"Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1478 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 23 желтоқсандағы № 846 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.12.2016 № 846 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап төрт ай өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 наурыздағы № 218 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 25-26, 188-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Салалық бағдарламаларды әзірлеу және мониторингілеу ережесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау ережесі "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес әзірленді және салалық бағдарламаларды әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, бағалау және бақылау тәртібін айқындайды.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1. Салалық бағдарламаларды іске асыру
21-1. Салалық бағдарламаның берілген мақсаттарына, нысаналы индикаторларына, міндеттеріне, нәтижелер (аралық және түпкі) көрсеткіштеріне қол жеткізу үдерісі іске асыру болып табылады.
21-2. Салалық бағдарламаны іске асыру кезінде:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
2) берілген нәтижелерге ресурстардың барынша аз шығындарымен қол жеткізу бағдарын ұстану;
3) қаржы, еңбек және басқа да ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуі тиіс.
21-3. Тиісті кезеңге арналған салалық бағдарламаны іске асырудың нәтижелілігі мен тиімділігі үшін жауапкершілік Қазақстан Республикасының Үкіметіне, әзірлеуші мемлекеттік органға және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға жүктеледі.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218 "Об утверждении Правил разработки и мониторинга отраслевых программ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1478. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2016 года № 846
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.12.2016 № 846 (вводится в действие по истечении четырех месяцев со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2010 года № 218 "Об утверждении Правил разработки и мониторинга отраслевых программ" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 25-26, ст. 188) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ.";
в Правилах разработки и мониторинга отраслевых программ, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ разработаны в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 "О Системе государственного планирования в Республике Казахстан" и определяют порядок разработки, реализации, проведения мониторинга, оценки и контроля отраслевых программ.";
дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"4-1. Реализация отраслевых программ
21-1. Реализацией является процесс достижения заданных целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов (промежуточных и конечных) отраслевой программы.
21-2. При реализации отраслевой программы должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
3) сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
21-3. Ответственность за результативность и эффективность реализации отраслевой программы на соответствующий период возлагается на Правительство Республики Казахстан, государственный орган-разработчик и государственные органы-соисполнители.";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:

"5. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу";
26, 27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу жылына бір рет жылдың қорытындылары бойынша жүргізіледі.
27. Салалық бағдарламаларды мониторингілеу оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган және осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган жасайтын іске асыру туралы есеп негізінде жүргізіледі.
28. Іске асыру туралы есеп:
1) құжаттың деректемелерін:
құжаттың атауын, нөмірін, күнін;
әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушыларды;
іске асыру мерзімін, оның ішінде кезең-кезеңімен;
2) жоспарланған және нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторларды және міндеттер нәтижелерінің көрсеткіштерін, сондай-ақ оларға қол жеткізілмеу себептерін;
3) орындалған және орындалмаған жоспарланған іс-шаралар және олардың орындалмау себептері, орындалмаған іс-шаралардың өңірдегі, елдегі әлеуметтік-экономикалық, қоғамдық-саяси жағдайға ықпалы туралы ақпаратты;
4) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, бөлінген қаржы құралдарының игерілуі туралы ақпаратты (көлемі мен пайдаланылмау себептерін көрсетіп);
5) құжатты іске асыруға қатысатын әр түрлі тараптардың өзара іс-қимылын талдауды;
6) құжаттың іске асырылу барысына ортаның сыртқы әсерін талдауды;
7) шешілуге осы құжат бағытталған проблемалар мен міндеттердің шешілу деңгейі туралы ақпаратты, құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына әсерін (осы ақпарат құжатқа бағалау өткізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);
8) игілік алушылардың қанағаттанушылығының деңгейі, оның ішінде жоспарланғанға қарағанда нақты көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетулердің деңгейі туралы ақпаратты (осы ақпарат құжатқа бағалау өткізілген жылғы есепке енгізілуге тиіс);
9) мемлекеттік қаржылық бақылау нәтижелері жөніндегі іс-шараларды қоса алғанда, жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
10) тұжырымдар мен ұсыныстарды, оның ішінде құжатты түзету, қаржыландыру көлемі мен көздері жөніндегі, қолданыстағы заңнаманың өзгеруі туралы және басқа ұсыныстарды қамтуы тиіс.";
мынадай мазмұндағы 28-1-тармақпен толықтырылсын:
"28-1. Бағалау жүргізілетін жылы салалық бағдарламаны іске асыру туралы есеп барлық бағалау кезеңінде осы Ереженің 28-тармағында көрсетілген ақпаратты қамтиды.";
29, 30, 31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Іске асыру туралы есеп мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған нысан және тәртіп бойынша құрылады.
30. Іске асыру туралы есептің негізінде мониторингілеу жөніндегі қорытынды дайындалады.
Салалық бағдарламаларға бағалау жүргізілетін жылы мониторингілеу жөніндегі қорытынды қалыптастырылмайды.

"5. Мониторинг отраслевых программ";
пункты 26, 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"26. Мониторинг отраслевых программ проводится один раз в год по итогам года.
27. Мониторинг отраслевых программ проводится на основе отчета о реализации, составляемого государственным органом, ответственным за ее разработку, и государственным органом-соисполнителем, участвующим в реализации данной программы.
28. Отчет о реализации должен содержать в себе:
1) реквизиты документа:
наименование, номер, дата документа;
государственный орган-разработчик и соисполнители;
сроки реализации, в том числе поэтапные;
2) запланированные и фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов задач, а также причины их недостижения;
3) информацию о выполненных и невыполненных запланированных мероприятиях и причинах их невыполнения, влиянии невыполненных мероприятий на социально-экономическую, общественно-политическую ситуацию в регионе, стране;
4) информацию об освоении выделенных финансовых средств с разбивкой по источникам финансирования (с указанием объемов и причин неиспользования);
5) анализ взаимодействия различных сторон, участвующих в реализации документа;
6) анализ внешнего воздействия среды на ход реализации документа;
7) информацию о степени решения проблем и задач, на решение которых направлен документ, влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);
8) информацию об уровне удовлетворенности благополучателей, в том числе уровне фактического объема предоставленных государственных услуг от запланированных (данная информация должна быть включена в отчет в год проведения оценки документа);
9) сведения о проведенных контрольных мероприятиях, включая мероприятия по результатам государственного финансового контроля;
10) выводы и предложения, в том числе предложения по корректировке документа, объемам и источникам финансирования, об изменении действующего законодательства и другие.";
дополнить пунктом 28-1 следующего содержания:
"28-1. Отчет о реализации отраслевой программы в год проведения оценки включает информацию, указанную в пункте 28 настоящих Правил, за весь период оценки.";
пункты 29, 30, 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"29. Отчет о реализации составляется по форме и в порядке, определяемых уполномоченным органом по государственному планированию.
30. На основе отчета о реализации подготавливается заключение по мониторингу.
В год проведения оценки отраслевых программ заключение по мониторингу не формируется.

31. Мониторингілеу жөніндегі қорытынды:
1) деректемелерді (салалық бағдарлама бекітілген актінің атауын, нөмірін, күнін, әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды, іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәнімен қоса, нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәнге қол жеткізілмеген жағдайда қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) салалық бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал ететін факторларды талдауды;
5) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген, бюджеттік және өзге де қаржы құралдары туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) орындаушы жауапты мемлекеттік орган салалық бағдарламаға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
9) қорытындылар мен ұсыныстарды қамтуы тиіс.
32. Салалық бағдарламаға мониторинг жүргізу үшін:
1) осы бағдарламаны іске асыруға қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган өз құзыреті шегінде есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейін салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға іске асыру туралы ақпаратты ұсынады;
2) салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асыру туралы ақпарат негізінде салалық бағдарламаны іске асыру туралы есеп қалыптастырады және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады, сондай-ақ бірінші басшының қолы қойылған есепті веб-порталда (құпия сипаттағы және қызмет бабында пайдалануға арналған ақпаратты қоспағанда) орналастырады.
33. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган салалық бағдарламаларды іске асыру туралы есептер негізінде жүргізілген мониторинг қорытындылары бойынша олардың әрқайсысы бойынша қорытынды жасайды және оларды іске асыру туралы есептермен бірге есепті жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
34. Салалық бағдарламаны мониторингілеу нәтижелері бойынша оларды түзетуді жүзеге асыруға болады.";
мынадай мазмұндағы 6-тараумен толықтырылсын:
"6. Салалық бағдарламаларды бағалау

31. Заключение по мониторингу должно содержать:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждалась отраслевая программа, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы–соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и невыполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход реализации отраслевой программы;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в отраслевую программу;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в отраслевую программу по результатам предыдущей оценки;
9) выводы и предложения.
32. Для проведения мониторинга отраслевой программы:
1) государственный орган–соисполнитель, участвующий в реализации данной программы, в пределах своей компетенции представляет информацию о реализации в государственный орган, ответственный за разработку отраслевой программы, до 15 февраля года, следующего за отчетным годом;
2) государственный орган, ответственный за разработку отраслевой программы, на основании информации о реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, формирует отчет о реализации отраслевой программы и в срок до 10 марта года, следующего за отчетным годом, представляет его в уполномоченный орган по государственному планированию, а также размещает за подписью первого руководителя на веб-портале (за исключением информации секретного характера и для служебного пользования).
33. Уполномоченный орган по государственному планированию по итогам проведенного мониторинга на основании отчетов о реализации отраслевых программ формирует по каждой из них заключения и представляет их вместе с отчетами о реализации в Правительство Республики Казахстан до 25 марта года, следующего за отчетным годом.
34. По результатам мониторинга отраслевой программы может осуществляться их корректировка.";
дополнить главой 6 следующего содержания:
"6. Оценка отраслевых программ

36. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті өзінің жұмыс жоспарына сәйкес жүргізетін бақылау іс-шаралары шеңберінде жүргізілетін бағалауды қоспағанда, салалық бағдарламаларды бағалау оларды іске асырудың әрбір үш жылы өткеннен кейін (аралық) және жоспарлы кезеңнің қорытындылары (түпкі) бойынша жүзеге асырылады.
Салалық бағдарламаның іске асырылуын бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
37. Салалық бағдарламаның іске асырылуын бағалау: осы Ереженің 28, 28-1 және 29-тармақтарына сәйкес жасалатын барлық бағалау кезеңіндегі іске асыру туралы есептер, статистикалық ақпарат; бақылау тексерістері негізінде жүргізіледі; сондай-ақ үкіметтік емес ұйымдардың, ғылыми институттардың, халықаралық сарапшылардың және тағы басқалардың бағалауы пайдаланылуы мүмкін.
38. Осы Ереженің 37-тармағында көрсетілген құжаттардың негізінде қорытынды дайындалады.
39. Қорытынды:
1) деректемелерді (салалық бағдарламаны бекіткен актінің атауын, нөмірін, күнін, салалық бағдарламаны әзірлеуге жауапты мемлекеттік органды, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды, іске асыру мерзімдерін, оның ішінде кезең бойынша);
2) есепті кезеңде қол жеткізілген нақты нәтижелерді, оның ішінде есепті кезеңдегі аралық мәнімен қоса нақты қол жеткізілген нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерін (аралық немесе түпкілікті мәнге қол жеткізілмеген жағдайда қол жеткізілмеу себептерін көрсету);
3) есепті кезеңге жоспарланған іс-шаралар санын, орындалған және орындалмаған (себептерін көрсете отырып) іс-шаралар тізбесін;
4) салалық бағдарламаның іске асырылу барысына ықпал еткен факторларды талдауды;
5) қаржыландыру көздері бойынша бөле отырып, іс-шараларды орындауға есепті кезеңге бөлінген және игерілмеген бюджеттік және өзге де қаржы құралдары туралы ақпаратты;
6) жүргізілген бақылау іс-шаралары туралы мәліметтерді;
7) жауапты орындаушы мемлекеттік орган салалық бағдарламаға енгізген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпаратты;
8) алдыңғы бағалаудың нәтижелері бойынша салалық бағдарламаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ақпаратты;
9) құжатты іске асыру барысының нәтижелілігі мен тиімділігі туралы тұжырымдар;
10) құжатты іске асыруды ұйымдастыру деңгейі туралы тұжырымдар;
11) құжатты іске асырудың елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына ықпалының дәрежесі туралы тұжырымдар;
12) бағалау нәтижелеріне байланысты: құжатты түзету туралы; мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша; қаржыландыру көлемдері мен көздері бойынша; қолданыстағы заңнаманы өзгерту және басқалар туралы ұсынымдарды қамтуы тиіс.

36. Оценка отраслевых программ осуществляется по истечении каждых трех лет их реализации (промежуточная) и по итогам планового периода (окончательная), за исключением оценки, проводимой Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета, проводимой в рамках контрольных мероприятий в соответствии с его планом работы.
Оценка реализации отраслевой программы проводится уполномоченным органом по государственному планированию.
37. Оценка реализации отраслевой программы проводится на основании: отчета о реализации за весь период оценки, составляемого в соответствии с пунктами 28, 28-1 и 29 настоящих Правил, статистической информации; контрольных проверок; также может использоваться оценка неправительственных организаций, научных институтов, международных экспертов и других.
38. На основе документов, указанных в пункте 37 настоящих Правил, подготавливается заключение.
39. Заключение должно содержать в себе:
1) реквизиты (наименование, номер, дата акта, которым утверждалась отраслевая программ, государственный орган, ответственный за разработку, государственные органы–соисполнители, сроки реализации, в том числе по этапам);
2) конкретные результаты, достигнутые за отчетный период, в том числе фактически достигнутые целевые индикаторы и показатели результатов с промежуточными значениями на отчетный период (в случае недостижения промежуточных или конечных значений, указать причины недостижения);
3) количество запланированных на отчетный период мероприятий, перечень мероприятий, выполненных и невыполненных (с указанием причин);
4) анализ факторов, повлиявших на ход отраслевой программы;
5) информацию о выделенных и неосвоенных на отчетный период бюджетных и иных финансовых средствах на выполнение мероприятий в разбивке по источникам финансирования;
6) сведения о проведенных контрольных мероприятиях;
7) информацию о внесенных ответственным государственным органом-исполнителем изменениях и дополнениях в отраслевую программу;
8) информацию о внесении изменений и дополнений в отраслевую программу по результатам предыдущей оценки;
9) выводы о результативности и эффективности хода реализации документа;
10) выводы об уровне организации реализации документа;
11) выводы о степени влияния реализации документа на социально-экономическое развитие страны;
12) рекомендации в зависимости от результатов оценки: о корректировке документа; по улучшению деятельности государственного органа; по объемам и источникам финансирования; об изменении действующего законодательства и другие.

40. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әрбір салалық бағдарламаны бағалау жөніндегі қорытындыларды қалыптастырады және барлық есепті кезең үшін іске асыру туралы есептерді есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 наурызынан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады.
41. Салалық бағдарламаға жүргізілген бағалау нәтижелерінің дұрыстығы мен толықтығын салалық бағдарламаны орындаушы, әзірлеуші, бірлесіп мемлекеттік органдар мен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 7-тараумен толықтырылсын:
"7. Салалық бағдарламаларды бақылау
42. Салалық бағдарламалардың іске асырылуын бақылауды оны әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган және осы бағдарламаны іске асыруға қатысқан бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган салалық бағдарламаларды іске асыру мониторингі, бағалау және жүргізілген бақылау іс-шараларының негізінде жүзеге асырады.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов

40. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует заключения по оценке каждой отраслевой программы и представляет их вместе с отчетами о реализации за весь отчетный период в Правительство Республики Казахстан не позднее 25 марта года, следующего за отчетным периодом.
41. Достоверность и полноту результатов проведенной оценки отраслевой программы обеспечивают государственные органы-соисполнители, разработчики отраслевой программы и соответствующие уполномоченные государственные органы.";
дополнить главой 7 следующего содержания:
"7. Контроль отраслевых программ
42. Контроль за реализацией отраслевых программ осуществляется государственным органом, ответственным за ее разработку, и государственным органом–соисполнителем, участвующим в реализации данной программы на основе результатов мониторинга, оценки и проведенных контрольных мероприятий по реализации отраслевой программы.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов