Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығаруды бастау және қорғаныс мұқтажы үшін жер учаскелерін берудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қазандағы № 1337 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 2-бабына, 13-бабының 3) тармақшасына және 84-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына120-бабына, «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы Заңының 616365және 69-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын қорғауды және күзетуді қамтамасыз ету мақсатында осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жер учаскелерін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер санатынан мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару басталсын.
2. Осы қаулының 1-қосымшасында көрсетілген жер учаскелерінің меншік иелері және мемлекеттік емес жер пайдаланушылар мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы жазбаша хабарлама алған сәттен бастап Жамбыл облысының әкімдігіне келісу рәсімдерін жүргізу үшін өтініш білдірсін.
3. Осы қаулының 1-қосымшасында көрсетілген жер учаскелерін мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару осы қаулы қолданысқа енгізілгеннен кейін алты айдан кешіктірілмей өткізілсін.
4. Мына:
1) осы қаулының 1-қосымшасында көрсетілген жер учаскелері мәжбүрлеп иеліктен шығару рәсімі өткізілгеннен кейін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер санатынан;
2) осы қаулының 2-қосымшасында көрсетілген жер учаскелері елді мекендердің жерлері және босалқы жер санатынан өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер санатына ауыстырылсын.
5. Осы қаулының 12-қосымшаларында көрсетілген жер учаскелері қорғаныс мұқтажы үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметіне (бұдан әрі – Шекара қызметі) Жамбыл облысының аумағында Шекара қызметінің объектілерін салуға (жайғастыруға) тұрақты жер пайдалануға берілсін.
6. Шекара қызметі (келісім бойынша) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес ауыл шаруашылығы алқаптарын ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттарға пайдалану үшін оларды алып қоюдан туындаған ауыл шаруашылығы өндірісінің шығындарын республикалық бюджет кірісіне өтесін.
7. Жамбыл облысының әкімі және Шекара қызметі (келісім бойынша) заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын басқа да шараларды қабылдасын.

О начале принудительного отчуждения земельных участков для государственных нужд и некоторых вопросах предоставления земельных участков для нужд обороны
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2012 года № 1337
В соответствии со статьей 2, подпунктом 3) статьи 13 и подпунктом 2) пункта 2 статьи 84, статьей 120 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статьями 616365 и 69 Закона Республики Казахстан «О государственном имуществе» от 1 марта 2011 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. С целью обеспечения защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан начать принудительное отчуждение земельных участков для государственных нужд из категории земель сельскохозяйственного назначения согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Для проведения согласительных процедур собственникам земельных участков и негосударственным землепользователям, указанным в приложении 1 к настоящему постановлению, с момента получения письменного уведомления о принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд обращаться в акимат Жамбылской области.
3. Провести принудительное отчуждение для государственных нужд земельных участков, указанных в приложении 1 к настоящему постановлению, не позднее шести месяцев после введения в действие настоящего постановления.
4. Перевести в категорию земель промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения из категории:
1) земель сельскохозяйственного назначения земельные участки, указанные в приложении 1 к настоящему постановлению, после проведения процедуры принудительного отчуждения;
2) земель населенных пунктов и земель запаса земельные участки,указанные в приложении 2 к настоящему постановлению.
5. Предоставить в постоянное землепользование земельные участки, указанные в приложениях 12 к настоящему постановлению, для нужд обороны Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба) под строительство (обустройство) объектов Пограничной службы на территории Жамбылской области.
6. Пограничной службе (по согласованию) в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан возместить в доход республиканского бюджета потери сельскохозяйственного производства, вызванные изъятием сельскохозяйственных угодий для использования их в целях, не связанных с ведением сельского хозяйства.
7. Акиму Жамбылской области и Пограничной службе (по согласованию) в установленном законодательством порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.