"2010 - 2014 жылдарға арналған "Жасыл даму" салалық бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 7 тамыздағы № 804 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «2010 – 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасының Өңірлік даму министрі Б.Ә. Сағынтаевқа жүктелсін.»;
көрсетілген қаулымен бекітілген «2010 – 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасында:
«Бағдарламаның паспорты» деген 1-бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
Нысаналы индикаторлар
Кешенді экологиялық рұқсаттарға енгізілген ресурс үнемдеу көрсеткіштері 2014 жылы 1 дананы құрайды.
Ластағыш заттардың жалпы шығарындылары нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайды.
Ластаушы заттардың төгінділері нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайды.
2014 жылға қарай қалдықтардың түзілуіне қатысты оларды қайта өңдеу үлесі 21,9 %-ды құрайды.
2014 жылға қарай 1990 жылмен салыстырғанда парниктік газдардың шығарындылары көлемінің асырылмауы 96 %-ды құрайды.
Шөлейттенген және жұтаң жерлер алаңының өзгеру серпіні 2014 жылға қарай 0,05 % құрайды.
Жануарлар дүниесінің 200 түрін сақтау, оның ішінде:
1) ауланатын түрлері – 93;
2) сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлер – 107.
Табиғи су айдындары мен су қоймаларына бағалы кәсіпшілік балықтардың тіршілікке төзімді шабақтарын шығару 2014 жылға қарай 158,4 млн. дананы құрайды.
Орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман көмкермеген жерлердің жыл сайынғы алқабы 2014 жылға қарай – 6,5 мың га.
Республиканың жалпы алаңына шаққанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың үлесі 2014 жылға қарай 8,8 % болады.
Бақылау пункттерінің саны 2014 жылға қарай:
1) метеорологиялық станциялар - 287;
2) агрометеорологиялық бекеттер - 102;
3) гидрологиялық бекеттер - 303;
4) автоматты режимде жұмыс істейтін атмосфера ауасының жай-күйін - 48 құрайды.
»;
«Қаржыландыру көздері мен көлемі» деген жолда:
«172267,7», «100310,1», «32528,2*», «27574,4*», «21122,0*», «248,3*», «50657,3», «13435,2**», «9341,6**», «10358,8**», «484,9», «211,8*», «124,4*» «80,7*», «3468,7», «401,0*», «234,0*», «17347,0», «1062,4*» деген сандар тиісінше «176969,98», «108915,25», «31926,6», «25599,65», «24486,05», «8065,75», «47285,53», «10076,33», «10268,9», «9418,7», «327,83», «100,3», «86,1», «73,43», «3187,9», «192,8», «161,4», «17253,5», «968,9» деген сандармен ауыстырылсын;
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 3-бөлімде:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924 "Об утверждении отраслевой Программы "Жасыл даму" на 2010 - 2014 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2013 года № 804
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года № 924 «Об утверждении отраслевой Программы «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра регионального развития Республики Казахстан Сагинтаева Б. А.»;
в отраслевой Программе «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 «Паспорт Программы»:
строку «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«
Целевые индикаторы
Показатели ресурсосбережения, введенные в комплексные экологические разрешения, в 2014 году составят 1 штуку.
Объемы установленных значений нормативов валового выброса загрязняющих веществ не превысят 5 млн. тонн.
Объемы установленных значений нормативов сбросов загрязняющих веществ не превысят 5 млн. тонн.
Доля переработки отходов к их образованию к
2014 году составит 21,9 %.
Непревышение объема выбросов парниковых газов к 2014 году составит 96 % по отношению к 1990 году.
Динамика изменения площади опустыненных и деградированных земель к 2014 году составит 0,05 %.
Сохранение 200 видов животного мира, в том числе:
1) охотничьих видов – 93;
2) редких и находящихся под угрозой исчезновения видов – 107.
Доведение выпуска в естественные водоемы и водохранилища жизнестойкой молоди ценных промысловых рыб к 2014 году составит 158,4 млн. шт.
Ежегодная площадь угодий, не покрытых лесом, переводимых в покрытые, к 2014 году составит 6,5 тыс. га.
Доля особо охраняемых природных территорий к общей площади республики к 2014 году составит 8,8 %.
Количество пунктов наблюдений к 2014 году составит:
1) метеорологических станций - 287;
2) агрометеорологических постов - 102;
3) гидрологических постов - 303;
4) за состоянием атмосферного воздуха, работающих в автоматическом режиме - 48.
»;
в строке «Источники и объемы финансирования»:
цифры «172267,7», «100310,1», «32528,2*», «27574,4*», «21122,0*», «248, 3*», «50657,3», «13435,2**», «9341,6**», «10358,8**», «484,9», «211,8*», «124,4*» «80,7*», «3468,7», «401,0*», «234,0*», «17347,0», «1062,4*» заменить соответственно цифрами «176969,98», «108915,25», «31926,6», «25599,65», «24486,05», «8065,75», «47285,53, «10076,33», «10268,9», «9418,7», «327,83», «100,3», «86,1», «73,43», «3187,9», «192,8», «161,4», «17253,5», «968,9»;
в разделе 3 «Анализ текущей ситуации»:

«Күшті және әлсіз жақтарын, осы сала үшін мүмкіндіктер мен қауіптерді талдау» деген 3.2-бөлімде:
«Оң факторлар» деген бағанда:
«1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларын төмендету» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Атмосфераға ластағыш заттар шығарындыларының көлемін тұрақтандыру»;
«Теріс факторлар» деген бағанда:
«2. Су көздеріне ластағыш заттар тастандыларының жоғары деңгейі» деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ластағыш заттар тастандыларының жоғары деңгейі»;
«Атмосфералық ауаның ластануы» деген 3.3.2-кіші бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстанның өнеркәсіп кәсіпорындарының атмосфераға шығарындылары жылына шамамен үш миллион тоннаны құрайды, оның ішінде 85 %-ы ең ірі табиғат пайдаланушыларға тиесілі, елдің атмосферасына стационарлық көздерден шығарындылардың 10 %-ы және улы қалдықтардың елеулі үлесінің пайда болуы шикі мұнай мен ілеспе газ өндіру саласында жұмыс істейтін кәсіпорындарға тиесілі. Рұқсат етілген ластағыш заттар көлемі 2012 жылы 2011 жылдың деңгейінде қалып, 3,35 млн. тоннаны құрады. 2013 жылдан бастап табиғат пайдаланушылар мәлімдеген қоршаған ортаға ластаушы заттардың шығарындылары мен төгінділерінің арту үрдісі байқалады, бұл көп жағдайда экономика салалары дамуының оң серпінімен, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар қуатының артуымен және жаңаларын іске қосумен, соның ішінде Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – ҮИИДМБ) шеңберінде іске асырылатын қоршаған ортаға эмиссияның айтарлықтай көлемі бар жобаларға байланысты.»;
«Су ресурстарының ластануы» деген 3.3.3-кіші бөлімде:
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жер үсті суларының ластану, қоқыстану және сарқылу процесі жалғасуда, оның негізгі себебі су тоғандарына жеткілікті түрде тазартылмаған суды ағызу болып табылады.
Рұқсат етілген ластағыш заттар көлемі 2012 жылы 2011 жылдың деңгейінде қалды және 2,8 млн. тоннаны құрады. Бұл ретте табиғат пайдаланушылар мәлімдеген эмиссиялар көлемінің ұлғаю үрдісі ластаушы заттар төгінділері бойынша да байқалады, бұл жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар қуатының артуына және жаңаларын іске қосуға және ҮИИДМБ шеңберінде қалыптасатын эмиссиялар көлемінің үлесіне байланысты.»;
«Өндіріс және тұтыну қалдықтарының жинақталуы» деген 3.3.4-кіші бөлімде:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2010 жылғы қаңтардағы жағдай бойынша республика аумағында 43 млрд. тоннадан астам өндірістік қалдықтар бар, оның ішінде кәсіпорындардың аумағында 23 млрд. тонна орналастырылған.»;
«Қазақстан Республикасында жинақталған және шығарылған коммуналдық қалдықтар көлемінің серпіні» деген 1-кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«1-кесте. Қазақстан Республикасында жинақталған және шығарылған коммуналдық қалдықтар көлемінің серпіні
Атауы
2007 жыл
2008 жыл
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Коммуналдық қалдықтар, млн.т.
6,5
6,8
3,6
4,5
3,6
»;
«Бағдарламаның мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және оны іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген 4-бөлімде:
«Нысаналы индикаторлар» деген 4.3-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4.3 Нысаналы индикаторлар
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мынадай көрсеткіштерге қол жеткізу межеленіп отыр:

в подразделе 3.2. «Анализ сильных и слабых сторон, возможностей и угроз для отрасли»:
в графе «Позитивные факторы»:
строку «1. Снижение выбросов в атмосферу вредных веществ» изложить в следующей редакции:
«1. Стабилизация объемов выбросов загрязняющих веществ в атмосферу»;
в графе «Негативные факторы»:
строку «2. Высокий уровень сбросов загрязняющих веществ в водные источники» изложить в следующей редакции:
«2. Высокий уровень сбросов загрязняющих веществ»;
в подразделе 3.3.2. «Загрязнение атмосферного воздуха»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Выбросы промышленных предприятий Казахстана в атмосферу составляют порядка трех миллионов тонн в год, из которых 85 % приходится на наиболее крупных природопользователей, 10 % выбросов в атмосферу страны от стационарных источников и образование значительной доли токсичных отходов приходится на предприятия, занятые в сфере добычи сырой нефти и попутного газа. Разрешенные объемы выбросов загрязняющих веществ в
2012 году остались на уровне 2011 года и составили 3,35 млн. тонн. С 2013 года наметилась тенденция увеличения заявляемых природопользователями выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду, что в большей степени обусловлено положительной динамикой развития отраслей экономики, увеличением мощностей действующих и вводом в эксплуатацию новых предприятий, в том числе по реализуемым проектам со значительным объемом эмиссий в окружающую среду в рамках Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы (далее - ГПФИИР ).»;
в подразделе 3.3.3. «Загрязнение водных ресурсов»:
часть пятую изложить в следующей редакции:
«Продолжается процесс загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, основной причиной которых является сброс в водоемы недостаточно очищенных сточных вод.
Разрешенные объемы сбросов загрязняющих веществ в 2012 году остались на уровне 2011 года и составили 2,8 млн. тонн. При этом тенденция увеличения заявляемых природопользователями объемов эмиссий также наблюдается и по сбросам загрязняющих веществ, которая связана с увеличением мощностей действующих и вводом в эксплуатацию новых предприятий и вкладом объемов эмиссий, образуемых в рамках ГПФИИР.»;
в подразделе 3.3.4. «Накопление отходов производства и потребления»:
часть третью изложить в следующей редакции:
«По состоянию на январь 2010 года на территории республики размещено более 43 млрд. тонн промышленных отходов, в том числе на территории предприятий 23 млрд.тонн.»;
таблицу «1 – Динамика объемов собранных и вывезенных коммунальных отходов в Республике Казахстан» изложить в следующей редакции:
«Таблица 1 – Динамика объемов собранных и вывезенных коммунальных отходов в Республике Казахстан
Наименование
2007 год
2008 год
2009 год
2010 год
2011 год
Коммунальные отходы, млн.т.
6,5
6,8
3,6
4,5
3,6
»;
в разделе 4 «Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы»:
подраздел 4.3 «Целевые индикаторы» изложить в следующей редакции:
«4.3. Целевые индикаторы
В результате реализации Программы ожидается достижение следующих показателей:

1) кешенді экологиялық рұқсаттарға енгізілген ресурс үнемдеу көрсеткіштері 2014 жылы 1 дананы құрайды;
2) ластаушы заттардың жалпы шығарындылары нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайтын болады;
3) ластаушы заттардың төгінділері нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайтын болады;
4) 2014 жылға қарай қалдықтардың түзілуіне қатысты оларды қайта өңдеу үлесі 21,9 %-ды құрайды;
5) 2014 жылға қарай 1990 жылмен салыстырғанда парниктік газдардың шығарындылары көлемінің асырылмауы 96 %-ды құрайды;
6) шөлейттенген және жұтаң жерлер алаңының өзгеру серпіні 2014 жылға қарай 0,05 % құрайды;
7) жануарлар дүниесінің 200 түрін сақтау, оның ішінде:
ауланатын түрлері – 93;
сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлері – 107;

1) показатели ресурсосбережения, введенные в комплексные экологические разрешения, в 2014 году составят 1 штуку;
2) объемы установленных значений нормативов валового выброса загрязняющих веществ не превысят 5 млн. тонн;
3) объемы установленных значений нормативов сбросов загрязняющих веществ не превысят 5 млн. тонн;
4) доля переработки отходов к их образованию к 2014 году составит 21,9 %;
5) непревышение объема выбросов парниковых газов к 2014 году составит 96 % по отношению к 1990 году;
6) динамика изменения площади опустыненных и деградированных земель к 2014 году составит 0,05 %;
7) сохранение 200 видов животного мира, в том числе:
охотничьих видов – 93;
редких и находящихся под угрозой исчезновения видов – 107;

8) табиғи су айдындары мен су қоймаларына бағалы кәсіпшілік балықтардың тіршілікке төзімді шабақтарын шығару 2014 жылға қарай 158,4 млн. дананы құрайды;
9) орман көмкерген жерлерге ауыстырылатын орман көмкермеген жерлердің жыл сайынғы алқабы 2014 жылға қарай – 6,5 мың га.;
10) республиканың жалпы алаңына шаққанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың үлесі 2014 жылы 8,8 % болады;
11) бақылау пункттерінің саны 2014 жылға қарай:
метеорологиялық станциялар - 287;
агрометеорологиялық бекеттер - 102;
гидрологиялық бекеттер - 303;
автоматты режимде жұмыс істейтін атмосфера ауасының жай-күйін - 48 құрайды.»;

8) доведение выпуска в естественные водоемы и водохранилища жизнестойкой молоди ценных промысловых рыб к 2014 году составит
158,4 млн. шт;
9) ежегодная площадь угодий, не покрытых лесом, переводимых в покрытые, к 2014 году составит 6,5 тыс. га;
10) доля особо охраняемых природных территорий к общей площади республики к 2014 году составит 8,8 %;
11) количество пунктов наблюдений к 2014 году составит:
метеорологических станций - 287;
агрометеорологических постов - 102;
гидрологических постов - 303;
за состоянием атмосферного воздуха, работающих в автоматическом режиме - 48.»;

«Әрбір міндет бойынша жоспарланған мәнге қол жеткізу болжанып отырған нақты (орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді) кезеңді көрсете отырып, Бағдарлама міндеттерінің шешілу дәрежесін сипаттайтын, сандық және сапалық жағынан өлшенетін мәндер ретінде белгіленетін нәтижелер көрсеткіштері» деген 4.4-кіші бөлімде:
«Жасыл экономиканы» дамыту» деген 1-міндетте:
нысаналы индикаторларда:
«2009 жылмен салыстырғанда атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларын төмендету пайызы» деген жолда «2013 жыл» және «2014 жыл» деген бағандардағы «5,9 %» деген сандар алынып тасталсын;

в подразделе 4.4 «Показатели результатов, устанавливаемые по каждой задаче, как количественно и качественно измеримые значения, характеризующие степень решения задачи программы с указанием конкретного периода (среднесрочного или долгосрочного), в котором предполагается достигнуть планируемое значение»:
в задаче 1. «Развитие «зеленой экономики»:
в целевых индикаторах:
в строке «Процент снижения выбросов в атмосферу загрязняющих веществ по сравнению с 2009 годом» в графах «2013 год» и «2014 год» цифры «5,9» исключить;

235
240
245
250
251
252
»;
мына:
«
Тәуліктік ауа райын болжаудың расталуы
%
88
88
88
88
89
89
»
деген жол алынып тасталсын;
«Халықаралық экологиялық конвенцияларды іске асыру шеңберіндегі ұлттық баяндамалар» деген жолда «2012 жыл» деген бағандағы «5» деген сан «4» санмен ауыстырылсын, «2013 жыл» деген бағандағы «6» деген сан «5» деген санмен ауыстырылсын, «2014 жыл» деген бағандағы «5» деген сан «4» деген санмен ауыстырылсын;
«Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге органдар» деген 4.5-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«4.5 Мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге, нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге жауапты мемлекеттік және өзге органдар
Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, Ауыл шаруашылығы министрлігі, Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі, Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі, Мұнай және газ министрлігі, Қаржы министрлігі, Сыртқы істер министрлігі, Төтенше жағдайлар министрлігі, Мәдениет және ақпарат министрлігі, Ішкі істер министрлігі, Білім және ғылым министрлігі, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі, Денсаулық сақтау министрлігі, Көлік және коммуникация министрлігі, Өңірлік даму министрлігі, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы.»;
«Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген 5-бөлімде:

235
240
245
250
251
252
»;
строку
«
Оправдываемость суточных прогнозов погоды
%
88
88
88
88
89
89
»
исключить;
в строке «Национальные доклады в рамках реализации международных экологических конвенций» в графе «2012» цифру «5» заменить цифрой «4», в графе «2013» цифру «6» заменить цифрой «4»; в графе «2014» цифру «5» заменить цифрой «4»;
подраздел 4.5. «Государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов» изложить в следующей редакции:
«4.5. Государственные и иные органы, ответственные за достижение целей, целевых индикаторов, задач, показателей результатов
Министерство охраны окружающей среды, Министерство сельского хозяйства, Министерство индустрии и новых технологий, Министерство экономики и бюджетного планирования, Министерство нефти и газа, Министерство финансов, Министерство иностранных дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Министерство культуры и информации, Министерство внутренних дел, Министерство образования и науки, Министерство труда и социальной защиты населения, Министерство здравоохранения, Министерство транспорта и коммуникаций, Министерство регионального развития, акимы областей, городов Астаны и Алматы, акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан темір жолы».»;
в разделе 5 «Этапы реализации Программы»:

«Жасыл экономиканы» дамыту» деген 5.1-кіші бөлімде:
бірінші бөліктің бірінші сөйлемі «, қоғамның барлық өкілдері үшін қолайлы өсімді қамтамасыз етеді және энергетика, су, азық-түлік және шикізат ресурстарын тиімді пайдалану арқылы қоғамдық келісімге қол жеткізуге және орнықты дамуға мүмкіндік береді» деген сөздермен толықтырылсын;
«Қоршаған ортаның құрамдауыштары мен халықтың денсаулығына антропогендік әсерді азайту» деген 5.2-кіші бөлімде:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Жалпы нормативтік шығарындылардың белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайды.»;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Ластаушы заттардың төгінділері нормативтерінің белгіленген мәндерінің көлемі 5 млн. тоннадан аспайды.»;
«Табиғи экожүйелерді сақтау және қалпына келтіру» деген 5.3-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
«Климаттың өзгеруіне бейімделу климаттың өзгеруіне қарсы күрес жөніндегі саясаттың түйінді элементтерінің бірі ретінде қаралады.
Қазақстан үшін табиғи-шаруашылық жүйелер мен экономика секторларының климаттың өзгеруіне тәуелділігі проблемасы жыл сайын өсіп отырғандықтан, бейімделу шараларының тұтас кешенін көздеу қажет.
Климаттың өзгеруінің жаhандық проблемасын шешу және озон қабатын қорғау үшін Киото хаттамасының талаптарын импелементациялау мақсатында парниктік газдар эмиссияларын азайтуды қамтамасыз ету әрі экономиканы төмен көміртекті дамыту және Қазақстанның аумағында климаттың болашақта өзгеруін сценарийлер ретінде сандық бағалауды орындау жоспарланып отыр.
1990 жылмен салыстырғанда 2014 жылға қарай парниктік газдардың шығарындылары көлемінің асырылмауы 96 %-ды құрайды.
Жердің шөлейттенуі мен жұтаңдануына қарсы күрес саласында егістік жерлердің құнарлылығының, шөлейттенуге, эрозияға, сорлануға, ластануға және басқа да антропогендік факторларға бейімдігінің заманауи жай-күйі бойынша оларға толық түгендеу жүргізу қажет.
Шөлейттенген және жұтаң жерлер алаңының өзгеру серпіні 2014 жылға қарай 0,05 %-ды құрайтын болады.
Тұяқты жабайы жануарлар мен киіктердің сирек кездесетін және құрып бара жатқан түрлерінің популяциясын және олар мекендейтін жерлерді сақтап қалу үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оларды жыл бойы қорғауды қамтамасыз ету қажет.
Жануарлар әлемін қорғауды қамтамасыз ету бағыттарының бірі бекітіліп берілген аңшылық алқаптарында аңшылық шаруашылықтарының қорықшы қызметтерінің күш-жігерімен жануарлар әлемін қорғау болып табылады.
Жануарлар дүниесінің 200 түрін сақтап қалу негізгі міндет болып табылады, оның ішінде:
1) ауланатын түрлері – 93;

в подразделе 5.1 «Развитие «зеленой экономики»»:
предложение первое части первой дополнить словами «, обеспечит рост, выгодный для всех слоев общества, и позволит достичь общественного согласия и устойчивого развития посредством эффективного использования энергетических, водных, продовольственных и сырьевых ресурсов»;
в подразделе 5.2. «Снижение антропогенного воздействия на компоненты окружающей среды и здоровье населения»:
часть вторую изложить в следующей редакции:
«Объемы установленных значений нормативов валового выброса не превысят 5 млн. тонн.»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Объемы установленных значений нормативов сбросов загрязняющих веществ не превысят 5 млн. тонн.»;
подраздел 5.3. «Сохранение и восстановление природных экосистем» изложить в следующей редакции:
«5.3 Сохранение и восстановление природных экосистем
Адаптация к изменениям климата рассматривается как один из ключевых элементов политики по борьбе с изменением климата.
Поскольку для Казахстана проблема уязвимости природно-хозяйственных систем и секторов экономики к изменениям климата с каждым годом возрастает, необходимо предусмотреть целый комплекс адаптивных мер.
Для решения глобальной проблемы изменения климата и защиты озонового слоя планируется обеспечить снижение эмиссий парниковых газов и низкоуглеродное развитие экономики в целях имплементации требований Киотского протокола и выполнять количественную оценку будущего изменения климата на территории Казахстана в виде сценариев.
Непревышение объема выбросов парниковых газов к 2014 году составит 96 % по отношению к 1990 году.
В области борьбы с опустыниванием и деградацией земель необходимо провести полную инвентаризацию пахотных земель по современному состоянию их плодородия, подверженности опустыниванию, эрозии, засолению, загрязнению и другим антропогенным факторам.
Динамика изменения площади опустыненных и деградированных земель к 2014 году составит 0,05 %.
Для сохранения популяций редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков и мест их обитания необходимо обеспечить их круглогодичную охрану в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Одним из направлений обеспечения охраны животного мира является охрана животного мира на закрепленных охотничьих угодьях силами егерских служб охотничьих хозяйств.
Основной задачей является сохранение 200 видов животного мира, в том числе:
1) охотничьих видов – 93;

2) сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлері – 107.
Биологиялық су қорлары мен ресурстарын есепке алуды ұйымдастыру және тұрақтандыру жөніндегі шаралар шеңберінде балық шаруашылығы су тоғандарында балық өсіру жұмыстары ұйымдастырылып, балық ресурстарын мемлекеттік есепке алу жүргізіледі, балықтың тіршілік етуі мен көбеюі үшін оңтайлы жағдайлар жасау жөніндегі және браконьерлік пен биологиялық ресурс объектілері мен өнімдерінің заңсыз айналымын анықтау, болдырмау жөніндегі іс-шаралар жүзеге асырылатын болады.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша кәсіпшілік бағалы балықтардың тіршілікке төзімді шабақтарын табиғи су айдындары мен су қоймаларына шығару 2014 жылға қарай 158,4 млн. дананы құрайды.
Маңайдағы аумақтарда қорық режимін орнату мақсатында суда жүзетін және су маңайында жүретін құстардың, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің тамақтану және ұя салу орындары болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар кеңейтілетін болады.
Республиканың жалпы жер көлеміне шаққанда ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың үлесі 2014 жылға қарай 8,8 % болады.
Орманды өрттен және орман заңнамасының бұзылуынан қорғаудың, оларды зиянкестер мен аурулардан қорғаудың тиімділігін арттырудың негізі осы бағыттағы іс-шаралар кешенін жүзеге асырушы жер бетіндегі және авиациялық қызметтің пәрменді жүйесін ұйымдастыру болып табылады.
Тиімділікті арттыру ормандарды өртке қарсы жайластыру, оның ішінде өртке қарсы айрықтарды, минералданған жолақтарды белгілеу және оларды күтіп ұстау, орман шаруашылығының және өртке қарсы мақсаттағы жолдарды жөндеу, сондай-ақ негізінен биологиялық әдістерді пайдалану арқылы орманды зиянкестер мен аурулардан қорғаудың белсенді тәсілдерін қолдану жөніндегі іс-шараларды өткізу жолымен қамтамасыз етіледі.
Орман зиянкестері орналасқан ошақтардың аумағындағы ағаштарды сақтау үшін қорғаудың биологиялық әдістерін қолдана отырып, күрестің қатаң шаралары жүргізілетін болады, орманды патологиялық тексеру жүзеге асырылады.
Орманды молықтыру егу және отырғызу тәсілімен ағаш дақылдарын салу, сондай-ақ ағаштардың табиғи қалпына келуі үшін қолайлы жағдайлар жасау жолымен жүзеге асырылады. Орманның табиғи жолмен қалпына келуіне жәрдемдесу ағаш кесетін жерлерді өңдеу кезінде жас және өсіп келе жатқан құнды шаруашылық тұқымдарын сақтау, тұқымның өсуіне жағдай жасау мақсатында топырақты ішінара өңдеу және кесілген жерлерді қоршау арқылы жүргізілетін болады.

2) редких и находящихся под угрозой исчезновения видов – 107.
В рамках организации учета и мер по стабилизации запасов и водных биологических ресурсов будут организованы работы по зарыблению рыбохозяйственных водоемов, проведен государственный учет рыбных ресурсов, осуществлены мероприятия по поддержанию оптимальных условий для обитания и воспроизводства рыбы и выявлению, пресечению браконьерства и незаконному обороту объектов и продукции биологических ресурсов.
По государственному заказу доведение выпуска в естественные водоемы и водохранилища жизнестойкой молоди ценных промысловых рыб к 2014 году составит 158,4 млн. шт.
В целях установления заповедного режима на прилегающих территориях, будут расширены особо охраняемые природные территории, являющиеся местом кормежки и гнездования водоплавающих и околоводных птиц, в том числе редких и исчезающих видов.
Доля особо охраняемых природных территорий к общей площади республики к 2014 году составит 8,8 %.
Основой повышения эффективности охраны лесов от пожаров и нарушений лесного законодательства Республики Казахстан, защиты их от вредителей и болезней является организация действенной системы наземных и авиационных служб, осуществляющих комплекс мероприятий в этих направлениях.
Повышение эффективности будет обеспечиваться за счет проведения мероприятий по противопожарному обустройству лесов, в том числе устройству противопожарных разрывов, минерализованных полос и уходу за ними, ремонту дорог лесохозяйственного и противопожарного назначения, а также применению активных способов защиты лесов от вредителей и болезней с использованием преимущественно биологических методов.
Для сохранения лесов на территории действующих очагов вредителей леса будут проведены истребительные меры борьбы с применением биологических методов защиты, осуществляться лесопатологические обследования.
Воспроизводство лесов будет осуществляться закладкой лесных культур способом посева и посадки, а также путем создания благоприятных условий для естественного возобновления лесов. Содействие естественному возобновлению леса будет проводиться путем сохранения подроста и молодняка хозяйственно ценных пород при разработке лесосек, частичной обработки почвы в целях создания условий прорастания семян и огораживания вырубок.

Ағаш отырғызудың жыл сайынғы көлемі 2014 жылға қарай 54 мың га болады.
Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 112-1-бабына сәйкес жеке орман өсіруге мемлекеттік қолдау көрсетілетін болады, ол:
1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттарда тез өсетін ағаш және бұта тұқымдыларын плантациялық өсіруге;
2) орман питомниктерін құруға және дамытуға бағытталатын болады.
Қазақстан Республикасының азаматтары және мемлекеттік емес заңды тұлғалары жекеше орман өсіруді мемлекеттік қолдау субъектілері болып табылады. Бұл орайда жекеше орман өсіруді мемлекеттік қолдау меншік иелерінің немесе жер пайдаланушылардың жерлерінде де, мемлекеттік орман қоры жерлерінде де жүзеге асырылады.
Жекеше орман өсіруді мемлекеттік қолдау:

Ежегодный объем лесопосадок к 2014 году составит 54 тыс. га.
В соответствии со статьей 112-1 Лесного кодекса Республики Казахстан будет осуществляться государственная поддержка частного лесоразведения, которая будет направлена на:
1) плантационное выращивание быстрорастущих древесных и кустарниковых пород в промышленных и энергетических целях;
2) создание и развитие лесных питомников.
Субъектами государственной поддержки частного лесоразведения являются граждане и негосударственные юридические лица Республики Казахстан. При этом государственная поддержка частного лесоразведения будет осуществляться как на землях собственников или землепользователей, так и на землях государственного лесного фонда.
Государственная поддержка частного лесоразведения будет осуществляться посредством:

1) өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттарда, тез өсетін ағаш және бұта тұқымдылары плантацияларын отырғызу мен өсіруге жұмсалатын шығыстарды өтеу (елу пайызға дейін);
2) жеке орман питомниктерін құру және дамытуға жұмсалатын шығыстарды өтеу (елу пайызға дейін) арқылы жүзеге асырылады.
Облыстар бөлінісінде жергілікті орындаушы органдардың қарамағындағы мемлекеттік орман қорының аумағында ағашты қалпына келтіру көлемі 2-кестеде көрсетілген.
2-кесте
мың га
Облыс
Орманды молықтыру
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
Ақмола
барлығы

1) возмещения (до пятидесяти процентов) расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород в промышленных и энергетических целях;
2) возмещения (до пятидесяти процентов) расходов на создание и развитие частных лесных питомников.
Объемы воспроизводства лесов на территории государственного лесного фонда, находящегося в ведении местных исполнительных органов, в разрезе областей приведены в таблице 2.
Таблица 2
тыс. га
Область
Воспроизводство лесов
2010 г.
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
Акмолинская
всего

6,09
7,419
6,581
Астана қаласының жасыл аймағын құру
«Жасыл аймақ» РМК
барлығы
5,0
5,0
5,0
5,0
5,0
»;
«Қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін дамыту және жетілдіру» деген 5.4-кіші бөлімде:
төртінші бөліктегі «261», «79», «305», «67» деген сандар тиісінше «287», «102», «303», «48» деген сандармен ауыстырылсын;
«Қажетті ресурстар» деген 6-бөлімде:
«172267,7», «100310,1», «32528,2*», «27574,4*», «21122,0*», «248,3*», «50657,3», «13435,2**», «9341,6**», «10358,8**», «484,9», «211,8*», «124,4*» «80,7*», «3468,7», «401,0*», «234,0*», «17347,0», «1062,4*» деген сандар тиісінше «176969,98», «108915,25», «31926,6», «25599,65», «24486,05», «8065,75», «47285,53», «10076,33», «10268,9», «9418,7», «327,83», «100,3», «86,1», «73,43», «3187,9», «192,8», «161,4», «17253,5», «968,9» деген сандармен ауыстырылсын;
«2010 – 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары» деген 7-бөлім осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2010 – 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық бағдарламасына 2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 7 тамыздағы
№ 804 қаулысына
1-қосымша
7. 2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық

6,09
7,419
6,581
Создание зеленой зоны города Астаны
РГП «Жасыл аймак»
всего
5,0
5,0
5,0
5,0
5,0
»;
в подразделе 5.4 «Развитие и совершенствование системы управления качеством окружающей среды»:
в части четвертой цифры «261», «79», «305», «67» заменить соответственно цифрами «287», «102», «303», «48»;
в разделе 6 «Необходимые ресурсы»:
цифры «172267,7», «100310,1», «32528,2*», «27574,4*», «21122,0*», «248,3*», «50657,3», «13435,2**», «9341,6**», «10358,8**», «484,9», «211,8*», «124,4*» «80,7*», «3468,7», «401,0*», «234,0*», «17347,0», «1062,4*» заменить соответственно цифрами «176969,98», «108915,25», «31926,6», «25599,65», «24486,05», «8065,75», «47285,53, «10076,33», «10268,9», «9418,7», «327,83», «100,3», «86,1», «73,43», «3187,9», «192,8», «161,4», «17253,5», «968,9»;
раздел 7 «План мероприятий на 2010-2014 годы по реализации отраслевой Программы «Жасыл даму» на 2010 – 2014 годы» изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 к отраслевой Программе «Жасыл даму» на
2010 – 2014 годы» изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2013 года № 804
7. План мероприятий на 2010 – 2014 годы по реализации

2010 ж. - 40,0
республикалық бюджет
001
2.
Қоршаған ортаны ластаушы анағұрлым ірі өнеркәсіп кәсіпорындары үшін ең жақсы қол жетімді технологиялар негізінде нормалауға көшу бойынша шаралар кешенін әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
3.
Көміртегі бірліктері тізілімін жүргізу жөнінде бағдарламалық кешенді сатып алуды қамтамасыз ету және оны қолдау
ЭДСМ-ге ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ
2011 жылғы 1 ақпан
2010 ж. - 45,0
республикалық бюджет
001
4.
Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлауына «жасыл даму» тетіктерін әзірлеуде және енгізуде әлеуетті арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Қоршағанортамині
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
5.
Жаңартылатын энергия көздері саласында кадрларды даярлау жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
БҒМ
2012 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
6.
Шығарындыларды қысқарту үшін экономикалық ынталандыруды әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
7.
Экологиялық талаптар бойынша бәсекеге қабілетті өнімді шығаруды қамтамасыз ететін ресурс үнемдейтін және экологиялық таза технологияларды кәсіпорындарға енгізу үшін жағдайлар мен алғышарттар жасау жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
8.
Жылу электр станцияларының қазандық қондырғыларында отынның әр түрін жағу кезінде қоршаған ортаға эмиссияларға қойылатын заңды түрде белгіленген талаптарды сақтауға мемлекеттік бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 1-тоқсан
талап етілмейді
9.
Ауылдық жерлерде жаңартылатын энергия көздерін пайдалану жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
10.
«Жасыл дамуды» ілгерлету және «Жасыл көпір» Астана бастамасын іске асыру үшін өңіраралық ынтымақтастықты күшейту бойынша ұсыныс енгізу (Азия-Тынық мұхиты өңіріндегі қоршаған орта және даму министрлерінің 6-шы министрлік конференциясы шеңберінде)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
11.
Инновациялық гранттарды ұсыну үшін инновациялық технологиялар алуға тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар мен өтінімдерді қарастырған кезде инновациялық гранттарды ұсынуды ең алдымен таза технологияны енгізуге бағытталған өтінімдер бойынша қамтамасыз ету
ЭБЖМ-ге ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Қоршағанортамині
тұрақты негізде
талап етілмейді
12.
Республиканың әр облысында бюджеттік саладағы әкімшілік ғимараттардың бір бөлігін жаңартылатын энергия көздерін қолданып жұмыс істейтін энергокешеннен энергия үнемдеуге көшіру бойынша ұсыныстар енгізу
ИЖТМ-ге ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 4-тоқсан
талап етілмейді
13.
«Таза» технологияларды өндіруге арналған жабдықтарды өндіруге және әкелуге салықтық жеңілдіктерді ұсыну бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, ЭБЖМ, Қаржымині
2013 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
14.
Қазіргі құқықтық олқылықтарды жою бойынша парниктік газдар шығарындыларын мемлекеттік реттеу саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының жекелеген нормаларын нақтылау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ, ИЖТМ, МГМ, СІМ, ККМ
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
15.
Экономика дамуының макроэкономикалық көрсеткіштеріне ішкі көміртегі нарығының ықпалына талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ЭБЖМ
2014 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді

2010 г. - 40,0
республиканский бюджет
001
2
Внести предложения по разработке комплекса мер по переходу на нормирование на основе наилучших доступных технологий для наиболее крупных промышленных предприятий - загрязнителей окружающей среды
предложения в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МНГ
4 квартал
2011 года
не требуются
3
Обеспечить приобретение программного комплекса по ведению реестра углеродных единиц и его поддержка
информация в МЭРТ
МООС (созыв), МИНТ, МНГ
1 февраля
2011 года
2010 г. - 45,0
республиканский бюджет
001
4
Внести предложение по наращиванию потенциала в разработке и внедрении механизмов «зеленого роста» в стратегическое планирование Республики Казахстан
предложения в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал
2011 года
не требуются
5
Внести предложение по подготовке кадров в области возобновляемых источников энергии
предложение в Правительство Республики Казахстан
МОН
4 квартал
2012 года
не требуются
6
Внести предложение по разработке экономических стимулов для сокращения выбросов
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МФ, МЭБП, акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал
2013 года
не требуются
7
Внести предложение по созданию условий и предпосылок для внедрения на предприятиях ресурсосберегающих и экологически чистых технологий, обеспечивающих выпуск продукции, конкурентоспособной по экологическим требованиям
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал
2013 года
не требуются
8
Усилить государственный контроль за соблюдением законодательно установленных требований к эмиссиям в окружающую среду при сжигании различных видов топлива в котельных установках тепловых электрических станций
информация в Правительство Республики
Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются
9
Внести предложение по использованию возобновляемых источников энергии в сельской местности
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал
2012 года
не требуются
10
Внести предложение по усилению межрегионального сотрудничества для продвижения «зеленого роста» и реализации Астанинской инициативы «Зеленый мост» (в рамках 6-ой Министерской Конференции Министров по окружающей среде и развитию Азиатско-Тихоокеанского региона)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
11
При рассмотрении опытно-конструкторских работ и заявок на приобретение инновационных технологии на предмет предоставления инновационных грантов обеспечить предоставление грантов в первую очередь по заявкам, направленным на внедрение чистых технологий
информация в МЭБП
МИНТ (созыв), МООС
На постоянной
основе
не требуются
12
Внести предложения по переводу на энергоснабжение части административных зданий бюджетной сферы в каждой области республики от энергокомплексов, работающих с использованием возобновляемых источников энергии
информация в МИНТ
акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал
ежегодно
не требуются
13
Внести предложение по предоставлению налоговых льгот на производство и ввоз оборудования для производства «чистой» энергии
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МЭБП, МФ
3 квартал
2013 года
не требуются
14
Провести уточнение отдельных норм законодательства Республики Казахстан в области государственного регулирования выбросов парниковых газов в части устранения существующих правовых пробелов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МФ, МЭБП, МИНТ, МНГ, МИД, МТК
4 квартал
2014 года
не требуются
15
Провести анализ влияния внутреннего углеродного рынка на макроэкономические показатели развития экономики
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЭБП
2 квартал
2014 года
не требуются

1.2. Энергия тиімділігі мен энергияны үнемдеу бойынша шаралар қолдану
16.
Тұрғыны көп елді мекендерде қоғамдық көлікті және көлік ағынын басқарудың тиімді жүйелерін енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ІІМ, ККМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
17.
Қатты тұрмыстық қалдықтарды көмудің қолданыстағы полигондарында қоқысты биогазды ұстап қалу мен жою бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
18.
Құрамында сынабы бар энергияны үнемдеуші шамдарды кәдеге жарату бойынша ұйымдастырушылық, материалдық, техникалық, қаржылық шаралар кешенін әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, Қаржымині, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2011 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
2. Қоршаған орта құрамдауыштары мен халық денсаулығына антропогендік әсерді азайту
2.1. Атмосфералық ауа сапасын арттыру
19.
Автокөлік құралдарының ластаушы заттар шығарындыларына қойылатын заңды түрде белгіленген талаптардың сақталуына, сондай-ақ бөлшек сауда желісінде сатылатын автомотор отынының сапасына тиімді мемлекеттік бақылау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), ІІМ, ККМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын, 1-тоқсан
талап етілмейді
20.
Қалалардың негізгі магистралдарында автокөлік ағынын («жасыл толқын») автоматты түрде басқару жүйесін құруды қоса алғанда автокөліктің теріс әсерін төмендету бойынша іс шараларды әзірлеу газбаллонды, биоотынды автомобильдерді пайдалану аясын кеңейту, бірлесіп енгізу мен арнайы қойылатын жабдықтағы басқаларды орнату жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ІІМ, МГМ, ККМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
21.
Ірі өнеркәсіп кәсіпорындарының санитарлық-қорғау аймақтары мен көздерінде эмиссияны автоматты түрде тәулік бойы бақылауды енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
22.
«Арселор Миттал Теміртау» АҚ-да А.В. Борисенко жүйесінің өнеркәсіптік газдарды тазалау кешенін салу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), БҒМ, Қарағанды облысының әкімі

1.2. Применение мер по энергоэффективности и энергосбережению
16
Внести предложение по внедрению эффективных систем управления общественным транспортом и транспортными потоками в крупнонаселенных пунктах
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МВД, МТК, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
2013 года
не требуются
17
Внести предложение по улавливанию и утилизации свалочного биогаза на действующих полигонах захоронения твердых бытовых отходов
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), заинтересованные государственные органы
1 квартал
2013 года
не требуются
18
Внести предложение по разработке комплекса организационных, материально-технических, финансовых мер по утилизации ртутьсодержащих энергосберегающих ламп
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МФ, МСХ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
декабрь
2011 года
не требуются
2. Снижение антропогенного воздействия на компоненты окружающей среды и здоровье населения
2.1. Повышение качества атмосферного воздуха
19
Обеспечить проведение эффективного государственного контроля за соблюдением законодательно установленных требований к выбросам загрязняющих веществ автотранспортных средств, а также качеством реализуемого автомоторного топлива в розничной сети
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ (созыв), МВД, МТК, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются
20
Внести предложение по разработке мероприятий по снижению негативного воздействия автотранспорта, включая создание автоматизированной системы управления транспортными потоками («зеленая волна») на главных магистралях городов, расширению сферы применения газобаллонных автомобилей, биотоплива, повсеместному внедрению и установку специальных присадок и другое
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МТК, МВД, МНГ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
2012 года
не требуются
21
Внести предложения по внедрению автоматизированного круглосуточного контроля эмиссий на источниках и в санитарно- защитных зонах крупных промышленных предприятий
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МНГ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
2012 года
не требуются
22
Строительство комплекса по очистке промышленных газов системы Борисенко А.В. на АО «Арселор Миттал Темиртау»
информация в Правительство Республики Казахстан
МИНТ (созыв), МОН, аким Карагандинской области

2013-2014 жылдар
2013 ж. - 7500,0*
2014 ж. - 7500,0*
кәсіпорын қаражаты
23.
Бұрынғы «Қарағандыкөмір» өндірістік бірлестігі шахталарының, көмір разрездерінің және байыту фабрикалары қызметінің салдарларын жою
Қоршағанортаминіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), Қарағанды облысының әкімі
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 544,0
2011 ж. - 581,0
2012 ж. – 0
2013 ж. - 621,7
2014 ж.- 621,7*
республикалық бюджет
035
24.
Қарашығанақ кен орнының «ЛИРА» объектілерінің техникалық, газ және экологиялық қауіпсіздігін жоғарылату бойынша шаралар кешенін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), МГМ, Батыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
25.
Шығыс Қазақстан облысында атмосфералық ауа, су қоймасы, топырақ, азық-түлік пен ауыз су жай-күйін жедел бақылаудың бірыңғай ғылыми-өндірістік орталығын құру бойынша ұсыныс енгізу
Қоршағанортаминіне ұсыныс
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
2.2. Су ресурстарының ластануын төмендету
26.
Ақтөбе қаласының Елек өзеніндегі тазарту құрылыстары кешенін қайта жаңарту (қысымды кәріз коллекторы мен сыйымдылықты реттейтін торапты)
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе облысының әкімі
2010 - 2011 жылдар
2010 ж. - 1162,0
2011 ж. - 1488,9
республикалық бюджет
009
27.
Ақтөбе қаласының кәріздік тазарту құрылыстарын қайта жаңарту (құрылыстың 1 кезегі)
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе облысының әкімі
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 663,9
2011 ж. – 656,9
республикалық бюджет
009
28.
Атырау қаласының сол жағалаудағы бөлігі үшін кәріз тазарту құрылыстары кешенін салу
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 500,0
2011 ж. - 6525,6
2012 ж. - 1269,3
2013 ж. – 358,0
республикалық бюджет
009
29.
Жерасты суларының авиациялық керосинмен ластануын жою бойынша ұсыныс енгізу (Семей қаласы)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
30.
Жамбыл облысы Тараз қаласындағы сарқынды суларды толық биологиялық тазарту кешенін салу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Жамбыл облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
31.
Жайық өзенінің су көлемін көтеру және гидрологиялық режимін жақсарту
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі

2013-2014 годы
2013 г.- 7500,0* 2014 г.- 7500,0*
средства предприятия
23
Ликвидация последствий деятельности шахт угольных разрезов и обогатительных фабрик бывшего производственного объединения «Карагандауголь»
информация в МООС
МИНТ (созыв), аким Карагандинской области
2010-2014 годы
2010 г.-544,0
2011 г.-581,0
2012 г.- 0
2013 г.- 621,7
2014 г.-621,7*
республиканский бюджет
035
24
Разработка комплекса мер по повышению технической, газовой и экологической безопасности объектов «ЛИРА» Карачаганакского месторождения
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МНГ, аким Западно-Казахстанской области
1 февраля
2011 года
не требуются
25
Внести предложение по созданию единого научно-производственного центра оперативного контроля за состоянием атмосферного воздуха, водоемов, почвы, продуктов питания и питьевой воды в Восточно-Казахстанской области
предложение в МООС
аким Восточно- Казахстанской области
1 февраля
2011 года
не требуются
2.2. Снижение загрязнения водных ресурсов
26
Реконструкция комплекса очистных сооружений на реке Илек города Актобе (напорного канализационного коллектора и узла регулирующей емкости)
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Актюбинской области
2010-2011 годы
2010 г. -1162,0
2011 г. -1488,9
республиканский бюджет
009
27
Реконструкция канализационных очистных сооружений города Актобе (1 очередь строительства)
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Актюбинской области
2010-2011 годы
2010 г. -663,9
2011 г. -656,9
республиканский бюджет
009
28
Строительство комплекса канализационных очистных сооружений для левобережной части города Атырау
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Атырауской области
2010-2013 годы
2010 г. -500,0
2011 г. -6525,6
2012 г. -1269,3
2013 г. – 358,0
республиканский бюджет
009
29
Внести предложение по ликвидации загрязнения подземных вод авиационным керосином (г. Семей)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
1 квартал 2012 года
не требуются
30
Внести предложение по строительству комплекса полной биологической очистки сточных вод г. Тараз Жамбылской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Жамбылской области
1 квартал
2012 года
не требуются
31
Повышение водности и улучшение гидрологического режима реки Урал
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Атырауской области

2012-2014 жылдар
2012 ж. – 205,1
2013 ж.– 447,2
2014 ж. – 552,8*
республикалық бюджет
009
32.
Көлдердің ескі арналарын және Жайық өзенінің басқа да су айдындарын суландыру
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2012 жыл, 2014 жыл
2012 ж. – 254,2
2014 ж. – 172,1*
республикалық бюджет
009
33.
Маңғыстау облысы Жаңаөзен қаласындағы өнімділігі тәулігіне 21,5 мың м3 болатын жұмыс істеп тұрған кәріз тазарту құрылыстарын қайта жаңарту және жаңғырту, құрылыстың 1-кезегі
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2010-2011 жылдар
2010 ж. – 544,3
2011 ж. – 1100,7
республикалық бюджет
009
34.
Ақтау қаласында өнімділігі тәулігіне 30000 мЗ № 2 кәріз тазалау құрылыстарын (КТҚ-2) салу (бірінші кезек)
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2010-2011 жылдар
2010 ж. – 1208,2
2011 ж. – 792,8
республикалық бюджет
009
35.
Маңғыстау облысы Қарақия ауданының Құрық ауылында ұзақтығы 18 км тазалау құрылғыларына дейінгі кәріздік желілер үшін коллектор салу
Тікелей және соңғы нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2010 жыл
2010 ж. - 291,8
республикалық бюджет
009
36.
Орал қаласының кәріз тазалау құрылғыларын (КТҚ) қайта жаңарту (бірінші кезек)
Тікелей және соңғы нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Батыс Қазақстан облысының әкімі
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 502,7
2011 ж. - 271,1
республикалық бюджет
009
37.
«Щучье-Бурабай курорт аймағындағы су қоймаларын (Щучье-Бурабай, Қарасу көлдері) тазарту және санациялау» ЖСҚ әзірлеу
ЖСҚ
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақмола облысының әкімі
2011-2013 жылдар
2011 ж. - 317,6
2012 ж. – 15,0
2013 ж. – 672,6
республикалық бюджет
004
38.
Ақмола облысы Көкшетау қаласындағы Қопа өзенін лай шөгінділерінен тазалау бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақмола облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
39.
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласындағы Комендантка өзенінің түбін тазалай отырып, ағысын қайта жаңарту
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жыл
2011 ж. - 518,3
республикалық бюджет
009
40.
Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданы Тұғыл ауылындағы кәріздік желілер мен тазарту құрылыстарын қайта жаңарту
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жыл

2012-2014 годы
2012 г. -205,1
2013 г. –447,2
2014 г. – 552,8*
республиканский бюджет
009
32
Обводнение стариц озер и других водоемов реки Урал
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Атырауской области
2012 год,
2014 год
2012 г. – 254,2
2014 г. – 172,1*
республиканский бюджет
009
33
Реконструкция и модернизация существующих очистных сооружений канализации производимостью 21,5 тыс. м3/сут города Жанаозен Мангистауской области 1-я очередь строительства
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Мангистауской области
2010-2011 годы
2010 г.-544,3
2011 г.- 1100,7
республиканский бюджет
009
34
Строительство канализационных очистных сооружений № 2 (КОС-2) г. Актау производительностью 30000 м3/сут (первая очередь)
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Мангистауской области
2010-2011 годы
2010 г.-1208,2
2011 г.-792,8
республиканский бюджет
009
35
Строительство коллектора для канализационных сетей до очистных сооружений протяженностью 18 км в селе Курык Каракиянского района Мангистауской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Мангистауской области
2010 год
2010 г.-291,8
республиканский бюджет
009
36
Реконструкция канализационных очистных сооружений (КОС) города Уральска (1-очередь)
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Западно- Казахстанской области
2010-2011 годы
2010 г. -502,7
2011 г. -271,1
республиканский бюджет
009
37
Разработка ПСД на проект «Очистка и санация водоемов (озера Щучье, Боровое, Карасу) Щучинско-Боровской курортной зоны»
ПСД
МООС (созыв), аким Акмолинской области
2011-2013 годы
2011 г.- 317,6
2012 г. – 15,0
2013 г. – 672,6
республиканский бюджет
004
38
Внести предложение по очистке озера Копа от иловых отложений городе Кокшетау Акмолинской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Акмолинской области
1 квартал
2012 года
не требуются
39
Реконструкция протоки реки Комендантка с расчисткой дна в городе Усть-Каменогорске Восточно-Казахстанской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
2011 год
2011 г. -518,3
республиканский бюджет
009
40
Реконструкция канализационных сетей и очистных сооружений в поселке Тугыл Тарбагатайского района Восточно-Казахстанской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
2011 год

2011 ж. – 100,4
республикалық бюджет
009
41.
Шығыс Қазақстан облысы Тарбағатай ауданы Ақсуат ауылының кәріздік желілері мен тазарту құрылыстарын салу
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
ӨДМ (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2012-2013 жылдар
2012 ж. - 360,8
2013 ж. - 283,2
республикалық бюджет
010
42.
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласындағы «Пионерская» ағысының арнасын қайта жаңарту
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жыл
2011 ж. - 472,9
республикалық бюджет
009
43.
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласының Тәуелсіздік даңғылы жармасындағы жауын суын тазартуға арналған тазарту құрылысы қондырғысы бар көпір астындағы Үлбі өзенінің арнасын қайта жаңарту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
44.
Қызылорда облысы Жаңақорған ауданының Тайпақкөл және Қандыарал көлдерінің жүйесін қалпына келтірудің кешенді тәсілі бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қызылорда әкімі
2014 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
45.
Павлодар облысы Шарбақты ауданы Шарбақты ауылының кәріз жүйесін қайта жаңарту
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Павлодар облысының әкімі
2011-2012 жылдар
2011 ж. – 634,3
2012 ж – 472,5
2013 ж - 22,4
республикалық бюджет
009
46.
Павлодар облысындағы Усолка өзенінің арнасын қалпына келтіру
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Павлодар облысының әкімі
2013-2014 жылдар
2013 ж. – 150,0
2014 ж. – 492,6*
республикалық бюджет
009
47.
Маңғыстау облысы Бейнеу ауылындағы кәріздік-тазарту құрылыстарын қайта жаңарту және кеңейту
тікелей және соңғы нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2011 жыл
2011 ж. – 748,8
республикалық бюджет
009
48.
Ақтөбе облысындағы Шалқар көлінің түбін тазарту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе облысының әкімі
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
49.
Петропавл қаласындағы тазарту құрылыстарының жұмыс істеп тұрған технологиялық схемасын жаңғырту жөнінде ұсыныстар енгізу (II және ІІІ кезеңдер)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Солтүстік Қазақстан облысының әкімі
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
50.
Астана қаласында «Су және экология» халықаралық технологиялық паркін құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, Қаржымині, Астана қаласының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
51.
«Қосалқы құрылыстарын қоса алғанда, «Сорбұлақ» сарқынды сулар жинақтауышы көлін қайта жаңарту» жобасының жобалық-сметалық құжаттамасын (ЖСҚ) әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Алматы облысының және Алматы қаласының әкімдіктері
2014 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді

2011 г. -100,4
республиканский бюджет
009
41
Строительство канализационных сетей и очистных сооружений в селе Аксуат Тарбагатайского района Восточно- Казахстанской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МРР (созыв) аким Восточно- Казахстанской области
2012-2013 годы
2012 г. -360,8
2013 г. -283,2
республиканский бюджет
010
42
Реконструкция русла протоки «Пионерская» в городе Усть-Каменогорске Восточно-Казахстанской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
2011 год
2011 г. -472,9
республиканский бюджет
009
43
Внести предложение по реконструкции русла реки Ульба под мостом с устройством очистных сооружений для очистки ливневых вод в створе проспекта Независимости города Усть-Каменогорск Восточно-Казахстанской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
1 квартал
2012 года
не требуются
44
Внести предложение по комплексному подходу восстановления Тайпакколь и Кандыаральской системы озер Жанакорганского района Кызылординской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Кызылординской области
2 квартал
2014 года
не требуются
45
Реконструкция системы канализации села Шарбакты Щербактинского района Павлодарской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Павлодарской области
2011 -2013 годы
2011 г. - 634,3
2012 г.- 472,5
2013 г – 22,4
республиканский бюджет
009
46
Возрождение русла реки Усолка Павлодарской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Павлодарской области
2013-2014 годы
2013 г. – 150,0
2014 г.- 492,6*
республиканский бюджет
009
47
Реконструкция и расширение канализационноочистных сооружений в селе Бейнеу Мангистауской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Мангистауской области
2011 год
2011 г. -748,8
республиканский бюджет
009
48
Внести предложение по очистке дна озера Шалкар Актюбинской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Актюбинской области
1 квартал
2013 года
не требуются
49
Внести предложение по модернизации существующих технологических схем очистных сооружений в городе Петропавловске (II и III этапы)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Северо- Казахстанской области
1 квартал
2013 года
не требуются
50
Внести предложение по созданию международного технологического парка «Вода и экология» в городе Астане
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МФ, аким города Астаны
1 квартал
2012 года
не требуются
51
Внести предложение по разработке пректно-сметной документации (ПСД) проекта: «Реконструкция озера-накопителя «Сорбулак»», включая вспомогательные сооружения»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы Алматинской области и города Алматы
1 квартал
2014 год
не требуются

2.3. Өндіріс және тұтыну қалдықтарының жинақталуын азайту және олармен жұмыс істеу жүйесін құру
52.
Астана қаласында «Жасыл даму» АҚ Ұлттық экологиялық орталығын құру бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
53.
«Төзімді органикалық ластауыштардың қалдықтарын жою» Дүниежүзілік Банктің жобасын іске асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2013 жыл
2013 ж. – 18,0
2013 ж. – 22,275
республикалық бюджет
ЖЭҚ гранты
020
54.
Қазақстанда полихлордифенилдерді (ПХД) басқару бойынша кешендік жоспарды әзірлеу және орындау» БҰҰДБ, ЖЭҚ жобасын іске асыру шеңберінде барлық төзімді органикалық ластаушылардың түрлерін және ескірген пестицидтерді егжей-тегжейлі түгендеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалалары ның әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 65,0
2011 ж. - 60,0*
2012 ж. - 25,0*
2013 ж. - 10,0*
ЖЭҚ гранты
55.
Қазақстанда полихлордифенилдерді (ПХД) басқару бойынша кешендік жоспарды әзірлеу және орындау» БҰҰДБ, ЖЭҚ жобасын іске асыру шеңберінде құрамында полихлордифенилы бар жабдықтарды және төзімді органикалық ластаушыларды қалдықтарын уақытша сақтау үшін үй-жай құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдігі
2010-2013 жылдар
2011 ж. - 50,0*
2012 ж. - 30,0*
2013 ж. - 30,0*
ЖЭҚ гранты
56.
«Орталық Азияда және Түркияда пестицидтерді бақылау және зиянкестерге қарсы күрес жөніндегі бастама» БҰҰ (ФАО) азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымының жобасын іске асыру шеңберінде қоймалар мен көмбелерден ескірген пестицидтерді алу және қайта пакеттеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдігі
2013-2014 жылдар
Біріккен Ұлттар Ұйымы Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымының (ФAO) техникалық көмегі
Біріккен Ұлттар Ұйымы Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымының (ФAO) техникалық көмегі
57.
«Қазақстан Республикасының орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясы бойынша міндеттемелерді орындау жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын әзірлеу мен бекіту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қоршағанортамині (жинақтау), мүдделі мемлекеттік органдар
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
58.
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласында құрамында сынабы бар аспаптар мен бұйымдарды демеркуризациялау бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
59.
Приозерск қаласында тұрмыстық қатты қалдықтарды жинау полигонын салу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қарағанды облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
60.
Павлодар облысы Баянауыл ауданының Баянауыл ауылында қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын салу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Павлодар облысының әкімі
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
61.
Сот шешiмiмен республикалық меншiкке түстi деп танылған иесiз қауiптi қалдықтарды басқару жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе, Қарағанды және Қостанай облыстарының әкімдері
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді

2.3. Уменьшение образования и создание системы обращения с отходами производства и потребления
52
Внести предложение по созданию в г. Астане Национального экологического центра АО «Жасыл Даму»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
53
Реализация проекта Всемирного Банка «Уничтожение отходов стойких органических загрязнителей»
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2013 год
2013 г- 18,0
2013 г. -22,7
республиканский
бюджет
грант ГЭФ
020
54
Детальная инвентаризация всех видов стойких органических загрязнителей и устаревших пестицидов в рамках реализации проекта ПРООН, ГЭФ «Разработка и выполнение комплексного плана по управлению полихлордифенилами (ПХД) в Казахстане»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЗ, МСХ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2013 годы
2010 г. -65,0 2011 г. -60,0* 2012 г. -25,0* 2013 г. -10,0*
Грант ГЭФ
55
Создание помещений для временного хранения полихлордифенилсодержащего оборудования и отходов стойких органических загрязнителей в рамках реализации проекта ПРООН, ГЭФ «Разработка и выполнение комплексного плана по управлению полихлордифенилами (ПХД) в Казахстане»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
2011-2013 годы
2011 г. -50,0*
2012 г. -30,0*
2013 г. -30,0*
Грант ГЭФ
56
Извлечение и перепакетирование устаревших пестицидов из складов и могильников в рамках реализации проекта Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) «Инициатива по контролю над пестицидами и борьбе с вредителями в Центральной Азии и Турции»
Информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), акимы областей городов Астаны и Алматы
2013-2014 годы
Техническая помощь Продовольственной и сельскохозяйственной организаций ООН (ФАО)
Техническая помощь
Продовольственной и сельскохозяйственной организаций ООН (ФАО)
57
Разработка и утверждение постановления Правительства Республики Казахстан «Об утверждении плана выполнения обязательств Республики Казахстан по Стокгольмской конвенции о стойких органических загрязнителях»
постановление Правительства Республики Казахстан
МООС (созыв), заинтересованные государственные органы
4 квартал
2014 года
не требуются
58
Внести предложение по демеркуризации ртутьсодержащих приборов и изделий в городе Усть-Каменогорске Восточно-Казахстанской области
предложение в Правительство Республики
Казахстан
МООС (созыв), аким Восточно-Казахстанской области
1 квартал
2012 года
не требуются
59
Внести предложение по строительству полигона складирования твердых бытовых отходов в городе Приозерске
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Карагандинской области
1 квартал
2012 года
не требуются
60
Внести предложение по строительству полигона твердых бытовых отходов в селе Баянаул Баянаульского района Павлодарской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Павлодарской области
1 квартал
2013 года
не требуются
61
Внести предложения по управлению бесхозяйными опасными отходами, признанными решениями суда поступившими в республиканскую собственность
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы Актюбинской, Карагандинской и Костанайской областей
4 квартал
2014 года
не требуются

2.4. «Тарихи» ластануларды жою
62.
Ақтөбе облысы «Елек» өзеніне құятын аймақта жер асты суларын алты валентті хроммен ластануынан тазалау
тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу туралы есеп
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе облысының әкімі
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 32,0
2011 ж. – 5,6
2012 ж. – 357,3
2013 ж. – 407,2
республикалық бюджет
012, 022
63.
Елек өзенінің жерасты суларын бормен ластанудан тазарту бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
64.
Маңғыстау облысында «Қошқар Ата» қалдық қоймасын қайта жаңарту және рекультивациялау бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
65.
Алматы облысы Текелі қорғасын мырыш комбинатының пайдаланылған қалдық қоймасын рекультивациялау бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Алматы облысының әкімі
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
66.
«Жағалау аумақтарының мұнай өнімдерімен алаңдық ластануын жою және кейіннен рекультивациялау бойынша (Қарағанды облысының Приозерск қаласының оңтүстігіне қарай тұзды көлдің битуммен ластануы)» жобасын іске асыру
Қоршағанортаминіне ақпарат
Қарағанды облысының әкімі
2014 жыл
2013 ж. – 25,2
республикалық бюджет
024
67.
«Байқоңыр» ғарыш айлағындағы рұқсат етілмеген қоқыстарды жою және ластанған учаскелерді рекультивациялау бойынша жобалық-сметалық құжаттамаларды әзірлеу
Қоршағанортаминіне ұсыныс
ҰҒА
2014 жыл
2014 ж. - 55,4
республикалық бюджет
004
3. Табиғи экожүйені сақтау және қалпына келтіру
3.1. Тұрақты дамуға көшу үшін жағдай жасау
68.
Ландшафтық әр түрлілікті сақтау және халық тіршілігінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстанның табиғи-шаруашылық жүйесін тұрақты дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ, ЖРА
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
3.2. Климаттың өзгеруінің алдын алу және оған бейімделу
69.
Парниктік газдарды жыл сайын түгендеуді жүргізуді жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ, АШМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 12,6
2011 ж. - 12,6
2012 ж. - 22,4
2013 ж. – 19,4
республикалық бюджет
001
70.
Парниктік газдардың шығарындыларын қысқарту жөніндегі жобаларды дайындау және іске асыру бойынша орталық құру және жұмыс істеуін қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ, ЭБЖМ
2011-2013 жылдар

2.4. Ликвидация «исторических» загрязнений
62
Очистка подземных вод от загрязнения шестивалентным хромом в зоне, примыкающей к реке «Илек» в Актюбинской области
отчет о фактическом достижении прямых и конечных результатов
МООС (созыв), аким Актюбинской области
2010-2013 годы
2010 г. -32,0
2011 г. – 5,6
2012 г. -357,3
2013 г. -407,2
республиканский бюджет
012,
022
63
Внести предложение по очистке подземных вод реки Илек от загрязнения бором в Актюбинской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Актюбинской области
1 квартал
2012 года
не требуются
64
Внести предложение по реконструкции и рекультивации хвостохранилища Кошкар Ата в Мангистауской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Мангистауской области
1 квартал
2012 года
не требуются
65
Внести предложение по рекультивации отработанного хвостохранилища Текелийского свинцово-цинкового комбината в Алматинской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Алматинской области
1 квартал
2013 года
не требуются
66
Реализация проекта «Ликвидация площадных загрязнений нефтепродуктами береговых территорий с последующей рекультивацией (загрязенное битумом соленое озеро южнее города Приозерск Карагандинской области)»
информация в МООС
аким Карагандинской области
2013 год
2013 год - 25,2
республиканский бюджет
024
67
Разработка проектно-сметной документации по ликвидации несакционированных свалок и рекультивации загрязненных участков космодрома «Байконур»
информация в МООС
НКА
2014 год
2014 год - 55,4
республиканский бюджет
004
3. Сохранение и восстановление природных экосистем
3.1.Создание условий для перехода к устойчивому развитию
68
Внести предложения по устойчивому развитию природно-хозяйственных систем Казахстана в целях сохранения ландшафтного разнообразия и обеспечения экологической безопасности жизнедеятельности населения
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МСХ, АЗР
1 квартал
2012 года
не требуются
3.2. Предотвращение изменения климата и адаптация
69
Осуществить проведение ежегодной инвентаризации парниковых газов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МНГ, МСХ
2010-2013 годы
2010 г. -12,6
2011 г. -12,6
2012 г. -22,4
2013 г. -19,4
республиканский бюджет
001
70
Создать и обеспечить функционирование центра по подготовке и реализации проектов по сокращению выбросов парниковых газов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МНГ, МЭРТ
2011-2012 годы

2011 ж. - 18, 2
2012 ж. - 28, 2
2013 ж. - 0
республикалық бюджет
001
71.
Біріккен Ұлттар Ұйымының климаттың өзгеруі жөніндегі негіздемелік конвенциясы жөнінде ұлттық хабарламалар дайындауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ, АШМ
2011-2013 жылдар
2011 ж. – 37,3
2012 ж. - 32,4
2013 ж. - 6,7*
ЖЭҚ гранты
72.
Біріккен Ұлттар Ұйымының климаттың өзгеруі жөніндегі негіздемелік конвенциясы, Киото хаттамасы және пост-Киото жөніндегі келіссөз үдерістерін қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), СІМ, ИЖТМ, МГМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 30, 4
2011 ж. - 30,8
2012 ж. - 40,0
2013 ж. – 80,6
республикалық бюджет
001
73.
Киото хаттамасын, пост-Киото келісімі мен ішкі саясат және парниктік газдардың шығарындысын қысқарту жөніндегі шараларды іске асыру жөніндегі нормативтік-құқықтық базаны әзірлеу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
74.
Шығарындыларды реттеу және парниктік газдарды қысқарту жөніндегі оқыту курстарын жүргізу
ЭДСМ-ге ақпарат
Қоршағанортамині
2011-2012 жылдар
2011 ж. – 4,0
2012 ж. – 3,4
республикалық бюджет
001
75.
Қоршаған ортаға парниктік газдардың эмиссиясын қысқартуға квоталар мен міндеттемелерді саудалау тәртібін бекіту жөніндегі нарықтық тетіктерді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), МГМ, ЭДСМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
3.3. Жердің шөлейттенуінің және тозуының алдын алу
76.
Шөлейттенумен күрестің жаңа технологияларын және экономикалық тетіктерін енгізе отырып, шөлейттену үдерістерін алдын алу және жер тозуының ауқымдарын азайту жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
77.
Халықаралық қорықтар желісін және репрезентативтік ландшафтық резерваттарды құру мен тұрақты жұмыс істеуі, сондай-ақ геопарктер және геотуризмді дамыту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
78.
Жайылым ресурстарын басқару жөніндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
79.
Жайылым ресурстарын жетілдіру жөніндегі салааралық бағдарлама әзірлеу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
80.
Орман және жайылым ресурстарын басқару бойынша оқыту іс-шараларын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині
2011 жыл

2011 г. -18,2
2012 г. -28,2
республиканский бюджет
001
71
Осуществить подготовку национальных сообщений по Рамочной конвенции по изменению климата Организации Объединенных Наций
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МНГ, МСХ
2011-2013 годы
2011 г. -37,3
2012 г. -32,4
2013 г. - 6,7*
Грант ГЭФ
72
Выполнить работы по обеспечению переговорного процесса по Рамочной конвенции по изменению климата Организации Объединенных Наций, Киотскому протоколу и пост-Киото
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИД, МИНТ, МНГ
2010-2013 годы
2010 г. -30,4
2011 г. -30,8
2012 г. -40,0
2013 г. – 80,6
республиканский бюджет
001
73
Выработка предложений по разработке нормативно-правовой базы по реализации Киотского протокола, посткиотского соглашения и внутренней политики и мер по сокращению выбросов парниковых газов
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
74
Проведение обучающих курсов по регулированию выбросов и сокращения парниковых газов
информация в МЭРТ
МООС
2011-2012 годы
2011 г. – 4,0
2012 г. – 3,4
республиканский бюджет
001
75
Внести предложения по разработке рыночных механизмов по утверждению порядка торговли квотами и обязательствами на сокращение эмиссий парниковых газов в окружающую среду
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МНГ, МЭРТ
1 февраля
2011 года
не требуются
3.3. Предотвращение опустынивания и деградации земель
76
Разработать комплекс мер по предотвращению процессов опустынивания и сокращению масштабов деградации земель, снижению негативного воздействия засухи с внедрением новых технологий и введением экономических механизмов борьбы с опустыниванием
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
2012 года
не требуются
77
Внести предложения по созданию и устойчивому функционированию международной сети заповедников и репрезентативных ландшафтных резерватов, а также развитию геопарков и геотуризма
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МСХ
1 февраля
2011 года
не требуются
78
Внести предложение по совершенствованию законодательства Республики Казахстан по управлению пастбищными ресурсами
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
79
Внести предложение по разработке отраслевой программы по совершенствованию пастбищных ресурсов
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР
1 квартал
2012 года
не требуются
80
Провести обучающие мероприятия по управлению лесными и пастбищными ресурсами
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС
2011 год

2011 ж. - 3,0
ЖЭҚ гранты
3.4. Жануарлар дүниесін сақтау және тұрақты пайдалану
Сирек және жойылып бара жатқан тұяқты жабайы жануарлардың түрлерін және киік санын есепке алу мен оны тұрақтандыру жөніндегі шараларды ұйымдастыру
81.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарлар түрлерінің санын жыл сайын есепке алу және мониторинг жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 66,9
2011 ж. - 68,4
2012 ж. – 44,3
2013 ж. – 65,7
республикалық бюджет
031
82.
Киіктердің санын есепке алу және оның мониторингі
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 18,9
2011 ж. - 23,7
2012 ж. – 25,5
2013 ж. – 25,8
республикалық бюджет
031
83.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарлардың түрлері мен киіктерді қорғауды жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013
жылдар
2010 ж. - 250,1
2011 ж. - 250,0
2012 ж. – 677,9
2013 ж. – 652,9
республикалық бюджет
031
84.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан тұяқты жабайы жануарларды(құлан, қарақұйрық) түрлері мен киіктердің (табиғаттағы) кеңістігі шегіндегі жыртқыштар санын реттеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қызылорда, және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 24,0
2011 ж. – 29,8
2012 ж. - 24,0
2013 ж. - 24,0**
2014 ж. - 24,0**
жергілікті бюджет
85.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жабайы тұяқты жануарларды (құлан, қарақұйрық) биологиялық негіздеме негізінде реинтродукциялау
Қоршағанортаминіне ақпарат
АШМ
2011-2013 жылдар
2011 ж. - 3,0
2012 ж. - 6,5
республикалық бюджет
070
86.
Тоғай бұғысын жасанды жолмен көбейту бойынша іс-шаралар жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Оңтүстік Қазақстан облысының әкімі
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 4,0
2011 ж. – 8,03
2012 ж. - 4,3
2013 ж. - 4,4**
2014 ж. - 4,5**
жергілікті бюджет
Жануарлар әлемін қорғау және өсімін молайту
87.
Аңшылық алқаптардың шаруашылықаралық аңшылық орналастыру және биологиялық-экономикалық зерттеу жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011-2013 жылдар
2011 ж. - 5,0
2012 ж. – 3,8
2013 ж. – 13,5
республикалық бюджет
031
88.
Жануарлар әлемінің объектілерін алу лимитін анықтау үшін жануарлар әлемі объектілерін алуға биологиялық негіздеме дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. – 3,3
2011 ж. – 2,7
2012 ж. – 2,7
2013 ж. – 4,1
республикалық бюджет
031
89.
Киіктер мен тұяқты жабайы жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерінің таралу кеңістігінде авиациялық патрульдеу ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині
2011 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Жануарлар әлемінің тектік қорын сақтау саласындағы ғылыми зерттеулер
90.
Ғылыми зерттеулер және селекциялық реттеу үшін жануарлардың сирек кездесетін және жойылып бара жатқан түрлерін алу мен пайдалану жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), БҒМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
91.
Сирек кездесетін және жойылып бара жатқан жануарлар түрлерін қорғау проблемалары бойынша халықты экологиялық оқыту және тәрбиелеу, биоәртүрлілікті сақтау қажеттілігі туралы қоғамдық пікірді хабарлау жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
Ақтөбе облысының әкімі

2011 г. -3,0
Грант ГЭФ
3.4. Сохранение и устойчивое использование животного мира
Организация учета и меры по стабилизации численности редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков
81
Проведение ежегодного учета численности и мониторинга редких и исчезающих видов диких копытных животных
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -66,9
2011 г. -68,4
2012 г. -44,3
2013 г. -65,7
республиканский бюджет
031
82
Учет численности и мониторинг сайгаков
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -18,9
2011 г. -23,7
2012 г. -25,5
2013 г. -25,8
республиканский бюджет
031
83
Осуществление охраны редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -250,1
2011 г. -250,0
2012 г. -677,9
2013 г. -652,9
республиканский бюджет
031
84
Регулирование численности хищников в пределах ареала редких и исчезающих видов диких копытных животных и сайгаков (в природе)
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы Актюбинской, Атырауской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областей
2010-2014 годы
2010 г.-24,0
2011 г.- 29,8
2012 г.-24,0
2013 г.-24,0**
2014 г.-24,0**
местный бюджет
85
Реинтродукция редких и исчезающих видов диких копытных животных (кулан, джейран) на основании биологического обоснования
информация в МООС
МСХ
2011-2013 годы
2011 г. -3,0
2012 г. -6,5
республиканский бюджет
070
86
Проведение мероприятий по размножению тугайного оленя искусственным путем
информация в МООС
аким Южно- Казахстанской области
2010-2014 годы
2010 г. -4,0
2011 г. -8,03
2012 г. -4,3
2013 г. -4,4**
2014 г. -4,5**
местный бюджет
Охрана и воспроизводство животного мира
87
Проведение межхозяйственного охотустройства охотничьих угодий и биологоэкономического обследования
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2011-2013 годы
2011 г. -5,0
2012 г. -3,8
2013 г. - 13,5
республиканский бюджет
031
88
Подготовка биологического обоснования на изъятие объектов животного мира для определения лимита изъятия объектов животного мира
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. - 3,3
2011 г. - 2,7
2012 г. - 2,7
2013 г. - 4,1
республиканский бюджет
031
89
Внести предложение по организации авиационного патрулирования ареалов распространения сайгаков и редких исчезающих видов животных
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС
1 квартал
2011 года
не требуются
Научные исследования в области сохранения генофонда животного мира
90
Внести предложение по изъятию и использованию редких и исчезающих видов животных для научных исследований и селекционного регулирования
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МОН
1 февраля
2011 года
не требуются
91
Проведение мероприятий по экологическому просвещению и воспитанию населения по проблемам охраны редких и исчезающих видов животных, информирование общественного мнения о необходимости сохранения биоразнообразия
информация в МООС
аким Актюбинской области

2010-2014 жылдар
2010 ж. - 1,5
2011 ж. - 1,2
2012 ж. - 1,5
2013 ж. - 1,5**
2014 ж. - 1,5**
жергілікті бюджет
Балық ресурстарын және басқа су жануарларын есепке алуды ұйымдастыру және оларды сақтау бойынша шаралар
92.
Анағұрлым өнімді балықтарды су қоймаларына жіберу жолымен балық шаруашылығы су айдындарында балық көбейту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 746,6
2011 ж. – 433,2
2012 ж. - 554,4
2013 ж. – 562,9
республикалық бюджет
039
93.
Балық ресурстарының мемлекеттік есебін жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 124,3
2011 ж. - 144,5
2012 ж. - 157,5
2013 ж. – 170,0
республикалық бюджет
039
94.
Браконьерлікті және биологиялық ресурстар объектілері мен өнімдерінің заңсыз айналымын анықтау, жолын кесу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ІІМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 1-тоқсан
талап етілмейді
95.
«Балықтың бекіре тұқымдас түрін молықтыру бойынша зауыттың құрылысы» (жобалық қуаты жылына 30 млн. дана балықтың бекіре тұқымдас түрінің шабақтарын шығару) инвестициялық жобасының жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
96.
Атырау және Орал-Атырау бекіре балығын өсіру зауытының өндірістік базасын қайта құру бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
97.
Балық өсіру кешенінің республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарының өндірістік базасын жаңғырту жөнінде ұсыныс енгізу
«Майбалық балық питомнигі» РМҚК
«ҚазПАС» РМҚК (Қазақ өндірістік бейімдеу станциясы)
«Қапшағай уылдырық шашу-өсіру шаруашылығы» РМҚК
«Петропавл балық питомнигі» РМҚК
«Қамыстыбас балық питомнигі» РМҚК
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Алматы, Астана қалаларының, Алматы, Қызылорда, Солтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
98.
Балық өсіру кешенінің республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарын материалдық-техникалық жабдықтауды нығайту бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
99.
Облысаралық бассейндік балық шаруашылығы инспекцияларын материалдық-техникалық жабдықтауды нығайту бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді

2010-2014 годы
2010 г. -1,5
2011 г. -1,2
2012 г. -1,5
2013 г. -1,5**
2014 г. -1,5**
местный бюджет
Организация учета и меры по сохранению рыбных ресурсов и других водных животных
92
Организация работ по зарыблению рыбо-хозяйственных водоемов путем вселения в водоемы более продуктивных рыб
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -746,6
2011 г. -433,2
2012 г. -554,4
2013 г. -562,9
республиканский бюджет
039
93
Проведение государственного учета рыбных ресурсов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -124,3
2011 г. -144,5
2012 г. -157,5
2013 г. -170,0
республиканский бюджет
039
94
Организация и осуществление мероприятий по выявлению, пресечению браконьерства и незаконного оборота объектами и продукцией биологических ресурсов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МВД, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются
95
Внести предложение по разработке проектно-сметной документации инвестиционного проекта «Строительство завода по воспроизводству осетровых видов рыб» (проектной мощностью выпуска 30 млн. шт. молоди осетровых видов рыб в год)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Атырауской области
4 квартал
2014 года
не требуются
96
Внести предложение по реконструкции производственной базы Атырауского и Урало-Атырауского осетрового рыбоводного завода
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Атырауской области
4 квартал
2014 года
не требуются
97
Внести предложение по модернизации производственной базы республиканских государственных казенных предприятий рыбовоспроизводственного комплекса» РГКП «Майбалыкский» рыбопитомник РГКП «КазПас» (Казахская производственная акклиматизационная станция) РГКП «Капчагайский» НВХ РГКП «Петропавловский» рыбопитомник РГКП «Камышлыбашский» рыбопитомник
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы городов Алматы, Астаны, Алматинской, Кызылординской, Северо-Казахстанской областей
4 квартал
2014 годы
не требуются
98
Внести предложение по укреплению материально-технической оснащенности республиканских государственных казенных предприятий рыбовоспроизводственного комплекса
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал
2014 года
не требуются
99
Внести предложение по укреплению материально-технической оснащенности межобластных бассейновых инспекций рыбного хозяйства
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал 2014 года
не требуются

100.
Жайық-Каспий бассейніндегі Қиғаш өзенінің Телячинский, Коневский, Бабинский-Синее Морцо, Татар-Телячинский, Карагаш-Егоровка Каныча балық жүру каналдарында түптереңдету жұмыстарын өткізуге жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
101.
Құнды балық түрлерін өндірушілер үшін уылдырық шашу орындарына түбін тереңдету жұмыстарын жүргізу орындылығы және кезектілігі үшін Орал және Қиғаш өзендерінің балық жүру каналдарына ғылыми негізделген ұсынымдар әзірлеу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Атырау облысының әкімі
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
102.
Жайық – Каспий бассейніндегі балықтың бекіре тұқымдас түрінің жай-күйін бағалау бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу жөнінде ұсыныс және олардың санын сақтау және көбейту жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
103.
Балық өсіру кәсіпорындарында арал қаязы мен пілмайдың аналық және молықтыру аналық үйірін қалыптастыру және сақтау жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
104.
Каспий итбалығының популяциясына кері әсер ететін факторларды зерттеу бойынша ғылыми зерттеу жүргізу жөнінде ұсыныс пен оларды төмендету (жою) жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Маңғыстау облысының әкімі
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
3.5. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жүйесін дамыту
105.
«Алтын Емел» мемлекеттік ұлттық табиғи паркінің аумағын кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині, (жинақтау), ӨДМ
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
106.
«Алакөл» мемлекеттік табиғи қорығының аумағын кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2010 жылғы 4-тоқсан
Талап етілмейді
107.
«Барсакелмес» мемлекеттік табиғи қорықтарының аумағын кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
108.
Ырғыз-Торғай мемлекеттік табиғи резерватының аумағын кеңейту жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2013 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
109.
Ұлытау қаумалының аумағын кеңейту жөніндегі іс-шаралар
жаратылыстану ғылыми негіздеменің жобасы
АШМ (жинақтау), ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан

100
Внести предложение по разработке проектно-сметной документации на проведение дноуглубительных работ на каналах-рыбоходах реки Кигач Урало-Каспийского бассейна: Татар-Телячинский, Бабинский-Синее Морцо, Карагаш-Егоровка Каныча, Телячинский и Коневский
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Атырауской области
4 квартал
2014 года
не требуются
101
Внести предложение по разработке научно-обоснованной рекомендации на каналах-рыбоходах рек Урал и Кигач для целесообразности и очередности проведения дноуглубительных работ к местам нереста для производителей ценных видов рыб
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Атырауской области
4 квартал
2014 года
не требуются
102
Внести предложение по проведению научно-исследовательских работ по оценке состояния осетровых видов рыб Урало-Каспийского бассейна и рекомендаций по сохранению и увеличению их численности
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал
2014 года
не требуются
103
Внести предложение по формированию и сохранению маточного и ремонтно-маточного стада аральского усача и шипа на рыбоводных предприятиях
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал
2014 годы
не требуются
104
Внести предложение по проведению научных исследований по изучению факторов, отрицательно влияющих на популяцию каспийского тюленя, и рекомендаций по их снижению (устранению)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Мангистауской области
4 квартал
2014 года
не требуются
3.5. Развитие системы особо охраняемых природных территорий
105
Внести предложение по расширению территории государственного национального природного парка: «Алтын Эмель»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2013 года
не требуются
106
Внести предложения по расширению территории государственного природного заповедника «Алакольский»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2010 года
не требуются
107
Внести предложения по расширению территории государственного природного заповедника «Барсакельмесский»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2013 года
108
Внести предложения по расширению территории Иргиз - Торгайского государственного природного резервата
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
3 квартал
2013 года
не требуются
109
Мероприятия по расширению территории Улытауского заказника
проект естественно-научного обоснования
МСХ (созыв), АЗР
4 квартал
2011 года

2011 ж. - 1,5
ЖЭҚ гранты
110.
«Оңтүстік Алтай» мемлекеттік табиғи қаумалын құру жөніндегі іс-шаралар
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
АШМ (жинақтау), ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
2010 ж. - 3,0
ЖЭҚ гранты
111.
«Оңтүстік Алтай» мемлекеттік табиғи қаумалын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
112.
«Алтын дала» мемлекеттік табиғи резерватын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
113.
Тарбағатай, «Мерке» мемлекеттік ұлттық табиғи парктерін құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині, (жинақтау), ӨДМ
2014 жылғы 1-тоқсан
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
114.
«Жайсаң» мемлекеттік табиғи қаумалын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
115.
«Қызылқұм» мемлекеттік табиғи қаумалын құрудың табиғи-ғылыми негіздемесін және техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
АШМ (жинақтау), ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
2011 ж. - 4,5
республикалық бюджет
070
116.
Іле өзені сағасында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құрудың табиғи-ғылыми негіздемесін және техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
АШМ (жинақтау), ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
2011 ж. - 4,5
республикалық бюджет
070
117.
Іле өзені жағасында мемлекеттік табиғи резерват құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2012 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
118.
«Астана қаласында жергілікті маңызы бар мемлекеттік ботаникалық бақ құру туралы» Астана қ. әкімінің қаулысын қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Астана қаласының әкімі (жинақтау), Қоршағанортамині
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
119.
Сырдария өзені сағасында мемлекеттік табиғи резерват құрудың техникалық экономикалық негіздемесін әзірлеу
техникалық экономикалық негіздеменің жобасы
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2012 жылғы 4-тоқсан
2012 ж. – 4,8
республикалық бюджет
070
120.
Ертіс өзені сағасында мемлекеттік табиғи резерват құрудың жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ

2011 г. -1,5
Грант ГЭФ
110
Мероприятия по созданию государственного природного заказника «Онтустик Алтай»
проекты естественно-научного обоснования и технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), АЗР
4 квартал
2011 года
2010 г. -3,0
Грант ГЭФ
111
Внести предложение по созданию государственного природного заказника «Оңтүстік Алтай»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2011 года
не требуются
112
Внести предложения по созданию государственного природного резервата «Алтын Дала»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2011 года
не требуются
113
Внести предложения по созданию государственных национальных природных парков Тарбагатайский, «Мерке»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
1 квартал 2014 года
4 квартал 2014 года
не требуются
114
Внести предложение по созданию государственного природного заказника «Жайсан»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2014 года
не требуются
115
Разработка естественнонаучного обоснования и технико- экономического обоснования создания государственного природного заказника «Кызылкумский»
проекты естественно- научного обоснования и технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), АЗР
4 квартал
2011 года
2011 г. -4,5
республиканский бюджет
070
116
Разработка естественно-научного обоснования и технико-экономического обоснования создания особо охраняемых природных территорий в пойме реки Или
проекты естественно-научного обоснования и технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), АЗР
4 квартал
2011 года
2011 г. -4,5
республиканский бюджет
070
117
Внести предложение по созданию государственного природного резервата в пойме реки Или
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2012 года
не требуются
118
Принятие постановления акима г. Астаны «О создании государственного ботанического сада местного значения в городе Астана»
информация в Правительство
Республики Казахстан
Аким г. Астаны (созыв), МООС
4 квартал
2014 года
не требуются
119
Разработка технико-экономического обоснования создания государственного природного резервата в пойме реки Сырдарья
проект технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2012 года
2012 г. -4,8
республиканский бюджет
070
120
Разработка естественно-научного и технико-экономического обоснований создания государственного природного резервата в пойме реки Иртыш
проекты естественно- научного обоснования и технико- экономического обоснования
МООС (созыв), МРР

2013-2014 жылдар
2013 ж. - 6,8
2014 ж. - 9,8*
республикалық бюджет
031
121.
Жайық өзені сағасында мемлекеттік табиғи резерват құрудың табиғи-ғылыми және техникалық экономикалық негіздемелерін әзірлеу
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2013-2014 жылдар
2013 ж. - 6,6
2014 ж. - 8,7*
республикалық бюджет
031
122.
Барсакелмес мемлекеттік табиғи қорық аумағын кеңейтудің жаратылыстану ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелерін түзету
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2012 жыл
2012 ж. – 3,5
республикалық бюджет
070
123.
Каспий мемлекеттік табиғи қорығын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
124.
Сырдария өзені сағасында мемлекеттік табиғи резерват құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
125.
Андасай мемлекеттік табиғи қаумалының аумағын кеңейту жөніндегі іс-шаралар
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қоршағанортамині (жинақтау), ӨДМ
2014 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
126.
Маңғыстау облысында мемлекеттік қорық аймағын құрудың табиғи-ғылыми негіздемесін және техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
жаратылыстану ғылыми негіздеменің және техникалық экономикалық негіздеменің жобалары
АШМ (жинақтау), Қоршағанортамині, ЖРА
2011 жылғы 4-тоқсан
2011 ж. - 8,2
республикалық бюджет
070
127.
«Бөкейорда-Жайық» мемлекеттік табиғи резерватын құрудың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеу
Техникалық экономикалық негіздеменің жобасы
Қоршағанортамині (жинақтау), Батыс Қазақстан облысының әкімі
2013 жылғы 2-тоқсан
2013 ж. - 4,0*
ЖЭҚ гранты
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда экологиялық туризмді дамыту
128.
Экологиялық туризмді дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ
жыл сайын
талап етілмейді
3.6. Орманды сақтау және өсіру, оларды ұтымды пайдалану, елді мекендерді көгалдандыру
Ормандарды өрттен, заңсыз шабудан және өзге де орман заңнамасын бұзудан қорғау, зиянкестер мен аурулардан сақтау
129.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды күтіп ұстауды қамтамасыз ету, ормандарды қалпына келтіру, өртке қарсы және орман қорғау іс-шараларын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. – 3710,9
2011 ж. – 4450,8
2012 ж. – 6146,5
2013 ж. – 7315,6
республикалық бюджет
031
130.
Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығын ұстауды қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині

2013-2014 годы
2013 г. -6,8
2014 г. -9,8*
республиканский бюджет
031
121
Разработка естественно-научного и технико-экономического обоснований создания государственного природного резервата в пойме реки Урал
проекты естественно- научного обоснования и технико- экономического обоснования
МООС (созыв), МРР
2013-2014 годы
2013 г. -6,6
2014 г. - 8,7*
республиканский бюджет
031
122
Корректировка естественно- научного и технико-экономического обоснований расширения территории Барсакельмесского государственного природного заповедника
проекты естественно- научного обоснования и технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), МООС, АЗР
2012 год
2012 г. -3,5
республиканский бюджет
070
123
Внести предложения по созданию Каспийского государственного природного заповедника
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2014 года
не требуются
124
Внести предложения по созданию государственного природного резервата в пойме реки Сырдарья
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2013 года
не требуются
125
Мероприятия по расширению территории Андасайского государственного природного заказника
постановление Правительства Республики Казахстан
МООС (созыв), МРР
4 квартал
2014 года
не требуются
126
Разработка естественно-научного обоснования и технико-экономического обоснования создания государственной заповедной зоны в Мангистауской области
проекты естественно- научного обоснования и технико- экономического обоснования
МСХ (созыв), МООС, АЗР
4 квартал
2011 года
2011 г. -8,2
республиканский бюджет
070
127
Разработка технико-экономического обоснования создания государственного природного резервата «Бокейорда - Жайык»
проект технико-экономического обоснования
МООС (созыв), аким Западно- Казахстанской области
2 квартал
2013 года
2013 г. -4,0*
Грант ГЭФ
Развитие экологического туризма на особо охраняемых природных территориях
128
Развитие экологического туризма
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ
ежегодно
не требуются
3.6. Сохранение и воспроизводство лесов, рациональное их использование, озеленение населенных пунктов
Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и других нарушений лесного законодательства, защита их от вредителей и болезней
129
Обеспечение содержания особо охраняемых природных территорий, проведение мероприятий по воспроизводству лесов, противопожарных и лесозащитных мероприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. – 3710,9
2011 г. – 4450,8
2012 г. – 6146,5
2013 г. – 7315,6
республиканский бюджет
031
130
Обеспечение содержания Сандыктауского учебно-производственного лесного хозяйства
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС

2010-2013 жылдар
2010 ж. - 32,3
2011 ж. - 34,6*
2012 ж. – 41,6
2013 ж. – 43,9
республикалық бюджет
031
131.
Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелерін ұстауды қамтамасыз ету, ормандарды қалпына келтіру, өртке қарсы және орман қорғау іс-шараларын жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 4146,8
2011 ж. – 5807,8
2012 ж. – 5157,5
2013 ж. - 5584,6**
2014 ж. - 5069,1**
жергілікті бюджет
132.
Заңды тұлға мәртебесі бар республикалық маңызды ерекше қорғалатын табиғи аумақтар үшін техника мен жабдықтар сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 25,1
2011 ж. - 343,1*
2012 ж. - 673,6*
2013 ж. – 43,8
республикалық бюджет
018
133.
Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері үшін техникалар мен жабдықтар сатып алу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 348,7
2011 ж. - 837,0
2012 ж. - 591,3
2013 ж. - 470,1**
2014 ж. - 348,6**
жергілікті бюджет
134.
Орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері және табиғат қорғау мекемелері үшін техникалар мен жабдықтар сатып алу
Қоршағанортаминіне ақпарат
АШМ
2010-2012 жылдар
2010 ж. - 227,8
2011 ж. - 224,5
2012 ж. - 24,6
2010 ж. - 683,5
2011 ж. - 673,6
2012 ж. - 56,7
республикалық бюджет
Дүниежүзілік банк қарызы
044
135.
Кордондар, өрт сөндіру мұнараларын, басқа да ғимараттар мен құрылыстарды салу және оларды жөндеуді жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), облыстардың әкімдері
2010-2013 жылдар
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 90,4
2011 ж. - 99,2
2012 ж. – 141,0
2013 ж. - 20,5
2010 ж. - 72,5
2011 ж. - 326,8
2012 ж. – 171,3
2013 ж. - 208,7**
2014 ж. - 222,4**
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
032
136.
Орман питомниктерін, өрт сөндіру-химия станцияларының, өрт сөндіру мұнараларын, басқа да ғимараттар мен құрылыстарды салу мен жөндеуді жүзеге асыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), облыстардың әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 36,4
2011 ж. - 232,3
2012 ж. – 10,4
2013 ж. – 2,8
2010 ж. - 145,5
2011 ж. - 929,0
2012 ж. – 41,8
2013 ж. – 62,6*
республикалық бюджет
Дүниежүзілік банкінің қарызы
027
137.
Ормандарды авиациялық күзету жөніндегі жұмыстарды жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 1003,8
2011 ж. - 1582,6
2012 ж. – 1702,2
2013 ж. – 1707,8
республикалық бюджет
031
Орманды молықтыру және орман өсіру
138.
Орман тұқымдарының сапасын сараптауды қамтамасыз ету, орман тұқымы базасының объектілерін есепке алу және аттестаттау, ормандардың санитарлық ахуалын бағалау, Қазақ мемлекеттік республикалық орман тұқымы мекемесін ұстау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині

2010-2013 годы
2010 г. – 32,3
2011 г. - 34,6
2012 г. – 41,6
2013 г. – 43,9
республиканский бюджет
031
131
Обеспечение содержания государственных учреждений лесного хозяйства, проведение мероприятий по воспроизводству лесов, противопожарных и лесозащитных мероприятий
информация в МООС
акимы областей
2010-2014 годы
2010 г. -4146,8
2011 г. – 5807,8
2012 г. – 5157,5
2013 г. -5584,6**
2014 г. -5069,1**
местный бюджет
132
Приобретение техники и оборудования для особо охраняемых природных территорий республиканского значения со статусом юридического лица
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. - 25,1
2011 г. - 343,1
2012 г. – 673,6
2013 г.- 43,8
республиканский бюджет
018
133
Приобретение техники и оборудования для государственных учреждений лесного хозяйства
информация в МООС
акимы областей
2010-2014 годы
2010 г. -348,7
2011 г. -837,0
2012 г. – 591,3
2013 г. -470,1**
2014 г. -348,6**
местный бюджет
134
Приобретение техники и оборудования для государственных учреждений лесного хозяйства и природоохранных учреждений
Информация в МООС
МСХ
2010-2012 годы
2010 г. - 227,8
2011 г. - 224,5
2012 г. – 24,6
2010 г. - 683,5
2011 г. - 673,6
2012 г. – 56,7
республиканский бюджет
Займ Всемирного банка
044
135
Осуществление строительства и ремонта кордонов, пожарных вышек, других зданий и сооружений
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы областей
2010-2013 годы
2010-2014 годы
2010 г. -90,4
2011 г. -99,2
2012 г. – 141,0
2013 г. -20,5
2010 г. -72,5
2011 г. -326,8
2012 г. – 171,3
2013 г. -208,7**
2014 г. -222,4**
республиканский бюджет
местный бюджет
032
136
Осуществление строительства и ремонта лесных питомников, пожарно-химических станций, пожарных вышек, других зданий и сооружений
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы областей
2010-2013 годы
2010 г. - 36,4
2011 г. - 232,3
2012 г. – 10,4
2013 г. – 2,8
2010 г. - 145,5
2011 г. - 929,0
2012 г. – 41,8
2013 г. – 62,6*
республиканский бюджет
Займ Всемирного банка
027
137
Проведение работ по авиационной охране лесов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. – 1003,8
2011 г. – 1582,6
2012 г. – 1702,2
2013 г. – 1707,8
республиканский бюджет
031
Воспроизводство лесов и лесоразведение
138
Обеспечение экспертизы качества лесных семян, учет и аттестация объектов лесосеменной базы, оценка санитарного состояния лесов, содержания Казахского государственного республиканского лесосеменного учреждения
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС

2010-2013 жылдар
2010 ж. – 23,7
2011 ж. – 27,1
2012 ж. – 29,5
2013 ж. – 30,2
республикалық бюджет
031
139.
Жақсартылған мұрагерлік сапасымен отырғызу материалдарының орман дақылдары жұмыстарын қамтамасыз ету және тұрақты орман тұқымды базасын қалыптастыру және ұстау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 70,1
2011 ж. - 82,5
2012 ж. - 86,8
2013 ж. – 101,7
республикалық бюджет
031
140.
Орман питомниктерін қалпына келтіруді қамтамасыз ету
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 24,3
2011 ж. - 55,2
2012 ж. - 34,7
2013 ж. - 41,4**
2014 ж. - 44,0**
жергілікті бюджет
141.
Себу және отырғызу әдісі бойынша ормандарды молықтыру мен орман өсіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 121,2
2011 ж. - 146,4
2012 ж. – 62,9
2013 ж. – 65,9
2010 ж. - 181,8
2011 ж. - 220,3
2012 ж. – 94,3
2013 ж. – 98,8
республикалық бюджет
Дүниежүзілік банкінің қарызы
027
Теміржолдар мен автомобиль жолдарының бөлу жолақтарыңда қорғаныш екпелерін құру
142.
Теміржол бойында орман екпелерін құру және күтіп ұстау жөнінде іс-шаралар жүргізу
АШМ-ге ақпарат
ККМ (жинақтау), «Қазақстан темір жолы» ҰК» АҚ (келісім бойынша)
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 1284,6
2011 ж. – 968,9
меншікті қаражат
143.
Жалпы пайдаланылатын республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында орман жолақтарын және басқа да екпелер отырғызу және күтіп ұстау жөнінде іс шаралар жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
ККМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 216,7
2011 ж. - 252,3
2012 ж. - 89,0
2013 ж. - 103,0*
республикалық бюджет
003
144.
«Шортанды-Щучинск» учаскесіндегі «Астана-Шучинск» автокөлік жолы бойында орман жолақтарын отырғызу жөнінде іс-шаралар жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2011- 2014 жылдар
2011 ж. - 481,0
2012 ж. – 580,0
2013 ж. – 291,6
2014 ж. – 127,8*
республикалық бюджет
026
145.
Батыс Еуропа-Батыс Қытай халықаралық транзит дәлізінің бойында көгалдандыруды жүргізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қаржыминіне ұсыныс
ККМ
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Елді мекендердің жасыл аймақтарын құру және оларды көгалдандыру
146.
Елді мекендердің жасыл аймақтарын (Астана қаласының жасыл аймағынан басқа) құру және күтіп ұстау жөнінде іс-шаралар жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Алматы қаласының әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 1459,8
2011 ж. - 1340,4
2012 ж. – 2825,9
2013 ж. - 1816,6**
2014 ж. - 1901,8**
жергілікті бюджет
147.
Елді мекендерде сквер мен парктерді құру және ұстау
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері

2010-2013 годы
2010 г. - 23,7
2011 г. - 27,1
2012 г. – 29,5
2013 г. – 30,2
республиканский бюджет
031
139
Обеспечение лесокультурных работ посадочным материалом с улучшенным наследственным качеством и продолжение работ по формированию и содержанию постоянной лесосеменной базы
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. - 70,1
2011 г. - 82,5
2012 г. – 86,8
2013 г. – 101,7
республиканский бюджет
031
140
Обеспечение восстановления лесных питомников
информация в МООС
акимы областей
2010-2014 годы
2010 г. -24,3
2011 г. -55,2 2012 г. -34,7 2013 г. -41,4** 2014 г. -44,0**
местный бюджет
141
Проведение мероприятий по воспроизводству лесов и лесоразведению методом посева и посадки
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -121,2
2011 г. - 146,4
2012 г. – 62,9
2013 г. -65,9
2010 г. - 181,8
2011 г. - 220,3
2012 г. – 94,3
2013 г. – 98,8
республиканский бюджет
Займ Всемирного банка
027
Создание защитных насаждений на полосах отвода железных и автомобильных дорог
142
Проведение мероприятий по созданию и содержанию лесонасаждений вдоль железных дорог
информация в МСХ
МТК (созыв), АО «НК Қазақстан темір жолы» (по согласованию)
2010-2011 годы
2010 г. -1284,6
2011 г. -968,9
собственные средства
143
Проведение мероприятий по созданию и содержанию лесополос и других насаждений вдоль автомобильных дорог республиканского значения общего пользования
информация в МООС
МТК
2010-2013 годы
2010 г. -216,7
2011 г. -252,3
2012 г. -89,0
2013 г. -103,0
республиканский бюджет
003
144
Проведение мероприятий по созданию лесонасаждений вдоль автомобильной дороги «Астана- Щучинск» на участках «Шортанды- Щучинск»
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2011-2014 годы
2011 г. - 481,0
2012 г. – 580,0
2013 г. – 291,6
2014 г. – 127,8*
республиканский бюджет
026
145
Внести предложение по проведению озеленения вдоль международного транзитного коридора Западная Европа - Западный Китай
предложение в МФ
МТК
1 квартал
2013 года
не требуются
Создание зеленых зон населенных пунктов и их озеленение
146
Проведение мероприятий по созданию и содержанию зеленых зон населенных пунктов (за исключением зеленой зоны города Астаны)
информация в МООС
акимы областей и города Алматы
2010-2014 годы
2010 г. -1459,8
2011 г. -1340,4
2012 г. – 2825,9
2013 г. -1816,6**
2014 г. -1901,8**
местный бюджет
147
Создание и содержание в населенных пунктах парков и скверов
информация в МООС
акимы областей, городов Астаны и Алматы

2010-2014 жылдар
2010 ж. - 62,8
2011 ж. - 381,2
2012 ж. – 102,7
2013 ж. - 82,8**
2014 ж. - 107,6**
жергілікті бюджет
148.
Астана және Алматы қалаларының, облыстардың елді мекендерінде жасыл желектер отырғызуды жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 580,8
2011 ж. - 436,4
2012 ж. – 500,6
2013 ж. - 507,8**
2014 ж. - 522,6**
жергілікті бюджет
149.
Жергілікті маңызы бар жолдар бойында қорғаныш екпелерін құру
Қоршағанортаминіне ақпарат
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 283,3
2011 ж. - 173,2
2012 ж. – 184,6
2013 ж. - 263,0**
2014 ж. - 269,5**
жергілікті бюджет
150.
22 наурыз бен 22 сәуір аралығында қалалар мен басқа да елді мекендерде жасыл желектерді отырғызу бойынша «Жасыл жапырақ-Зеленый лист» табиғатты қорғау акциясын республика бойынша өрістету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 1-тоқсан
талап етілмейді
Астана қаласының жасыл аймағын құру
151.
Жасыл аймақтың орман екпелерін отырғызу және оларды күту бойынша жұмыстар жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), Астана қаласының әкімі
2010-2013 жылдар
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 1763,2
2011 ж. - 1912,6*
2012 ж. – 2374,9*
2013 ж. – 2389,9
2010 ж. – 565,0
2011 ж. - 618,0
2012 ж. – 614,
2013 ж. - 691,4**
2014 ж. - 739,7**
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
031
152.
Жасыл аймақтың орман екпелерін құру үшін жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 81,4
2011 ж. - 80,8*
2012 ж. – 122,4
2013 ж. – 122,4
республикалық бюджет
031
153.
Жасыл аймақта орман екпелерін егу үшін жер пайдаланушылардан алынған жерлердің залалдарын өтеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Ақмола облысының әкімі
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 49,9
2011 ж. – 70,0
2012 ж. – 30,6
2013 ж. – 324,7
республикалық бюджет
030
154.
АШМ-нің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетіне қарасты «Жасыл аймақ» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының материалдық техникалық базасын арнайы орман шаруашылығы техникасымен және жабдықтарымен нығайту
Қоршағанортаминіне ақпарат
АШМ
2010-2012 жылдар
2011 ж. - 62,9
2012 ж. – 70,2
республикалық бюджет
071
Жастардың қатысуы
155.
Республика бойынша «Менің атаулы ағашым» табиғат қорғау акциясын өрістету, «Парктер шеруі», «Жасыл бақ - таза қала» табиғат қорғау акцияларын, сондай-ақ орман мен бақтарда тазалық айлығын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 1-тоқсан
талап етілмейді

2010-2014 годы
2010 г. - 62,8
2011 г. - 381,2
2012 г. – 102,7
2013 г. - 82,8*
2014 г. - 107,6*
местный бюджет
148
Проведение высадки зеленых насаждений в населенных пунктах областей, в городах Астана и Алматы
информация в МООС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2014 годы
2010 г. -580,8
2011 г. -436,4
2012 г. -500,6
2013 г. -507,8**
2014 г. -522,6**
местный бюджет
149
Создание защитных насаждений вдоль дорог местного значения
информация в МООС
акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2014 годы
2010 г. -283,3
2011 г. -173,2
2012 г. – 184,6
2013 г. -263,0**
2014 г. -269,5**
местный бюджет
150
Развернуть в республике природоохранную акцию «Жасыл жапырак» - «Зеленый лист» по высадке зеленых насаждений в городах и других населенных пунктax в период с 22 марта по 22 апреля
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются
Создание зеленой зоны города Астаны
151
Проведение работы по созданию лесонасаждений зеленой зоны и уходу за ними
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким города Астаны
2010-2013 годы
2010-2014 годы
2010 г. - 1763,2
2011 г. - 1912,6
2012 г. – 2374,9
2013 г. – 2389,9
2010 г. - 565,0
2011 г. - 618,0
2012 г. – 614,1
2013 г. - 691,4**
2014 г. - 739,7**
республиканский бюджет
местный бюджет
031
152
Проведение проектно- изыскательских работ для создания лесонасаждений зеленой зоны
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. - 81,4
2011 г. - 80,8
2012 г. – 122,4
2013 г. – 122,4
республиканский бюджет
031
153
Возмещение убытков землепользователей при изъятии земель под лесонасаждения зеленой зоны
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Акмолинской области
2010-2013 годы
2010 г. -49,9
2011 г. -70,0
2012 г. -30,6
2013 г. -324,7
республиканский бюджет
030
154
Укрепление материально- технической базы Республиканского государственного предприятия «Жасыл аймак» Комитета лесного и охотничьего хозяйства МСХ специальной лесохозяйственной техникой и оборудованием
информация в МООС
МСХ
2010-2012 годы
2011 г. - 62,9
2012 г. – 70,2
республиканский бюджет
071
Участие молодежи
155
Развернуть в республике природоохранные акции: «Мое именное дерево», «Марш парков», «Зеленый сад - чистый город», а также месячники леса и сада
информация в МООС
МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются

156.
«Жасыл ел» жастар еңбек жасақтарының қызметін дамыту және олардың көгалдандыру жұмыстарына қатысуы
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 20,2
2011 ж. - 20,3
2012 ж. - 21,6
2013 ж. - 23,5
республикалық бюджет
040
157.
«Жасыл ел» жастар еңбек жасақтарының қатысушыларын қажеттік киім-кешекпен қамтамасыз ету
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 75,0
2011 ж. - 67,2
2012 ж. – 60,0
2013 ж. - 78,1*
республикалық бюджет
040
158.
«Жасыл ел» жастар еңбек жасақтарының көгалдандыру жұмыстарына қатысуы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 100,6
2011 ж. - 61,3
2012 ж. – 56,4
2013 ж. - 151,2
2014 ж. - 163,4**
жергілікті бюджет
159.
«Жасыл ел» жастар еңбек жасақтарының қызметтеріне ақы төлеуді қамтамасыз ету
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 210,0
2011 ж. - 210,0
2012 ж. – 208,4
2013 ж. – 204,1*
республикалық бюджет
040
160.
«Жасыл ел» акциясын өткізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ (жинақтау), МАМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 2,9
2011 ж. - 10,6
2012 ж. - 11,6
2013 ж. - 12,4*
республикалық бюджет
040
161.
Мектеп орманшылықтарының жұмысын қалпына келтіру
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 1-тоқсан
талап етілмейді
Жеке меншік орман қорын қалыптастыру және дамыту
162.
Жеке меншік орман өсіруді дамытуды ынталандыру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
Орман-аңшылық ісі мен орман шаруашылығын жобалау
163.
Орман мекемелерінде (орман орналастыру жобалары), заңды тұлға мәртебесі бар ерекше қорғалатын орман табиғи аумақтарында орман орналастыру шараларын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 242,4
2011 ж. - 275,3
2012 ж. – 285,1
2013 ж. – 299,7
республикалық бюджет
031
164.
Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде жобалау-іздестіру, соның ішінде орман питомниктерін жобалау жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 53,4
2011 ж. - 56,8
2012 ж. – 47,9
2013 ж. – 59,0
республикалық бюджет
031
165.
ЕҚТА мамандарының біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 5,5
2011 ж. - 5,9
республикалық бюджет
040
166.
Жазғы демалыс кезеңінде студенттердің еңбек жасақтары үшін жұмыс көлеміне мониторинг жүргізу
Қоршағанортаминіне ақпарат
БҒМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
жыл сайын 4-тоқсан
талап етілмейді

156
Развитие деятельности трудовых отрядов «Жасыл ел» и их участие в озеленительных работах
информация в МООС
МОН, акимы областей, городов Астана и Алматы
2010-2013 годы
2010 г. -20,2
2011 г. -20,3
2012 г. -21,6
2013 г. -23,5
республиканский бюджет
040
157
Обеспечение экипировкой участников молодежных трудовых отрядов «Жасыл ел»
информация в МООС
МОН
2010-2013 годы
2010 г. -75,0
2011 г. -67,2
2012 г. -60,0
2013 г. -78,1
республиканский бюджет
040
158
Участие молодежных трудовых отрядов «Жасыл ел» в озеленительных работах
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МОН, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2014 годы
2010 г. – 100,6
2011 г. – 61,3
2012 г. – 56,4
2013 г. – 151,2**
2014 г. – 163,4**
местный бюджет
159
Обеспечение оплаты услуг молодежных трудовых отрядов «Жасыл ел»
информация в МООС
МОН
2010-2013 годы
2010 г. -210,0
2011 г. -210,0
2012 г. -208,4
2013 г. -204,1
республиканский бюджет
040
160
Проведение акции «Жасыл ел»
информация в МООС
МОН (созыв), МКИ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2013 годы
2010 г. -2,9
2011 г. -10,6
2012 г. -11,6
2013 г. -12,4
республиканский бюджет
040
161
Восстановление работы школьных лесничеств
информация в МООС
МОН (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал
ежегодно
не требуются
Формирование и развитие частного лесного фонда
162
Внести предложения по стимулированию развития частного лесоразведения
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ
1 февраля
2011 года
не требуются
Лесоохотустройство и лесохозяйственное проектирование
163
Проведение лесоустройства лесных учреждений (лесоустроительные проекты), особо охраняемых лесных природных территорий со статусом юридического лица
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -242,4
2011 г. -275,3
2012 г. -285,1
2013 г. -299,7
республиканский бюджет
031
164
Проведение проектно-изыскательских работ на участках государственного лесного фонда, в т.ч. проектирование лесных питомников
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -53,4
2011 г. -56,8
2012 г. -47,9
2013 г. -59,0
республиканский бюджет
031
165
Организация повышения квалификации и переподготовки специалистов ООПТ
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
2010-2011 годы
2010 г. -5,5
2011 г. -5,9
республиканский бюджет
040
166
Проведение мониторинга объемов работ для студенческих трудовых отрядов на период летних каникул
информация в МООС
МОН (созыв), акимы областей, городов Астаны и Алматы
4 квартал
ежегодно
не требуются

3.7. Экологиялық апат аймақтарын және радиациялық, химиялық, биологиялық ластануға ұшыраған аумақтарды оңалту
167.
Алматы облысы Алакөл ауданының экологиялық және радиациялық жағдайын зерттеу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, Алматы облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Бұрынғы Семей сынақ полигонының аумақтарын және объектілерін мемлекеттік басқаруды оңтайландыру
168.
Бұрынғы Семей сынақ полигонының аумақтарын мемлекеттік басқаруды оңтайландыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстарының әкімдері
2011 жылғы ақпан
талап етілмейді
169.
Семей сынақ полигоны объектілерінің мәртебесі туралы мәселелер жөнінде ұсыныстар енгізу (ядролық сынақтар өткізілген жерлер)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстарының әкімдері
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қоршаған ортаны қалпына келтіру. Жерлерді халық шаруашылығына беру
170.
Зымыран-ғарыш қызметінің әсеріне ұшыраған аумақтар учаскелерінің экологиялық жағдайының мониторингі жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
171.
Полигон аумағының экологиялық паспортын жасай отырып, бұрынғы Семей сынақ полигонының алаңында барлық табиғи ортаның жай-күйіне кешенді зерттеулер (бұрын орындалған жұмыстарды ескере отырып) жүргізу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
172.
Жер қорының құрамынан халық шаруашылығына берілетін аумақтарға кешенді экологиялық зерттеулер жүргізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ, ИЖТМ, ЖРА
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
173.
Семей сынақ полигоны жерінің бір бөлігін оларды одан әрі шаруашылық қызметіне пайдалану мақсатында жер қорының құрамынан шығару жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, АШМ, ЖРА, Шығыс Қазақстан облысы
2011 жылғы 15 шілде
талап етілмейді
174.
Жергілікті радиоактивтік ластану учаскелерін түгендеу және неғұрлым қауіпті учаскелерді ремедиациялау/жою жөніндегі іс-шаралар жүргізу, ядролық қызмет қалдықтарын жою және консервациялау жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді

3.7. Реабилитация зон экологического бедствия и территорий, подверженных радиационным, химическим, биологическим загрязнениям
167
Внести предложение по проведению исследований экологического и радиационного положения Алакольского района Алматинской области
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, аким Алматинс- кой области
1 квартал
2012 года
не требуются
Оптимизация государственного управления территорией и объектами бывшего Семипалатинского испытательного полигона
168
Внести предложения по оптимизации государственного управления территорией бывшего Семипалатинского испытательного полигона
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, акимы Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей
1 февраля
2011 года
не требуются
169
Внести предложения по вопросу о статусе объектов Семипалатинского испытательного полигона (места проведения ядерных испытаний)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, акимы Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей
1 февраля
2011 года
не требуются
Обеспечение радиационной безопасности и восстановление окружающей среды. Передача земель в народное хозяйство
170
Внести предложение по мониторингу экологического состояния участков территорий, подверженных воздействию ракетно-космической деятельности
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
171
Внести предложения по проведению комплексных исследований (с учетом ранее выполненных работ) состояния всей природной среды на площади бывшего Семипалатинского полигона с составлением экологического паспорта территории полигона
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ
1 квартал
2012 года
не требуются
172
Внести предложения по проведению комплексных экологических исследований на территории, передаваемой из состава земель запаса в народнохозяйственный оборот
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МСХ, АЗР
1 квартал
2012 года
не требуются
173
Внести предложение по выводу части земель Семипалатинского испытательного полигона из состава земель запаса в целях дальнейшего их использования в хозяйственной деятельности
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МСХ, АЗР, Восточно-Казахстанская область
15 июля
2011 года
не требуются
174
Внести предложения по проведению инвентаризации участков локального радиоактивного загрязнения и мероприятия по ремедиации/ ликвидации наиболее опасных участков, по ликвидации и консервации отходов ядерной деятельности
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ
1 квартал
2012 года
не требуются

175.
Қатаң бақылау аймақтарының аумағына физикалық қол жеткізуді шектеу жөнінде іс-шараларды жүзеге асыру
Қоршағанортаминіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), ІІМ, Қоршағанортамині, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстарының әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 34,0
2011 ж. - 32,4
2012 ж. – 16,6
2013 ж. – 15,3
республикалық бюджет
038
176.
Семей сынақ полигонының аумағында шаруашылық қызметті жүргізу мониторингін жүзеге асыру
Қоршағанортаминіне ақпарат
ИЖТМ (жинақтау), ІІМ, Қоршағанортамині, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстарының әкімдері
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 21,1
2011 ж. - 19,8
2012 ж. – 4,0
2013 ж. – 0,5
республикалық бюджет
038
177.
Шаған өзенінің одан әрі ластануын және Ертіс өзенінің ықтимал ластануын азайту/жою мақсатында мониторингтік зерттеулер жүргізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, АШМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Арал өңірінің экологиялық проблемаларын кешенді шешу
178.
Арал теңізінің бассейніндегі жердің тозуын алдын алу және қайта қалпына келтіру жөніндегі фито-мелиоративтік жұмыстарды жүргізу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қызылорда облысының әкімі
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
179.
Арал маңы мен Арал теңізінің Қазақстандық секторының табиғи-ресурстық, әлеуметтік-экономикалық және экологиялық жай-күйі жөніндегі дерекқоры бар «Гео-ақпараттық жүйелер - Арал теңізі» ақпараттық жүйесін құру жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, БҒМ, АШМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
180.
Арал теңізінің қазақстандық секторы мен Арал маңындағы орнықты табиғат пайдалану жүйесін құру және енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, БҒМ, АШМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
181.
Арал теңізінің қазақстандық секторы мен Арал маңындағы перспективалы қалалар мен кенттердің азық түлік аймақтарының және әлеуметтік мәдени объектілердің орнықты энергетикалық қамтамасыз етілуін құру және енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, БҒМ, АШМ, Ақтөбе, Жамбыл, Қарағанды, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
182.
Суармалы экожүйелерді басқару жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
Ластанған аумақтарды медициналық оңалту жөніндегі іс-шаралар

175
Осуществить мероприятия по ограничению физического доступа на территорию зон строгого контроля
информация в МООС
МИНТ (созыв), МВД, МООС, акимы Восточно- Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей
2010-2013 годы
2010 г. -34,0
2011 г. -32,4
2012 г. -16,6
2013 г. -15,3
республиканский бюджет
038
176
Осуществление мониторинга ведения хозяйственной деятельности на территории Семипалатинского испытательного полигона
информация в МООС
МИНТ (созыв), МВД, МООС, акимы Восточно- Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей
2010-2013 годы
2010 г. -21,1
2011 г. -19,8
2012 г. -4,0
2013 г. -0,5
республиканский бюджет
038
177
Внести предложения по проведению мониторинговых исследований с целью минимизации/ предотвращения дальнейшего загрязнения реки Шаган и возможного загрязнения реки Иртыш
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МСХ
1 квартал
2012 года
не требуются
Комплексное решение экологических проблем Аральского региона
178
Внести предложение по проведению фито-мелиоративных работ по предотвращению деградации и восстановлению земель в бассейне Аральского моря
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Кызылординской области
1 квартал
2012 года
не требуются
179
Внести предложение по созданию информационной системы «Геоинформационные системы - Аральское море» с базой данных по природно ресурсному, социально- экономическому и экологическому состоянию казахстанского сектора Аральского моря и Приаралья
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МОН, МСХ
1 квартал
2012 года
не требуются
180
Внести предложения по созданию и внедрению систем устойчивого природопользования в казахстанском секторе Аральского моря и Приаралья
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МОН, МСХ
1 квартал
2012 года
не требуются
181
Внести предложение по созданию и внедрению устойчивой энергетической обеспеченности продовольственных зон и социально-культурных объектов перспективных городов и поселков в Казахстанском секторе Аральского моря и Приаралья
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МИНТ, МОН, МСХ, акимы Актюбинской, Жамбылской, Карагандинской, Кызыл- ординской и Южно- Казахстанской областей
1 квартал
2012 года
не требуются
182
Внести предложение по управлению орошаемыми экосистемами
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ
1 февраля
2011 года
не требуются
Мероприятия по оказанию медицинской peабилитации загрязненных территорий

183.
Кейіннен психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жібере отырып, «тәуекел тобына» жататын балаларды босандыру және амбулаториялық-емхана ұйымдарында скринингті тексеруді жалғастыру бойынша ұсыныс енгізу
ЭДСМ-ге ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, БҒМ, Еңбекмині, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
184.
Аурудың және мүгедектіктің профилактикасына бағытталған шараларды әзірлеу
ЭДСМ-ге ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, БҒМ, Еңбекмині, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Павлодар және Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдері
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
185.
Экологиялық аурудың пайда болуына экологиялық факторлардың әсерін кешенді зерттеулерді жүргізу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ
2012 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
186.
«Капустин Яр» және «Азғыр» полигондарының аумақтарын төтенше экологиялық жағдай немесе экологиялық апат аймақтары ретінде айқындау жөніндегі іс-шаралар өткізу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, Еңбекмині, ЭБЖМ, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан облыстарының әкімдері
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
187.
«Капустин Яр» және «Азғыр» ядролық сынақ полигондарының әсерінен зардап шеккен тұрғындарды сауықтыру және оларға әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, ЭБЖМ, Еңбекмині, Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан облыстарының әкімдері
2011 жылғы 15 шілде
талап етілмейді
Каспий теңізі және іргелес аумақтар қайраңы ластануының алдын алу
188.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында төтенше жағдайларға барабар ден қою бойынша бірыңғай мамандандырылған ұйым құру жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
ТЖМ (жинақтау), МГМ, ЭБЖМ, Қаржымині
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
189.
Балық ресурстарын және балық аулауды қорғау жөніндегі өңірлік инспекциясының материалдық-техникалық базасын кеңейту бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
190.
Каспий теңіз акваторияларына шаруашылық қызмет нәтижесінде биологиялық ресурстарға келтірілген өтемақы шығындарын анықтаудың әдістемесін әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ТЖМ, МГМ
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді

183
Внести предложение по продолжению скринингового осмотра детей «группы риска» в родовспомогательных и амбулаторно-поликлинических организациях с последующим направлением их в психолого- медико-педагогические консультации
предложение в МЭРТ
МООС (созыв), МЗ, МОН, МТСЗН, акимы Актюбинской, Атырауской, Восточно- Казахстанской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарсой и Южно- Казахстанской областей
1 февраля
2011 года
не требуются
184
Разработка мер, направленных на профилактику заболеваемости и инвалидности
предложение в МЭРТ
МООС (созыв), МЗ, МОН, МТСЗН, акимы Актюбинской, Атырауской, Восточно- Казахстанской, Западно-Казахстанской, Кызылординской, Павлодарской и Южно- Казахстанской областей
1 февраля
2011 года
не требуются
185
Внести предложение по проведению комплексных исследований влияния экологических факторов на возникновение экологических заболеваний
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЗ
4 квартал
2012 года
не требуются
186
Внести предложения по проведению мероприятий по определению территорий полигонов «Капустин Яр» и «Азгир» зоной чрезвычайной экологической ситуации или экологического бедствия
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЗ, МТСЗН, МЭРТ, акимы Актюбинской, Атырауской и Западно-Казахстанской областей
1 февраля
2011 года
не требуются
187
Внести предложение по разработке комплекса мер по оздоровлению и оказанию социальной помощи населению, пострадавшему от воздействия ядерных испытательных полигонов «Капустин Яр» и «Азгир»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЗ, МЭРТ, МТСЗН, акимы Актюбинской, Атырауской и Западно-Казахстанской областей
15 июля
2011 года
не требуются
Предупреждение загрязнения шельфа Каспийского моря и прилегающих территорий
188
Внести предложение по созданию единой специализированной организации по адекватному реагированию на чрезвычайные ситуации в Казахстанском секторе Каспийского моря
предложение в Правительство Республики Казахстан
МЧС (созыв), МНГ, МЭРТ, МФ
4 квартал
2011 года
не требуются
189
Внести предложение по расширению материально- технической базы региональной инспекции по охране рыбных ресурсов и рыболовства
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ
4 квартал
2011 года
не требуются
190
Разработка и утверждение методики определения компенсационных платежей за ущерб биологическим ресурсам в результате хозяйственной деятельности в акватории Каспийского моря
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЧС, МНГ,
4 квартал
2013 год
не требуются

4. Қоршаған ортаның сапасын басқару жүйесін дамыту және жетілдіру
Басқарудың заңнамалық тетіктерін жетілдіру және іске асыру
191.
Табиғат пайдалану мен қоршаған ортаны қорғаудың жаңа экономикалық тетіктерін енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
Халықаралық ынтымақтастықты дамыту
192.
Киото хаттамасы талаптарының имплементациялау бойынша шаралар қабылдау
ЭДСМ-ге ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), ИЖТМ, МГМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
193.
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттар мен келісімдердің (конвенцияларының) орындалуына талдау жүргізу және олардың практикалық іске асырылуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
жыл сайын 1-тоқсан
талап етілмейді
194.
Ақпаратқа кіру, шешімдер қабылдау процесіне жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша сот әділдігіне қол жеткізу туралы Орхус конвенциясына Қазақстан Республикасының Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының тiркелiмi туралы хаттамасына қосылуы жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Қоршаған ортаны қорғау мен табиғат пайдаланудың экономикалық құралдарын дамыту
195.
Басым бағыттарға шығыстарды келісіп бөлінетін табиғат қорғау іс-шараларын қаржыландыру тетігін белгілеу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
196.
Экологиялық қауіпсіз табиғат пайдалануды ынталандырудың экономикалық тетігін әзірлеу және енгізу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
197.
Табиғат пайдаланудың қоршаған ортаға экономикалық әсерін қоса алғанда, кешенді бағалауға рұқсат беру жүйесі мен экологиялық төлемдердің мөлшерін белгілеу негізі ретінде тәсілдер әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қаржымині, ЭДСМ
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
198.
Үкіметтік емес ұйымдар үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы әлеуметтік маңызды жобаларды қаржыландыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Қаржымині, ЭБЖМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
Қоршаған ортаны қорғау мен табиғат пайдалануды ғылыми қамтамасыз ету
199.
Мыналарды:
- қоршаған ортаны қорғау саласында;
- бассейндік аймақтарды зерделеу бойынша;
- Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуін қамтамасыз ететін;
- энергия мен жаңғыртылатын ресурстарды тиімді пайдалану бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), МГМ, ИЖТМ

4. Развитие и совершенствование системы управления качеством окружающей среды
Совершенствование и реализация законодательных механизмов управления
191
Внести предложения по внедрению новых экономических механизмов природопользования и охраны окружающей среды
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
Развитие международного сотрудничества
192
Принять меры по имплементации требований Киотского протокола
информация в МЭРТ
МООС (созыв), МИНТ, МНГ
1 февраля
2011 года
не требуются
193
Проведение анализа выполнения международных договоров и соглашений (конвенций), участником которых является Республика Казахстан, и обеспечение их практической реализации
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
ежегодно
не требуются
194
Внести предложение по присоединению Республики Казахстан к Протоколу о регистрах выбросов и переноса загрязнителей к Орхусской конвенции о доступе к информации, участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2013 года
не требуются
Развитие экономических инструментов охраны окружающей среды и природопользования
195
Внести предложение по установлению механизма финансирования природоохранных мероприятий, в котором будет согласованное распределение расходов на приоритетные направления
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
196
Внести предложение по разработке и внедрению экономических механизмов стимулирования экологически безопасного природопользования
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МФ, МЭРТ
1 квартал
2012 года
не требуются
197
Выработка подходов к комплексной оценке, включая экономическое воздействие на окружающую среду природопользования, как основы разрешительной системы и установления размеров экологических платежей
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МФ, МЭРТ
1 февраля
2011 года
не требуются
198
Внести предложения по финансированию социально значимых проектов в области охраны окружающей среды в рамках государственного социального заказа для неправительственных организаций
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МФ, МЭРТ
1 квартал
2012 года
не требуются
Научное обеспечение охраны окружающей среды и природопользования
199
Провести научные исследования:
- в области охраны окружающей среды;
- по изучению бассейновых зон;
- обеспечивающие переход Республики Казахстан к устойчивому развитию;
- по эффективному использованию энергии и возобновляемых ресурсов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МНГ, МИНТ

2010-2013 жылдар
2010 ж. – 210,6
2011 ж. – 193,6
2012 ж. – 180,7
2013 ж. – 303,3
республикалық бюджет
003
200.
Ақтау қаласында Каспий теңізінің проблемалары бойынша ғылыми-зерттеу институтын құру жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), МГМ, БҒМ, АШМ, ТЖМ, Маңғыстау облысының әкімі
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
201.
Астана қаласының орнықты даму атласын әзірлеу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Астана қаласының әкімі
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
Қоршаған орта мен табиғат ресурстары мониторингі жүйесін дамыту
202.
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде үздік технологияларды енгізуді ынталандыру және бизнестің әлеуметтік жауапкершілігін бағалау мақсатында Қазақстанның өнеркәсіп кәсіпорындарына жыл сайын экологиялық рейтинг жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2012-2014 жылдар
2012 ж. - 6,15
2013 ж. – 6,25
2014 ж. – 6,35*
Республикалық бюджет
001
203.
Қазақстан Республикасында орнықты өндіріс және тұтынуға қол жеткізу жөніндегі бағдарламалар мен жобаларды іске асыру бойынша орындалатын іс-шараларды тиімділігіне мониторинг жүргізу жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2013 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
204.
Қоршаған ортаның гидрометеорологиялық мониторингі мен жай-күйін жүргізу бойынша бағдарламаларды орындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 2329,3
2011 ж. - 2832,3*
2012 ж. – 4504,6
2013 ж. – 4583,0*
2014 ж. - 3797,0*
республикалық бюджет
006
205.
Қоршаған ортаның жай-күйіне бақылау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 475,0
2011 ж. – 846,2
2012 ж. – 2108,6
2013 ж. – 939,7*
2014 ж. - 2186,0*
республикалық бюджет
008
206.
Қазақстан Республикасының ұлттық гидрометеорологиялық қызметін жаңғырту мақсатында іс-шараларды орындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2014 жылдар
2010 ж. - 572,0
2011 ж. – 1746,6
2012 ж. – 1369,3
2013 ж. – 703,0
республикалық бюджет
014
207.
Қарағанды гидрометеорологиялық орталығында өндірістік-зертханалық корпус салу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
208.
Ауылшаруашылығы өндірісін агрометеорологиялық мониторингілеу
Қоршағанортаминіне ақпарат
АШМ
2010-2013 жылдар
2010 ж. - 22,5
2011 ж. - 24,0
2012 ж. - 24,0
2013 ж. - 24,0
республикалық бюджет
021
209.
Негізгі автомагистральдар, темір жолдар бойына автоматты метеостанциялар желісін құру бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ККМ
2012 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді

2010-2013 годы
2010 г. – 210,6
2011 г. -193,6
2012 г. – 180,7
2013 г. -303,3
республиканский бюджет
003
200
Внести предложение по созданию в городе Актау научно-исследовательского института по проблемам Каспийского моря
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МНГ, МОН, МСХ, МЧС, аким Мангистауской области
4 квартал
2011 года
не требуются
201
Внести предложение по разработке Атласа устойчивого развития города Астаны
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким города Астаны
1 февраля
2011 года
не требуются
Развитие системы мониторинга окружающей среды и природных ресурсов
202
Ежегодное проведение экологических рейтингов промышленных предприятий Казахстана с целью стимулирования внедрения наилучших технологий и оценки социальной ответственности бизнеса в рамках государственного социального заказа
Информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2012-2014 годы
2012 г - 6,15
2013 г - 6,25
2014 г. - 6,35*
Республиканский бюджет
001
203
Внести предложение по проведению мониторинга эффективности выполняемых мероприятий по реализации программ и проектов по достижению устойчивого производства и потребления в Республике Казахстан
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2013 года
не требуются
204
Выполнение программ по ведению гидрометеорологического мониторинга и состояния окружающей среды
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2014 годы
2010 г. -2329,3
2011 г. -2832,3
2012 г. -4504,6
2013 г. -4583,0
2014 г. – 3797,0*
республиканский бюджет
006
205
Проведение наблюдений за состоянием окружающей среды
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2014 годы
2010 г. -475,0
2011 г. -846,2
2012 г. -2108,6
2013 г. -939,7
2014 г- 2186,0*
республиканский бюджет
008
206
Выполнение мероприятий в целях модернизации Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -572,0
2011 г. -1746,6
2012 г. -1369,3
2013 г. -703,0
республиканский бюджет
014
207
Внести предложение по строительству производственно- лабораторного корпуса Карагандинского центра гидрометеорологии
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 квартал
2012 года
не требуются
208
Агрометеорологический мониторинг сельскохозяйственного производства
информация в МООС
МСХ
2010–2013 годы
2010 г. -22,5
2011 г. -24,0
2012 г. -24,0
2013 г. -24,0
республиканский бюджет
021
209
Внести предложения по созданию сети автоматических метеостанций вдоль основных автомагистралей, железных дорог
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МТК
1 квартал
2012 года
не требуются

210.
Ауылдық елді мекендердің экологиялық паспорттарын жасау мақсатында ауылдық аумақтарды экологиялық-демографиялық зерттеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 141,8
2011 ж. - 151,1*
республикалық бюджет
008
211.
Ауылдық елді мекендерге радиациялық мониторинг жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині (жинақтау), АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010-2011 жылдар
2010 ж. - 89,8
2011 ж. - 96,2
республикалық бюджет
008
212.
Қазақстан Республикасы аумағының радон қауіптілігінің 2014-2017 жылдарға арналған деңгейіне зерттеу жүргізу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2014 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
213.
Қазақстан аумағында ауылдық елді мекендердің шаруашылық-ауыз су көздерінің радиациялық жай-күйіне мониторинг жүргізу бойынша ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), ДСМ, АШМ
2011 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
214.
Жұртшылықтың қоршаған ортаның жай-күйі, табиғат пайдалану, шығарындылар тізімі, генетикалық өзгерген организмдер мәселелері бойынша ақпаратқа қол жеткізуін, шешімдер қабылдауға жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты сот әділдігіне қол жеткізуді қамтамасыз ету жөніндегі Орхус конвенциясының іс-шараларын іске асыру (Орхус орталығы)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2010-2013 жылдар
2010 ж. – 32,1
2011 ж. – 28,4
2012 ж. – 21,1
2013 ж. – 21,6
республикалық бюджет
001
215.
Өскемен қаласында Экологиялық болжауды талдау орталығын (Экологиялық қауіпсіздік орталығын) құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині (жинақтау), Шығыс Қазақстан облысының әкімі
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
216.
Мұнай кен орындарындағы су басу аймағында мұнай қамбаларын жою жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Маңғыстау және Атырау облыстарының әкімдері
2014 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
217.
Қоршаған ортада төзімді органикалық ластаушылардың ұстап тұруға мониторинг жүйесі құрылымын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
Қоршағанортамині
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
Ақпараттық жүйелерді қалыптастыру, экологиялық білім беру, халықты оқыту және оның хабардар болуын арттыру
218.
«Қазақстан Республикасы табиғат ресурстарының мемлекеттік кадастрлары» ақпараттық жүйесін сүйемелдеу және дамыту.
Тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалануды енгізу.
Жыл сайынғы техникалық сүйемелдеу
атқарылған жұмыстардың актісі
Қоршағанортамині
2010 жыл

210
Эколого-демографическое обследование сельских территорий с целью составления экологических паспортов сельских населенных пунктов
Информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МСХ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2011 годы
2010 г. -141,8
2011 г. -151,1
республиканский бюджет
008
211
Проведение радиационного мониторинга сельских населенных пунктов
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МСХ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010-2011 годы
2010 г. -89,8
2011 г. -96,2
республиканский бюджет
008
212
Внести предложение по проведению обследования уровня радоноопасности территории Республики Казахстан на 2014-2017 годы
Предложения в Правительство Республики Казахстан
МООС
3 квартал
2014 год
не требуются
213
Внести предложение по проведению мониторинга радиационного состояния хозяйственно- питьевых водоисточников сельских населенных пунктов на территории Казахстана
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), МЗ, МСХ
4 квартал
2011 года
не требуются
214
Реализация мероприятий  Орхусской конвенции по обеспечению доступа общественности к информации, участию общественности в принятии решений и доступу к правосудию по вопросам состояния окружающей среды природопользования, регистра выбросов, генетически измененных организмов (Орхусский центр)
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
2010-2013 годы
2010 г. -32,1
2011 г. - 28,4
2012 г. -21,1
2013 г. -21,6
республиканский бюджет
001
215
Внести предложения по созданию в городе Усть-Каменогорске Центра анализа экологического прогнозирования (Центр экологической безопасности)
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС (созыв), аким Восточно- Казахстанской области
1 февраля
2011 года
не требуются
216
Внести предложение по ликвидации нефтяных амбаров в зоне подтопления на нефтяных месторождениях
предложение в Правительство Республики Казахстан
акимы Мангистауской и Атырауской областей
1 квартал
2014 года
не требуются
217
Разработка структуры системы мониторинга содержания стойких органических загрязнителей в окружающей среде
информация в Правительство Республики Казахстан
МООС
4 квартал
2013 года
не требуются
Формирование информационных систем, экологическое образование, просвещение и повышение информированности населения
218
Сопровождение и развитие информационной системы «Государственные кадастры природных ресурсов Республики Казахстан». Внедрение в опытную и промышленную эксплуатацию. Ежегодное техническое сопровождение
акт выполненных работ
МООС
2010 год

2012-2014 жылдар
2010 жыл - 20,0
2012 жыл - 20,4
2013 ж. - 20,7
2014 ж. - 20,7*
республикалық бюджет
001
219.
Қоршаған ортаны қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін сүйемелдеу
атқарылған жұмыстардың актісі
Қоршағанортамині
2010 жыл
2012-2014 жылдар
2010 ж. - 35,7
2012 ж. - 14,3
2013 ж. - 14,3
2014 ж. - 14,8*
республикалық бюджет
001
220.
Қоршаған ортаны қорғау органдары жүйесі кадрларын даярлау мен қайта даярлау кешенді жүйесінің жұмыс істеуі жөнінде ұсыныс енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
221.
Қазақстан Республикасының қоршаған орта мен табиғи ресурстар мониторингінің бірыңғай мемлекеттік жүйесі» ақпараттық жүйесіне техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеуге инвестициялық ұсыныстар дайындау
инвестициялық ұсыныс
Қоршағанортамині
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
222.
Арал теңізінің қазақстандық секторымен Арал маңының экологиялық мониторинг жүйесін құру және енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
223.
Қазақстан Республикасы аумағының қоршаған ортасы жай-күйінің аэроғарыштық мониторингі жүйесін құру және енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
224.
«Гео-ақпараттық жүйелер - Каспий теңізі» ақпараттық жүйесін құру және енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
225.
Каспий теңізінің қазақстандық секторының гидрометеорологиялық және экологиялық мониторингісін дамытуға бағытталған және «Қазгидромет» Республикалық мемлекеттік кәсіпорынның жарлық капиталының қатысуы арқылы іске асыру жоспарланған қаржылық экономикалық негіздеменің бюджеттік инвестициясын әзірлеу
қаржылық-экономикалық негіздеме
Қоршағанортамині
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
226.
Ақпаратқа кіру, шешімдер қабылдау процесіне жұртшылықтың қатысуы және қоршаған ортаға қатысты мәселелер бойынша сот әділдігіне қол жеткізу туралы Орхус конвенциясын іске асыру шеңберінде Ластаушылардың шығарындылары мен тасымалдарының тiркелiмi жобасын әзірлеу және енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
227.
Экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорының автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеуді әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
Қоршағанортамині
2011 жылғы 1 ақпан
талап етілмейді
228.
«Қоршаған ортаның бірыңғай кадастрлар жүйесі» ақпараттық жүйесіне техникалық экономикалық негіздемені әзірлеуге инвестициялық ұсынысты дайындау.
Инвестициялық ұсыныс
Қоршағанортамині
2013 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
Бағдарлама бойынша барлығы 176969,98 млн. теңге мөлшерінде, оның ішінде республикалық бюджеттен – 108915,25 млн. теңге шығыстар жоспарланып отыр, бұл ретте:

2012-2014 годы
2010 г. – 20,0
2012 г. – 20,4
2013 г. – 20,7
2014 г. – 20,7*
республиканский бюджет
001
219
Сопровождение Единой информационной системы охраны окружающей среды
акт выполненных работ
МООС
2010 год
2012-2014 годы
2010 г. – 35,7
2012 г. – 14,3
2013 г. – 14,3
2014 г. – 14,8*
республиканский бюджет
001
220
Внести предложение по функционированию комплексной системы подготовки и переподготовки кадров системы органов охраны окружающей среды
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
221
Подготовка инвестиционного предложения на разработку технико-экономического обоснования на информационную систему «Единая государственная система мониторинга окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан»
инвестиционное предложение
МООС
4 квартал
2013 год
не требуются
222
Внести предложение по созданию и внедрению системы экологического мониторинга Казахстанского сектора Аральского моря и Приаралья
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
223
Внести предложения по созданию и внедрению системы аэрокосмического мониторинга состояния окружающей среды территории Республики Казахстан
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
224
Внести предложения по созданию и внедрению информационной системы «Геоинформационные системы Каспийское море»
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
225
Разработка финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия в уставном капитале Республиканского государственного предприятия «Казгидромет» и направленных на развитие экологического и гидрометеорологического мониторинга казахстанского сектора Каспийского моря
финансово-экономическое обоснование
МООС
4 квартал
2013 год
не требуются
226
Внести предложения по созданию и внедрению проекта регистра выбросов и переноса загрязнителей в рамках реализации Орхусской конвенции о доступе к информации, участии общественности в принятии решений и доступе к правосудию по вопросам, касающимся окружающей среды
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
227
Внести предложения по разработке сопровождения автоматизированной системы Государственного фонда экологической информации
предложение в Правительство Республики Казахстан
МООС
1 февраля
2011 года
не требуются
228
Подготовка инвестиционного предложения на подготовку технико-экономического обоснования на информационную систему «Единая система кадастров охраны окружающей среды»
инвестиционное предложение
МООС
4 квартал
2013 года
не требуются
Всего по Программе планируются расходы в размере 176969,95 млн. тенге, в том числе из республиканского бюджета – 108915,25 млн. тенге, при этом на:

2010 жылы – 18337,2 млн. теңге;
2011 жылы – 31926,6 млн. теңге;
2012 жылы – 25599,65 млн. теңге;
2013 жылы – 24486,05 млн. теңге;
2014 жылы – 8065,75 млн. теңге;
47285,53 млн. теңге жергілікті бюджеттен, оның ішінде:
2010 жылы – 7674,1 млн. теңге;
2011 жылы – 10076,33 млн. теңге;
2012 жылы – 10268,9 млн. теңге;
2013 жылы – 9847,5 млн. теңге;
2014 жылы – 9418,7** млн. теңге;
327,83 млн. теңге халықаралық гранттар, оның ішінде:
2010 жылы - 68,0 млн. теңге;
2011 жылы – 100,3 млн. теңге;
2012 жылы – 86,1 млн. теңге;
2013 жылы – 73,43 млн. теңге;
3187,9 млн. теңге қарыз қаражаты, оның ішінде:
2010 жылы - 1010,8 млн. теңге;
2011 жылы – 1822,9 млн. теңге;
2012 жылы – 192,8 млн. теңге;
2013 жылы – 161,4 млн. теңге;
17253,5 млн. теңге меншікті қаражат, оның ішінде:
2010 жылы - 1284,6 млн. теңге;
2011 жылы – 968,9 млн. теңге;
2013 жылы - 7500,0* млн. теңге;
2014 жылы - 7500,0* млн. теңге;
Ескертпелер:
* - республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын іс-шаралар бойынша шығыстар көлемі тиісті жылға арналған «Республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланады;
** - қаржыландырылу көлемі тиісті жылға арналған жергілікті бюджетті жасау кезінде нақтыланатын болады;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
«ҚТЖ» ҰК» АҚ - «Қазақстан темір жолы» ұлттық компаниясы» акционерлік қоғамы
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ЕҚТА - ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
Еңбекмині - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖРА - Жер ресурстарын басқару агенттігі
ЖСҚ – жобалық сметалық құжаттама
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қоршағанортамині - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
ӨДМ - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
РМҚК – республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын
СІМ - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰҒА – Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
ІІМ - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ЭДСМ - Экономикалық даму және сауда министрлігі
ҚЭН - Қаржылық экономикалық негіздеме
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 7 тамыздағы
№ 804 қаулысына
2-қосымша
«2010 - 2014 жылдарға арналған
«Жасыл даму» салалық
бағдарламасына
2-қосымша
«2010 - 2014 жылдарға арналған «Жасыл даму» салалық
бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс шаралар жоспарына
ғылыми-зерттеу жұмыстарының тізбесі
Р/с
Атауы
Сомасы
(мың теңге)
1
2
3
Жалпы сомасы

2010 год – 18337,2 млн. тенге;
2011 год – 31926,6 млн. тенге;
2012 год – 25599,65 млн. тенге;
2013 год – 24486,05 млн. тенге;
2014 год – 8065,75 млн. тенге;
47285,53 млн. тенге из местного бюджета, в том числе на:
2010 год – 7674,1 млн. тенге;
2011 год – 10076,33 млн. тенге;
2012 год – 10268,9 млн. тенге;
2013 год – 9847,5 млн. тенге;
2014 год – 9418,7* млн. тенге;
327,83 млн. тенге международные гранты, в том числе на:
2010 год - 68,0 млн. тенге;
2011 год –100,3 млн. тенге;
2012 год – 86,1 млн. тенге;
2013 год – 73,43 млн. тенге.
3187,9 млн. тенге средства займа, в том числе на:
2010 год - 1010,8 млн. тенге;
2011 год – 1822,9 млн. тенге;
2012 год – 192,8 млн. тенге;
2013 год – 161,4 млн. тенге;
17253,5 млн. тенге собственные средства, в том числе на:
2010 год - 1284,6 млн. тенге;
2011 год – 968,9 млн. тенге;
2013 год - 7500,0* млн. тенге;
2014 год - 7500,0* млн. тенге;
Примечания:
* - объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского бюджета, будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан «О республиканском бюджете» на соответствующий год;
** - объемы финансирования будут уточняться при составлении местного бюджета соответствующего года;
расшифровка аббревиатур:
АО «НК «КТЖ» - акционерное общество «Национальная компания «Қазақстан темір жолы»
АЗР - Агентство по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МРР - Министерство регионального развития Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МТСЗН - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МЭРТ - Министерство экономического развития и торговли Республики Казахстан
НКА - Национальное космическое агентство Республики Казахстан
ООПТ - особо охраняемые природные территории
ПСД - проектно-сметная документация
РГКП - республиканское государственное казенное предприятие
ФЭО- финансово-экономическое обоснование
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 7 августа 2013 года № 804
Приложение 2
к отраслевой программе
«Жасыл даму на 2010-2014 годы»
Перечень научно-исследовательских работ к Плану
мероприятий на 2010-2014 годы по реализации отраслевой                Программы «Жасыл даму на 2010- 2014 годы»
п/п
Название
Суммы (тыс. тенге)
1
2
3
Общая сумма

2010 жыл - 210 660
2011 жыл - 233 561,8
2012 жыл - 180 835,7
2013 жыл - 213 800
Қоршаған ортаны қорғауды ғылыми қамтамасыз ету
2010 жыл - 149 348
2011 жыл - 167 365,5
2012 жыл - 131 134,1
1.
Қазақстан қалаларының экологиялық атласы
2010 жыл - 2 000
2.
Қазақстан Республикасын экологиялық аймаққа бөлу
2010 жыл - 13 500
3.
Экологиялық дағдарыс ошақтарында шөлейттену үдерістеріне қарсы күресті бағалау әдістерін және шараларын әзірлеу
2010 жыл - 6 700
4.
Арал маңындағы экологиялық апат аймағында тұратын халықтың әлеуметтік маңызды ауруларының себеп-салдарлық байланыстарын анықтау

2010 год - 210 660
2011 год - 233 561,8
2012 год – 180835,7
2013 год – 213 800
Научное обеспечение охраны окружающей среды
2010 год - 149 348
2011 год - 167 365,5
2012 год – 131134,1
1.
Экологический атлас городов Казахстана
2010 год - 2 000
2.
Экологическое зонирование Республики Казахстан
2010 год - 13 500
3.
Разработка методов оценки и мер борьбы с процессами опустынивания в очагах экологического кризиса
2010 год - 6 700
4.
Выявление причинно-следственных связей социально значимых заболеваний населения, проживающего в зоне экологического бедствия Приаралья

2010 жыл - 11 200
5.
Іле Алатауының таулы-тау маңы аймағында сел және лай көшкіні құбылыстарының пайда болуының алдын алу жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шараларды әзірлеу
2010 жыл - 9 000
6.
Балқаш өзенінің экожүйесінің технологиялық ластануын төмендету
2010 жыл - 3 200
7.
Өңірлік атмосфералық үдерістерді және ауаның ластануын алыс қашықтыққа трансшекаралық ауыстыруды моделдеу
2010 жыл - 7 700
8.
Шаған өзенінің әлеуеттік әсер ету аймағындағы радиациялық жағдайды зерттеу

2010 год - 11 200
5.
Разработка инженерно-технических мероприятий по предотвращению образования селевых и оползневых явлений в горно-предгорной зоне Заилийского Алатау
2010 год - 9 000
6.
Снижение технологического загрязнения экосистем озера Балхаш
2010 год - 3 200
7.
Моделирование региональных атмосферных процессов и трансграничного переноса загрязнения воздуха на большие расстояния
2010 год - 7 700
8.
Обследование радиационной обстановки в зоне потенциального влияния реки Шаган

2010 жыл - 9 000
9.
Қазақстан Республикасының барлық өңірлері (салалары) үшін орнықты даму индикаторлары (нысаналы көрсеткіштері) жүйесінің ғылыми негіздемесі
2010 жыл - 70 000
10.
Ақтөбе облысындағы шөлейттену үдерістерінің қоршаған ортаның сапасы мен халық денсаулығының жағдайына әсер ету қаупінің нысаналы көрсеткіштерін және бағалау өлшемдерін әзірлеу
2010 жыл - 560
11.
Республика кәсіпорындары өткізетін табиғат қорғау шараларының нәтижелілігін ғылыми бағалау

2010 год - 9 000
9.
Научное обоснование системы индикаторов (целевых показателей) устойчивого развития для всех регионов (отраслей) Республики Казахстан
2010 год - 70 000
10.
Разработка целевых показателей и критериев оценки риска воздействия процессов опустынивания на качество окружающей среды и состояние здоровья населения Актюбинской области
2010 год - 560
11.
Научная оценка результативности природоохранных мероприятий, проводимых предприятиями республики

2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 8 826,6
2012 жыл - 10 247
12.
Қазақстан Республикасының экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында антропогендік сипаттағы ішкі және сыртқы әлеуетті қауіптерді зерттеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 10 394,8
2012 жыл - 8 732
13.
Қоршаған ортаға келеңсіз әсерінің алдын алу үшін Қазақстан қалаларының су бұру жүйелерінің жағдайын зерделеу және пайдалану жөніндегі ғылыми зерттеулер
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 23 961,9
2012 жыл - 12 120,1
14.
Үй-жайлардағы ауаның құрамымен өзара топырақтық радон шоғырының байланысын зерттеу және радондық қауіптілік дәрежесі бойынша аумақтарды бағалау өлшемдерін әзірлеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 13 152
2012 жыл - 5 800
15.
Сорбұлақ көлінің ағынды сулары жинаушының қазіргі жағдайын оның бұзылу қаупін төмендету және қалыптасқан қолайсыз экологиялық ахуалын бағалау мақсатында кешенді зерттеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 14 461,5
2012 жыл - 14 732
16.
Қазақстан Республикасы аумағының радиоэкологиялық жағдайын, оның ішінде уран өндіретін және мұнай өндіретін аумақтарын зерттеу
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 10 506,1
2012 жыл - 10 577
17.
Пестицидтердің құрамын және қоршаған орта объектілерінде олардың метаболиттерін бақылау тиімділігін жетілдіруді және арттыруды ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 9 430,5
2012 жыл - 4 720
18.
Қазақстан Республикасында қоршаған орта индикаторларын айқындауды ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 9 149,2
19.
Қазақстан Республикасында экологиялық-талдау бақылауының тиімділігін ғылыми бағалау және оның оңтайландыру жолдары
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 15 479,3
2012 жыл - 15 308
20.
Су экожүйелерінің тепе-теңдігін қамтамасыз ету үшін Қазақстан өзендерінің экологиялық ағынын ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 10 350
2012 жыл - 10 000
21.
Трансшекаралық сипаттағы проблемаларды шешу үшін ҚХР-мен және Орталық Азия елдерімен Қазақстанның шекара маңы аудандарының экологиялық жай-күйін зерттеу
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 20 479,7
2012 жыл - 18 731
22.
Атмосфералық ауаның жедел экологиялық мониторинг жүйесін құруды зерттеу және оның ғылыми-әдістемелік негіздемесін әзірлеу (Теміртау қаласы және Өскемен қаласы бойынша)
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 11 588
2012 жыл - 11 000
23.
Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұз жағдайын бағалау
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 9 585,8
2012 жыл - 9 167
Бассейн аймақтарын зерттеу бойынша ғылыми зерттеулерді жүргізу
2010 жыл - 2 538
2011 жыл - 22 979,8
2012 жыл - 13215,2
24.
Жайық өзені бассейнінің экологиялық жағдайын кешенді зерттеу
2010 жыл - 1 269

2010 год - 1 268
2011 год - 8 826,6
2012 год – 10 247
12.
Исследования внутренних и внешних потенциальных угроз антропогенного характера с целью обеспечения экологической безопасности Республики Казахстан
2010 год - 1 268
2011 год - 10 394,8
2012 год - 8 732
13.
Научные исследования по изучению состояния и эксплуатации систем водоотведения городов Казахстана для предотвращения их негативного влияния на окружающую среду
2010 год - 1 269
2011 год - 23 961,9
2012 год – 12 120,1
14.
Изучение взаимосвязи концентрации почвенного радона с его содержанием в воздухе помещений и разработка критериев оценки территорий по степени радоновой опасности
2010 год - 1 268
2011 год - 13 152
2012 год - 5 800
15.
Комплексное изучение современного состояния накопителя сточных вод озера Сорбулак с целью снижения опасности его прорыва и оценки сложившейся неблагоприятной экологической ситуации
2010 год - 1 268
2011 год - 14 461,5
2012 год - 14 732
16.
Изучение радиоэкологической обстановки территории Республики Казахстан, в том числе в уранодобывающих и нефтедобывающих регионах
2010 год - 1 269
2011 год - 10 506,1
2012 год – 10 577
17.
Научное обоснование совершенствования и повышения эффективности контроля за содержанием пестицидов и их метаболитов в объектах окружающей среды
2010 год - 1 268
2011 год - 9 430,5
2012 год - 4 720
18.
Научное обоснование определения индикаторов состояния окружающей среды в Республике Казахстан
2010 год - 1 268
2011 год - 9 149,2
19.
Научная оценка эффективности эколого-аналитического контроля в Республике Казахстан и путей его оптимизации
2010 год - 1 268
2011 год - 15 479,3
2012 год – 15 308
20.
Научное обоснование экологического стока рек Казахстана для обеспечения равновесия водных экосистем
2010 год - 1 269
2011 год - 10 350
2012 год – 10 000
21.
Исследование экологического состояния приграничных с КНР и странами Центральной Азии районов Казахстана для решения проблем трансграничного характера
2010 год - 1 269
2011 год - 20 479,7
2012 год – 18 731
22.
Исследование и разработка научно-методической основы построения системы оперативного экологического мониторинга атмосферного воздуха (на примере г. Темиртау и г. Усть-Каменогорск)
2010 год - 1 268
2011 год - 11 588
2012 год – 11 000
23.
Оценка ледовых условий в Казахстанском секторе Каспийского моря
2010 год - 1 268
2011 год - 9 585,8
2012 год – 9 167
Проведение научных исследований по изучению бассейновых зон
2010 год - 2 538
2011 год - 22 979,8
2012 год – 13215,6
2013 год - 100 000
24.
Комплексное изучение экологического состояния бассейна реки Урал
2010 год - 1 269

2011 жыл - 12 473,5
2012 жыл - 5 927,6
25.
Тобыл-Торғай су бассейнінің гидроэкологиялық проблемаларын кешенді бағалау
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 10 506,3
2012 жыл - 7 288
26.
Щучье-Бурабай курорттық аймағындағы көлдердің су мөлшері (деңгейі) мен сапасын жоғарылату мәселесін кешенді шешу бойынша ғылыми зерттеулерді өткізу
2013 жыл - 100 000
Қазақстан Республикасының орнықты дамуға көшуі бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу
2010 жыл - 32 606
2011 жыл - 30 604,1
2012 жыл - 28 043
2013 жыл - 113 800
27.
Трансшекаралық сипаттағы проблемаларды шешу үшін Қазақстанның шекара маңы аудандарының экологиялық жай-күйін зерттеу
2010 жыл - 5 000
28.
Озон қабатын бұзатын заттарды тұтынушылар секторының қазіргі заманғы дамуын бағалау және олардың озон қабаты мен климаттың өзгеруіне әсері. Озон қабатын бұзатын заттарды қысқарту жөніндегі шаралардың тиімділігін экологиялық-экономикалық бағалауын әзірлей отырып секторлардың Монреаль хаттамасы бойынша міндеттемелерді орындау үшін қолданылатын шараларға бейімделу мүмкіндіктері
2010 жыл - 10 600
29.
Қазақстан Республикасының халықаралық стандарттарға көшу мүмкіндігін бағалау отырып автомобиль көлігінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ғылыми зерттеулер
2010 жыл - 9 000
30.
Қазақстандағы экологиялық ахуалды бағалау жөнінде ғылыми зерттеулер, табиғи ресурстарды пайдалану деңгейі, қоршаған ортаға шаруашылық қызметтің әсері және оған теріс әсерді төмендету үшін қолданылатын шаралар және өзгелер
2010 жыл - 4 200
31.
Қазақстандық Алтай аумағының қорықтық аймағын Дүниежүзілік мұра тізіміне кіргізуді ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 268
2011 жыл - 6 559,1
2012 жыл - 10 580
32.
Қалдықтардың пайда болуы және кәдеге жарату проблемаларын шешу жолдарын ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 9 484,9
33.
Каспий теңізі және жағалау бөлігі (қазақстандық сектор) жай-күйінің кіріктірілген мониторинг жүйесін құруды ғылыми негіздеу
2010 жыл - 1 269
2011 жыл - 14 560
2012 жыл - 14 731
34.
Ядролық сынақтың зардаптарын бағалау үшін Азғыр аумағындағы халыққа түскен жүктеменің мөлшерін қайта құру
2013 жыл - 30 000
35.
Қазақстандағы көміртегі кезесетін жиналған қалдықтардың көлемін зерттеу мемлекеттік ақпараттық жүйелердің базаларын құру арқылы және оларды кәдеге асыру үшін ғылыми-техникалық ұсынымдар құру
2013 жыл - 83 800
Энергияны және жаңартылатын ресурстарды тиімді пайдалану бойынша ғылыми зерттеулер жүргізу
2010 жыл - 26 168
2011 жыл - 12 612,5
2013 жыл - 8 443
36.
Щучье-Бурабай курортты аймағы аумағында оның орнықты даму жолдарын анықтау үшін кешенді экологиялық зерттеулер
2010 жыл - 5 000
37.
Қазақстан Республикасының Каспий маңы өңірін экологиялық аймаққа бөлу

2011 год - 12 473,5
2012 год – 5 927,6
25.
Комплексная оценка гидроэкологических проблем Тобол-Торгайского водного бассейна
2010 год - 1 269
2011 год - 10 506,3
2012 год – 7 288
26.
Проведение научного исследования по комплексному решению вопроса повышения объема (уровня) и качества воды озер Щучинско-Боровской курортной зоны
2013 год - 100 000
Проведение научных исследований по переходу Республики Казахстан к устойчивому развитию
2010 год - 32 606
2011 год - 30 604,1
2012 год – 28043
2013 год – 113 800
27.
Исследование экологического состояния приграничных районов Казахстана для решения проблем трансграничного характера
2010 год - 5 000
28.
Оценка современного развития секторов потребителей озоноразрушающих веществ и их воздействие на озоновый слой и изменения климата. Возможности адаптации секторов к мерам, принимаемым для выполнения обязательств по Монреальскому протоколу, с разработкой эколого-экономической оценки эффективности мер по сокращению озоноразрушающих веществ
2010 год - 10 600
29.
Научные исследования по обеспечению экологической безопасности автомобильного транспорта с оценкой возможности перехода Республики Казахстан к международным стандартам
2010 год - 9 000
30.
Научные исследования по оценке экологической ситуации в Казахстане, степень использования природных ресурсов, влияния хозяйственной деятельности на окружающую среду и меры, предпринимаемые для снижения негативного воздействия на нее, и другое
2010 год - 4 200
31.
Научное обоснование включения заповедной зоны территории Казахстанского Алтая в список Всемирного наследия
2010 год - 1 268
2011 год - 6 559,1
2012 год – 2 732
32.
Научное обоснование путей решения проблем образования и утилизации отходов
2010 год - 1 269
2011 год - 9 484,9
2012 год – 10 580
33.
Научное обоснование создания интегрированной системы мониторинга состояния Каспийского моря и прибрежной части (Казахстанский сектор)
2010 год - 1 269
2011 год - 14 560
2012 год – 14 731
34.
Реконструкция дозовых нагрузок населения Азгирского региона для оценки последствий ядерных испытаний.
2013 год – 30 000
35.
Исследование масштабов накопления ртутьсодержащих отходов в Казахстане с созданием базы данных ГИС и разработкой научно-практических рекомендаций по их утилизации
2013 год – 83 800
Проведение научных исследований по эффективному использованию энергии и возобновляемых ресурсов
2010 год - 26 168
2011 год - 12 612,5
2012 год – 8 443
36.
Комплексные экологические исследования на территории Щучинско-Боровской курортной зоны для определения путей ее устойчивого развития
2010 год - 5 000
37.
Экологическое зонирование Прикаспийского региона Республики Казахстан

2010 жыл - 2 000
38.
Экожүйеге биологиялық толыққанды суды қайтара отырып, өнеркәсіптік және тұрмыстық сарқынды суларды тазарту үшін цеолитті фоторезонанстық биобелсендіру қондырғысын әзірлеу және құру
2010 жыл - 6 700
39.
Қазақстанда су-жер ресурстарын пайдалану деңгейін экологиялық нормалау жүйелерін әзірлеу
2010 жыл - 4 500
40.
Қазақстандағы құрғақшылықты зерттеу және болжау
2010 жыл - 6 700
41.
Щучье-Бурабай көлдер жүйесінің гидрографиялық атласын жасау

2010 год - 2 000
38.
Разработка и создание установок фоторезонансной биоактивации цеолита для очистки промышленных и бытовых сточных вод с возвратом в экосистему биологически полноценной воды
2010 год - 6 700
39.
Разработка системы экологического нормирования уровня использования водно-земельных ресурсов в Казахстане
2010 год - 4 500
40.
Исследование и прогнозирование засухи в Казахстане
2010 год - 6 700
41.
Создание гидрографического атласа Щучинско-Боровской системы озер