2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 14 маусымдағы № 789 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қыркүйектегі № 1215 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.09.18 № 1215 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2010 жылғы 7 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Мұнай және газ министрі Сауат Мұхаметбайұлы Мыңбаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізу құқығымен 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 14 маусымдағы
№ 789 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және біртұтас экономикалық кеңістік туралы шартты, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты, 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын ұйымдастыру, басқару, олардың жұмыс істеу және даму тәртібі туралы келісімді негізге ала отырып,
2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) шеңберінде мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы қатынастарды дамыту мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:

О подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан от 9 декабря 2010 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2012 года № 789. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2012 года № 1215
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.09.2012 № 1215.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан от 9 декабря 2010 года.
2. Уполномочить Министра нефти и газа Республики Казахстан Мынбаева Сауата Мухаметбаевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Соглашение между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан от 9 декабря 2010 года с правом внесения в него изменений и дополнений, не имеющих принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2012 года № 789
Проект
Протокол о внесении изменений в Соглашение
между Правительством Российской Федерации и Правительством
Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в
области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан
от 9 декабря 2010 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые далее Сторонами,
основываясь на Договоре о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года, Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года, Соглашении о порядке организации, управления функционирования и развития общих рынков нефти и нефтепродуктов Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации от 9 декабря 2010 года,
в целях развития отношений в области поставок нефти и нефтепродуктов в рамках Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан от 9 декабря 2010 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:

1-бап
Келісімге мынадай өзгерістер енгізілсін:
1. 6-баптың екінші және үшінші абзацтары жаңа редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасына әкелінген мұнай өнімдері үшін Ресей Федерациясының аумағына мұнайды қарсы жеткізуді жүзеге асырады.
Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген мұнай өнімдері үшін Ресей Федерациясының аумағына мұнайды қарсы жеткізу тәртібі осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын әдістемеде белгіленеді.».
2. 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап
Осы Келісімнің ережелерін қолдануға немесе түсіндіруге байланысты даулар Тараптар арасындағы консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі, ал келісімге қол жеткізілмеген жағдайда Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға беріледі.».
2-бап
Осы Хаттама оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күнінен бастап күшіне енеді және Келісімнің қолданылуының тоқтатылуымен бір мезгілде өз қолданысын тоқтатады.
2012 жылғы ____ маусымда __________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды әрі екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының       Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                    Үкіметі үшін
2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының
Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі
арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және
мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы
сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы
келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға
қосымша
Ресей Федерациясынан Қазақстан Республикасына әкелінетін мұнай өнімдері үшін Ресей Федерациясының аумағына мұнайды қарсы жеткізу әдістемесі
1. Осы Әдістеме 2010 жылғы 9 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасына мұнай және мұнай өнімдерін жеткізу саласындағы сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісімнің 6-бабына сәйкес әзірленді және Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін мұнай өнімдеріне қатысты Ресей Федерациясының федеральдық бюджетінің шығынын өтеу тетігін (бұдан әрі – Әдістеме) айқындайды.
2. Осы Әдістеменің мақсаттары үшін мынадай негізгі терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады:
«тауар» – Ресей Федерациясының аумағынан Кеден одағынан тыс жерлерге шығару кезінде жыл сайынғы индикативтік балансқа енгізілген және Қазақстан Республикасынан Ресей Федерациясына мұнайдың қарсы жеткізу есебінен Ресей Федерациясының федеральдық бюджетінің шығындарын өтеу міндеттемесі туындайтын Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкету кезінде кеден шығу баждары белгіленген мұнай өнімдері.
«Оператор компаниялар» - Ресей Тарапынан «НК «Роснефть» ашық акционерлік қоғамы, Қазақстан Тарапынан «ҚазМұнайГаз - өңдеу және маркетинг» акционерлік қоғамы.

Статья 1
Внести в Соглашение следующие изменения:
1. Абзацы второй и третий статьи 6 изложить в новой редакции:
"Республика Казахстан за ввезенные в Республику Казахстан нефтепродукты осуществляет встречную поставку нефти на территорию Российской Федерации.
Порядок встречной поставки нефти на территорию Российской Федерации за ввезенные в Республику Казахстан нефтепродукты из Российской Федерации устанавливается методикой, являющейся неотъемлемой частью настоящего Соглашения".
2. Статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7
Споры, связанные с применением или толкованием положений настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, а в случае недостижения согласия, передаются на рассмотрение в Суд Евразийского экономического сообщества.".
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу, и прекращает свое действие одновременно с прекращением действия Соглашения.
Совершено в городе ______________ ____ июня 2012 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За                                За
Правительство                     Правительство
Республики Казахстан              Российской Федерации
Приложение
к Протоколу о внесении изменений
в Соглашение между Правительством
Российской Федерации и Правительством
Республики Казахстан о
торгово-экономическом сотрудничестве в
области поставок нефти и нефтепродуктов
в Республику Казахстан
от 9 декабря 2010 года
Методика
встречной поставки нефти на территорию Российской Федерации
за ввезенные из Российской Федерации в Республику Казахстан
нефтепродукты
1. Настоящая методика разработана в соответствии со статьей 6 Соглашения между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефти и нефтепродуктов в Республику Казахстан, подписанного в городе Москве 9 декабря 2010 года, и определяет механизм компенсации потерь федерального бюджета Российской Федерации в отношении нефтепродуктов, вывозимых с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан (далее - методика).
2. Для целей настоящей методики используются следующие основные термины и их определения:
"товар" - нефтепродукты, для которых установлены вывозные таможенные пошлины при вывозе c территории Российской Федерации за пределы Таможенного союза, включенные в ежегодные индикативные балансы, и при вывозе которых с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан возникает обязательство компенсировать потери федерального бюджета Российской Федерации в натуральной форме за счет встречных поставок нефти из Республики Казахстан в Российскую Федерацию.
"Компании-операторы" - с Российской стороны открытое акционерное общество "НК "Роснефть", с Казахстанской стороны акционерное общество "КазМунайГаз-переработка и маркетинг".

3. Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына шығарылатын тауарларға қатысты Ресей Федерациясының федеральдық бюджетінің шығындарын өтеу 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасынан Ресей Федерациясына мұнайдың қарсы жеткізу арқылы жүзеге асырылады.
Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына шығарылатын тауарларға қатысты Ресей Федерациясының федеральдық бюджеті шығындарының шамасын есептеу есептік кезең үшін Ресей Федерациясының кеден органы шығарылатын тауарларға кедендік декларацияны тіркеу күніне Ресей Федерациясында қолданылатын ставкалар негізге алынып жүргізіледі.
Ресей Тарапының құзыретті органы Қазақстан Тарапының құзыретті органын тауарларға кеден шығу баждарының ставкаларын белгілеу және (немесе) өзгерту туралы шешім қабылданғаны және оның күшіне ену мерзімі туралы ол қабылданған күнінен бастап 10 күннен кешіктірмей хабардар етеді.
Егер Ресей Федерациясында тауарларға кедендік шығу баждары АҚШ долларында белгіленсе, онда кедендік шығу баждарын есептеу Кеден одағының Кеден кодексінде белгіленген тәртіппен АҚШ долларымен жүзеге асырылады.
4. Тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірмей, Ресей Тарапынан Ресей Федерациясының Энергетика министрлігі, Ресей Федерациясының Федеральдық кеден қызметі, Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі және Қазақстан Тарапынан Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі және «Қазақстан темір жолы» ҰК» акционерлік қоғамы Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына шығарылатын тауарлардың көлемі туралы мәліметтерді салыстырып тексеру жүргізеді және көрсетілген деректер негізінде Ресей Федерациясының федеральдық бюджеті шығындарының көлемін есептеуді жүзеге асырады.
Жүргізілген салыстырып тексеру нәтижесі бойынша Ресей Тарапынан Ресей Федерациясының Энергетика министрлігі, Ресей Федерациясының Федеральдық кеден қызметі, Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі және Қазақстан Тарапынан Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі және «Қазақстан темір жолы» ҰК» акционерлік қоғамы мұнайды қарсы жеткізу көлемін алдын ала есептеу үшін пайдаланатын екі данада, еркін нысанда аралық салыстыру актісіне қол қояды.
Мұнайды қарсы жеткізу көлемін және тоқсанның әрбірі бойынша Ресей Федерациясының федеральдық бюджеті шығындарының шамасын есепті жыл бойынша Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына шығарылған тауарлардың көлемі туралы ақпаратты қамтитын жиынтық салыстыру актісі негізінде жүргізіледі.
Есепті жыл бойынша қорытынды салыстыру актісіне Ресей Тарапынан Ресей Федерациясының Энергетика министрлігі, Ресей Федерациясының Федеральдық кеден қызметі, Ресей Федерациясының Қаржы министрлігі және Қазақстан Тарапынан Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі, Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі және «Қазақстан темір жолы» ҰК» акционерлік қоғамы есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейін еркін нысанда екі данаға қол қояды.
Қорытынды салыстыру актісіне кім де кім қол қоймаған жағдайда Тараптар жағдайды реттеу үшін және соттан тыс тәртіппен уағдаластыққа қол жеткізу үшін барлық мүмкін болатын шараларды қабылдайды.
Қол қойылған тоқсандық және (немесе) қорытынды салыстыру актісінің деректерін негізге алып, мұнайды қарсы жеткізу көлемін есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
Ағымдағы тоқсандағы мұнайды қарсы жеткізу көлемі, (тонна)*
=
Есепті тоқсанның бірінші айындағы тауарларға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының есептік сомасы (АҚШ долл.)
__________
+
Есепті тоқсанның екінші айындағы тауарларға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының есептік сомасы (АҚШ долл.)
_________
+
Есепті тоқсанның үшінші айындағы тауарларға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының есептік сомасы (АҚШ долл.))
__________
Есепті тоқсанның бірінші айында қолданылатын шикі мұнайға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының ставкасы (АҚШ долл./т)
Есепті тоқсанның екінші айында қолданылатын шикі мұнайға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының ставкасы (АҚШ долл./т)
Есепті тоқсанның үшінші айында қолданылатын шикі мұнайға Ресей Федерациясының кедендік шығу бажының ставкасы (АҚШ долл./т)
* Мұнайды қарсы жеткізу көлемі қорытынды салыстыру актісінің негізінде нақтылануы мүмкін.

3. Компенсация потерь федерального бюджета Российской Федерации в отношении товаров, вывозимых с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан, начиная с 1 января 2012 года, осуществляется посредством встречных поставок нефти из Республики Казахстан в Российскую Федерацию.
Расчет величины потерь федерального бюджета Российской Федерации в отношении товаров, вывозимых с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан, за отчетный период производится исходя из ставок, действующих в Российской Федерации на день регистрации таможенной декларации на вывозимые товары таможенным органом Российской Федерации.
Компетентный орган Российской стороны информирует компетентный орган Казахстанской стороны о принятии решения об установлении и (или) изменении ставок вывозных таможенных пошлин на товары и сроках вступления его в силу не позднее 10 дней с даты его принятия.
Если в Российской Федерации ставки вывозных таможенных пошлин на товары установлены в долларах США, то исчисление вывозных таможенных пошлин осуществляется в долларах США в порядке, установленном Таможенным кодексом Таможенного союза.
4. Ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, Министерство энергетики Российской Федерации, Федеральная таможенная служба Российской Федерации, Министерство финансов Российской Федерации с Российской стороны и Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерство нефти и газа Республики Казахстан, Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике и акционерное общество "НК "Қазақстан темір жолы" с Казахстанской стороны проводят сверку сведений об объемах товаров, вывезенных с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан, и на основании указанных данных осуществляют расчет величины потерь федерального бюджета Российской Федерации.
По результатам проведенной сверки Министерство энергетики Российской Федерации, Федеральная таможенная служба Российской Федерации, Министерство финансов Российской Федерации с Российской стороны и Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерство нефти и газа Республики Казахстан, Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по статистике и акционерное общество "НК "Қазақстан темір жолы" с Казахстанской стороны подписывают промежуточный акт сверки в произвольной форме в двух экземплярах, используемый для предварительных расчетов объема встречных поставок нефти.
Окончательные расчеты объема встречных поставок нефти и величины потерь федерального бюджета Российской Федерации по каждому из кварталов производятся на основе итогового акта сверки по отчетному году, содержащего информацию об объемах товаров, вывезенных с территории Российской Федерации на территорию Республики Казахстан.
Итоговый акт сверки по отчетному году подписывается Министерством энергетики Российской Федерации, Федеральной таможенной службой Российской Федерации, Министерством финансов Российской Федерации с Российской стороны и Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан, Министерством нефти и газа Республики Казахстан, Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по статистике и акционерным обществом "НК "Қазақстан темір жолы" с Казахстанской стороны до 1 марта года, следующего за отчетным, в двух экземплярах в произвольной форме.
В случае отказа кого-либо подписать итоговый акт сверки, Стороны принимают все возможные меры для урегулирования ситуации и достижения договоренности во внесудебном порядке.
Исходя из данных подписанного квартального и (или) итогового акта сверки осуществляется расчет объема встречной поставки нефти по следующей формуле:
Объем
встречной
поставки
нефти в
текущем
квартале,
(тонн)*
=
Расчетная сумма
вывозных
таможенных пошлин
Российской
Федерации на
товары в первом
месяце отчетного
квартала,
(долл. США)
+
Расчетная сумма
вывозных
таможенных
пошлин
Российской
Федерации на
товары во
втором месяце
отчетного
квартала
(долл. США)
+
Расчетная сумма
вывозных
таможенных пошлин
Российской
Федерации на
товары в третьем
месяце отчетного
квартала
(долл. США)
Ставка вывозной
таможенной пошлины
Российской
Федерации на нефть
сырую, действующая
в первом месяце
отчетного квартала
(долл. США/т)
Ставка вывозной
таможенной
пошлины
Российской
Федерации на
нефть сырую,
действующая в
втором месяце
отчетного
квартала
(долл. США/т)
Ставка вывозной
таможенной
пошлины
Российской
Федерации на
нефть сырую,
действующая в
третьем месяце
отчетного
квартала
(долл. США/т)
* Объем встречной поставки нефти может быть уточнен на основе итогового акта сверки.

5. Осы Әдістемеге сәйкес жүргізілген Қазақстан Республикасынан мұнайды қарсы жеткізу көлемін есептеу негізінде Тараптар ағымдағы тоқсанда мұнайды қарсы жеткізу көлемі туралы ақпаратты оператор компанияларға жеткізеді, бұл көрсетілген ақпаратты бергеннен кейін он жұмыс күні ішінде тиісті көлемде Қазақстан Республикасынан Ресей Федерациясына мұнай жеткізуге коммерциялық шарттар жасасады. Коммерциялық шарттардың өзге де елеулі талаптарын оператор компаниялар екіжақты келіссөздер барысында белгілейді.
Ресей Федерациясының федералдық бюджетінің шығысын өтеу және осы Әдістеменің негізінде есептелген көлемде мұнайды қарсы жеткізуді жүзеге асыру үшін мұнай бағасын айқындау үшін мына формула қолданылады:
Ц = (B + (SUM + SUR)/2 – (0,5*FWS*BМ + 0,5*(FBR*BU + R))/7,28 - D - ED/7,28)*К,
мұнда:
Ц – үлкен Черниговка DDU НПС жағдайларында (ИНКОТЕРМС-2000) бір баррель нетто үшін (ҚҚС 0%) АҚШ долларындағы баға;
B – тауарды жеткізудің бір ай ішіндегі тіркелген мұнайдың Брент сорты үшін (Дейтед) «Платт’с Круде Ойл Маркетвайер» жарияланған орташа белгіленімдердің орташасы;
SUM – жеткізудің бір ай ішіндегі «Платт’с Круде Ойл Маркетвайер» жарияланған Брентке (Дейтед) спрэда Юрал (Мед) орташа белгіленімдердің орташасы;
SUR – жеткізудің бір ай ішіндегі «Платт’с Круде Ойл Маркетвайер» жарияланған Брентке (Дейтед) Юрал (Рдам) спрэдінің орташа белгіленімдердің орташасы;
FWS – Новороссийск – Августа маршруты үшін «УОРЛДСКЕЙЛ» қолданыстағы ставкасы;
BM – жеткізудің бір ай ішіндегі «Платт’с ДҰти Танкервайер» жарияланған БЛЭК-МЕД маршруты бойынша 135 мың тонна дедвейтпен фрахта танкерлердің орташа белгіленімі;
FBR – Грэйт Белт арқылы Бутинге – Роттердам маршруты үшін «УОРЛДСКЕЙЛ» қолданыстағы ставкасы;
BU – жеткізудің бір ай ішіндегі «Платт’с ДҰти Танкервайер» жарияланған Болтик-ЮКС маршруты бойынша 100 мың тонна дедвейтпен фрахта танкерлердің орташа белгіленімі;
R – Роттердам портына порт алымдарының Тараптар бағалайтын орташа құны (метрикалық нетто тонна үшін 0,96 АҚШ долл.);
D – Тараптар келіскен 0,31 АҚШ долл. /баррель мөлшеріндегі нарықтық дифференциал;
ED – жеткізудің бір ай ішіндегі қолданыстағы брутто тонна үшін АҚШ долларында Ресей Федерациясының Үкіметі белгілейтін шикі мұнайға экспорттық кедендік шығару бажының мәні.
К – метрикалық тоннада баррельді қайта есептеу коэффициенті мұнайды қабылдау-өткізу пунктінде шығарылған Актілерден алынған 20 0С температура кезінде мұнайдың нақты тығыздығы бойынша ASTM D1250-80 53A, 51, 56 & 58 кестелері негізінде жарияланған мұнай үшін Нафта Москва көшіру кестелерін пайдалану арқылы белгіленеді.

5. На основании расчета объема встречной поставки нефти из Республики Казахстан, проведенного согласно настоящей методике, Стороны доводят информацию об объеме встречной поставки нефти в текущем квартале до сведения компаний-операторов, которые в течение десяти рабочих дней после представления указанной информации заключат коммерческие договоры на поставку нефти из Республики Казахстан в Российскую Федерацию в соответствующем объеме. Прочие существенные условия коммерческих договоров определяются компаниями-операторами в ходе двухсторонних переговоров.
Для компенсации потерь федерального бюджета Российской Федерации и осуществления встречной поставки нефти в объеме, рассчитанном на основании настоящей методики, для определения цены нефти применяется следующая формула:
Ц = (B + (SUM + SUR)/2 - (0,5*FWS*BМ + 0,5*(FBR*BU + R))/7,28 - D - ED/7,28)*К,
где:
Ц - цена в долларах США за один баррель нетто (НДС 0%) на условиях DDU НПС большая Черниговка (ИНКОТЕРМС-2000);
B - среднее из средних котировок, публикуемых в "Платт'с Круде Ойл Маркетвайер" для нефти сорта Брент (Дейтед), зафиксированных в течение месяца поставки товара;
SUM - среднее из средних котировок спрэда Юрал (Мед) к Брент (Дейтед), опубликованных в "Платт'с Круде Ойл Маркетвайер" в течение месяца поставки;
SUR - среднее из средних котировок спрэда Юрал (Рдам) к Брент (Дейтед), опубликованных в "Платт'с Круде Ойл Маркетвайер" в течение месяца поставки;
FWS - действующая ставка "УОРЛДСКЕЙЛ" для маршрута Новороссийск - Августа;
BM - среднее котировок фрахта танкеров дедвейтом 135 тыс. тонн по маршруту БЛЭК-МЕД, опубликованных в "Платт'с ДҰти Танкервайер" в течение месяца поставки;
FBR - действующая ставка "УОРЛДСКЕЙЛ" для маршрута Бутинге - Роттердам через Грэйт Белт;
BU - среднее котировок фрахта танкеров дедвейтом 100 тыс. тонн по маршруту Болтик-ЮКС, опубликованных в "Платт'с ДҰти Танкервайер" в течение месяца поставки;
R - средняя, оцениваемая Сторонами стоимость портовых сборов в порту Роттердам (0,96 долл. США за метрическую тонну нетто);
D - рыночный дифференциал, согласованный сторонами в размере 0,31 долл. США/баррель;
ED - значение вывозной экспортной таможенной пошлины на сырую нефть, устанавливаемой Правительством Российской Федерации в долларах США за тонну брутто, действующей в течение месяца поставки;
К - коэффициент пересчета баррелей в метрические тонны определяется с использованием переводных таблиц Нафта Москва для нефти, опубликованных на основе таблиц ASTM D1250-80 53A, 51, 56 & 58, по фактической плотности нефти при температуре 20 0С, взятой из актов, выписанных в пункте приема-сдачи нефти.

баррельді тоннамен қайта есептеудің алдын ала коэффициенті 7,28 құрайды.
Бағаны есептеу үшін пайдаланылатын белгіленімдердің орташа мәні дөңгелектемей үтірден кейін үш (3) ондық белгілерге дейін есептеледі;
Тауар бағасы дөңгелектемей үтірден кейін екі ондық белгілерге дейін есептеледі;
осы Келісімшарт бойынша жеткізілетін тауар құны үтірден кейін екі (2) ондық белгілерге дейін дөңгелектенеді.
Дөңгелектеу мынадай түрде орындалуы тиіс:
егер үшінші белгі беске (5) тең немесе бестен көп (5) болса, онда үтірден кейінгі екінші белгі келесі цифрға дейін дөңгелектенеді,
егер үшінші белгі төртке (4) тең немесе төртке қарағанда (4) аз болса, онда үтірден кейін екінші белгі өзгеріссіз қалады.
6. Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі жыл сайын Қазақстан тарапынан оператор компанияға мұнай жеткізуді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылардың тізбесін бекітеді.
7. Тоқсан сайын қарсы жеткізуге жататын мұнай көлемі анықталған күннен бастап бес күн ішінде Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі осы Әдістеме шеңберінде Қазақстан тарапынан оператор компанияға жеткізуге жататын көлемін әр жер қойнауын пайдаланушы үшін бекітеді.
8. Мұнайды қарсы жеткізу кезінде:
1) Қазақстан тарапынан оператор компания мен жер қойнауын пайдаланушылар осы Әдістемеге сәйкес жеткізілетін мұнайдың бекітілген көлемінен экспортқа рента салығын төлемейді;
2) Қазақстан Республикасының жер қойнауын пайдаланушылары осы Әдістемеге сәйкес өткізілетін мұнай көлеміне Қазақстан Республикасының ішкі нарығына шикі мұнайды өткізу және (немесе) беру кезіндегі сияқты төмендетілген 0,5 коэффициентін қолдану арқылы пайдалы қазбалар өндіру салығын төлейді;
3) осы Әдістемеге сәйкес берілетін тауар мен мұнайдың бағасы трансферттік баға белгілеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеуге жатпайды.
9. Қазақстан Тарапы көрсетілген шешім туралы Ресей тарапына хабарлап, индикативтік баланспен бекітілген нормалардан тыс тауарларды жеткізуден бас тартуға құқылы.
Келісім және осы Әдістеме шеңберінде тауар жеткізу темір жол көлігімен жүзеге асырылады.
Тауар жеткізуді бақылау және мониторингті Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі, Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі және «Қазақстан темір жолы» ҰК» акционерлік қоғамы жылдық индикативтік баланс негізінде Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі бекіткен және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі келіскен тауарларды жеткізу кестелерінің негізінде жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының темір жол әкімшілігі Қазақстан Республикасының тиісті үкіметтік органдарының тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасының межелі станциясына тауар жеткізу көлемін шектеуге құқылы.

Предварительный коэффициент пересчета баррелей в тонны составляет - 7,28.
Среднее значение котировок, используемое для расчета цены, рассчитывается до трех (3) десятичных знаков после запятой без округления;
цена на товар рассчитывается до двух десятичных знаков после запятой без округления;
стоимость товара, поставляемого по настоящему контракту, округляется до двух (2) десятичных знаков после запятой.
Округление должно быть выполнено следующим образом:
если третий знак равен пяти (5) или больше пяти (5), то второй знак после запятой округляется до следующей цифры,
если третий знак равен четырем (4) или меньше, чем четыре (4), то второй знак после запятой остается неизменным.
6. Министерство нефти и газа Республики Казахстан ежегодно утверждает перечень недропользователей, осуществляющих поставку нефти компании-оператору с казахстанской стороны.
7. Ежеквартально в течение пяти дней со дня определения объема нефти, подлежащего встречным поставкам, Министерство нефти и газа Республики Казахстан утверждает объем для каждого недропользователя, подлежащий поставке компании-оператору с Казахстанской стороны в рамках настоящей методики.
8. При встречных поставках нефти:
1) компания-оператор и недропользователи с Казахстанской стороны не уплачивают рентный налог на экспорт с утвержденного объема нефти, поставляемого в соответствии с настоящей методикой;
2) недропользователи Республики Казахстан уплачивают налог на добычу полезных ископаемых на нефть с применением понижающего коэффициента 0,5 как при реализации и (или) передаче сырой нефти на внутренний рынок Республики Казахстан на объем нефти реализуемых в соответствии с настоящей методикой;
3) цена передаваемого в соответствии с настоящей методикой товара и нефти не подлежит регулированию законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
9. Казахстанская сторона вправе отказаться от поставок товаров сверх норм, утвержденных индикативным балансом, известив об указанном решении Российскую сторону.
Поставка товара в рамках Соглашения и настоящей методики осуществляется железнодорожным транспортом.
Контроль и мониторинг поставок товара осуществляются Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по статистике и акционерным обществом "НК "Қазақстан темір жолы" на основании графиков поставок товаров, утвержденных Министерством нефти и газа Республики Казахстан и согласованных с Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан на основании годового индикативного баланса.
Железнодорожная администрация Республики Казахстан по поручению соответствующих правительственных органов Республики Казахстан вправе вводить ограничения объемов поставок товара на станции назначения Республики Казахстан.