"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 16 қазандағы № 1099 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                       С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14,109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7,27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112,
114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 49-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат, № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21, 72-құжаттар; № 7, 36-құжат; № 8, 50- құжат; № 9, 51- құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2013 года № 1099
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22,ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21, 72; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77, 78, 79, 81, 82; № 16, ст. 83):

1) 167-бапта:
бірінші, алтыншы, 6-3 және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң жекелеген әлеуетті өнім берушілерге тиесілігін айқындайтын сипаттамаларды көрсету арқылы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасының конкурстық не аукциондық құжаттамаға, сондай-ақ баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде орналастырылатын ақпаратта қойылатын талаптарын бұзу, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«6. Әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) конкурстық не аукциондық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу, -
лауазымды адамдарға жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«6-3. Әлеуетті өнім берушіні және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негіздер бойынша біліктілік талаптарына және (немесе) конкурстық не аукциондық құжаттаманың талаптарына сай емес деп негізсіз тану, -
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«8. Мынадай:
өнім берушілер өздерімен жасалған мемлекеттік сатып алу туралы шарттар бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған;
жеңімпаздар деп айқындалған әлеуетті өнім берушілер мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайларда, тапсырыс берушінің әлеуетті өнім берушілерді, өнім берушілерді мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушылар деп тану туралы қуыным арызбен сотқа жүгінбеу және (немесе) уақтылы жүгінбеуі -
лауазымды адамдарға отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
ескертпеде:
төртінші, алтыншы, тоғызыншы және оныншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«үшінші бөлікте - бірінші басшыны не жауапты хатшыны немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамды, тапсырыс берушіні не оның міндеттерін атқарушы адамды;»;
«алтыншы бөлікте - бірінші басшыны не жауапты хатшыны немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге де лауазымды адамды, тапсырыс берушіні не оның міндеттерін атқарушы адамды;»;
«сегізінші және тоғызыншы бөліктерде - бірінші басшыны не жауапты хатшыны немесе Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын жауапты хатшының өкілеттіктерін жүзеге асыратын өзге лауазымды адамды, тапсырыс берушінің не оның міндеттерін атқарушы адамды;»;

1) в статье 167:
части первую, шестую, 6-3 и восьмую изложить в следующей редакции:
«1. Нарушение требований законодательства Республики Казахстан о государственных закупках к конкурсной либо аукционной документации, а также в размещаемой информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений, путем указания на характеристики, определяющие принадлежность приобретаемых товаров, работ, услуг отдельным потенциальным поставщикам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
«6. Установление в конкурсной либо аукционной документации к потенциальным поставщикам и (или) привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста месячных расчетных показателей.»;
«6-3. Необоснованное признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) несоответствующими квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной либо аукционной документации по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках, -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.»;
«8. Не обращение и (или) несвоевременное обращение заказчика в суд с иском о признании потенциальных поставщиков, поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в случаях:
неисполнения либо ненадлежащего исполнения поставщиками своих обязательств по заключенным с ними договорам о государственных закупках;
уклонения потенциальных поставщиков, определенных победителями, от заключения договора о государственных закупках –
влекут штраф на должностных лиц в размере тридцати месячных расчетных показателей.»;
в примечании:
абзацы четвертый, шестой, девятый и десятый изложить в следующей редакции:
«в части третьей - первого руководителя либо ответственного секретаря или иного осуществляющего полномочия ответственного секретаря должностного лица, определяемого Президентом Республики Казахстан, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности;»;
«в части шестой – первого руководителя либо ответственного секретаря или иного осуществляющего полномочия ответственного секретаря должностного лица, определяемого Президентом Республики Казахстан, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности;»;
«в частях восьмой и девятой – первого руководителя либо ответственного секретаря или иного осуществляющего полномочия ответственного секретаря должностного лица, определяемого Президентом Республики Казахстан, заказчика либо лица, исполняющего его обязанности;

6-3-бөлікте - конкурстық не аукциондық комиссияның төрағасын және оның орынбасарын, сондай-ақ конкурстық не аукциондық комиссияның мүшелерін.».
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):
1) 68-баптың 4-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттiк өтiнiмдерiн олардың Қазақстан Республикасының бюджеттік және өзге де заңнамасына, әлеуметтiк-экономикалық даму болжамына, мемлекеттiк қызмет көрсетудің қолданыстағы заттай нормалары мен стандарттарына сәйкестігі тұрғысынан, бұл ретте бюджеттік өтінімдерді қарау кезінде әрбір бюджеттік бағдарламалар бойынша шығыстар түрлері бойынша есептеу кезінде бағдар ретінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада белгіленген тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың деректер базасы да (жылдық кезеңде мемлекеттік сатып алудың қорытындылары бойынша қалыптасқан орташа өлшемді баға) пайдаланылады;».
3. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
64-бапта:
4-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
7-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы алып тасталсын.

в части 6-3 - председателя конкурсной либо аукционной комиссии и его заместителя, а также членов конкурсной либо аукционной комиссии.».
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83):
1) абзац второй пункта 4 статьи 68 изложить в следующей редакции:
«бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, прогнозу социально-экономического развития, действующим натуральным нормам и стандартам государственных услуг, при этом, при рассмотрении бюджетных заявок также используется база данных цен на товары, работы, услуги, установленная законодательством о государственных закупках (средневзвешенная цена, сложившаяся по итогам государственных закупок за годовой период), в качестве ориентира при расчете по видам расходов по каждой бюджетной программе;».
3. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г. № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75):
в статье 64:
часть третью пункта 4 исключить;
подпункт 2) части первой пункта 7 исключить.

4. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 4, 37-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161, 171-құжаттар; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 22-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 1, 2-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 76-құжат):
1) 1-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«конкурстық комиссия – осы Заңда көзделген конкурс тәсiлiмен мемлекеттік сатып алуды жүргізу рәсiмдерiн орындау үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы құратын алқалы орган;
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«18) мемлекеттік сатып алу – мыналарды:
жеке тұлғалардан еңбек шарттары бойынша сатып алынатын қызметтерді;
кәсiпкерлiк қызмет субъектiлерi болып табылмайтын жеке тұлғалардан өтемдi қызмет көрсету шарттары бойынша сатып алынатын қызметтерді;
мемлекеттік тапсырманы және оны орындау шеңберінде сатып алынатын мемлекеттік тапсырманы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді;
жарналар (салымдар), оның iшiнде заңды тұлғалардың жарғылық капиталына енгiзудi қоспағанда, осы Заңда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгiленген тәртіппен жүзеге асырылатын, тапсырыс берушінiң жұмыс iстеуiн, сондай-ақ мемлекеттiк функцияларды не жарғылық қызметiн орындауын қамтамасыз ету үшiн қажеттi тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтердi тапсырыс берушілердiң ақылы негiзде сатып алуы;»;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«25) мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы – мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастыруды және өткiзудi жүзеге асыратын заңды тұлға не оны құрған заңды тұлғаның атынан, не Қазақстан Республикасы Үкіметінің және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және Қазақстан Республикасының астанасы әкімінің шешімі бойынша әрекет ететiн құрылымдық бөлiмше;»;
27) тармақша алып тасталсын;
30) және 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«30) сараптама комиссиясы – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердiң техникалық тапсырмасын және (немесе) техникалық өзіндік ерекшелiгiн әзiрлеуге қатысу және (немесе) әлеуеттi өнiм берушiлер ұсыныстарының сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң техникалық өзіндік ерекшелiгiне сәйкестiгiне қатысты сараптамалық қорытынды дайындау, сондай-ақ үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерді) айқындау үшін тартылатын, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы не тапсырыс беруші құратын алқалы орган;

4. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О государственных закупках» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108; № 24, ст. 146; 2011 г., № 2, ст. 26; № 4, ст. 37; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161, 171; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 22; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 94; № 15, ст. 97; 2013 г., № 1, ст. 2; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 75; № 15, ст. 76):
1) в статье 1:
подпункт 9) исключить;
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый организатором государственных закупок, единым организатором государственных закупок для выполнения процедуры проведения государственных закупок способом конкурса, предусмотренным настоящим Законом;»;
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
«18) государственные закупки – приобретение заказчиками на платной основе товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения функционирования, а также выполнения государственных функций либо уставной деятельности заказчика, осуществляемое в порядке, установленном настоящим Законом, а также гражданским законодательством Республики Казахстан, за исключением:
услуг, приобретаемых у физических лиц по трудовым договорам;
услуг, приобретаемых у физических лиц, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг;
государственного задания и товаров, работ, услуг, приобретаемых в рамках его выполнения;
внесения взносов (вкладов), в том числе в уставный капитал юридических лиц;»;
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
«25) организатор государственных закупок – юридическое лицо либо структурное подразделение, действующее от имени создавшего его юридического лица, либо по решению Правительства Республики Казахстан и акима области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан, осуществляющее организацию и проведение государственных закупок;»;
подпункт 27) исключить;
подпункты 30) и 31) изложить в следующей редакции:
«30) экспертная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый организатором государственных закупок либо заказчиком, привлекаемый для участия в разработке технического задания и (или) технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг и (или) подготовки экспертного заключения в отношении соответствия предложений потенциальных поставщиков технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг, а также определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций);

31) сарапшы – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң техникалық тапсырмасын және (немесе) техникалық өзіндік ерекшелiгiн әзiрлеуге қатысу және (немесе) әлеуеттi өнiм берушi ұсыныстарының сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң техникалық өзіндік ерекшелiгiне сәйкестiгiне қатысты сараптамалық қорытынды дайындау, сондай-ақ үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерді) айқындау үшін тартылатын, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы не тапсырыс беруші айқындаған жеке тұлға;
мынадай мазмұндағы 33-1), 34-1), 40, 41, 42) және 43) тармақшалармен толықтырылсын:
«33-1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығы (бұдан әрі – анықтамалық) – өзінің бірегей коды бар, мемлекеттік сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жүйеленген тізбесі;»;
«34-1) ұлттық режим – шетелде шығарылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ұсынатын әлеуетті өнім берушілерді, егер мұндай режимді ұсыну туралы талап Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда белгіленсе, отандық тауарлармен, жұмыстармен, көрсетілетін қызметтермен және және осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ұсынатын әлеуетті өнім берушілермен тең жағдайларда мемлекеттік сатып алуға қатысуға жіберуді көздейтін режим;»;
«40) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы (бұдан әрі – бірыңғай ұйымдастырушы) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын бюджеттік бағдарламалар не тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу рәсімдерін орындауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылатын мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы;
41) тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың деректер базасы – мемлекеттік сатып алу қорытындысы бойынша тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге қалыптасқан баға туралы мәліметтерді қамтитын мемлекеттік сатып алу веб-порталының бір бөлігі болып табылатын ақпараттық кіші жүйе;
42) мемлекеттік сатып алу туралы электрондық шарт – электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған және мемлекеттік сатып алу веб-порталында жасалатын электрондық-цифрлық нысандағы мемлекеттік сатып алу туралы шарт;
43) үздік техникалық өзіндік ерекшелік (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктер) – өз сипаттамалары бойынша тапсырыс беруші мәлімдеген техникалық және сапалық сипаттамалардан асып түсетін тапсырыс беруші үшін қажет сатып алынатын тауарлардың/көрсетілетін қызметтердің сипаттамасын қамтитын техникалық өзіндік ерекшелік (техникалық өзіндік ерекшеліктер).»;

31) эксперт – физическое лицо, определенное организатором государственных закупок либо заказчиком, привлекаемое для участия в разработке технического задания и (или) технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг и (или) подготовки экспертного заключения в отношении соответствия предложений потенциальных поставщиков технической спецификации закупаемых товаров, работ, услуг, а также определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций);»;
дополнить подпунктами 33-1), 34-1) 40), 41), 42) и 43) следующего содержания:
«33-1) справочник товаров, работ, услуг (далее – справочник) – систематизированный перечень товаров, работ, услуг, являющихся предметом государственных закупок, имеющих свой уникальный код;
34-1) национальный режим – режим, предусматривающий допуск товаров, работ, услуг иностранного происхождения и потенциальных поставщиков, предлагающих такие товары, работы, услуги, к участию в государственных закупках на равных условиях с товарами, работами, услугами отечественного происхождения и потенциальных поставщиков, предлагающих такие товары, работы, услуги, если требование о предоставлении такого режима установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;»;
«40) единый организатор государственных закупок (далее – единый организатор) – организатор государственных закупок, являющийся государственным учреждением, осуществляющим выполнение процедур организации и проведения государственных закупок по бюджетным программам либо товарам, работам, услугам, определяемым Правительством Республики Казахстан;
41) база данных цен на товары, работы, услуги – информационная подсистема, являющаяся частью веб-портала государственных закупок, содержащая сведения о сложившихся ценах на товары, работы, услуги по итогам государственных закупок;
42) электронный договор о государственных закупках – договор о государственных закупках в электронно-цифровой форме, подписанный посредством электронной цифровой подписи и заключаемый на веб-портале государственных закупок;
43) лучшая техническая спецификация (лучшие технические спецификации) – техническая спецификация (технические спецификации), содержащая (ие) описание закупаемых товаров/услуг, необходимых для заказчика, которые по своим характеристикам превосходят технические и качественные характеристики, заявленные заказчиком.»;

2) 3-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 4-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
«11-1) банк қызметіне байланысты қаржылық қызметтерді сатып алу;»;
31) және 31-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«31) мемлекеттiк органның тауарларды, жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi дауыс беретiн акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) жүз пайызы мемлекетке тиесiлi, тиiстi өкiлеттiктерi Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында белгiленген акционерлiк қоғамдардан және шаруашылық серiктестiктерден сатып алуы;
31-1) мемлекеттік органның тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өзі Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорындардан, мұндай сатып алу Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтарында көзделген жағдайда сатып алуы;»;
37), 51), 53), 56) және 59) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 65) тармақшамен толықтырылсын:
«65) Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі (тапсырмасы) бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын адамнан нақты тауарды, көрсетілетін қызметті сатып алу.»;
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттiк сатып алу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес осы Заңның 3-бабының 1) тармақшасында көзделген мемлекеттiк сатып алуды құқықтық реттеу қағидаты сақтала отырып, жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 1-тармағының 5), 6), 9-1), 11-1), 13), 21-1), 21-2), 33-1), 38), 48), 55) және 64) тармақшаларының ережелері мемлекеттік органдар мен мемлекеттік мекемелер жүзеге асыратын мемлекеттік сатып алуға қолданылмайды.»;
4) 5-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшiн бөлiнген соманы қоса алғанда, анықтамалыққа сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң номенклатурасы;»;
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Тапсырыс берушiлер мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарына өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгізуге құқылы.»;
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Тапсырыс берушілер мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімді тиісті бюджет бекітілгенге дейін екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізген жағдайда ғана қабылдауға құқылы.»;
5) 7-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2) подпункт 5) статьи 3 исключить;
3) в статье 4:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
«11-1) приобретение финансовых услуг, связанных с банковской деятельностью»;
подпункты 31) и 31-1) изложить в следующей редакции:
«31) приобретения государственным органом товаров, работ, услуг у акционерных обществ и хозяйственных товариществ, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, соответствующие полномочия которых установлены законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан;
31-1) приобретения государственным органом товаров, работ, услуг у государственных предприятий, в отношении которых он осуществляет управление в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе, в случаях, когда такое приобретение предусмотрено законами Республики Казахстан, указами Президента Республики Казахстан;»;
подпункты 37), 51), 53), 56) и 59) исключить;
дополнить подпунктом 65) следующего содержания:
«65) приобретения конкретного товара, работы, услуги у лица, определенного Правительством Республики Казахстан по решению (поручению) Президента Республики Казахстан.»;
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
«2. В случаях, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, государственные закупки осуществляются в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан с соблюдением принципа правового регулирования государственных закупок, предусмотренного подпунктом 1) статьи 3 настоящего Закона.
3. Положения подпунктов 5), 6), 9-1), 11-1), 13), 21-1), 21-2), 33-1), 38), 48), 55) и 64) пункта 1 настоящей статьи не распространяются на государственные закупки, осуществляемые государственными органами и государственными учреждениями.»;
4) в статье 5:
подпункт 1) части второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
«1) номенклатуру товаров, работ, услуг согласно справочнику, включая суммы, выделенные для осуществления государственных закупок;»;
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. Заказчики вправе вносить изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок.»;
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
«Заказчики вправе принять решение об осуществлении государственных закупок до утверждения соответствующего бюджета только в случае проведения государственных закупок способом конкурса с использованием двухэтапных процедур.»;
5) в статье 7:
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:

5. Бірыңғай мемлекеттік сатып алуды өткiзу мақсатында:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi тапсырыс берушілер үшін мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысын айқындайды;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және өткізуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын бюджеттік бағдарламалардың тізбесі және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы орындайды;
2) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әкiмi бірнеше тапсырыс берушiлер үшiн, олардың ішінен мемлекеттiк сатып алудың бiрыңғай ұйымдастырушысын айқындауға құқылы;
3) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және Қазақстан Республикасы астанасының әкімі тапсырыс берушілер үшін мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысын айқындайды;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруды және өткізуді Қазақстан Республикасының тиісті облысының, республикалық маңызы бар қаласының және астанасының әкімі айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы орындайды;
4) тапсырыс берушi тапсырыс берушiге ведомстволық бағынысты бiрнеше мемлекеттiк мекеме немесе онымен үлестес тұлғалар үшiн мемлекеттiк сатып алудың бiрыңғай ұйымдастырушысы ретiнде әрекет етуге құқылы;
5) тапсырыс берушi тапсырыс берушiге ведомстволық бағынысты бiрнеше мемлекеттiк мекемелер үшiн олардың ішінен мемлекеттiк сатып алудың бiрыңғай ұйымдастырушысын айқындауға құқылы;
6) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі оларға қатысты өзі құрылтайшы (уәкілетті орган) не акционер болып табылатын заңды тұлғалар үшін мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы ретінде болуға құқылы.»;
6-тармақ алып тасталсын;
6) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
«7-1-бап. Мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысының мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ерекшеліктері
1. Мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда мемлекеттік сатып алуды мынадай кезектеп өткізілетін кезеңдерді:
1) тапсырыс беруші мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушыға электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруға және өткізуге тапсырма ұсынуды;
2) мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы тапсырыс беруші ұсынған электрондық мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында белгіленген құжаттарды қамтитын тапсырма негізінде конкурстық немесе аукциондық құжаттаманы әзірлеуді және бекітуді;

«5. В целях проведения единых государственных закупок:
1) Правительство Республики Казахстан для заказчиков определяет единого организатора государственных закупок;
организация и проведение государственных закупок товаров, работ, услуг выполняется единым организатором государственных закупок по перечню бюджетных программ и (или) товарам, работам, услугам, определяемым Правительством Республики Казахстан;
2) аким соответствующей административно-территориальной единицы вправе для нескольких заказчиков определить среди них единого организатора государственных закупок;
3) аким области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан для заказчиков определяет единого организатора государственных закупок;
организация и проведение государственных закупок товаров, работ, услуг выполняется единым организатором государственных закупок по бюджетным программам и (или) товарам, работам, услугам, определяемым акимом соответствующей области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан;
4) заказчик вправе выступить в качестве единого организатора государственных закупок для нескольких государственных учреждений, подведомственных заказчику, или аффилиированных с ним лиц;
5) заказчик вправе для нескольких государственных учреждений, подведомственных заказчику, определить среди них единого организатора государственных закупок;
6) для юридических лиц, в отношении которых Национальный Банк Республики Казахстан является учредителем (уполномоченным органом) либо акционером, он вправе выступать в качестве единого организатора государственных закупок.»;
пункт 6 исключить;
6) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
«Статья 7-1. Особенности осуществления государственных закупок
единым организатором государственных закупок
1. Государственные закупки в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, единым организатором государственных закупок осуществляются с соблюдением следующих последовательных этапов:
1) представление заказчиком единому организатору государственных закупок задания на организацию и проведение государственных закупок, содержащего документы, установленные правилами проведения электронных государственных закупок;
2) разработка и утверждение единым организатором государственных закупок конкурсной или аукционной документации на основании представленной заказчиком задания, содержащего документы, установленные правилами проведения электронных государственных закупок;

3) мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы конкурстық не аукциондық комиссияның құрамын анықтауды және бекітуді;
мемлекеттiк сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы анықтайтын және бекiтетін конкурстық не аукциондық комиссияның құрамына, тапсырыс берушінің өкiлдерi де кiредi;
4) мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы конкурстық (аукциондық) құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді;
5) мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы мемлекеттік сатып алу жүргізу туралы хабарландыру орналастыруды;
6) мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы олар туралы мәліметтер мемлекеттік сатып алу туралы шарт жобасына конкурстық (аукциондық) құжаттама және (немесе) конкурстық (аукциондық) құжаттаманың техникалық ерекшелігін алған адамдарды тіркеу журналына енгізілген мемлекеттік сатып алу веб-порталында автоматты түрде тіркелген адамдар тарапынан ұсыныстар мен ескертулерді тапсырыс берушіге жіберуді;
7) конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу жеңімпазын анықтауды;
8) тапсырыс берушінің жеңімпазбен мемлекеттік сатып алу туралы шартты осы Заңда және электрондық мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында белгіленген тәртіппен мемлекеттік сатып алудың қорытындылары туралы хаттама негізінде жасасуды сақтай отырып, жүзеге асырады.
2. Осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысының мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыруы және өткізуі осы Заңда және электрондық мемлекеттік сатып алуды жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.»;
7) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әлеуеттi өнiм берушi өзiнiң осы бапта белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растау үшiн мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыға электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткізу қағидаларында көзделген тиiстi құжаттарды табыс етеді.»;
7-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қосалқы мердiгерлерге (бiрлесіп орындаушыларға) жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшiн берiлуi мүмкiн жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердiң шектi көлемi элетрондық мемлекеттiк сатып алуды өткізу қағидаларында белгiленедi.»;
8) 9-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) әлеуеттi өнiм берушiнiң және (немесе) ол тартатын жұмыстардың не көрсетiлетiн қызметтердiң қосалқы мердiгерiнiң (бiрлесіп орындаушысының) бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растау үшiн құжат (құжаттар) табыс етпеуі;»;
9) 10-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Әлеуеттi өнiм берушi табыс ететін бiлiктiлiк талаптары бойынша ақпараттың дәйектілігін тапсырыс берушi, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы, мемлекеттiк сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы, уәкiлеттi орган не мемлекеттiк қаржылық бақылау органдары мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың кез келген кезеңiнде анықтауы мүмкiн.»;

3) определение и утверждение единым организатором государственных закупок состава конкурсной либо аукционной комиссии;
в состав конкурсной либо аукционной комиссии, определяемой и утверждаемой единым организатором государственных закупок, также входят представители заказчика;
4) внесение изменений и (или) дополнений единым организатором государственных закупок в конкурсную (аукционную) документацию;
5) размещение единым организатором государственных закупок объявления о проведении государственных закупок;
6) направление единым организатором государственных закупок заказчику предложений и замечаний со стороны лиц, автоматически зарегистрированных на веб-портале государственных закупок, сведения о которых внесены в журнал регистрации лиц, получивших конкурсную (аукционную) документацию к проекту договора о государственных закупках и (или) технической спецификации конкурсной (аукционной) документации;
7) определение победителя государственных закупок способом конкурса (аукциона);
8) заключение заказчиком договора о государственных закупках с победителем на основании протокола об итогах государственных закупок в порядке, установленном настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок.
2. Организация и проведение государственных закупок единым организатором государственных закупок в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, осуществляются в порядке, установленном настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок.»;
7) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Потенциальный поставщик в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям, установленным настоящей статьей, представляет организатору государственных закупок соответствующие документы, предусмотренные правилами проведения электронных государственных закупок.»;
часть третью пункта 7 изложить в следующей редакции:
«Предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, устанавливаются правилами проведения электронных государственных закупок.»;
8) подпункт 1) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
«1) непредставления документа (документов) для подтверждения соответствия квалификационным требованиям потенциального поставщика и (или) привлекаемого им субподрядчика (соисполнителя) работ либо услуг;»;
9) в статье 10:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Достоверность информации по квалификационным требованиям, представляемой потенциальным поставщиком, может быть установлена заказчиком, организатором государственных закупок, единым организатором государственных закупок, уполномоченным органом либо органами государственного финансового контроля на любой стадии осуществления государственных закупок.»;

3-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осындай фактi анықталған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешiктiрмей, бiлiктiлiк талаптары бойынша дәйексіз ақпарат ұсынған әлеуеттi өнiм берушiнi мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап-арызды сотқа беруге мiндеттi.»;
10) 11-бапта:
4-тармақта:
алтыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнiң 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда, тапсырыс берушi әлеуеттi өнiм берушiнiң немесе өнiм берушiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасын бұзу фактiсi туралы өзiне белгiлi болған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешiктiрмей, мұндай әлеуеттi өнiм берушiнi немесе өнiм берушiнi мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап-арызбен сотқа жүгiнуге мiндеттi.»;
мынадай мазмұндағы жетінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларда, мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы оған әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұзу фактісі туралы белгілі болған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей осындай әлеуетті өнім берушіні мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап-арызбен сотқа жүгiнуге міндетті.»;
11) 12-баптың 6-тармағы алып тасталсын;
12) 13-бапта:
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) отандық тауар өндірушілер өндіретін және олардан сатып алынатын тауарлардың жекелеген түрлерінің тізбесін бекітеді;»;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«19) Қазақстан Республикасының мүгедектер қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарлар өндіретін, жұмыстарды орындайтын, қызметтер көрсететін ұйымдардың тізбесін, олар өндіретін, орындайтын, көрсететін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекітеді, сондай-ақ олардан осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін айқындайды;»;
24) тармақша алып тасталсын;
24-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24-3) конкурстың не аукционның қорытындысы шығарылғанға және мемлекеттiк сатып алу туралы шарт күшiне енгенге дейiнгi кезеңге тапсырыс берушiлер бiр көзден сатып алатын күн сайынғы немесе апта сайынғы қажеттi тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесiн бекiтедi;»;
мынадай мазмұндағы 24-4), 24-5) және 24-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«24-4) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушыны айқындайды;
24-5) мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды;

подпункт 2) части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
«2) не позднее тридцати календарных дней со дня установления такого факта предъявить иск в суд о признании потенциального поставщика, представившего недостоверную информацию по квалификационным требованиям, недобросовестным участником государственных закупок.»;
10) в статье 11:
в пункте 4:
часть шестую изложить в следующей редакции:
«Заказчик в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) части первой настоящего пункта, обязан не позднее тридцати календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте нарушения потенциальным поставщиком или поставщиком законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, обратиться с иском в суд о признании такого потенциального поставщика или поставщика недобросовестным участником государственных закупок.»;
дополнить частью седьмой следующего содержания:
«Единый организатор государственных закупок в случаях, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой настоящего пункта, обязан не позднее тридцати календарных дней со дня, когда ему стало известно о факте нарушения потенциальным поставщиком законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, обратиться с иском в суд о признании такого потенциального поставщика недобросовестным участником государственных закупок.»;
11) пункт 6 статьи 12 исключить;
12) в статье 13:
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) утверждает перечень отдельных видов товаров, производимых отечественными товаропроизводителями и приобретаемых у них;»;
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
«19) утверждает перечень организаций, производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, перечень производимых, выполняемых, оказываемых ими товаров, работ, услуг, а также определяет порядок приобретения у них таких товаров, работ, услуг;»;
подпункт 24) исключить;
подпункт 24-3) изложить в следующей редакции:
«24-3) утверждает перечень товаров, работ, услуг ежедневной или еженедельной потребности, приобретаемых заказчиками из одного источника на период до подведения итогов конкурса либо аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках;»;
дополнить подпунктами 24-4), 24-5) и 24-6) следующего содержания:
«24-4) определяет единого организатора государственных закупок;
24-5) определяет порядок организации и проведения государственных закупок товаров, работ, услуг единым организатором государственных закупок;

«24-6) бюджеттік бағдарламалардың, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бірыңғай ұйымдастырушы жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекітеді;»;
13) 14-бапта:
6) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау туралы заңнамасында көзделген мемлекеттік сатып алу веб-порталы интеграцияланған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды жеткізушілердің деректер базасына енгізілген отандық тауар өндірушілерден сатып алу туралы ақпаратты ескере отырып, есептiлiктi жинау, жинақтау және талдау тәртiбiн айқындайды;»;
«10) мемлекеттік сатып алудың веб-порталы жұмысының техникалық істен шығуы туындаған жағдайда мемлекеттік сатып алудың веб-порталы жұмысының тәртібін анықтайды;»;
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
«9-1) мемлекеттiк сатып алу веб-порталын пайдалану тәртiбiн айқындайды;»;
14) 14-1-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мемлекеттiк сатып алу саласындағы есептiлiктi техникалық сүйемелдеудi қамтамасыз етедi;»;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) анықтамалықты енгізе отырып, тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалардың деректер базасын енгізуді және сүйемелдеуді жүзеге асырады.»;
15) 15-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тапсырыс берушi, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы, бірыңғай ұйымдастырушы конкурстық комиссия, аукциондық комиссия, сараптама комиссиясы, сарапшы;»;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) электрондық мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператор.»;
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тапсырыс берушiнiң, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының не конкурстық комиссияның, аукциондық комиссияның, сараптама комиссиясының, сарапшының iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне), шешiмдерiне шағымдана отырып, әлеуеттi өнiм берушiнің, конкурсқа не аукционға қатысушының, өнiм берушiнің не олардың уәкiлеттi өкiлiнің жазбаша өтiнiші. Мұндай шағымды қарау осы Заңның 45-бабында көзделген талаптар сақталған кезде жүзеге асырылады;»;
16) 16-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарау қорытындылары бойынша айқындалған бiлiктiлiк талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетiн және конкурстық комиссия конкурсқа қатысушы деп таныған әлеуеттi өнiм берушiлер қатысады.
Конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу:

24-6) утверждает перечень бюджетных программ, а также товаров, работ, услуг, государственные закупки которых осуществляются единым организатором государственных закупок в соответствии с подпунктом 1) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона;»;
13) в статье 14:
подпункты 6) и 10) изложить в следующей редакции:
«6) определяет порядок сбора, обобщения и анализа отчетности с учетом информации о закупках у отечественных товаропроизводителей, включенных в интегрированную с веб-порталом государственных закупок базу данных товаров, работ, услуг и их поставщиков, предусмотренную законодательством Республики Казахстан о государственной поддержке индустриально-инновационной деятельности;»;
«10) определяет порядок работы веб-портала государственных закупок в случае возникновения технических сбоев работы веб-портала государственных закупок;»;
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
«9-1) определяет порядок использования веб-портала государственных закупок;»;
14) в статье 14-1:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) обеспечивает техническое сопровождение отчетности в сфере государственных закупок;»;
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
«10) осуществляет внедрение и сопровождение базы данных цен на товары, работы, услуги с внедрением справочника.»;
15) в статье 15:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор, конкурсная комиссия, аукционная комиссия, экспертная комиссия, эксперт;»;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
«5) единый оператор в сфере электронных государственных закупок.»;
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
«1) письменного обращения потенциального поставщика, участника конкурса либо аукциона, поставщика либо их уполномоченного представителя с жалобой на действия (бездействие), решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора либо конкурсной комиссии, аукционной комиссии, экспертной комиссии, эксперта. Рассмотрение такой жалобы осуществляется при соблюдении условий, предусмотренных статьей 45 настоящего Закона;»;
16) пункт 4 статьи 16 изложить в следующей редакции:
«4. В конкурсе участвуют потенциальные поставщики, определенные по итогам рассмотрения заявок на участие в конкурсе соответствующими квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации и признанные конкурсной комиссией участниками конкурса.
Государственные закупки способом конкурса считаются не состоявшимися при наступлении одного из следующих случаев:

1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаған;
2) конкурсқа қатысуға екіден кем өтінім ұсынылған;
3) конкурсқа қатысуға бір де бір әлеуетті өнім беруші жіберілмеген;
4) конкурсқа қатысуға бір әлеуетті өнім беруші жіберілген;
5) конкурсқа қатысушылардың ұсынған конкурстық баға ұсыныстары болмаған;
6) конкурсқа қатысушылардың екіден кем конкурстық баға ұсыныстарын берген;
7) осы Заңның 26-бабының 4-тармағында көзделген жағдайларда конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейiн конкурсқа қатысушылардың екiден кем конкурстық баға ұсыныстары бағалануға және салыстыруға жатқызылған;
8) конкурс жеңiмпазы мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарған жағдайлардың бiрi болғанда өтпей қалды деп есептеледі.»;
17) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Конкурстық құжаттаманы мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк құпиялар туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында айқындалған конкурстық құжаттаманың электрондық нысаны негiзiнде қазақ және орыс тiлдерiнде әзiрлейдi.»;
2-тармақта:
2), 8), 13), 14), 15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) болған жағдайда ұлттық немесе үкіметтік емес стандартты көрсете отырып, ал қажет болған жағдайда нормативтік-техникалық құжаттаманы көрсете отырып, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң, техникалық өзіндік ерекшеліктерінің сипаты мен талап етiлетiн техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары.
Жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде сипаттаудың және сатып алынатын жұмыстардың талап етілетін техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының орнына конкурстық құжаттама белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттаманы қамтуға тиіс;»;
«8) қосылған құн салығын қоспағанда, конкурстық баға ұсынысының мазмұнына қойылатын талаптар, оның iшiнде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң бағаларынан басқа, оларды тасымалдау мен сақтандыру шығыстарын, кеден баждарын, салықтар мен алымдарды, сондай-ақ тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету шарттарында көзделген өзге де шығыстарды төлеудi көрсету;»;
«13) конкурсқа қатысуға өтiнiмдерді ұсынудың тәртiбi, тәсiлi мен соңғы мерзiмi және конкурсқа қатысуға өтiнiмнiң қолданыста болуының талап етiлетiн мерзiмi;
14) әлеуеттi өнiм берушiлер олардың көмегiмен конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсiнiктемелер сұрата алатын тәсiлдер;

1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе;
2) представления менее двух заявок на участие в конкурсе;
3) к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик;
4) к участию в конкурсе допущен один потенциальный поставщик;
5) отсутствия представленных конкурсных ценовых предложений участников конкурса;
6) представления менее двух конкурсных ценовых предложений участников конкурса;
7) после отклонения конкурсных ценовых предложений участников конкурса в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 26 настоящего Закона, оценке и сопоставлению подлежит менее двух конкурсных ценовых предложений участников конкурса;
8) победитель конкурса уклонился от заключения договора о государственных закупках.»;
17) в статье 17:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Конкурсная документация разрабатывается организатором государственных закупок на казахском и русском языках на основании электронной формы конкурсной документации, определенной правилами проведения электронных государственных закупок, с учетом требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.»;
в пункте 2:
подпункты 2), 8), 13), 14), 15) и 16) изложить в следующей редакции:
«2) описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг, технические спецификации с указанием национального или неправительственного стандарта при их наличии, а при необходимости с указанием нормативно-технической документации.
При осуществлении государственных закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо описания и требуемых технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых работ конкурсная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию;»;
«8) требования к содержанию конкурсного ценового предложения, в том числе указания помимо цены закупаемых товаров, работ, услуг, расходов на их транспортировку и страхование, оплату таможенных пошлин, налогов и сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за исключением налога на добавленную стоимость;»;
«13) порядок, способ и окончательный срок представления заявок на участие в конкурсе и требуемый срок действия заявок на участие в конкурсе;
14) способы, с помощью которых потенциальные поставщики могут запрашивать разъяснения по содержанию конкурсной документации;

15) конкурсқа қатысуға өтiнiмдерді ашу күнi және уақыты;
16) конкурсқа қатысуға өтiнiмдерді ашу, конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарау, конкурстық баға ұсыныстарын бағалау мен салыстыру рәсiмдерiнiң сипаттамасы;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Неғұрлым сапалы тауарды, жұмысты, көрсетiлетiн қызметтi ұсынатын конкурсқа қатысушыны айқындау үшiн мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттамада конкурсқа қатысушылардың конкурстық баға ұсынысына әсер ететiн мынадай критерийлердi:
1) әлеуеттi өнiм берушiде:
өткiзiлетiн мемлекеттiк сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер нарығында жұмыс тәжiрибесiнiң;
Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес ұсынылатын тауарларды ерiктi түрде сертификаттауды растайтын құжаттың;
ұлттық стандарт талаптарына сәйкес сапаның сертификатталған менеджмент жүйесiнiң (сертификатталған жүйелерiнiң);
ұлттық стандарттар талаптарына сәйкес қоршаған ортаны басқару менеджментiнiң сертификатталған жүйесiнiң (сертификатталған жүйелерiнiң) және (немесе) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес экологиялық таза өнiм стандартына сәйкестiгіне растаудың болуын;
2) тауарлардың функционалдық, техникалық, сапалық сипаттамаларын және (немесе) сатып алынатын тауарларды пайдалануға, оларға техникалық қызмет көрсетуге және оларды жөндеуге арналған шығыстарды.»;
5 және 5-1-тармақтар алып тасталсын;
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 2-1) тармақшаларына сәйкес айқындалған мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы әзірлеген конкурстық құжаттаманы мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының бірінші басшысы не оның міндетін атқаратын адам бекiтедi.»;
18) 18, 19 және 20-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«18-бап. Конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарлама
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттама бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей, бiрақ әлеуеттi өнiм берушiлердiң конкурсқа қатысуға өтiнiмдер ұсынуының соңғы күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк жиырма күн бұрын конкурс тәсiлiмен электрондық мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландырудың мәтінін мемлекеттiк сатып алу веб-порталында жариялауға міндетті.
Конкурс тәсiлiмен электрондық мемлекеттiк сатып алуды қайтадан жүзеге асырған жағдайда мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттама бекiтiлген күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей, бiрақ конкурсқа қатысуға өтiнiмдер ұсынудың соңғы күнiне дейiн кемiнде күнтiзбелiк он күн бұрын, мемлекеттiк сатып алу веб-порталында конкурс тәсiлiмен электрондық мемлекеттiк сатып алуды қайтадан жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтiнiн жариялауға мiндеттi.

15) дату и время вскрытия заявок на участие в конкурсе;
16) описание процедуры вскрытия заявок на участие в конкурсе, рассмотрения заявок на участие в конкурсе, оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Для определения участника конкурса, предлагающего наиболее качественный товар, работу, услугу, организатор государственных закупок обязан предусмотреть в конкурсной документации следующие критерии, влияющие на конкурсное ценовое предложение участников конкурса:
1) наличие у потенциального поставщика:
опыта работы на рынке товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок;
документа, подтверждающего проведение добровольной сертификации предлагаемых товаров, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента качества в соответствии с требованиями национальных стандартов;
сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента управления окружающей средой в соответствии с требованиями национальных стандартов и (или) подтверждения соответствия стандарту экологически чистой продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;
2) функциональные, технические, качественные характеристики товаров и (или) расходы на эксплуатацию, техническое обслуживание и ремонт закупаемых товаров.»;
пункты 5 и 5-1 исключить;
пункт 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Конкурсная документация, разработанная единым организатором государственных закупок, определенным в соответствии с подпунктами 1), 2) и 2-1) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, утверждается первым руководителем единого организатора государственных закупок либо лицом, исполняющим его обязанности.»;
18) статьи 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
«Статья 18. Извещение об осуществлении государственных закупок
способом конкурса
Организатор государственных закупок не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за двадцать календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в конкурсе обязан опубликовать на веб-портале государственных закупок текст объявления об осуществлении электронных государственных закупок способом конкурса.
В случае осуществления повторных электронных государственных закупок способом конкурса, организатор государственных закупок не позднее трех рабочих дней со дня утверждения конкурсной документации, но не менее чем за десять календарных дней до окончательной даты представления заявок на участие в конкурсе обязан опубликовать на веб-портале государственных закупок текст объявления об осуществлении повторных электронных государственных закупок способом конкурса.

19-бап. Конкурстық құжаттаманы ұсыну
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы мемлекеттiк сатып алу веб-порталында бекiтiлген конкурстық құжаттаманы жариялау арқылы мүдделi адамдарға ұсынады.
Конкурс тәсілімен электрондық мемлекеттiк сатып алуға қатысуға ниет білдірген мемлекеттiк сатып алу веб-порталындағы конкурстық құжаттаманың көшірмесін алған адамдар туралы мәліметтер мемлекеттiк сатып алу веб-порталында автоматты түрде тіркеледі.
20-бап. Конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру
1. Өздері туралы мәлiметтер мемлекеттiк сатып алу веб-порталында автоматты түрде тiркелген адамдар осы Заңның 19-бабына сәйкес конкурсқа қатысуға өтiнiмдер берудiң соңғы мерзiмi өткенге дейiн кемінде күнтiзбелiк бес күн бұрын мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыға конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру туралы сауалмен жүгiнуге құқылы. Конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру туралы сауал конкурстық құжаттамада көрсетiлген тәсiлдермен мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыға жiберiлуге тиiс.
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы сауалды алған күннен бастап екі жұмыс күнi iшiнде оған жауап беруге және сауалдың кiмнен келiп түскенiн көрсетпестен конкурстық құжаттаманы алған әлеуетті өнім берушілерді автоматты түрде хабардар ете отырып, мемлекеттік сатып алу веб-порталында конкурстық құжаттаманың ережелерін түсіндіру мәтінін жариялауға міндетті.
2. Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурсқа қатысуға өтiнiмдер табыс етудiң соңғы күнi өткенге дейiн күнтiзбелiк үш күн мерзiмiнен кешiктiрмей өз бастамасы бойынша немесе осы Заңның 19-бабына сәйкес өздерi туралы мәлiметтер мемлекеттiк сатып алу веб-порталында автоматты түрде тiркелген адамдардың сауалына жауап ретiнде конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге құқылы. Конкурстық құжаттамаға өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзу осы Заңның 17-бабының 6-тармағында белгіленген тәртiппен бекiтiледi.
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурстық құжаттамаға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың мәтінін өздері туралы мәліметтер осы Заңның 19-бабына сәйкес мемлекеттік сатып алу веб-порталында автоматты түрде тіркелген адамдарға жіберуге міндетті.
Конкурсқа қатысуға өтiнiмдер берудiң соңғы мерзiмi кемiнде күнтiзбелiк он күн мерзiміне ұзартылуға тиiс.»;

Статья 19. Представление конкурсной документации
Конкурсная документация представляется организатором государственных закупок заинтересованным лицам посредством опубликования утвержденной конкурсной документации на веб-портале государственных закупок.
Сведения о лицах, которые получили копию конкурсной документации на веб-портале государственных закупок, изъявивших желание участвовать в электронных государственных закупках способом конкурса, автоматически регистрируются на веб-портале государственных закупок.
Статья 20. Разъяснение положений конкурсной документации
1. Лица, сведения о которых автоматически зарегистрированы на веб-портале государственных закупок, в соответствии со статьей 19 настоящего Закона вправе обратиться с запросом к организатору государственных закупок о разъяснении положений конкурсной документации, не менее чем за пять календарных дней до истечения окончательного срока представления заявок на участие в конкурсе. Запрос о разъяснении положений конкурсной документации должен быть направлен организатору государственных закупок способами, указанными в конкурсной документации.
Организатор государственных закупок обязан в течение двух рабочих дней со дня получения запроса ответить на него и без указания от кого поступил запрос опубликовать текст разъяснения положений конкурсной документации на веб-портале государственных закупок с автоматическим уведомлением потенциальных поставщиков, получивших конкурсную документацию.
2. Организатор государственных закупок вправе в срок не позднее трех календарных дней до истечения окончательной даты представления заявок на участие в конкурсе по собственной инициативе или в ответ на запрос лиц, сведения о которых автоматически зарегистрированы на веб-портале государственных закупок, в соответствии со статьей 19 настоящего Закона внести изменения и (или) дополнения в конкурсную документацию. Внесение изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию утверждается в порядке, установленном пунктом 6 статьи 17 настоящего Закона.
Организатор государственных закупок не позднее одного рабочего дня со дня принятия решения о внесении изменений и (или) дополнений в конкурсную документацию обязан направить текст внесенных изменений и (или) дополнений посредством веб-портала государственных закупок лицам, сведения о которых автоматически зарегистрированы на веб-портале государственных закупок, в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
Окончательный срок представления заявок на участие в конкурсе должен быть продлен на срок не менее чем на десять календарных дней.»;

19) 21-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Конкурсқа қатысуға өтінімде қамтылуға тиiс мәлiметтер, сондай-ақ құжаттар электрондық мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидаларында айқындалады.»;
20) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«22-бап. Конкурсқа қатысуға өтiнiмдер ұсыну
1. Әлеуеттi өнiм берушi конкурсқа қатысуға өтiнiмдi ұсынудың конкурстық құжаттамада көрсетiлген соңғы мерзiмi өткенге дейiн оны мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыға мемлекеттiк сатып алу веб-порталы арқылы электрондық құжат нысанында ұсынады.
Әлеуеттi өнiм берушiнiң конкурсқа қатысуға өтiнiмi:
1) әлеуеттi өнiм берушi бұрын осы конкурсқа қатысуға өтiнiм берген;
2) конкурсқа қатысуға өтiнiм мемлекеттiк сатып алу веб-порталына осы конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қабылдаудың соңғы мерзiмi өткеннен кейiн келiп түскен;
3) осы Заңның 6-бабы 1-тармағының 3), 3-1), 3-2) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда оны мемлекеттiк сатып алу веб-порталының автоматты түрде қабылдамауына жатады.
2. Конкурс тәсiлiмен электрондық мемлекеттiк сатып алуға қатысуға әлеуеттi өнiм берушiлер берген өтiнiмдер мемлекеттiк сатып алу веб-порталында электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында көзделген конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi электрондық тiркеу журналында автоматты түрде тiркеледi.
3. Әлеуеттi өнiм берушi конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi ұсыну мерзiмi аяқталған кезден кешiктiрмей:
1) конкурсқа қатысуға енгiзiлген өтiнiмдi өзгертуге және (немесе) толықтыруға;
2) конкурсқа қатысуға өзi енгiзген өтiнiмдi қамтамасыз етудi қайтарып алу құқығын жоғалтпастан, өзiнiң конкурсқа қатысуға өтiнiмiн керi қайтарып алуға құқылы.
Конкурс тәсiлiмен электрондық мемлекеттiк сатып алуға қатысуға өтiнiмдердi ұсынудың соңғы мерзiмi өткеннен кейiн конкурсқа қатысуға өтiнiмге өзгерiстер және (немесе) толықтырулар енгiзуге, сол сияқты оны керi қайтарып алуға жол берiлмейдi.
4. Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы конкурсқа қатысуға өтiнiмдердiң конкурстық құжаттамада белгiленген қолданылу мерзiмi өткенге дейiн күнтiзбелiк он күннен кешiктiрмей әлеуеттi өнiм берушiлерден олардың қолданылу мерзiмiн нақты уақыт кезеңiне ұзартуды сұратуға құқылы. Әлеуеттi өнiм берушi:
1) өзiнiң конкурсқа қатысуға өтiнiмiнiң қолданылу мерзiмi iшiнде конкурс тәсiлiмен өткiзiлетiн мемлекеттiк сатып алуға қатысу;
2) мұндай өтiнiмнiң қолданылу мерзiмi өткеннен кейiн өзi енгiзген конкурсқа қатысуға өтiнiмдi қамтамасыз етудi қайтарып алу құқығын жоғалтпастан, мұндай сауалды қабылдамауға құқылы.

19) часть вторую пункта 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«Сведения, а также документы, которые должны содержаться в заявке на участие в конкурсе, определяются правилами проведения электронных государственных закупок.»;
20) статью 22 изложить в следующей редакции:
«Статья 22. Представление заявки на участие в конкурсе
1. Заявка на участие в конкурсе представляется потенциальным поставщиком организатору государственных закупок посредством веб-портала государственных закупок в форме электронного документа до истечения окончательного срока ее представления, указанного в конкурсной документации.
Заявка на участие в конкурсе потенциального поставщика подлежит автоматическому отклонению веб-порталом государственных закупок в следующих случаях:
1) потенциальным поставщиком ранее представлена заявка на участие в данном конкурсе;
2) заявка на участие в конкурсе поступила на веб-портал государственных закупок после истечения окончательного срока приема заявок на участие в данном конкурсе;
3) предусмотренных подпунктами 3), 3-1), 3-2) и 4) пункта 1 статьи 6 настоящего Закона.
2. Заявки на участие в электронных государственных закупках способом конкурса, поданные потенциальными поставщиками, автоматически регистрируются на веб-портале государственных закупок в электронном журнале регистрации заявок на участие в конкурсе, предусмотренном правилами проведения электронных государственных закупок.
3. Потенциальный поставщик не позднее окончания срока представления заявок на участие в конкурсе вправе:
1) изменить и (или) дополнить внесенную заявку на участие в конкурсе;
2) отозвать свою заявку на участие в конкурсе, не утрачивая права на возврат внесенного им обеспечения заявки на участие в конкурсе.
Не допускаются внесение изменений и (или) дополнений, равно как отзыв заявки на участие в конкурсе после истечения окончательного срока представления заявок на участие в электронных государственных закупках способом конкурса.
4. Организатор государственных закупок не позднее десяти календарных дней до истечения срока действия заявок на участие в конкурсе, установленного конкурсной документацией, вправе запросить потенциальных поставщиков продлить срок их действия на конкретный период времени. Потенциальный поставщик вправе отклонить такой запрос, не утрачивая права на:
1) участие в проводимых государственных закупках способом конкурса в течение срока действия его заявки на участие в конкурсе;
2) возврат внесенного им обеспечения заявки на участие в конкурсе после истечения срока действия такой заявки.

5. Әлеуеттi өнiм берушi конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуға өзiнiң қатысуына байланысты барлық шығыстарды көтередi. Тапсырыс берушiнiң, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, конкурстық комиссияның, сараптама комиссиясының, сарапшының, конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алудың қорытындыларына қарамастан, мұндай шығыстарды өтеу жөнiндегi мiндеттемелердi мойнына алмайды.»;
21) 23-бап алып тасталсын;
22) 23-1-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Заңның 26-1-бабының 2-тармағына сәйкес конкурстық баға ұсынысын бермеген, конкурсқа қатысушы деп танылған әлеуетті өнім берушіні қоспағанда, конкурсқа қатысушы деп танылған әлеуеттi өнiм берушi өзiнiң конкурстық баға ұсынысын белгiленген мерзiмде бермеген не керi қайтарып алған;»;
23) 24-бап алып тасталсын;
24) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Жұмыстар бойынша конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарау, конкурсқа қатысуға рұқсат беру
1. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарауды бiлiктiлiк талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетiн әлеуеттi өнiм берушiлердi айқындау және оларды конкурсқа қатысушы деп тану мақсатында жүзеге асырады.
2. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау кезінде біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтайды.
3. Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы әлеуеттi өнiм берушiлер ұсынатын жұмыстардың конкурстық құжаттаманың ажырамас бөлiгi болып табылатын техникалық өзіндік ерекшелiкке сәйкестігіне қатысты сараптама қорытындысын дайындауы үшiн сараптама комиссиясын құруға не сарапшыны айқындауға құқылы.
Осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес айқындалған мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу кезінде тапсырыс беруші конкурстық құжаттаманың ажырамас бөлігі болып табылатын әлеуетті өнім беруші ұсынатын техникалық өзіндік ерекшеліктерге жұмыстардың сәйкестігіне қатысты сараптама қорытындысын дайындау үшін сараптама комиссиясын құрады не сарапшыны айқындайды.
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыда не тапсырыс берушіде тиiстi бейiндегi мамандар болмаған жағдайда, ол мемлекеттiк қызметшiлердi не сатып алынатын тауарларға және көрсетілетін қызметтерге мамандығы сәйкес келетiн өзге мамандарды сарапшылар ретiнде жұмысқа тартады. Мемлекеттiк қызметшiлер сарапшылар ретiнде өтемсiз негiзде тартылады, ал өзге де мамандар тараптардың уағдаластығы бойынша ақылы да, өтемсiз де негiзде тартылады.
Сарапшылардың конкурстық комиссия шешiм қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы жоқ.
Ақылы негiзде сарапшылар ретiнде тартылатын адамдарды таңдау осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.

5. Потенциальный поставщик несет все расходы, связанные с его участием в государственных закупках способом конкурса. Заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор государственных закупок, конкурсная комиссия, экспертная комиссия, эксперт не несут обязательства по возмещению этих расходов, независимо от итогов государственных закупок способом конкурса.»;
21) статью 23 исключить;
22) подпункт 1) пункта 4 статьи 23-1 изложить в следующей редакции:
«1) потенциальный поставщик, признанный участником конкурса, не представил в установленный срок либо отозвал свое конкурсное ценовое предложение, за исключением потенциального поставщика, признанного участником конкурса, не представившего конкурсное ценовое предложение в соответствии с пунктом 2 статьи 26-1 настоящего Закона;»;
23) статью 24 исключить;
24) статью 25 изложить в следующей редакции:
«Статья 25 Рассмотрение заявок на участие в конкурсе по
работам, допуск к участию в конкурсе
1. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе осуществляется конкурсной комиссией в целях определения потенциальных поставщиков, которые соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, и признания их участниками конкурса.
2. При рассмотрении заявок на участие в конкурсе конкурсная комиссия выявляет потенциальных поставщиков, которые не соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.
3. Организатор государственных закупок вправе образовать экспертную комиссию либо определить эксперта для подготовки экспертного заключения в отношении соответствия работ, предлагаемых потенциальными поставщиками технической спецификации, являющейся неотъемлемой частью конкурсной документации.
При организации и проведении государственных закупок единым организатором государственных закупок, определенным в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, заказчик образовывает экспертную комиссию либо определяет эксперта для подготовки экспертного заключения в отношении соответствия работ, предлагаемых потенциальными поставщиками технической спецификации, являющейся неотъемлемой частью конкурсной документации.
В случае отсутствия у организатора государственных закупок либо заказчика специалистов соответствующего профиля, он привлекает для работы в качестве экспертов государственных служащих либо иных специалистов, специализация которых соответствует закупаемым товарам и услугам. Государственные служащие привлекаются в качестве экспертов на безвозмездной основе, а иные специалисты привлекаются как на платной, так и безвозмездной основе по договоренности сторон.
Эксперты не имеют права голоса при принятии конкурсной комиссией решения.
Выбор лиц, привлекаемых в качестве экспертов на платной основе, осуществляется в соответствии с настоящим Законом.

4. Әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмеуі нысанасына конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша әлеуетті өнім берушілердің конкурсқа қатысуына алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні төраға және конкурстық комиссия отырысына қатысушы барлық мүшелері, сондай-ақ конкурс комиссиясының хатшысы қол қоятын конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы ресімделеді.
Конкурсқа қатысуға рұқсат берудің алдын ала хаттамасы әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес еместігі туралы себептерін көрсете отырып, ақпаратты қамтуға тиіс.
Әлеуетті өнім берушілер біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келген жағдайда конкурсқа қатысуға рұқсат берудің алдын ала хаттамасы ресімделмейді.
5. Конкурстық комиссия біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде конкурсқа қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіруге құқық береді.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес келтірілген конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қайта қарау кезiнде конкурстық комиссия:
1) конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңiлдету үшiн әлеуеттi өнiм берушiлерден олардың өтiнiмдерiне байланысты материалдар мен түсiндiрмелердi жазбаша нысанда және (немесе) электрондық құжат нысанында сұратуға;
2) конкурсқа қатысуға өтiнiмдерде қамтылған мәлiметтердi нақтылау мақсатында қажеттi ақпаратты тиiстi жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттiк органдардан жазбаша нысанда және (немесе) электрондық құжат нысанында сұратуға құқылы.
Осы баптың 5-тармағында көзделген конкурсқа қатысуға өтінімдерді біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіру мерзімі өткеннен кейін конкурсқа қатысуға өтiнiмдi жеткiлiксiз құжаттармен толықтырудан, конкурсқа қатысуға өтiнiмде ұсынылған құжаттарды ауыстырудан, тиісінше ресiмделмеген құжаттарды сәйкестікке келтіруден көрiнетiн конкурсқа қатысуға өтiнiмдi конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтiруге байланысты конкурстық комиссияның сауал жiберуiне және өзге де iс-әрекеттерiне жол берiлмейдi.
Конкурстық комиссия, егер конкурсқа қатысуға өтiнiмде оның мәнiн қозғамай түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер болса, конкурсқа қатысуға өтiнiмдi конкурстық құжаттаманың талаптарына сай келетін өтiнiм ретiнде қарайды.

4. По результатам рассмотрения заявок на участие в конкурсе на предмет несоответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации оформляется протокол предварительного допуска к участию в конкурсе, который подписывается председателем и всеми присутствующими на заседании членами конкурсной комиссии, а также секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе.
Предварительный протокол допуска к участию в конкурсе должен содержать информацию с указанием причин о несоответствии потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.
В случае соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, предварительный протокол допуска к участию не оформляется.
5. Конкурсная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, которые не соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, предоставляет таким потенциальным поставщикам право для приведения заявок на участие в конкурсе в течение трех рабочих дней со дня опубликования протокола предварительного допуска к участию в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации.
6. При повторном рассмотрении заявок на участие в конкурсе, приведенных в соответствие согласно пункту 5 настоящей статьи, конкурсная комиссия вправе:
1) в письменной форме и (или) в форме электронного документа запросить у потенциальных поставщиков материалы и разъяснения в связи с их заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление заявок на участие в конкурсе;
2) в целях уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, в письменной форме и (или) форме электронного документа запросить необходимую информацию у соответствующих физических или юридических лиц, государственных органов.
Не допускаются направление запроса и иные действия конкурсной комиссии, связанные с приведением заявки на участие в конкурсе в соответствие с требованиями конкурсной документации, заключающимися в дополнении заявки на участие в конкурсе недостающими документами, замене документов, представленных в заявке на участие в конкурсе, приведении в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов после истечения срока приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации, предусмотренного пунктом 5 настоящей статьи.
Конкурсная комиссия рассматривает заявку на участие в конкурсе как отвечающую требованиям конкурсной документации, если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной заявки.

7. Әлеуеттi өнiм берушi конкурсқа қатысуға өтінімдерді осы баптың 5-тармағына сәйкес келтіргеннен кейін, егер:
1) осы Заңда және электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында айқындалған негiздер бойынша оның және (немесе) оның қосалқы мердiгерiнiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмейтiндiгi айқындалса;
2) ол осы Заңның 6-бабының талаптарын бұзса;
3) осы Заңда және электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында айқындалған негiздер бойынша оның конкурсқа қатысуға өтiнiмiнiң конкурстық құжаттаманың талаптары мен шарттарына сәйкес келмейтiндiгi айқындалса конкурсқа қатысуға жiберiлмейдi (конкурсқа қатысушы деп танылмайды).
8. Егер әлеуеттi өнiм берушi осы баптың 6-тармағының 2) тармақшасында көзделген негiздер бойынша конкурсқа қатысуға жiберiлмесе:
1) конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада осындай әлеуеттi өнiм берушiнiң конкурсқа қатысуға өтiнiмiн қабылдамаудың негiздемелерi көрсетiледi;
2) осы Заңның 6-бабының талаптарын бұзған әлеуеттi өнiм берушi туралы мәлiметтер мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тiзiлiмiне енгiзiлуге жатады.
9. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қайта қарау нәтижелерi бойынша:
1) бiлiктiлiк талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетiн әлеуеттi өнiм берушiлердi айқындайды және оларды конкурсқа қатысушылар деп таниды;
2) конкурсқа қатысушыларға осы Заңның 17-бабының 4-тармағында көзделген критерийлердiң салыстырмалы мәнiн қолданады;
3) конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресiмдейдi.
Егер конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу лоттардан тұрса, онда конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада әрбiр лот бойынша конкурсқа қатысушылар көрсетiледi. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы жалпы хаттаманы онда әрбiр лот бойынша конкурсқа қатысушыларды көрсету шартымен ресiмдеуге жол берiледi.
10. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға конкурстық комиссияның төрағасы және отырысқа қатысқан барлық мүшелерi, сондай-ақ конкурстық комиссияның хатшысы әлеуеттi өнiм берушiлердiң конкурсқа қатысуына рұқсат беру (конкурсқа қатысушылар деп тану) туралы шешiм қабылданған күнi қол қояды.
Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы конкурстық комиссияның хатшысы рұқсат беру туралы шешiм қабылданған күнi, өтінімдері осы Заңның 22-бабының 2-тармағына сәйкес электрондық тiркеу журналында автоматты түрде тіркелген барлық әлеуеттi өнiм берушiлерге электрондық почта бойынша автоматты түрде хабарлай отырып, мемлекеттiк сатып алу веб-порталында жариялайды.

7. Потенциальный поставщик не может быть допущен к участию в конкурсе (признан участником конкурса) после приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие согласно пункту 5 настоящей статьи, если:
1) он и (или) его субподрядчик определены не соответствующими квалификационным требованиям по основаниям, определенным настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок;
2) он нарушил требования статьи 6 настоящего Закона;
3) его заявка на участие в конкурсе определена не соответствующей требованиям и условиям конкурсной документации по основаниям, определенным настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок.
8. В случае, если потенциальный поставщик не допущен к участию в конкурсе по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 6 настоящей статьи, то:
1) в протоколе о допуске к участию в конкурсе отражаются обоснования отклонения заявки на участие в конкурсе такого потенциального поставщика;
2) сведения о потенциальном поставщике, нарушившем требования статьи 6 настоящего Закона, подлежат внесению в реестр недобросовестных участников государственных закупок.
9. По результатам повторного рассмотрения заявок на участие в конкурсе конкурсная комиссия:
1) определяет потенциальных поставщиков, которые соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, и признает участниками конкурса;
2) применяет к участникам конкурса относительные значения критериев, предусмотренных пунктом 4 статьи 17 настоящего Закона;
3) оформляет протокол о допуске к участию в конкурсе.
В случае, если государственные закупки способом конкурса состоят из лотов, то в протоколе о допуске к участию в конкурсе указываются участники конкурса по каждому лоту. Допускается оформление общего протокола о допуске к участию в конкурсе при условии указания в нем участников конкурса по каждому лоту.
10. Протокол о допуске к участию в конкурсе подписывается председателем и всеми присутствующими на заседании членами конкурсной комиссии, а также секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе (признания участниками конкурса).
Протокол о допуске к участию в конкурсе публикуется секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о допуске на веб-портале государственных закупок с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически зарегистрированы в электронном журнале регистрации, в соответствии с пунктом 2 статьи 22 настоящего Закона.

11. Конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешiмiне осы Заңның 45-бабында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.»;
25) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
«25-1-бап. Тауарлар мен көрсетілетін қызметтер бойынша конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау, конкурсқа қатысуға рұқсат беру
1. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарауды бiлiктiлiк талаптарына, конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін әлеуеттi өнiм берушiлердi айқындау, оның ішінде үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерді) айқындау бөлігінде және оларды конкурс қатысушылары деп тану мақсатында жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы әлеуеттi өнiм берушiлер ұсынатын тауарлардың және көрсетiлетiн қызметтердiң конкурстық құжаттаманың үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық ерекшеліктерді) айқындаудың ажырамас бөлiгi болып табылатын техникалық ерекшелiкке сәйкес келуiне қатысты сараптама қорытынды әзiрлеу және үздік техникалық өзіндік ерекшелікті айқындау үшiн сараптама комиссиясын құруға не сарапшыны айқындауға құқылы.
Мемлекеттік сатып алуды осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес айқындалған мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы ұйымдастырған және жүргізген кезде тапсырыс беруші әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерге сәйкестігіне қатысты, конкурстық құжаттаманың ажырамас бөлігі болып табылатын сараптама қорытындыны дайындау және үздік техникалық ерекшелікті (үздік техникалық ерекшеліктерді) анықтау үшін сараптама комиссиясы құрады не сарапшыны анықтайды.
Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушыда не тапсырыс берушіде тиiстi бейiндегi мамандар болмаған жағдайда, ол мемлекеттiк қызметшiлердi не сатып алынатын тауарларға және көрсетілетін қызметтерге мамандығы сәйкес келетiн өзге де мамандарды сарапшылар ретiнде жұмысқа тартады. Мемлекеттiк қызметшiлер сарапшылар ретiнде өтеусiз негiзде тартылады, ал өзге мамандар тараптардың уағдаластығы бойынша ақылы да, өтеусiз де негiзде тартылады.
Конкурстық комиссия шешiм қабылдаған кезде сарапшылардың дауыс беруге құқығы жоқ.
Ақылы негiзде сарапшылар ретiнде тартылатын адамдарды таңдау осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау кезінде конкурстық комиссия біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілерді анықтайды.
4. Әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмеуі нысанасына конкурсқа қатысуға өтінімдерді қарау нәтижелері бойынша конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы ресімделеді, оған конкурстық комиссияның төрағасы және отырысқа қатысқан барлық мүшелерi, сондай-ақ конкурстық комиссияның хатшысы әлеуетті өнім берушілерге конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні қол қояды.
Конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасында әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес еместігі туралы себептер көрсетілген ақпарат қамтылуға тиіс.
Әлеуетті өнім берушілер біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келген жағдайда конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы ресімделмейді.
Бұл ретте үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерді) анықтай отырып, конкурсқа қатысуға рұқсат беру хаттамасы ресімделеді.

11. Решение конкурсной комиссии о допуске к участию в конкурсе может быть обжаловано в порядке, установленном статьей 45 настоящего Закона.»;
25) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
«Статья 25-1. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе по
товарам и услугам, допуск к участию в конкурсе
1. Рассмотрение заявок на участие в конкурсе осуществляется конкурсной комиссией в целях определения потенциальных поставщиков, которые соответствуют квалификационным требованиям, требованиям конкурсной документации, в том числе в части определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций) и признания их участниками конкурса.
2. Организатор государственных закупок вправе образовать экспертную комиссию либо определить эксперта для подготовки экспертного заключения в отношении соответствия товаров и услуг, предлагаемых потенциальными поставщиками технической спецификации, являющейся неотъемлемой частью конкурсной документации, и определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций).
При организации и проведении государственных закупок единым организатором государственных закупок, определенным в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, заказчик образовывает экспертную комиссию либо определяет эксперта для подготовки экспертного заключения в отношении соответствия товаров и услуг, предлагаемых потенциальными поставщиками технической спецификации, являющейся неотъемлемой частью конкурсной документации, и определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций).
В случае отсутствия у организатора государственных закупок либо заказчика специалистов соответствующего профиля, он привлекает для работы в качестве экспертов государственных служащих либо иных специалистов, специализация которых соответствует закупаемым товарам и услугам. Государственные служащие привлекаются в качестве экспертов на безвозмездной основе, а иные специалисты привлекаются как на платной, так и безвозмездной основе по договоренности сторон.
Эксперты не имеют права голоса при принятии конкурсной комиссией решения.
Выбор лиц, привлекаемых в качестве экспертов на платной основе, осуществляется в соответствии с настоящим Законом.
3. При рассмотрении заявок на участие в конкурсе конкурсная комиссия выявляет потенциальных поставщиков, которые не соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.
4. По результатам рассмотрения заявок на участие в конкурсе на предмет несоответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации оформляется протокол предварительного допуска к участию в конкурсе, который подписывается председателем и всеми присутствующими на заседании членами конкурсной комиссии, а также секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о предварительном допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе.
Предварительный протокол допуска к участию в конкурсе должен содержать информацию с указанием причин о несоответствии потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.
В случае соответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, предварительный протокол допуска к участию в конкурсе не оформляется.
При этом оформляется протокол допуска к участию в конкурсе с определением лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций).

5. Конкурстық комиссия, біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілер анықталған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушілерге конкурсқа қатысуға өтінімдерін конкурсқа қатысуға алдын ала рұқсат беру хаттамасы жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келтіру үшін құқық береді.
6. Осы баптың 5-тармағына сәйкес келтірілген конкурсқа қатысуға өтiнiмдерді қайта қарау кезiнде конкурстық комиссия:
1) конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қарауды, бағалауды және салыстыруды жеңiлдету үшiн әлеуеттi өнiм берушiлерден олардың өтiнiмдерiне байланысты материалдар мен түсiндiрмелердi жазбаша нысанда және (немесе) электрондық құжат нысанында сұратуға;
2) конкурсқа қатысуға өтiнiмдерде қамтылған мәлiметтердi нақтылау мақсатында тиiстi жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттiк органдардан қажеттi ақпаратты жазбаша нысанда және (немесе) электрондық құжат нысанында сұратуға құқылы.
Конкурсқа қатысуға өтінімді жетіспеген құжаттармен толықтыру, конкурсқа қатысуға өтінімде ұсынылған құжаттарды ауыстыру, тиісті түрде рәсімделмеген құжаттарды конкурсқа қатысуға өтінімдерді осы баптың 5-тармағында көзделген біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келтіру мерзімі өтіп кеткеннен кейін сәйкес келтіру тұрғысынан конкурсқа қатысуға өтінімді конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіруге байланысты конкурстық комиссияның сауал жіберуіне және өзге де әрекеттеріне жол берілмейді.
Конкурстық комиссия, егер конкурсқа қатысуға өтiнiмде оның мәнiн қозғамай түзетуге болатын грамматикалық немесе арифметикалық қателер бар болса, конкурсқа қатысуға өтiнiмдi конкурстық құжаттаманың талаптарына сай келетін өтiнiм ретiнде қарайды.
7. Әлеуеттi өнiм берушi, егер:
1) осы Заңда және электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында айқындалған негiздер бойынша оның және (немесе) оның бiрлесіп орындаушысының бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмейтiндiгi айқындалса;
2) ол осы Заңның 6-бабының талаптарын бұзса;
3) осы Заңда және электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткiзу қағидаларында айқындалған негiздер бойынша оның конкурсқа қатысуға өтiнiмiнiң конкурстық құжаттаманың талаптары мен шарттарына сәйкес келмейтiндiгi айқындалса, конкурсқа қатысуға өтінімдер осы баптың
5-тармағына сәйкес келтірілгеннен кейін конкурсқа қатысуға жiберiлмейдi (конкурсқа қатысушы деп танылмайды).

5. Конкурсная комиссия в случае выявления потенциальных поставщиков, которые не соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, предоставляет таким потенциальным поставщикам право для приведения заявок на участие в конкурсе в течение трех рабочих дней со дня опубликования протокола предварительного допуска к участию в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации.
6. При повторном рассмотрении заявок на участие в конкурсе, приведенных в соответствие согласно пункту 5 настоящей статьи, конкурсная комиссия вправе:
1) в письменной форме и (или) форме электронного документа запросить у потенциальных поставщиков материалы и разъяснения в связи с их заявками с тем, чтобы облегчить рассмотрение, оценку и сопоставление заявок на участие в конкурсе;
2) в целях уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в конкурсе, в письменной форме и (или) форме электронного документа запросить необходимую информацию у соответствующих физических или юридических лиц, государственных органов.
Не допускаются направление запроса и иные действия конкурсной комиссии, связанные с приведением заявки на участие в конкурсе в соответствие с требованиями конкурсной документации, заключающимися в дополнении заявки на участие в конкурсе недостающими документами, замене документов, представленных в заявке на участие в конкурсе, приведении в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов после истечения срока приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации, предусмотренного пунктом 5 настоящей статьи.
Конкурсная комиссия рассматривает заявку на участие в конкурсе как отвечающую требованиям конкурсной документации, если в ней присутствуют грамматические или арифметические ошибки, которые можно исправить, не затрагивая существа представленной заявки.
7. Потенциальный поставщик не может быть допущен к участию в конкурсе (признан участником конкурса) после приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие согласно пункту 5 настоящей статьи, если:
1) он и (или) его соисполнитель определены не соответствующими квалификационным требованиям по основаниям, определенным настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок;
2) он нарушил требования статьи 6 настоящего Закона;
3) его заявка на участие в конкурсе определена не соответствующей требованиям и условиям конкурсной документации по основаниям, определенным настоящим Законом и правилами проведения электронных государственных закупок.

8. Егер әлеуеттi өнiм берушi осы баптың 7-тармағының 2) тармақшасында көзделген негiздер бойынша конкурсқа қатысуға жiберiлмесе, онда:
1) конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада осындай әлеуеттi өнiм берушiнiң конкурсқа қатысуға өтiнiмiн қабылдамаудың негiздемелерi көрсетiледi;
2) осы Заңның 6-бабының талаптарын бұзған әлеуеттi өнiм берушi туралы мәлiметтер мемлекеттiк сатып алуға жосықсыз қатысушылардың тiзiлiмiне енгiзілуге жатады.
9. Конкурстық комиссия конкурсқа қатысуға өтiнiмдердi қайта қарау нәтижелерi бойынша:
1) бiлiктiлiк талаптарына және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетiн әлеуеттi өнiм берушiлердi айқындайды және оларды конкурсқа қатысушылар деп таниды;
2) конкурсқа қатысуға өтінімдерде қамтылған үздік техникалық өзіндік ерекшелікті (үздік техникалық өзіндік ерекшеліктерді), оның ішінде сараптама комиссиясының (сарапшының) қорытындысын ескере отырып, айқындайды;
3) конкурсқа қатысушыларға осы Заңның 17-бабының 4-тармағында көзделген критерийлердiң салыстырмалы мәнiн қолданады;
4) конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы ресiмдейдi.
Егер конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу лоттардан тұрса, онда конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамада әрбiр лот бойынша конкурсқа қатысушылар көрсетiледi. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы жалпы хаттаманы онда әрбiр лот бойынша конкурсқа қатысушыларды көрсету шартымен ресiмдеуге жол берiледi.
10. Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттамаға конкурстық комиссияның төрағасы және отырысқа қатысқан барлық мүшелерi, сондай-ақ конкурстық комиссияның хатшысы әлеуеттi өнiм берушiлердiң конкурсқа қатысуына рұқсат беру (конкурсқа қатысушылар деп тану) туралы шешiм қабылданған күні қол қояды.
Конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы хаттаманы конкурстық комиссияның хатшысы рұқсат беру туралы шешім қабылданған күні, өтінімдері осы Заңның 22-бабының 2-тармағына сәйкес электрондық тіркеу журналында автоматты түрде тіркелген барлық әлеуетті өнім берушілерге электорондық почта арқылы хабарлай отырып, мемлекеттік сатып алу веб-сайтында жариялайды.
11. Конкурстық комиссияның конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешiмiне осы Заңның 45-бабында белгiленген тәртiппен шағым жасалуы мүмкiн.
12. Үздік техникалық ерекшелікті (үздік техникалық ерекшеліктерді) анықтау оның (олардың) болмауы себебінен мүмкін болмаған жағдайда тапсырыс беруші мәлімдеген техникалық және сапалық сипаттамаларға сәйкес келетін техникалық ерекшеліктер қарауға жатады.»;
26) 26-бап алып тасталсын;

8. В случае, если потенциальный поставщик не допущен к участию в конкурсе по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 7 настоящей статьи, то:
1) в протоколе о допуске к участию в конкурсе отражаются обоснования отклонения заявки на участие в конкурсе такого потенциального поставщика;
2) сведения о потенциальном поставщике, нарушившем требования статьи 6 настоящего Закона, подлежат внесению в реестр недобросовестных участников государственных закупок.
9. По результатам повторного рассмотрения заявок на участие в конкурсе конкурсная комиссия:
1) определяет потенциальных поставщиков, которые соответствуют квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации, и признает участниками конкурса;
2) определяет, в том числе с учетом заключения экспертной комиссии (эксперта), лучшую техническую спецификацию (лучшие технические спецификации), содержащуюся (содержащиеся) в заявках на участие в конкурсе;
3) применяет к участникам конкурса относительные значения критериев, предусмотренных пунктом 4 статьи 17 настоящего Закона;
4) оформляет протокол о допуске к участию в конкурсе.
В случае, если государственные закупки способом конкурса состоят из лотов, то в протоколе о допуске к участию в конкурсе указываются участники конкурса по каждому лоту. Допускается оформление общего протокола о допуске к участию в конкурсе при условии указания в нем участников конкурса по каждому лоту.
10. Протокол о допуске к участию в конкурсе подписывается председателем и всеми присутствующими на заседании членами конкурсной комиссии, а также секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о допуске потенциальных поставщиков к участию в конкурсе (признания участниками конкурса).
Протокол о допуске к участию в конкурсе публикуется секретарем конкурсной комиссии в день принятия решения о допуске на веб-портале государственных закупок с автоматическим уведомлением по электронной почте всех потенциальных поставщиков, заявки которых автоматически зарегистрированы в электронном журнале регистрации, в соответствии с пунктом 2 статьи 22 настоящего Закона.
11. Решение конкурсной комиссии о допуске к участию в конкурсе может быть обжаловано в порядке, установленном статьей 45 настоящего Закона.
12. В случае невозможности определения лучшей технической спецификации (лучших технических спецификаций) ввиду ее (их) отсутствия, рассмотрению подлежат технические спецификации, которые соответствуют описанию технических и качественных характеристик, заявленных заказчиком.»;
26) статью 26 исключить;

27) 26-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурсқа қатысуға жіберілген (конкурсқа қатысушы деп танылған) әлеуеттi өнiм берушi рұқсат беру туралы хаттама жарияланған сәттен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей мемлекеттiк сатып алу веб-порталына конкурстық баға ұсыныстарын беруге тиiс.
Тауарларды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурсқа қатысуға жіберілген (конкурсқа қатысушы деп танылған) әлеуеттi өнiм берушi рұқсат беру туралы хаттама жарияланған сәттен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей мемлекеттiк сатып алу веб-порталына осы Заңның 25-1-бабының 4-тармағына сәйкес алдын ала рұқсат беру хаттамасында көзделген бір техникалық ерекшелікке конкурстық баға ұсыныстарын электрондық мемлекеттік сатып алу өткізу қағидаларында көзделген тәртіппен береді.
Техникалық ерекшелігі үздік деп анықталмаған, конкурсқа қатысуға жіберілген (конкурсқа қатысушы деп танылған) әлеуеттi өнiм берушi осы Заңның 25-1-бабына сәйкес конкурстық баға ұсыныстарын бермеуге құқылы.»;
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Конкурстық баға ұсыныстарының шартты бағалары тең болған кезде конкурстың мәні болып табылатын сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер нарығында мол жұмыс тәжiрибесi бар әлеуетті өнім беруші жеңiмпаз деп танылады. Тең шартты бағалары бар бірнеше әлеуетті өнім берушінің жұмыс тәжірибесі тең болған кезде конкурстық баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің ұсыныстарынан бұрын келіп түскен әлеуетті өнім беруші жеңiмпаз деп танылады.»;
28) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алудың қорытындылары туралы хаттама
1. Конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алудың қорытындылары туралы хаттама конкурстық комиссияның барлық мүшелерін және әлеуетті өнім берушілер туралы мәліметтер конкурстық баға ұсыныстарын тіркеу журналына енгізілгендердің барлығын электрондық пошта арқылы бір уақытта хабардар ете отырып, мемлекеттiк сатып алу веб-порталында автоматты түрде қалыптастырылады және жарияланады.
2. Тапсырыс беруші мемлекеттiк сатып алу веб-порталында конкурс тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу қорытындылары туралы хаттама жарияланған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ол бойынша конкурс жеңімпазы анықталған техникалық ерекшелікті көрсете отырып, мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жобасына қол қояды және конкурс жеңімпазына жібереді.»;
29) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

27) в статье 26-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. При осуществлении государственных закупок работ потенциальный поставщик, допущенный к участию в конкурсе (признан участником конкурса), должен не позднее трех рабочих дней с момента опубликования протокола о допуске предоставить на веб-портал государственных закупок конкурсное ценовое предложение.
При осуществлении государственных закупок товаров и услуг потенциальный поставщик, допущенный к участию в конкурсе (признан участником конкурса), не позднее трех рабочих дней с момента опубликования протокола о допуске предоставляет на веб-портал государственных закупок конкурсное ценовое предложение к одной из технических спецификаций, предусмотренной в протоколе предварительного допуска, в соответствии с пунктом 4 статьи 25-1 настоящего Закона в порядке, предусмотренном правилами проведения электронных государственных закупок.
Потенциальный поставщик, допущенный к участию в конкурсе (признан участником конкурса), техническая спецификация которого не определена лучшей, в соответствии со статьи 25-1 настоящего Закона вправе не предоставлять конкурсное ценовое предложение.»;
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
«При равенстве условных цен конкурсных ценовых предложений победителем признается потенциальный поставщик, имеющий больший опыт работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, являющихся предметом конкурса. При равенстве опыта работы нескольких потенциальных поставщиков, имеющих равные условные цены, победителем признается потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого поступило ранее конкурсных ценовых предложений других потенциальных поставщиков.»;
28) статью 27 изложить в следующей редакции:
«Статья 27. Протокол об итогах государственных закупок
способом конкурса
1. Протокол об итогах государственных закупок способом конкурса автоматически формируется и публикуется веб-порталом государственных закупок с одновременным уведомлением по электронной почте всех членов конкурсной комиссии и всех потенциальных поставщиков, сведения о которых внесены в журнал регистрации конкурсных ценовых предложений.
2. Заказчик в течение пяти рабочих дней со дня опубликования веб-порталом государственных закупок протокола об итогах государственных закупок способом конкурса подписывает и направляет победителю конкурса проект договора о государственных закупках с указанием технической спецификации, по которой был определен победитель конкурса.»;
29) статью 29 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

«3. Әлеуетті өнім беруші егер екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алудың бірінші кезеңіне қатысса, ол конкурсқа қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізбейді.»;
30) 31-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) олар болған кезде ұлттық немесе үкіметтік емес стандартты көрсете отырып, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердің қысқаша сипаттамасы;»;
31) 32 баптың 3) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«3) егер осындай мемлекеттiк сатып алу тапсырыс берушiнiң мемлекеттiк сатып алуды өткiзу, бiрақ екi айдан аспайтын мерзiм iшiндегi қажеттiлiгiн қамтамасыз етуге қажеттi осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетiлетiн қызметтердi мемлекеттiк сатып алу көлемiнен аспайтын көлемде, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбе бойынша жылдың бiрiншi айы iшiнде жүзеге асырылған жағдайда, конкурс не аукцион тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу қорытындысын шығарғанға және мемлекеттiк сатып алу туралы шарт күшiне енгенге дейiнгi кезеңге күнделiктi және (немесе) апта сайынғы қажеттiлiктi мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыруға қажеттiлiк болса;»;
«5) аукцион тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу өтпедi деп танылса жүргізілуі мүмкін. Осы ереже аукцион тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жарамсыз деп танылған жағдайларға қолданылмайды;»;
32) 33-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың көрсетiлетiн қызметтердiң, олар болған кезде ұлттық немесе үкіметтік емес стандартын көрсете отырып, сипаттамасы және талап етiлетiн техникалық, сапалық және пайдалану сипаты.
Сатып алынатын жұмыстардың сипаттамасы және талап етiлетiн техникалық, сапалық және пайдалану сипатының орнына жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде шақыруда белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама қамтылуға тиіс;»;
33) 35-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тауарды, жұмысты, көрсетiлетiн қызметті жеткізетін (орындайтын, көрсететін) бірнеше орын болған жағдайда аукцион тәсілімен өткізілетін лотта тауарды, жұмысты, көрсетiлетiн қызметті жеткізетін (орындайтын, көрсететін) бірнеше орынды көрсетуге жол беріледі.»;
34) 35-1-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы Заңның 8-бабында белгiленген жалпы және арнайы бiлiктiлiк талаптарынан басқа аукциондық құжаттамада мынадай мәлiметтер қамтылады:»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) олар болған кезде ұлттық немесе үкіметтік емес стандартты, ал егер қажет болған кезде нормативтік-техникалық құжаттаманы көрсете отырып, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетiлетiн қызметтердiң сипаттамасы және талап етiлетiн техникалық, сапалық және пайдалану сипаты.
Сатып алынатын жұмыстардың сипаттамасы және талап етiлетiн техникалық, сапалық және пайдалану сипатының орнына жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде аукциондық құжаттамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама қамтылуы тиіс;»;

«3. Потенциальный поставщик не вносит обеспечение заявки на участие в конкурсе, если он участвует на первом этапе государственных закупок способом конкурса с использованием двухэтапных процедур.»;
30) подпункт 2) пункта 1 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«2) краткое описание закупаемых товаров, работ, услуг с указанием национального или неправительственного стандарта при их наличии;»;
31) подпункты 3) и 5) статьи 32 изложить в следующей редакции:
«3) имеется необходимость в осуществлении государственных закупок ежедневной и (или) еженедельной потребности на период до подведения итогов государственных закупок способом конкурса либо аукциона и вступления в силу договора о государственных закупках в случае, если такие государственные закупки осуществляются в течение первого месяца года по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан, в объеме, не превышающем объема государственных закупок таких товаров, работ, услуг, необходимого для обеспечения потребности заказчика в течение срока проведения государственной закупки, но не более, чем на два месяца;»;
«5) государственные закупки способом аукциона признаны несостоявшимися. Настоящее положение не распространяется на случаи, когда государственные закупки способом аукциона были признаны недействительными в соответствии с законами Республики Казахстан.»;
32) подпункт 2) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«2) описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг, технические спецификации с указанием национального или неправительственного стандарта при их наличии.
При осуществлении государственных закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо описания и требуемых технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых работ, приглашение должно содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию;»;
33) пункт 2 статьи 35 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае наличия нескольких мест поставок (выполнения, оказания) товара, работы, услуги допускается указание в лоте, проводимом способом аукциона, нескольких мест поставок (выполнения, оказания) товара, работы, услуги.»;
34) в статье 35-1:
в пункте 2:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
«2. Аукционная документация, кроме общих и специальных квалификационных требований, установленных статьей 8 настоящего Закона, содержит следующие сведения:»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) описание и требуемые технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров, работ, услуг, технические спецификации с указанием национального или неправительственного стандарта при их наличии, а при необходимости с указанием нормативно-технической документации.
При осуществлении государственных закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо описания и требуемых технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых работ, аукционная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию;»;

35) 35-1-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы Заңның 7-бабы 5-тармағының 1), 2) және 2-1) тармақшаларына сәйкес анықталған мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысы аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған жағдайда аукциондық құжаттаманы мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысының бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы адам бекітеді.»;
36) 35-4-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Әлеуеттi өнiм берушi өзiнiң аукцион тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуға қатысуына байланысты барлық шығыстарды көтередi. Тапсырыс берушi, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушысы, мемлекеттiк сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы, аукциондық комиссия, сараптама комиссиясы, сарапшы, электрондық мемлекеттiк сатып алу саласындағы бiрыңғай оператор аукцион тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алудың қорытындыларына қарамастан, мұндай шығыстарды өтеу жөнiндегi мiндеттемелердi көтермейді.»;
37) 35-8-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Аукциондық комиссия күнтiзбелiк жетi күннен кешiктiрiлмейтiн мерзiмде аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiгiн қарайды және аукционға қатысушылар деп танылған әлеуеттi өнiм берушiлердiң аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгi немесе сәйкес еместiгi туралы шешiм қабылдайды.
Әлеуеттi өнiм берушi аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес еместiгi туралы шешім қабылданған жағдайда мемлекеттiк сатып алу веб-порталында аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн қарау хаттамасы ресімделеді және жарияланады, оған аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн қарау хаттамасы ресімделген күні аукциондық комиссияның төрағасы мен отырысқа қатысқан барлық мүшелері, сондай-ақ аукциондық комиссияның хатшысы қол қояды.
Аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн қарау хаттамасында әлеуеттi өнiм берушiлердің аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеу себептері көрсетілген ақпарат қамтылуға тиіс.
Аукциондық комиссия аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмейтін әлеуеттi өнiм берушiлерді анықтаған жағдайда мұндай әлеуеттi өнiм берушiлерге аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн қарау хаттамасы жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келтіру үшін құқық береді.»;
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Аукциондық комиссияның аукционға қатысуға өтiнiмді аукциондық құжаттаманың талаптарына сәйкес келтіруге байланысты, жетіспейтін құжаттармен толықтыру, аукционға қатысуға өтiнiмде ұсынылған құжаттарды ауыстыру, аукционға қатысуға өтiнiмдерді осы баптың 2-тармағының төртінші бөлігінде көзделген, аукциондық құжатамада белгіленген біліктілік талаптарына аукционға қатысуға өтінімдерді сәйкестікке келтіру мерзімі өткеннен кейін тиісінше ресімделмеген құжаттарды сәйкес келтіру сияқты сұрау салулар жіберуге және өзге де іс-қимылдарына жол берілмейді.»;

35) пункт 4 статьи 35-1 дополнить частью второй следующего содержания:
«В случае осуществления государственных закупок способом аукциона единым организатором государственных закупок, определенным в соответствии с подпунктами 1), 2) и 2-1) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона, аукционная документация утверждается первым руководителем единого организатора государственных закупок либо лицом, исполняющим его обязанности.»;
36) пункт 6 статьи 35-4 изложить в следующей редакции:
«6. Потенциальный поставщик несет все расходы, связанные с его участием в государственных закупках способом аукциона. Заказчик, организатор государственных закупок, единый организатор государственных закупок, аукционная комиссия, экспертная комиссия, эксперт, единый оператор в сфере электронных государственных закупок не несут обязательства по возмещению этих расходов, независимо от итогов государственных закупок способом аукциона.»;
37) в статье 35-8:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Аукционная комиссия рассматривает вторую часть заявок на участие в аукционе и принимает решение о соответствии или несоответствии потенциальных поставщиков, признанных участниками аукциона, квалификационным требованиям, установленным аукционной документацией, в срок не позднее семи календарных дней.
В случае принятия решения о несоответствии потенциального поставщика квалификационным требованиям, установленным аукционной документацией, оформляется и публикуется на веб-портале государственных закупок протокол рассмотрения вторых частей заявок на участие в аукционе, который подписывается председателем и всеми присутствующими на заседании членами аукционной комиссии, а также секретарем аукционной комиссии в день оформления протокола рассмотрения вторых частей заявок на участие в аукционе.
Протокол рассмотрения вторых частей заявок на участие в аукционе должен содержать информацию с указанием причин несоответствия потенциальных поставщиков квалификационным требованиям, установленным аукционной документацией.
Аукционная комиссия, в случае выявления потенциальных поставщиков, которые не соответствуют квалификационным требованиям, установленным аукционной документацией, предоставляет таким потенциальным поставщикам право для приведения вторых частей заявок на участие в аукционе в течение трех рабочих дней со дня опубликования протокола рассмотрения вторых частей заявок на участие в аукционе в соответствие с квалификационными требованиями, установленными аукционной документацией.»;
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Не допускаются направление запроса и иные действия аукционной комиссии, связанные с приведением заявки на участие в аукционе в соответствие с требованиями аукционной документации, заключающиеся в дополнении заявки на участие в аукционе недостающими документами, замене документов, представленных в заявке на участие в аукционе, приведении в соответствие ненадлежащим образом оформленных документов после истечения срока приведения заявок на участие в аукционе в соответствие с квалификационными требованиями, установленными аукционной документацией, предусмотренного частью четвертой пункта 2 настоящей статьи.»;

мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Егер аукционға қатысуға өтiнiмдердiң екiншi бөлiктерiн қарау нәтижелері бойынша аукциондық комиссия аукциондық құжаттамада белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келеді деп бір ғана әлеуетті өнім берушіні таныған болса, онда мұндай әлеуетті өнім беруші аукцион жеңімпазы деп танылады.»;
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жобасына аукцион жеңiмпазы не осы баптың 10 және 11-тармақтарында көзделген жағдайларда мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жобасына тапсырыс берушi қол қойған күннен бастап жеті жұмыс күнi iшiнде мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер қол қоюға және ұсынуға тиiс.»;
38) 35-9-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) бiр көзден алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру туралы шешімдердің бірін қабылдауға құқылы.»;
39) 37-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттiк сатып алу туралы электрондық шарт жасасуға жол беріледі.»;
5-тармақтың бірінші және алтыншы бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудың қағидаларында не электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткізу қағидаларында көзделген жағдайларда өнiм берушi мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасқан күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзуге мiндеттi.»;
«Мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзу туралы талап тауар биржалары арқылы баға ұсыныстарын сұрату, осы Заңның 32-бабының 4) тармақшасының негізінде жүзеге асырылған бір көзден алу тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған өнiм берушiлерге, сондай-ақ оны осы Заңның 8-бабының 8-тармағында көзделген жағдайда берген өнiм берушiлерге, осы Заңның 41-бабы 3-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын өнім берушілерге қолданылмайды.»;
11-тармақ алып тасталсын;
40) 38-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер әлеуеттi өнiм берушi мемлекеттiк сатып алу туралы қол қойылған шартты осы Заңда белгiленген мерзiмде тапсырыс берушiге ұсынбаса немесе мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасаса отырып, осы Заңның 37-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзбесе, онда мұндай әлеуеттi өнiм берушi мемлекеттiк сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарды деп танылады.»;

дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
«5-1. В случае, если по результатам рассмотрения второй части заявок на участие в аукционе аукционная комиссия признала только одного потенциального поставщика соответствующим квалификационным требованиям, установленным аукционной документацией, то такой потенциальный поставщик признается победителем аукциона.»;
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
«9. Проект договора о государственных закупках должен быть подписан и представлен победителем аукциона либо в случаях, предусмотренных пунктами 10 и 11 настоящей статьи, претендентом на заключение договора о государственных закупках в течение семи рабочих дней со дня представления ему подписанного заказчиком проекта договора о государственных закупках.»;
38) подпункт 3) пункта 2 статьи 35-9 изложить в следующей редакции:
«3) об осуществлении государственных закупок способом из одного источника.»;
39) в статье 37:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
«Допускается заключение электронного договора о государственных закупках.»;
части первую и шестую пункта 5 изложить в следующей редакции:
«5. В случаях, предусмотренных правилами осуществления государственных закупок либо правилами проведения электронных государственных закупок, поставщик обязан в течение десяти рабочих дней со дня заключения договора о государственных закупках внести обеспечение исполнения договора о государственных закупках.»;
«Требование о внесении обеспечения исполнения договора о государственных закупках не распространяется на поставщиков, определенных по итогам государственных закупок способом запроса ценовых предложений, через товарные биржи, из одного источника, осуществленного на основании подпункта 4) статьи 32 настоящего Закона, а также поставщиков, предоставивших его в случае, предусмотренном пунктом 8 статьи 8 настоящего Закона, поставщиков, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности, в случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 3 статьи 41 настоящего Закона.»;
пункт 11 исключить;
40) пункт 1 статьи 38 изложить в следующей редакции:
«1. В случае, если потенциальный поставщик в сроки, установленные настоящим Законом, не представил заказчику подписанный договор о государственных закупках или, заключив договор о государственных закупках, не внес обеспечение исполнения договора о государственных закупках в случаях, предусмотренных пунктом 5 статьи 37 настоящего Закона, то такой потенциальный поставщик признается уклонившимся от заключения договора о государственных закупках.»;

41) 41-баптың 3-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын;
42) 43, 44-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«43-бап. Заңды тұлғалардың уақытша бiрлестiгiнiң (консорциумның) мемлекеттiк сатып алуға қатысуының ерекше шарттары
Заңды тұлғалардың уақытша бiрлестiгiнiң (консорциумның) мемлекеттiк сатып алуға қатысуының ерекше шарттары электрондық мемлекеттiк сатып алуды өткізу қағидаларында айқындалады.
44-бап. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ұлттық режимді қолдану
1. Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде шет мемлекеттерден шыққан тауарларға, шетелдік әлеуетті өнім берушілер тиісінше орындайтын жұмыстарға, көрсететін қызметтерге Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда көзделген жағдайларда және шарттарда қазақстандық тауарлармен, қазақстандық әлеуетті өнім берушілер тиісінше орындайтын жұмыстармен, көрсететін қызметтермен тең шарттар негізінде ұлттық режим қолданылады.
2. Елдің конституциялық құрылымының негіздерін қорғау, құқықтық тәртіпті, ұлттық қауіпсіздікті және қорғаныс қабілеттілігін қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының ішкі нарығын қорғау, ұлттық экономиканы дамыту, отандық тауар өндірушілерді қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі шет мемлекеттерден шыққан тауарларға, шетелдік әлеуетті өнім берушілер тиісінше орындайтын жұмыстарға, көрсететін қызметтерге рұқсат беруге тыйым салу және мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде көрсетілген тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге рұқсат беруді шектеу белгілеген.
Көрсетілген тауарлардың шыққан елін анықтау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Заңның осы бабының 2-тармағына сәйкес тыйым, шектеу белгілеген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі шет мемлекеттерден шыққан тауарларды, шетелдік әлеуетті өнім берушілер тиісінше орындайтын жұмыстарды, көрсететін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде рұқсат беру шарттарын белгілейді.»;
44) мынадай мазмұндағы 44-1-баппен толықтырылсын:
«44-1-бап. Әлеуетті өнім берушілердің жекелеген санаттарының мемлекеттік сатып алуға қатысуы
1. Әлеуетті өнім берушілердің жекелеген санаттарының мемлекеттік сатып алуға қатысуы осы Заңда көзделген жағдайларда айқындалады.
2. Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеке түрлеріне мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде:

41) подпункт 6) пункта 3 статьи 41 исключить;
42) статьи 43, 44 изложить в следующей редакции:
«Статья 43. Особые условия участия в государственных закупках
временных объединений юридических лиц (консорциума)
Особые условия участия в государственных закупках временных объединений юридических лиц (консорциума) определяются правилами проведения электронных государственных закупок.
Статья 44. Применение национального режима при осуществлении
государственных закупок
1. При осуществлении государственных закупок к товарам, происходящим из иностранных государств, работам, услугам, соответственно выполняемым, оказываемым иностранными потенциальными поставщиками, применяется национальный режим на равных условиях с товарами казахстанского происхождения, работами, услугами, соответственно выполняемыми, оказываемыми казахстанскими потенциальными поставщиками, в случаях и на условиях, которые предусмотрены международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
2. В целях защиты основ конституционного строя, обеспечения правопорядка, национальной безопасности и обороноспособности страны, защиты внутреннего рынка Республики Казахстан, развития национальной экономики, поддержки отечественных товаропроизводителей Правительством Республики Казахстан устанавливаются запрет на допуск товаров, происходящих из иностранных государств, работ, услуг, соответственно выполняемых, оказываемых иностранными потенциальными поставщиками, и ограничения допуска указанных товаров, работ, услуг при осуществлении государственных закупок.
Определение страны происхождения указанных товаров осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Правительство Республики Казахстан устанавливает условия допуска при осуществлении государственных закупок товаров, происходящих из иностранных государств, работ, услуг, соответственно выполняемых, оказываемых иностранными потенциальными поставщиками, за исключением товаров, работ, услуг, в отношении которых Правительством Республики Казахстан установлены запрет, ограничения в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи Закона.»;
44) дополнить статьей 44-1 следующего содержания:
«44-1. Участие в государственных закупках отдельных категорий
потенциальных поставщиков
1. Участие в государственных закупках отдельных категорий потенциальных поставщиков определяется в случаях, предусмотренных настоящим Законом.
2. Организаторы государственных закупок при проведении государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг осуществляют закупки:

1) Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, осындай тауарлар шығаратын ұйымдардан тауарларды (техникалық қосалқы (компенсаторлық) құралдарды) ағымдағы жылы осы тауарларды сатып алу үшін бөлінген сомалық мәндегі жалпы көлемнен 100 (жүз) пайыз көлемде;
2) Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарлар шығаратын ұйымдардан Заңның осы бабының 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілмеген өзге тауарларды ағымдағы жылы осы кемінде тауарларды сатып алу үшін бөлінген сомалық мәндегі жалпы көлемнен кемінде 50 (елу) пайыз көлемде;
3) Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдардан жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ағымдағы жылы осы тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомалық мәндегі жалпы көлемнен 100 (жүз) пайыз көлемде сатып алуды жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарларды шығаратын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдардың, Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарларды шығаратын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдардан сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жеке түрлерінің тізбесін және оларды сатып алу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктерінің аталған ұйымдары «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің 248-бабының бірінші бөлігі 13) тармақшасының екінші абзацында көзделген шарттарға сәйкес келуі тиіс.
4. Осы баптың 2-тармағында белгіленген ережелерді іске асыру үшін мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы осы Заңда көзделген тәсілдермен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады, бұл мемлекеттік сатып алуға қатысуға Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарларды шығаратын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдарға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдарға өткізілетін мемлекеттік сатып алудың мәні болып табылатын жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігерлерді және қызмет көрсету бойынша бірлесіп орындаушыларды тартуға жол берілмейді.
Заңның осы бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы хабарландыру мәтінінде мемлекеттік сатып алу Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, тауарларды шығаратын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдар арасында ғана жүзеге асырылатынын көрсетеді.

1) товаров (технические вспомогательные (компенсаторные) средства) у организаций, производящих такие товары, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, в объеме 100 (ста) процентов от общего объема в суммарном выражении, выделенных для приобретения данных товаров в текущем году;
2) иных товаров, не указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи Закона, у организаций, производящих товары, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, в объеме не менее 50 (пятидесяти) процентов от общего объема в суммарном выражении, выделенных для приобретения данных товаров в текущем году;
3) работ и услуг у организаций, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, в объеме 100 (ста) процентов от общего объема в суммарном выражении, выделенных для приобретения данных товаров, работ и услуг в текущем году.
3. Перечень организаций, производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, отдельных видов товаров, работ, услуг, закупаемых у организаций, производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, и порядок их приобретения определяются Правительством Республики Казахстан.
При этом названные организации общественных объединений инвалидов Республики Казахстан должны соответствовать условию, предусмотренному в абзаце втором подпункта 13) части первой статьи 248 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс).
4. Для реализации положений, установленных пунктом 2 настоящей статьи, организатор государственных закупок осуществляет государственные закупки способами, предусмотренными настоящим Законом, к которым допускаются организации, производящие товары, выполняющие работы, оказывающие услуги, созданные общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан.
Организациям, выполняющим работы, оказывающим услуги, созданным общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, не допускается привлечение субподрядчиков по выполнению работ и соисполнителей по оказанию услуг, являющихся предметом проводимых государственных закупок.
При осуществлении государственных закупок в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи Закона организатор государственных закупок в тексте объявления указывает, что государственные закупки осуществляются исключительно среди организаций производящих товары, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан.

5. Мемлекеттік сатып алу осы Заңның 16-бабының 4-тармағында көзделген негіздер бойынша өтпеді деп танылған жағдайда тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдардан бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін ұйымдардан бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес өзге де әлеуетті өнім берушілер арасында мемлекеттік сатып алуды қайта өткізу туралы шешім қабылдауға құқылы.
6. Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тауарларды шығаратын, жұмыстарды орындайтын, қызметтерді көрсететін түзеу мекемелерінің мемлекеттік кәсіпорындарына конкурстық баға ұсынысын 15 пайыздық шартты азайған түрдегі басымдықты ұсынуға міндетті.
Осы тармақта көрсетілген басымдықты ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген Электрондық мемлекеттік сатып алуды өткізу қағидасында айқындалады.
7. Мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушы осы Заңның 12-бабының 1-тармағында көзделген бөлікке бөлуге жіберілетін тәсілдермен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ағымдағы жылы осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін бөлінген сомалық мәндегі жалпы көлемнен кем дегенде 15 (он бес) пайыз мөлшерінде шағын кәсіпкерлік субъектілерінен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыруға міндетті.
Бұл ретте бөлуге жіберілетін тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген алпыс мың есе айлық есептік көрсеткіш сомалық мәннен аспауы тиіс.
8. Заңның осы бабының 6-тармағына сәйкес мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушы хабарландыру мәтінінде мемлекеттік сатып алу шағын кәсіпкерлік субъектілері арасында ғана жүзеге асырылатынын көрсетеді.
9. Шағын кәсіпкерлік субъектілері арасында мемлекеттік сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда сатып алуды ұйымдастырушы мемлекеттік сатып алуды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте жалпы негізде жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте сатып алу объектісі болып табылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі ағымдағы жылы осы тауарларды сатып алу үшін бөлінген жиынтық сомалық жылдық мәнде ескеріледі.

5. В случае признания государственных закупок не состоявшимися по основаниям, предусмотренным в пункте 4 статьи 16 настоящего Закона, заказчик вправе принять решение о проведении государственных закупок способом из одного источника у организаций, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан.
В случае признания государственных закупок способом из одного источника у организаций, выполняющих работы, оказывающих услуги, созданных общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, не состоявшимися, заказчик вправе принять решение о повторном проведении государственных закупок среди иных потенциальных поставщиков в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
6. При осуществлении государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг, установленных Правительством Республики Казахстан, способом конкурса организаторы государственных закупок обязаны предоставлять государственным предприятиям исправительных учреждений, производящим товары, выполняющим работы, оказывающим услуги, определенным Правительством Республики Казахстан, преимущества в виде 15 процентного условного уменьшения конкурсных ценовых предложений.
Порядок предоставления преимуществ, указанных в настоящем пункте, определяется Правилами проведения электронных государственных закупок, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан.
7. Организатор государственных закупок при осуществлении государственных закупок способами, предусмотренными в пункте 1 статьи 12 настоящего Закона, товаров, работ, услуг, допустимых к распределению на части обязан осуществлять государственные закупки у субъектов малого предпринимательства в размере не менее 15 (пятнадцати) процентов от общего объема в суммарном выражении, выделенных для приобретения данных товаров, работ, услуг в текущем году.
При этом объем товаров, работ, услуг, допустимых к распределению, не должен превышать в суммарном выражении шестидесятитысячекратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
8. При осуществлении государственных закупок в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи Закона организатор государственных закупок в тексте объявления указывает, что государственные закупки осуществляются исключительно среди субъектов малого предпринимательства.
9. В случае признания государственных закупок среди субъектов малого предпринимательства не состоявшимися, организатор закупок вправе осуществить государственные закупки на общих основаниях в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
При этом объем товаров, работ, услуг, являющихся объектом закупки, учитывается в совокупном суммарном годовом выражении, выделенный для приобретения данных товаров в текущем году.

10. Сатып алуды ұйымдастырушы жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық (аукциондық) құжаттамада шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын әлеуетті өнім берушіге шағын кәсіпкерлік субъектілері қатарынан қосалқы мердігерлерді (бірлесіп орындаушыларды) мемлекеттік сатып алу туралы шартты орындауға тарту туралы талапты белгілеуге құқылы.
Бұл ретте қосалқы мердігерлер (бірлесіп орындаушылар) тартылатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлемі ағымдағы жылы осы тауарларды сатып алу үшін бөлінген жиынтық сомалық жылдық мәнде ескеріледі.»;
45) 45-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«45-бап. Тапсырыс берушiнiң, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттiк сатып алу саласындағы бiрыңғай оператордың iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым жасау
Әлеуеттi өнiм берушi тапсырыс берушiнiң, мемлекеттiк сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттiк сатып алуды бiрыңғай ұйымдастырушының комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттiк сатып алу саласындағы бiрыңғай оператордың iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне), егер олардың iс-әрекеттерi (әрекетсiздiгi) әлеуеттi өнiм берушiнiң құқықтары мен заңды мүдделерiн бұзса, шағым жасауға құқылы. Тапсырыс берушiнiң:
1) мемлекеттiк сатып алу тәсiлiн таңдау туралы;
2) осы Заңның 5-бабының 10-тармағына сәйкес өзi қабылдаған мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту туралы шешiмi мемлекеттiк бақылау органдарына шағымдануға жатпайды.»;
46) 47-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-1-бап. Өтпелi ережелер
Осы Заңның 7-бабының 5-тармағы 2) тармақшасының ережесi 2015 жылғы 1 қаңтарға дейiн қолданылады.».
2-бап. Осы Заң 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін, осы Заңның 1-бабының 4-тармағы 5) тармақшасының
сегізінші және тоғызыншы абзацтарын қоспағанда, ол алғаш ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

10. Организатор закупок при осуществлении государственных закупок работ, услуг вправе установить в конкурсной (аукционной) документации требование к потенциальному поставщику, не являющемуся субъектом малого предпринимательства, о привлечении к исполнению договора о государственных закупках субподрядчиков (соисполнителей) из числа субъектов малого предпринимательства.
При этом объем работ, услуг, в оказании которых привлекаются субподрядчики (соисполнители), учитывается в совокупном суммарном годовом выражении, выделенный для приобретения данных товаров в текущем году.»;
45) статью 45 изложить в следующей редакции:
«Статья 45. Обжалование действий (бездействия) заказчика,
организатора государственных закупок, комиссий,
эксперта, единого оператора в сфере
государственных закупок
Потенциальный поставщик вправе обжаловать действия (бездействие) заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, единого оператора в сфере государственных закупок, если их действия (бездействие) нарушают права и законные интересы потенциального поставщика. Не подлежит обжалованию в органах государственного контроля решение заказчика:
1) о выборе способа государственных закупок;
2) об отказе от осуществления государственных закупок, принятое им в соответствии с пунктом 10 статьи 5 настоящего Закона.»;
46) статью 47-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 47-1. Переходные положения
Положение подпункта 2) пункта 5 статьи 7 настоящего Закона действует до 1 января 2015 года.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев восьмого и девятого подпункта 5) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан