"Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 қаңтардағы № 14 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 қазандағы № 862 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.10.2015 № 862 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1 «Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 7 желтоқсандағы № 2030 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 57, 495-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу ережесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 С  Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 21 қаңтардағы
№ 14 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 2030 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет
қаражатының есебінен өтеу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарының шығындарын бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі 6-бабының 15) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік мекемелерді қоспағанда, бюджет қаражатының есебінен тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының (бұдан әрі – ТМККК көрсететін ұйымдар) шығындарын өтеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) жан басына шаққандағы кешенді тариф – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын медициналық көмек нысандарының тізбесі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен (бұдан әрі – ТМККК) қамтамасыз ету үшін бір адамға шыққандағы медициналық қызметтер кешенінің құны;
2) консультациялық-диагностикалық көмектің базалық тарифі – консультациялық-диагностикалық көмек нысанында көрсетілетін медициналық қызмет бірлігінің құны;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2013 года № 14. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 октября 2015 года № 862
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.10.2015 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2013 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года № 2030 «Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 57, ст. 495) следующее изменение:
Правила возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2013 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2013 года № 14
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2009 года № 2030
Правила возмещения затрат организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяют порядок возмещения затрат за счет бюджетных средств организациям здравоохранения, оказывающим гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – организации, оказывающие ГОБМП), за исключением государственных учреждений.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) комплексный подушевой тариф – стоимость комплекса медицинских услуг в расчете на одного человека для обеспечения гарантированным объемом бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) по перечню форм медицинской помощи, определяемому уполномоченным органом в области здравоохранения;
2) базовый тариф консультативно-диагностической помощи – стоимость единицы медицинской услуги, оказываемой в форме консультативно-диагностической помощи;

3) медициналық-санитариялық алғашқы көмек тарифіне қосымша құрауыш – медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымының қызметінде қол жеткізілген түпкілікті нәтижелер үшін медициналық-санитариялық алғашқы көмек тарифіне ынталандыратын құрамдас бөлік;
4) бір онкологиялық науқасқа арналған кешенді тариф - (лимфомамен ауыратын науқастардан басқа) онкогематологиялық науқастарды қоспағанда, онкологиялық тіркелімде тіркелген, медициналық қызметтер кешенінің бір онкологиялық науқасқа шаққандағы құны;
5) емделіп шығу жағдайы – стационарда және стационарды алмастыратын жағдайларда пациентке түскен сәтінен бастап шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
6) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің жан басына шыққандағы нормативі – әлеуметтік және психологиялық қызметтерді қосқанда, медициналық-санитариялық алғашқы көмек нысанында ТМККК-мен қамтамасыз ету үшін бір адамға есептегендегі шығындар нормасы;
7) жынысы-жасы бойынша түзету коэффиценті – халықтың әртүрлі жыныс-жас санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылығы ескерілетін коэффицент;
8) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеуге арналған шығындар бойынша ұқсас аурулардың клиникалық біркелкі топтары;
9) тариф – ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызмет бірлігінің құны;
10) шығын сыйымдылығы коэффициенті – медициналық қызметтің не консультациялық-диагностикалық көмектің базалық тарифінен не стационарлық және стационарды алмастыратын медициналық көмектің базалық ставкасының құнынан қызметтерді топтастырудың шығындық дәрежесін айқындайтын коэффициент;
11) базалық ставка – медициналық көмектің бір есеп айырысу бірлігі;
12) базалық ставканың құны – медициналық көмектің бір есеп айырысу бірлігінің құны;
13) түзету коэффициенттері – уәкілетті орган айқындаған тәртіпте медициналық көмектің тарифін азайту немесе ұлғайту мақсатында, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кепілдіктерді ескере отырып бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қолданатын коэффициенттер;
14) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – Әкімші) – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі не облыстардың, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармалары.
15) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

3) дополнительный компонент к тарифу первичной медико-санитарной помощи – стимулирующая составляющая к тарифу первичной медико-санитарной помощи за достигнутые конечные результаты деятельности организации первичной медико-санитарной помощи;
4) комплексный тариф на одного онкологического больного – стоимость комплекса медицинских услуг в расчете на одного онкологического больного, за исключением онкогематологических больных (кроме больных лимфомой), зарегистрированных в онкологическом регистре;
5) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
6) подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи – норма затрат в расчете на одного человека для обеспечения ГОБМП в форме первичной медико-санитарной помощи, включая социальные и психологические услуги;
7) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;
8) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
9) тариф – стоимость единицы медицинской помощи, оказываемой в рамках ГОБМП;
10) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности медицинской услуги либо группировки услуг от базового тарифа консультативно-диагностической помощи либо стоимости базовой ставки стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи;
11) базовая ставка – одна расчетная единица медицинской помощи;
12) стоимость базовой ставки – стоимость одной расчетной единицы медицинской помощи;
13) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые администратором бюджетных программ с целью уменьшения или увеличения тарифа медицинской помощи, в том числе с учетом гарантий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в порядке, определенном уполномоченным органом;
14) администратор бюджетной программы (далее – администратор) – Министерство здравоохранения Республики Казахстан либо управления здравоохранения областей, городов Астаны и Алматы;
15) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;

16) тапсырыс беруші – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 25 қазандағы № 1358 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету жөніндегі қызметтер берушіні таңдау және оның шығындарын өтеу қағидаларына (бұдан әрі – Қызметтер берушіні таңдау қағидалары), сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес республикалық немесе жергілікті бюджет қаражатының есебінен ТМККК көрсету бойынша қызметтер берушіні таңдауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің атынан Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметке ақы төлеу комитетінің аумақтық департаменті және тиісті облыстың, Астана мен Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармасы;
17) ТМККК шеңберінде медициналық қызметтерді көрсетуге арналған шарт (бұдан әрі – шарт) – Қызметтер берушіні таңдау қағидаларына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес тапсырыс беруші мен ТМККК көрсететін ұйым арасында жасалған ТМККК шеңберінде медициналық қызметтерді көрсетуге арналған азаматтық-құқықтық шарт;
18) шартты орындауды бағалаудың сызықтық шкаласы – медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке ала отырып өтеуге ұсыну үшін шарт сомасының артуын есептеу қағидасы;
19) Қызметтерді төлеу бойынша комиссия – ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеуді жүзеге асыру үшін тапсырыс беруші құратын тұрақты жұмыс істейтін алқалы орган;
20) шетел маманы – отандық медициналық ұйымдар көрсетпейтін жоғары технологиялық көмек көрсету, оның ішінде мастер-кластар өткізу үшін Қазақстан Республикасына сапармен шақырылған және сертификатталған шетел маманы;
21) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Республика азаматтарын шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу жөніндегі комиссиясы – құрамы мен қызметі туралы ережені денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітетін Республика азаматтарын шетелдік медициналық ұйымдарға емделуге жіберу бойынша тұрақты жұмыс iстейтiн комиссия (бұдан әрі – шетелде емдеу жөніндегі комиссия);
22) шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымда емдеуге арналған шарт – уәкілетті орган мен отандық медициналық ұйымның арасындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы № 2016 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтары бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін аурулардың тізбесіне және Қазақстан Республикасы азаматтарының бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберілетін жекелеген санаттарының тізбесіне (бұдан әрі - Аурулардың тізбесі мен Азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесі) сәйкес шетелдік медициналық ұйымдарда емделуге үміткер пациентке медициналық көмек көрсетуге арналған шарт.

16) заказчик – территориальный департамент Комитета оплаты медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан, выступающий от имени Министерства здравоохранения Республики Казахстан, и управление здравоохранения соответствующей области, городов Астаны и Алматы, осуществляющие выбор поставщика услуг по оказанию ГОБМП за счет средств республиканского или местного бюджетов в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и возмещения его затрат, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 октября 2012 года № 1358 (далее - Правила выбора поставщика услуг), а также гражданским законодательством Республики Казахстан;
17) договор на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП (далее - договор) – гражданско-правовой договор на оказание медицинских услуг в рамках ГОБМП, заключенный между заказчиком и организацией, оказывающей ГОБМП, в соответствии с Правилами выбора поставщика услуг, а также гражданским законодательством Республики Казахстан;
18) линейная шкала оценки исполнения договора – правило расчета превышения суммы договора с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи для представления к возмещению;
19) Комиссия по оплате услуг - постоянно действующий коллегиальный орган, создаваемый заказчиком для осуществления оплаты за оказанные медицинские услуги в рамках ГОБМП;
20) зарубежный специалист - иностранный дипломированный и сертифицированный специалист в сфере здравоохранения, приглашенный с визитом в Республику Казахстан для оказания высокотехнологичных медицинских услуг, не оказываемых отечественными медицинскими организациями, в том числе для проведения мастер-классов;
21) Комиссия Министерства здравоохранения Республики Казахстан по направлению граждан республики на лечение в зарубежные медицинские организации – постоянно действующая Комиссия по направлению граждан республики на лечение в зарубежные медицинские организации, состав и Положение о деятельности которой утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – Комиссия по лечению за рубежом);
22) договор на лечение пациента в отечественной медицинской организации, претендующего на лечение за рубежом, – договор между уполномоченным органом и отечественной медицинской организацией на оказание медицинской помощи пациенту, претендующему на лечение в зарубежных медицинских организациях в соответствии с перечнем заболеваний, при которых граждане Республики Казахстан направляются на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, и перечнем отдельных категорий граждан Республики Казахстан, направляемых на лечение за рубеж за счет бюджетных средств, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2016 (далее – перечень заболеваний и перечень отдельных категорий граждан).

3. Әкімші Қазақстан Республикасы Денсаулық министрінің 2009 жылғы 26 қарашадағы № 801 бұйрығымен бекітілген ТМККК шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге арналған тарифтер жасау мен шығындарды жоспарлау әдістемесіне (бұдан әрі - Тарифтерді жасау әдістемесі) сәйкес тарифтерді, оның ішінде пилоттық жобалардың тарифтерін, базалық ставканың құнын және жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенттерін қоспағанда, түзету коэффиценттерін бекітеді.
4. Уәкілетті орган КШТ тізбесін, шығын сыйымдылығы коэффициентін, жынысы-жасы бойынша түзету коэффицентін, Аурулардың тізбесі мен Азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес шетелдік медициналық ұйымдарда отандық медициналық ұйым жағдайында емделуге үміткер пациентті емдеу тарифін бекітеді.
2. Бюджет қаражаты есебінен тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемін көрсететін ұйымдардың шығындарын
өтеу тәртібі
5. ТМККК көрсететін ұйымдардың шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының азаматтары мен оралмандардың дәрігерді және ТМККК көрсететін ұйымдарды еркін таңдау құқығын есепке ала отырып, жүзеге асырылады.
Шығындарды өтеу Тарифтерді жасау әдістемесіне сәйкес ұсыну нысандары мен тәртіптерін уәкілетті орган бекіткен атқарылған жұмыстар (қызметтер) актілерінің негізінде тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
ТМККК көрсететін ұйымдардың шығындарын өтеу Әкімші бекіткен қаражат шегінде жасалған шарттың негізінде медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін есепке ала отырып жүзеге асырылады.
6. ТМККК көрсететін ұйымдарға күрделі шығыстарды қоспағанда, олардың ТМККК көрсету бойынша қызметіне байланысты шығындар (қаржылық лизинг жағдайында лизингілік төлемдерді төлеуге арналған шығыстардан басқа) өтеледі.
ТМККК көрсететін байқау кеңесі бар шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына және дауыс беру акцияларының (жарғы капиталда қатысу үлесімен) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға және шаруашылық серіктестерге құны бес миллион теңгеден кем емес жабдықтарды сатып алуға күрделі шығыстар уәкілетті орган белгілеген тәртіпте тарифке енгізіледі. Бұл ретте күрделі шығыстар сомасы шарт сомасынан 1%-дан аспауы тиіс.
7. ТМККК көрсететін ұйымдардың тізбесін, тарифтерді жасау әдістемесін және шығындарды өтеу пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде жүзеге асырылатын көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу тәртібін уәкілетті орган бекітеді.

3. Администратор утверждает тарифы, в том числе тарифы пилотных проектов, стоимость базовой ставки и поправочные коэффициенты, за исключением половозрастного поправочного коэффициента, в соответствии с методикой формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 801 (далее – методика формирования тарифов).
4. Уполномоченный орган утверждает перечень КЗГ, коэффициент затратоемкости, половозрастной поправочный коэффициент, тариф на лечение пациента, претендующего на лечение в зарубежных медицинских организациях, в условиях отечественных медицинских организаций в соответствии с перечнем заболеваний и перечнем отдельных категорий граждан.
2. Порядок возмещения затрат организациям, оказывающим
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи,
за счет бюджетных средств
5. Возмещение затрат организациям, оказывающим ГОБМП, осуществляется с учетом реализации гражданами Республики Казахстан и оралманами права свободного выбора врача и организации, оказывающей ГОБМП.
Возмещение затрат осуществляется по тарифам в соответствии с методикой формирования тарифов на основании актов выполненных работ (услуг), формы и порядок представления которых утверждены уполномоченным органом.
Возмещение затрат организациям, оказывающим ГОБМП, осуществляется с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи на основании заключенного договора в пределах средств, утвержденных администратором.
6. Организациям, оказывающим ГОБМП, возмещаются затраты, связанные с их деятельностью по оказанию ГОБМП, за исключением капитальных расходов (кроме расходов на выплату лизинговых платежей на условиях финансового лизинга).
Организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия на праве хозяйственного ведения с наблюдательным советом, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерным обществам и хозяйственным товариществам, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, в тариф включаются капитальные расходы на приобретение оборудования стоимостью менее пяти миллионов тенге в порядке, установленном уполномоченным органом. При этом сумма капитальных расходов не должна превышать 1 % от суммы договора.
7. Перечень организаций, оказывающих ГОБМП, методика формирования тарифов и порядок оплаты за оказанные медицинские услуги, возмещение затрат которым осуществляется в рамках реализации пилотного проекта, утверждаются уполномоченным органом.

8. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек тарифіне қосымша құрауышты қаржыландыру көлемі мен тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
9. Жедел медициналық жәрдем шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
10. Шығындарды өтеу уәкілетті орган белгілеген тәртіппен нақты шығыстарды есепке ала отырып жүзеге асырылатын, уәкілетті орган айқындаған жағдайларды қоспағанда, санитариялық авиацияның шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
11. Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
12. Амбулаториялық-емханалық көмек шығындарын өтеу бойынша қаржыландырудың көлемі бір адамға жан басына шаққандағы кешенді тариф бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Амбулаториялық-емханалық көмек көрсетуге арналған жан басына шаққандағы кешенді тарифке енгізілген ТМККК көрсету үшін қызметтердің тізбесі мен көлемін Әкімші айқындайды.
13. Стационарлық көмектің шығындарын өтеу бойынша қаржыландырудың көлемі бір емделіп шығу жағдайы үшін тарифтер: есептік орташа құны бойынша, КШТ бойынша, төсек-күндері бойынша және шығындарды өтеу жүзеге асырылатын уәкілетті орган белгілеген тәртіппен нақты шығыстарды есепке ала отырып уәкілетті орган айқындаған аурулардың, операциялардың және манипуляциялардың тізбесі бойынша айқындалады.
КШТ бойынша стационарлық көмектің бір емделіп шығу жағдайының құны осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Уәкілетті орган айқындаған аурулар тізбесі бойынша жағдайларды қоспағанда, күндізгі стационардың бір рет емделіп шығу жағдайының құны стационарлық көмек тарифінің 1/4-ін құрайды.
Уәкілетті орган айқындаған аурулардың тізбесі бойынша күндізгі стационардағы хирургиялық операциялар және манипуляциялар өткізілген бір рет емделіп шығу жағдайының құны стационарлық көмек тарифінің 3/4-ін құрайды.
Үйдегі стационардың бір емделіп шығу жағдайының құны стационарлық көмек тарифінің 1/6-ін құрайды.
14. Аурулардың тізбесі мен Азаматтарының жекелеген санаттарының тізбесіне сәйкес шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымдардың жағдайында емдеу шығындарын өтеу бойынша қаржыландырудың көлемі бір емделіп шығу жағдайына арналған тариф бойынша және уәкілетті орган бекітетін тәртіппен айқындалады.
Шетелде емделуге үміткер пациентті емдеу отандық медициналық ұйымда, оның ішінде шетелдік мамандарды тарта отырып, шетелде емделуге үміткер пациентті отандық медициналық ұйымда емдеу шартының негізінде шетелде емдеу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте, тартылатын шетелдік мамандардың еңбегіне ақы төлеу мөлшері отандық медициналық ұйым мен тартылатын шетелдік мамандардың арасындағы шартпен айқындалады.

8. Объем финансирования по возмещению затрат первичной медико-санитарной помощи определяется в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Объем и порядок финансирования дополнительного компонента к тарифу первичной медико-санитарной помощи определяет уполномоченный орган.
9. Объем финансирования по возмещению затрат скорой медицинской помощи определяется в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
10. Объем финансирования по возмещению затрат санитарной авиации определяется в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам, за исключением случаев, определенных уполномоченным органом, по которым возмещение затрат осуществляется с учетом фактических расходов в порядке, установленном уполномоченным органом.
11. Объем финансирования по возмещению затрат консультативно-диагностической помощи определяется в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам.
12. Объем финансирования по возмещению затрат амбулаторно-поликлинической помощи определяется по комплексному подушевому тарифу на одного человека в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам.
Перечень и объем услуг для обеспечения ГОБМП, включенных в комплексный подушевой тариф на оказание амбулаторно-поликлинической помощи, определяет администратор.
13. Объем финансирования по возмещению затрат стационарной помощи определяется по тарифам за один пролеченный случай: расчетной средней стоимости, КЗГ, койко-дням и перечню заболеваний, операций и манипуляций, определенных уполномоченным органом, по которым возмещение затрат осуществляется с учетом фактических расходов в порядке, установленном уполномоченным органом.
Стоимость за один пролеченный случай стационарной помощи по КЗГ определяется в соответствии с приложением 6 к настоящим Правилам.
Стоимость за один пролеченный случай дневного стационара составляет 1/4 от тарифа стационарной помощи, за исключением случаев по перечню заболеваний, определенных уполномоченным органом.
Стоимость за один пролеченный случай проведенных хирургических операций и манипуляций в условиях дневного стационара по перечню заболеваний, определенному уполномоченным органом, составляет 3/4 от тарифа стационарной помощи.
Стоимость за один пролеченный случай стационара на дому составляет 1/6 от тарифа стационарной помощи.
14. Объем финансирования по возмещению затрат за лечение в условиях отечественных медицинских организаций пациента, претендующего на лечение за рубежом, в соответствии с перечнем заболеваний и перечнем отдельных категорий граждан определяется по тарифу за один пролеченный случай и в порядке, утверждаемом уполномоченным органом.
Лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, проводится в отечественной медицинской организации, в том числе с привлечением зарубежных специалистов, по решению Комиссии по лечению за рубежом, на основе договора на лечение пациента, претендующего на лечение за рубежом, в отечественной медицинской организации.
При этом размер оплаты труда привлекаемых зарубежных специалистов определяется договором между отечественной медицинской организацией и привлекаемыми зарубежными специалистами.

15. Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес айқындалады.
16. ТМККК көрсететін аудандық маңызы бар және ауыл ұйымдарына медициналық көмек көрсеткені үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі осы Ережеге 8-қосымшаға сәйкес айқындалады.
17. Қаржылық лизинг жағдайындағы ТМККК көрсететін мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына, дауыс беру акцияларының (жарғы капиталда қатысу үлесімен) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға және шаруашылық серіктестерге лизингілік төлемдерді өтеу бойынша қаржыландыру көлемі республикалық бюджет қаражаттарынан және облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне бөлінетін нысаналы ағымдағы трансферттердің есебінен осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
ТМККК көрсететін мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанындағы ұйымдарға, «Ұлттық медициналық холдинг» АҚ еншілес ұйымдарына, дауыс беру акцияларының (жарғы капиталда қатысу үлесімен) жүз пайызы мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдарға және шаруашылық серіктестерге қаржылық лизинг жағдайында денсаулық сақтау ұйымдарына Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қызметінің мәні медициналық техниканы одан әрі қаржылық лизинг шартымен денсаулық сақтау ұйымдарына беру үшін оларды сатып алуды ұйымдастыру мен өткізу болып табылатын ұйыммен жасалған шарт бойынша қаржылық лизинг жағдайында алынған медициналық техникаға лизингілік төлемдер төлеуіне арналған шығыстар өтеледі.
ТМККК көрсететін ұйымдарға қаржылық лизинг жағдайында сатып алынған медициналық техникаға лизингілік төлемдерді есептеу әдістемесін және төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Лизинг бойынша сыйақы мөлшері қаржылық лизинг жағдайында сатып алынған медициналық техниканың құнынан жылына бес пайыздан аспайды.
3. Қорытынды ережелер
18. Бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылатын ТМККК шеңберінде көрсетілген медициналық қызметтерге ақы төлеу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
19. Республикалық бюджет есебінен ТМККК көрсететін ұйымдар медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылауды ескере отырып, шартпен көзделген айлық соманы арттырған жағдайда шығындарды өтеу уәкілетті орган бекіткен тәртіппен осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласын қолдана отырып, қызметтерге ақы төлеу жөніндегі комиссияның шешімі бойынша жүзеге асырылады.

15. Объем финансирования по возмещению затрат за оказание медицинской помощи онкологическим больным определяется в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.
16. Объем финансирования по возмещению затрат за оказание медицинской помощи организациям районного значения и села, оказывающим ГОБМП, определяется в соответствии с приложением 8 к настоящим Правилам.
17. Объем финансирования по возмещению лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, на условиях финансового лизинга осуществляется из средств республиканского бюджета и за счет целевых текущих трансфертов областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Организациям, оказывающим ГОБМП, в организационно-правовой форме государственного предприятия, дочерним организациям АО «Национальный медицинский холдинг» и акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежит государству, возмещаются расходы на выплату лизинговых платежей за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга, по заключенному договору с организацией, определенной Правительством Республики Казахстан, предметом деятельности которой являются организация и проведение закупок медицинской техники для дальнейшей передачи организациям здравоохранения на условиях финансового лизинга.
Методика расчета и порядок выплаты лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП, за медицинскую технику, приобретенную на условиях финансового лизинга, определяются уполномоченным органом.
Размер вознаграждения по лизингу не превышает пяти процентов годовых от стоимости медицинской техники, приобретенной на условиях финансового лизинга.
3. Заключительные положения
18. Порядок оплаты за оказанные медицинские услуги в рамках ГОБМП, осуществляемые за счет бюджетных средств, определяется уполномоченным органом.
19. В случае превышения организацией, оказывающей ГОБМП за счет средств республиканского бюджета, помесячной суммы, предусмотренной договором с учетом контроля качества и объема медицинской помощи, возмещение затрат осуществляется по решению Комиссии по оплате услуг с применением линейной шкалы оценки исполнения договора согласно приложению 10 к настоящим Правилам в порядке, определяемом уполномоченным органом.

20. Денсаулық сақтау саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғаларға ТМККК шеңберінде медициналық көмек көрсету кезіндегі шығындарды өтеу ТМККК көрсететін ұйымдарға сияқты осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
1-қосымша
Медициналық-санитариялық алғашқы көмектің шығындарын өтеу
бойынша қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Қарж.к. = (Хал.с.х Жнор.хКжтхКтүз), мұндағы
Қарж.к . – Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Хал.с – тіркелген халық саны;
Жнорм. – жан басына шаққандағы норматив;
Кжт – осы ТМККК көрсететін ұйымның жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті;
Ктүз*– түзету коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
2-қосымша
Жедел медициналық жәрдем шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру
көлемін айқындау формуласы
Қарж к.= ШтхСсхКтүз, мұндағы
Қарж к – жедел медициналық жәрдем шығындарын өтеу бойынша кезекті жоспарлы кезеңде қаржыландыру көлемі;
Шт – жедел медициналық жәрдемнің бір шақыру тарифі;
Сс – жедел медициналық жәрдемнің медициналық қызметтерінің саны;
Ктүз* – түзету коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
3-қосымша
Санитариялық авиацияның шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Қаржк.=Қаржк.мк+Қарж к.кқ, мұндағы
Қаржк. – санитариялық авиацияның шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Қарж к.кқ – білікті мамандарды және (немесе) науқасты көліктің әртүрлі түрімен тасымалдауға байланысты шығындарды қамтитын және санитариялық авиацияның көліктік қызметтерін көрсетуге баға ұсыныстарының орташа құнын алғандағы тариф бойынша айқындалатын санитариялық авиацияның көліктік қызмет шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Қаржк.мқ – санитариялық авиацияның медициналық қызмет шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қаржк.мқ = СсахТш, мұндағы
Тш – бір сағатқа санитариялық авиацияның медициналық қызметінің тарифі;
Сса – санитариялық авиацияның медициналық қызмет көрсетуі сағаттарының саны.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
4-қосымша
Консультациялық-диагностикалық көмектің шығындарын өтеу бойынша
қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Қарж.к =СқызмхКшсқызмхБткдкхК түз, мұндағы
Қарж.к – консультациялық-диагностикалық көмек шығындарын өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Сқызм – консультациялық-диагностикалық қызметтердің саны;
Кшсқызм – консультациялық-диагностикалық көмек бойынша шығын сыйымдылығының коэффициенті;
Бткдк – консультациялық-диагностикалық көмектің базалық тарифі;
Ктүз*– түзету коэффициенті.
Ескертпе: * бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
5-қосымша
Амбулаториялық - емханалық көмектің шығындарын өтеу бойынша
қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Қарж.к.=Хал.с.хЖКТаекхКжтхКтүз, мұндағы
Қарж.к . – амбулаториялық - емханалық көмекті көрсетуге шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Хал.с   – тіркелген халық саны;
ЖКТаек – Әкімші белгілеген тәртіппен айқындалатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек нысандары бойынша ТМККК-мен қамтамасыз ету үшін тіркелген бір адамға есептегенде амбулаториялық-емханалық көмектің кешенді жан басына шаққандағы тарифі;
Кжт – осы ТМККК көрсететін ұйымның жынысы-жасы бойынша түзету коэффициенті;
Ктүз *– түзету коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
6-қосымша
КШТ бойынша стационарлық көмектің бір емделіп шығу жағдайы үшін
құнын айқындау формуласы
ҚкштбхКшкштхК үз, мұндағы
Қкшт – КШТ бойынша стационарлық көмектің бір емделіп шығу жағдайы үшін құны;
Кшкшт - КШТ бойынша шығын сыйымдылығының коэффициенті;
Ктүз* – түзету коэффициенті;
Қбс - бір базалық ставканың құны, мынадай формула бойынша анықталады:
Қбс=Қаржк./(СежхКшкшт), мұндағы
Қаржк. – кезекті жоспарлы кезеңге арналған ТМККК шеңберінде стационарлық көмек көрсету үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Сеж – кезекті жоспарлы кезеңге емделіп шығу жағдайларының саны;
Кш.кшт –шығын сыйымдылығының коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
ТМККК көрсететін ұйымдар медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылауды ескере отырып, шартпен көзделген айлық соманы арттырған жағдайда шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласын қолдану кезінде бір емделіп шығу жағдайы үшін құнын арттыру сомасы пайда болған сәтінен бастап түзету коэффициентінің мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
7-қосымша
Онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсетуге шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Қарж.к.онко = СонкохКтонкохКтүз, мұндағы
Қарж.к.онко – онкологиялық науқастарға медициналық көмек көрсетуге шығындарды өтеу бойынша денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру көлемі;
Сонко – онкологиялық тіркелімде тіркелген лимфомамен ауыратын науқастардан басқа, онкогемотологиялық науқастарды қоспағанда онкологиялық науқастардың саны;
Ктонко – бір онкологиялық науқасқа кешенді тариф уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалады;
Ктүз*– түзету коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
8-қосымша
Аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау ұйымдарына медициналық көмек көрсеткені үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемін айқындау формуласы
Оауыл.қарж.=КтауылхСауылхКтүзету, мұндағы
Оауыл.қарж. – ТМККК көрсететін аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау ұйымдарына медициналық көмек көрсеткені үшін шығындарды өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Кауыл – аудандағы (ауылдағы) тіркелген халық саны;
Ктауыл – аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау ұйымдарының медициналық көмек көрсетуінің нысандарының тізімі бойынша уәкілетті орган белгілеген тәртіппен айқындалатын ТМККК-мен қамтамасыз ету үшін бір адамға есептелген кешендік жан басына шаққандағы тариф;
Ктүзету*– түзету коэффициенті.
Ескертпе: *бекітілген түзету коэффициенттері болмаған жағдайда, олардың мәні формулада 1,0-ге теңеседі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
9-қосымша
Қаржылық лизинг жағдайындағы ТМККК көрсететін ұйымдарға
лизингілік төлемдерді өтеу бойынша қаржыландыру көлемін
айқындау формуласы
КлтнақтхЛТ/Кжоспар, мұндағы
Клт – қаржылық лизинг жағдайында бойынша ТМККК көрсететін ұйымдарға лизингілік төлемдерді өтеу бойынша қаржыландыру көлемі;
Кнақт – қаржылық лизинг жағдайларында сатып алынған медициналық техникада нақты көрсетілген медициналық қызметтердің көлемі;
ЛТ – лизинг бойынша жылына бес пайыз көлемінде сыйақыны қамтитын қаржылық лизинг шартымен айқындалған лизингілік төлем көлемі;
Кжоспар – қаржылық лизинг шеңберінде сатып алынған медициналық техникада көрсету жоспарланған медициналық қызметтердің көлемін ТМККК көрсететін ұйым төмендегі формула бойынша анықталғаннан төмен емес лизинг бойынша айқындайды:
КжоспаржылхСкүнхКтүз, мұндағы
Сжыл – ағымдағы жылға арналған Қазақстан Республикасыныңөндірістік күнтізбесі бойынша бір жылдың ішіндегі жұмыс күндерініңсаны;
Скүн – бір жұмыс күнінде көрсетілген, мынадай формула бойыншаесептелетін медициналық қызметтердің саны:
Скүнжұм./(НортхН), мұндағы:
Ужұм. – минуттармен жұмыс уақыты;
Норт – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайтынмедициналық техниканың көмегімен бір қызметті орындау уақытының орташа нормативі;
Н – медициналық техника жұмысының бір циклының ішінде алынған нәтижелердің саны.
Реанимациялық жабдықтар және хирургиялық және инвазивтік араласу үшін қолданылатын жабдықтың көмегімен медициналық қызметтер көрсету кезінде, Скүн = 1.
Денсаулық сақтау ұйымдарының
шығындарын бюджет қаражатының
есебінен өтеу қағидаларына
10-қосымша
Шарттың орындауын бағалаудың сызықтық шкаласы

20. Физическим лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность в сфере здравоохранения, возмещение затрат при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП осуществляется также, как и организациям, оказывающим ГОБМП, в соответствии с настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат
первичной медико-санитарной помощи
Офин = Кнас. Х Пнорм. х К попр х Кпп, где
Офин – объем финансирования по возмещению затрат на оказание первичной медико-санитарной помощи;
Кнас – количество прикрепленного населения;
Пнорм – подушевой норматив;
Кпп – половозрастной поправочный коэффициент данной организации, оказывающей ГОБМП;
К попр* – поправочный коэффициент.
Примечание: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 2
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат
скорой медицинской помощи
Офин = Кс х Тв х Кпопр, где
Офин – объем финансирования по возмещению затрат скорой медицинской помощи;
Тв – тариф за один вызов скорой медицинской помощи;
Кс – количество медицинских услуг скорой медицинской помощи;
Кпопр* - поправочный коэффициент.
Примечание: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 3
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат
санитарной авиации
Офин = Офин му + Офин ту, где
Офин – объем финансирования по возмещению затрат санитарной авиации;
Офин ту – объем финансирования по возмещению затрат транспортных услуг санитарной авиации, который включает расходы, связанные с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного различными видами транспорта, и определяется по тарифу, исходя из средней стоимости ценовых предложений на оказание транспортных услуг санитарной авиации;
Офин му – объем финансирования по возмещению затрат медицинских
Офин му= Клч х Тму, где
Тму – тариф за час медицинской услуги санитарной авиации;
Клч – количество часов оказания медицинских услуг санитарной авиации.
Приложение 4
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат
консультативно-диагностической помощи
Офин = Клусл х Кзусл х Бткдп х Кпопр, где:
Офин – объем финансирования по возмещению затрат консультативно-диагностической помощи;
Клусл – количество консультативно-диагностических услуг;
Кзусл – коэффициент затратоемкости консультативно-диагностических услуг;
Бткдп – базовый тариф консультативно-диагностической помощи;
Кпопр* – поправочный коэффициент.
Примечание: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 5
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат
амбулаторно - поликлинической помощи
Офин = Кнас. х КПТАПП х Кпп х Кпопр, где
Офин – объем финансирования по возмещению затрат на оказание амбулаторно-поликлинической помощи;
Кнас – количество прикрепленного населения;
КПТАПП – комплексный подушевой тариф амбулаторно–поликлинической помощи в расчете на одного прикрепленного человека для обеспечения ГОБМП по формам первичной медико-санитарной помощи и консультативно-диагностической помощи, определяемый в порядке, установленном администратором;
Кпп – половозрастной поправочный коэффициент данной организации, оказывающей ГОБМП;
Кпопр* – поправочный коэффициент.
Примечание:* в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 6
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения стоимости за один пролеченный случай
стационарной помощи по КЗГ
С = Сбс х Кзкзг х Кпопр, где
С – стоимость за один пролеченный случай стационарной помощи по КЗГ;
Кзкзг – коэффициент затратоемкости по КЗГ;
Кпопр* – поправочный коэффициент;
Сбс – стоимость одной базовой ставки определяется по формуле:
Сбс = Офин / ( Клпр.случ х Кзкзг), где
Офин – объем финансирования по возмещению затрат стационарной помощи в рамках ГОБМП на очередной плановый период;
Клпр.случ – количество пролеченных случаев на очередной плановый период;
Кзкзг – коэффициент затратоемкости.
Примечания: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
При применении линейной шкалы оценки исполнения договора в случае превышения организацией, оказывающей ГОБМП, помесячной суммы, предусмотренной договором с учетом контроля качества и объема медицинской помощи, с момента образования суммы превышения стоимости за один пролеченный случай значение поправочного коэффициента в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 7
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат на
оказание медицинской помощи онкологическим больным
Офинонко = Конко х Ктонко х Кпопр, где
Офинонко – объем финансирования организации здравоохранения по возмещению затрат на оказание медицинской помощи онкологическим больным;
Конко – количество онкологических больных, за исключением онкогематологических больных, кроме больных лимфомой, зарегистрированных в онкологическом регистре;
Ктонко – комплексный тариф на одного онкологического больного определяется в порядке, установленном уполномоченным органом;
Кпопр* – поправочный коэффициент.
Примечание: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 8
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению затрат на
оказание медицинской помощи в организациях здравоохранения
районного значения и села
Офин = Ксело х Ктсело х Кпопр, где
Офин – объем финансирования по возмещению за оказание медицинской помощи организациям здравоохранения районного значения и села, оказывающим ГОБМП;
Ксело – количество прикрепленного населения района (села);
Ктсело – комплексный подушевой тариф в расчете на одного человека для обеспечения ГОБМП по перечню форм медицинской помощи, прикрепленного к организации здравоохранения районного значения и села, оказывающей ГОБМП, определяемый в порядке, установленном уполномоченным органом;
Кпопр* – поправочный коэффициент.
Примечание: * в случае отсутствия утвержденных поправочных коэффициентов, значение их в формуле приравнивается 1,0.
Приложение 9
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Формула
определения объема финансирования по возмещению
лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП,
на условиях финансового лизинга
Олп = Офакт х ЛП/Оплан, где
Олп – объем финансирования по возмещению лизинговых платежей организациям, оказывающим ГОБМП, на условиях финансового лизинга;
Офакт – объем медицинских услуг, фактически оказанных на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга;
ЛП – размер лизингового платежа, определенный договором финансового лизинга, включающий вознаграждение по лизингу в размере пяти процентов годовых;
Оплан – объем медицинских услуг, планируемых оказать на медицинской технике, приобретенной на условиях финансового лизинга, определяется организацией, оказывающей ГОБМП, на условиях финансового лизинга, но не менее, определенного по нижеследующей формуле:
Оплан = Дгод х Удень, где
Дгод – количество рабочих дней в году по производственному календарю Республики Казахстан на текущий год;
Удень – количество медицинских услуг, оказанных за один рабочий день, которое рассчитывается по следующей формуле:
Удень = Враб/(Нср х Р), где
Враб – рабочее время в минутах;
Нср – средний норматив времени выполнения одной услуги с помощью медицинской техники, определяемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
Р – количество результатов, полученных за один цикл работы медицинской техники.
При оказании медицинских услуг с помощью реанимационного оборудования и оборудования, применяемого для хирургического и инвазивного вмешательства, Удень = 1.
Приложение 10
к Правилам возмещения затрат
организациям здравоохранения
за счет бюджетных средств
Линейная шкала оценки исполнения договора

1. Шарттың орындалуын бағалаудың сызықтық шкаласы стационарлықжәне стационарды алмастырушы медициналық көмек көрсету нысаны бойынша мамандандырылған медициналық көмек түрінде ТМККК көрсететін ұйымдарға және есепті кезеңде қолданылады.
Медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін ескере отырып, шартта көзделген айлық сомадан артатын ТМККК көрсететін ұйымдардың шығынын өтеу сомасын (бұдан әрі – өтеу сомасы) есептеу мынадай тізбекте жүзеге асырылады:
1-қадам: медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін ескере отырып, шартта көзделген айлық сомадан арту сомасын есептеу мына формула бойынша анықталады:
Сартушарттөлемге қабылданған, мұндағы
Сарту – медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін ескере отырып, шартта көзделген айлық сомадан арту сомасы (бұдан әрі – арту сома);
Сшарт        – шартпен көзделген айлық сома (бұдан әрі – шарт бойынша сома);
Стөлемге қабылданған – медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау нәтижелерін ескере отырып, төлемге қабылданған сома (бұдан әрі – сараптама ескерілген сома);
2- қадам: шарт бойынша сомадан сараптаманы ескере отырып соманың арту пайызын анықтау мына формула бойынша:
%арту.арту/Сшарт, мұндағы
%арту – шарт бойынша сомадан сараптама ескерілген соманың арту пайызы (бұдан әрі – арту пайызы);
3- қадам: мына кестеге сәйкес интервалға сәйкес өтеу пайызын анықтау:
Интервалдың № (i)
Арту пайызы
Өтеу пайызы
(%өтеу.i)
1

1. Линейная шкала оценки исполнения договора распространяется на организации, оказывающие ГОБМП в виде специализированной медицинской помощи по форме стационарной и стационарозамещающей медицинской помощи, и применяется в отчетном периоде.
Расчет суммы возмещения организации, оказывающей ГОБМП, превысившей помесячную сумму, предусмотренную договором с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи (далее – сумма возмещения), осуществляется в следующей последовательности:
1-й шаг: расчет суммы превышения помесячной суммы, предусмотренной договором с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи, определяется по следующей формуле:
Спревыш = Сдоговор - Спринят. к оплате, где
Спревыш – сумма превышения помесячной суммы, предусмотренной договором, с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи;
Сдоговор - месячная сумма, предусмотренная договором (далее – сумма по договору);
Спринят. к оплате - сумма, принятая к оплате с учетом результатов контроля качества и объема медицинской помощи (далее - сумма с учетом экспертизы);
2-й шаг: определение процента превышения суммы с учетом экспертизы от суммы по договору по следующей формуле:
%превыш.= Спревыш / Сдоговор, где
%превыш - процента превышения суммы с учетом экспертизы от суммы по договору (далее – процент превышения);
3-й шаг: определение процента возмещения в соответствии с интервалом согласно следующей таблицы:
№ интервала (i)
Процент превышения
(%превыш)
Процент возмещения
(%возм.i)
1