"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" гигиеналық нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 ақпандағы № 201 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 155 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» гигиеналық нормативтері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 3 ақпандағы
№ 201 қаулысымен
бекітілген
«Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар»
гигиеналық нормативтері
1. Жалпы ережелер
1. Осы «Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар» гигиеналық нормативтері (бұдан әрі – нормативтер) меншік нысанына, ұйымдық-құқықтық нысанына, ведомстволық тиесілігіне қарамастан, қызметі радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеуге байланысты, заңды және жеке тұлғаларға арналған.
2. Жеке және заңды тұлғалар «Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы» Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 23 сәуірдегі Заңына сәйкес радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарының бұзылуына жауапты болады.
3. Оңтайландыру қағидатын іске асыру кезінде радиациялық қорғауға арналған шығыстарды негіздеу үшін 1 адам-Зиверт (бұдан әрі 1 ад - Зв) ұжымдық тиімді дозадағы сәулелену халық өмірінің шамамен 1 адам – Зв шығынына тең әлеуетті шығынға әкеп соғады деп қабылданады. Өмір жылының 1 адам - Зв шығынының ақшалай эквивалентінің шамасы ұлттық табыстың кемінде 1 жылдық бір адамға шаққандағы көлемінде белгіленеді.
4. Стохастикалық әсерлердің пайда болуының жеке және ұжымдық өмірлік тәуекелі тиісінше былай анықталады:
мұнда r, R – тиісінше жеке және ұжымдық өмірлік тәуекел;
Е – жеке тиімді доза;
рi(Е)dЕ – i жеке адам үшін жылдық тиімді дозаны Е-ден Е+dЕ-ге дейiн алу ықтималдығы;
rE – бiр стохастикалық әсерге толыққанды өмір кезеңінің ұзақтығын орташа 15 жылға қысқартудың өмірлік тәуекел коэффициенті (өлімге әкеліп соқтыратын қатерлі iсiктен, маңызды тұқым қуалайтын әсерлерден және өлімге әкеліп соқтыратын қатерлі iсiктiң салдарларына зияны бойынша алып келетін өлімге әкеліп соқтырмайтын қатерлі ісіктен), мынаған тең:
өндірістік сәулелену үшін:

Об утверждении гигиенических нормативов "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2012 года № 201. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 155.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые гигиенические нормативы "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2012 года № 201
Гигиенические нормативы
"Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению
радиационной безопасности
1. Общие положения
1. Настоящие гигиенические нормативы "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (далее – нормативы) предназначены для юридических и физических лиц независимо от форм собственности, ведомственной принадлежности организационно-правовых форм деятельность которых связана с обращением источников ионизирующего излучения, для обеспечения радиационной безопасности.
2. Физические и юридические лица несут ответственность в нарушении требований обеспечения радиационной безопасности, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения".
3. Для обоснования расходов на радиационную защиту при реализации принципа оптимизации принимается, что облучение в коллективной эффективной дозе в 1 человека-Зиверт (далее – человек - Зв) приводит к потенциальному ущербу, равному потере примерно 1 человек - Зв года жизни населения. Величина денежного эквивалента потери 1 человек - Зв года жизни устанавливается в размере не менее 1 годового душевого национального дохода.
4. Индивидуальный и коллективный пожизненный риск возникновения стохастических эффектов определяется соответственно.
где: r,
R – индивидуальный и коллективный пожизненный риск соответственно;
Е – индивидуальная эффективная доза;
pi(Е)dE, – вероятность для i-го индивидуума получить годовую эффективную дозу от Е до E+dE;
rЕ – коэффициент пожизненного риска сокращения длительности периода полноценной жизни в среднем на 15 лет на один стохастический эффект (от смертельного рака, серьезных наследственных эффектов и не смертельного рака, приведенного по вреду к последствиям от смертельного рака), равный:
для производственного облучения:

жылына Е<200 милиЗиверт (бұдан әрі - мЗв/жыл) болғанда rE = 5,6 x 10-2 1/адам-Зв;
Е3>200 мЗв/жыл болғанда rE = 1,1 x 10-2 1/адам-Зв;
халықтың сәулеленуі үшін:
Е<200 мЗв/жыл болғанда rE = 7,3 x 10-2 1/адам-Зв;
Е3>200 мЗв/жыл болғанда rE = 1,5 x 10-1 1/адам-Зв.
5. Жыл бойы сәулелену кезінде радиациялық қауiпсiздiк мақсаттары үшін детерминақияланған әсерлерден ауыр салдарлардың пайда болуы нәтижесінде толыққанды өмір кезеңі ұзақтығының жеке қысқару тәуекелі консервативті түрде мынаған тең:
ri,Д = Pi[D>Д],
мұнда Pi [D>Д] – i жеке адам үшін көзбен бір жыл бойы жұмыс істеген кезде Д-дан асатын дозамен сәулелену ықтималдығы;
Д - детерминделген әсер үшін ең төменгі шекті доза.
6. Азғантай дозаларда сәулелену нәтижесінде денсаулыққа тиетін зиянды толық бағалау үшін иондаушы сәулеленуге радио сезімталдықпен ерекшеленетін жекелеген ағзалар мен дене тіндерінің, сондай-ақ барлық организмнің толығымен сәулелену әсерлерін мөлшермен ескеретін радиациялық шығын түсінігі пайдаланылады. Әлемде жалпы қабылданған стохастикалық әсер тәуекелінің дозаға тәуелділігінің сызықтық ең төменгі шегі жоқ теориясына сәйкес тәуекел шамасы сәулелену дозасына пропорционал және 1-кестеде келтірілген дозамен радиациялық тәуекелдің сызықтық коэффициенттері арқылы байланысады.
1-кесте
Радиациялық тәуекелдің сызықтық коэффициенттері
Халықтың сәулеленетін тобы
Қатерлі ісіктер тәуекелі коэффициенті,
х10-2 Зв-1
Тұқым қуалаушылық әсерлер тәуекелі коэффициенті,
х10-2 Зв-1
Жиынтығы,
х10-2 Зв-1
Барлық тұрғындар
5,5
0,2
5,7
Ересектер
4,1
0,1
4,2
Персонал мен халық дозаларының шекті мөлшерін анықтау үшін қолданылатын орташаланған тәуекел коэффициенті шамасы 0,05 Зв-1-ке тең қабылданған.
Ядролық радиациялық және электрофизикалық қондырғыларды қалыпты пайдалану жағдайларында техногенді сәулелену дозаларының шектері жыл бойы жеке өмірлік тәуекелдің мынадай мәніне қарай персонал үшін 1,0х10-3; халық үшін 5,0х10-5 белгіленеді. Елеусіз аз тәуекел деңгейі 10-6 құрайды.
Әлеуетті сәулелену көздерінен қорғануды негіздеу үшін жыл бойы мынадай жинақталған тәуекел мәндері қабылданады (сәулеленуге әкелетін оқиға ықтималдығының сәулеленумен байланысты өлім ықтималдығына көбейту): персонал 2,0х10-4, жыл-1; халық 1,0х10-5, жыл-1.
2. Бақыланатын жағдайларда техногендік сәулеленуді шектеуге қойылатын нормативтер
7. Сәулеленуге шалдығатын адамдар санаты үшін (халық, А және Б топтары персоналы) нормативтердің үш сыныбы белгіленеді:
1) дозалардың негізгі шегі (бұдан әрі – ДШ);
2) дозалардың негiзгi шегінен туындайтын монофакторлық әсердің рұқсат етiлетiн деңгейлері (бір радионуклид үшін, түсу жолдары немесе сыртқы сәулеленудің бір түрі): жылдық түсім шегі (бұдан әрі – ЖТШ), рұқсат етілген орташа жылдық көлемді активтілік (бұдан әрі – РЕКА), орташа жылдық меншiктi активтілік (бұдан әрі - РЕМА), эквивалентті доза қуаты (бұдан әрі – ЭДҚ);

rE = 5,6х10-2 1/ человек -Зв при Е < 200
милиЗиверт в год (далее мЗв/год);
rE = 1,1х10-1 1/ человек -Зв при Е3 200
мЗв/год;
для облучения населения:
rE = 7,3х10-2 1/ человек - Зв при Е < 200
мЗв/год;
rE = 1,5х10-1 1/ человек -Зв при Е3  200
мЗв/год.
5. Для целей радиационной безопасности при облучении в течение года индивидуальный риск сокращения длительности периода полноценной жизни в результате возникновения тяжелых последствий от детерминированных эффектов консервативно принимается равным:
ri,Д = Pi[D>Д],
где: Pi[D>Д], - вероятность для i-го индивидуума быть облученным с дозой больше Д при обращении с источником в течение года;
Д - пороговая доза для детерминированного эффекта.
6. Для наиболее полной оценки вреда, который может быть нанесен здоровью в результате облучения в малых дозах, используется понятие радиационного ущерба, количественно учитывающего как эффекты облучения отдельных органов и тканей тела, отличающиеся радиочувствительностью к ионизирующему излучению, так и всего организма в целом. В соответствии с общепринятой в мире линейной беспороговой теорией зависимости риска стохастических эффектов от дозы, величина риска пропорциональна дозе излучения и связана с дозой через линейные коэффициенты радиационного риска, приведенные в таблице 1.
Таблица 1
Линейные коэффициенты радиационного риска
Облучаемая
группа населения
Коэффициент риска
злокачественных
новообразований,
х10-2 Зв-1
Коэффициент риска
наследственных
эффектов, х10-2 Зв-1
Сумма,
х10-2 Зв-1
Все население
5,5
0,2
5,7
Взрослые
4,1
0,1
4,2
Усредненная величина коэффициента риска, используемая для установления пределов доз персонала и населения, принята равной 0,05 Зв-1.
В условиях нормальной эксплуатации ядерных радиационных и электрофизических установок пределы доз техногенного облучения в течение года устанавливаются исходя из следующих значений индивидуального пожизненного радиационного риска для персонала 1x10-3 и для населения 5x10-5. Уровень пренебрежимо малого риска составляет 10-6.
При обосновании защиты от источников потенциального облучения в течение года принимаются следующие значения обобщенного риска (произведение вероятности события, приводящего к облучению, и вероятности смерти, связанной с облучением): персонал 2,0х10-4, год-1; население 1,0х10-5, год-1.
2. Нормативы к ограничению техногенного облучения
в контролируемых условиях
7. Для категорий облучаемых лиц (персонал группы А, Б и население) устанавливаются три класса нормативов:
1) основные пределы доз (далее - ПД);
2) допустимые уровни монофакторного воздействия (для одного радионуклида, пути поступления или одного вида внешнего облучения), являющиеся производными от основных пределов доз: предел годового поступления (далее - ПГП), допустимые среднегодовые объемные активности (далее - ДОА), среднегодовые удельные активности (далее - ДУА), мощность эквивалентной дозы (далее - МЭД);

3) бақыланатын деңгейлер (дозалар, деңгейлері, активтілігі, ағындар тығыздығы). Олардың мәндері ұйымдардағы қол жеткен радиациялық қауiпсiздiк деңгейін ескереді және радиациялық әсер рұқсат етілген деңгейден төмен болатын жағдайларды қамтамасыз етеді.
Персонал - техногендік иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істейтін (А тобы) немесе жұмыс жағдайлары бойынша олардың әсер ету аясында болатын адамдар;
2-кесте
Дозалардың негiзгi шектері
Нормаланатын шамалар 1)
Дозалар шектері
А2) тобы персоналы
халық
Тиімді доза
кез келген соңғы 5 жыл iшiндегі орташа жылына 20 мЗв, бiрақ жылына 50 мЗв-тан артық емес
кез келген соңғы 5 жыл ішінде орташа жылына 1 мЗв, бiрақ жылына 5 мЗв артық емес
Көзбұршақтағы 3)
терідегі 4)
буындар мен табандағы жыл бойғы эквивалентті доза
150 мЗв
500 мЗв
500 мЗв
15 мЗв
50 мЗв
50 мЗв
1) барлық нормаланған шамалар бойынша көрсетiлген шектерге дейін бiр уақытта сәулелеуге жол беріледі;
2) дозалардың негiзгi шектері Б тобы персоналы сәулеленуінің қалған рұқсат етілген деңгейлері сияқты А тобы персоналы үшін 1/4 мәнге тең. Бұдан әрі мәтінде «персонал» санаты үшiн нормативтi мәндер тек А тобы үшін ғана келтіріледі;
3) шаршы сантиметрге 300 миллиграм (бұдан әрі – мг/см3) тереңдіктегі дозаға жатады;
4) қалыңдығы 5 мг/см2 тері қабаты астындағы қалыңдығы 5 мг/см2 терінің базальды қабатындағы 1 см2 алаң бойынша орташа мәнге жатады. Алақанда тері қабатының қалыңдығы - 40 мг/см2. Егер терінің кез келген 1 см3 алаңының орташа сәулелену шегінде бұл шек жоғарыламайтын болса, көрсетілген шекпен адам денесінің барлық терісін сәулелеуге жол беріледі. Бет терiсi сәулеленген кездегі дозаның шегі бета–бөлшектерден доза шегінің көзбұршаққа жоғарыламауын қамтамасыз етеді.
8 Дозалардың негiзгi сәулелену шектеріне табиғи және медициналық сәулелену дозалары, сондай-ақ радиациялық апат салдарларының дозалары кірмейді. Сәулеленудің бұл түрлеріне арнайы шектеулер белгіленеді.
9. Персонал үшін тиімді доза еңбек қызметі кезеңі ішінде (50 жыл) 1000 мЗв-тен, халық үшін өмір бойы (70 жыл) 70 мЗв-тен аспауы тиіс.
10. Иондаушы сәулеленудің техногенді көздерін қалыпты пайдалану есебінен персоналдың жылдық тиімді сәулелену дозасы 2-кестеде белгіленген дозалар шектерінен аспауы тиіс.
Жылдық тиімді доза дегеніміз күнтізбелік жыл ішінде алынған сыртқы сәулеленудің тиімді дозасының және осы жыл ішінде радионуклидтердің организмге түсуі себепші болған ішкі сәулеленудің күтілетін тиімді дозасының жиынтығы.
11. Радионуклидтердің тыныс алу ағзалары арқылы жылдық түсуі және тыныс алатын ауадағы олардың орташа жылдық көлемді активтілігі осы нормативтерге 1 және 2-қосымшаларда көрсетілген ЖТШ және РЕКА-ның сандық мәндерінен аспауы тиіс, мұнда доза шектері жылына персонал үшін 20 мЗв, және тұрғындар үшін жылына 1 мЗв тең деп алынған. Стандарттық емес жағдайларда РЕМА рұқсат етілген деңгейлері, орташа жылдық персонал РЕКА және радон ЭТКА-сы персоналдың радиациялық қауіпті аймақта болу уақытын есепке ала отырып есептеу жолымен айқындалады. 1 және 2-қосымшаларда келтірілген дозалық коэффициенттер мәндері, сондай ауа үшін ЖТШперс, ЖТШхал, РЕКАперс және РЕКАхал активтілігі бойынша аэродинамикалық медиандық диаметр 1 мкм және 2,5 тең стандартты геометриялық ауытқу болғанда бөлшектер логарифмді қалыпты таралған аэрозолдар үшін есептелген.

3) контрольные уровни (дозы, уровни, активности, плотности потоков. Их значения учитывают достигнутый в организации уровень радиационной безопасности и обеспечивают условия, при которых радиационное воздействие будет ниже допустимого.
Персонал - лица, работающие с техногенными источниками ионизирующего излучения (группа А) или находящиеся по условиям работы в сфере их воздействия (группа Б).
Таблица 2
Основные пределы доз
Нормируемые величины1)
Пределы доз
персонал группы А2)
Население
Эффективная доза
20 мЗв в год в среднем за
любые последовательные 5
лет, но не более 50 мЗв в
год
1 мЗв в год в среднем за
любые последовательные 5
лет, но не более 5 мЗв в
год
Эквивалентная доза за
год в:
хрусталике глаза3)
коже4)
кистях и стопах
150 мЗв
500 мЗв
500 мЗв
15 мЗв
50 мЗв
50 мЗв
1) допускается одновременное облучение до указанных пределов по всем нормируемым величинам;
2) основные пределы доз, как и все остальные допустимые уровни облучения персонала группы Б, равны 1/4 значений для персонала группы А. Далее в тексте все нормативные значения для категории "персонал" приводятся только для группы А;
3) относится к дозе на глубине 300 Миллиграмм на квадратный сантиметр (далее-мг/см2 );
4) относится к среднему по площади в 1 см2 значению в базальном слое кожи толщиной 5 мг/см2 под покровным слоем толщиной 5 мг/см2. На ладонях толщина покровного слоя - 40 мг/см2. Указанным пределом допускается облучение всей кожи человека при условии, что в пределах усредненного облучения любого 1 см2 площади кожи этот предел не будет превышен. Предел дозы при облучении кожи лица обеспечивает не превышение предела дозы на хрусталик от бета-частиц.
8. Основные пределы доз облучения не включают в себя дозы от природного и медицинского облучения, а также дозы вследствие радиационных аварий. На эти виды облучения устанавливаются специальные ограничения.
9. Эффективная доза для персонала не должна превышать за период трудовой деятельности (50 лет) - 1000 мЗв, для населения за период жизни (70 лет) - 70 мЗв.
10. Годовая эффективная доза облучения персонала за счет нормальной эксплуатации техногенных источников ионизирующего излучения не должна превышать пределов доз, установленных в таблице 2.
Под годовой эффективной дозой понимается сумма эффективной дозы внешнего облучения, полученной за календарный год, и ожидаемой эффективной дозы внутреннего облучения, обусловленной поступлением в организм радионуклидов за этот же год.
11. Годовое поступление радионуклидов через органы дыхания и среднегодовая объемная активность их во вдыхаемом воздухе не должны превышать числовых значений ПГП и ДОА, приведенных в приложениях 1 и 2 к настоящими нормативам, где пределы доз взяты равными 20 мЗв в год для персонала и 1 мЗв в год для населения. В нестандартных условиях допустимые уровни МЭД, среднегодовая ДОА перс и ЭРОА радона определяются расчетным путем с учетом времени пребывания персонала в радиационно-опасной зоне. Приведенные в приложениях 1 и 2 значения дозовых коэффициентов, а также величин ПГПперс, ПГПнас, ДОАперс и ДОАнас для воздуха рассчитаны для аэрозолей с логарифмически нормальным распределением частиц по активности при медианном по активности аэродинамическом диаметре 1 мкм и стандартном геометрическом отклонении, равном 2,5.

12. А тобы персоналы үшін радон изотоптарының (222Pn - 220Rn)- 218Po(RaA); 214Pb(RaB), 214Bi(RaC), 212Pb (ThB), 212Bi(ThC) еншілес өнімдерінің ЖТШ және РЕКА мәндері эквивалентті тепе-тең активтілік (ЖТШ үшін) және эквивалентті тепе-тең көлемді активтілік (РЕКА үшін) бірліктерде мынаны құрайды:
ЖТШ: 0,10 ПRaA + 0,52 ПRaB + 0,38 ПRaC = 3,0 МБк
0,91ПThB + 0,09ПThC = 0,68 МБк
РЕКА: 0,10АRaA + 0,52АRaB + 0,38АRaC = 1200 Бк/м3
0,91АThB + 0,09АThC = 270 Бкм/м3
мұнда:
Пi мен Аi – тиісті радон изотоптарының еншілес өнімдерінің тыныс алу аймағындағы жылдық түсуі және орташа жылдық көлемді активтілік.
13. Сәулелену көздерін пайдалана отырып кәсіптік оқытудан өтетін студенттер мен 16 жастан асқан оқушылар үшін жылдық доза Б тобы персоналы үшін белгіленген мәндерден аспауы тиіс.
14. Жылына 100 мЗв-ге дейін тиімді дозада және осы гигиеналық нормативтерге 2-кестеде келтірілген екі еселік мәндерден аспайтын эквивалентті дозаларда жоспарланатын жоғары сәулеленуге мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органымен (облыстық деңгейден төмен емес) келісілгеннен кейін жол беріледі; жылына 200 мЗв-ке дейін тиімді дозада және эквивалентті дозаның төрт еселік мәндеріне Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік санитарлық дәрiгерiнiң рұқсатымен жол беріледі.
15. Мыналар үшін:
1) апат нәтижесінде жыл бойы бұрын сәулеленген немесе 200 мЗв тиімді дозасымен немесе дозаның тиісті шектерінен төрт есе асатын эквивалентті дозамен жоспарланған жоғары сәулеленген жұмыскерлер үшін;
2) сәулелену көздерімен жұмыс істеуге медициналық қарсы айғақтары бар адамдар үшін жоғары сәулеленуге жол берілмейді.
16. Жыл бойы 100 мЗв-тен асатын тиімді дозадағы сәулеленуге ұшыраған адамдар одан арғы жұмысында жыл бойы 20 мЗв-тен асатын дозада сәулеленуге ұшырамауы тиіс.
Жыл бойы 200 мЗв-тен жоғары тиімді дозамен сәулелену әлеуетті қауiптi ретінде қаралуы тиіс. Осындай сәулеленуге ұшыраған адамдар дереу сәулелену аймағынан шығарылады және медициналық тексерілуге жіберіледі. Бұл адамдарға кейіннен сәулелену көздерімен жұмыс істеуге бiлiктi медициналық комиссияның шешiмi бойынша олардың келісімін ескере отырып, жеке тәртіпте рұқсат етіледі.
17. Радиоактивтік ластанған аумақтарда жүзеге асырылатын апаттық, құтқару және басқа жұмыстарды жүргізу үшін тартылатын персоналға жатпайтын адамдар А тобы персоналы ретінде ресімделеді және жұмысқа жiберiледі.
3. Өндiрiстік жағдайларда табиғи сәулеленуден қорғауға қойылатын нормативтер
18. Персоналды қоса алғанда барлық жұмыскерлердің табиғи сәулелену көздерімен тиімді сәулелену дозасы өндiрiстік жағдайларда жылына 5 мЗв-тен аспауы тиіс (кез келген кәсіптер мен өндірістер).

12. Для персонала группы А значения ПГП и ДОА дочерних продуктов распада изотопов радона (222Rn и 220Rn) - 218Po (RaA); 214Pb (RaB); 214Bi (RaC); 212Pb (ThB); 212Bi (ThC) в единицах эквивалентной равновесной активности (для ПГП) и эквивалентной равновесной объемной активности (для ДОА) составляют:
ПГП: 0,10 ПRaA + 0,52 ПRaB + 0,38 ПRaC = 3,0 МБк
0,91 ПThB + 0,09 ПThC = 0,68 МБк
ДОА: 0,10 АRaA + 0,52 АRaB + 0,38 АRaC = 1200 Бк/м3
0,91 АThB + 0,09 АThC = 270 Бк/м3,
где:
Пi и Аi - годовые поступления и среднегодовые объемные активности в зоне дыхания соответствующих дочерних продуктов изотопов радона.
13. Для студентов и учащихся старше 16 лет, проходящих профессиональное обучение с использованием источников излучения, годовые дозы не должны превышать значений, установленных для персонала группы Б.
14. Планируемое повышенное облучение в эффективной дозе до 100 мЗв в год и эквивалентных дозах не более двукратных значений, приведенных в таблице 2 настоящих нормативов, допускается при согласовании с органом государственного санитарно-эпидемиологического надзора (не ниже обласного уровня), облучение в эффективной дозе до 200 мЗв в год и четырехкратных значений эквивалентных доз допускается с разрешения Главного государственного санитарного врача Республики Казахстан.
15. Повышенное облучение не допускается:
1) для работников, ранее уже облученных в течение года в результате аварии или запланированного повышенного облучения с эффективной дозой 200 мЗв или с эквивалентной дозой, превышающей в четыре раза соответствующие пределы доз;
2) для лиц, имеющих медицинские противопоказания для работы с источниками излучения.
16. Лица, подвергшиеся облучению в эффективной дозе, превышающей 100 мЗв в течение года, при дальнейшей работе не должны подвергаться облучению в дозе свыше 20 мЗв за год.
Облучение эффективной дозой свыше 200 мЗв в течение года должно рассматриваться как потенциально опасное. Лица, подвергшиеся такому облучению, немедленно выводятся из зоны облучения и направляются на медицинское обследование. Последующая работа с источниками излучения этим лицам разрешается в индивидуальном порядке с учетом их согласия по решению компетентной медицинской комиссии.
17. Лица, не относящиеся к персоналу, привлекаемые для проведения аварийных, спасательных и других работ, осуществляемых на радиоактивно загрязненных территориях, оформляются и допускаются к работам как персонал группы А.
3. Нормативы к защите от природного облучения
в производственных условиях
18. Эффективная доза облучения природными источниками излучения всех работников, включая персонал, не должна превышать 5 мЗв в год в производственных условиях (любые профессии и производства).

19. Жұмыс ұзақтығы жылына 2000 сағат (бұдан әрі – сағ/жыл), тыныс алудың орташа жылдамдығы сағатына 1,2 текше метр (бұдан әрі – м3/сағ) және өндірістік шаңдағы уран және торий қатары радионуклидтерінің радиоактивтік тепе-теңдігі болғанда, монофакторлық әсер кезінде жыл бойы 5 мЗв сәйкес келетін жыл бойғы радиациялық факторлардың орташа мәндері мынаны құрайды:
1) жұмыс орнындағы гамма-сәуленің тиімді дозасы қуаты 2,5 мкЗв/сағ;
2) тыныс алу аймағы ауасындағы эквивалентті тепе-тең көлемді активтілік (бұдан әрі – ЭТКАRn) текше метрге 310 Беккерель (бұдан әрі – Бк/м3);
3) тыныс алу аймағы ауасындағы ЭТКА Th - 68 Бк/м3;
4) килограммға 40/f килоБеккерель (бұдан әрі – кБк/кг) өз қатарының мүшелерімен бірге радиоактивті тепе-теңдікте болатын уран-238-дiң өндiрiстiк шаңдағы меншiктi активтілігі, мұнда f – тыныс алу аймағы ауасының орташа жылдық жалпы шаңдануы, мг/м3;
5) өз қатарының мүшелерімен бірге радиоактивті тепе-теңдікте болатын торий-238-дiң өндiрiстiк шаңдағы меншiктi активтілігі, 27/f, кБк/кг.
Монофакторлық әсер ету кезінде көрсетілген мәндерге әсер ету факторлары қатынасының жиынтығы 1-ден аспауы тиіс.
20. Ғарыштық сәулеленудің ұшақ экипаждарына әсерлері өндірістік жағдайлардағы табиғи сәулелену ретінде нормаланады және 5 мЗв-тен аспауы тиіс.
4. Қалыпты жағдайларда халықтың техногендік және
табиғи сәулеленуін шектеуге қойылатын нормативтер
21. Тамақ өнімдеріндегі, ауыз судағы және атмосфералық ауадағы халықтың 1 мЗв тең техногендік сәулелену дозасының шегіне және осы шек квоталарына сәйкес келетін радионуклидтердің рұқсат етілген мәндері тамақтану рационы мен ауыз су компоненттері бойынша олардың таралуын есепке ала отырып, сондай-ақ радионуклидтердің тыныс алу ағзалары арқылы түсуін және адамдардың сыртқы сәулеленуін есепке ала отырып радионуклидтердің ас қорыту ағзалары арқылы түсуі кезінде дозалық коэффициенттер мәндері негізінде есептеледі. Халықтың критикалық тобы үшін дозалық коэффициенттер мәндері, тыныс алу ағзалары арқылы РЕКА және ЖТШ және тамақ қорыту ағзалары арқылы ЖТШ осы нормативтерге 3-қосымшада келтірілген.
22. Жаңа тұрғын және қоғамдық мақсаттағы ғимараттарды жобалағанда үй-жайлар ауасындағы радон мен торонның еншілес өнiмдерiнің орташа жылдық эквивалентті тепе-тең көлемді активтілігі ЭТКАrn + 4,6ЭТКАtn 100 Бк/м3 аспайтындай, ал гамма-сәуленің тиімді дозасының қуаты ашық жердегі доза қуатынан 0,2 мк Зв/c аспайтындай болып көзделеді.
23. Пайдаланылып жүрген ғимараттарда тұрғын үй-жайлар ауасындағы радон мен торонның еншілес өнiмдерiнің орташа жылдық эквивалентті тепе-тең көлемді активтілігі 200 Бк/м3 аспауы тиіс. Көлемді активтіліктің барынша жоғары мәндері болғанда радонның үй-жай ауасына түсуін төмендетуге және үй-жайды желдетуді жақсартуға бағытталған қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі. Егер үй-жайлардағы гамма-сәуленің тиімді дозасы қуаты ашық жердегі дозаның қуатынан 0,2 мЗв/с жоғары болса қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі.

19. Средние значения радиационных факторов в течение года, соответствующие при монофакторном воздействии эффективной дозе 5 мЗв за год при продолжительности работы 2000 часов в год (далее-ч/год), средней скорости дыхания 1,2 кубический метр в час (далее - м3/ч) и радиоактивном равновесии радионуклидов уранового и ториевого рядов в производственной пыли, составляют:
1) мощность эффективной дозы гамма-излучения на рабочем месте 2,5 мкЗв/ч;
2) Эквивалентная равновесная объемная активность (далее - ЭРОАRn) в воздухе зоны дыхания 310 Беккерель на кубический метр (далее - Бк/м3);
3) ЭРОАTn в воздухе зоны дыхания 68 Бк/м3;
4) удельная активность в производственной пыли урана-238, находящегося в радиоактивном равновесии с членами своего ряда 40/f килоБекерел на килограмм (далее - кБк/кг), где f - среднегодовая общая запыленность воздуха в зоне дыхания, мг/м3;
5) удельная активность в производственной пыли тория-232, находящегося в радиоактивном равновесии с членами своего ряда, 27/f, кБк/кг.
При многофакторном воздействии сумма отношений воздействующих факторов к указанным значениям не должна превышать 1.
20. Воздействие космических излучений на экипажи самолетов нормируется как природное облучение в производственных условиях и не должно превышать 5 мЗв в год.
4. Нормативы к ограничению техногенного и природного облучения
населения в нормальных условиях
21. Допустимые значения содержания радионуклидов в пищевых продуктах, питьевой воде и атмосферном воздухе, соответствующие пределу дозы техногенного облучения населения 1 мЗв/год и квотам от этого предела, рассчитываются на основании значений дозовых коэффициентов при поступлении радионуклидов через органы пищеварения с учетом их распределения по компонентам рациона питания и питьевой воде, а также с учетом поступления радионуклидов через органы дыхания и внешнего облучения людей. Значения дозовых коэффициентов для критических групп населения, ДОА и ПГП через органы дыхания и ПГП через органы пищеварения, приведены в приложении 3 к настоящим нормативам.
22. При проектировании новых зданий жилищного и общественного назначения предусматривается, чтобы среднегодовая эквивалентная равновесная объемная активность дочерних продуктов радона и торона в воздухе помещений ЭРОАRn + 4,6ЧЭРОАTn не превышала 100 Бк/м3, а мощность эффективной дозы гамма-излучения не превышала мощность дозы на открытой местности более чем на 0,2 мкЗв/ч.
23. В эксплуатируемых зданиях среднегодовая эквивалентная равновесная объемная активность дочерних продуктов радона и торона в воздухе жилых помещений не должна превышать 200 Бк/м3. При более высоких значениях объемной активности проводятся защитные мероприятия, направленные на снижение поступления радона в воздух помещений и улучшение вентиляции помещений. Защитные мероприятия проводятся также, если мощность эффективной дозы гамма-излучения в помещениях превышает мощность дозы на открытой местности более чем на 0,2 мкЗв/ч.

24. Тұрғын үйлер мен әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттар құрылысына аумақтардың учаскелерiн таңдау кезiнде гамма-фоны 0,3 мкГр/сағ аспайтын және топырақ бетінен радон ағынының тығыздығы 80 мБк/(м2хс) артық емес учаскелер бөлiнедi.
25. Кен орындарында өндiрілетiн немесе өнеркәсіптің жанама өнімдері болып табылатын құрылыс материалдарындағы (шағыл тас, қиыршық тас, құм, бут және араланған тас, цемент және кiрпiш шикізаттары және басқалары) табиғи радионуклидтердің, сондай-ақ құрылыс материалдарын дайындауға пайдаланылатын өнеркәсіп өндірісінің қалдықтары (күл, шлак және басқалары) және дайын өнімнің тиімді меншiктi активтілігі (Атиім) мынадан аспауы тиіс:
1) салынып және қайта жаңартылып жатқан тұрғын және қоғамдық ғимараттарда пайдаланылатын материалдар үшін (І сынып):
Атиім= АRa+1,3АTh+0,09АK<370Бк/кг
мұнда:
АRa және АTh – уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиоактивтік тепе-теңдіктегі 226Rа және 232Th меншiктi активтілігі, АK - К-40 меншiктi активтілігі (Бк/кг);
2) елдi мекендер аумақтары мен перспективалы құрылыс аймақтарында жол құрылысында пайдаланылатын материалдар үшін. Тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттардың сыртын өңдеу үшін, оларды пайдаланудың жоспарланған түрі кезінде күтілетін жеке жылдық тиімді сәулелену дозасы 10 мкЗв-тен аспауы тиіс, ал жылдық ұжымдық доза бір адам-Зв-тен аспауы тиіс болатын жағдайларда бұрқақтар, мәдени және басқа да құрылыстар үшін. Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды, балалар, жасөспірімдер, медицина ұйымдарын салу және ішін әрлеу үшін пайдалануға жол берілмейді (ІІ сынып):
Атиім < 740 Бк/кг,
3) елдi мекендерден тыс жердегі жол құрылысында қолданылатын материалдар үшін (ІІІ сынып):
Атиім < 1,5 кБк/кг.
4) 1,5 кБк/кг<Атиім<4кБк/кг болғанда (IV сынып) материалдарды пайдалану туралы мәселе әрбір жеке жағдайда бөлек аумақтық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының келісімі бойынша шешіледі.
Атиім > 4,0 кБк болғанда материалдарды құрылысқа қолдануға жол берілмейді.
26. Радиациялық қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша ауыз су мақсаты үшін суды пайдалануға жарамдылығын алдын ала бағалау меншікті жиынтық альфа (Аб) және бета-активтілік (Ав) бойынша беріледі. 0,2 және 1,0 Бк/кг төмен Аб және Ав мәндері кезінде тиісінше суды одан әрі зерттеу міндетті болып табылмайды. Көрсетілген деңгейлерден асқан жағдайда судағы радионуклидтер құрамына талдау жүргізіледі. Егер суда бірнеше табиғи және техногенді радионуклидтер болса, мына шарттар орындалады:
мұнда АI - судағы I радионуклидтің меншiктi активтілігі, БК/кг;
АДі – осы нормативтерге 4-қосымша бойынша тиiсiнше араласу деңгейлері, БК/кг, ауыз судың радиоактивтілігін төмендету бойынша іс-шаралар міндетті болып табылмайды.

24. При выборе участков территорий под строительство жилых домов и зданий социально-бытового назначения отводятся участки с гамма-фоном не превышающим 0,3 мкГр/ч и плотностью потока радона с поверхности грунта не более 80 мБк/(м2 х с);
25. Эффективная удельная активность (Аэфф) природных радионуклидов в строительных материалах (щебень, гравий, песок, бутовый и пиленный камень, цементное и кирпичное сырье и другие), добываемых на их месторождениях или являющихся побочным продуктом промышленности, а также отходы промышленного производства, используемые для изготовления строительных материалов (золы, шлаки), и готовой продукции не должна превышать:
1) для материалов, используемых в строящихся и реконструируемых жилых и общественных зданиях (I класс):
А эфф = А Ra +1,3АTh +0,09АK < 370 Бк/кг,
где:
А Ra и А Th - удельные активности 226Rа и 232Тh, находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, АK - удельная активность К-40 (Бк/кг);
2) для материалов, используемых в дорожном строительстве в пределах территории населенных пунктов и зон перспективной застройки. Для наружной отделки жилых, общественных и производственных зданий, фонтаны, культурные и другие сооружения при условии, что ожидаемая индивидуальная годовая эффективная доза облучения, при планируемом виде их использования не должна превышать 10 мкЗв, а годовая коллективная эффективная доза не должна превышать более одного человека–Зв. Не допускается использование для строительства и внутренней отделки жилых и общественных зданий, детских, подростковых, медицинских организаций (II класс):
Аэфф < 740 Бк/кг;
3) для материалов, используемых в дорожном строительстве вне населенных пунктов (III класс):
Аэфф < 1500 Бк/кг;
4) при 1,5 кБк/кг < Аэфф <4,0 кБк/кг (IV класс) вопрос об использовании материалов решается в каждом случае отдельно по согласованию с территориальными органами государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
При Аэфф > 4,0 кБк/кг материалы не допускается использовать в строительстве.
26. Предварительная оценка допустимости использования воды для питьевых целей по показателям радиационной безопасности дается по удельной суммарной альфа- (Аa) и бета-активности (Аb). При значениях Аa и Аb ниже 0,2 и 1,0 Бк/кг, соответственно, дальнейшие исследования воды не являются обязательными. В случае превышения указанных уровней проводится анализ содержания радионуклидов в воде. Если при совместном присутствии в воде нескольких природных и техногенных радионуклидов выполняется условие:
,
где Аi - удельная активность i-го радионуклида в воде, Бк/кг;
УВi - соответствующие уровни вмешательства по приложению 4 к настоящим нормативам, Бк/кг, то мероприятия по снижению радиоактивности питьевой воды не являются обязательным.

27. Ауыз судағы 222Ru есебінен адамдардың қиын жолмен сәулеленуі радонның үй-жай ауасына өтуі және радонның еншілес өнімдерінің организмге кейіннен ингаляциялық түсуі болып табылады. Ауыз судағы 222Ru үшін араласу деңгейі 60 Бк/кг құрайды. Жер асты көздерінің ауыз суындағы 222Ru меншікті активтілігін анықтау орталықтандырылмаған сумен жабдықтауда міндетті болып табылады.
Суда 3H, 14C, 131I, 210Pb, 228Ra, 232Th (әлеуетті қауіптілік бойынша І және ІІ радиациялық объектілердің байқау аймақтарында) болуы мүмкін болған жағдайда бұл радионуклидтердің судағы меншікті активтілігін анықтау мiндеттi болып табылады.
28. Тамақ өнімін санитариялық-эпидемиологиялық сараптамадан өткізу және халықтың сәулеленуін шектеу осы гигиеналық нормативтерге 5-қосымшаға сәйкес радионуклидтердің болуын регламенттеу жолымен жүзеге асырылады.
29. Шайдағы (қара, көк, тақта шай) радионуклидтер цезий бойынша 137-400 Бк/кг, стронций бойынша 90-200 Бк/кг аспауы тиіс.
30. Кофедегі (дәнді, ұнтақ, еритін) радионуклидтер цезий бойынша 137-300 Бк/кг, стронций бойынша 90-100 Бк/кг аспауы тиіс.
31. Өсімдік негізіндегі, гүл тозаңы (құрғақ шай), сұйық (эликсирлер, бальзамдар, тұнбалар мен басқалары) БАҚ-тағы радионуклидтер цезий бойынша 137-200 Бк/кг, стронций бойынша 90-100 Бк/кг аспауы тиіс.
32. Дәрілік өсімдіктердегі (шөптер, қабық, тамыр сабақ, жемістері) радионуклидтер цезий бойынша 137-400 Бк/кг, стронций бойынша 90-200 Бк/кг аспауы тиіс.
33. Қолдануға дайын жеміс-жидектерден, көкөністерден, жидектерден жасалған тамақ өнімдері (консервіленген көкөністер, саңырауқұлақтар, қайнатпа, джем, сироп, концентраттар, сусындар, шырындар) радиациялық қауіпсіздікке зерттеуден өтуі тиіс.
34. Темекідегі және темекі бұйымдарындағы радионуклидтер цезий бойынша 137-120 Бк/кг, стронций бойынша 90-50 Бк/кг аспауы тиіс.
35. Қатты отынның (көмір) радиоактивтілігін бағалауға мыналар жатады:
1) гамма-сәуле қуатының көрсеткіштері және учаскенің біртектілігін анықтау. Кен орындары (жер қабаты) учаскелері гамма-сәуленің эквивалентті дозасы қуатының мәні барлық бетте 30% аспайтын айырмашылықта болғанда біртекті болып саналады;
2) көмір мен күлдің табиғи радионуклидтерінің меншікті активтілігі.
Қатты отынның радиоактивтілігін алдын ала бағалау кен орнын барлау немесе ашық карьер немесе ұңғыма забойындағы жер қабаты үшін аумақтың беткі қабатын түсіру сатысында жүргізіледі.
Жылдық жеке тиімді доза 10 мкЗв-тен, ал ұжымдық жылдық тиімді доза 1 адам – Зв-тен аспауы тиіс.
Шектеу жүйесін және отынды қауіпсіз пайдалану түрін орнату табиғи радионуклидтердің меншікті активтілігін талдау негізінде жүргізіледі. Уран (радий) және торий радионуклидтерінің меншікті активтілігінің ең төменгі мәнді меншікті активтілікке (Скөмір) қатынасының қосындысы мына формула бойынша анықталады:
Скөмір=(Аu(Ra)/1000) + А(Th)/1000

27. Критическим путем облучения людей за счет 222Rn, содержащегося в питьевой воде, является переход радона в воздух помещения и последующее ингаляционное поступление дочерних продуктов радона в организм. Уровень вмешательства для 222Rn в питьевой воде составляет 60 Бк/кг. Определение удельной активности 222Rn в питьевой воде из подземных источников при децентрализованном водоснабжении является обязательным.
При возможном присутствии в воде 3H, 14C, 131I, 210Pb, 228Ra, 232Th, 232U (в зонах наблюдения радиационных объектов I и II категории по потенциальной опасности) определение удельной активности этих радионуклидов в воде является обязательным.
28. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза пищевого продукта и ограничения облучения населения осуществляется путем регламентации содержания радионуклидов в соответствии с приложением 5 к настоящим нормативам.
29.  Содержание радионуклидов в чае (черный, зеленый, плиточный) не должно превышать по цезию 137 – 400 Бк/кг, стронцию 90 – 200 Бк/кг.
30. Содержание радионуклидов в кофе (в зернах, молотый, растворимый) не должно превышать по цезию 137 – 300 Бк/кг, стронцию 90 – 100 Бк/кг.
31. Содержание радионуклидов в БАДах на растительной основе, в т.ч. цветочная пыльца (сухие чаи), жидкие (эликсиры, бальзамы, настойки) не должно превышать по цезию 137 – 200 Бк/кг, стронцию 90 – 100 Бк/кг".
32. Содержание радионуклидов в лекарственных растениях (травы, кора, корневище, плоды) не должно превышать по цезию 137 – 400 Бк/кг, стронцию 90 – 200 Бк/кг.
33. Готовые к употреблению пищевые продукты из фруктов, овощей, ягод (консервированные овощи, грибы, варенья, джемы, сиропы, концентраты напитки соки) должны проходить исследования на радиационную безопасность.
34. Содержание радионуклидов в табаке и табачных изделиях не должно превышать по цезию 137 – 120 Бк/кг, стронцию 90 – 50 Бк/кг.
35. Оценка радиоактивности твердого топлива (уголь) включает:
1) показатели мощности дозы гамма-излучения и определение однородности участка. Участки месторождения (пласта) считаются однородными при разности значений мощности эквивалентной дозы гамма излучения не более 30 % на всей поверхности;
2) удельную активность природных радионуклидов угля и золы.
Предварительная оценка радиоактивности твердого топлива производится на стадии разведки месторождения или поверхностной съемки территории для открытого карьера или пласта в забое скважины.
Индивидуальная годовая эффективная доза не должна превышать 10 мкЗв, а коллективная эффективная годовая доза - не более 1 человек - Зв.
Установление системы ограничений и вида безопасного использования топлива производится на основании анализа удельной активности природных радионуклидов. Сумма отношений удельной активности радионуклидов урана (радия) и тория к минимально значимым удельным активностям (С уголь), определяется по формуле:

мұнда Аu(Ra) А(Th) - уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиоактивті тепе-теңдікте болатын меншікті активтілік U (226Rа), 232Тh, тиісінше БК/кг.
1000 - табиғи уран мен торийдің ең төменгі мәнді меншікті активтілігі (МММА), Бк/кг, осы гигиеналық нормативтерге 5-қосымша.
Скөмір мәніне байланысты көмірдің радиациялық қауіптілік сыныбы белгіленеді:
3-кесте
Көмірдің радиациялық қауіптілік сыныптары
Көмірдің радиациялық қауіптілік сыныбы
Радионуклидтердің меншікті активтілігінің МММА-ға қатынасы қосындысы, Скөмір
Көмірді пайдалану шарттары
I
< 1
Шаруашылық қызметте көмірді пайдалануға ешқандай шектеу қойылмайды
II
> 1
Шаруашылық мақсатта көмірді пайдалануға тыйым салынады
36. Қатты отынды өндіру бойынша жер қойнауын пайдаланатын объектіге жер учаскесін бөлу кезінде және халық қатты отынды пайдаланған кезде өткізілген санитариялық-эпидемиологиялық сараптау негізінде аумақтық мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы беріледі.
37. Күлдің радиациялық қауіптілік сыныбын және оны құрылыс материалы ретінде қауіпсіз пайдалану түрін анықтау меншікті тиімді активтілік көрсеткіші бойынша жүзеге асырылады.
Отынды жағу барысында пайда болатын күлдің меншікті тиімді активтілігін бағалау және болжау көмірді радиациялық сынау нәтижелері бойынша жүргізілуі мүмкін және мына формула бойынша анықталады:
Акүлтиімд болж. = Акөміртиімд. х Кк+/\көмір
мұнда Акүлтиімд - көмір сынамасындағы табиғи радионуклидтердің меншікті тиімді активтілігі;
Кк - күлдегі радионуклидтер шоғырлануы коэффициенті, мына формула бойынша анықталады:
Кк=100% Аd
мұнда Аd - көмірден күл алу, %;
/\көмір – анықтаудың абсолютті қателігі Акүлтиімд.
Меншікті активтіліктің мәніне байланысты радиациялық қауіптілік сыныбы және пайдалану түрі белгіленеді:
4-кесте
Күлдің радиациялық қауіптілік сыныптары
Күлдің радиациялық қауіптілік сыныбы
Радионуклидтердің меншікті тиімді активтілігі,
күлтиімді. болж
Акүлтиімді) Бк/кг
Күлді қауіпсіз пайдалану шарттары
I
370 дейін
Күл салынып жатқан және қайта жаңартылатын тұрғын және қоғамдық ғимараттарда пайдаланылуы мүмкін
II
370-тен 740-қа дейін
Күл елді мекендердің аумақтары және перспективалы құрылыс аймақтары шектерінде жол салғанда, сондай-ақ өндірістік құрылыстар салғанда пайдаланылады
II
740-тан 1500-ге дейін
Күл елді мекендерден тыс жол құрылыстарында пайдаланылуы мүмкін
IV
1500 артық 4000 дейін
Күлді пайдалану мәселесі әр жағдайда аумақтық мемсанэпидқызмет органдарымен келісім бойынша жеке шешіледі
38. Мұнай және мұнай-су суспензияларын барлау, өндіру, тасымалдау және қайта өңдеу технологиясы технологиялық жабдықтардың және қоршаған орта объектілерінің табиғи радионуклидтармен осы нормативтерде көзделген деңгейлерден жоғары ластану мүмкіндігін болдырмауы тиіс.

где АU(Ra), АTh - удельная активность U (226Ra), 232Th, находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, соответственно, Бк/кг.
1000-минимально значимая удельная активность (МЗУА) природного урана и тория, Бк/кг, приложение 5 к настоящим нормативам.
В зависимости от значения С уголь устанавливается класс радиационной опасности угля:
Таблица 3
Классы радиационной опасности угля
Класс
радиационной
опасности угля
Сумма отношений удельной
активности радионуклидов
к МЗУА, С уголь
Условия использования угля
I
< 1
Не вводится никаких ограничений
на использование угля в
хозяйственной деятельности
II
> 1
Использование угля в
хозяйственной деятельности
запрещено
36. На объект недропользования по добыче твердого топлива при отводе земельного участка и при эксплуатации твердого топлива населением на основании проведенной санитарно-эпидемиологической экспертизы выдается санитарно-эпидемиологическое заключение территориальных органов государственной санитарно-эпидемиологической службы.
37. Установление класса радиационной опасности золы и вида ее безопасного использования в качестве строительного материала осуществляется по показателю удельной эффективной активности.
Оценка и прогнозирование удельной эффективной активности золы, образующейся при сжигании топлива, могут быть проведены по результатам радиационных испытаний угля и определяется по формуле:
А зола эфф. прогн. = А уголь эфф. х К к + Д уголь,
где А уголь эфф - удельная эффективная активность природных радионуклидов в пробе угля;
К к - коэффициент концентрации радионуклидов в золе, определяется по формуле:
100 %
К к = --------,
Аd
где
Аd - зольность угля, %;
Д уголь - абсолютная погрешность определения А уголь эфф
В зависимости от значения удельной активности устанавливается класс радиационной опасности и вид использования:
Таблица 4
Классы радиационной опасности золы
Класс
радиационной
опасности
золы
Удельная эффективная
активность
радионуклидов,
зола эфф. прогн А
зола эфф ) Бк/кг
Условия безопасного использования золы
I
до 370
Зола может использоваться в строящихся и
реконструируемых жилых и общественных зданиях
II
от 370 до 740
Зола может использоваться в дорожном
строительстве в пределах территории населенных
пунктов и зон перспективной застройки, а так
же при возведении производственных сооружений
III
от 740-1500
Зола может использоваться в дорожном
строительстве вне населенных пунктов
IV
более 1500 до 4000
Вопрос использования золы решается в каждом
случае отдельно по согласованию с
территориальными органами госсанэпидслужбы
38. Технология разведки, добычи, транспортировки и переработки нефтяной и нефтеводяной суспензии должна исключать возможность загрязнения естественными радионуклидами технологического оборудования и объектов окружающей среды выше уровней предусмотренных настоящими нормативами.

Мұнайда табиғи радионуклидтер су үшін 10 араласу деңгейінен (АД) артық емес көлемде болған кезде (4-қосымша) ол шектеусіз пайдаланылуы мүмкін. Су үшін 10 араласу деңгейінен артық радионуклидтер болған кезде мұнай қайта өңдеуге тек оны көрсетілген шамаға дейін (10 АД) тазартқаннан кейін ғана жіберілуі мүмкін.
39. Мұнай өнімдерін өндіру үдерісінде мұнайлы-газды жиекке айдалатын жер қабаты суындағы табиғи радионуклидтердің құрамы нормаланбайды. Оларды су ағатын жиекке айдағанда немесе жергілікті жердің бедеріне төккенде олардағы ЕРН шоғырлануы су үшін 10 АД аспауы тиіс.
40. Минералды тыңайтқыштардағы және агрохимикаттардағы табиғи радионуклидтердің меншікті активтілігі мынадан аспауы тиіс:
Аu+1,5 *АTh < 1,0 кБк/кг
мұнда Аu және АTh - уран және торий қатарындағы басқа мүшелермен радиоактивті тепе-теңдіктегі тиісінше уран-238 (радий-226) және торий 232 (торий-228) меншікті активтілігі.
Минералды тыңайтқыштардағы және агрохимикаттардағы 40К рұқсат етілген құрамы белгіленбейді. Құрамында 40К бар материалдармен жұмыс істегенде халықты 24 және 25-тармақтарда белгіленген табиғи иондаушы көздер есебінен сәулеленуден шектеу талаптары сақталуы тиіс.
41. Фосфор тыңайтқыштардағы және мелиоранттардағы табиғи радионуклидтердің меншікті активтілігі мынадан аспауы тиіс:
Аu+1,5 * АTh < 4,0 кБк/кг
мұнда Аu және АTh – тиісінше уран және торий қатарының басқа мүшелерімен радиоактивті тепе-теңдіктегі уран-238 (радий-226) және торий-232 (торий-228) меншікті активтілігі.

При содержании в нефти природных радионуклидов в количестве не более 10 уровней вмешательства (УВ) для воды (приложение 4) она может использоваться без ограничения. При содержании радионуклидов более 10 уровней вмешательства для воды нефть может быть допущена к переработке только после ее очистки до указанной величины (10 УВ).
39. Содержание естественных радионуклидов в пластовых водах, закачиваемых в нефтегазоностный горизонт в процессе добычи нефтепродуктов не нормируется. При закачке их в водоносные горизонты или сбросе на рельеф местности концентрации ЕРН в них не должна превышать 10 УВ для воды.
40. Удельная активность природных радионуклидов в минеральных удобрениях и агрохимикатах не должна превышать:
кБк/кг,
где АU и АTh - удельные активности урана-238 (радия-226) и тория-232 (тория-228), находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов, соответственно.
Допустимое содержание 40К в минеральных удобрениях и агрохимикатах не устанавливается. При обращении с материалами, содержащими 40К, должны соблюдаться требования по ограничению облучения населения за счет природных источников излучения, установленные в пунктах 25 и 26.
41. Удельная активность природных радионуклидов в фосфорных удобрениях и мелиорантах не должна превышать:
кБк/кг,
где АU и АTh - удельные активности урана-238 (радия-226) и тория-232 (тория-228), находящихся в радиоактивном равновесии с остальными членами уранового и ториевого рядов соответственно.

42. Халықтың және ұйымдар жұмыскерлерінің радиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету және құрамында табиғи радионуклидтер көп материалдармен жұмыс жасағанда радиациялық бақылау түрлерін және көлемін жоспарлау үшін мынадай сыныптама енгізіледі:
1) I сынып: Атиім < 740 Бк/кг
2) II сынып: 0,74 < Атиім. < 1,5 кБк/кг
3) III сынып: 1,5 < Атиім. < 4,0 кБк/кг
4) IV сынып: Атиім. > 4,0 кБк/кг
43. Өндірістік жағдайларда І сынып материалдарымен жұмыс істеу қандай да бір шектеусіз жүзеге асырылады.
ІІ, ІІІ, ІV сынып материалдарымен жұмыс кезінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптау жүргізіледі, оның негізінде мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары тиісті санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.

42. Для обеспечения радиационной безопасности населения и работников организаций и планирования видов и объема радиационного контроля при обращении с материалами с повышенным содержанием природных радионуклидов вводится следующая их классификация:
1) I класс: А эфф < 740 Бк/кг
2) II класс: 0,74 < А эфф < 1,5 кБк/кг
3) III класс: 1, 5 < А эфф < 4,0 кБк/кг
4) IV класс: А эфф > 4,0 кБк/кг
43. Обращение с материалами I класса в производственных условиях осуществляется без каких-либо ограничений.
При работе с материалами II III, IV класса проводится санитарно-эпидемиологической экспертиза, на основании которой органами государственной санитарно-эпидемиологической службой выдается соответствующее санитарно-эпидемиологическое заключение.

44. Кәсіпорын құрылыс материалдары, минералды тыңайтқыштар, мелиоранттар мен отын-энергетикалық шикізатының кен орындарын өңдеу басталғанға дейін мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарынан оның радиациялық қауіптілік дәрежесі мен материалдарды пайдалану жағдайлары туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алуы тиіс.
5. Медициналық сәулеленуді шектеу бойынша норматив
45. Медициналық сәулелену кезінде пациенттерді радиациялық қорғау барынша аз сәулелену деңгейлерінде тиісті медициналық емшаралардан пайдалы диагностикалық ақпарат және/немесе терапиялық әсер алу қажеттілігіне негізделеді (сәулелік терапия үшін бұл талап дені сау, әдейі сәулелеуге ұшырамайтын ағзалар мен тіндерге қатысты). Пациенттерді радиациялық қорғауды қамтамасыз ету үшін медициналық емшараларды тағайындауды негіздеу және пациенттерді қорғауды оңтайландыру принциптері қолданылады. Іс жүзінде дені сау адамдарға профилактикалық медициналық рентгенологиялық зерттеулер және ғылыми зерттеулер жүргізген кезде осы адамдардың жылдық тиімді сәулелену дозасы 1 мЗв аспауы тиіс.

44. Предприятие до начала разработки месторождения строительных материалов, минеральных удобрений, мелиорантов и топливно-энергетического сырья должно получить санитарно-эпидемиологическое заключение органов государственной санитарно-эпидемиологической службы о степени его радиационной опасности и условиях использования материалов.
5. Норматив по ограничению медицинского облучения
45. Радиационная защита пациентов при медицинском облучении основывается на необходимости получения полезной диагностической информации и/или терапевтического эффекта от соответствующих медицинских процедур при наименьших уровнях облучения (для лучевой терапии это требование относится к здоровым, не намеренно облучаемым, органам и тканям). Для обеспечения радиационной защиты пациентов применяются принципы обоснования назначения медицинских процедур и оптимизации защиты пациентов. При проведении профилактических медицинских рентгенологических исследований и научных исследований практически здоровых лиц годовая эффективная доза облучения этих лиц не должна превышать 1 мЗв.

46. Пациенттерге (ауыр науқастарға, балаларға) рентгендік-радиологиялық емшараларды орындау кезінде қолдау көрсететін адамдар (рентгендік-радиологиялық бөлімшелердің персоналы емес) жылына 5 мЗв-тен аспайтын дозада сәулеленуге ұшырамауы тиіс. Осындай талаптар радионуклидтік терапия немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан өткен және клиникадан шыққан пациенттермен бірге тұратын ересек адамдардың радиациялық қауіпсіздігіне қойылады. Радионуклидтік терапия немесе брахитерапиядан кейін емханадан шыққан пациенттермен байланыста болатын қалған ересек адамдар, сондай-ақ балалар үшін дозаның шегі жылына 1 мЗв құрайды.

46. Лица (не персонал рентгенорадиологических отделений), оказывающие помощь в поддержке пациентов (тяжелобольных, детей) при выполнении рентгенорадиологических процедур, не должны подвергаться облучению в дозе, превышающей 5 мЗв в год. Такие же требования предъявляются к радиационной безопасности взрослых лиц, проживающих вместе с пациентами, прошедшими курс радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых источников и выписанных из клиники. Для остальных взрослых лиц, а также для детей, контактирующих с пациентами, выписанными из клиники после радионуклидной терапии или брахитерапии, предел дозы составляет 1 мЗв в год.

47. Радионуклидтік терапия немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан өтетін пациенттер денеден шығатын гамма-сәуле деңгейі осы гигиеналық нормативтердің 53-тармағының талаптарын қанағаттандыратын жағдайда клиникадан шығарылуы мүмкін. Осы нормативтерге 5-кестеде көрсетілген радионуклидтермен терапиядан кейін денедегі радионуклидтердің енгізілген немесе қалдық активтілігі немесе пациент денесінің жанындағы ауадағы дозаның өлшенген қуаты 5-кестеде келтірілген тиісті мәндерден төмен болғанда пациентті шығаруға жол беріледі. Пациенттерге шығару алдында олар байланысқа түсуі мүмкін отбасы мүшелерін және басқа да адамдарды сәулеленуден қорғау үшін қабылдауы тиіс сақтық шараларына қатысты ауызша және жазбаша нұсқаулар берілуі керек. Осындай талаптар пациенттерді амбулаториялық емдеу режіміне де қойылады.
5-кесте
Радионуклидтік терапиядан немесе жабық көздерді имплантациялау арқылы брахитерапия курсынан кейін ересек пациенттің денесіндегі радионуклидтердің активтілігі (ГБк) және пациентті клиникадан шығаруға рұқсат етілген дене бетінен 1 м қашықтықтағы эквивалентті доза (мкЗв/сағ) қуаты денеден шығатын гамма-сәуле деңгейі
Радионуклид
Жартылай ыдырау кезеңі, тәулік
Денедегі активтілік, ГБк
Дозаның қуаты, мкЗв/ч

47. Пациенты, проходящие курс радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых источников, могут быть выписаны из клиники при условии, что уровень гамма - излучения, испускаемого из тела, удовлетворяет требованиям пункта 53 настоящих нормативов. Выписка пациента после терапии радионуклидами, указанными в таблице 5 настоящих нормативов, допускается, если введенная или остаточная активность радионуклидов в теле или измеренная мощность дозы в воздухе вблизи тела пациента ниже соответствующих значений, приведенных таблице 5. Перед выпиской пациентам следует дать письменные и устные инструкции относительно мер предосторожности, которые они должны принимать с тем, чтобы защитить от облучения членов семьи, с которыми они могут вступать в контакт. Такие же требования предъявляются к режиму амбулаторного лечения пациентов.
Таблица 5
Активность радионуклидов в теле взрослого пациента (ГБк) после
радионуклидной терапии или брахитерапии с имплантацией закрытых
источников и мощность эквивалентной дозы (мкЗв/ч) на расстоянии
1 м от поверхности тела, при которых разрешается выписка
пациента из клиники
Радионуклид
Период
полураспада, сут
Активность в
теле, ГБк
Мощность дозы,
мкЗв/ч

49. Иондаушы сәулелену көздерімен байланысты емшараларды жоспарлау және жүргізу кезінде медицина ұйымында медициналық сәулеленуге ұшырайтын барлық адамдардың дозалары анықталады және тіркеледі.
6. Радиациялық апат жағдайларында халықтың сәулеленуін шектеу бойынша норматив
50. Егер көзделетін сәулелену дозасы қысқа мерзім (2 тәулік) ішінде олардан жоғарылаған кезде детерминацияланған әсерлер мүмкін болатын деңгейлерге жететін болса қорғаныш іс-шаралары жүргізіледі (осы нормативтерге 6-кесте).
6-кесте
Қорғаныш іс-шараларын талап ететін сәулеленудің болжанатын деңгейлері
Ағза немесе тін
2 тәулік iшiнде ағзада немесе тiнде сiңiрілген доза, Гр
Барлық дене
1
өкпе
6
терi
3
қалқанша без
5
көзбұршақ
2
гонадалар
3
ұрық
0,1

49. При планировании и проведении процедур, связанных с облучением ионизирующим излучением, в медицинской организации определяются и регистрируются дозы у всех лиц, подвергающихся медицинскому облучению.
6. Норматив по ограничению облучения населения в условиях
радиационной аварии
50. Защитные мероприятия проводятся, если предполагаемая доза излучения за короткий срок (2 суток) достигает уровней, при превышении которых возможны детерминированные эффекты (таблица 6 к настоящим нормативам).
Таблица 6
Прогнозируемые уровни облучения,
при которых необходимы защитные мероприятия
Орган или ткань
Поглощенная доза в органе или ткани за 2 суток, Гр
Все тело
1
Легкие
6
Кожа
3
Щитовидная железа
5
Хрусталик глаза
2
Гонады
3
Плод
0,1

54. Аумақтың радиоактивті ластануымен ірі радиациялық апат жағдайында халықты қорғау шаралары туралы шешім қабылдау қорғаныш іс-шараларымен алды алынатын болжанатын дозаны және ластану деңгейлерін осы нормативтерге 8-кестеде келтірілген А және Б деңгейлерімен салыстыру негізінде жүргізіледі. Ластанған өнімдер мен суды тұтынуды шектеу туралы шешімді қабылдау шарттары осы нормативтерге 9 және 10-кестелерде келтірілген.
8-кесте
Радиациялық апаттың бастапқы кезеңінде кезек күттірмейтін
шешімдерді қабылдауға арналған критерийлер
Қорғау шаралары
Алғашқы 10 тәулiк iшiнде алды алынатын доза, мГр
Барлық денеге
Қалқан безi, өкпе, терi
А деңгейi
Б деңгейi
А деңгейi
Б деңгейi
Баспана
5
50
50
500
Йод профилактикасы:
-
-
ересектер
2501)
25001)
балалар
1001)
10001)
Эвакуация
50
500
500
5000
1) тек қалқанша безi үшiн ғана.
9-кесте
Шешім қабылдауға арналған критерийлер
Шаралар
Алды алынатын тиімді доза, мЗв
А деңгейі
Б деңгейі
Ластанған тамақ өнiмдерi мен ауыз суды тұтынуды шектеу
бiрiншi жыл iшiнде 5 одан кейiнгi жылдарда 1/жыл
бiрiншi жыл iшiнде 50 одан кейiнгi жылдарда 10/жыл
Көшiру
бiрiншi жыл iшiнде 50
бiрiншi жыл iшiнде 500
Көшiрудің барлық уақыты iшiнде 1000
Қорғаныш іс-шараларымен алды алынатын сәулелену деңгейі А деңгейінен аспаса, халықтың қалыпты тіршілік әрекетінің, аумақтың шаруашылық және әлеуметтік жұмыс істеуінің бұзылуына байланысты қорғау шаралары жүргізілмеуі мүмкін.
10-кесте
Апат болғаннан кейін бірінші жылы ластанған тамақ өнiмдерiн
тұтынуды шектеу туралы шешім қабылдауға арналған критерийлер
Радионуклидтер
Тамақ өнiмдерiндегi радионуклидтің меншiктi активтілігі, кБк/кг
А деңгейі
Б деңгейі

54. При аварии, повлекшей за собой радиоактивное загрязнение обширной территории, на основании контроля и прогноза радиационной обстановки устанавливается зона радиационной аварии. В зоне радиационной аварии проводится контроль радиационной обстановки и осуществляются мероприятия по снижению уровней облучения населения.
55. Принятие решений о мерах защиты населения в случае крупной радиационной аварии с радиоактивным загрязнением территории проводится на основании сравнения прогнозируемой дозы, предотвращаемой защитным мероприятием, и уровней загрязнения с уровнями А и Б, приведенными в таблице 8 к настоящим нормативам. Условия принятия решений об ограничении потребления загрязненных продуктов и воды приведены в таблицах 9 и 10 к настоящим нормативам.
Таблица 8
Критерии для принятия неотложных решений
в начальном периоде радиационной аварии
Меры защиты
Предотвращаемая доза за первые 10 суток, мГр
на все тело
щитовидная железа, легкие,
кожа
уровень А
уровень Б
уровень А
уровень Б
Укрытие
5
50
50
500
Йодная профилактика:
взрослые
дети
-
-
-
-
2501)
1001)
25001)
10001)
Эвакуация
50
500
500
5000
1) только для щитовидной железы.
Таблица 9
Критерии для принятия решений
Меры
Предотвращаемая эффективная доза, мЗв
уровень А
уровень Б
Ограничение потребления
загрязненных пищевых
продуктов и питьевой воды
5 за первый год
1 /год в последующие
годы
50 за первый год
10 /год в последующие
годы
Отселение
50 за первый год
500 за первый год
1000 за все время отселения
Если уровень облучения, предотвращаемого защитным мероприятием не превосходит уровень А, меры защиты связанные с нарушением нормальной жизнедеятельности населения, а также хозяйственного и социального функционирования территории могут не проводиться.
Таблица 10
Критерии для принятия решений об ограничении потребления загрязненных
продуктов питания в первый год после возникновения аварии
Радионуклиды
Удельная активность радионуклида в пищевых
продуктах, кБк/кг
уровень А
уровень Б

131I, 134Cs, 137Cs
1
10
90Sr
0,1
1,0
238Pu, 239Pu, 241Am
0,01
0,1
Егер қорғаныш іс-шараларымен алды алынатын сәулелену А деңгейінен асса, бірақ Б деңгейіне жетпесе, қорғау шараларын орындау туралы шешім нақты ахуалды және жергілікті жағдайларды ескере отырып, негіздеу және оңтайландыру қағидаттарды бойынша қабылданады.
Егер қорғаныш іс-шараларымен алды алынатын сәулелену деңгейі Б деңгейіне жетсе және одан асса, егер ол тіпті тұрғындардың қалыпты тіршілік әрекетінің, аумақтың шаруашылық және әлеуметтік жұмыс істеуінің бұзылуына байланысты болса да тиісті қорғау шаралары орындалады.
55. Көлемді аумақтың ұзақ мерзімдік радионуклидтермен ластануына алып келген радиациялық апаттың кейінгі кезеңдерінде қорғаныш іс-шаралары туралы шешімдер қалыптасқан радиациялық жағдайды және нақты әлеуметтік-экономикалық жағдайды ескере отырып қабылданады (осы нормативтерге 6-қосымша).
7. Иондаушы сәулелену көздерін қалыпты пайдалану жағдайларында
радиациялық әсердің рұқсат етілген деңгейлерінің мәндері
56. Сәулеленетін адамдардың әрбір санаты үшін осы сәулелену жолдары үшін радиациялық әсер етудің рұқсат етілген деңгей мәнi осы нормативтердің 2-кестесінде көрсетілген жылдық доза шегіне анықталған  бес жыл бойы орташаланған).
57. Барлық сәулелену жолдары үшін рұқсат етілген деңгейлер мәндері мынадай параметрлермен:
1) күнтізбелік жыл бойы радионуклид организмге түсетін жұтылатын ауаның көлемімен V;
2) күнтізбелік жыл iшiндегі сәулелену уақытымен t;
3) күнтізбелік жыл бойы радионуклид организмге түсетін ауыз судың массасымен М;
4) иондаушы сәулелену ағындарымен сыртқы сәулелену геометриясымен сипатталатын стандартты жағдайлар үшін анықталған.
Персонал үшін стандартты параметрлердің мына мәндерi белгіленген: жылына Vперс = 2,4 x 103 м3; жылына tперс = 1700 cағ.; Мперс=0.
Тұрғындар үшiн стандартты параметрлердің мына мәндерi белгіленген:

131I, 134Cs, 137Cs
1
10
90Sr
0,1
1,0
238Pu, 239Pu, 241Am
0,01
0,1
Если предотвращаемое защитным мероприятием облучение превосходит уровень А, но не достигает уровня Б, решение о выполнении мер защиты принимается по принципам обоснования и оптимизации с учетом конкретной обстановки и местных условий.
Если уровень облучения, предотвращаемого достигает и превосходит уровень Б выполняются соответствующие меры защиты, даже если они связаны с нарушением нормальной жизнедеятельности населения, хозяйственного и социального функционирования территории.
56. На поздних стадиях радиационной аварии, повлекшей за собой загрязнение обширных территорий долгоживущими радионуклидами, решения о защитных мероприятиях принимаются с учетом сложившейся радиационной обстановки и конкретных социально-экономических условий (приложение 6 к настоящим нормативам).
7. Значения допустимых уровней радиационного воздействия в
нормальных условиях эксплуатации источников ионизирующего
излучения
57. Для каждой категории облучаемых лиц значение допустимого уровня радиационного воздействия для данного пути облучения определено годовому пределу дозы (усредненному за пять лет), указанному в таблице 2 настоящих нормативов.
58. Значения допустимых уровней для всех путей облучения определены для стандартных условий, которые характеризуются следующими параметрами:
1) объемом вдыхаемого воздуха V, с которым радионуклид поступает в организм на протяжении календарного года;
2) временем облучения t в течение календарного года;
3) массой питьевой воды М, с которой радионуклид поступает в организм на протяжении календарного года;
4) геометрией внешнего облучения потоками ионизирующего излучения.
Для персонала установлены следующие значения стандартных параметров: Vперс = 2,4 x 103 м3 в год; tперс = 1700 ч в год; Mперс = 0.

1) тері жабындары, арнайы киім және аяқ киім, басқа да жеке қорғаныш құралдары үшін жалпы радиоактивті ластану (алынатын және алынбайтын) нормаланады. Қалған жағдайларда тек алынатын ластану ғана нормаланады;
2) қалғандарына жұмыс үй-жайлары ауасындағы орташа жылдық рұқсат етілген көлемді активтілігі РЕКА < 0,3Бк/м3;
3) 90Sr- +90Y -40 бөлшек/(см2 х мин) үшін.
20-кесте
Радиоактивті заттарды және материалдарды тасымалдауға пайдаланылатын
көлік құралдары беттерінің алынатын радиоактивті ластануының рұқсат
етілген деңгейлері
Ластану объектісі
Ластану түрлері
Алынатын (бекітілмеген)
Алынбайтын (бекітілген)
Альфа-активті радионуклидтер
Бета-активті радионуклидтер
Альфа-активті радионуклидтер
Бета-активті радионуклидтер
Көлік құралының және контейнердің қорғайтын ыдысының сыртқы беті
1,0
10
регламенттелмейді
2001)
Қорғайтын ыдыстың ішкі беті және көлік контейнерінің сыртқы беті
1,0
100
регламенттелмейді
2000
Ескертпе:
1) 90Sr- + 90Y -40 бөлшек/(см2 х мин) үшін.
59. Бөлшектер ағыны тығыздығының орташа жылдық рұқсат етілген мәндері сәуле энергиясының кең ауқымы және екі барынша ықтимал сәулелену геометрияларына: изотропты сәуле өрісіне (2 немесе 4) және денеге алдынан сәулеленудің параллель шоғының түсуіне берілген.

1) для кожных покровов, специальной одежды и обуви, других средств индивидуальной защиты нормируется общее (снимаемое и неснимаемое) радиоактивное загрязнение. В остальных случаях нормируется только снимаемое загрязнение;
2) к отдельным относятся альфа-активные нуклиды, среднегодовая допустимая объемная активность которых в воздухе рабочих помещений ДОА < 0,3 Бк/м3;
3) для 90Sr + 90Y - 40 част/(см2Чмин).
Таблица 20
Допустимые уровни снимаемого радиоактивного загрязнения поверхности
транспортных средств, используемых для перевозки радиоактивных
веществ и материалов, част/(см2.мин)
Объект
загрязнения
Вид загрязнения
Снимаемое (нефиксированное)
Неснимаемое (фиксированное)
альфа-активные
радионуклиды
бета-активные
радионуклиды
альфа-активные
радионуклиды
бета-активные
радионуклиды
Наружная
поверхность
транспортного
средства и охранной
тары контейнера
1,0
10
Не регламентируется
2001)
Внутренняя
поверхность
охранной тары и
наружная
поверхность
транспортного
контейнера
1,0
100
2000
Примечание:
1) для 90Sr + 90Y - 40 част/(см2.мин).

60. Тері жабындары, арнайы киім және аяқ киім, басқа да жеке қорғаныш құралдары үшін жалпы радиоактивті ластану нормаланады (алынатын және алынбайтын). Қалған жағдайларда тек алынатын ластану ғана нормаланады.
Тері жабындарының жалпы радиоактивті ластану деңгейлері радионуклид бөлігінің теріге және организмге енуін есепке ала отырып анықталады. Есептеу жалпы ластану ауданы 300 см2 аспауы тиіс деген болжаммен жүргізілген.
«Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» гигиеналық
нормативтеріне 1-қосымша
Персонал үшін ауадағы жекелеген радионуклидтердің дозалық
коэффициенттері, ауамен жылдық түсу шегі және орташа жылдық
рұқсат етілетін көлемдік активтілігі мәндері
Радионуклид
Жартылай ыдырау кезеңі
Ингаляция кезіндегі қосылу түрі(1)
Дозалық коэффициент
Тауаперс, Зв/Бк
Жылдық түсу шегі
ЖТШперс, Бк жылына
Рұқсат етілетін орташа жылдық көлемдік активтілік РКАперс, Бк/м3
1
2
3
4
5
6
H-3

60. Значения среднегодовых допустимых плотностей потоков частиц даны для широкого диапазона энергий излучения и двух наиболее вероятных геометрий облучения: изотропного (2 или 4) поля излучения и падения параллельного пучка излучения на тело спереди (передне-задняя геометрия).
61. Для кожных покровов, специальной одежды и обуви, других средств индивидуальной защиты нормируется общее (снимаемое и не снимаемое) радиоактивное загрязнение. В остальных случаях нормируется только снимаемое загрязнение.
Уровни общего радиоактивного загрязнения кожных покровов определены с учетом проникновения доли радионуклида в кожу и в организм. Расчет проведен в предположении, что общая площадь загрязнения не должна превосходить 300 см2.
Приложение 1
к гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к обеспечению
радиационной безопасности"
Значения дозовых коэффициентов, предела годового поступления своздухом и допустимой среднегодовой объемной активности в воздухе отдельных радионуклидов для персонала
Радио-
нуклид
Период
полураспада
Тип
Соеди-
нения
при ингаляции
[1]
Дозовый
коэффициент
возд
e перс, Зв/Бк
Предел
годового
поступления
ПГППЕРС,
Бк в год
Допустимая
среднегодовая
объемная
активность
ДОАПЕРС, Бк/м3
1
2
3
4
5
6
H-3

3,0+03
1,2
Md-257
5,20 сағ
П
2,3-08
8,7+05
3,5+02
Md-258
55,0 тәулік
П
5,5-06
3,6+03
1,5
Персонал үшін радионуклидтердің жұтылатын ауамен түсуі жағдайына ЖТШперс рұқсат етілетін жылдық түсудің, РКАперс рұқсат етілетін орташа жылдық көлемдік активтіліктің дозалық коэффициенті мәндері келтірілген. Осы қосымшаға сыртқы сәулелену көздері болып табылатындықтан инертті газдар, сондай-ақ ыдырау өнімдері бар радон изотоптары кірмейді. 87Rb, 115In, 144Nd, 147Sm, 187Re табиғи радионуклидтер кестеге кірмейді, себебі олар химиялық уыттылығы бойынша нормаланады. Уранның химиялық уыттылығына байланысты тыныс алу ағзалары арқылы Б немесе П типтері қосылыстарының түсуі тәулігіне 2,5 мг және жылына 500 мг аспауы тиіс.
Егер осы радионуклид қосылысының химиялық түрі белгісіз болса, онда дозалық коэффициент шамасының ең үлкен мәнімен және тиісінше ЖТШперс РКАперс ең кіші мәндерімен қосу үшін осы қосымшаның деректерін қолдану керек.
«Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» гигиеналық
нормативтеріне 2-қосымша
Радиоактивті аэрозольдар түрінде тыныс алу ағзалары арқылы өкпеден қанға түсу жылдамдығына байланысты радионуклидтер және олардың химиялық қосылыстары мына типтерге бөлінеді:

3,0+03
1,2
Md-257
5,20 час
П
2,3-08
8,7+05
3,5+02
Md-258
55,0 сут
П
5,5-06
3,6+03
1,5
Для персонала на случай поступления радионуклидов с вдыхаемым воздухом приведены значения дозового коэффициента, допустимого годового поступления ПГПперс, допустимой среднегодовой объемной активности ДОАперс. В настоящее приложение не входят инертные газы, поскольку они являются источниками внешнего облучения, а также изотопы радона с продуктами их распада. Природные радионуклиды 87Rb, 115In, 144Nd, 147Sm и 187Re не включены в таблицу, поскольку они нормируются по их химической токсичности. Из-за химической токсичности урана поступление через органы дыхания его соединений типов Б или П не должно превышать 2,5 мг в сутки и 500 мг в год.
Если химическая форма соединения данного радионуклида неизвестна, то следует использовать данные из настоящего приложения для соединения с наибольшим значением величины дозового коэффициента и, соответственно, наименьшими значениями ПГПперс и ДОАпер
Приложение 2
к гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к обеспечению радиационной безопасности"
Поступление радионуклидов через органы дыхания и среднегодовая
объемная активность их во вдыхаемом воздухе
В зависимости от скорости перехода радионуклида из легких в кровь, поступающие через органы дыхания в виде радиоактивных аэрозолей радионуклиды и их химические соединения разделены на типы:

1) "М" типі (баяу еритін қосылыстар): осы типке жатқызылған заттар өкпеде еріген кезде 0,0001 тәулік-1 жылдамдықпен қанға түсетін радионуклид активтілігінің компоненті байқалады;
2) "П" типі (аралық жылдамдықпен еритін қосылыстар): осы типке жатқызылған заттар өкпеде еріген кезде радионуклидтің негізгі активтілігі 0,005 тәулік-1 жылдамдықпен қанға түседі;
3) "Б" типі (тез еритін қосылыстар) осы типке жатқызылған заттар өкпеде еріген кезде қанға радионуклидтің негізгі активтілігі 100 тәулік-1 жылдамдықпен қанға түседі;

1) тип "М" (медленно растворимые соединения): при растворении в легких веществ, отнесенных к этому типу, наблюдается компонента активности радионуклида, поступающая в кровь со скоростью 0,0001 сут-1;
2) тип "П" (соединения, растворимые с промежуточной скоростью): при растворении в легких веществ, отнесенных к этому типу, основная активность радионуклида поступает в кровь со скоростью 0,005 сут-1;
3) тип "Б" (быстро растворимые соединения): при растворении в легких веществ, отнесенных к этому типу, основная активность радионуклида поступает в кровь со скоростью 100 сут-1.

2,8-5
4,9
Th-229
4,9-4
0,28
Es-254m
4,2-6
33
Th-230
2,1-4
0,65
Ескертпе:
Төменде санамаланған бас радионуклидтер еншілестермен олардың тепе-теңдігі жағдайларында келтірілген:
Sr-90
Y-90
Zr-93
Nb-93m
Zr-97
Nb-97
Ru-106
Rh-106
Cs-137
Ba-137m
Ba-140
La-140
Ce-134
La-134
Ce-144
Pr-144
Pb-210
Bi-210, Po-210
Pb-212
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Bi-212
Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Rn-220
Po-216
Rn-222
Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214
Ra-223
Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Tl-207
Ra-224
Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208(0.36), Po-212(0.64)
Ra-226
Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
Ra-228
Ac-228
Th-226
Ra-222, Rn-218, Po-214
Th-228
Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-229
Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209
Th-232
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-табиғи
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-234
Pa-234m
U-230
Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214
U-232
Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
U-235
Th-231
U-238
Th-234, Pa-234m
U-табиғи
Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
U-240
Np-240m
Np-237
Pa-233
Am-242m
Am-242
Am-243
Np-239

2,8-5
4,9
Th-229
4,9-4
0,28
Es-254m
4,2-6
33
Th-230
2,1-4
0,65
Примечание:
Перечисленные ниже материнские радионуклиды приведены в условиях их равновесия с дочерними:
Sr-90
Y-90
Zr-93
Nb-93m
Zr-97
Nb-97
Ru-106
Rh-106
Cs-137
Ba-137m
Ba-140
La-140
Ce-134
La-134
Ce-144
Pr-144
Pb-210
Bi-210, Po-210
Pb-212
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Bi-212
Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Rn-220
Po-216
Rn-222
Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214
Ra-223
Rn-219, Po-215, Pb-211, Bi-211, Tl-207
Ra-224
Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208(0.36), Po-212(0.64)
Ra-226
Rn-222, Po-218, Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210,
Po-210
Ra-228
Ac-228
Th-226
Ra-222, Rn-218, Po-214
Th-228
Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208 (0.36),
Po-212 (0.64)
Th-229
Ra-225, Ac-225, Fr-221, At-217, Bi-213, Po-213, Pb-209
Th-232
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212,
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-природный
Ra-228, Ac-228, Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212,
Bi-212, Tl-208 (0.36), Po-212 (0.64)
Th-234
Pa-234m
U-230
Th-226, Ra-222, Rn-218, Po-214
U-232
Th-228, Ra-224, Rn-220, Po-216, Pb-212, Bi-212, Tl-208
(0.36), Po-212 (0.64)
U-235
Th-231
U-238
Th-234, Pa-234m
U-природный
Th-234, Pa-234m, U-234, Th-230, Ra-226, Rn-222, Po-218,
Pb-214, Bi-214, Po-214, Pb-210, Bi-210, Po-210
U-240
Np-240m
Np-237
Pa-233
Am-242m
Am-242
Am-243
Np-239

Кестеде келтірілгеннен төмен радионуклидтер активтілігі деңгейінде және ММА және МММА бір уақытта қолдану жағдайында персоналдың және халықтың тиімді жеке жылдық сәулелену дозасы 10 мкЗв және апатты жағдайларда 1 мкЗв, ал кез келген пайдалану жағдайларында ұжымдық тиімді доза 1 адам-Зв аспайды. Теріге арналған тиімді доза 50 мЗв/жыл аспайды.
Табиғи радионуклидтер техногендік көздерден тұтыну тауарларына түскен кезде (мысалы, Ra-226, Po-210) немесе олардың химиялық уыттылығы бойынша (торий, уран, және т.б. үшін) бағаланған.
Егер бірнеше нуклид болса, онда активтіліктің олардың кестелік мәндерге қатынастарының жиынтығы 1- ден аспауы тиіс. Кестеде келтірілген радионуклидтер ең аз мәнді жиынтық активтілікке (ММА) байланысты 4 радиациялық қауіптілік сыныбына бөлінеді:

При уровнях активности радионуклидов, меньше приведенных в таблице и условии применения МЗУА и МЗА одновременно, эффективная индивидуальная годовая доза облучения лиц из персонала и населения не превысит 10 мкЗв и в аварийных случаях 1 мЗв, а коллективная эффективная доза 1 чел.-Зв при любых условиях использования. Эквивалентная доза на кожу не превысит 50 мЗв/год.
Природные радионуклиды оценивались при их попадании в потребительские товары из техногенных источников (например, Ra-226, Po-210) или по их химической токсичности (для тория, урана и другие).
Если присутствует несколько нуклидов, то сумма отношений активности к их табличным значениям не должна превышать единицу. Приведенные в таблице радионуклиды в зависимости от минимально значимой суммарной активности (МЗА) делятся на 4 группы радиационной опасности:

1,00E+03
1,00E+06
1,00E+12
Ho-166
1,00E+03
1,00E+05
2,00E+12
Er-169
1,00E+04
1,00E+07
2,00E+14
Er-171
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Tm-170
1,00E+03
1,00E+06
2,00E+13
Tm-171
1,00E+04
1,00E+08
3,00E+14
Yb-175
1,00E+03
1,00E+07
2,00E+12
Lu-177
1,00E+03
1,00E+07
2,00E+12
Hf-181
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Ta-182
1,00E+01
1,00E+04
6,00E+10
W-181
1,00E+03
1,00E+07
5,00E+12
W-185
1,00E+04
1,00E+07
1,00E+14
W-187
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+11
Re-186
1,00E+03
1,00E+06
4,00E+12
Re-188
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+12
Os-185
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Os-191
1,00E+02
1,00E+07
2,00E+12
Os-191m
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+12
Os-193
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+12
Ir-190
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Ir-192
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+10
Ir-194
1,00E+02
1,00E+05
7,00E+11
Pt-191
1,00E+02
1,00E+06
3,00E+11
Pt-193m
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+13
Pt-197
1,00E+03
1,00E+06
4,00E+12
Pt-197m
1,00E+02
1,00E+06
9,00E+11
Au-198
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Au-199
1,00E+02
1,00E+06
9,00E+11
Hg-197
1,00E+02
1,00E+07
2,00E+12
Hg197m
1,00E+02
1,00E+06
7,00E+11
Hg-203
1,00E+02
1,00E+05
3,00E+11
Tl-200
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Tl-201
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+12
Tl-202
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Tl-204
1,00E+04
1,00E+04
2,00E+13
Pb-203
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Pb-210*
1,00E+01
1,00E+04
3,00E+11
Pb-212*
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Bi-206
1,00E+01
1,00E+05
2,00E+10
Bi-207
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Bi-210
1,00E+03
1,00E+06
8,00E+12
Bi-212
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Po-203
1,00E+01
1,00E+06
Po-205
1,00E+01
1,00E+06
Po-207
1,00E+01
1,00E+06
Po-210
1,00E+01
1,00E+04
6,00E+10
At-211
1,00E+03
1,00E+07
5,00E+11
Rn-220*
1,00E+04
1,00E+07
Rn-222*
1,00E+01
1,00E+08
4,00E+10
Ra-223*
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+11
Ra-224*
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Ra-225
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+11
Ra-226*
1,00E+01
1,00E+04
4,00E+10
Ra-227
1,00E+02
1,00E+06
Ra-228*
1,00E+01
1,00E+05
3,00E+10
Ac-228
1,00E+01
1,00E+06
3,00E+10
Th-226*
1,00E+03
1,00E+07
Th-227
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+10
Th-228*
1,00E+00
1,00E+04
4,00E+10
Th-229*
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+10
Th-230
1,00E+00
1,00E+04
7,00E+08
Th-231
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+13
Th-232
1,00E+00
1,00E+03
Th-табиғи қоса алғанда (Th-232)
1,00E+00
1,00E+03
Th-234*
1,00E+03
1,00E+05
2,00E+12
Pa-230
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Pa-231
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+10
Pa-233
1,00E+02
1,00E+07
4,00E+11
U-230*
1,00E+01
1,00E+05
4,00E+10
U-231
1,00E+02
1,00E+07
U-232*
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+08
U-233
1,00E+01
1,00E+04
7,00E+10
U-234
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
U-235*
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+07
U-236
1,00E+01
1,00E+04
2,00E+11
U-237
1,00E+02
1,00E+06
U-238
1,00E+01
1,00E+04
U-табиғи
1,00E+00
1,00E+03
U-239
1,00E+02
1,00E+06
U-240
1,00E+03
1,00E+07
U-240*
1,00E+01
1,00E+06
Np-237*
1,00E+00
1,00E+03
7,00E+10
Np-239
1,00E+02
1,00E+07
5,00E+11
Np-240
1,00E+01
1,00E+06
Pu-234
1,00E+02
1,00E+07
Pu-235
1,00E+02
1,00E+07
Pu-236
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Pu-237
1,00E+03

1,00E+03
1,00E+06
1,00E+12
Ho-166
1,00E+03
1,00E+05
2,00E+12
Er-169
1,00E+04
1,00E+07
2,00E+14
Er-171
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Tm-170
1,00E+03
1,00E+06
2,00E+13
Tm-171
1,00E+04
1,00E+08
3,00E+14
Yb-175
1,00E+03
1,00E+07
2,00E+12
Lu-177
1,00E+03
1,00E+07
2,00E+12
Hf-181
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Ta-182
1,00E+01
1,00E+04
6,00E+10
W-181
1,00E+03
1,00E+07
5,00E+12
W-185
1,00E+04
1,00E+07
1,00E+14
W-187
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+11
Re-186
1,00E+03
1,00E+06
4,00E+12
Re-188
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+12
Os-185
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Os-191
1,00E+02
1,00E+07
2,00E+12
Os-191m
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+12
Os-193
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+12
Ir-190
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Ir-192
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+10
Ir-194
1,00E+02
1,00E+05
7,00E+11
Pt-191
1,00E+02
1,00E+06
3,00E+11
Pt-193m
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+13
Pt-197
1,00E+03
1,00E+06
4,00E+12
Pt-197m
1,00E+02
1,00E+06
9,00E+11
Au-198
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Au-199
1,00E+02
1,00E+06
9,00E+11
Hg-197
1,00E+02
1,00E+07
2,00E+12
Hg197m
1,00E+02
1,00E+06
7,00E+11
Hg-203
1,00E+02
1,00E+05
3,00E+11
Tl-200
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Tl-201
1,00E+02
1,00E+06
1,00E+12
Tl-202
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Tl-204
1,00E+04
1,00E+04
2,00E+13
Pb-203
1,00E+02
1,00E+06
2,00E+11
Pb-210*
1,00E+01
1,00E+04
3,00E+11
Pb-212*
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Bi-206
1,00E+01
1,00E+05
2,00E+10
Bi-207
1,00E+01
1,00E+06
5,00E+10
Bi-210
1,00E+03
1,00E+06
8,00E+12
Bi-212
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Po-203
1,00E+01
1,00E+06
Po-205
1,00E+01
1,00E+06
Po-207
1,00E+01
1,00E+06
Po-210
1,00E+01
1,00E+04
6,00E+10
At-211
1,00E+03
1,00E+07
5,00E+11
Rn-220*
1,00E+04
1,00E+07
Rn-222*
1,00E+01
1,00E+08
4,00E+10
Ra-223*
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+11
Ra-224*
1,00E+01
1,00E+05
5,00E+10
Ra-225
1,00E+02
1,00E+05
1,00E+11
Ra-226*
1,00E+01
1,00E+04
4,00E+10
Ra-227
1,00E+02
1,00E+06
Ra-228*
1,00E+01
1,00E+05
3,00E+10
Ac-228
1,00E+01
1,00E+06
3,00E+10
Th-226*
1,00E+03
1,00E+07
Th-227
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+10
Th-228*
1,00E+00
1,00E+04
4,00E+10
Th-229*
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+10
Th-230
1,00E+00
1,00E+04
7,00E+08
Th-231
1,00E+03
1,00E+07
1,00E+13
Th-232
1,00E+00
1,00E+03
Th-природный включая (Th-232)
1,00E+00
1,00E+03
Th-234*
1,00E+03
1,00E+05
2,00E+12
Pa-230
1,00E+01
1,00E+06
1,00E+11
Pa-231
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+10
Pa-233
1,00E+02
1,00E+07
4,00E+11
U-230*
1,00E+01
1,00E+05
4,00E+10
U-231
1,00E+02
1,00E+07
U-232*
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+08
U-233
1,00E+01
1,00E+04
7,00E+10
U-234
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
U-235*
1,00E+01
1,00E+04
8,00E+07
U-236
1,00E+01
1,00E+04
2,00E+11
U-237
1,00E+02
1,00E+06
U-238
1,00E+01
1,00E+04
U-природный
1,00E+00
1,00E+03
U-239
1,00E+02
1,00E+06
U-240
1,00E+03
1,00E+07
U-240*
1,00E+01
1,00E+06
Np-237*
1,00E+00
1,00E+03
7,00E+10
Np-239
1,00E+02
1,00E+07
5,00E+11
Np-240
1,00E+01
1,00E+06
Pu-234
1,00E+02
1,00E+07
Pu-235
1,00E+02
1,00E+07
Pu-236
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Pu-237
1,00E+03

1,00E+07
2,00E+12
Pu-238
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Pu-239
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Pu-240
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+10
Pu-241
1,00E+02
1,00E+05
3,00E+12
Pu-242
1,00E+00
1,00E+04
7,00E+10
Pu-243
1,00E+03
1,00E+07
Pu-244
1,00E+00
1,00E+04
3,00E+08
Am-241
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Am-242
1 E+03
1 E+06
Am-242m*
1,00E+00
1,00E+04
3,00E+11
Am-243
1,00E+00
1,00E+03
2,00E+11
Cm-242
1,00E+02
1,00E+05
4,00E+10
Cm-243
1,00E+00
1,00E+04
2,00E+11
Cm-244
1,00E+01
1,00E+04
5,00E+10
Cm-245
1,00E+00
1,00E+03
9,00E+10
Cm-246
1,00E+00
1,00E+03
2,00E+11
Cm-247
1,00E+00
1,00E+04
1,00E+09
Cm-248
1,00E+00
1,00E+03
5,00E+09
Bk-249
1,00E+03
1,00E+06
1,00E+13
Cf-246
1,00E+03
1,00E+06
Cf-248
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Cf-249
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+11
Cf-250
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Cf-251
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+11
Cf-252
1,00E+01
1,00E+04
2,00E+10
Cf-253
1,00E+02
1,00E+05
4,00E+11
Cf-254
1,00E+00
1,00E+03
3,00E+08
Es-253
1,00E+02
1,00E+05
Es-254
1,00E+01
1,00E+04
Es-254m
1,00E+02
1,00E+06
Fm-254
1,00E+04
1,00E+07
Fm-255
1,00E+03
1,00E+06
Am-241+Be
6,00E+10
Pu-238+Be
6,00E+10
Sr-90+Y-90
1,00E+12
Жабық радионуклидтік көздер 1-кестеде келтірілген 5 радиациялық қауіптілік сыныбына бөлінеді.
Жекелеген жабық радионуклидтік көз немесе көздер үшін қауіптілік санаты көздің активтілігінің (А) D-шамаға қатынасы негізінде анықталады.
А/D қатынасына байланысты радионуклидтік көздердің қауіптілік санаты
1-кесте
A/D аралықтары
A/D негізінде таңдалған, санат
A/D > 1000
1
1000>A/D>10
2
10>A/D>1
3
1>A/D>0,01
4
0,01>A/D>ММА/D
5
«Радиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз етуге қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық
талаптар» гигиеналық
нормативтеріне 7-қосымша
Ластанған аумақтардағы араласу критерийлері
1. Радиациялық апаттың әртүрлі кезеңдерінде араласу ластанған аумақтарды тұрғындар радиациялық қорғау шаралары болмаған жағдайда алуы мүмкін жылдық тиімді доза шамасына негізделген аймақтаумен реттеледі. Жылдық доза деп бұл жерде ағымдағы жылғы елді мекеннің тұрғындарындағы орташа, радиациялық апат нәтижесінде қоршаған ортаға түскен жасанды радионуклидтер себепші болған тиімді доза түсіндіріледі.
2. Жылдық тиімді доза 1 мЗв аспайтын аумақта қоршаған орта объектілерінің және ауыл шаруашылығы өнімдерінің радиоактивтік ластануына әдеттегі бақылау жүргізіледі, оның нәтижесі бойынша халықтың сәулелену дозасы бағаланады. Осы аумақтағы халықтың тұруы мен шаруашылық қызметі радиациялық фактор бойынша шектелмейді. Бұл аумақ радиоактивтік ластану аймақтарына жатпайды. Жылдық доза 1 мЗв артық болған кезде ластанған аумақтар жағдайды қажетті бақылау және қорғаныш іс-шаралары сипаты бойынша аймақтарға бөлінеді.

1,00E+07
2,00E+12
Pu-238
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Pu-239
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Pu-240
1,00E+00
1,00E+03
6,00E+10
Pu-241
1,00E+02
1,00E+05
3,00E+12
Pu-242
1,00E+00
1,00E+04
7,00E+10
Pu-243
1,00E+03
1,00E+07
Pu-244
1,00E+00
1,00E+04
3,00E+08
Am-241
1,00E+00
1,00E+04
6,00E+10
Am-242
1 E+03
1 E+06
Am-242m*
1,00E+00
1,00E+04
3,00E+11
Am-243
1,00E+00
1,00E+03
2,00E+11
Cm-242
1,00E+02
1,00E+05
4,00E+10
Cm-243
1,00E+00
1,00E+04
2,00E+11
Cm-244
1,00E+01
1,00E+04
5,00E+10
Cm-245
1,00E+00
1,00E+03
9,00E+10
Cm-246
1,00E+00
1,00E+03
2,00E+11
Cm-247
1,00E+00
1,00E+04
1,00E+09
Cm-248
1,00E+00
1,00E+03
5,00E+09
Bk-249
1,00E+03
1,00E+06
1,00E+13
Cf-246
1,00E+03
1,00E+06
Cf-248
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Cf-249
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+11
Cf-250
1,00E+01
1,00E+04
1,00E+11
Cf-251
1,00E+00
1,00E+03
1,00E+11
Cf-252
1,00E+01
1,00E+04
2,00E+10
Cf-253
1,00E+02
1,00E+05
4,00E+11
Cf-254
1,00E+00
1,00E+03
3,00E+08
Es-253
1,00E+02
1,00E+05
Es-254
1,00E+01
1,00E+04
Es-254m
1,00E+02
1,00E+06
Fm-254
1,00E+04
1,00E+07
Fm-255
1,00E+03
1,00E+06
Am-241+Be
6,00E+10
Pu-238+Be
6,00E+10
Sr-90+Y-90
1,00E+12
Минимально значимая удельная активность радионуклидов (МЗУА), минимальная значимая активность (МЗА) радионуклидов для открытых и закрытых радионуклидных источников, и пороговые значения активности для определения категории опасности для закрытых источников (D-величина)
Категории опасности радионуклидных источников в зависимости от
отношения А/D
Таблица 1
Интервалы A/D
Категория, выбранная на основе A/D
A/D > 1000
1
1000> A/D>10
2
10> A/D>1
3
1> A/D>0,01
4
0,01> A/D> МЗА/D
5
Приложение 7
к гигиеническим нормативам
"Санитарно-эпидемиологические требования
к обеспечению радиационной безопасности"
Нормативы вмешательства на загрязненных территориях
1. На разных стадиях радиационной аварии вмешательство регулируется зонированием загрязненных территорий, основанным на величине годовой эффективной дозы, которая может быть получена жителями в отсутствии мер радиационной защиты. Под годовой дозой здесь понимается эффективная доза, средняя у жителей населенного пункта за текущий год, обусловленная искусственными радионуклидами, поступившими в окружающую среду в результате радиационной аварии.
2. На территории, где годовая эффективная доза не превышает 1 мЗв, производится обычный контроль радиоактивного загрязнения объектов окружающей среды и сельскохозяйственной продукции, по результатам которого оценивается доза облучения населения. Проживание и хозяйственная деятельность населения на этой территории по радиационному фактору не ограничивается. Эта территория не относится к зонам радиоактивного загрязнения. При величине годовой дозы более 1 мЗв загрязненные территории по характеру необходимого контроля обстановки и защитных мероприятий подразделяются на зоны.

3. Радиациялық апатты ерте және аралық кезеңде аймақтау осы нормативтердің 55-тармақпен айқындалады.
4. Радиациялық апатты қалпына келтіру сатысында аймақтау:
1) радиациялық бақылау аймағы – 1 мЗв-тен 5 мЗв-ке дейін. Бұл аймақта қоршаған орта объектілерінің, ауыл шаруашылығы өнімінің радиоактивтілігі және халықтың және оның қиын топтарының сыртқы және ішкі сәулелену дозалары мониторингінен басқа дозаларды оңтайландыру қағидаты негізінде төмендету бойынша және басқа да халықты қорғаудың қажетті активті шаралары жүзеге асырылады.
2) халықтың шектеулі тұру аймағы – 5 мЗв-тен 20 мЗв-ке дейін. Бұл аймақта радиациялық бақылау аймағындағы сияқты мониторинг және халықты қорғау шаралары жүзеге асырылады. Көрсетілген аумақта тұрақты тұруға еркін кіру шектелмейді. Көрсетілген аумаққа тұрақты тұруға кіретін адамдарға радиацияның әсерінен болатын денсаулыққа зиянның қатері туралы түсіндіріледі;
3) көшіру аймағы – 20 мЗв-тен 50 мЗв-ке дейін. Көрсетілген аумаққа тұрақты тұруға рұқсат етілмейді. Бұл аймақта ұрпақты болу жасындағы адамдарға және балаларға тұрақты тұруға тыйым салынады. Мұнда адамдар мен қоршаған орта объектілеріне мониторинг, сондай-ақ радиациялық және медициналық қорғаудың қажетті шаралары жүзеге асырылады;
4) оқшаулау аймағы – 50 мЗв жоғары. Бұл аймақта тұруға жол берілмейді, ал шаруашылық қызметі мен табиғатты пайдалану арнайы актілермен реттеледі. Міндетті және жеке дозиметриялық бақылау арқылы жұмыс істейтіндерге мониторинг және қорғау шаралары жүзеге асырылады.
5. Жергілікті радиоактивтік ластану анықталған кездегі араласу критерийлері:
1) зерттеу деңгейі – 0,01-ден 0,3 мЗв/жыл. Бұл халыққа радиациялық әсерге жеткен кезде жылдық тиімді дозаның шамасын бағалауды нақтылау және 70 жыл ішінде күтілетін дозаның шамасын анықтау мақсатында көзге зерттеуді орындауды қажет ететін радиациялық әсер деңгейі;
2) араласу деңгейі – 0,3 мЗв/жыл жоғары. Бұл радиациялық әсер жоғарылаған кезде халықтың сәулеленуін шектеу мақсатында қорғаныш іс-шараларын жүргізуді қажет ететін радиациялық әсер деңгейі. Іс-шаралар ауқымы мен сипаты 70 жыл ішінде күтілетін ұжымдық тиімді дозаның шамасы бойынша халыққа радиациялық әсердің қарқындылығын есепке ала отырып анықталады.
6. Қажеттілік туралы, қорғаныш іс-шараларының сипаты, көлемі және кезектілігі туралы шешімді мынадай негізгі шарттарды есепке ала отырып, атқарушы биліктің аумақтық органдары қабылдайды:
1) ластанған учаскелердің орналасқан әсері (тұрғын аймақ: аулалық учаскелер, жолдар мен кіретін жолдар, тұрғын ғимараттар, ауыл шаруашылық жерлері, бақша және үй жанындағы учаскелер және басқалары; өнеркәсіптік аймақ: кәсіпорын аумағы, өнеркәсіптік және әкімшілік мақсаттағы ғимараттар, қалдықтарды жинауға арналған орындар және басқалары);

3. Зонирование на ранней и промежуточной стадиях радиационной аварии определяется пунктом 55 настоящих нормативов.
4. Зонирование на восстановительной стадии радиационной аварии:
1) зона радиационного контроля - от 1 мЗв до 5 мЗв. В этой зоне помимо мониторинга радиоактивности объектов окружающей среды, сельскохозяйственной продукции и доз внешнего и внутреннего облучения населения и его критических групп осуществляются меры по снижению доз на основе принципа оптимизации и другие необходимые активные меры защиты населения;
2) зона ограниченного проживания населения - от 5 мЗв до 20 мЗв. В этой зоне осуществляются те же меры мониторинга и защиты населения, что и в зоне радиационного контроля. Добровольный въезд на указанную территорию для постоянного проживания не ограничивается. Лицам, въезжающим на указанную территорию для постоянного проживания, разъясняется риск ущербу здоровья, обусловленный воздействием радиации;
3) зона отселения - от 20 мЗв до 50 мЗв. Въезд на указанную территорию для постоянного проживания не разрешен. В этой зоне запрещается постоянное проживание лиц репродуктивного возраста и детей. Здесь осуществляется радиационный мониторинг людей и объектов внешней среды, а также необходимые меры радиационной и медицинской защиты;
4) зона отчуждения - более 50 мЗв. В этой зоне постоянное проживание не допускается, а хозяйственная деятельность и природопользование регулируются специальными актами. Осуществляются меры мониторинга и защиты работающих с обязательным и индивидуальным дозиметрическим контролем.
5. Нормативы вмешательства при обнаружении локальных радиоактивных загрязнений:
1) уровень исследования - от 0,01 до 0,3 мЗв/год. Это такой уровень радиационного воздействия источника на население, при достижении которого требуется выполнить исследование источника с целью уточнения оценки величины годовой эффективной дозы и определения величины дозы, ожидаемой за 70 лет;
2) уровень вмешательства - более 0,3 мЗв/год. Это такой уровень радиационного воздействия, при превышении которого требуется проведение защитных мероприятий с целью ограничения облучения населения. Масштабы и характер мероприятий определяются с учетом интенсивности радиационного воздействия на население по величине ожидаемой коллективной эффективной дозы за 70 лет.
6. Решение о необходимости, а также о характере, объеме и очередности защитных мероприятий принимается территориальными органами исполнительной власти с учетом следующих основных условий:
1) местонахождения загрязненных участков (жилая зона: дворовые участки, дороги и подъездные пути, жилые здания, сельскохозяйственные угодья, садовые и приусадебные участки и другие; промышленная зона: территория предприятия, здания промышленного и административного назначения, места для сбора отходов и другое);

2) ластанған учаскелер аудандары;
3) ластану учаскесінде халыққа радиациялық әсер ету деңгейлерін арттыруға ықпал етуі мүмкін жұмыстарды, іс-қимылдар (үдерістерді) ықтимал жүргізу;
4) радиоактивтік ластану себепші болған гамма-сәуле дозаларының қуаты;
5) топырақ бетінен (аумақ ластанғанда) әртүрлі тереңдіктегі гамма-сәуле дозаларының қуатының өзгеруі.

2) площади загрязненных участков;
3) возможного проведения на участке загрязнения работ, действий (процессов), которые могут привести к увеличению уровней радиационного воздействия на население;
4) мощности дозы гамма-излучения, обусловленной радиоактивным загрязнением;
5) изменения мощности дозы гамма-излучения на различной глубине от поверхности почвы (при загрязнении территории).