Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Техникалық ынтымақтастық бағдарламасына қатысты техникалық ынтымақтастық шоты туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 маусымдағы № 614 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Техникалық ынтымақтастық бағдарламасына қатысты техникалық ынтымақтастық шоты туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрi Ерболат Асқарбекұлы Досаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкі арасындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Техникалық ынтымақтастық бағдарламасына қатысты техникалық ынтымақтастық шоты туралы келісімге қол қоюға уәкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 18 маусымдағы
№ 614 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта құру және
Даму Банкі арасындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен
Еуропа Қайта құру және Даму Банкінің Техникалық ынтымақтастық
бағдарламасына қатысты техникалық ынтымақтастық шоты туралы
келісім
(Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2013 ж., № 5, 56-құжат)
Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта құру және Даму Банкі арасындағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Еуропа Қайта құру және Даму Банкінің Техникалық ынтымақтастық бағдарламасына қатысты техникалық ынтымақтастық шоты туралы келісім (бұдан әрі – Келісім) Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) мен Еуропа Қайта құру және Даму Банкі (бұдан әрі – Банк немесе ЕҚДБ) (бұдан әрі бірлесіп – Тараптар немесе жеке-жеке – Тарап) арасында Үкімет пен ЕҚДБ Техникалық ынтымақтастық шотына қатысты жасалады.
ӨЙТКЕНІ
(А) 1990 жылғы 29 мамырдағы Еуропа Қайта құру және Даму Банкін құру туралы келісімнің (бұдан әрі – ЕҚДБ құру туралы келісім) 20-бабына сәйкес ЕҚДБ-ға кез келген жария-құқықтық немесе жеке субъектілермен ынтымақтастық туралы келісім жасасуға уәкілеттік берілген.
(В) Үкімет өзінің басымдықтарына, сондай-ақ ЕҚДБ мақсаттары мен функцияларына сәйкес келетін даму саласындағы ынтымақтастық
іс-шараларын қолдайды.
(C) Тараптар осы Келісімге 1-қосымшада (бұдан әрі – Бағдарлама) сипатталғандай техникалық көмек көрсетуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы экономикасының кейбір салаларында, сондай-ақ Тараптар арасындағы келісу бойынша басқа салаларда консультациялар нысанында өзге де қолдау көрсетуді өздеріне мақсат етіп қояды.
(D) Үкімет Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігін уәкілетті орган ретінде тағайындайды, ол арқылы Келісім шеңберінде туындайтын барлық мәселелер бойынша ақпарат алмасу, сондай-ақ осы Бағдарламаға қатысты Тараптар арасындағы үйлестіру жүзеге асырылатын болады.
(E) Үкімет ЕҚДБ-ға Бағдарламаны іске асыру мақсатында Банк жүргізетін іс-шараларды қаржыландыруға қаражат беруге дайын. ЕҚДБ өзіне осы Келісімнің ережелері мен шарттарына сәйкес Үкімет ынтымақтастық қорларынан берген осы қаражатты басқаруға және билік етуге келіседі.
Тараптар төмендегілер туралы келісті:
I – Шотты құру

О подписании Соглашения о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития о счете технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и Европейского Банка Реконструкции и Развития в отношении Программы технического сотрудничества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2013 года № 614
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития о счете технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и Европейского Банка Реконструкции и Развития в отношении Программы технического сотрудничества.
2. Уполномочить Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан Досаева Ерболата Аскарбековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития о счете технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и Европейского Банка Реконструкции и Развития в отношении Программы технического сотрудничества, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 июня 2013 года № 614
Проект
Соглашение о сотрудничестве между Правительством
Республики Казахстан и Европейским Банком Реконструкции
и Развития о счете технического сотрудничества
Правительства Республики Казахстан и Европейского
Банка Реконструкции и Развития в отношении Программы
технического сотрудничества
(Бюллетень международных договоров РК 2013 г., № 5, ст. 56)
Настоящее Соглашение о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и Европейским Банком Реконструкции и Развития о счете технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и Европейского Банка Реконструкции и Развития в отношении Программы технического сотрудничества (далее – Соглашение) заключается между Правительством Республики Казахстан (далее – Правительство) и Европейским Банком Реконструкции и Развития (далее – Банк или ЕБРР) (далее совместно – Стороны или по отдельности Сторона) в отношении Счета технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и ЕБРР.
ПОСКОЛЬКУ
(А) В соответствии со статьей 20 Соглашения об учреждении Европейского Банка Реконструкции и Развития от 29 мая 1990 года (далее – Соглашение об учреждении ЕБРР) ЕБРР уполномочен заключать соглашения о сотрудничестве с любым публично-правовым или частным субъектами.
(В) Правительство поддерживает мероприятия сотрудничества в области развития, которые соответствуют его приоритетам, а также целям и функциям ЕБРР.
(C) Стороны ставят своей целью оказывать и предоставлять техническую помощь, а также иную поддержку в форме консультаций в некоторых отраслях экономики Республики Казахстан, как это описано в приложении 1 к настоящему Соглашению (далее – Программа), а также в других отраслях по согласованию между Сторонами.
(D) Правительство назначает Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан в качестве уполномоченного органа, через который будет осуществляться обмен информацией по всем вопросам, возникающим в рамках Соглашения, а также координация между Сторонами в отношении данной Программы.
(E) Правительство готово предоставить ЕБРР средства на финансирование мероприятий, которые будут проводиться Банком с целью реализации Программы. ЕБРР согласен управлять и распоряжаться данными средствами из фондов сотрудничества, предоставленными ему Правительством в соответствии с положениями и условиями настоящего Соглашения.
Стороны согласились о нижеследующем:
I – Учреждение счета

1-бап
Шот
Осы арқылы мен Үкімет пен ЕҚДБ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЕҚДБ-ның Техникалық ынтымақтастық шотын (бұдан әрі – шот) құрады.
2-бап
Шоттың мақсаты
Шот Бағдарлама шеңберінде белгіленген бағыттар бойынша, сондай-ақ Тараптар арасындағы келісу бойынша ЕҚДБ стратегиясында көзделген және Үкіметтің басымдықтарына сай келетін өзге де барлық салаларда Қазақстан Республикасындағы техникалық көмекті қаржыландыруға арналған.
II – Шот ресурстары
3-бап
Үкіметтің Банкке берген қаражат сомасы
3.1. Үкімет ЕҚДБ-ға 6000000 евро (алты миллион евро) сомасында ынтымақтастық қаражатын (бұдан әрі – ынтымақтастық қаражаты) осы Келісімнің 20-бабы 20.2-тармағының (с) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өтеусіз береді.
3.2. ЕҚДБ-ның келісуімен Үкімет ЕҚДБ-ға шот қаражатын толықтыру мақсатында осы баптың 3.1-тармағына сәйкес берілген сомадан басқа кез келген қосымша сомаларды (бұдан әрі – қаражатты толықтыру) бере алады. Қаражатты мұндай кез келген толықтыру Тараптар арасында қаражатты толықтыру туралы келісім жасасу арқылы жазбаша нысанда келісіледі және осы Келісімнің ережелерімен реттеледі, ондағы Ынтымақтастық қаражатына сілтемелер Қаражатты толықтыруға сілтемелер де болып саналады.
4-бап
Шот ресурстары
ЕҚДБ-ның басқаруындағы және билігіндегі Ынтымақтастық қаражаты (бұдан әрі – ресурстар) осы Келісімнің ережелеріне сәйкес:
i) Банкке берілген және осы Келісімнің 3-бабына сәйкес шотқа енгізілген Ынтымақтастық қаражатынан;
ii) осы Келісімнің 13.1-тармағына сәйкес шот ресурстарын инвестициялаудан алынған кез келген кірістерден тұрады.
5-бап
Шот ресурстарын пайдалану
5.1. Шот ресурстары осы Келісімнің 8-бабы шеңберінде Үкімет мақұлдаған Бағдарламаны жүзеге асыруға байланысты техникалық ынтымақтастық іс-шараларын (бірлесіп – тапсырмалар, ал жеке – тапсырма), атап айтқанда:
а) ЕҚДБ қаржыландырып отырған немесе қаржыландыратын жобаларды және/немесе бағдарламаларды іске асыруға байланысты техникалық көмек желісі бойынша (осы баптың 5.1-тармағының b) тармақшасына сәйкес) қызметтер көрсету үшін тартылған консультанттардың немесе сарапшылардың сыйақыларын, жол және өзге де шығыстары мен шығындарын;
b) ЕҚДБ ұйымдастыратын немесе оның қадағалауымен жүзеге асырылатын институционалдық қолдау көрсету, оқу сабақтарын және/немесе семинарларын өткізу, консультациялық қызметтер көрсету (бұдан әрі бірлесіп немесе жеке – техникалық көмек желісі бойынша қызметтер көрсету) жөніндегі іс-шараларды;
c) стратегиялық жоспарлау саласындағы консультацияларды; және
d) Тараптар арасында жазбаша нысандағы келісу бойынша уақыт өте келе жүргізілетін өзге де іс-шараларды қаржыландыру үшін пайдаланылуы мүмкін.

Статья 1
Счет
Правительство и ЕБРР настоящим учреждают Счет технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и ЕБРР (далее – счет).
Статья 2
Назначение счета
Счет предназначен для финансирования технической помощи в Республике Казахстан по направлениям, установленным в рамках Программы, а также во всех иных сферах, предусмотренных стратегией ЕБРР и отвечающих приоритетам Правительства по согласованию между Сторонами.
II – Ресурсы счета
Статья 3
Сумма средств, предоставленных Правительством Банку
3.1. Правительство предоставляет ЕБРР средства сотрудничества в сумме 6000000 евро (шесть миллионов евро) (далее – средства сотрудничества) безвозмездно за исключением случаев, предусмотренных в подпункте (с) пункта 20.2. статьи 20 настоящего Соглашения.
3.2. С согласия ЕБРР Правительство может предоставить ЕБРР любые дополнительные суммы помимо суммы, предоставленной в соответствии с пунктом 3.1. настоящей статьи в целях пополнения средств счета (далее – пополнение средств). Любое такое пополнение средств согласовывается в письменной форме путем заключения между Сторонами соглашения о пополнении средств и регулируется положениями настоящего Соглашения, в котором ссылки на средства сотрудничества считаются также ссылками на пополнение средств.
Статья 4
Ресурсы счета
Средства сотрудничества, находящиеся в управлении и распоряжении ЕБРР в соответствии с положениями настоящего Соглашения (далее – ресурсы), состоят из:
i) средств сотрудничества, предоставленных Банку и внесенных на счет в соответствии со статьей 3 настоящего Соглашения;
ii) любых доходов, полученных от инвестирования ресурсов счета в соответствии с пунктом 13.1. настоящего Соглашения.
Статья 5
Использование ресурсов счета
5.1. Ресурсы счета могут использоваться для финансирования мероприятий технического сотрудничества (вместе – задания, а по отдельности – задание) в связи с осуществлением Программы, одобренных Правительством в рамках статьи 8 настоящего Соглашения, а именно для оплаты:
а) вознаграждений, путевых и прочих расходов и издержек консультантов или экспертов, привлеченных для оказания услуг по линии технической помощи (в соответствии с подпунктом b) пункта 5.1. настоящей статьи) в связи с реализацией проектов и/или программ, которые уже финансируются или будут финансироваться ЕБРР;
b) мероприятий по оказанию институциональной поддержки, проведению учебных занятий и/или семинаров, предоставлению консультационных услуг (далее совместно или по отдельности – услуги по линии технической помощи), организуемых ЕБРР или осуществляемых под его надзором;
c) консультаций в области стратегического планирования; и
d) прочих мероприятий, проводимых время от времени по согласованию между Сторонами в письменной форме.

5.2. Шот ресурстары қаражатты өтеу туралы сот талап-арыздарына арналған шығыстарды, егер мұндай талап-арыздар осы Келісімнің 9-бабы
9.3-тармағына сәйкес қозғалатын болса және осы Келісімнің
10-бабына сәйкес әкімшілік алымды төлеу үшін де пайдаланылады.
6-бап
Төлем шарттары
6.1. Үкімет ЕҚДБ-ға Ынтымақтастық қаражатын осы Келісімнің
12-бабында көрсетілген банк шотына оларды аудару арқылы және осы Келісімнің 6-бабы 6.3-тармағында көрсетілген төлем құжатына сәйкес ақшалай нысанда және осы Келісім күшіне енгеннен және төлем тапсырмасы алынғаннан кейін төменде көрсетілген төлем кестесіне сәйкес алты төлеммен береді.
Үкімет төлемдерінің кестесі:
Төлем кезеңі
Сомасы
2013 жылғы маусым
600000 евро
2013 жылғы тамыз
1400000 евро
2014 жылғы ақпан
600000 евро
2014 жылғы шілде
1400000 евро
2015 жылғы ақпан
600000 евро
2015 жылғы шілде
1400000 евро
6.2. Қаражатты толықтыру кезінде оларды аудару қаражатты толықтыру туралы тиісті келісім күшіне енгеннен кейін және оның ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
6.3. Қаражаттың банк шотына барлық аударылымы Банктің Үкіметке төлем тапсырмасын ұсынғанынан кейін жүргізіледі.
7-бап
Ресурстардың бөлінуі
7.1. Шот ресурстары Банктің жай негізгі ресурстарынан және анықтамалары немесе оларға сілтемелер Банкті құру туралы келісімде берілген немесе онда болатын оның арнаулы қорларының кез келген ресурстарынан оқшау болуға тиіс.
7.2. Қандай да болмасын жағдайларда шот ресурстары бастапқыда мақұлданбаған немесе оған арналмаған Банк операцияларынан немесе өзге де қызметінен туындайтын шығындарды жабу немесе міндеттемелерді орындау үшін шот ресурстары жұмсала немесе пайдаланыла алмайды.
7.3. Қандай да болмасын жағдайларда Банктің жай негізгі ресурстары немесе оның арнаулы қорларының ресурстары ресурстар бастапқыда пайдаланылған немесе соған арналған Банк операцияларынан немесе өзге де қызметінен туындайтын шығындарды жабу немесе міндеттемелерді орындау үшін жұмсала немесе пайдаланыла алмайды.
III – Басқару
8-бап
Шот ресурстарын пайдалану туралы шешімдер қабылдау
8.1. ЕҚДБ тапсырмаларды Үкіметке 2-қосымшада келтірілген нысан бойынша бекітуге жіберуге тиіс. Банк тапсырмаларды ұсынған кезден бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Үкімет тапсырмаларды бекітеді немесе қайтарады.
8.2. Бекітілген тапсырманың орындалуын, оның мазмұнын және/немесе сметасын айтарлықтай мөлшерде қозғайтын мән-жайлар туындаған кезде ЕҚДБ Үкіметке осындай мән-жайлардың туындағаны туралы дереу хабарлауға міндетті, ал Тараптар жаңадан туындаған мән-жайларға байланысты қажетті шаралар қабылдауды талқылаулары тиіс.

5.2. Ресурсы счета также используются для оплаты расходов на судебные иски о возмещении средств, если такие иски будут возбуждаться, в соответствии с пунктом 9.3. статьи 9 настоящего Соглашения и административного сбора в соответствии со статьей 10 настоящего Соглашения.
Статья 6
Условия платежа
6.1. Правительство предоставляет ЕБРР средства сотрудничества путем перечисления их на банковский счет, указанный в статье 12 настоящего Соглашения, и согласно платежному поручению, указанному в пункте 6.3. статьи 6 настоящего Соглашения, в денежной форме и шестью платежами согласно нижеследующему графику оплаты после вступления в силу настоящего Соглашения и получения платежного поручения.
График платежей Правительства:
Период оплаты
Сумма
июнь 2013 года
600000 евро
август 2013 года
1400000 евро
февраль 2014 года
600000 евро
июль 2014 года
1400000 евро
февраль 2015 года
600000 евро
июль 2015 года
1400000 евро
6.2. При пополнении средств их перечисление осуществляется после вступления в силу соответствующего соглашения о пополнении средств и в соответствии с его положениями.
6.3. Все перечисления средств на банковский счет производятся по представлению Банком Правительству платежного поручения.
Статья 7
Разделение ресурсов
7.1. Ресурсы счета должны быть обособлены от обычных основных ресурсов Банка и любых ресурсов его специальных фондов, определения которых или ссылки на которые даны или имеются в Соглашении об учреждении Банка.
7.2. Ни при каких обстоятельствах ресурсы счета не могут быть израсходованы или использованы для покрытия убытков или исполнения обязательств, вытекающих из операций или иной деятельности Банка, на которые ресурсы счета первоначально не были одобрены или не предназначались.
7.3. Ни при каких обстоятельствах обычные основные ресурсы Банка или ресурсы его специальных фондов не могут быть израсходованы или использованы для покрытия убытков или исполнения обязательств, вытекающих из операций или иной деятельности Банка, на которые ресурсы первоначально использовались или предназначались.
III – Управление
Статья 8
Принятие решений об использовании ресурсов счета
8.1. ЕБРР должен направлять задания Правительству на утверждение по форме, приведенной в приложении 2. Задания утверждаются или отклоняются Правительством в течение 30 календарных дней с момента представления заданий Банком.
8.2. В случае возникновения обстоятельств, в значительной мере затрагивающих выполнение утвержденного задания, его содержание и/или смету, ЕБРР обязан незамедлительно известить Правительство о возникновении таких обстоятельств, а Стороны должны обсудить принятие требуемых мер в свете вновь возникших обстоятельств.

8.3. Шот ресурстарымен қаржыландыруға ұсынылған және бекітілген кез келген тапсырма ЕҚДБ желісі бойынша оның акционерлерінің Арнаулы қорының (бұдан әрі – ААҚ) қаражатымен көрсетілген тапсырманы орындау мақсатына шот ресурстарынан бөлінетін сомаға сәйкес келетін үлестерде қоса қаржыландырылуға (бұдан әрі – ААҚ желісі бойынша қоса қаржыландыру) тиіс.
8.4. Осы баптың 8.3-тармағының ережелеріне қарамастан, ААҚ желісі бойынша қоса қаржыландыру ЕҚДБ Директорлар кеңесінің шешімімен бекіту көзделетін ЕҚДБ-ның қолданыстағы ішкі қағидаларына сәйкес ЕҚДБ шешімімен бекітілуге тиіс. Егер ААҚ желісі бойынша қоса қаржыландыруды қандай да бір тапсырмаға қатысты Банк бекітпесе, Тараптар осындай тапсырмаға қатысты қабылдануы қажет тиісті шараларды талқылаулары тиіс.
9-бап
Шотты басқару
9.1. ЕҚДБ осы Келісімнің ережелеріне сәйкес шоттың басқарушысы және билік етушісі ретінде танылуға міндеттенеді. ЕҚДБ өз функцияларын ынтымақтастық қорларының кез келген басқа қаражатын басқару және оларға билік ету кезінде қандай адалдықпен және мұқияттылықпен орындаса, осы Келісім шеңберіндегі өз функцияларын да солай орындауға міндеттенеді.
9.2. ЕҚДБ шотты тиімді басқару үшін өзі қажетті немесе орынды деп табатын, осы Келісімге қайшы келмейтін ішкі қағидаларды қабылдай алады.
9.3. ЕҚДБ үшінші тарапқа төлеген осы ресурстардың қандай да бір сомасын ол заңсыз пайдаланған немесе заңсыз пайдалануға жататындай пайдаланған жағдайда ЕҚДБ өзінің қолданыстағы директивалық құжаттары мен қағидаларының негізінде өзіне осы соманы өтеу туралы сот талап-арызын қозғауға құқылы. Оған осылайша өтелген ресурстардың кез келген сомасы шот кредитіне аударуға және осы Келісімнің 5-бабында көзделген мақсаттар үшін пайдалануға жатады. Қозғалған талап-арызға байланысты шығыстар шот қаражатымен төленуге жатады. Шотта көрсетілген шығыстарды төлеу үшін қаражат жетіспеген жағдайда ЕҚДБ Үкіметпен қаражатты өтеу туралы сот өндірісін бастау немесе жалғастыру туралы консультация жүргізуге және осыған байланысты келтірілген шығыстарды Үкіметтің дербес төлейтіндігіне растау алуға тиіс.
10-бап
Әкімшілік алым
ЕҚДБ-ның шотты басқаруға және оған билік етуге арналған шығындарды жабуға ынтымақтастық қаражаты сомасынан 2 % (екі пайыз) мөлшерінде әкімшілік алымды өз пайдасына шегеруге және ұстауға құқығы бар. Банк ынтымақтастық қаражатын толық немесе ішінара сомада алғаннан кейін олардан әкімшілік алым шегеріледі.
IV - Шот бойынша операцияларды жүргізу

8.3. Любое задание, предложенное и утвержденное для финансирования ресурсами счета, подлежит софинансированию по линии ЕБРР средствами его специального фонда акционеров (далее – СФА) в долях, соответствующих сумме, выделяемой из ресурсов счета на цели выполнения указанного задания (далее – софинансирование по линии СФА).
8.4. Невзирая на положения пункта 8.3. настоящей статьи софинансирование по линии СФА подлежит утверждению решением ЕБРР в соответствии с действующими в ЕБРР внутренними правилами, которыми может предусматриваться его утверждение решением Совета директоров ЕБРР. В случае, если софинансирование по линии СФА не будет утверждено Банком в отношении того или иного задания, Стороны должны обсудить соответствующие меры, которые должны быть приняты в отношении такого задания.
Статья 9
Управление счетом
9.1. ЕБРР обязуется выступать в качестве управляющего и распорядителя счета в соответствии с положениями настоящего Соглашения. ЕБРР обязуется выполнять свои функции в рамках настоящего Соглашения также добросовестно и тщательно, как оно это делает при управлении и распоряжении любыми другими средствами фондов сотрудничества.
9.2. ЕБРР может принимать не противоречащие настоящему Соглашению внутренние правила, которые он сочтет необходимыми или целесообразными для эффективного управления счетом.
9.3. В случае неправомерного использования или инкриминируемого неправомерного использования какой-либо суммы данных ресурсов третьей стороной, которую ЕБРР ей уплатил, ЕБРР на основании действующих у него директивных документов и правил вправе возбудить судебный иск о возмещении ему этой суммы. Любая сумма возмещенных ему таким образом ресурсов подлежит зачислению в кредит счета и использованию для целей, предусмотренных в статье 5 настоящего Соглашения. Расходы в связи с возбужденным иском подлежат оплате средствами счета. В случае нехватки средств на счете для оплаты указанных расходов ЕБРР должен проконсультироваться с Правительством по вопросу о начале или продолжении судопроизводства о возмещении средств и получить подтверждение, что понесенные в этой связи расходы будут оплачены Правительством самостоятельно.
Статья 10
Административный сбор
ЕБРР имеет право вычитать и удерживать в свою пользу административный сбор в размере 2 % (два процента) от суммы средств сотрудничества для покрытия издержек на управление и распоряжение счетом. Административный сбор вычитается из средств сотрудничества после их получения Банком в полной или частичной сумме.
IV - Ведение операций по счету

11-бап
Сатып алулар
Тараптар өзгеше туралы келіспесе, осы Келісім бойынша кез келген тапсырманы орындау үшін қажетті және шот ресурстарынан қаржыландырылатын тауарларды, қызметтер көрсетуді және/немесе жұмыстарды сатып алу, сондай-ақ шот ресурстарын басқаруға және/немесе оларға билік етуге байланысты ЕҚДБ мен үшінші тараптар арасында жасалған және шот ресурстарынан қаржыландырылатын қандай да бір келісімнің қандай да бір ережелеріне әкімшілік ету және/немесе оларды мәжбүрлеп орындату ЕҚДБ-да қолданыстағы қағидаттар мен қағидаларға сәйкес, оның ішінде, атап айтқанда ЕҚДБ-ның тауарлар мен қызмет көрсетулерді сатып алу қағидаттары мен қағидаларына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
12-бап
Банк шоты
ЕҚДБ «Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЕҚДБ-ның техникалық ынтымақтастық шоты» деген атаумен оқшауландырылған және пайыздық кіріс әкелетін, еурода банк шотын (бұдан әрі – банк шоты) ашуға және жүргізуге міндеттенеді, ол туралы Үкімет 6.3-тармақта көзделген төлем тапсырмасымен хабардар етіледі және Үкімет оған осы Келісімнің 3-бабына сәйкес ЕҚДБ-ға берілген қаражатты ЕҚДБ-ға аударатын болады.
13-бап
Инвестициялар және валюта айырбастау
13.1. Банк банк шотындағы пайдаланылмаған ресурстарды инвестициялай және қайта инвестициялай алады. Ресурстарды инвестициялаудан алынған кіріс банк шотына есепке жатқызылады және осы Келісімге сәйкес пайдалану үшін қолжетімді болады.
13.2. Банк банк шотындағы ресурстарды, егер бұл оларды осы Келісімге сәйкес пайдалануға ықпал ететін болса, басқа валюталарға еркін айырбастай алады және Банк Үкімет алдында жоғарыда аталғанға байланысты валюталық операциялар салдарынан туындаған кез келген шығасылар үшін жауап бермейді.
14-бап
Бухгалтерлік есеп және аудит
Банк шот ресурстарына қатысты жеке құжаттама және есептілік жүргізуге және Банктің әрбір қаржы жылының (1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығы) аяғында Банктің тәуелсіз аудиторларының мұндай есептілік пен құжаттамаға аудит жүргізуін қамтамасыз етуге міндеттенеді.
15-бап
Қызметтің көрнекі болуы
ЕҚДБ шот ресурстары есебінен қаржыландырылатын қызметпен жұртшылықты таныстыруды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
16-бап
Есептілікке қойылатын талаптар
16.1. ЕҚДБ Үкіметке ЕҚДБ-ның сыртқы аудиторлары тексерген қаржылық есептіліктің көшірмесін ЕҚДБ-ның қаржы жылы аяқталған кезден бастап алты ай (6 ай) мерзімде ұсынуға міндеттенеді.
16.2. Банк Үкіметке 1 қаңтар – 31 наурыз, 1 сәуір – 30 маусым, 1 шілде – 30 қыркүйек және 1 қазан – 31 желтоқсан аралығындағы уақыт кезеңдері үшін осы Келісімге 3-қосымшада келтірілген нысан бойынша шот ресурстарының пайдаланылу барысы туралы тоқсандық есептерді тиісінше тоқсандық есептік кезең аяқталған күннен бастап екі ай (2 ай) мерзімде ұсынуға міндеттенеді. Бағдарламаны іске асыру барысы туралы есептерде мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
a) тапсырмалардың сипаттамасы;
b) тәуекелдер, тұжырымдар мен ұсынымдар;
c) тапсырмаларды іске асыру шеңберінде аяқталмаған және аяқталған жұмыстар тізімі;
d) шот ресурстарының қаржылық жай-күйі.

Статья 11
Закупки
Если иное не согласовано Сторонами, закупка товаров, услуг и/или работ, необходимых для выполнения любого задания по настоящему Соглашению и финансируемая ресурсами счета, а также администрирование и/или принудительное исполнение какого-либо положения какого-либо соглашения, заключенного между ЕБРР и третьими сторонами в связи с управлением и/или распоряжением ресурсами счета и финансируемого ресурсами счета, должна осуществляться в соответствии с действующими в ЕБРР принципами и правилами, в том числе, в частности, в соответствии с принципами и правилами закупок товаров и услуг ЕБРР.
Статья 12
Банковский счет
ЕБРР обязуется открыть и вести обособленный и приносящий процентный доход банковский счет (далее – банковский счет) в евро под названием «Счет технического сотрудничества Правительства Республики Казахстан и ЕБРР», о котором Правительство будет в установленном порядке уведомлено платежным поручением, предусмотренным в пункте 6.3. и на который оно будет перечислять ЕБРР средства предоставленные ЕБРР в соответствии со статьей 3 настоящего Соглашения.
Статья 13
Инвестиции и обмен валюты
13.1. Банк может инвестировать и реинвестировать неиспользованные ресурсы на банковском счете. Доход, полученный от инвестиций ресурсов будет зачисляться на банковский счет и будет доступен для использования в соответствии с настоящим Соглашением.
13.2. Банк может свободно конвертировать ресурсы на банковском счете в другие валюты, если это будет способствовать их использованию в соответствии с настоящим Соглашением, и Банк не несет ответственности перед Правительством за любые потери, возникшие в результате валютных операций в связи с вышеизложенным.
Статья 14
Бухгалтерский учет и аудит
Банк обязуется вести отдельную документацию и отчетность в отношении ресурсов счета и обеспечивать в конце каждого финансового года Банка (с 1 января по 31 декабря) аудит такой отчетности и документации независимыми аудиторами Банка.
Статья 15
Наглядность деятельности
ЕБРР обязуется обеспечить ознакомление общественности с деятельностью, финансируемой за счет ресурсов счета.
Статья 16
Требования к отчетности
16.1. ЕБРР обязуется представлять Правительству копию финансовой отчетности, проверенной внешними аудиторами ЕБРР, в шестимесячный срок (6 месяцев) с момента окончания финансового года ЕБРР.
16.2. Банк обязуется представлять Правительству квартальные отчеты о ходе использования ресурсов счета по форме, приведенной в приложении 3 к настоящему Соглашению, за периоды времени с 1 января по 31 марта, с 1 апреля по 30 июня, с 1 июля по 30 сентября и с 1 октября по 31 декабря соответственно, в двухмесячный (2 месяца) срок с даты окончания квартального отчетного периода. Отчеты о ходе реализации Программы должны содержать следующую информацию:
a) описание заданий;
b) риски, выводы и рекомендации;
c) список незавершенных и завершенных работ в рамках реализации заданий;
d) финансовое состояние ресурсов счета.

16.3. Шот ресурстарынан қаржыландырылған әрбір тапсырма аяқталғаннан кейін ЕҚДБ Үкіметке тапсырмалардың орындалу нәтижелері сипатталған қорытынды есепті ұсынуға тиіс.
16.4. Барлық тапсырмалар орындалғаннан кейін Үкіметке олардың аяқталуы туралы егжей-тегжейлі қорытынды есеп ұсынылуға тиіс.
17-бап
Жауапкершілік
ЕҚДБ осы Келісімнің ережелеріне сәйкес Үкімет алдында шотты басқару мен оған билік етуден және шот ресурстарын пайдаланудан басқа ешқандай жауапкершілік көтермейді және оның алдында өзге міндеттемелері жоқ.
18-бап
Келісім және оған қосымшалар
Осы Келісімге мынадай Қосымшалар қоса беріледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады:
1-қосымша. Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЕҚДБ арасындағы Техникалық ынтымақтастық бағдарламасы;
2-қосымша. Үкіметтің ТЫ іс-шараларын бекіту нысаны;
3-қосымша. Тоқсандық есептілік нысаны.
Осы Келісім мен оған қосымшалардың мәтіндерінде айырмашылықтар немесе қайшылықтар болған жағдайда, осы Келісім мәтінінің басым күші болады.
V – Күшіне енуі және қолданысын тоқтатуы
19-бап
Күшіне енуі
Осы Келісім Тараптар оған қол қойған кезден бастап күшіне енеді.
20-бап
Қолданысын тоқтатуы
20.1. Осы Келісім, егер 20.2-бапты орындау жағдайында оның қолданысы Тараптардың өзара келісімі бойынша тоқтатылмаса немесе егер Тараптардың бірі басқа Тарапқа оны бұзу күніне дейін 6 (алты) ай бұрын оны бұзу туралы жазбаша нысанда хабарламаса, шот ресурстарын толық пайдаланған сәтке дейін қолданыста болады.
20.2. Осы баптың 20.1-тармағына сәйкес осы Келісімнің қолданысы тоқтатылғаннан кейін мына ережелер қолданылады:
а) ЕҚДБ шот ресурстарын тиісінше өткізу, консервациялау мен сақтау, осы ресурстар жатқызылуы мүмкін тікелей немесе шартты міндеттемелерді өтеу үшін қажетті қызметті қоспағанда, аталған ресурстарды пайдалануға байланысты барлық қызметті дереу тоқтатуға міндетті;
b) осы Келісім қолданысының тоқтатылуы осы Келісімді орындау үшін ЕҚДБ мен үшінші тараптар арасында жасалып қойған келісімдерді қозғамайды және ЕҚДБ-ның осындай келісімдерді толығымен орындағанға дейін оларды орындау үшін қажетті қаражатты шоттан бұдан әрі де алуға құқығы бар;
c) егер Тараптар өзгеше туралы келіспесе, барлық ақшалай міндеттемелер орындалғаннан немесе оларды орындауға қаражат бөлінгеннен кейін (оның ішінде Банкке тиесілі әкімшілік алымды төлегеннен кейін) Банк шотындағы қаражаттың қалдығы Үкіметке қайтарылуға тиіс. Қаражатты қайтару Үкімет осы Келісім бойынша ЕҚДБ-ның қанағаттандырылмаған барлық қалған талаптарын қанағаттандырғаннан кейін жүзеге асырылады;

16.3. После завершения каждого задания, профинансированного ресурсами счета, ЕБРР должен представлять Правительству итоговый отчет с описанием результатов выполнения задания.
16.4. После выполнения всех заданий Правительству должен быть представлен подробный итоговый отчет об их завершении.
Статья 17
Ответственность
ЕБРР не несет никакой ответственности перед Правительством и не имеет перед ним иных обязательств, кроме управления и распоряжения счетом, и использования ресурсов счета, в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Статья 18
Соглашение и приложения к нему
К настоящему Соглашению прилагаются и являются его неотъемлемой частью следующие приложения:
приложение 1. Программа технического сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и ЕБРР;
приложение 2. форма утверждения мероприятий ТС Правительством;
приложение 3. форма квартальной отчетности.
В случае расхождений или противоречий в текстах настоящего Соглашения и приложений к нему преимущественную силу имеет текст настоящего Соглашения.
V – Вступление в силу и прекращение действия
Статья 19
Вступление в силу
Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания Сторонами.
Статья 20
Прекращение действия
20.1. Настоящее Соглашение остается в силе до момента полного использования ресурсов счета за исключением случаев когда, при условии исполнения статьи 20.2, Соглашение расторгнуто по соглашению Сторон или любой из Сторон посредством письменного уведомления другой Стороны не менее чем за 6 (шесть) месяцев до даты расторжения.
20.2. После прекращения действия настоящего Соглашения в соответствии с пунктом 20.1. настоящей статьи применяются следующие положения:
а) ЕБРР обязан немедленно прекратить всякую деятельность, связанную с использованием ресурсов счета, за исключением деятельности, необходимой для надлежащей реализации, консервации и сохранения указанных ресурсов, погашения прямых или условных обязательств, под которые могут подпадать эти ресурсы;
b) прекращение действия настоящего Соглашения не затрагивает исполнение соглашений, уже заключенных между ЕБРР и третьими сторонами во исполнение настоящего Соглашения, и ЕБРР имеет право и далее снимать со счета средства, необходимые для выполнения таких соглашений, до полного их исполнения;
c) если иное не согласовано Сторонами, после исполнения или выделения средств на исполнение всех денежных обязательств (в том числе после уплаты причитающегося Банку административного сбора) остаток средств на банковском счете должен быть возвращен Правительству. Возврат средств осуществляется после удовлетворения Правительством всех остававшихся неудовлетворенными требований ЕБРР по настоящему Соглашению;

d) осы баптың 20.2-тармағында көзделгенді қоспағанда, осы Келісім бойынша Тараптардың барлық құқықтары мен міндеттемелері Үкіметке осы баптың 20.2-тармағының с) тармақшасында көрсетілген сомаларды қайтарғанға және осы Келісімнің 16-бабына сәйкес есептеме ұсыну жөніндегі міндеттемелер орындалғанға дейін қолданыста болады, одан кейін осы Келісімнің қолданысы тоқтатылады.
20.3. Осы Келісімнің 1722 және 24-баптары осы Келісімнің қолданысы тоқтатылғаннан кейін 20-баптың 20.1 және 20.2-тармақтарының ережелері үшін залалсыз қолданылуын жалғастыра береді.
VI – Қорытынды ережелер
21-бап
Өзгерістер енгізу
Осы Келісімге өзгерістер енгізу Тараптардың өзара келісуі бойынша жазбаша нысанда жүзеге асырылады.
22-бап
Дауларды шешу
Тараптар осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге немесе қолдануға байланысты туындайтын даулы мәселелерді консультациялар және келіссөздер арқылы шешеді.
23-бап
Тараптардың өкілдері және ақпарат алмасу
Осы Бағдарламаға қатысты Тараптар арасындағы үйлестіру мақсаттары үшін, сондай-ақ осы Келісім шеңберінде туындайтын барлық басқа да мәселелер бойынша Үкіметтің уәкілетті органы Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) болып табылады. Министрліктің осы Келісімді іске асыру жөніндегі функциялары өзгерген немесе басқа органға берілген жағдайда Үкімет Банкке тиісті хабарлама жібереді.
Осы Келісімге сәйкес Тараптардың бірі жіберетін немесе жөнелтетін кез келген хабарламалар мен хаттар жазбаша нысанда жасалып, мына мекенжайларға және факс нөмірлеріне жіберілуге тиіс (егер Тараптардың бірі жазбаша нысанда өзге байланыс деректерін хабарламаса):
Қазақстан Республикасының Үкіметі:
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі:
010000 Қазақстан, Орынбор көшесі, 8 «Министрліктер үйі»,
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрінің назарына
Телефон: + 7 (7172) 74-38-01
факс: + 7 (7172) 74-38-24
ЕҚДБ:
European Bank for Reconstruction and Development
One Exchange Square
London EC2A 2JN
Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі
Донорлық қоса қаржыландыру департаменті директорының назарына
Телефон: +44 20 7338 6536
Факс: +44 20 7338 6538
24-бап
Артықшылықтар мен иммунитеттер
Осы Келісім ережелерінің ешқайсысы да ЕҚДБ құру туралы келісіммен, халықаралық конвенциялармен немесе қолданылатын құқыққа сәйкес, Банкке, Банктің тапсырмаларын орындаушы оның басқарушыларына, директорына, орынбасарларына, Банк лауазымды тұлғалары мен қызметшілеріне, сондай-ақ сарапшыларына берілген иммунитеттерден, артықшылықтардан және/немесе алып қоюлардан нақты білдірілген немесе көзделетін бас тарту немесе басқаша өзгеріс ретінде түсіндірілмеуі тиіс.
ОСЫНЫҢ КУӘСІ РЕТІНДЕ Банк пен Үкімет тиісінше уәкілеттік берілген өз өкілдерінің атынан әрекет ете отырып, осы Келісімге әрқайсысы қазақ, ағылшын және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада қол қойды әрі барлық мәтіндердің күші бірдей. Үш тілдегі нұсқалар арасында алшақтықтар немесе қайшылықтар туындаған жағдайда, Келісімнің ағылшын тіліндегі мәтінінің күші басым болады.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Еуропа Қайта құру
және Даму Банкі
үшін
Келісімге
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЕҚДБ арасындағы
Техникалық ынтымақтастық
бағдарламасы
Бұл бағдарлама төменде аталған секторлардың бәсекеге қабілеттілігін және тиімділігін арттыру сияқты ортақ мақсатқа қол жеткізуге жәрдемдесуге, сондай-ақ реттеу жүйесін, шығыстардың өтемділігі мен ашықтық көрсеткіштерін жақсарту, нарықтық қағидаттарды енгізуге жәрдемдесу, салалық практиканың озық нормаларын насихаттау, Қазақстан экономикасын жаңғыртуға және әртараптандыруға ықпал ететін жеке меншік секторының рөлін күшейту арқылы шетелдік және отандық инвесторлар үшін оларды тартымды етуге арналған.
Бағдарламаның мазмұнында көлік пен логистиканы, коммуналдық шаруашылықты, электр энергетикасын, телекоммуникацияларды қоса алғанда, инфрақұрылым сияқты экономика секторларында, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен ЕҚДБ екі Тарап үшін стратегиялық тұрғыдан басым деп санайтын және ЕҚДБ мен олар тартатын консультанттардың талап етілетін бейіндегі жұмыс тәжірибесі мен біліктілігі бар басқа да секторлардағы қызмет көрініс тапты.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігін (бұдан әрі – Министрлік) осы Келісім шеңберінде туындауы мүмкін барлық мәселелер бойынша ақпарат алмасу, сондай-ақ осы бағдарламаны орындау процестерін үйлестіру, ашылған Шоттың жұмыс істеуін осы жұмыстың барысы мен оның нәтижелерін қадағалау жөніндегі уәкілетті орган ретінде тағайындауға міндеттенеді.
Осы бағдарлама шеңберінде ЕҚДБ қызметкерлері және/немесе консультанттары ұсынған реформалар мен ұсынымдар бағдарын ілгерілету және іске асыру үшін жауаптыларды Қазақстан Республикасының техникалық және консультациялық көмек көрсетудің тиісті жобаларының орындалуына жетекшілік ететін мемлекеттік органдары тағайындайды.
Министрлік осы бағдарламаға сәйкес ұсынылған экономикалық реформаларды, әсіресе қандай да бір техникалық көмек жобасын бірден бірнеше мемлекеттік органдар орындаған кезде үйлестіру және ілгерілету үшін мүмкіндіктері бар тәуелсіз және объективті өкілетті орган ретінде әрекет етеді.
Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары төменде көрсетілген салаларға бағытталады.
Көлік
Инфрақұрылымға инвестициялар салу елдің экономикалық дамуын қамтамасыз ету мүдделері үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің басым қызметтерінің бірі болып қалуда.
Көлік саласындағы басты міндеттерге мыналар жатады:

d) за исключением предусмотренного в пункте 20.2. настоящей статьи все права и обязательства Сторон по настоящему Соглашению остаются в силе до возвращения Правительству сумм, указанных в подпункте с) пункта 20.2. настоящей статьи и исполнения обязательств по представлению отчетности в соответствии со статьей 16 настоящего Соглашения, после чего настоящее Соглашение прекращает действие.
20.3. Без ущерба для положений пунктов 20.1 и 20.2 статьи 20, статей 1722 и 24 настоящего Соглашения продолжают действовать после прекращения действия настоящего Соглашения.
VI – Заключительные положения
Статья 21
Внесение изменений
Внесение изменений в настоящее Соглашение осуществляется по взаимному согласию Сторон, в письменной форме.
Статья 22
Разрешение споров
Стороны разрешают спорные вопросы, возникающие в связи с толкованием или применением положений настоящего Соглашения путем консультаций и переговоров.
Статья 23
Представители Сторон и обмен информацией
Уполномоченным органом Правительства для целей координации между Сторонами в отношении данной Программы, а также по всем другим вопросам, возникающим в рамках настоящего Соглашения является Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан  (далее – Министерство). В случае изменения или передачи функций Министерства по реализации настоящего Соглашения другому органу Правительство направит Банку соответствующее уведомление.
Любые уведомления и сообщения, направляемые или посылаемые одной из Сторон в соответствии с настоящим Соглашением, должны составляться в письменной форме, направляться на следующие адреса и следующие номера факсов (если одна из Сторон не сообщит иные контактные данные в письменной форме):
Правительство Республики Казахстан:
Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан:
010000, Казахстан, ул. Орынбор, 8 «Дом министерств»,
Вниманию Министра экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
Телефон: + 7 (7172) 74-38-01
факс: + 7 (7172) 74-38-24
ЕБРР:
European Bank for Reconstruction and Development
One Exchange Square
London EC2A 2JN
Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии
Вниманию Директора Департамента Донорского Софинансирования
Телефон: +44 20 7338 6536
Факс: +44 20 7338 6538
Статья 24
Привилегии и иммунитеты
Ни одно из положений настоящего Соглашения не должно толковаться как конкретно выражающее или подразумевающее отказ от, или как иное изменение, иммунитетов, привилегий и/или изъятий, предоставленных в соответствии с Соглашением об учреждении ЕБРР, международными конвенциями или применимым правом Банку, его управляющим, директору, заместителям, должностным лицам и служащим Банка, а также экспертам, выполняющим поручения Банка.
В УДОСТОВЕРЕНИЕ ЧЕГО Банк и Правительство, действуя в лице своих должным образом уполномоченных на то представителей, подписали настоящее Соглашение в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, английском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае возникновения расхождений или противоречий между тремя языковыми версиями, текст Соглашения на английском языке имеет преимущественную силу.
За
Правительство
Республики Казахстан
За
Европейский Банк
Реконструкции и Развития
Приложение 1
к Соглашению
Программа технического сотрудничества между
Правительством Республики Казахстан и ЕБРР
Данная программа предназначена содействовать достижению общей цели повышения конкурентоспособности и эффективности перечисленных ниже секторов, а также сделать их привлекательными для иностранных и отечественных инвесторов путем улучшения системы регулирования, показателей окупаемости расходов и прозрачности, содействия во внедрении рыночных принципов, пропаганды передовых норм отраслевой практики, усиления роли частного сектора, который способствует модернизации и диверсификации экономики Казахстана.
В содержании программы нашла свое отражение деятельность в таких секторах экономики, как инфраструктура, включая транспорт и логистику, коммунальное хозяйство, электроэнергетика, телекоммуникации, а также иные сектора, которые Правительство Республики Казахстан и ЕБРР считают стратегически приоритетными для обеих Сторон и в которых ЕБРР и привлекаемые им консультанты располагают опытом работы и квалификацией требуемого профиля.
Правительство Республики Казахстан обязуется назначить Министерство экономики и бюджетного планирования (далее – Министерство) уполномоченным органом по обмену информацией по всем вопросам, которые могут возникнуть в рамках данного Соглашения, а также по координации процессов выполнения данной программы, функционирования учрежденного счета и надзора за ходом и результатами этой работы.
Ответственными за продвижение и реализацию курса реформ и рекомендаций, предложенных в рамках данной программы сотрудниками и/или консультантами ЕБРР, будут назначены государственные органы Республики Казахстан, курирующие выполнение соответствующих проектов технической и консультационной помощи.
Министерство будет выступать в качестве независимого и объективного полномочного органа, располагающего возможностями для координации и продвижения экономических реформ, предложенных согласно данной программе, особенно в тех случаях, когда тот или иной проект технической помощи выполняется сразу несколькими государственными органами.
Основные направления реализации программы будут сосредоточены в указанных ниже областях.
Транспорт
Инвестиции в инфраструктуру остаются одним из приоритетов в деятельности Правительства Республики Казахстан в интересах обеспечения экономического развития страны.
К числу главных задач в транспортной сфере относятся:

1) Батыс Еуропа – Батыс Қытай халықаралық көлік дәлізін қоса алғанда, автожол секторын жаңғырту;
2) темір жолдардың өткізу қабілетін арттыру мақсатында темір жол секторы мен жылжымалы құрамды жаңғырту;
3) басты көлік трассаларында логистика орталықтары мен қойма үй-жайларын салу;
4) порттар мен әуежайлар инфрақұрылымын жаңғырту.
Бірлескен техникалық ынтымақтастық (ТЫ) бағдарламасын іске асыру арқылы Тараптар көлік секторында нақты субсекторлық сипатқа ие және толық емес тізбесі төменде қысқаша көрсетілген әртүрлі міндеттерді шешетін болады.
Автожол секторы
Капиталды көп қажетсінетін инфрақұрылымды, әсіресе автожол секторын қаржыландыруға Қазақстан Республикасының Үкіметі мүмкіндігінше жеке меншік капиталды тартуды жоспарлауда; автожол ведомстволары қызметінің тиімділігі мен нәтижелілігін арттыру, олардың институционалдық әлеуетін жоғарылату тағы бір маңызды жағы болып табылады. Осылайша, ТЫ іске асыру:
1) автожол ведомстволарының институционалдық әлеуетін жоғарылатуға байланысты әртүрлі мәселелерді шешуге;
2) мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті құруға бағытталатын болады.
Темір жол секторы
Темір жол секторындағы реформалар процесі жүк тасымалдарын коммерциялық рельстерге көшіруді, темір жол инфрақұрылымына тең қолжетімділікті ашу және әлеуметтік жүктемесі бар жолаушылар тасымалдарына шарттар жасасу жүйесін мүмкіндігінше енгізу арқылы бәсекелестік қағидаттарын енгізуді көздейді. Жүргізіліп отырған реформалардың негізгі элементтері осы секторды реттеу жүйесін реформалау, онда тәуелсіз реттеушіні құру болып табылады. Осылайша, ТЫ іске асыру:
1) бар кемшіліктерді анықтауға және темір жол секторын реттейтін мемлекеттік ведомстволардың институционалдық әлеуетін арттыруға;
2) тариф белгілеу әдіснамаларына ерекше көңіл бөле отырып, оның нормативтік құқықтық базасын жетілдіруге;
3) энергия тиімділігінің жай-күйіне және техникалық-экономикалық негіздемелерге аудиттер дайындауға;
4) сатып алу жүйесін жетілдіруге;
5) корпоративтік басқару нормаларын жоғарылатуға;
6) техникалық-экономикалық негіздемелерді дайындауды қоса алғанда, жобалар дайындауға және олардың сараптамасына;
7) акцияларды бастапқы ашық орналастыру мен мемлекеттік темір жол компанияларын жекешелендіруді жүргізуге;
8) екі Тарап та қажетті деп санайтын өзге де іс-шараларды жүргізуге бағытталады.
Инфрақұрылымға, оның ішінде логистикалық орталықтарға, порттар мен әуежайларға басқа да инвестициялар
ТЫ іске асыру техникалық-экономикалық негіздемелер, оның ішінде порт және әуежай инфрақұрылымын пайдалануға жеке меншік секторын тарту мәселелерінде қолдау көрсетуді көздейтін жобаларды дайындауды қоса алғанда, жобалар дайындауға және олардың сараптамасына бағытталуы мүмкін.
Осы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде Тараптар көлік секторында:
автожол секторында қаржылық тұрғыдан табысты кем дегенде МЖМӘ құруға;
автожол инфрақұрылымын одан әрі дамытуға, жай-күйі жақсы деп танылған жолдардың санын ұлғайтуға;
автожол басқармаларының қызметінде көбірек тәуелсіздікке және түпкі нәтижесінде автомобиль трассаларының жалпыұлттық желісін басқаратын тәуелсіз автожол ведомствосын құруға;
жаңа өнім мен жаңа қызмет көрсетулердің, оның ішінде темір жол көлігінің энергия тиімділігін арттыруға байланыстыларының пайда болуына;
темір жол көлігін дамыту мақсаттарына арналған инвестициялар көлемін ұлғайтуға;
темір жол көлігін реттейтін ашық және тәуелсіз жұмыс істейтін орган құруға;
Қазақстан аумағында және жеке меншік секторында да көлік жобаларының, оның ішінде порттардың, әуежайлардың санын арттыруға қол жеткізуге ұмтылатын болады.
Телекоммуникациялар
Қазіргі уақытта Қазақстан ел өңірлерінде, сондай-ақ басты
қалалар – Астана мен Алматыда заманауи ақпараттық-коммуникациялық жүйелерді қолдану қажеттігін терең сезініп отыр.
Телекоммуникация секторындағы басты мақсаттар мен инвестициялық қажеттіліктер қатарына мыналар жатады:

1) модернизация автодорожного сектора, включая международный транзитный коридор Западная Европа – Западный Китай;
2) модернизация железнодорожного сектора и подвижного состава в целях повышения пропускной способности железных дорог;
3) строительство центров логистики и складских помещений на главных транспортных трассах;
4) модернизация инфраструктуры портов и аэропортов.
Путем реализации совместной программы технического сотрудничества (ТС) Стороны будут решать различные задачи, которые в транспортном секторе носят конкретно субсекторальный характер и неполный перечень которых приведен ниже в кратком виде.
Автодорожный сектор
К финансированию капиталоемкой инфраструктуры, особенно в автодорожном секторе, Правительство Республики Казахстан планирует по мере возможности привлекать частный капитал; еще одним важным моментом является повышение эффективности и результативности деятельности автодорожных ведомств, наращивание их институционального потенциала. Таким образом, реализация ТС будет нацелена на:
1) решение различных вопросов, связанных с наращиванием институционального потенциала автодорожных ведомств;
2) создание государственно-частных партнерств.
Железнодорожный сектор
Процесс реформ в железнодорожном секторе предусматривает перевод грузовых перевозок на коммерческие рельсы, внедрение принципов конкуренции путем открытия равного доступа к железнодорожной инфраструктуре и введения по мере возможности системы заключения договоров на пассажирские перевозки с социальной нагрузкой. Ключевыми элементами проводимых реформ являются реформирование системы регулирования данного сектора, создание в нем независимого регулятора. Таким образом реализация ТС будет нацелена на:
1) выявление имеющихся недостатков и наращивание институционального потенциала государственных ведомств, регулирующих железнодорожный сектор;
2) совершенствование его нормативно-правовой базы с уделением особого внимания методологиям тарифообразования;
3) подготовку аудитов состояния энергоэффективности и технико-экономических обоснований;
4) совершенствование закупочной системы;
5) повышение норм корпоративного управления;
6) подготовку и экспертизу проектов, включая подготовку технико-экономических обоснований;
7) проведение первичных открытых размещений акций и приватизацию государственных железнодорожных компаний;
8) проведение прочих мероприятий, которые обе Стороны считают необходимыми.
Другие инвестиции в инфраструктуру, в том числе в логистические центры, порты и аэропорты.
Реализация ТС может быть нацелена на подготовку и экспертизу проектов, включая подготовку технико-экономических обоснований, в том числе и тех из них, которые предусматривают оказание поддержки в вопросах привлечения частного сектора к эксплуатации портовой и аэропортовой инфраструктуры.
В результате выполнения данной программы Стороны рассчитывают в транспортном секторе добиться следующего:
успешного в финансовом плане создания как минимум одного ГЧП в автодорожном секторе;
дальнейшего развития автодорожной инфраструктуры, увеличения числа дорог, признанных находящимися «в хорошем состоянии»;
большей независимости в деятельности автодорожных управлений и в конечном итоге создания независимого автодорожного ведомства по управлению общенациональной сетью автомобильных трасс;
появления новой продукции и новых услуг, в том числе связанных с повышением энергоэффективности железнодорожного транспорта;
увеличения объемов инвестиций на цели развития железнодорожного транспорта;
появления прозрачно и независимо действующего органа регулирования железнодорожного транспорта;
увеличения числа транспортных проектов на территории Казахстана, в том числе портов, аэропортов и в частном секторе.
Телекоммуникации
В настоящее время Казахстан все острее ощущает необходимость в применении современных информационно-коммуникационных систем в регионах страны, а также в ее главных городах – Астане и Алматы.
К числу главных целей и инвестиционных потребностей в телекоммуникационном секторе относятся следующие:

1) стационарлық (тіркелген) және кең жолақты ұялы байланыстың өңірлік жүйелері сияқты өңірлерде нашар дамыған инфрақұрылымды қаржыландыру;
2) ашық қолжетімділік деректері орталықтарының жоғары сапалы инфрақұрылымын қаржыландыру;
3) қолданыстағы инфрақұрылымға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және техникалық жаңғырту жөніндегі жұмыстарды қаржыландыру;
4) жаңа телекоммуникациялық технологиялар мен байланыс қызметтерін қаржыландыру.
Тараптар бірлескен техникалық ынтымақтастық бағдарламасын (ТЫ) іске асыру арқылы одан әрі ырықтандыру, бәсекені арттыру және жеке меншіктің қатысуын жандандыру, телекоммуникация секторына шетелдік инвестициялар тарту міндеттерін шешетін болады. Телекоммуникация секторында ТЫ іске асыру:
1) телекоммуникациялар секторында өтпелі процесс міндеттеріне талдау жасауға;
2) бар кемшіліктерді анықтауға және секторды реттеу мәселелерімен айналысатын мемлекеттік ведомстволардың институционалдық әлеуетін арттыруға;
3) тариф белгілеу әдіснамаларына және монополист-операторлардың желілерге қол жеткізу қағидаларына ерекше көңіл бөле отырып, секторды реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіруге;
4) нарықтық конъюнктураға зерттеулер жүргізуге және осы мақсаттар үшін таңдап алынған телекоммуникациялық компаниялар және/немесе жобалар үшін даму стратегияларын әзірлеуге;
5) мемлекеттік телекоммуникация компанияларында қолданылатын сатып алу жүйелерін жетілдіруге;
6) телекоммуникациялық компаниялардағы корпоративтік басқарудың стандарттарын арттыруға;
7) техникалық-экономикалық негіздемелер дайындауды қоса алғанда, жобалар дайындауға және олардың сараптамасына;
8) акцияларды бастапқы ашық орналастыруға;
9) Қазақстан Республикасы арқылы телекоммуникациялық ағымдар транзитін дамыту мүмкіндігін анықтау мәніне зерттеу жүргізу;
10) екі Тарап та қажетті деп санайтын өзге де іс-шараларды жүргізуге бағытталады.
Осы бағдарламаны орындау нәтижесінде Тараптар телекоммуникациялар секторында:
тұтынушылар үшін интернет желісіне қол жетімділіктің сипаттамасын жақсартуға;
осы секторға капитал салу көлемдерін өсіруге;
телекоммуникациялық инфрақұрылымды, әсіресе өңірлерде және ауылдық жерлерде одан әрі дамытуға;
телекоммуникациялық қызметтер көрсету нарығының ауқымын кеңейтуге, телекоммуникациялық қызметтер көрсетудің қамту көрсеткіштерін, әсіресе кең жолақты байланысты ұлғайтуға;
өнім мен көрсетілетін жаңа қызметтердің түрлерін шығаруға;
халық үшін әмбебап және заманауи байланыс қызметтеріне қолжетімділікті қамтамасыз етуге;
байланыс саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіруге қол жеткізуге ұмтылатын болады.
Электр энергетикасы

1) финансирование плохо развитой в регионах инфраструктуры, как то региональных систем стационарной (фиксированной) и сотовой широкополосной связи;
2) финансирование высококачественной инфраструктуры центров данных открытого доступа;
3) финансирование работ по техническому обслуживанию, ремонту и технической модернизации действующей инфраструктуры;
4) финансирование новых телекоммуникационных технологий и услуг связи.
Путем реализации совместной программы технического содействия (ТС) Стороны будут решать задачи дальнейшей либерализации, усиления конкуренции и активизации участия частного сектора, привлечения в телекоммуникационный сектор иностранных инвестиций. Реализация ТС в телекоммуникационном секторе будет нацелена на:
1) проведение анализа задач переходного процесса в секторе телекоммуникаций;
2) выявление недостатков и наращивание институционального потенциала государственных ведомств, занимающихся вопросами регулирования сектора;
3) совершенствование нормативно-правовой базы регулирования сектора с уделением особого внимания методологиям тарифообразования и правилам доступа операторов-монополистов к сетям;
4) проведение исследований рыночной конъюнктуры и разработку стратегий развития для отобранных для этой цели телекоммуникационных компаний и/или проектов;
5) совершенствование закупочных систем, действующих в государственных телекоммуникационных компаниях;
6) повышение стандартов корпоративного управления в телекоммуникационных компаниях;
7) подготовку и экспертизу проектов, включая подготовку технико-экономических обоснований;
8) проведение первичных открытых размещений акций;
9) проведение исследования на предмет выявления возможностей развития транзита телекоммуникационных потоков через Республику Казахстан;
10) проведение прочих мероприятий, которые обе Стороны считают необходимыми.
В результате выполнения данной программы Стороны рассчитывают добиться в секторе телекоммуникаций следующего:
улучшения характеристик доступа к сети интернет для потребителей;
роста объемов капиталовложений в этот сектор;
дальнейшего развития телекоммуникационной инфраструктуры, особенно в регионах и сельской местности;
расширения масштабов рынка телекоммуникационных услуг, увеличения показателей проникновения телекоммуникационных услуг, особенно широкополосной связи;
выпуска и оказания новых видов продукции и услуг;
обеспечения доступности для населения универсальных и современных услуг связи;
совершенствования нормативно-правовой базы в области связи.
Электроэнергетика

Қазақстанның электр энергетикасы мен энергия жүйелері секторындағы қызмет стратегиясы Қазақстан Республикасының Үкіметі қол қойған Электр энергетикасын орнықты дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарында (ЭОДІЖ, 2008 жыл) мазмұндалған негіз қалаушы қағидаттарды қолдану арқылы онда қайта құруларды жүргізуден тұрады. Аталған жоспарда институционалдық құрылымдарды дамыту, салалық реформа жүргізу, ЕҚДБ-ның жобаларды қаржыландыруға қатысуын негізге ала отырып, алдыңғы қатарлы практика нормаларын қабылдау мәселелері, сондай-ақ электр энергетикасы саласын реттейтін толығымен тәуелсіз және мемлекеттік емес орган құру, электр энергиясына тарифтерді біртіндеп ырықтандыру, теңгерімдеу және баға белгілеу тетіктерін енгізу мәселелері атап өтілген ЕҚДБ, «KEGOC» АҚ мен Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі қол қойған Өзара түсіністік туралы үш жақты меморандумның (Өзара түсіністік туралы меморандум, 2011 жыл) мазмұны көрсетілген.
Энергетика саласындағы өңірлік теңгерімсіздіктерді жоюда және ел үшін электр энергиясына деген тұрақты тапшылықты еңсеруде көмек көрсету бойынша жедел шаралар қабылдаумен қатар ЕҚДБ инвестициялық стратегиясын таңдап алу тәртібімен іске асырумен айналысатын және қаржы ресурстарын ЭОДІЖ және өзара түсіністік туралы меморандум талаптарына сай келетін жобаларды орындау мақсаттарына бағыттайтын болады, сондай-ақ елдің жобаларды іріктеудің төменде келтірілген басты критерийлерін сақтау арқылы төмен көміртекті экономика рельстеріне өтуіне жәрдемдесетін болады:
1) бүгінгі күнгі ең үздік технологияларды (BAT технологияларын) қолдану;
2) ілеспе газды пайдалану, алау етіп жағатын газ көлемдерін азайту, бүгінгі күні осы секторда қолданыстағы стандарттарда көзделген деңгейлерден жоғары газбен жұмыс істейтін электр станцияларының тиімділігін арттыру;
3) жұмыс істеп тұрған электростанцияларды реконструкциялау немесе жаңа электростанцияларды салу арқылы электрмен жабдықтау тиімділігі мен сенімділігі (үздіксіздігі) көрсеткіштерінің едәуір өсуін қамтамасыз ету;
4) коммерциялық және техникалық шығындарды төмендету, электр энергияларын беру желілерінің және электр энергиясы мен газды тарату тораптарының жұмыс істеу тиімділігін арттыру;
5) жаңартылатын энергетиканы дамытуға, атап айтқанда шағын ГЭС пен жел электр станцияларын салуға қолдау көрсету.
Негізгі міндет ЕҚДБ ТЫ желісі бойынша алдыңғы іс-шараларға енгізген жалпы сипаттағы ұсынымдарды орындау, сондай-ақ білім мен халықаралық практиканың озық нормаларын пайдалану болуға тиіс. ТЫ желісі бойынша басты сипаттағы қосымша іс-шараларды жүргізу мүмкіндіктерін өзара түсіністік туралы үш жақты меморандумда көрсетілген нақты аудандарға ғана қатысты қарастыру қажет.
ТЫ желісі бойынша басты іс-шаралар қатарына жобаларды дайындауды, сараптамасын және орындауды; жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін дайындауды, нарықтық конъюнктураны зерттеулерді, экоәлеуметтік және жобалармен байланысты өзге де зерттеулерді жүргізуді; ҚЕХС-ға көшуді; бастапқы ашық акцияларды орналастыруға (IPO) дайындауды; сатып алу қағидаларын жетілдіруді (ЕҚДБ-да қолданыстағы сатып алуды жүргізу қағидаларын сақтауды) және қазіргі және болашақ қарыз алушылар үшін мамандандырылған тренингтер өткізуді жатқызу керек.
Муниципалдық және экологиялық инфрақұрылым (МЭИ)
Өтпелі кезеңді ілгерілету тұрғысынан ЕҚДБ-ның ТКШ инфрақұрылымы саласындағы басты мақсаты инвестициялардың көмегімен коммерциялық қағидаттар негізінде және сенімді жұмыс істейтін әрі нарыққа бағдарланған институционалдық-нормативтік реттеу базасы жағдайында тәуелсіз жүзеге асырылатын, жақсы ұйымдастырылған және қаржылық жағынан тұрақты өндірістік қызметті жолға қою арқылы ТКШ қызмет көрсетулерінің тиімділігі мен сапасын арттыруға жәрдем көрсетуден тұрады. ЕҚДБ-ның өтпелі процеске әсер етуінің басты факторлары қоршаған орта мен әлеуметтік саланы орталықсыздандыру, коммерцияландыру, энергия тиімділігін, жай-күйін жақсарту болып табылады.
Қазіргі таңда Қазақстанның МЭИ мына салалардан тұрады: су құбыры-кәріз шаруашылығы (СКШ), қалалық көлік, жол қозғалысын басқару, қатты қалдықтарды жинау мен қайта өңдеу, орталықтандырылғын жылумен жабдықтау. Осы қызметтің негізгі буыны техникалық көмек көрсету желісі бойынша өтеусіз қаражаттың ірі сомаларын (гранттарды) жобаларды дайындау және орындау, әлеуетті ұлғайту, институционалдық құрылымдар құру мақсаттарына тарту болып табылады.
Тараптар Бірлескен техникалық ынтымақтастық бағдарламасын (ТЫ) іске асыру арқылы жеке меншік секторын одан әрі коммерцияландыру, бәсекені күшейту және оның қатысуын белсендіру, практикада ТКШ саласында МЖМӘ құру схемаларының арқасында шетелдік инвестицияларды тарту міндеттерін шешетін болады. Жоспарланып отырған ТЫ іске асыру мынадай басты салаларда:
басқаларымен қатар МЖӘ құру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына және халықаралық озық практикаға сәйкес техникалық-экономикалық негіздемелерді, келісімдер мен тендерлік құжаттама дайындауды қоса алғанда муниципалдық инфрақұрылым саласында МЖМӘ құру жобаларын дайындауға;
басқаларымен қатар муниципалдық қызметтер көрсетуге ұзақ мерзімді тарифтер белгілеуді қоса алғанда, ТКШ муниципалдық инфрақұрылымына қатысты МЖӘ саласын құқықтық реттеудің ұлттық режимін жетілдіруге;
озық практика нормаларын қолдану негізінде осы секторды жаңғырту стратегияларын әзірлеуге (мысалы, қатты қалдықтарды жинау және жою саласында);
муниципалдық құрылымдар мен компанияларға озық халықаралық стандарттарды қолдану негізінде қаржыландырудың банктік қағидаларына сай келетін және коммерциялық тұрғыдан рентабельді жобаларды дайындауға және жобаларды іске асыруда қолдау көрсетуге;
екі Тарап та қажетті деп санайтын өзге де іс-шараларды жүргізуде қызметті жүзеге асыруға бағытталатын болады.
Осы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде Тараптар:
Қазақстан аумағында МЭИ саласындағы банктік қаржыландыру талаптарына сай келетін жобалар санын ұлғайтуға;
ТКШ секторына жеке меншік секторды тартуға;
МЭИ саласына инвестициялар көлемдерін арттыруға;
МЭИ коммерциялық рентабельділігін қамтамасыз ету мүддесінде нормативтік құқықтық базаны одан әрі дамытуға;
ТКШ жұмысының сапасын арттыруға;
экология және әлеуметтік қорғау стандарттарын арттыруға;
сенімді жұмыс істейтін және нарыққа бағдарланған институционалдық-нормативтік реттеу базасын құруға ұмтылатын болады.
Энергия тиімділігі және климаттың өзгеруі (ЭТКӨ)
Мәселенің тарихы және міндеттер

Стратегия деятельности в секторе электроэнергетики и энергосистем Казахстана заключается в проведении в нем преобразований путем применения основополагающих принципов, изложенных в плане мероприятий по устойчивому развитию электроэнергетики (ПМУРЭ, 2008 год), подписанном Правительством Республики Казахстан. В указанном плане отражены вопросы развития институциональных структур, проведения отраслевой реформы, принятия передовых норм практики в качестве основы участия ЕБРР в финансировании проектов, а также содержание трехстороннего меморандума о взаимопонимании, подписанного ЕБРР, АО «KEGOC» и Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан (Меморандум о взаимопонимании, 2011 год), в котором подчеркиваются вопросы создания полностью независимого и негосударственного органа регулирования отрасли электроэнергетики, постепенной либерализации тарифов на электроэнергию, введения механизмов балансирования и ценообразования.
Параллельно с активным принятием мер по оказанию помощи в устранении региональных дисбалансов в области энергетики и преодолении хронического для страны дефицита электроэнергии ЕБРР будет в выборочном порядке заниматься реализацией его инвестиционной стратегии и направлять финансовые ресурсы на цели выполнения проектов, отвечающих требованиям ПМУРЭ и Меморандума о взаимопонимании, а также оказывать содействие стране в переходе на рельсы низкоуглеродной экономики путем соблюдения приведенных ниже главных критериев отбора проектов:
1) применение лучших из имеющихся на сегодня технологий (технологий BAT);
2) использование попутного газа, уменьшение объемов сжигаемого в факелах газа, повышение эффективности работающих на газе электростанций сверх уровней, предусмотренных действующими сегодня стандартами в этом секторе;
3) обеспечение значительного прироста показателей эффективности и надежности (бесперебойности) электроснабжения путем реконструкции существующих или строительства новых электростанций;
4) снижение коммерческих и технических потерь, повышение эффективности работы линий передач и сетей распределения электроэнергии и газа;
5) оказание поддержки в развитии возобновляемой энергетики, а именно в строительстве миниГЭС и ветровых электростанций.
Главная задача должна заключаться в выполнении рекомендаций общего характера, включенных ЕБРР в предыдущие мероприятия по линии ТС, а также в использовании знаний и передовых норм международной практики. Возможности проведения дополнительных мероприятий генерального характера по линии ТС следует рассматривать только применительно к указанным в трехстороннем меморандуме о взаимопонимании конкретным районам.
В число главных мероприятий по линии ТС следует включить, в частности, подготовку, экспертизу и выполнение проектов; подготовку технико-экономических обоснований проектов, проведение исследований рыночной конъюнктуры, экосоциальных и иных связанных с проектами исследований; переход на МСФО; подготовку к проведению первичных открытых размещений акций (IPO); совершенствование правил производства закупок (соблюдение действующих в ЕБРР правил производства закупок) и проведение специализированных тренингов для нынешних и будущих заемщиков.
Муниципальная и экологическая инфраструктура (МЭИ)
В плане продвижения переходного процесса главная цель ЕБРР в области инфраструктуры ЖКХ заключается в оказании содействия в повышении эффективности и качества услуг ЖКХ с помощью инвестиций, налаживания независимо осуществляемой, хорошо организованной и финансово стабильной производственной деятельности на основе коммерческих принципов и в условиях надежно функционирующей и ориентированной на рынок институционально-нормативной базы регулирования. Краеугольными факторами воздействия ЕБРР на переходный процесс являются децентрализация, коммерциализация, энергоэффективность, улучшение состояния окружающей среды и социальной сферы.
МЭИ Казахстана в настоящее время состоит из следующих областей: водопроводно-канализационное хозяйство (ВКХ), городской транспорт, управление дорожным движением, сбор и переработка твердых отходов, централизованное теплоснабжение. Центральным звеном этой деятельности является привлечение по линии технического содействия крупных сумм безвозмездных средств (грантов) на цели подготовки и выполнения проектов, наращивания потенциала, создания институциональных структур.
Путем реализации совместной программы технического содействия (ТС) Стороны будут решать задачи дальнейшей коммерциализации, усиления конкуренции и активизации участия частного сектора, привлечения иностранных инвестиций благодаря реализуемым на практике схемам создания ГЧП в сфере ЖКХ. Планируемая реализация ТС будет нацелена на осуществление деятельности в следующих главных областях:
подготовка проектов создания ГЧП в области муниципальной инфраструктуры, включая среди прочего подготовку технико-экономических обоснований, соглашений и тендерной документации о создании ГЧП в соответствии с законодательством Республики Казахстан и лучшей международной практикой;
совершенствование национального режима правового регулирования сферы ГЧП применительно к муниципальной инфраструктуре ЖКХ, включая среди прочего установление долговременных тарифов на муниципальные услуги;
разработка стратегий модернизации данного сектора на базе применения передовых норм практики (например, в области сбора и удаления твердых отходов);
оказание поддержки муниципальным образованиям и компаниям в подготовке отвечающих банковским правилам финансирования и коммерчески рентабельных проектов на базе применения передовых международных стандартов и реализации проектов;
проведение прочих мероприятий, которые обе Стороны считают необходимыми.
В результате выполнения данной программы Стороны рассчитывают добиться следующего:
увеличения числа отвечающих требованиям банковского финансирования проектов в области МЭИ на территории Казахстана;
вовлечения частного сектора в сектор ЖКХ;
роста объемов инвестиций в сферу МЭИ;
дальнейшего развития нормативно-правовой базы в интересах обеспечения коммерческой рентабельности МЭИ;
повышения качества работы ЖКХ;
повышения стандартов экологии и социальной защиты;
создания надежно функционирующей и ориентированной на рынок институционально-нормативной базы.
Энергоэффективность и изменение климата (ЭЭИК)
История вопроса и задачи

Қазақстан экономикасы энергияны қажетсінудің жоғары деңгейімен сипатталады. Бастапқы энергия көздері ұсыныстарының ЖІӨ-ге бөлінген жалпы көлемі сатып алу қабілеті паритетіне түзетумен бірге Қытайдың энергия сыйымдылығы көрсеткіштерінен 2 еседен аса, Ресейдің энергия сыйымдылығы деңгейінен жоғары және ЕО-25 елдері тобының орташа көрсеткіштерінен 3 есеге артық.
Әсіресе өнеркәсіптегі энергия сыйымдылығы деңгейлері жоғары. Қазақстан өнеркәсібінің энергия сыйымдылығы көрсеткіштері ЕО елдерінің осындай көрсеткіштерінен 5 есеге артық. Әлемдік нарықтарда энергия көздеріне деген бағаның өсуі жағдайында елдің бәсекеге қабілеттілігі тұрғысынан бұл едәуір алаңдаушылық туғызып отыр.
Қоғамдық мақсаттағы ғимараттардың (мысалы, мектептердің, ауруханалардың) және қалалық тұрғын үй қорының едәуір үлесі тиімсіз жұмыс істейтін энергиямен жабдықтау жүйелерімен жабдықталған және ауқымды реконструкциялауды талап етеді.
Энергия тиімділігі көрсеткіштерін арттыру және оның салдары ретінде энергия қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ өңірлік теңгерімсіздікті жою үшін электр энергетикасы мен энергия жүйелері секторына, жеке меншік кәсіпорындарға, өнеркәсіптік объектілерге, коммуналдық шаруашылыққа, тұрғын үй ғимараттарына ірі қаражат салуды талап етеді.
Өңірлік стандарттармен салыстырғанда электр энергетикасы мен энергия жүйелері секторын реформалау, осы секторды коммерцияландыру/оған жеке меншік секторды тарту қадамдардағы айтарлықтай нәтижелерге қарамастан, олардың қазіргі жағдайдағы нормативтік базасы мен тариф белгілеу әдіснамасы одан әрі күшейту мен өзгертуді талап етеді, ол энергия тиімділігі, инвестициялар тарту үшін мүмкіндіктерді кеңейту саласында нәтижелі саясатты жүргізу үшін негіз қалауға мүмкіндік береді.
Уақтылы қабылданатын шаралардың болмауы жағдайында Қазақстандағы бүгінгі күні қалыптасқан жағдай елдің өсуі мен экономикалық әртараптандыру процестерін тежейтін болады деген қауіп бар.
Техникалық көмек көрсету салалары
Бірлескен техникалық ынтымақтастық бағдарламасын іске асыру арқылы Тараптар энергия тиімділігі саласын құқықтық реттеу режимін одан әрі жетілдіру міндеттерін шешетін болады. Қазіргі таңда ЕҚДБ энергия тиімділігі саласын реттеу нормаларын одан әрі жақсарту мақсатында қазірдің өзінде Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі сияқты министрліктермен және ведомстволармен тікелей жұмыс істеуде, бірақ бұл тұрғыда жүргізіліп жатқан жұмысқа анағұрлым нақты сипат беру талап етіледі. ТЫ іске асыру төменде келтірілген міндеттерді шешуге бағытталатын болады.

Экономика Казахстана характеризуется высокими уровнями энергоемкости. Общий объем предложения первичных энергоносителей, деленный на ВВП с поправкой на паритет покупательной способности, более чем в 2 раза превышает показатели энергоемкости Китая, выше уровней энергоемкости России и в 3 раза выше средних показателей группы стран ЕС-25.
Особенно высоки уровни энергоемкости в промышленности. Показатели энергоемкости казахстанской промышленности превышают аналогичные показатели стран ЕС в 5 раз. В условиях роста цен на энергоносители на мировых рынках это вызывает серьезную тревогу по поводу конкурентоспособности страны.
Значительная доля зданий общественного назначения (например, школ, больниц) и городского жилищного фонда оборудована неэффективно действующими системами энергоснабжения и требует масштабной реконструкции.
Для повышения показателей энергоэффективности и как следствие этого обеспечения энергобезопасности, а также для устранения региональных дисбалансов требуется вложить крупные средства в сектор электроэнергетики и энергосистем, частные предприятия, промышленные объекты, коммунальное хозяйство, жилые здания.
Несмотря на значительные – в сопоставлении с региональными стандартами – результаты, достигнутые на путях реформирования сектора электроэнергетики и энергосистем, коммерциализации этого сектора/привлечения в него частного сектора, нормативная база и методологии тарифообразования в их нынешнем состоянии нуждаются в дальнейшем укреплении и изменении, что позволит заложить основу для проведения результативной политики в области энергоэффективности, расширения возможностей для привлечения инвестиций.
В условиях отсутствия своевременно принимаемых мер существует опасность того, что сложившееся сегодня в Казахстане положение будет тормозить процессы роста и экономической диверсификации страны.
Области оказания технической помощи
Путем реализации совместной программы технического содействия Стороны будут решать задачи дальнейшего совершенствования режима правового регулирования сферы энергоэффективности. В настоящее время ЕБРР уже напрямую работает с такими министерствами и ведомствами, как Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан, в целях дальнейшего улучшения норм регулирования сферы энергоэффективности, но проводимой в этом отношении работе требуется придать более конкретный характер. Реализация ТС будет нацелена на решение перечисленных ниже задач.

1. Энергия тиімділігі саласындағы нормативтік құқықтық базаны өнеркәсіпке екпін жасай отырып жетілдіру. Бұл жерде іс-шаралар негізінен нақты секторларға (өнеркәсіпке, муниципалдық білім беруге, халыққа) бағытталған экономикалық құралдарды (дотацияларды алып тастау, қаржылық-салықтық ынталандыруды қолдану, төмен мөлшерлемелермен гранттар мен кредиттер беру, энергия тиімділігі көрсеткіштерін арттыруға бюджет қаражатымен көмектесу) әзірлеуге; нормативтік ережелер мен стандарттарды: құрылыс нормалары мен қағидаларын (ҚНмҚ), энергия сыйымдылығы деңгейлерін төмендету проблемасын шешуде жаңа көзқарасты ынталандыру үшін т.б. әзірлеу стандарттарын нарықтық конъюнктурада ауытқуларға әкеп соғатын жекелеген бұйымдардың ерекшелігін емес, ол энергия тұтынудың ең аз нормаларын сақтауға екпін жасай отырып тұрмыстық электр аспаптары мен жабдықтарын және дайындауға; ақпарат ұсынуға, техникалық көмек көрсетуге және таңбалауды орналастыруға (энергияны артығымен жұмсаумен күрес, кадрлар даярлау, ақпараттық-түсіндіру іс-шараларын жүргізу, энергия тиімділігі көрсеткіштерін мемлекеттік бақылау, тұрмыстық электр аспаптары мен жабдықтарын таңбалау, энергия аудиттерін жүргізу, энергияның тұтынуына бақылау жүйелерін енгізу мәселелерінде техникалық көмек көрсету); энергия тиімділігінің институционалдық негіздеріне жұмылдырылатын болады. Бұл салада институционалдық функцияларды орындау кадрлармен қамтамасыз етілген, қажетті ресурстармен жарақтандырылған және тиісті бейіндегі министрлікте құрылған мамандандырылған органға тапсырылуға тиіс. Қоршаған ортаны қорғау және/немесе энергия тиімділігі мәселелері бойынша, мысалы, ірі өнеркәсіптік компаниялармен ерікті негізде келісімдер жасасу.
2. Жаңартылатын энергетика саласының нормативтік-құқықтық базасын қалыптастыру. Жаңартылатын энергетикаға инвестициялар үшін қолайлы нормативтік орта қалыптастыруға қолдау жасау мақсатында ЕҚДБ мемлекеттік ведомстволармен (электр энергиясын желіге беруге ынталандыру тарифтерін енгізу мәселелері бойынша) диалог жүргізуді өзіне мақсат етіп қояды. Қолданыстағы және жаңадан әзірленетін бағдарламалар шеңберінде әрекет ете отырып, ол жаңартылатын энергия көздерін игеру жөніндегі шағын және орта жобаларды іске асыруға көмек ретінде инвестициялық қаржыландыру тетігін құруға кіріседі.
3. Муниципалдық инфрақұрылым. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау желілерінің энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру мақсатында ЕҚДБ инвестициялық бағдарлама әзірледі. Алайда, оның орындалуы тариф белгілеу жүйелерін реформалауға және жылу есептеу құралдарын орнатуға негізделген, бұл осы секторда оған жеке меншік капиталды тартуға ықпал ететін оң өзгерістер болуы үшін қажет. Өйткені қазіргі уақытта бұл сектор, онда компанияларға бүкіл жылдық цикл барысында ақша қаражатының тұрақты айналымын қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейтін кеңестік жұмыс әдістерін қолданудың салдарынан инвестициялардың жетіспеушілігінен зардап шегуде, жоспарланып отырған техникалық көмек осы секторда қазіргі таңдағы қолданылатын өндірістік процестерді өзгерту жөніндегі шараларды әзірлеуге және ұсынуға бағытталатын болады, ол Жол картасын және жылу есептеу құралдарын орнату жөніндегі іс-шаралар жоспарларын жасаумен ілесетін болады.
ЕҚДБ осы салада халықаралық практиканың озық нормаларын енгізу мәселелері бойынша консультациялар нысанында техникалық көмек көрсетеді. Одан басқа, энергия үнемдейтін жабдық пен материалдарды жобалай, орната, қаржыландыра алатын жеке меншік энергиясервистік компанияларды (ЭСК) қаржыландырумен айналыса алады, сондай-ақ оларды пайдаланудағы, әсіресе қоғамдық мақсаттағы ғимараттарда пайдаланудағы тиімділігінің ең аз көрсеткіштеріне кепілдік бере алады. Осы жеке меншік ЭСК қызметтер көрсету нарығы қалыптасқанға дейін ЕҚДБ оларды мемлекеттің қатысуымен қоса қаржыландыруы арқылы ЭСК құру келешегін зерттеумен айналысады әрі Украинада табысты жұмыс істеп жатқан УкрЭСК моделі негізге алынатын болады.

1. Совершенствование нормативно-правовой базы в области энергоэффективности с упором на промышленность. Мероприятия здесь будут сосредоточены главным образом на разработке экономического инструментария (отмена дотаций, применение финансово-налоговых стимулов, выдача грантов и кредитов под низкие ставки, оказание помощи бюджетными средствами в повышении показателей энергоэффективности), адресуемого конкретным секторам (промышленности, муниципальным образованиям, населению); на подготовке нормативных положений и стандартов: строительных норм и правил (СНиП), стандартов изготовления бытовых электроприборов и оборудования и т.д. с упором на соблюдение минимальных норм энергопотребления, а не спецификаций отдельных изделий, что вызывает перекосы в рыночной конъюнктуре, с тем чтобы стимулировать новаторский подход к решению проблемы снижения уровней энергоемкости; на предоставлении информации, технической помощи и размещении маркировки (борьба с расточительным расходованием энергии, подготовка кадров, проведение информационно-разъяснительных мероприятий, государственный контроль за показателями энергоэффективности, маркировка бытовых электроприборов и оборудования, проведение энергоаудитов, оказание технической помощи в вопросах внедрения систем контроля за энергопотреблением); на институциональных аспектах энергоэффективности. В этой области выполнение институциональных функций должно быть поручено специализированному органу, укомплектованному требуемыми кадрами, оснащенному необходимыми ресурсами и созданному в министерстве соответствующего профиля. Заключение на добровольной основе соглашений по вопросам охраны окружающей среды и/или энергоэффективности, например, с крупными промышленными компаниями.
2. Формирование нормативно-правовой базы отрасли возобновляемой энергетики. Политический диалог ЕБРР будет сосредоточен на поддержке формирования нормативно-правовой базы, которая будет благоприятно способствовать инвестициям в возобновляемую энергетику (вопросы введения стимулирующих тарифов на поставку электроэнергии в сеть). Действуя в рамках уже существующих и вновь разрабатываемых программ, он приступит к созданию механизма инвестиционного финансирования в качестве подспорья в реализации малых и средних проектов по освоению источников возобновляемой энергии.
3. Муниципальная инфраструктура. В целях финансирования мероприятий по повышению энергоэффективности сетей централизованного теплоснабжения ЕБРР разработал инвестиционную программу. Ее выполнение, однако, обусловлено реформированием систем тарифообразования и установлением счетчиков тепла, чтобы в данном секторе могли произойти позитивные перемены, способствующие привлечению в него частного капитала. Поскольку в настоящее время данный сектор страдает от недостатка инвестиций из-за применения в нем советских методов работы, не дающих возможности компаниям обеспечить себе стабильный оборот денежных средств на протяжении всего годового цикла, планируемая техническая помощь будет нацелена на разработку и предложение мер по изменению применяемых в этом секторе сегодня производственных процессов. Она будет сопровождаться составлением дорожной карты и планов мероприятий по установке счетчиков тепла.
ЕБРР оказывает техническую помощь в форме консультаций по вопросам внедрения в этой области передовых норм международной практики. Кроме того, он может заняться финансированием частных энергосервисных компаний (ЭСК), которые могут проектировать, устанавливать, финансировать энергосберегающие оборудование и материалы, а также гарантировать минимальные показатели их эффективности в эксплуатации, особенно в зданиях общественного назначения. До становления рынка услуг этих частных ЭСК ЕБРР займется изучением перспектив создания государственных ЭСК с участием государства в их софинансировании, причем за основу будет взята успешно функционирующая в Украине модель УкрЭСК.

4. Ілеспе газ және көмір метаны өзекті маңызы бар парниктік газдар болып табылады, ал оларды пайдалану тиімділігі орнықты энергетика және онымен байланысты көміртекті қаржыландыру саласындағы жалпы күн тәртібінің маңызды элементі болып саналады. ЕҚДБ Қазақстан билігімен, өндіруші салалар кәсіпорындарымен және өзге де мүдделі тараптармен диалогты жалғастыруға ниеттеніп отыр.
5. Қазақстанда шығарындылар саудасының ішкі жүйесінің ЕСТВ-мен байланысы. Осы жобаны іске асыру Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне елде жұмыс істейтін көміртекті квоталарды сату жүйесін ЕО-да жұмыс істейтін шығарындыларды сату жүйесімен байланыстыруға мүмкіндік береді.
Агроөнеркәсіптік кешен
Қазақстанға елдің бүкіл аумағында осы сектордың инфрақұрылымын жақсарту, шығарылатын өнім номенклатурасын әртараптандыру, еңбек өнімділігін және сапа көрсеткіштерін арттыру арқылы ауыл шаруашылығы және азық-түлік шығару саласында өз әлеуетін одан әрі арттыруға тура келеді.
Агроөнеркәсіп секторындағы басты мақсаттар мен инвестициялық қажеттіліктер қатарына:
1) агрохимиялық өнім, ауылшаруашылық шикізатын қайта өңдеу өнімдерінің қазіргі заманғы өндіру, орау материалдары және бөлшек сауда кәсіпорындары сияқты өндірістік-өткізу тізбегінің барлық сегменттеріне инвестициялар тарту;
2) бастапқы ауыл шаруашылығы өнімін сататын, ашық жұмыс істейтін ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілер мен фирмаларға таңдап алу тәртібімен қолдау көрсету;
3) ауыл шаруашылығы техникасын сатып алу негізінде шығындар бөлігін өтеу үшін инфрақұрылымдық жобаларға инвестициялар көмегімен агроөнеркәсіптік қызметті нығайтуға бағытталған бастамаларды іске асыруға жәрдемдесу (мысалы, астық терминалдарын, логистикалық және дистрибьютерлік орталықтар, электр энергиясын өндіруге арналған биомассаны кәдеге жаратушылар, бірлесіп пайдаланылатын су тазарту құрылғылары сияқты ортақ пайдаланылатын қойма үй-жайларын немесе табиғат қорғау объектілерін салу) жатады.
Тараптар бірлескен техникалық ынтымақтастық бағдарламасын (ТЫ) іске асыру арқылы бәсекені күшейтуге, осы секторға жеке меншік капиталды тартуға, сектор қызметінің стандарттарын арттыруға ұмтылатын болады. Агроөнеркәсіп секторында ТЫ іске асыру:
1) сектордағы өтпелі процесс міндеттеріне талдау жасауға;
2) нарықтық конъюнктураға талдамалық зерттеулерді жүргізуге және осы мақсаттар үшін таңдап алынған агроөнеркәсіптік компаниялар және/немесе жобалар үшін даму стратегияларын әзірлеуге;
3) агроөнеркәсіп кешені компанияларын корпоративтік басқару стандарттарын көтеруге;
4) техникалық-экономикалық негіздемелер дайындауды қоса алғанда, жобалар дайындауға және олардың сараптамасына;

4. Попутный газ и угольный метан являются имеющими актуальное значение парниковыми газами, а эффективность их использования считается важным элементом общей повестки дня в области устойчивой энергетики и связанного с ней углеродного финансирования. ЕБРР настроен на продолжение диалога с властями Казахстана, предприятиями добывающих отраслей и иными заинтересованными сторонами.
5. Увязка внутренней системы торговли выбросами в Казахстане с ЕСТВ. Реализация данного проекта позволит Министерству охраны окружающей среды Республики Казахстан увязать действующую в стране систему торговли углеродными квотами с системой торговли выбросами, действующей в ЕС.
Агропромышленный комплекс
Казахстану требуется и далее наращивать свой потенциал в областях сельского хозяйства и производства продовольствия путем улучшения инфраструктуры этого сектора на всей территории страны, диверсификации номенклатуры выпускаемой продукции, повышения производительности труда и показателей качества.
К числу главных целей и инвестиционных потребностей в агропромышленном секторе относятся:
1) инвестиции во все сегменты производственно-сбытовой цепочки, такие как агрохимическая продукция, современное производство продуктов переработки сельскохозяйственного сырья, упаковочные материалы и предприятия розничной торговли;
2) оказание в выборочном порядке поддержки прозрачно работающим сельхозтоваропроизводителям и фирмам, торгующим первичной сельскохозяйственной продукцией;
3) содействие в реализации инициатив, направленных на укрепление агропромышленной деятельности с помощью инвестиций в инфраструктурные проекты (например, строительство зерновых терминалов, логистических и дистрибьюторских центров, складских помещений или природоохранных объектов совместного пользования, таких как утилизаторы биомассы для производства электроэнергии, совместно эксплуатируемые водоочистные сооружения и т.д.).
Путем реализации совместной программы технического сотрудничества (ТС) Стороны будут добиваться усиления конкуренции, привлечения в этот сектор частного капитала, повышения стандартов деятельности сектора. Реализация ТС в агропромышленном секторе будет нацелена на:
1) проведение анализа задач переходного процесса в секторе;
2) проведение аналитических исследований рыночной конъюнктуры и разработку стратегий развития агропромышленных компаний и/или проектов;
3) повышение стандартов корпоративного управления компаний агропромышленного комплекса;
4) подготовку и экспертизу проектов, включая подготовку технико-экономических обоснований;

5) екі Тарап та қажет деп санайтын өзге де іс-шараларды жүргізуге бағытталатын болады.
Осы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде Тараптар агроөнеркәсіптік секторда (оның ішінде, азық-түлік өнімін өндіру және бөлшек сауда кәсіпорындарында):
Қазақстанда іске асырылатын жобалардың санын арттыруға;
капитал салу көлемдерін көтеруге;
астық, жеміс және көкөніс, сондай-ақ ауылшаруашылық шикізатын қайта өңдеу өнімдері өндірісінің инфрақұрылымын одан әрі дамытуға;
жаңа өнім түрлерін шығаруға;
шығарылатын өнім сапасы стандарттарын арттыруға қол жеткізуге ұмтылатын болады.
Қаржы секторы
ЕҚДБ-ның қаржы секторындағы қызмет стратегиясы орнықты қызмет ететін қаржылық модельді енгізуге, оның ішінде мемлекеттің банк жүйесіне қатысу ауқымын қысқарту, шетел валюталарында көтерме қор жинауға шамадан тыс тәуелді болуды және депозиттік базаның әлі де сақталып отырған тарлығын еңсеру, хеджирлендірілмеген қарыз алушыларды валюталық кредиттеу практикасынан және жекелеген секторлардың кредиттік қоржындарда, әсіресе оларда жылжымайтын мүлік үлесінің шамадан тыс шоғырлануынан бас тарту, тәуекел-менеджмент жүйелеріндегі кемшіліктерді жою, корпоративтік басқару және ашықтықты қамтамасыз ету арқылы енгізуге бағытталған. Банк секторы бұдан әрі де ЕҚДБ қаражатын ШОК-ты дамыту, энергия тиімділігін арттыру, климаттың өзгеруімен күрес салаларындағы жобаларды қаржыландыру мақсаттарына бағыттаудың басты арнасы болып қала бермек. Қазақстанның банк жүйесінің осы функцияны орнықты орындауына мүмкіндігі болуы үшін ЕҚДБ елде теңгемен жұмыс істейтін нарықтарды және капитал нарықтарын құру процестеріне осы мақсаттарда зейнетақы қорларымен өзара іс-қимыл жасай отырып, осыған банктік емес қаржылық делдал-ұйымдарды тартуды жандандыра отырып, макро- және микродеңгейлерде техникалық көмек (жобаларға қоса берумен) беру арқылы институционалдық әлеуетті арттыра отырып жәрдемдесу мен қолдау көрсетуді де өзіне мақсат етіп қояды. Атап айтқанда, ЕҚДБ кредит қаражатын тарту көздеріне қосымша тәуекел капиталының жеткілікті қорларын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстанда дамып келе жатқан тікелей жеке меншік инвестициялар секторына бұдан әрі де қолдау көрсететін болады. Мұнан басқа, ЕҚДБ микроқаржыландыру ұйымдарына одан әрі де көмек көрсететін болады.
Басты стратегиялық басымдықтар қатарына 1-ші және 2-ші деңгейлі капиталы бар серіктес-банктерге қолдау көрсету, жедел кредиттеу және сауда кредиті желілерін ашу, қайта құрылымдаудан өткен жүйе құраушы банктерге жеке меншік қарым-қатынастарын қалпына келтіруге көмек көрсетуді қоса алғанда, олармен жұмыс жүргізу, ұлттық капитал нарықтарын дамытуға жәрдемдесу және зейнетақымен қамсыздандыру жүйесін реформалауға көмектесу арқылы қаржы секторын қайта құруға жәрдемдесу шаралары жатады.
ТЫ іске асыру жоспарлары:

5) проведение прочих мероприятий, которые обе Стороны считают необходимыми.
В результате выполнения данной программы Стороны рассчитывают добиться в агропромышленном секторе (в том числе на предприятиях по производству продовольственной продукции и розничной торговли) следующего:
увеличения числа реализуемых в Казахстане проектов;
роста объемов капиталовложений;
дальнейшего развития инфраструктуры производства зерновых, фруктов и овощей, а также продуктов переработки сельскохозяйственного сырья;
выпуска новых видов продукции;
повышения стандартов качества выпускаемой продукции.
Финансовый сектор
Стратегия деятельности ЕБРР в финансовом секторе нацелена на внедрение устойчиво функционирующей финансовой модели, в том числе путем сокращения масштабов участия государства в банковской системе, преодоления чрезмерной зависимости от оптового фондирования в иностранных валютах и все еще сохраняющейся узости депозитной базы, отказа от практики валютного кредитования нехеджированных заемщиков и чрезмерной концентрации отдельных секторов в кредитных портфелях, особенно доли недвижимости в них, устранения недостатков в системах риск-менеджмента, корпоративного управления и обеспечения прозрачности. Банковский сектор будет и далее оставаться главным каналом направления средств ЕБРР на цели финансирования проектов в областях развития МСП, повышения энергоэффективности, борьбы с климатическими изменениями. Чтобы банковская система Казахстана имела возможность стабильно выполнять эту функцию, ЕБРР будет также ставить своей целью оказывать содействие и поддержку процессам создания в стране рынков, работающих с тенге, и рынков капитала, взаимодействуя в этих интересах с пенсионными фондами, активизируя привлечение к этому небанковские финансовые организации-посредники, наращивая институциональный потенциал путем предоставления технической помощи на макро- и микроуровне (в привязке к проектам). В частности, ЕБРР будет и далее оказывать поддержку развивающемуся в Казахстане сектору прямых частных инвестиций в целях обеспечения достаточных запасов рискового капитала в дополнение к источникам привлечения кредитных средств. Кроме того, ЕБРР будет оказывать дальнейшую поддержку организациям микрофинансирования.
К числу главных стратегических приоритетов относятся меры содействия в преобразовании финансового сектора путем оказания поддержки банкам-партнерам с капиталом 1-го и 2-го уровней, срочного кредитования и открытия линий торгового кредита, ведения работы с прошедшими реструктуризацию системообразующими банками, включая оказание им помощи в восстановлении отношений частной собственности, содействия в развитии национальных рынков капитала и помощи в реформировании системы пенсионного обеспечения.
Планы реализации ТС нацелены на:

1) ШОК-ты кредиттеу, корпоративтік басқару, тәуекелдерді бағалау және проблемалық активтерді қайта құрылымдау салаларында банк қызметкерлерінің біліктілігін одан әрі арттыруға;
2) энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруға жәрдемдесуге, оның ішінде нормативтік базаға талап етілетін жетілдіруді енгізу мәселелері бойынша консультациялар нысанында жәрдемдесуге;
3) зейнетақы қорлары жүйесін дамытуға және зейнетақымен қамсыздандыру жүйесін реформалауға, нақты айтқанда активтерді реттеу және құндық бағалау мәселелерінде жәрдемдесуге;
4) қор биржаларының қызметін, олардың инфрақұрылымы мен оларды реттеу режимін дамытуға, нақты айтқанда T+3 формуласы бойынша есеп-қисап жүргізу режимін енгізу мәселелерінде орталық контрагент құруға брокерлер мен дилерлер қызметін реттеуге және мүмкіндігінше жаңа нарықтық құралдардың қолданылу перспективасына (мысалы, фьючерстік валюталық мәмілелерге немесе своптарға) талдау жасауға бағытталады.
Табиғи ресурстар
Өнеркәсіптің мұнай-газ және тау-кен өндіру салалары Қазақстан экономикасының басты қозғауыштары болып табылады. Бұл салаларда негізінен ірі компаниялар қызмет етеді және бірқатар кен орындарында ескірген технологияларды қолдану салдарынан қоршаған ортаға үлкен залал келтіруде. Қазіргі таңда елде жер қойнауын пайдалану саласында жаңа кен орындарын игеруге жаңа келісімшарттарға қол қоюға мораторий жарияланған.
ЕҚДБ-ның осы салалардағы басты міндеттері бәсекені дамытуға қолдау көрсету, оларға жеке меншік және тәуелсіз компанияларды тарту, экологиялық жағынан зиянсыз, тиімділігі мен өнімділігі жоғары технологияларды енгізу, тұрақты нормативтік құқықтық базаны қалыптастыруда қолдау көрсету, қосылған құн жасау тізбегін ұлғайтуға жәрдемдесу, осы салалардағы өнім берушілер мен қызметтер көрсету провайдерлеріне көмек көрсету, шикізат өнімін қайта өңдеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру болып табылады.
Тараптар бірлескен техникалық ынтымақтастық бағдарламасының (ТЫ) желісі бойынша одан әрі ырықтандыру, бәсекені күшейту және өндіруші салаларға жеке меншік секторы мен шетелдік инвестицияларды неғұрлым белсенді тарту бағдарын ұстанатын болады. ТЫ іске асыру:
1) мұнай-газ және тау-кен өндіру салаларындағы өтпелі процесс міндеттеріне талдау жүргізуге;
2) жер қойнауын пайдалану объектілерін іріктеп алудың жаңа қағидаларын әзірлеуге ерекше екпін жасай отырып, өндіруші салаларды реттеудің нормативтік-құқықтық режимін жетілдіруге және жер қойнауын пайдалану шарттарының негізінде жаңа кен орындарын кейіннен игеруге;
3) жер қойнауын пайдаланушы компанияларда корпоративтік басқару стандарттарын арттыруға;

1) дальнейшее повышение квалификации сотрудников банков в областях кредитования ММСП, корпоративного управления, оценки рисков и реструктуризации проблемных активов;
2) оказание содействия в финансировании мероприятий по повышению энергоэффективности, в том числе в форме консультаций по вопросам внесения в нормативную базу требуемых улучшений;
3) развитие системы пенсионных фондов и оказание содействия в реформировании системы пенсионного обеспечения, а конкретно в вопросах регулирования и стоимостной оценки активов;
4) развитие деятельности фондовых бирж, их инфраструктуры и режима их регулирования, а конкретно в вопросах внедрения режима производства расчетов по формуле T+3, создание центрального контрагента, регулирование деятельности брокеров и дилеров и возможно проведение анализа перспектив применения новых рыночных инструментов (например, фьючерсных валютных сделок или свопов).
Природные ресурсы
Главными двигателями экономики Казахстана являются нефтегазовая и горнодобывающая отрасли промышленности. Эти отрасли представлены в основном крупными компаниями и из-за применения на ряде месторождений устаревших технологий причиняют большой ущерб окружающей среде. В настоящее время в стране установлен мораторий на подписание в области недропользования новых контрактов на освоение новых месторождений.
Главные задачи ЕБРР в этих отраслях заключаются в оказании поддержки развитию конкуренции, привлечении в них частных и независимых компаний, внедрении экологически безвредных технологий повышенной эффективности и производительности, оказании поддержки в формировании устойчивой нормативно-правовой базы, содействии в наращивании цепочки создания добавленной стоимости, оказании помощи поставщикам и провайдерам услуг в этих отраслях, осуществлении деятельности по переработке и сбыту сырьевой продукции.
По линии совместной программы технического сотрудничества (ТС) Стороны будут вести курс на дальнейшую либерализацию, усиление конкуренции и более активное привлечение частного сектора и иностранных инвестиций в добывающие отрасли. Реализация ТС будет нацелена на:
1) проведение анализа задач переходного процесса в нефтегазовой и горнодобывающих отраслях;
2) совершенствование нормативно-правового режима регулирования добывающих отраслей с особым упором на разработку новых правил отбора объектов недропользования и последующее освоение новых месторождений на базе договоров недропользования;
3) повышение стандартов корпоративного управления в компаниях-недропользователях;

4) елді ИПДО бастамасын іске асыруға толық ауқымда қосылуға дайындауға;
5) екі Тарап та қажетті деп есептейтін өзге де іс-шараларды жүргізуге бағытталатын болады.
Осы бағдарламаны іске асыру нәтижесінде Тараптар өндіруші салаларда:
Қазақстанның бүкіл аумағында мұнай-газ және тау-кен өндіруші жобаларының санын ұлғайтуға;
жер қойнауын пайдаланушылардың санын ұлғайтуға;
осы секторда және бүкіл өндірістік-өткізу тізбегінде инвестициялар көлемдерін өсіруге;
саладағы ашықтық көрсеткіштерін арттыруға қол жеткізуге ұмтылатын болады.
Келісімге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ТЫ іс-шараларын бекіту
нысаны
1. Қысқаша сипаттамасы
Бөлім
Тапсырманың атауы
Өңір
Сектор
Іске асыру мерзімдері
Инвестицияларға бекітілуі
Иә/Жоқ
Стратегиялық диалог
Иә/Жоқ
Түсіндірмелер
Бюджет
Қазақстан-ЕҚДБ шотының ресурстарынан
ЕҚДБ қоса қаржыландыруы
Клиенттің қоса қаржыландыруы
Жалпы құны
ЕҚДБ стратегиясының Қазақстан үшін сәйкестігі
Иә/Жоқ
Клиенттің сипаттамасы
Бенефициар
Тапсырманың мақсаты:
Міндеттері мен қызметі
Тапсырманың сипаттамасы
Тәуекелдер
Болжалғандары
Нәтижелері
Жоспарланғандары
ЕҚДБ кредиті
Иә/ Жоқ
Көлемі
Қазақстан Республикасының Үкіметі мақұлдаған
Бюджет, Евро
Қолы
Т.А.Ә.
Лауазымы, Министрлік
2. ЕҚДБ нысаны бойынша техникалық тапсырма
3. Егжей-тегжей болжанатын бюджет (құрылымы)
Келісімге
3-қосымша
Тоқсандық есептілік нысаны
1-бөлім. Тапсырмалар тізімі
Мәртебесі
Саны
(кезең ішінде)
Саны
(барлығы)
Мақұлданды
Қабылданған жоқ
Бағыттар бойынша жиынтық кесте:
Атауы
Сектор
Өңір
Бюджет
Игерілді
Мәртебесі*
Инвестицияларға бекітілуі
ТЫ түрі
Жобаларға барлығы бөлінгені
Бағыт теңгерімі
*Мәртебесі (мақұлданды, іске асырылуда, аяқталды)
2-бөлім. Мазмұндық есеп
Бағыты
Тапсырманың атауы
Өңір
Сектор
Іске асырылу мерзімдері
Инвестицияларға бекітілуі
Иә/Жоқ
Стратегиялық диалог
Иә/Жоқ
Түсіндірмелер
Клиент
Бенефициар
Консультант
Бюджет
Қазақстан-ЕҚДБ шотының ресурстарынан мақұлданды
игерілгені
Көлемі (________)
қоса қаржыландыру
Иә/Жоқ
теңгерім
Тапсырманың мақсаты:
Міндеттері мен қызметі
ТТ бойынша сипаттамасы
Орындаудағы жетістік
Тәуекелдер
Болжалғандары
Расталғандары және оларды еңсеру
Нәтижелері
Бастапқылары
Соңғылары
ЕҚДБ кредиті
Иә/Жоқ
Көлемі
Қосымша ақпарат
Ұсынымдар мен алынған сабақтар
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұдан әрі Келісімнің ағылшын тіліндегі мәтіні берілген.

4) подготовку страны к полномасштабному подключению к реализации инициативы ИПДО;
5) проведение иных мероприятий, которые обе Стороны считают необходимыми.
В результате выполнения данной программы Стороны рассчитывают добиться в добывающих отраслях следующего:
увеличения на всей территории Казахстана числа нефтегазовых и горнодобывающих проектов;
увеличения числа недропользователей;
возрастания в данном секторе и по всей производственно-сбытовой цепочке объемов инвестиций;
повышения показателей прозрачности в отрасли.
Приложение 2
к Соглашению
Форма утверждения мероприятий ТС
Правительством Республики Казахстан
1. Краткое описание
Раздел
Название задания
Регион
Сектор
Сроки реализации
Привязка к инвестициям
Да/ Нет
Стратегический диалог
Да/ Нет
Комментарии
Бюджет
Из ресурсов счета Казахстан-ЕБРР
Софинансирование ЕБРР
Софинансирование клиента
Общая стоимость
Соответствие стратегии ЕБРР для Казахстана
Да/ Нет
Описание клиента
Бенефициар
Цель задания
Задачи и деятельность
Описание задания
Риски
Предполагаемые
Результаты
Планируемые
Кредит ЕБРР
Да/ Нет
Объем
Одобрено Правительством Республики Казахстан
Бюджет, Евро
Подпись
Ф.И.О
Должность, Министерство
2. Техническое задание по форме ЕБРР
3. Детализированный предполагаемый бюджет (структура)
Приложение 3
к Соглашению
Форма квартальной отчетности
Часть 1. Список заданий
Статус
Количество (за период)
Количество (всего)
Одобрено
Отклонено
Сводная таблица по направлениям:
Название
Сектор
Регион
Бюджет
Освоено
Статус *
Привязка к инвестициям
Тип
ТС
Всего выделено на проекты
Баланс направления
*Статус (одобрен, реализуется, завершен)
2. Часть 2. Содержательный отчет
Направление
Название задания
Регион
Сектор
Сроки реализации
Привязка к инвестициям
Да/ Нет
Стратегический диалог
Да/ Нет
Комментарии
Клиент
Бенефициар
Консультант
Бюджет
Одобрено из ресурсов счета Казахстан-ЕБРР
освоено
Объем ( ________ )
софинансирование
Да/ нет
баланс
Цель задания
Задачи и деятельность
Описание по ТЗ
Прогресс в исполнении
Риски
Предполагаемые
Подтвержденные и их преодоление
Результаты
Первичные
Финальные
Кредит ЕБРР
Да/ Нет
Объем
Дополнительная информация
Рекомендации и извлеченные уроки
Примечание РЦПИ!
Далее следует текст на английском языке