2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға Қосымша хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 26 тамыздағы № 856 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға Қосымша хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі Қалмұханбет Нұрмұханбетұлы Қасымовқа 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы Есірткіні бақылау және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету саласындағы өзара түсіністік туралы меморандумға Қосымша хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 26 тамыздағы
№ 856 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттарының Үкiметi арасындағы Есiрткiнi бақылау және құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету саласындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумға
Қосымша хаттама
I. Жалпы ережелер
А. Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттарының Үкiметi 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң арасындағы Есiрткiнi бақылау және құқықтық тәртiптi қамтамасыз ету саласындағы өзара түсiнiстiк туралы меморандумға (бұдан әрi – Меморандум) Меморандумның шарттарына сәйкес ағымдағы жобаларды және осы Қосымша хаттаманы қолдау мақсатында өзгерiстер енгiзуге келiседi. Жобалар мен олардың мақсаттары төмендегi II және III бөлiмдерде толық сипатталған. 2002 жылғы 12 желтоқсандағы Меморандумның барлық басқа мiндеттемелерi мен шарттары күшiнде қалады және толық көлемде қолданылады.
В. Америка Құрама Штаттарының Үкiметi төменде сипатталған жобалар шеңберiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне қосымша көмек үшін 937010 (тоғыз жүз отыз жеті мың он) АҚШ долларын ұсынады. Америка Құрама Штаттарының Үкiметi Меморандумның және осы Қосымша хаттаманың шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi үшiн Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң басқа органдары және жағдайға байланысты басқа да институттары арқылы оқытуға ақшалай қаражат бөлу жолымен тиiстi оқытуды және жабдықты береді.
С. Осы Қосымша хаттамада көзделетiн қаржы қаражаты Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын күш-жігерде:

О подписании Дополнительного протокола к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 2013 года № 856
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Дополнительного протокола к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года.
2. Уполномочить Министра внутренних дел Республики Казахстан Касымова Калмуханбета Нурмуханбетовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Дополнительный протокол к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 2013 года № 856
Проект
Дополнительный протокол
к Меморандуму о взаимопонимании между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Соединенных
Штатов Америки в области контроля над наркотиками
и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года
I. Общие положения
A. Правительство Республики Казахстан и Правительство Соединенных Штатов Америки, далее именуемые Сторонами, соглашаются внести изменения в Меморандум о взаимопонимании между Правительством Республики Казахстан и Правительством Соединенных Штатов Америки в области контроля над наркотиками и обеспечения правопорядка от 12 декабря 2002 года (далее – Меморандум) в целях поддержания текущих проектов в соответствии с условиями Меморандума и настоящего Дополнительного протокола. Проекты и их цели полностью описаны ниже в разделах II и III. Все другие обязательства и условия Меморандума от 12 декабря 2002 года остаются в силе и применимы в полной мере.
B. Правительство Соединенных Штатов Америки предоставляет 937010 (девятьсот тридцать семь тысяч десять) долларов США для дополнительной помощи Правительству Республики Казахстан в рамках проектов, описанных ниже. Правительство Соединенных Штатов Америки предоставляет соответствующее обучение и оборудование путем выделения денежных средств на обучение через другие органы Правительства Соединенных Штатов Америки и другие институты по обстановке для Правительства Республики Казахстан в соответствии с условиями Меморандума и настоящего Дополнительного протокола.
C. Финансовые средства, предусматриваемые данным Дополнительным протоколом, распространяются на пять проектов, направленных на оказание содействия в усилиях, предпринимаемых Правительством Республики Казахстан:

1) есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күресте;
2) адамдарды сатуға, есiрткi заттарының, прекурсорлардың және басқа да контрабанданың заңсыз айналымына; террористер мен террористiк сипаттағы материалдарды өткiзуге; сондай-ақ заңсыз жолмен алынған табыстарды алып өтуге қарсы күрес мақсатында шекара қауiпсiздiгiн күшейтуде;
3) адамдарды сатуға қарсы iс-қимылда;
4) есiрткiге сұранысты азайту мақсатында қабылданып жатқан іс-қимылда;
5) заңсыз жолмен алынған табысты жылыстатуға қарсы iс-қимылда жәрдем көрсетуге бағытталған бес жобаға қолданылады.
D. Осы жобаларды қолдауда Тараптардың қабылдайтын iс-қимылдары мен ұсынатын ресурстары төменде көрсетiлген.
E. Осы жобалар бойынша қаржыландыруды бөлу Америка Құрама Штаттары Конгресiнiң жыл сайынғы мақұлдауы мен қорларға ақша бөлуiне, сондай-ақ оларды Америка Құрама Штаттары Мемлекеттiк Департаментiнiң бекiтуiне байланысты.
F. Салықтар мен басқа да алымдар туралы ереже 1992 жылғы 20 мамырда қол қойылған «Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісіммен» және ратификацияланған «Қазақстан Үкіметі мен Америка Құрама Штаттарының Үкіметі арасындағы жәрдем көрсетуді жеңілдету жөніндегі ынтымақтастыққа қатысты келісімді ратификациялау туралы» 2012 жылғы 27 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
F. тармағын қолдану үшін мынадай қағидалар қолданылады:
Осы Келісімнің шеңберінде өткізілетін кез келген іс-шара бойынша Қазақстан Республикасының тарапынан ұйымдастырумен айналысатын ведомство Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетіне және Салық комитетіне іс-шараларды іске асыруға жұмылдырылған адамдар туралы мәліметтерді хабарлауға тиіс;
осы Келісімнің шеңберінде өткізілетін іс-шаралар шеңберінде кез келген жабдықты және тауарларды сатып алу және импорттау туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының тарапынан ұйымдастырумен айналысатын ведомство Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитетіне және Салық комитетіне Қазақстан Республикасының кедендік шекарасын кесіп өткен сәтке дейін хабарлауға тиіс;
Қазақстанның резиденттері емес қызмет көрсетушілерге төлемдерді Америка Құрама Штаттарының Үкіметі Қазақстан Республикасының қандай да бір ведомствосы арқылы емес, тікелей осы адамдарға төлейді.
II. Жобалардың сипаты, мақсаттары және бағалау
A. Есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес жөнiндегi жоба
1) Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі осы жоба құқық қорғау органдарының әлеуетiн арттыру және өңiрлiк әрі халықаралық ынтымақтастықты ілгерілету арқылы есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл бойынша Қазақстан Республикасының күш-жiгерiне жәрдем көрсетуді жалғастырады. Америка Құрама Штаттарының Үкіметі тергеуді, қылмыстық тәртіппен қудалауды табысты жүргізу және есірткі сатушыларды жауапкершілікке тарту мақсатында Ішкі істер министрлігі Алматы Академиясының Есiрткiнің заңсыз айналымына қарсы күрес жөнiндегi ведомствоаралық оқу орталығының және басқа да оқу институттарының базасында есірткінің заңсыз айналымына қарсы күреске тартылған ведомстволардың жедел бөлімшелерінің қызметкерлері, сондай-ақ тергеушілер, прокурорлар мен судьялар үшін мамандандырылған оқу курстарын өткізуде қолдау көрсетуді жалғастырады. Осы жоба бұл жобаның кезең-кезеңімен іске асырылуына кепілдік береді. Сонымен қатар қаржы қаражаты тергеудің бастапқы кезеңінде есірткі қылмыстарын жасау нәтижесінде алынған табыстарды жылыстату бойынша фактілерді анықтау мәселелері жөніндегі оқу іс-шараларын және консультацияларды ұзақ уақыт бойы өткізуге бағытталады. Жобаның қаржы қаражаты есірткінің заңсыз айналымына байланысты қылмыстарды табысты тергеуді жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының құқық қорғау ведомстволары мен олардың шетелдегі әріптестері арасында кәсіби қатынастарды дамытуды қолдауға да бағытталатын болады. Америка Құрама Штаттарының Үкіметі Қазақстан Республикасының заңнамасын жетiлдiруге жәрдем көрсету мақсатында есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес саласындағы заңнама мен басқа елдердiң озық тәжiрибесi жөніндегі ақпаратты ұсына алады.

1) в борьбе с незаконным оборотом наркотиков;
2) в усилении пограничной безопасности в целях борьбы с торговлей людьми, незаконным оборотом наркотических средств, прекурсоров и другой контрабанды; перемещением террористов и материалов террористического характера; а также провозом доходов, полученных незаконным путем;
3) в противодействии торговле людьми;
4) в усилиях, предпринимаемых с целью снижения спроса на наркотики;
5) в противодействии отмыванию доходов, полученных незаконным путем.
D. Действия, которые предпринимаются, и ресурсы, которые предоставляются Сторонами в поддержку данных проектов, указаны ниже.
E. Выделение финансирования по данным проектам зависит от ежегодного одобрения и ассигнования фондов Конгрессом Соединенных Штатов Америки, а также их утверждения Государственным Департаментом Соединенных Штатов Америки.
F. Положение о налогах и других сборах регулируется «Соглашением между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия», подписанным 20 мая 1992 года и ратифицированным Законом Республики Казахстан от 27 января 2012 года «О ратификации Соглашения между Правительством Казахстана и Правительством Соединенных Штатов Америки относительно сотрудничества по облегчению оказания содействия».
Для применения пункта F. действуют следующие правила:
по любому мероприятию, которое проводится в рамках настоящего Соглашения, ведомство, занимающееся организацией со стороны Республики Казахстан, должно сообщить Комитету таможенного контроля и Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан данные лиц, задействованных в реализации мероприятий;
сведения о приобретении и импортировании любого оборудования и товаров в рамках мероприятий, которые проводятся в рамках настоящего Соглашения, ведомство, занимающееся организацией со стороны Республики Казахстан, должно сообщать Комитету таможенного контроля и Налоговому комитету Министерства финансов Республики Казахстан до момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан;
платежи поставщикам услуг – нерезидентам Казахстана производятся Правительством Соединенных Штатов Америки напрямую этим лицам, а не через какое-либо ведомство Республики Казахстан.
II. Описание проектов, цели и оценка
A. Проект по борьбе с незаконным оборотом наркотиков
1) Данный проект, со сроком реализации до пяти лет, продолжает оказание содействия в усилиях Республики Казахстан по противодействию незаконному обороту наркотиков посредством повышения потенциала правоохранительных органов и продвижения регионального и международного сотрудничества. Правительство Соединенных Штатов Америки продолжает оказывать поддержку в проведении специализированных учебных курсов для сотрудников оперативных подразделений ведомств, вовлеченных в борьбу с незаконным оборотом наркотиков, а также следователей, прокуроров и судей на базе Межведомственного учебного центра по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Алматинской Академии Министерства внутренних дел и других учебных институтов с целью проведения успешного расследования, преследования в уголовном порядке и привлечения к ответственности торговцев наркотиками. Настоящий проект гарантирует поэтапную реализацию данного проекта. Финансовые средства также направляются на продолжительное проведение учебных мероприятий и консультаций по вопросам выявления фактов по отмыванию доходов, полученных в результате наркопреступлений на раннем этапе расследования. Финансовые средства проекта также будут направлены в поддержку развития профессиональных отношений между правоохранительными ведомствами Республики Казахстан и их коллегами за рубежом с целью проведения успешного расследования преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков. Правительство Соединенных Штатов Америки может предоставлять информацию по законодательству в области борьбы с незаконным оборотом наркотиков и передовому опыту других стран с целью оказания содействия в совершенствовании законодательства Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы күрес мәселелерi және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер жөніндегі ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
жоба үшiн қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбiр жылдағы алынған есiрткiнiң, психотроптық заттар мен прекурсорлардың саны, есiрткiнiң заңсыз айналымына байланысты ашылған қылмыстардың саны және іс жүргізудегі iстер мен есiрткiнiң заңсыз айналымына байланысты қылмыстарды жасағаны үшiн шығарылған үкiмдер саны туралы статистикалық деректерді ресми арналар бойынша келесi жылдың 31 қаңтарынан кешiктiрмей ұсынады.
3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
нұсқаушыларды, сарапшыларды және қажеттi оқу материалдарын ұсынады;
жобаның мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
жобаның талаптарына сай келетін құжаттарды ұсыну бойынша қазақстандық тараптан семинарларға қатысушылардың көлiк шығыстарын өтейдi;
қазақстандық қатысушыларға тәулiктiк ақы бередi.
4) Жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
жоғары тұрған басшылар, сарапшылар мен оқытушылар оқу iс-шаралары шеңберiнде немесе техникалық жәрдем көрсету арқылы алынған дағдыларды тергеуде және жедел iс-шараларын өткiзуде колданылатынын растайды;
қатысушылар тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау және жауапкершілікке тарту жөніндегі іс-шараларды өткізу барысында кәсіби білімдерін көрсетеді;
тергеудің бастапқы кезеңінде есірткі қылмыстарын жасау нәтижесінде алынған табыстарды жылыстату фактілерін анықтау саласындағы кәсіби дағдыларын көрсетеді.
B. Шекара қауiпсiздiгiн күшейту жөнiндегi жоба
1) Америка Құрама Штаттарының Үкіметі Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі (бұдан әрі – Шекара қызметі), Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – Кедендік қызмет) мен Америка Құрама Штаттарының құқық қорғау органдары арасында кәсіби қатынастарды дамытуға жәрдем көрсетуді жалғастырады. Қаржы қаражаты Қазақстан Республикасы шекарасының су және құрлық учаскелерінде операцияларды табысты өткізу мақсатында Шекара қызметінің, Кедендік қызметтің және осы ведомстволар жанындағы оқу институттарының қызметкерлеріне арналған мамандандырылған оқу іс-шараларын ұйымдастыруға бағытталады. Қаржы қаражаты оқу процесінің тиімділігі үшін қосалқы құралдар ретінде оқу өнімдерін әзірлеу үшін пайдаланылуы мүмкін. Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі жоба шеңберінде кинологиялық қызметтердің ғылыми әлеуетiн дамыту және қызметтiк иттері бар кинолог мамандарға арналған есiрткiні, жарылғыш заттарды және басқа да контрабанданы iздеуге үйрету, сондай-ақ қылмыстық және террористік актілердегі күдікті адамдардың іс-қимылдарының жолын кесу жөніндегі оқу курстарын өткізу бойынша жәрдем көрсетіледі. Бұл жоба сондай-ақ жағалау күзет мәселелері бойынша Шекаралық қызметтің қызметкерлері үшін біліктілікті арттыру курстарын өткізуге бағытталатын болады.

2) Правительство Республики Казахстан:
обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
предоставляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам борьбы с незаконным оборотом наркотиков и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
представляет список кандидатов, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
представляет в Посольство Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта о количестве изъятых наркотиков, психотропных веществ и прекурсоров, количестве раскрытых преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, и количестве дел, находящихся в производстве, и вынесенных приговоров за совершение преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков по официальным каналам не позднее 31 января следующего года.
3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
предоставляет инструкторов, экспертов и необходимый учебный материал;
производит необходимые для целей проекта закупки;
возмещает транспортные расходы участникам семинаров с казахстанской стороны по представлению документов, отвечающих требованиям проекта;
предоставляет суточные для казахстанских участников.
4) Успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
вышестоящие руководители, эксперты и преподаватели подтверждают, что навыки, полученные в рамках учебных мероприятий или посредством предоставления технического содействия, применяются в расследовании и проведении оперативных мероприятий;
участники демонстрируют профессиональные знания в ходе проведения мероприятий по расследованию, преследованию в уголовном порядке и привлечению к ответственности;
демонстрируют профессиональные навыки в области выявления фактов отмывания доходов, полученных в результате наркопреступлений на раннем этапе расследования.
B. Проект по усилению пограничной безопасности
1) Правительство Соединенных Штатов Америки продолжает оказывать содействие в развитии профессиональных отношений между Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Пограничная служба), Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Таможенная служба) и правоохранительными органами Соединенных Штатов Америки. Финансовые средства направляются на организацию специализированных учебных мероприятий для сотрудников Пограничной службы, Таможенной службы и учебных институтов при этих ведомствах с целью проведения успешных операций на морских и сухопутных участках границы Республики Казахстан. Финансовые средства могут быть использованы для разработки обучающих продуктов в качестве вспомогательных средств для эффективности учебного процесса. В рамках проекта, со сроком реализации до пяти лет, будет оказано содействие по развитию научного потенциала кинологических служб и проведению обучающих курсов для специалистов-кинологов со служебными собаками по поиску наркотиков, взрывчатых веществ, и другой контрабанды, а также пресечению действий подозреваемых лиц в преступных и террористических актах. Данный проект также будет направлен на проведение курсов повышения квалификации для сотрудников Пограничной службы по вопросам береговой охраны.

2) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
есiрткiнiң заңсыз айналымына қарсы iс-қимыл жасау мәселелерi және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер жөніндегі ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
бар болған жағдайда оқу процесiне арналған жабдықты ұсынады;
жоба үшін қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбір жылдағы алынған есiрткiнiң, психотроптық заттардың, прекурсорлардың, өткiзу пункттерiнде ұсталған заңсыз мигранттардың, контрабандалық тауарлардың саны туралы статистикалық деректерді ресми арналар арқылы келесi жылдың 31 каңтарынан кешiктiрмей ұсынады.
3) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
жобаның мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
нұсқаушылар мен оқу материалдарын ұсынады;
жобаның талаптарына сай келетін құжаттарды ұсыну бойынша қазақстандық тараптан оқу семинарларына қатысушылардың көлiктiк шығыстарын өтейдi;
қазақстандық қатысушыларға тәулiктiк ақы береді;
Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң қаржыландыруы есебiнен өткiзілетiн алдағы тренингтер мен семинарлар туралы ақпаратты iс-шара басталғанға дейiн 30 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады.
4) Жобаның мақсаттарына қол жеткізудегі табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
Есiрткiге қарсы халықаралық күрес және заңдылықты сақтау бөлімі (бұдан әрі – INL Бөлімі) бағдарламасы шеңберінде оқудан өткен кинологтар командалары қоғамдық іс-шараларды қамтамасыз етуді қоса алғанда, қауіпсіздікті қамтамасыз ету операцияларына, есірткі құралдары мен жарылғыш заттарды іздеуге, сондай-ақ қылмыстық және террористік іс-қимылдарда күдіктілерді ұстауға тартылады;
шекара және кеден қызметтерінің өкілдері оқу іс-шаралары шеңберінде оқып-зерделеген әдістерді ескере отырып, шекараның құрлық және су учаскелерінде құқық қорғау операцияларын табысты жүргізеді.
C. Адамдарды сатуға қарсы iс-қимыл жөнiндегi жоба
Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі жоба адам саудасы құрбандарын табысты анықтау, адам саудасына байланысты істер бойынша тергеу мен қылмыстық қудалау және адам саудалаушыларды жауапкершілікке тарту бойынша құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, прокурорлар мен судьялардың, сондай-ақ басқа да мүдделі мемлекеттік органдар мен үкіметтік емес ұйымдардың әлеуетін арттыру бағдарламасын жалғастырады. INL Бөлімі Криминалдық полиция комитетінің адам трафигіне қарсы күрес жөніндегі мамандандырылған топтарынан жедел қызметкерлерді, көші-қон полициясы бөлімшелерінің қызметкерлерін, учаскелік инспекторларды, кезекші инспекторларды, тергеушілерді, Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің (қаржы полициясының) қызметкерлерін, еңбек инспекторларын және Қазақстан Республикасында адам саудасы мәселелерімен айналысатын басқа да мемлекеттік қызметшілерді оқытуды қаржыландырады.
INL Бөлімі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қарағанды академиясы Заңсыз көші-қонға және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі оқу орталығының, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Біліктілікті арттыру институтының, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Мемлекеттік басқару академиясының Сот төрелігі институтының базасында семинарлар, дөңгелек үстелдер, конференциялар өткізуді қаржыландырады. INL Бөлімі оқу іс-шараларын өткізу үшін жергілікті және халықаралық оқытушыларды/сарапшыларды ұсынады, олардың келуіне байланысты шығыстарды және гонорарларды өтейді, сондай-ақ оқу материалдарын жариялауды қаржыландырады. Кейбір оқу іс-шаралары Қазақстанның түрлі өңірлерінде, сол жерлерде қатысушылардың көбірек санын қамту үшін үкіметтік емес ұйымдардың қатысуымен облыстық немесе өңірлік деңгейде өткізілетін болады. INL Бөлімі мемлекеттік органдар өкілдерінің адам саудасы сияқты қылмыстың анықтаудан бастап қылмыстық жауапкершілікке тартуға дейінгі барлық кезеңдердерін түсінуін жақсарту үшін оларға арналған кейбір семинарларды және/немесе шетелге танысу турларын қаржыландырады. Қаржы қаражатының бір бөлігі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заңсыз көші-қонға және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі оқу орталығын дамытуға бағытталатын болады.

2) Правительство Соединенных Штатов Америки:
производит необходимые для целей проекта закупки;
предоставляет инструкторов и учебный материал;
покрывает транспортные расходы участникам учебных семинаров с казахстанской стороны по представлению документов, отвечающих требованиям проекта;
предоставляет суточные для казахстанских участников;
представляет информацию о предстоящих тренингах и семинарах, проводимых за счет финансирования Правительства Соединенных Штатов Америки, не позднее 30 рабочих дней до начала мероприятия.
3) Правительство Республики Казахстан:
предоставляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия незаконному обороту наркотиков и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
при наличии, предоставляет оборудование для учебного процесса;
представляет список кандидатов, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
представляет Посольству Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта о количестве изъятых наркотиков, психотропных веществ, прекурсоров, задержанных нелегальных мигрантах, контрабандных товарах на пунктах пропуска через официальные каналы не позднее 31 января следующего года.
4) Успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
команды кинологов, прошедших обучение в рамках программ Отдела по международной борьбе с наркотиками и соблюдению законности (далее – Отдел INL), привлекаются к операциям по обеспечению безопасности, включая обеспечение общественных мероприятий, к поиску наркотических средств и взрывчатых веществ, а также задержанию подозреваемых в преступных и террористических действиях;
представители пограничной и таможенной служб успешно проводят правоохранительные операции на сухопутных и морских участках границы с учетом методов, изученных в рамках учебных мероприятий.
C. Проект по противодействию торговле людьми
1) Проект, со сроком реализации до пяти лет, продолжит программу повышения потенциала сотрудников правоохранительных органов, прокуроров и судей, а также других заинтересованных государственных органов и неправительственных организаций по успешному выявлению жертв торговли людьми, расследованию и уголовному преследованию по делам, связанным с торговлей людьми и привлечению к ответственности торговцев людьми. Отдел INL профинансирует обучение оперативных сотрудников из специализированных групп по борьбе с трафиком людей Комитета криминальной полиции, сотрудников подразделений миграционной полиции, участковых инспекторов, дежурных инспекторов, следователей, сотрудников Агентства по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), трудовых инспекторов и других государственных служащих, занимающихся вопросами торговли людьми в Республике Казахстан.
Отдел INL профинансирует проведение семинаров, круглых столов, конференций на базе Учебного центра по борьбе с незаконной миграцией и торговлей людьми Карагандинской академии Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Института повышения квалификации Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Института правосудия Академии государственного управления при Президенте Республики Казахстан. Для проведения учебных мероприятий Отдел INL предоставит местных и международных преподавателей/экспертов, покроет расходы, связанные с их приездом, и гонорары, а также профинансирует публикацию учебных материалов. Некоторые учебные мероприятия будут проходить на областном или региональном уровне с участием неправительственных организаций в различных регионах Казахстана, чтобы охватить большее количество участников на местах. Отдел INL профинансирует некоторые семинары и/или ознакомительные туры заграницу для представителей государственных органов, чтобы улучшить их понимание такого преступления, как торговля людьми на всех этапах от выявления до привлечения к уголовной ответственности. Часть финансовых средств будет направлена на развитие учебного центра по борьбе с нелегальной миграцией и торговлей людьми Министерства внутренних дел Республики Казахстан.

2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
адам саудасына қарсы iс-қимыл мәселелерi және оқу iс-шараларына қатысы бар басқа да мәселелер бойынша ұлттық заңнама саласында мамандар болып табылатын тең нұсқаушыларды ұсынады;
қажеттi ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) қоса алғанда, оқу iс-шараларына қатысу үшiн ұсынылған қызметкерлердің тiзiмiн iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
Америка Құрама Штаттарының Қазақстан Республикасындағы Елшiлiгiне жобаны iске асырудың әрбiр жылдағы Қазақстан Республикасындағы қамаудың, iс жүргізудегі iстердiң және шығарылған сот үкiмдерiнiң саны бойынша статистикалық деректерді ресми арналар арқылы келесi жылдың 31 қаңтарынан кешiктiрмей ұсынады.
3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
халықаралық және жергiлiктi сарапшыларды және оқу материалдарын ұсынады;
жоба мақсаттары үшiн қажеттi сатып алулар жүргiзедi;
Америка Құрама Штаттары Үкiметiнiң қаржыландыруы есебiнен өткiзілетiн алдағы тренингтер мен семинарлар туралы ақпаратты iс-шара басталғанға дейiн 30 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады.
4) Жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай критерийлер бойынша бағаланады:
жоғары тұрған басшылар, сарапшылар мен оқытушылар қатысушылардың адам саудасы құрбандарын анықтау саласында өткізілген оқу іс-шаралары шеңберінде немесе көрсетілген техникалық жәрдем арқылы, сондай-ақ жедел және тергеу іс-әрекеттерін жүргізуде алған кәсіби білімдерін қолданатынын растайды;
қатысушылар тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау жүргізу және жауапкершілікке тарту барысында кәсіби білімдерін көрсетеді, мұның растамасы жүйелі түрде табысты жүргізілген тергеу, қылмыстық тәртіпте қудалау және жауапкершілікке тарту болады.
D. Есiрткiге сұранысты азайту бойынша шараларды күшейту жөнiндегi жоба
1) Іске асыру мерзімі бес жылға дейінгі осы жоба шеңберiнде Қазақстан Республикасы Үкіметіне есірткіге сұранысты азайту саласында жәрдем көрсету бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлiгiмен және басқа да тиiстi ведомстволармен жұмыс жалғасады. Жоба шеңберінде мектеп инспекторларын оқыту, оқытушыларды оқыту, ақпараттық кампаниялар өткізу, оқу материалдарын шығару және жұртшылықтың хабардар болуын және нашақорлықтың алдын алуға арналған ресурстарды арттыру үшін оқу іс-шараларын жүргізу қаржыландырылады.
2) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
қолда бар оқу жабдығын ұсынады;
жобаға қатысуға ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады.

2) Правительство Республики Казахстан:
обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
представляет соинструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия торговле людьми и другим вопросам, имеющим отношение к учебным мероприятиям;
представляет список сотрудников, номинированных для участия в учебных мероприятиях, включая необходимую информацию (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для проекта не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
представляет через официальные каналы в Посольство Соединенных Штатов Америки в Республике Казахстан статистические данные за каждый год реализации проекта по количеству арестов, дел, находящихся в производстве и вынесенных судебных приговоров в Республике Казахстан не позднее 31 января следующего года.
3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
предоставляет международных и местных экспертов и учебные материалы;
производит необходимые для целей проекта закупки;
представляет информацию о предстоящих тренингах и семинарах, проводимых за счет финансирования Правительства Соединенных Штатов Америки, не позднее 30 рабочих дней до начала мероприятия.
4) Успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
вышестоящие руководители, эксперты и преподаватели подтверждают, что участниками применяются профессиональные знания, полученные в рамках проведенных учебных мероприятий или посредством оказанного технического содействия в сфере выявления жертв торговли людьми, а также в проведении оперативных и следственных действий;
участники демонстрируют профессиональные знания в ходе проведения расследования, преследования в уголовном порядке и привлечения к ответственности, подтверждением чего будут регулярные успешно проведенные расследования, преследования в уголовном порядке и привлечение к ответственности.
D. Проект по усилению мер по сокращению спроса на наркотики
1) В рамках данного проекта, со сроком реализации до пяти лет, продолжается работа с Министерством внутренних дел Республики Казахстан и другими соответствующими ведомствами по оказанию содействия Правительству Республики Казахстан в области снижения спроса на наркотики. В рамках проекта финансируется обучение школьных инспекторов, обучение обучающих, информационные кампании, выпуск учебных материалов и проведение учебных мероприятий для повышения общественной осведомленности и ресурсов, предназначенных для профилактики наркомании.
2) Правительство Республики Казахстан:
обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
предоставляет имеющееся в распоряжении учебное оборудование;
представляет список номинированных кандидатов (фамилия, имя, отчество, место работы, дата и место рождения) для их участия в проекте не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия.

3) Америка Құрама Штаттарының Үкiметi:
оқытушыларды/сарапшыларды және қажеттi оқу материалдарын ұсынады;
техникалық көмек көрсетедi және консультанттарды ұсынады;
Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттары Үкiметтерiнiң өзара шешiмi бойынша қажеттi жабдықты ұсынады.
4) Жобаның мақсаттарына қол жеткiзудегi табыс мынадай өлшемдер бойынша бағаланады:
қазақстандық мектептердің бағдарламаларына енгізу үшін есірткіге сұранысты азайту мәселелері жөніндегі курсты әзірлеу;
Қазақстан Республикасында мектептердің оқушылары есірткіге сұранысты азайту саласында ақпараттық материалдарды алады.
Е. Заңсыз жолмен алынған табысты жылыстатуға қарсы iс-қимыл жөнiндегi жоба
1) Америка Құрама Штаттарының Үкіметі Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігімен (қаржы полициясы) және басқа да тиісті ведомстволармен ынтымақтастықта заңсыз жолмен алынған табыстарды жылыстатуға қарсы күреске арналған қажетті техникаға үйретеді. Осы Келісім жобаның бес жылға дейінгі мерзімде кезең-кезеңімен іске асырылуына кепілдік береді. Оқыту экономикалық және қаржы қылмыстарын тергеумен және қылмыстық қудалаумен айналысатын Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік органдарының өкілдері үшін, сондай-ақ экономикалық қызметтің қаржы мониторингіне жауаптылар және Қазақстан Республикасында экономикалық және қаржы ұйымдарының қызметін қадағалауды жүзеге асыратындар үшін жариялы болады.
Америка Құрама Штаттары Үкіметінің көмегіне күмәнді операциялар туралы хабарламаларды анықтауға және одан әрі өңдеуге және талдауға оқытуды, есеп беруге міндетті ұйымдарды және басқа да тиісті субъектілерді қадағалау жөніндегі озық тәжірибеге үйретуді қоса алғанда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қаржы мониторингі комитетіне, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкіне, жеке сектор өкілдеріне көрсетілетін техникалық жәрдем де кіреді.
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi:
оқу iс-шараларын өткiзуге арналған орынмен қамтамасыз етедi;
қолда бар оқу жабдығын ұсынады;
жобаға қатысуға ұсынылған кандидаттардың тiзiмiн (тегі, аты, әкесінің аты, жұмыс орны, туған күні мен жері) iс-шара басталғанға дейiн 15 жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынады;
ақшалай қаражатты жылыстатуға қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша ұлттық заңнама саласында және оқу іс-шараларына қатысы бар басқа да салаларда мамандар болып табылатын жергілікті нұсқаушылардың қатысуын қамтамасыз етеді.

3) Правительство Соединенных Штатов Америки:
предоставляет преподавателей/экспертов и необходимые учебные материалы;
оказывает техническую помощь и предоставляет консультантов;
по взаимному решению Правительств Республики Казахстан и Соединенных Штатов Америки предоставляет необходимое оборудование.
4) Успех в достижении целей проекта оценивается по следующим критериям:
разработка курса по вопросам снижения спроса на наркотики для внесения в программу казахстанских школ;
учащиеся школ в Республике Казахстан получают информационные материалы в области снижения спроса на наркотики.
E. Проект по противодействию отмыванию доходов,
полученных незаконным путем
1) Правительство Соединенных Штатов Америки в сотрудничестве с Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, Агентством по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) Республики Казахстан и другими соответствующими ведомствами будет проводить обучение технике, необходимой для борьбы с отмыванием доходов, полученных незаконным путем. Данное соглашение гарантирует поэтапную реализацию проекта сроком до пяти лет. Обучение будет открытым для представителей всех государственных органов Республики Казахстан, занимающихся расследованием и уголовным преследованием экономических и финансовых преступлений, а также ответственных за финансовый мониторинг операций с деньгами и (или) имуществом, а также осуществляющих надзор над деятельностью экономических и финансовых организаций в Республике Казахстан.
Помощь Правительства Соединенных Штатов Америки будет также включать в себя техническое содействие, оказываемое Комитету по финансовому мониторингу Министерства финансов Республики Казахстан, Национальному Банку Республики Казахстан, представителям частного сектора, включая обучение выявлению и последующей обработке и анализу сообщений о подозрительных операциях, передовому опыту по надзору за подотчетными организациями и другими соответствующими субъектами.
1) Правительство Республики Казахстан:
обеспечивает место для проведения учебных мероприятий;
предоставляет имеющееся в распоряжении учебное оборудование;
представляет список номинированных кандидатов (фамилия, имя, отчество, место работы, дату и место рождения) для их участия в проекте не позднее 15 рабочих дней до начала мероприятия;
обеспечивает участие местных инструкторов, являющихся специалистами в области национального законодательства по вопросам противодействия отмыванию денежных средств и в других областях, имеющих отношение к учебным мероприятиям.

IN23KZ03
Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес (бұрын – есірткінің жолын кесу)
$ 240000
IN14KZ04
Шекара қауіпсіздігі (бұрын – шекара қауіпсіздігі саласындағы қайта ұйымдастыру, реформа және операциялар)
$ 159000
IN35KZ06
Адам саудасына қарсы іс-қимыл (бұрын – адам саудасы)
$ 246000
IN25KZ08
Есірткіге сұранысты азайту
$ 120000
IN32KZ02
Заңсыз жолмен алынған табыстарды  жылыстатуға және қаржы қылмыстарына қарсы іс-қимыл
$ 172010
Жиыны
Барлық жобалар бойынша
$ 937010
INL кеңсесінде облигациялау үшін ұсталған қаржы қаражаты
Бөлінген қаржы коды:                                  Бөлу коды:
Жобаның нөмірі
Жобаның атауы
Жалпы сомасы
$
$
$
$
Жиыны
Барлық жобалар бойынша

IN23KZ03
Борьба с незаконным оборотом наркотиков (ранее - пресечение наркотиков)
$ 240000
IN14KZ04
Пограничная безопасность (ранее - реорганизация, реформа и операции в области пограничной безопасности)
$ 159000
IN35KZ06
Противодействие торговле людьми (ранее - торговля людьми)
$ 246000
IN25KZ08
Снижение спроса на наркотики
$ 120000
IN32KZ02
Противодействие отмыванию доходов, полученных незаконным путем и финансовым преступлениям
$ 172010
Итого
по всем проектам
$ 937010
Финансовые средства, удержанные в офисе INL для облигирования
Код ассигнования:                    Код распределения:
Номер проекта
Название проекта
Общая сумма
$
$
$
$
Итого
По всем проектам
$           0