Электр энергиясын пайдалану қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 10 шілдедегі № 713 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
«Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Электр энергиясын пайдалану қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 10 шілдедегі
№ 713 қаулысымен
бекітілген
Электр энергиясын пайдалану қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергиясын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Электр энергетикасы туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленді және электр энергиясын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) баланстық тиесілік – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдарға және тұтынушыға меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде тиесілі электр желісінің учаскесі;
2) баланстық тиесілік шекарасы – оның баланстық тиесілігіне сәйкес энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушы арасындағы электр желісінің бөліну нүктесі (сызығы);
3) тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен тұтынушылар арасындағы тараптардың пайдалану жауапкершілігін айқындайтын электр желісінің бөліну нүктесі (сызығы);
4) электрмен жабдықтау шарты – оған сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға қосылған электр желісі арқылы энергия беруге міндеттенетін, ал тұтынушы қабылданған электр энергиясын төлеуге, сондай-ақ оны тұтынудың шартпен көзделген режимін сақтауға, оның қарамағындағы электрлік желілерді пайдалану қауіпсіздігі мен олар пайдаланатын аспаптар мен электр энергиясын тұтынумен байланысты жабдықтардың дұрыстығын қамтамасыз етуге міндеттенетін келісім;
5) шарттық қуат – тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйыммен келісілген бір сағат ішінде пайдаланатын электр энергиясының орташа мөлшері;

Об утверждении Правил пользования электрической энергией
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2013 года № 713. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
В соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила пользования электрической энергией.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июля 2013 года № 713
Правила пользования электрической энергией
1. Общие положения
1. Настоящие Правила пользования электрической энергией (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года «Об электроэнергетике» и определяют порядок пользования электрической энергией.
2. Основные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) балансовая принадлежность – участок электрической сети энергопроизводящей, энергопередающей организации и потребителя, принадлежащий им на праве собственности или ином законном основании;
2) граница балансовой принадлежности – точка (линия) раздела электрической сети между энергопроизводящей, энергопередающей организациями и потребителями в соответствии с их балансовой принадлежностью;
3) граница эксплуатационной ответственности сторон – точка (линия) раздела электрической сети между энергопроизводящей, энергопередающей организациями и потребителями, определяющая эксплуатационную ответственность сторон;
4) договор электроснабжения – соглашение, согласно которому энергоснабжающая организация обязуется подавать потребителю через присоединенную сеть электрическую энергию, а потребитель обязуется оплачивать принятую электрическую энергию, а также соблюдать предусмотренный договором режим ее потребления, обеспечить безопасность эксплуатации находящихся в его ведении электрических сетей и исправность используемых им приборов и оборудования, связанных с потреблением электрической энергии;
5) договорная мощность – согласованное с энергоснабжающей организацией усредненное количество электрической энергии, используемое потребителем в течение одного часа;

6) төлем құжаты – оның негізінде тұтынушы төлем жүргізетін құжат (есеп, хабарландыру, түбіртек, есеп-ескерту);
7) пломбалау – электр техникалық жабдығына рұқсатсыз түсуіне бөгет жасайтын және егер де осындай құрылғыны рұқсатсыз ашу болған жағдайда араласу фактісін көзбен шолуға мүмкіндік беретін бір рет қолданылатын механикалық құрал қондырғысы;
8) тұтынушы – шарт негізінде электр энергиясын тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;
9) коммерциялық есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген электр энергиясын коммерциялық есепке алуға арналған техникалық құрылғы;
10) коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау – коммерциялық есепке алу аспабын қосу схемасын тексеру және пломбалау;
11) электр энергиясын қабылдағыш (электр қабылдағыш) – электр энергиясын энергияның басқа түріне өзгертуге арналған аппарат, агрегат, механизм;
12) тұтынушының электр қондырғыларының қосылған қуаты – электр желісіне қосылған тұтынушының электр қабылдағыштарының жалпы қуаты;
13) коммерциялық есепке алу схемасын тексеру – корпустың пломбаларының, бекітпелерінің, опырылып қалуларының және өлшеу аспаптарын пайдаланумен коммерциялық есепке алу аспаптарын қосу схемасын көзбен шолып қарау;
14) есептік кезең – тұтынылған электр энергиясы есепке алынуы және тұтынушыға төлеу үшін ұсынылуға тиіс электрмен жабдықтау шартымен айқындалатын уақыт кезеңі;
15) қосалқы тұтынушы – тұтынушының электр желілеріне тікелей қосылған тұтынушы;
16) электр энергиясы нарығының субъектілері – энергия өндіруші, энергия беруші, энергия жабдықтаушы ұйымдар, электр энергиясын тұтынушылар, жүйелік оператор, электр энергиясының орталықтандырылған сауда операторы;
17) коммерциялық есепке алу аспабының қосылу схемасы – берілген және тұтынылған электр энергиясын оларға есеп айырысулар үшін есепке алуды қамтамасыз ететін қосылған электр энергиясын есепке алу аспабының электр желісіне белгілі бір электр қосылуы;
18) технологиялық бронь – технологиялық процестерді аяқтау үшін тұтынушыға қажетті электр энергиясының қуаты мен көлемі;
19) техникалық шарттар – электр желілеріне қосылу үшін қажетті техникалық талаптар;
20) қосылу нүктесі – қолданыстағы электр желісіне, тақалған электрлі және тұтынушының максималды тақалған желісіне және (немесе) қосылатын объектінің заңды мекенжайына тұтынушының электр қондырғысының толық жобалық қуатын қосу үшін жеткілікті өткізу қабілеттілігі бар қосу нүктесі;

6) платежный документ – документ (счет, извещение, квитанция, счет-предупреждение), на основании которого потребителями производится оплата;
7) пломбирование – установка механического приспособления одноразового использования, препятствующая несанкционированному доступу к электротехническому оборудованию и позволяющая визуализировать факт вмешательства в случае, если несанкционированное вскрытие такого устройства все же произошло;
8) потребитель – физическое или юридическое лицо, потребляющее на основе договора электрическую энергию;
9) прибор коммерческого учета - техническое устройство, предназначенное для коммерческого учета электрической энергии, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
10) приемка схемы коммерческого учета – проверка и пломбировка схемы присоединения прибора коммерческого учета;
11) приемник электрической энергии (электроприемник) – аппарат, агрегат, механизм, предназначенный для преобразования электрической энергии в другой вид энергии;
12) присоединенная мощность электроустановок потребителя - суммарная мощность присоединенных электроприемников потребителя к электрической сети;
13) проверка схемы коммерческого учета – визуальный осмотр наличия пломб, креплений, сколов, трещин корпуса и схемы присоединения приборов коммерческого учета с использованием измерительных приборов;
14) расчетный период – период времени, определяемый договором электроснабжения, за который потребленная электрическая энергия должна быть учтена и предъявлена к оплате потребителю;
15) субпотребитель – потребитель, непосредственно присоединенный к электрическим сетям потребителя;
16) субъекты рынка электрической энергии – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, потребители электрической энергии, системный оператор, оператор централизованной торговли электрической энергией;
17) схема присоединения прибора коммерческого учета – определенное электрическое соединение прибора учета электрической энергии к электрической сети, обеспечивающее учет передаваемой и потребляемой электрической энергии для расчетов за нее;
18) технологическая бронь – мощность или объем электроэнергии, необходимые потребителю для завершения технологических процессов;
19) технические условия – технические требования, необходимые для подключения к электрическим сетям;
20) точка подключения - точка присоединения с достаточной пропускной способностью для присоединения полной проектной мощности электроустановки потребителя к существующей электрической сети, электрически ближайшая и максимально приближенная к сетям потребителя и (или) юридическому адресу присоединяемого объекта;

21) уәкілетті орган – электр энергетикасы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
22) сараптамалық ұйым – электр энергетикасы мәселелері бойынша энергетикалық сараптама жүргізу үшін аккредиттелген ұйым;
23) электр қондырғысы – электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, өзгертуге, беруге, таратуға және оны энергияның басқа түріне түрлендіруге арналған машиналар, аппараттар, желілер мен қосалқы жабдықтар (олардың орналасқан құрылыстарды және үй-жайларды қоса алғанда) жиынтығы;
24) энергетикалық сараптама – жұмыс iстеп тұрған объектiлер, қайта жаңартылатын, жаңғыртылатын және жаңадан салынып жатқан объектiлердiң жобалары бойынша, электр және жылу желiлерiндегi энергетикалық жабдықтардағы технологиялық бұзылулар мен аварияларды тексеру кезiнде, сондай-ақ олардағы өндiрiстiк жарақат алу жағдайларында Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес электр энергетикасы саласында жүргiзiлетiн сараптама.
2. Электр энергиясын пайдалану тәртібі
1. Электр желілеріне қосылу тәртібі
3. Электр энергиясын пайдалану үшін тұтынушыға қолданыстағы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне қосылу және энергия жабдықтаушы ұйыммен электрмен жабдықтауға шарт жасасу керек.
4. Қосылу және электрмен жабдықтауға шарт жасау техникалық шарттарды орындағаннан кейін жүзеге асырылады.
5. Тұтынушылардың электр қондырғылары энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) энергия беруші ұйымының желілеріне жаңадан енгізілген электр қондырғыларды қосу;
2) объект тұтынатын шарттық электр қуатын ұлғайту;
3) сыртқы электрмен жабдықтау схемасын өзгерту;
4) электрмен жабдықтау сенiмдiлiгi бойынша пайдаланушылар санатын өзгерту жағдайларында беріледі.
6. Тұтынушы желілеріне өзінің электр қондырғыларын қосуды жоспарлаған энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттар алу үшін жазбаша өтінімді береді. Өтінім нысандары осы Қағидаларға 123-қосымшаларда келтірілген.
Белгіленген қуаты 5 МегаВатт және одан жоғары электр құрылғылары бар тұтынушылар өтінімге жобалау қызметімен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымы әзірлеген тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасын қоса береді. Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасының мазмұны осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген. Тұтынушының сыртқы электрмен жабдықтау схемасы желілерге қосу жоспарланған энергия беруші және/немесе энергия өндіруші ұйыммен келісіледі.

21) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в области электроэнергетики;
22) экспертная организация – организация, аккредитованная для проведения энергетической экспертизы по вопросам электроэнергетики;
23) электроустановка – совокупность машин, аппаратов, линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи, распределения электрической энергии и преобразования ее в другой вид энергии;
24) энергетическая экспертиза – экспертиза, проводимая в области электроэнергетики по действующим объектам, проектам реконструируемых, модернизируемых и вновь строящихся объектов, при расследовании технологических нарушений и аварий на энергетическом оборудовании в электрических и тепловых сетях, а также в случаях производственного травматизма на них, на соответствие нормативным правовым актам Республики Казахстан.
2. Порядок пользования электрической энергией
1. Порядок присоединения к электрическим сетям
3. Для пользования электрической энергией потребителю необходимы присоединение к действующим сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации и заключение договора на электроснабжение с энергоснабжающей организацией.
4. Присоединение и заключение договора на электроснабжение осуществляются после выполнения технических условий.
5. Технические условия на присоединение электроустановок потребителей к сетям энергопередающей (энергопроизводящей) организации выдаются в случаях:
1) присоединения к сетям энергопередающей организации вновь вводимых электроустановок;
2) увеличения договорной электрической мощности, потребляемой объектом;
3) изменения схемы внешнего электроснабжения;
4) изменения категории пользователей сети по надежности электроснабжения.
6. Потребитель подает письменную заявку на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, к сетям которых планирует присоединить свои электроустановки. Формы заявки приведены в приложениях 123 к настоящим Правилам.
Потребители с установленной мощностью электроустановок 5 МегаВатт и более к заявке прикладывают схему внешнего электроснабжения потребителя, разработанную специализированной проектной организацией, имеющей лицензию на занятие проектной деятельностью. Содержание схемы внешнего электроснабжения потребителя приведено в приложении 4 настоящих Правил. Схема внешнего электроснабжения потребителя согласовывается с энергопередающей и/или энергопроизводящей организацией, к сетям которой планируется присоединение.

7. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым тұтынушының өтінімі бойынша ең жақын қосылу нүктесін айқындайды. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым ең жақын қосылу нүктесін айқындағаннан кейін өтінімде келтірілген деректер бойынша осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген мерзімде техникалық шарттарды береді.
8. Қосалқы тұтынушылар тұтынушыдан энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның келісімі бойынша техникалық шарттарды алады.
9. Энергия берушi ұйымның энергия өндiрушi және энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен тұтынушылар Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген талаптарды орындаған жағдайда оларды электр және жылу жүйелерiне қосудан, сондай-ақ оларға электр немесе жылу энергиясын беруден бас тартпайды.
10. Техникалық шарттардың қолданыс мерзімі ҚР ҚН 1.02-01 2008 жобалау нормаларына, ҚР ҚНжЕ 1.04.03-2008 құрылыс ұзақтығының нормаларына сәйкес, бірақ кемінде үш жылға айқындалады.
11. Энергия беруші ұйым техникалық шарттарда мыналарды көрсетеді:
1) электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 килоВатт (қоса алғанда) дейінгі тұтынушыларға:
мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
қосылу нүктесі;
пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
электр энергиясын есепке алу аспабын және енгізілген автоматтандырылған ажыратқышты орнатуға, сондай-ақ олардың орналасуына қойылатын талаптар;
қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша, маусымдық);
2) электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары тұтынушыларға:
мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
қосылу нүктесі;
пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша объектінің санаты;
тұтынушыны электр желісіне қосуға қажетті талаптар, оның ішінде оны күшейту бойынша талаптар (электр беру желісі сымының қимасын ұлғайту, қосалқы станция трансформаторының қуатын ұлғайту, қосымша ұяшықтарды орната отырып, қосалқы станцияны реконструкциялау және т.б.);
ұйымдастыру, реле қорғанысы мен автоматтандыру, аварияға қарсы автоматика, диспетчерлік және технологиялық басқару, электр энергиясын есепке алу, реактивтік қуатты өтеу бойынша талаптар;
қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша, маусымдық).
12. Энергия беруші ұйым белгіленген қуаты 1000 килоВаттан астам тұтынушылардың электр қондырғылары үшін техникалық шарттарда мыналарды көрсетеді:
1) мекенжайы (объектінің орналасқан орны);
2) қосылу нүктесі;
3) пайдалануға рұқсат етілген қуаты;
4) электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша объектінің санаты;
5) тұтынушыны электр желісіне қосуға қажетті талаптар, оның ішінде оны күшейту бойынша талаптар (электр беру желісі сымының қимасын ұлғайту, қосалқы станция трансформаторының қуатын ұлғайту, қосымша ұяшықтарды орната отырып, қосалқы станцияны реконструкциялау және т.б.);

7. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация по заявке потребителя определяет ближайшую точку подключения. После определения точки подключения энергопередающая (энергопроизводящая) организация по данным, приведенным в заявке, выдает технические условия в срок, указанный в приложении 5 к настоящим Правилам.
8. Субпотребители получают технические условия от потребителя по согласованию с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией.
9. Энергопередающая организация не отказывает в подключении энергопроизводящим и энергоснабжающим организациям и потребителям к электрическим и тепловым сетям, а также передаче электрической или тепловой энергии при условии выполнения ими требований, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
10. Срок действия технических условий определяется в соответствии с требованиями СН РК 1.02-01-2008 нормы проектирования, СНиП РК 1.04.03-2008 нормы продолжительности строительства, но не менее трех лет.
11. Энергопередающая организация в технических условиях указывает:
1) потребителям с установленной мощностью электроустановок до 100 килоВатт (включительно):
адрес (месторасположение объекта);
точку подключения;
разрешенную к использованию мощность;
требования к установке приборов учета электроэнергии и вводному автоматическому выключателю, а также их расположению;
характер подключения (постоянный, временный на период строительства, сезонный);
2) потребителям с установленной мощностью электроустановок свыше 100 килоВатт:
адрес (месторасположение объекта);
точку подключения;
разрешенную к использованию мощность;
категорию объекта по надежности электроснабжения;
требования, необходимые для подключения потребителя к электрической сети, в том числе требования по ее усилению (увеличение сечения провода линии электропередачи, увеличение трансформаторной мощности подстанции, реконструкция подстанции с установкой дополнительных ячеек и т.д.);
требования по организации, релейной защите и автоматизации, противоаварийной автоматики, диспетчерского и технологического управления, учета электроэнергии, компенсации реактивной мощности;
характер подключения (постоянный, временный на период строительства, сезонный).
12. Энергопроизводящая организация для электроустановок потребителей с установленной мощностью свыше 1000 килоВатт в технических условиях указывает:
1) адрес (месторасположение объекта);
2) точку подключения;
3) разрешенную к использованию мощность;
4) категорию объекта по надежности электроснабжения;
5) требования, необходимые для подключения потребителя к электрической сети, в том числе по ее усилению (увеличение сечения провода линии электропередачи, увеличение трансформаторной мощности подстанции, реконструкция подстанции с установкой дополнительных ячеек и т.д.);

6) ұйымдастыру, реле қорғанысы мен автоматтандыру, аварияға қарсы автоматика, диспетчерлік және технологиялық басқару, электр энергиясын есепке алу, реактивтік қуатты өтеу бойынша талаптар;
7) қосылу сипаты (тұрақты, құрылыс кезіндегі уақытша).
13. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізділігіне күмән пайда болған жағдайда, тұтынушы энергетикалық сараптаманы жүргізу үшін сараптамалық ұйымға жүгінеді. Тұтынушының өтініші бойынша сараптамалық ұйым энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жүгінген кезде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым барлық сұратылған мәліметтерді ұсынады.
14. Тұтынушы сараптамалық ұйымның техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың негізделмегендігі туралы қорытындысы негізінде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарды алуға өтінімді қайта береді.
15. Техникалық шарттарда көрсетілген талаптарды өзгертуден қайтадан бас тартылған жағдайда, тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның іс-қимылдарына қолданыстағы заңнамаға сәйкес шағымданады.
16. Техникалық шарттарды алған жағдайда тұтынушы жобалау қызметіне лицензиясы бар жобалау ұйымына жүгінеді.
17. Жобалау жұмыстарын орындағаннан кейін тұтынушы сыртқы электр жабдықтау схемасы бойынша жобалық шешімдерді энергия беруші (энергия өндіруші) ұйыммен келіседі. Жобалық шешімдерді келісу мынадай мерзімде жүзеге асырылады:
1) электр қондырғының белгіленген қуаты 100 килоВатқа дейінгі (қоса алғанда) 3 жұмыс ішінде;
2) электр қондырғының белгіленген қуаты 100 килоВаттан астам 20 жұмыс күні ішінде.
18. Тұтынушы электр монтаждау және қабылдау-тапсыру жұмыстарын орындағаннан кейін, техникалық шарттарды және жобалық шешімдерде көрсетілген талаптардың орындалуы/орындалмауы туралы қорытынды алу үшін сараптамалық ұйымға жүгінеді.
19. Сараптамалық ұйымның оң қорытындысы болған кезде тұтынушы энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға техникалық шарттарда көрсетілген талаптардың орындалғаны туралы хабарлайды. Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым хабарлама алғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде қосылу нүктесін және коммерциялық есепке алу схемасын қарайды, оның қорытындысы бойынша:
1) техникалық шарттардың талаптарын орындау туралы қорытындыны ресімдейді және тұтынушыға береді;
2) коммерциялық есепке алу схемасын қабылдау, баланстық тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу актілерін ресімдейді және тұтынушыға береді;

6) требования по организации, релейной защиты и автоматизации, противоаварийной автоматики, диспетчерского и технологического управления, учета электроэнергии, компенсации реактивной мощности;
7) характер подключения (постоянный, временный на период строительства).
13. В случае сомнений в обоснованности требований, указанных в технических условиях, потребитель обращается в экспертную организацию для проведения энергетической экспертизы. При обращении экспертной организации в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, по обращению потребителя, энергопередающая (энергопроизводящая) организация представляет все запрашиваемые сведения.
14. Потребитель на основании заключения энергетической экспертизы о необоснованности требований, указанных в технических условиях, повторно подает заявку на получение технических условий в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию.
15. В случае повторного отказа в изменении требований, указанных в технических условиях, потребитель обжалует действия энергопередающей (энергопроизводящей) организации в соответствии с действующим законодательством.
16. В случае получения технических условий, потребитель обращается в проектную организацию, имеющую лицензию на проектную деятельность.
17. После выполнения проектных работ потребитель согласовывает проектные решения по схеме внешнего электроснабжения с энергопередающей (энергопроизводящей) организацией. Согласование проектных решений осуществляется в следующие сроки:
1) с установленной мощностью электроустановок до 100 килоВатт (включительно) в течение 3 рабочих дней;
2) с установленной мощностью электроустановок свыше 100 килоВатт в течение 20 рабочих дней.
18. Потребитель после выполнения электромонтажных и приемосдаточных работ обращается в экспертную организацию для получения заключения о выполнении/невыполнении требований, указанных в технических условиях и проектных решениях.
19. При положительном заключении экспертной организации потребитель уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) организацию о выполнении требований, указанных в технических условиях. Энергопередающая (энергопроизводящая) организация в течение 3 рабочих дней после получения уведомления проводит осмотр точки подключения и схемы коммерческого учета, по итогам которой:
1) оформляет и выдает потребителю заключение о выполнении требовании технических условий;
2) оформляет и выдает потребителю акты приемки схемы коммерческого учета, разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон;

3) тұтынушыны өзінің электр желілеріне қосады және тұтынушыға қосылуы туралы акті береді.
20. Коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау кезінде электр энергиясын рұқсатсыз тұтынуға жол бермеу мақсатында энергия беруші ұйым мыналарға:
1) коммерциялық есепке алу аспаптары қаптарының бекітпесіне, электр есептеуіштің қалыптарының қақпағында, ток және кернеу трансформаторлары ойықтары есіктерінде, ток және кернеу сынау блоктары мен қораптарына;
2) коммерциялық есепке алу аспаптарының қорек алатын кернеу трансформаторларының ажыратқыш жетектерінде, есепке алу аспаптарына сымдардың қысқыштарын жинау, сондай-ақ коммерциялық есепке алу аспаптарына дейін орналасқан коммутациялық аппараттардың кіріс шкафтары электр қондырғы иесімен рұқсатсыз кіруіне қарсы қоршаумен жабылады және тұтынушының қатысуымен пломбаланады;
3) 1000 Вольтқа дейінгі электр қондырғыларда енгізу құрылғысынан ток өлшеу трансформаторын қоса алғанда барлық ток өткізетін бөлшектер қоршауға және пломбалануға жатады;
4) тұтынушы осы батареяларды қолданбаған кезде, статикалық конденсатор батареялары жетектерінің саптарына пломба салады.
21. Тұтынушының электрмен жабдықтауға шарттар жасасуын (электр қондырғының белгіленген қуаты қоса алғанда 100 килоВатқа дейін) электр жабдықтаушы ұйым электр беруші ұйымның қосылу актісі негізінде жүзеге асырады.
22. Электр қондырғыларының қуаты 100 килоВаттан жоғары тұтынушының электр жабдықтаушы ұйыммен электрмен жабдықтауға шарт жасасу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымнан қосылу актісі, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілетін энергетикалық сараптама қорытындысы мен мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі органнан қосылу үшін рұқсат керек.
23. Энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушымен шарт жасасқаннан кейін бір жұмыс күні ішінде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымды желісіне электр жабдықтауға тұтынушы қосылған шартты ресімдеу туралы хабарлайды.
24. Объект иесі ауысқан кезде мүдделі тараптардың бірі (иесі, сатып алушы, жалға алушы) сатып алу-сату (мүліктік жалдау) шарты жасалған сәттен бастап он күндік мерзімде энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымға иесінің ауысуы туралы хабарлайды және олардың өкілдерін белгіленген күні мен сағатта көрсеткіштерді, коммерциялық есепке алу аспаптарының қосылу схемасын тексеріп салыстыру үшін шақырады. Энергия өндіруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымның өкілдері тиісті актіні жасайды және тұтынушыға сол жерде береді.

3) присоединяет потребителя к своим электрическим сетям и выдает потребителю акт присоединения.
20. При приемке системы коммерческого учета, в целях недопущения несанкционированного потребления электрической энергии, энергопередающей организацией производится пломбировка:
1) на креплении кожухов прибора коммерческого учета, крышке колодки зажимов электросчетчика, дверках отсека трансформаторов тока и напряжения, токовых и напряженческих испытательных блоках и коробках;
2) на приводах разъединителей трансформаторов напряжения, питающих приборы коммерческого учета, сборки зажимов в проводке к приборам учета, а также шкафы вводных коммутационных аппаратов, расположенные до приборов коммерческого учета, закрываются ограждением от несанкционированного доступа владельцем электроустановки и пломбируются в присутствии потребителя;
3) в электроустановках до 1000 Вольт подлежат ограждению и пломбированию все токоведущие части от вводного устройства до измерительных трансформаторов тока включительно;
4) ручек приводов батарей статических конденсаторов, в случаях, когда эти батареи не используются потребителем.
21. Заключение договора электроснабжения потребителя (с установленной мощностью электроустановок до 100 килоВатт включительно) осуществляется энергоснабжающей организацией на основании акта присоединения энергопередающей организации.
22. Потребителю с мощностью электроустановок свыше 100 килоВатт для заключения договора электроснабжения с энергоснабжающей организацией необходимы акт присоединения от энергопередающей (энергопроизводящей) организации, заключение энергетической экспертизы и разрешение на подключение от органа по государственному энергетическому контролю, выдаваемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. После заключения договора с потребителем энергоснабжающая организация в течение одного рабочего дня уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, к сетям которой присоединяется потребитель, об оформлении договора на электроснабжение. С момента получения уведомления энергопередающая организация в течение одного дня подает напряжение на электроустановки потребителя.
24. При смене владельца объекта одна из заинтересованных сторон (владелец, покупатель, арендатор) в десятидневный срок с момента заключения договора купли-продажи (имущественного найма) уведомляет энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организацию о смене владельца и приглашает на определенный день и час их представителей для сверки показаний, схем присоединения приборов коммерческого учета. Представители энергопередающей и энергоснабжающей организаций составляют и выдают на месте потребителю соответствующий акт.

25. Энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға иесінің өзгергені туралы хабарламамен бірге баланстық тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін бөлу актілерін қайта ресімдеуге акт жібереді. Қайта ресімделген актіні беру мерзімі хабарлама алған сәттен бастап үш жұмыс күнін құрайды.
26. Осы Қағидалардың 25 және 26-тармақтарында көрсетілген іс-шаралар үшін ақы алынбайды.
2. Электр энергиясын пайдалану кезіндегі тараптардың жауапкершілік
шекарасы
27. Электр қондырғылардың техникалық жай-күйі мен оларға қызмет көрсету үшін жауапкершілік шекарасы тараптардың электрмен жабдықтау шартына қоса берілетін баланстық тиесілік тараптардың пайдаланушылық жауапкершілігін бөлу актісінде айқындалады және белгіленеді.
28. Кернеуі 1000 В және одан жоғары электр қондырғылардың жай-күйі мен оған қызмет көрсету үшін жауапкершілік шекарасы:
1) жабық тарату құрылғыларының сырт жағындағы әуе желісінің өтпелі оқшаулағышының жалғанымында және ашық тарату құрылғыларының оқшаулағыштарының порталды тартпалы гирляндалар тізбегінің тартылған қысқышынан шығатын сымның шығар жерінде;
2) қуат беретін немесе ығысатын желілердің кәбілдік немесе әуе кірмелерінің ұшында белгіленеді.
Бұл ретте осы тармақта көрсетілген жалғанымдардың техникалық жай-күйі үшін жауапкершілік қосалқы станцияларды пайдаланатын ұйымға жүктеледі.
29. Түрлі ұйымдарға тиесілі дәнекерлері бар (бітеу немесе айырғыштар арқылы) кернеуі 1000 Вольт және одан жоғары электр беруші желілердің жай-күйі оларға қызмет көрсету үшін жауапкершілік шекарасы дәнекерлеу жасалған негізгі желінің тіреуішінде белгіленеді.
Дәнекерді жалғастырушы қысқыштардың жай-күйіне және оларға қызмет көрсетуге бақылауды негізгі желі иелігіндегі ұйым жүзеге асырады.
30. Тараптардың келісімі бойынша шартпен электр қондырғыларын пайдалану ерекшеліктеріне байланысты басқа да пайдалану жауапкершілігі шекарасы белгіленеді.
31. Тұтынушы мен энергия беруші ұйым арасындағы кернеуі 1000 Вольтқа дейінгі электр қондырғыларының жай-күйі мен оларға қызмет көрсету үшін жауапкершілік шекарасы:
1) әуелік тармақталу кезінде – ғимаратқа орнатылған бірінші оқшаулағыштағы қоректендіруші желі жалғауының түйіспелерінде;
2) кәбілді енгізу кезінде – ғимаратқа кірердегі қоректендіруші кәбілдің ұштарындағы бұрандамалы жалғанымдарда белгіленеді.
32. Тұтынушының құрылыстарындағы немесе өзге де жылжымайтын мүлік объектілеріндегі электр желісінің баланстық тиесілігі шекарасындағы жалғанымдардың жай-күйін бақылауды және оларға пайдаланушылық қызмет көрсетуді энергия беруші ұйым жүзеге асырады.

25. Вместе с уведомлением о смене владельца энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организациям направляются на переоформление акты разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон. Срок выдачи переоформленного акта составляет три рабочих дня с момента получения уведомления.
26. За мероприятия, указанные в пунктах 24 и 25 настоящих Правил, плата не взимается.
2. Граница ответственности сторон при
пользовании электрической энергией
27. Граница ответственности за техническое состояние и обслуживание электроустановок определяется и фиксируется в прилагаемом к договору электроснабжения акте разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон.
28. Граница ответственности за состояние и обслуживание электроустановок напряжением 1000 Вольт и выше устанавливается:
1) на соединителе проходного изолятора воздушной линии с наружной стороны закрытых распределительных устройств и выходе провода из натяжного зажима портальной оттяжной гирлянды изоляторов открытых распределительных устройств;
2) на наконечниках кабельных или воздушных вводов питающих или отходящих линий.
При этом ответственность за техническое состояние указанных в настоящем пункте соединений несет организация, эксплуатирующая подстанции.
29. Граница ответственности за состояние линий электропередачи напряжением 1000 Вольт и выше, имеющих отпайки (глухие или через разъединители), принадлежащих различным организациям, и их обслуживание устанавливаются на опоре основной линии, где произведена отпайка.
Контроль за состоянием и обслуживанием зажимов, присоединяющих отпайку, осуществляет организация, в ведении которой находится основная линия.
30. По согласованию сторон договором устанавливается и другая граница эксплуатационной ответственности, обусловленная особенностями эксплуатации электроустановок.
31. Граница ответственности между потребителем и энергопередающей организацией за состояние и обслуживание электроустановок напряжением до 1000 Вольт устанавливается:
1) при воздушном ответвлении - на контактах присоединения питающей линии на первых изоляторах, установленных на здании;
2) при кабельном вводе - на болтовых соединениях наконечников питающего кабеля на вводе в здание.
32. Контроль состояния и эксплуатационное обслуживание соединений на границе балансовой принадлежности электрической сети в сооружениях или иных объектах недвижимости потребителя осуществляет энергопередающая организация.

33. Энергия беруші ұйымдардың басқа тұтынушыларына транзит арқылы электр энергиясы берілетін тұтынушының электр қондырғыларын жөндеуге шығару, сондай-ақ көрсетілген жабдықты жөндеуден кейін қосу энергия беруші ұйыммен келіскеннен кейін жүргізіледі.
34. Тұтынушы жұмыс уақытында есепке алу аспаптарынан көрсеткіштерін алу және коммерциялық есепке алу аспаптарын қосу схемасын тексеру үшін электр беруші ұйым персоналының (іссапарға жіберілген құқығында) кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
3. Электр энергиясын пайдалану кезінде беруді шектеу және тоқтату
шарттары
35. Энергия беруші ұйым:
1) электр энергия беруді тоқтатуға, уақытша тоқтатуға дейін кемінде бір ай бұрын абонентке жазбаша түрде ескерту шартымен тұтынушы пайдаланған энергия үшін төлемеуге байланысты шарттың орындалуын тоқтатады, тоқтата тұрады;
2) тараптардың келісімімен тұтынушыға электр энергиясын беруді мынадай:
энергия беруші ұйымның желісіне электр энергиясын қабылдағыштарды өз бетімен қосқан;
коммерциялық есеп аспаптарынан бөлек, электр энергиясы қабылдағыштарды қосқан;
тұтынушының кінәсінен энергия беруші ұйымдар мен басқа да тұтынушылардың электр қондырғыларының жұмыс істеуін бұзатындай мәнге дейінгі электр энергиясының сапалық көрсеткіштері төмендеген;
коммерциялық есепке алу аспаптарына және тұтынушының электр қондырғыларына энергия беруші ұйымдардың өкілдерін жібермеген жағдайларда тоқтатады;
резервтік қоректендіру болмаған кезде жабдықтарды жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізген жағдайларда тоқтатады. Бұл ретте, энергия беруші ұйым ажыратқанға дейін үш күннен кешіктірмей, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру арқылы тұтынушыны ескертеді;
дереу хабардар етіп және ауытқу себептерін көрсете отырып, адам өміріне қауіп төнуіне, айтарлықтай экономикалық зиянға, коммуналдық шаруашылықтың және электрмен жабдықтау жүйесінің айрықша маңызды элементтерінің істен шығуына әкелуі мүмкін авариялардың алдын алу немесе жою бойынша кезек күттірмейтін шаралар қабылдаған жағдайларда тоқтатады;
3) авариялық ахуал жағдайларында тұтынушыға электр энергиясын беруді тоқтатады.
36. Тұтынушыны ажыратқан кезде коммерциялық есепке алу аспаптарынан, тұтынушының электр қондырғыларынан пломбаны алып тастауға және тұтынушыға демонтаж ретінде зиян келтіру, өткізгіштерді, кәбілдерді, автоматтандырылған ажыратқыштарды бұзу, сондай-ақ коммерциялық есепке алу аспаптарын қысқыштарынан өткізгіштерді ажыратуға жол берілмейді.
Тұтынушының объектісін ажырату былайша жүргізіледі:
қосалқы төмендету станциясының 1000 Вольтқа дейінгі таратқыш құрылғысында коммутациялық аппарат арқылы;
ішкі таратқыш құрылғысының қалқаншасында орналасқан коммутациялық аппарат арқылы;
тіректегі фазалық сымды жеке орнатылған сауда нүктелерін, дүңгіршектер, дүкеншелер ажырату арқылы;
1000 Вольттан жоғары электр қондырғылары үшін баланстық тиесілік немесе пайдаланатын жауапкершілігінің шекарасындағы коммутациялық аппарат арқылы.
Мыналарда тұратын тұтынушыны ажырату былайша жүргізіледі:

33. Вывод в ремонт электроустановок потребителя, через которые транзитом передается электроэнергия другим потребителям энергопередающий организации, а также включение указанного оборудования после ремонта производятся после согласования с энергопередающей организацией.
34. Потребитель в рабочее время обеспечивает беспрепятственный доступ персонала энергопередающей организации (на правах командированного) для снятия показаний приборов учета и проверки схемы присоединения приборов коммерческого учета.
3. Условия ограничения и прекращения подачи
при пользовании электрической энергией
35. Энергопередающая организация:
1) прекращает, приостанавливает исполнение договора в связи с неоплатой потребителем использованной им энергии при условии письменного предупреждения абонента не позже чем за месяц до прекращения, приостановления подачи электрической энергии;
2) прекращает подачу потребителю электрической энергии по согласованию сторон в случаях:
самовольного присоединения приемников электрической энергии к сети энергопередающей организации;
присоединения приемников электрической энергии помимо приборов коммерческого учета;
снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей организации и других потребителей;
недопущения представителей энергопередающей организации к приборам коммерческого учета и электроустановкам потребителя;
проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания. При этом энергопередающая организация предупреждает потребителя не позднее, чем за три дня до отключения, в том числе посредством размещения объявления в средствах массовой информации;
принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий, которые могут повлечь за собой опасность для жизни людей, значительный экономический ущерб, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства и систем электроснабжения, с немедленным уведомлением и указанием причин отключения;
3) прекращает подачу потребителю электрической энергии в случае аварийной ситуации.
36. При отключении потребителя не допускаются срыв пломб на приборах коммерческого учета, электроустановках потребителя и нанесение ущерба потребителю в виде демонтажа, порчи проводов, кабелей, автоматических выключателей, а также отсоединения проводов от зажимов приборов коммерческого учета.
Отключение объекта потребителя производится:
коммутационным аппаратом на распределительном устройстве до 1000 Вольт понизительной подстанции;
от коммутационного аппарата, расположенного на щитовой внутреннего распределительного устройства;
отсоединением фазного провода на опоре для отдельно установленных киосков, ларьков, торговых точек;
коммутационным аппаратом на границе балансовой принадлежности или эксплуатационной ответственности для электроустановок выше 1000 Вольт.
Отключение потребителя производится, проживающего:

1) пәтерде - әр қабаттың қалқаншасында орналасқан коммутациялық аппараттардан;
2) бір фазалық кірісті жеке тұрғын үйде - тіректегі фазалық сымды ажырату;
3) үш фазалық кірісті жеке тұрғын үйде - кейіннен акті жасап және есепке алу жәшігін пломбалай отырып есепке алу жәшігіндегі кіріс коммутациялық аппаратын ажырату арқылы.
Барлық жүргізілген ажыратуларда энергия беруші ұйым ажыратуға тапсырма берген лауазымды адамның тегін, атын және әкесінің атын, байланыс телефондарын, электрондық пошта мекенжайын көрсете отырып акт жасайды, сондай-ақ шұғыл түрде тұтынушыға қол қоюға береді.
37. Осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес ажыратылған тұтынушының объектісіне кернеу беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) тұтынушы ажырату себебін жояды және растайтын құжатты ұсына отырып энергия беруші ұйымды хабардар етеді. Растайтын құжат төлем туралы түбіртектер, орындалған монтаждық жұмыстардың актісі, иеленушінің шарттық энергия тұтыну режимдерін сақтауы туралы кепілдік міндеттемесі болып табылады;
2) энергия беруші ұйым тұтынушыны ажырату себептерін жою туралы хабардар еткен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ажыратылған объектіге кернеу береді.
38. Электр энергиясына төлеу талаптары мен тәртібі электрмен жабдықтау шартында жазылған.
Электр энергиясын пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Өтінім беруші: _______________
(Т.А.Ә)
______________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» _____________
Өтінім
Қосылуға (электр қондырғыларының белгіленген қуатын қоса
алғанда 100 килоВатқа дейін болатын тұтынушының)
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы)
Орналасқан жері
_____________________________________________________________________
(мекенжайын, орналасқан жерін көрсету)
Байланыс телефоны
_____________________________________________________________________
(уақытша электрмен жабдықтауға ТШ беру қажеттілігін көрсету (құрылыс
кезеңі), тұрақты негiзде электрмен жабдықтау)
1. Қосымшалар:
1) объекті орналасуының ахуалдық жоспары;
2) меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі.
Электр энергиясын пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________
(басшының қолы)
20__ жылғы «___» _________
Өтінім
Қосылуға (электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100
килоВаттан жоғары тұтынушының)
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы (қолданыстағы, қайта жаңартылып жатқан),
ведомстволық тиесілігі және оның орналасқан жері)
_____________________________________________________________________
(уақытша электрмен жабдықтауға ТШ беру қажеттілігін көрсету (құрылыс
кезеңі), тұрақты негiзде электрмен жабдықтау)

1) в квартире - от коммутационного аппарата, расположенного на поэтажной щитовой;
2) в индивидуальном жилом доме с однофазным вводом - отсоединением фазного провода на опоре;
3) в индивидуальном жилом доме с трехфазным вводом - отключением вводного коммутационного аппарата в шкафе учета с последующей опломбировкой шкафа учета и составлением акта.
При всех произведенных отключениях энергопередающая организация составляет акт с указанием фамилии, имени и отчества должностного лица, контактных телефонов и электронного почтового адреса, выдавшего задание на отключение, а также незамедлительно вручает потребителю под роспись.
37. Подача напряжения на объект потребителя, отключенного согласно пункту 35 настоящих Правил, осуществляется в следующем порядке:
1) потребитель устраняет причину отключения и уведомляет энергопередающую организацию с представлением подтверждающего документа. Подтверждающим документом служат копии квитанции об оплате, акт выполненных монтажных работ, гарантийное обязательство владельца о соблюдении договорных режимов энергопотребления;
2) энергопередающая организация подает напряжение отключенному объекту в течение рабочего дня с момента уведомления потребителя об устранении причин отключения.
38. Условия и порядок оплаты электроэнергии оговариваются в договоре электроснабжения.
Приложение 1
к Правилам пользования
электрической энергией
Заявитель:
_________________________
(Ф.И.О.)
_________________________
(подпись)
«____»_________ 20___ год
Заявка
На присоединение (потребителя с установленной мощностью
электроустановок до 100 килоВатт включительно)
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта)
Месторасположение
_____________________________________________________________________
(указать адрес, местонахождение)
Контактные тел.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать необходимость выдачи ТУ на временное электроснабжение
(период строительства), электроснабжение на постоянной основе)
Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) копия документа, подтверждающего право собственности.
Приложение 2
к Правилам пользования
электрической энергией
УТВЕРЖДАЮ
________________________
(подпись руководителя)
«___»_________ 20___ год
Заявка
На присоединение (существующего потребителя с установленной мощностью
электроустановок свыше 100 килоВатт)
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта (действующего, реконструируемого),
ведомственная принадлежность и его местонахождение)
_____________________________________________________________________
(указать необходимость выдачи ТУ на временное электроснабжение
(период строительства), электроснабжение на постоянной основе)

1. Техникалық шарттар беру үшін негіздеме:
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Электр энергиясын пайдалану қағидаларының
тармағын көрсету)
2. Мәлімделген қуат және жылдар бойынша объектінің электр
тұтынуы.
Жылдар
Р, МВт
Э, млн. кВт сағат
Ағымдағы (20__ ж)
Жоспарланатын
(алдағы кезеңге - 5 жыл)
20__ ж.
20__ ж.
20__ ж.
3. Жүктеме сипаты – тұрақты, ауыспалы, маусымдық (қажеттінің
астын сызу);
4. Электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша жалпы электр
қабылдағыштардың санаты және ЭҚОҚ-қа (Электр қондырғыларын орнату
қағидалары) сәйкес жекелеген технологиялық қондырғылардың санаты.
5. Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр
қондырғыларының техникалық сипаттамалары.
6. Қосымшалар:
1) объекті орналасуының ахуалдық жоспары;
2) объектіні сыртқы электрмен жабдықтаудың қолданыстағы және
болжамды схемасы (ЭБЖ-нің өткізгіштерінің ұзақтығы мен қимасын, ҚС
трансформаторларының саны мен қуатын және қарастырылатын аудан
желілерінің ведомстволық, баланстық тиесілігін көрсетумен);
3) объектінің мәлімделген қуатын растайтын электрлік
жүктемелерінің есебі;
4) объектінің мәлімделген қуатын толық қолданғанын растайтын
энергия өндіруші ұйымнан құжат;
5) электрмен жабдықтаушы резервтік көздер ретінде пайдалануға
арналған өзінің генерациялық көздері (ГТҚ қуатын көрсете, ДЭС және
т.б. көрсетумен) туралы ақпарат;
6) меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі.
Электр энергиясын пайдалану
қағидаларына
3-қосымша
БЕКІТЕМІН
__________________________
(басшының қолы)
20__ жылғы «___» _________
Өтінім
Қосылуға (электр қондырғыларының белгіленген қуаты 100
килоВаттан астам жаңа тұтынушының)
_____________________________________________________________________
(объектінің толық атауы және оның орналасқан жері)
_____________________________________________________________________
(қосылу нүктесін көрсету (ҚС шинасы, ЭБЖ және т.б. атаулары)
1. Техникалық шарттар беру үшін негіздеме:
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Электр энергиясын пайдалану қағидаларының
тармағын көрсету)
2. Мәлімделген қуат және жылдар бойынша объектінің электр
тұтынуы.
Жылдар
Р, МВт
Э, млн. кВт сағат
20__ ж. (қосылғын жыл)
(алдағы кезең - 5 жыл)
20__ ж.
20__ ж.
1. Жүктеме сипаты – тұрақты, ауыспалы, маусымдық басқа.
2. Электрмен жабдықтау сенімділігі бойынша жалпы электр
қабылдағыштардың санаты және ЭҚОҚ-қа (Электр қондырғыларын пайдалану
қағидалары) сәйкес жеке технологиялық қондырғылардың санаты.
3. Қосалқы тұтынушылардың тізбесі және олардың электр
қондырғыларының техникалық сипаттамалары.

1. Основание для выдачи технических условий:
_____________________________________________________________________
(указать пункт Правил пользования электрической
энергией Республики Казахстан)
2. Заявленная мощность и электропотребление объекта по годам.
Годы
Р, МВт
Э, млн.кВт.ч.
Текущее (20___г)
Планируемое (на предстоящий период - 5 лет)
20__ г.
20__ г.
20__ г.
3. Характер нагрузки - постоянная, переменная, сезонная (нужное
подчеркнуть).
4. Категория электроприемников по надежности электроснабжения в целом
и отдельных технологических установок в соответствии с ПУЭ (Правилами
устройства электроустановок).
5. Перечень субпотребителей и технические характеристики их
электроустановок.
6. Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) существующая и предполагаемая схема внешнего
электроснабжения объекта (с указанием протяженности и
сечения провода ЛЭП, мощности и количества трансформаторов
ПС и ведомственной, балансовой принадлежности сетей
рассматриваемого района);
3) расчет электрических нагрузок, подтверждающий заявленную
мощность объекта;
4) документ от энергопроизводящей организации, подтверждающий
покрытие заявленной мощности объекта;
5) информация о собственных генерирующих источниках (с
указанием мощности ГТУ, ДЭС и т.д.) для использования в
качестве резервного источника электроснабжения;
6) копия документа, подтверждающего право собственности.
Приложение 3
к Правилам пользования
электрической энергией
УТВЕРЖДАЮ
________________________
(подпись руководителя)
«___»_________ 20___ год
Заявка
На присоединение (нового потребителя с установленной мощностью
электроустановок свыше 100 килоВатт)
_____________________________________________________________________
(полное наименование объекта и его местонахождение)
к ___________________________________________________________________
(указать точку подключения (шины ПС, наименование ЛЭП и т.д.)
1. Основание для выдачи технических условий:
_____________________________________________________________________
(указать пункт Правил пользования электрической
энергией Республики Казахстан)
2. Заявленная мощность и электропотребление объекта по годам.
годы
Р, МВт
Э, млн.кВт.ч.
20___ г. (год ввода)
(последующий период – 5 лет)
20___ г.
20___ г.
1. Характер нагрузки - постоянная, переменная, сезонная, др.
2. Категория электроприемников по надежности электроснабжения в
целом и отдельных технологических установок в соответствии с
ПУЭ (Правилами устройства электроустановок).
3. Перечень субпотребителей и характеристики их
электроустановок.

4. Қосымша:
1) объекті орналасуының ахуалдық жоспары;
2) объектіні сыртқы электрмен жабдықтаудың болжамды схемасы
(ЭБЖ-нің өткізгіштерінің ұзақтығы мен қимасын, ҚС
трансформаторларының саны мен қуатын және қарастырылатын аудан
желілерін ведомстволық, баланстық тиесілігін көрсетумен);
3) оның негізінде объектінің құрылысы жоспарланатын құжат
(мемлекеттік, салалық бағдарламалар және т.б.);
4) объектінің мәлімделген қуатын растайтын электрлік
жүктемелерінің есебі;
5) объектінің мәлімделген қуатын толық қолданғанын растайтын
энергия өндіруші ұйымнан құжат;
6) электрмен жабдықтаушы резервтік көздер ретінде пайдалануға
арналған өзінің генерациялық көздері (ГТҚ қуатын көрсете, ДЭС және
т.б. көрсетумен) туралы ақпарат;
7) меншік құқығын растайтын құжаттың көшірмесі.
Электр энергиясын пайдалану
қағидаларына
4-қосымша
Тұтынушыны сыртқы электрмен жабдықтау схемасының мазмұны
1) қолданыстағы электрмен жабдықтаудың жай-күйін шолу және 3(5)-10 жылға даму перспективасы;
2) тұтынушылардың электр жүктемелері және оның өтеу көздері;
3) қуат және электр энергиясы балансы (қазіргі жай-күйі және 3(5)-10 жылға арналған перспективасы);
4) сыртқы электрмен жабдықтау схемасының нұсқалары;
5) ұсынылған сыртқы электр жабдықтау схемасының негіздемесі;
6) қарастырылып жатқан ауданның іргелес электр желілерімен электр режимдерінің есептері (қалыпты, авариядан кейінгі режимдер);
7) жабдықты таңдау үшін қысқа тұйықталу токтары деңгейлерінің есептеуі;
8) релелік қорғаныс пен автоматика, аварияға қарсы автоматиканы орындау қағидаттары;
9) диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
10) электр энергиясын есепке алу;
11) энергия үнемдеу бойынша жоспарланатын іс-шаралар;
12) электр желілік құрылыстың көлемі, құрылыс құнын ұлғайтып есептеу;
13) қорытындылар;
14) сызбалар: қағидатты схемалар, карта-схемалар немесе ахуалдық жоспар, электрлік режимдер есептерінің нәтижелері, диспетчерлік және технологиялық басқаруды ұйымдастыру схемалары.
Электр энергиясын пайдалану
қағидаларына
5-қосымша
Қарастыруды регламенттейтін мерзімдер
Р/с
Іс-қимылдар
мерзімі
(жұмыс күндері)
Орындаушы
1
2
3
4
1
Белгіленген қуаты 100 килоВатқа дейін қоса алғанда электр қондырғылары үшін тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
7 күн
энергия беруші ұйым
(энергия өндіруші), тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
2
Белгіленген қуаты 100-ден жоғары және 1000 килоВатқа дейінгі электр қондырғылары үшін тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
10 күн
Энергия беруші ұйым
(энергия өндіруші), тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
3
Белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін (егер желіні күшейту, қайта жаңарту қажет болмаса) тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
30 күн
Энергия беруші ұйым
(энергия өндіруші), тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
4
Белгіленген қуаты 1000 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін (егер желіні күшейту, қайта жаңарту қажет болса) тұтынушы толық ақпарат берген кезде техникалық шарттар беру
45 күн
Энергия беруші ұйым
(энергия өндіруші), тұтынушы (қосалқы тұтынушы үшін)
5
Қосылу нүктесін және коммерциялық есепке алу схемасын қарау
3 күн
Энергия беруші
(энергия өндіруші) ұйым
6
Белгіленген қуат 100 килоВатқа дейін …………………………………………… қоса алғанда электр қондырғыларының жобалық шешімдерін келісу
белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғылары үшін ……………………………………….
3 күн
20 күн
Энергия беруші
(энергия өндіруші) ұйым
7
Белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғыларын қосуға рұқсат беру
-
Мемлекеттік энергетикалық бақылау жөніндегі орган
8
Белгіленген қуаты 100 килоВаттан жоғары электр қондырғыларын электрмен жабдықтауға тұтынушымен шартқа қол қою
3 күн
энергиямен жабдықтаушы ұйым
9
Электр қондырғыларының белгіленген қуатымен электрмен жабдықтауға тұтынушыларды шартқа қол қою (100 килоВатқа дейін қоса алғанда)
1 күн
энергиямен жабдықтаушы ұйым
10
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның шартқа қол қою туралы хабарламасы
1 күн
энергия жабдықтаушы ұйым
11
Тұтынушының электр қондырғыларына кернеу беру
1 күн
энергия беруші
(энергия өндіруші) ұйым

4. Приложения:
1) ситуационный план размещения объекта;
2) предполагаемая схема внешнего электроснабжения объекта (с
указанием протяженности и сечения провода ЛЭП, мощности и
количества трансформаторов ПС и ведомственной, балансовой
принадлежности сетей рассматриваемого района);
3) документ, на основании которого планируется строительство
объекта (государственные, отраслевые программы и т.д.);
4) расчет электрических нагрузок, подтверждающий заявленную
мощность объекта;
5) документ от энергопроизводящей организации, подтверждающий
покрытие заявленной мощности объекта;
6) информация о собственных генерирующих источниках (с
указанием мощности ГТУ, ДЭС и т.д.) для использования в
качестве резервного источника электроснабжения;
7) копии решений, актов о выделении земельных участков.
Приложение 4
к Правилам пользования
электрической энергией
Содержание
схемы внешнего электроснабжения потребителя
1) обзор существующего состояния электроснабжения и перспективы
развития на 3(5)-10 лет;
2) электрические нагрузки потребителей и источники их покрытия;
3) балансы мощности и электроэнергии (существующее состояние и
перспектива на 3(5)-10 лет);
4) варианты схемы внешнего электроснабжения;
5) обоснование рекомендуемой схемы внешнего электроснабжения;
6) расчеты электрических режимов (нормальные, послеаварийные
режимы) рассматриваемого района с прилегающими электрическими сетями;
7) расчет уровней токов короткого замыкания для выбора
оборудования;
8) принципы выполнения релейной защиты и автоматики,
противоаварийной автоматики;
9) принципы организации диспетчерского и технологического
управления;
10) учет электроэнергии;
11) планируемые мероприятия по энергосбережению;
12) объемы электросетевого строительства, укрупненный расчет
стоимости строительства;
13) выводы;
14) чертежи: принципиальные схемы, карты-схемы или ситуационный
план, результаты расчетов электрических режимов, схемы организации
диспетчерского и технологического управления.
Приложение 5
к Правилам пользования
электрической энергией
Регламентирующие сроки рассмотрения
п/п
Действия
срок (рабочие дни)
Исполнитель
1
2
3
4
1
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью до 100 килоВатт включительно
7 дней
энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
2
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 100 до 1000 килоВатт
10 дней
энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
3
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 1000 кВт (если не требуется усиление сети, реконструкция)
30 дней
энергопередающая организация (энергопроизводящая), потребитель (для субпотребителя)
4
Выдача технических условий при предоставлении потребителем полной информации для электроустановок с установленной мощностью выше 1000 кВт (если требуется усиление сети, реконструкция)
45 дней
энергопередающая (энергопроизводящая) организация, потребитель (для субпотребителя)
5
Осмотр точки подключения и схемы коммерческого учета
3 дня
энергопередающая (энергопроизводящая) организация
6
Согласование проектных решений электроустановок с установленной мощностью до 100 килоВатт включительно
3 дня
энергопередающая (энергопроизводящая) организация
для электроустановок с установленной мощностью выше 100 килоВатт
20 дней
7
Выдача разрешения на подключение электроустановок с установленной мощностью выше 100 килоВатт
-
Орган по государственному энергетическому контролю
8
Подписание договора на электроснабжение с потребителем с установленной мощностью электроустановок выше 100 килоВатт
3 дня
энергоснабжающая организация
9
Подписание договора на электроснабжение с потребителем с установленной мощностью электроустановок (до 100 киловатт включительно)
1 день
энергоснабжающая организация
10
Уведомление энергопередающей (энергопроизводящей) организации о подписании договора
1 день
энергоснабжающая организация
11
Подача напряжения на электроустановки потребителя
1 день
энергопередающая (энергопроизводящая) организация