"Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 4 желтоқсандағы № 1550 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.09.2014 № 995 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігінің кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы № 1237 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 47, 586-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі туралы ережеде:
13-тармақта:
75) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«75) өз құзыретi шегiнде электр және жылу энергиясын өндiру, беру және тұтыну, сондай-ақ электр қуатының дайындығын ұстап тұру және электр қуатының жүктемені көтеруге дайындығын қамтамасыз ету бойынша қызметтер көрсету саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн әзiрлейдi;»;
84) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«84) электр энергиясын орталықтандырылған сауда нарығының операторын айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 84-1), 84-2), 84-3), 85-1), 101-1), 101-2), 101-3) 126-1), 126-2), 126-3), 126-4), 126-5), 126-6), 126-7), 126-8), 126-9), 126-10), 126-11), 126-12), 126-13), 126-14), 126-15), 126-16), 126-17), 126-18), 343-1), 343-2), 343-3), 343-4) және 343-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«84-1) энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы жағдайлардағы жұмысқа дайындығы паспортының нысанын, оны алу тәртібін және мерзімін әзірлейді;
84-2) мемлекеттік техникалық инспектордың қызметтік куәлігінің, нөмірлік мөртабанның және пломбирдің үлгісін белгілейді;
84-3) мемлекеттік техникалық инспекторлар актілерінің нысандарын бекітеді;»;
«85-1) мемлекеттік техникалық инспекторға қызметтік куәлік, нөмірлік мөртабан және пломбир беру тәртібін бекітеді;»;
«101-1) энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларын әзірлейді;
101-2) энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын әзірлейді;
101-3) электр энергиясының көтерме сауда нарығының субъектілері үшін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 1237 "Некоторые вопросы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2012 года № 1550. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2014 № 995.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года № 1237 «Некоторые вопросы Министерства индустрии и новых технологий Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 47, ст. 586) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве индустрии и новых технологий Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 13:
подпункт 75) изложить в следующей редакции:
«75) разрабатывает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты Республики Казахстан в области производства, передачи и потребления электрической и тепловой энергии, а также оказания услуг по поддержанию готовности электрической мощности и обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки;»;
подпункт 84) изложить в следующей редакции:
«84) определяет оператора рынка централизованной торговли электрической энергией»;
дополнить подпунктами 84-1), 84-2), 84-3), 85-1), 101-1), 101-2), 101-3), 126-1), 126-2), 126-3), 126-4), 126-5), 126-6), 126-7), 126-8), 126-9), 126-10), 126-11, 126-12), 126-13), 126-14), 126-15), 126-16), 126-17), 126-18), 343-1), 343-2), 343-3), 343-4) и 343-5) следующего содержания:
«84-1) разрабатывает форму, порядок и сроки получения паспорта готовности энергопроизводящими и энергопередающими организациями к работе в осенне-зимних условиях;
84-2) устанавливает образец служебного удостоверения государственного технического инспектора, номерного штампа и пломбира;
84-3) утверждает формы актов государственных технических инспекторов»;
«85-1) утверждает порядок выдачи государственному техническому инспектору служебного удостоверения, номерного штампа и пломбира»;
«101-1) разрабатывает правила определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций;
101-2) разрабатывает нормы эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций;
101-3) разрабатывает и утверждает правила функционирования автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии для субъектов оптового рынка электрической энергии»;

«126-1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, энергия өндіруші ұйымдардан инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат сұратады және алады;
126-2) электр қуатын орналастырудың перспективалық схемасын әзірлейді және бекітеді;
126-3) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізеді;
126-4) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің қорытындылары бойынша осы тендердің жеңімпазымен шарт жасасады;
126-5) жүйелік операторға тендер негізінде жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының дайындығын ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы онымен шарт жасасу үшін жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға арналған тендердің жеңімпазын, электр қуатының дайындығын ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу бағасын, көлемін және мерзімдерін айқындайды;
126-6) электр энергиясының және қуатының болжамды теңгерімдерін бекітеді;
126-7) электрмен жабдықтаудың үлгілік шартын әзірлейді;
126-8) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың құрылысына арналған үлгілік шартты әзірлейді;
126-9) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың электр қуатының дайындығын ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы үлгілік шартты әзірлейді;
126-10) жаңадан пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғыларды салуға тендер өткізу қағидаларын әзірлейді;
126-11) электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын әзірлейді;
126-12) Қазақстан Республикасының Үкіметіне жүйелік операторды айқындау бойынша ұсыныс енгізеді;
126-13) энергия өндіруші ұйымдардың заңнамада белгіленген тәртіппен уәкілетті органмен келісім жасасуға, онда көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындауға және олардың орындалуы туралы есепті жыл сайын уәкілетті органға табыс ету бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
126-14) энергия өндіруші ұйымдардың өткен күнтізбелік жыл үшін электр энергиясын өндіру мен өткізу шығындары, электр энергиясын өндіру мен өткізу көлемі бойынша есептерді жыл сайын уәкілетті органға беру бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
126-15) энергия өндіруші ұйымдардың келісімде келесі жылға көзделген инвестициялардың көлемі мен бағыттары туралы мәліметтерді жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;

«126-1) запрашивает и получает от энергопроизводящих организаций информацию об исполнении инвестиционных обязательств с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;
126-2) разрабатывает и утверждает перспективную схему размещения электрических мощностей;
126-3) проводит тендер на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
126-4) по итогам тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, заключает договор с победителем данного тендера;
126-5) определяет системному оператору победителя тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию, для заключения с ним договора о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию на тендерной основе, цену, объем и сроки покупки услуги по поддержанию готовности электрической мощности;
126-6) утверждает прогнозные балансы электрической энергии и мощности;
126-7) разрабатывает типовой договор электроснабжения;
126-8) разрабатывает типовой договор на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
126-9) разрабатывает типовой договор о покупке услуги по поддержанию готовности электрической мощности генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
126-10) разрабатывает правила проведения тендера на строительство генерирующих установок, вновь вводимых в эксплуатацию;
126-11) разрабатывает правила организации и функционирования рынка электрической мощности;
126-12) вносит в Правительство Республики Казахстан предложение об определении системного оператора;
126-13) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по заключению в установленном законодательством порядке соглашения с уполномоченным органом, исполнению предусмотренных в нем инвестиционных обязательств и ежегодного представления в уполномоченный орган отчета об их исполнении;
126-14) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по ежегодному представлению в уполномоченный орган отчета по затратам на производство и реализацию электрической энергии, объемам производства и реализации электрической энергии за предшествующий календарный год;
126-15) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по ежегодному опубликованию в средствах массовой информации сведения об объеме и направлениях инвестиций, предусмотренных соглашением на следующий год;

126-16) энергия өндіруші ұйымдардың келісімде өткен жыл үшін көзделген инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтерді жыл сайын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
126-17) энергия өндіруші ұйымдардың жария тыңдауларды өткізу туралы хабарландыруды жария тыңдауларды өткізгенге дейін кемінде күнтізбелік бес күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялай отырып, келісімдерді орындау нәтижелері бойынша жария тыңдауларды мемлекеттік органдардың, тұтынушылардың және олардың қоғамдық бірлестіктерінің, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерін, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыларды шақыра отырып, жыл сайын өткізу бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
126-18) энергия өндіруші ұйымдардың инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы ақпарат беру бойынша талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;»;
«343-1) ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық етуді жүзеге асырады;
343-2) ұлттық қауiпсiздiк жүйесiн жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
343-3) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз етедi;
343-4) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі мен оны қамтамасыз ету бойынша қолданылатын шаралар туралы халықты хабардар етеді, насихат және қарсы насихат жұмыстарын жүргізеді;
343-5) іс-әрекеттерi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тартады;».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов

126-16) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по ежегодному опубликованию в средствах массовой информации сведения об исполнении инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением за предыдущий год;
126-17) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по ежегодному проведению публичных слушаний по результатам выполнения соглашений с приглашением представителей государственных органов, потребителей и их общественных объединений, средств массовой информации, а также независимых экспертов с публикацией объявления о проведении публичных слушаний в средствах массовой информации не позднее чем за пять календарных дней до проведения публичных слушаний;
126-18) осуществляет государственный контроль за соблюдением энергопроизводящими организациями требований по представлению информации об исполнении инвестиционных обязательств;»;
«343-1) осуществляет руководство деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
343-2) вносит предложения по совершенствованию системы национальной безопасности;
343-3) обеспечивает соблюдение законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;
343-4) с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов информирует население о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведет пропагандистскую и контрпропагандистскую деятельность;
343-5) привлекает к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             С. Ахметов