Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі оқу орындарының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 сәуірдегі № 544 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қайта құру жолымен мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ш. Есенов атындағы Каспий мемлекеттік технологиялар және инжиниринг университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ш. Есенов атындағы Каспий мемлекеттік технологиялар және инжиниринг университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қ. Жұбанов атындағы Ақтөбе мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қ. Жұбанов атындағы Ақтөбе мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
3) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ақтөбе мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ақтөбе мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ы. Алтынсарин атындағы Арқалық мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ы. Алтынсарин атындағы Арқалық мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
5) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Халел Досмұхамедов атындағы Атырау мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
6) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Атырау мұнай және газ институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Атырау мұнай және газ институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);

О некоторых вопросах учебных заведений Министерства образования и науки Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2012 года № 544.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Реорганизовать путем преобразования:
1) Республиканское государственное казенное предприятие "Каспийский государственный университет технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каспийский государственный университет технологий и инжиниринга имени Ш. Есенова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
2) Республиканское государственное казенное предприятие "Актюбинский государственный университет имени К. Жубанова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Актюбинский государственный университет имени К. Жубанова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
3) Республиканское государственное казенное предприятие "Актюбинский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Актюбинский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
4) Республиканское государственное казенное предприятие "Аркалыкский государственный педагогический институт имени И. Алтынсарина" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Аркалыкский государственный педагогический институт имени И. Алтынсарина" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
5) Республиканское государственное казенное предприятие "Атырауский государственный университет имени Халела Досмухамедова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Атырауский государственный университет имени Халела Досмухамедова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
6) Республиканское государственное казенное предприятие "Атырауский институт нефти и газа" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Атырауский институт нефти и газа" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);

7) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Сәрсен Аманжолов атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
8) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Д. Серiкбаев атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік техникалық университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Д. Серiкбаев атындағы Шығыс Қазақстан мемлекеттік техникалық университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
9) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ілияс Жансүгiров атындағы Жетісу мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ілияс Жансүгiров атындағы Жетісу мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
10) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Махамбет Өтемiсов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Махамбет Өтемiсов атындағы Батыс Қазақстан мемлекеттік университетi шаруашылық жүргізу құқығындағы" республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
11) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Жәңгiр хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Жәңгiр хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
12) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қазақ мемлекеттік қыздар педагогикалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
13) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Академик Е.А. Бөкетов атындағы Қарағанды мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);

7) Республиканское государственное казенное предприятие "Восточно-Казахстанский государственный университет имени Сарсена Аманжолова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Восточно-Казахстанский государственный университет имени Сарсена Аманжолова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
8) Республиканское государственное казенное предприятие "Восточно-Казахстанский государственный технический университет имени Д. Серикбаева" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Восточно-Казахстанский государственный технический университет имени Д. Серикбаева" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
9) Республиканское государственное казенное предприятие "Жетысуский государственный университет имени Ильяса Жансугурова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жетысуский государственный университет имени Ильяса Жансугурова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
10) Республиканское государственное казенное предприятие "Западно-Казахстанский государственный университет имени Махамбета Утемисова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Западно-Казахстанский государственный университет имени Махамбета Утемисова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
11) Республиканское государственное казенное предприятие "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир хана" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
12) Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский государственный женский педагогический университет" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский государственный женский педагогический университет" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
13) Республиканское государственное казенное предприятие "Карагандинский государственный университет имени академика Е.А. Букетова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Карагандинский государственный университет имени академика Е.А. Букетова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);

14) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Қарағанды мемлекеттік техникалық университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі "Қарағанды мемлекеттік техникалық университетi" республикалық мемлекеттік шаруашылық жүргізу құқығындағы кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
15) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ш. Уәлиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ш. Уәлиханов атындағы Көкшетау мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
16) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
17) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қостанай мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қостанай мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
18) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
19) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "С. Торайғыров атындағы Павлодар мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
20) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Павлодар мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Павлодар мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – кәсіпорын);

14) Республиканское государственное казенное предприятие "Карагандинский государственный технический университет" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Карагандинский государственный технический университет" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
15) Республиканское государственное казенное предприятие "Кокшетауский государственный университет имени Ш. Уалиханова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кокшетауский государственный университет имени Ш. Уалиханова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
16) Республиканское государственное казенное предприятие "Костанайский государственный университет имени А. Байтурсынова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Костанайский государственный университет имени А. Байтурсынова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
17) Республиканское государственное казенное предприятие "Костанайский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Костанайский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
18) Республиканское государственное казенное предприятие "Кызылординский государственный университет имени Коркыт-Ата" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Кызылординский государственный университет имени Коркыт-Ата" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
19) Республиканское государственное казенное предприятие "Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Павлодарский государственный университет имени С. Торайгырова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
20) Республиканское государственное казенное предприятие "Павлодарский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Павлодарский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);

21) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Рудный индустриялық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Рудный индустриялық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
22) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Манаш Қозыбаев атындағы Солтүстік Қазақстан мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
23) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Шәкәрiм атындағы Семей мемлекеттік университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Шәкәрiм атындағы Семей мемлекеттік университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
24) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Семей мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Семей мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
25) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетi" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университетi" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын);
26) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Тараз мемлекеттік педагогикалық институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Тараз мемлекеттік педагогикалық институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын;
27) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан мемлекеттік университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – кәсіпорын) болып қайта ұйымдастырылсын.

21) Республиканское государственное казенное предприятие "Рудненский индустриальный институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Рудненский индустриальный институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
22) Республиканское государственное казенное предприятие "Северо-Казахстанский государственный университет имени Манаша Козыбаева" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Северо-Казахстанский государственный университет имени Манаша Козыбаева" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
23) Республиканское государственное казенное предприятие "Семипалатинский государственный университет имени Шакарима" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Семипалатинский государственный университет имени Шакарима" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
24) Республиканское государственное казенное предприятие "Семипалатинский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Семипалатинский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
25) Республиканское государственное казенное предприятие "Таразский государственный университет имени М.Х. Дулати" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Таразский государственный университет имени М.Х. Дулати" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
26) Республиканское государственное казенное предприятие "Таразский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Таразский государственный педагогический институт" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие);
27) Республиканское государственное казенное предприятие "Южно-Казахстанский государственный университет имени М. Ауэзова" Министерства образования и науки Республики Казахстан в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Южно-Казахстанский государственный университет имени М. Ауэзова" Министерства образования и науки Республики Казахстан (далее - предприятие).

2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кәсіпорындарына қатысты тиісті салаға уәкілетті орган;
2) кәсіпорындар қызметінің негізгі мәні жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім, қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы қызметті жүзеге асыру болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетіне кәсіпорындар жарғысын бекітуге беруді;
2) кәсіпорындардың әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
3) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралар қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683; 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов

2. Определить:
1) уполномоченным органом соответствующей отрасли в отношении предприятий Министерство образования и науки Республики Казахстан;
2) основным предметом деятельности предприятий осуществление деятельности в области высшего и послевузовского образования, прикладных научных исследований.
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) представление на утверждение в Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан уставов предприятий;
2) государственную регистрацию предприятий в органах юстиции;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнение:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683;
2) Утратил силу постановлением Правительства РК от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683; от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов