"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қыркүйектегі № 958 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 30 қарашадағы № 1525 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 шілдедегі № 542 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2015 № 542 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қыркүйектегі № 958 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 38, 389-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастрын жүргiзудiң ережесiнде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк жер кадастры (бұдан әрi – кадастр) мемлекеттiк органдарды, жеке және заңды тұлғаларды жер және жекелеген жер учаскелерi туралы ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттік жер кадастрын жүргізу жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады және оны Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – кадастр жүргізетін кәсіпорын) жүзеге асырады.
Мемлекеттік жер кадастрын жүргізуге технологиялық байланысты қызметке:
1) жергілікті жерде әкімшілік-аумақтық бірліктердің, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, мемлекеттік орман және су қорлары жерлерінің шекараларын белгілеу;
2) жер пайдалануды қалыптастыру жөніндегі жобаларды, бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобаларын жасау, мемлекет меншігіндегі жер қатарынан жер учаскелерін беру кезінде жергілікті жерде олардың шекараларын белгілеу;
3) мемлекет меншігіндегі және ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін жер пайдалануға берілген жер учаскелері бойынша шаруашылықішілік жерге орналастыру жобаларын әзірлеу жатады.
Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.»;
11-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«11-1. Мемлекеттiк меншiктегi жерлерден берiлетiн жер учаскелерiне жер-кадастр iстерiн кадастрды жүргiзетiн мемлекеттiк кәсiпорындар облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдарының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтер әкiмдерiнiң шешiмдерi, Қазақстан Республикасының Жер кодексiнде белгiленген құзыретiне сәйкес, облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органы бекiткен жерге құқық беру туралы жерге орналастыру жобасы және жер учаскесiнiң шекараларын белгiлеу жөнiндегi материалдар негiзiнде жүргiзедi.»;
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органдары көрсетiлген құжаттарды тексерудi жүзеге асырады және осы құжаттарды жер учаскелерiн жергiлiктi жерде зерттеу үшiн кадастрды жүргiзетiн кәсiпорындарға жiбередi. Олардың шекаралары, алаңдары және мақсатты тағайындалуы өзгергенi белгiлi болған жағдайда, бұл өзгерiстер облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органының, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл (село), ауылдық (селолық) округтер әкiмiнiң, олардың Қазақстан Республикасының Жер кодексiнде белгiленген құзыретiне сәйкес қайта бекiтуiне немесе мүдделi тараптардың арасында жасалатын шартта көрсетуге жатады.»;
13-тармақтың үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«Бөлудің нәтижесінде пайда болған жер учаскелеріне Қазақстан Республикасының Жер кодексінде белгіленген құзыретіне сәйкес облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы бекіткен жер учаскесін бөлу туралы жерге орналастыру жобасы және жер учаскесінің шекараларын белгілеу жөніндегі материалдар негізінде жаңа жер-кадастр ісі жүргізіледі, ал бөлінетін жер учаскесіне бұрын жүргізілген жер-кадастр ісі кадастрды жүргізетін кәсіпорынның мұрағатында сақталады.
Бөлудің нәтижесінде қалыптасқан жер учаскелеріне сәйкестендіру құжаттарын кадастрды жүргізетін кәсіпорын дайындайды, оларды өтініш берушіге облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөніндегі тиісті уәкілетті органы береді.»;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2003 года № 958 "Об утверждении Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2012 года № 1525. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2015 года № 542
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2015 № 542 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2003 года № 958 «Об утверждении Правил ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 38, ст. 389) следующие изменения и дополнения:
в Правилах ведения государственного земельного кадастра в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Государственный земельный кадастр в Республике Казахстан (далее - кадастр) ведется с целью обеспечения государственных органов, физических и юридических лиц информацией о земле и отдельных земельных участках.
Деятельность по ведению государственного земельного кадастра Республики Казахстан относится к государственной монополии и осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения (далее – предприятие, ведущее кадастр), созданным по решению Правительства Республики Казахстан.
К деятельности, технологически связанной с ведением государственного земельного кадастра, относятся:
1) установление на местности границ административно-территориальных единиц, особо охраняемых природных территорий, земель государственного лесного и водного фондов;
2) составление проектов по образованию землепользований, проектов рекультивации нарушенных земель, установление границ земельных участков на местности при их предоставлении из земель, находящихся в государственной собственности;
3) разработка проектов внутрихозяйственного землеустройства по земельным участкам, находящимся в государственной собственности и предоставленным в землепользование для ведения сельскохозяйственного производства.
Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.»;
пункт 11-1 изложить в следующей редакции:
«11-1. Земельно-кадастровые дела на земельные участки, предоставляемые из земель, находящихся в государственной собственности, заводятся государственными предприятиями, ведущими кадастр, на основании решений местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), акимов города районного значения, поселка, аула (села), аульных (сельских) округов, землеустроительного проекта о предоставлении права на землю, утвержденного уполномоченным органом по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в соответствии с его компетенцией, установленной Земельным кодексом Республики Казахстан, и материалов по установлению границ земельного участка.»;
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
«Уполномоченные органы по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) осуществляют проверку указанных документов и направляют эти документы предприятиям, ведущим кадастр, для обследования земельных участков на местности. В случае выявления изменений их границ, площадей и целевого назначения, эти изменения подлежат переутверждению местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения), акимом города районного значения, поселка, аула (села), аульных (сельских) округов в соответствии с их компетенцией, установленной Земельным кодексом Республики Казахстан, или отражению в договоре, заключаемом между заинтересованными сторонами.»;
части третью и четвертую пункта 13 изложить в следующей редакции:
«На образованные в результате раздела земельные участки заводятся новые земельно-кадастровые дела на основании землеустроительного проекта о разделе земельного участка, утвержденного уполномоченным органом по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения), в соответствии с его компетенцией, установленной Земельным кодексом Республики Казахстан, и материалов по установлению границ земельного участка, а ранее заведенное земельно-кадастровое дело на делимый земельный участок хранится в архиве предприятия, ведущего кадастр.
На сформированные в результате раздела земельные участки предприятием, ведущим кадастр, изготавливаются идентификационные документы, которые выдаются заявителю соответствующим уполномоченным органом по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения).»;

13-1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы жер учаскесін кадастрлық есепке қойғаны туралы (жаңа құқық иесі туралы мәліметтермен бірге) кадастрды жүргізетін кәсіпорын екі апта мерзімде жер учаскесі орналасқан жердегі республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) атқарушы органына хабарлайды.»;
23-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жерлердің сапасын есепке алу жерді экономикалық бағалауды және жер мониторингін жүргізуді, топырақты зерттеуді, геоботаникалық, агрохимиялық зерттеулерді және топырақты бонитеттік бағалауды жүргізуді қамтиды.»;
24-тармақта:
1) тармақшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органы ұсынылған есептердi қарайды әрi бекiтедi және оларды болған өзгерiстердi жер-кадастр кiтабына және бiрыңғай мемлекеттiк жер тiзiлiмiне енгiзу үшiн кадастр жүргiзетiн кәсiпорындарға жiбередi.»;
2) тармақшаның үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Кадастрды жүргiзетiн кәсiпорындар 5 жылда бiр рет аудандар (облыстық маңызы бар қалалар), облыстар, республикалық маңызы бар қала, астана бойынша және тұтастай алғанда республика бойынша жерлердiң сапалық жай-күйі туралы есептер жасайды.»;
25-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жерді мемлекеттік кадастрлық бағалау жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын анықтауды; елді мекендерде жер учаскелері үшін төлемақының базалық ставкаларына түзету коэффициенттерін белгілей отырып, олардағы бағалау аймақтары шекараларының схемаларын жасауды; жер учаскелері үшін төлемақының базалық ставкаларын есептеу; ауыл шаруашылығын жүргізуге байланысты емес мақсаттар үшін ауыл шаруашылығы алқаптарын алып қою кезіндегі ауыл шаруашылығы өндірісіндегі шығасыны анықтауды қамтиды.»;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке және заңды тұлғалар жер учаскесiне кадастрлық нөмiр беру үшiн кадастрды жүргiзетiн кәсiпорынға өтiнiш жасайды, ал жер учаскесіне сәйкестендіретін ескi үлгiдегi құжатты жаңаға ауыстыру үшiн жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органына жүгiнедi.
Өтiнiшке жер учаскесiне қолда бар сәйкестендіру құжатының түпнұсқасы қоса берiледi.»;
32-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«32. Жер учаскесiн сәйкестендiру жөнiндегi жұмыстардың нәтижелерi бойынша кадастр жүргізетін кәсiпорын жер учаскесiне кадастрлық нөмiр бередi, ескi үлгiдегi құжатқа тиiстi белгi жасайды және оны өтiнiш берушiге бередi. Жер учаскесiне кадастрлық нөмiрдi бергенi туралы ақпарат жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша жер қатынастары жөнiндегi тиiстi уәкiлеттi органға ұсынылады.»;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

часть четвертую пункта 13-1 изложить в следующей редакции:
«О постановке этого участка на кадастровый учет (со сведениями о новом правообладателе) предприятие, ведущее кадастр, в двухнедельный срок уведомляет исполнительный орган города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) по местонахождению земельного участка.»;
пункт 23 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Учет качества земель включает их экономическую оценку и ведение мониторинга земель, проведение почвенных, геоботанических, агрохимических обследований и бонитировки почв.»;
в пункте 24:
часть вторую подпункта 1) изложить в следующей редакции:
«Уполномоченный орган по земельным отношениям города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) рассматривает и утверждает представленные отчеты и направляет их в предприятия, ведущие кадастр, для внесения произошедших изменений в земельно-кадастровую книгу и единый государственный реестр земель.»;
часть третью подпункта 2) изложить в следующей редакции:
«Предприятия, ведущие кадастр, один раз в 5 лет составляют отчеты о качественном состоянии земель по районам (городам областного значения), областям, городу республиканского значения, столице и в целом по республике.»;
пункт 25 дополнить частью второй следующего содержания:
«Государственная кадастровая оценка земель включает определение кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков; составление схем границ оценочных зон в населенных пунктах с установлением в них поправочных коэффициентов к базовым ставкам платы за земельные участки; расчет базовых ставок платы за земельные участки; определение потерь сельскохозяйственного производства при изъятии сельскохозяйственных угодий для целей, не связанных с ведением сельского хозяйства.»;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
«30. Физические и юридические лица для присвоения кадастрового номера земельному участку обращаются с заявлением в предприятие, ведущее кадастр, а для замены идентификационного документа на земельный участок, старого образца на новый - в уполномоченный орган по земельным отношениям области (города республиканского значения, столицы), района (города областного значения) по местонахождению земельного участка.
К заявлению прилагается оригинал имеющегося идентификационного документа на земельный участок.»;
часть первую пункта 32 изложить в следующей редакции:
«32. По результатам работ по идентификации земельного участка предприятие, ведущее кадастр, присваивает земельному участку кадастровый номер, делает соответствующую отметку на документе старого образца и выдает его заявителю. Информация о присвоении кадастрового номера земельному участку представляется соответствующему уполномоченному органу по земельным отношениям по местонахождению земельного участка.»;
пункт 34 изложить в следующей редакции:

«34. Есептi кварталдардың және/немесе аудандардың, облыстық (аудандық) маңызы бар қалалардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың iшiндегi есептi кварталдардың кодтары мен жер учаскелерiнiң кадастрлық нөмiрлерiн кадастрды жүргiзетiн кәсiпорындар береді.»;
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«38. Кадастрды жүргiзетiн кәсiпорын жер учаскесiне кадастрлық нөмiр берiлгені және бұл учаскенiң кадастрлық есепке қойылғаны туралы өтiнiш берушi мен тiркеушi органға хабарлайды. Өтiнiш берушiге жер учаскесiнiң жаңа кадастрлық нөмiрi бар және жер-кадастр картасындағы (схемадағы) өзгерiстер қамтылған жер-кадастр картасының (схеманың) тиiстi бөлiгiнiң расталған көшiрмесi беріледi.»;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«42. Жер-кадастр карталарын (схемаларын) жүргiзудi және кейiннен жаңартуды кадастрды жүргiзетiн кәсiпорындар жүзеге асырады.»;
45-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«45-1. Жер учаскелерiне арналған жер-кадастр iстері, жер-кадастр кiтаптары, бiрыңғай мемлекеттiк жер тiзiлiмi кадастрды жүргiзетiн кәсiпорынның мұрағатында тұрақты түрде сақталуға тиiс.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                          С. Ахметов

«34. Коды учетных кварталов и кадастровые номера земельным участкам внутри учетных кварталов и/или районов, городов областного (районного) значения, города республиканского значения, столицы присваиваются предприятиями, ведущими кадастр.»;
пункт 38 изложить в следующей редакции:
«38. О присвоении земельному участку кадастрового номера и постановке этого участка на кадастровый учет предприятие, ведущее кадастр, уведомляет заявителя и регистрирующий орган. Заявителю выдается заверенная копия соответствующей части земельно-кадастровой карты (схемы), содержащей новый кадастровый номер земельного участка и отражающей изменения в земельно-кадастровой карте (схеме).»;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
«42. Ведение и последующее обновление земельно-кадастровых карт (схем) осуществляются предприятиями, ведущими кадастр.»;
пункт 45-1 изложить в следующей редакции:
«45-1. Земельно-кадастровые дела на земельные участки, земельно-кадастровые книги, единый государственный реестр земель подлежат постоянному хранению в архиве предприятия, ведущего кадастр.».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов