"Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы № 62 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 6 қарашадағы № 1406 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 626 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 626 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Автомобиль көлігі туралы» 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген параметрлерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 19 қаңтардағы № 62 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 2-3, 18-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған автокөлік құралдарының рұқсат етілген өлшемдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Автокөлік құралдарының рұқсат етілген көлемдік өлшемдері мен басқа да сызықтық мөлшерлері төменде келтірілген мәндерден (метрмен) аспауы тиіс:
1) рұқсат етілген ұзындығы:
жүк автомобилі                                           12
тіркеме                                                  12
екі білікті автобустар                                   13,5
екі біліктен артық біліктері бар автобустар              15
буындастырылған автобус                                  18
буындастырылған автокөлік құралы                         24
автопоездар                                              24;
2) рұқсат етілген ені:
барлық автокөлік құралдары                               2,55;
автокөлік құралдарының изотермиялық қораптары            2,6;
3) рұқсат етілген биіктігі:
барлық автокөлік құралдары                               4,0.»;
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Автокөлік құралдарының рұқсат етілген салмақтары төменде келтірілген мәннен (тоннамен) аспауы тиіс:
1) жеке автокөлік құралдары:
екі білікті                                              18
үш білікті                                               25
төрт білікті                                             32
бес білікті                                              38
алты және одан да көп білікті                            44
әуе немесе оған балама аспасы бар автокөлік құралдарының рұқсат етілген салмағы бір тоннаға ұлғаяды;

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года № 62 "Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2012 года № 1406. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 626
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 626 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2002 года № 62 «Об утверждении допустимых параметров автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 2-3, ст.18) следующие изменения и дополнение:
в допустимых параметрах автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Допустимые габаритные параметры и другие линейные размеры автотранспортных средств не должны превышать приведенные ниже значения (в метрах):
1) допустимая длина:
грузового автомобиля                                         12
прицепа                                                      12
двухосных автобусов                                        13,5
автобусов, имеющих более чем две оси                         15
сочлененного автобуса                                        18
сочлененного автотранспортного средства                      24
автопоезда                                                  24;
2) допустимая ширина:
всех автотранспортных средств                             2,55;
изотермических кузовов автотранспортных средств            2,6;
3) допустимая высота:
всех автотранспортных средств                            4,0.»;
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
«13. Допустимая масса автотранспортных средств не должна превышать приведенные ниже значения (в тоннах):
одиночные автотранспортные средства:
двухосные                                                    18
трехосные                                                    25
четырехосные                                                 32
пятиосные                                                    38
с шестью и более осями                                       44
допустимая масса автотранспортных средств, имеющих воздушную или эквивалентную ей подвеску, увеличивается на одну тонну;

2) құрамдастырылған автокөлік құралының бөлігін құрайтын автокөлік құралдары:
екі білікті тіркеме                                      18
үш білікті тіркеме                                       24
төрт білікті тіркеме                                     32;
3) құрамдастырылған автокөлік құралдары:
ершікті автопоездар:
екі білікті жартылай тіркемесі бар екі білікті тартқыш    36
үш білікті жартылай тіркемесі бар екі білікті тартқыш     38
екі білікті жартылай тіркемесі бар үш білікті тартқыш     38
үш білікті жартылай тіркемесі бар үш білікті тартқыш      38
төрт білікті жартылай тіркемесі бар үш білікті тартқыш    44
төрт білікті жартылай тіркемесі бар төрт білікті тартқыш  48;
4) автобустар:
екі білікті                                               18
үш білікті                                                24
топсамен буындастырылған үш білікті                       28
топсамен буындастырылған төрт білікті                     28.
14. Автокөлік құралдарының рұқсат етілген біліктік жүктемелері төменде келтірілген мәндерден (тоннамен) аспауы тиіс:
1) дара білік үшін (жақын орналасқан біліктердің арасындағы арақашықтық 2,0 метрден асқан кезде)                            10;
2) бір қатарлы доңғалақтары бар жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, автобустың, тіркемелердің немесе жартылай тіркемелердің қосарланған біліктері үшін біліктік салмақтарының сомасы біліктер арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 12,0
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 14,0
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               16,0
1,8 метрден 2 метрге дейін                17,5-ден аспауы тиіс;
3) қос қатарлы доңғалақтары бар жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, автобустың, тіркемелердің немесе жартылай тіркемелердің қосарланған біліктері үшін біліктік салмақтарының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 14,0
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 16,0
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               16,5
1,8 метрден 2 метрге дейін                18,0-ден аспауы тиіс;
4) бір қатарлы немесе қос қатарлы доңғалақтары бар жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, автобустың, тіркемелердің немесе жартылай тіркемелердің қосарланған бір көтеру (ленивтік) білігі үшін біліктік салмақтарының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 11,5

2) автотранспортные средства, образующие часть комбинированного автотранспортного средства:
двухосный прицеп                                             18
трехосный прицеп                                             24
четырехосный прицеп                                         32;
3) комбинированные автотранспортные средства:
седельные автопоезда:
двухосный тягач с двухосным полуприцепом                     36
двухосный тягач с трехосным полуприцепом                     38
трехосный тягач с двухосным полуприцепом                     38
трехосный тягач с трехосным полуприцепом                     38
трехосный тягач с четырехосным полуприцепом                  44
четырехосный тягач с четырехосным полуприцепом              48;
4) автобусы:
двухосный                                                    18
трехосный                                                    24
трехосный шарнирно сочлененный                               28
четырехосный шарнирно сочлененный                           28.
14. Допустимая осевая нагрузка автотранспортных средств не должна превышать приведенные ниже значения (в тоннах):
1) для одиночной оси (при расстоянии между ближайшими осями более 2,0 метров)                                                 10;
2) для сдвоенных осей грузового, специализированного и специального автомобиля, автобусов, прицепов или полуприцепов с односкатными колесами сумма осевых масс не должна превышать при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                    12,0
от 1 метра до 1,3 метра                                    14,0
от 1,3 метра до 1,8 метра                                  16,0
от 1,8 метра до 2 метров                                  17,5;
3) для сдвоенных осей грузового, специализированного и специального автомобиля, автобуса, прицепов или полуприцепов с двухскатными колесами сумма осевых масс не должна превышать при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                    14,0
от 1 метра до 1,3 метра                                    16,0
от 1,3 метра до 1,8 метра                                  16,5
от 1,8 метра до 2 метров                                  18,0;
4) для сдвоенных осей грузового, специализированного и специального автомобиля, автобуса, прицепов или полуприцепов с односкатными или двухскатными колесами при одной подъемной оси (ленивец) сумма осевых масс не должна превышать при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                    11,5

1 метрден 1,3 метрге дейін                                 13,5
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               15,5
1,8 метрден 2 метрге дейін                17,5-ден аспауы тиіс;
5) бір қатарлы доңғалақтары бар жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, тіркемелердің немесе жартылай тіркемелердің қосарланған үштік білігі үшін біліктік салмақтарының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 16,5
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 19,5
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               22,5
1,8 метрден 2 метрге дейін                24,5-ден аспауы тиіс;
6) қос қатарлы доңғалақтары бар жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, тіркемелердің немесе жартылай тіркемелердің қосарланған үштік білігі үшін біліктік салмақтарының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 17,5
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 21,0
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               24,0
1,8 метрден 2 метрге дейін                26,5-ден аспауы тиіс;
7) бір қатарлы доңғалақтары бар, біліктерінің саны үштен асатын жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, тіркемелер мен жартылай тіркемелер, сондай-ақ сабақтас тіркемелер мен жартылай тіркемелер үшін біліктік салмағының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 5
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 6,10
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               7
1,8 метрден 2 метрге дейін                                 7,5
болғанда, әрбір білікке түсетін жүктемеден аспауы тиіс;
8) қос қатарлы доңғалақтары бар, біліктерінің саны үштен асатын жүк, арнайы бейімделген және арнаулы автомобильдердің, тіркемелер мен жартылай тіркемелер, сондай-ақ сабақтас тіркемелер мен жартылай тіркемелер үшін біліктік салмағының сомасы біліктердің арасындағы мынадай арақашықтықтарда:
0,5 метрден 1 метрге дейін                                 5,5
1 метрден 1,3 метрге дейін                                 6,5
1,3 метрден 1,8 метрге дейін                               7,5
1,8 метрден 2 метрге дейін                                 8
болғанда, әрбір білікке түсетін жүктемеден аспауы тиіс»;
мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
«14-1. Осы автокөлік құралының ең жақын білігіне дейін 2,0 метрден асатын арақашықтықта орналасқан білік автокөлік құралының дара білігі деп есептеледі.».

от 1 метра до 1,3 метра                                    13,5
от 1,3 метра до 1,8 метра                                  15,5
от 1,8 метра до 2 метров                                  17,5;
5) для строенных осей грузового, специализированного и специального автомобиля, прицепов или полуприцепов с односкатными колесами сумма осевых масс не должна превышать при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                    16,5
от 1 метра до 1,3 метра                                    19,5
от 1,3 метра до 1,8 метра                                  22,5
от 1,8 метра до 2 метров                                  24,5;
6) для строенных осей грузового, специализированного и специального автомобиля, прицепов или полуприцепов с двухскатными колесами сумма осевых масс не должна превышать при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                    17,5
от 1 метра до 1,3 метра                                    21,0
от 1,3 метра до 1,8 метра                                  24,0
от 1,8 метра до 2 метров                                  26,5;
7) для грузового, специализированного и специального автомобиля, прицепов или полуприцепов, а также смежных осей прицепов или полуприцепов с количеством осей более трех с односкатными колесами сумма осевых масс не должна превышать нагрузку из расчета на каждую ось, при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                       5
от 1 метра до 1,3 метра                                    6,10
от 1,3 метра до 1,8 метра                                     7
от 1,8 метра до 2 метров                                   7,5;
8) для грузового, специализированного и специального автомобиля, прицепов или полуприцепов, а также смежных осей прицепов или полуприцепов с количеством осей более трех с двухскатными колесами сумма осевых масс не должна превышать нагрузку из расчета на каждую ось, при расстояниях между осями:
от 0,5 метра до 1 метра                                     5,5
от 1 метра до 1,3 метра                                     6,5
от 1,3 метра до 1,8 метра                                   7,5
от 1,8 метра до 2 метров                                   8.»;
дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
«14-1. Одиночной осью автотранспортного средства считается ось, расположенная на расстоянии более 2,0 метров до ближайшей оси этого автотранспортного средства.».

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов