Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 қазандағы № 1379 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 21 мамырдағы № 282 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.05.2018 № 282 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" (Салық кодексi) 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексiнің 307-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса беріліп отырған Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бiр тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидалары бекiтілсін.
2. "Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын игеруді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты рентабельділігі төмен санатқа жатқызу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 8 сәуірдегі № 492 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 18, 162-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2012 жылғы 31 қазандағы
№ 1379 қаулысымен
бекiтiлген
Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық бөлігінде салық салудың осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексiнің (бұдан әрі – Салық кодексi) 307-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Қағидаларда пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтініштерді беру мен қарау тәртібі және кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу критерийлері белгіленеді.

Об утверждении Правил отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2012 года № 1379. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2018 года № 282 (вводится в действие с 1 января 2018 года)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.05.2018 № 282 (вводится в действие с 01.01.2018).
В соответствии с пунктом 4 статьи 307 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2009 года № 492 "Об утверждении Правил отнесения контракта на недропользование, предусматривающего разработку месторождения твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 18, ст. 162).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 октября 2012 года № 1379
Правила отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения) твердых видов
полезных ископаемых, за исключением общераспространенных,
к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога
на добычу полезных ископаемых
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных и налогообложения в части налога на добычу полезных ископаемых (далее - Правила) разработаны в целях реализации пункта 4 статьи 307 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (далее - Налоговый кодекс).
2. Правила устанавливают порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых к категории низкорентабельных и критерии отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных.

2. Пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтініштер беру мен қарау тәртібі
3. Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу үшін қызметін жер қойнауын пайдалануға арналған, кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) игеруді көздейтін, оның ішінде 2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған, осы Қағидалардың 3-тарауында айқындалған критерийлерге сәйкес келетін келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі — уәкілетті орган) өтініш білдіреді.
4. Ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылға кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтініш күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен кешіктірілмей осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі. Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
1) бірінші басшы немесе оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған, алдыңғы қаржы жылындағы қаржылық есептіліктің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен аудитті міндетті түрде өткізу белгіленген заңды тұлғалар үшін алдыңғы қаржы жылындағы аудиторлық есептің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі. Егер өтінім ағымдағы жылдың 1 маусымына дейін берілсе, онда өткен қаржы жылының алдындағы қаржы жылындағы аудиторлық есептің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі беріледі;
3) заңды тұлғаның өтініш берілген күннің алдындағы кемінде тоқсан күн бұрынғы жағдай бойынша ағымдағы қаржы жылының өткен кезеңіндегі қаржылық есептілігінің түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған алдыңғы күнтізбелік жылғы бюджеттің атқарылуы туралы есеп;
5) заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған ағымдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есептемесі;
6) заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған, өтініш берілген күннің алдындағы кемінде тоқсан күн бұрынғы жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылы бюджеттің атқарылуы туралы есеп;
7) корпоративтік табыс салығы (бұдан әрі – КТС) және үстеме пайда салығы (бұдан әрі – ҮПС) бойынша алдыңғы салық кезеңіндегі келісімшарт бойынша салықтық есептілік;
8) КТС бойынша аванстық төлемдердің есептемесі (егер жер қойнауын пайдаланушы аванстық төлемдер төлеушісі болса) және КТС мөлшерінің ағымдағы есепті жылға жоспарланған есептемесі;

2. Порядок подачи и рассмотрения заявлений об отнесении
месторождения (группы месторождений, части месторождения)
твердых видов полезных ископаемых к категории
низкорентабельных
3. Для отнесения месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных недропользователь, осуществляющий деятельность по контракту на недропользование, предусматривающему разработку месторождения (группы месторождений, части месторождения), в том числе заключенному до 1 января 2009 года, соответствующему критериям, определенным главой 3 настоящих Правил, обращается в уполномоченный орган по государственному планированию (далее - уполномоченный орган) с заявлением.
4. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных на текущий незавершенный календарный год подается в срок не позднее 1 сентября календарного года по форме согласно приложению к настоящим Правилам. К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия финансовой отчетности за предыдущий финансовый год, подписанный первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
2) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия аудиторского отчета за предыдущий финансовый год юридических лиц, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита. В случае, если заявка подается до 1 июня текущего года, то представляются оригинал или нотариально засвидетельствованная копия аудиторского отчета за финансовый год, предшествующий предыдущему финансовому году;
3) оригинал или нотариально засвидетельствованная копия финансовой отчетности юридического лица за истекший период текущего финансового года по состоянию не ранее чем за девяносто дней, предшествующих дате подачи заявления;
4) отчет об исполнении бюджета за предыдущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица или лицом, его замещающим;
5) расчет бюджета на текущий календарный год, заверенный руководителем юридического лица или лицом, его замещающим;
6) отчет об исполнении бюджета за текущий календарный год по состоянию не ранее чем за девяносто дней, предшествующих дате подачи заявления, заверенный руководителем юридического лица или лицом, его замещающим;
7) налоговая отчетность по корпоративному подоходному налогу (далее - КПН) и налогу на сверхприбыль (далее - НСП) по контракту за предыдущий налоговый период;
8) расчет авансовых платежей по КПН (если недропользователь является плательщиком авансовых платежей) и расчет запланированного на текущий отчетный год размера КПН;

9) КТС бойынша салық міндеттемелерінің есептемесі, сондай-ақ заңды тұлғаның осы кезеңдегі бюджетіне берілген есептемелерді егжей-тегжейлі байланыстырумен ағымдағы салық кезеңіндегі келісімшарт бойынша таза табыстың, сатулар рентабельділігінің есептемесі;
10) келісімшарт бойынша рентабельділік көрсеткіштерінің есептемелері үшін пайдаланылған минералдық шикізаттың, пайдалы қазбаның, металдың орташа бағасының негіздемесі.
5. Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтініш алдағы күнтізбелік жылы ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қыркүйегінен ерте емес, бірақ ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей беріледі, оған осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа, мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
1) заңды тұлғаның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға растаған алдағы күнтізбелік жылға арналған бюджеттің есептемесі;
2) компанияның келісімшарт бойынша КТС бойынша салық міндеттемелерінің есептемесі, сондай-ақ заңды тұлғаның осы кезеңдегі бюджетіне берілген есептемелерді егжей-тегжейлі байланыстырумен алдағы күнтізбелік жылдағы келісімшарт бойынша таза табыстың, сатулар рентабельділігінің есептемесі.
Бұл ретте осы Қағидалардың 4-тармағының 3), 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер ағымдағы күнтізбелік жылдың өткен 9 айы үшін беріледі.
6. Қажет болған жағдайда, уәкiлеттi орган өтініш түскеннен кейін бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiш берушiден өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептемелердi сұрата алады.
Өтініш беруші уәкiлеттi органның тиісті сұратуын алғаннан кейін он жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде Қағидалардың осы тармағына сәйкес сұратылатын, өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да құжаттар мен есептемелердi уәкілетті органға береді.
7. Уәкiлеттi орган өтініш түскен күннен кейін және (немесе) осы Қағидалардың 4 және (немесе) 5-тармақтарында көзделген құжаттарды, сондай-ақ осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес уәкiлеттi орган сұратып алған құжаттар мен есептемелердің толық тізбесін ұсынбаған немесе құжаттарды ұсынбаған және (немесе) өтініш берушінің ұсынған құжаттарында мәліметтер толық болмаған немесе өтініш осы Қағидаларда белгіленген талаптарды бұза отырып берілген жағдайда, өтiнiште қамтылған мәлiметтерді негiздейтін басқа да қосымша құжаттар мен есептемелер түскеннен кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде өтiнiшті қараудан бас тарту жөнінде дәлелденген жауап жолдайды.

9) расчет налоговых обязательств по КПН, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за текущий налоговый период с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица за этот же период;
10) обоснование средней цены на минеральное сырье, полезное ископаемое, металл, использованной для расчетов показателей рентабельности по контракту.
5. Заявление об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных в предстоящем календарном году подается не ранее 1 сентября текущего календарного года, но не позднее 1 декабря текущего календарного года, к которому должны быть приложены помимо документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, следующие:
1) расчет бюджета на предстоящий календарный год, заверенный руководителем юридического лица или лицом, его замещающим;
2) расчет налоговых обязательств компании по КПН по контракту, а также расчет чистого дохода, рентабельности продаж по контракту за предстоящий календарный год с детальной привязкой данных расчетов к бюджету юридического лица за этот же отчетный период.
При этом сведения, указанные в подпунктах 3), 6) пункта 4настоящих Правил, представляются за 9 истекших месяцев текущего календарного года.
6. При необходимости уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления может запросить у заявителя другие документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении.
Заявитель после получения соответствующего запроса уполномоченного органа в срок не позднее десяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган документы и расчеты, обосновывающие сведения, содержащиеся в заявлении, запрашиваемые согласно настоящему пункту Правил.
7. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после поступления заявления и (или) дополнительных документов и расчетов, обосновывающих сведения, содержащиеся в заявлении, в случае представления неполных сведений в документах, представляемых заявителем, и (или) непредставления документов или представления неполного перечня документов, предусмотренных пунктами 4 и (или) 5 настоящих Правил, а также документов и расчетов запрашиваемых уполномоченным органом, согласно пункта 6 настоящих Правил, или подачи заявления с нарушением требований, установленных настоящими Правилами, направляет мотивированный отказ в рассмотрении заявления.

8. Уәкiлеттi орган өтiнiшті қарауға қабылдағаннан кейiн бес жұмыс күнiнен кешіктірілмейтін мерзімде, өтiнiштiң және оған қоса берiлген құжаттардың көшiрмелерiн төменде көрсетілген мемлекеттiк органдарға мынадай мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне – салық есептілігінің деректерін растау үшін;
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлiгiне – жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiмшарт бойынша заңнамада белгіленген тәртiппен бекiтiлген жұмыс бағдарламаларын (жұмыстардың жылдық бағдарламаларын) және/немесе жобалық шешiмдер мен мiндеттемелердi ескере отырып, минералдық шикiзат, пайдалы қазба, металл өндiрудiң жоспарланып отырған көлемдері мен жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар көлемi және тиісті күнтізбелік жылдағы минералдық шикізат, пайдалы қазба мен металдың болжамды бағасының, сондай-ақ минералдық шикізат, пайдалы қазба мен металдың алынуы негiздiлiгi мәселелерi бойынша;
3) өзге мемлекеттiк органдарға – өздерінің құзыреті шегінде және уәкiлеттi орган қойған мәселелер бойынша пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерлері жөнінде негізді шешімдер әзірлеу мақсатында қорытындылар дайындау үшін жібереді.
Тиiстi мемлекеттiк органдардың қорытындылары уәкiлеттi органға одан өтiнiш және оған қоса берiлетiн құжаттардың көшiрмелері алынған сәтінен бастап күнтiзбелiк отыз күн мерзімінен кешіктірілмей берiлуге тиiс. Уәкiлеттi орган өтiнiш берушi ұсынған деректердің негiзiнде тиісті мемлекеттік органдардың барлық қорытындылары алынған күннен бастап он жұмыс күнi ішінде кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) рентабельдiлiгінің есептемесін жүргiзедi және осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес белгiленетiн пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерлері бойынша осындай ставкалар қолданылатын күнтізбелік жылды көрсете отырып ұсыныстар дайындайды.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
9. Осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген тиісті мемлекеттік органдардың барлық қорытындыларын алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі құрған ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі - комиссия) қарауына тиісті кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бір бөлігі) рентабельділігінің есептемелерін және пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салықтың жеке мөлшерлемесінің нақты мөлшері бойынша ұсыныстарды, мемлекеттік органдардың қорытындыларын қоса бере отырып, өтініш енгізеді.
Комиссия он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті, тиісті мемлекеттік органдардың қорытындыларын, тиісті кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) рентабельділігінің есептемелерін және пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерлері бойынша ұсыныстарды қарайды және кен орнын (кен орындары бір тобының, кен орнының бiр бөлiгiнің) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу немесе жатқызудан бас тарту туралы, рентабельділігі төмен кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы ұсыныс әзірленген жағдайда) пайдалы қазбаларды өндiруге арналған салық ставкасының мөлшері туралы ұсынымдар әзірлейді.

8. Уполномоченный орган в срок не позднее пяти рабочих дней после принятия заявления к рассмотрению направляет копии заявления и прилагаемых к нему документов на рассмотрение нижеперечисленным государственным органам для подготовки заключений по вопросам:
1) в Министерство финансов Республики Казахстан - для подтверждения данных налоговой отчетности;
2) в Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан – по вопросам обоснованности планируемых объемов добычи минерального сырья, полезного ископаемого, металла, и объема операций по недропользованию с учетом утвержденных в установленном законодательством порядке рабочих программ (годовых программ работ) и/или проектных решений и обязательств по контракту на недропользование и прогнозной цены на минеральное сырье, полезное ископаемое и металл за соответствующий календарный год, а также извлекаемости минерального сырья, полезного ископаемого и металла;
3) иным государственным органам - по вопросам, входящим в их компетенцию, и поставленным уполномоченным органом в целях выработки обоснованных решений по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых.
Заключения соответствующих государственных органов должны быть представлены в уполномоченный орган в срок не позднее тридцати календарных дней с момента получения копии заявления и прилагаемых к нему документов от уполномоченного органа. Уполномоченный орган в течение десяти рабочих дней с даты получения всех заключений соответствующих государственных органов производит расчет рентабельности месторождения (группы месторождений, части месторождения) на основе представленных заявителем данных и подготавливает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых, устанавливаемых в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил, и указанием календарного года, в течение которого будут применяться такие ставки.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
9. В срок не позднее пятнадцати рабочих дней с даты получения всех заключений соответствующих государственных органов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган вносит заявление с приложением заключений государственных органов, расчетов рентабельности соответствующего месторождения (группы месторождений, части месторождения) и предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых на рассмотрение межведомственной комиссии, образовываемой Премьер-Министром Республики Казахстан (далее – комиссия).
В срок не позднее десяти рабочих дней комиссия рассматривает заявление, заключения соответствующих государственных органов, расчеты рентабельности соответствующего месторождения (группы месторождений, части месторождения) и предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых и вырабатывает рекомендации об отнесении или отказе в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, о размере ставки налога на добычу полезных ископаемых по низкорентабельному месторождению (группы месторождений, части месторождения) (в случае выработки предложения об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных).

Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.09.2017 № 553 қаулысымен
10. Комиссия кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы ұсынымдар әзiрлеген жағдайда, уәкiлеттi орган комиссияның ұсынымына сәйкес жиырма жұмыс күні ішінде кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкаларын қоса бере отырып, рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызылған кен орындарының тiзбесiне қосу туралы Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулысының жобасын әзiрлейдi және заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
11. Пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкасы күнтізбелік бір жылға белгіленеді. Егер пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкасы көрсетілген жылдың ішінде белгіленген жағдайда осы жылдың міндеттемелері бойынша күнтізбелік жылдың басынан бері есептелген және төленген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық (бұдан әрі - ПҚӨС) осы Қағидаларға сәйкес белгіленген мөлшер бойынша қайта есептеледі.
12. Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызу туралы тиісті өтініштерді комиссияда қарау нәтижелері туралы уәкiлеттi орган комиссия тиісті шешім шығарғаннан кейін он жұмыс күнi iшiнде жер қойнауын пайдаланушының назарына жеткiзедi.
13. Кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) КТС бойынша салықтық міндеттемелердің ұсынылған есептемесінің, сондай-ақ таза табыстың, тиісті күнтізбелік жылға арналған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша сатулар рентабельділігінің Қазақстан Республикасының салық заңнамасына, оның ішінде осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес келмеуі;
2) жер қойнауын пайдаланушының өтініш беруші рентабельділік деңгейін есептеу үшін пайдаланған тиісті күнтізбелік жылғы минералдық шикiзат, пайдалы қазба, металдың негізсіз болжамды бағасын қолдануы;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі);
4) егер өтініш ағымдағы күнтізбелік жылға берілсе, алдыңғы күнтізбелік жылдың деректерімен не егер өтініш алдағы күнтізбелік жылға берілген болса, енгізілетін түзетулер ескеріле отырып, көрсетілген кезеңдегі бюджет негізінде жыл бойынша болжамды деректерге негізделе отырып есептелген ағымдағы күнтізбелік жыл бойынша деректермен салыстырғанда минералдық шикізаттың, пайдалы қазбаның, металдың бір тоннасына есептегенде ұлттық валютаның шетелдік валюталарға қатысты айырбас бағамының өсуіне байланысты импортталатын тауарларды сатып алуға жұмсалатын шығындарды және Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларды алуға жұмсалатын жылдық инфляция деңгейінің ұлғаюына байланысты шығындарды қоспағанда, өндірістік шығындар, өткізу шығындары мен жалпы әкімшілік шығындар 10 %-дан жоғары ұлғайған жағдайда, негізсіз ұлғайтылуы;

Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.09.2017 № 553.
10. В случае выработки комиссией рекомендаций об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, уполномоченный орган в соответствии с рекомендацией комиссии в течение двадцати рабочих дней разрабатывает и в установленном законодательством порядке вносит в Правительство Республики Казахстан проект постановления Правительства Республики Казахстан о включении месторождения (группы месторождений, части месторождения) в перечень месторождений, отнесенных к категории низкорентабельных с приложением ставок налога на добычу полезных ископаемых.
11. Ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается на календарный год. В случае, если ставка налога на добычу полезных ископаемых устанавливается в течение указанного года, то налог на добычу полезных ископаемых (далее – НДПИ), начисленный и уплаченный с начала календарного года по обязательствам этого года, пересчитывается по ставке, установленной в соответствии с настоящими Правилами.
12. О результатах рассмотрения комиссией соответствующих заявлений об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных уполномоченным органом доводится до сведения недропользователя в течение десяти рабочих дней после вынесения комиссией соответствующего решения.
13. Основанием для отказа в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных являются:
1) несоответствие представленного расчета налоговых обязательств по КПН, а также расчета чистого дохода, рентабельности продаж по месторождению (группе месторождений, части месторождения) на соответствующий календарный год налоговому законодательству Республики Казахстан, в том числе главы 3 настоящих Правил;
2) применение недропользователем необоснованной прогнозной цены на минеральное сырье, полезное ископаемое, металл, за соответствующий календарный год, используемой заявителем для расчета уровня рентабельности;
3) исключен постановлением Правительства РК от 05.08.2014 № 892 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
4) необоснованное увеличение, в случае увеличения более чем на 10 %, производственных затрат, затрат на реализацию и общеадминистративных затрат, за исключением затрат на приобретение импортируемых товаров, связанных с ростом обменного курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам, и затрат на приобретение товаров, произведенных в Республике Казахстан, связанных с увеличением уровня годовой инфляции, в расчете на тонну минерального сырья, полезного ископаемого, металла в сравнении с данными за предыдущий календарный год, если заявление подается на текущий календарный год, либо с данными по текущему календарному году, исходя из прогнозных данных по году, рассчитанных на основе бюджета за указанный период с учетом вносимых корректировок, если заявление подается на предстоящий календарный год;

5) өткен күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша кен орны (кен орындарының бiр тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділіктің іс жүзіндегі немесе жоспарланған деңгейінің 0 %-дан артық болуы.
Жер қойнауын пайдаланушыға кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельдiлiгi төмен санатқа жатқызудан бас тарту себептері жойылған жағдайда, ол осы тарауда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға қайтадан өтініш жолдауға құқылы.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 27.07.2016 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтініш бойынша түпкілікті шешім қабылданғанға дейін пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы өтiнiшті қарау мерзiмдері осы Қағидаларда белгіленген мерзiмдерден аспайтын уақытқа ұзартылуы және қосымша бақылауға алынуы мүмкін.
Өтінішті қарау мерзімдері ұзартылған жағдайда, уәкілетті орган қарау мерзімдері ұзартылған сәттен бастап күнтізбелік үш күн ішінде өтініш берушіге мерзімдердің ұзартылғаны туралы хабарлайды.
3. Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу критерийлері
15. Егер кен орны (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланған рентабельділік деңгейі алдағы күнтізбелік жылдың немесе ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жер қойнауын пайдаланушының осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өз бетінше жүргізген есептемелері бойынша 0 % тең немесе одан аз болған жағдайда рентабельділігі төмен санатқа жатқызылады.
16. Бір заңды тұлғаның шеңберінде құрылымдық немесе өзге де техникалық бөлімшеге минералдық шикізатты қайта өңдеуге жіберген жер қойнауын пайдаланушылар үшін кен орнының (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділік деңгейін айқындау мақсатында бір компонентті және көп компонентті кен орындары (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгі) болып бөлінеді.
Егер жер қойнауын пайдаланушы кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) шеңберінде өндірген минералдық шикізат дайын өнімнің бір түрін алу үшін пайдаланылатын болса, онда мұндай кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бір компонентті кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) ретінде қарастырылады.
Егер жер қойнауын пайдаланушы кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) шеңберінде өндірген минералдық шикізат дайын өнімнің бірнеше түрін алу үшін пайдаланылатын болса, онда пайдалы қазбалардың қатты түрлерінің көп компоненттік кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) ретінде қарастырылады.

5) фактический или планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам прошедшего календарного года или текущего незавершенного календарного года превышает 0 %.
В случае устранения причин, по которым недропользователю было отказано в отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) к категории низкорентабельных, он вправе направить повторно заявление в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящей главой.
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.07.2016 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Сроки рассмотрения заявления об отнесении месторождения (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных к категории низкорентабельных, могут быть продлены и поставлены на дополнительный контроль до принятия окончательного решения по заявлению в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но не более сроков, установленных настоящими Правилами.
В случае продления сроков рассмотрения заявления, уполномоченный орган сообщает заявителю о продлении сроков в течение трех календарных дней с момента продления сроков рассмотрения.
3. Критерии отнесения месторождения (группы месторождений,
части месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за
исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных
15. Месторождение (группа месторождений, часть месторождения) относится к категории низкорентабельных в случае, если планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) по итогам предстоящего календарного года или текущего незавершенного календарного года по расчетам, производимым недропользователем самостоятельно в порядке, установленном настоящими Правилами, равен или менее 0 %.
16. Для недропользователей, передающих минеральное сырье для последующей переработки структурному или иному технологическому подразделению в рамках одного юридического лица, в целях определения уровня рентабельности месторождения (группы месторождений, части месторождения) делятся месторождения (группы месторождений, части месторождения) на однокомпонентные и многокомпонентные.
Если добытое недропользователем минеральное сырье в рамках месторождения (группы месторождений, части месторождения) используется для получения только одного вида готовой продукции, то такое месторождение (группа месторождений, часть месторождения) рассматривается как однокомпонентное месторождение (группа месторождений, часть месторождения) твердых видов полезных ископаемых.
Если добытое недропользователем минеральное сырье в рамках месторождения (группы месторождений, части месторождения) используется для получения более одного вида готовой продукции, то месторождение (группы месторождений, части месторождения) рассматривается как многокомпонентное месторождение (группы месторождений, части месторождения) твердых видов полезных ископаемых.

17. Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланатын рентабельділік деңгейінің есептемесі тиісті кезең ішіндегі минералдық шикізат, пайдалы қазбалар мен металдың бағаларын қоса алғанда, жер қойнауын пайдаланушының болжамды деректері негізінде және құзыретті орган растаған өндіру көлемдерінің негізінде жүргізіледі.
1) осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланған рентабельділік деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Рк = ТТк / ЖЖТк * 100%,
мұнда:
Рк - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік;
ТТк – Қағидалардың осы тармақшасына және Салық кодексінің 310-бабының шарттарына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыс;
ЖЖТк - Қағидалардың осы тармақшасына және Салық кодексінің 310-бабының шарттарына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жылдық жиынтық табыс.
Салық кезеңі үшін кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыстың мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ТТк = ССТк - КТСк,
мұнда:
ССТк - Салық кодексінің 133-бабында көзделген табыстар мен шығыстардың сомасына азайтылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық салынатын табыс мынадай формула бойынша айқындалады:
ССТк. = ЖЖТк- Шк,
мұнда:
Шк - Қағидалардың осы тармақшасына және Салық кодексінің 310-бабының шарттарына сәйкес е септелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша шегерімдер.
Салық салынатын табысты айқындау кезінде салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасы қосымша салық міндеттемелері есебінен шегерімдер сомасын, ұлғаюы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің өсуіне байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомасының ұлғаюын, сондай-ақ ұлттық валютаның шетелдік валюталарға қатысты айырбас бағамының өсуіне байланысты импортталатын тауарларды сатып алу және жылдық инфляция деңгейінің ұлғаюына байланысты Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларды сатып алу бойынша шегерімдердің ұлғаюын қоспағанда, алдыңғы салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасынан аспауы тиіс.
КТСк - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша корпоративтік табыс салығы, мынадай формула бойынша айқындалады:
КТСк = ССТк * Ст,
мұнда:
Ст - Салық кодексінің 147-бабында белгіленген пайыздармен, корпоративтік табыс салығының ставкасы.

17. Расчет планируемого уровня рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за календарный год производится на основании прогнозных данных недропользователя, включая цены на минеральное сырье, полезные ископаемые, металл за соответствующий период, и на основании объемов добычи, подтвержденных компетентным органом:
1) планируемый уровень рентабельности по месторождению (группе месторождений, части месторождения), за исключением указанных в пункте 16 настоящих Правил, определяется по следующей формуле:
Рм = ЧДм / СГДм * 100 %,
где:
Рм – рентабельность по месторождению (группе месторождений, части месторождения);
ЧДм – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом Правил и условиями статьи 310 Налогового кодекса;
СГДм – совокупный годовой доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с настоящим подпунктом Правил и условиями статьи 310 Налогового кодекса.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за налоговый период определяется по следующей формуле:
ЧДм = НДм – КПНм,
где:
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 Налогового кодекса, определяется по следующей формуле:
НДм = СГДм – Вм,
где:
Вм – вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленные в соответствии с настоящим подпунктом Правил и условиями статьи 310 Налогового кодекса.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также увеличения вычетов по приобретению импортируемых товаров, связанных с ростом обменного курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам и приобретению товаров, произведенных в Республике Казахстан, связанных с увеличением уровня годовой инфляции.
КПНм – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
КПНм = НДм * Ст,
где:
Ст – ставка корпоративного подоходного налога в процентах, установленная статьей 147 Налогового кодекса;

2) бір компоненттік кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланған рентабельділік деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Рк = ТТк / ЖЖТк * 100%,
мұнда:
Рк - кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік;
ТТк - Қағидалардың осы тармақшасына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыс.
Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салықтық кезеңдегі таза табыстың мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ТТк = ССТк - КТСк,
мұнда:
ССТк - Салық кодексінің 133-бабында көзделген табыстар мен шығыстардың сомасына азайтылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық салынатын табыс мынадай формула бойынша айқындалады:
ССТк. = ЖЖТк - Шк,
мұнда:
Шк - Салық кодексінің 310-бабының шарттарына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша шегерімдер.
Салық салынатын табысты айқындау кезінде салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасы қосымша салық міндеттемелері есебінен шегерімдер сомасын, ұлғаюы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің өсуіне байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомасының ұлғаюын, сондай-ақ ұлттық валютаның шетелдік валюталарға қатысты айырбас бағамының өсуіне байланысты импортталатын тауарларды сатып алу және жылдық инфляция деңгейінің ұлғаюына байланысты Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларды сатып алу бойынша шегерімдердің ұлғаюын қоспағанда, алдыңғы салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасынан аспауы тиіс. Ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылы минералдық шикізатты өндірудің жоспарланған көлемі алдыңғы жыл деңгейінен 10 %-дан астам ауытқыған жағдайда, шегерімдер сомасы өндірілетін көлемдегі айырмаға түзетілуі тиіс.
Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жылдық жиынтық табыс мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖТк = ТӨҚк - ДӨӨТБк ,
мұнда:
ТӨҚк – жекелеген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша өндірілген бастапқы минералдық шикізаттың және қайта өңдеудің толық өзіндік құны;
ДӨӨТБк – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша өндірілген минералдық шикізаттан өңделген дайын өнімді өткізуден түскен таза табыстың бөлігі мынадай формула бойынша айқындалады:
ДӨӨТБк = ТӨҚк / ТӨҚдө * (ДӨӨТ - ТӨдө),
мұнда:
ТӨҚдө – дайын өнімнің толық өзіндік құны;
ДӨӨТ – өндірілген минералдық шикізаттан жасалған дайын өнімді өткізуден түскен табыс;
КТСк – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша корпоративтік табыс салығы, мынадай формула бойынша айқындалады:
КТСк = ССТк * Ст,
мұнда:
Ст – Салық кодексінің 147-бабында белгіленген пайыздарда, корпоративтік табыс салығының ставкасы;

2) планируемый уровень рентабельности по однокомпонентному месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
Рм = ЧДм / СГДм * 100 %,
где:
Рм – рентабельность по месторождению (группе месторождений, части месторождения).
ЧДм – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с настоящим пунктом Правил.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за налоговый период определяется по следующей формуле:
ЧДм = НДм – КПНм,
где:
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 Налогового кодекса, определяется по следующей формуле:
НДм = СГДм – Вм,
где:
Вм – вычеты по месторождению (группе месторождений, части м месторождения), исчисленный в соответствии с условиями статьи 310 Налогового кодекса.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также увеличения вычетов по приобретению импортируемых товаров, связанных с ростом обменного курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам и приобретению товаров, произведенных в Республике Казахстан, связанных с увеличением уровня годовой инфляции. В случае отклонения планируемого объема добычи минерального сырья в текущем незавершенном календарном году более чем на 10 % от уровня предыдущего года, сумма вычетов должна быть скорректирована на разницу в добываемых объемах.
Размер совокупного годового дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
СГДм = ПСм + ЧЧДГПм,
где:
ПСм – полная себестоимость минерального сырья и первичной переработки, добытого по отдельному месторождению (группе месторождений, части месторождения);
ЧЧДГПм – часть чистого дохода от реализации готовой продукции, произведенной из добытого минерального сырья по месторождению (группе месторождений, части месторождения), определяемая по следующей формуле:
ЧЧДГПм = ПСм / ПСгп* (ДРГП – ПСгп),
где:
ПСгп – полная себестоимость готовой продукции;
ДРГП – доход от реализации готовой продукции, произведенной из добытого минерального сырья.
КПНм – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
КПНм = НДм * Ст,
где:
Ст – ставка корпоративного подоходного налога в процентах, установленная статьей 147 Налогового кодекса;

3) көп компоненттік кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жоспарланған рентабельділік деңгейі мынадай формула бойынша айқындалады:
Рк = ТТк / ЖЖТк * 100%,
мұнда:
Рк – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік;
ТТк – Қағидалардың осы тармағына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша таза табыс.
Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық кезеңіндегі таза табыстың мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ТТк = ССТк - КТСк,
мұнда:
ССТк – Салық кодексінің 133-бабында көзделген табыстар мен шығыстардың сомасына азайтылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша салық салынатын табыс мынадай формула бойынша айқындалады:
ССТк. = ЖЖТк - Шк,
мұнда:
Шк – Салық кодексінің 310-бабының шарттарына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша шегерімдер.
Салық салынатын табысты айқындау кезінде салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасы қосымша салық міндеттемелері есебінен шегерімдер сомасын, ұлғаюы табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердің өсуіне байланысты шығыстар есебінен шегерімдер сомасының ұлғаюын, сондай-ақ ұлттық валютаның шетелдік валюталарға қатысты айырбас бағамының өсуіне байланысты импортталатын тауарларды сатып алу және жылдық инфляция деңгейінің ұлғаюына байланысты Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларды сатып алу бойынша шегерімдердің ұлғаюын қоспағанда, алдыңғы салық кезеңі ішіндегі шегерімдер сомасынан аспауы тиіс. Ағымдағы аяқталмаған күнтізбелік жылы минералдық шикізатты өндірудің жоспарланған көлемі алдыңғы жыл деңгейінен 10 %-дан астам ауытқыған жағдайда, шегерімдер сомасы өндірілетін көлемдегі айырмаға түзетілуі тиіс.
КТСк – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша корпоративтік табыс салығы, мынадай формула бойынша айқындалады:
КТСк = ССТк * Ст,
мұнда:
Ст – Салық кодексінің 147-бабында белгіленген пайыздарда, корпоративтік табыс салығының ставкасы.
Кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгі) бойынша жылдық жиынтық табыс мөлшері мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖТк = ЖЖТк1 * Үк.қ,
мұнда:
ЖЖТк1 – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) шеңберінде пайдалы қазбалардың кені құрамының үлес салмағын ескере отырып, былайша есептелетін, өндірілген пайдалы қазбалардың түрлері бойынша тауар өнімінің жалпы өткізілуі бойынша жылдық жиынтық табыс:
ЖЖТк1 = (Трд * Тдк)1 * Б1 + (Трд * Тдк )2 * Б2 + … (Трддк)nn,
мұнда:
Тр – компания бойынша барлық минералдық шикізаттың, пайдалы қазбаның және металдың әрбір түрі бойынша дайын өнімді өткізудің нақты көлемі;
Тд – Лондонның металл биржасында бағамдалатын металдарды қамтымайтын минералдық шикізат өндірілген жағдайда – компания бойынша барлық өндірілген минералдық шикізаттан алынған пайдалы қазбаның, металдың нақты көлемінің жиынтығы немесе жалпы компания бойынша өндірілген минералдық шикізаттың нақты көлемінің жиынтығы;
Тдк – Лондонның металл биржасында бағамдалатын металды қамтымайтын минералдық шикізат өндірілген жағдайда – жекелеген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша өндірілген минералдық шикізаттан алынған пайдалы қазбаның, металдың нақты көлемінің жиынтығы немесе жекелеген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша өндірілген минералдық шикізаттың нақты көлемінің жиынтығы;
Б – Лондонның металл биржасында немесе Лондонның қымбат бағалы металдар биржасында тіркелген, бағамдалған бағаларды ескере отырып, дайын өнімді, металды өткізу бағасы.
Егер дайын өнімге және (немесе) металға Лондонның металл биржасында бағамдар болмаған жағдайда, өткізу бағасы қолданылады.
Келісімшарттық қызметтің үлесі мынадай формула бойынша айқындалады:
Үкқ = ТӨҚк / ТӨҚдө,
мұнда:
ТӨҚк – кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша өндірілген минералдық шикізаттың толық өзіндік құны;
ТӨҚдө – дайын өнімнің толық өзіндік құны.

3) планируемый уровень рентабельности по многокомпонентному месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
Рм = ЧДм / СГДм * 100 %,
где:
Рм – рентабельность по месторождению (группе месторождений, части месторождения);
ЧДм – чистый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленный в соответствии с настоящим пунктом Правил.
Размер чистого дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) за налоговый период определяется по следующей формуле:
ЧДм = НДм – КПНм,
где:
НДм – налогооблагаемый доход по месторождению (группе месторождений, части месторождения), уменьшенный на сумму доходов и расходов, предусмотренных статьей 133 Налогового кодекса, определяется по следующей формуле:
НДм = СГДм – Вм,
где:
Вм – вычеты по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленные в соответствии с условиями статьи 310 Налогового кодекса.
При определении налогооблагаемого дохода сумма вычетов за налоговый период не должна превышать сумму вычетов за предыдущий налоговый период, за исключением сумм вычетов за счет дополнительных налоговых обязательств, увеличения сумм вычетов за счет расходов, увеличение которых связано с повышением тарифов на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, а также увеличения вычетов по приобретению импортируемых товаров, связанных с ростом обменного курса национальной валюты по отношению к иностранным валютам и приобретению товаров, произведенных в Республике Казахстан, связанных с увеличением уровня годовой инфляции. В случае отклонения планируемого объема добычи минерального сырья в текущем незавершенном календарном году более чем на 10 % от уровня предыдущего года, сумма вычетов должна быть скорректирована на разницу в добываемых объемах.
КПНм – корпоративный подоходный налог по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
КПНм = НДм * Ст,
где:
Ст – ставка корпоративного подоходного налога в процентах, установленная статьей 147 Налогового кодекса. Размер совокупного годового дохода по месторождению (группе месторождений, части месторождения) определяется по следующей формуле:
СГДм = СГДм1 * Кк.д.,
где:
СГДм1 – совокупный годовой доход в целом по реализации товарной продукции по видам полезных ископаемых, добытых в рамках месторождения (группы месторождений, части месторождения), исходя из удельного веса содержания полезного ископаемого в руде, который исчисляется следующим образом:
СГДм1 =(Трд * Тдк)11+(Трддк)22+…(Трддк)nn,
где
Тр – физический объем реализации готовой продукции по каждому виду добытого минерального сырья, полезного ископаемого и металла всего по компании;
Тд – суммарный физический объем извлекаемого полезного и скопаемого, металла из добытого минерального сырья всего по компании или суммарный физический объем добытого минерального сырья в целом по компании – в случае добычи минерального сырья, не содержащего металлы, котирующиеся на Лондонской бирже металлов;
Тдк - суммарный физический объем извлекаемого полезного ископаемого, металла из добытого минерального сырья по отдельному месторождению (группе месторождений, части месторождения) или суммарный физический объем добытого минерального сырья по отдельному месторождению (группе месторождений, части месторождения) – в случае добычи минерального сырья, не содержащего металлы, котирующиеся на Лондонской бирже металлов;
Ц – цена реализации готовой продукции, металла, исходя из котировок цен, зафиксированных на Лондонской бирже металлов или Лондонской бирже драгоценных металлов.
В случае, если на готовую продукцию и (или) металл отсутствуют котировки на Лондонской бирже металлов, применяется цена реализации.
Коэффициент доли контрактной деятельности определяется по следующей формуле:
Кк.д. = ПСм / ПСг.п.,
где:
ПСм – полная себестоимость добытого минерального сырья по месторождению (группе месторождений, части месторождения);
ПСг.п. – полная себестоимость готовой продукции.

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді ҚР Үкіметінің 27.07.2016 № 443 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. ПҚӨС ставкалары рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін кен орнының (кен орындарының бiр тобының, кен орнының бiр бөлiгiнің) рентабельділігін нөлдік деңгейге жақындатуға мүмкіндік беретін шамаға дейін төмендетіледі, бірақ осы Қағидалардың 19-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Қағидалардың 19-тармағында белгіленген ПҚӨС ең төменгі ставкасынан төмен емес.
Бұл ретте, осы Қағидаларға сәйкес есептелген ПҚӨС ставкаларының мөлшері нөл бүтін жүзден бір қадаммен (0,01) үтірден кейінгі екі белгіге дейін үлкеніне қарай дөңгелетіліп, нақтылықпен белгіленеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
19. ПҚӨС ең төменгі ставкасы, осы Қағидалардың 19-1-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жоспарлы өндіру көлемін ескере отырып және ПҚӨС жеке ставкасы белгіленетін ағымдағы күнтізбелік жылдың бағалары бойынша 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қолданылған редакцияда жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында белгіленген салық салу базасы мен ставкасы бойынша есептелген роялти сомасының абсолюттік мәніне тең сомада ПҚӨС жер қойнауын пайдаланушының бюджетке төлеуін қамтамасыз ететін мөлшерде белгіленуі тиіс.
Осы Қағидалардың 19-1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, егер жер қойнауын пайдалану келісімшартының талаптарында 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша роялти ставкалары белгіленбеген болса, 2008 жылғы 31 желтоқсанға қолданылған редакциядағы Салық кодексіне сәйкес тиісті пайдалы қазбаға роялти ставкалары қолданылады.
ПҚӨС ең төменгі ставкасын есептеу мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) тиісті күнтізбелік жылға жоспарланатын өндіру көлемін ескере отырып, 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша қолданыста болған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт талаптарына сәйкес (салық салу объектісі, роялти ставкасы, тиісті күнтізбелік жылға салық салу базасы) жер қойнауын пайдаланушы бюджетке төлеуге жататын роялти сомасы айқындалады;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген роялти сомасы абсолюттік мәнде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес есептелген кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша рентабельділік 0 %-дан аз болған жағдайда, жер қойнауын пайдаланушы бюджетке төлеуі тиіс ПҚӨС сомасын құрайды;

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.07.2016 № 443 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Ставки НДПИ для месторождения (группы месторождений, части месторождения), отнесенного к категории низкорентабельных, снижаются до величины, позволяющей приблизить рентабельность месторождения (группы месторождений, части месторождения) к нулевому уровню, но не ниже минимальной ставки НДПИ, установленной пунктом 19 настоящих Правил, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 19-1 настоящих Правил.
При этом размер ставки НДПИ, рассчитанный в соответствии с настоящими Правилами, устанавливается с точностью до двух знаков после запятой с округлением к большему с шагом в ноль целых одну сотую (0,01).
Сноска. Пункт 18 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 892 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19. Минимальная ставка НДПИ, за исключением случаев, указанных в пункте 19-1 настоящих Правил, должна быть установлена в размере, который обеспечивает уплату в бюджет недропользователем суммы НДПИ, равной в абсолютном значении сумме роялти, исчисленному по ставке и налогооблагаемой базе, установленной условиями контракта на недропользование в редакции, действовавшей по состоянию на 31 декабря 2008 года, исходя из объема плановой добычи и по ценам текущего календарного года, на который устанавливается индивидуальная ставка НДПИ.
В случае, если условиями контракта на недропользование ставки роялти по состоянию на 31 декабря 2008 года не были установлены, то применяются ставки роялти на соответствующее полезное ископаемое согласно Налоговому кодексу в редакции, действовавшей на 31 декабря 2008 года, за исключением случаев, предусмотренных в пункте 19-1 настоящих Правил.
Расчет минимальной ставки НДПИ осуществляется в следующем порядке:
1) исходя из планируемого объема добычи на соответствующий календарный год определяется сумма роялти, которая бы подлежала уплате недропользователем в бюджет в соответствующем календарном году, согласно условиям контракта на недропользование (объект обложения, ставка роялти, налогооблагаемая база на соответствующий календарный год), действовавшего по состоянию на 31 декабря 2008 года;
2) исчисленная в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта сумма роялти составляет в абсолютном значении сумму НДПИ, подлежащую уплате недропользователем в бюджет, если рентабельность по месторождению (группе месторождений, части месторождения), исчисленная в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил, менее 0%;

3) рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) бойынша жер қойнауын пайдаланушы үшін белгіленетін ПҚӨС ең төменгі ставкасы Салық кодексінде белгіленген тәртіппен есептелген пайдалы қазбаның тиісті түрі (пайдалы қазбалардың тиісті түрлері) бойынша ПҚӨС бойынша салық салу базасына осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген ПҚӨС сомасына қатынасы ретінде белгіленеді.
Егер рентабельділігі төмен санатқа жатқызылған кен орны (кен орындарының бір тобы, кен орнының бiр бөлiгi) үшін ПҚӨС ставкалары тиісті күнтізбелік жылға көрсетілген жыл ішінде белгіленген жағдайда өткен салық кезеңдеріндегі нақты қалыптасқан бағалардың негізінде күнтізбелік жылдың басынан есептелген және төленген ПҚӨС осы Қағидаларға сәйкес белгіленген ставкалар бойынша қайта есептеледі.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
19-1. Егер осы Қағидалардың 19 тармағына сәйкес айқындалған ПҚӨС ең төменгі ставкасы кезінде кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бiр бөлiгiнің) нөлдік рентабельділігіне қол жеткізілмеген жағдайда, онда ПҚӨС-тің, оның ішінде ілеспе пайдалы қазбалар бойынша ең төменгі ставкасы бір мезгілде мынадай шарттар сақталған кезде кен орнының (кен орындарының бір тобының, кен орнының бiр бөлiгiнің) рентабельділігін нөлдік деңгейге жақындатуға мүмкіндік беретін шамаға дейін (0 %-ға дейін қоса алғанда) төмендетіледі:
1) кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес бір құрамдауышты немесе көп құрамдауышты кен орны ретінде сыныптауға болады;
2) минералды шикізатты өңдеу нәтижесінде алынған дайын өнімді өткізген кезде дайын өнімді өткізу бағасы мен оның толық өзіндік құны арасындағы айырма ретінде айқындалатын шығындар туындайды. Осы тармақтың мақсатында дайын өнімнің толық өзіндік құнына өткізілген дайын өнімнің өзіндік құны, өткізу бойынша шығыстар және жалпы және әкімшілік шығыстар қосылады. Өткізілген дайын өнімнің өзіндік құны халықаралық қаржы есептілігі стандарттары мен Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржы есептілігі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалады. Өткізілген дайын өнімнің толық өзіндік құнынан шығын сомасын айқындау мақсатында төленуге жататыннан (төленгеннен) басқа, халықаралық қаржылық есеп беру стандарттарын және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есепке алу және қаржы есептілігі туралы заңнамасын қолданған кезде активтер мен (немесе) міндеттемелер құнының өзгеруіне байланысты бухгалтерлік есепке алуда туындайтын шығыстар баптан алынып тасталуға тиіс.

3) минимальная ставка НДПИ, устанавливаемая для недропользователя по месторождению (группе месторождений, части месторождения), отнесенному к категории низкорентабельных, определяется как отношение суммы НДПИ, исчисленной в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта к налогооблагаемой базе по НДПИ по соответствующему виду полезного ископаемого (соответствующим видам полезных ископаемых), исчисленной в порядке, установленном Налоговому кодексу.
В случае, если ставки НДПИ для месторождения (группы месторождений, части месторождения), отнесенного к категории низкорентабельных, на соответствующий календарный год устанавливаются в течение указанного года, то НДПИ, исчисленный и уплаченный с начала календарного года, пересчитывается по ставкам, установленным в соответствии с настоящими Правилами, исходя из фактически сложившихся цен за истекшие налоговые периоды.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 года № 892 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
19-1. В случае, если при минимальной ставке НДПИ, определенной в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил, не достигается нулевая рентабельность месторождения (группы месторождений, части месторождения), то минимальная ставка НДПИ, в том числе по попутным полезным ископаемым, снижается до величины (до 0% включительно), позволяющей приблизить рентабельность месторождения (группы месторождений, части месторождения) к нулевому уровню при одновременном соблюдении следующих условий:
1) месторождение (группа месторождений, часть месторождения) может быть классифицировано как однокомпонентное или многокомпонентное в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил;
2) при реализации готовой продукции, полученной в результате переработки минерального сырья, возникают убытки, определяемые как разница между ценой реализации и полной себестоимостью готовой продукции. В целях настоящего пункта в полную себестоимость готовой продукции включаются себестоимость реализованной готовой продукции, расходы по реализации и общие и административные расходы. Себестоимость реализованной готовой продукции определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности. В целях определения суммы убытка из себестоимости реализованной готовой продукции подлежат исключению статьи расходов, возникающие в бухгалтерском учете в связи с изменением стоимости активов и (или) обязательств при применении международных стандартов финансовой отчетности и законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кроме подлежащих выплате (выплаченных).

2009 жылғы 1 қаңтарға дейін жасалған жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың талаптарында ілеспе пайдалы қазбаларға арналған роялти ставкалары 2008 жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша белгіленбеген жағдайда, егер жер қойнауын пайдаланушының қызметі, тұтастай алғанда, шығынды болып табылса, онда осы Қағидалардың 19-тармағында айқындалған мұндай пайдалы қазбаларға қатысты ПҚӨС ең төменгі ставкасы 0 % мөлшерінде белгіленеді.
Ескерту. Қағидалар 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
20. Осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес белгіленген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық ставкасын қолданған салық төлеуші тиісті салық жылының 4-тоқсанынан кейінгі 2-айдың 15-күнінен кеш емес мерзімде Салық кодексінің 45-тарауында белгіленген тиісті ставканы қолдана отырып, нақты деректер негізінде рентабельділік көрсеткіштерінің есептемесін жүргізеді.
Егер келісімшарт бойынша жүргізілген есептеменің нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген рентабельділік мәндері асып кетсе, салық төлеуші барлық салық жылындағы жалпыға белгіленген ставкалар негізінде пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық міндеттемелерін қайта есептейді және алынған мәндерді пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық бойынша қосымша декларацияда көрсетеді. Осы декларацияда көрсетілген пайдалы қазбаларды өндіруге арналған салық сомасы салық жылының 4-тоқсанының салық міндеттемесі болып табылады және жалпыға белгіленген тәртіппен айыппұлдар мен өсімпұлдарды қолданбастан бюджетке төлеуге жатады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.08.2014 № 892 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Пайдалы қазбалардың кең
таралғандарын қоспағанда, қатты
түрлерiнiң кен орнын (кен орындарының
бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн)
рентабельділігі төмен санатқа жатқызу
және пайдалы қазбаларды өндiруге
арналған салық бөлігінде салық салу
қағидаларына
қосымша
Пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) рентабельділігі төмен санатқа жатқызу туралы
ӨТІНІШ
1. Жер қойнауын пайдаланушының (заңды тұлғаның) толық атауы не Т.А.Ә. (жеке тұлғаның):____________________________________________.
2. Орналасқан жері (почталық мекенжайы): ____________________.
3. Салық төлеушінің тіркеу нөмірі ____________________________.

В случае, если условиями контракта на недропользование, заключенного до 1 января 2009 года, ставки роялти на попутные полезные ископаемые не были установлены по состоянию на 31 декабря 2008 года, то в отношении таких полезных ископаемых минимальная ставка НДПИ, определенная пунктом 19 настоящих Правил, устанавливается в размере 0% при условии, если деятельность недропользователя в целом является убыточной.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.08.2014 № 892 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
20. Налогоплательщик, применявший ставку налога на добычу полезного ископаемого, установленную в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил, в срок не позднее 15-го числа 2-го месяца, следующего за 4-м кварталом соответствующего налогового года, производит расчет показателей рентабельности на основании фактических данных с применением соответствующей ставки, установленной главой 45 Налогового кодекса для соответствующего вида полезного ископаемого.
В случае, если по результатам произведенного расчета по контракту будут превышены значения рентабельности, установленные пунктом 15 настоящих Правил, налогоплательщик производит перерасчет налоговых обязательств по налогу на добычу полезных ископаемых на основании общеустановленных ставок за весь налоговый год и отражает полученные значения в дополнительной декларации по налогу на добычу полезных ископаемых. Сумма налога на добычу полезных ископаемых, отраженная в данной декларации, является налоговым обязательством 4-го квартала налогового года и подлежит уплате в общеустановленном порядке в бюджет без применения штрафов и пени.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 05.08.2014 № 892 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам отнесения месторождения
(группы месторождений, части месторождения)
твердых видов полезных ископаемых,
за исключением общераспространенных,
к категории низкорентабельных и
налогообложения в части налога
на добычу полезных ископаемых
ЗАЯВЛЕНИЕ
об отнесении месторождения (группы месторождений, части
месторождения) твердых видов полезных ископаемых, за
исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных
1. Полное наименование недропользователя (юридического лица)
либо Ф.И.О. (физического лица): ___________________________________________________________.
2. Местонахождение (почтовый адрес): ______________________.
3. Регистрационный номер налогоплательщика ________________.

4. Пайдалы қазбаларды өндіру жүзеге асырылатын және пайдалы қазбалардың кең таралғандарын қоспағанда, қатты түрлерінің кен орнын (кен орындарының бір тобын, кен орнының бiр бөлiгiн) игеруді көздейтін жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты рентабельділігі төмен санатқа жатқызу тәртібін қолдану болжанатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт:
4.1. Келісімшарттың толық атауы, келісімшарттың тараптары, келісімшартты жасасу күні: _________________________________________;
4.2. Құзыретті органда келісімшарт тіркелген күні және нөмірі:
____________________________________________________________________;
4.3. Келісімшарттың (кен орнының) атауы: _____________________;
4.4. Келісімшарт аумағының (кен орнының) орналасқан жері _____;
4.5. Өндірілетін пайдалы қазбаның түрі _______________________.
5. Өтініш беру негіздемесі ___________________________________.
6. Байланыс жасайтын тұлға (Т.А.Ә, лауазымы, телефоны): _______
____________________________________________________________________.
Қосымшалар:
___________________
___________________
___________________
Басшының Т.А.Ә., лауазымы ___________________
М.О.
Өтініш берілген күн: 20___ ж. "___"__________

4. Контракт на недропользование, в рамках которого
осуществляется добыча полезных ископаемых и предполагается применение
порядка отнесения контракта на недропользование, месторождения
(группы месторождений, части месторождения), предусматривающего
разработку месторождения твердых видов полезных ископаемых, за
исключением общераспространенных, к категории низкорентабельных:
4.1. Полное наименование контракта, стороны контракта, дата
заключения контракта: ____________________________________________________________;
4.2. Дата и номер регистрации контракта в компетентном органе:
___________________________________________________________________;
4.3. Наименование контракта (месторождения):_____________;
4.4. Расположение контрактной территории (месторождения)
____________________________________________________________________;
4.5. Вид добываемого полезного ископаемого _______________;
5. Основание для подачи заявления _______________________;
6. Контактное лицо (Ф.И.О, должность, телефон): ___________
___________________________________________________________________;
Приложения:
_____________________
_____________________
_____________________
Ф.И.О. руководителя, должность _______________________________ МП
Дата подачи заявки: "_____" _____________ 20__г.