Қазақстан Республикасында суға тарифтерді белгілеудің жаңа тетіктерін енгізу жөніндегі 2013 - 2015 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 1779 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында суға тарифтерді белгілеудің жаңа тетіктерін енгізу жөніндегі 2013 – 2015 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Жоспардың орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар:
1) Жоспарды іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 10 қаңтарға және 10 шілдеге қарай жылына екі рет Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі жартыжылдықтың қорытындылары бойынша 20 қаңтарға және 20 шілдеге қарай жылына екі рет Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қ.Н. Келімбетовке жүктелсін.

Об утверждении Комплексного плана по внедрению новых механизмов тарифообразования на воду в Республике Казахстан на 2013 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2012 года № 1779
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по внедрению новых механизмов тарифообразования на воду в Республике Казахстан на
2013–2015 годы (далее - План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям, ответственным за исполнение Плана:
1) принять меры по реализации Плана;
2) представлять информацию о ходе реализации Плана в Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан два раза в год к 10 января и 10 июля по итогам полугодия.
3. Министерству экономического развития и торговли Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Плана в Правительство Республики Казахстан два раза в год к 20 января и 20 июля по итогам полугодия.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Келимбетова К.Н.

5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 1779 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында суға тарифтерді белгілеудің жаңа тетіктерін енгізу жөніндегі 2013 – 2015 жылдарға арналған кешенді жоспар
р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжанатын шығыстар, млн.тенге
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
1.
«Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі жөніндегі ереженi бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі № 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің өндірістік персоналының орташа еңбекақысы деңгейін статистика деректері бойынша тиісті өңірдегі өндірістік персоналдың орташа еңбекақысы деңгейіне дейін арттыру мүмкіндігін қамтамасыз ету
ТМРА бұйрығы
ТМРА
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
2.
«Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі жөніндегі ереженi бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі № 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен амортизациялық шегерімдер деңгейін бір уақытта толық көлемде есептеу кезінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдарын қайта бағалау нәтижелерін есепке алу мүмкіндігін қамтамасыз ету
ТМРА бұйрығы
ТМРА
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
3.

5. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2012 года № 1779
Комплексный план по внедрению новых механизмов
тарифообразования на воду в Республике Казахстан
на 2013 – 2015 годы
№ п/п
Наименование
мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Предполагаемые расходы, млн. тенге
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
1.
Обеспечение возможности увеличения уровня средней заработной платы производственного персонала субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения до уровня средней заработной платы производственного персонала соответствующего региона по данным статистики путем внесения изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД «Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий
Приказ АРЕМ
АРЕМ
1 квартал 2013 года
Не требуются
-
2.
Обеспечение возможности учета результатов переоценки основных средств субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения при расчете уровня амортизационных отчислений единовременно в полном объеме путем внесения изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД «Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий»
Приказ АРЕМ
АРЕМ
1 квартал 2013 года
Не требуются
-
3.

«Су шаруашылығы және (немесе) канализациялық жүйелерге және энергетика секторындағы табиғи монополия субъектілеріне қызмет көрсететін табиғи монополия субъектілері үшін іске қосылған активтердің реттелетін базасына арналған пайда (таза табыс) ставкаларын есептеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 қаңтардағы № 17-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен пайданың инвестицияларға қажеттілік деңгейіне сәйкестігі кезінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің пайда ставкаларының деңгейін 30%-ға дейін арттыру мүмкіндігін қамтамасыз ету
ТМРА бұйрығы
ТМРА
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
4.
Шекті тарифтер бойынша жұмысқа ауысу үшін сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерін іріктеу өлшемдерін әзірлеу және олардың негізінде сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің шекті тарифтер бойынша жұмысқа ауысу жөніндегі кестені қалыптастыру
ҚТКШІА мен ТМРА-ның бірлескен бұйрығы
ҚТКШІА, ТМРА, жергілікті атқарушы органдар
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
5.
«Табиғи монополиялар субъектiлерiнiң реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтер (бағалар, алым ставкаларын) бекіту кезiнде қолданылатын шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртібі жөніндегі ереженi бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2003 жылғы 30 шілдедегі № 185-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жолымен суға тарифтері 1 м3-не 200 теңгеден аспайтын сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілері үшін тарифтерді қалыптастырудың жаңа тетігін енгізуді қамтамасыз ету
ТМРА бұйрығы
ТМРА
2013 жылғы 1-тоқсан
Талап етілмейді
-
6.
Сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің негізгі құралдарға қайта бағалауды жүргізуін қамтамасыз ету
Негізгі құралдарға қайта бағалауды жүргізудің нәтижелері туралы қорытынды
ҚТКШІА, ТМРА, жергілікті атқарушы органдар
2013 – 2015 жылдар
Талап етілмейді
-
7.
Сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің заңнамада белгіленген тәртіппен шекті тарифтерді белгілеуге өтінімдерді әзірлеуін және оларды уәкілетті органға осы Жоспардың 4-тармағында көзделген кестеге сәйкес тапсыруын қамтамасыз ету
Сумен жабдықтау және су бұру саласында ғы табиғи монополиялар субъектілерінің өтінімдері
ҚТКШІА, жергілікті атқарушы органдар, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілері (келісім бойынша)
2013 – 2015 жылдар
Талап етілмейді
-
8.
Сумен жабдықтау және су бұру саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің шекті тарифтерін заңнамада белгіленген тәртіппен бекіту
ТМРА бұйрықтары
ТМРА
2013 – 2015 жылдар
Талап етілмейді
-
9.
Сумен жабдықтау және су бұру қызметтеріне тарифтерді қалыптастырудың жаңа тәсілдерін әзірлеу
ҚР Үкіметіне ұсыныстар
ЭДСМ, ТМРА, ҚТКШІА
2013 жылғы мамыр
Талап етілмейді
-
10.
Осы Жоспардың 9-тармағында көзделген іс-шараны орындаудың нәтижелері бойынша сумен жабдықтау және су бұру қызметтеріне тарифтерді қалыптастыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу
НҚА жобалары
ЭДСМ, ТМРА,
2013 – 2014 жылдар
Талап етілмейді
-
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТМРА – Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі
ҚТКШІА – Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі
ЭДСМ – Қазақстан Республикасы Экономикалық даму және сауда министрлігі

Обеспечение возможности увеличения уровня ставки прибыли субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения до 30 % при соответствии прибыли уровню потребности в инвестициях путем внесения изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 27 января 2003 года № 17-ОД «Об утверждении Инструкции по расчету ставки прибыли (чистого дохода) на регулируемую базу задействованных активов для субъектов естественной монополии, оказывающих услуги водохозяйственной и (или) канализационной систем и субъектов естественной монополии энергетического сектора
Приказ АРЕМ
АРЕМ
1 квартал 2013 года
Не требуются
-
4.
Выработка критериев отбора субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения для перехода на работу по предельным тарифам и формирование на их основе графика по переходу субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения на работу по предельным тарифам
Совместный приказ АДС ЖКХ и АРЕМ
АДС ЖКХ,  АРЕМ, местные
исполнительные органы
1 квартал 2013 года
Не требуются
-
5.
Обеспечение введения нового механизма формирования тарифов для тех субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения, тарифы на воду которых не превышают 200 тенге за 1 м3, в разовом порядке путем внесения изменений и дополнений в приказ и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 30 июля 2003 года № 185-ОД «Об утверждении Правил об особом порядке формирования затрат, применяемом при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий»
Приказ АРЕМ
АРЕМ
1 квартал 2013 года
Не требуются
-
6.
Обеспечение проведения переоценки основных средств субъектами естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения
Заключение о результатах проведения переоценки основных средств
АДС ЖКХ, АРЕМ, местные
исполнительные органы
2013 – 2015 годы
Не требуются
-
7.
Обеспечение подготовки субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения в установленном законодательством порядке заявок на утверждение предельных тарифов и их представления в уполномоченный орган в соответствии с графиком, предусмотренным пунктом 4 настоящего Плана
Заявки субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения
АДС ЖКХ, местные исполнительные органы, субъекты естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения (по согласованию)
2013-2015 годы
Не требуются
-
8.
Утверждение в установленном законодательством порядке предельных тарифов субъектов естественных монополий в сфере водоснабжения и водоотведения
Приказы АРЕМ
АРЕМ
2013 – 2015 годы
Не требуются
-
9.
Выработка новых подходов формирования тарифов  на услуги водоснабжения и водоотведения
Предложения в Правительство РК
МЭРТ, АРЕМ, АДС ЖКХ
Май 2013 года
Не требуются
-
10.
Внесение изменений и дополнений в нормативные правовые акты по вопросам  формирования тарифов  на услуги водоснабжения и водоотведения по результатам исполнения мероприятия, предусмотренного пунктом 9 настоящего Плана
Проекты НПА
МЭРТ, АРЕМ
2013–
2014 годы
Не требуются
-
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АРЕМ – Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АДС ЖКХ – Агентство Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства
МЭРТ – Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан