде және жоғары сапалы мұнай өнімдерін шығару;
жоғары қосылған құны бар және халықаралық нарықта талап етілетін базалық мұнай-химия өнімдерін алу;
кейіннен бөлу үшін мұнай-химия шикізатын шығару және жоғары қосылған құны бар кеңейтілген спектр мен мұнай-химия өнімдерін шығару (құрылыс, қаптау және орау материалдары, өндірістік және тұрмыстық тауарлар және т.б.);
көмірсутек шикізатын кешенді тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ету;
қоршаған ортаға теріс әсерді азайту;
нақты өнімдерді мұнай-химия шикізатын шығару бойынша шағын және орта бизнесті дамыту үшін жағдай жасау.

По объекту «Строительство 2-ой очереди ЖГПЗ-3» проводится работа по анализу рынка реализации газа и стоимости продукта и корректировке первоначального проекта. До конца 2011 года планируется полностью завершить работы по корректировке. Ввод в эксплуатацию 2-ой очереди ЖГПЗ запланирован на 2013 год.
В целях совершенствования нормативной базы внесены изменения и дополнения в Правила поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами. Разработано около 40 государственных стандартов, касающихся эксплуатации магистральных и газораспределительных сетей, обслуживания и ремонта, норм расхода, из них большая часть на основе стандартов ИСО.
Анализ основных проблем
Основные проблемы и угрозы:
отсутствие развитой газотранспортной инфраструктуры, необходимой для обеспечения природным газом северной и центральной зоны внутреннего рынка;
зависимость от поставок природного газа из Узбекистана и России;
отсутствие собственных мощностей по переработке Карачаганакского газа;
отсутствие достаточной законодательной базы, обеспечивающей эффективное развитие газовой отрасли республики.
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Несмотря на большие объемы добычи углеводородного сырья, на сегодняшний день в Казахстане отсутствует полный технологический цикл глубокой переработки углеводородного сырья с получением продукции с высокой добавленной стоимостью.
Переработка углеводородного сырья ограничивается сепарацией нефти и газа. В стране действуют 3 нефтеперерабатывающих и 3 газоперерабатывающих завода, построенные в советское время и не отвечающие современным стандартам.
Разработаны и начата реализация инвестиционных проектов создания нефтехимических производств мирового уровня, которые обеспечат создание гибкой, интегрированной и полной технологической схемы переработки углеводородного сырья (нефть/газ), соответствующей международному уровню, и позволит одновременно решить несколько важных задач:
производить в большом объеме и более высокого качества нефтепродукты;
получить базовые нефтехимические продукты, которые уже являются продукцией с высокой добавленной стоимостью и востребованы на международном рынке;
производить нефтехимическое сырье для последующих переделов и производства расширенного спектра нефтехимической продукции с высокой добавленной стоимостью (строительные, облицовочные и упаковочные материалы, товары промышленного и бытового назначения и т.д.);
обеспечить комплексную переработку углеводородного сырья;
уменьшить негативное воздействие на окружающую среду;
создать условия для развития малого и среднего бизнеса по производству из нефтехимического сырья конкретной потребительской продукции.

Мұнай-химия өндірістерін құрудың және МӨЗ-ді жаңғырту мен технологиялық қайта жарақтандырудың инвестициялық жобалары Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасына және Қазақстанның индустрияландыру 2010 – 2014 жылдарға арналған картасына, Мұнай-газ секторын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламаға енгізілген.
Атырау облысында базалық мұнай-химия өнімдері этилен, полиэтилен және полипропилен шығару бойынша интеграцияланған газ-химия кешені салынатын болады. Жобаға салынатын инвестиция көлемі 945 млрд. теңгені құрайды. Оны табысты іске асыру, қарыз және акционерлік қаражаттарды уақтылы бөлуді және игеруді қамтамасыз ету үшін жоба кезеңдер бойынша іске асырылады: Жобаның 1-кезеңі жылына қуаты 500 мың тонна полипропилен өндірісін қамтамасыз етеді, 1-кезеңнің құны шамамен 300 млрд. теңгені құрайды; 2-кезең - жылына 800 мың тонна полиэтилен, құны 645 млрд. теңгені құрайды. Жобаны іске асыру мерзімі: 2010–2016 жылдар. Жобаның операторы – «Kazaldistan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС (бұдан әpi – KPI). Газ-химия кешеніне ұзақ мерзімді кезеңде газ шикізатын жеткізуді «Теңізшевройл» ЖШС жүзеге асыратын болады (ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 142 қпү қаулысы).
Құрылыс жұмыстарын жүргізу үшін конкурс негізінде бірінші кезең бойынша жобаның Бас мердігері болып «Sinopec Engineering» Қытай компаниясы іріктеліп алынды. 2010 жылғы 19 наурызда «сақадай сай» жобасының 1-кезеңін салу келісімшартына қол қойылды, қaзipгi уақытта жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу басталды.
2010 жылғы наурызда СВI Lummus (АҚШ) компаниясымен пропанды дегидрациялау және полипропиленді шығару технологиясына арналған лицензиялық келісімдерге қол қойылды.
Полипропиленді өткізуге кепілдік беру мақсатында «Sinopec Engineering» компаниясы дайын өнімдерді кепілді өткізу шартына (off-take agreement) қол қойды.
Ұқсас кешендер құрылысының халықаралық тәжірибесін ескере отырып және мұнай-химия өндірісіне едәуір инвестиция көлемін салу үшін тартымдылықты қамтамасыз ету үшін мемлекет жобаға қолдау көрсетуді шешті:
жобаны іске асыру үшін қолайлы экономикалық және әкімшілік жағдайлар жасалды – Мемлекет басшысының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы № 495 Жарлығымен Атырау облысында «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылды. 2010 жылдан бастап АЭА аумағында инфрақұрылым құрылысы басталды (АЭА әкімшілік ғимаратын және аумақты қоршау);
жобаның I кезеңінің ЖСҚ әзірлеу және жеке инфрақұрылым объектілерін салуды 14 млрд. теңге көлемінде бюджеттік кредит қаражатының есебінен жүзеге асырылды.

Инвестиционные проекты создания нефтехимических производств и модернизации и технологическому перевооружению НПЗ включены в Государственную программу по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и Карту индустрилизации Казахстана на 2010 – 2014 годы, отраслевую программу по развитию нефтегазового сектора на 2010 – 2014 годы.
В Атырауской области будет построен интегрированный газохимический комплекс по производству базовой нефтехимической продукции – этилена, полиэтилена и полипропилена. Объем инвестиций в проект составляет порядка 945,0 млрд. тенге. Чтобы обеспечить успешную его реализацию, своевременное выделение и освоение заемных и акционерных средств проект будет реализован по фазам: 1 фаза проекта обеспечит производство полипропилена мощностью – 500 тыс.тонн/год, стоимость 1 фазы составляет около 300,0 млрд.тенге; 2 фаза – полиэтилена 800 тыс.тонн/год со стоимостью 645,0 млрд. тенге. Срок реализации проекта: 2010 – 2016 годы. Оператор проекта – ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» (далее – KPI). Поставка газового сырья на газохимический комплекс будет осуществлена ТОО «Тенгизшевройл» на долгосрочный период (постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 142 дсп).
Генеральным подрядчиком проекта на конкурсной основе для осуществления строительных работ по первой фазе выбрана китайская компания «Sinopec Engineering». 19 марта 2010 года подписан контракт на строительство 1 фазы проекта «под ключ», которой в настоящее время начата разработка проектно-сметной документации.
В марте 2010 года подписаны лицензионные соглашения на технологии дегидрирования пропана и производство полипропилена с компанией CBI Lummus (США).
В целях гарантирования сбыта полипропилена компанией заключен договор на гарантированный сбыт готовой продукции (off-take agreement) с компанией «Sinopec Engineering».
Учитывая международный опыт строительства аналогичных комплексов и для обеспечения привлекательности для вложения значительных объемов инвестиций в нефтехимические производства, государство решило оказать поддержку проекту:
созданы благоприятные экономические и административные условия для реализации проекта – Указом Главы государства от 19 декабря 2007 года № 495 создана специальная экономическая зона (далее – СЭЗ) «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк» в Атырауской области. С 2010 года начато строительство инфраструктуры территории СЭЗ (административного здания и ограждения территории СЭЗ);
разработка ПСД и строительство отдельных объектов инфраструктуры I фазы осуществлено за счет средств бюджетного кредита в объеме 14 млрд. тенге.

I кезеңнің негізгі объектілері, оның ішінде өндірістік қондырғыларын салу 207 млрд. теңге көлемінде Қытайдың Экспорт-Импорт Банкінің кредиттік желісінің қаражатының есебінен жүзеге асырылуда. 2011 жылғы 23 наурызда Шанхай қаласында (ҚХР) CB&I Lummus, Sinopec Engineering мен KPI арасында кездесу өткізілді, осы кездесуде CB&I Lummus Sinopec Engineering және KPI-ге пропанды дегидрирлеу қондырғысына арналған жобалық технологиялық құжаттардың жинақталымы ресми түрде берілді, полипропиленді өндіру қондырғысына жобалық технологиялық құжаттардың жинақталымын беру жөніндегі осыған ұқсас кездесу 2011 жылғы 24 наурызда болып өтті.
2011 жылғы 13 маусымда ҚХР Төрағасы Ху Цзиньтаоның Қазақстан Республикасына сапары шеңберінде «Біріккен химия компаниясы» ЖШС пен Қытайдың Экспорт-Импорт Банкі қаржы ынтымақтастығы (технологиялармен және қаржылық ақпаратпен алмасудағы ынтымақтастықты нығайту) туралы Негіздемелік келісімге қол қойылды.
Инфрақұрылым объектілерін жобалау аяқталды. Мынадай инфрақұрылым объектілері бойынша Мемсараптаманың қорытындысы бар: автожол (асфальтбетон салу аяқталуда), теміржол (жер төсемін салу аяқталды), электр желісі берілісі (материалдар сатылды, құрылыс басталды), су құбыры және отын құбыры (материалдарды сатып алу жүргізілуде); қалғандары бойынша - қарау кезеңінде.
Екінші кезең бойынша (полиэтиленді өндіру) қазіргі уақытта Foster Wheeler (АҚШ) Жобаның Екінші кезеңінің ТЭН-нін жаңартуды аяқтау үстінде. «LG CHEM» корей компаниясы Жобаның екінші кезеңінің стратегиялық серіктестігі болып анықталды, онымен 2011 жылы «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.» ЖШС қазақстандық компаниясымен бірлескен кәсіпорынды құру туралы келісімге, сондай-ақ жобаны қаржыландыру бойынша Өзара түсіністік туралы меморандумға және өнімді сату бойынша шартқа қол қойылды.
Атырау МӨЗ-де жылына 133 мың тонна бензол және 496 мың тонна көлемінде параксилол шығаратын хош иicтi көмірсутектерді өндіру кешенінің құрылысы басталды. Жобаның құны – 169,5 млрд. теңге.
2009 жылғы қазанда АМӨЗ және «Sinopec Engineering» Қытай компаниясы арасында «сақадай сай» жағдайында кешен салуға арналған ЕРС-келісімшартына қол қойылды. «GUPC» Қытай компаниясымен параксилолды сатып алу ниеті туралы келісімге қол қойылды. Жобаны қаржыландыру «Қазақстан Даму Банкі» АҚ мен ЭксимБанкі (КХР) арасында жасалған Бас кредиттік келісім шеңберінде жүзеге асырылатын болады. 2010 жылғы 30 шілдеде ҚДБ және АМӨЗ арасында Жобаны қаржыландыруға арналған Бас кредиттік келісімге қол қойылды, 2010 жылғы 4 қыркүйекте «бipiнші кірпішін» қалау рәсімі өткізілді. АМӨЗ-де кешеннің құрылысын салу бойынша жұмыстардың аяқталуы 2013 жылдың аяғына дейін жоспарлануда.

Строительство основных объектов I фазы, в том числе производственных установок, осуществляется за счет заемных средств кредитной линии Экспортно-Импортного Банка Китая в объеме 207 млрд. тенге. 23 марта 2011 года в Шанхае (КНР) была проведена встреча между CB&I Lummus, Sinopec Engineering и KPI, на которой CB&I Lummus официально передал Sinopec Engineering и KPI комплект проектной технологической документации на установку дегидрирования пропана, 24 марта 2011 года состоялась аналогичная встреча по передаче комплекта проектной технологической документации на установку производства полипропилена.
13 июня 2011 года в рамках визита Председателя КНР Ху Цзиньтао в Республику Казахстан ТОО «Объединенная химическая компания» и Экспортно-импортный Банк Китая заключили Рамочное соглашение о финансовом сотрудничестве (укрепление сотрудничества в обмене технологиями и финансовой информацией).
Проектирование объектов инфраструктуры завершено. По следующим объектам инфраструктуры имеются заключения Госэкспертизы: автодорога (завершается укладка асфальтобетона), ж/д путь (завершена укладка земляного полотна), линия электропередач (закуплены материалы, начато строительство), водопровод и топливный газопровод (ведется закуп материалов); по остальным - на стадии рассмотрения.
По Второй фазе (производство полиэтилена) в настоящее время Foster Wheeler (США) завершает обновление ТЭО Второй фазы Проекта. Стратегическим партнером по Второй фазе определена южнокорейская компания «LG CHEM», с которой в 2011 году подписано Соглашение о создании совместного предприятия с казахстанской компанией ТОО «Kazakhstan Petrochemical Industries Inc.», а также Меморандум о понимании относительно проектного финансирования и договор по реализации продукции.
На Атырауском НПЗ начато строительство комплекса по производству ароматических углеводородов мощностью – бензола в объеме 133 тыс. тонн/год, параксилола – 496 тыс. тонн/год. Стоимость проекта – 169,5 млрд. тенге.
В октябре 2009 года подписан ЕРС-контракт между АНПЗ и китайской компанией «Sinopec Engineering» на строительство «под ключ» комплекса. Подписано соглашение о намерениях купли-продажи параксилола с китайской компанией «GUPC». Финансирование Проекта будет осуществляться в рамках генерального кредитного соглашения между АО «Банк Развития Казахстана» и Эксимбанком (КНР). 30 июля т.г. между БРК и АНПЗ подписано генеральное кредитное соглашение на финансирование проекта, а 4 сентября 2010 года проведена церемония закладки «первого камня». Завершение работ по строительству комплекса на АНПЗ планируется до конца 2013 года.

2010 жылы Қазақстанның климаттық жағдайына сәйкес келетін жылына көлемі 420 мың тонна жол битумын өндіретін, Қаражанбас ауыр мұнайын тереңдетіп өңдеуді қамтамасыз ететін Ақтау пластикалық массалар зауытында жол битумын өндіруді іске асыру басталды. Жобаның жалпы бюджеті – 43,5 млрд. теңге.
Жобаны іске асыру үшін 2009 жылы «CITIC Group» Қытай корпорациясы мен «ҚазМұнайГаз» ҰК» АҚ еншілес компаниясы – «Kazakstan Petrochemical Industries» АҚ Қазақстан компаниясы арасында тепе-теңдік негізінде «CASPI BITUM» бipлескен кәсіпорны» ЖШС құрылды. «CASPI BITUM» БК» ЖШС 2010 жылғы қыркүйекте «Bank of China Grand Cayman Branch» бipгe қарыз қаражаттарын рәсімдеуді аяқтады, битум зауыты объектілерін салу мақсатында «ҚазҚұрылысСервис» МГҚК» АҚ және «CITIC Construction» ЖШС консорциумын құрды. Шикізатпен қамтамасыз ету, негізгі және қосалқы жабдықтарға тапсырыстарды орналастыру мәселесі шешілген, құрылыс кезеңі басталды.
Іске асырылып жатқан жоғарыда аталған жобалардың барлығы және жоспарланған өндірістер жақын перспективада бip-бірімен байланысты экономика салаларының мультипликативтік өсуін қамтамасыз етеді. Экспорттан басқа, Қазақстан нарығы әртүрлі сападағы мұнай-химия шикізатымен камтамасыз етіледі, бұл пластмассадан, құрылыс материалдарын, жеңілдетілген материалдардан қосалқы өндірістік құралдарды, медицинаға және тұрмысқа арналған тауарларды, әртүрлі өнімдерді шығару бойынша және кіші орта бизнес өндірістерімен кәсіпорындарын құру үшін отандық бизнестің мүдделілігін жандандырады.
Негiзгi мәселелердi талдау
Жаңа мұнай-химия өндірістерін құру бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру үлкен капитал сыйымдылығымен сипатталады және инвестициялардың елеулі көлемдерiн бiр сәтте тарту, соның iшiнде стратегиялық әрiптестi iздестiрумен талап етіледi.
Шикізатты тартудың экспорттық жеткізілімі болған жағдайда ұзақ мерзімге арналған шикізаттың қажетті мөлшерін олардың мұнай-химия өнімдерін өңдеу және өндірісі үшін қамтамасыз ету.
Қазіргі уақытта өндірілетін көмірсутек шикізатының негізгі көлемі экспортқа жіберіледі және отын нұсқасы бойынша пайдаланылады, көмірсутек шикізатын бастапқы өңдеу мұнай-химия шикізатын одан әрі шығармай, мұнай мен газды сепарациялауға негізделген.
45 жыл бұрын құрылған мұнай-химия кәсіпорындары, негізгі өндірістік қорлар тауарлық өнімді шектелген көлемдерде (полистирол, полипропилен) немесе сырттан әкелінген шикізатпен (Ресей Федерациясы – синтетикалық каучуктар, қоспалардың негізгі компоненттері және т.б.) шығарып отырды.

В 2010 году начата реализация инвестиционного проекта «Строительство завода по производству дорожного битума на Актауском заводе пластических масс», который обеспечит глубокую переработку тяжелой Каражанбасской нефти с производством дорожного битума в объеме не менее 420 тыс. тонн/год, соответствующего климатическим условиям Казахстана. Общий бюджет Проекта – 43,5 млрд. тенге.
Для реализации проекта между китайской корпорацией «CITIC Group» и казахстанской компанией AO «Кazakstan Petrochemical Industries» – дочерней компанией АО «НК «КазМунайГаз» в 2009 году на паритетной основе было создано ТОО «Совместное предприятие «CASPI BITUM». ТОО «СП «CASPI BITUM» в сентябре 2010 года завершил оформление заемных средств с «Bank of China Grand Cayman Branch», создан консорциум между АО «НГСК «КазСтройСервис» и ТОО «CITIC Construction» с целью строительства объектов битумного завода. Вопросы сырьевого обеспечения, размещения заказов на основное и вспомогательное оборудование решены, начат этап строительства.
Все вышеназванные реализуемые проекты и планируемые производства в ближайшей перспективе обеспечат мультипликативный эффект роста смежных отраслей экономики. Помимо экспорта, рынок Казахстана будет обеспечен нефтехимическим сырьем различного качества, что должно активизировать интерес отечественного бизнеса для создания предприятий и производств малого среднего бизнеса по выпуску разнообразной продукции из пластмассы, строительных материалов, вспомогательного промышленного оборудования из облегченных материалов, товаров медицинского и бытового назначения.
Анализ основных проблем
Реализация инвестиционных проектов по созданию новых нефтехимических производств характеризуется большой капиталоемкостью и требует одномоментного привлечения значительных объемов инвестиций, в том числе с поиском стратегического партнера.
Обеспечение необходимых объемов сырья на долгосрочный период для их переработки и производства нефтехимической продукции при наличии привлекательных экспортных поставок сырья.
В настоящее время основной объем добываемого углеводородного сырья поставляется на экспорт и используется по топливному варианту, первичная переработка углеводородного сырья основана на сепарации нефти и газа без дальнейшего производства нефтехимического сырья.
Нефтехимические предприятия, основные производственные фонды которых были созданы 45 лет назад, выпускали товарную продукцию в ограниченных объемах (полистирол, полипропилен) или на завозном нефтехимическом сырье (Российская Федерация – синтетические каучуки, основные компоненты присадок и так далее).

Сонымен бірге, мұнай-химия өндірістерін құру үшін жеткілікті шикізат ресурстары бар: Қазақстан Республикасының түрлі өңірлеріндегі кен орындарын игерген кезде газдың жалпы көлемінің 13-тен 16 %-ға дейін және одан жоғары этан құрамының фракциялары болатын табиғи және ілеспе газдар, бұлар негізгі мұнай-химия өнімі – этиленді өндіру үшін негізгі экономикалық және технологиялық басымдық болып табылады. Жол маркалы битумдарды өндіру үшін мұнай Батыс Қазақстанның кен орындарынан өндіріледі.
Түпкілікті бағасында тасымалдау құрамының елеулі үлесін ескере отырып, қазақстандық мұнай-химия өнімінің бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету:
қазақстандық мұнай-химия өнімінің халықаралық нарықта өз орнына ие болуы үшін Қазақстанның негізгі өткізу нарықтарының қашықтығын және тасымалдау құрамы есебінен түпкілікті бағаның қымбаттайтынын ескерген өте маңызды;
мұнай-химия өнімін нарыққа тасымалдау уақытында логистикаға арналған қосымша шығындар көмірсутек шикізатын тереңдетіп өңдеу бойынша жаңа өндірістерді құруға неғұрлым жоғары шығындарға әкелуі мүмкін;
Қазақстаннан Еуропаға және Қытайға негізгі мақсатты нарықтарға мұнай-химия өнімін тасымалдауға арналған шығындар басқа ірі экспорттаушыларға қарағанда айтарлықтай жоғары болады.
Мұнай-химия өндірісіндегі жұмыс үшін дайын кәсiби кадрлардың және техникалық персоналдың, орта және жоғары буындағы инженер мамандардың болмауы:
техника мен технологиялардың қазіргі заманғы даму деңгейін көрсететін біліктілік талаптарының, сондай-ақ қызметкерлер жауапкершілігінің нақты белгілі бір түрлерінің болмауы осы проблеманың болуының маңызды себебі болып табылады;
біліктілік талаптарын жетілдіру жөніндегі мақсаттарға қол жеткізу үшін әртүрлі біліктілік деңгейлері бойынша қызметкерлердің біліктілігіне және құзыреттілігіне қойылатын талаптарды толық білдіретін кәсіби стандарттар әзірлеуге қажет.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Ішкі тәуекелдер – қызметін «Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағында жүзеге асыратын ұйымдарға жеңілдікті салық салу алынып тасталынуы мүмкін.
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдар – жобалар экономикасы мен олардың табыстылығының нашарлауы, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құны бәсекеге қабілетті бола алмайды, бұл өнім өткізуді қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (қарыз) қаржыландыруды уақтылы тартуды қиындатады.
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс-шаралар – дайын өнімді өндіру кезеңінде де, осы өндірістерді салу кезеңінде де капиталды қажет ететін инвестициялық мұнай-химия жобаларын іске асыру үшін АЭА шарттарын сақтау, бюджеттік кредит қаражатын уақтылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
Қазіргі ақпараттық технологиялар базасында жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару жүйесін дамыту.
Қоғамның қазіргі даму кезеңіне байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының алдында жаңа талаптар туындап отыр. Бүгінгі күннің негізгі талабы – тоқтаусыз, қарқынды өзгеріп жатқан сыртқы жағдайда тиімді өз қызметін жүзеге асыру. Басқарма жүйесінің өзгеріп жатқан талаптарға қажетті бейімделуі үнемділік талаптарының үнемі жоғарылауынан және мемлекеттік құрылым нәтижелілігінің өсуіне байланысты қиындатылады.
Қазіргі әлемдегі басқарушылық сапалы ақпаратты пайдалану мен жинақталған білімді интеграциялауға негізделген. Ақпаратты талдау, жүйелендіру, жинақтау және ұсыну қабілеті маңызды басқару дағдысы болып табылады.
Мемлекеттік органдарды ақпараттандыру мемлекеттік құрылымдардың қызметі процесінде туындайтын және пайдаланылатын ақпаратты басқару үшін жағдай тудыру процесі ретінде Қазақстанда жүргізілетін әкімшілік реформалардың құрамдас бөлігі болып табылады.

Вместе с тем, для создания нефтехимических производств есть достаточные ресурсы сырья: природные и попутные газы при освоении месторождений в различных регионах Республики Казахстан, в которых фракция, содержащая этан, составляет от 13 до 16% и выше от общего объема газа, что является основным экономическим и технологическим преимуществом для производства этилена – базового нефтехимического продукта. Для производства битумов дорожных марок добывается нефть с месторождений Западного Казахстана.
Обеспечение конкурентоспособности казахстанской нефтехимической продукции с учетом значительной доли транспортной составляющей в конечной цене:
для завоевания казахстанской нефтехимической продукцией экономической ниши на международном рынке важно учесть территориальную отдаленность Казахстана от основных рынков сбыта и удорожание в конечной цене от транспортной составляющей;
дополнительные затраты на логистику во время транспортировки нефтехимической продукции на рынок могут привести к более высоким затратам на создание новых производств по глубокой переработке углеводородного сырья;
затраты на транспортировку нефтехимической продукции из Казахстана на основные целевые рынки в Европе и Китае будут значительно выше, чем у других крупных экспортеров.
Отсутствие подготовленных профессиональных кадров и технического персонала, специалистов - инженеров среднего и высшего звена для работы на нефтехимических производствах:
значимой причиной существования данной проблемы является отсутствие квалификационных требований, отражающих современный уровень развития техники и технологий, а также четко определенных видов ответственности работников;
для достижения целей по совершенствованию квалификационных требований необходима разработка профессиональных стандартов, представляющих собой подробно изложенные требования к квалификации и компетенциям работников по различным квалификационным уровням.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Внутренний риск – возможная отмена льготного налогообложения организациям, осуществляющим деятельность на территории специальной экономической зоны «Национальный индустриальный нефтехимический технопарк».
Возможные последствия в случае непринятия мер по управлению рисками – ухудшение экономики проектов и их рентабельности, себестоимость конечной нефтехимической продукции будет неконкурентоспособна, что осложнит обеспечение рынка сбыта, а также своевременное привлечение внешнего (заемного) финансирования.
Мероприятия по управлению рисками – сохранение условий СЭЗ для реализации капиталоемких инвестиционных нефтехимических проектов, как на этапе производства готовой продукции, так и на этапе строительства данных производств, своевременное выделение и освоение средств бюджетного кредита, привлечение и освоение внешнего финансирования.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения операций по недропользованию
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Развитие системы государственного управления недропользованием на базе современных информационных технологий.
Современный этап развития общества ставит новые условия перед государственными органами Республики Казахстан. Основное требование сегодняшнего дня – это способность эффективно осуществлять свою деятельность в условиях непрерывно, стремительно изменяющихся внешних условий. Необходимость быстрой адаптации системы управления к изменяющимся условиям усугубляется требованием постоянного повышения эффективности и результативности деятельности государственных структур.
Управление в современном мире основано на использовании качественной информации и интеграции накопленных знаний. Способность анализировать, систематизировать, накапливать и представлять информацию является важнейшим управленческим навыком.
Информатизация государственных органов как процесс создания условий для управления информацией, возникающей и используемой в процессе деятельности государственных структур, является составной частью проводимых в Казахстане административных реформ.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы № 1297 қаулысымен бекітілген Нәтижеге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдамаға сәйкес әр мемлекеттік орган жоспарлау кезеңінде нәтижеге, мониторингке, мақсатқа қол жеткізу дәрежесін бағалауға бағдарланған бюджетті жоспарлау үшін теңдестірілген көрсеткіштер жүйесін әзірлеуге тиіс.
Қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу арқылы оның ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету сапасын жақсарту есебінен жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру мақсатында мұнай-газ, мұнай-химия өнеркәсібі салаларында, көмірсутек шикізаты тасымалын пайдаланудың тиімділігін арттыру үшін 2008 жылы «Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесі» интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ҚР ЖП БМБЖ ИАЖ) құру жөнінде жұмыстар басталды.
ҚР ЖП БМБЖ ИАЖ ақпараттық жүйесін дамыту – конкурстық рәсімдерден бастап, пайдалы қазбаларды өндіру, өңдеу, тасымалдау және сату көлемі туралы ақпаратқа дейінгі жер қойнауын пайдалану саласындағы барлық ақпаратты бақылап отыруға мүмкіндік береді. Бұл экономиканың өндіруші салаларының тиімділігін арттыру үшін шешімдер қабылдаған кезде елдің мұнай-газ саласындағы экспорттық әлеуетін болжауға және әлемдік шикізат нарығы ахуалындағы өзгерістерді дер кезінде ескеруге мүмкіндік береді.
ҚР ЖП БМБЖ ИАЖ-ды іске асыру жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді автоматтандыруға мүмкіндік береді:
Р/с №
Қызметтің атауы
Көрсету нысаны
Іске асыру мерзімі
1
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісім шартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды тіркеу
Ішінара автоматтандырылған қызмет
2014 – 2015 жылдар
2
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға, өндіруге және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісім шартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығы кепіл шартын тіркеу
Ішінара автоматтандырылған қызмет
2014 – 2015 жылдар
Қазіргі уақытта ҚР ЖП БМБЖ ИАЖ тәжірибелік-өнеркәсіптік пайдалану сатысында тұр.
МГМ-нің негізгі міндеттерінің бірі өнімді бөлу туралы келісімдерден туындайтын Өкілетті органның құзыретін іске асыруды қамтамасыз ету болып табылады және тиісінше МГМ-ге Өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асыру функциясы жүктелді.
Осыған байланысты МГМ белгіленген тәртіппен өнімді бөлу туралы келісімдерде өкілетті органның мүдделерін іске асырады, оның ішінде ұлттық компанияның еншілес ұйымының қатысу үлестерін өтеусіз сенімгерлік басқаруды жүзеге асырады.

В соответствии с Концепцией по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297, каждым государственным органом на этапе планирования должна быть разработана система сбалансированных показателей для планирования бюджета, ориентированного на результат, мониторинга и оценки степени достижения цели.
В целях повышения эффективности государственного управления недропользованием за счет улучшения качества его информационно-аналитического обеспечения путем внедрения современных информационных технологий, для повышения эффективности управления в сферах нефтегазовой, нефтехимической промышленности, транспортировки углеводородного сырья в 2008 году в рамках «электронного правительства» начаты работы по созданию Интегрированной информационной системы «Единая государственная система управления недропользованием Республики Казахстан» (далее – ИИС ЕГСУ НП РК).
Развитие информационной системы ИИС ЕГСУ НП РК даст возможность проследить всю информацию в сфере недропользования – начиная от конкурсных процедур и заканчивая информацией об объемах добычи, переработки, транспортировки и реализации полезных ископаемых. Это позволит прогнозировать экспортный потенциал страны в сфере нефтегазовой промышленности и своевременно учитывать изменение ситуации на мировом рынке сырья при принятии решений для повышения эффективности добывающих отраслей экономики.
Реализация ИИС ЕГСУ НП РК позволит автоматизировать государственные услуги, оказываемые физическим и юридическим лицам:
п/п
Наименование услуги
Форма
предоставления
Срок реализации
1
Регистрация контрактов на
недропользование, за
исключением контракта на
разведку, добычу или
совмещенную разведку и добычу
общераспространенных полезных
ископаемых
Частично
автоматизиро-
ванная услуга
2014 – 2015
годы
2
Регистрация договора залога
права недропользования, за
исключением контрактов на
разведку, добычу и на
совмещенную разведку и добычу
общераспространенных полезных
ископаемых
Частично
автоматизиро-
ванная услуга
2014 – 2015
годы
В настоящее время ИИС ЕГСУ НП РК находится на стадии опытно-промышленной эксплуатации.
Одной из основных задач МНГ является обеспечение реализации компетенции Полномочного органа, вытекающей из соглашений о разделе продукции и, соответственно, возложена на МНГ функция реализации интересов полномочного органа в Соглашениях о разделе продукции.
В этой связи в установленном порядке МНГ реализует интересы полномочного органа в соглашениях о разделе продукции, в том числе осуществляет безвозмездное доверительное управление долями участия дочерней организации национальной компании.

Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне әкімшілік кедергілерді азайту мақсатында МГМ-мен мұнай-газ саласындағы кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдері әзірленді. Көрсетілген өлшемдер Экономикалық даму және сауда министрлігі мен МГМ-нің бірлескен бұйрықтарымен бекітілгеннен кейін жеке кәсіпкерлік субъектілерін тексеру жылдық жоспары әзірленетін болады. 2012 жылы 40 жеке кәсіпкерлік субъектісіне тексеру жүргізу жоспарлануда.
Негiзгi мәселелердi талдау
Негізгі мәселелер мен қауіптер:
Көмірсутегі пайдалы қазбаларын өңдеу, қайта өңдеу және өткізу көлемдері туралы есептік ақпараты, жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарт талаптарын орындау туралы ақпараты қағаз түрінде беріледі. Сондықтан, мемлекеттік органдардың және жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылы ұзақ уақытты алады және жер қойнауын пайдалану саласында басқару тиімділігі төмендейді.
Негiзгi сыртқы және iшкi факторларды бағалау
Жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік органдар және жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылын автоматтандыру саласында негізгі сыртқы факторларға жер қойнауын пайдалану саласында жұмыстың болжанатын көлемін төмендету жатады, бұл бірінші кезекте, минералдық ресурстарға бағаның төмендеуімен қатар осы қызметтерге сұраныстың төмендеуіне байланысты болады. Сонымен бірге, жақын болашақта минералдық ресурстарға әлемдік бағаның төмендеуі болжанбайды және осы фактордың әсері өте төмен болып табылады.

В целях снижения административных барьеров на субъекты частного предпринимательства МНГ разработаны Критерии оценки степени риска субъектов предпринимательства в нефтегазовом комплексе. После утверждения совместным приказом Министерства экономического развития и торговли, МНГ указанных критериев, будет составлен годовой план проверок субъектов предпринимательства. В 2012 году планируется проведение 40 проверок субъектов предпринимтельства.
Анализ основных проблем
Основные проблемы и угрозы:
Предоставление отчетной информации об объемах добычи, переработки, транспортировки и реализации углеводородных полезных ископаемых, информация о выполнении недропользователями контрактных условий представляется в бумажном виде. Вследствие чего, взаимодействие государственных органов и недропользователей занимает продолжительное время и снижается эффективность управления в сфере недропользования.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
К основным внешним факторам в сфере автоматизации взаимодействия государственных органов и недропользователей в сфере недропользования относится снижение прогнозируемых объемов работ в сфере недропользования, что может быть связано, в первую очередь, со снижением спроса на данные услуги в связи с падением цен на минеральные ресурсы. Вместе с тем снижение мировых цен на минеральные ресурсы в ближайшую перспективу не прогнозируется, и влияние этого фактора является небольшим.

Негізгі ішкі факторларға жобаның талап етілмейтін тәуекел дәрежесі, ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ жобасын құрудың техникалық тәуекелдері және жобаның ауқымдылығына байланысты тәуекелдер жатады. Жобаны іске асыру жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Жер қойнауын пайдалану мәселелері Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді артықшылықтарына (№ 3 және № 5) және кіретінін ескере отырып, бүгінгі күні де өзекті болып табылады, жүйені енгізу кезінде Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланудың басқарудың тиімділігін арттырады. Жобаның талап етілмейтін тәуекел дәрежесі төмен болып табылады. ҚР ЖҚ БМБЖ ИАЖ жүйесінің қуаттылығын пайдаланбау тәуекелі кем болып табылады.
Жобаның техникалық тәуекелдеріне құрылған өнімнің және таңдап алынған тұғырнаманың МГМ мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі, «электрондық үкіметке» интеграцияланбауы. Осы тәуекелдерді басқару іс-шаралары мыналар болып табылады:

К основным внутренним факторам относятся степень риска невостребованности проекта, технические риски проекта по созданию ИИС ЕГСУ НП РК и риски, связанные с масштабом проекта. Реализация проекта позволит повысить эффективность государственного управления в сфере недропользования. Учитывая, что вопросы недропользования входят в долгосрочные приоритеты (№ 3 и № 5) Стратегии развития Казахстана до 2030 года и являются актуальными на сегодняшний день, при внедрении системы повысится эффективность управления недропользованием Республики Казахстан. Степень риска невостребованности проекта является низкой. Риск недоиспользования проектных мощностей системы ИИС ЕГСУ НП РК также является минимальным.
К техническим рискам проекта относятся несоответствие созданного продукта и выбранной платформы целям и функциям МНГ, невозможность интеграции в «электронное правительство». Мероприятиями по управлению данными рисками являются:

1. біліктілік өлшемдері бойынша жобалау командасының қатал іріктелуі. Жоба қатысушыларын жобалау жұмыстарының технологиясына, аспаптық құралдарға үйрету;
2. кәсіпорын стандарттарын жобалау жұмыстарына пайдалану, жоба стандарттарын әзірлеу;
3. жобалық топқа мемлекеттік және жергілікті атқарушы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін жобалау командасына тарту.
Жоба ауқымдылығына байланысты тәуекелдерге жоба сапасының төмендеуі жатады және МГМ мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі. Тәуекелдердің төмендеуі үшін әр жұмыс сатысына, қатысушылардың өзара іс-қимылына, жұмыстың ұйымдастырылуына егжей-тегжейлі талдау жүргізіледі. Сондай-ақ жете пысықталған сапалық бағдарлама, пысықталған жоба конфигурациясымен басқару, қатысушылардың өзара арнайы рәсімдері қолданылады.

1. строгий отбор проектной команды по квалификационным критериям. Обучение участников проекта технологии проектных работ, инструментальным средствам;
2. использование стандартов предприятия на проектные работы, разработка стандартов проекта;
3. вовлечение в проектную команду работников государственных и местных исполнительных государственных органов.
К рискам, связанным с масштабом проекта относятся уменьшение качества проекта и несоответствие целям и функциям МНГ. Для снижения риска проводится детальный анализ каждого этапа работ, взаимодействия участников, организации работ. А также применяется детально проработанная программа качества, отработанное управление конфигурацией проекта, специальные процедуры взаимодействия участников.

3. Стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
Стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын серпінді дамыту
1.1-мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
Осы мақсатқа қол жеткізуге бағытталған бюджеттік бағдарламаның коды 001
Нысаналы индикатор (қол жеткізудің түпкілікті мерзімін (кезеңін) көрсетумен)
Ақпарат көзі
Өлшем бірлігі
2009 жылдың нақтысы
2010 жылдың нақтысы
Ағымдағы кезеңде, жыл

3. Стратегические направления, цели, задачи, целевые
индикаторы, мероприятия и показатели результатов
Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы,
мероприятия и показатели результатов
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Эффективное освоение и использование нефтяных ресурсов
Код бюджетной программы, направленной на достижение данной цели 001
Целевой индикатор
(с указанием
окончательного
срока (периода)
достижения)
Источник инфор-
мации
Ед.
изм.
Факт
2009 год
Факт
2010 год
В плановом периоде, год

100,0
94,6
120,0
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
Жоспарлы кезеңде орындау мерзімі, жыл
2011
2012
2013
2014
2015
Мұнай өндіру және кейбір кен орындарының барлаудан өнеркәсіптік пайдалануға ауысуы бойынша өндірісті оңтайландыру және жаңғырту
х
х
х
х
х
Қашаған кен орнын тәжірибелік-өнеркәсіптік игерудің басталуы
х
х
х
Қазақстан-Қытай мұнай құбырының өткізу қабілетін ұлғайту, оның ішінде:
Кеңқияқ-Атырау мұнай құбырын реверстеу және кеңейту;
Кеңқияқ-Құмкөл және Атасу-Алашанькоу мұнай құбырларын кеңейту;
Құмкөл-Қарақойын-Атасу учаскесінде «ҚазТрансОйл» АҚ-тың объектілерін қайта құру және кеңейту
х
х
х
х
Каспий Құбыр Консорциумын кеңейту жобасын іске асыру ұлғайту, оның ішінде:
жұмыс істеп тұрған екі МАС-ты жаңғырту (Теңіз, Атырау); 116-204 км (88 км) учаскесінде мұнай құбырын ауыстыру; СКАДА жүйесін монтаждау;
жаңа 4-АМАС салу және іске қосу-баптау;
Атырау 4-АМАС учаскесінде ВЛ-220 кВ бір тізбекті екі желілерін салу;
жаңа 3А-АМАС салу және іске қосу-баптау, жұмысты аяқтау және СКАДА және сыртқы энергиямен жабдықтау объектілерінің жүйесін іске қосу-баптау
х
х
х
х
Жұмыс істеп тұрған мұнай тасымалдау жүйесін қайта құру және жаңғырту
х
х
х
х
х
Каспий теңізінің қазақстандық секторында жағадағы инфрақұрылымның басым объектілері тізбесіне сәйкес жағадағы инфрақұрылым объектілерін салу
х
х
х

100,0
94,6
120,0
Мероприятия для достижения показателей прямых
результатов
Срок реализации в плановом периоде,
год
2011
2012
2013
2014
2015
Оптимизация и модернизация производств по добычи
нефти и переход месторождений из разведки в
промышленную эксплуатацию
X
X
X
X
X
Начало опытно-промышленной разработки месторождения
Кашаган
X
X
X
Увеличение пропускной способности нефтепровода
Казахстан - Китай,
в том числе:
реверс и расширение нефтепровода Кенкияк - Атырау;
расширение нефтепроводов Кенкияк-Кумколь и
Атасу-Алашанькоу;
реконструкция и расширение объектов АО «КазТрансОйл»
на участке Кумколь - Каракоин - Атасу
X
X
X
X
Реализация Проекта расширения Каспийского
Трубопроводного Консорциума, в том числе:
модернизация двух существующих нефтеперекачивающих
станций (НПС) (Тенгиз, Атырау); замена нефтепровода
на участке 116 - 204 км (88 км); монтаж системы СКАДА
строительство и пуско-наладка новой АНПС-4;
строительство двух одноцепных линий ВЛ-220 кВ на
участке Атырау - АНПС-4 строительство и пуско-наладка
новой АНПС-3А, завершение работ и пуско-наладка
системы СКАДА и объектов внешнего энергоснабжения
X
X
X
X
Реконструкция и модернизация существующей
нефтетранспортной системы
X
X
X
X
X
Строительство объектов береговой инфраструктуры в
соответствии с Перечнем приоритетных объектов
береговой инфраструктуры в казахстанском секторе
Каспийского моря
X
X
X

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Барлау келісімшарттары бойынша жер қойнауын пайдаланушылар өтініш жіберген жағдайда өндіру келісімшарттарын жасасу үшін тікелей келіссөздер жүргізу
х
х
х
х
х
Барлау және өндіру келісімшарттары бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың өндіруге өтініштерін жіберген жағдайда келісімшартқа қосымша келісімдер жасасу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану мәселелері бойынша сараптама комиссиясын өткізу
х
х
х
х
х
Иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (оның бір бөлігін) және (немесе) Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектіні сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы шешімдер қабылдау кезінде мемлекеттің басым құқығын жүзеге асыру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясын өткізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарда қазақстандық қамтудың мониторингі мен бақылауын жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай операцияларын өткізуге арналған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының заңнамасында тіркелген өкілеттікке сәйкес Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды тіркеу
х
х
х
х
х
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу
х
х
х
х
х
Мемлекеттік органдарда және жер қойнауын пайдаланушыларда ҚР ЖҚПББМЖ әзірлеу және енгізу
х
х
х
х
х
ҚР ЖҚПББМЖ-да жер қойнауын пайдаланушылардың барлық келісімшарттарының базасын жүргізу
х
х
х
х
х
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу шарттары бойынша сараптамалық қорытындылар мен талдамалық бағалауды жүргізу
х
х
х
х
х
Мұнай-газ кешенінде кәсіпкерлік субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау жүйелерін енгізу
х
х
х
х
х

2014
2015
1
2
3
4
5
6
Проведение прямых переговоров для заключения
контрактов на добычу, при подаче заявок
недропользователями по разведочным контрактам
X
X
X
X
X
Заключение дополнительных соглашений к контракту,
при подаче заявок на добычу недропользователями по
контрактам на разведку и добычу
X
X
X
X
X
Проведение экспертных комиссий по вопросам
недропользования
X
X
X
X
X
Проведение межведомственных комиссий по вoпpocaм
осуществления приоритетного права государства при
приобретении (отказе от приобретения) государством
отчуждаемого права недропользования (его части) и
(или) объектов, связанных с правом недропользования
в Республике Казахстан
X
X
X
X
X
Ведение мониторинга и контроля казахстанского
содержания в контрактах на недропользование
X
X
X
X
X
Представление интересов Республики Казахстан в
контрактах на проведение нефтяных операций в
соответствии с полномочиями, установленными
законодательством Республики Казахстан
X
X
X
X
X
Регистрация контрактов на недропользование, за
исключением контрактов на разведку, добычу и на
совмещенную разведку и добычу общераспространенных
полезных ископаемых
X
X
X
X
X
Регистрация договора залога права
недропользования, за исключением контрактов на
разведку, добычу и на совмещенную разведку и
добычу общераспространенных полезных ископаемых
X
X
X
X
X
Разработка и внедрение ИИС ЕГСУ НП РК в
государственных органах и у недропользователей
X
X
X
X
X
Ведение базы всех контрактов недропользователей в
ИИС ЕГСУ НП РК
X
X
X
X
X
Проведение аналитической оценки и экспертные
заключения по условиям проведения операций по
недропользованию
X
X
X
X
X
Внедрение системы оценки степени рисков субъектов
предпринимательства в нефтегазовом комплексе
X
X
X
X
X

1.1-мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан халқына «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі
2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
2-стратегиялық бағыт. Газ саласын серпінді дамыту
2.1-мақсат. Газ ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2008 жылғы 6 ақпандағы «Халықтың әл-ауқатын арттыру – мемлекеттік саясаттың басты мақсаты» атты Қазақстан халқына Жолдауы
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамыту
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың «Қазақстанның әлемнің бәсекеге қабілетті 50 елінің қатарына кіру стратегиясы» «Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында» атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан халқына «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасын дамытудың 2020 жылға дейінгі стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
«Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясы.
3 ұзақ мерзімді басымдық: Шетелдік инвестиция мен ішкі қордың жоғары деңгейімен ашық нарық экономикасына негізделген экономикалық өсу
5-ұзақ мерзімді басымдық: Энергетикалық ресурстар
Қазақстан Республикасының Президенті Н.Назарбаевтың 2007 жылғы 1 наурыздағы «Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан» атты Қазақстан халқына Жолдауы
Қазақстан Республикасының Президенті Н.А.Назарбаевтың 2010 жылғы 29 қаңтардағы Қазақстан халқына «Жаңа он жылдық – Жаңа экономикалық өрлеу – Қазақстанның жаңа мүмкіндіктері» атты Жолдауы
«Қазақстан Республикасының үдемелі индустриялық-инновациялық дамуының 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы

Цель  1.1.  Эффективное освоение и
использование нефтяных ресурсов
Послание Президента Республики Казахстан
Н. Назарбаева народу Казахстана от
1 марта 2007 года «Новый Казахстан в новом
мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н.
Назарбаева народу Казахстана от 29 января
2010 года «Новое десятилетие - новый
экономический подъем - новые возможности»
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до 2020
года»
Указ Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958 «О Государственной
программе по форсированному индустриально-
инновационному развитию Республики Казахстан
на 2010-2014 годы»
Стратегическое направление 2. Динамичное развитие газовой отрасли
Цель 2.1. Эффективное освоение и
использование газовых ресурсов
Послание Президента Республики Казахстан
Н.Назарбаева народу Казахстана от
6 февраля 2008 года «Рост благосостояния
граждан - главная цель
государственной политики»
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
Цель 3.1. Развитие нефтехимических
производств
Послание Президента Республики Казахстан Н.
Назарбаева народу Казахстана от
1 марта 2006 года «Стратегия вхождения
Казахстана в число 50-ти наиболее
конкурентоспособных стран мира»
«Казахстан на пороге нового рывка вперед в
своем развитии»
Послание Президента Республики Казахстан Н.
Назарбаева народу Казахстана от 1 марта 2007
года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н.
Назарбаева народу Казахстана от 29 января
2010 года «Новое десятилетие - новый
экономический подъем - новые возможности
Казахстана»
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 «О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до 2020
года»
Указ Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958 «О Государственной
программе по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010-2014 годы»
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 4.1. Повышение качественного уровня
государственного управления в сфере
недропользования
Стратегия развития Казахстана до 2030 года
Долгосрочный приоритет 3: Экономический
рост, базирующийся на открытой
рыночной экономике с высоким уровнем
иностранных инвестиций и внутренних
сбережений.
Долгосрочный приоритет 5: Энергетические
ресурсы
Послание Президента Республики Казахстан
Н.Назарбаева народу Казахстана от 1 марта
2007 года «Новый Казахстан в новом мире»
Послание Президента Республики Казахстан Н.
Назарбаева народу Казахстана от 29 января
2010 года «Новое десятилетие - новый
экономический подъем - новые возможности»
Указ Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958 «О Государственной
программе по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010-2014 годы»

4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Стратегиялық бағыттың атауы, МГМ мақсаттары және міндеттері
МГМ-нің стратегиялық бағыттың мақсаттары мен міндеттерін іске асыру жөніндегі іс-шаралары
Іске асыру кезеңі, жыл
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
3.2-мақсат. Мұнай, газ және мұнай-химия өнеркәсібінің нормативтік базасын жетілдіру
3.2.1-міндет. Еуразия экономикалық қоғамдастығының және Кеден одағының техникалық регламенттерін дәлелді базамен қамтамасыз ету
МГМ көрсететін мемлекеттік қызметтерді, стандарттар мен регламенттерді әзірлеу.
2012
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
ЖҚПББМЖ дамыту.
Мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай мемлекеттік басқару жүйесімен қамту.
Жер қойнауын пайдаланушылар келісімшарттарын жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай басқару жүйесімен қамту.
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялауда жәрдем көрсету.
Мемлекеттік қызмет көрсетулерді автоматтандыруға жәрдем көрсету.
2014 – 2015
Қызметкерлердің біліктілігін арттыру.
Шешім қабылдау деңгейіне биліктегі әйелдердің үлесін кемінде 30% ұлғайту.
Адам ресурстарын басқарудың үздік принциптері мен әдісі негізінде кадр қызметінің тиімді жұмысын қамтамасыз ету.
Ұлттық бірлікті нығайтудың маңызды факторы ретінде мемлекеттік тілді дамыту.
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
тұрақты негізде
Ішкі аудитты ұйымдастыру (қызметкерлер мен құрылымдық бөлімшелердің қызметін бағалау).
Министрліктің Стратегиялық жоспарын іске асырылуына жауапты орындаушылардың мониторингтеу барысына бақылау.
Бюджеттік бағдарламалардың игерілу дәрежесін талдау және белгілеу, бюджеттік бағдарламаларды тиімді басқару үшін бюджеттің толық орындалмауының себебін анықтау.
Мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау үшін бюджеттік бағдарламаларды іске асырылуын мониторингтеудің нәтижесі туралы есеп беруді қалыптастыру.
2011 – 2015 жылдардың қорытындысы бойынша
5. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимыл талап етілетін міндеттердің көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асырылатын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара іс-қимылды белгілеу үшін мемлекеттік орган жүзеге асыратын шаралар
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласын серпінді дамыту

4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического
направления, цели и задачи
МНГ
Мероприятия по реализации стратегического
направления цели и задачи МНГ
Период
реализации, год
Стратегическое направление
3. Обеспечение производства
нефтехимической продукции
Цель 3.2. Совершенствование
нормативной базы нефтяной,
газовой и нефтехимической
промышленности
Задача 3.2.1.
Обеспечение доказательной
базой технических
регламентов Евразийского
экономического сообщества и
Таможенного союза
Разработка стандартов и регламентов
государственных услуг, оказываемых МНГ.
2012
Стратегическое
направление 4.
Улучшение регулирования
отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 4.1. Повышение
качественного
уровня государственного
управления
в сфере недропользования
Задача 4.1.1.
Повышение эффективности
взаимодействия
государственных органов и
недропользователей в сфере
недропользования
Развитие ИИС ЕГСУ НП РК
Охват государственных органов и
недропользователей
единой системой управления
недропользованием.
Охват контрактов недропользователей единой
системой управления недропользованием.
Оказание содействия в интеграции
информационных систем государственных
органов.
Оказание содействия в автоматизации
государственных услуг.
Повышение квалификации сотрудников.
Увеличение доли женщин во власти на уровне
принятия решений не менее 30 %.
Обеспечение эффективной работы кадровой
службы на основе лучших принципов и
методов управления человеческими
ресурсами.
Развитие государственного языка, как
важнейшего фактора укрепления
национального единства.
Обеспечение информационной безопасности.
Организация внутреннего аудита (оценка
деятельности сотрудников и структурных
подразделений).
Контроль хода мониторинга ответственными
исполнителями реализации Стратегического
плана министерства.
Анализ и определение степени освоения
бюджетных программ, определение причин
недостижения полного исполнения бюджета
для эффективного управления бюджетными
средствами.
Формирование предоставления отчета о
результатах мониторинга реализации
бюджетных программ для оценки
эффективности деятельности
государственного органа.
2014-2015
на постоянной
основе
по итогам
2011-2015 годов
5. Межведомственное взаимодействие
Показатели задач, для
достижения
которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с которым
осуществляется межведомственное
взаимодействие
Меры, осуществляемые
государственным органом
для установления
межведомственных
взаимодействий
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли

1.1- мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
1.1.1-міндет. Мұнай және мұнай өнімдеріне экономиканың ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету және сыртқы нарықтарға мұнай тасымалдау бағыттарын әртараптандыру
1. Мұнай өндіру көлемінің баланстық өсуін қамтамасыз ету
ТЖМ
Қоршағанортамині
Мұнай өндіру мен тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінің қоршаған ортасы жағдайына мониторинг жүргізу.
2. Мұнай өңдеу көлемін ұлғайту
ІІМ
Рұқсат етілмеген кірекесулер мен мұнай төгілулерінің алдын алу.
3. Мұнай экспортының көлемін ұлғайту
ТЖМ
ІІМ
Мұнай өндіру мен тасымалдау кезіндегі қауіпсіздікті қамтамасыз ету. Рұқсат етілмеген кірекесулер мен мұнай төгілулерінің алдын алу.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту
4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
1. Мемлекеттік органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
БАМ
Қаржымині
Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялауда жәрдем көрсету.
Жер қойнауын пайдаланушылардың салық салу және кеден төлемдері мәселелері бойынша өзара іс-қимылы.
2. Жергілікті атқарушы органдарды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
3. Жер қойнауын пайдаланушыларды жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
4. Жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттарын жер қойнауын пайдалануды басқарудың мемлекеттік бірыңғай жүйесімен қамту
5. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына арналған келісімшарттарды тіркеу.
БАМ
Мемлекеттік қызмет көрсетулерді автоматтандыруға жәрдем көрсету.
6. Кең таралған пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісімшарттарды қоспағанда, жер қойнауын пайдалану құқығына кепіл шартын тіркеу.
6. Тәуекелдерді басқару
Ықтимал тәуекелдің атауы
Тәуекелді басқару бойынша шара қабылданбаған жағдайда болуы мүмкін салдарлар
Тәуекелді басқару жөніндегі іс-шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласының серпінді дамуы
1.1- мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
1.1.1-міндет. Мұнай және мұнай өнімдеріне экономиканың ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету және сыртқы нарықтарға мұнай тасымалдау бағыттарын әртараптандыру
Ресей мұнайының МӨЗ-ге жеткізілімдерін немесе экспорттық кедендік баждармен Ресей мұнайының МӨЗ-ге жеткізілімдерін азайту, толық тоқтату
ПМХЗ және ПКОП-қа өңдеу үшін мұнай өнімдері көлемінің жетіспеушілігі, соның салдарынан ішкі нарық қажеттілігін мұнай өнімдерімен қамтамасыз етуге байланысты тәуекелдер туындап отыр.
МӨЗ-ге мұнай жеткізілімдері саласында Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында екіжақты келісімге қол қою. Батыс қазақстандық кен орындарынан ПМХЗ және ПКОП-қа мұнай жеткізілімдері үшін құбырларды реверсирлеу бойынша жұмыстар жүргізу.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту

Цель 1.1. Эффективное освоение и использование нефтяных ресурсов
Задача 1.1.1. Обеспечение внутренних потребностей экономики в нефти и нефтепродуктах и
диверсификация маршрутов транспортировки нефти на внешние рынки
1. Обеспечение
сбалансированного роста
объема добычи нефти
МЧС
МООС
Обеспечение безопасности при
добыче и транспортировке нефти.
Ведение мониторинга состояния
окружающей среды казахстанской
части Каспийского моря.
2. Увеличение объема
переработки нефти
МВД
Предотвращение
несанкционированных врезок и
разливов нефти.
3. Увеличение экспорта нефти
МЧС
МВД
Обеспечение безопасности при
добыче и транспортировке нефти.
Предотвращение
несанкционированных врезок и
разливов нефти.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию
Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере
недропользования
Задача 4.1.1. Повышение эффективности взаимодействия государственных органов  и
недропользователей в сфере недропользования
1. Охват государственных
органов единой
государственной системой
управления недропользованием
МСИ
МФ
Оказание содействия в
интеграции информационных
систем государственных органов.
Взаимодействие по вопросам
налогообложения и таможенных
платежей недропользователей.
2. Охват местных
исполнительных органов
единой государственной
системой управления
недропользованием
3. Охват недропользователей
единой государственной
системой управления
недропользованием
4. Охват контрактов
недропользователей единой
государственной системой
управления недропользованием
в целях повышения
прозрачности действия
5. Регистрация контрактов на
недропользование, за
исключением контрактов на
разведку, добычу и на
совмещенную разведку и
добычу общераспространенных
полезных ископаемых
МСИ
Оказание содействия в
автоматизации государственных
услуг.
6. Регистрация договора
залога права
недропользования, за
исключением контрактов на
разведку, добычу и на
совмещенную разведку и
добычу общераспространенных
полезных ископаемых
6. Управление рисками
Наименование возможного
риска
Возможные последствия в случае
непринятия мер по управлению
рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Эффективное освоение и использование нефтяных ресурсов
Задача 1.1.1. Обеспечение внутренних потребностей экономики в нефти и нефтепродуктах и
диверсификация маршрутов транспортировки нефти на внешние рынки
Уменьшение, полное
прекращение поставок
российской нефти на НПЗ,
либо поставки российской
нефти на НПЗ с экспортными
таможенными пошлинами
Нехватка объемов нефти для
переработки на ПНХЗ и ПКОП,
вследствие чего возникают риски,
связанные с обеспечением
потребностей внутреннего рынка в
нефтепродуктах.
Подписание двухстороннего
соглашения между
Республикой Казахстан и
Российской Федерацией в
области поставок нефти на
НПЗ. Проведение работ по
соответствующему
реверсированию
трубопроводов для поставок
нефти с
Западно-казахстанских
месторождений на ПНХЗ и
ПКОП.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию

4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Жер қойнауын пайдалану саласындағы жұмыстардың болжанатын көлемін төмендету
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі жүргізілетін операциялардың болжамды көлемдерінің төмендеуі, бірінші кезекте осы қызметтерге сұраныстың төмендеуіне, минералдық ресурстарға бағаның түсуіне байланысты болуы мүмкін. Сонымен бірге жақын перспективада минералдық ресурстарға әлемдік бағаның төмендеуі болжанбайды.
Жер қойнауын пайдалану саласында болжанатын жұмыс көлемдерінің төмендеу тәуекелінің дәрежесі көп емес.
Ішкі тәуекелдер
1-стратегиялық бағыт. Мұнай саласының серпінді дамуы
1.1- мақсат. Мұнай ресурстарын тиімді игеру және пайдалану
1.1.1-міндет. Мұнай және мұнай өнімдеріне экономиканың ішкі қажеттіліктерін қамтамасыз ету және сыртқы нарықтарға мұнай тасымалдау бағыттарын әртараптандыру
Жоспардан тыс жөндеу жұмыстары (авариялық жағдайлар және т.б.)
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы
Тәуліктік мұнай өндіруді және жер қойнауын пайдаланушылардың мұнай өндіру көлемін орындамау кезінде оның себептері мен салдарларын анықтау бойынша мониторингтеу жұмыстарын жүргізу
Әлеуметтік жағдайлар (ереуіл)
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы
Мұнай өндіру жоспары көрсеткішін сақтауға қатысты, орталық және жергілікті мемлекеттік орындаушы органдармен, мекемелермен бірлесе отырып, мұнай өндіруші компаниялар жұмысшыларының толқуларын реттеуге қатысу
Барлау жұмыстары шеңберінде алынған жаңа геологиялық мәліметтерге және кен орнының геологиялық құрылымын нақтылау нәтижесі бойынша геологиялық ақпараттың өзгеруі
Мұнай өндіру көлемі жоспарының орындалмауы
Жаңа мәліметтер негізінде жобалық құжаттарға енгізілетін өзгерістер/қосымшаларға сәйкес мұнай өндіру көлемін қайта қарау және есептеу
3-стратегиялық бағыт. Мұнай-химия өнімі өндірісін қамтамасыз ету
3.1-мақсат. Мұнай-химия өндірістерін дамыту
3.1.1-міндет. Жаңа мұнай-химия объектілерін пайдалануға беру
«Ұлттық индустриялық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының жеңілдікті салық салынуы алынып тасталуы мүмкін.
Жобалар экономикасы мен олардың тиімділігінің нашарлауы, түпкілікті мұнай-химия өнімінің өзіндік құны бәсекеге қабілетті бола алмайды, бұл өнім өткізу нарығын қамтамасыз етуді, сондай-ақ сыртқы (заемдық) қаржыландыруды уақытында тартуды қиындатады.
Күрделі қаржы сыйымдылығы инвестициялық мұнай-химия жобаларын іске асыру үшін АЭА шарттарын сақтау, бюджеттік кредит қаржыларын уақтылы бөлу және игеру, сыртқы қаржыландыруды тарту және игеру.
4-стратегиялық бағыт. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу саласында қатынастарды реттеуді жақсарту

Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере
недропользования
Задача 4.1.1. Повышение эффективности взаимодействия государственных органов и
недропользователей в сфере недропользования
Снижение прогнозируемых
объемов работ в сфере
недропользования
Снижение прогнозируемых объемов
проводимых операций по
недропользованию может быть
связано в первую очередь со
снижением спроса на данные
услуги, в связи с падением цен на
минеральные ресурсы. Вместе с тем
снижение мировых цен на
минеральные ресурсы в ближайшую
перспективу не прогнозируется.
Степень риска снижения
прогнозируемых объемов
работ в сфере
недропользования небольшой.
Внутренние риски
Стратегическое направление 1. Динамичное развитие нефтяной отрасли
Цель 1.1. Эффективное освоение и использование нефтяных ресурсов
Задача 1.1.1. Обеспечение внутренних потребностей экономики в нефти и нефтепродуктах и
диверсификация маршрутов транспортировки нефти на внешние рынки
Внеплановые ремонтные
работы (из-за аварийных
ситуаций и т.д.)
невыполнение плана добычи нефти
Проведение работ по
мониторингу ежесуточной
добычи нефти, по выявлению
причин и последствий при
невыполнении
недропользователями плана
добычи нефти.
Социальные обстоятельства
(забастовка)
невыполнение плана добычи нефти
Участие в урегулировании
волнений работников
нефтедобывающих компаний
совместно с центральными и
местными исполнительными
государственными органами,
организациями, в части
сохранения плановых
показателей добычи нефти
Изменения геологической
информации по
месторождениям вследствии
получения новых
геологических данных и
уточнения геологической
структуры месторождения в
рамках разведочных работ
невыполнение плана добычи нефти
Анализ и пересмотр расчетов
объемов добычи нефти в
соответствии с изменениями
и дополнениями в проектных
документах на базе новых
данных
Стратегическое направление 3. Обеспечение производства нефтехимической продукции
Цель 3.1. Развитие нефтехимических производств
Задача 3.1.1. Введение в эксплуатацию новых нефтехимических объектов
Возможная отмена льготного
налогообложения
специальной экономической
зоны «Национальный
индустриальный
нефтехимический
технопарк».
Ухудшение экономики проектов и их
рентабельности, себестоимость
конечной нефтехимической
продукции будет
неконкурентоспособна, что
осложнит обеспечение рынка сбыта,
а также своевременное привлечение
внешнего (заемного)
финансирования.
Сохранение условий СЭЗ для
реализации капиталоемких
инвестиционных
нефтехимических проектов,
своевременное выделение и
освоение средств бюджетного
кредита, привлечение и
освоение внешнего
финансирования.
Стратегическое направление 4. Улучшение регулирования отношений в сфере проведения
операций по недропользованию

4.1-мақсат. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік басқарудың сапалық деңгейін көтеру
4.1.1-міндет. Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдар мен жер қойнауын пайдаланушылардың өзара іс-қимылының тиімділігін арттыру
Талап етілмейтін жобаның тәуекел дәрежесі
Жобаны іске асыру жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік басқару тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Жер қойнауын пайдалану мәселелері Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясының ұзақ мерзімді басымдығына (№ 3 және № 5) және кіретінін ескере отырып, олар бүгінгі күні де өзекті болып табылады, жүйені енгізу кезінде Қазақстан Республикасы жер қойнауын пайдаланудың басқарудың тиімділігін арттырады.
Талап етілмейтін жобаны дамыту тәуекелі төмен.
ҚР ЖП МББЖ ИАЖ жүйесінің жобалық қуаттарын жете пайдаланбау тәуекелі барынша аз болып табылады.
Жоба ауқымына байланысты тәуекелдер
Жоба сапасының төмендеуі және МГМ-нің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі
1. Жұмыстың әрбір кезеңін, қатысушылардың өзара іс-қимылын, жұмысты ұйымдастыруды егжей-тегжейлі талдау.
2. Сапаның нақты пысықталған бағдарламасы, жобаның конфигурациясын қалыпты басқару, қатысушылардың өзара іс-қимылдарының арнайы рәсімдері.
Жобаның техникалық тәуекелдері
Жасалған өнім мен таңдап алынған платформаның МГМ-нің мақсаттары мен функцияларына сәйкес келмеуі, «электрондық үкіметте» бірігудің мүмкін еместігі

Цель 4.1. Повышение качественного уровня государственного управления в сфере
недропользования
Задача 4.1.1. Повышение эффективности взаимодействия государственных органов и
недропользователей в сфере недропользования
Степень риска
невостребованности проекта
Реализация проекта позволит
повысить эффективность
государственного управления в
сфере недропользования. Учитывая,
что вопросы недропользования
входят в долгосрочные приоритеты
(№ 3 и № 5) Стратегии развития
Казахстан до 2030 года и являются
актуальными на сегодняшний день,
при внедрении системы повысится
эффективность управления
недропользованием Республики
Казахстан.
Степень риска
невостребованности проекта
развития низкая. Риск
недоиспользования проектных
мощностей системы ИИС ЕГСУ
НП является минимальным.
Риски, связанные с
масштабом проекта
Уменьшение качества проекта и
несоответствие целям и функциям
МНГ.
1. Детальный анализ каждого
этапа работ, взаимодействия
участников, организации
работ.
2. Детально проработанная
программа качества,
отработанное управление
конфигурацией проекта,
специальные процедуры
взаимодействия участников.
Технические риски проекта
Несоответствие созданного
продукта и выбранной платформы
целям и функциям МНГ,
невозможность интеграции в
«электронное правительство».

2098362
1973803
112 «Электрондық үкімет құру»
мың теңге
142900
69953
0
0
0
0
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МГМ            – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ИЖТМ           – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа
технологиялар министрлігі
БАМ            – Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат
министрлігі
Қоршағанортамині – Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
ЭДСМ           – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда
министрлігі
Қаржымині      – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ            – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ККМ            – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
ТМРА           – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттігі
«Самұрық-Қазына»
ҰӘҚ» АҚ        – «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры»
акционерлік қоғамы
ДЭФ            – Дүниежүзілік экономикалық форум
«МГ АТО» АҚ    – Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігінің
«Мұнай және газ ақпараттық талдау орталығы»
акционерлік қоғамы
МГКМИК         – Мұнай және газ министрлігінін Мұнай-газ кешеніндегі
мемлекеттік инспекциялау комитеті
ҚСжАЕК         – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есеп комитеті
«ИОА» АҚ       – «Интергаз Орталық Азия» акционерлік қоғамы
«ҚТГ» АҚ       – «ҚазТрансГаз» акционерлік қоғамы

2098362
1973803
112 «Создание
электронного
правительства»
тыс.
тенге
142900
69953
0
0
0
0
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНГ  - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МСИ  – Министерство связи и информации Республики Казахстан
МООС Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
МФ   – Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС  – Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МТК  – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
АРЕМ – Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных
монополий
АО «ФНБ «Самрук-Казына» – Акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
ВЭФ – Всемирный экономический форум
АО «ИАЦ НГ» Акционерное общество «Информационно-аналитический центр нефти и газа» Министерства нефти и газа Республики Казахстан
КГИНГК – Комитет государственной инспекции нефтегазового комплекса Министерства нефти и газа Республики Казахстана
КПС и СУ – Комитет по правовой статистике и специального учета Генеральной прокуратуры Республики Казахстана
АО «ИЦА» – Акционерное общество «Интергаз Центральная Азия»
АО «КТГ» – Акционерное общество «КазТрансГаз»