"Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерін лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 наурыздағы № 270 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 мамырдағы № 610 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 716 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.07.2013 № 716 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түрлерін лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 19 наурыздағы № 270 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 15, 141-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Атом энергиясын пайдалану саласындағы лицензияланатын қызмет түрлеріне қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы»;
2) 1-тармақта:
1)3) тармақшалар алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары;»;
мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылысын:
«4-1) радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары;
4-2) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары;»;
5), 6), 7), 9), 10), 11), 13), 15), 17), 19) тармақшалар алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«20) ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.»;
3) көрсетілген қаулымен бекітілген атом энергиясын пайдалану объектiлерiнiң өмiрлiк циклiнің кезеңдерiне байланысты жұмыстарды орындау жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4) көрсетілген қаулымен бекітілген ядролық материалдармен, иондаушы сәуле шығару көздерiмен (медициналық мақсаттағы рентген-диагностикалық қондырғылардан басқа) және радиоактивтi заттармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2008 года № 270 "Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к лицензируемым видам деятельности в сфере использования атомной энергии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2012 года № 610. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 716
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.07.2013 № 716 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п. 2
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2008 года № 270 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к лицензируемым видам деятельности в сфере использования атомной энергии» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 15, ст. 141) следующие изменения и дополнения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к лицензируемым видам деятельности в сфере использования атомной энергии»;
2) в пункте 1:
подпункты 1)3) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с ядерными материалами;»;
дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества;
4-2) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение.»;
подпункты 5)6)7)9)10)11)13)15)17),  19) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
«20) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности.»;
3) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
4) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с ядерными материалами, источниками ионизирующего излучения (кроме рентгенодиагностических установок медицинского назначения) и радиоактивными веществами, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;

5) осы қаулының 3 және 4-қосымшаларына сәйкес 3, 4-қосымшалармен толықтырылсын;
6) көрсетілген қаулымен бекітілген атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
7) көрсетілген қаулымен бекітілген радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8) көрсетілген қаулымен бекітілген ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотопты көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде тасымалдау жөнiндегi қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 7-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
9) көрсетілген қаулымен бекітілген бұрынғы ядролық сынақ полигондарының аумағында жүргiзiлген ядролық жарылыстардың салдарынан ластанған және басқа аумақтардағы қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 8-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10) көрсетілген қаулымен бекітілген ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөнiндегi қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 9-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
11) көрсетілген қаулымен бекітілген атом энергиясын пайдаланумен байланысты қызметке мамандар мен персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы қаулының 10-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Атом энергиясын пайдалану объектілерінің өмірлік циклінің
кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметке
қойылатын біліктілік талаптары
Атом энергиясын пайдалану объектілерінің өмірлік циклінің кезеңдеріне байланысты жұмыстарды орындау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары өтініш берушіде:
1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – лауазымды тұлғалар мен радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың иерархиясы белгіленген графикалық схема немесе мәтіндік сипаттама түріндегі өтініш берушінің ұйымдық құрылымының;

5) дополнить приложениями 34 согласно приложениям 3, 4 к настоящему постановлению;
6) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
7) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с радиоактивными отходами, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
8) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
9) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных взрывов, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
10) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
11) квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по специальной подготовке специалистов и персонала для деятельности, связанной с использованием атомной энергии, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла
объектов использования атомной энергии
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по выполнению работ, связанных с этапами жизненного цикла объектов использования атомной энергии, включают наличие у заявителя:
1) организационной структуры заявителя в виде графической схемы или текстового описания, в которых определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности, - для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

2) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – құрылыс-монтаж жұмыстарына арналған лицензияның;
3) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыс бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар әрі ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
4) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес еңбекке қабілеттілікті қолдауға және қауіпсіздік жүйелеріндегі ақаулықтардың алдын алуға бағытталған жабдықтарды, механизмдерді, технологиялық желілерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, бақылауды және сынауды қамтамасыз ететін қызметтердің (қызметтер туралы бұйрықтар мен ережелердің, нұсқаулықтардың, бағдарламалардың, кестелердің);
5) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық және радиациялық қауiпсiздiктi бақылауды және қоршаған ортаны қорғауды, персоналға медициналық бақылауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң (қызметтер туралы бұйрықтар мен ережелердің, нұсқаулықтардың, бағдарламалардың, кестелердің);
6) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық және радиациялық қауіпсіздік бойынша өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтардың;
7) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген жұмыстарды орындау үшін өндірістік-техникалық базаның (мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттардың, инженерлiк құрылыстардың, машиналардың, механизмдердің, жабдықтардың);
8) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – иондаушы сәуле шығару көздерi мен радиоактивтi қалдықтарды сақтауға және көмуге арналған қойманың;

2) лицензии на строительно-монтажные работы - для подвида деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
3) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующие образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ, - для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
4) служб (приказы и положения о службах, инструкции, программы, графики), обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание, проверку и испытания оборудования, механизмов, технологических линий, направленных на поддержание работоспособности и предотвращение отказов в системах безопасности, в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
5) служб (приказы и положения о службах, инструкции, графики), обеспечивающих контроль ядерной и радиационной безопасности и охраны окружающей среды, медицинский контроль персонала, в соответствии с техническими регламентами по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
6) утвержденных заявителем инструкций по ядерной и радиационной безопасности в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
7) производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование), в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
8) хранилища для хранения и захоронения источников ионизирующего излучения и радиоактивных отходов - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;

9) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес персоналды іріктеу, даярлау және оның бiлiктiлiгiн қолдау жүйесiнiң (ережелердің, бағдарламалардың, білімді тексеру, біліктілікті арттыру кестелерінің);
10) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есептеу жүйесiнiң (үй-жайлардың, аспаптар мен құралдарының, өлшеу әдістерінің) немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шартының;
11) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық материалдарды және иондаушы сәуле шығару көздерін, радиоактивті қалдықтарды (өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтар, түгендеу актілері, есептеу, беру және сақтау журналдары) есептеу және бақылау жүйесінің;
12) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
13) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтардың қоймасының алаңын таңдау актiсінің;
14) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – өтініш беруші бекіткен және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтар қоймасының физикалық қорғау жүйесі  жобасының;
15) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген, техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтар қоймасының физикалық қорғау жүйесін қабылдау актісінің;
16) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – ядролық қондырғының және/немесе радиоактивті қалдықтар қоймасының жобалық-сметалық құжаттамасының;

9) системы подбора, подготовки и поддержания квалификации персонала (положения, программы, графики проверки знаний, повышения квалификации) в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
10) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства, методики измерения) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
11) системы учета и контроля ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов (утвержденных заявителем инструкций, актов инвентаризации, журналов учета, выдачи и хранения) - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
12) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
13) акта выбора площадки размещения ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов, в соответствии с требованиями технических регламентов - для подвида деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
14) утвержденного заявителем и согласованного с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии проекта системы физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов в соответствии с требованиями технических регламентов - для подвида деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
15) утвержденного заявителем и согласованного с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии акта приемки системы обеспечения физической защиты ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов в соответствии с требованиями технических регламентов - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
16) проектно-сметной документации ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов - для подвида деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;

17) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес объектiнiң қауiпсiздiгiн талдау бойынша өтініш беруші бекiткен алдын ала есебiнiң;
18) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекiткен және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген, ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттерге сәйкес объектiнi пайдаланудан шығарудың алдын ала жоспарының;
19) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнама мен ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес техникалық жүйелер мен жабдықтарды сынау актiлерiнiң, пайдалануға қабылдау актiлерiнiң, аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау актiлерiнiң;
20) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – жобада көзделген барлық жұмыс режимдерiнiң көлемiнде, сондай-ақ жобалық және жобадан тыс авариялар кезiнде объектiде, санитарлық-қорғау аймағында және бақылау аймағында радиациялық жағдайды бақылау жүйесiнiң (өлшеу құралдарының, кестелерінің, әдістемелерінің);
21) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өтініш беруші бекiткен авария жағдайында персоналды және халықты қорғау жөнiндегi iс-шаралар жоспарының;
22) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес авария жағдайында персоналдың iс-қимылын пысықтау үшiн өтініш беруші бекiткен аварияға қарсы жаттығулар жүргiзу әдiстемелерiнiң, бағдарламалары мен кестелерiнiң;
23) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын салу, пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – «Атом энергиясын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының және ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық қондырғыны және/немесе радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдаланудан шығару жөнiндегi жұмыстарды қамтамасыз ету үшiн пайдаланушы ұйымда қажеттi қаржы ресурстарының;

17) утвержденного заявителем предварительного отчета по анализу безопасности объекта в соответствии с требованиями технического регламента по ядерной и радиационной безопасности - для подвида деятельности по сооружению ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
18) утвержденного заявителем и согласованного с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии предварительного плана вывода объекта из эксплуатации в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по сооружению, эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок и хранилищ радиоактивных отходов;
19) актов испытаний, актов приемки технических систем и оборудования в эксплуатацию, акта приемки законченного объекта в эксплуатацию, оформленных в соответствии с требованиями законодательства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности и технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности, - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
20) системы (средств измерений, графиков, методик) контроля радиационной обстановки на объекте, в санитарно-защитной зоне и зоне наблюдения в объеме, необходимом для всех, предусмотренных проектом объекта режимов его работы, а также при проектных и запроектных авариях, - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
21) утвержденного заявителем плана мероприятий по защите персонала и населения в случае аварии в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
22) утвержденных заявителем методик, программ и графиков проведения противоаварийных тренировок для отработки действий персонала в условиях аварий в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
23) необходимых финансовых инструментов у эксплуатирующей организации для обеспечения работ по выводу ядерной установки и/или хранилища радиоактивных отходов из эксплуатации в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан «Об использовании атомной энергии» и технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности - для подвидов деятельности по сооружению, эксплуатации, выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;

24) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
25) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
26) ядролық қондырғыларды, радиоактивті қалдықтардың қоймаларын пайдалану және пайдаланудан шығару жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын
біліктілік талаптары
Ядролық материалдармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:
1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық және ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың иерархиясы белгіленген құрылымның графикалық схема немесе мәтіндік сипаттама түріндегі өтініш берушінің ұйымдық құрылымының;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген жұмыстарды орындау үшін өндірістік-техникалық базаның (мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттардың, инженерлiк құрылыстардың, машиналардың, механизмдердің, жабдықтардың);
3) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекiткен жұмыстың негізгі тәсілдерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен жағдайын айқындайтын мәлімделген жұмысты орындаудың технологиялық регламентiнiң;
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есепке алу жүйесiнiң (үй-жайлардың, аспаптар мен құралдардың, өлшеу әдістемесінің, жауапты адамдардың) немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
5) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес ядролық қауіпсіздікті және өндiрiстiк радиациялық бақылауды қамтамасыз ету қызметiнiң (қызмет туралы бұйрық пен ереженің, нұсқаулықтардың, кестелердің);

24) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей - для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
25) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов;
26) договора обязательного экологического страхования - для подвидов деятельности по эксплуатации и выводу из эксплуатации ядерных установок, хранилищ радиоактивных отходов.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
по обращению с ядерными материалами
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с ядерными материалами, включают наличие у заявителя:
1) организационной структуры заявителя в виде графической схемы или текстового описания, в которых определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной и ядерной безопасности, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
2) производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование), в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
3) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
4) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства, методики измерения, ответственные лица) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) службы по обеспечению ядерной безопасности и производственного радиационного контроля (приказ и положение о службе, инструкции, графики) в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

6) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен ядролық, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен техникалық регламенттердің және төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы талаптарына сәйкес ықтимал авариялардың алдын алу және оларды жою жөніндегі нұсқаулықтар мен жоспарлардың;
7) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық материалдарды және иондаушы сәуле шығару көздерін есепке алу және бақылау (өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтар, түгендеу актілері, есепке алу, беру және сақтау журналдары) жүйесінің;
8) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi мен мәлімделген жұмыс бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және ядролық әрі радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
9) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
10) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен техникалық регламенттердің және ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген персоналдың жеке қорғану құралдарының;
11) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен және атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органмен келісілген ядролық материалдарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесінің қабылдау актісінің;
12) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
13) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
14) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар
аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
қойылатын біліктілік талаптары
Радиоактивті заттармен, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:

6) утвержденных заявителем инструкций по ядерной, радиационной безопасности, инструкций и планов по предупреждению и ликвидации возможных аварий в соответствии с требованиями правил и технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности и в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
7) системы учета и контроля ядерных материалов и источников ионизирующего излучения (утвержденных заявителем инструкций, актов инвентаризации, журналов учета, выдачи и хранения) – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
8) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующие образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
9) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
10) средств индивидуальной защиты персонала, допущенного к радиационно-опасным работам, в соответствии с требованиями технического регламента и правил по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
11) утвержденного заявителем и согласованного с уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии акта приемки системы обеспечения физической защиты ядерных материалов в соответствии с требованиями технических регламентов по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
12) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
13) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
14) договора обязательного экологического страхования – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
обращению с радиоактивными веществами, приборами и
установками, содержащими радиоактивные вещества
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с радиоактивными веществами, приборами и установками, содержащими радиоактивные вещества, включают наличие у заявителя:

1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – лауазымды тұлғалардың радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың және иерархиясы белгіленген графикалық схема немесе мәтіндік сипаттама түріндегі өтініш берушінің ұйымдық құрылымының;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидалардың және техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базаның (мамандандырылған өндірістік ғимараттар, инженерлік құрылыстар, машиналар, механизмдер, жабдықтар);
3) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін - персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есептеу жүйесiнiң немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік және жұмыс орнында өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету қызметінің (қызмет туралы бұйрық пен ереже, радиациялық бақылау жүргізу кестесі, өлшеу құралдары);
5) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін - өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі және төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес ықтимал авариялардың алдын алу және оларды жою жоспарларының;
6) құрамында радиоактивті заттар бар медициналық аспаптар мен қондырғыларды пайдалану жөніндегі жұмыстар үшін – иондаушы сәуле шығару көздерінің радиациялық түйіндеріне калибрлеу жүргізу туралы (калибрлеу жүргізу кестелері мен хаттамалары, өлшеу құралдары) құжаттамалардың;
7) барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды есепке алу және бақылау жүйесінің (өтініш беруші бекіткен есепке алу және сақтау бойынша нұсқаулықтар, түгендеу актілері, беру, есепке алу және сақтау журналдары);
8) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыс бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
9) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің және қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;

1) организационной структуры заявителя в виде графической схемы или текстового описания, в которых определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной безопасности, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
2) производственно-технической базы, необходимой для выполнения заявляемых работ (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование), в соответствии с требованиями правил и технических регламентов по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
3) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства измерения, методики измерения) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
4) службы по радиационной безопасности и обеспечению производственного радиационного контроля на рабочих местах (приказ и положение о службе, график проведения радиационного контроля, средства измерений) – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) утвержденных заявителем инструкций по радиационной безопасности, инструкций и планов по предупреждению и ликвидации возможных аварий в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности и в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
6) документации о проведении калибровки радиационных пучков источников ионизирующего излучения (графиков и протоколов проведения калибровки, средств измерений) – для работ по использованию медицинских приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
7) системы учета и контроля радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества (утвержденных заявителем инструкций по учету и хранению, актов инвентаризации, журналов выдачи, учета и хранения), – для всех подвидов деятельности;
8) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
9) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

10) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекiткен, жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделген жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнiң;
11) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті заттар, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылар үшін қоймалардың;
12) құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды пайдалану жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы құжаттаманың (техникалық қызмет көрсету кестесі, жөндеу жүргізу хаттамалары, өлшеу құралдары) немесе техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарттың;
13) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін - радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің және қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген персоналдың жеке қорғану құралдарының;
14) табиғи уранды өндіру және қайта өңдеу жөніндегі кіші қызмет түрін қоспағанда, барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті заттардың, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылардың санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысының;
15) мәлімделген қызмет түрінің құрамында радиоактивті заттарды, құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғыларды тасымалдау операциясы болған кезде – көлікке санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысының және қауiптi жүктердi тасымалдауға берiлген лицензияның;
16) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен құрамында радиоактивті заттар бар аспаптар мен қондырғылардың физикалық қорғауды қамтамасыз ету жоспарының;
17) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
18) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және
қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын
біліктілік талаптары
Иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:

10) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
11) хранилища для радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
12) документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества (графика проведения технического обслуживания, протоколов проведения ремонта, средств измерений), или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения технического обслуживания и ремонта, – для подвида деятельности по использованию приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
13) средств индивидуальной защиты персонала, допущенного к радиационно-опасным работам, в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
14) санитарно-эпидемиологического заключения на радиоактивные вещества, приборы и установки, содержащие радиоактивные вещества, – для всех подвидов деятельности, за исключением подвида по добыче и переработке природного урана;
15) санитарно-эпидемиологического заключения на транспорт и лицензии на перевозку опасных грузов – при наличии в составе заявленной деятельности операции по перевозке радиоактивных веществ, приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества;
16) утвержденного заявителем плана обеспечения физической защиты приборов и установок, содержащих радиоактивные вещества, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
17) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
18) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к
деятельности по обращению с приборами и установками,
генерирующими ионизирующее излучение
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение, включают наличие у заявителя:

1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – лауазымды тұлғалар мен радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың иерархиясы белгіленген құрылымның графикалық схема немесе мәтіндік сипаттама түріндегі өтініш берушінің ұйымдық құрылымының;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделетін жұмыстарды орындауға қажетті өндірістік-техникалық базаның (мамандандырылған өндірістік ғимараттар, инженерлік құрылыстар, машиналар, механизмдер, жабдықтар);
3) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделетін жұмыстарды орындаудың өтініш беруші бекiткен технологиялық регламентiнiң;
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есепке алу жүйесiнiң (үй-жайлар, аспаптар мен құралдар, өлшеу әдістері) немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарттың;
5) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – жұмыс орнында радиациялық қауіпсіздікті және өндірістік радиациялық бақылауды қамтамасыз ету қызметінің (қызмет туралы бұйрық пен ереже, радиациялық бақылау жүргізу кестесі, өлшеу құралдары);
6) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі және төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, ықтимал авариялардың алдын алу және жою жөніндегі нұсқаулықтар мен жоспарлардың;
7) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларды есепке алуды, бақылауды және сақтауды қамтамасыз ету туралы (нұсқаулықтар, түгендеу актілері, беру, есепке алу және сақтау журналдары) құжаттамалардың;
8) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыстар бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
9) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;

1) организационной структуры заявителя, в виде графической схемы или текстового описания, в которых определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной безопасности, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
2) производственно-технической базы в соответствии с требованиями правил и технических регламентов по радиационной безопасности, необходимой для выполнения заявляемых работ (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование), – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
3) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
4) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства, методики измерения) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) службы по радиационной безопасности и обеспечению производственного радиационного контроля на рабочих местах (приказ и положение о службе, график проведения радиационного контроля, средства измерений) – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
6) утвержденных заявителем инструкций по радиационной безопасности, инструкций и планов по предупреждению и ликвидации возможных аварий в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности и в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
7) документации о порядке обеспечения учета, контроля и хранения приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение (инструкции, акты инвентаризации, журналы выдачи, учета и хранения), – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
8) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
9) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

10) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес радиациялық қауіпті жұмыстарға жіберілген персоналдың жеке қорғану құралдарының;
11) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларға арналған санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының;
12) иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын медициналық аспаптармен және қондырғылармен жұмыс істеу үшін – иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғылардың жұмыс сапасына бақылау жүргізу туралы құжаттаманың (жүргізу кестелері мен хаттамалары, өлшеу құралдары) немесе жұмыс сапасына бақылау жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарттың;
13) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу туралы құжаттаманың (техникалық қызмет көрсету кестесі, жөндеу жүргізу хаттамасы, өлшеу құралдары) немесе техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен жасалған шарттың;
14) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
15) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету
жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Атом энергиясын пайдалану саласында қызметтер көрсету жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары өтініш берушіде:
1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – арнайы даярлығы және аспаптар мен қондырғылардың тиісті түрлері мен маркалары бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген (өтініш берушінің бұйрығымен және келісімшартпен немесе жұмысқа жолдау туралы шартпен) мамандардың бiлiктi құрамының;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мәлімделген жұмыстың әрбір кезеңін орындауға өтініш беруші бекiткен жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, өлшеу әдістемесін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын технологиялық регламентiнiң;

10) средств индивидуальной защиты персонала, допущенного к радиационно-опасным работам, в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
11) санитарно-эпидемиологического заключения на приборы и установки, генерирующие ионизирующее излучение, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
12) документации о проведении контроля качества работы приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение (графики и протоколы проведения, средства измерения), или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения контроля качества, – для работ с медицинскими приборами и установками, генерирующими ионизирующее излучение;
13) документации о проведении технического обслуживания и ремонта приборов и установок, генерирующих ионизирующее излучение (график проведения технического обслуживания, протоколы проведения ремонта, средства измерений), или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения технического обслуживания и ремонта, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
14) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
15) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
предоставлению услуг в области использования атомной энергии
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по предоставлению услуг в области использования атомной энергии, включают наличие у заявителя:
1) квалифицированного состава специалистов, имеющих специальную подготовку и опыт практической работы по соответствующим типам и маркам приборов и установок и допущенных (приказом заявителя и контрактом или договором о найме на работу) к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
2) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения каждого этапа заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, методики измерений, пределы и условия работы, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

3) иондаушы сәуле шығару көздерi жұмысының сапасын бақылау жөніндегі кіші қызмет түрі үшін – өтініш беруші бекіткен тестілеу түрлерінің, қолданылатын аспаптарының, әдістемелердің, сынаулардың мерзімділігінің сипаттамасымен тестілік сынаулар жүргізу бағдарламасының;
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мәлімделген жұмыстарды орындау үшін қажетті өлшеу құралдарының, бақылау аспаптарының, қосалқы материалдар мен жабдықтардың (өтініш беруші бекіткен тізімі мен түгендеу сертификатының);
5) азық-түліктердің, материалдардың, қоршаған орта объектілерінің құрамындағы радионуклидтерді айқындау жөніндегі және персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізу жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – мәлімделген жұмыстарды орындау үшін мамандандырылған үй-жайлардың, зертханалардың;
6) құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын, медициналық қызметті қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға, техникалық қызмет көрсету, оларды монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу, иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік, ықтимал авариялардың алдын алу және жою жөніндегі нұсқаулықтардың;
7) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
8) құрамында иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздері бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын, медициналық қызметті қоса алғанда, аспаптар мен қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, монтаждау, бөлшектеу, зарядтау, қайта зарядтау, жөндеу, иондаушы сәуле шығару көздерінің, сондай-ақ құрамында осындай көздер бар немесе иондаушы сәуле шығаруды генерациялайтын аспаптардың, жабдықтардың, қондырғылардың жұмыс сапасын бақылау кіші қызмет түрлері үшін – персоналдың жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
9) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызмет) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Радиоактивті қалдықтармен жұмыс істеу жөніндегі қызметке
қойылатын біліктілік талаптары
Радиоактивтi қалдықтармен жұмыс iстеу жөніндегі қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:

3) утвержденной заявителем программы проведения тестовых испытаний с описанием видов тестирования, применяемых приборов, методик, периодичности испытаний – для подвида деятельности по контролю качества работы источников ионизирующего излучения;
4) средств измерений, приборов контроля, вспомогательных материалов и оборудования, необходимых для выполнения заявляемых работ (утвержденный заявителем список и сертификаты поверки), – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) специализированных помещений, лабораторий для выполнения заявляемых работ – для подвидов деятельности по определению содержания радионуклидов в продуктах, материалах, объектах окружающей среды и индивидуального дозиметрического контроля персонала;
6) утвержденных заявителем инструкций по радиационной безопасности, по предупреждению и ликвидации возможных аварий – для подвидов деятельности по техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение, контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение;
7) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
8) договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, – для подвидов деятельности по техническому обслуживанию, монтажу, демонтажу, зарядке, перезарядке, ремонту приборов и установок, включая медицинские, содержащих радиоизотопные источники ионизирующего излучения или генерирующих ионизирующее излучение, контролю качества работы источников ионизирующего излучения, а также приборов, оборудования, установок, содержащих такие источники или генерирующих ионизирующее излучение;
9) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
обращению с радиоактивными отходами
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по обращению с радиоактивными отходами, включают наличие у заявителя:

1) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – лауазымды тұлғалар мен радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты тұлғалардың иерархиясы белгіленген графикалық схема немесе мәтіндік сипаттама түріндегі өтініш берушінің ұйымдық құрылымының;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мәлімделген жұмыстарды орындау үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі қағидалар мен техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес қажетті өндірістік-техникалық базаның (мамандандырылған өндiрiстiк үй-жайлар, инженерлiк құрылыстар, машиналар, механизмдер, жабдықтар, буып-түйетiн жинақтар, ыдыс);
3) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау жүйесінің (өтініш беруші бекіткен есепке алу және сақтау жөніндегі нұсқаулықтар, қабылдау, беру, сақтау актілері, қалдықтардың шығу тегi, түрi, мөлшері, радионуклидтiк құрамы және белсендiлiгi туралы құжаттамалар);
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекiткен жұмыстың негізгі әдістерін, қалдықтарды жинау, сорттау, сақтау, өңдеу, қайта өңдеу, көму тәсілдерін, үй-жайларды, жабдықтарды, материалдарды залалсыздандыруды қоса алғанда, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделген жұмыстарды орындаудың технологиялық регламентiнiң;
5) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, радиациялық қауіпсіздік және төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес ықтимал авариялардың алдын алу және жою жоспарының;
6) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мәлімделген жұмыстарды жүргiзу кезiндегi радиациялық жағдайды бақылау жүйесiнiң (өлшеу құралдарының, жүргізу кестелері мен әдістемелерінің);
7) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыс бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
8) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;

1) организационной структуры заявителя в виде графической схемы или текстового описания, в которых определена иерархия должностных лиц и лиц, ответственных за обеспечение радиационной безопасности, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
2) производственно-технической базы в соответствии с требованиями правил и технических регламентов по радиационной безопасности, необходимой для выполнения заявляемых работ (специализированные производственные здания, инженерные сооружения, машины, механизмы, оборудование, упаковочные комплекты, тары), – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
3) системы учета и контроля радиоактивных отходов (утвержденных заявителем инструкции по учету и хранению, актов приема, передачи, хранения, документации о происхождении, виде, количестве, радионуклидном составе и активности отходов) – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
4) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, включая способ сбора, сортировки, хранения, обработки, переработки, захоронения отходов, дезактивации помещений, оборудования, материалов, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) утвержденных заявителем инструкций по радиационной безопасности, инструкций и плана по предупреждению и ликвидации возможных аварий в соответствии с требованиями технических регламентов и правил радиационной безопасности и в области предупреждения чрезвычайных ситуаций – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
6) системы контроля радиационной обстановки при проведении заявляемых работ (средств измерений, графиков и методик проведения) – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
7) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
8) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;

9) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есептеу жүйесiнiң (үй-жайларының, аспаптар мен құралдарының, өлшеу әдістемесінің) немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
10) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті қалдықтарды сақтау немесе көму пунктінің жобалық құжаттамасының;
11) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиоактивті қалдықтарды сақтау немесе көму пунктін пайдалануға беру актісінің;
12) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – радиациялық және физикалық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен радиоактивті қалдықтарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жоспарының;
13) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
14) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының;
15) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы сәуле
шығарудың радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды
транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы
аумағының шегiнде тасымалдау жөнiндегi қызметке қойылатын
бiлiктiлiк талаптары
Ядролық материалдарды, радиоактивтi заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерiн, радиоактивтi қалдықтарды транзиттiк тасымалдауды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы аумағының шегiнде тасымалдау жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:
1) қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған лицензиясының;
2) тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыс бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес (өтініш берушінің бұйрығымен) мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;

9) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства, методики измерения) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
10) проектной документации пункта хранения или захоронения радиоактивных отходов – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
11) акта ввода в эксплуатацию пункта хранения или захоронения радиоактивных отходов – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
12) утвержденного заявителем плана обеспечения физической защиты радиоактивных отходов в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной и физической безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
13) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
14) договора обязательного экологического страхования – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
15) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 7
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов,
радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего
излучения, радиоактивных отходов в пределах территории
Республики Казахстан
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по транспортировке, включая транзитную, ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов в пределах территории Республики Казахстан, включают наличие у заявителя:
1) лицензии на перевозку опасных грузов;
2) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных (приказом заявителя) в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности к осуществлению заявляемых работ;

3) өтініш беруші бекiткен жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделген жұмыстарды орындау регламентiнiң;
4) ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен тасымалдауды жүзеге асыру кезiндегi радиациялық қорғау бағдарламасының;
5) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі және төтенше жағдайлардың алдын алу саласындағы техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес өтініш беруші бекіткен радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, ықтимал авариялардың алдын алу және жою жөніндегі нұсқаулықтар мен жоспарлардың;
6) ядролық материалдарды, радиоактивті заттарды, иондаушы сәуле шығарудың радиоизотоптық көздерін, радиоактивті қалдықтарды есепке алу және бақылау жүйесінің (өтініш беруші бекіткен есепке алу және бақылау жөніндегі нұсқаулықтар, қабылдау-беру актілері, беру, есепке алу және сақтау журналдары);
7) персоналдың сәулелену дозасын өлшеу және есептеу жүйесiнiң (үй-жайларының, аспаптар мен құралдарының, өлшеу әдістемесінің) немесе персоналға жеке дозиметрлік бақылауды жүргізу құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
8) радиациялық қауіпсіздік және жұмыс орнында радиациялық бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің (қызмет туралы бұйрық пен ереже, радиациялық бақылау жүргізу кестесі, өлшеу құралдары);
9) тасымалдау кезеңiнде ядролық материалдарды, иондаушы сәуле шығару көздерiн, радиоактивті қалдықтар мен радиоактивті заттарды физикалық қорғауды қамтамасыз ету жүйесінің;
10) ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес тасымалдау кезеңiнде авариялық жинағының және аварияны жою құралдарының;
11) ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
12) көлiкке арналған санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының;
13) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкiлеттi органның ерекше түрдегi радиоактивтi материалдың буып-түйетiн жинағының конструкциясын бекiткенi туралы құжаттың;
14) қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;
15) қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектi иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың;

3) утвержденного заявителем регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы;
4) утвержденной заявителем программы радиационной защиты при осуществлении транспортировки в соответствии с требованиями технических регламентов и правил ядерной и радиационной безопасности;
5) утвержденных заявителем инструкций по радиационной безопасности, инструкций и планов по предупреждению и ликвидации возможных аварий в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности и в области предупреждения чрезвычайных ситуаций;
6) системы учета и контроля ядерных материалов, радиоактивных веществ, радиоизотопных источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов (утвержденных заявителем инструкций по учету и контролю, актов приема-передачи, журналов выдачи, учета и хранения);
7) системы измерения и учета доз облучения персонала (помещения, приборы и средства, методики измерения) или договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала;
8) службы по радиационной безопасности и обеспечению радиационного контроля на рабочих местах (приказ и положение о службе, график проведения радиационного контроля, средства измерений);
9) системы обеспечения физической защиты ядерных материалов, источников ионизирующего излучения, радиоактивных отходов и радиоактивных веществ в период транспортировки;
10) аварийного комплекта и средств ликвидации аварии при транспортировке в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по радиационной безопасности;
11) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по ядерной и радиационной безопасности;
12) санитарно-эпидемиологического заключения на транспорт;
13) документа об утверждении уполномоченным органом в сфере использования атомной энергии конструкции упаковочного комплекта радиоактивного материала особого вида;
14) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
15) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам;

16) мiндеттi экологиялық сақтандыру шартының болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Ядролық сынақтар жүргізу салдарынан ластанған бұрынғы ядролық
сынақ полигондарының аумақтарындағы және басқа да аумақтардағы
қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Ядролық сынақтар жүргізу салдарынан ластанған бұрынғы ядролық сынақ полигондарының аумақтарындағы және басқа да аумақтардағы қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:
1) санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы берген мәлiмделген қызметтi жүргiзу көзделген аумақтың радиологиялық сипаттамасының (санитарлық-эпидемиологиялық қорытындысы);
2) пайдалы қазбаларды игеру жөніндегі қызмет үшін – жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың;
3) жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделген жұмыстарды орындаудың өтініш беруші бекiткен технологиялық регламентiнiң;
4) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
5) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес өтініш беруші бекiткен радиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi нұсқаулықтың;
6) өтініш беруші бекіткен полигон аумағы бойынша қозғалу бағытының;
7) жұмыстар жүргізілген жерде радиациялық бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі қызметтің (қызмет туралы бұйрық пен ереже, бақылау кестесі, өлшеу құралдары) немесе мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде радиациялық бақылауды жүргізу құқығына арналған заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
8) персоналға жеке дозиметрлік бақылау жүргізуге құқығына лицензиясы бар заңды немесе жеке тұлғамен шарттың;
9) қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың болуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау
жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Ядролық қондырғылар мен ядролық материалдарды физикалық қорғау жөнiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк талаптары өтiнiш берушiде:

16) договора обязательного экологического страхования.
Приложение 8
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
на территориях бывших испытательных ядерных полигонов
и других территориях, загрязненных в результате проведенных
ядерных испытаний
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности на территориях бывших испытательных ядерных полигонов и других территориях, загрязненных в результате проведенных ядерных испытаний, включают наличие у заявителя:
1) выданной органом санитарно-эпидемиологического надзора радиологической характеристики (санитарно-эпидемиологическое заключение) территории, на которой предполагается проведение заявляемой деятельности;
2) контракта на недропользование – для деятельности по разработке полезных ископаемых;
3) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы;
4) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов по радиационной безопасности;
5) утвержденной заявителем инструкции по радиационной безопасности в соответствии с требованиями технических регламентов по радиационной безопасности;
6) утвержденного заявителем маршрута движения по территории полигона;
7) службы по обеспечению радиационного контроля на месте проведения работ (приказ и положение о службе, график контроля, средства измерений) или договора с юридическим или физическим лицом на право проведения радиационного контроля при осуществлении заявленной деятельности;
8) договора с юридическим или физическим лицом, имеющим лицензию на право проведения индивидуального дозиметрического контроля персонала;
9) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
Приложение 9
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
физической защите ядерных установок и ядерных материалов
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по физической защите ядерных установок и ядерных материалов, включают наличие у заявителя:

1) ядролық материалдарды және радиоактивтi заттарды тасымалдаған кезде физикалық қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі кіші қызмет түрлері үшін – жеке және заңды тұлғалардың күзет қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның;
2) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – тиiстi бiлiмi және мәлімделген жұмыс бойынша даярлығы және практикалық жұмыс тәжiрибесi бар және өтініш берушінің бұйрығымен мәлімделген жұмысты жүзеге асыруға жiберiлген техникалық басшылардың, мамандардың бiлiктi құрамының;
3) физикалық қорғау жүйелерін монтаждау, жөндеу, оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстар үшін – қорғалатын объектiнiң ерекшелiгiн ескере отырып, персоналды даярлау бағдарламаларының;
4) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – ядролық және радиациялық қауіпсіздік жөніндегі техникалық регламенттер мен қағидалардың талаптарына сәйкес мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік сапасын қамтамасыз ету бағдарламасының;
5) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – жұмыстың негізгі әдістерін, операцияларды орындаудың дәйекті тәртібін, жұмыстың шегі мен шарттарын айқындайтын мәлімделген жұмыстарды орындаудың өтініш беруші бекiткен технологиялық регламентiнiң;
6) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – бекітілген ядролық, радиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтардың, ықтимал авариялардың алдын алу және жою жоспарларының;
7) осы қызмет түрінің шеңберінде барлық кіші қызмет түрлері үшін – қызметкер еңбек (қызметтік) мiндеттерiн атқарған кезде оның өмiрi мен денсаулығына зиян келтiргенi үшiн жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру туралы шарттың  олуын қамтиды.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 14 мамырдағы
№ 610 қаулысына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2008 жылғы 19 наурыздағы
№ 270 қаулысымен
бекiтiлген
Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты
персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке қойылатын
біліктілік талаптары
Ядролық және радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты персоналды арнайы даярлау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары өтініш берушіде:
1) оқу өткiзу үшiн өндiрiстiк-техникалық базаның (теориялық және практикалық оқу өткізу үшін оқытатын үй-жайлар, жабдықтар, аспаптар);
2) өтініш беруші бекiткен оқу және оқитындардың білімін тексеру бағдарламасының;
3) мәлiмделген қызметтің сапасын қамтамасыз ету, персоналды жинақтау мен даярлау саласындағы өтініш берушінің саясатын сипаттай отырып, мәлімделген жұмыстарды жүзеге асыру кезінде сапаны қамтамасыз ету бағдарламасының, өтініш беруші мәлімделген қызметті жүзеге асыру кезінде басшылыққа алатын нормативтік құжаттар тізбесінің, құжаттаманы басқару жүйесінің, оқитындардың білімін бақылау рәсімінің, мәлімделген қызметте пайдаланатын сапаны қамтамасыз ету әдістемесінің;

1) лицензии на осуществление охранной деятельности физическими и юридическими лицами – для подвида деятельности по обеспечению физической защиты при перевозке ядерных материалов и радиоактивных веществ;
2) квалифицированного состава технических руководителей, специалистов, имеющих соответствующее образование, подготовку и опыт практической работы по заявляемым работам и допущенных приказом заявителя к осуществлению заявляемых работ, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
3) программ подготовки персонала с учетом специфики защищаемого объекта – для работ по монтажу, ремонту, техническому обслуживанию систем физической защиты;
4) программы обеспечения качества безопасности при осуществлении заявляемой деятельности в соответствии с требованиями технических регламентов и правил по ядерной и радиационной безопасности – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
5) утвержденного заявителем технологического регламента выполнения заявляемых работ, определяющего основные приемы работы, последовательный порядок выполнения операций, пределы и условия работы, – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
6) утвержденных инструкций по ядерной, радиационной безопасности, планов по предупреждению и ликвидации возможных аварий – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности;
7) договора об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей – для всех подвидов деятельности в рамках данного вида деятельности.
Приложение 10
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 мая 2012 года № 610
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2008 года № 270
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по
специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение
ядерной и радиационной безопасности
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности по специальной подготовке персонала, ответственного за обеспечение ядерной и радиационной безопасности, включают наличие у заявителя:
1) производственно-технической базы для проведения обучения (учебные помещения для проведения теоретических и практических занятий, оборудование, приборы);
2) утвержденных заявителем программ обучения и проверки знаний обучаемых;
3) программы обеспечения качества при осуществлении заявляемых работ с описанием политики заявителя в области обеспечения качества заявляемой деятельности, комплектования и подготовки персонала, перечня нормативных документов, которыми руководствуется заявитель при осуществлении заявляемой деятельности, системы управления документацией, процедур контроля знаний обучаемых, обеспечения качества используемых в заявленной деятельности методик;

4) оқыту саласында мамандығы бойынша кемiнде үш жыл практикалық жұмыс тәжiрибесi бар бiлiктi оқытушылар құрамының;
5) оқытушыларды іріктеу, жұмысқа жіберу, қолдау және біліктілігін арттыру рәсімі мен тәртібі белгіленген өтініш беруші бекіткен нұсқаулықтардың болуын қамтиды.

4) квалифицированного состава преподавателей, имеющих опыт практической работы по специальности в области преподавания не менее трех лет;
5) утвержденной заявителем инструкции, в которой установлены процедуры и порядок подбора, допуска к работе, поддержания и повышения квалификации преподавателей.