Тарих және мәдениет ескерткiштерiнде археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 1641 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 605 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 605 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы» 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 7) тармақшасына және «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптарын және олардың сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі лицензиар;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қала мен астананың жергілікті атқарушы органдары тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыруға арналған лицензия беру жөнінде келiсім беруші органдар болып айқындалсын.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1641 қаулысымен
бекітілген
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және
(немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары және олардың сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптарында мыналар болуы тиіс:
Құжаттар тізбесі
Ескертпе
1
2
3
4
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі лицензияны алу үшін
1.
1) жоғары білімі («археология және этнология», «тарих») және археология саласында үш жылдан кем емес тиісті жұмыс өтілі бар, өтініш берушіде негізгі қызметкер болып табылатын ғылыми жетекшілер – заңды тұлғалар үшін;

О некоторых вопросах лицензирования деятельности по осуществлению археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 1641. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 605
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 605 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 7) статьи 17 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года «Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия» и подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
2. Определить:
1) Комитет по культуре Министерства культуры и информации Республики Казахстан лицензиаром по осуществлению археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;
2) местные исполнительные органы областей, города республиканского значения и столицы согласующими органами по выдаче лицензии на осуществление археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 1641
Квалификационные требования и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, для осуществления
археологических и (или) научно-реставрационных работ
на памятниках истории и культуры
№ п/п
Квалификационные требования
включают наличие:
Перечень документов
Примечание
1
2
3
4
Для получения лицензии по осуществлению археологических работ на
памятниках истории и культуры
1.
1) научных руководителей, имеющих высшее образование («археология и этнология», «история») и соответствующий стаж работы в области археологии не менее трех лет, являющихся основными работниками у заявителя – для юридических лиц;

2) өтініш берушінің жоғары білімі («археология және этнология», «тарих») және археология саласында үш жылдан кем емес тиісті жұмыс өтілі – жеке тұлғалар үшін
1) мамандығы және біліктілігі, дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы көрсетілген ақпараты бар мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес);
2) археология жұмыстары саласындағы жұмыс өтілін растайтын ақпараты бар (жұмыс орны, лауазымы, жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтың нөмірі және күні және (немесе) жеке еңбек шартының нөмірі және күні) мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
2.
тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру жөніндегі мамандандырылған жабдықтар
мыналар:
1) мамандандырылған жабдықтардың тізбесі;
2) жабдыққа меншік құқығы туралы ақпарат көрсетілген мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
3.
тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық жұмыстарды жүзеге асыру құқығына археология саласындағы ғылыми ұйымның ұсынымдары
ғылыми ұйымның ұсыным хаты
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыруға лицензия алу үшін
4.
1) өтініш берушінің жоғары немесе арнайы орта білімі («сәулет», «реставрациялау») және ғылыми-реставрациялау саласында үш жылдан кем емес тиісті жұмыс өтілі бар, өтініш берушіде негізгі қызметкер болып табылатын ғылыми жетекшілер – заңды тұлғалар үшін;
2) жоғары немесе арнайы орта білімі (сәулет, реставрациялау) және ғылыми-қалпына келтіру саласында үш жылдан кем емес тиісті жұмыс өтілі – жеке тұлғалар үшін
1) мамандығы және біліктілігі, дипломның нөмірі және берілген күні, оқу орнының атауы көрсетілген ақпараты бар мәліметтер нысаны (қосымшаға сәйкес);
2) ғылыми-реставрациялау жұмыстары саласындағы жұмыс өтілін растайтын ақпараты бар (жұмыс орны, лауазымы, жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтың нөмірі және күні және (немесе) жеке еңбек шартының нөмірі және күні) мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
5.
тарих пен мәдениет ескерткіштерінде ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес жабдықтар
мыналар:
1) осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес жабдықтардың тізбесі;
2) жабдыққа меншік құқығы туралы ақпарат көрсетілген мәліметтер нысаны (осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес)
Тарих және мәдениет
ескерткіштерінде археологиялық және
(немесе) ғылыми-реставрациялау
жұмыстарын жүзеге асыру үшін
қойылатын біліктілік талаптары және
олардың сәйкестігін растайтын
құжаттардың тізбесіне қосымша
Тарих және мәдениет ескерткіштерінде археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау жұмыстарын жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары бойынша мәліметтер нысаны

2) высшего образования («археология и этнология», «история») и соответствующего стажа работы в области археологии не менее трех лет у заявителя – для физических лиц
1) форма сведений, содержащих информацию о специальности и квалификации, номере и дате выдачи диплома, наименовании учебного заведения (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям);
2) форма сведений, содержащих информацию о наличии стажа работы в области археологических работ (место работы, занимаемые должности, номер и дата приказа о принятии на работу и увольнении с работы и/или номер и дата индивидуального трудового договора) (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
2.
специализированного оборудования по осуществлению археологических работ на памятниках истории и культуры
форма сведений с указанием:
1) перечня специализированного оборудования;
2) информации о правах собственности на оборудование (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
3.
рекомендации научной организации в области археологии на право осуществления археологических работ на памятниках истории и культуры
рекомендательное письмо научной организации
Для получения лицензии по осуществлению научно-реставрационных
работ на памятниках истории и культуры
4.
1) научных руководителей, имеющих высшее образование или средне-специальное образование («архитектура», «реставрация») и соответствующий стаж работы в области научно-реставрационных работ не менее трех лет, являющихся основными работниками у заявителя – для юридических лиц;
2) высшего образования или средне-специального образования («архитектура», «реставрация») и соответствующего стажа работы в области научно-реставрационных работ не менее трех лет у заявителя – для физических лиц
1) форма сведений, содержащих информацию о специальности и квалификации, номере и дате выдачи диплома, наименовании учебного заведения (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям);
2) форма сведений, содержащих информацию о наличии стажа работы в области научно-реставрационных работ (место работы, занимаемые должности, номер и дата приказа о принятии на работу и увольнении с работы и/или номер и дата индивидуального трудового договора) (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
5.
специализированного оборудования по осуществлению научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры
форма сведений с указанием:
1) перечня специализированного оборудования;
2) информации о правах собственности на оборудование (согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям)
Приложение
к квалификационным требованиям и
перечню документов,
подтверждающих соответствие им,
для осуществления археологических и
(или) научно-реставрационных работ
на памятниках истории и культуры
Формы сведений
о соответствии квалификационным требованиям для осуществления
археологических и (или) научно-реставрационных работ
на памятниках истории и культуры

1. Ғылыми жетекші:
1) мамандығының және біліктілігінің атауы ____________________;
дипломның нөмірі _____________________________________________;
дипломның берілген күні ______________________________________;
дипломды берген оқу орнының атауы ____________________________.
2) археологиялық және (немесе) ғылыми-реставрациялау саласындағы жұмыс өтілі ____________________________________________;
жұмыс орны ___________________________________________________;
атқаратын лауазымы ___________________________________________;
жұмысқа қабылдануы туралы бұйрықтың немесе жеке еңбек шартының нөмірі және күні ___________________________________________________;
жұмыстан босату туралы бұйрықтың нөмірі және күні ____________.
2. Мамандандырылған жабдықтар:
1) мамандандырылған жабдықтардың тізбесі _____________________;
2) мамандандырылған жабдықтарды сатып алу/сату/жалдау шартының нөмірі _____________________________________________________________;
жасалған күні ________________________________________________;
шарт жасалған тұлға (заңды және (немесе) жеке тұлғаның атауы)_
______________________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 1641 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. «Тарих пен мәдениет ескерткiштерiне археологиялық және (немесе) ғылыми-қалпына келтiру жұмыстарын жүзеге асыру жөнiндегi қызметтi лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 маусымдағы № 495 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 19, 221-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 маусымдағы № 610 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырудың 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 31, 316-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 252 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 10-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 25-26, 198-құжат).
4. «Тарих пен мәдениет ескерткіштеріне археологиялық және (немесе) ғылыми-қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және оған қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 14 маусымдағы № 495 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 қарашадағы № 1385 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 3, 72-құжат) күшi жойылды деп танылсын.

1. Научный руководитель:
1) наименование специализации и квалификации _________________;
номер диплома ________________________________________________;
дата выдачи диплома __________________________________________;
наименование учебного заведения, выдавшего диплом ____________.
2) стаж работы в области археологических и (или)
научно-реставрационных работ _______________________________________;
место работы _________________________________________________;
занимаемая должность _________________________________________;
номер и дата приказа о принятии на работу или индивидуального
трудового договора _________________________________________________;
номер и дата приказа об увольнении с работы __________________.
2. Специализированное оборудование:
1) перечень специализированного оборудования _________________;
2) номер договора купли/продажи/аренды специализированного
оборудования _______________________________________________________;
дата заключения ______________________________________________;
с кем заключен договор (наименование юридического и (или)
физического лица) __________________________________________________.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2012 года № 1641
Перечень утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня
2007 года № 495 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании деятельности по осуществлению археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 19, ст. 221).
2. Пункт 5 изменений и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2008 года № 610 «Некоторые вопросы Министерства культуры Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 31, ст. 316).
3. Пункт 10 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 252 «О некоторых вопросах Министерства культуры Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 25-26, ст. 198).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2011 года № 1385 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2007 года № 495 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований к деятельности по осуществлению археологических и (или) научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 72).