Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 тамыздағы № 1118 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 549 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2015 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 31 тамыздағы
№ 1118 қаулысымен
бекітілген
Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының  нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Мемлекеттік энергетикалық тізілім – Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері туралы ақпараттың жүйеленген жиынтығы;
2) Мемлекеттік энергетикалық тізілім операторы – Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен Мемлекеттік энергетикалық тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыратын ұйым;
3) Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілері – жылына шартты отынның бір мың бес жүз және одан көп тоннасына барабар көлемде энергетикалық ресурстар тұтынатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, сондай-ақ мемлекеттік мекемелер мен квазимемлекеттік сектор субъектілері;

Об утверждении требований к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2012 года № 1118. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 549
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2015 № 549 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 августа 2012 года № 1118
Требования к форме и содержанию
плана мероприятий по энергосбережению и повышению
энергоэффективности, разрабатываемого субъектом
Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита
1. Общие положения
1. Настоящие требования к форме и содержанию плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемого субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита (далее – Требования), разработаны в соответствии с подпунктом 17) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности».
2. В настоящих Требованиях используются следующие основные понятия:
1) Государственный энергетический реестр – систематизированный свод информации о субъектах Государственного энергетического реестра;
2) оператор Государственного энергетического реестра – организация, осуществляющая формирование и ведение Государственного энергетического реестра в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
3) субъекты Государственного энергетического реестра – индивидуальные предприниматели и юридические лица, потребляющие энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном тысяче пятьсот и более тонн условного топлива в год, а также государственные учреждения и субъекты квазигосударственного сектора;

4) энергетикалық ресурстар – запастағы энергиясы қазіргі уақытта шаруашылық және өзге де қызмет түрлеріне пайдаланылатын немесе перспективада пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия көздерінің жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химия, электрлі-магнитті, жылу және энергияның басқа түрлері);
5) энергетикалық аудит (энергия аудиті) – энергия үнемдеудің мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және қорытынды дайындау мақсатында энергетикалық ресурстардың пайдаланылуы туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау;
6) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы менеджмент (энергия менеджменті) – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саясатын, іс-шаралар жоспарын, мониторинг рәсімдері мен әдістемелерін, энергия тұтынуды бағалауды әзірлеу мен іске асыруды және энергия тиімділігін арттыруға бағытталған басқа да іс-қимылдарды қамтитын, энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етуге және басқару объектісінің энергия тиімділігін арттыруға бағытталған әкімшілік іс-қимылдар кешені;
7) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;
8) энергия үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру;
9) энергия үнемдеу аймағы – энергия ресурстарын тұтынатын және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру объектілері болып табылатын технологиялық процестің, жабдықтың және оның қамтамасыз ету жүйесінің негізгі және қосалқы бөлігі, сондай-ақ энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттырудың сапа менеджменті жүйесінің іс-шаралары.
2. Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының нысаны мен мазмұны
3. Энергия аудитінің қорытындысы бойынша Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) осы Талаптардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша әзірленеді.
4. Іс-шаралар жоспарына толықтырулар және (немесе) өзгерістер оны бекіту және қайта бекіту мерзімін көрсету арқылы Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісінің бірінші жетекшісімен бекітіледі.
5. Іс-шаралар жоспары шартты түрде энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру объектілеріне, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз етудің техникалық және ұйымдық іс-шараларына, сондай-ақ өнім және аумақ бірлігіне энергия ресурстарын тұтыну көлемдерін төмендету бойынша талаптарға сәйкес келетін энергия үнемдеу аймақтарына бөлінген.

4) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии);
5) энергетический аудит (энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения;
6) менеджмент в области энергосбережения и повышения энергоэффективности (энергоменеджмент) – комплекс административных действий, направленных на обеспечение рационального потребления энергетических ресурсов и повышение энергоэффективности объекта управления, включающий разработку и реализацию политики энергосбережения и повышения энергоэффективности, планов мероприятий, процедур и методик мониторинга, оценки энергопотребления и других действий, направленных на повышение энергоэффективности;
7) энергетическая эффективность (энергоэффективность) – характеристики, отражающие отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;
8) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов;
9) зона энергосбережения – основная и вспомогательная часть технологического процесса, устройства и системы ее обеспечения, потребляющие энергетические ресурсы и являющиеся объектами энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также мероприятия системы менеджмента качества энергосбережения и повышения энергоэффективности.
2. Требования к форме и содержанию плана мероприятий по
энергосбережению и повышению энергоэффективности,
разрабатываемого субъектом Государственного энергетического
реестра по итогам энергоаудита
3. План мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разрабатываемый субъектом Государственного энергетического реестра по итогам энергоаудита (далее – План мероприятий), разрабатывается по форме согласно приложению к настоящим Требованиям.
4. Дополнения и (или) изменения в План мероприятий утверждаются первым руководителем субъекта Государственного энергетического реестра с указанием срока, как утверждения, так и его переутверждения.
5. План мероприятий условно разделен на зоны энергосбережения, соответствующие объектам энергосбережения и повышения энергоэффективности, техническим и организационным мероприятиям обеспечения энергосбережения и повышения энергоэффективности, а также требованиям по снижению объема потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и площади.

6. Іс-шаралар жоспарының әрбір ұстанымына, сондай-ақ энергия ресурсының түріне код және реттік нөмір беріледі. Іс-шара коды іс-шара мен энергия ресурсы түрінің қысқартылған атауын білдіреді.
7. Іс-шаралардың орындалу мерзімін ұйым өздігінен белгілейді.
8. Әрбір энергия үнемдеу аймағы бойынша және жалпы бүкіл Іс-шаралар жоспары бойынша іс-шараларды іске асыруға жоспарланған шығындардың қорытынды мәндері анықталады.
9. Іс-шаралар жоспары осы талаптардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша 1-кесте мен 2-кестеден тұрады.
10. Іс-шаралар жоспарының 1-кестесі мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) 1-кестенің 1-бағаны (Код және нөмір) – энергия үнемдеу аймағының қысқартылған атауы түріндегі іс-шара коды және іс-шараның екі немесе үш саннан тұратын реттік нөмірі;
2) 1-кестенің 2-бағаны (Іс-шаралар) – іс-шараның толық, сөздер мен атаулардың қысқаруынсыз атауы;
3) 1-кестенің 3, 4, 5, 6, 7-бағандары (Орындалу мерзімі, жыл) – іс-шараның жылдың күні мен айын білдіретін, цифрлар түріндегі орындалу мерзімі (мысалы, 09.04). Орындалу мерзімі көрсетілмейтін бағандарда сызықша (–) қойылады. Жыл бойында бірнеше орындалу мерзімін белгілеуге тыйым салынады;
4) 1-кестенің 8, 9, 10, 11, 12-бағандары (Жоспарланған шығындар) – жоспарланған қаржы шығындары млн. теңгемен көрсетіледі. Жоспарланған шығындар көрсетілмейтін бағандарда сызықша (–) қойылады.
5) 1-кестенің 13-бағаны (Орындалу туралы белгі) – осы іс-шараның орындалуын растайтын құжаттар бойынша деректер. Растайтын құжаттар көшірмесі Іс-шаралар жоспарына, оған толықтырулар мен өзгерістерге қосымшалар болып табылады. Егер іс-шара бірнеше жұмыстар негізінде немесе бірнеше ұйымдардың қатыстырылуымен орындалса онда әрбір растайтын құжат бойынша деректер көрсетіледі.
11. Іс-шаралар жоспарының 2-кестесі мынадай ақпаратты қамтуы тиіс:
1) 2-кестенің 1 және 2-бағандары (Код және реттік нөмір, энергия ресурсының атауы) – толтырылмайды;
2) 2-кестенің 3, 4, 5, 6, 7-бағандары (Энергетикалық ресурстарды тұтынуды азайтудың жоспарланған көлемі) – 2-бағанда көрсетілген және бүтін санды білдіретін үтірден кейінгі 3 саны бар (мысалы, 3,721) цифр түріндегі энергия ресурстарын тұтынуды жоспарланған азайтудың өлшем бірліктеріндегі көлемі. Энергия ресурстарын тұтынуды азайтудың жоспарланған көлемі әр жылға көрсетілуі тиіс.
3) 2-кестенің 8, 9, 10, 11, 12-бағандары (Жоспарланған үнемдеу, млн. теңге) – энергетикалық ресурстарын тұтынуды жоспарланған азайтудан (3, 4, 5, 6, 7-бағандар) келетін ақшалық баламасындағы жоспарланған үнемдеу (млн. теңге).

6. Каждой позиции Плана мероприятий, а также виду энергетического ресурса присваиваются код и порядковый номер. Код мероприятия означает сокращенное наименование мероприятия и вида энергетического ресурса.
7. Сроки исполнения мероприятий устанавливаются субъектами Государственного энергетического реестра самостоятельно.
8. По каждой зоне энергосбережения и в целом по всему Плану мероприятий определяются итоговые значения планируемых расходов на реализацию мероприятий.
9. План мероприятий состоит из таблицы 1 и таблицы 2 согласно приложению к настоящим Требованиям.
10. Таблица 1 Плана мероприятий должна содержать следующую информацию:
1) графа 1 таблицы 1 (Код и номер) – код мероприятия в виде сокращенного наименования зоны энергосбережения и порядковый номер мероприятия в виде двух- или трехзначной цифры;
2) графа 2 таблицы 1 (Мероприятия) – наименование мероприятия полностью, без сокращения слов и наименований;
3) графы 3, 4, 5, 6, 7 таблицы 1 (Срок исполнения, год) – срок исполнения мероприятия в виде цифр, означающих день и месяц года (например, 09.04). В тех графах, в которых не указывается срок исполнения, проставляется прочерк (–). Не допускается установление нескольких сроков исполнения в течение года;
4) графы 8, 9, 10, 11, 12 таблицы 1 (Планируемые расходы) – планируемые финансовые расходы указывается в млн. тенге. В тех графах, в которых не указываются планируемые расходы, проставляется прочерк (–);
5) графа 13 таблицы 1 (Отметка о выполнении) – данные по документам, подтверждающим выполнение данного мероприятия. Копии подтверждающих документов являются приложениями к Плану мероприятий. Если мероприятие выполнено на основании нескольких работ или с привлечением нескольких организаций, то указываются данные по каждому подтверждающему документу.
11. Таблица 2 Плана мероприятий должна содержать следующую информацию:
1) графы 1 и 2 таблицы 2 (Код и порядковый номер, наименование энергетического ресурса) – не заполняются;
2) графы 3, 4, 5, 6, 7 таблицы 2 (Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов) – объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов в единицах измерения, указанных в графе 2 таблицы 2 и в виде цифры с тремя знаками после запятой, означающего целое число (например, 3,721). Объем планируемого снижения потребления энергетических ресурсов должен быть указан на каждый год;
3) графы 8, 9, 10, 11, 12 таблицы 2 (Планируемая экономия, млн. тенге) – планируемая экономия (млн. тенге) от планируемого снижения потребления энергетических ресурсов (графы 3, 4, 5, 6, 7 таблицы 2) в денежном эквиваленте;

4) 2-кестенің 13-бағаны (Барынша жоғары қуаттың ықтимал төмендеуі) – барынша жоғары қуаттың ықтимал төмендеуі электр энергиясына (кВт), жылу энергиясына (Гкалл*сағ) және суға (м3/сағ) жатады.
5) 2-кестенің 14-бағаны (Орындалу туралы белгі) – қорытындының нөмірі және күні және Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі атауы көрсетілген энергия аудиті қорытындысы бойынша деректер.
12. Іс-шаралар жоспарының, оған толықтырулардың және (немесе) өзгерістердің электрондық түрі Microsoft Excel кестелік редакторында жасалады.
Энергия аудитінің қорытындысы бойынша
Мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектісі
әзірлейтін, энергия үнемдеу және энергия
тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар
жоспарының нысаны мен мазмұнына
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Бекітемін
__________________ _______________________
бірінші басшының лауазымы ұйымның қысқартылған атауы
___________ ______________________
қолы             Т.А.Ә.
20 __ жылғы «___» _________________
(бекіту мерзімі)
(20 __ жылғы «___» _____________________)
(қайта бекіту мерзімі)
М.О.
1-кесте
___________________________________________________________
ұйымның толық атауы
энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша

4) графа 13 таблицы 2 (Возможное уменьшение максимальной мощности) – возможное уменьшение максимальной мощности относится к электрической энергии (кВт), тепловой энергии (Гкалл*ч) и воде (м3/ч);
5) графа 14 таблицы 2 (Отметка о выполнении) – данные по заключению энергоаудита с указанием номера и даты заключения и наименования субъекта Государственного энергетического реестра.
12. Электронный вид Плана мероприятий разрабатывается в табличном редакторе Microsoft Excel.
Приложение
к Требованиям к форме и содержанию плана мероприятий по
энергосбережению и повышению энергоэффективности,
разрабатываемого субъектом Государственного
энергетического реестра по итогам энергоаудита
Форма
Утверждаю
______________________________ _______________________
должность первого руководителя сокращенное наименование организации
___________ ______________________
подпись            Ф.И.О.
«__» _____________ 20__ год
(срок утверждения)
(«___» _____________ 20 __ год)
(срок переутверждения)
М.П.
Таблица 1
План
мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности

1. Іс-шаралар кодының мағынасы:
1) ЭЖжЖ. – электрмен жабдықтау және жарықтандыру;
2) ЖЖжЖ. – жылумен жабдықтау және жылыту;
3) ЖСЫ. – желдету, салқындату, ылғалдандыру;
4) СС. – сумен қамтамасыз ету және су бұру;
5) ТҚ. – технологиялық құрал-жабдық;
6) ЕҚ. – Есептеу және бақылау құралдары мен аспаптары, оның ішінде автоматтандырылған жүйелер;
7) ЭM. – энергия менеджменті;
8) ҚБА. – қайта даярлау және біліктілікті арттыру;
9) ҚО. – қатты отын;
10) Газ. – газ;
11) СО. – сұйық отын;
12) ЭЭ. – электр энергиясы;
13) ЖЭ. – жылу энергиясы;
14) С. – су.
2. 2-кестенің 13-бағанында өлшем бірлігі электр энергиясы үшін кВт, жылу энергиясы үшін Гкалл*сағ және су үшін м3/сағ болады.

1. Значение кода мероприятий:
1) ЭиОс. – электроснабжение и освещение;
2) ТиОт. – теплоснабжение и отопление;
3) ВКУ. – вентиляция, кондиционирование, увлажнение;
4) ВиВ. – Водоснабжение и водоотведение;
5) ТО. – технологическое оборудование;
6) ПУ. – приборы и средства учета и контроля, в том числе автоматизированные системы;
7) ЭM. – энергоменеджмент;
8) ППК. – переподготовка и повышение квалификации;
9) ТТ. – твердое топливо;
10) Газ. – газ;
11) ЖТ. – жидкое топливо;
12) ЭЭ. – электрическая энергия;
13) TЭ. – тепловая энергия;
14) В. – вода.
2. В графе 13 таблицы 2 единицой измерения для электрической энергии является кВт, для тепловой энергии Гкалл*ч, для воды м3/ч.