"Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын және Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 қарашадағы № 1324 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 8 мамырдағы № 457 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 28 тамыздағы № 685 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 28.08.2015 № 685 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын және Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 қарашадағы № 1324 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 2, 32-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мәмілелер мониторингін жүзеге асыру қағидаларында:
34 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Халықаралық іскерлік операциялары мәмілелер мониторингіне жататын тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша мәмілелерге қатысушылар «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» және «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын (бұдан әрі – мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары) осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетіне (бұдан әрі – Салық комитеті) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей табыс етеді. Күнтізбелік бір жыл есепті кезең болып табылады.
4. Мәмілелер мониторингі бойынша толтырылған есептілік нысандары Салық комитетіне салық есептілігін салық қызметі органдарының қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы - ақпаратты компьютерлік өңдеуге жол беретін электрондық түрде табыс етіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылуға тиіс.
Қағидалардың осы тармағында белгіленген тәртіппен жіберілетін хабарламада көрсетілген салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесінің орталық торабы қабылдаған күн Салық комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электронды түрде табыс етiлген күнi болып табылады.
Салық комитетіне мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын тапсыру үшін осы Қағидаларда белгіленген мерзімнің соңғы күнінің жиырма төрт сағатына дейін салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі арқылы табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары мерзімінде табыс етілді деп есептеледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары электронды түрде табыс етілген кезде Салық комитеті салық қызметі органдарының салық есептілігін қабылдау және өңдеу жүйесі қабылдаған кезден бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей мәмілеге қатысушыға көрсетілген жүйенің мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын қабылдағаны немесе қабылдамағаны туралы хабарлама жібереді.
Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандары, егер:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2011 года № 1324 "Об утверждении форм отчетности по мониторингу сделок и Правил осуществления мониторинга сделок"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 мая 2013 года № 457. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 685
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 685 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2011 года № 1324 «Об утверждении форм отчетности по мониторингу сделок и Правил осуществления мониторинга сделок» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 2, ст. 32) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления мониторинга сделок, утвержденных указанным постановлением:
пункты 34 и 5 изложить в следующей редакции:
«3. Участники сделок по товарам (работам, услугам), международные деловые операции по которым подлежат мониторингу сделок, представляют формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)» и «Импорт товаров (работ, услуг)» (далее - формы отчетности по мониторингу сделок) в Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Налоговый комитет) не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, в соответствии с настоящими Правилами. Отчетным периодом является календарный год.
4. Заполненные формы отчетности по мониторингу сделок представляются в Налоговый комитет в электронном виде, допускающем компьютерную обработку информации, - посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы.
Формы отчетности по мониторингу сделок должны быть заверены электронной цифровой подписью.
Датой представления в электронном виде форм отчетности по мониторингу сделок в Налоговый комитет является дата принятия центральным узлом системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы, указанная в уведомлении, направляемом в порядке, установленном настоящим пунктом Правил.
Формы отчетности по мониторингу сделок, представленные в Налоговый комитет посредством системы приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы до двадцати четырех часов последнего дня срока, установленного настоящими Правилами для сдачи форм отчетности по мониторингу сделок, считаются представленными в срок.
При представлении форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде Налоговый комитет, не позднее двух рабочих дней с момента принятия системой приема и обработки налоговой отчетности органов налоговой службы, направляет участнику сделки электронное уведомление о принятии или непринятии форм отчетности по мониторингу сделок указанной системой.
Формы отчетности по мониторингу сделок считаются не представленными в Налоговый комитет, если:

1) осы Қағидаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмесе, немесе
2) салық қызметі органының коды көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе, немесе
3) сәйкестендіру нөмірі көрсетілмесе немесе дұрыс көрсетілмесе, немесе
4) салық кезеңі көрсетілмесе, немесе
5) электрондық цифрлық қолтаңбасы болмаса немесе дұрыс емес болса, немесе
6) осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарының елу бірінші бөлігінің талаптары бұзылса, немесе
7) мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарының электрондық формат құрылымы бұзылса, Салық комитетіне табыс етілмеген деп есептеледі.
Салық қызметі органдарының бағдарламалық қамтамасыз етілімінде электрондық түрдегi мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын уақтылы табыс етуге әсер ететін техникалық қателер анықталған жағдайда, Салық комитеті мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын табыс ету мерзімін осындай есептілік нысандарын табыс ету үшін белгіленген мерзімнен бастап алты айдан аспайтын кезеңге ұзартады.
5. Осы Қағидалардың 2-тармағында айқындалған мәмілелерге қатысушыларда есепті кезеңде халықаралық іскерлік операциялар болмағанда мұндай мәмілелерге қатысушылар мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарын Салық комитетіне табыс етпейді.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу осы өзгерістер мен толықтырулар жататын салық кезеңі үшін мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету жолымен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын табыс ету және өңдеу осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
Мәмілелер мониторингі бойынша қосымша есептілік нысандарын жасағанда бағандарда деректер өзгертілген жағдайда жаңа мәндер көрсетіледі, деректері өзгермеген бағандарда бұрын табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарында көрсетілген бастапқы мәндер көрсетіледі.
Мәмілелерге қатысушылар табыс етілген мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысандарына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды трансферттік баға белгілеу мәселелері бойынша тексеру жүргізілу басталғанға дейін енгізеді.»;
10-тармақта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«ЖСН/БСН» деген 3-бағанда жөнелтуші - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.»;
елуінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында көрсетілуге тиісті ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда Салық комитетінің жазбаша сұрау салуы бойынша, көрсетілген сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат өзінің келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз және (немесе) электрондық тасығышта қосымша түрінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат бар болса «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында тиісті қосымшаға сілтеме көрсетіледі, мұндай ақпарат жоқ болған жағдайда - деректер жоқ деп көрсетіледі.»;
11-тармақта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«ЖСН/БСН» деген 3-бағанда алушы - мәмілеге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.»;
елуінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында көрсетілуге тиісті ақпарат осындай шарттар мен деректер болған жағдайда Салық комитетінің жазбаша сұрау салуы бойынша, көрсетілген сұрау салуды алған күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат өзінің келу тәртібімен немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы қағаз және (немесе) электрондық тасығышта қосымша түрінде табыс етіледі. Көрсетілген ақпарат бар болса «Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) импорты» мәмілелер мониторингі бойынша есептілік нысанының 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50-бағандарында тиісті қосымшаға сілтеме көрсетіледі, мұндай ақпарат жоқ болған жағдайда - деректер жоқ деп көрсетіледі.».

1) не соответствуют формам, установленным настоящими Правилами, или
2) не указан или неверно указан код органа налоговой службы, или
3) не указан или неверно указан идентификационный номер, или
4) не указан налоговый период, или
5) отсутствует или недостоверна электронная цифровая подпись, или
6) нарушены требования части пятьдесят первой пунктов 10 и 11 настоящих Правил, или
7) нарушена структура электронного формата форм отчетности по мониторингу сделок.
В случае обнаружения технических ошибок в программном обеспечении органов налоговой службы, которые влияют на своевременность представления форм отчетности по мониторингу сделок в электронном виде, Налоговый комитет продлевает срок представления форм отчетности по мониторингу сделок на период не более шести месяцев со срока, установленного для представления таких форм отчетности.
5. При отсутствии в отчетном периоде международных деловых операций у участников сделок, определенных в пункте 2 настоящих Правил, формы отчетности по мониторингу сделок такими участниками сделок в Налоговый комитет не представляются.»;
пункт 9 изложить в следующей редакции:
«9. Внесение изменений и (или) дополнений в формы отчетности по мониторингу сделок производится путем представления дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок за налоговый период, к которому относятся данные изменения и дополнения.
Представление и обработка дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок производится в порядке, установленном пунктом 4 настоящих Правил.
При составлении дополнительных форм отчетности по мониторингу сделок в графах, в случае изменения данных указываются новые значения, в графах, данные по которым не меняются, указываются прежние значения, отраженные в ранее представленных формах отчетности по мониторингу сделок.
Участники сделок вносят изменения и (или) дополнения в представленные формы отчетности по мониторингу сделок до начала проведения проверки по вопросам трансфертного ценообразования.»;
в пункте 10:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«В графе 3 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер участника сделки - отправителя.»;
часть пятидесятую изложить в следующей редакции:
«Информация, подлежащая отражению в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)», представляется по письменному запросу Налогового комитета в течение девяноста календарных дней со дня получения указанного запроса в случае наличия таких условий и данных. Указанная информация представляется в виде приложения на бумажном и (или) электронном носителях в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. При наличии указанной информации в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Экспорт товаров (работ, услуг)» указывается ссылка на соответствующее приложение, в случае отсутствия такой информации указывается - нет данных.»;
в пункте 11:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«В графе 3 «ИИН/БИН» указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер участника сделки - получателя.»;
часть пятидесятую изложить в следующей редакции:
«Информация, подлежащая отражению в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)», представляется по письменному запросу Налогового комитета в течение девяноста календарных дней со дня получения указанного запроса в случае наличия таких условий и данных. Указанная информация представляется в виде приложения на бумажном и (или) электронном носителях в явочном порядке или по почте заказным письмом с уведомлением. При наличии указанной информации в графах 10, 11, 16, 26, 36, 37, 42-50 формы отчетности по мониторингу сделок «Импорт товаров (работ, услуг)» указывается ссылка на соответствующее приложение, в случае отсутствия такой информации указывается - нет данных.»;

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов