"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 қазандағы 1367 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
мемлекеттік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат):
26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік қызметті тоқтатқаннан кейін, адамға, егер мемлекеттік қызметті тоқтатар алдындағы соңғы жылда мемлекеттік функцияларды орындау кезеңінде өзінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай осы коммерциялық ұйымның қызметін тексеру нысанында бақылауды тікелей жүзеге асырған болса не осы коммерциялық ұйымның қызметі аталған адамның құзыретіне сәйкес онымен тікелей байланысты болған болса, мемлекеттік ұйымдарды, мемлекеттің қатысу үлесі бар ұйымдарды, жарғылық капиталындағы мемлекеттiң үлесi ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық даму институттарына, ұлттық компанияларға берiлген ұйымдарды, сондай-ақ олардың еншiлес ұйымдарын қоспағанда, коммерциялық ұйымға жұмысқа орналасуға бір жыл бойы жол берілмейді.».
2. «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 773-құжат; 2001 ж., № 13-14, 170-құжат; 2003 ж., № 4, 24-құжат; № 18, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 61-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 126-құжаттар; 2010 ж., № 24, 148-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 20, 158-құжат; 2012 ж., № 5, 36-құжат; № 13, 91-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 1367
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97):
пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«2. Не допускается трудоустройство в коммерческую организацию, за исключением государственных организаций, организаций с долей государственного участия, организаций, в уставном капитале которых доля государства передана национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным институтам развития, национальным компаниям, а также их дочерних организаций, лица в течение одного года после прекращения им государственной службы, если за последний год перед прекращением государственной службы в период выполнения государственных функций указанное лицо в силу своих должностных полномочий непосредственно осуществляло контроль в форме проверок деятельности данной коммерческой организации либо деятельность данной коммерческой организации была непосредственно связана с указанным лицом в соответствии с его компетенцией.».
2. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года  «О государственной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 773; 2001 г., № 13-14, ст. 170; 2003 г., № 4, ст. 24; № 18, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 61; 2007 г., № 9, ст. 67; № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2009 г., № 24, ст. 122, 126; 2010 г., № 24, ст. 148; 2011 г., № 11, ст. 102; № 20,ст. 158; 2012 г., № 5, ст. 36; № 13, ст.91):

1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) «А» корпусы - Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын кадр резервіне іріктеудің және конкурстық іріктеудің ерекше тәртібі, сондай-ақ, арнайы біліктілік талаптары көзделген басқарушылық деңгейдегі мемлекеттік әкімшілік лауазымдар;
2) ауысу - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметшіні бос не уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымға бір мезгілде оны атқарып отырған лауазымынан босата отырып, тағайындау рәсімі;
3) «Б» корпусы - «А» корпусына енгізілмеген мемлекеттік әкімшілік лауазымдар;
4) бiлiктiлiк талаптары - мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға орналасуға үмiткер азаматтарға олардың кәсiптiк даярлығының деңгейiн, құзыреттiлiгiн және нақты әкiмшiлiк лауазымға сай келуiн айқындау мақсатында қойылатын талаптар;
5) лауазымды адам - тұрақты, уақытша немесе арнайы өкiлеттiк бойынша билiк өкiлiнiң функцияларын жүзеге асыратын не мемлекеттiк органдарда ұйымдық-өкiмшілік немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын адам;
6) лауазымдық өкiлеттiк - мемлекеттiк қызметшiлер өз қызметiн жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардың алдында тұрған мақсаттар мен мiндеттерге сай келетін нақты мемлекеттiк лауазымға орай көзделген құқықтар мен мiндеттер;
7) мансаптық жоспарлау – «А» корпусы мемлекеттік әкімшілік қызметшісінің лауазымдық ауысуы және кәсіби дамуы кезеңдерін айқындауға бағдарланған процесс;
8) мемлекеттік әкімшілік қызметтің кадр резерві - бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасуға үміттенген Қазақстан Республикасы азаматтарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен түзілген бiрыңғай жүйеленген тізімі;
9) мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшi - осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіби қызметін тұрақты негізде жүзеге асыратын мемлекеттiк қызметшi;
10) мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазым санаты - бірыңғай үлгілік біліктілік талаптары бар мемлекеттік әкiмшiлiк лауазымдар жиынтығы;
11) мемлекеттiк қызмет - мемлекеттiк билiктiң мiндеттерi мен функцияларын iске асыруға бағытталған лауазымдық өкiлеттiктердi атқару жөнiндегi мемлекеттiк қызметшiлердiң мемлекеттiк органдардағы қызметi;

1) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) корпус «А» - административные государственные должности управленческого уровня, для которых предусмотрены особый порядок отбора в кадровый резерв и конкурсного отбора, определяемый Президентом Республики Казахстан, а также специальные квалификационные требования;
2) перевод - процедура назначения государственного служащего на вакантную либо временно вакантную административную государственную должность в установленном законодательством Республики Казахстан порядке с одновременным его освобождением от занимаемой должности;
3) корпус «Б» - административные государственные должности, не включенные в корпус «А»;
4) квалификационные требования - требования, предъявляемые к гражданам, претендующим на занятие административной государственной должности, в целях определения уровня их профессиональной подготовки, компетентности и соответствия конкретной административной должности;
5)должностное лицо - лицо, постоянно, временно или по специальному полномочию осуществляющее функции представителя власти либо выполняющее организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции в государственных органах;
6) должностные полномочия - права и обязанности, предусмотренные конкретной государственной должностью, отвечающей целям и задачам, стоящим перед государственными органами, в которых осуществляют свою деятельность государственные служащие;
7)карьерное планирование – процесс, ориентированный на определение этапов должностного перемещения и профессионального развития административного государственного служащего корпуса «А»;
8) кадровый резерв административной государственной службы - сформированный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке единый систематизированный список граждан Республики Казахстан, претендующих на занятие вакантных административных государственных должностей;
9) административный государственный служащий - государственный служащий, осуществляющий в соответствии с законодательством Республики Казахстан профессиональную деятельность на постоянной основе, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
10) категория административной государственной должности - совокупность административных государственных должностей с едиными типовыми квалификационными требованиями;
11) государственная служба - деятельность государственных служащих в государственных органах по исполнению должностных полномочий, направленная на реализацию задач и функций государственной власти;

12) мемлекеттiк қызметшi - мемлекеттiк органда заңнамада белгiленген тәртiппен республикалық немесе жергiлiктi бюджеттерден не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қаражатынан ақы төленетiн лауазымды атқаратын және мемлекеттiң мiндеттерi мен функцияларын iске асыру мақсатында лауазымдық өкiлеттiктi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматы;
13) мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы - осы Заңда, мемлекеттік органдардың актілерінде белгiленген және жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларға негізделген мемлекеттік қызметшілер мінез-құлқының қағидалары;
14) мемлекеттiк лауазым - нормативтiк құқықтық актiлерде белгiленген лауазымдық өкiлеттiктер және лауазымдық мiндеттер аясы жүктелген мемлекеттiк органның құрылымдық бiрлiгi;
15) мемлекеттiк саяси қызметшi - тағайындалуы (сайлануы), босатылуы және қызметi саяси-айқындаушы сипатта болатын және саяси мақсаттар мен мiндеттердi iске асыру үшiн жауапты болатын мемлекеттiк қызметшi;
16) мүдделер қақтығысы - мемлекеттiк қызметшiнiң жеке басының мүддесі өзінің лауазымдық өкiлеттiктерiн тиiсiнше атқармауына әкеп соғуына ықпал ететін мемлекеттiк қызметшiнiң жеке басының мүддесі мен оның лауазымдық өкiлеттiктерi арасындағы қайшылық;
17) ротация - осы Заңға сәйкес «А» корпусындағы мемлекеттік қызметшілерді мансаптық жоспарлау шеңберінде лауазымдық ауыстыру;
18) тағылымдама - тұрақты жұмыс орнынан тыс жерде мемлекеттік қызметшілердің, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметтің кадр резервіне алынған адамдардың мемлекеттік органдардың жолдамасы бойынша және мүдделер қақтығысын болдырмау жағдайында кәсіби білім алуы мен тәжірибе жинақтауы;
19) тәлімгер - мемлекеттік қызметке алғаш рет қабылданған адамға бекітілген, оның кәсіби дайындығына практикалық көмек көрсететін мемлекеттік қызметші;
20) уақытша бос мемлекеттік лауазым - аталған лауазымды атқаратын мемлекеттік қызметшінің әлеуметтік демалыста болуына, сондай-ақ аурудың салдарынан, егер оның ауруы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген екі айдан астам еңбекке уақытша жарамсыздық мерзімі белгіленуі мүмкін ауру түрлерінің тізбесіне енген болса, оның жұмыс орнында болмауына байланысты уақытша бос мемлекеттік лауазым.»;
2) 5-баптың 1-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мемлекеттiк қызмет персоналы жөнiндегi республикалық деректер қорын, оның ішінде бірыңғай автоматтандырылған деректер қорын қалыптастыруды қоса алғанда, мемлекеттік қызметтің кадр құрамы жай-күйінің және мемлекеттік лауазымдардың мониторингін жүргізу;»;

12) государственный служащий - гражданин Республики Казахстан, занимающий в установленном законодательством порядке оплачиваемую из республиканского или местных бюджетов либо из средств Национального Банка Республики Казахстан должность в государственном органе и осуществляющий должностные полномочия в целях реализации задач и функций государства;
13) служебная этика государственных служащих - правила поведения государственных служащих, установленные настоящим Законом, актами государственных органов и основанные на общепринятых морально-этических нормах;
14) государственная должность - структурная единица государственного органа, на которую возложен установленный нормативными правовыми актами круг должностных полномочий и должностных обязанностей;
15)политический государственный служащий - государственный служащий, назначение (избрание), освобождение и деятельность которого носят политико-определяющий характер и который несет ответственность за реализацию политических целей и задач;
16) конфликт интересов - противоречие между личными интересами государственного служащего и его должностными полномочиями, при котором личные интересы государственного служащего способны привести к ненадлежащему исполнению им своих должностных полномочий;
17) ротация - должностные перемещения государственных служащих корпуса «А» в рамках карьерного планирования в соответствии с настоящим Законом;
18) стажировка - приобретение вне места постоянной работы профессиональных знаний и опыта государственными служащими, а также лицами, зачисленными в кадровый резерв административной государственной службы, по направлению государственных органов и при условии исключения конфликта интересов;
19) наставник - государственный служащий, закрепляемый за лицом, впервые принятым на государственную службу, оказывающий ему практическую помощь в его профессиональной подготовке;
20) временно вакантная государственная должность -  государственная должность, временно свободная в связи с нахождением государственного служащего, занимающего данную должность, в социальном отпуске, а также отсутствием его на рабочем месте вследствие заболевания, если заболевание входит в перечень видов заболеваний, при которых в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан Правительством Республики Казахстан может устанавливаться срок временной нетрудоспособности более двух месяцев.»;
2) в пункте 1 статьи 5:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) ведение мониторинга состояния кадрового состава и государственных должностей государственной службы, включая формирование республиканской базы данных по персоналу государственной службы, в том числе единой автоматизированной базы данных;»;

мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) мемлекеттiк әкiмшілiк қызметтің кадр резервін қалыптастыру;
4-2) мемлекеттік қызметшілер мен мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға орналасушы кандидаттарды тестілеу тәртібін, бағдарламаларды айқындау, сондай-ақ тестілеуді ұйымдастыру;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) осы Заңға сәйкес мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізілімін, сондай-ақ актілерді әзірлеу және Қазақстан Республикасының Президентіне бекітуге ұсыну;»;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасын сақтауына бақылауды жүзеге асыру;»;
3) 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«6-бап. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі)
1. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік органда Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының орындалуын үйлестіреді;
2) тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметін ұйымдастырады;
3) аттестаттауды және конкурстық іріктеуді жүргізу, мемлекеттік қызметшілерді жоғарылату, мемлекеттік қызметшілерді тәртіптік жауапкершілікке тарту, мемлекеттік қызметшілерді қызметінен босату рәсімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
4) кадрларды іріктеуді ұйымдастырады, мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік қызметтен өтуіне байланысты шешімдерді ресімдейді;
5) мемлекеттік қызметте болуына байланысты шектеулердің сақталуын қамтамасыз етеді;
6) тағылымдаманы, тәлімгерлікті, қызметті бағалауды, мемлекеттік қызметшілерді оқытуды, қайта даярлауды (қайта мамандандыруды) және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастырады, мемлекеттік қызметшілерді көтермелеу шараларын әзірлейді;
7) мемлекеттік қызметшілердің дербес деректерінің, бағалау, аттестаттау және оқудан өту нәтижелері туралы мәліметтердің есебін жүзеге асырады;
8) заңнамада белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік органның басқа құрылымдық бөлімшелерінен ұйымдық жағынан дербес болып табылады, жауапты хатшыға немесе аппарат басшысына, ал жауапты хатшы және аппарат басшысы лауазымы енгізілмеген мемлекеттік органдарда мемлекеттік органның басшысына тікелей бағынады.
3. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін персоналды басқарудың бірыңғай қызметін (кадр қызметін) құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар адамның шешімімен құрылады.
Орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшелерінде персоналды басқарудың бірыңғай қызметін (кадр қызметін) құруға жол беріледі. Аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелердің персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметі) орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.

дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) формирование кадрового резерва административной государственной службы;
4-2) определение порядка, программ, а также организация тестирования государственных служащих и кандидатов на занятие административных государственных должностей;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) разработка и представление на утверждение Президенту Республики Казахстан реестра должностей государственных служащих, а также актов в соответствии с настоящим Законом;»;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) осуществление контроля за соблюдением служебной этики государственн ых служащих;»;
3) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
«Статья 6. Служба управления персоналом (кадровая служба)
1. Служба управления персоналом (кадровая служба) в пределах своей компетенции:
1) координирует исполнение законодательства Республики Казахстан о государственной службе в государственном органе;
2) организует деятельность дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий;
3) обеспечивает соблюдение процедур проведения аттестации и конкурсного отбора, продвижения государственных служащих, привлечения государственных служащих к дисциплинарной ответственности, увольнения государственных служащих;
4) организует отбор кадров, оформляет решения, связанные с прохождением государственными служащими государственной службы;
5) обеспечивает соблюдение ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;
6) организует стажировку, наставничество, оценку деятельности, обучение, переподготовку (переквалификацию) и повышение квалификации государственных служащих, разрабатывает меры поощрения государственных служащих;
7) осуществляет учет персональных данных государственных служащих, сведений о результатах оценки, аттестации и прохождения обучения;
8) осуществляет иные полномочия, установленные законодательством.
2. Служба управления персоналом (кадровая служба) организационно самостоятельна от других структурных подразделений государственного органа, непосредственно подчинена ответственному секретарю или руководителю аппарата, а в государственных органах, в которых не введены должности ответственного секретаря и руководителя аппарата, руководителю государственного органа.
3. В районах, городах, областях допускается создание единой службы управления персоналом (кадровой службы) для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая служба управления персоналом (кадровая служба) районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, имеющего право назначения руководителей данных исполнительных органов.
Для районных (городских) территориальных подразделений центрального государственного органа и его ведомства допускается создание единой службы управления персоналом (кадровой службы) в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа и его ведомства. Единая служба управления персоналом (кадровая служба) районных (городских) территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства или по решению вышестоящего органа.

4. Мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) туралы үлгілік ережені Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісім бойынша уәкілетті орган бекітеді.
7-бап. Мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдарын жіктеу
1. Мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдарының құрамына мемлекеттiк қызметшiлердiң саяси және әкiмшiлiк лауазымдары кіредi.
2. Мемлекеттік қызметшілер лауазымдарының тізілімін уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер үшін лауазым санаттары белгіленеді. Мемлекеттік саяси қызметшілер үшін лауазым санаттары белгіленбейді.»;
4) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік орган мемлекеттік тапсырыс аясында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуға немесе тағылымдамаға жіберген жағдайда жұмыс орнының (лауазымының) сақталуына;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) сiңiрген еңбегi, бiлiктiлiгi мен қабілетi, өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн адал орындауы ескеріле отырып, қызметi бойынша жоғарылауға;»;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
«11-1) өзіне белгілі болған сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтың шынайы жағдайлары туралы өзі қызмет атқаратын мемлекеттік орган басшылығына немесе құқық қорғау органдарына хабарлаған жағдайда қорғалуға;»;
5) 9-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) лауазымдық өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде бейтарап және саяси партиялардың, діни және өзге қоғамдық бірлестіктердің қызметінен тәуелсіз болуға;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) қызмет этикасы нормаларын сақтауға;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) мемлекеттiк меншiктiң сақталуын қамтамасыз етуге, өзіне сеніп тапсырылған мемлекеттiк меншiктi тек қызметтiк мақсатта пайдалануға;»;
13) тармақшадағы «арттыруға міндетті.» деген сөздер «арттыруға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
«14) мемлекеттік тапсырыс аясында жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламалары бойынша оқуды аяқтағаннан кейін оқуға жолдаған мемлекеттік органда тікелей, сондай-ақ мемлекеттік қызметте жұмысты өтеуге мiндеттi. Оқу және жұмыспен өтеу мерзімдері уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк қызмет өткеру тәртібi туралы ережеде белгіленеді.»;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметтік нұсқаулықтарды мемлекеттiк органның басшысы немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адам, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда өзге де адамдар бекiтедi.»;

4. Типовое положение о службе управления персоналом (кадровой службе) государственных органов утверждается уполномоченным органом по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Статья 7. Классификация должностей государственных служащих
1. В состав должностей государственных служащих входят политические и административные должности государственных служащих.
2. Реестр должностей государственных служащих утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
Для административных государственных служащих устанавливаются категории должностей. Для политических государственных служащих категории должностей не устанавливаются.»;
4) в статье 8:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) на сохранение места работы (должности) в случае направления его государственным органом на обучение в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования в соответствии с законодательством Республики Казахстан или стажировку;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) на продвижение по службе с учетом заслуг, квалификации и способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;»;
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
«11-1) на защиту в случае доведения им до сведения руководства государственного органа, в котором он работает, или до правоохранительных органов о ставших ему известных достоверных случаях коррупционных правонарушений;»;
5) в статье 9:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
«4-1) при осуществлении должностных полномочий быть беспристрастными и независимыми от деятельности политических партий, религиозных и иных общественных объединений;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) соблюдать нормы служебной этики;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) обеспечивать сохранность государственной собственности, использовать вверенную государственную собственность только в служебных целях;»;
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
«14) отработать в государственном органе, направившем его на обучение в рамках государственного заказа по программам послевузовского образования, непосредственно после завершения обучения, а также на государственной службе. Сроки обучения и отработки определяются Положением о порядке прохождения государственной службы, утверждаемым Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Должностные инструкции утверждаются руководителем государственного органа или уполномоченным им должностным лицом, а также иными лицами в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.»;

6) 10-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Мемлекеттік қызметші лауазымға кіріскеннен кейін бір ай ішінде өзіне заңды түрде тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалдауға берілген мүлікті қоспағанда, коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталындағы өзінің меншігіндегі үлесті (акциялар пакеттерін) және пайдаланылуы табыс табуға алып келетін өзге де мүлікті мемлекеттік қызмет өткеру уақытына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сенімгерлік басқаруға беруге міндетті. Мүлікті сенімгерлік басқаруға беру шарты нотариалды куәландыруға жатады. Мемлекеттiк қызметшi мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру шартының нотариалды куәландырылған көшiрмесiн нотариалды куәландырылған күнiнен бастап он күндік мерзiмде жұмыс орны бойынша персоналды басқару қызметіне (кадр қызметiне) табыс етеді. Мемлекеттiк қызметшiлердiң мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру қағидаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.»;
4-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) мемлекеттік қызметке кірер алдында үш жыл ішінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін тәртіптік жауапкершілікке тартылған адамды қабылдауға болмайды. Бұл ретте сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін жұмыстан босатылған адам мемлекеттік қызметке жіберілмейді;»;
6) және 6-3) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) ауыр және аса ауыр қылмыс жасағаны үшін қылмыстық жауапкершілікке тартылған;»;
7) 1213 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«12-бап. Мемлекеттік әкімшілік қызметке кіру
1. Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға орналасуға құқығы бар.
Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасу конкурстық негізде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік әкімшілік лауазымға орналасуға конкурс Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекеттік қызметке тең қол жеткізу құқығын қамтамасыз етеді.
2. «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне қабылданған азаматтардың «А» корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасуға конкурстық іріктеуге қатысуға құқығы бар.
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне іріктеу Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын тәртіппен жүргізіледі.
3. Өз өкілеттіктерін теріс себептермен тоқтатуды қоспағанда, өз өкiлеттiктерiн тоқтатқан, өз өкілеттіктерін кемінде алты ай атқарған және қойылатын біліктілік талаптарына сай келетін Парламент депутаттарының, тұрақты негiзде жұмыс iстейтiн мәслихат депутаттарының, мемлекеттiк саяси қызметшiлердің, судьялардың «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымына конкурстық іріктеусіз орналасуға құқығы бар.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген адамдар Қазақстан Республикасы Президентінің шешімімен кадр резервіне іріктеуді және конкурстық іріктеуді жүргізбей «А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға құқығы бар.

6) в статье 10:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«2. Государственный служащий в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в течение месяца после вступления в должность обязан на время прохождения государственной службы передать в доверительное управление находящиеся в его собственности доли (пакеты акций) в уставном капитале коммерческих организаций и иное имущество, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих этому лицу, а также имущества, переданного в имущественный наем. Договор на доверительное управление имуществом подлежит нотариальному удостоверению. Копия нотариально засвидетельствованного договора на доверительное управление имуществом представляется государственным служащим в десятидневный срок со дня нотариального засвидетельствования в службу по управлению персоналом (кадровую службу) по месту работы. Правила передачи имущества государственных служащих в доверительное управление утверждаются Правительством Республики Казахстан.»;
в пункте 4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) которое в течение трех лет перед поступлением на государственную службу привлекалось к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения. При этом на государственную службу не допускается лицо, уволенное с работы за совершение коррупционного правонарушения;»;
подпункты 6) и 6-3) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) привлекавшееся к уголовной ответственности за совершение тяжких и особо тяжких преступлений;»;
7) статьи 1213 и 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Поступление на административную государственную службу
1. Право занятия административной государственной должности имеют граждане Республики Казахстан.
Занятие административной государственной должности осуществляется на конкурсной основе, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
Конкурс на занятие административной государственной должности обеспечивает право граждан Республики Казахстан на равный доступ к государственной службе.
2. Граждане, зачисленные в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А», имеют право участвовать в конкурсном отборе на занятие вакантных административных государственных должностей корпуса «А».
Отбор в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «А» проводится в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.
3. Право на занятие административной государственной должности корпуса «Б» вне конкурсного отбора имеют депутаты Парламента, депутаты маслихатов, работающие на постоянной основе, политические государственные служащие, судьи, прекратившие свои полномочия, за исключением прекративших их по отрицательным мотивам, выполнявшие свои полномочия не менее шести месяцев и соответствующие предъявляемым квалификационным требованиям.
Лица, указанные в части первой настоящего пункта, могут по решению Президента Республики Казахстан занять административные государственные должности корпуса «А» без проведения отбора в кадровый резерв и конкурсного отбора.

4. Мемлекеттiк қызметке кiру кезiнде жынысына, нәсiлiне, ұлттық тиесілілігіне, тiлiне, әлеуметтiк шығу тегiне, мүлiктiк жағдайына, тұрғылықты жерiне, дiнге қатынасына, сенiмiне, қоғамдық бiрлестiктерге қатыстылығына және кез келген өзге де мән-жайларға қарай тiкелей немесе жанама шектеулер белгілеуге жол берiлмейдi.
13-бап. Мемлекеттiк қызметке кiру кезiнде қойылатын талаптар
1. Мемлекеттiк қызметке кiретiн адамдар мынадай талаптарға сай келуге:
1) Қазақстан Республикасының азаматы болуға;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында тиiстi лауазымдарға қатысты өзгеше белгiленбесе, жасы он сегiз жастан кем болмауға тиіс.
Мемлекеттiк әкімшілік қызметке кiретiн адамдар мынадай талаптарға сай келуге:
1) қажеттi бiлiмi, кәсiби даярлық деңгейi болуға және белгіленген бiлiктiлiк талаптарына сай келуге;
2) Қазақстан Республикасының заңында белгіленген зейнеткерлік жасқа толмаған болуға тиіс.
2. Азамат мемлекеттiк қызметке кiрген кезде салық қызметi органдарына салық салу объектiсi болып табылатын өзi алған табысы және өзiне меншiк құқығымен тиесiлi мүлкi туралы мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi.
3. Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымға орналасу арнайы тексерудің оң нәтижелері алынғаннан кейiн жүзеге асырылады.
Мемлекеттік құпияларға рұқсат беруге байланысты лауазымдарды қоспағанда, мемлекеттік орган азаматтарды мемлекеттік әкiмшiлiк лауазыммен көзделген мiндеттердi уақытша атқару үшiн арнайы тексерудің нәтижелерін алған күнге дейiн жұмысқа қабылдайды. Олармен еңбек қатынастары Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес реттеледi. Еңбек шарттары арнайы тексеру өткізу кезеңіне жасалады.
Арнайы тексеру жүргізу кезеңінде бұл адамдарға осы Заңның мемлекеттік қызметшілердің міндеттері мен жауапкершілігі, мемлекеттік қызметте болуына байланысты шектеулер бөлігіндегі ережелер қолданылады. Бұл адамдардың құқықтары еңбек шартымен белгіленеді.
4. Мемлекеттiк саяси қызметке кiру үшiн қойылатын қосымша талаптарды Қазақстан Республикасының Президентi айқындауы мүмкін.
5. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшелері қызметінің негізгі бағыттары, мемлекеттік әкімшілік қызметшілер жүзеге асыратын лауазымдық өкілеттіктері ескеріле отырып әзірленеді және оларды мемлекеттік орган лауазым санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптары негізінде уәкілетті органмен келісе отырып бекітеді.
«А» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын Қазақстан Республикасының Президентi айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган бекітеді.

4. Не допускается установление при поступлении на государственную службу прямых или косвенных ограничений в зависимости от пола, расы, национальной принадлежности, языка, социального происхождения, имущественного положения, местожительства, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям и любым иным обстоятельствам.
Статья 13. Требования, предъявляемые при поступлении на
государственную службу
1. Лица, поступающие на государственную службу, должны отвечать следующим требованиям:
1) обладать гражданством Республики Казахстан;
2) быть не моложе восемнадцати лет, если иное в отношении соответствующих должностей не установлено законодательством Республики Казахстан.
Лица, поступающие на административную государственную службу, должны отвечать следующим требованиям:
1) обладать необходимым образованием, уровнем профессиональной подготовки и соответствовать установленным квалификационным требованиям;
2) быть не достигшими пенсионного возраста, установленного законом Республики Казахстан.
2. При поступлении на государственную службу гражданин обязан представить в органы налоговой службы сведения о полученных им доходах и имуществе, принадлежащем ему на праве собственности, являющихся объектами налогообложения.
3. Занятие административной государственной должности осуществляется после получения положительных результатов специальной проверки.
Государственный орган принимает граждан для временного исполнения обязанностей, предусмотренных административной государственной должностью, до дня получения результатов специальной проверки, за исключением должностей, связанных с допуском к государственным секретам. Трудовые отношения с ними регулируются в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Трудовые договоры заключаются на срок проведения специальной проверки.
В период проведения специальной проверки на этих лиц распространяются положения настоящего Закона в части обязанностей и ответственности государственных служащих, ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе. Права этих лиц определяются трудовым договором.
4. Дополнительные требования, предъявляемые для поступления на политическую государственную службу, могут определяться Президентом Республики Казахстан.
5. Квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «Б» разрабатываются с учетом основных направлений деятельности структурных подразделений государственного органа, должностных полномочий, осуществляемых административными государственными служащими, и утверждаются государственными органами по согласованию с уполномоченным органом на основе типовых квалификационных требований к категориям должностей.
Квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса «А» утверждаются уполномоченным органом в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан.

14-бап. Мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымға орналасуға арналған конкурс.
1. «Б» корпусының бос және уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты мемлекеттік орган өткізеді.
Тестілеуден өткізу кезінде уәкілетті орган белгілейтін шекті мәннен төмен емес баға алған азаматтардың конкурсқа қатысуға құқығы бар.
2. Орталық мемлекеттік органдарда, ведомстволар мен олардың аумақтық бөлімшелерінде конкурс өткізілген кезде хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар мен уәкілетті органның интернет-ресурстарында жарияланады.
Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдарда конкурс өткізу туралы хабарландыру тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен уәкілетті органның интернет-ресурстарында жарияланады.
Персоналды басқарудың бірыңғай қызметі (кадр қызметi) құрылған жағдайда, хабарландыру ол құрылымына кіретін мемлекеттік органның интернет-ресурсында жарияланады.
3. Егер конкурс «Б» корпусының уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына өткізілетін болса, онда осы шарт конкурсты өткізу туралы хабарландыруда көрсетілуге тиіс.
4. Конкурсты өткізу және конкурстық комиссияны құру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
5. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай конкурстық комиссия құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың бірыңғай конкурстық комиссиясы осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар адамның шешімімен құрылады.
Орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесінде бірыңғай конкурстық комиссия құруға жол беріледі. Аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелердің бірыңғай конкурстық комиссиясы орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.
6. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған конкурсқа қатысушының «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшілiк лауазымына орналасуға құқығы бар.

Статья 14. Конкурс на занятие административной
государственной должности
1. Конкурс на занятие вакантной и временно вакантной административной государственной должности корпуса «Б» проводится государственным органом.
В конкурсе имеют право принять участие граждане, получившие при прохождении тестирования оценки не ниже пороговых значений, устанавливаемых уполномоченным органом.
2. При проведении конкурса в центральных государственных органах, ведомствах и их территориальных подразделениях объявления публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также на интернет-ресурсах центральных государственных органов и уполномоченного органа.
Объявления о проведении конкурса в исполнительных органах, финансируемых из местного бюджета, публикуются в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсах исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и уполномоченного органа.
В случае создания единой службы управления персоналом (кадровой службы) объявления публикуются на интернет-ресурсе государственного органа, в структуре которой она состоит.
3. Если конкурс проводится на временно вакантную административную государственную должность корпуса «Б», то данное условие должно быть указано в объявлении о проведении конкурса.
4. Порядок проведения конкурса и формирования конкурсной комиссии определяется уполномоченным органом.
5. В районах, городах, областях допускается создание единой конкурсной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая конкурсная комиссия районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, имеющего право назначения руководителей данных исполнительных органов.
Для районных (городских) территориальных подразделений центрального государственного органа и его ведомства допускается создание единой конкурсной комиссии в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа и его ведомства. Единая конкурсная комиссия районных (городских) территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства или по решению вышестоящего органа.
6. Участник конкурса, получивший положительное заключение конкурсной комиссии, имеет право занятия административной государственной должности корпуса «Б».

7. Тағайындауға құқығы бар адам жарияланған лауазымға конкурстық комиссияның оң қорытындысын алған конкурс қатысушысын қабылдауға мiндеттi. Бұл ретте мемлекеттiк қызметке кiру үшiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптар сақталуға тиiс.
8. Конкурстық комиссияның оң қорытындысын алмаған, бiрақ ол мемлекеттiк қызмет үшiн ұсынған конкурсқа қатысушының «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне есепке алынуға құқығы бар.
Мемлекеттік органның конкурстық комиссиясының ұсынысы бойынша «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметінің кадр резервіне есепке алынған конкурсқа қатысушының есепке алынған күнінен бастап бір жыл ішінде сол мемлекеттік органда қосымша конкурстан өтпей біліктілік талаптарына сай келген жағдайда «Б» корпусының тиісті мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға құқығы бар.
9. Конкурстық комиссияның шешiмiне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағым жасауға болады.
10. «А» корпусының бос және уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымына орналасуға арналған конкурсты өткізудің тәртібін Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.»;
8) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
«15-1-бап. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына ауысу тәртібімен орналасу
1. Мемлекеттік әкімшілік қызметшінің «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына өзі келiсiм берген, қойылған біліктілік талаптарына сай келген жағдайда және соңғы лауазымындағы қызметінің нәтижесі ескеріле отырып ауысу тәртібімен орналасуға құқығы бар.
Ауысудың өткізілу тәртібі уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк қызмет өткеру тәртібi туралы ережеде реттеледi.
Мемлекеттiк қызмет өткеру тәртібi туралы ережеде көзделген жағдайларда «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртібімен орналасу уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшесінің келісімімен жүзеге асырылады.
2. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына ауысу тәртібімен орналасу мемлекеттік органның, оның ведомствосының ішінде, олардың аумақтық бөлімшелерін қоса алғанда, сондай-ақ олардың арасында жүзеге асырылады.
3. «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымына басқа мемлекеттік органдардан, олардың ведомстволарынан және олардың аумақтық бөлімшелерінен ауысу тәртібімен орналасу Мемлекеттік қызмет өткеру тәртібі туралы ережеде айқындалған жағдайларда жүзеге асырылады.

7. Лицо, имеющее право назначения, обязано принять на объявленную должность участника конкурса, получившего положительное заключение конкурсной комиссии. При этом должны быть соблюдены требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан для поступления на государственную службу.
8. Участник конкурса, не получивший положительного заключения конкурсной комиссии, но рекомендованный ею для государственной службы, имеет право зачисления в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «Б».
Участник конкурса, зачисленный в кадровый резерв административной государственной службы корпуса «Б» по рекомендации конкурсной комиссии государственного органа, имеет право в течение года со дня его зачисления занять соответствующую административную государственную должность корпуса «Б» в том же государственном органе без прохождения дополнительного конкурса при условии соответствия квалификационным требованиям.
9. Решение конкурсной комиссии может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10. Порядок проведения конкурса на занятие вакантной и временно вакантной административной государственной должности корпуса «А» определяется Президентом Республики Казахстан.»;
8) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
«Статья 15-1. Занятие административных государственных должностей корпуса «Б» в порядке перевода
1. Административный государственный служащий имеет право на занятие административной государственной должности корпуса «Б» в порядке перевода при условии его согласия, соответствия предъявляемым квалификационным требованиям и с учетом результатов его деятельности на последней должности.
Порядок проведения перевода регулируется Положением о порядке прохождения государственной службы, утверждаемым Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
В случаях, предусмотренных Положением о порядке прохождения государственной службы, занятие административной государственной должности корпуса «Б» в порядке перевода осуществляется с согласия уполномоченного органа или его территориального подразделения.
2. Занятие административной государственной должности корпуса «Б» в порядке перевода осуществляется внутри государственного органа, его ведомства, включая их территориальные подразделения, а также между ними.
3. Занятие административной государственной должности корпуса «Б» в порядке перевода из других государственных органов, их ведомств и их территориальных подразделений осуществляется в случаях, определяемых Положением о порядке прохождения государственной службы.

4. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін мемлекеттік қызметшіге әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап бір жыл ішінде немесе оның сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн алынбаған тәртiптiк жазасы бар болған кезде, «Б» корпусының мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымына ауыстыру тәртiбiмен орналасуға жол берiлмейдi.»;
9) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-бап. Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердiң қызметін бағалау және оларды аттестаттау
1. Мемлекеттік органдар мемлекеттік әкімшілік қызметшілер жұмыстарының тиімділігін және сапасын айқындау үшін олардың қызметін жыл сайынғы бағалауды жүргізеді.
Мемлекеттік органда мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін бағалауды жүргізу жұмыстарын үйлестіруді персоналды басқару қызметі (кадр қызметi) жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін жыл сайынғы бағалау нәтижелері сыйлықақы беру, көтермелеу, оқыту, мансаптық жоспарлау, ротация жөнінде шешімдер қабылдауға негіз болып табылады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің қызметін үш жыл бойы бағалаудың нәтижелері оларды аттестаттау жөнінде шешімдер қабылдауға негіз болып табылады.
3. Аттестаттау «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің кәсiби даярлығы деңгейін және олардың лауазымдық мiндеттерді орындау қабілетін айқындау жөніндегі рәсім болып табылады.
Аттестаттау тестілеуді және әңгімелесуді қамтиды. «Б» корпусының мемлекеттiк қызметте кемiнде он бес жыл жұмыс өтілі бар мемлекеттік әкiмшілік қызметшiлері тестiлеуге жатпайды.
4. Мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшiлердiң қызметін бағалау және оларды аттестаттау тәртібін уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.
«Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілері аттестаттауға дәлелсіз себептермен келмеген жағдайда тәртіптік жауапкершілікке тартылады.
«Б» корпусының аттестаттауда теріс нәтижелер алған мемлекеттік әкімшілік қызметшілері қызметінен төмендетілуге не қызметінен босатылуға жатады.
Қызметінен төмендету «Б» корпусының төмен тұрған бос мемлекеттік әкімшілік лауазымы болған, «Б» корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшісі осы лауазымға қойылған біліктілік талаптарына сай келген жағдайда жүзеге асырылады.
«Б» корпусының қайта аттестаттауға жататын мемлекеттік әкімшілік қызметшілері қайта аттестаттау аяқталғанға дейін ауысу тәртібімен тең не жоғары тұрған лауазымдарға тағайындала алмайды.

4. В течение одного года со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания на государственного служащего за совершение коррупционного правонарушения или при наличии у него неснятого дисциплинарного взыскания за совершенное коррупционное правонарушение занятие административной государственной должности корпуса «Б» в порядке перевода не допускается.»;
9) статью 16 изложить в следующей редакции:
«Статья 16. Оценка деятельности и аттестация административных
государственных служащих
1. Государственными органами проводится ежегодная оценка деятельности административных государственных служащих для определения эффективности и качества их работы.
Координацию работы по проведению оценки деятельности административных государственных служащих в государственном органе осуществляет служба управления персоналом (кадровая служба).
2. Результаты ежегодной оценки деятельности административных государственных служащих являются основаниями для принятия решений по премированию, поощрению, обучению, карьерному планированию, ротации.
Результаты оценки деятельности административных государственных служащих в течение трех лет являются основаниями для принятия решений по проведению их аттестации.
3. Аттестацией является процедура по определению уровня профессиональной подготовки административных государственных служащих корпуса «Б» и их способности выполнять должностные обязанности.
Аттестация включает тестирование и собеседование. Не подлежат тестированию административные государственные служащие корпуса «Б», имеющие стаж государственной службы не менее пятнадцати лет.
4. Порядок проведения оценки деятельности и аттестации административных государственных служащих утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
Административные государственные служащие корпуса «Б» в случае неявки на аттестацию без уважительных причин привлекаются к дисциплинарной ответственности.
Административные государственные служащие корпуса «Б», получившие отрицательные результаты аттестации, подлежат понижению в должности либо увольнению.
Понижение в должности осуществляется при наличии вакантной нижестоящей административной государственной должности корпуса «Б», соответствии административного государственного служащего корпуса «Б» квалификационным требованиям, установленным к данной должности.
Административные государственные служащие корпуса «Б», подлежащие повторной аттестации, не могут быть назначены на равнозначные либо вышестоящие должности в порядке перевода до завершения повторной аттестации.

5. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай аттестаттау комиссиясын құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың бірыңғай аттестаттау комиссиясы осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар адамның шешімімен құрылады.
Орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесінде бірыңғай аттестаттау комиссиясын құруға жол беріледі. Аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелердің бірыңғай аттестаттау комиссиясы орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.»;
10) 18-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«18-1 бап. Ротация
Мемлекеттiк қызметте «А» корпусының мемлекеттiк әкімшілік қызметшiлерiн ротациялау мансаптық жоспарлау шеңберінде жүзеге асырылады. Ротация жүргізу кезінде мемлекеттік әкімшілік қызметшінің келісімі талап етіледі.
Ротация жүргізудің тәртiбiн уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi айқындайды.»;
11) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Мемлекеттік қызмет өткерудің өзге мәселелері
1. Мемлекеттiк әкiмшілік лауазымдарға алғаш рет қабылданған адамдарға уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен тәлімгерлер бекітіледі.
2. Мемлекеттік қызметшілерді және мемлекеттік әкімшілік қызметтің кадр резервіне алынған адамдарды тағылымдамадан өткізу уәкілетті органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк қызмет өткерудің осы Заңда реттелмеген өзге мәселелерi Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiмен, уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн Мемлекеттiк қызмет өткеру тәртібi туралы ережемен, сондай-ақ уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен реттеледi.»;
12) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
«4-1-тарау. Мемлекеттік қызметшілердің қызмет этикасы
20-1-бап. Мемлекеттік қызметшілерге қызмет этикасы саласында қойылатын талаптар
1. Мемлекеттік қызметшілер:
1) қоғамның мемлекеттік қызметке, мемлекетке және оның институттарына сенімін сақтауға және нығайтуға;

5. В районах, городах, областях допускается создание единой аттестационной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая аттестационная комиссия районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, имеющего право назначения руководителей данных исполнительных органов.
Для районных (городских) территориальных подразделений центрального государственного органа и его ведомства допускается создание единой аттестационной комиссии в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа и его ведомства. Единая аттестационная комиссия районных (городских) территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства или по решению вышестоящего органа.»;
10) статью 18-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 18-1. Ротация
На государственной службе осуществляется ротация административных государственных служащих корпуса «А» в рамках карьерного планирования. При проведении ротации требуется согласие административного государственного служащего.
Порядок проведения ротации определяется Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.»;
11) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Иные вопросы прохождения государственной службы
1. За лицами, впервые принятыми на административные государственные должности, закрепляются наставники в порядке, определяемом уполномоченным органом.
2. Стажировка государственных служащих и лиц, зачисленных в кадровый резерв административной государственной службы, осуществляется в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.
3. Иные вопросы прохождения государственной службы, не урегулированные настоящим Законом, регламентируются законодательными актами Республики Казахстан, Положением о порядке прохождения государственной службы, утверждаемым Президентом Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа, а также нормативными правовыми актами уполномоченного органа.»;
12) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
«Глава 4-1. Служебная этика государственных служащих
Статья 20-1. Требования к государственным служащим
в сфере служебной этики
1. Государственные служащие обязаны:
1) сохранять и укреплять доверие общества к государственной службе, государству и его институтам;

2) жалпы қабылданған моральдық-этикалық нормаларды сақтауға;
3) азаматтармен қарым-қатынаста сыпайылық және әдептілік танытуға;
4) мемлекет мүддесіне залал тигізетін, мемлекеттік органдардың тиімді жұмыс істеуіне бөгет болатын іс-әрекеттерге қарсы тұруға;
5) Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздеріне құрмет көрсетудің үлгісі ретінде қызмет етуге;
6) заңдарда белгіленген шектеулер мен тыйымдарды сақтауға;
7) мемлекеттік органдардың тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында лауазымдық міндеттерін адал және жоғары кәсіби деңгейде атқаруға;
8) жеке және заңды тұлғаларға жөнсіз ықылас көрсетпеуге, лауазымдық міндеттерін атқару кезінде олардың ықпалынан тәуелсіз болуға;
9) өзінің қызметтік жағдайын жеке сипаттағы мәселелерді шешу кезінде мемлекеттік органдардың, ұйымдардың, мемлекеттік қызметшілер мен өзге де адамдардың қызметіне ықпал ету үшін пайдаланбауға;
10) кадрларды туыстық, жерлестік және жеке басына берілгендік белгілері бойынша іріктеу мен орналастыру жағдайларына жол бермеуге;
11) бағынысты мемлекеттік қызметшілерден олардың қызметтік міндеттерінің шеңберінен тыс тапсырмалар орындауды талап етпеуге;
12) басқа адамдарды құқыққа қайшы теріс қылықтар немесе жалпыға бірдей моральдық-этикалық нормалармен үйлеспейтін іс-әрекеттер жасауға мәжбүр етпеуге;
13) басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан қызмет этикасы нормаларын бұзу фактілерін болдырмауға және жолын кесуге міндетті.
2. Мемлекеттік қызметшілер лауазымдық міндеттерін атқару кезеңінде ресми мінез-құлық нормаларын сақтауға тиіс.
3. Мемлекеттік қызметшілер қызметтік жағдайын және онымен байланысты мүмкіндіктерді қоғамдық бірлестіктердің, басқа да коммерциялық емес ұйымдардың мүддесіне орай, оның ішінде өзінің оларға қарым-қатынасын насихаттау үшін пайдаланбауға тиіс.
20-2-бап. Мемлекеттік қызметшілердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекеттері
1. Мемлекеттік қызметшілер сыбайлас жемқорлық көріністеріне қарсы тұруға, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарға не сыбайлас жемқорлықпен байланысқан немесе сыбайлас жемқорлыққа жағдай туғызатын әрекеттерге жол бермеуге тиіс.
2. Мемлекеттік қызметшілер басқа мемлекеттік қызметшілер тарапынан сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактілерінің жолын кесуге тиіс.
3. Егер сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық туралы шынайы ақпараты болса, мемлекеттік қызметші мұндай құқық бұзушылықты болдырмау және оны жою жөнінде қажетті шара қолдануға, оның ішінде жоғары тұрған басшыға, өзі жұмыс істейтін мемлекеттік органның басшылығына, уәкілетті мемлекеттік органдарға жазбаша түрде дереу хабарлауға тиіс. Мемлекеттік қызметші көрсетілген адамдар мен органдарға өзін басқа адамдардың сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар жасауға көндіру әрекеті туралы жазбаша түрде дереу хабарлауға тиіс.
Мемлекеттік органның басшылығы мемлекеттік қызметшінің сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтар, оны осы бұзушылықтарды жасауға көндіру жағдайлары туралы өтініштері бойынша ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде шара қолдануға, оның ішінде тексеру ұйымдастыруға және өтініштерді уәкілетті органдарға жолдауға міндетті.

2) соблюдать общепринятые морально-этические нормы;
3) проявлять вежливость и корректность в обращении с гражданами;
4) противостоять действиям, наносящим ущерб интересам государства, препятствующим эффективному функционированию государственных органов;
5) служить примером уважительного отношения к государственным символам Республики Казахстан;
6) соблюдать установленные законами ограничения и запреты;
7) исполнять должностные обязанности добросовестно и на профессиональном уровне в целях обеспечения эффективной работы государственных органов;
8) не оказывать предпочтения физическим и юридическим лицам, быть независимыми от их влияния при исполнении должностных обязанностей;
9) не использовать служебное положение для оказания влияния на деятельность государственных органов, организаций, государственных служащих и иных лиц при решении вопросов личного характера;
10) не допускать случаев подбора и расстановки кадров по признакам родства, землячества и личной преданности;
11) не требовать от подчиненных государственных служащих исполнения поручений, выходящих за рамки их должностных обязанностей;
12) не принуждать других лиц к совершению противоправных проступков или поступков, не совместимых с общепринятыми морально-этическими нормами;
13) не допускать и пресекать факты нарушения норм служебной этики со стороны других государственных служащих.
2. Государственные служащие должны соблюдать нормы официального поведения в период исполнения должностных обязанностей.
3. Государственные служащие не должны использовать служебное положение и связанные с ними возможности в интересах общественных объединений, других некоммерческих организаций, в том числе для пропаганды своего отношения к ним.
Статья 20-2. Антикоррупционное поведение
государственных служащих
1. Государственные служащие должны противостоять проявлениям коррупции, не допускать коррупционных правонарушений либо деяний, сопряженных с коррупцией или создающих условия для коррупции.
2. Государственные служащие должны пресекать факты коррупционных правонарушений со стороны других государственных служащих.
3. Государственный служащий, если располагает достоверной информацией о коррупционном правонарушении, должен принять необходимые меры по предотвращению и прекращению такого правонарушения, в том числе незамедлительно в письменной форме информировать вышестоящего руководителя, руководство государственного органа, в котором он работает, уполномоченные государственные органы. Государственный служащий обязан незамедлительно в письменной форме также информировать указанные лица и органы о случаях склонения его другими лицами к совершению коррупционных правонарушений.
Руководство государственного органа обязано в месячный срок со дня получения информации принять меры по заявлениям государственного служащего о коррупционных правонарушениях, случаях склонения его к совершению данных нарушений, в том числе путем организации проверок и направления обращений в уполномоченные органы.

4. Мемлекеттік органның басшылығы сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтардың, оны осы бұзушылықтарды жасауға көндірудің шынайы жағдайлары туралы хабарлаған мемлекеттік қызметшіні оның құқықтарын, заңды мүдделерін кемсітетін қуғындаудан қорғау жөнінде шара қолдануға міндетті.
5. Мемлекеттік қызметшілер жеке және заңды тұлғалардың өз құқықтары мен мүдделерін іске асыруын қиындататын іс-әрекеттерге жол бермеуге тиіс.
6. Мемлекеттік қызметшіге сыбайлас жемқорлық жасады деген негізсіз жария айып тағылған жағдайда, ол осындай айып тағылған күннен бастап бір ай мерзімде оны теріске шығару жөнінде шара қолдануға тиіс.
20-3-бап. Жария сөйлеу
1. Мемлекеттік орган қызметінің мәселелері бойынша жария сөйлеуді оның басшысы немесе мемлекеттік органның уәкілетті лауазымды адамдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызметшілер пікірсайысты әдепті түрде жүргізуге тиіс.
2. Мемлекеттік саясатты жүргізуге және мемлекеттік органның қызметіне байланысты емес мәселелер бойынша мемлекеттік орган атынан мемлекеттік қызметшілер жарияланымдарына жол берілмейді.
Педагогтік, ғылыми және өзге де шығармашылық қызмет жөнінде материалдар жариялауды мемлекеттік қызметші жеке тұлға ретінде өз атынан жүзеге асырады.»;
13) 23-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк қызметшiлер лауазымдық мiндеттерiн үлгiлi орындағаны, мiнсiз мемлекеттiк қызметi, ерекше маңызды және күрделi тапсырмаларды орындағаны үшiн және жұмыстағы басқа да жетiстiктерi үшiн, сондай-ақ олардың қызметін бағалаудың нәтижелері бойынша:
1) бiржолғы ақшалай сыйақы беру;
2) алғыс жариялау;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) грамотамен марапаттау;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген көтермелеудiң өзге де нысандары, оның ішінде ведомстволық наградалармен және айырым төсбелгілерімен марапаттау арқылы көтермеленуi мүмкiн.»;
14) 24-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттік орган таратылған (жойылған) жағдайда, кемінде үш жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге төрт орташа айлық жалақысы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.
Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда, жаңадан құрылған мемлекеттік органның басшылығы қайта ұйымдастырылған мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілеріне олардың біліктілігіне сәйкес жұмыс ұсынады.
Басқа мемлекеттік органның функциялары, өкілеттіктері мен штаттық бірліктері берілген мемлекеттік орган осы берілген функциялар мен өкілеттіктерді орындаған және осы штаттық бірліктерде қызмет атқарған мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге олардың біліктілігіне сәйкес жұмыс ұсынады.
Мемлекеттік әкімшілік қызметшілер жұмысқа орналасудан бас тартқан жағдайда, олар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмыстан босатылады. Бұл ретте кемінде үш жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге төрт орташа айлық жалақысы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.
Мемлекеттік органның штаттық саны қысқарған жағдайда, кемінде үш жыл мемлекеттік қызмет өтілі бар мемлекеттік қызметшіге төрт орташа айлық жалақысы мөлшерінде жұмыстан шығу жәрдемақысы төленеді.»;

4. Руководство государственного органа обязано принять меры по защите государственного служащего, сообщившего о достоверных случаях коррупционных правонарушений, склонения его к совершению данных нарушений, от преследования, ущемляющего его права, законные интересы.
5. Государственные служащие не должны допускать действий, затрудняющих реализацию физическими и юридическими лицами своих прав и законных интересов.
6. При предъявлении к государственному служащему необоснованного публичного обвинения в коррупции он должен в месячный срок со дня обнаружения такого обвинения принять меры по его опровержению.
Статья 20-3. Публичные выступления
1. Публичные выступления по вопросам деятельности государственного органа осуществляются его руководителем или уполномоченными должностными лицами государственного органа.
Государственные служащие должны вести дискуссии в корректной форме.
2. Не допускаются публикации государственными служащими от имени государственного органа по вопросам, не связанным с проведением государственной политики и деятельностью государственного органа.
Публикация материалов по педагогической, научной и иной творческой деятельности осуществляется государственным служащим от собственного имени как частного лица.»;
13) пункт 1 статьи 23 изложить в следующей редакции:
«1. За образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение заданий особой важности и сложности и за другие достижения в работе, а также по результатам оценки их деятельности государственные служащие могут быть поощрены:
1) единовременным денежным вознаграждением;
2) объявлением благодарности:
3) награждением ценным подарком;
4) награждением грамотой;
5) иными формами поощрения, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, в том числе награждением ведомственными наградами и нагрудными знаками отличия.»;
14) пункт 4 статьи 24 изложить в следующей редакции:
«4. В случае упразднения (ликвидации) государственного органа административным государственным служащим производится выплата выходного пособия в размере четырех среднемесячных заработных плат при наличии стажа государственной службы не менее трех лет.
В случае реорганизации государственного органа руководством вновь образованного государственного органа предлагается работа административным государственным служащим реорганизованного государственного органа в соответствии с их квалификацией.
Государственным органом, которому переданы функции, полномочия и штатные единицы другого государственного органа, предлагается работа административным государственным служащим, выполнявшим переданные функции, полномочия и занимавшим данные штатные единицы, в соответствии с их квалификацией.
В случае отказа административных государственных служащих от трудоустройства, они увольняются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. При этом административным государственным служащим, имеющим стаж государственной службы не менее трех лет, выплачивается выходное пособие в размере четырех среднемесячных заработных плат.
В случае сокращения штатной численности государственного органа, государственному служащему производится выплата выходного пособия в размере четырех среднемесячных заработных плат при наличии стажа государственной службы не менее трех лет.»;

15) 26-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттік саяси қызметшілер Конституцияда, осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында белгіленген негіздерде және тәртіппен отставкаға шығу жөнінде өтініш береді және отставкаға шығады.»;
5-тармақ алып тасталсын;
16) 27-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мемлекеттiк саяси қызметшiлердiң, сондай-ақ мемлекеттік әкімшілік қызметші болып табылатын мемлекеттік органдар басшыларының ауысуы мемлекеттiк әкiмшiлiк қызметшілердiң жаңадан тағайындалған мемлекеттiк саяси және (немесе) мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің бастамасы бойынша атқарып отырған лауазымдағы мемлекеттiк қызметтi тоқтатуы үшiн негiз бола алмайды.»;
17) 28-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттiк қызметшiлердiң өзiне жүктелген мiндеттердi орындамағаны және тиiсiнше орындамағаны, терiс себептермен жұмыстан босатуға әкеп соғатын тәртiптiк терiс қылық жасаған адамдарды өз еркiмен жұмыстан босатқаны, мемлекеттік әкімшілік лауазымдарға адамдарды заңсыз тағайындағаны және (немесе) мемлекеттік әкімшілік лауазымдардан адамдарды заңсыз босатқаны, мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге тәртіптік жазаларды заңсыз қолданғаны, мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымды атқаруға арналған конкурстарды өткiзу тәртiбiн бұзғаны, тест тапсырмаларының және өзге де конкурс сұрақтарының мазмұнын жария еткені, мүдделер қақтығысын болғызбау және оны реттеу бойынша шара қолданбағаны, лауазымдық өкiлеттiгiн асыра пайдаланғаны, мемлекеттiк және еңбек тәртiбiн бұзғаны үшiн, сол сияқты осы Заңда белгiленген, мемлекеттiк қызметте болуға байланысты шектеулердi сақтамағаны үшiн мемлекеттiк қызметшiге тәртiптiк жазалар:»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Аудандарда, қалаларда, облыстарда тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің бюджеттерінен қаржыландырылатын атқарушы органдар үшін бірыңғай тәртіптік комиссия құруға жол беріледі. Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын аудандық, қалалық, облыстық атқарушы органдардың бірыңғай тәртіптік комиссиясы осы атқарушы органдардың басшыларын тағайындауға құқығы бар адамның шешімімен құрылады.
Орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелері үшін орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшелерінде бірыңғай тәртіптік комиссия құруға жол беріледі. Аудандық (қалалық) аумақтық бөлімшелердің бірыңғай тәртіптік комиссиясы орталық мемлекеттік органның және оның ведомствосының өңіраралық немесе облыстық аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен немесе жоғары тұрған органның шешімімен құрылады.».

15) в статье 26:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Политические государственные служащие подают и уходят в отставку на основаниях и в порядке, установленных Конституцией, настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.»;
пункт 5 исключить;
16) пункт 4 статьи 27 изложить в следующей редакции:
«4. Смена политических государственных служащих, а также руководителей государственных органов, являющихся административными государственными служащими, не может служить основанием для прекращения административным государственным служащим государственной службы на занимаемой должности по инициативе вновь назначенных политических и (или) административных государственных служащих.»;
17) в статье 28:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1. За неисполнение и ненадлежащее исполнение государственным служащим возложенных на него обязанностей, увольнение по собственному желанию лиц, совершивших дисциплинарный проступок, влекущий увольнение по отрицательным мотивам, неправомерное назначение лиц на административные государственные должности и (или) освобождение лиц с административных государственных должностей, неправомерное наложение дисциплинарных взысканий на административных государственных служащих, нарушение порядка проведения конкурса на занятие административной государственной должности, разглашение содержания тестовых заданий и иных конкурсных вопросов, непринятие мер по предотвращению и урегулированию конфликта интересов, превышение должностных полномочий, нарушение государственной и трудовой дисциплины, а равно за несоблюдение установленных настоящим Законом ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе, на государственного служащего могут налагаться дисциплинарные взыскания:»;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. В районах, городах, областях допускается создание единой дисциплинарной комиссии для исполнительных органов, финансируемых из бюджетов соответствующих административно-территориальных единиц. Единая дисциплинарная комиссия районных, городских, областных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, создается по решению лица, имеющего право назначения руководителей данных исполнительных органов.
Для районных (городских) территориальных подразделений центрального государственного органа и его ведомства допускается создание единой дисциплинарной комиссии в межрегиональном или областном территориальном подразделении центрального государственного органа и его ведомства. Единая дисциплинарная комиссия районных (городских) территориальных подразделений создается по решению руководителя межрегионального или областного территориального подразделения центрального государственного органа и его ведомства или по решению вышестоящего органа.».