Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 3 қыркүйектегі № 914 қаулысы.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он
күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 914 қаулысымен
бекітілген
Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидалары
1. Осы Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген зиянды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке тұлғалардың өмірі мен денсаулығына келтірілген мүліктік емес зиянды өтеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің сот шешімдері бойынша міндеттемелерді орындауға арналған резерві қаражатының есебінен кейіннен зиянды өтей отырып, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 937-946-баптарына сәйкес сот тәртібімен жүргізіледі.
3. Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жеке және заңды тұлғаларға келтірілген мүліктік зиянды өтеу көрсетілген тұлғаларға (бұдан әрі – мүлік иелері) тиесілі мүліктің құнын өтеу арқылы жүргізіледі.

Об утверждении Правил возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2013 года № 914.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 сентября 2013 года № 914
Правила возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму
1. Настоящие Правила возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму (далее - Правила) определяют порядок возмещения вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму.
2. Возмещение неимущественного вреда, причиненного жизни и здоровью физических лиц при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, производится в соответствии со статьями 937-946 Гражданского кодекса Республики Казахстан в судебном порядке с последующим возмещением вреда за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан на исполнение обязательств по решениям судов.
3. Возмещение имущественного вреда физическим и юридическим лицам, причиненного при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, производится путем возмещения стоимости имущества, принадлежащего указанным лицам (далее - владельцам имущества).

4. Мүліктің құнын өтеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған кезде мүліктің жоғалуы немесе зақымдануы, терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының терроризм актісінің жолын кесу кезіндегі құқыққа сыйымды әрекеттерімен мүліктің жойылуы немесе зақымдануы арасында себепті байланыстың болуы негіздеме болып табылады.
5. Мүліктік зиянды мүлік иесіне терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) немесе оның аумақтық органы тиісті жылға арналған республикалық бюджетте көзделетін қаражат есебінен ақшалай қаражат төлеу арқылы өтейді.
Көрсетілген қаражат жеткіліксіз болған жағдайда мүліктік зиян Қазақстан Республикасының Үкіметі резервінің қаражаты есебінен өтеледі.
6. Меншік құқығы немесе мүлікке өзге де заттық құқық, осы мүліктің құрамы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген тиісті құжаттармен, сондай-ақ мүлік иесінің және куәгерлердің түсініктемелерімен расталады.
7. Мүліктің өтелетін құнының мөлшерін айқындауды мүлік иесінің және бағалаушының қатысуымен уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы жүзеге асырады.
Мүлік құнын өтеу мөлшері зақымдалған мүлікті қалпына келтіру (жөндеу) үшін қажетті шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдануы салдарынан оның арзандауының мөлшері ескеріле отырып, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде не терроризм актісі нәтижесінде жойылған мүліктің нарықтық құнын бағалау туралы есеп негізінде жойылған немесе зақымдалған мүліктің ескіруін ескергенде мүлік құнын өтеу кезінде жергілікті жерде қолданылатын нарықтық баға бойынша белгіленеді.
Зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) арналған шығыстар оны қалпына келтіру шығындарының сметасы немесе калькуляциясы бойынша расталады.
Мүлік иесінің мүлікті бағалауды жүргізуге, зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстардың сметасы мен калькуляциясын жасауға байланысты көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу бойынша құжаттамамен расталған шығыстары мүліктің өтелетін құнына қосылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Терроризмге қарсы іс-қимылды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының құқыққа сыйымды әрекеттерімен терроризм актісінің жолын кесу кезінде жоғалған немесе бүлінген мүліктің құнын өтеу үшін мүлік иесі терроризмге қарсы іс-қимыл бойынша іс-шаралар өткізілгеннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға немесе оның аумақтық органына келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша толтырылған өтінішті ұсынады.
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініште: жоғалған немесе бүлінген мүлік, бүлінген мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалған шығыстар және (немесе) оның бүлінуі салдарынан мүлікті арзандату мөлшері не жоғалған мүліктің құны көрсетіледі.
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішке қоса мүлік иесі уәкілетті органға немесе оның аумақтық органына:

4. Основанием для возмещения стоимости имущества является утрата или повреждение имущества при подтверждении в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, наличие причинной связи между правомерными действиями при пресечении акта терроризма, должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, и уничтожением или повреждением имущества.
5. Имущественный вред возмещается владельцу имущества уполномоченным государственным органом по координации деятельности в сфере противодействия терроризму (далее - уполномоченный орган) или его территориальным органом путем выплаты ему денежных средств за счет средств, предусматриваемых в республиканском бюджете на соответствующий год уполномоченному государственному органу.
В случае недостаточности указанных средств, имущественный вред возмещается за счет средств резерва Правительства Республики Казахстан.
6. Право собственности или иное вещное право на имущество, состав этого имущества, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, подтверждаются соответствующими документами, указанными в пункте 8 Правил, а также объяснениями владельца имущества и свидетелей.
7. Определение размера возмещаемой стоимости имущества осуществляется уполномоченным органом или его территориальным органом при участии владельца имущества и оценщика.
Размер возмещения стоимости имущества определяется на основании отчета об оценке рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ с учетом расходов, необходимых для восстановления (ремонта) поврежденного имущества, и (или) размера уценки имущества вследствие его повреждения либо на основании отчета об оценке рыночной стоимости имущества, утраченного в результате акта терроризма, по рыночным ценам, действующим в данной местности на момент возмещения стоимости имущества, с учетом износа утраченного или поврежденного имущества.
Расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества подтверждаются сметой или калькуляцией затрат на его восстановление.
Документально подтвержденные расходы владельца имущества по оплате услуг, связанных с проведением оценки имущества, составлением смет и калькуляцией затрат на восстановление (ремонт) поврежденного имущества, включаются в возмещаемую стоимость имущества.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для возмещения стоимости утраченного или поврежденного имущества при пресечении акта терроризма правомерными действиями должностных лиц государственных органов, осуществляющих противодействие терроризму, владелец имущества в течение тридцати календарных дней после проведения мероприятия по противодействию терроризму предоставляет в уполномоченный орган или его территориальный орган заявление о возмещении причиненного имущественного вреда, заполненное по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
В заявлении о возмещении причиненного имущественного вреда указываются: утраченное или поврежденное имущество, расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества и (или) размер уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимость утраченного имущества.
К заявлению о возмещении причиненного имущественного вреда владелец имущества представляет в уполномоченный орган или его территориальный орган:

1) жеке тұлғалар үшін – мүлік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін, ал заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың көшірмесін;
2) мүліктің терроризмге қарсы операция өткізілетін аймақта зақымдалу фактісін растайтын терроризмге қарсы күрес жөніндегі республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) және теңіздік жедел штабының басшысы (мүліктің зақымдалғанын немесе жоғалғанын көрсете отырып) берген анықтаманы;
3) меншік құқығы немесе мүлікке өзге де заттық құқықты, оның құрамын, бүлінген мүлікті қалпына келтіруге жұмсалған шығыстарды, бүлінуінің салдарынан мүлікті арзандату мөлшерін, жоғалған мүліктің құнын (бар болған кезде) растайтын құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Мүлік иесі уәкілетті органға немесе оның аумақтық органына келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішпен жеке өзі жүгіне алмаған жағдайда, оның жақын туысқандары, сондай-ақ он сегіз жасқа (кәмелеттік жасқа) толмаған жағдайда заңды өкілдері сенімхат негізінде жүгіне алады.
10. Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтінішті уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы Қағидалардың 9-тармағында көрсетілген құжаттар уәкілетті органға келіп түскен күнінен бастап бір ай мерзім ішінде қарайды.
Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық пакетін ұсынбаған кезде өтінішті қарау тоқтатыла тұрады, ал өтініш берушіге хабарламаны алған кезден бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жетпейтін құжаттарды ұсыну қажеттігі жөнінде уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы жазбаша хабарлайды.
Егер өтініш беруші көрсетілген мерзімде жетпейтін құжаттарды ұсынбаған жағдайда, мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш қаралмастан иесіне қайтарылады. Өтінішті қараудан бас тарту өтініш берушінің өтінішті қайта жолдау мүмкіндігінен айырмайды.
11. Өтінішті тіркеу мүліктің меншік иесіне өтінішті қабылдау туралы растау қағазын бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келтірілген мүліктік зиянды және төленген төлемдерді өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында жүзеге асырылады.
12. Уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы өтініш тіркелген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде мүлікті жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарының нарықтық құнын айқындау немесе мүлік қалпына келтірілмейтін болса, оның нарықтық құнын айқындау үшін мүлік иесі Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес таңдаған бағалаушыны тарту арқылы залалдың мөлшерін айқындау рәсімін ұйымдастырады.
Бұл ретте мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін бағалауды ұйымдастыруға байланысты шығыстар уәкілетті органға немесе оның аумақтық органына жүктеледі.

1) для физических лиц - копию документа, удостоверяющего личность владельца имущества, для юридических лиц - копию документа, подтверждающего государственную регистрацию юридического лица;
2) справку, выданную руководителем республиканского, областного, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом, подтверждающую факт повреждения имущества в зоне проведения антитеррористической операции (с указанием того, было ли повреждено или уничтожено имущество);
3) документы, подтверждающие право собственности или иное вещное право на имущество, его состав, расходы на восстановление поврежденного имущества, размер уценки имущества вследствие его повреждения, стоимость утраченного имущества (при их наличии).
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае невозможности личного обращения владельца имущества, в уполномоченный орган или его территориальный орган с заявлением о возмещении причиненного имущественного вреда могут обратиться его близкие родственники, а также законные представители в случае недостижения им восемнадцатилетнего возраста (совершеннолетия) на основании доверенности.
10. Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда рассматривается уполномоченным органом или его территориальным органом в течение месяца с даты поступления в уполномоченный орган документов, указанных в пункте 9 Правил.
При представлении неполного пакета документов, указанных в пункте 8 Правил, рассмотрение заявления приостанавливается, а заявитель письменно извещается уполномоченным органом или его территориальным органом о необходимости представить недостающие документы в срок не позднее тридцати календарных дней с момента получения извещения.
В случае, если заявитель не представил в указанный срок недостающие документы, заявление о возмещении имущественного вреда возвращается заявителю без рассмотрения. Отказ в рассмотрении заявления не лишает заявителя возможности повторно направить заявление.
11. Регистрация заявления осуществляется в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного имущественного вреда и произведенных выплатах по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с выдачей собственнику имущества подтверждения о принятии заявления.
12. Уполномоченный орган или его территориальный орган в течение семи рабочих дней со дня регистрации заявления организуют процедуру определения размера ущерба посредством привлечения оценщика, выбранного собственником имущества для определения в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности рыночной стоимости ремонтно-восстановительных работ или определения рыночной стоимости имущества в случае, если оно не подлежит восстановлению.
При этом расходы, связанные с организацией проведения оценки размера ущерба, причиненного имуществу, возлагаются на уполномоченный орган или его территориальные органы.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Мүлікті жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын немесе оның құнын бағалауды ұйымдастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) мүлік иесінің бағалаушылар палаталарының интернет-ресурстарында орналастырылған бағалаушылар палаталары мүшелерінің тізілімдеріне сәйкес бағалаушыны таңдауы;
2) мүлік иесімен келісу бойынша бағалау жүргізілетін уақыт пен жерді айқындау;
3) зақым келген мүлікке бағалау жүргізу;
4) мүлік иесін бағалау туралы есеппен таныстыру.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Мүлікке келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу кезінде залал келтірілген күнге дейін орын алған мүліктің есептелген амортизациясын (тозуын) шегере отырып, оны қалпына келтіру құны залал келтірілген күнгі қолданыстағы нарықтық бағалардың негізінде есептеледі.
15. Мүлікті жою кезінде келтірілген зиянның мөлшері залал келтірілген күнгі нарықтық құны негізге алынып белгіленеді.
Егер мүлікті қалпына келтіру техникалық тұрғыдан мүмкін болмаса немесе экономикалық тұрғыдан негізделмесе, ол жойылған болып саналады. Егер мүлікті қалпына келтіруге жұмсалатын шығыстар мүлікке залал келтірілген күнгі нарықтық баға құнының сексен пайызынан асып кетсе, мүлікті қалпына келтіру экономикалық тұрғыдан негізсіз болып саналады.
16. Егер уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы осы Қағидаларының 12-тармағында белгіленген мерзімде бағалаушыда бағалауды ұйымдастырмаса, онда мүлік иесі бағалаушыны өзі таңдап, оның көрсететін қызметтерін пайдалана алады.
Мүлік иесінің бағалаушы көрсететін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі құжаттамамен расталған шығыстары өтелетін залал сомасына қосылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мүлік құнын өтеуден бас тартқан жағдайда уәкілетті орган немесе оның аумақтық органы өтініш берушіге бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша хабарлама жібереді.
18. Бағалаушы бағалау туралы есепті жасағаннан кейін уәкілетті орган өтініш пен тиісті құжаттар негізінде ақшалай қаражатты банктік үш күн ішінде мүлік иесінің өтінішінде көрсетілген ағымдағы немесе жинақ шотына аударады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Организация оценки ремонтно-восстановительных работ или стоимости имущества включает следующие этапы:
1) выбор собственником имущества оценщика в соответствии с реестрами членов палат оценщиков, размещенными на интернет-ресурсах палат оценщиков;
2) определение времени и места проведения оценки по согласованию с собственником имущества;
3) проведение оценки поврежденного имущества;
4) ознакомление собственника имущества с отчетом об оценке.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. При проведении оценки размера ущерба, причиненного имуществу, стоимость его восстановления рассчитывается исходя из рыночных цен, действующих на день наступления ущерба, за минусом начисленной амортизации (износа) имущества, имевшей место до его наступления.
15. Размер ущерба, причиненного при уничтожении имущества, определяется исходя из его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
Имущество считается уничтоженным, если его восстановление технически не возможно или экономически не обосновано. Восстановление имущества считается экономически не обоснованным, если ожидаемые при этом расходы на восстановление имущества превышают восемьдесят процентов его рыночной стоимости на день наступления ущерба.
16. Если уполномоченным органом или его территориальным органом в срок, установленный пунктом 12 Правил, не будет организована оценка у оценщика, то собственник имущества может самостоятельно выбрать оценщика и воспользоваться его услугами.
Документально подтвержденные расходы собственника имущества по оплате услуг оценщика включаются в сумму возмещаемого ущерба.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. В случае отказа в возмещении стоимости имущества, уполномоченный орган или его территориальный орган направляет заявителю письменное извещение с указанием причин отказа.
18. После составления оценщиком отчета об оценке на основании заявления и соответствующих документов уполномоченным органом в течение трех банковских дней перечисляются денежные средства на текущий или сберегательный счет, указанный в заявлении собственника имущества.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Залал өтелгеннен кейін келтірілген мүліктік зиянды және төленген төлемдерді өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналында залалдың өтелген күнін, мөлшері мен төлем құжаттарының нөмірін көрсете отырып, тиісті жазба жазылады.
20. Жоғалған немесе зақымдалған мүлік иесі мен уәкілетті орган арасындағы оның құнын өтеуге қатысты дау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
21. Төлемдерді заңсыз алуға бағытталған іс-әрекеттер Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
Терроризмге қарсы іс-қимылды
жүзеге асыратын мемлекеттік
органдардың лауазымды
адамдарының құқыққа сыйымды
әрекеттерімен терроризм актісінің
жолын кесу кезінде жеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
зиянды өтеу қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өтініш нысаны
_______________________________________ бастығы
(терроризмге қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі
уәкілетті мемлекеттік органның немесе оның аумақтық органының атауы)
_______________________________________________
(лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса)
_______________________ тұратын немесе орналасқан
(өтініш берушінің Т.А.Ә. деректемелері (бар болса)
_______________________________________________
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініш
Сізден терроризмге қарсы операцияларды өткізу аймағында
__________________________________________________________________________
(болған уақыты, жері, оның сипаты)
байланысты_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(зақымдалған мүлікті қалпына келтіруге (жөндеуге) жұмсалатын шығыстар және (немесе) мүліктің зақымдалуы
салдарынан оны арзандату мөлшері не жоғалған мүліктің құны) қоса есептей отырып, келтірілген
материалдық залалды өтеуді сұраймын.
Материалдық залалды мына мекенжай бойынша өтеуді сұраймын:
__________________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала, тұратын, орналасқан жерінің мекенжайы)
Банктің атауы ____________________________________________________________
Банктің БСК, ЖСК ______________________________________
_________________________атына ағымдағы немесе жинақ шоты _______________
(Т.А.Ә. (бар болса), деректемелері)
Алушының ЖСН ______________________________________
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:

Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. После возмещения ущерба в журнале регистрации заявлений о возмещении причиненного имущественного вреда и произведенных выплатах производится соответствующая запись с указанием даты, размера возмещенного ущерба и номера платежного документа.
20. Споры, возникающие между владельцем утраченного или поврежденного имущества и уполномоченным органом по поводу возмещения его стоимости, разрешаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Действия, направленные на незаконное получение выплат, влекут ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам возмещения вреда
физическим и юридическим
лицам, причиненного при
пресечении акта терроризма
правомерными действиями
должностных лиц
государственных органов,
осуществляющих
противодействие терроризму
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма заявления
Начальнику _______________________________________
(наименование уполномоченного государственного органа по координации
деятельности в сфере противодействия терроризму или его территориального
органа, Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица)
от ______________________________________________,
(Ф.И.О. (при его наличии), реквизиты заявителя)
проживающего или находящегося ___________________
_________________________________________________
Заявление о возмещении причиненного имущественного вреда
Прошу Вас возместить причиненный материальный ущерб в связи с
______________________________________________________________________
(время, место, характер события)
в зоне проведения антитеррористической операции, включая
______________________________________________________________________.
(расходы на восстановление (ремонт) поврежденного имущества и (или) размер уценки имущества вследствие его повреждения либо стоимости утраченного имущества)
Материальный ущерб прошу возместить по адресу: ___________________________
(область, район, город, адрес места жительства, нахождения)
Наименование банка ___________________________________________
БИК, ИИК банка ______________________________________________
Текущий или сберегательный счет _______________________________
На имя _______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), реквизиты)
ИИН получателя _______________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы:

1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________________
_______ "__" __________                         Өтініш беруші ___________________
(жылы, күні, айы)                                                 (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________________________________________________________
(кесу сызығы)
Азамат ______________________________ өтініші № _________болып тіркелді. Өтініш
қабылданған күн ____________________
Өтінішті қабылдаған тұлғаның Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы және қолы _____________
_______ "__" _________                         Өтініш беруші ___________________
(жылы,күні, айы,)                                                 (қолы, Т.А.Ә. (бар болса)
Терроризмге қарсы іс-қимылды
жүзеге асыратын мемлекеттік
органдардың лауазымды
адамдарының құқыққа сыйымды
әрекеттерімен терроризм актісінің
жолын кесу кезінде жеке және
заңды тұлғаларға келтірілген
зиянды өтеу қағидаларына
2-қосымша
Келтірілген мүліктік зиянды өтеу туралы өтініштерді және жүргізілген төлемдерді тіркеу журналы

1. ____________________________________________________________
2. ____________________________________________________________
3. ____________________________________________________________
4. ____________________________________________________________
5. ____________________________________________________________
"____" _______ _____ Заявитель__________________________________
(число, месяц, год) (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина ___________________________________________
Зарегистрировано за № _________ Дата принятия заявления ________
Ф.И.О. (при его наличии), должность и подпись принявшего заявление ________________
"___" __________ _______                        Заявитель ________________
(число, месяц, год)                                     (подпись, Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам возмещения вреда
физическим и юридическим
лицам, причиненного при
пресечении акта терроризма
правомерными действиями
должностных лиц
государственных органов,
осуществляющих
противодействие терроризму
Журнал регистрации заявлений о возмещении причиненного имущественного вреда и произведенных выплатах

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.10.2023 № 928 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса) немесе деректемелері
Түскен күні, кіріс №
Тұратын, орналасқан мекенжайы
Материалдық залалды өтеу себептері (оқиға орнының қысқаша сипаттамасы, уақыты)
Келтірілген материалдық залалдың мөлшері
Төленген ақшалай қаражат бойынша төлем құжатының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
7

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2023 № 928 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) или реквизиты заявителя
Дата поступления, вх. №
Адрес проживания, нахождения
Причина возмещения материального ущерба (краткое описание места, времени)
Размер причиненного материального ущерба
№ и дата платежного документа по выплаченным денежным средствам (подпись регистратора)
1
2
3
4
5
6
7