Мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 26 маусымдағы № 852 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-02/53 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 26 маусымдағы
№ 852 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі Орман кодексінің 12-бабының 17-6) тармақшасына сәйкес әзірленген және мемлекеттік орман қорында таңбалар қолдану тәртібін белгілейді.
2. Ағаштарды, сыпталған ағаштарды, кесінді ағаштарды және түбірлерді таңбалау кеспеағаш бөлуді, ағаш кесуді жүргізудің және ағаш босатудың дұрыстығын, заңсыз ағаш кесудің тіркелуін бақылау мақсатында, сондай-ақ сүректі кеспеағаштан және жоғарғы қоймалардан тасып әкету кезінде оны есепке алу үшін жүргізіледі.
3. Мемлекеттік орман қорында үш түрлі таңбалар қолданылады: босату, кесу және бақылау.
4. Мемлекеттік орман иеленушілер осы Қағидалардың 1 және   2-қосымшаларынасәйкес нысандар бойынша металл балғаға бекітілетін дөңгелек қима тілімдегі бедерлі бейне түріндегі таңбаларды қолданады, бұл ретте таңбаларда мынадай әріптік және сандық белгілері бар сериялық нөмірлер белгіленеді:
1) облыстар бойынша жергілікті атқарушы органдардың қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер үшін:
Ақмола – АКМ 0001 және одан жоғары;
Ақтөбе – АКТ 0001 және одан жоғары;
Алматы – АЛМ 0001 және одан жоғары;
Атырау – АТ 0001 және одан жоғары;
Шығыс Қазақстан – ВК 0001 және одан жоғары;
Жамбыл – ЖМ 0001 және одан жоғары;
Батыс Қазақстан – ЗК 0001 және одан жоғары;
Қарағанды – КР 0001 және одан жоғары;
Қостанай – КС 0001 және одан жоғары;
Қызылорда – КЗ 0001 және одан жоғары;
Маңғыстау – МН 0001 және одан жоғары;
Павлодар – ПВ 0001 және одан жоғары;
Солтүстік Қазақстан – СК 0001 және одан жоғары;
Оңтүстік Қазақстан – ЮК 0001 және одан жоғары;

Об утверждении Правил применения клейм в государственном лесном фонде
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2012 года № 852. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-02/53.
В соответствии с подпунктом 17-6) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения клейм в государственном лесном фонде.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2012 года № 852
Правила
применения клейм в государственном лесном фонде 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения клейм в государственном лесном фонде (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17-6) статьи 12 Лесного кодекса Республики Казахстан от 8 июля 2003 года и определяют порядок применения клейм в государственном лесном фонде.
2. Клеймение деревьев, хлыстов, сортиментов и пней производится в целях контроля за отводом лесосек, правильностью проведения рубок и отпуска леса, фиксирования незаконных порубок, а также для учета древесины при ее вывозке с лесосеки и верхних складов.
3. В государственном лесном фонде применяются три вида клейм: отпускное, порубочное и контрольное.
4. Государственные лесовладельцы применяют клейма в виде рельефного изображения на пластине круглого сечения, закрепляемой на металлическом молотке, по формам, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, при этом на клеймах устанавливаются серийные номера, имеющие следующие буквенные и цифровые обозначения:
1) для государственных лесовладельцев, находящихся в ведении местных исполнительных органов по областям:
Акмолинская – АКМ 0001 и выше;
Актюбинская – АКТ 0001 и выше;
Алматинская – АЛМ 0001 и выше;
Атырауская – АТ 0001 и выше;
Восточно-Казахстанская - ВК 0001 и выше;
Жамбылская – ЖМ 0001 и выше;
Западно-Казахстанская – ЗК 0001 и выше;
Карагандинская – КР 0001 и выше;
Костанайская – КС 0001 и выше;
Кызылординская – КЗ 0001 и выше;
Мангистауская – МН 0001 и выше;
Павлодарская – ПВ 0001 и выше;
Северо-Казахстанская – СК 0001 и выше;
Южно-Казахстанская – ЮК 0001 и выше;

2) облыстар бойынша орман шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның қарауындағы мемлекеттік орман иеленушілер үшін:
Ақмола – АКМО 0001 және одан жоғары;
Ақтөбе – АКТО 0001 және одан жоғары;
Алматы – АЛМО 0001 және одан жоғары;
Атырау – АТО 0001 және одан жоғары;
Шығыс Қазақстан – ВКО 0001 және одан жоғары;
Жамбыл – ЖМО 0001 және одан жоғары;
Батыс Қазақстан – ЗКО 0001 және одан жоғары;
Қарағанды – КРО 0001 және одан жоғары;
Қостанай – КСО 0001 және одан жоғары;
Қызылорда – КЗО 0001 және одан жоғары;
Маңғыстау – МНО 0001 және одан жоғары;
Павлодар – ПВО 0001 және одан жоғары;
Солтүстік Қазақстан – СКО 0001 және одан жоғары;
Оңтүстік Қазақстан – ЮКО 0001 және одан жоғары;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелері тұрақты жер пайдалану құқығымен берілген басқа заңды тұлғалар үшін – осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген әріптік белгілердің соңына облыстарға тиісінше «П» әрпі қосып жазылады, ал сандық белгілері 001-ден бастап және одан жоғары.
5. Таңбаларды орман шеберлеріне және орманшыларға беруді мемлекеттік орман иеленуші болып табылатын ұйымның басшысы жүргізеді, ол бұл орайда таңбаларды тіркеу журналына тіркелетін таңба бедерін басып, қол қойғызады.
6. Таңбаларды мемлекеттік орман иеленуші болып табылатын ұйым басшысының жазбаша өкімінсіз (бұйрықсыз) басқа тұлғаларға беруге жол берілмейді.
7. Таңбалар берілген қызметкер уақытша болмаған жағдайда олар мемлекеттік орман иеленуші болып табылатын ұйым басшысының жазбаша өкімі (бұйрығы) бойынша оны алмастыратын лауазымды адамға беріледі, бұл орайда осылайша беру актісімен ресімделіп, таңбаларды тіркеу журналына белгі қойылады.
2. Таңбаларды қолдану
8. Босату таңбалары:
1) жаппай кеспе ағаштарды кесуге және жаппай санитарлық кесуге босатудан басқа, кеспе ағаштарды босату кезінде өсіп тұрған ағаштарды;
2) сыпталған ағаштарды, жоғарғы кесімде диаметрі 8 см және одан да жоғары кәделік сортименттер мен отындық сүректі тасып әкету кезінде оларды;
3) мемлекеттік орман қоры учаскелерінде сүрек дайындаудың мынадай түрлері ағаш кесу тәртібімен жүзеге асырылғанда диаметрі 10 см және одан да жоғары қалған томарларды:
жаппай кеспе ағаштарды кесуге босатудан басқа, толысқан және қураған сүрекдіндерде жүргізілетін, басты мақсатта пайдаланғанда;
жарықтандыру мен тазартудан басқа, аралық мақсатта пайдаланғанда;
жаппай санитарлық кесуге босатудан басқа, өзге де мақсатта пайдаланғанда таңбалау үшін қолданылады.
9. Кесу таңбалары заңсыз кесілген ағаштардың томарларын, сондай-ақ ағаш кесілген жерде табылған заңсыз кесілген сүректі таңбалау үшін қолданылады.

2) для государственных лесовладельцев, находящихся в ведении уполномоченного органа в области лесного хозяйства по областям:
Акмолинская - АКМО 0001 и выше;
Актюбинская – АКТО 0001 и выше;
Алматинская – АЛМО 0001 и выше;
Атырауская – АТО 0001 и выше;
Восточно-Казахстанская – ВКО 0001 и выше;
Жамбылская – ЖМО 0001 и выше;
Западно-Казахстанская – ЗКО 0001 и выше;
Карагандинская – КРО 0001 и выше;
Костанайская – КСО 0001 и выше;
Кызылординская – КЗО 0001 и выше;
Мангистауская – МНО 0001 и выше;
Павлодарская – ПВО 0001 и выше;
Северо-Казахстанская – СКО 0001 и выше;
Южно-Казахстанская – ЮКО 0001 и выше;
3) для других юридических лиц, которым участки государственного лесного фонда предоставлены на праве постоянного землепользования – буквенные обозначения, указанные в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил соответственно областям с добавлением в конце буквы «П», а цифровые обозначения от 001 и выше.
5. Выдача клейм мастерам леса и лесничим производится руководителем организации, являющейся государственным лесовладельцем, под роспись в журнале регистрации клейм с наложением на ней оттисков клейм.
6. Передача клейм другим лицам без письменного распоряжения (приказа) руководителя организации, являющейся государственным лесовладельцем, не допускается.
7. В случае временного отсутствия работника, которому выданы клейма, они по письменному распоряжению (приказу) руководителя организации, являющейся государственным лесовладельцем, передаются его замещающему должностному лицу с оформлением этой передачи актом и отметкой в журнале регистрации клейм.
2. Применение клейм
8. Отпускные клейма применяются для клеймения:
1) деревьев на корню при отводе лесосек, кроме отвода под сплошнолесосечные рубки и сплошные санитарные рубки;
2) хлыстов, а также деловых сортиментов и дровяной древесины при диаметре в верхнем отрубе 8 см и более при их вывозке;
3) оставшихся пней диаметром 10 см и более при заготовке древесины на участках государственного лесного фонда, осуществляемой в порядке проведения следующих видов рубок леса:
главного пользования, проводимых в спелых и перестойных древостоях, кроме сплошнолесосечных рубок;
промежуточного пользования, кроме осветлений и прочисток;
прочих рубок, кроме сплошных санитарных рубок.
9. Порубочные клейма применяются для клеймения пней от незаконных порубок, а также обнаруженной на месте незаконной порубки срубленной древесины.

10. Бақылау таңбалары орманды аралап ревизия жасау кезінде анықталған, орман шебері бұдан бұрын таңбалаған да, таңбаламаған да заңсыз кесілген ағаштардың томарларын таңбалау үшін қолданылады.
11. Таңбалау кезінде таңбаның бедерлі бейнесіне жағылатын суға төзімді бояғыш заттар пайдаланылады.
12. Таңбалар:
1) босату таңбасы – өсіп тұрған ағаштарда діңнің тамырлы бөлігіне де (тамыр мойынына), шамаланған кесіндіден төмен терең түзу салынған белгіге (сүрекке), діңде, ағаш кеудесі деңгейінде де, ал шөпшектерде, дауылсұламада, желқұлатпада – тамыр мойнына;
2) кесу және бақылау таңбалары – томардың бетіне, сондай-ақ осыҚағидалардың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сыпталған ағаштардың, кәделік сортименттердің және отындық сүректің кесілген жеріне қойылады.
Мемлекеттік орман қорында
таңбалар қолдану қағидаларына
1-қосымша
Орман шебері таңбасының нысаны
Мемлекеттік орман қорында
таңбалар қолдану қағидаларына
2-қосымша
Орманшы таңбасының нысаны

10. Контрольные клейма применяются для клеймения пней от незаконных порубок, обнаруженных при ревизиях лесных обходов, как ранее заклейменных мастером леса, так и не заклейменных.
11. При клеймении используются водостойкие красящие вещества, которые наносятся на рельефное изображение клейма.
12. Клейма ставятся:
1) отпускное – на стоящих деревьях как в корневую часть ствола (у шейки корня) ниже предполагаемого среза на глубокую ровную затеску (на древесину), так и на стволе, на уровне груди, а валежа, бурелома, ветровала – у шейки корня;
2) порубочные и контрольные – на торце пня, а также на торцах хлыстов, деловых сортиментов и дровяной древесины, указанных в подпункте 2) пункта 8 настоящих Правил.
Приложение 1
к Правилам применения клейм
в государственном лесном фонде
Формы клейм мастера леса
Отпускное клеймо
Порубочное клеймо
Рисунок 1
Рисунок 2
Размеры клейм
(мм)
Приложение 2
к Правилам применения клейм
в государственном лесном фонде
Формы клейм лесничего
Отпускное клеймо
Контрольное клеймо
Рисунок 1
Рисунок 2
Размеры клейм
(мм)