"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің адамдарды мемлекетаралық іздестіру туралы шартын ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 829 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің адамдарды мемлекетаралық іздестіру туралы шартын ратификациялау туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С.Ахметов
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің адамдарды мемлекетаралық іздестіру туралы
ШАРТЫ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер,
адамның және азаматтың заңды құқықтары мен бостандықтарын қорғау үшін тиімді шаралар қабылдау қажеттілігін сезіне отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
Тараптар қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттардың ережелерін негізге ала отырып,
адамдарды мемлекетаралық іздестіруде ынтымақтастықтың тиімді тетіктерін құруға ұмтылысын білдіре отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Осы Шарттың мақсаттары үшін мынадай терминдер пайдаланылады:
а) Тараптардың құзыретті органдары – Тараптардың ұлттық заңнамасына сәйкес адамдарды мемлекетаралық іздестіру мәселелері бойынша қарым-қатынастар жасауға және мемлекетаралық іздестіру жариялау (тоқтату) туралы шешімдер қабылдауға және/немесе оны жүзеге асыруға уәкілеттік берілген органдар;
б) адамдарды мемлекетаралық іздестіру - мыналарға:
анықтау, тергеу органдарынан немесе соттан жасырынып жүрген және қылмыстық жазасын өтеуден жалтарған адамдарды беру немесе қылмыстық қудалауды жүзеге асыру мақсаттарында оларды табуға, ұстауға және қамауға алуға;
талап-арыздар бойынша соттардың шешімдерін орындаудан жалтарған адамдардың жүрген жерін анықтауға;
хабарсыз кеткен немесе туысқандарымен байланысын жоғалтқан адамдардың жүрген жерін анықтауға;
өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілеті жоқ адамның жеке басын анықтауға;
танылмаған мәйіт бойынша адамның жеке басын анықтауға;
сондай-ақ іздестіруге бастамашы мемлекеттен тыс жерлерде, бірақ Тараптардың аумақтарында іздестіріліп және анықталып жатқан адамдардың барлық санаттары туралы ақпарат ұсынуға бағытталған жедел-іздестіру, іздеу, ақпараттық-талдау және өзге де іс-шаралар кешені;
в) анықтау, тергеу органынан немесе соттан жасырынып жүрген адам – оған қатысты анықтау, тергеу органының немесе соттың іздестіру жариялау туралы шешімі бар адам;
г) қылмыстық іс бойынша үкімді немесе талап-арыз бойынша сот шешімін орындаудан жалтарған адам – қылмыс жасағаны үшін сотталған немесе соттың шешімімен міндеттемелерді орындауға міндетті, қылмыстық іс бойынша үкімді немесе соттың шешімін орындаудан жалтару мақсатында жасырынып жүрген, жүрген жері белгісіз, оған қатысты іздестіру жариялау туралы сот шешімі немесе өзге де заңды шешімдер бар адам;
д) хабарсыз кеткен адам – құзыретті органға оған қатысты жоғалғаны туралы өтініш немесе хабарлама түскен адам;
е) туысқандарымен байланысын жоғалтқан адам – әртүрлі себептерге байланысты туысқандарымен қандай да бір қарым-қатынас жасамайтын және өзінің жүрген жері туралы мәліметтерді хабарламайтын, оған қатысты құзыретті органға іздестіру туралы өтініш түскен адам;
ж) өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілеті жоқ адам – ауруына, жасына немесе өзге де жай-күйіне байланысты өзінің жеке басын шынайы анықтауға мүмкіндік беретін деректерді құзыретті органға хабарлауға қабілетсіз адам.

О проекте Закона Республики Казахстан "О ратификации Договора государств-участников Содружества Независимых Государств о межгосударственном розыске лиц"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 829
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О ратификации Договора государств-участников Содружества Независимых Государств о межгосударственном розыске лиц».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О ратификации Договора государств - участников Содружества
Независимых Государств о межгосударственном розыске лиц
Ратифицировать Договор государств - участников Содружества Независимых Государств о межгосударственном розыске лиц, совершенный в Москве 10 декабря 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
ДОГОВОР государств - участников Содружества Независимых
Государств о межгосударственном розыске лиц
Официально
заверенный
текст
ДОГОВОР
государств - участников Содружества Независимых
Государств о межгосударственном розыске лиц
Государства - участники Содружества Независимых Государств, именуемые в дальнейшем Сторонами,
сознавая необходимость принятия эффективных мер для защиты законных прав и свобод человека и гражданина,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
основываясь на положениях международных договоров, участницами которых являются Стороны,
выражая стремление к созданию эффективных механизмов сотрудничества в межгосударственном розыске лиц,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Договора используются следующие термины:
а) компетентные органы Сторон — органы, уполномоченные в соответствии с национальным законодательством Сторон вступать в сношения по вопросам межгосударственного розыска лиц и принимать решения об объявлении (прекращении) межгосударственного розыска и/или осуществлять его;
б) межгосударственный розыск лиц - комплекс оперативно-разыскных, поисковых, информационно-аналитических и иных мероприятий, направленных на:
обнаружение, задержание и заключение под стражу в целях выдачи или осуществления уголовного преследования лиц, скрывающихся от органов дознания, следствия или суда и уклоняющихся от отбывания уголовного наказания;
установление места нахождения лиц, уклоняющихся от исполнения решения судов по искам;
установление места нахождения лиц, пропавших без вести или утративших связь с родственниками;
установление личности человека, не способного сообщить о себе установочные данные;
установление личности человека по неопознанному трупу, а также предоставление информации обо всех категориях разыскиваемых и устанавливаемых лиц, находящихся за пределами государства - инициатора розыска, но на территориях Сторон;
в) лицо, скрывающееся от органа дознания, следствия или суда - лицо, в отношении которого имеется решение органа дознания, следствия или суда об объявлении в розыск;
г) лицо, уклоняющееся от исполнения приговора по уголовному делу или решения суда по иску — лицо, осужденное за совершение преступления или обязанное решением суда к исполнению обязательства, скрывающееся в целях уклонения от исполнения приговора по уголовному делу или решения суда, местонахождение которого неизвестно, в отношении которого имеется решение суда об объявлении в розыск или иные законные решения;
д) лицо, пропавшее без вести - лицо, в отношении которого в компетентный орган поступило заявление или сообщение об исчезновении;
е) лицо, утратившее связь с родственниками - лицо, в силу различных причин не поддерживающее каких-либо отношений с родственниками и не сообщающее сведений о своем месте нахождения, в отношении которого в компетентный орган поступило заявление о розыске;
ж) лицо, не способное сообщить о себе установочные данные - лицо, которое в силу болезни, возраста или иного состояния не способно сообщить компетентному органу данные, позволяющие с достоверностью установить его личность.

2-бап
1. Тараптар осы Шартқа, басқа да халықаралық шарттарға және ұлттық заңнамаға сәйкес өзінің құзыретті органдары арқылы адамдарды мемлекетаралық іздестіруде ынтымақтастықты жүзеге асырады.
2. Құзыретті органдардың тізбесін әрбір Тарап айқындайды және осы Шарттың күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы хабарламаны сақтауға тапсыру кезінде депозитарийге беріледі.
Құзыретті органдардың тізбесіндегі өзгерістер туралы Тараптардың әрқайсысы бір ай мерзімде депозитарийді жазбаша хабардар етеді.
3-бап
1. Тараптардың құзыретті органдары ынтымақтастықты мынадай нысандарда жүзеге асырады:
а) адамдарды мемлекетаралық іздестіру бойынша іс-шаралар жүргізу туралы сұрау салуларды орындау;
б) іздестіріліп жатқан адамдар туралы жедел, іздестіру, жедел-анықтамалық, криминалистикалық және өзге де ақпаратпен алмасу;
в) үйлестірілген жедел-іздестіру іс-шараларын жоспарлау және жүзеге асыру;
г) Тараптардың құзыретті органдарымен келісім бойынша олардың өкілдерін жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу кезінде іс-әрекеттерді үйлестіру үшін қызметтік іссапарларға жіберу;
д) Тараптардың құзыретті органдарының қызметкерлеріне олар қызметтік іссапарларда болған уақытта жәрдем көрсету;
е) жұмыс тәжірибесімен алмасу, бірлескен кеңестер, конференциялар мен семинарлар өткізу;
ж) кадрлар даярлауда, қайта даярлауда және біліктілігін арттыруда көмек көрсету;
з) заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілермен, әдістемелік ұсынымдармен алмасу;
и) адамдарды мемлекетаралық іздестірудің орталықтандырылған ақпараттық массивін қалыптастыруға және жүргізуге қатысу.
2. Тараптардың құзыретті органдары ынтымақтастықты өзге де өзара тиімді нысандарда жүзеге асыруы мүмкін.
4-бап
Тараптардың құзыретті органдары:
а) анықтау, тергеу органдарынан немесе соттан жасырынып жүрген және қылмыстық жазасын өтеуден жалтарған;
б) талап-арыздар бойынша соттардың шешімдерін орындаудан жалтарған;
в) хабарсыз кеткен;
г) туысқандарымен байланысын жоғалтқан адамдарды, сондай-ақ өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілетсіз адамның және танылмаған мәйіт бойынша адамның жеке басын анықтау кезінде мемлекетаралық іздестіруді жүзеге асырады.
5-бап
1. Адамдарды мемлекетаралық іздестіруді ұйымдастыру осы Шартта көзделген сұрау салулар және сұрау салушы Тараптың құзыретті органдары сұрау салынатын Тараптың құзыретті органдарына жіберетін өзге де өтініштер арқылы жүзеге асырылады.
Егер ақпарат осы Тарап үшін қызығушылық тудырады деп ұйғаруға негіздер болса, ол екінші Тарапқа сұрау салусыз ұсынылуы мүмкін.
2. Сұрау салу жазбаша нысанда сұрау салушы Тараптың құзыретті органының ресми бланкісінде жіберіледі, оған осы органның басшысы қол қояды және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.
Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда сұрау салу:
а) шифрлы жеделхатпен;
б) деректерді берудің магистральдық желісі бойынша электрондық түрде;
в) мәтінді берудің өзге де техникалық құралдарын пайдалана отырып;
г) кейіннен міндетті түрде үш тәулік мерзімнен кешіктірілмей жазбаша растай отырып, ауызша берілуі мүмкін.

Статья 2
1. Стороны в соответствии с настоящим Договором, другими международными договорами и национальным законодательством осуществляют сотрудничество в межгосударственном розыске лиц через свои компетентные органы.
2. Перечень компетентных органов определяется каждой Стороной и передается депозитарию при сдаче на хранение уведомления о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Договора в силу.
Об изменениях в перечне компетентных органов каждая из Сторон в месячный срок письменно уведомляет депозитарий.
Статья 3
1. Компетентные органы Сторон осуществляют сотрудничество в следующих формах:
а) исполнение запросов о проведении мероприятий по межгосударственному розыску лиц;
б) обмен оперативной, разыскной, оперативно-справочной, криминалистической и иной информацией о разыскиваемых лицах;
в) планирование и осуществление скоординированных оперативно-разыскных мероприятий;
г) направление представителей Сторон по согласованию с их компетентными органами в служебные командировки для координации действий при проведении оперативно-разыскных мероприятий;
д) оказание содействия сотрудникам компетентных органов Сторон во время их пребывания в служебных командировках;
е) обмен опытом работы, проведение совместных совещаний, конференций и семинаров;
ж) оказание содействия в подготовке, переподготовке и повышении квалификации кадров;
з) обмен законодательными и иными нормативными правовыми актами, методическими рекомендациями;
и) участие в формировании и ведении централизованного информационного массива межгосударственного розыска лиц.
2. Компетентные органы Сторон могут осуществлять сотрудничество в иных взаимоприемлемых формах.
Статья 4
Компетентные органы Сторон осуществляют межгосударственный розыск лиц:
а) скрывающихся от органов дознания, следствия или суда и уклоняющихся от отбывания уголовного наказания;
б) уклоняющихся от исполнения решений судов по искам;
в) пропавших без вести;
г) утративших связь с родственниками, а также при установлении личности человека, не способного сообщить о себе установочные данные, и по неопознанному трупу.
Статья 5
1. Организация межгосударственного розыска лиц осуществляется посредством запросов, предусмотренных настоящим Договором, и иных обращений, направляемых компетентными органами запрашивающей Стороны компетентным органам запрашиваемой Стороны.
Информация может быть предоставлена другой Стороне без запроса, если имеются основания полагать, что она представляет интерес для этой Стороны.
2. Запрос направляется в письменной форме на официальном бланке компетентного органа запрашивающей Стороны, подписывается руководителем этого органа и удостоверяется гербовой печатью.
В безотлагательных случаях запрос может передаваться:
а) шифротелеграммами;
б) в электронном виде по магистральной сети передачи данных;
в) с использованием иных технических средств передачи текста;
г) устно с последующим обязательным письменным подтверждением в срок не позднее трех суток.

3. Сұрау салуда:
а) сұрау салушы және сұрау салынатын Тараптардың құзыретті органдарының атаулары;
б) іздестіру ісінің нөмірі, күні және ашу негізі;
в) сұрау салудың мақсаты және негіздемесі;
г) қажет болған кезде – сұрау салуды орындаудың ерекше тәртібін сипаттау және бұл қажеттіліктің негіздемесі;
д) сұрау салуды орындау үшін қажет болуы мүмкін өзге де деректер көрсетіледі.
Сұрау салынатын Тараптың құзыретті органы сұрау салуды тиісті түрде орындау үшін қажетті қосымша мәліметтерді сұратуға құқылы.
4. Егер сұрау салынатын Тараптың құзыретті органы сұрау салуды орындау оның мемлекетінің егемендігіне, қауіпсіздігіне, қоғамдық тәртібіне немесе басқа да маңызды мүдделеріне нұқсан келтіруі мүмкін не болмаса сұрау салынатын Тараптың ұлттық заңнамасына немесе халықаралық міндеттемелеріне қайшы келеді деп ұйғарса, сұрау салуды орындау кейінге қалдырылуы немесе оны орындаудан бас тартылуы мүмкін.
5. Сұрау салуды орындаудан бас тарту немесе оны орындауды кідірту туралы сұрау салынатын Тараптың құзыретті органы бас тартудың немесе кешіктірудің себептерін көрсете отырып, сұрау салушы Тараптың құзыретті органын хабардар етеді.
6-бап
1. Егер сұрау салушы Тараптың құзыретті органы сұрау салудың мазмұнын жарияламаған жөн деп есептесе, Тараптардың әрқайсысының құзыретті органы алынған мәліметтердің, оның ішінде сұрау салуды алу фактісінің және оның мазмұнының құпиялылығын қамтамасыз етеді.
2. Сұрау салуды орындау кезінде құпиялылықты сақтау мүмкін болмаған жағдайда сұрау салынатын Тараптың құзыретті органы бұл туралы сұрау салушы Тараптың құзыретті органына мұндай жағдайларда сұрау салуды орындау мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін хабарлайды.
7-бап
Адамдарды мемлекетаралық іздестірудің орталықтандырылған ақпараттық массивін қалыптастыруды және жүргізуді Мемлекетаралық ақпараттық банк шеңберінде Ресей Федерациясы Ішкі істер министрлігінің Бас ақпараттық-талдау орталығы жүзеге асырады.
8-бап
Тараптардың құзыретті органдары, егер әрбір нақты жағдайда өзгеше тәртіп келісілмеген болса, осы Шартты орындау барысында туындаған шығыстарды дербес көтереді.
9-бап
Адамдарды мемлекетаралық іздестіру тәртібі Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкіметтері басшыларының кеңесі бекітетін жеке құжатпен айқындалады.
10-бап
Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын олардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
11-бап
Тараптардың келісімі бойынша осы Шартқа оның ажырамас бөлігі болып табылатын, тиісті хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.

3. В запросе указываются:
а) наименования компетентных органов запрашивающей и запрашиваемой Сторон;
б) номер, дата и основание заведения разыскного дела;
в) цель и обоснование запроса;
г) при необходимости - описание особого порядка исполнения запроса и обоснование этой необходимости;
д) иные сведения, которые могут быть необходимы для исполнения запроса.
Компетентный орган запрашиваемой Стороны вправе запросить дополнительные сведения, необходимые для надлежащего исполнения запроса.
4. Исполнение запроса может быть отложено или в его исполнении может быть отказано, если компетентный орган запрашиваемой Стороны полагает, что исполнение запроса может нанести ущерб суверенитету, безопасности, общественному порядку или другим существенным интересам его государства либо противоречит национальному законодательству или международным обязательствам запрашиваемой Стороны.
5. Об отказе в исполнении запроса или задержке его исполнения компетентный орган запрашиваемой Стороны уведомляет компетентный орган запрашивающей Стороны с указанием причины отказа или задержки.
Статья 6
1. Компетентный орган каждой из Сторон обеспечивает конфиденциальность полученных сведений, в том числе факта получения и содержания запроса, если компетентный орган запрашивающей Стороны считает нежелательным разглашение их содержания.
2. В случае невозможности соблюдения конфиденциальности при исполнении запроса компетентный орган запрашиваемой Стороны информирует об этом компетентный орган запрашивающей Стороны для принятия решения о возможности исполнения запроса на таких условиях.
Статья 7
Формирование и ведение централизованного информационного массива межгосударственного розыска лиц осуществляет Главный информационно-аналитический центр Министерства внутренних дел Российской Федерации в рамках Межгосударственного информационного банка.
Статья 8
Компетентные органы Сторон самостоятельно несут расходы, возникающие в ходе выполнения настоящего Договора, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.
Статья 9
Порядок межгосударственного розыска лиц определяется отдельным документом, утверждаемым Советом глав правительств Содружества Независимых Государств.
Статья 10
Настоящий Договор не затрагивает прав и обязательств каждой из Сторон, вытекающих из других международных договоров, участницами которых они являются.
Статья 11
По согласию Сторон в настоящий Договор могут быть внесены изменения и дополнения, являющиеся его неотъемлемой частью, которые оформляются соответствующим протоколом.