"Тараз химиялық паркі" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 3 қарашадағы № 1397 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағын құру туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
«Тараз химиялық паркі»
арнайы экономикалық аймағын құру туралы
«Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 8-тармағына сәйкес және республикада химия өнімдерінің жаңа өндірістерін құру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. 2037 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңге «Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) АЭА туралы ереже;
2) АЭА-ның жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және АЭА-ның нысаналы индикаторларға қол жеткізбеуінің сындарлы деңгейі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі АЭА қызметін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдасын.
4. Осы Жарлықтың орындалауын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                               Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы «____» _______
№ _______ Жарлығымен
бекітілген
«Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағы туралы
Ереже 1. Жалпы ережелер
1. «Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) қоса беріліп отырған жоспарға сәйкес Жамбыл облысы Шу ауданының аумағында орналасқан.
АЭА-ның аумағы 505 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.
2. АЭА Қазақстан Республикасында жоғары тиімді технологиялар негізінде химия өнімдерінің жаңа өндірістерін қалыптастыру мақсатында құрылады.
3. АЭА-ның қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңымен, осы ережемен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттеледі.
4. АЭА аумағындағы қызметтің басым түрлері:
1) химия өнеркәсібі өнімдерін өндіру;
2) резеңке және пластмасса бұйымдарын шығару;
3) өзге де металл емес минералдық өнiмдер өндiру;
4) химиялық өндіріс үшін машиналар және жабдықтар шығару;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О создании специальной экономической зоны "Химический парк Тараз"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2012 года № 1397
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О создании специальной экономической зоны «Химический парк Тараз».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
О создании специальной экономической зоны
«Химический парк Тараз»
В соответствии с пунктом 8 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан» и в целях создания новых производств химической продукции в республике ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать специальную экономическую зону «Химический парк Тараз» (далее – СЭЗ) на период до 1 января 2037 года.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ;
2) целевые индикаторы функционирования СЭЗ и критический уровень недостижения целевых индикаторов СЭЗ.
3. Правительству Республики Казахстан принять меры по обеспечению деятельности СЭЗ.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от «  »      2012 года №
Положение
о специальной экономической зоне «Химический парк Тараз» 1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона «Химический парк Тараз» (далее - СЭЗ) расположена на территории Шуского района Жамбылской области в границах согласно прилагаемому плану.
Территория СЭЗ составляет 505 гектаров и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
2. СЭЗ создается с целью формирования в Республике Казахстан новых производств химической продукции на основе высокоэффективных технологий.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан», настоящим положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Приоритетными видами деятельности на территории СЭЗ являются:
1) производство продуктов химической промышленности;
2) производство резиновых и пластмассовых изделий;
3) производство прочей не металлической минеральной продукции;
4) производство машин и оборудования для химических производств;

5) жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес тікелей химия өнеркәсібі өнімдерінің өндірісіне, резеңке және пластмасса бұйымдарына, сондай-ақ металл емес минералды басқа да өнімдер, химиялық өндірістер мақсаттары үшін машиналар мен жабдықтарға арналған өнеркәсіптік объектілерді салу және мемлекеттік қабылдау комиссиясының қабылдау актісінің негізінде пайдалануға енгізу болып табылады.
2. АЭА-ны басқару
5. АЭА-ны басқару «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
3. АЭА-ның аумағында салық салу
6. АЭА-ның аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледi.
4. Кедендiк реттеу
7. АЭА аумағындағы кедендiк реттеу Қазақстан Республикасының және Кеден одағының кеден заңнамасының ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Еркiн кеден аймағының кедендiк рәсiмi АЭА-ның аумағында немесе оның аумағының бір бөлігінде қолданылуы мүмкін.
Еркiн кеден аймағының кедендiк рәсiмiне АЭА-ға қатысушы ретiнде қызметін жүзеге асыру туралы шартқа сәйкес АЭА аумағында қызметтiң басым түрлерiн жүзеге асыратын тұлғалардың АЭА аумағына орналастыруына және (немесе) пайдалануына арналған тауарлар орналастырылды.
9. Еркiн кеден аймағының кедендiк рәсiмi қолданылатын АЭА аумағы кедендiк бақылау аймағы болып табылады. Кедендік бақылау жүргізу мақсатында АЭА шекарасы оның периметрі бойынша Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жайластырылады және жабдықталады.
10. АЭА аумағында Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында айқындалған тәртiппен тауарларды уақытша сақтау орындары құрылуы мүмкiн.
11. АЭА аумағында еркін кеден аймағының кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар, сондай-ақ еркін кеден аймағының кедендік рәсіміне орналастырылмаған Кеден одағының тауарлары және өзге кедендік рәсімдермен орналастырылған шетелдік тауарлар орналастырылуы және пайдаланылуы мүмкін.
12. АЭА аумағына әкелiнген және еркiн кеден аймағының кедендiк рәсiмiмен орналастырылған тауарлар кедендiк баждарды, салықтарды, сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану мақсаттары үшiн Кеден одағының кедендiк аумағынан тысқары жерде орналасқан тауарлар ретiнде қаралады.
13. Тауарларды уақытша сақтауға, кедендiк декларациялауға, кедендiк тазартуға және шығаруға, сондай-ақ АЭА аумағында кедендiк бақылау жүргiзуге байланысты кедендiк операциялар Қазақстан Республикасының және Кеден одағының кедендік заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

5) строительство в соответствии с проектно-сметной документацией и ввод в эксплуатацию на основании акта-приемки государственной приемочной комиссии промышленных объектов, предназначенных непосредственно для производства продуктов химической промышленности, резиновых и пластмассовых изделий, а также прочей не металлической минеральной продукции, машин и оборудования для целей химических производств.
2. Управление СЭЗ
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан».
3. Налогообложение на территории СЭЗ
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Таможенное регулирование
7. Таможенное регулирование на территории СЭЗ осуществляется в соответствии с положениями таможенного законодательства Таможенного союза и Республики Казахстан.
8. Таможенная процедура свободной таможенной зоны может применяться на территории СЭЗ или на части ее территории.
Под таможенную процедуру свободной таможенной зоны помещаются товары, предназначенные для размещения и (или) использования на территории СЭЗ лицами, осуществляющими приоритетные виды деятельности на территории СЭЗ в соответствии с договором об осуществлении деятельности в качестве участника СЭЗ.
9. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. В целях проведения таможенного контроля, границы СЭЗ по ее периметру обустраиваются и оборудуются в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
10. На территории СЭЗ могут создаваться места временного хранения товаров в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.
11. На территории СЭЗ могут размещаться и использоваться товары, помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, а также товары Таможенного союза, не помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, и иностранные товары, помещенные под иные таможенные процедуры.
12. Товары, ввезенные на территорию СЭЗ и помещенные под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, рассматриваются как находящиеся вне таможенной территории Таможенного союза для целей применения таможенных пошлин, налогов, а также мер нетарифного регулирования.
13. Таможенные операции, связанные с временным хранением, таможенным декларированием, таможенной очисткой и выпуском товаров, а также проведением таможенного контроля на территории СЭЗ, осуществляются в порядке, определенном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан.

5. Қоршаған ортаны қорғау
14. Экологиялық реттеу бөлігінде АЭА қызметін жүзеге асыру Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады және өмір сүру сапасын арттырудың экономикалық, әлеуметтік және экологиялық қырларының теңгерімі негізінде тұрақты дамуға және қоршаған ортаны қорғауға көшу үшін жағдай жасау арқылы табиғи ресурстарды ұтымды және тиімді пайдалануда негізделген.
6. АЭА-ны тарату тәртібі және мерзімдері
15. АЭА құрылған мерзімі аяқталғаннан кейін ол, АЭА Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен таратылады.
7. Қорытынды ережелер
16. АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы» 2011 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
17. АЭА-ның осы Ережемен реттелмеген қызметі Қазақстан Республикасы мен Кеден одағының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
«Тараз химиялық паркі» арнайы
экономикалық аймағы туралы ережеге
қосымша
«Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағының жоспары
«Тараз химиялық паркі» АЭА аумағы S = 505 га
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2012 жылғы «___» _______
№ _____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«Тараз химиялық паркі» арнайы экономикалық аймағы жұмыс істеуінің нысаналы индикаторлары және нысаналы индикаторларға қол жеткізбеудің сындарлы деңгейі
Мақсаттары, міндеттері және көрсеткіштері (атаулар)
Өлшем бірлігі
Базалық кезең (2012 жыл)
2015 жылға жетістіктер, оның ішінде
2020 жылға жетістіктер, оның ішінде
2025 жылға жетістіктер, оның ішінде
2030 жылға жетістіктер, оның ішінде
2037 жылға жетістіктер, оның ішінде
Нысаналы индикатор
Сындарлы деңгей
Нысаналы индикатор
Сындарлы деңгей
Нысаналы индикатор
Сындарлы деңгей
Нысаналы индикатор
Сындарлы деңгей
Нысаналы индикатор
Сындарлы деңгей
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
1
Инвестицияның жалпы көлемі, оның ішінде:
млрд. теңге

5. Охрана окружающей среды
14. Осуществление деятельности СЭЗ в части экологического регулирования осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан и основано на рациональном и эффективном использовании природных ресурсов посредством создания условий для перехода к устойчивому развитию и охране окружающей среды на основе баланса экономических, социальных и экологических аспектов повышения качества жизни.
6. Порядок и сроки упразднения СЭЗ
15. СЭЗ упраздняется по истечении срока, на который она была создана, Указом Президента Республики Казахстан по представлению Правительства Республики Казахстан.
7. Заключительные положения
16. Досрочное упразднение СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 июля 2011 года «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан».
17. Деятельность СЭЗ, не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и Таможенного союза.
Приложение
к Положению о специальной экономической зоне
«Химический парк Тараз»
План территории специальной экономической зоны
«Химический парк Тараз»
Территория СЭЗ «Химический парк Тараз» S = 505 га
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от «  »     2012 года №
ЦЕЛЕВЫЕ ИНДИКАТОРЫ
функционирования специальной экономической зоны «Химический
парк Тараз» и критический уровень недостижения целевых
индикаторов специальной экономической зоны «Химический парк
Тараз»
Цели, задачи и
показатели
(наименования)
Ед.
изм.
Базовый
период
(2012)
Достижение к 2015
году
Достижение к 2020 году
Целевой
индикатор
Критиче-
ский
уровень
Целевой
индикатор
Критический
уровень
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Общий объем инвестиций, в том числе:
млрд.
тенге

АЭА аумағында тауарлар өндірісінің алғашқы көлемін алу 2015 жылға, натрий цианиді – 4 млрд. теңге көлемінде жоспарланған;
есептеу кезінде 1 АҚШ доллары – 150 теңге бағамында қолданылған;
өңір экономикасының шикізаттық емес секторларына инвестициялардың жыл сайынғы өсуін есептеу кезінде 2010 жылдың қорытындылары бойынша статистикалық мәліметтерге сәйкес өнеркәсіп бойынша Жамбыл облысының негізгі капиталына 148 млрд. теңге көлемінде инвестициялар ескерілген.

первые объемы производства товаров на территории СЭЗ планируется получить в 2015 году, в объеме 4 млрд. тенге – цианид натрия;
при расчете применен курс – 1 доллар США – 150 тенге;
при расчете ежегодного прироста инвестиций в несырьевые секторы экономики региона учтены инвестиции в основной капитал Жамбылской области по промышленности согласно статистическим данным по итогам 2010 года, в размере 146,8 млрд. тенге.