"Есептік тарифті айқындау, шекті және жеке тарифтерді бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы № 277 қаулысына толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 наурыздағы № 301 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Есептік тарифті айқындау, шекті және жеке тарифтерді бекіту ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы № 277 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 14, 101-құжат) мынадай толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Есептік тарифті айқындау, шекті және жеке тарифтерді бекіту ережесі мынадай мазмұндағы 25-1-тармақпен толықтырылсын:
«25-1. Энергия өндіруші ұйым келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындамаған жағдайда, энергия өндіруші ұйым келісімде инвестициялық міндеттемелерді орындау үшін көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған, алынған қаражатты электр энергиясының келесі күнтізбелік жылға арналған босату бағасын төмендету арқылы, осы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыра отырып, көтерме сауда нарығының субъектілеріне қайтаруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген міндет келесі күнтізбелік жылға келісім жасасу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісім жасасу күнгі қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, орындалмаған сомаға қосымша инвестициялық міндеттемелер қабылдаған энергия өндіруші ұйымдарға қолданылмайды.
Энергия өндіруші ұйым келісімде көзделген қосымша инвестициялық міндеттемелерді келесі күнтізбелік жылы орындамаған жағдайда, энергия өндіруші ұйым осы міндеттемелерді кейінгі жылдарға қабылдай алмайды және олар осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес көтерме сауда нарығының субъектілеріне қайтарылуға тиіс.
Келісімде инвестициялық міндеттемелерді орындау үшін көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған қаражаттың түпкілікті сомасы (Sк) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің шешім қабылдаған күнге қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, мына формуламен айқындалады:
Sк=Sорындалмаған+Sорындалмаған*к, мұндағы
Sк - келісімде инвестициялық міндеттемелерді орындау үшін көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған қаражаттың түпкілікті сомасы;
Sорындалмаған - қайта қаржыландыру мөлшерлемесін ескере отырып, алдыңғы күнтізбелік жыл үшін келісімде инвестициялық міндеттемелерді орындау үшін көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған қаражат, теңге;
к - шешім қабылданған күнгі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қайта қаржыландыру мөлшерлемесі, %.
Қаражатты қайтаруды энергия өндіруші ұйымдар мына формуланы қолдана отырып, өзінің тұтынушыларына тарифті төмендету арқылы жүзеге асыруы тиіс:
Tтөменд = Tкелісім — Sк/Wжылдың соңына дейін, мұндағы
Ттөменд _ алдыңғы күнтізбелік жыл үшін келісімде инвестициялық міндеттемелерді орындау үшін көзделген және оларды іске асыруға пайдаланылмаған қаражатты тұтынушыларға қайтаруға арналған төмендетілген тариф;
Ткелісім - энергия өндіруші ұйым қол қойған келісімде көзделген ағымдағы күнтізбелік жылға арналған тариф;
Wжылдың соңына дейін - ағымдағы жылдың соңына дейін электр энергиясын өткізудің болжамды, жиынтық көлемі, кВт.с.
Қосымша инвестициялық міндеттемелер қабылдау немесе тарифті төмендету арқылы шекті тарифтерді қолданудан алынған және инвестициялық міндеттемелерді орындауға арналған пайдаланылмаған қаражатты көтерме сауда нарығының субъектілеріне қайтару уәкілетті орган мен энергия өндіруші ұйымның арасында жасалатын инвестициялық келісімге қосымша келісімде көрініс табады.».

О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 277 "Об утверждении Правил определения расчетного тарифа, утверждения предельного и индивидуального тарифов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 301. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 277 «Об утверждении Правил определения расчетного тарифа, утверждения предельного и индивидуального тарифов» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 14, ст.101) следующее дополнение:
Правила определения расчетного тарифа, утверждения предельного и индивидуального тарифов, утвержденные указанным постановлением, дополнить пунктом 25-1 следующего содержания:
«25-1. В случае неисполнения энергопроизводящей организацией инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением, энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового рынка полученные средства, предусмотренные соглашением для выполнения инвестиционных обязательств и не использованные на их реализацию, путем снижения отпускной цены на электрическую энергию на следующий календарный год с размещением данной информации в средствах массовой информации.
Обязанность, предусмотренная частью первой настоящего пункта, не распространяется на энергопроизводящие организации, принявшие при заключении соглашения на следующий календарный год дополнительные инвестиционные обязательства на сумму неисполнения с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день заключения соглашения.
В случае неисполнения в следующем календарном году энергопроизводящей организацией дополнительных инвестиционных обязательств, предусмотренных соглашением, данные обязательства не могут быть приняты энергопроизводящей организацией на последующие годы и подлежат возврату субъектам оптового рынка в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Окончательная сумма средств, предусмотренных соглашением для выполнения инвестиционных обязательств и не использованных на их реализацию (Sк), определяется с учетом ставки рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
Sк=Sнеисп+Sнеисп * к, где
Sк – окончательная сумма средств, предусмотренных соглашением для выполнения инвестиционных обязательств и не использованных на их реализацию;
Sнеисп – средства, предусмотренные соглашением для выполнения инвестиционных обязательств и не использованные на их реализацию, за предшествующий календарный год с учетом ставки рефинансирования, тенге;
к – ставка рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, %.
Возврат средств должен осуществляться энергопроизводящими организациями путем снижения тарифа для своих потребителей с применением следующей формулы:
Тснижсогл– Sк/Wдо конца года, где
Тсниж– сниженный тариф для возврата потребителям средств, предусмотренных соглашением для выполнения инвестиционных обязательств и не использованных на их реализацию, за предшествующий календарный год;
Тсогл – тариф, предусмотренный в подписанном соглашении энергопроизводящей организации на текущий календарный год;
Wдо конца года– прогнозируемый, суммарный объем реализации электрической энергии до конца текущего года, кВт.ч.
Принятие дополнительных инвестиционных обязательств или возврат субъектам оптового рынка полученных и не использованных средств на выполнение инвестиционных обязательств от применения предельных тарифов путем снижения тарифа отражаются в дополнительном соглашении к инвестиционному соглашению, заключаемом между уполномоченным органом и энергопроизводящей организацией.».

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2017 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования и действует до 1 января 2017 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов