"Автомобиль көлiгiмен қауiптi жүктерді тасымалдау жөнiндегi кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысына өзгерістер енгізу және "Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және "Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі № 979 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 19 наурыздағы № 259 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 қыркүйектегі № 783 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.09.2015 № 783 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Автомобиль көлiгiмен қауiптi жүктерді тасымалдау жөнiндегi кейбір мәселелер туралы» Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 12 наурыздағы № 316 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 14, 176-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары бекiтiлсiн.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген Автокөлік құралдарымен қауiптi жүктерді тасымалдау, олардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүріп өту ережесі және қауiптi жүктерді тасымалдайтын жүргiзушiлер мен автокөлік құралдарына қойылатын бiлiктiлiк талаптары осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. «Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту және «Жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің тізілімін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 шілдедегі № 745 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 шілдедегі № 979 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 64, 891-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 19 наурыздағы
№ 259 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 12 наурыздағы
№ 316 қаулысымен
бекiтiлген
Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау
қағидалары
1. Жалпы ережелер

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316 "О некоторых вопросах по перевозке опасных грузов автомобильным транспортом" и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 979 "Об утверждении стандартов государственных услуг Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 "Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2013 года № 259. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2015 года № 783
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.09.2015 № 783 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2004 года № 316 «О некоторых вопросах по перевозке опасных грузов автомобильным транспортом» (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 176) следующие изменения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые Правила перевозки опасных грузов автомобильным транспортом.»;
Правила перевозок опасных грузов автотранспортными средствами, их проезда по территории Республики Казахстан, и квалификационные требования к водителям и автотранспортным средствам, перевозящим опасные грузы, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 979 «Об утверждении стандартов государственных услуг Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в сфере автомобильного транспорта и внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 64, ст. 891).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение к
постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 марта 2013 года № 259
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2004 года № 316
Правила
перевозки опасных грузов автомобильным транспортом 1. Общие положения

1. Осы Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Автомобиль көлiгi туралы» 2003 жылғы 4 шiлдедегi, «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар қауiптi жүктердi Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдауға байланысты заңды және жеке тұлғаларға қолданылады.
Қауiптi жүктердi автокөлiк құралдарымен халықаралық тасымалдау Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тасымалдау, тиеу-түсiру жұмыстарын жүргiзу және сақтау кезiнде оларға тән ерекшеліктерге байланысты техникалық құралдардың, құрылғылардың, ғимараттар мен құрылыстардың жарылуына, өртенуіне немесе бүлiнуiне, сондай-ақ адамдардың, жануарлардың өлiм-жiтiмiне, жарақат алуына және ауруына себеп болуы, қоршаған табиғи ортаға зиян келтiруi мүмкiн кез келген заттар, материалдар, бұйымдар, өндiрiстік және өзге де қызмет қалдықтары қауiптi жүктер деп танылады.
4. Қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде «Қауіпті жүктер. Сыныптау және таңбалау» 19433-88 МемСТ және Қауіпті жүктерді халықаралық жолдарда тасымалдау туралы еуропалық келісімнің (ҚЖХЖТ) қолданыстағы стандарттарына сәйкес қауiптi жүктердiң сыныптамасы қолданылады.
2. Қауiптi жүктерді автокөлiк құралдарымен тасымалдауды
ұйымдастыру
5. Қауiптi жүктердi Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдарының жүргiзушiлерi және қауiптi жүктердi тасымалдау үшiн пайдаланылатын автокөлiк құралдары осы Қағидалардың 4 және 5-тарауларында жазылған белгілі бір талаптарға сәйкес келеді.
6. Қауiптi жүктер мамандандырылған автокөлiк құралдарымен немесе осы мақсатқа бейiмделген басқа көлiк құралдарымен тасымалданады.
7. Осы қаулымен бекітілген қауіпті жүктер тізбесіне (бұдан әрі – қауіпті жүктер тізбесі) сәйкес 1, 6 және 7-сыныпты қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралының автомобиль жолдарымен жүруіне арнайы рұқсаттың болуы талап етіледі.
8. Жүк жөнелтушi (жүк алушы) мен тасымалдаушы арасында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қауiптi жүк тасымалын жүзеге асыруға шарт жасалады.
Қауiптi жүктердi тасымалдауға арналған шарт өзiндiк ерекшелiктерiне байланысты, сондай-ақ мынадай:
1) автокөлiк құралдарын арнайы өңдеу жөнiндегi iс-шаралар туралы;
2) iлесiп жүрудi ұйымдастыру (қажет болған жағдайда) туралы;
3) жүргiзушiлердi жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз ету тәртiбi туралы;

1. Настоящие Правила перевозки опасных грузов автомобильным транспортом (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 4 июля 2003 года «Об автомобильном транспорте», от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Действие Правил распространяется на юридических и физических лиц, связанных с перевозкой опасных грузов по территории Республики Казахстан.
Международные перевозки опасных грузов автотранспортными средствами осуществляются в соответствии с требованиями международных договоров Республики Казахстан.
3. Опасными грузами признаются любые вещества, материалы, изделия, отходы производственной и иной деятельности, которые в силу присущих им свойств могут при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий и сооружений, а также гибели, травмирования и заболевания людей, животных, нанести вред окружающей природной среде.
4. При перевозке опасных грузов применяется классификация опасных грузов согласно действующим стандартам Европейского соглашения о международной дорожной перевозке опасных грузов (ДОПОГ) и ГОСТа 19433-88 «Грузы опасные. Классификация и маркировка».
2. Организация перевозок опасных грузов
автотранспортными средствами
5. Водители транспортных средств, осуществляющие перевозку опасных грузов по территории Республики Казахстан, и автотранспортные средства, используемые для перевозки опасных грузов, соответствуют определенным требованиям, изложенным в разделах 4 и 5 настоящих Правил.
6. Опасные грузы перевозятся специализированными автотранспортными средствами или другими транспортными средствами, приспособленными для этих целей.
7. При перевозке опасных грузов классов 1, 6 и 7 согласно перечню опасных грузов, утвержденных настоящим постановлением (далее – перечень опасных грузов), требуется наличие специального разрешения на движение по автомобильным дорогам транспортного средства, осуществляющего перевозку опасных грузов.
8. Между грузоотправителем (грузополучателем) и перевозчиком заключается договор на осуществление перевозок опасного груза в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Договор на перевозку опасных грузов, в силу специфических особенностей, также должен содержать сведения:
1) о мероприятиях по специальной обработке автотранспортных средств;
2) об организации сопровождения (в случае необходимости);
3) о порядке обеспечения средствами индивидуальной защиты водителей;

4) қауiп және қауiптi жүктi бейтараптандыру туралы ақпарат жүйесiнiң элементтерiмен қамтамасыз ету тәртiбi туралы мәлiметтердi қамтуы тиiс.
9. Қауiптi жүктi тасымалдау шартын жасасу тауар-көлiк жүкқұжатын жасаумен расталады.
Қауiптi жүктi тасымалдау кезiнде тасымалдаушының үш данада жасалатын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүк жөнелтушi мен тасымалдаушы қол қоятын тауар-көлiк жүкқұжаты болуы тиiс.
10. Тауар-көлiк жүкқұжатының нысаны және оны қолдану тәртiбi уәкiлеттi орган бекiткен автомобиль көлiгiмен жүктерді тасымалдау қағидаларымен айқындалады.
11. Жүк жөнелтушi тасымалдаушыға қауiптi жүктердi тасымалдауға жасалған шартпен бiрге мыналарды:
1) әрбiр автокөлiк құралына ақпараттық кестелерді;
2) қауiптi жүктiң әрбiр түрiне жүргiзушiге арналған нұсқаулықты ұсынады.
Көрсетiлген құжаттар тасымалдау бағдарын жол полициясы органдарымен келiсу мақсатында, тасымалдау шарты жасалғаннан кейiн, бiрақ тасымал басталғанға дейiн 5 күннен кешiктiрiлмей ұсынылуы мүмкiн.
12. Қауiптi жүктердің тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында автокөлiк құралдарымен тасымалдауға рұқсат берілетін 1, 6 және 7-сыныпты қауiптi жүктi тасымалдауға тасымалдаушы қауiптi жүктi тасымалдау бағдарын әзiрлейдi.
Тасымалдау бағдарын әзiрлеген кезде тасымалдаушы мынадай негiзгi талаптарды басшылыққа алады:
1) бағдар маңында iрi өнеркәсiп объектілері болмауы тиiс;
2) бағдар iрi елдi мекендер арқылы өтпеуi тиiс. Қауiптi жүктердi iрi елдi мекендердің iшiмен тасымалдау қажет болған жағдайда бағдар ойын-сауық, мәдени-ағарту, оқу, мектепке дейiнгi және емдеу мекемелерiнiң қасынан өтпеуi тиiс;
3) тасымалдау бағдарында көлiк құралдарының тұрақ орындары көзделуі тиiс.
13. Бағдар бір облыстың шегінде өткен кезде тасымалдау бағдары осы облыста орналасқан жол полициясы бөлімшелерімен үш жұмыс күні ішінде келісіледі.
Бағдар бірнеше облыстың аумағы арқылы өткен жағдайларда, жол қозғалысының қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде тасымалдау бағытын келісуді жүргізеді.
Кеден одағы комиссиясының 2011 жылғы 16 тамыздағы № 770 шешімімен бекітілген Кеден одағының «Пиротехникалық бұйымдардың қауіпсіздігі туралы» техникалық регламентінің Пиротехникалық бұйымдары бар қауіпті жүктердің сыныптамасына сәйкес 1.4-төменгі сыныбы бар пиротехникалық бұйымдарды тасымалдау кезінде тасымалдау маршрутын келісу және тасымалдауға рұқсатты ресімдеу талап етілмейді.

4) о порядке обеспечения элементами системы информации об опасности и нейтрализации опасного груза.
9. Заключение договора перевозки опасного груза подтверждается составлением товарно-транспортной накладной.
При перевозке опасного груза перевозчику необходимо иметь товарно-транспортную накладную, которая составляется в трех экземплярах и подписывается грузоотправителем и перевозчиком, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Форма товарно-транспортной накладной и порядок ее применения определяются правилами перевозок грузов автомобильным транспортом, утверждаемыми уполномоченным органом.
11. Грузоотправитель вместе с заключенным договором на перевозку опасных грузов предоставляет перевозчику:
1) информационные таблицы на каждое автотранспортное средство;
2) инструкцию для водителя на каждый вид опасного груза.
Указанные документы могут быть представлены после заключения договора перевозки, но не позднее 5 дней до их начала, с целью согласования маршрута перевозки с органами дорожной полиции.
12. На перевозку опасного груза классов 1, 6 и 7 согласно перечню опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан, утвержденному настоящим постановлением, перевозчиком разрабатывается маршрут перевозки опасного груза.
При разработке маршрута перевозки перевозчик руководствуется следующими основными требованиями:
1) вблизи маршрута не должны находиться крупные промышленные объекты;
2) маршрут не должен проходить через крупные населенные пункты. В случае необходимости перевозки опасных грузов внутри крупных населенных пунктов, маршрут не должен проходить вблизи зрелищных, культурно-просветительных, учебных, дошкольных и лечебных учреждений;
3) на маршруте перевозки должны быть предусмотрены места стоянок транспортных средств.
13. При прохождении маршрута в пределах одной области маршрут перевозки согласовывается подразделениями дорожной полиции, находящимися в этой области, в течение трех рабочих дней.
В случаях прохождения маршрута по территории нескольких областей, согласование маршрута перевозки проводится центральным исполнительным органом по безопасности дорожного движения в течение пяти рабочих дней.
При перевозке пиротехнических изделий, имеющих подкласс транспортной опасности 1.4 согласно Классификации опасных грузов, содержащих пиротехнические изделия Технического регламент Таможенного союза «О безопасности пиротехнических изделий», утвержденного решением Комиссии таможенного союза от 16 августа 2011 года № 770, согласование маршрута перевозки и оформление разрешения на перевозку не требуется.

14. Қауiптi жүктi тасымалдаудың келiсiлген бағдары 12 айға жарамды болады.
Адамдардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiппен, қоршаған ортаға және мәдени құндылықтарға келтiрiлетiн залалмен, сондай-ақ тасымалданатын жүктiң қауiпсiздiгiне байланысты күтпеген мән-жайлар болған кезде қауiптi жүктi тасымалдаудың келiсiлген бағдарын тасымалдаушы жол полициясы органымен келiсiм бойынша өзгертуi мүмкiн.
15. Көрiнуi 300 метрге дейiн шектелген болса (тұман, жаңбыр, қар және т.б.) қауiптi жүктердiң жекелеген түрлерiн тасымалдауға тыйым салынуы мүмкiн, ол нақты қауiптi заттар мен бұйымдарды қауiпсiз тасымалдау шарттарында көрсетiледi.
3. 1, 6 және 7-сыныпты қауіпті жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат
алуға өтініш беру, оны қарау және келісу тәртібі
16. Автокөлік құралымен 1, 6 және 7-сыныпты қауіпті жүкті тасымалдауды жүзеге асыруға арнайы рұқсат (бұдан әрі – арнайы рұқсат) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі Көліктік бақылау комитетінің аумақтық уәкілетті органы (бұдан әрі – аумақтық көліктік бақылау органы) береді.
17. Арнайы рұқсат бір немесе бірнеше бірдей тасымалдауға, сондай-ақ белгіленген бағдар арқылы тасымалданатын қауіпті жүктер легіне 6 айдан аспайтын мерзімге беріледі.
Арнайы рұқсаттардың бланкілері қолдан жасаудан арнайы қорғаумен баспаханалық әдіспен жасап шығарылады және қатаң есептегі бланкілер (осы Қағидаларға 1-қосымша) болып табылады.
18. Арнайы рұқсатты алу үшін тасымалдаушы немесе оның өкілі аумақтық көліктік бақылау органына тасымалдауды жүзеге асыру басталғанға дейін кемінде 9 жұмыс күні қалғанда белгіленген нысандағы өтінішпен (осы Қағидаларға 2-қосымша) жүгінеді.
19. Өтінішке:
1) қауіпті жүктерді тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралын тіркеу туралы куәліктің, сондай-ақ егер ол тасымалдаушының меншігі болып табылмаса, осындай көлік құралын иелену құқығын заңды негіздерде растайтын құжаттың көшірмесі;
2) осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құзыретті органдармен келісілген қауіпті жүкті тасымалдау бағдары;
3) қауіпті жүктерді тасымалдайтын көлік құралы жүргізушісінің дайындығы туралы куәліктің (қауіпті жүктерді автокөлік құралдарымен тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлік) көшірмесі;
4) тасымалдауға арналған қауіпті жүкке арналған қауіпсіздік туралы ақпараттандыру жүйесінің авариялық карточкасы;
5) тасымалдаушының өкілі уәкілетті органға өтініш берген жағдайда өкілдің өкілеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Жоғарыда көрсетілген құжаттармен қоса, өтінішті мемлекеттік қызметтерді ұсынған кезде уәкілетті орган пайдаланатын ақпараттық жүйені қолдану арқылы электрондық түрде беруге рұқсат етіледі.

14. Согласованный маршрут перевозки опасного груза действителен на 12 месяцев.
В случае непредвиденных обстоятельств, связанных с риском для жизни и здоровья людей, ущербом для окружающей среды и культурных ценностей, а также с безопасностью перевозимого груза, согласованный маршрут перевозки опасного груза может быть изменен перевозчиком по согласованию с органом дорожной полиции.
15. При ограничении видимости до 300 метров (туман, дождь, снегопад и т.п.) перевозка отдельных видов опасных грузов может быть запрещена, что указывается в условиях безопасной перевозки конкретных опасных веществ и изделий.
3. Порядок подачи, рассмотрения и согласования заявления
на получение Специального разрешения на перевозку опасного
груза классов 1, 6 и 7
16. Специальное разрешение на осуществление перевозки опасного груза классов 1, 6 и 7 автотранспортным средством (далее – специальное разрешение) выдается территориальными уполномоченными органами Комитета транспортного контроля Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (далее – территориальный орган транспортного контроля).
17. Специальное разрешение выдается на одну или несколько идентичных перевозок, а также на партию опасных грузов, перевозимых по определенному маршруту, на срок не более 6 месяцев.
Бланки специальных разрешений изготавливаются типографским способом со специальной защитой от подделки и являются бланками строгой отчетности (приложение 1 к настоящим Правилам).
18. Для получения специального разрешения перевозчик или его представитель обращается в территориальный орган транспортного контроля, в срок не менее 9 рабочих дней до начала осуществления перевозки, с заявлением установленной формы (приложение 2 к настоящим Правилам).
19. К заявлению прилагаются:
1) копия свидетельства о регистрации транспортного средства используемого для перевозки опасных грузов, а также документа, подтверждающего право владения таким транспортным средством на законных основаниях, если оно не является собственностью перевозчика;
2) маршрут перевозки опасного груза, согласованный с компетентными органами, указанными в пункте 13 настоящих Правил;
3) копия свидетельства о подготовке водителя транспортного средства, перевозящего опасные грузы (свидетельство о допуске водителя к перевозке опасных грузов автотранспортными средствами);
4) аварийная карточка системы информирования об опасности на опасный груз, предназначенный для перевозки;
5) документы, подтверждающие полномочия представителя, в случае подачи заявлений в уполномоченный орган представителем перевозчика.
Допускается подача заявления с приложением вышеуказанных документов в электронном виде с применением информационной системы, используемой уполномоченным органом при предоставлении государственных услуг.

20. Аумақтық көліктік бақылау органы өтініш келіп түскен күні оны үлгіге (осы Қағидаларға 3-қосымша) сәйкес өтініштерді тіркеу және арнайы рұқсаттарды беру журналына тіркейді.
21. Аумақтық көліктік бақылау органы өтінішті толтырудың дұрыстығын, көлік құралының техникалық сипаттамаларының мәлімделген қауіпті жүкті тасымалдау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкестігін, ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын тексереді және бір күн ішінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) егер өтініш дәйексіз немесе толық емес ақпаратты қамтитын болса, оны қайтарады;
2) өтінішті қарауға қабылдайды.
22. Арнайы рұқсатты беру немесе беруден бас тарту туралы шешімді аумақтық көліктік бақылау органы арнайы рұқсатты алуға өтінішті тіркеген күнінен бастап 8 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Аумақтық көліктік бақылау органы тасымалдаушыға немесе оның өкіліне қабылданған шешім туралы мәліметтерді жазбаша түрде береді.
23. Арнайы рұқсатты беруден бас тарту үшін:
1) Қауiптi жүктердi халықаралық жолдарда тасымалдау туралы еуропалық келiсiмнің (ҚЖХЖТ) және осы Қағидалардың мәлімделген қауіпті жүктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптарын бұзудың анықталуы;
2) осы Қағидалардың 13-15-тармақтарының талаптарын бұзуды болдырмау үшін белгіленген бағдарлар бойынша көлік құралдарының қозғалысына қатысты талаптарға мәлімделген қауіпті жүк қауіпсіздігінің сәйкес болмауы;
3) осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес өтiнiмге қоса берiлетін құжаттардың толық көлемде ұсынылмауы немесе жалған деректерді қамтуы негіздеме болып табылады.
24. Аумақтық көліктік бақылау органы берілген арнайы рұқсаттардың тізілімін жүргізеді, онда:
1) арнайы рұқсатты берген органның атауы;
2) тасымалдауға рұқсат берілген қауіпті жүктің сыныбы, нөмірі, атауы және сипаттамасы;
3) белгіленген бағдар және ол арқылы қозғалыс шарты;
4) жүкті іс жүзінде тиеу және түсіру орны;
5) жүк жөнелтушінің және жүк алушының орналасқан орны;
6) тасымалдаушы туралы мәлімет;
7) арнайы рұқсаттың қолдану мерзімі және берілген күні;
8) арнайы рұқсаттың нөмірі көрсетіледі.
4. Қауiптi жүктердi тасымалдайтын автокөлiк құралдарына
қойылатын талаптар
25. Қауiптi жүктердi тасымалдайтын автокөлiк құралдары мынадай талаптарға:
1) қауiптi жүктердi тасымалдайтын көлiк құралдарының конструкциясына, жабдығына және техникалық жай-күйiне қойылатын жасап шығарушы зауыттың құрылымдық-техникалық сипаттамаларына және Қазақстан Республикасының стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарына;

20. Территориальный орган транспортного контроля в день поступления заявления регистрирует его в журнале регистрации заявлений и выдачи специальных разрешений согласно образцу (приложение 3 к настоящим Правилам).
21. Территориальный орган транспортного контроля проверяет правильность заполнения заявления, соответствие технических характеристик транспортного средства требованиям обеспечения безопасности при перевозке заявленного опасного груза, достоверность представленных сведений и в течение одного дня принимает одно из следующих решений:
1) возвращает заявление, если оно содержит недостоверную или неполную информацию;
2) принимает заявление к рассмотрению.
22. Решение о выдаче или отказе в выдаче специального разрешения принимается территориальным органом транспортного контроля в течение 8 рабочих дней со дня регистрации заявления на получение специального разрешения.
Территориальный орган транспортного контроля предоставляет перевозчику или его представителю сведения о принятом решении в письменном виде.
23. Основанием для отказа в выдаче специального разрешения являются:
1) установленное нарушение требований Европейского соглашения о международной дорожной перевозке опасных грузов (ДОПОГ) и настоящих Правил по обеспечению безопасности заявленного опасного груза;
2) несоответствие безопасности заявленного опасного груза требованиям, касающимся движения транспортных средств по установленным маршрутам во избежание нарушений требований пунктов 13-15 настоящих Правил;
3) документы, прилагаемые к заявке в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил, представлены не в полном объеме или содержат недостоверные данные.
24. Территориальный орган транспортного контроля ведет реестр выданных специальных разрешений, в котором указываются:
1) наименование органа, выдавшего специальное разрешение;
2) класс, номер, наименование и описание опасного груза, разрешенного к перевозке;
3) установленный маршрут и условия движения по нему;
4) фактическое место погрузки и разгрузки груза;
5) местонахождение грузоотправителя и грузополучателя;
6) сведения о перевозчике;
7) срок действия и дата выдачи специального разрешения;
8) номер специального разрешения.
4. Требования к автотранспортным средствам,
перевозящим опасные грузы
25. Автотранспортные средства, перевозящие опасные грузы, соответствуют следующим требованиям:
1) соответствие конструктивно-техническим характеристикам завода-изготовителя и нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан к конструкции, оборудованию и техническому состоянию транспортных средств, перевозящих опасные грузы;

2) тiркеу құжаттарының деректерiне;
3) белгiленген тәртiппен келiсiлген тасымалдануға тиіс нақты қауiптi заттар мен бұйымдарды қауiпсiз тасымалдау шарттарына;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес автокөлiк құралдарына қойылатын санитариялық-гигиеналық өлшемдерге;
5) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 25 қарашадағы № 1650 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережесiне (бұдан әрi – Жол қозғалысы ережесi) және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актілеріне;
6) жүргiзушiлердiң еңбек және демалыс режимiн тiркейтiн бақылау құрылғыларымен (тахографтармен) жабдықталуына;
7) Жол қозғалысы ережесiне және Қазақстан Республикасының стандарттау жөнiндегi қолданыстағы нормативтiк құжаттарына сәйкес танылу белгiлерiмен жабдықталуына;
8) Қазақстан Республикасының стандарттау жөнiндегi қолданыстағы нормативтiк құжаттарына сәйкес жарамды құралмен және жабдықпен жинақталуына;
9) қажет болған жағдайларда тасымалданатын қауiптi затты бейтараптандыратын құралдармен және жүргiзушi мен iлесiп жүрушi қызметкердiң жеке қорғану құралдарымен жасақталуына;
10) бақылаусыз төгілу, қауіпті жүк шығарынды болған жағдайда халықты хабардар етудің жергілікті жүйесімен жабдықталуына сәйкес келеді.
26. Автокөлiк құралының конструкциясындағы өзгерiстер автокөлiк құралын жасап шығарушы зауытпен келiсiлуi тиiс.
5. Қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлерге
қойылатын талаптар
27. Автокөлiк құралымен қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушiлер мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) тиiстi санаттағы көлік құралын жүргізу құқығына куәлiгiнiң болуы;
2) осы санаттағы көлік құралының жүргiзушiсi ретiнде кемiнде үш жыл үздiксiз жұмыс өтiлiнiң болуы;
3) белгіленген тәртіппен кәсіби жүргiзушiлер үшін жол парағына белгi қоя отырып, жалпы медициналық куәландырудан және рейс алдындағы медициналық тексеруден өтуі;
4) жүргізушіге Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қауіпті жүкті тасымалдауға рұқсат беру туралы куәліктің болуы.
6. Қауiптi жүктердi тасымалдайтын көлiк құралдарының Қазақстан
Республикасының аумағы арқылы жүріп өту тәртiбi
28. Тасымалдауды жүзеге асыратын жүргiзушi сапар басталғанға дейін қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша рейс алдында нұсқау алуы және оның мынадай iлеспе құжаттары болуы тиiс:
1) автокөлiк құралына тiркеу құжаттары;
2) «Қауiптi жүк» белгiсi бар, осы Қағидалардың талаптарына сәйкес тасымалдау бағдары көрсетiлген жол парағы;

2) соответствие данным регистрационных документов;
3) соответствие условиям безопасной перевозки конкретных опасных веществ и изделий, подлежащих транспортировке, согласованным в установленном порядке;
4) соответствие санитарно-гигиеническим критериям, предъявляемым к автотранспортным средствам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) соответствие Правилам дорожного движения Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года № 1650 (далее - Правила дорожного движения) и другим нормативным правовым актам Республики Казахстан;
6) оборудование контрольными устройствами регистрации режима труда и отдыха водителей (тахографами);
7) оборудование опознавательными знаками согласно Правилам дорожного движения и действующим нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан;
8) укомплектованность исправным инструментом и оборудованием согласно действующим нормативным документам по стандартизации Республики Казахстан;
9) в необходимых случаях комплектация средствами нейтрализации перевозимого опасного вещества и средствами индивидуальной защиты водителя и сопровождающего персонала;
10) оборудование локальной системой оповещения населения на случаи бесконтрольного разлива, выброса опасного груза.
26. Изменения в конструкции автотранспортного средства должны быть согласованы с заводом-изготовителем автотранспортного средства.
5. Требования к водителям, осуществляющим
перевозку опасных грузов
27. Водители, осуществляющие перевозку опасных грузов автотранспортным средством, соответствуют следующим требованиям:
1) наличие удостоверения на право управления транспортным средством соответствующей категории;
2) наличие стажа непрерывной работы в качестве водителя транспортного средства этой категории не менее трех лет;
3) прохождение общего медицинского освидетельствования и предрейсового медицинского осмотра для профессиональных водителей в установленном порядке с отметкой на путевом листе;
4) наличие свидетельства о допуске водителя к перевозке опасного груза по территории Республики Казахстан.
6. Порядок проезда по территории Республики Казахстан
транспортных средств, перевозящих опасные грузы
28. Водителю, осуществляющему перевозку, до начала поездки необходимо пройти предрейсовый инструктаж по перевозке опасного груза и иметь при себе следующие сопроводительные документы:
1) регистрационные документы на автотранспортное средство;
2) путевой лист с указанием маршрута перевозки в соответствии с требованиями настоящих Правил, с отметкой «Опасный груз»;

3) жүргiзушiлерге арналған нұсқаулық (4-қосымша);
4) жүргiзушiге Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қауiптi жүктердi тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлiк (5-қосымша);
5) қауiптi жүктер тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында автокөлiк құралдарымен тасымалдауға жiберiлетiн 1, 6 және 7-сыныпты қауiптi жүктi тасымалдау бағдарының бланкiсi (6-қосымша);
6) тауар-көлiк жүкқұжаты;
7) жүк жөнелтушi әзiрлеген авариялық жағдайда әрекет ету жоспары;
8) тасымалдаушының, жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, қозғалыс бағдары бойынша орналасқан көлiктi қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуді бақылау, жол қозғалысы қауiпсiздiгi, төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi уәкiлеттi органдардың мекенжайлары мен телефондары.
29. Жүргiзушi қауiптi жүк тасымалының белгiленген және келiсiлген бағдарын және тұрақ орындарын қатаң сақтайды.
Қауiптi жүгі бар автокөлік құралын жүргізу кезiнде жүргiзушiге:
1) автокөлiк құралын орнынан кенеттен қозғауға;
2) кенеттен тежеуге;
3) қозғалтқыш пен iлiнiсуi ажыратылған күйде қозғалуға;
4) қозғалыс кезінде автокөлік құралында темекі шегуге (тоқтаған кезде автокөліктің тұрған орнынан кемiнде 50 м жерде темекi шегуге рұқсат етiледi);
5) отты ашық пайдалануға (ерекше жағдайларда тамақ дайындаған кезде автокөлiктің тұрған орнынан кемiнде 200 м қашықтықта от жағуға рұқсат етiледi);
6) автокөлiк құралын қадағалаусыз қалдыруға болмайды.
30. Қауiптi жүктердi тасымалдайтын көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы арқылы қозғалуы Жол қозғалысы ережесiне және осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
31. Қауiптi жүк тасымалдайтын автокөлiк құралында бiр тiркемеден (немесе жартылай тiркемеден) артық болмауы тиiс.
32. Қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде автокөлiк құралдарының қозғалыс жылдамдығын шектеу Жол қозғалысы ережесiне сәйкес белгiленедi.
Қауiптi жүктi тасымалдау кезiнде қозғалыс жылдамдығын белгiленген шектеу жағдайында автокөлiк құралында рұқсат етiлген жылдамдық көрсетiлген тану белгiсi орнатылуы тиiс.
33. Қауiптi жүктердi 5 және одан көп автокөлiк құралдарынан тұратын колоннамен тасымалдаған кезде оның құрамында жүктiң осы түрiн тасымалдауға арналған резервтi бос автокөлiк құралының болуы мiндеттi. Резервтiк автокөлiк құралы колоннаның соңында жүруi тиiс.
34. Автокөлiк құралдарының колоннасымен қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi (жүк алушы) бөлетін iлесiп жүру автомобилiнiң (автомобильдерiнiң) болуы мүмкiн.
Iлесетiн автомобиль iлесiп жүретiн көлiк құралдарының алдында жүруi тиіс.
Ілесіп жүру автомобилi тасымалдау кезінде мiндеттi түрде қосылуға тиіс қызғылт сары түстi жарқылдауық маякпен жабдықталады.

3) инструкцию для водителя (приложение 4 к настоящим Правилам);
4) свидетельство о допуске водителя к перевозке опасного груза по территории Республики Казахстан (приложение 5 к настоящим Правилам);
5) бланк маршрута перевозки опасного груза классов 1, 6 и 7 согласно перечню опасных грузов, допускаемых к перевозкам автотранспортными средствами на территории Республики Казахстан (приложение 6 к настоящим Правилам);
6) товарно-транспортную накладную;
7) план действий в аварийной ситуации, разработанный грузоотправителем;
8) адреса и телефоны перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, уполномоченных органов по контролю за обеспечением безопасной эксплуатации транспорта, безопасности дорожного движения, предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, расположенных по маршруту движения.
29. Водитель строго следует установленному и согласованному маршруту перевозки опасного груза и мест стоянок.
Водителю при управлении автотранспортным средством с опасным грузом следует:
1) не трогать резко автотранспортное средство с места;
2) не тормозить резко;
3) не двигаться с выключенным сцеплением и двигателем;
4) не курить в автотранспортном средстве во время движения (курить разрешается во время остановок не ближе, чем в 50 м от места стоянки автотранспорта);
5) не пользоваться открытым пламенем (в исключительных случаях для приготовления пищи огонь можно разводить на расстоянии не ближе 200 м от стоянки автотранспорта);
6) не оставлять автотранспортное средство без надзора.
30. Движение по территории Республики Казахстан транспортных средств, перевозящих опасные грузы, осуществляется в соответствии с Правилами дорожного движения и настоящими Правилами.
31. Автотранспортное средство, перевозящее опасный груз, не должно иметь более одного прицепа (или полуприцепа).
32. Ограничение скорости движения автотранспортных средств, при перевозке опасных грузов, устанавливается согласно Правилам дорожного движения.
В случае установленного ограничения скорости движения при перевозке опасного груза на автотранспортном средстве должен быть установлен опознавательный знак с указанием допустимой скорости.
33. При перевозке опасных грузов колонной, состоящей из 5 и более автотранспортных средств, в ее составе обязательно наличие резервного порожнего автотранспортного средства, предназначенного для перевозки данного вида груза. Резервное автотранспортное средство должно следовать в конце колонны.
34. При перевозке опасных грузов колонной автотранспортных средств возможно наличие автомобиля (автомобилей) сопровождения, который (ые) выделяется перевозчиком или грузоотправителем (грузополучателем).
Автомобилю сопровождения необходимо двигаться впереди сопровождаемых транспортных средств.
Автомобиль сопровождения оборудуется проблесковым маячком оранжевого цвета, включение которого во время перевозки обязательно.

35. Егер қозғалыс процесінде жол жүру қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында жол қозғалысын реттеу жөнiндегi қосымша іс-шараларды жүргізудің қажеттiлiгi туындаса, жол полициясы патрульдiк автомобилiнiң iлесiп жүруi жүзеге асырылады.
36. Ерекше қауiптi жүктердi тасымалдау кезінде жүргiзушiлердiң елдi мекендерде демалуға тоқтауына тыйым салынады.
Тұрғын үй құрылыстары мен адамдардың көп шоғырланған жерiнен кемiнде 200 метр қашықтықта немесе осыған арнайы бөлiнген жерлерде тұруға рұқсат етiледi.
Автокөлiк құралы аялдаған немесе тоқтап тұрған кезде тоқтау тежегiшi мiндеттi түрде қосылуы тиiс, ал еңiсте қосымша сырғуға қарсы тiреуiш қойылуы керек.
Қауiптi жүктердi тасымалдайтын автокөлiк құралдарының тоқтайтын және тұратын орындары қауiптi жүктi тасымалдау бағдарында көрсетiледi.
37. Қауiптi жүктерді тасымалдайтын автокөлік құралдары мүмкiндiгiнше жалпы пайдаланымдағы автожанармай құю станцияларында қосымша жанармай құймай, бүкіл сапар жолына жетерлiктей отынмен қамтамасыз етiледi.
Қажет болған жағдайда жалпы пайдаланымдағы автожанармай құю станцияларында жанармай құю автожанармай құю станциясының аумағынан кемiнде 25 метр қашықтықта орналасқан алаңда станциядан темiр канистрлермен немесе арнайы осы мақсаттар үшiн көзделген жылжымалы май құю станцияларынан алынып жүргiзiледi.
38. Жол-көлiк оқиғасы туындаған жағдайда жүргiзушi:
1) оқиға болған жерге бөтен адамдарды жiбермейдi;
2) зардап шеккен адамдарға алғашқы медициналық көмек көрсетедi және қажет болған кезде жедел медициналық жәрдем шақыртады;
3) болған оқиға туралы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы уәкiлеттi органға, сондай-ақ басқа да мүдделi органдарға хабарлайды;
4) жүргiзушiге арналған нұсқаулықтағы нұсқамаға және апаттық жағдайда iс-қимыл жоспарына сәйкес апаттық ахуалдың салдарын алғашқы жою бойынша шаралар қабылдайды;
5) оқиға болған жерге келген осы қағидалардың 28-тармақтың 8) тармақшасында атап көрсетiлген уәкiлеттi органдардың өкiлдерiн қауiп-қатер және қабылданған шаралар туралы хабардар етедi.
39. Қауiптi жүк тасымалдайтын автокөлiк құралдарына iлесiп жүретiн персоналдың қауiптi жүктерге iлесiп жүру құқығын куәландыратын куәлiктерi болады. Куәлiк iлесiп жүретiн адамның жеке басын куәландыратын құжаты көрсетiлгенде жарамды болады.
40. Қауiптi жүктердi тасымалдауға қатысушылар адамдардың өмiрi мен денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтiрудi болдырмау мақсатында қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiнде тиiстi ұйымдастыру және техникалық шараларды қабылдайды.
Жарылғыш, тез тұтанатын, радиоактивтi, улы және басқа да қауiптi жүктердiң жөнелтушiлерi (жүк алушылары) жүктердi тасымалдау кезiнде авариялық жағдайлардың алдын алу, сондай-ақ авариялардың салдарларын жою үшiн қажеттi құралдары мен ұтқыр бөлiмшелерiнiң болуы арқылы оларды тасымалдау қауiпсiздiгiн қамтамасыз етедi.
Автомобиль көлігімен қауіпті
жүктерді тасымалдау қағидаларына
1-қосымша
Автомобиль көлiгiмен қауiптi жүктердi тасымалдауды жүзеге асыруға
№           арнайы рұқсат
Тасымалдаушының атауы
Тасымалдаушының орналасқан жері және телефоны
Тасымалданатын қауіпті жүктің сыныбы, БҰҰ нөмірі, атауы және сипаттамасы
Көлік құралының түрі, маркасы
Автомобильдің мемлекеттік тіркеу белгісі
Тіркеменің (жартылай тіркеменің) мемлекеттік тіркеу белгісі
Арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімі
__________ бастап ________________ дейін
_________________________ жүруге жарамды
Тасымалдау бағдары
Жүк жөнелтушінің мекенжайы және телефоны
Жүк алушының мекенжайы және телефоны
Тасымалдау бағдарының аралық пункттерінің мекенжайы және авариялық қызмет телефондары
Тұрақ орындары және жанармай құю орны
Уәкілетті органның лауазымды адамының Т.А.Ә., мөрі және берілген күні
М.О.
Арнайы рұқсатты қолданудың ерекше шарттары
Қадағалаушы бақылау органдарының лауазымды адамдарының белгілері
Шектеулер
Автомобиль көлiгiмен қауiптi
жүктерді тасымалдау қағидаларына
2-қосымша
Үлгі
Тіркеу нөмірі және күні
(Аумақтық орган ресімдейді)
___________________________________________
(аумақтық көліктік бақылау органының атауы)
Өтініш
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкердің және жеке тұлғаның
Т.А.Ә., паспорт деректері)
_____________________________________________________________________
(тасымалдаушы тасымалдауды жүзеге асыратын қауіпті жүктің сыныбы, БҰҰ
нөмірі, атауы және сипаттамасын көрсету)
қауіпті жүкті тасымалдауға арнайы рұқсат ресімдеуді (қайта
ресімдеуді) сұрайды.
Тасымалдау ____________________________________________________
_____________________________________________________ көлік құралымен
(көлік құралының түрін, маркасын, автомобильдің,
тіркеменің және жартылай тіркеменің мемлекеттік
тіркеу нөмірлерін көрсету)
___________________________________________________ жүзеге асырылады.
(тасымалдау бағытын, қауіпті жүкті тасымалдау күнін
және мерзімін, тиеу және түсіру орнын көрсету)
Қосымша хабарлаймын:
_____________________________________________________________________
(қауіпті жүкті жөнелтушінің және жүк алушының атауы, нақты пошталық
мекенжайы, телефон нөмірі, факс немесе электрондық поштасының
мекенжайы)
Қажетті құжаттар өтінішке қоса беріледі. Ұсынылған құжаттардың
тұпнұсқалылығын және дұрыстығын растаймын.
Арнайы рұқсаттың қолдану мерзімін ___________ бастап __________
дейін _____________________ сапарға белгілеуді сұраймын.
Лауазымы                                                   Қолы
М.О.
Автомобиль көлiгiмен қауiптi
жүктерді тасымалдау қағидаларына
3-қосымша
Үлгі
Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдауды жүзеге
асыруға өтініштерді тіркеу және арнайы рұқсаттарды беру
журналы
Өтініш алынған күн және тіркеу нөмірі
Тасымалдаушы ұйымының атауы, оның мекенжайы және телефоны
Өтінішті қараудан бас тарту себебі, күні, нөмірі
Көлік құралының түрі, автомобильдің, тіркеменің және жартылай тіркеменің мемлекеттік тіркеу нөмірлері
Тасымалдауға белгіленген қауіпті жүктің сыныбы, БҰҰ нөмірі, атауы және сипаты
Тасымалдау бағдары
Арнайы рұқсаттың қолданылу мерзімі, сапар саны
Арнайы рұқсатты беру нөмірі және күні
Арнайы рұқсатты берген адамның қолы
Алған күні, Т.А.Ә., лауазымның атауы және арнайы рұқсатты алған адамның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Автомобиль көлігімен қауіпті
жүктерді тасымалдау қағидаларына
4-қосымша
Жүргiзушiге арналған нұсқаулық
Жүргiзушiге арналған нұсқаулық нақты бағдарда осы қауiптi жүктi тасымалдауды жүзеге асыру кезiнде автокөлiк құралының жүргiзушiсi басшылыққа алатын нұсқаманы қамтуы тиiс.
Бұл ретте нұсқаулыққа мынадай ақпарат енгiзiледi:

35. Сопровождение патрульным автомобилем дорожной полиции осуществляется в случае, если в процессе движения возникает необходимость проведения дополнительных мероприятий по регулированию дорожного движения с целью обеспечения безопасности проезда.
36. При перевозке особо опасных грузов стоянки для отдыха водителей в населенных пунктах запрещены.
Стоянки разрешаются в местах, расположенных не ближе, чем в 200 метрах от жилых строений и мест скопления людей или в специально отведенных для этого местах.
При остановке или стоянке автотранспортного средства должен быть обязательно включен стояночный тормоз, а на уклоне дополнительно установлен противооткатный упор.
Места остановок и стоянок автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы, указываются в маршруте перевозки опасного груза.
37. Автотранспортные средства, перевозящие опасные грузы, по возможности обеспечиваются топливом на весь путь следования, без дозаправки на автозаправочных станциях общего пользования.
В случае необходимости заправка на автозаправочных станциях общего пользования производится на площадке, расположенной на расстоянии не менее 25 метров от территории автозаправочной станции, топливом, полученным на станции в металлические канистры, или с передвижных заправочных станций, специально предусмотренных для этих целей.
38. В случае возникновения дорожно-транспортного происшествия водитель:
1) не допускает посторонних лиц к месту происшествия;
2) оказывает первую медицинскую помощь пострадавшим и вызывает при необходимости скорую медицинскую помощь;
3) сообщает о случившемся происшествии в уполномоченный орган в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, а также другие заинтересованные органы;
4) в соответствии с указанием в инструкции для водителя и планом действий в аварийной ситуации принимает меры по первичной ликвидации последствий аварийной ситуации;
5) информирует прибывших на место происшествия представителей уполномоченных органов, перечисленных в подпункте 8) пункта 28 настоящих правил, об опасности и принятых мерах.
39. Персонал, сопровождающий автотранспортное средство, перевозящее опасный груз, имеет свидетельства, удостоверяющие их право на сопровождение опасных грузов. Свидетельство действительно при предъявлении документа, удостоверяющего личность сопровождающего.
40. Участники перевозки опасных грузов принимают соответствующие организационные и технические меры по обеспечению безопасности, с целью предотвращения нанесения ущерба здоровью и жизни людей, окружающей среде.
Грузоотправители (грузополучатели) взрывчатых, легковоспламеняющихся, радиоактивных, ядовитых и других опасных грузов обеспечивают безопасность их перевозки путем наличия необходимых средств и мобильных подразделений для предупреждения аварийных ситуаций при перевозке грузов, а также ликвидации последствий аварий.
Приложение 1
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Специальное разрешение №
на осуществление автомобильных перевозок опасного груза
Наименование перевозчика
Местонахождение и телефон
перевозчика
Класс, номер ООН, наименование и
описание перевозимого опасного
груза
Тип, марка транспортного средства
Государственный регистрационный
знак автомобиля
Государственный регистрационный
знак прицепа (полуприцепа)
Срок действия специального
разрешения
с ________________ по ________________
действителен на ______________ поездку
Маршрут перевозки
Адрес и телефон грузоотправителя
Адрес и телефон грузополучателя
Адрес промежуточных пунктов
маршрута перевозки и телефоны
аварийной службы
Место стоянок и заправок топливом
Ф.И.О. должностного лица
уполномоченного органа, печать и
дата выдачи
М.П.
Особые условия действия
специального разрешения
Отметки должностных лиц надзорных
контрольных органов
Ограничения
Приложение 2
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Регистрационный номер и дата
(Оформляется территориальным органом)                         Образец
В _________________________________
(наименование территориального
органа транспортного контроля)
Заявление
_____________________________________________________________________
(Наименование юридического лица или Ф.И.О. индивидуального
предпринимателя и физического лица и паспортные данные)
просит оформить (переоформить) специальное разрешение на перевозку
опасного груза
_____________________________________________________________________
(указать класс, номер ООН, наименование и описание опасного груза,
перевозку которого перевозчик намерен осуществить).
Перевозка будет осуществляться на транспортном средстве
_____________________________________________________________________
(указать вид и марку транспортного средства, регистрационные номера
автомобиля, прицепа и полуприцепа).
_____________________________________________________________________
(указать маршрут перевозки, дату и сроки осуществления перевозки
опасного груза, место погрузки и разгрузки).
Дополнительно сообщаю: _____________________________________________________________________
(наименование, точный почтовый адрес, номер телефона, факс или адрес
электронной почты грузоотправителя и грузополучателя опасного груза).
Необходимые документы к заявлению прилагаются. Подтверждаю
подлинность и достоверность представленных документов.
Срок действия специального разрешения прошу установить с ______
по ___________ на ____________ поездок.
Должность                                              Подпись
М.П
Приложение 3
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Журнал
регистрации заявлений и выдачи специальных разрешений
на осуществление перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Дата
полу-
чения
и
регис-
тра-
цион-
ный
номер
заяв-
ления
Наиме-
нова-
ние
орга-
низа-
ции
пере-
возчи-
ка, его
адрес
и
теле-
фон
Дата,
номер и
причина
отказа в
рас-
смотре-
нии
заявле-
ния
Вид
тран-
спорт-
ного
средст-
ва,
регист-
рацион-
ные
номера
автомо-
биля,
прицепа
и
полупри-
цепа
Класс,
номер
ООН,
наимено-
вание и
описание
опасного
груза
заявлен-
ного к
перевоз-
ке
Маршрут
пере-
возки
Срок
действия
специаль-
ного
разреше-
ния,
количест-
во
поездок
Номер и
дата
выдачи
специа-
льного
разре-
шения
Подпи-
сь
лица,
выдав-
шее
спе-
циаль-
ное
разре-
шение
Дата
получения,
Ф.И.О.,
наименова-
ние
должности
и подпись
лица,
получив-
шего
специаль-
ное
разрешение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Приложение 4
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Инструкция для водителя
Инструкция для водителя должна включать руководящие указания водителю автотранспортного средства при осуществлении перевозок данного опасного груза на конкретном маршруте.
При этом в инструкцию вносится следующая информация:

1. Нұсқаулық берiлетiн жүргiзушiнiң деректерi, қауiптi жүктердi тасымалдау бойынша дайындығы туралы куәлiктiң №.
2. Автокөлiк құралының, автокөлiк ұйымының деректерi, олардың деректемелерi.
3. Жүктi жiберушi, қауiптi жүкпен шығу күнi мен уақыты.
4. Жүктi алушы, қауiптi жүктi жеткiзудiң болжамды күнi мен уақыты.
5. Қозғалыс бағдары.
6. Автокөлiк ұйымының гаражына қайтып оралуының болжамды уақыты.
7. Қауiптi жүк туралы деректер.
---------------------------------------------------------------------
Жүктiң атауы  |  Қауiптi жүктiң  |  Қауiптiлiк  |  БҰҰ тiзiмi
|      сыныбы      |       №      |  бойынша №
---------------------------------------------------------------------
Синонимдер
---------------------------------------------------------------------
Физикалық қасиеттерi                   |  Қауiптiлiк белгiлерi
---------------------------------------------------------------------
Қайнау температурасы, оС
Балқу температурасы, оС
Ұшқындау (бу қысымы)
Бу тығыздығы (aуa бойынша)
Тығыздық (cу бойынша)
Суда ерiгiштiк
---------------------------------------------------------------------
Өрт және жарылыс қаупi
---------------------------------------------------------------------
Ұшқындау   |      Өздiгiнен    |             | От алу шектерi, оС
температурасы |       от алу        Булардың от  --------------------
(тұтану), оС  | температурасы, оС | алу аумағы  |  төменгi | жоғарғы
---------------------------------------------------------------------
|                   |             |          |
---------------------------------------------------------------------
Адам үшiн қауiптiлiгi
---------------------------------------------------------------------

1. Данные водителя, которому выдается инструкция, № удостоверения о подготовке по перевозке опасных грузов.
2. Данные автотранспортного средства, автотранспортной организации, их реквизиты.
3. Грузоотправитель, дата и время выезда с опасным грузом.
4. Грузополучатель, ориентировочная дата и время доставки опасного груза.
5. Маршрут движения.
6. Ориентировочное время возврата в гараж автотранспортной организации.
7. Данные об опасном грузе.
-------------------------------------------------------------------
|Класс опас-|    №    |№ по списку
Наименование груза       |ного груза |опасности|    ООН
-------------------------------------------------------------------
Синонимы
-------------------------------------------------------------------
Физические свойства       |         Знаки опасности
-------------------------------------------------------------------
Температура кипения, 0 С
Температура плавления, 0 С
Летучесть (упругость пара)
Плотность паров (по воздуху)
Плотность (по воде)
Растворимость в воде
-------------------------------------------------------------------
Пожаро- и взрывоопасность
-------------------------------------------------------------------
Температура  |   Температура        |  Область  |    Пределы
вспышки    |самовоспламенения, 0 С|воспламене-|воспламенения, 0 С
(воспламене-  |                       | ния паров |------------------
ния), 0 С    |                      |           | нижний | верхний
-------------------------------------------------------------------
|                    |           |        |
-------------------------------------------------------------------
Опасность для человека
-------------------------------------------------------------------

ПДК мг/м3   | ЛД 50. мг/кг (iшке  | ЛД 50. мг/м3  | ЛК 50. мл/м3
|    түскен кезде)    | (терi арқылы) |
---------------------------------------------------------------------
Ағзаға түсу жолдары
Уыттылық әсерi
Терiге және шырышты қабықшаға әсерi
Қауiптiң өзге түрлерi
Экологиялық қауiпсiздiк
---------------------------------------------------------------------
Қауiптiлiк туралы ақпараттық жүйенiң авариялық карточкасы
Өрт сөндіру құралдары
---------------------------------------------------------------------
Ұсынылғандар            |          Тыйым салынғандар
---------------------------------------------------------------------
өрт кезiнде  |  жану кезiнде   |
---------------------------------------------------------------------
|
---------------------------------------------------------------------
Алғашқы көмек шаралары
---------------------------------------------------------------------
Деммен жұтқан кезде        |
---------------------------------------------------------------------
Демалу тоқтаған кезде      |
---------------------------------------------------------------------
Көзге, терiге тиген кезде  |
---------------------------------------------------------------------
Жұтқан кезде               |
---------------------------------------------------------------------
Жеке қорғану құралдары
---------------------------------------------------------------------
Тыныс органдарын           |
---------------------------------------------------------------------
Көзді                      |
---------------------------------------------------------------------
Терiні                     |
---------------------------------------------------------------------
Залалсыздандыру тәсiлдерi мен құралдары
_____________________________________________________________________
(қолы және мөрi)                                  Жүк жөнелтуші
ұйымның басшысы
_____________________________________________________________________
Ескертпе: «Синонимдер» бағаны мiндеттi түрде толтырылуы керек
Автомобиль көлігімен қауіпті
жүктерді тасымалдау қағидаларына
5-қосымша
Куәліктің үлгісі
1                                       2
ҚЖХЖТ-КУӘЛІК ҚАУІПТІ ЖҮКТЕРДІ           Тегі ........................
ТАСЫМАЛДАЙТЫН КӨЛІК ҚҰРАЛДАРЫ
ЖҮРГІЗУШІЛЕРІНІҢ ДАЯРЛЫҒЫ ТУРАЛЫ        Аты (аттары) ................
цистерналарда 1/ цистерналарда емес 1/
Куәлік № .............................  Туған күні ... Азаматтығы ...
Куәлікті берген мемлекеттің             Иесінің қолы ................
айырмашылық белгісі
......................................

ПДК. мг/м3  |  ЛД50.мг/кг (при  | ЛД50.мг/м 3   | ЛК50 мл/м3
|  попадании внутрь)| (через кожу) |
-------------------------------------------------------------------
Пути поступления в организм
Токсическое действие
Воздействие на кожу и слизистые
оболочки
Прочие виды опасности
Экологическая безопасность
-------------------------------------------------------------------
Аварийная карточка системы информации об опасности
Огнегасительные средства
-------------------------------------------------------------------
Рекомендуемые             |       Запрещаемые
-------------------------------------------------------------------
при пожаре    |    при загорании  |
-------------------------------------------------------------------
Меры первой помощи
-------------------------------------------------------------------
При вдыхании          |
-------------------------------------------------------------------
При остановке дыхания |
-------------------------------------------------------------------
При попадании в глаза,|
на кожу               |
-------------------------------------------------------------------
При проглатывании     |
-------------------------------------------------------------------
Индивидуальные средства защиты
-------------------------------------------------------------------
Органов дыхания |
-------------------------------------------------------------------
Глаз            |
-------------------------------------------------------------------
Кожи            |
-------------------------------------------------------------------
Способы и средства обезвреживания
___________________________________________________________________
(Подпись и печать)              Руководитель организации
грузоотправителя
___________________________________________________________________
Примечание: Заполнение графы "Синонимы" обязательно
Приложение 5
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Образец свидетельства о допуске водителя к перевозке
опасного груза по территории Республики Казахстан
1
2
ДОПОГ – СВИДЕТЕЛЬСТВО О ПОДГОТОВКЕ
ВОДИТЕЛЕЙ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ,
ПЕРЕВОЗЯЩИХ ОПАСНЫЕ ГРУЗЫ
в цистернах 1/
не в цистернах 1/
Фамилия ..................................
Имя (имена) ..............................
Дата рождения ..... Гражданство ..........
Подпись владельца ........................
Выдано ...................................
Дата .....................................
Подпись 4/ ...............................
Продлено до ..............................
Кем ......................................
Дата .....................................
Подпись 4/ ...............................
4/ и/или печать (или штамп) органа,
выдавшего свидетельство.
Свидетельство № ..........................
Отличительный знак государства, выдавшего свидетельство ............................
Действителен в отношении веществ класса

1/2/сынып (сыныптар) заттарына қатысты  Берілді .....................
қолданылады
цистерналарда    цистерналарда емес
1                1                      Күні ........................
2                2
3                3                      Қолы 4/ .....................
4.1, 4.2, 4.3    4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2         5.1, 5.2.              ............ дейін ұзартылған
6.1, 6.2         6.1, 6.2
7                7                      Кім .........................
8                8
9                9                      Күні ........................
(күні) 3/ ...................... дейін  Қолы 4/ .....................
1/ Қажет емесін сызып тастау.
2/ Басқа сыныптарға қатысты       4/ және/немесе куәлікті
жарамдылығы жөнінде               берген органның мөрі
3-бетті қарау.                    (немесе мөртабаны).
3/ Ұзартуға қатысты 2-бетті қарау.
_____________________________________________________________________
3                                       4
БАСҚА СЫНЫПТАРҒА ҚАТЫСТЫ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ    Тек ұлттық қағидалар үшін
5/ _________________________________
Цистерналарда
1
2
3               Күні .................
4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2        Қолы және/немесе мөр немесе мөртабан
6.1, 6.2        ....................................
7
8
9 __________________________________________________
Цистерналарда емес
1
2
3               Күні .................
4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2        Қолы және/немесе мөр немесе мөртабан
6.1, 6.2        ....................................
7
8
9 __________________________________________________
5/ Қажет емесін сызып тастау.
Автомобиль көлігімен қауіпті
жүктерді тасымалдау қағидаларына
6-қосымша
Қауiптi жүкті тасымалдау бағдарының бланкiсi
КЕЛIСIЛДI                                                   КЕЛIСIЛДI
Жол полициясы                                        Жүк жөнелтушiнiң
басқармасының басшысы                                           өкiлi
_____________________                                ________________
лауазымы                                                     лауазымы
________________ М.О.                                ___________ М.О.
қолы                                                             қолы
20__ жылғы «___» _________                 20__ жылғы «___» _________
Қауiптi жүк туралы мәлiметтер
Жүктің атауы
«ҚЖ» тану белгiсi
Қауiптi жүктің класы
Қауiптiлiк №
БҰҰ тiзiмi бойынша заттың №
Бiр көлiк құралындағы жүктiң жалпы салмағы _______________________ т.
Жүктi бiр мезгiлде тасымалдайтын көлiк құралдарының саны _______ авт.
_____________________________________________________________________
Қозғалыстың ерекше шарттары
_____________________________________________________________________
1. Аралықтардағы қозғалыс жылдамдығы
2. Пана (барлық бағдарда, жекелеген учаскелерде)
3. Ілесіп жүру (барлық бағдарда, жекелеген учаскелерде)
4. Түндегi қозғалыс (рұқсат етiлген, тыйым салынған)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қозғалыс бағыты
_____________________________________________________________________
(елдi мекендердiң, көшелердiң және автомобиль жолдарының атауы)
1. Жүк жөнелтушiнiң мекенжайы және телефоны
_____________________________________________________________________
2. Пункттердiң мекенжайлары және жүк алушының телефондары
_____________________________________________________________________
3. Олар арқылы көлiк құралдары өтетiн авариялық қызмет пункттерiнiң
мекенжайлары және телефондары
_____________________________________________________________________
4. Қажет болған жағдайда жүктi тапсыруға болатын аралық пункттердiң
мекенжайлары
_____________________________________________________________________
5. Тұрақ орындары
_____________________________________________________________________
6. Жанармай құятын орындар
_____________________________________________________________________
7. Тасымалдаушы мен автокөлiктiң деректерi
_____________________________________________________________________
(атауы, Т.А.Ә., мекенжайы және мемлекеттiк нөмiрi)
_____________________________________________________________________
_____________________                                    Тасымалдаушы
(қолы және мөрi)                    20__ жылғы «___» ______________

(классов) 1/ 2/
в цистернах
не в цистернах
1
1
2
2
3
3
4.1, 4.2, 4.3
4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2
5.1, 5.2
6.1, 6.2
6.1, 6.2
7
7
8
8
9
9
до (дата) 3/ .............................
1/ Ненужное вычеркнуть.
2/ Относительно действительности в
отношении других классов см. стр. 3.
3/ Относительно продления см. стр. 2.
3
4
ДЕЙСТВИТЕЛЬНОСТЬ В ОТНОШЕНИИ ДРУГИХ КЛАССОВ 5/ ________________________
Только для национальных правил
В цистернах
1
2
3
Дата ..............
4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2
Подпись и/или
печать или штамп
6.1, 6.2
...................
7
8
9
Не в цистернах
1
2
3
4.1, 4.2, 4.3
5.1, 5.2
Подпись и/или
печать или штамп
6.1, 6.2
..............
7
8
9
5/ Ненужное вычеркнуть.
Приложение 6
к Правилам перевозки опасных грузов
автомобильным транспортом
Бланк маршрута перевозки опасного груза
СОГЛАСОВАНО
Руководитель управления
дорожной полиции
________________________________
должность
___________________________ м.п.
подпись
«__» _________________ 20 __ г
СОГЛАСОВАНО
Представитель
Грузоотправителя
___________________________
должность
______________________ м.п.
подпись
«__» ____________ 20 ___ г
Сведения об опасном грузе
Наименование
груза
Опознавательный
знак «ОГ»
Класс опасного груза
№ опасности
№ вещества по списку ООН
Общий вес груза на одном транспортном средстве _____ т.
Количество транспортных средств, перевозящих груз одновременно ______ авт.
_____________________________________________________________________
Особые условия движения
_____________________________________________________________________
1. Скорость движения на перегонах
2. Прикрытие (на всем маршруте, на отдельных участках)
3. Сопровождение (на всем маршруте, на отдельных участках)
4. Движение ночью (разрешено, запрещено)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Маршрут движения
_____________________________________________________________________
(наименование населенных пунктов,
_____________________________________________________________________
улиц и автомобильных дорог)
____________________________________________________________________
1. Адрес и телефон грузоотправителя
____________________________________________________________________
2. Адреса пунктов и телефоны грузополучателя
____________________________________________________________________
3. Адреса пунктов и телефоны аварийной службы, через которые
проследуют транспортные средства
____________________________________________________________________
4. Адреса промежуточных пунктов, куда, в случае необходимости,
можно сдать груз
____________________________________________________________________
5. Места стоянок
____________________________________________________________________
6. Места заправок топливом
____________________________________________________________________
7. Данные перевозчика и автотранспорта
____________________________________________________________________
(наименование, Ф.И.О, адрес и государственный номер)
____________________________________________________________________
__________________                                  Перевозчик
(подпись и печать)                            «__» _________ 20 __ г.