"Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды тіркеу және пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1641 қаулысына өзгерістер енгізу және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 желтоқсандағы № 1659 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 тамыздағы № 624 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.08.2015 № 624 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды тіркеу және пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 29 желтоқсандағы № 1641 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 12, 225-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы»;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары бекітілсін»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды тіркеу және пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдаланудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қаңтардағы № 19 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 3-4, 9-құжат);

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1641 "Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения" и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2012 года № 1659. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2015 года № 624
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2015 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2011 года № 1641 «Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 12, ст. 225) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения»;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения»;
Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2009 года № 19 «О некоторых вопросах использования радиочастотного спектра Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 3-4, ст. 9);

2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 маусымдағы № 613 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 20-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 342-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1659 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1641 қаулысымен
бекітілген
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын)
иелiкке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарды) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану, сондай-ақ азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігін есептеуді жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) иелікке беру, радиоэлектрондық құралдар (бұдан әрі – РЭҚ) мен жоғары жиілікті құрылғыларды (бұдан әрі – ЖЖҚ) пайдалану, сондай-ақ РЭҚ-ның электромагниттік үйлесімділігін (бұдан әрі – ЭМҮ) есептеуді жүргізудің жалпы тәртібін айқындайды.
Осы Қағидалардың талаптары байланыс қызметін көрсететін және (немесе) өндірістік қызметте РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ пайдаланатын барлық жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
Қағидаларда Халықаралық электр байланысы одағының 1988 жылғы 9 желтоқсандағы Радиобайланыс регламентінің (International Telecommunication Union, ITU, Мельбурн) ережелері және Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының ұсыныстары ескерілді.
Осы Қағидалар:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген тізбеге сәйкес РЭҚ пен ЖЖҚ-ға;
2) Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының ұсынымдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі радиожиілікпен қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың, мемлекеттік кәсіпорындардың РЭҚ пен ЖЖҚ-ға қолданылмайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) абоненттік құрылғы – абонент берген ақпаратты тарату немесе қабылдау үшін электр байланысы сигналдарын қалыптастыратын және байланыс операторының желісіне қосылатын жеке пайдаланылатын байланыс құралы;

2) пункт 20 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2010 года № 613 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 342).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2012 года № 1659
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2011 года № 1641
Правила
присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных
устройств, а также проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения 1. Общие положения
1. Правила присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также проведения расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения (далее – Правила) определяют общий порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов), эксплуатации радиоэлектронных средств (далее – РЭС) и высокочастотных устройств (далее – ВЧУ), а также проведения расчета электромагнитной совместимости (далее – ЭМС) РЭС гражданского назначения.
Требования настоящих Правил распространяются на всех физических и юридических лиц, оказывающих услуги связи и (или) использующих РЭС и (или) ВЧУ в производственной деятельности.
В Правилах учтены положения Регламента радиосвязи Международного союза электросвязи от 9 декабря 1988 года (International Communication Union, ITU, Мельбурн) и рекомендации Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан.
Действие настоящих Правил не распространяется:
1) на РЭС и ВЧУ согласно перечню, указанному в приложении 1 к настоящим Правилам;
2) на РЭС и ВЧУ государственных органов, государственных предприятий, находящиеся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан в соответствии с рекомендациями Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) абонентское устройство – средство связи индивидуального использования, формирующее сигналы электрической связи для передачи или приема заданной абонентом информации, и подключаемое к сети оператора связи;

2) РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ иесі – осы құралдар немесе құрылғылар меншігінде, шаруашылық жүргізу құқығында немесе жедел басқару құқығында не болмаса өзге заңды негізде (жалға алу, өтеусіз пайдалану) болатын заңды немесе жеке тұлға;
3) жоғары жиілікті құрылғы (ЖЖҚ) – телекоммуникация саласында пайдалануды қоспағанда, электромагниттік энергияны өнеркәсiптiк, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе басқа мақсаттарда шоғырландыруға және пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
4) өтініш беруші – жеке немесе заңды тұлға РЭҚ және (немесе) ЖЖҚ иесінің өкілі, не оның сенім білдірілген тұлғасы;
5) радиожиілік спектрін пайдаланушы – жиіліктер белдеуі немесе радиожиілік (радиожиілік арнасы) берілген (тағайындалған) жеке немесе заңды тұлға;
6) радиожиілік немесе радиожиілік арнасын иелікке беру – тиісті радиожиілік органы радиожиілік спектрін пайдаланушыға беретін радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсат, ол осы рұқсатта көрсетілген жиіліктер жолағын, радиоэлектронды құралды қолданумен радиожиілікті (радиожиілік арнасын) пайдалануға арналады;
7) жылжымалы радиоэлектрондық құрал – географиялық координаталарға тұрақты байланыстырылмаған радиоэлектрондық құрал;
8) радиожиілік спектрі (РЖС) – 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі ауқымдағы радиожиіліктердің белгілі бір жиынтығы;
9) радиоэлектрондық құрал (РЭҚ) – көмекші жабдықты қоса алғанда, радиотолқындарды таратуға және (немесе) қабылдауға арналған және бір немесе бірнеше таратушы және (немесе) қабылдаушы құрылғылардан не олардың құрамаларынан құралатын техникалық құрал;
10) электромагнитті үйлесімділік (ЭМҮ) – техникалық құралдың өзге техникалық құралдарға радиокедергілер жасамау және нақты пайдалану шарттарында өздеріне абайсызда келтірілген радиокедергілер әсер еткен кезде талап етілетін сапамен бір мезгілде қызмет ету қабілеті;
11) жиілікті бірлесіп пайдалану – екі немесе одан да көп пайдаланушылардың жиіліктерді пайдалануы;
12) стационарлық радиоэлектрондық құрал – тұрақты географиялық координаталары бар РЭҚ;
13) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Байланыс және ақпараттандыру комитеті;
14) радиожиілік ресурсы (РЖР) – белгілі бір аумақта эфирде жұмыс істеуге арналған, Халықаралық электр байланысы одағының талаптарын қанағаттандыратын және:
жиіліктердің диапазоны;
жиіліктердің қолданылатын спектрінің ені;
пайдаланылатын технологиялар, көрсетілген ресурсты пайдалануға рұқсат қолданысының уақыт кезеңі ескерілетін қолданыстағы және әлеуетті ықтимал жиілік тағайындауларының жиынтығы;

2) владелец РЭС и (или) ВЧУ – юридическое или физическое лицо, у которого эти средства или устройства находятся в собственности, на праве хозяйственного ведения или на праве оперативного управления, либо ином законном основании (аренда, безвозмездное пользование);
3) высокочастотное устройство (далее - ВЧУ) – оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
4) заявитель – физическое или юридическое лицо, представитель владельца РЭС и (или) ВЧУ либо его доверенное лицо;
5) пользователь радиочастотным спектром – физическое или юридическое лицо, которому присвоена (назначена) полоса частот или радиочастота (радиочастотный канал);
6) присвоение радиочастоты или радиочастотного канала – разрешение на использование радиочастотного спектра, выдаваемое соответствующим радиочастотным органом, пользователю радиочастотным спектром на использование указываемой в этом разрешении полосы частот, радиочастоты (радиочастотного канала) с применением радиоэлектронного средства;
7) подвижное радиоэлектронное средство – радиоэлектронное средство, не имеющее постоянной привязки к географическим координатам;
8) радиочастотный спектр (далее - РЧС) – определенная совокупность радиочастот в диапазоне от 3 кГц до 400 ГГц;
9) радиоэлектронное средство (далее - РЭС) – техническое средство, предназначенное для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств, либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;
10) электромагнитная совместимость (далее - ЭМС) – способность технических средств одновременно функционировать в реальных условиях эксплуатации с требуемым качеством при воздействии на них непреднамеренных радиопомех, и не создавать недопустимых радиопомех другим техническим средствам;
11) совместное использование частот – использование частот двумя и более пользователями;
12) стационарное радиоэлектронное средство – РЭС, имеющее постоянные географические координаты;
13) уполномоченный орган – Комитет связи и информатизации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
14) радиочастотный ресурс (далее - РЧР) – совокупность действующих и потенциально возможных частотных назначений на определенной территории, предназначенных для работы в эфире, удовлетворяющих требованиям Международного союза электросвязи, и учитывающий:
диапазон частот;
ширину занимаемого спектра частот;
используемые технологии, временной период действия разрешения на использование указанного ресурса;

15) ұйым – Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің «Телекоммуникация саласындағы техникалық сүйемелдеу және талдау орталығы» шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
3. Рұқсат құжаттарын рәсімдеу кезіндегі лауазымды адамдардың әрекеттеріне және әрекетсіздігіне Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көрсетілген тәртіп бойынша шағымдануға болады.
2. Жиілік белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын)
иелікке беру тәртібі
4. Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілетін радиоэлектрондық құралдардың (бұдан әрі – РЭҚ) тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізімде көрсетілген.
Телерадио хабарларын тарату мақсатында жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру тәртібі осы Қағидалардың 3-бөлімімен реттеледі.
5. Қазақстан Республикасының РЖС пайдалануға рұқсат немесе Қазақстан Республикасының туы астында жүзетін кемелер үшін радиожиілік спектрін пайдалануға кеме станциясының рұқсатын (бұдан әрі – кеме станциясының рұқсаты) алу үшін өтініш беруші радиожиілік ресурсы (бұдан әрі – РЖР) пайдаланылатын жердегі уәкілетті органның аумақтық органына (бұдан әрі – аумақтық орган) радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) иелікке беруге өтінім (бұдан әрі – өтінім) қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz. интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынуға тиіс. Әр байланыс түрі үшін жеке өтінім беріледі.
Өтінім қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған жағдайда, ұйым қызметкерлері өтінімді www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы аумақтық орган қызметкерінің ұсынуы үшін өңдейді. Уәкілетті орган, аумақтық орган мен Ұйым арасындағы кейінгі өзара іс-қимыл www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады.
6. Өтінім мынадай құжаттардан тұрады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтініш;
2) сұралып отырған радиожиіліктер белдеулерінің (номиналдың) негіздемесі келтірілетін түсіндірме жазба, онда жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптың) мақсаты мен сипаты, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалардың, пайдалануға жоспарланған РЭҚ ерекшеліктері, байланысты ұйымдастыру сызбасы егжей-тегжейлі баяндалады;
3) осы Қағидаларға 4567891011-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тиісті радиобайланыс түріне белгіленген үлгідегі РЭҚ-қа арналып толтырылған сауалнама (кеме станциялары үшін осы Қағидаларға 12-қосымшасына сәйкес техникалық деректері толтырылған сауалнама ұсынылады).

15) организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения «Центр технического сопровождения и анализа в области телекоммуникаций» Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан.
3. Действия или бездействие должностных лиц при оформлении разрешительных документов могут быть обжалованы в порядке, предусмотренном действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок присвоения полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов)
4. Перечень радиоэлектронных средств РЭС, на которые требуется получение разрешения на использование радиочастотного спектра, приведен в списке согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Порядок присвоения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания регулируется разделом 3 настоящих Правил.
5. Для получения разрешения на использование РЧС Республики Казахстан либо разрешения судовой станции на использование РЧС (далее – разрешения судовой станции) для судов, плавающих под флагом Республики Казахстан, заявителю необходимо представить в территориальный орган уполномоченного органа (далее – территориальный орган) по месту использования радиочастотного ресурса (далее – РЧР) заявку на присвоение полос (номиналов) радиочастот (далее – заявка) в бумажном и на электронном носителе или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. На каждый вид связи подается отдельная заявка.
В случае представления заявки на бумажном и электронном носителях, заявка обрабатывается сотрудниками организации для дальнейшей подачи сотрудником территориального органа посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. Последующее взаимодействие между уполномоченным органом, территориальным органом и организацией осуществляется посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.
6. Заявка состоит из следующих документов:
1) заявление установленного образца по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительная записка, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС, планируемых к применению, схема организации связи;
3) заполненная анкета на РЭС на соответствующий вид радиосвязи по форме согласно приложениям 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящим Правилам (для судовых станций предоставляется заполненная анкета с указанием технических данных согласно приложению 12 к настоящим Правилам).

7. Егер өтінім берілген белдеулер (номиналдар) радиожиілігі 1 ГГц-ке дейін болса, аумақтық орган радиожиілікті иелікке берудің қолда бар базасына сәйкес радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) іріктейді және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша техникалық қорытынды дайындайды және оны өтінімге қоса беріп, өтінім келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Ұйымға жолдайды.
Өтінім берілген радиожиілік белдеулері (номиналдары) (барлық байланыс түрлері бойынша (WLL) сымсыз радиоға қолжетімділік желілерінен басқа) 1 ГГц-тен асатын болса, аумақтық орган өтінімді келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде (техникалық қорытындысыз) Ұйымға қарауға жолдайды.
Сымсыз радиоға қолжетімділік желілеріндегі (WLL) өтінім берілген белдеулер (номиналдар) 1 ГГц жоғары болса, аумақтық орган өтінім келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органның қарауына жолдайды.
1 ГГц артық сымсыз радиоға қолжетімділік желілеріндегі (WLL) өтінім берілген белдеулерді (номиналдарды) уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қарап, нәтижесі бойынша өтінімді Ұйымға жолдайды.
Өтінім түгел жинақталмаған не өтінім берілген радиожиілік белдеулері (номиналдар) бос болмаған жағдайда аумақтық орган және (немесе) уәкілетті орган бас тартудың негізделген себептерін көрсетіп, өтінім келіп түскен кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінім берушіні (өтінім қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда) хабардар етеді.
Өтінімді қабылдаудан бас тарту өтінім берушіні тиісті ескертулерді түзеткеннен кейін қайтадан өтінім беру құқығынан айырмайды.
Ұйым аумақтық және (немесе) уәкілетті органнан өтінім келіп түскеннен кейін үш жұмыс күнінің ішінде РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есептеу рәсімін жүргізіп, оның нәтижесін аумақтық органға және (немесе) уәкілетті органға жібереді.
8. Алдын ала есептеу қорытындысы оң нәтиже берген жағдайда уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасы әскери басқармасының орталық атқарушы органы – Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен (бұдан әрі – Қорғаныс министрлігі) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қыркүйектегі № 1379 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлу кестесіне (бұдан әрі – Ұлттық кесте) не Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының шешімдеріне сәйкес (бұдан әрі – мүдделі ведомстволар) РЖР келісу рәсімін жүргізеді;

7. В случае, если заявлены полосы (номиналы) радиочастот до 1 ГГц, территориальный орган в соответствии с имеющейся базой радиочастотных присвоений подбирает полосы (номиналы) радиочастот и готовит техническое заключение по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, прикладывает к Заявке и направляет в течение трех рабочих дней с момента поступления заявку в организацию.
В случае, если заявлены полосы (номиналы) радиочастот (по всем видам связи, кроме сетей беспроводного радиодоступа (WLL) свыше 1 ГГц, территориальный орган направляет в течение трех рабочих дней с момента поступления заявку на рассмотрение в организацию (без технического заключения).
В случае, если заявлены полосы (номиналы) радиочастот на сети беспроводного радиодоступа (WLL) свыше 1 ГГц, территориальное подразделение направляет в течение трех рабочих дней с момента поступления заявку на рассмотрение в уполномоченный орган.
Заявленные полосы (номиналы) радиочастот на сети беспроводного радиодоступа (WLL) свыше 1 ГГц рассматриваются уполномоченным органом в течение трех рабочих дней с момента поступления заявки. Уполномоченный орган по результатам рассмотрения направляет заявку в организацию.
В случае некомплектности заявки либо занятости заявленных полос (номиналов) радиочастот, территориальный орган и (или) уполномоченный орган уведомляют заявителя (если заявка предоставлена на бумажном носителе) в течение двух рабочих дней с момента поступления заявки с обоснованием причин отказа.
Отказ в принятии заявки не лишает заявителя права на подачу повторной заявки после исправления соответствующих замечаний.
Организация после получения от территориального и (или) уполномоченного органа заявки в течение трех рабочих дней с момента поступления проводит процедуру предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ, результат которого направляет в территориальный орган и (или) уполномоченный орган.
8. В случае положительного результата предварительного расчета, уполномоченный орган проводит:
1) процедуру согласования РЧР с центральным исполнительным органом военного управления Республики Казахстан – Министерством обороны Республики Казахстан (далее – Министерство обороны) в соответствии с Таблицей распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года № 1379 (далее – Национальная таблица) либо решениями Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан (далее – заинтересованные ведомства);

2) кедергісіз жұмысты қамтамасыз ету мақсатында РЖР-тың шекаралас мемлекеттерімен халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізеді. Бұл рәсімді жүргізудің қажеттілігі РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала жүргізілген есептеу нәтижелері бойынша айқындалады. Егер РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есептеу кезінде Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аймақтарында орнату жоспарланып отырған РЭҚ және ЖЖҚ шекаралас мемлекеттің РЭҚ және ЖЖҚ кедергі келтіретіні анықталған болса, онда шекаралас мемлекеттер арасында жасалған келісімдерге және (немесе) Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес халықаралық үйлестіру жүргізу қажет.
9. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ алдын ала есебінің қорытындысы теріс нәтиже берген жағдайда, сондай-ақ өтінімдегі техникалық деректердің толтырылуы дұрыс емес және (немесе) сенімсіз болған жағдайда аумақтық орган және (немесе) уәкілетті орган Ұйымнан хабарлама келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде өтінім берушіні бас тартудың себептерін негіздеп, (өтінім қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда) хабардар етеді.
Өтінімді қабылдаудан бас тарту өтінім берушіні тиісті ескертулерді түзеткеннен кейін аумақтық органға және (немесе) уәкілетті органға қайтадан өтінім беру құқығынан айырмайды.
10. 8-тармақта көрсетілген рәсімдерді жүргізу қажет болмаған жағдайда, уәкілетті орган өтінім келіп түскен кезден бастап үш жұмыс күні ішінде Ұйымды Қағидалардың 4853-тармақтарында баяндалған рәсімдерге сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ сараптама қорытындысын қолданыстағы және жоспарланған, оның ішінде шекаралас мемлекеттердің РЭҚ және азаматтық мақсаттағы ЖЖҚ-мен (бұдан әрі – ЭМҮ қорытындысы) ресімдеу қажеттілігі туралы ескертеді.
11. Ұйымның ЭМҮ қорытындысын рәсiмдеу мерзiмi Ұйым мен өтінім беруші арасында РЭҚ ЭМҮ есебін жүргізу қызметін көрсету шартына қол қойылғаннан және ақысы төленгеннен кейін келісу рәсімінің оң нәтижесі туралы уәкiлеттi органнан хабарлама келiп түскен күннен бастап он жұмыс күнінен аспайды. Ұйым ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасын өтiнiм берушiге береді немесе жолдайды, уәкiлеттi органға ЭМҮ қорытындысын бергені туралы хабарлайды.
12. Келісу рәсімін жүргізу үшін уәкілетті орган Қорғаныс министрлігіне осы Қағидалардың 8-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтінім жібереді.
13. Сұрау салуды қарастыру мерзімі материалдар келіп түскен кезден бастап жиырма жұмыс күнінен аспайды. Егер өтінім берген радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) келісуге болмайтын болса, Қорғаныс министрлігі және (немесе) мүдделі ведомстволар уәкілетті органға негізделген бас тартуды жазбаша түрде жолдайды.

2) процедуру международной координации РЧС с приграничными государствами в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС и ВЧУ без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ. Если при расчете ЭМС РЭС и ВЧУ выявится, что планируемое к установке в приграничных зонах Республики Казахстан РЭС и ВЧУ будет оказывать помеху на РЭС и ВЧУ приграничного государства, то согласно Соглашениям между сопредельными государствами и (или) Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи требуется проведение международной координации.
9. При отрицательном результате предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ, а также в случаях недостоверности и (или) некорректности заполнения технических данных в заявке, территориальный орган и (или) уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента поступления уведомления от организации извещает заявителя (если заявка предоставлена на бумажном носителе) с обоснованием причин отказа.
Отказ не лишает заявителя права на подачу повторной заявки в территориальный орган и (или) уполномоченный орган после исправления соответствующих замечаний.
10. В случае отсутствия необходимости проведения процедур, указанных в пункте 8 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента поступления заявки уведомляет организацию о необходимости оформления заключения экспертизы ЭМС РЭС и ВЧУ с действующими и планируемыми РЭС и ВЧУ гражданского назначения, в том числе приграничных стран (далее – заключение ЭМС) в соответствии с процедурой, изложенной в пунктах 48-53 настоящих Правил.
11. Срок оформления заключения ЭМС организацией составляет не более десяти рабочих дней после подписания договора между организацией и заявителем и произведения оплаты за оказание услуги расчета ЭМС РЭС с момента поступления уведомления от уполномоченного органа о положительном результате процедуры согласования. Оригинал заключения ЭМС выдается организацией либо направляется заявителю, а также уведомляет уполномоченный орган о выдаче заключения ЭМС.
12. Для проведения процедуры согласования уполномоченный орган направляет заявку в Министерство обороны в соответствии с подпунктом 1) пункта 8 настоящих Правил.
13. Срок рассмотрения запроса составляет не более двадцати рабочих дней с момента поступления материалов. Если заявленные полосы (номиналы) радиочастот не могут быть согласованы, Министерство обороны и (или) заинтересованные ведомства направляют в уполномоченный орган обоснованный письменный отказ.

14. Жиiлiктердi иелiкке беру Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқаруды, қорғанысты, қауiпсiздiктi және құқықтық тәртiпті қорғауды қамтамасыз ету мүддесiне орай байланыс саласындағы қызметтi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң басқа жиiлiктерге көшуiне байланысты залалдарын бiр мезгiлде өтей отырып өзгертiлуi мүмкiн. Бұл ретте шығындарды жиіліктер берілетін пайдасына пайдаланушы өтейді.
15. Көрсетілген мерзім ішінде жазбаша жауап болмаған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді қарау мерзімінің аяқталғаны туралы хабарлама жолдайды. Қорғаныс министрлігі және (немесе) мүдделі ведомстволар бес жұмыс күні ішінде хабарламаға жауап жолдауға міндетті.
16. Мыналарды:
1) Қазақстан Республикасының радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының ұсынымдары негізінде уәкілетті орган беретін, бұрын Қорғаныс министрлігімен келісілген;
2) Ұлттық кестеде «АЗ» санаты ретінде көрсетілген азаматтық пайдаланушылардың РЭҚХ басымды пайдаланылуы үшін арналған;
3) кеме станцияларын – Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентімен бекітілген радиожиілік спектрін пайдалануға кеме станциясының рұқсаты;
4) егер РЭҚ пен ЖЖҚ техникалық параметрлері мен орнатылған орны өзгермесе, бұрын келісілген радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) келісу рәсімдерін жүргізу талап етілмейді.
17. Шекаралас мемлекеттермен жиілікті халықаралық үйлестіру рәсімін өткізу қажет болған кезде уәкілетті орган өтінім берушіні өтінімді қарау мерзімінің ұзартылатыны туралы (өтінім қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда) хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының шекара маңындағы аймақтарында радиожиіліктер белдеуін (номиналдарды) халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізуді уәкілетті орган шекаралас мемлекеттер арасында жасалған келісімдерге және (немесе) 1988 жылғы 9 желтоқсандағы (Мельбурн қаласы) Халықаралық электр байланысы одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте өтінімді қарау мерзімі төрт айдан аспайды.
18. Радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерін жүргізгеннен кейін уәкілетті орган:
1) нәтиже оң болған жағдайда келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерін жүргізу нәтижесі бойынша хабарлама алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Ұйымға өтінім берілген радиожиілік белдеулеріне (номиналдарына) ЭМҮ қорытындысын ресімдеу үшін хабарлама жолдайды. ЭМҮ қорытындысы осы Қағидалардың 11-тармағында сипатталған рәсімге сәйкес ресімделеді;

14. Частотные присвоения могут быть изменены в интересах обеспечения государственного управления, обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республике Казахстан с одновременным возмещением хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в области связи, ущерба, связанного с переходом на другие частоты. При этом, затраты возмещаются тем пользователем, в пользу которого высвобождаются частоты.
15. При отсутствии письменного ответа в течение указанного срока уполномоченный орган направляет уведомление об истечении срока рассмотрения заявки. Министерство обороны и (или) заинтересованные ведомства обязаны в течение пяти рабочих дней направить ответ на уведомление.
16. Проведение процедуры согласования не требуется для полос (номиналов) радиочастот:
1) ранее согласованных Министерством обороны, выделяемых уполномоченным органом на основании рекомендаций Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан;
2) предназначенных для преимущественного использования РЭС гражданскими пользователями, указанных в Национальной таблице как категория «ГР»;
3) судовой станции – разрешение судовой станции на использование радиочастотного спектра, утвержденная Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи;
4) ранее согласованные полосы (номиналы) радиочастот, в случае, если не изменились технические параметры, назначение и место установки РЭС и ВЧУ.
17. При необходимости проведения процедуры международной координации частот с сопредельными государствами уполномоченный орган уведомляет заявителя о продлении срока рассмотрения заявки (если заявка предоставлена на бумажном носителе).
Проведение процедуры международной координации полос (номиналов) радиочастот в приграничных зонах Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом в соответствии с заключенными соглашениями между сопредельными государствами и (или) Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи от 9 декабря 1988 года (Мельбурн). Срок рассмотрения заявки, при этом, составляет не более четырех месяцев.
18. После проведения процедуры согласования полос (номиналов) радиочастот и (или) международной координации уполномоченный орган:
1) при положительных результатах в течение трех рабочих дней с момента получения уведомления по результатам проведении процедуры согласований и международной координации, направляет уведомление в организацию для оформления заключения ЭМС для заявленных полос (номиналов) радиочастот. Заключения ЭМС оформляется согласно процедуре, описанной в пункте 11 настоящих Правил;

2) келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерінің нәтижелері теріс болған кезде уәкілетті орган РЖР тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Бұл жағдайда уәкілетті орган аумақтық органға, Ұйымға және өтінім берушіге бұл туралы (өтінім қағаз тасығышта ұсынылған жағдайда) хабарлайды.
19. Уәкілетті орган ЭМҮ қорытындысының берілгені туралы хабарлама алғаннан кейін ЭМҮ қорытындысының көшірмесі келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес РЖС пайдалануға рұқсатты ресімдеп, осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес кодтар береді.
РЖС пайдалануға құқықты конкурстық негізде алған жағдайда байланыс операторына аумақты елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме жүкетеледі, бұл ретте РЖС пайдалануға рұқсат осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес рәсімделеді.
20. Кесімделген РЖС пайдалануға рұқсатты немесе РЖС пайдалануға кеме станциясының рұқсатын (түпнұсқасын) уәкілетті орган www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы қол қойылған күні РЖС пайдаланылатын жердегі аумақтық органға жолдайды.
21. РЖС пайдалануға рұқсатты уәкілетті орган келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімге береді.
22. РЖС пайдалану үшін берілген рұқсатты тиісті аумақтық орган жыл сайын, өтініш беруші РЖС пайдалануға мемлекеттік бюджетке жылдық төлемінің бірінші бөлігін төлегенін растайтын құжатты ұсынғаннан кейін келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімін көрсетіп ұзартады. Ұзарту туралы жазба аумақтық орган бастығының қолымен және мөрімен расталады. Егер РЖС пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) ресімделген болса, ол аумақтық орган бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
РЖС пайдалануға рұқсатты ұзартудан:
1) радиожиілік спектрін үш тоқсан пайдаланғаны үшін төлемақы мемлекеттік бюджетке дер кезінде төленбеген жағдайда;
2) аумақтық орган жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған, сондай-ақ белгіленген уақытта аумақтық органда радиожиілік белдеулерінде (номиналдарында) жұмыс істейтін РЭҚ және ЖЖҚ, пайдалануға енгізудің актісі болмаған жағдайда;
3) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес Қорғаныс министрлігі жиіліктерді иелікке беруді өзгерту жөнінде шешім қабылдаған жағдайда бас тартылады.

2) при отрицательных результатах процедуры согласования и (или) международной координации уполномоченный орган принимает решение об отказе в присвоении РЧР. В этом случае уполномоченный орган уведомляет об этом территориальный орган, организацию и заявителя (если заявка предоставлена на бумажном носителе).
19. После получения уведомления о выдаче заключения ЭМС уполномоченный орган оформляет разрешение на использование РЧС согласно приложению 14 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней с момента поступления копии заключения ЭМС с присвоением кодов согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
В случае получения права на использование радиочастотного спектра на конкурсной основе, на оператора связи возлагаются обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов, при этом разрешение на использование радиочастотного спектра оформляются согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
20. Оформленное разрешение на использование РЧС или разрешение судовой станции на использование РЧС (оригинал) направляется в день подписания уполномоченным органом посредством интернет-ресурса www.elicense.kz в территориальный орган по месту использования РЧС.
21. Разрешение на использование РЧС выдается уполномоченным органом сроком до 25 марта следующего календарного года.
22. Разрешение на использование РЧС продлевается соответствующим территориальным органом по месту использования РЧР ежегодно с указанием срока действия до 25 марта следующего календарного года после предоставления подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет первой части годовой платы за использование РЧС. Запись о продлении заверяется подписью начальника и печатью территориального органа. Если разрешение на использование РЧС оформлено в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), то оно заверяется электронной цифровой подписью начальника территориального органа.
В продлении разрешения на использование РЧС отказывается, в случаях:
1) несвоевременной уплаты в государственный бюджет платы за три квартала использования радиочастотного спектра;
2) неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра проводимого территориальным органом, а также отсутствия акта ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ, работающих на данных полосах (номиналах) радиочастот в территориальном органе в течение указанного времени;
3) принятия решения по изменению частотных присвоений Министерством обороны согласно пункту 14 настоящих Правил.

23. РЖС пайдалануға рұқсатты немесе РЖС пайдалануға кеме станциясының рұқсатын алған аумақтық орган оларды алған сәттен бастап үш күндік мерзімде тіркейді, өтініш берушіге хабарлайды, сондай-ақ РЖС пайдалануға төлем сомасын көрсетіп (жылдың қалған мерзіміне) белгіленген үлгідегі РЖС пайдалануға мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеуге хабарлама жазады және табыстайды. РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеу өтініш берушінің тіркелген орны бойынша жүргізіледі.
24. Егер өтініш беруші өтінімді қағаз тасығышта ұсынған болса, www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы ресімделген РЖС пайдалануға рұқсат иесіне немесе өтініш берушіге (не РЖС рұқсатын алу құқығына сенімхат бойынша оның өкіліне) және ұсынылған хабарламаға сәйкес РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленгенін растайтын құжатты ұсынғаннан кейін беріледі.
РЖС пайдалануға қол қойылған рұқсат және РЖС пайдалануға кеме станциясының рұқсаты www.elicense.kz интернет-ресурсына келіп түскеннен кейін өтініш беруші аумақтық органнан мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеуге хабарлама алады және ұсынылған хабарламаға сәйкес РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
25. Көрмелер, спорттық жарыстар, ғылыми-зерттеу және эксперименталдық жұмыстарды, сондай-ақ алты айға дейінгі мерзімге өзге де іс-шараларды өткізу кезеңіне уәкілетті орган азаматтық мақсаттағы РЖС үшін радиожиіліктер белдеулерін (номиналдарын) келісу рәсімдерін жұмыс тәртібімен, кейіннен құжаттамалық растау арқылы жедел жүзеге асырады. Мұндай жағдайда уәкілетті орган осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес өтініш беруші көрсеткен мерзімге РЖС пайдалануға уақытша рұқсат береді.
26. Радиожиіліктер белдеулерін (номиналдарды) бірлесіп пайдалануға тек РЖР-дің негізгі пайдаланушысының жазбаша келісімімен және өндірістік мақсатта ғана пайдалану үшін рұқсат етіледі. РЖР әрбір пайдаланушыға РЖС-ін пайдалануға жеке рұқсат ресімделеді.
27. РЖС-ін бірлесіп пайдаланған жағдайда мемлекеттік бюджетке төлемақы төлеуді әрбір пайдаланушы тең шарттарда жеке жүргізеді. РЖС пайдалануға рұқсатты бірінші алған пайдаланушы негізгі пайдаланушы болып саналады.
28. Егер РЭҚ және ЖЖҚ техникалық параметрлері мен тағайындалуы өзгермеген болса, мынадай жағдайларда келісу рәсімін өткізбей, РЖС пайдалануға рұқсат қайта ресімделеді:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы өзгерген;

23. Территориальный орган, получивший разрешение на использование РЧС или разрешения судовой станции на использование РЧС, регистрирует их и в трехдневный срок с момента их получения извещает заявителя, а также выписывает и выдает извещение на уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС установленной формы с указанием суммы платы за использование РЧС (за оставшийся период года). Уплата в государственный бюджет платы за использование РЧС осуществляется по месту регистрации заявителя.
24. Если заявитель подал заявку на бумажном носителе, оформленное посредством интернет-ресурса www.elicense.kz разрешение на использование РЧС выдается владельцу или заявителю (либо их представителю по доверенности на получение разрешения РЧС) после представления документа, подтверждающего уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС согласно выставленному извещению.
После поступления подписанного разрешения на использование РЧС или разрешения судовой станции на использование РЧС в интернет-ресурс www.elicense.kz заявитель получает извещение на уплату в государственный бюджет платы в территориальном органе и предоставляет документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС согласно выставленному извещению.
25. На период проведения выставок, спортивных соревнований, научно-исследовательских и экспериментальных работ, а также других мероприятий сроком до шести месяцев уполномоченный орган осуществляет процедуру согласования полос (номиналов) радиочастот для РЭС гражданского назначения, оперативно в рабочем порядке с последующим документальным подтверждением результата согласования. В данном случае, уполномоченным органом выдается временное разрешение на использование РЧС согласно приложению 17 к настояшим Правилам на срок, указанный заявителем.
26. Совместное использование полос (номиналов) радиочастот разрешается при условии письменного согласия основного пользователя РЧР и только для использования в производственных целях. На каждого пользователя РЧР оформляется отдельное разрешение на использование РЧС.
27. Уплата в государственный бюджет при совместном использовании РЧС производится отдельно каждым пользователем на равных условиях. Основным пользователем является пользователь, получивший разрешение на использование РЧС первым.
28. Разрешение на использование РЧС переоформляется без проведения процедуры согласования, если не изменились технические параметры и назначение РЭС и ВЧУ, в случаях:
1) изменения фамилии, имени, отчества физического лица или наименования юридического лица;

2) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып табылған;
3) РЖС пайдалану рұқсат лицензияның ажырамас бөлігі болып табылатын байланыс саласындағы қызметке лицензия алған (және/немесе қайта ресімдеген);
4) РЖС пайдалану үшін ұзарту жолдары аяқталған болса (егер РЖС-ін пайдалануға рұқсат алдында қағаз түрінде алынған жағдайда).
29. Қалған жағдайларда РЖС пайдалануға рұқсат қайта ресімделмейді және РЖС пайдалануға рұқсат алу рәсімі қайтадан өткізілуі тиіс.
30. РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу, оның күшін жою және телнұсқасын алу үшін өтінім беруші аумақтық органға қажетті құжаттарды қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынады.
Өтінім қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған жағдайда, Ұйым қызметкерлері өтінімді www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы аумақтық орган қызметкері ұсынуы үшін өңдейді. Уәкілетті орган, аумақтық орган мен Ұйым арасындағы кейінгі өзара іс-қимыл www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады.
Құжаттарды алған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде аумақтық орган оларды одан әрі РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу, күшін жою немесе телнұсқасын алу үшін уәкілетті органға жолдайды.
Уәкілетті орган аумақтық органнан өтінім келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдейді, күшін жояды және телнұсқасын береді.
31. РЖС пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу үшін өтініш беруші мынадай құжаттар ұсынады:
1) өтініш;
2) түсіндірме жазба;
3) РЖС пайдалануға рұқсаттың түпнұсқасы. РЖС пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, аталған құжаттың қажеті жоқ;
4) ЭМҮ қорытындысының көшірмесі. РЖС пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, аталған құжаттың қажеті жоқ;
5) РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленгенін растайтын құжат;
6) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, құқықтық мұрагерлікті растайтын құжат.
32. РЖС пайдалануға рұқсат жоғалған жағдайда, оның телнұсқасы беріледі, бұл ретте өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш;
2) РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленгенін растайтын құжат.
33. Пайдаланушы РЖС пайдаланудан бас тартқан жағдайда, РЖС пайдаланушы аумақтық органға РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою үшін мынадай құжаттарды қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынады:

2) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
3) получения (и/или переоформлении) лицензии на деятельность в области связи, так как разрешение на использование РЧС является неотъемлемой частью лицензии;
4) окончания строк для продления разрешения на использование РЧС (в случае, если разрешение на использование РЧС ранее было выдано в бумажном виде).
29. В остальных случаях разрешение на использование РЧС не переоформляется и подлежит проведению повторной процедуры получения разрешения на использование РЧС.
30. Для переоформления, аннулирования и получения дубликата разрешения на использование РЧС заявитель подает необходимые документы в территориальный орган на бумажном и электронном носителях, или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.
В случае представления заявки на бумажном и электронном носителях, заявка обрабатывается сотрудниками организации для дальнейшей подачи сотрудником территориального органа посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. Последующее взаимодействие между уполномоченным органом, территориальным органом и организацией осуществляется посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.
В течение трех рабочих дней с момента получения документов территориальный орган направляет их в уполномоченный орган для дальнейшего переоформления, аннулирования и получения дубликата разрешения на использование РЧС.
Уполномоченный орган в срок не более десяти рабочих дней с момента поступления заявки от территориального органа переоформляет, аннулирует и выдает дубликат разрешения на использование РЧС.
31. Для переоформления разрешения на использование РЧС заявитель подает следующие документы:
1) заявление;
2) пояснительную записку;
3) оригинал разрешения на использование РЧС. В случае получения разрешения на использование РЧС в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), данный документ не требуется;
4) копию заключения ЭМС. В случае получения разрешения на использование РЧС в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), данный документ не требуется;
5) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС;
6) документ, подтверждающий правопреемство, – в случае реорганизации юридического лица.
32. В случае утери разрешения на использование РЧС, выдается дубликат, при этом, заявитель подает следующие документы:
1) заявление;
2) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС.
33. В случае отказа от использования РЧС, пользователь РЧС подает в территориальный орган следующие документы на аннулирование разрешения на использование РЧС на бумажном и электронном носителях, или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz:

1) бас тарту себептері көрсетілген өтініш;
2) РЖС пайдалануға рұқсаттың түпнұсқасы. РЖС пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, аталған құжаттың қажеті жоқ;
3) күшін жойған кезге дейін РЖС пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақы төленгенін растайтын құжат;
4) РЭҚ пайдалану құқығына рұқсат бар болған жағдайда демонтаждау актісі.
Өтінім қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған жағдайда, Ұйым қызметкерлері өтінімді кейіннен www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы аумақтық орган ұсынуы үшін өңдейді. Уәкілетті орган, аумақтық орган мен Ұйым арасындағы кейінгі өзара іс-қимыл www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады.
34. РЖС пайдалануға рұқсат мынадай жағдайларда күшін жою үшін алынады:
1) радиожиілік спектрі пайдаланылған үш тоқсан үшін мемлекеттік бюджетке төлем уақтылы төленбеген жағдайда;
2) аумақтық орган жүргізетін радиожиілік спектрі мониторингінің нәтижелерімен расталатын радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) жыл бойы пайдаланбаған, сондай-ақ белгіленген уақытта аумақтық органда радиожиілік белдеулерінде (номиналдарында) жұмыс істейтін РЭҚ және ЖЖҚ, пайдалануға енгізу актісі болмаған жағдайда;
3) РЖС пайдалануға рұқсат берілген күнінен бастап үш ай ішінде өтініш беруші РЖС пайдалануға рұқсатты талап етпеген жағдайда.
35. РЖР пайдаланушының өзіне бекітілген радиожиілік белдеулерін (номиналдарын) уақытша немесе тұрақты пайдалануға басқа пайдаланушыларға беруіне тыйым салынады.
36. Пайдаланудан бас тартылған және күші жойылған жиіліктерді қайтадан иелікке беруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
3. Телерадио хабарларын тарату мақсатында жиiлiктер
белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) иелiкке
беру тәртібі
37. Телевизиялық немесе радио хабарларын тарату ұйымдары (бұдан әрі – өтініш беруші) телерадио тарату мақсатында жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру бойынша өткізілетін конкурс нәтижелері бойынша айқындалатын телевизия және (немесе) радиохабар тарату құқығын алғаннан кейін РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық органға РЖС пайдалануға рұқсат ресімдеу үшін өтінімді (бұдан әрі – өтінім) қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынады.
Өтінім қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған жағдайда, Ұйым қызметкерлері өтінімді www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы аумақтық орган ұсынуы үшін өңдейді. Уәкілетті орган, аумақтық орган және Ұйым арасындағы кейінгі өзара іс-қимыл www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы жүзеге асырылады.

1) заявление с указанием причины отказа;
2) оригинал разрешения на использование РЧС. В случае получения разрешения на использование РЧС в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), данный документ не требуется;
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС до момента аннулирования;
4) акт демонтажа при наличии разрешения на право эксплуатации РЭС.
В случае представления заявки на бумажном и электронном носителях, заявка обрабатывается сотрудниками организации для дальнейшей подачи территориальным органом посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. Последующее взаимодействие между уполномоченным органом, территориальным органом и организацией осуществляется посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.
34. Разрешение на использование РЧС изымается для аннулирования, в случаях:
1) несвоевременной уплаты в государственный бюджет платы за три квартала использования радиочастотного спектра;
2) неиспользования полос (номиналов) радиочастот в течение года, которое подтверждается результатами мониторинга радиочастотного спектра проводимого территориальным органом, а также отсутствия акта ввода в эксплуатацию РЭС, работающих на данных полосах (номиналах) радиочастот в территориальном органе в течение указанного времени;
3) невостребования заявителем разрешения на использование РЧС в течение трех месяцев с момента выдачи разрешения на использование РЧС.
35. Передача пользователем РЧР закрепленных за ним полос (номиналов) радиочастот во временное или постоянное использование другим пользователям запрещается.
36. Повторное присвоение отказных от использования и аннулированных частот осуществляется уполномоченным органом.
3. Порядок присвоения полос частот, радиочастот
(радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания
37. Телевизионные или радиовещательные организации (далее – заявитель) после получения права на телевизионное и (или) радиовещание, которое определяется по результатам проведенного конкурса по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) для целей телерадиовещания, подают в территориальный орган по месту использования РЧС заявку на радиочастотное присвоение для оформления разрешения на использование РЧС на бумажном и электронном носителях, или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz (далее – заявка).
В случае представления заявки на бумажном и электронном носителях, заявка обрабатывается сотрудниками организации для дальнейшей подачи территориальным органом посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. Последующее взаимодействие между уполномоченным органом, территориальным органом и организацией осуществляется посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.

38. Өтінім мынадай құжаттардан тұрады:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтініш;
2) сұралып отырған жиіліктер белдеулерінің негіздемесі келтірілетін, жоспарланып отырған радиожелінің (радиотораптың) мақсаты мен сипаты, пайдалануға жоспарланған РЭҚ техникалық көрсеткіштері, байланысты ұйымдастыру сызбасы бар егжей-тегжейлі баяндалатын түсіндірме жазбахат;
3) осы Қағидаларға 8 және/немесе 9-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша тиісті тарату түріне белгіленген үлгідегі РЭҚ-қа арналып толтырылған сауалнама.
39. Өтінішті аумақтық орган оны тіркеген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарастырады және уәкілетті органға жолдайды.
Өтініш толық жинақталғанда, аумақтық орган бас тартудың негізделген себептерін көрсетіп, өтініш берушіге өтініш келіп түскен сәтінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде (өтініш беруші өтінімді қағаз тасығышта ұсынған жағдайда) хабарлайды.
Өтінішті қайтадан ұсынған жағдайда, оны қарастыру мерзімі жаңартылады.
40. Уәкілетті орган өтініш тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қарастырады және ЭМҮ қорытындысын алу үшін Ұйымға жолданады.
41. ЭМҮ қорытындысын Ұйыммен ресiмдеу мерзiмi РЭҚ ЭМҮ шартына қол қою және ақысын төлеу мерзімін есепке алмағанда, он жұмыс күнінен аспайды. Ұйым ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасын өтiнiш берушiге береді немесе жолдайды, сондай-ақ уәкiлеттi органға ЭМҮ қорытындысын бергені туралы хабарлайды.
42. Уәкілетті орган ЭМҮ қорытындысын алғаны туралы хабарламаны алғаннан кейін жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi (радиожиiлiк арналарын) иелiкке беруді жүзеге асырады және осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес өтінім келіп түскен сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде РЖС пайдалануға сәйкес рұқсатты ресімдейді.
43. Жиілік номиналдары және/немесе РЭҚ техникалық параметрлері өзгерген жағдайда байланыс саласындағы уәкілетті орган:
1) Қорғаныс министрлігімен РЖС келісу рәсімін жүргізеді;
2) кедергісіз жұмысты қамтамасыз ету мақсатында РЖС-тың шекаралас мемлекеттермен халықаралық үйлестіру рәсімін жүргізеді, оны жүргізудің қажеттілігі РЭҚ ЭМҮ алдын ала жүргізілген есептеу бойынша айқындалады.
РЖС-тың шекаралас мемлекеттермен халықаралық үйлестіруді жүргізген кезде уәкілетті орган өтініш білдірушіге өтінішті қарастыру мерзімі ұзартылғаны туралы алдын ала хабарлама (өтініш беруші өтінімді қағаз тасығышта ұсынған жағдайда) жібереді.
РЖС-ты Қорғаныс министрлігімен келісу және РЖС-ты шекаралас мемлекеттермен халықаралық үйлестіруді жүргізу қорытындылары бойынша уәкілетті орган РЖС пайдалануға рұқсатты ресімдейді. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер бойынша уәкілетті орган РЖС пайдалануға рұқсат беруден бас тартады.

38. Заявка состоит из:
1) заявления установленного образца по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) пояснительной записки, в которой приводится обоснование запрашиваемой полосы частот, подробно излагаются сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии), технические параметры РЭС, планируемых к применению, схема организации связи;
3) заполненной анкеты на РЭС на соответствующий вид вещания по форме согласно приложениям 8 и/или 9 к настоящим Правилам.
39. Заявка рассматривается территориальным органом в течение трех рабочих дней со дня ее регистрации и направляется в уполномоченный орган.
В случае некомплектности заявки, территориальный орган уведомляет заявителя (если заявка предоставлена заявителем на бумажном носителе) в течение двух рабочих дней с момента поступления заявки с обоснованием причин отказа.
При повторном представлении заявки срок ее рассмотрения возобновляется.
40. Заявка рассматривается уполномоченным органом в течение трех рабочих дней со дня ее регистрации и направляется в организацию для получения заключения ЭМС.
41. Срок оформления заключения ЭМС организацией составляет не более десяти рабочих дней без учета времени на подписание и оплату договора на ЭМС РЭС. Организация выдает либо направляет заявителю оригинал заключения ЭМС, а также уведомляет уполномоченный орган о выдаче заключения ЭМС.
42. После получения уведомления о выдаче заключения ЭМС уполномоченный орган осуществляет присвоение полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) и оформляет разрешение на использование РЧС согласно приложению 14 к настоящим Правилам в течение пяти рабочих дней с момента поступления заявки.
43. В случае изменения номиналов частот и/или технических параметров РЭС, уполномоченный орган в области связи проводит:
1) процедуру согласования РЧС с Министерством обороны;
2) процедуру международной координации РЧС с приграничными государствами в целях обеспечения бесперебойной работы РЭС без помех, необходимость которой определяется по результатам проведенного предварительного расчета ЭМС РЭС.
При проведении международной координации РЧС с приграничными государствами уполномоченный орган предварительно направляет заявителю уведомление о продлении срока рассмотрения заявления (если заявка предоставлена заявителем на бумажном носителе).
По итогам согласования РЧС с Министерством обороны и проведения международной координации РЧС с приграничными государствами уполномоченный орган оформляет разрешение на использование РЧС. В выдаче разрешения на использование РЧС уполномоченный орган отказывает по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан.

44. РЖС пайдалану үшін ресімделген рұқсатты уәкілетті орган РЖС пайдалану орны бойынша аумақтық органға www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы қол қойылған күні жолдайды.
45. Егер өтініш беруші өтінімді қағаз тасығышта ұсынған болса, www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы ресімделген РЖС пайдалануға рұқсат иесіне не өтінім берушіге (немесе сенімхат бойынша өкіліне), сондай-ақ ол РЖС рұқсат алу құқығына Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдалану рұқсатын алу үшін алым немесе РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төленген төлемді растайтын құжатты ұсынғаннан кейін беріледі.
Егер, РЖС пайдалану үшін рұқсат электрондық түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) ресімделген жағдайда, өтініш беруші аумақтық органнан мемлекеттік бюджетке төленетін төлем хабарламасын алып, Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдалану рұқсатын алу үшін алым немесе РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төленген төлемді растайтын құжатты ұсынады.
46. РЖС пайдалану үшін рұқсат келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімге беріледі.
47. РЖС пайдалану үшін берілген рұқсат РЖС пайдалану орны бойынша тиісті аумақтық бөлімшеде өтініш беруші РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке жылдық төлемінің бірінші бөлігін төлегендігін растайтын құжатты ұсынғаннан кейін келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімі көрсетіліп ұзартылады. РЖС пайдалануға рұқсат аумақтық бөлімше бастығының қолымен және мөрімен расталады. Егер РЭҚ пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) ресімделген болса, ол аумақтық орган бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
48. РЖС пайдалану үшін рұқсат келісу рәсімін жүргізбей, егер РЭҚ техникалық параметрлері өзгермесе, мынадай жағдайларда қайта ресімделеді:
1) жеке тұлғаның аты, тегі, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы өзгергенде;
2) егер заңды тұлға қайта құрылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болса;
3) РЖС пайдалану үшін рұқсат лицензияның ажырамас бөлігі болып табылатындықтан, телерадио хабар тарату саласында қызмет көрсету лицензия қайта рәсімделсе;
4) РЖС пайдалану үшін рұқсатта мерзімді ұзартудың барлық жолдары толтырылған болса.
Пайдаланушы РЖС пайдаланудан бас тартқан жағдайда, РЖС пайдаланушы аумақтық органға РЖС пайдалануға рұқсаттың күшін жою үшін мынадай құжаттарды қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынады:

44. Оформленное разрешение на использование РЧС направляется уполномоченным органом посредством интернет-ресурса www.elicense.kz в территориальный орган по месту использования РЧС.
45. Если заявитель подал заявку на бумажном носителе, разрешение на использование РЧС, оформленное посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, выдается владельцу либо заявителю (либо представителю по доверенности), а также по предъявлению документа, подтверждающего уплату в государственный бюджет сбора за выдачу разрешения на использование РЧС, либо платы за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
В случае, если разрешение на использование РЧС оформлено в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), заявитель получает извещение на уплату в государственный бюджет платы в территориальном органе, и предоставляет документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет сбора за выдачу разрешения на использование РЧС либо платы за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
46. Разрешение на использование РЧС выдается уполномоченным органом со сроком действия до 25 марта следующего календарного года.
47. Разрешение на использование РЧС продлевается ежегодно соответствующим территориальным подразделением по месту использования РЧС с указанием срока действия до 25 марта следующего календарного года после предоставления подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет первой части годовой платы за использование РЧС. Разрешение на использование РЧС заверяется подписью начальника и печатью территориального подразделения. Если разрешение на использование РЧС оформлено в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), то оно заверяется электронной цифровой подписью начальника территориального органа.
48. Разрешение на использование РЧС переоформляется без проведения процедуры согласования в следующих случаях, если, при этом, не изменились технические параметры РЭС:
1) изменения фамилии, имени, отчества физического лица или наименования юридического лица;
2) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица;
3) в случае переоформления лицензии на деятельность в области телерадиовещания, так как разрешения на использование РЧС является неотъемлемой частью лицензии;
4) если все строки продления на бланке разрешения на использование РЧС заполнены.
В случае отказа от использования РЧС, пользователь РЧС подает в территориальный орган следующие документы на аннулирование разрешения на использование РЧС на бумажном и электронном носителях, или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz:

1) бас тарту себептері көрсетілген өтініш;
2) РЖС пайдалануға рұқсаттың түпнұсқасы. РЖС пайдалануға рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, көрсетілген құжаттың қажеті жоқ;
3) күшін жойған кезге дейін РЖС пайдалану рұқсатын алу үшін алым немесе РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төленген төлемді растайтын құжат;
4) РЭҚ пайдалану құқығына рұқсат бар болған жағдайда бөлшектеу актісі.
49. РЖС пайдалану үшін рұқсат жоғалған, бүлінген немесе жойылған жағдайда, өтініш беруші тиісті аумақтық органға телнұсқа беруге жазбаша өтініш береді. РЖС пайдалану үшін рұқсаттың телнұсқасын «телнұсқа» деген белгімен уәкілетті орган береді.
50. Қызметін аналогтық сигнал арқылы жүргізетін телевизиялық және радио хабар тарату ұйымдары бұрын берілген РЖС пайдалану үшін рұқсатты қайта ресімдегенде бұрын алынған рұқсаттың (телнұсқасын) алған кезде Қазақстан Республикасы Салық кодексіне сәйкес телевизиялық және радио хабар тарату ұйымдарына РЖС пайдалану рұқсатын алу үшін алымды немесе РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлемді төлейді.
51. Қызметін цифрлық эфирлі телерадиохабар тарату арқылы жүргізетін телевизиялық және радио хабар тарату ұйымдары Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес РЖС пайдалану үшін мемлекеттік бюджетке төлем төлейді.
52. РЖС пайдалануға рұқсатты алғаннан кейін өтініш беруші осы Қағидалардың 5363-тармақтарында баяндалған рәсімге сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алуы қажет.
4. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиілікті
құрылғыларды пайдалану
53. РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу үшін өтінім беруші тиісті аумақтық органға (РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану орны бойынша) РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға өтінімді (теңіз кемелеріне орнатылған теңіз РЭҚ-тан немесе ЖЖҚ-дан басқа) қағаз және электрондық тасығышта немесе www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық түрде ұсынуы тиіс. Өтінім қағаз және электрондық тасығышта ұсынылған жағдайда, Ұйым қызметкерлері өтінімді кейіннен www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы аумақтық орган ұсынуы үшін өңдейді.
РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алуға осы Қағидаларға 18-қосымшада көрсетілген тізбеге сәйкес РЭҚ және ЖЖҚ жатады. РЭҚ және ЖЖҚ-ны пайдалануға РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсатсыз тыйым салынады.
27 МГц диапазонындағы РЭҚ пен қуаты екі ватқа дейінгі шағын қуатты РЭҚ-ты такси қызметі мен коммерциялық мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) заявление с указанием причины отказа;
2) оригинал разрешения на использование РЧС. В случае получения разрешения на использование РЧС в электронном виде (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz) данный документ не требуется;
3) документ, подтверждающий уплату в государственный бюджет сбора за выдачу разрешения на использование РЧС, либо платы за использование РЧС до момента аннулирования;
4) акт демонтажа при наличии разрешения на право эксплуатации РЭС.
49. В случае утери, порчи или уничтожения разрешения на использование РЧС, заявитель представляет в соответствующий территориальный орган письменное заявление на выдачу дубликата. Дубликат разрешения на использование РЧС с пометкой «дубликат» выдается уполномоченным органом.
50. Телевизионные и радиовещательные организации, осуществляющие деятельность посредством аналогового сигнала, в случаях переоформления, получения дубликата ранее выданного разрешения на использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан вносят в государственный бюджет сбор за выдачу разрешения (дубликата разрешения) на использование РЧС телевизионным и радиовещательным организациям.
51. Телевизионные и радиовещательные организации, осуществляющие деятельность посредством цифрового эфирного телерадиовещания, вносят уплату в государственный бюджет платы за использование РЧС в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
52. После получения разрешения на использование РЧС заявителю необходимо получить разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ в соответствии с процедурой, изложенной в пунктах 53 – 63 настоящих Правил.
4. Эксплуатация радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств
53. Для получения разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ заявителю необходимо представить в соответствующий территориальный орган (по месту эксплуатации РЭС или ВЧУ) заявку на получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ (кроме морских РЭС, установленных на морских судах и РЭС) на бумажном и электронном носителях, или в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz. В случае представления заявки на бумажном и электронном носителях, заявка обрабатывается сотрудниками организации для дальнейшей подачи территориальным органом посредством интернет-ресурса www.elicense.kz.
Получению разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ подлежат РЭС и ВЧУ согласно перечню, изложенному в приложении 18 к настоящим Правилам. Эксплуатация РЭС и ВЧУ запрещается без разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ.
Не допускается использовать РЭС в диапазоне 27 МГц и маломощных РЭС мощностью до двух ватт для службы такси и в коммерческих целях.
К заявке прилагаются следующие документы:

1) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) осы Қағидаларға 4567891011-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша радиобайланыстың тиісті түріне белгіленген үлгідегі РЭҚ-қа, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖҚ-ға сауалнама;
3) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органымен келісілген РЭҚ санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысының көшірмесі (егер РЭҚ-қа санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды ресімдеу көзделген болса);
4) РЖС пайдалануға рұқсаттың көшірмесі (егер РЖС пайдалануға рұқсатты ресімдеу көзделген жағдайда). РЖС пайдалану үшін рұқсат электронды түрде (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, көрсетілген құжатты ұсыну талап етілмейді;
5) құрылғыны әкелу кезінде Қазақстан Республикасының РЭҚ және ЖЖҚ сәйкестігі туралы берілген сертификат көшірмесі;
6) ЭМҮ қорытындысының көшірмесі (егер ЭМҮ қорытындысын алу көзделген жағдайда). РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электронды түрде алынған болса, көрсетілген құжат талап етілмейді.
Аумақтық орган РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу үшін берілген өтінімді ресімдеудің дұрыстығын тексереді.
Өтінім дұрыс ресімделмеген жағдайда, аумақтық орган өтінім келіп түскен сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде жазбаша түрде өтінімді одан әрі қарай қараудан дәлелді бас тарту ұсынады.
54. РЭҚ пайдалануға рұқсат алу үшін өтінім қабылданған жағдайда, тиісті аумақтық орган өтінім берушімен бірге он күндік мерзімде оның өтініші негізінде РЭҚ қабылдау жүргізеді. Қабылдау нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жұмыс күні ішінде пайдалануға енгізу туралы акт жасалады.
55. Тараптар РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға енгізу актісіне қол қойғаннан кейін аумақтық орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2324-қосымшаларға сәйкес үлгі бойынша РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат дайындайды.
РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін рұқсат келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі мерзімге беріледі.
56. ЖЖҚ пайдалануға рұқсат алу үшін осы Қағидалардың 53-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес ЖЖҚ сауалнама-рұқсаттың «Уәкілетті органның аумақтық органының рұқсаты» деген IV тарауы толтырылған жағдайда, аумақтық орган бастығының қолы және мөрі қойылады. Егер сауалнама-рұқсат электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат форматында (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) ресімделген болса, ол аумақтық орган бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану аумағы өзгерген жағдайда, иесіне немесе өтініш берушіге РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін рұқсатты қайта ресімдеу қажет, бұл үшін мынадай құжаттарды ұсына отырып, осы РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат берген аумақтық органның берген рұқсатының күшін жою керек:

1) заявление по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
2) анкета на РЭС установленного образца на соответствующий вид радиосвязи по форме согласно приложениям 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 к настоящим Правилам, ВЧУ по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
3) копия санитарно-эпидемиологического заключения на РЭС, согласованного с государственным органом санитарно-эпидемиологической службы (в случае, если предусмотрено оформление санитарно-эпидемиологического заключения на РЭС);
4) копия разрешения на использование РЧС (в случае, если предусмотрено оформление разрешения на использование РЧС). Если разрешение на использование РЧС получено в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, данный документ не требуется;
5) копия сертификата соответствия на РЭС и ВЧУ Республики Казахстан, выданного при ввозе оборудования;
6) копия заключения ЭМС (в случае, если предусмотрено получение заключения ЭМС). Если предусмотрено получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, данный документ не требуется.
Территориальный орган проверяет правильность оформления заявки на получение разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ.
В случае неправильного оформления заявки, территориальный орган в письменной форме в течение двух рабочих дней предоставляет письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявки.
54. В случае, если заявка на получение разрешения на эксплуатацию РЭС принята, соответствующим территориальным органом совместно с заявителем на основании его обращения в десятидневный срок проводится приемка РЭС. По результатам приемки в течении трех рабочих дней составляется акт ввода в эксплуатацию по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам.
55. После подписания акта ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ сторонами территориальный орган в течение трех рабочих дней оформляет разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ по форме согласно приложениям 23, 24 к настоящим Правилам.
Разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ выдается сроком до 25 марта следующего календарного года.
56. Для получения разрешения на эксплуатацию ВЧУ не требуется предоставление документов, указанных в подпункте 2) пункта 53 настоящих Правил.
В случае заполнения раздела IV «Разрешение территориального органа уполномоченного органа» анкеты-разрешения на ВЧУ согласно приложению 19 к настоящим Правилам, ставится подпись начальника и печать территориального органа. Если анкета-разрешение оформлено в формате электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, то оно заверяется электронной цифровой подписью начальника территориального органа.
В случае изменения территории эксплуатации РЭС и ВЧУ, владельцу либо заявителю необходимо переоформить разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ, для этого необходимо аннулировать разрешение на эксплуатацию в территориальном органе, которое его выдало, с представлением следующих документов:

1) еркін үлгідегі өтініш;
2) РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану рұқсаттың түпнұсқасы. Егер РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану рұқсаты электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат форматында (www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы) алынған болса, көрсетілген құжаттың қажеті жоқ;
3) РЭҚ пайдаланудан шығару актісі (қажет болған жағдайда).
Пайдалануға берген рұқсаттың күшін жойғаннан кейін РЭҚ және ЖЖҚ иесіне мынадай құжаттарды ұсынумен РЭҚ және ЖЖҚ жаңа пайдалану орны бойынша аумақтық органға он жұмыс күні ішінде РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін жаңа рұқсат алуы қажет;
4) осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес өтініш;
5) осы Қағидаларға 4567891011 және 20-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша радиобайланыстың тиісті түріне белгіленген үлгідегі РЭҚ-қа, осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖЖҚ-ға сауалнама;
6) санитарлық-эпидемиологиялық қызметтің мемлекеттік органдарымен келісілген РЭҚ және ЖЖҚ-ға санитарлық-эпидемиологиялық қорытындының көшірмесі (РЭҚ-қа санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды ресімдеу қарастырылған жағдайда);
7) ЭМҮ қорытындысының көшірмесі (егер ЭМҮ қорытындысын алу қажет болса);
8) РЖС пайдалануға рұқсаттың көшірмесі, егер РЖС пайдалануға рұқсат ресімдеу көзделген болса. Егер РЖС пайдалану үшін рұқсат www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат форматында ресімделген болса көрсетілген құжатты ұсыну талап етілмейді.
Өтінім иесі жоғарыда аталған құжаттарды ұсынғаннан кейін аумақтық орган үш жұмыс күні ішінде қайта ресімдейді және РЭҚ мен ЖЖҚ пайдалануға жаңадан рұқсат береді.
РЭҚ және ЖЖҚ иесі ауысқан жағдайда, жаңа иесіне 30 жұмыс күні ішінде осы тармақтың 4)-8) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға жаңадан рұқсат алу үшін аумақтық органға жүгінуі қажет.
РЭҚ және ЖЖҚ иесі жүгінгеннен кейін, бес жұмыс күні ішінде аумақтық орган жаңа РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсатын береді.
57. Радиожеліні жабу, РЭҚ және ЖЖҚ ауыстыру, оларды пайдаланудан шығару бір ай мерзімде жазбаша түрде аумақтық органды міндетті түрде хабардар ете отырып, осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес акт бойынша жүргізіледі.
58. Телефон арнасының радиоұзартқыштарын (бұдан әрі – радиоұзартқыш) және жылжымалы радиобайланыс жүйелерін пайдалануға өтінім берген кезде аумақтық орган базалық (стационарлық) станцияны және әрбір тасымалдағыш (мобильді) терминал үшін жеке рұқсат ресімдейді, бұл ретте базалық станцияны пайдалануға арналған рұқсатта оның орналасқан орны көрсетілуі керек.

1) заявление свободного образца;
2) оригинал разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ. Если разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ получено в формате электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (посредством интернет-ресурса www.elicense.kz), данный документ не требуется;
3) акт вывода из эксплуатации РЭС (в случае необходимости).
После аннулирования разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ владельцу необходимо в течение десяти рабочих дней получить новое разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ в территориальном органе по месту новой эксплуатации РЭС и ВЧУ с представлением следующих документов:
4) заявления согласно приложению 21 к настоящим Правилам;
5) анкета на РЭС установленного образца на соответствующий вид радиосвязи по форме согласно приложениям 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 20 к настоящим Правилам, ВЧУ по форме согласно приложению 19 к настоящим Правилам;
6) копии санитарно-эпидемиологического заключения на РЭС и ВЧУ, согласованного с государственным органом санитарно-эпидемиологической службы (в случае, если предусмотрено оформление санитарно-эпидемиологического заключения на РЭС);
7) копии заключения ЭМС (в случае, если предусмотрено получение заключения ЭМС);
8) копии разрешения на использование РЧС в случае, если предусмотрено оформление разрешения на использование РЧС. Если разрешение на использование РЧС оформлено в формате электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, данный документ не требуется.
Территориальный орган переоформляет и выдает новое разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ в течении трех рабочих дней после подачи владельцем заявления с предоставлением вышеуказанных документов.
В случае смены владельца РЭС и ВЧУ, новому владельцу необходимо в течении 30 рабочих дней обратиться в территориальный орган для получения нового разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ с представлением документов, указанных в подпунктах 4) - 8) данного пункта.
Территориальный орган выдает владельцу РЭС и ВЧУ в течении пяти рабочих дней после его обращения новое разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ.
57. Закрытие радиосети, замена РЭС и ВЧУ, вывод их из эксплуатации производятся с обязательным уведомлением территориального органа в месячный срок в письменном виде по акту согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
58. При подаче заявки на использование радиоудлинителей телефонного канала (далее – радиоудлинитель) и систем подвижной радиосвязи территориальный орган оформляет разрешение на эксплуатацию базовой (стационарной) станции и каждого носимого (мобильного) терминала отдельно, при этом, в разрешении на эксплуатацию базовой станции должно указываться место ее расположения.

59. Әрбір радиоұзартқыш жинағына Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының шешіміне сәйкес осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген РЭҚ техникалық параметрлеріне тиісті арналардың белгілі саны бекітіледі.
60. РЭҚ (ЖЖҚ) пайдалануға рұқсатты РЭҚ (ЖЖҚ) пайдалану орны бойынша тиісті аумақтық орган бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде иесі немесе өтінім беруші аумақтық органға өтініш білдіргеннен кейін келесі күнтізбелік жылдың 25 наурызына дейінгі қолдану мерзімі көрсетілген және РЭҚ пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төленетін жылдық төлемнің бірінші бөлігінің төленгені туралы тиісті құжатты ұсынған жағдайда жыл сайын ұзартады. Егер РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсат электронды түрде www.elicense.kz интернет-ресурсы арқылы ресімделген болса, ол аумақтық орган бастығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
61. РЭҚ техникалық өлшемдері, орнатылған орны, антеннаның аспа биіктігі өзгерген жағдайларда, РЭҚ иесі РЭҚ пайдалану орны бойынша аумақтық органға РЭҚ пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеу үшін тиісті өтінімімен жүгінуі қажет.
Аумақтық орган өтінім берушімен бірге оның өтініші негізінде он күндік мерзімде РЭҚ қабылдауды жүргізеді. Қабылдау нәтижесі бойынша осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш жұмыс күні ішінде пайдалануға енгізу туралы акт жасалады.
Тараптар РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға енгізу актісіне қол қойғаннан кейін аумақтық орган үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2324-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға рұқсатты ресімдейді.
62. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ғимараттарындағы және аумақтарындағы ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиясын құрайтын мәліметтерді пайдаланатын, тек үкіметтік байланысқа қатысты арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және ішкі ведомстволық байланысқа қатысты радиоэлектрондық құралдар және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын осы Қағидаларға және мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерге сәйкес арнайы талаптарды орындағаннан кейін ғана орнатуға рұқсат етіледі.
Ішкі ведомстволық байланыстың радиоэлектрондық құралдарын және олардың антенналы-фидерлі құрылғыларын орнату Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісуге жатады.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда арнайы тағайындалған телекоммуникация желілеріне және үкіметтік байланысқа жатпайтын радиоэлектрондық құралдарды орнатуға арнайы бөлінген техникалық үй-жайлар мен алаңдар режимдік үй-жайлардан кем дегенде 10 метр қашықтыққа алыстатылады.
Жұмысында мемлекеттік құпияларға жататын мәліметтерді пайдаланатын мемлекеттік органдар мен ұйымдарда ішкі ведомстволық байланыстың РЭҚ-ін орнатуды, техникалық қызмет көрсетуді (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыруды, пайдаланудан шығаруды аталған мемлекеттік органның, ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелері жүзеге асырады.
Мамандандырылған бөлімше болмаған жағдайда ішкі ведомстволық байланыстың РЭҚ орнату, техникалық қызмет көрсету (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), ауыстыру, пайдаланудан шығару жөніндегі жұмыстарды орындаушы ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісіледі.
Уәкілетті органның тиісті рұқсаты жоқ ұялы байланыс операторларына Қазақстан Республикасының аумағында ұялы байланыс қызметтерін көрсетуге жол берілмейді.

59. За каждым комплектом радиоудлинителя согласно решению Межведомственной комиссии по радиочастотам Республики Казахстан закрепляется определенное количество каналов в соответствии с техническими параметрами РЭС, указанных в перечне согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
60. Разрешение на эксплуатацию РЭС и (ВЧУ) продлевается ежегодно соответствующим территориальным органом по месту эксплуатации РЭС (ВЧУ) с указанием срока действия до 25 марта следующего календарного года, в срок до пяти рабочих дней после обращения в территориальный орган владельца либо заявителя и предоставления им подтверждающего документа об уплате в государственный бюджет первой части годовой платы за использование РЧС. Если разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ оформлено в электронном виде посредством интернет-ресурса www.elicense.kz, то оно заверяется электронной цифровой подписью начальника территориального органа.
61. В случаях изменения технических параметров, места установки РЭС, изменения высоты подвеса антенны, владельцу РЭС необходимо обратиться в территориальный орган по месту эксплуатации РЭС с соответствующим заявлением на переоформление разрешения на эксплуатацию РЭС.
Территориальным органом совместно с заявителем на основании его обращения в десятидневный срок производится приемка РЭС. По результатам приемки в течении трех рабочих дней составляется акт ввода в эксплуатацию по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам
После подписания сторонами акта ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ территориальный орган в течение трех рабочих дней оформляет разрешение на эксплуатацию РЭС и ВЧУ, по форме согласно приложениям 23, 24 к настоящим Правилам.
62. В целях обеспечения информационной безопасности на зданиях и территориях государственных органов и организаций, использующих сведения, составляющие государственные секреты Республики Казахстан, допускается установка радиоэлектронных средств и их антенно-фидерных устройств, относящихся только к правительственной связи, сетям телекоммуникаций специального назначения и внутриведомственной связи с выполнением специальных требований в соответствии с настоящими Правилами и нормативными правовыми актами по защите государственных секретов.
Размещение радиоэлектронных средств внутриведомственной связи и их антенно-фидерных устройств подлежат согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан.
Технические помещения и площадки в государственных органах и организациях, специально отведенные для установки радиоэлектронных средств, не относящихся к сетям телекоммуникаций специального назначения и правительственной связи, отдаляются от режимных помещений на расстояния не менее 10 метров.
В государственных органах и организациях, использующих в работе сведения, отнесенные к государственным секретам, установка, техническое обслуживание (ремонт, профилактические работы), замена, вывод из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи осуществляются специализированными подразделениями данного государственного органа, организации.
В случае отсутствия специализированного подразделения, исполнитель работ по установке, техническому обслуживанию (ремонту, профилактическим работам), замене, выводу из эксплуатации РЭС внутриведомственной связи согласовывается с органами национальной безопасности.
Операторам сотовой связи, не имеющим соответствующего разрешения уполномоченного органа, не допускается предоставлять услуги сотовой связи на территории Республики Казахстан.

63. Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердің дипломатиялық және консулдық өкілдіктерінде орнатылатын радиоэлектронды құралдарды пайдалану Қазақстан Республикасы Сыртқы Істер министрлігінің ұсынысы бойынша уәкілетті орган беретін рұқсаттамалар негізінде жүргізіледі.
5. Азаматтық қолданыстағы радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттік үйлесімділігінің есебін жүргізу тәртібі
64. Азаматтық мақсаттағы РЭҚ және ЖЖҚ пайдалану үшін қолданылатын және жоспарланатын РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебі (бұдан әрі – есеп) осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес тізбеде көрсетілген РЭҚ және ЖЖҚ үшін жүргізіледі. Басқа РЭҚ және ЖЖҚ үшін есептеу жүргізу және ЭМҮ қорытындысын алу талап етілмейді.
65. Есеп мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) РЖС пайдалануға рұқсат алу;
2) егер бұрын РЖС пайдалануға рұқсат алу кезінде есеп жүргізілмесе, РЭҚ пайдалануға рұқсат алу;
3) техникалық параметрлерді, оның ішінде РЭҚ орнату орнын өзгерту (географиялық координаталарының өзгеруі, антенна аспа биіктігінің өзгеруі, антенна бағытының өзгеруі).
66. Өтінімде ұсынылған деректерді ұйымның мамандары ЭМҮ РЭҚ және ЖЖҚ алдын ала есебін жүргізу үшін өңдейді және:
1) нәтиже оң болған жағдайда, уәкілетті орган одан әрі аталған радиожиіліктің белдеулерін (номиналдарын) келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімін өткізу үшін үш жұмыс күні ішінде аумақтық органға және (немесе) уәкілетті органға хабарлама жолданады;
2) нәтиже теріс болған жағдайда, үш жұмыс күні ішінде басқа жиілікті таңдау үшін аумақтық органға және (немесе) уәкілетті органға хабарлама жіберіледі.
Уәкілетті органнан келісу және (немесе) халықаралық үйлестіру рәсімдерінің оң нәтижесі туралы хабарлама алғаннан кейін Ұйым РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есептеуін өткізуге азаматтық заңнама нормаларына сәйкес иесімен не өтінім білдірушімен шарт жасасады.
67. ЭМҮ есебін жүргізуді Ұйымның мамандары ұсынылған құжаттар және шекаралас елдердің РЭҚ есепке алумен электронды түрде аумақтық органдар толықтыратын республикалық деректер базасы негізінде он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
68. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысы есеп жүргізудің осы Қағидаларға 2728 және 29-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша оң нәтижесі бойынша иесі немесе өтініш беруші РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ есебін жүргізу қызметі үшін төлемақысы төленген сәтінен бастап үш жұмыс күні ішінде ресімделеді және беріледі. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысының көшірмесі Ұйымда сақталады.

63. Эксплуатация радиоэлектронных средств, устанавливаемых в дипломатических и консульских представительствах иностранных государств на территории Республики Казахстан, производится на основании разрешений, выдаваемых уполномоченным органом по представлению Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
5. Порядок проведения расчета электромагнитной совместимости
радиоэлектронных средств гражданского назначения
64. Расчет ЭМС РЭС и ВЧУ (далее – расчет) с действующими и планируемыми для использования РЭС и ВЧУ гражданского назначения проводится для РЭС и ВЧУ, указанных в перечне согласно приложению 26 к настоящим Правилам. Для остальных РЭС и ВЧУ проведение расчета и получение заключения ЭМС не требуется.
65. Расчет проводится в случаях:
1) получения разрешения на использование РЧС;
2) получения разрешения на эксплуатацию РЭС и ВЧУ, если ранее при получении разрешения на использование РЧС расчет не проводился;
3) изменения технических параметров, в том числе места установки РЭС (изменения географических координат, изменения высоты подвеса антенны, изменения направленности антенны).
66. Представленные в заявке данные обрабатываются специалистами организации для проведения предварительного расчета ЭМС РЭС и ВЧУ, и:
1) в случае положительного результата, уведомление направляется в течении трех рабочих дней в территориальный орган и (или) в уполномоченный орган для дальнейшего проведения уполномоченным органом процедуры согласования и (или) международной координации данных полос (номиналов) радиочастот;
2) в случае отрицательного результата, уведомление направляется в течении трех рабочих дней в территориальный орган и (или) в уполномоченный орган для подбора других полос (номиналов) радиочастот.
После получения от уполномоченного органа уведомления о положительном результате процедур согласования и (или) международной координации организацией заключается договор с владельцем либо заявителем в соответствии с нормами гражданского законодательства на проведение расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.
67. Расчет ЭМС осуществляется в течении десяти рабочих дней специалистами организации на основе предоставленных документов и на основе республиканской базы данных с учетом РЭС приграничных стран, которая пополняется территориальными органами в электронном виде.
68. Заключение ЭМС РЭС и ВЧУ оформляется и выдается по результатам положительного расчета по форме согласно приложениям 27, 28 и 29 к настоящим Правилам в течении трех рабочих дней с момента оплаты владельцем либо заявителем услуг на проведение расчета ЭМС РЭС и ВЧУ.
Копия заключения ЭМС РЭС и ВЧУ хранится в организации.

69. РЭҚ және ЖЖҚ ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасын қалпына келтіру мынадай жағдайларда:
1) ЭМҮ қорытындысының түпнұсқасы жоғалған жағдайда;
2) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе заңды тұлғаның атауы өзгеріп, РЭҚ техникалық параметрлері және РЭҚ орналасуының географиялық координаталары өзгермесе;
3) егер заңды тұлға қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның құқықтық мұрагері болып РЭҚ техникалық параметрлері және РЭҚ орналасуының географиялық координаталары өзгермесе жүргізіледі.
Мұндай құжатты беру РЭҚ ЭМҮ сараптамасын жасамай үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, сондай-ақ өтінім беруші мен Ұйым арасындағы шарт жағдайларына сәйкес жүзеге асырылады.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
1-қосымша
Пайдалануға рұқсат алуға жатпайтын радиоэлектрондық құралдардың
және жоғары жиiлiктi құрылғылардың тізбесі
Р/с
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құралдардың үлгілері
Таратқыштың рұқсат етілген қуаты
1
2
3
1
Радиосәуле шығару құрылғыларынан тұрмайтын тұрмыстық техника бұйымдары:
теле- және радиохабарларын тарату бағдарламаларын жеке қабылдауға арналған тұрмыстық радиоқабылдағыш құрылғылары, магнитофондар
-
2
Тұрмыстық мақсаттағы жоғары жиілікті құрылғылар
-
3
Дербес радиошақыру (радиопейджерлер) бағдарламалары мен сигналдарының радиоқабылдағыш құрылғылары
-
4
Ұялы байланыстың абоненттік терминалдары, DECT (1880 – 1990 МГц) стандартының абоненттік терминалдары
-
5
«Сымсыз телефон аппараттары (радиотелефондар):
814-815 / 904-905 (25 кГц жиілікті тор қадамымен);
2400 МГц
10 мВт дейін
6
Сөйлеуді синхронды аудару аппаратурасы (индуктивті және синхронды)
7
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар (165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц)
20 мВт дейін
8
«Караоке» үлгісіндегі радиомикрофондар (66-74 МГц; 97,5-92 МГц; 87,5-92 МГц)
10 мВт дейін
9
Репортаждық және концерттік радиомикрофондар (151-216 МГц; 175-230; 470-638; 710-726 МГц)
5 мВт дейін
10
Индуктивті телефон байланысы, телебақылау және сигнализация құралдары, кәбілдік хабар тарату және өнеркәсіптік, оның ішінде шахтада пайдаланылатын жоғары жиілікті телевизия жүйелері
11

69. Восстановление оригинала заключения ЭМС РЭС и ВЧУ производится, в случаях:
1) утери оригинала заключения ЭМС;
2) изменения фамилии, имени, отчества физического лица или наименования юридического лица и при этом, не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС;
3) если юридическое лицо является правопреемником реорганизованного юридического лица, при этом, не изменились технические параметры РЭС и географические координаты расположения РЭС.
Выдача такого документа осуществляется без проведения экспертизы ЭМС РЭС в срок не более трех рабочих дней, а также в соответствии с условиями договора между заявителем и организацией.
Приложение 1
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств,
которые не подлежат получению разрешения на эксплуатацию
№ п/п
Типы радиоэлектронных средств и высокочастотных средств
Допустимая мощность излучения передатчика
1
2
3
1
Изделия бытовой техники, не содержащие радиоизлучающих устройств: бытовые радиоприемные устройства, предназначенные для индивидуального приема программ теле- и радиовещания, магнитофоны
2
Высокочастотные устройства бытового назначения
3
Радиоприемные устройства передач и сигналов персонального радиовызова (радиопейджеры)
4
Абонентские терминалы сотовой связи, абонентские терминалы стандарта DECT (1880 – 1990 МГц), абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа (WLL)
-
5
Бесшнуровые телефонные аппараты (радиотелефоны): 814–815 / 904–905 (с шагом сетки частот 25 кГц); 2400 МГ
до 10 мВт
6
Аппаратура синхронного перевода речи (индуктивные и синхронные)
7
Репортажные и концертные радиомикрофоны (165,70; 166,10; 166,50; 167,15 МГц)
до 20 мВт
8
Радиомикрофоны типа «Караоке» (66–74 МГц; 97,5–92 МГц; 87,5–92 МГц)
до 10 мВт
9
Репортажные и концертные радиомикрофоны (151–216 МГц; 175–230; 470–638; 710–726 МГц)
до 5 мВт
10
Средства индуктивной телефонной связи, телеконтроля и сигнализации, кабельные вещательные и промышленные высокочастотные телевизионные системы, в том числе используемые в шахтах
-
11

Автомашиналардың күзет радиосигнализациясының құрылғысы (26,960 МГц)
2 Вт дейін
12
Автомашиналардың күзет радиосигнализациясының құрылғысы (433,073-434,790 МГц)
5 мВт дейін
13
Күзет сигнализациясы мен хабарлауды қашықтықтан басқару құрылғысы (433,075-434,79)
10 мВт дейін
14
Модельдерді радиобасқару аппаратурасы (ұшақтар, катерлер және т.б.) (28,0-28,2 МГц; 40,66-40,70 МГц)
10 мВт дейін
15
Балалар радиосөйлесу құрылғылары мен радиобасқару ойыншықтары (26957-27283 кГц)
10 мВт дейін
16
Штрихкодты этикеткаларды өңдеуге және осы этикеткалардан алған ақпаратты таратуға арналған радиоэлектронды құралдар (430 МГц)
10 мВт дейін
17
Құлағында мүкісі бар адамдарға арналған сөйлеу-есту радиотренажерлері
10 мВт дейін
18

Устройства охранной радиосигнализации автомашин (26,960 МГц)
до 2 Вт
12
Устройства охранной радиосигнализации автомашин (433,073–434,790 МГц)
до 5 мВт
13
Устройства дистанционного управления охранной сигнализации и оповещения (433,075–434,79 МГц)
до 10 мВт
14
Аппаратура радиоуправления моделями (самолетов, катеров и т.п.) (28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц)
до 10 мВт
15
Детские радиопереговорные устройства и радиоуправляемые игрушки (26957–27283 кГц)
до 10 мВт
16
Радиоэлектронные средства для обработки штрихкодовых этикеток и передачи информации, полученной с этих этикеток (430 МГц)
до 10 мВт
17
Слухоречевые радиотренажеры для людей с дефектами слуха
до 10 мВт
18

«Bluetooth» сымсыз жалғау технологияларымен құрылғылар, 2400 – 2483,5 МГц (қайталама негізде) жиілік өрісінде 100 м-ге дейін тарату ұзақтығымен «Wi-Fi» оқшау офисішілік желілерді сымсыз жалғау құрылғылары (802.11 стандарт әртүрлілігі)
10 мВт дейін
19
Кеңселік, қоймалық ғимараттар ішінде пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдар (санауыштар, өлшеуіштер, фемтосоттар және с.с.)
250 мВт дейін
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
2-қосымша
Радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алу талап етілетін
радиоэлектрондық құралдардың тізбесі
Р/с
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылардың үлгілері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
1
2
3
Телевизиялық және дыбыстық хабар таратуға, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерде радиобайланысты қабылдау-тарату жабдықтары
4
Стационарлық қабылдау-тарату радиоэлектрондық құралдар, мыналарға арналған:
транкингтік радиобайланыс жүйесінің УҚТ-радио байланыстары
33-48,5; 57-57,5;146-174; 390-470МГц
УҚТ радиобайланыстарының жылжымалы байланыс РЭҚ

Устройства с технологиями беспроводного соединения «Bluetooth», устройства беспроводного соединения локальных внутриофисных сетей «Wi–Fi» (разновидности стандарта 802.11) с дальностью передачи до 100 метров в диапазоне частот 2400 – 2483,5 МГц (на вторичной основе)
до 10 мВт
19
Радиоэлектронные средства, используемые внутри офисных, складских помещений (считыватели, измерители, фемтосоты и т.п.)
до 250 мВт
Приложение 2
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств (далее – РЭС), на которые
требуется получение разрешения на использование радиочастотного спектра
№ п/п
Типы РЭС и высокочастотных устройств
Полоса (номиналы) используемых радиочастот
1
2
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
2
Станции эфирно-кабельного телевидения
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
Приемно-передающее оборудование наземной радиосвязи
4
Стационарные приемо-передающие РЭС, предназначенные для:
УKB-радиосвязи
транкинговой системы радиосвязи
подвижные РЭС УКВ-радиосвязи
33–48,5; 57–57,5; 146–174 МГц
390–470 МГц

146-174; 380-385; 390-470 МГц
5
Радиотелеметрияға арналған стационарлық (базалық) қабылдау-тарату станциялары
146-174; 390-470 МГц
6
Ұялы байланыстың стационарлық (базалық) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
Стационарлық және жылжымалы радиоэлектрондық құралдар ҚТ-ауқымды радиостанциялар
1,5-30 МГц
8
Радиорелелік станциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Сымсыз радиоқолжетімділіктің стационарлық (базалық) жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
Жерсеріктік байланыс жүйелері
10
«Thuraya», «Inmarsat», «Globalstar» ғаламдық дербес жылжымалы жерсеріктік байланыс стационарлық станциялары
1525,0 – 1559,0; 1626,5 – 1660,5; 1610,00 – 1621,35; 2483,5 – 2500 МГц
11
Жерсеріктік байланыстың стационарлық (жердегі) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
12
Өз құрамында тарататын құрылғылары бар телевизиялық, репортаждық, стационарлық станциялар (радиорелелі, жерсеріктік байланыс станциялары)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-тарату құрылғылары
13
ТЭҚ теңіз қызметі радиостанциялары (жағалау, радиооқшаулау станциялары, радиомаяктар және т.б.)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс ұйымының Радио байланыс регламентіне сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер

146–174; 380–385; 390–470 МГц
5
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии
146–174; 390–470 МГц
6
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7
Стационарные и подвижные РЭС КВ-диапазона
1,5–30 МГц
8
Радиорелейные станции
Частоты, предназначенные для фиксированной службы согласно Национальной таблице*
9
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
10
Стационарные станции глобальной персональной подвижной спутниковой связи «Thuraya», «Inmarsat», «Globalstar»
1525,0 – 1559,0;
1626,5 – 1660,5;
1610,00 – 1621,35
2483,5 – 2500 МГц
11
Стационарные (земные) станции спутниковой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
12
Телевизионные, репортажные стационарные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
Приемно-передающие устройства морской подвижной службы
13
РЭС морской службы (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи

*Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қыркүйектегі № 1379 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесі
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
3-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты)
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының қаласын, ауданын, облысын көрсету)
аумағында радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беруіңізді
сұраймын.
Ұйым туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны ____________________________________________________
2. Құрылған жылы ____________________________________________________
3. Әділет органдарында тіркеу туралы куәлігі ________________________
(№, кім және қашан берген)
4. Мекенжайы ________________________________________________________
(пошталық индексі, облысы, ауданы, көшесі, үйдің №, телефон)
5. Есеп айырысу шоты ________________________________________________
(шот №, банктің атауы және орналасқан жері)
6. СТН ______________________________________________________________
7. БСН/ЖСН __________________________________________________________
8. Қызмет көрсету түрі ______________________________________________
(лицензиялы қызмет көрсету болған жағдайда,
лицензияның нөмірі және сериясы)
7. Қоса берілетін құжаттар (үш данада):
1. белгіленген үлгідегі өтініш;
2. сұратылған радиожиілік белдеуін (номиналын) негіздейтін
түсіндірме жазба, пайдаланылатын стандарттар мен хаттамалар,
пайдалануға жоспарланған РЭҚ техникалық ерекшеліктері туралы
мәліметтер, байланысты ұйымдастыру сызбасы егжей-тегжейлі
сипатталады;
3. тиісті радиобайланыс түріне РЭҚ-на белгіленген үлгіде
толтырылған сауалнама.
Басшы ________________                      _________________________
МО         (қолы)                           (тегі, аты, әкесінің аты)
20___ ж. «___» __________________
Өтініш алынды: 20___ ж. «___» _________________
_____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның қолы, Т.А.Ә.)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
4-қосымша
Ұялы байланысының базалық станциясына сауалнама
I. БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II. БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР

* Национальная таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года № 1379
Приложение 3
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
В территориальное подразделение уполномоченного органа
От _______________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на использование радиочастотного спектра на территории
_________________________________________________________
( указать город, район, область Республики Казахстан)
Сведения об организации:
1. Форма собственности __________________________________
2. Год создания _________________________________________
3. Свидетельство о регистрации в органах юстиции
_________________________________________________________
( №, кем и когда выдано)
4. Адрес ________________________________________________
( почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
5. Расчетный счет _______________________________________
( № счета, наименование и местонахождение банка)
6. РНН __________________________________________________
7. БИН/ИИН ______________________________________________
8. Тип деятельности _____________________________________
(номер и серия лицензии, в случае лицензионной деятельности)
Прилагаемые документы (в трех экземплярах):
1. заявление установленного образца;
2. пояснительная записка, в которой приводится обоснование
запрашиваемой полосы (номинала) радиочастот, где подробно излагаются
сведения о назначении и характере планируемой радиосети (радиолинии),
используемых стандартах и протоколах, технических характеристиках РЭС
планируемых к применению, схема организации связи;
3. заполненная анкета на РЭС на соответствующий вид радиосвязи.
Руководитель ________________    _______________________
(подпись)                  (Ф.И.О)
М.П. «____» __________________ 20 ___ г.
Заявление получено: «___» _________________ 20 ___ г.
________________________________________________________
___________________________________
подпись, Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 4
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Анкета на базовую станцию сотовой связи
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
Раздел II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ

1. Жалпы деректер
1-a. Орнатылатын облыс
1-g. Секторлардың жалпы саны
1-b. Орнатылатын аудан
1-h. Сәуле шығару класы
1-c. Елді мекен
1-i. Модуляция түрі
1-d. Көше
1-j. Көрші арна бойынша таңдау, дБ
1-e. Үй\Құрылыс
1-k.Интермодуляциялық таңдау, дБ
1-f. Географиялық координаттары С.Е.
Ш.Ұ.
1-l. Полярлану
2.Техникалық деректер
2-a.
Сектор нөмірі
2-b.
Антенна өндіруші
2-c.
Антенна моделі
2-d.
Күшейту коэффициенті, дБи
2-e.
Ең жоғары сәуле шығару азимуты, град
2-f.
Аспасының биіктігі, м
2-g.
Орынның бұрышы, град
2-h.АФҚ(АВТ)-дағы шығындар, дБ
1
2
3
4
5
6
7
8
Сектор нөмірі
2-i.
Қабылдап-таратқышты өндіруші
2-j.
Қабылдап-таратқыштың моделі
2-k.
Жабдықтың сериялық нөмірі
2-l.
Таратқыштың қуаты (секторға), Вт
2-m.Сезгіштігі, мкВ
2-n. Базалық станцияның сәйкестендіру нөмірі (BSIC)
2-o. Байланыс стандарты (GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800)
2-p. Жиілік жоспарына сәйкес арналар (GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800)
III. БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
5-қосымша
1-ЖБЖ нысаны
Жылжымалы байланыс жүйесінің станционарлық радиоэлектронды
құралына сауалнама
I БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
1. Жалпы деректер
1-a. Орнатылу облысы
1-m. Сериялық нөмірі
1-b. Орнатылу ауданы
1-n. Шақыру сигналы
1-c. Елді мекен
1-o. Қабылдағыш сезгіштігі, мкВ
1-d. Көше
1-p. Аралық жиілік, МГц
1-e. Үй/Құрылыс
1-q. Гетеродиннің күйін келтіру: жоғарғы немесе төменгі (астын сызу)
1-f. Географиялық координаттар
С.Е.
1-r. Көрші арна бойынша таңдау, дБ
Ш.Ұ.
1-s. Интермодуляциялық таңдау, дБ
1-g. Өндіруші
1-t. Айналы арна бойынша таңдау, дБ
1-h. Моделі
1-u. Деректер тарату жылдамдығы, Мбит/с
1-i. Типі (Репитер, базалық, стац.)
1-v. Модуляция түрі
1-j. Байланыс стандарты (хаттама)
1-w. Жиіліктер торының қадамы, кГц
1-k. Тағайындалуы
1-x. Қызмет көрсету аймағы жоспарланған радиусы, шқ
1-l. Сәуле шығару класы
2. Антенна сипаттамасы
2-a. Өндіруші
2-e. Күшейту коэффициенті, дБи
2-b. Моделі
2-f. АФҚ-дағы шығындар, дБ
2-c. Антенна аспасының жер деңгейінен биіктігі, м
2-g. Полярландыру
2-d. Ең жоғарғы сәуле шығарудың азимуты, град.
2-h. Орынның бұрышы, град
2-i.
Қабылдау жиілігі, МГц
2-j.
Тарату жиілігі, МГц
2-k.
Қуаты, Вт
2-l.
-30 дБ деңгейіндегі сәуле шығару белдеуінің ені, МГц
2-m.
-30 дБ деңгейіндегі өткізу белдеуінің ені, МГц
2-n.
Дуплекстік алшақтау, МГц
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
6-қосымша
1-ЖРҚ нысаны
Жылжымалы радиоэлектронды құралдарға сауалнама
I БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР

1. Общие данные
1-a. Область установки
1-g. Общее количество секторов
1-b. Район установки
1-h. Класс излучения
1-c. Населенный пункт
1-i. Вид модуляции
1-d. Улица
1-j. Избирательность по соседнему каналу, дБ
1-e. Дом\Строение
1-k. Избирательность интермодуляционная, дБ
1-f. Географические координаты С.Ш.
В.Д.
1-l. Поляризация
2. Технические данные
2-a.
Номер сектора
2-b.Производитель антенны
2-c.
Модель антенны
2-d.
Коэффициент усиления, дБи
2-e.
Азимут макс. излучения, град
2-f.
Высота подвеса, м
2-g.
Угол места, град
2-h.
Потери в АФУ, дБ
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4
5
6
7
8
Номер сектора
2-i.
Производитель приемо-передатчика
2-j.
Модель приемо-передатчика
2-k.
Серийный номер оборудования
2-l.
Мощность передатчика (на сектор), Вт
2-m.
Чувствительность, мкВ
2-n. Идентификационный номер базовой станции (BSIC)
2-o. Стандарт связи (GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800)
2-p. Каналы согласно частотному плану (GSM 900, GSM 1800, UMTS, CDMA 450, CDMA 800)
РАЗДЕЛ III - ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на использование РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи разрешения
Дата выдачи сертификата
Срок действия разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/ вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 5
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1- СПС
Анкета на стационарное радиоэлектронное средство
системы подвижной связи
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
РАЗДЕЛ II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
1.Общие данные
1-a. Область установки
1-m. Серийный номер
1-b. Район установки
1-n. Позывной сигнал
1-c. Населенный пункт
1-o. Чувствительность
приемника, мкВ
1-d. Улица
1-p. Промежуточная частота, МГц
1-e. Дом\Строение
1-q. Настройка гетеродина:
верхняя или нижняя (подчеркнуть)
1-f. Географические координаты
С.Ш.  1-r. Избирательность
по соседнему каналу, дБ
В.Д. 1-s. Избирательность интермодуляционная, дБ
1-g. Производитель
1-t. Избирательность по зеркальному каналу, дБ
1-h. Модель
1-u. Скорость передачи данных, Мбит/с
1-i. Тип (Репитер, базовая, стац.)
1-v. Вид модуляции
1-j. Стандарт (протокол) связи
1-w. Шаг сетки частот, кГц
1-k. Назначение
1-x. Планируемый радиус зоны обслуживания, км
1-l. Класс излучения
2. Характеристики антенны
2-a. Производитель
2-e. Коэффициент усиления, дБи
2-b. Модель
2-f. Потери в АФУ, дБ
2-c. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м
2-g. Поляризация
2-d. Азимут максимального излучения, град.
2-h. Угол места, град
2-i.
Частота приема, МГц
2-j.
Частота передачи, МГц
2-k.
Мощность, Вт
2-l.
Ширина полосы излучения на уровне - 30 дБ, МГц
2-m.
Ширина полосы пропускания на уровне - 30 дБ, МГц
2-n.
Дуплексный разнос, МГц
РАЗДЕЛ III – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на использование РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи разрешения
Дата выдачи сертификата
Срок действия разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/ вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 6
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1-ПРС
Анкета на подвижное радиоэлектронное средство
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
РАЗДЕЛ II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
1. Общие данные
1-a.
Область эксплуатации
1-b.
Район эксплуатации
1-c.
Населенный пункт
1-d.Производитель
1-e.
Модель
1-f.
Серийный номер
1-g.
Класс излучения
1-h.
Позывной сигнал
1-i.Чувствительность приемника, мкВ
1-j. Промежуточная частота приемника, МГц
2. Характеристики антенны
2-a.
Производитель
2-b.
Модель
2-c.
Коэффициент усиления, дБи
2-d.
Потери в АФУ, дБ
2-e.
Поляризация
2-f.
Частота приема, МГц
2-g.
Частота передачи, МГц
2-h.
Мощность, Вт
2-i.
Ширина полосы излучения на уровне
-30 дБ, МГц
2-j.
Ширина полосы пропускания на уровне
-30 дБ, МГц
2-k.
Дуплексный разнос, МГц
РАЗДЕЛ III – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на использование РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи разрешения
Дата выдачи сертификата
Срок действия разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/ вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 7
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1-РРЛ
Анкета на радиорелейную линию
РАЗДЕЛ I - ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
РАЗДЕЛ II-ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ

1. Жалпы деректер
1-a.
Орнатылатын облыс
1-b.
Орнатылатын аудан
1-c.
Елді мекен
1-d.
Өндіруші
1-e.
Моделі
1-f.Сериялық нөмірі
1-g.
Сәуле шығару класы
1-h.
Шақыру сигналы
1-i.Қабылдағыштың сезгіштігі, мкВ
1-j.Қабылдағыштың аралық жиілігі, МГц
2.Антенна сипаттамасы
2-a.
Өндіруші
2-b.
Моделі
2-c.
Күшейту коэффициенті, дБи
2-d.
АФҚ-дағы шығындар, дБ
2-e.
Полярландыруы
2-f.
Қабылдау жиілігі, МГц
2-g.
Тарату жиілігі, МГц
2-h.
Қуаты, Вт
2-i.
-30 дБ деңгейіндегі сәуле шығару белдеуінің ені, МГц
2-j.
-30 дБ деңгейі бойынша өткізу белдеуінің ені, МГц
2-k.
Дуплексті алшақтату, МГц
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
7-қосымша
1-РРЖ нысаны
Радиореле желісіне сауалнама
I БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
1. Жалпы деректер
1-a. Радиореле желісі (РРЖ) атауы
1-c. Тарату жылдамдығы, Мбит/с
1-b. РРЖ түрі
1-d. Қашықтығы, шқ
2. Бойлық сипаттамасы                 РРС-1                      РРС-2
2-a. Орнатылатын облыс
2-b. Орнатылатын аудан
2-c. Елді мекен
2-d. Көше
2-e. Үй/Құрылыс
2-f. Географиялық координаты, (С.Е.)
2-g. Географиялық координаты, (Ш.Ұ.)
3. Қабылдап-таратқыштың
техникалық деректері             РРС-1                     РРС-2
3-a. Өндіруші
3-b. Моделі
3-c. Антеннаның диаметрі
3-d. Сериялық нөмірі
негізгі
резервтік
3-e. Тарату жиілігі, МГц
3-f. Қабылдау жиілігі, МГц
3-g. Сәуле шығару класы
3-h. Модуляция түрі
3-i. Таратқыш қуаты, мВт
3-j. BER 10-3 кезінде сезгіштік жиегі, дБм
3-k. BER 10-6 кезінде сезгіштік жиегі, дБм
3-l. Шуыл/дабылы қатынасы, дБ
4. Антенна сипаттамасы РРС-1 РРС-2
4-a. Өндіруші
4-b. Моделі
4-c. Жер деңгейінен жоғары антенна аспасының биіктігі, м
негізгі
резервтік
4-d. Ең жоғарғы сәуле шығару азимуты, град
4-e. Антеннаны күшейту коэффициенті, дБи
негізгі
резервтік
4-f. АФҚ(АВТ)-дағы элементті шығындар, дБ
4-g. Полярлылық
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
8-қосымша
1-РТ нысаны
Радиохабар таратқышқа сауалнама
I БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
1. Жалпы деректер
1-a. Орнатылатын облыс
1-d. Көше
1-b. Орнатылатын аудан
1-e. Үй\Құрылыс
1-c. Елді мекен
1-f. Географиялық С.Е.
координаттар Ш.Б.
2. Техникалық деректер
2-a. Өндіруші
2-f. Жүйе
2-b. Моделі
2-g. Хабар тарату бағдарламасы
2-c. Сериялық нөмірі
2-h. Девиация, кГц
2-d. Қуаты, Вт
2-i. Сәуле шығару класы
2-e. Жиілік, МГц
3. Антенна сипаттамасы
3-a. Өндіруші
3-f. Күшейту коэффициенті, дБи
3-b. Моделі
3-g. АФҚ шығын коэффициенті, дБ
3-c. Аспасының биіктігі, м
3-h. Полярландыруы
3-d. Ең жоғары сәуле шығару азимуты, град.
3-l. Жердің теңіз деңгейінен жоғары белгісі, м
3-e. БД-ның ені, град.
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
9-қосымша
1-ТТ нысан
Телевизиялық таратқышқа сауалнама
I БӨЛІМ – ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
СТН
КҰЖЖ
БСН/ЖСН
Байланыс жасайтын тұлға
Телефон
e-mail
II БӨЛІМ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
1. Жалпы деректер
1-a. Орнатылатын облыс
1-d. Көше
1-b. Орнатылатын аудан
1-e. Үй\Құрылыс
1-c. Елді мекен
1-f. Географиялық С.Е.
координаттар Ш.Б.
2. Техникалық деректер
2-a. Өндіруші
2-g. Жиілігі (бейне), МГц
2-b. Моделі
2-h. Жиілігі (дыбыс), МГц
2-c. Сериялық нөмірі
2-i. Арна нөмірі
2-d. Қуаты (бейне), Вт
2-j. Хабар тарату бағдарламасы
2-e. Қуаты (дыбыс), Вт
2-k. Түрлі-түсті хабар тарату жүйесі
2-f. Сәуле шығару класы
2-l. ТЖЖ, кГц

1. Общие данные
1-а. Наименование
РРЛ
1-с. Скорость передачи Мбит/с
1-b. Тип РРЛ
1-d. Расстояние, км
2. Характеристика пролета
РРС-1
РРС-2
2-а. Область установки
2-b. Район установки
2-c. Населенный пункт
2-d. Улица
2-е. Дом/Строение
2-f. Географические
координаты (С.Ш.)
2-g. Географические
координаты (В.Д.)
3. Технические данные
приемопередатчика
РРС-1
РРС-2
3-а. Производитель
3-b. Модель
3-c. Диаметр антенны
З-d. Серийный номер
основной
резервный
3-е. Частота передачи, МГц
3-f. Частота приема, МГц
3-g. Класс излучения
3-h. Вид модуляции Г
3-i. Мощность передатчика,
мВт
3-j. Порог чувствительности
при BER 10-3, дБм
3-к. Порог чувствительности
при BER 10-6, дБм
3-l. Отношение сигнал/шум,
дБ
4. Характеристики антенн
РРС-1
РРС-2
4-а. Производитель
4-Ь. Модель
4-c. Высота подвеса антенны
над уровнем земли, м
основной
резервный
4-d. Азимут максимального
излучения, град
4-е. Коэффициент усиления
антенны, дБи
основной
резервный
4-f. Потери в элементах АФУ
(АВТ), дБ
4-g. Поляризация
РАЗДЕЛ III - ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на
исполнение РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи
разрешения
Дата выдачи
Срок действия
разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в
горизонтальной/вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
ФИО
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 8
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1-РВ
Анкета на радиовещательный передатчик
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
РАЗДЕЛ II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
1. Общие данные
1-a. Область установки
1-d. Улица
1-b. Район установки
1-e. Дом\Строение
1-c. Населенный пункт
1-f. Географические С.Ш. координаты В.Д.
2. Технические данные
2-a. Производитель
2-f. Система
2-b. Модель
2-g. Программа вещания
2-c. Серийный номер
2-h. Девиация, кГц
2-d. Мощность, Вт
2-i. Класс излучения
2-e. Несущая частота, МГц
3. Характеристики антенны
3-a. Производитель
3-f. Коэффициент усиления, дБи
3-b. Модель
3-g. Коэффициент потерь в АФУ, дБ
3-c. Высота подвеса, м
3-h. Поляризация
3-d. Азимут максимального излучения, град.
3-l. Отметка земли над уровнем моря, м
3-e. Ширина ДН, град.
РАЗДЕЛ III – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на использование РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи разрешения
Дата выдачи сертификата
Срок действия разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/ вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 9
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1-ТВ
Анкета на телевизионный передатчик
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование заявителя
РНН
ОКПО
БИН/ИНН
Контактное лицо
Телефон
e-mail
РАЗДЕЛ II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
1. Общие данные
1-a. Область установки
1-d. Улица
1-b. Район установки
1-e. Дом\Строение
1-c. Населенный пункт
1-f. Географические С.Ш. координаты  В.Д.
2. Технические данные
2-a. Производитель
2-g. Несущая частота (видео), МГц
2-b. Модель
2-h. Несущая частота (звук), МГц
2-c. Серийный номер
2-i. Номер канала
2-d. Мощность (видео), Вт
2-j. Программа вещания
2-е. Мощность (звук), Вт
2-k. Система цветного вещания
2-f. Класс излучения
2-l. СНЧ, кГц

1. Жалпы деректер
1-a. Орнатылатын облыс
1-e. Үй\Құрылыс
1-b. Орнатылатын аудан
1-f. Географиялық С.Е. координаты Ш.Ұ.
1-c. Елді мекен
1-g. Мақсаты
1-d. Көше
1-h. Рұқсат түрі
2.Таратушының техникалық деректері
2-a. Өндіруші
2-f. Таратуға арналған жиілік белдеуі (номиналы), МГц
2-b. Моделі
2-c. Сериялық нөмірі
2-g. Модуляция түрі
2-d. Сәуле шығару класы
2-h. Деректер тарату жылдамдығы, Мбит/с
2-e. Қуаты, Вт
3. Қабылдағыштың техникалық деректері
3-a. Сезгіштігі, dBm/мкВ
3-c.Қабылдауға арналған жиілік белдеуі (номиналы), МГц
3-b. Қабылдау жүйесінің
шуыл температурасы, 0К
3-d. Шуыл/сигнал қатынасы (C/N), dB
4. Антенна сипаттамасы
4-a. Өндіруші
4-g. Қабылдауға арналған полярландыру
4-b. Моделі
4-h. Таратуға арналған поляризация
4-c. Диаметрі, м
4-i. Қабылдауды күшейту коэффициенті, дБи
4-d. Жер беті деңгейінен жоғары
4-j. Таратуды күшейту коэффициенті, дБи
антенна аспасының биіктігі, м
4-k. БД ені, град
4-e. Орынның бұрышы, град
4-l. Қапталдағы ебелектер сипаттамасы
4-f. Ең жоғары сәуле шығару азимуты, град
5. ЖЖС бойынша деректер
5-a. ЖЖС
5-b. Тұрақ нүктесі
5-с. Сәуленің атауы
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
РЖС пайдалануға рұқсаттың нөмірі
Сертификат нөмірі
Рұқсат берілген күн
Сертификат берілген күн
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі
Сертификатты кім берген
Қосымша: Planet форматында антенналарды көлденең/тігінен жазықтықтағы бағыттылығының нормаланған диаграммасы, қабылдап-таратқыштың нормаланған АЖС, жиіліктер торы.
Осы сауалнамадағы мәліметтер толық және шындыққа сәйкес екенін куәландырамын
ТАӘ
Қолы
М.О.
Лауазымы
Күні
Тел.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
12-қосымша
Кеме лицензиялары үшін техникалық деректер
(кеме станцияларының УҚТ, ҚТ KU-диапазондарында жұмыс істеу үшін)
Кеме атауы _________________________ Иесі: __________________________
Атауы
РЭҚ түрі
Зауыттық нөмірі
Қуат, Вт
Сәуле шығару класы
Жиілік белдеулері
(шартты белгілері)
Негізгі радиожабдықтар
Авариялық радиожабдықтар
Құтқару құралдарының радиожабдықтары
Радиолокациялық жабдықтар
Жерсеріктік байланыс құралдары
Басшы ___________ ___________________________ «___» _________ 20__ ж.
(қолы)     (тегі, аты, әкесінің аты)
МО
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
13-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бланкісі
Техникалық қорытынды
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат беру мақсатында мыналар келісілді:
1
Өтініш беруші
2
Байланыс саласындағы қызмет (кәсіпкерлік, тиісті лицензияның №/өндірістік)
3
Радиобайланыс түрі
4
Қабылдау жиілігі, МГц
5
Тарату жиілігі, МГц
6
РЭҚ үлгісі
7
Жабдық түрі (БС, репитер және т.б.)
8
РЭҚ орнатылған пункт (мекенжайы, географиялық координаттар)
9
РЭҚ қолданылу аймағының радиусы, км
10
Қуаты, Вт
11
Жер деңгейінен антенна аспасының биіктігі, м
12
Таратылатын ақпарат көлемі, кбит/с
13
Сәуле шығару белдеуінің көлемі, кГц
14
Сәуле шығару класы
15
Жиіліктер торының қадамы, кГц
16
Қосымша мәліметтер
Бастық _____________________________ Т.А.Ә.
(қолы)
Орынд. _____________________________
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
14-қосымша
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға
рұқсат нысаны
_____________________________________________________________________
Елтаңба         Байланыс саласындағы уәкілетті орган
Герб            Уполномоченный орган в области связи
_____________________________________________________________________
KZ                                         № 000000*
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға
РҰҚСАТ
РАЗРЕШЕНИЕ
на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Берілді     (заңды немесе жеке тұлғалардың атауы)
Выдано      (наименование юридического или физического лица)
Ұйымдастыру үшін (радиобайланыс түрі)
Для организации (вид радиосвязи)
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерді пайдалануға рұқсат етіледі:
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
Р/с
п/п
Орнатылған пункт
Пункт установки
Жабдық түрі
Вид оборудования
Тасымалдау жиіліктері
Несущие частоты, МГц
Қуаты
Мощность, Вт
Антенна аспасының биіктігі
Высота подвеса антенны, м
Ескертпелер
Примечания
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: берілген күнінен бастап бір жыл.
Срок действия Разрешения: один год со дня выдачи.
Төраға
Председатель _________________________________________________ Т.А.Ә.
(қолы/подпись)                    Ф.И.О.
Берілген күні: 20__ жылғы «___» __________________          М.О./М.П.
Дата выдачи: «___» _____________________ 20__ года
(келесі жағы)
(обратная сторона)
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат нысаны
Форма разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
Қосымша мәліметтер:
Дополнительные сведения:
Рұқсаттың қолданылу шарттары:

1. Общие данные
1-a. Область установки
1-e. Дом/Строение
1-b. Район установки
1-f. Географические В.Д.
координаты      С.Ш.
1-c. Населенный пункт
1-g. Назначение
1-d. Улица
1-h. Вид доступа
2. Технические данные передатчика
2-a. Производитель
2-f. Полоса
номиналы) частот
на передачу, МГц
2-b. Модель
2-c. Серийный номер
2-g. Вид модуляции
2-d. Класс излучения
2-h. Скорость передачи данных, Мбит/с
2-e. Мощность, Вт
3. Технические данные приемника
3-a. Чувствительность, dBm/мкВ
3-c. Полоса (номиналы) частот на прием, МГц
3-b. Шумовая температура приемной системы, 0К
3-d. Отношение сигнал/шум (C/N)? dB
4. Характеристики антенны
4-a. Производитель
4-g. Поляризация на прием
4-b. Модель
4-h. Поляризация на передачу
4-c. Диаметр, м
4-i. Коэффициент усиления на прием, дБи
4-d. Высота подвеса антенны над уровнем земли, м
4-j. Коэффициент усиления на передачу, дБи
4-e. Угол места, град
4-k. Ширина ДН, град
4-f. Азимут максимального излучения, град
4-l. Характеристика боковых лепестков
5. Данные по ИСЗ
5-a. ИСЗ
5-b. Точка стояния
5-с. Название луча
РАЗДЕЛ III – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на использование РЧС
Номер сертификата
Дата выдачи разрешения
Дата выдачи сертификата
Срок действия разрешения
Кем выдан сертификат
Приложение: Нормированные диаграммы направленности антенны в горизонтальной/ вертикальной плоскостях в формате Planet, нормированная АЧХ приемопередатчика, сетка частот.
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись
М.П.
Должность
Дата
Тел.
Приложение 12
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ ДЛЯ СУДОВЫХ ЛИЦЕНЗИЙ
(для работы судовых станций в УКВ, КВ и KU-диапазонах)
Название судна ___________ Владелец: ____________________
Наименование
Тип РЭС
Заводской номер
Мощность, Вт
Класс излучения
Полосы частот
(условное обозначение)
Основное радиооборудование
Аварийное радиооборудование
Радиооборудование спасательных средств
Радиолокационное оборудование
Средства спутниковой связи
Руководитель _________ _________________________ «___» ____ 20___г.
(подпись)  (фамилия, имя, отчество)
М.П.
Приложение 13
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Бланк территориального подразделения уполномоченного органа Техническое заключение
В целях выдачи разрешения на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан согласовано следующее:
1
Заявитель
2
Деятельность в области связи (предпринимательская, № соответствующей лицензии/производственная)
3
Вид радиосвязи
4
Частота приема, МГц
5
Частота передачи, МГц
6
Тип РЭС
7
Вид оборудования (базовая станция, репитер и т.д.)
8
Пункт установки РЭС (адрес, географические координаты)
9
Радиус зоны действия РЭС, км
10
Мощность, Вт
11
Высота подвеса антенны над уровнем земли, м
12
Объем передаваемой информации, кбит/с
13
Ширина полосы излучения, кГц
14
Класс излучения
15
Шаг сетки частот, кГц
16
Дополнительные сведения
Начальник _____________________________ Ф.И.О.
(подпись)
Исп. ________
Приложение 14
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма разрешения на использование радиочастотного спектра
Республики Казахстан
_________________________________________________________
Елтаңба       Байланыс саласындағы уәкілетті орган
Герб          Уполномоченный орган в области связи
_________________________________________________________
KZ                                        № 000000*
Қазақстан Республикасының радиожиілік спектрін пайдалануға
РҰҚСАТ
РАЗРЕШЕНИЕ
на использование радиочастотного спектра Республики Казахстан
РЧС N A/BB-CCC/DDDD
Берілді (заңды және жеке тұлғалардың атауы)
Выдано (наименование юридического или физического лица)
Ұйымдастыру үшін (радиобайланыс түрі) -
Для организации (вид радиосвязи) -
Мынадай көрсеткіштері бар радиожиіліктерін пайдалануға рұқсат етіледі:
Разрешается использовать радиочастоты со следующими данными:
Р/с №№ п/п
Орнатылу пункті
Пункт установки
Жабдық түрі
Вид оборудования
Тасымалдау жиіліктері
Несущие частоты, МГц
Қуат
Мощность Вт
Антеннаның іліну биіктігі
Высота подвеса антенны, м
Ескертулер
Примечание
Рұқсаттың қолданылу мерзімі: берілген күннен бастап бір жыл.
Срок действия Разрешения: один год со дня даты выдачи.
Берілген күні: 20 ___ жылғы « ___ » ______ М.О./М.П.
Дата выдачи: « ____ » ___________ 20 ___ года М.П.
Төраға                                     Т.А.Ә.
Председатель _____________________________ Ф.И.О.
(қолы/ подпись)
(келесі жағы)
(оборотная сторона)
Қосымша мәліметтер:
Дополнительные сведения:
Рұқсаттың қолданылу шарттары:

1. Рұқсат өтініш берушіге радиожиілік спектрін (РЖС) пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақының бір бөлігі немесе толық сомасы төленгенін дәлелдейтін құжат болған жағдайда беріледі.
2. Рұқсат радиожиілік спектрін (РЖС) пайдаланғаны үшін төлемақы өткен жылға толық төленген, РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға енгізілген жағдайда қолданыста болып есептеледі және жыл сайын байланыс саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде мемлекеттік бюджетке төлемақының бір бөлігі немесе толық сомасы төленгенін дәлелдейтін құжат болған жағдайда ұзартылады.
3. РЭҚ барлық техникалық параметрлері сауалнамаға сәйкес болуы тиіс.
4. РЭҚ техникалық параметрлері мен орнатылатын орнын ауыстыруға тыйым салынады.
Условия действия Разрешения:
1. Разрешение выдается заявителю при предъявлении подтверждающего документа об оплате в государственный бюджет части либо всей суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за текущий год.
2. Разрешение считается действительным при полной оплате суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за прошедший год, условии ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ и продлевается в территориальном подразделении Уполномоченного органа в области связи при предъявлении подтверждающего документа об оплате в государственный бюджет части либо всей суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за текущий год.
3. Все параметры РЭС должны соответствовать анкетным данным.
4. Запрещено изменять технические параметры и место установки РЭС.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі ұзартылды:
Срок действия Разрешения продлен:
20__ ж./г. «___» ______________ дейін/до ____________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» ______________ дейін/до ____________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» ______________ дейін/до ____________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» ______________ дейін/до ____________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» ______________ дейін/до ____________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
15-қосымша
Байланыс түрлері бойынша кодтар тізімі
код №
Байланыс түрі
10
Телевизия
11
Эфирлік-кәбілдік телевизия
20
Радиохабар
30
Ұялы
31
Транкингтік
32
Радиотелефондық
33
Радиобайланыс
34
ҚТ-байланыс
35
Пейджингтік
41
Магистралдық радиорелелік желілер
42
Аймақтық радиорелелік желілер
43
Жергілікті радиорелелік желілер
44
Телевизиялық сигналдарды тарату үшін радиорелелік желілер
50
Жерсеріктік байланыстың жер станциялары
51
Жылжымалы жерсеріктік байланыс жүйелері
60
Сымсыз радиоға қол жеткізу желілері (WLL)
61
Деректерді тарату желілері
62
Жерсеріктік цифрлық телевизиялық хабар тарату
63
Үшінші буынның ұялы байланысы (3G)
64
Төртінші буынның ұтқыр байланысы (4G)
65
Цифрлық телевизия
Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бөлінісінің
объектілерін белгілеу жүйесіндегі кодтар
код №
Аумақ
1
2

1. Рұқсат өтініш берушіге радиожиілік спектрін (РЖС) пайдаланғаны үшін мемлекеттік бюджетке төлемақының бір бөлігі немесе толық сомасы төленгенін дәлелдейтін құжат болған жағдайда беріледі.
2. Рұқсат радиожиілік спектрін (РЖС) пайдаланғаны үшін төлемақы өткен жылға толық төленген, РЭҚ және ЖЖҚ пайдалануға енгізілген жағдайда қолданыста болып есептеледі және жыл сайын байланыс саласындағы Уәкілетті органының аумақтық бөлімшесінде мемлекеттік бюджетке төлемақының бір бөлігі немесе толық сомасы төленгенін дәлелдейтін құжат болған жағдайда ұзартылады.
3. РЭҚ барлық техникалық параметрлері сауалнамаға сәйкес болуы тиіс.
4. РЭҚ параметрлері мен орнату орынын ауыстыруға тыйым салынады.
Условия действия Разрешения:
1. Разрешение выдается заявителю при предъявлении подтверждающего документа об оплате в государственный бюджет части либо всей суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за текущий год.
2. Разрешение считается действительным при полной оплате суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за прошедший год, при условии ввода в эксплуатацию РЭС и ВЧУ и продлевается в территориальном подразделении Уполномоченного органа в области связи при предъявлении подтверждающего документа об оплате в государственный бюджет части либо всей суммы годовой платы за использование радиочастотного спектра за текущий год.
3. Все параметры РЭС должны соответствовать анкетным данным.
4. Запрещено изменять технические параметры и место установки РЭС.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі мына уақытқа дейін ұзартылған
Срок действия Разрешения продлен:
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
Приложение 15
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Список кодов по видам связи
№ кода
Вид связи
10
Телевидение
11
Эфирно-кабельное телевидение
20
Радиовещание
30
Сотовая
31
Транкинговая
32
Радиотелефонная
33
Радиосвязь
34
КВ-связь
35
Пейджинговая
41
Магистральные радиорелейные линии
42
Зоновые радиорелейные линии
43
Местные радиорелейные линии
44
Радиорелейные линии для передачи телевизионных сигналов
50
Земные станции спутниковой связи
51
Системы подвижной спутниковой связи
60
Сети беспроводного радиодоступа (WLL)
61
Сети передачи данных
62
Спутниковое цифровое телевизионное вещание
63
Сотовая связь третьего поколения (3G)
64
Мобильная связь четвертого поколения (4G)
65
Цифровое телевидение
Коды в системе обозначений объектов
административно-территориального
деления Республики Казахстан
№ кода
Территория
1
2

33-48,5; 57-57,5; 146-174; 390-470 МГц
Транкингтік радиобайланыс жүйесі
146-174; 380-385; 390-470 МГц
5
Пейджингтік байланыстың станциялары, радиотелеметрияға арналған стационарлы (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары
146-174; 390-470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары:
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҚТ диапазонды стационарлы және жылжымалы РЭҚ
1,5-30 МГц
8
Радиорелелі станциялар:
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
10
DECT стандартты сымсыз байланыстың станционарлы (базалық) станциялары
1880-1900 МГц
14
Телефон арнасының радиоұзартқыштары:
№ 1 радиожиілік тобы
қабылдау (МГц):
тарату (МГц):

33–48,5; 57–57,5; 146–174; 390–470;
146–174; 380–385; 390–470 МГц
5
Стационарные (базовые) приемопередающие станции, предназначенные для радиотелеметрии, станции пейджинговой связи
146–174; 390–470 МГц
6
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
7
Стационарные и подвижные РЭС КВ–диапазона
1,5–30 МГц
8
Радиорелейные станции:
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
9
Стационарные (базовые) и системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
10
Стационарные (базовые) станции беспроводной связи стандарта DECT
1880–1900 МГц
11
Радиоудлинители телефонного канала:
Радиочастотная группа № 1
прием (МГц):
передача(МГц):

307,9875
343,9875
15
Радиоәуесқойлық радиостанциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тиісті қызметтерге арналған жиіліктер
Жерсеріктік байланыс жүйелері
16
«Thuraya», «Inmarsat», «Globalstar» ғаламдық жылжымалы жерсеріктік дербес байланыстың стационарлы және алып жүруге болатын станциялары
1525,0 – 1559,0;
1626,5 – 1660,5;
1610,00–1621,35;
2483,5-2500 МГц
17
Жерсеріктік байланыстың стационарлық (жердегі) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
18
Өз құрамында таратқыш құрылғылары бар телевизиялық, репортаждық, стационарлық станциялар (радиорелелі, жерсеріктік байланыс станциялары)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
Теңіз жылжымалы қызметінің қабылдау-таратқыш құрылғылары
19
Теңіз қызметі РЭҚ (жағалау, радиооқшаулау станциялары, радиомаяктар және т.б.)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер;
20
Радионавигациялық құрылғылар:
ұшақ жүргізудің және ұшақтың ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудің ұшақтық қабылдап-таратқыш радиотехникалық құралдары (радиобиіктікті өлшеу, жылдамдықты өлшеу құралдары, қақтысуды алдын-ала ескерту аппаратурасы және т.б.)
Ұлттық кестеге* және Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер.

307,9875
343,9875
12
РЭС радиолюбительской службы
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице*
Системы спутниковой связи
13
Стационарные и носимые станции глобальной персональной подвижной спутниковой связи «Thuraya», «Inmarsat», «Globalstar» и др.
1525,0 – 1559,0; 1626,5 – 1660,5;
1610,00–1621,35; 2483,5–2500 МГц
14
Стационарные (земные) станции спутниковой связи
Частоты, выделенные согласно Национальной таблице*
15
Телевизионные стационарные, передвижные репортажные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи)
Частоты, предназначенные для фиксированной службы, согласно Национальной таблице*
Приемо-передающие устройства морской подвижной службы
16
РЭС морской службы (береговые и судовые, радиолокационные станции, радиомаяки и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи
17
Радионавигационные устройства:
самолетные приемо-передающие радиотехнические средства самолетовождения и обеспечения безопасности полетов самолетов (радиовысотомеры, измерители скорости и сноса, аппаратура предупреждения столкновений и т.п.)
Частоты, предназначенные для соответствующих служб, согласно Национальной таблице* и Регламенту радиосвязи Международного союза электросвязи

*Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қыркүйектегі № 1379 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесі.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
19-қосымша
1-ЖЖ нысаны
Жоғары жиілікті құрылғыға сауалнама-рұқсат
I БӨЛІМ - ӨТІНІШ БЕРУШІ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ
Өтініш берушінің атауы
Өтініш берушінің пошталық мекенжайы
Телефон (кодты қоса)
Факс (кодты қоса)
Бірінші басшының Т.А.Ә. және лауазымы
Техникалық басшының Т.А.Ә. және лауазымы
II ТАРАУ – ТЕХНИКАЛЫҚ ДЕРЕКТЕР
1. Жоғары жиіліктік құрылғының (бұдан әрі – ЖЖҚ) техникалық деректері
1-a. Үлгісі
1-b. Зауыттық нөмірі
1-с. Ең жоғары шығару қуаты, кВт
1-d. Жиілік ауқымы, кГц
1-е. Қалаулы жиілік жұмыс белдеуі (өнеркәсіптік ЖЖ генераторлар үшін ғана)
1- f. Тағайындау (тек өндірістік ЖЖ генераторлар үшін)
1-g. Кедергілердің сәуле шығаруынан қорғау құралдарының болуы (бар қорғау құралдарын санамалау)
1-h. Өндіруші зауыт және шығарылған күні
2. Қосымшалар
2-a. ЖЖҚ-ды орнататын ұйымның қолдаухаты
2-b. Ерекшеліктерімен принципиалды сызбасы (типтік емес ЖЖ генераторларына ғана)
2-c. Энергия желісіне орнатуды қосуға келісімі туралы энергожабдықтаудан анықтама (тек өнеркәсіптік ЖЖ генераторлар үшін)
III БӨЛІМ – ҚОСЫМША АҚПАРАТ
Сатып алуға және орнатуға рұқсаттама нөмірі, берілген күні
Келісу
Сертификат нөмірі, берілген күні
Сертификаттау органы
Бұл анықтамадағы мәліметтер толық және дұрыс екендігін растаймын.
Т.А.Ә.
Қолы М.О.
Лауазымы
Күні
Телефон
IV БӨЛІМ – АУМАҚТЫҚ БӨЛІМШЕНІҢ РҰҚСАТЫ
Шекті жол берілетін индустриялық радиокедергілер нормаларына сәйкес болған жағдайда _________________ кГц-тен ________________ кГц дейін жиілік белдеуінде ЖЖҚ жұмысына рұқсат етіледі.
Рұқсаттың жарамдылық мерзімі 20__ жылғы «____» _________________ дейін.
Аумақтық бөлімшенің басшысы _________________________________________
М.О.                                          (қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
20-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне
Телефон арнасының радиоұзартқышын пайдалану құқығына рұқсат ресімдеуге
САУАЛНАМА-ӨТІНІШ
1.
Тегі, аты, әкесінің аты/Ұйымның атауы
2.
Жеке куәлік №, СТН
3.
Мекенжайы
4.
Телефон нөмірі
5.
Радиоұзартқыштың моделі
6.
Радиоұзартқыштың (терминалдың/базалық станцияның) зауыттық нөмірі
7.
Радиоұзартқыштың орнатылған орны (ұтқыр РЭҚ үшін - автокөлік маркасы, мемлекеттік нөмірі/базалық станция мекен-жайы)
8.
Таратқыш (терминал/базалық станция) қуаты, Вт
9.
Жұмыс жиіліктері, МГц
10.
Телефон арнасы радиоұзартқышының пайдалану аумағы
11.
Сауалнама толтырылған күн
Осы сауалнама-өтініш негізінде маған телефон арнасы радиоұзартқышын пайдалану құқығына рұқсат ресімдеуді өтінемін.
М.О.                  _______________________________________
(өтінім берушінің қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
21-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның толық атауы Т.А.Ә.)
Ө Т І Н І Ш
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының облысы, ауданы, қаласы көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
аумағында радиоэлектрондық құралдарды (жоғары жиiлiктi құрылғыларды)
пайдалануға рұқсат беруді өтінемін.
Ұйым туралы мәліметтер:

* Национальная таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года № 1379
Приложение 19
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Форма 1–ВЧ
Анкета – разрешение на высокочастотное устройство
РАЗДЕЛ I – ИНФОРМАЦИЯ О ЗАЯВИТЕЛЕ
Наименование Заявителя
Почтовый адрес Заявителя
Телефон (включая код)
Факс (включая код)
Ф.И.О. и должность первого руководителя
Ф.И.О. и должность технического руководителя
РАЗДЕЛ II – ТЕХНИЧЕСКИЕ ДАННЫЕ
1. Технические данные высокочастотного устройства (далее – ВЧУ)
1–a. Тип
1–b. Заводской номер
1–с. Максимальная выходная мощность, кВт
1–d. Диапазон частот, кГц
1–е. Желательная рабочая полоса частот (только для промышленных высокочастотных генераторов (далее – ВЧ генераторов)
1–f. Назначение (только для промышленных ВЧ генераторов)
1–g. Наличие средств защиты от излучения помех (перечислить имеющиеся средства защиты)
1–h. Завод изготовитель и дата выпуска
2. Приложения
2–a.
Ходатайство организации, устанавливающей ВЧУ
2–b.
Принципиальная схема со спецификацией (только на нетиповые ВЧ генераторы)
2–c.
Справка из энергосбыта о согласии на подключение установки к энергосети (только для промышленных ВЧ генераторов)
РАЗДЕЛ III – ДОПОЛНИТЕЛЬНАЯ ИНФОРМАЦИЯ
Номер разрешения на приобретение и установку, дата выдачи
Согласование
Номер сертификата, дата выдачи
Орган сертификации
Я удостоверяю, что сведения в этой анкете являются полными и соответствуют действительности
Ф.И.О.
Подпись М.П.
Должность
Дата
Телефон
РАЗДЕЛ IV – РАЗРЕШЕНИЕ ТЕРРИТОРИАЛЬНОГО ПОДРАЗДЕЛЕНИЯ
Разрешается работа ВЧУ в полосе частот от ________________ кГц до __________ кГц при условии соответствия нормам на предельно допустимые индустриальные радиопомехи.
Срок действия разрешения до « _____ » _________________ 20 ___ года
Руководитель территориального подразделения _________ М.П.
(подпись)
Приложение 20
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
В территориальное подразделение уполномоченного органа АНКЕТА – ЗАЯВЛЕНИЕ
на оформление разрешения на право эксплуатации
радиоудлинителя телефонного канала
1.
Фамилия, имя, отчество /Наименование организации
2.
№ удостоверения личности, РНН
3.
Адрес
4.
Номер телефона
5.
Модель радиоудлинителя
6.
Заводской номер радиоудлинителя (терминала/ базовой станции)
7.
Место установки радиоудлинителя (для мобильного – марка автомобиля, государственный номер/адрес базовой станции)
8.
Мощность передатчика (терминала / базовой станции), Вт
9.
Рабочие частоты, МГц
10.
Территория эксплуатации радиоудлинителя телефонного канала
11.
Дата заполнения анкеты
На основании настоящей анкеты-заявления прошу оформить мне разрешение на право эксплуатации радиоудлинителя телефонного канала.
М.П. ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись заявителя)
Приложение 21
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
В территориальное подразделение уполномоченного органа
от _________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на эксплуатацию радиоэлектронного
средства (высокочастотного устройства) на территории
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(указать город, район, область Республики Казахстан)
Сведения об организации:

1. Меншік нысаны ____________________________________________________
2. Құрылған жылы ____________________________________________________
3. Мекенжайы ________________________________________________________
(пошталық индексі, облыс, аудан, көшесі, үй №, телефон)
_____________________________________________________________________
4. Банктік деректемелері ____________________________________________
5. СТН ______________________________________________________________
6. БСН/ЖСН __________________________________________________________
7. Қоса берілетін құжаттар тізбесі: _________________________________
Басшы _________________          ____________________________________
(қолы)                     (тегі, аты, әкесінің аты)
М.О.
20__ ж. «___» ________________________________
Өтініш алынды: 20__ ж. «___» _________________
_____________________________________________________________________
(жауапты тұлғаның Т.А.Ә., қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
22-қосымша
«БЕКІТЕМІН»
Бастық _____________________
20__ ж. «___» ______________
«БЕКІТЕМІН»
Бастық ____________________
20__ ж «___» ______________
Радиоэлектрондық құралдарды пайдалануға енгізу
АКТІСІ
_____________________________________________________________________
(Ұйымның-Өтініш берушінің атауы және орналасқан орны)
Мынадай құрамдағы комиссия: _________________________________________
(аумақтық бөлімше қызметкерінің Т.А.Ә.
және атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(Ұйым қызметкерінің Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
осы актіні __________________________________________________________
(жабдық үлгісі, зауыттық нөмірі және мақсаты)
_____________________________________________________________________
________ және антеннамен ____________________________________________
(үлгісі, модель, антенна аспасының биіктігі)
мына мекенжайда орнатылған __________________________________________
Жеткізетін жиіліктер, МГц: __________________________________________
Таратқыш қуаттылығы, Вт (Дбм): ______________________________________
пайдалануға енгізгені туралы жасады.
_____________________________________________________________________
(аумақтық бөлімше қызметкерінің Т.А.Ә. және қолы)
_____________________________________________________________________
(өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә. және қолы)
_____________________________________________________________________
(Ұйым қызметкерінің Т.А.Ә. және қолы)
Өтініш беруші осы актіде көрсетілген техникалық параметрлердің дұрыстығына және техника қауіпсіздігінің сақталуына әкімшілік жауапкершілікте болады
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә., қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
23-қосымша
Уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің бланкісі
№ Э-ААА/ВВВВВВ*
Радиоэлектрондық құралды пайдалану құқығына
РҰҚСАТ
Иеленуші
Байланыс түрі
Радиоэлектрондық құралдың үлгісі
Радиоэлектрондық құралдың зауыттық нөмірі
Қабылдау жиілігі (-тері), МГц
Тарату жиілігі (-тері), МГц
Облыс
Қуаты, Вт
Аудан
Жұмыс кестесі**
(ҰҚТ және ҚТ үшін)
Пункт
Орнатылған жері
Координаттары**
(ҰОТ және ҚТ үшін)
Сәуле шығару класы
Хабар тарату бағдарламасы**
(РТ және ТВ үшін)
Антенна диаметрі**
(Жерсеріктік байланыстың жердегі станциялары үшін)
Арна нөмірі**
(ТВ үшін)
Шақыру**
(ҚТ, ҰҚТ үшін)
Берілген күні:
Қолданылу мерзімі:
Ескертпе. Рұқсатта көрсетілмеген техникалық өлшемдер РЭҚ деректеріне және РЭҚ пайдалануға рұқсатта сауалнамаға толығымен сәйкес келуі керек. Кез келген параметрлер өзгертілген жағдайда, уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінде міндетті түрде қайта рұқсат алу талап етіледі.
Бастық ______________________     М.О.     __________________________
(қолы)
* - ААА – Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бөлу коды;
ВВВВВВ – РЭҚ пайдалануға рұқсаттың реттік нөмірі;
** - аталған позициялар жақшада көрсетілген байланыс түрлері үшін ғана толтырылады.
РЭҚ пайдалану құқығына рұқсаттың келесі жағы
Рұқсаттың қолданылу шарттары:

1. Форма собственности __________________________________
2. Год создания _________________________________________
3. Адрес ________________________________________________
(почтовый индекс, область, район, улица, № дома, телефон)
_________________________________________________________
4. Банковские реквизиты _________________________________
5. РНН __________________________________________________
6. БИН/ИИН ______________________________________________
7. Перечень прилагаемых документов:
Руководитель __________________ ________________________
(подпись)        (фамилия, имя, отчество)
Место печати
«____» __________________ 20 ___г.
Заявление получено: «___» _________________ 20 ___г.
_________________________________________________________
( должность, подпись, Ф.И.О. ответственного лица)
Приложение 22
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ______________
«___» ______________ 20 _ г.
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ______________
«___» ______________ 20 _ г.
АКТ
ввода в эксплуатацию радиоэлектронного средства
_________________________________________________________
(Наименование и местонахождение организации – Заявитель)
Комиссия в составе: _____________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность сотрудника территориального подразделения)
_________________________________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность ответственного лица заявителя)
_________________________________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность сотрудника организации)
_________________________________________________________
Составили настоящий акт в том, что ______________________
(тип оборудования, заводские номер и назначение)
____________________________ и антеннами ________________
(тип, модель высота подвеса антенны)
установленная по адресу: ________________________________
_________________________________________________________
несущие частоты, МГц: ___________________________________
мощность передатчика, Вт (Дбм): _________________________
введены в эксплуатацию.
Заявитель несет административную ответственность за
достоверность технических параметров указанных в настоящем Акте и
соблюдение требований техники безопасности
___________________________________________________________
(Ф.И.О. ответственного лица заявителя, должность, подпись)
Приложение 23
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Бланк территориального подразделения уполномоченного органа
№ Э–ААА/ВВВВВВ* РАЗРЕШЕНИЕ
на право эксплуатации радиоэлектронного средства
Владелец
Вид связи
Тип радиоэлектронного средства
Заводской номер радиоэлектронного средства
Частота(-ты) приема, МГц
Частота(-ты) передачи, МГц
Область
Мощность, Вт
Район
Расписание работы**
(для ДСВ и КВ)
Пункт
Место установки
Координаты**
(для ДСВ и КВ)
Класс излучения
Программа вещания**
(для РВ и ТВ)
Диаметр антенны**
(для земной станции спутниковой связи)
Номер канала**
(для ТВ)
Позывной** (для КВ, УКВ)
Дата выдачи:
Срок действия:
Примечание. Технические параметры, не указанные в разрешении, должны полностью соответствовать анкете на данную РЭС и разрешению на использование РЧС. В случае изменения любых параметров, требуется обязательное переоформление в соответствующих территориальных подразделениях уполномоченного органа.
Начальник ________________________
М.П.    _________________________
(подпись)
* – ААА – код административно–территориального деления Республики Казахстан, ВВВВВВ – порядковый номер разрешения на эксплуатацию РЭС;
** – данные позиции заполняются только для указанных в скобках видов связи.
Оборотная сторона разрешения на право эксплуатации РЭС
Рұқсаттың қолданылу шарттары:

1. РЭҚ пайдалануға рұқсат келесі жылдың 25 наурызына дейін беріледі.
2. РЭҚ (ЖЖҚ) пайдалануға рұқсаты ұзарту жыл сайын 25 наурызға дейін олардың орнатылған орны бойынша жүргізіледі.
3. Техникалық параметрлер, РЭҚ орнатылған орны өзгертілген жағдайда, РЭҚ иесіне заңнамада белгіленген тәртіппен РЭҚ пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеуі қажет.
4. РЭҚ барлық параметрлері Қазақстан Республикасының белгіленген нормалары мен стандарттарына сәйкес келуі қажет.
Условия действия Разрешения:
1. Разрешение на эксплуатацию РЭС выдается до 25 марта следующего года.
2. Продление разрешения на эксплуатацию осуществляется ежегодно по месту установки РЭС (ВЧУ) до 25 марта.
3. В случае изменения технических параметров, места установки РЭС, владельцу РЭС необходимо переоформить разрешение на эксплуатацию РЭС в установленном порядке.
4. Все параметры РЭС должны соответствовать установленным нормам и стандартам Республики Казахстан.
Рұқсаттың мерзімі ұзартылды:
Срок действия Разрешения продлен:
20__ ж./г. «___» _________________ дейін/до _________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» _________________ дейін/до _________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» _________________ дейін/до _________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» _________________ дейін/до _________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20__ ж./г. «___» _________________ дейін/до _________ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
24-қосымша
Жылжымалы радиоэлектрондық құралды пайдалану құқығына
РҰҚСАТ
_____________________________________________________________________
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі
_________________________________
РҰҚСАТ № СПС/ТР-AAA/BBBBBB*
______________ қаласы және/немесе
_______ облыс аумағында жылжымалы
радиостанцияны пайдалану құқығына
Радиобайланыс түрі:
_________________________________
Оператор:
Иеленуші:
_________________________________
РЭҚ үлгісі:
_________________________________
Зауыттық нөмірі:
_________________________________
автокөлік үлгісі және мемлекеттік №:
______________________________
Қабылдау жиілігі, МГц:
______________________________
Тарату жиілігі, МГц:
______________________________
Шақыру: ____________ Қуаты, Вт
Берілген күні: _______________
Қолданылу мерзімі:
Ескертпе: Рұқсат радиостанциямен бірге сақталуы керек және ҚР ККМ және ҚР ІІМ лауазымды тұлғаларының талабы бойынша ұсынылуы қажет.
Бастық _______________________
______________________________
МО                      (қолы)
Ескертпе:
* - ААА - Қазақстан Республикасы әкімшілік-аумақтық бөлу коды;
ВВВВВВ - РЭҚ (жылжымалы радиостанцияны) пайдалануға рұқсаттаманың реттік нөмірі.
РЭҚ пайдалануға рұқсаттың келесі беті
Рұқсаттың қолданылу талаптары:

1. РЭҚ пайдалануға рұқсат келесі жылдың 25 наурызына дейін беріледі.
2. РЭҚ (ЖЖҚ) пайдалануға рұқсаты ұзарту жыл сайын 25 наурызға дейін олардың орнатылған орны бойынша жүргізіледі.
3. Техникалық параметрлер, РЭҚ орнатылған орны өзгертілген жағдайда, РЭҚ иесіне заңнамада белгіленген тәртіппен РЭҚ пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеуі қажет.
4. РЭҚ барлық параметрлері Қазақстан Республикасының белгіленген нормалары мен стандарттарына сәйкес келуі қажет.
Условия действия Разрешения:
1. Разрешение на эксплуатацию РЭС выдается до 25 марта следующего года.
2. Продление разрешения на эксплуатацию осуществляется ежегодно по месту установки РЭС (ВЧУ) до 25 марта.
3. В случае изменения технических параметров, места установки РЭС, владельцу РЭС необходимо переоформить разрешение на эксплуатацию РЭС в установленном порядке.
4. Все параметры РЭС должны соответствовать установленным нормам и стандартам Республики Казахстан.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі мына уақытқа дейін ұзартылған:
Срок действия Разрешения продлен:
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
20 __ ж./г. « ___ » ______ дейін/до ______ М.О./М.П.
(қолы/подпись)
Приложение 24
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Разрешение
на право эксплуатации подвижного радиоэлектронного средства
Территориальное подразделение уполномоченного органа
________________________________________
РАЗРЕШЕНИЕ № СПС/ТР–AAA/BBBBBB*
На право эксплуатации подвижного радиоэлектронного средства, на территории г. ______ и/или __________________ области
Вид радиосвязи: ________________________
Оператор:
Владелец: ______________________________
Тип РЭС: _______________________________
Заводской номер: ______________________
Тип и государственный № автомобиля:____
_____________________________________
Частоты приема, МГц: _________________
Частоты передачи, МГц: ________________
Позывной: _______ Мощность, Вт _______
Дата выдачи: ____ Срок действия: ______
Примечание: Разрешение должно храниться вместе с радиостанцией и предъявляться по требованию должностных лиц МТК РК и МВД РК.
Начальник ____________________________
(подпись)
М.П.
Примечание:
* – ААА – код административно–территориального деления Республики Казахстан
ВВВВВВ – порядковый номер разрешения на эксплуатацию РЭС (подвижной РЭС).
Оборотная сторона разрешения на право эксплуатацию РЭС
Условия действия Разрешения:

1. Радиоэлектронды құрал (РЭҚ) пайдалануға рұқсат келесі жылдың 25 наурызына дейін беріледі.
2. РЭҚ (ЖЖҚ) пайдалануға рұқсатты ұзарту жыл сайын 25 наурызға дейін олардың орнатылған орны бойынша жүргізіледі.
3. Техникалық параметрлер, РЭҚ орнатылған орны өзгертілген жағдайда, РЭҚ иесіне заңнамамен белгіленген тәртіпте РЭҚ-ды пайдалануға рұқсатты қайта ресімдеуі қажет.
4. РЭҚ барлық параметрлері Қазақстан Республикасының белгіленген нормалары мен стандарттарына сәйкес келуі қажет.
Ескертпе: Рұқсат радиостанциямен бірге сақталуы керек және ҚР ККМ және ҚР ІІМ лауазымды тұлғаларының талабы бойынша ұсынылуы қажет.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі ұзартылды:
20__ ж. «__» ______ дейін ________
М.О.                       (қолы)
20__ ж. «__» ______ дейін ________
М.О.                       (қолы)
20__ ж. «__» ______ дейін ________
М.О.                       (қолы)
20__ ж. «__» ______ дейін ________
М.О.                       (қолы)
20__ ж. «__» ______ дейін ________
М.О.                       (қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
25-қосымша
«БЕКІТЕМІН»
Бастық _____________________
20__ ж. «___» ______________
«БЕКІТЕМІН»
Бастық ____________________
20__ ж «___» ______________
Радиоэлектрондық құралды пайдаланудан шығару
АКТІСІ
_____________________________________________________________________
(Ұйымның-өтініш берушінің атауы және орналасқан орны)
Мынадай құрамдағы комиссия:
_____________________________________________________________________
(аумақтық бөлімше қызметкерінің Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
_____________________________________________________________________
(Ұйым қызметкерінің Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
Осы актіні __________________________________________________________
(жабдық үлгісі, зауыттық нөмірі және тағайындауы)
_____________________________________________________________________
және антенналарымен _________________________________________________
(үлгі, модель, антеннаны аспалы биіктігі)
жеткізетін жиіліктер, МГц: __________________________________________
таратқыш қуаты, Вт (Дбм): ___________________________________________
мына мекенжайда орнатылған _________________________________________,
пайдаланудан шығарылғаны туралы жасады.
_____________________________________________________________________
(Аумақтық бөлімше қызметкерінің Т.А.Ә., қолы)
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә., қолы)
_____________________________________________________________________
(Ұйым қызметкерінің Т.А.Ә. және атқаратын лауазымы)
Өтініш беруші осы актіде көрсетілген техникалық өлшемдердің дұрыстығына және техника қауіпсіздігінің сақталуына әкімшілік жауапкершілікте болады.
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің жауапты тұлғасының Т.А.Ә., қолы)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
26-қосымша
Электромагниттік үйлесімділік есебін жүргізу және қорытынды алу
талап етілетін радиоэлектрондық құралдардың тізбесі
Р/с
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғылар үлгілері
Пайдаланылатын радиожиіліктер белдеулері (номиналдары)
Телевизиялық және дыбыстық хабар тарату, дыбыстық сигналды таратуға арналған радиотаратушы құралдар
1
Телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
2
Эфир-кәбілдік телевизия станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
3
Дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратқыш құрылғылар
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
Жерүсті радиобайланысының қабылдап-таратқыш жабдықтары
4
Стационарлық қабылдап-таратқыш радиоэлектрондық құралдар (РЭҚ),
арналғаны:
УҚТ-радиобайланыс үшін
Транкингтік радиобайланыс жүйесі үшін

1. Разрешение на эксплуатацию радиоэлектронного средства (РЭС) выдается до 25 марта следующего года.
2. Продление разрешения на эксплуатацию осушествляется ежегодно по месту установки РЭС (ВЧУ) до 25 марта.
3. В случае изменения технических параметров, места установки РЭС, владельцу РЭС необходимо переоформить разрешение на эксплуатацию РЭС в установленном порядке.
4. Все параметры РЭС должны соответствовать установленным нормам и стандартам Республики Казахстан.
Примечание: Разрешение должно храниться вместе с радиостанцией и предъявлять по требованию должностных лиц МТК РК и МВД РК.
Срок действия Разрешения продлен:
20 __ г. «__» ______ до ________
М.П.
(подпись)
20 __ г. « __ » ________ до __________
М.П.
(подпись)
20 __ г. « __ » ________ до __________
М.П.
(подпись)
20 __ г. « __ » ________ до __________
М.П.
(подпись)
20 __ г. « __ » ________ до __________
М.П.
(подпись)
Приложение 25
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ______________
« ___ » ______________ 20 __ г.
«УТВЕРЖДАЮ»
Начальник ______________
« __ » ______________ 20 __ г.
АКТ
вывода из эксплуатации радиоэлектронного средства
________________________________________________________
(Наименование и местонахождение организации – заявителя)
Комиссия в составе:
__________________________________________________________________
Ф.И.О. и занимаемая должность сотрудника территориального подразделения)
_________________________________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность ответственного лица заявителя)
_________________________________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность сотрудника организации)
Составили настоящий актв том, что _______________________
_________________________________________________________
тип оборудования, заводские номер и назначение)
и антеннами _____________________________________________
(тип, модель, высота подвеса антенны)
Несущие частоты, МГц: ___________________________________
Мощность передатчика, Вт (Дбм): _________________________
установленная по адресу: ________________________________
выведено из эксплуатации.
____________________________________________________________________
Ф.И.О. сотрудника территориального подразделения, подпись)
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. и занимаемая должность ответственного лица Заявителя, подпись)
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. и занимаемая должность сотрудника организации, подпись
Заявитель несет административную ответственность за
достоверность технических параметров указанных в настоящем Акте и
соблюдение требований техники безопасности.
_________________________________________________________
(Ф.И.О. ответственного лица Заявителя, подпись)
Приложение 26
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Перечень радиоэлектронных средств, на которые требуется
проведение расчета и получение заключения электромагнитной
совместимости
№ п/п
Типы радиоэлектронных средства и высокочастотных устройств
Полосы (номиналы) используемых радиочастот
Радиопередающие устройства, предназначенные для телевизионного и звукового вещания, передачи звукового сигнала
1
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи телевизионного вещания
Частоты выделенные согласно Национальной таблице*
2
Станции эфирно-кабельного телевидения
Частоты выделенные согласно Национальной таблице*
3
Радиопередающие устройства, предназначенные для передачи звукового (радио) вещания
Частоты выделенные согласно Национальной таблице*
Приемно-передающее оборудование наземной радиосвязи
4
Стационарные приемно-передающие радиоэлектронные средства (РЭС), предназначенные для:
УKB-радиосвязи
транкинговой системы радиосвязи

33-48,5; 57-57,5;146-174;
390-470 МГц;
146-174; 380-385;
390-470 МГц
5
Радиотелеметрияға арналған стационарлық (базалық) қабылдап-таратқыш станциялары
146-174; 390-470 МГц
6
Ұялы стандарт байланысының стационарлық (базалық) станциялары:
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
7
ҚТ диапазонды стационарлық және жылжымалы РЭҚ
1,5-30 МГц
8
Радиорелелі станциялар
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
9
Стационарлық (базалық) және абоненттік құрылғылардың сымсыз радио қолжетімділік жүйелері (WLL)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
Жерсеріктік байланыс жүйелері
10
Жерсеріктік байланыстың стационарлық (жердегі) станциялары
Ұлттық кестеге* сәйкес бөлінген жиіліктер
11
Өз құрамында таратқыш құрылғылары бар телевизиялық, репортаждық, стационарлық станциялар (радиорелелі, жерсеріктік байланыс станциялары)
Ұлттық кестеге* сәйкес тіркелген қызметке арналған жиіліктер
* Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 11 қыркүйектегі № 1379 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының радиоқызметтері арасында 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонындағы жиіліктер белдеулерін бөлудің ұлттық кестесі.
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
27-қосымша
Тіркелген қызметтің радиоэлектрондық құралының электромагниттік
үйлесімділігін сараптау
ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Берілді _____________________________________________________________
__________________________ үлгісіндегі радиоэлектрондық құралға (РЭҚ)
мынадай деректермен:
Орнатылу пункті ____________________________________________________;
толық мекенжайы
Географиялық координаттары:
ендік ____________________________, ұзақтық ________________________.
градус, минут, секунд               градус, минут, секунд
Техникалық деректері:
Таратқыш қуаты, Вт ________________; Сәуле шығару класы ____________;
Пайдаланылатын арналар саны ________________________________________;
Тарату жиілігі, МГц немесе қолданылатын жиілік диапазоны
____________________________________________________________________;
Сезімталдығы, мкВ __________; Байланыс стандарты (хаттама) _________;
Модуляция түрі _____________________________________________________.
Антенна сипаттамасы:
Антенна үлгісі __; Антенна диаметрі, м _; Күшейту коэффициенті, дБ _;
Бүйірлік жапырақтардың сипаттамасы _________________________________;
Жердің теңіз деңгейінен белгісі, м _________________________________;
Антенна аспасының жер деңгейінен биіктігі, м _______________________;
Ең жоғары сәуле шығару азимуты, град. _______; Поляризация _________;
тарату
Орын бұрышы, град ______; Антеннаның шуыл температурасы, 0К ________;
Жердің жасанды серігі бойынша деректер (жерсеріктік байланыс жер
станциясы үшін):
ЖЖС, тұру нүктесі, град. ________________; Сәуле атауы _____________;
Транспондер № ___________; ЖБЖС бағытындағы ЭИИМ, дБВт _____________.
Жоспарланған РЭҚөтың пайдалану өлшемдерінің есептік деректеріне
сәйкес келгендігі жағдайда, ол ______ км радиуста жұмыс істейтін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
Қосымша ақпарат _____________________________________________________
байланыс түріне байланысты толтырылады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні 20__ ж. «___» ___________
М.О. ______________________ _________________ _______________________
(басшы)              (қолы)              (Т.А.Ә.)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
28-қосымша
Радиохабар тарату қызметі радиоэлектрондық құралының
электромагниттік үйлесімділігін сараптау қорытындысы
Берілді _____________________________________________________________
____________________________ үлгісіндегі РЭҚ-қа мынадай деректерімен:
Орнату пункті ______________________________________________________;
толық мекенжайы
Географиялық координаттары:
ендік ___________________________, ұзақтық _________________________.
градус, минут, секунд               градус, минут, секунд
Техникалық деректер:
Таратқыш үлгісі: ___________________________________________________;
Қабылдау жиілігі, МГц ____________, тарату жиілігі, МГц ____________;
Таратқыш қуаты, Вт: _______________________, _______________________;
бейне                    дыбыс
Жеткізетін жиіліктер, МГц: ___________________, ____________________;
бейне                дыбыс
Хабар тарату бағдарламасы ___; Арна нөмірі ____; Тұрақтылығы, Гц ___;
ӨТЖ, кГц ________; бағдарламаны таратқышқа тарату тәсілдері ________;
Бағдарламаны қабылдау тәсілі _______; Эфир бойынша қабылдау ________.
арна, облыс, пункт
Антенна сипаттамасы:
Теңіз деңгейінен белгісі _____; Жер деңгейінен аспалы биіктігі _____;
Діңгек биіктігі ______; Ең жоғары сәуле шығару азимуты, град _______;

33–48,5; 57–57,5; 146–174;
390–470 МГц;
146–174; 380–385; 390–470 МГц
5
Стационарные (базовые) приемно-передающие станции, предназначенные для радиотелеметрии
146–174; 390–470 МГц
6
Стационарные (базовые) станции сотовой связи
Частоты выделенные согласно Национальной таблице*
7
Стационарные РЭС КВ-диапазона
1,5–30 МГц
8
Радиорелейные станции
Частоты выделенные согласно Национальной таблице* для фиксированной службы
9
Стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL)
Частоты выделенные согласно Национальной таблице* для фиксированной службы
Системы спутниковой связи
10
Стационарные (земные) станции спутниковой связи
Частоты выделенные согласно Национальной таблице*
11
Телевизионные, репортажные стационарные станции, имеющие в своем составе передающие устройства (станции радиорелейной, спутниковой связи)
Частоты выделенные согласно Национальной таблице* для фиксированной службы
* Национальная таблица распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года № 1379.
Приложение 27
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного
средства фиксированной службы
Выдано ___________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС) типа _________________
со следующими данными:
Пункт установки _________________________________________;
полный адрес
Географические координаты: широта ___________________________,
градусы, минуты, секунды
долгота _________________________________.
градусы, минуты, секунды
Технические данные:
Мощность передатчика, Вт _______; Класс излучения _______;
Количество используемых каналов ________________________;
Частота передачи, МГц, или занимаемый частотный диапазон
________________________________________________________;
Чувствительность, мкВ ____; Стандарт (протокол) связи ___;
Вид модуляции ___________________________________________.
Характеристики антенны:
Тип антенны ________; Диаметр антенны, м _______;
Коэффициент усиления, дБ _______;
Характеристика боковых лепестков ________________________;
Отметка земли над уровнем моря, м ______________________;
Высота подвеса антенны над уровнем земли, м _____________;
Азимут максимального излучения, град. _____________;
Поляризация ________________;
передача
Угол места, град. ______; Шумовая температура антенны, 0К _________.
Данные по искусственному спутнику земли (для земной станции
спутниковой связи):
ИСЗ, точка стояния, град. _______; название луча _______;
№ транспондера __________; ЭИИМ в направлении на ЗССС,
дБВт __________.
Планируемое РЭС совместимо с радиоэлектронными средствами,
действующими в радиусе ___ км, при условии соответствия его
эксплуатационных параметров расчетным данным.
Дополнительная информация _________________________
заполняется в зависимости от вида связи
_________________________________________________________
Дата выдачи «___» ___________ 20 __ года
М.П. _________________ ______________ ___________________
(руководитель)     (подпись)          (Ф.И.О.)
Приложение 28
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Заключение
экспертизы электромагнитной совместимости радиоэлектронного
средства радиовещательной службы
Выдано __________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС) типа _________________
со следующими данными:
Пункт установки _________________________________________;
полный адрес
Географические координаты: долгота ______________________,
градусы, минуты, секунды
широта _____________________________________.
градусы, минуты, секунды
Технические данные:
Тип передатчика:_________________________________________;
Частоты – приема, МГц _________, – передачи, МГц ________;
Мощность передатчика, Вт: _____________, ________________;
видео               звук
Несущие частоты, МГц: _______________, __________________;
видео                   звук
Программа вещания ____________; Номер канала ____________; Стабильность, Гц ______________;
СНЧ, кГц ___; Способ подачи программы на передатчик _____;
Способ приема программы ______; Прием по эфиру __________.
канал, область, пункт
Характеристики антенны:
Отметка над уровнем моря ___________; Высота подвеса над
уровнем земли _____________;
Высота мачты __________________; Азимут максимального излучения,град. ______________;

Бас жапырақтың 0,5 көлемі, град. ____; Күшейту коэффициенті, дБ ____;
Фидерде шығын коэффициенті, дБ ________; Поляризация _______________.
Жоспарланған РЭҚ пайдалану параметрлері есептік деректерге
сәйкес келген жағдайда ______ км радиуста жұмыс істейтін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
Қосымша ақпарат _____________________________________________________
жабдық үлгісіне байланысты толтырылады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні 20__ ж. «___» ___________
М.О. __________________________ ________________ ____________________
(басшы)               (қолы)            (Т.А.Ә.)
Жиiлiктер белдеулерiн, радиожиiлiктердi
(радиожиiлiк арналарын) иелiкке беру,
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары
жиiлiктi құрылғыларды пайдалану,
сондай-ақ азаматтық мақсаттағы
радиоэлектрондық құралдардың
электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн
есептеудi жүргiзу қағидаларына
29-қосымша
Жылжымалы қызметтің радиоэлектрондық құралының электромагниттік
үйлесімділігін сараптау қорытындысы
Берілді _____________________________________________________________
__________________________ үлгісіндегі радиоэлектрондық құралға (РЭҚ)
Төмендегідей деректерімен:
Орнату пункті ______________________________________________________;
толық мекенжайы
Географиялық координаттары:
ендік __________________________, ұзақтық ___________________________
градус, минут, секунд               градус, минут, секунд
Техникалық деректер:
Таратқыш қуаты, Вт: _____________; Сәуле шығару класы ______________;
Пайдаланатын арналар саны __________________________________________;
Қабылдау/тарату жиілігі, МГц, немесе пайдаланатын жиіліктер диапазоны
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
Сезімділік, мкВ __________ Байланыс стандарты (хаттамасы) ___________
Антеннаның сипаттамалары:
Антеннаның үлгісі: __________; Күшейту коэффициенті, дБ ____________;
Жердің теңіз деңгейінен белгісі, м ____________;
Антенна аспасының жер деңгейінен биіктігі, м _______________________;
Секторлар саны _____________________________________________________;
Секторлар бойынша ең жоғары сәуле шығару азимуты, град _____________;
____________________________________________________________________;
Сәуле шығару антеннасының полярландыруы ____________________________.
Жоспарланған РЭҚ-тың пайдалану параметрлері есептік деректерге
сәйкес келген жағдайда, ол ______ км радиуста жұмыс істейтін
радиоэлектрондық құралдармен үйлесімді.
Қосымша ақпарат _______________________________________________
жабдық үлгісіне байланысты толтырылады
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Берілген күні 20__ ж. «___» ___________
М.О. _________________________ ________________ _____________________
(басшы)                (қолы)             (Т.А.Ә.)

0,5 ширины главного лепестка, град. ________; Коэффициент усиления,
дБ ______________;
Коэффициент потерь в фидере, дБ __________; Поляризация
______________________.
Планируемое РЭС совместимо с радиоэлектронными средствами,
действующими в радиусе __ км, при условии соответствия его
эксплуатационных параметров расчетным данным.
Дополнительная информация _________________________
заполняется в зависимости от типа оборудования
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Дата выдачи « ___ » ___________ 20 __ года
М.П. ____________ _____________ _________________________
руководитель)  (подпись)               (Ф.И.О.)
Приложение 29
к Правилам присвоения полос частот,
радиочастот (радиочастотных каналов),
эксплуатации радиоэлектронных средств
и высокочастотных устройств, а также
проведения расчета электромагнитной
совместимости радиоэлектронных
средств гражданского назначения
Заключение экспертизы электромагнитной совместимости
радиоэлектронного средства подвижной службы
Выдано __________________________________________________
на радиоэлектронное средство (РЭС) типа _________________
со следующими данными:
Пункт установки _________________________________________;
полный адрес
Географические координаты: широта ______________________,
градусы, минуты, секунды
долгота ____________________________________.
градусы, минуты, секунды
Технические данные:
Мощность передатчика, ВТ: ________________; Класс
излучения ______________________;
Количество используемых каналов _________________________;
Частота приема/передачи, МГц, или занимаемый частотный диапазон
________________________________________________;
Чувствительность, мкВ: ________________; Стандарт (протокол)
связи _________________;
Характеристики антенны:
Тип антенны ______; Коэффициент усиления, дБ ____________;
Отметка земли над уровнем моря, м ______________________;
Высота подвеса антенны над уровнем земли, м _______________________________________;
Количество секторов _____________________________________;
Азимут максимального излучения по секторам,
град ________________________________;
Поляризация излучающей антенны _________________________.
Планируемое РЭС совместимо с радиоэлектронными средствами,
действующими в радиусе ____ км, при условии соответствия его
эксплуатационных параметров расчетным данным.
Дополнительная информация __________________________
заполняется в зависимости от типа оборудования
_________________________________________________________
_________________________________________________________
Дата выдачи «___» ___________ 20 __ года
М.П. _____________________ _________ ____________________
(руководитель)        (подпись)       (Ф.И.О.)