"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне автожол саласын реформалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 29 мамырдағы 526 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне автожол саласын реформалау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            С Ахметов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
автожол саласын реформалау мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования автодорожной отрасли"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2013 года № 526
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменении и дополнений  в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реформирования автодорожной отрасли».
Премьер-Министр                            С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам реформирования
автодорожной отрасли
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21):

1) мазмұны мынадай мазмұндағы 479-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«479-1-бап. Ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) жүргені үшін ақылы уақтылы төлемеу»;
2) мынадай мазмұндағы 479-1-баппен толықтырылсын:
«479-1-бап. Ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) жүргені үшін ақыны уақтылы төлемеу
Ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) жүргені үшін ақыны уақтылы төлемеу —
жеке тұлғаларға - бес, заңды тұлғаларға — он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 548-баптың екінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«247, 357-2 (бірінші бөлігінде), 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 452, 454 (төртінші бөлігінде), 455, 456, 459-460 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 461 (6-1-бөлігінде), 463 (бірінші бөлігінде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктерді тасымалдау ережелерін бұзу болып табылатын кезде, екінші және үшінші бөліктерінде), 467-1, 473-1, 477 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде), 479, 479-1, 480, 481 (әуе көлігі кемелеріндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 483, 486 (бірінші бөлігінде), 490-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық бойынша - көліктік бақылау органдарының осыған уәкілетті лауазымды адамдары құқылы.».
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; 2013 жылғы 20 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 53-баптың 1-тармағы 10) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) ағымдағы жөндеуді және күтіп-ұстауды, сондай-ақ жол жүргені үшін төлем ақы алудың бағдарламалық-аппараттық кешенін күтіп-ұстауды қоспағанда, халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын, сондай-ақ оларда жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау;»;

1) оглавление дополнить заголовком статьи 479-1 следующего содержания:
«Статья 479-1. Несвоевременная уплата за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам)»;
2) дополнить статьей 479-1 следующего содержания:
«Статья 479-1. Несвоевременная уплата за проезд по платным
автомобильным дорогам (участкам)
Несвоевременная уплата за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам) -
влечет штраф на физических лиц - в размере пяти, на юридических лиц - в размере десяти месячных расчетных показателей.»;
3) абзац третий части второй статьи 548 изложить в следующей редакции:
«по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 247, 357-2 (частью первой), 440, 440-1, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 447-5, 452, 454 (частью четвертой), 455, 456, 459-460 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 461 (частью 6-1), 463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 467-1, 473-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479, 479-1, 480, 481 (кроме нарушений на судах воздушного транспорта), 483, 486 (частью первой), 490 - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.».
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных услуг», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан и «Казахстанская правда» 20 апреля 2013 г.):
1) абзац второй подпункта 10) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«строительство, реконструкция, ремонт и содержание автомобильных дорог международного и республиканского значения, а также технических средств регулирования дорожного движения на них, за исключением текущего ремонта и содержания платных автомобильных дорог (участков), а также содержания программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд;»;

2) 88-баптың 1-тармағының 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) қаржы ұйымдарының жарғылық капиталдарын ұлғайту жағдайларын қоспағанда, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төменгі мөлшерде қалыптастыру кезінде республикалық бюджет туралы заңда не жергілікті бюджет туралы мәслихат шешімінде тиісті қаржы жылына квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға көзделген ақшаны есепке жатқызумен және оларды инвестициялық жобаларды іске асыруға пайдаланумен не мемлекеттік тапсырманы орындаумен (бұдан әрі - квазимемлекеттік сектор субъектілерінің шоты) байланысты операцияларды есепке алуға арналады.».
3. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
34-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік қабылдау және қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдауына жататын объектілердің құрылысы, сондай-ақ автомобиль жолдарын жөндеу кезінде міндетті түрде техникалық қадағалау жүзеге асырылуға тиіс.».
4. «Автомобиль жолдары туралы» 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 246-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 14, 89-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат; № 15, 125-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) автомобиль жолдарын басқарушылар - автомобиль жолдарының меншік иелері болып табылатын немесе мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде, концессия, мүлікті сенімгерлікпен басқару шарттарының негізінде автомобиль жолдарын шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығымен басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ жалпыға ортақ пайдаланылатын облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін өтеусіз пайдалану шартына сәйкес өзге де тұлғалар;»;

2) подпункт 7) пункта 1 статьи 88 изложить в следующей редакции:
«7) с зачислением денег, предусмотренных на соответствующий финансовый год в законе о республиканском бюджете либо в решении маслихата о местном бюджете, на формирование или увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора и их использованием на реализацию инвестиционных проектов, либо связанных с выполнением государственного задания (далее - счет субъектов квазигосударственного сектора), за исключением случаев увеличения уставных капиталов финансовых организаций, а также при формировании в минимальном размере, установленном законами Республики Казахстан, уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора.».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97):
пункт 1 статьи 34-1 изложить в следующей редакции:
«1. При строительстве объектов, подлежащих приемке в эксплуатацию государственными приемочными и приемочными комиссиями, а также ремонте автомобильных дорог, в обязательном порядке должен осуществляться технический надзор.».
4. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года «Об автомобильных дорогах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 246; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 14, ст. 89; № 24, ст. 148; 2007 г., № 16, ст. 129; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 24, ст. 146; 2011 г., № 5, ст. 43; № 15, ст. 125; 2012 г., № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) управляющие автомобильными дорогами - физические и юридические лица, являющиеся собственниками автомобильных дорог или осуществляющие деятельность по управлению автомобильными дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, в рамках выполнения государственного задания, на основании договоров концессии, доверительного управления имуществом, а также иные лица в соответствии с договором безвозмездного пользования автомобильными дорогами общего пользования областного или районного значения или их участками;»;

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) автомобиль жолының учаскесі - оның жалпы ұзындығы шекарасында орналасқан автомобиль жолының бөлігі;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) ақылы автомобиль жолдары (учаскелері) — өздеріне қатысты ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылданған және онымен жүргені үшін ақы алынатын автомобиль жолдары (учаскелері);»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) жол қызметі - автомобиль жолдарын және олардағы құрылыстарды жобалау, салу, реконструкциялау және жөндеу, күтіп-ұстау және пайдалану жөніндегі, сондай-ақ ақылы жүрісті ұйымдастыру жөніндегі қызмет;»;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«18) жол қызметінің объектілері - жол-пайдалану кешендері, пайдалану қызметінің қызметкерлеріне арналған тұрғын үйлер, автобус аялдамалары, павильондар, демалыс алаңдары, автомобильдердің қысқа уақыт тоқтауына арналған алаңдар, автомобильдерді техникалық қарауға арналған құрылғылар, жол жүрісінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен құрылғылар, орман алқаптары, көпірлерге қызмет көрсету және оларды қорғау пункттері, технологиялық және авариялық-шақыру байланысының құрылғылары, жүргені үшін ақы алатын бағдарламалық-аппараттық кешен құрылғылары;»;
мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
«19-1) сапаны сараптау саласындағы заңды тұлғалар - қызметінің негізгі нысанасы автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізу болып табылатын автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның қарамағындағы ұйымдар;»;
мынадай мазмұндағы 22) және 23) тармақшалармен толықтырылсын:
«22) Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор (бұдан әрі - Ұлттық оператор) - жарғылық капиталында мемлекет жүз пайыз қатысатын акционерлік қоғам, оның міндеттері жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі мемлекеттік тапсырманы орындау, сондай-ақ ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) сенімгерлік басқаруды жүзеге асыру болып табылады;
23) жүргені үшін ақы алатын бағдарламалық-аппараттық кешен - жол жүргені үшін ақы алуға арналған автомобиль жолы жабдықтарының, бағдарламалық қамтамасыз етілімнің және элементтерінің жиынтығы.»;
2) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-бап. Ақылы автомобиль жолдары (учаскелері):
1. Қазақстан Республикасында осы Заңда және Қазақстан Республикасының концессиялар туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен ақылы автомобиль жолдары (учаскелер, көпірлер, өткерме жолдар) салынуы мүмкін. Ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) салу мен пайдалануды бақылауды автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) участок автомобильной дороги - отрезок автомобильной дороги, находящийся в границах ее общей протяженности;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) платные автомобильные дороги (участки) - автомобильные дороги (участки), в отношении которых принято решение об использовании их на платной основе и за проезд по которым взимается плата;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) дорожная деятельность - деятельность по проектированию, строительству, реконструкции и ремонту, содержанию и использованию автомобильных дорог и сооружений на них, а также по организации платного движения;»;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
«18) объекты дорожной службы - дорожно-эксплуатационные комплексы, жилые дома для работников эксплуатационной службы, автобусные остановки, павильоны, площадки отдыха, площадки для кратковременной остановки автомобилей, устройства для технического осмотра автомобилей, сооружения и устройства, предназначенные для обеспечения безопасности дорожного движения, лесополосы, пункты обслуживания и охраны мостов, устройства технологической и аварийно-вызывной связи, программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд;»;
дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
«19-1) юридические лица в сфере экспертизы качества - организации, находящиеся в ведении уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам, основным предметом деятельности которых является проведение экспертизы качества работ и материалов при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог;»;
дополнить подпунктами 22) и 23) следующего содержания:
«22) Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами (далее - Национальный оператор) - акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, задачами которого являются выполнение государственного задания по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, а также осуществление доверительного управления платными автомобильными дорогами (участками);
23) программно-аппаратный комплекс взимания платы за проезд - совокупность оборудования, программного обеспечения и элементов автомобильной дороги, предназначенных для взимания платы за проезд.»;
2) статью 5 изложить в следующей редакции:
«Статья 5. Платные автомобильные дороги (участки)
1. В Республике Казахстан могут создаваться платные автомобильные дороги (участки, мосты, путепроводы) в порядке, установленном настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о концессиях. Контроль за созданием и эксплуатацией платных автомобильных дорог (участков) осуществляется уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.

2. Автомобиль жолдары (учаскелері) бойынша жүргені үшін ақы мынадай шарттардың орындалуы: бүкіл жол бойында көліктің жоғары, қауіпсіз жүру жылдамдығын қамтамасыз ете отырып, жүрудің сапасын арттыру ескеріле отырып енгізіледі.
3. Ақылы автомобиль жолдары (учаскелері) республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, жеке және заңды тұлғалардың меншікті және (немесе) қарыз қаражаты есебінен немесе концессиялық шарттар негізінде салынуы мүмкін.
Автомобиль жолы (учаскесі) ақылы жүруді ұйымдастыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық операторға, концессионерге беріледі.
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүргені үшін ақы Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және мөлшерлемелер бойынша алынады.
4. Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүру автомобиль жолын пайдаланушының ұлттық оператормен немесе концессионермен жасасқан шартының негізінде жүзеге асырылады. Ақылы автомобиль жолына (учаскесін) кіру пунктінен өту сәті шартты жасасу сәті болып табылады. Ұлттық оператор немесе концессионер мен ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) пайдаланушылар арасындағы ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) пайдалануға арналған шарт жария болып табылады.
5. Жүргені үшін ақы алудан алынған ақшалар Ұлттық оператордың жеке шотында ескеріледі және ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) жөндеуге және күтіп-ұстауға байланысты шығыстарды қаржыландыруға, сондай-ақ жүргені үшін ақы алатын бағдарламалық-аппараттық кешенді күтіп-ұстауға жіберіледі.
6. Концессионер шетелдік инвесторларды тарту мүмкіндігімен, түрлі меншік нысанындағы бірқатар құрылыс, жобалау, қаржы, инвестициялық және басқа компанияларды біріктіруі мүмкін. Ақылы автомобиль жолдарының (учаскелерінің) құрылысы үшін концессионер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде тыйым салынбаған кез келген қаржыландыру көздерін пайдаланады.
7. Жергілікті атқарушы органдардың автомобиль жолдарын пайдаланушылардан алатын, қолданылуы заңнамалық актілерде көзделмеген және жүктерді алып өту мен жолаушылардың еркін жүріп-тұруын тікелей немесе жанама түрде шектейтін салықтар, алымдар және төлемдер белгілеуіне тыйым салынады.»;
3) 5-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Автомобиль жолдарын (учаскелерін) ақылы негізде пайдалану туралы шешімдер I санатты жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына (учаскелеріне), II санатты автомобиль жолдарының жекелеген учаскелеріне және астананың және республикалық маңызы бар қалалардың көшелеріне қатысты қабылдануы мүмкін.»;

2. Плата за проезд по автомобильным дорогам (участкам) вводится с учетом выполнения следующих условий: повышенного качества проезда с обеспечением высокой, безопасной скорости движения транспорта на всем их протяжении.
3. Платные автомобильные дороги (участки) могут создаваться за счет средств республиканского и местного бюджетов, собственных и (или) заемных средств физических и юридических лиц или на основе концессионных договоров.
Автомобильная дорога (участок) для организации платного движения передается Национальному оператору, концессионеру в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Плата за проезд по платной автомобильной дороге (участку), взимается в порядке и по ставкам, определяемым Правительством Республики Казахстан.
4. Проезд по платной автомобильной дороге (участку) осуществляется на основании договора пользователя автомобильной дороги (участка) с Национальным оператором или концессионером. Моментом заключения договора является момент пересечения пункта въезда на платную автомобильную дорогу (участок). Договор на пользование платными автомобильными дорогами (участками) между Национальным оператором или концессионером и пользователями платными автомобильными дорогами (участками) является публичным.
5. Деньги, полученные от взимания платы за проезд, учитываются на отдельном счете Национального оператора, и направляются на финансирование расходов, связанных с ремонтом и содержанием платных автомобильных дорог (участков), а также на содержание программно-аппаратного комплекса взимания платы за проезд.
6. Концессионер может объединять ряд строительных, проектных, финансовых, инвестиционных и других компаний различной формы собственности с возможным привлечением иностранных инвесторов. Для строительства платных автомобильных дорог (участков) концессионер использует любые источники финансирования, не запрещенные законодательными актами Республики Казахстан.
7. Местным исполнительным органам запрещается устанавливать налоги, сборы и платежи с пользователей автомобильными дорогами, применение которых не предусмотрено законодательными актами и прямо или косвенно ограничивает свободное перемещение грузов и пассажиров.»;
3) в статье 5-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Решения об использовании автомобильных дорог (участков) на платной основе могут быть приняты в отношении автомобильных дорог общего пользования (участков) I категории, отдельных участков автомобильных дорог II категории и улиц столицы и городов республиканского значения.»;

3-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) жүргені үшін ақы мөлшерлемесі;»;
4) 5-2-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
бірінші абзац алып тасталсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қала маңындағы бағыттарда және ақылы автомобиль жолына (учаскесіне) іргелес елді мекендерді: кенттерді, ауылдарды аудан немесе облыс орталықтарымен, астанамен немесе республикалық маңызы бар қаламен қосатын бағыттарда жолаушылар мен жүкті тұрақты тасымалдауды жүзеге асыратын автобустар;»;
5) 5-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«5-3-бап. Ақылы автомобиль жолын пайдалануды тоқтату және тоқтата тұру
1. Ақылы автомобиль жолын (учаскесін) пайдалануды тоқтату автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы шешімде көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады.
2. Ақылы автомобиль жолын (учаскесін) пайдалануды тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен соғыс жағдайы, төтенше жағдай енгізілген, сондай-ақ табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдай туындаған жағдайда белгілі бір мерзімге жүзеге асырылады.
3. Ақылы автомобиль жолын (учаскесін) пайдалануды тоқтата тұру туралы шешімді осы баптың 2-тармағында көрсетілген мән-жайлар туындаған кезден бастап Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.»;
6) 7-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жерді пайдаланушыларға жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын салу, күтіп-ұстау және жол қызметінің объектілерін дамыту үшін жол санатына байланысты және жобалау құжаттамасына сәйкес белгіленген нормалардың негізінде жолға бөлінген белдеу үшін жер және жол бойындағы белдеу учаскелері ұсынылады. Ұлттық операторға немесе концессионерге сенімгерлік басқаруға берілген автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін қоса алғанда, жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының қажетіне арналған жер жол органына - жерді тұрақты пайдалануға, жол салуды, реконструкциялау мен жөндеуді жүзеге асыратын қызмет көрсетушілерге - жерді уақытша пайдалануға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлінеді.»;
7) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарына бөлінген белдеу жерлері, сондай-ақ жобалау құжаттамасында көзделген жол бойы белдеуінің учаскелері жол органдарының иелігінде, концессионерлердің немесе Ұлттық оператордың пайдалануында болады және автомобиль жолдарын дамытуға, көркейтуге және жол бойы сервисіне ғана арналады.»;
3-тармақтың бірінші абзацы «жол органдары» деген сөздерден кейін «, Ұлттық оператор» деген сөздермен толықтырылсын;

подпункт 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«5) ставка платы за проезд;»;
4) в подпункте 2) пункта 1 статьи 5-2:
абзац первый исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
«2) автобусы, осуществляющие регулярные перевозки пассажиров и багажа в пригородных сообщениях и сообщениях, соединяющих населенные пункты, прилегающие к платной автомобильной дороге (участку): поселки, аулы (села) с районными или областными центрами, столицей или городом республиканского значения;»;
5) статью 5-3 изложить в следующей редакции:
«Статья 5-3. Прекращение и приостановление использования
платной автомобильной дороги
1. Прекращение использования платной автомобильной дороги (участка) осуществляется по истечении срока, указанного в решении об использовании автомобильной дороги (участка) на платной основе.
2. Приостановление использования платной автомобильной дороги (участка) осуществляется на определенный срок в случае введения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке военного положения, чрезвычайного положения, а также возникновения чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера.
3. Решение о приостановлении использования платной автомобильной дороги (участка) принимается Правительством Республики Казахстан с момента возникновения обстоятельств, указанных в пункте 2 настоящей статьи.»;
6) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
«1. Для строительства, содержания и развития объектов дорожного сервиса автомобильных дорог общего пользования землепользователям предоставляются земли под полосу отвода на основе установленных норм в зависимости от категории дороги и участки придорожной полосы согласно проектной документации. Земли для нужд автомобильных дорог общего пользования, включая автомобильные дороги или их участки, переданные в концессию или Национальному оператору в доверительное управление, отводятся в постоянное землепользование дорожному органу, во временное землепользование - поставщикам услуг, осуществляющим строительство, реконструкцию и ремонт дорог, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.»;
7) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Земли полосы отвода автомобильных дорог общего пользования, а также участки придорожной полосы, предусмотренные проектной документацией, находятся во владении дорожных органов, пользовании концессионеров или Национального оператора и предназначены только для развития, благоустройства автомобильных дорог и придорожного сервиса.»;
абзац первый пункта 3 после слов «не используемые дорожными органами» дополнить словами «, Национальным оператором»;

8) 11-бап мынадай мазмұндағы 8-1), 8-2), 8-3) және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) Жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, күтіп-ұстау, диагностикалау, паспорттау және аспаптық зерттеу жөніндегі жұмыстарды іске асыру және қаржыландыру қағидаларын бекіту;
8-2) Ұлттық операторды құру;
8-3) автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы шешім қабылдау;
8-4) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, сондай-ақ күрделі және орташа жөндеу жөніндегі жобалардың басымдығы критерийлерін бекіту;»;
9) 12-баптың 2-тармағында:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) меншік нысандарына қарамастан, жол секторының жұмыс істеу тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын, сондай-ақ жол қызметіндегі ұлттық стандарттардың жобаларын, халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау, облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, сондай-ақ күрделі және орташа жөндеу жөніндегі жобалардың басымдығы критерийлерін әзірлеу;»;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 8-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) Жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, күтіп-ұстау, диагностикалау, паспорттау және аспаптық зерттеу жөніндегі жұмыстарды іске асыру және қаржыландыру қағидаларын әзірлеу;»;
«8-1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне автомобиль жолын (учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы ұсыныстар енгізу;»;
9) тармақша алып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
14) мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде Ұлттық операторды қаржыландыру;»;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) сапаны сараптау саласындағы заңды тұлғалардың автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау кезінде жұмыстар мен материалдардың сапасына сараптама жүргізуін ұйымдастыру;»;
10) 14-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Автомобиль жолдарын дамытуды жоспарлауды мемлекеттік органдар, шаруашылық және жеке автомобиль жолдарын басқарушылар бекітілген республикалық және өңірлік бағдарламаларға, жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау мен облыстық және аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, сондай-ақ күрделі және орташа жөндеу жөніндегі жобалардың басымдығы критерийлеріне сәйкес жүзеге асырады. Елді мекендердің көше-жол желісін дамытуды жоспарлауды тиісті жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.

8) статью 11 дополнить подпунктами 8-1), 8-2), 8-3) и 8-4) следующего содержания:
«8-1) утверждение Правил реализации и финансирования работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию, диагностике, паспортизации и инструментальному обследованию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;
8-2) создание Национального оператора;
8-3) принятие решения об использовании автомобильной дороги (участка) на платной основе;
8-4) утверждение критериев приоритетности проектов по строительству и реконструкции автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и по строительству, реконструкции, а также капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог областного и районного значения;»;
9) в пункте 2 статьи 12:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) разработка проектов нормативных правовых актов, определяющих порядок функционирования дорожного сектора, независимо от форм собственности, а также проектов национальных стандартов в дорожной деятельности, критериев приоритетности проектов по строительству и реконструкции автомобильных дорог международного и республиканского значения и по строительству, реконструкции, а также капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог областного и районного значения;»;
дополнить подпунктами 7-1) и 8-1) следующего содержания:
«7-1) разработка Правил реализации и финансирования работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию, диагностике, паспортизации и инструментальному обследованию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения;»;
«8-1) внесение в Правительство Республики Казахстан предложений об использовании автомобильной дороги (участка) на платной основе;»;
подпункт 9) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) финансирование Национального оператора в рамках выполнения государственного задания;»;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
«14-1) организация проведения экспертизы качества работ и материалов при строительстве, реконструкции, ремонте и содержании автомобильных дорог юридическими лицами в сфере экспертизы качества;»;
10) пункты 1 и 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«1. Планирование развития автомобильных дорог осуществляется государственными органами, управляющими хозяйственных и частных автомобильных дорог в соответствии с утвержденными республиканскими и региональными программами, критериями приоритетности проектов по строительству и реконструкции автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и по строительству, реконструкции, а также капитальному и среднему ремонту автомобильных дорог областного и районного значения. Планирование развития улично-дорожной сети населенных пунктов осуществляется соответствующими местными исполнительными органами.

2. Жол саласындағы ғылыми зерттеулерді мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
11) 15-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жол қызметін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар жұмыстарды Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарын сақтай отырып орындауға міндетті. Жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу, күтіп-ұстау, диагностикалау, паспорттау және аспаптық тексеру бойынша жұмыстар, сондай-ақ оларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен жүзеге асырылады.
Автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау және жөндеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде авторлық қадағалауды - жобалық құжаттаманы әзірлеуші, өндірістік қадағалауды - жұмыстарды орындаушы және автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялауды, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуді техникалық қадағалауды жеке тапсырыс беруші дербес не тиісті аттестаты бар ұйымдар мен сарапшыларды тарту арқылы жүзеге асырады. Автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу жөніндегі жұмыстардан басқа, аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдауды мемлекеттік қабылдау комиссиясы жүзеге асырады.
3. Заңнама талаптарын бұза отырып, автомобиль жолдарын жобалау, салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жұмыстарды орындау, сондай-ақ техникалық және авторлық қадағалау жөніндегі қызметтерді көрсету Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген жауаптылыққа әкеп соқтырады.»;
12) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«20-бап. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын пайдалану
1. Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше көзделмесе, жеке және заңды тұлғалар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын пайдалану құқығына ие болады.
2. Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың:
1) жол органдарының лауазымды адамдарынан, төтенше жағдайлар жөніндегі уәкілетті органнан немесе оның бөлімшелерінен, сондай-ақ жол полициясының бөлімшелерінен жолдағы жүрісті тоқтату немесе шектеу себептері туралы түсініктеме алуға;
2) жүрістің шарттары туралы толық және дәйекті ақпаратқа;
3) ақылы автомобиль жолдарымен жүрудің құны мен олардың ұзақтығы туралы, ақылы автомобиль жолын (учаскесін) пайдаланудың тәртібі туралы, жүрудің төлем мөлшерлемелері, төлеу тәртібі мен тәсілдері, жүрудің ақысы бойынша жеңілдіктер мен басқа да шарттар туралы толық және дәйекті ақпаратқа;
4) осы Заңның 5-2-бабына сәйкес ақылы автомобиль жолдарымен тегін жүріп етуге;

2. Государственные закупки научных исследований в дорожной отрасли осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.»;
11) пункты 2 и 3 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«2. Физические и юридические лица, осуществляющие дорожную деятельность, обязаны выполнять работы с соблюдением требований законодательных актов Республики Казахстан. Работы по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию, диагностике, паспортизации и инструментальному обследованию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, а также их финансирование осуществляются в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
При производстве работ по строительству, реконструкции и ремонту автомобильных дорог осуществляется авторский надзор - разработчиком проектной документации, производственный - исполнителем работ, и технический надзор за строительством, реконструкцией, капитальным, средним и текущим ремонтом автомобильных дорог - заказчиком самостоятельно либо путем привлечения организаций и экспертов, имеющих соответствующий аттестат. Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ, кроме работ по текущему ремонту автомобильных дорог, осуществляется государственной приемочной комиссией.
3. Выполнение работ по проектированию, строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог, а также оказание услуг по техническому и авторскому надзору с нарушением требований законодательства влечет за собой ответственность, установленную законодательными актами Республики Казахстан.»;
12) статью 20 изложить в следующей редакции:
«Статья 20. Пользование автомобильными дорогами
общего пользования
1. Право пользования автомобильными дорогами общего пользования имеют физические и юридические лица, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
2. Пользователи автомобильных дорог имеют право на:
1) получение разъяснения от должностных лиц дорожных органов, уполномоченного органа по чрезвычайным ситуациям или его подразделений, а также от подразделений дорожной полиции о причинах прекращения или ограничения движения по дорогам;
2) полную и достоверную информацию об условиях движения;
3) полную и достоверную информацию о стоимости проезда и протяженности платных автомобильных дорог, о порядке пользования платной автомобильной дорогой (участком), ставках платы за проезд, порядке и способах оплаты, льготах по оплате проезда и других условиях;
4) бесплатный проезд по платным автомобильным дорогам в соответствии со статьей 5-2 настоящего Закона;

5) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жол органдарының лауазымды адамдарының іс-әрекетіне шағымдануға құқығы бар.
3. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар:
1) жолдар мен жол құрылыстарының сақталуын және олармен қауіпсіз жүріп өтуді қамтамасыз ететін жарамды көлік құралдарын пайдалануға;
2) көлемі, массасы және (немесе) ось жүктемесі бойынша Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүруге арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген автокөлік құралдарының рұқсат етілген өлшемдерінен асатын көлік құралдарында арнайы рұқсатсыз жүріп өтпеуге;
3) жол жүрісі қауіпсіздігін төмендететін, жүрісте іркілістердің пайда болуына, көлік құралдары жылдамдығының төмендеуіне, жолдар мен құрылыстардың сенімділігіне, олардың бұзылуына себепші болатын іс-әрекеттерді жасамауға;
4) ақылы автомобиль жолдарымен жүру ақысын ақы алу пунктін қиып ету сәтінде не төлеу туралы хабарламаны алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген мөлшерлемеде және тәртіппен төлеуді жүргізуге;
5) ақылы автомобиль жолын пайдаланудың белгіленген тәртібін сақтауға, төлем тәсілдері және (немесе) көлік құралының техникалық сипаттамалары бойынша сараланған, белгіленген ақпараттық таблоға сәйкес көлік құралдары жүрісінің тиісті белдеуімен жүруді жүзеге асыруға, Ұлттық оператор немесе концессионер белгілеген жылдамдық режимін және ақы алу пункті арқылы жүру қашықтығын сақтауға міндетті.»;
13) мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
«4-1-тарау. Автомобиль жолдарын басқару жөніндегі ұлттық оператор
28-бап. Ұлттық оператордың құқықтық жағдайы
1. Ұлттық оператор қызметінің мақсаттары жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау бойынша мемлекеттік тапсырманы орындау, ақылы автомобиль жолдарын (учаскелерін) сенімгерлікпен басқаруды жүзеге асыру, ақылы автомобиль жолдарымен (учаскелерімен) жүргені үшін ақы алуды ұйымдастыру болып табылады.
2. ұлттық оператордың қызметі осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ оның ішкі құжаттарымен реттеледі.
3. Ұлттық оператордың мүлкі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалыптастырылады.
4. Жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі жобаларды іске асыру мақсатында Ұлттық оператор Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған кез келген қаржыландыру көздерін тартуға және пайдалануға құқылы.

5) обжалование в порядке, установленном законами Республики Казахстан, действий должностных лиц дорожных органов.
3. Пользователи автомобильных дорог обязаны:
1) использовать исправные транспортные средства, обеспечивающие сохранность дорог и дорожных сооружений и безопасный проезд по ним;
2) не осуществлять проезд без специального разрешения на транспортных средствах, по габаритам, массе и (или) осевым нагрузкам, превышающим установленные Правительством Республики Казахстан допустимые параметры автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан;
3) не совершать действий, снижающих безопасность дорожного движения, способствующих возникновению перерывов в движении, снижению
скорости транспортных средств, надежности дорог и сооружений, их разрушению;
4) производить оплату проезда по платным автомобильным дорогам в момент пересечения пункта взимания платы либо не позднее тридцати календарных дней со дня получения уведомления об оплате по ставкам и в порядке, установленным Правительством Республики Казахстан;
5) соблюдать установленный порядок пользования платной автомобильной дорогой, осуществлять проезд по соответствующей полосе движения транспортных средств, согласно установленным информационным табло, дифференцированным по способам оплаты и (или) техническим характеристикам транспортного средства, соблюдать установленный Национальным оператором или концессионером скоростной режим и дистанцию проезда через пункт взимания платы.»;
13) дополнить главой 4-1 следующего содержания:
«Глава 4-1. Национальный оператор по управлению автомобильными дорогами
Статья 28. Правовое положение Национального оператора
1. Целями деятельности Национального оператора является выполнение государственного задания по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, осуществление доверительного управления платными автомобильными дорогами (участками), организация взимания и платы за проезд по платным автомобильным дорогам (участкам).
2. Деятельность Национального оператора регулируется настоящим Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также его внутренними документами.
3. Имущество Национального оператора формируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. В целях реализации проектов по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения, Национальный оператор вправе привлекать и использовать любые источники финансирования, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.

29-бап. Ұлттық оператордың өкілеттігі
Ұлттық оператордың өкілеттіктеріне:
1) мемлекеттік тапсырма негізінде жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық және халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарының желісін дамыту бойынша бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру;
2) мемлекеттік тапсырманы орындау шеңберінде жалпыға ортақ пайдаланылатын республикалық және халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялауды, жөндеуді және күтіп-ұстауды ұйымдастыру;
3) мемлекеттік тапсырманы орындауды ұйымдастыру шеңберінде жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау барысы мен сапасын бақылау;
4) жалпыға ортақ пайдаланылатын халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстау жөніндегі ұсыныстарды әзірлеу және оларды жол органдарына енгізу;
5) ақылы автомобиль жолдарымен жүргені үшін ақы алу;
6) ақылы автомобиль жолдарының қызметін ұйымдастыру;
7) жол элементтерін зақымдайтын не ақылы автомобиль жолдарымен жүруге арнайы рұқсаты жоқ ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарын қадағалау және есепке алу;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызмет түрлері жатады.».
2-бап. Осы Заң, 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 1) тармақшасын, 4-тармағы 2) тармақшасының тоғызыншы абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 29. Полномочия  Национального оператора
К полномочиям Национального оператора относятся:
1) реализация бюджетных инвестиционных проектов по развитию сети автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения на основании государственного задания;
2) организация строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования республиканского и международного значения, в рамках выполнения государственного задания;
3) контроль за ходом и качеством строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения в рамках организации исполнения государственного задания;
4) разработка предложений по строительству, реконструкции, ремонту и содержанию автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения и внесение их в дорожные органы;
5) сбор платы за проезд по платным автомобильным дорогам;
6) организация деятельности платных автомобильных дорог;
7) отслеживание и учет транспортных средств, повреждающих элементы дороги, либо крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств, не имеющих специального разрешения на проезд по платным автомобильным дорогам;
8) иные виды деятельности, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением подпункта 1) пункта 2, абзаца девятого подпункта 2) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2014 года.
Президент
Республики Казахстан