"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын азық-түлiкпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 желтоқсандағы № 1281 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 11 қарашадағы № 1204 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 772 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 16.11.2018 № 772 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын азық-түлiкпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 желтоқсандағы № 1281 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын азық-түлiкпен, азықпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбiт уақытқа арналған нормаларын бекіту туралы";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын азық-түлікпен, жабдықпен және асханалық-ас үйлік ыдыспен жабдықтаудың бейбіт уақытқа арналған нормалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Жабдықтар мен асханалық-ас үйлік ыдыстарды сатып алу кезең-кезеңімен республикалық бюджеттен тиісті жылға бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылсын.
3. Осы қаулы 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года № 1281 "Об утверждении норм снабжения продовольствием, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 ноября 2013 года № 1204. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 772
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.11.2018 № 772.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 1 января 2014 года.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2005 года № 1281 "Об утверждении норм снабжения продовольствием, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время" следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении норм снабжения продовольствием, кормами, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время";
нормы снабжения продовольствием, оборудованием и столово-кухонной посудой Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан на мирное время, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Осуществлять закуп оборудования и столово-кухонной посуды поэтапно в пределах выделенных средств из республиканского бюджета на соответствующий год.
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2014 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан

3) әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – жиындардан (тағылымдамадан) өту кезеңінде, сондай-ақ осы бөлiмдерге, бөлiмшелерге iссапарға келген әскери қызметшілер;
4) штаттық әскери оркестрлердiң музыкант тәрбиеленушiлерi, оларда мерзiмдi қызмет әскери қызметшілерi осы норма бойынша азық-түлiкпен қамтамасыз етiледі;
5) мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін әскерге шақырушылар, әскери оқу орындарына келген күннен бастап қабылданған немесе қабылдаудан бас тартқан күнге дейін жабдықталады;
6) әскери қызметшілер – маяктардағы вахтаны өткерген кезде;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;

3) военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов
военных кафедр, проходящих военную подготовку, курсантов военных
учебных заведений (военных факультетов), в период прохождения сборов
(стажировки), а также военнослужащих, прибывших в эти части,
подразделения в командировку;
4) музыкальных воспитанников штатных военных оркестров, в
которых военнослужащие срочной службы обеспечиваются продовольствием
по данной норме;
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников,
направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные
заведения, со дня прибытия до дня зачисления в военные учебные
заведения или отказа в приеме;
6) военнослужащих при несении вахты на маяках;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;

8) әскери қызметшілер – далалық шығуларға қатысқан уақытта;
9) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядта қызмет өткерген кезде;
10) әскери қызметшілер – қарауылда қызмет өткерген кезде;
11) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады.
"Ауыз сумен қамтамасыз ету"
негiзгi нормаларына қосымша азық үлесі
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
күніне
1.
Бөтелкедегі ауыз су (миллилитр)

8) военнослужащих во время участия в полевых выходах;
9) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
10) военнослужащих при несении службы в карауле;
11) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных
грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к
месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи.
Дополнительный паек к основным нормам
"Обеспечение питьевой водой"
п/п
Наименования продуктов
В день
на 1 человека
1.
Вода питьевая бутилированная (миллилитров)

530
34.
Жаңа піскен ақ қауданды қырыққабат
100
35.
Жаңа піскен қызылша
70
36.
Жаңа піскен сәбiз
100
37.
Жаңа піскен басты пияз
70
38.
Жаңа піскен сарымсақ
5
39.
Жаңа пiскен қияр
50
40.
Жаңа пiскен қызанақ
50
41.
Томат пастасы
6
42.
Жаңа пiскен тәтті бұрыш
20
43.
Жаңа піскен көк (көк пияз, аскөк, желкек)
20
44.
Көкөнiс шырыны (миллилитр)
90
45.
Жаңа пiскен жемiс (алма, банан, апельсин)
400
46.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
47.
Повидло немесе жеміс-жидек джемі
30
48.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
49.
Шәрбат (қаражидек, итмұрын, қарақат) (миллилитр)
10
50.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен:
1) ұшу аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiретiн ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi, оның iшiнде дублерлар;
2) ұшу аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ жауынгерлiк кезекшiлiктi жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспары бойынша ұшуларды және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауды орындайтын, оларға ұшу аппараттарының типтерiне сәйкес ұшу сағатының нормасы штаттық экипаждар үшiн белгiленген нормадан кем емес айқындалған ұшқыштар құрамының әскери қызметшiлерi.
Осы норма бойынша ұшу аппараттары тиiстi типтерінің штаттық экипаждары үшiн белгіленген нормадан аз ұшу сағаттарының нормалары бар осы тармақшада көрсетілген әскери қызметшілер қамтамасыз етіледі;
3) ұшқыштар мен штурмандарды даярлайтын әскери оқу орындарының курсанттары – оқу жоспарларына сәйкес практикалық ұшулар басталған күннен бастап олар бiтiрiп шыққан күнге дейiн (оның iшiнде ұшу тәжiрибелерiнен өткен және басқа да әскери бөлiмдерде тағылымдамадан өткен кезеңде);
4) ауыспалы ұшқыштар құрамы – авиациялық бөлiмдерде (бөлiмшелерде), әскери оқу орындарында, курстарда және орталықтарда қайта даярлаудан және қайта оқытудан өткен кезеңде;
5) ұшқыштар құрамы қатарынан әскери академиялардың (университеттердің) тыңдаушылары (магистрантары) – ұшу тәжiрибесi мен тағылымдамадан өту кезеңiнде ұшулар басталған күннен бастап және аяқталған күнге дейiн;
6) борттық аудармашы, борттық жолсерiктер, ұшу аппараттары экипажының штаттық есептоптарына кiретiн әскери қызметшiлер – ұдайы, ал экипаждың штаттық есептоптарына кiрмейтiндер – ұшу күндерi;
7) ұшқыштар құрамына жатпайтын, бiрақ ұшу аппараттарының жауынгерлiк және оқу-жаттығу даярлығы жоспарлары бойынша ұшуларға және авиациялық техника мен мүлiктi әуеде сынауға қатысатын әскери қызметшілер (ғылыми-сынау және ғылыми-зерттеу мекемелерi (полигондары) авиация бөлiмдерiнiң, сынау аппараттары экипаждарының штаттық есептоптарына кiрмейтiн, бiрақ ұшуларға қатысатын борттық инженерлер (техниктер), нұсқаушылар, сынаушылар немесе катапульттеу құрылғыларының зерттеушілері, нұсқаушылары, нұсқаушы-парашютші-сынаушылары, парашюттердің нұсқаушы-сынаушылары, оның ішінде әуе-десанттық әскерлері парашют буындарының нұсқаушылары мен жаттықтырушылары ретінде ұшуларға қатысатын ұшқыштар құрамын жауынгерлiк қолдану және қайта даярлау орталықтарының ұшқыш-әдіскерлері, инженерлері мен техниктері) операциялық-реанимациялық ұшақ-зертханалар ұшатын зертханаларының жеке құрамы, аға офицерлерi (әуедегі басқару пунктi жөніндегі) және әуе атқыш-радистерi және әуе атқыштарын даярлау жөнiндегi авиация мектептерiнiң курсанттары – ұшу (парашютпен секiру) күндерi, сондай-ақ қызметтік іс-қимыл жоспарлары бойынша ұшуларға қатысатын мемлекеттік органдардың бірінші басшылары мен олардың орынбасарларын;

530
34.
Капуста белокочанная свежая
100
35.
Свекла свежая
70
36.
Морковь свежая
100
37.
Лук репчатый свежий
70
38.
Чеснок свежий
5
39.
Огурцы свежие
50
40.
Помидоры свежие
50
41.
Томатная паста
6
42.
Перец сладкий свежий
20
43.
Зелень (лук зеленый, укроп, петрушка) свежая
20
44.
Сок овощной (миллилитров)
90
45.
Фрукты свежие (яблоки, бананы, апельсины)
400
46.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
47.
Повидло или джем плодово-ягодный
30
48.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
49.
Сироп (черника, шиповник, черная смородина) (миллилитров)
10
50.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
По данной норме за счет государства снабжать:
1) военнослужащих летного состава, входящих в штатные расчеты
экипажей летательных аппаратов, в том числе дублеров;
2) военнослужащих летного состава, не входящих в штатные
расчеты экипажей летательных аппаратов, но совершающих полеты по
планам боевой и учебной подготовки боевого дежурства и испытаний
авиационной техники и имущества в воздухе, которым определена норма
налета часов не менее нормы, установленной для штатных экипажей
соответствующих типов летательных аппаратов.
Военнослужащих, указанных в настоящем подпункте, имеющих норму
налета часов меньше нормы, установленной для штатных экипажей
соответствующих типов летательных аппаратов, обеспечивать по данной
норме;
3) курсантов военных учебных заведений, готовящих летчиков и
штурманов – со дня начала практических полетов в соответствии с
учебными планами до дня их выпуска (в том числе в период прохождения
летной практики и стажировки в других воинских частях);
4) переменный летный состав в период прохождения переподготовки
и переучивания в авиационных частях (подразделениях), военных учебных
заведениях, на курсах и в центрах;
5) слушателей (магистрантов) военных академий (университетов)
из числа летного состава в период прохождения летной практики и
стажировки со дня начала и до дня окончания полетов;
6) военнослужащих бортовых переводчиков, бортпроводников,
входящих в штатные расчеты экипажей летательных аппаратов –
постоянно, а не входящих в штатные расчеты экипажей – в дни полетов;
7) военнослужащих, не относящихся к летному составу, но
участвующих в полетах на летательных аппаратах по планам боевой и
учебной подготовки и в испытаниях авиационной техники и имущества в
воздухе (летчики-методисты, инженеры и техники авиационных частей
научно-испытательных и научно-исследовательских учреждений
(полигонов), центров боевого применения и переучивания летного
состава и другие военные специалисты, не входящие в штатный расчет
экипажей испытательных аппаратов, но участвующие в полетах в качестве
бортовых инженеров (техников), инструкторов, испытателей или
исследователей, инструкторы, инструкторы-парашютисты-испытатели
катапультных установок, инструкторы-испытатели парашютов, в том числе
инструкторы и тренеры парашютных звеньев воздушно-десантных войск),
личный состав летающей лаборатории операционно-реанимационных
самолетов-лабораторий, старших офицеров (по воздушным пунктам
управления) и курсантов авиационных школ по подготовке воздушных
стрелков-радистов и воздушных стрелков - в дни полетов (совершения
прыжков с парашютом), а также первых руководителей государственных
органов и их заместителей, участвующих в полетах по планам служебной
деятельности;

200
48.
Кептiрiлген жемiс (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
49.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
90
50.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен (басқа нормалар бойынша азық-түлiк алатын адамдардан басқа):
1) суүстi корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерiнде қызмет өткеретін әскери қызметшілер;
2) суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер – орналасу орындарында дауылға әзірлік кезіндегі іс-шараларды жүзеге асырған жағдайда, теңізге шыққан және шетел айлақтарына баруға байланысты осы айлақтарда болған уақытта.
Суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелеріндегі әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының аумақтық суларынан тыс жерде жүзген (шыққан) кезеңде (шетел мемлекеттерінің айлақтарында), Қазақстан Республикасының базасынан, айлағынан шыққан күннен бастап, суүсті корабльдері мен қамтамасыз ету кемелерін сыртқы теңіз жолдарымен бір бассейннен басқасына ауыстыру жөніндегі экспедицияларға қатысатын жеке құрам жол жүруде болған кезеңде қосымша 3 г жеміс-жидек сығындысы мен 30 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;
3) штаттық экипаждарға кiрмейтiн қамтамасыз ету кемелері топтарының әскери қызметшілері, капитан-тәлімгерлері, механик-тәлімгерлері мен лоцмандары, әскери жиындарға шақырылған әскери мiндеттілер, әскери даярлаудан өтетін әскери кафедралардың студенттерi, әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – кемеге келген күннен бастап;
4) арнайы жүзу құралдарымен жабдықталған теңіз жаяу әскерлері мен броньды танк техникасы экипаждарының әскери қызметшілері – теңізге шыққан күндері.
Теңізге шығатын күндер мен жеке құрамның саны әскери бөлім командирінің бұйрығымен жарияланады;
5) теңіз бөлімдерінің әскери қызметшілері – теңізде гидрографиялық жұмыстарды орындау уақытында;
6) теңізде апатқа ұшыраған немесе корабль (кеме) бортына алынған адамдар – экипаж осы норма бойынша айлаққа немесе базаға жеткізілгенге дейін азық-түлікпен қамтамасыз етіледі;
7) әскери қызметшілер – жауынгерлік кезекшілік атқарған уақытта;
8) әскери қызметшілер – тәуліктік нарядты өткерген уақытта;
9) әскери қызметшілер – қарауылдағы қызметті өткерген кезде;
10) әскери қызметшiлер – әскери және арнайы жүктерге (әскери эшелондарға) iлесiп жүру және оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда жабдықталады;
11) суасты сүңгулерін жасайтын, қысымды компрессорлық камерада (сүңгуiр барокамерада) дербес болуына байланысты жұмыстарға қатысатын әскери қызметші сүңгуiрлерге қосымша 130 г бiрiншi санатты сиыр еті, 15 г мәйектi ірімшiк, 30 г сары май, жануар майының үлесі кемінде 72,5 %, 40 г қоюландырылған (немесе қаймағы алынбаған) сүт беріледі;

200
48.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
49.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
90
50.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
По данной норме за счет государства снабжать (за исключением
лиц, получающих продовольствие по другим нормам):
1) военнослужащих, проходящих службу на надводных кораблях и
судах обеспечения;
2) военнослужащих, надводных кораблей и судов обеспечения в
случае осуществления мероприятий при штормовой готовности в местах
базирования, во время выходов в море и нахождении в иностранных
портах, связанных с визитами в эти порты.
Военнослужащие на надводных кораблях и судах обеспечения в
период плавания (походов) за пределами территориальных вод Республики
Казахстан (в портах иностранных государств) со дня выхода из базы,
порта Республики Казахстан, участвующий в экспедициях по переводу
надводных кораблей и судов обеспечения внешними морскими путями из
одного морского бассейна в другой, в период нахождения в пути
дополнительно выдавать экстракта плодово-ягодного – 3 г и молока
концентрированного (или сгущенного) – 30 г;
3) военнослужащих, капитанов-наставников, механиков-наставников
и лоцманов групп судов обеспечения не входящих в штатные экипажи,
военнообязанных призванных на воинские сборы, студентов военных
кафедр проходящих военную подготовку, курсантов военных учебных
заведений (военные факультетов), со дня явки на корабль, судно;
4) военнослужащих морской пехоты и экипажей бронетанковой
техники, оборудованной специальными плавучими средствами в дни
выходов в море.
Дни и количество личного состава, выходящего в море,
объявляются приказом командира воинской части;
5) военнослужащих морских частей во время выполнения
гидрографических работ в море;
6) лиц, терпящих бедствие на море и принятых на борт корабля
(судна), экипаж которого обеспечивается продовольствием по данной
норме, до доставки в порт или на базу;
7) военнослужащих во время несения боевого дежурства;
8) военнослужащих при несении службы в суточном наряде;
9) военнослужащих при несении службы в карауле;
10) военнослужащих при сопровождении воинских и специальных
грузов (воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к
месту приемки этих грузов или возвращении после сдачи;
11) военнослужащих водолазов, совершающих водолазные спуски под
воду, принимающих участие в работах, связанных с личным пребыванием в
компрессорной камере (водолазной барокамере) под давлением,
дополнительно выдавать мясо говядины первой категории – 130 г, сыр
сычужный – 15 г, масло коровье, доля животного жира не менее 72,5 % –
30 г, молоко концентрированное (или сгущенное) – 40 г;

3. Әскери-медициналық мекемелерде емделуде болатын және жасанды тамақтандырылатын нәрестелерге емдiк үлес орнына тәулiгiне бір нәрестеге 1500 г сиыр сүтi, 50 г сары май, 20 г күрiш, 100 г құмшекер және 20 г кептiрілген жемiс беруге рұқсат етіледi.
4. Әскери-медициналық мекемелерде науқастанған балалар жанында стационарлық жағдайда болатын аналар, егер нәрестені тек өз сүтiмен тамақтандырған жағдайларда емдік үлес бойынша тағаммен тегін жабдықталады.

3. Детям грудного возраста, находящимся на излечении в
военно-медицинских учреждениях и содержащимся на искусственном
кормлении, разрешается взамен лечебного пайка выдавать: молоко
коровье – 1500 г, масло коровье – 50 г, рис – 20 г, сахар-песок – 100
г и фрукты сушенные – 20 г на одного ребенка в сутки.
4. Матерей, находящихся в военно-медицинских учреждениях на
стационарном положении при больных детях, снабжать питанием по
лечебному пайку бесплатно только в случаях, когда мать кормит ребенка
собственным грудным молоком.

5. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшілер осы емдеу мекемесi қолданып жүрген нормалар бойынша барлық науқастанғандармен тең тағаммен тегін жабдықталады.
6. Азаматтық емдеу мекемелерiнде емделуде болатын әскери қызметшiлерді тамақтандыруға азық-түлiк немесе ақша беруге тыйым салынады.
7. Емдiк үлес нормалары бойынша азық-түлiктi ауыстыру науқастанғандарға тағайындалған ауыстыру нормалары бойынша ем-дәмдерге сәйкес жүргiзіледі.

5. Военнослужащие, находящиеся на излечении в гражданских
лечебных учреждениях, снабжаются питанием по действующим нормам
данного лечебного учреждения бесплатно наравне со всеми больными.
6. Передача продуктов или денег гражданским лечебным
учреждениям на питание находящихся в них на излечении военнослужащим
запрещается.
7. Замену продуктов по нормам лечебного пайка производить в
соответствии с назначенными больным диетами по нормам замены.

300
49.
Кептiрiлген жемiстер (мейіз, өрік қағы, қара өрік)
20
50.
Повидло не жеміс-жидек джемі
20
51.
Жемiс-жидек шырыны (миллилитр)
50
52.
Поливитаминдi препарат, драже (желтоқсан-мамыр)
1
Осы норма бойынша мемлекет есебiнен арнайы әскери мектеп-интернаттарының (кадет корпусының) тәрбиеленушiлерi мен қабылдау емтихандарын тапсыруға келген және казармалық жағдайда тұратын кандидаттар келген күннен бастап жабдықталады.
Арнайы мектеп-интернаттарының тәрбиеленушiлерi әскери бөлiмдерде және корабльдерде тәжiрибеден өту кезеңiнде, осы әскери бөлiмнiң мерзiмдi қызмет әскери қызметшiлерi үшiн көзделген норма бойынша қамтамасыз етіледі.
19-норма
"Жалпыәскери жеке тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)
300
2.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
3.
Түрлі ет консервілерi (250 г)
250
4.
Бауыр паштеті
100
5.
Жеңіл дәм көкөніс консервілері (100 г)
100
6.
Повидло не жеміс-жидек джемі (20 г пакет)
40
7.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 г пакеттелген)
4,5
8.
Қант (10 г пакеттелген)
80
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлестерінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзалалар және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;
2) қарауылдар (командалар) құрамына тағайындалған әскери қызметшiлер, оның iшiнде әскери және арнайы жүктерді (әскери эшелондарды) күзету, қорғау және оларға iлесiп жүру үшін оларды тасымалдау кезiнде және осы жүктердi қабылдау орнына барған немесе тапсырғаннан кейiн кері қайтқан жолда;
3) мерзімді қызмет әскери қызметшілері мен әскери оқу орындарының (әскери факультеттердің) курсанттары – олар демалысқа, іссапарға, жаңа қызмет орнына, запасқа шығарылғандар – тұрғылықты жеріне дейін жол жүргенде;
4) міндетті әскери қызметке шақырылған азаматтар, жиынға (тағылымдамаға) шақырылған әскери міндеттілер мен әскери даярлықтан өтетін студенттер – жергілікті әскери басқару органынан әскери қызмет өткеру, жиындардан (тағылымдамадан) өту жеріне бару туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күннен бастап;
5) әскери оқу орындарына түсу үшін әскери жиындарға жіберілетін мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ әскерге шақырылушылар – оқуға қабылданғанға дейін және қабылдаудан бас тартқан жағдайда әскери оқу орнынан тұрғылықты жеріне жеткенге дейін жол жүру үшін қажетті кезеңде.

300
49.
Фрукты сушеные (изюм, курага, чернослив)
20
50.
Повидло или джем плодово-ягодный
20
51.
Сок плодово-ягодный (миллилитров)
50
52.
Поливитаминный препарат, драже (декабрь-май)
1
По данной норме за счет государства снабжать воспитанников
специальных военных школ-интернатов (кадетского корпуса) и
кандидатов, прибывших для сдачи вступительных экзаменов и находящихся
на казарменном положении, со дня прибытия.
Воспитанников специальных военных школ-интернатов в период
прохождения практики в воинских частях и на кораблях обеспечивать
продовольствием по нормам, предусмотренным для военнослужащих срочной
службы данной воинской части.
Норма 19
"Индивидуальный рацион питания общевойсковой"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)
300
2.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
3.
Консервы мясные разные (по 250 г)
250
4.
Паштет печеночный
100
5.
Консервы овощные закусочные (по 100 г)
100
6.
Повидло или джем плодово-ягодный (пакет 20 г)
40
7.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 г)
4,5
8.
Сахар (пакетированный по 10 г)
80
1. По данной норме за счет государства снабжать, когда не
представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных
пайков:
1) военнослужащих в пути следования, в полевых условиях, на
учениях, маневрах, полигонах, подразделениях, расположенных отдельно
от своей воинской части, в районах стихийных бедствий и катастроф, в
условиях чрезвычайного положения, при вооруженных конфликтах, в
миротворческих операциях;
2) военнослужащих, назначенных в состав караулов (команд), для
охраны, обороны и сопровождения воинских и специальных грузов
(воинских эшелонов) при их перевозке и в пути следования к месту
приемки этих грузов в возвращении после их сдачи;
3) военнослужащих срочной службы и курсантов военных учебных
заведении (военный факультет) в пути следования их в отпуска,
командировки, к новому месту службы, уволенных в запас до места
жительства;
4) граждан, призванных на срочную действительную военную
службу, военнообязанных и проходящих военную подготовку студентов,
призванных на сборы (стажировку), со дня издания приказа
соответствующего начальника об убытии из местного органа военного
управления к месту прохождения воинской службы, сборов (стажировки);
5) военнослужащих срочной службы, а также призывников,
направляемых на воинские сборы для поступления в военные учебные
заведения, со дня отправки до дня зачисления и в случае отказа в
приеме, в период, необходимый для проезда от военного учебного
заведения до постоянного места жительства.

2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда шағын командалар үшін қосымша 1 жиынтық портативті қыздырғышпен, 1 дана консервіні және қорапты ашқышпен, 6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен, 3 дана қағаз майлықпен, 6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен, 3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
20-норма
"Аэроұтқыр әскерлеріне арналған жеке тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.

2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать
семи суток.
3. Дополнительно для мелких команд в случаях отрыва от мест
постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых
действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций,
поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы
на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется
разогревателем портативным – 1 комплект, вскрывателем консервов и
упаковки – 1 штука, спичками водоветроустойчивыми – 6 штук,
салфетками бумажными – 3 штуки, средствами для обеззараживания воды –
6 штук, ложками пластмассовыми – 3 штуки.
Норма 20
"Индивидуальный рацион питания для Аэромобильных войск"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день на 1 человека
1.

Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)
300
2.
Бауыр паштеті
100
3.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
4.
Түрлі ет консервілерi (250 г)
250
5.
Жылқы етінен шикілей қақталған (жылумен кептірілген) өнімдер
50
6.
Консервіленген, стерильді балқытылған ірімшік
50
7.
Қант қосылған қоюландырылған қаймағы алынбаған сүт
90
8.
Дражедегі шоколад
100
9.
Мейіз, өрік қағы, жаңғақ
60
10.
Жоғары сұрыпты қара шай (1,5 г пакеттелген)
3
11.
Ерітілетін табиғи кофе
2
12.
Қант (10 г пакеттелген)
80
13.
Йодталған ас тұзы
5
1. Осы норма бойынша мемлекет есебінен негiзгi азық-түлік үлесінен ыстық тағам әзiрлеу мүмкiн болмағанда мыналар жабдықталады:
1) 7-норма бойынша жабдықталатын әскери қызметшілер – жол жүруде, далалық жағдайларда, оқу-жаттығуларда, маневр жасауда, полигондарда, өз әскери бөлімінен жеке орналасқан бөлімшелерде, зілзала және апаттар аудандарында, төтенше жағдайларда, қарулы жанжалдарда, бітімгершілік операцияларында;
2) аэроұтқыр әскерлерінің, арнайы мақсаттағы бөлімдерінің және десанттық бөлімшелердің мерзімді қызмет әскери қызметшілері – жол жүруде;
3) 6-норма бойынша тегін тамақтанумен қамтамасыз етілуге құқығы бар әскери қызметшілер, шекара заставаларында, комендатураларда, бекеттерде, бақылау-өткізу пункттерінде, 1500 метр және одан да жоғары биіктікте орналасқан әскери бөлімдер мен бөлімшелерде тағылымдамадан (тәжірибеден) өтетін курсанттар, сондай-ақ осы бөлімдерге, бөлімшелерге іссапарға келген әскери қызметшілер – негізгі үлестен ыстық тағам дайындау мүмкін болмағанда.
2. Осы рацион бойынша үзбей тамақтандыру жеті тәуліктен аспауға тиіс.
3. Жауынгерлiк және оларға теңестірілген іс-қимылдарды жүргізу (шекаралық операцияларын, iздестiруді жүргiзу, қауіпті бағыттарда Мемлекеттiк шекараның күзетiн күшейтуге күштердi тарту, жауынгерлiк кезекшілікті атқару) кезінде мерзімі үш тәулiктен асатын тұрақты орналасқан жерiнен кеткен жағдайларда шағын командалар үшін қосымша 1 жиынтық портативті қыздырғышпен, 1 дана консервіні және қорапты ашқышпен, 6 дана желге, суға төзімді сіріңкемен, 3 дана қағаз майлықпен, 6 дана суды зарарсыздандыруға арналған құралдармен, 3 дана пластмассадан жасалған қасықпен жабдықталады.
21-норма
"Автономды жеке тамақтандыру рационы"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
1 адамға
г/күн
1.
Ерекше тартылған бидай ұнынан немесе 2-сұрыпты бидай ұнынан пiсiрiлген галеталар (50 г)
250
2.
Түрлі ет-өсiмдiк консервілері (250 г)
500
3.
Түрлі ет консервілерi (250 г)
250
4.
Тартылған ет консервілері
100
5.
Жеңіл дәм көкөніс консервілері
100
6.
Дражедегі шоколад
100
7.
Құрғақ сүт сусыны
30
8.
Жемiс-жидек шырыны

Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)
300
2.
Паштет печеночный
100
3.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
4.
Консервы мясные разные (по 250 г)
250
5.
Продукты сыровяленые (тепловой сушки) из конины
50
6.
Сыр плавленый консервированный стерилизованный
50
7.
Молоко цельное сгущенное с сахаром
90
8.
Шоколад в драже
100
9.
Изюм, курага, орехи
60
10.
Чай черный высшего сорта (пакетированный 1,5 г)
3
11.
Кофе натуральный растворимый
2
12.
Сахар (пакетированный по 10 г)
80
13.
Соль пищевая йодированная
5
1. По данной норме за счет государства снабжать, когда не
представляется возможным готовить горячую пищу из продуктов основных
пайков:
1) военнослужащих снабжающихся по норме 7, в пути следования, в
полевых условиях, на учениях, маневрах, полигонах, подразделениях,
расположенных отдельно от своей воинской части, в районах стихийных
бедствий и катастроф, в условиях чрезвычайного положения, при
вооруженных конфликтах, в миротворческих операциях;
2) военнослужащих срочной службы аэромобильных войск, частей
специального назначения и десантных подразделений в пути следования;
3) военнослужащих имеющих право на бесплатное обеспечение
питанием по норме 6, курсантов, проходящих стажировку (практику) на
пограничных заставах, комендатурах, постах, контрольно-пропускных
пунктах, воинских частях и подразделениях дислоцирующихся на высоте
1500 метров и выше, а также военнослужащих, прибывших в эти части,
подразделения в командировку, когда не представляется возможным
готовить горячую пищу из продуктов основных пайков.
2. Непрерывное питание по данному рациону не должно превышать
семь суток.
3. Дополнительно для мелких команд в случаях отрыва от мест
постоянной дислокации на срок свыше трех суток, при ведении боевых
действии и приравненных к ним (проведение пограничных операций,
поисков, привлечение сил на усиление охраны государственной границы
на угрожаемом направлении, несение боевого дежурства) комплектуется
разогревателем портативным – 1 комплект, вскрывателем консервов и
упаковки – 1 штука, спичками водоветроустойчивыми – 6 штук,
салфетками бумажными – 3 штуки, салфетками гигиеническими – 3 штуки,
средствами для обеззараживания воды – 6 штук, ложками пластмассовыми
– 3 штуки.
Норма 21
"Автономный индивидуальный рацион питания"
№ п/п
Наименования продуктов
г/день
на 1 человека
1.
Галеты из муки пшеничной обойной или муки пшеничной 2 сорта (по 50 г)
250
2.
Консервы мясорастительные в ассортименте (по 250 г)
500
3.
Консервы мясные разные (по 250 г)
250
4.
Консервы мясные фаршевые
100
5.
Консервы овощные закусочные
100
6.
Шоколад в драже
100
7.
Напиток молочный сухой
30
8.
Сок плодово-ягодный

1) жеткiзушiлерден алынған жылқыларды қабылдау пункттерiнде ұстау кезiнде және оларды жерүстi және су көлiгiмен тасымалдаған кезде: шөп – 13 кг, сабан – 1,5 кг, ал 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiнгi кезеңде тасымалдау 1000 шақырымнан асатын қашықтыққа – шөп 15 кг, сабан – 1,5 кг;
2) ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн: шөп – 6 кг, сұлы – 5 кг, бидай кебегi – 1 кг, ұсақталған жүгерi – 1 кг, шөп ұны – 1 кг, сірне – 0,5 кг, зығыр дәнi – 0,05 кг, витаминді-минералды қоспалар – 0,5 кг, тұз – 0,05 кг.
3. Осы нормаларға қосымша бір тәулiкте бiр жылқыға мыналар беріледі:
1) күзгі-қысқы кезеңде тамыржемiстер (қызылша, сәбіз) – 1 кг;
2) даярлық және өткiзу кезеңiнде ат спорты командаларының штаттық жылқылары үшiн 0,5 кг витаминді-минералды қоспалар;
3) әскери бөлiмдерге жасақтауды толтыру үшiн жеткізушілерден келiп түскен жылқылар үшiн әскерлерде болған алғашқы үш айда – 1 кг шөп;
4) емдеу-ветеринарлық мекемелерде болған ауру жылқылар үшiн – 3 кг тамыржемiстер және 1 кг кебек;
5) 1 қазаннан 1 сәуiрге дейiн ағаш дайындау жұмысы кезінде жүк арту жылқылары үшiн – 1 кг сұлы;
6) теңiз деңгейiнен 1000 м және одан биiк жерлерде – 1,5 кг сұлы;
7) тiстемi бұзылған жылқылар үшiн – 1,5 кг шөп.
Жеке жылқылар үшін жеке жем-шөп нормаларын арттыру белгіленген нормалар бойынша бір тәулікте бөлімге тиесілі жалпы жем-шөп мөлшері шегінде кейбір жылқылардың тәуліктік үлесін азайту есебінен жүргізіледі.
Жеке жем-шөп нормасын белгілеу кезінде жылқының бойына, таза салмағына, жұмыс жүктемесіне, күйлілігі мен жігерлігіне назар аударылады.
Жеке жем-шөп нормасын арттыру мынадай шектерде белгіленеді:
салмағы 400 кг артық мінетін және жегетін жылқылар үшін әрбір 25 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 300 г дейін арттырылады;
салмағы 500 кг артық артиллериялық аттар үшін әрбір 50 кг салмаққа сұлыны тәуліктік беру 500 г дейін арттырылады.
Қарқынды жұмыста пайдаланылатын жылқыларға жұмыс қарқындылығы мен ұзақтығына байланысты бір тәулікте сұлы беру 500 г – 1 кг дейін арттырылады. Барынша қарқынды жұмыс кезінде барынша сұлы беру бір тәулікте 8 кг аспауға тиіс.
Жеке жем-шөп нормасын азайту мынадай жағдайларда белгіленеді:
салмағы кемінде 400 кг мінетін және жегетін жылқылар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 25 кг салмаққа 300 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 25 кг аз болса есепке алынбайды;
салмағы кемінде 500 кг артиллериялық аттар үшін сұлыны тәуліктік беру әрбір 50 кг салмаққа 500 г дейін азайтылады, бірақ жетіспейтін салмағы 50 кг аз болса есепке алынбайды.
Жайылымдағы жылқыларға жайылым сапасына және жылқының күйлілігіне байланысты сұлыны тәуліктік беру үштен бір бөлікке, шөп екіден бір бөлікке азайтылады.
Жас жөндеу жылқыларына әскерлерде болған алғашқы үш ай ішінде белгіленген тәуліктік жем-шөп нормасына қосымша бір тәулікте 1 кг шөп беріледі. Жас жылқылар жем азығына күніне 2 кг тәуліктік беруден бастап, әрбір үш күн сайын 500 г жем қосумен біртіндеп үйретіледі.
Арнайы азықтандыруды талап ететін ауру жылқыларға диеталық азықтандыруды ветеринарлық дәрігер тағайындайды. Диеталық азықтандыру белгіленген нормалар бойынша ат құрамы сандық тізімінің сол бөлімдегі ағымдағы үлесінің жем-шөбі есебінен жүргізіледі. Диеталық азықтандыру ұнтақтау, езу, ашыту, жақсарту жолымен дайындалады.
27-норма
"Қызметтiк иттердi азықтандыруға арналған"
Р/с
Өнiмдердiң атауы
Ересек иттер
6 айға дейiнгi күшiктер
1.
Сұлы жармасы, тары

1) при содержании в пунктах приема лошадей, полученных от
поставщиков, и при перевозках их наземным и водным транспортом: сено
– 13 кг, солому – 1,5 кг, а в период с 1 октября по 1 апреля при
перевозках на расстояние свыше 1000 км – сена – 15 кг, соломы – 1,5
кг;
2) для штатных лошадей конноспортивных команд: сена – 6 кг,
овса – 5 кг, отрубей пшеничных – 1 кг, кукурузы дробленой – 1 кг,
муки травяной – 1 кг, мелассы-патоки – 0,5 кг, льняного семени – 0,05
кг, подкормки витаминно-минеральной – 0,5 кг, соли – 0,05 кг.
3. Дополнительно к данным нормам выдавать на одну лошадь в
сутки:
1) в осенне-зимний период корнеплодов (свекла, морковь) – 1 кг;
2) для штатных лошадей конноспортивных команд в период
подготовки и проведения – 0,5 кг подкормки витаминно-минеральной;
3) для лошадей, поступивших от поставщиков в воинские части на
восполнение не комплекта, в течение первых трех месяцев пребывания в
войсках – 1 кг сена;
4) для больных лошадей в период пребывания в
лечебно-ветеринарных учреждениях – 3 кг корнеплодов и 1 кг отрубей;
5) для обозных лошадей при работах на лесозаготовках с 1
октября по 1 апреля – 1 кг овса;
6) в местностях на высоте 1000 м и выше над уровнем моря – 1,5
кг овса;
7) прикусочным лошадям – 1,5 кг сена.
Увеличение индивидуальных фуражных норм для отдельных лошадей
производится за счет уменьшения некоторым лошадям суточной дачи в
пределах общего количества фуража, причитающегося части в сутки по
установленным нормам.
При установлении индивидуальной фуражной нормы принимается во
внимание рост, живой вес, рабочая нагрузка, упитанность и темперамент
лошади.
Увеличенная индивидуальная фуражная норма устанавливается в
следующих пределах:
для верховых и обозных лошадей весом более 400 кг суточная дача
овса повышается до 300 г на каждые 25 кг веса;
для артиллерийских лошадей весом более 500 кг суточная дача
овса повышается до 500 г на каждые 50 кг веса.
Лошадям, напряженно работающим, суточная дача овса в
зависимости от интенсивности и продолжительности работы увеличивается
от 500 г до 1 кг. Максимальная дача овса при самой напряженной работе
лошади не должна превышать 8 кг в сутки.
Уменьшение индивидуальной фуражной нормы устанавливается в
следующих случаях:
для верховых и обозных лошадей весом менее 400 кг суточная дача
овса снижается на 300 г на каждые недостающие 25 кг веса, причем
недостающий вес менее 25 кг в расчет не принимается;
для артиллерийских лошадей весом менее 500 кг суточная дача
овса снижается на 500 г на каждые недостающие 50 кг веса, причем
недостающий вес менее 50 кг в расчет не принимается.
Лошадям, находящимся на пастбищах, в зависимости от качества
пастбища и упитанности лошадей суточная дача овса может быть снижена
на одну треть, сено на одну вторую.
Молодым ремонтным лошадям в течение первых трех месяцев
пребывания в войсках выдается дополнительно сверх установленной
суточной фуражной нормы по 1 кг сена в сутки. К зерновому корму
молодые лошади приучаются постепенно, начиная с суточной дачи 2 кг в
день с прибавлением через каждые три дня по 500 г зерна.
Больным лошадям, требующим специального кормления, ветеринарным
врачом назначается диетическое кормление. Диетическое кормление
производится за счет фуража, причитающегося части на текущее
довольствие списочной численности конского состава по установленным
нормам. Фураж для диетического кормления подготавливается путем
дробления, плющения, дрожжевания, омолаживания.
Норма 27
"Для кормления служебных собак"
№ п/п
Наименования продуктов
Взрослые собаки
Щенки до 6-ти месячного возраста
1.
Крупа овсяная, пшено

2) бірiншi санатты ет немесе жылқы етi – бiр айлық жасынан 20 г бастап, апта сайын 15 г арттырумен;
3) сүт екі апталық жасынан 150 миллилитрден бастап, апта сайын 25 миллилитрге арттырумен;
4) сүзбе – бір айлық жасынан 20 г бастап, апта сайын 15 г арттырумен беріледі.
6. Төсенiшке бір тәулiкте ересек итке 800 г және күшiк үшiн 400 г сабан берiледі.
7. Қысқы уақытта (нақты өңір үшін белгіленген жылыту маусымы кезеңінде) ашық типті вольерлердегі ересек қызметтік және асыл тұқымды иттер, күшіктер үшін жабдықталым нормасы 20 %-ға арттырылады.
28-норма

2) мясо первой категории или конину – с месячного возраста,
начиная с 20 г, с еженедельным увеличением на 15 г;
3) молоко – с двухнедельного возраста, начиная со 150
миллилитров, с еженедельным увеличением на 25 миллилитров;
4) творог – с месячного возраста, начиная с 20 г, с
еженедельным увеличением на 15 г.
6. На подстилку выдавать для взрослой собаки 800 г и для щенков
400 г соломы в сутки.
7. В зимнее время (в период отопительного сезона,
установленного для конкретного региона) норма довольствия для
взрослых служебных и племенных собак, щенков, содержащихся в вольерах
открытого типа, увеличивается на 20 %.
Норма 28
Выход печеного формового хлеба для хлебопекарен гарнизонов и

1. Осы 31-норма бойынша әскери бөлімдердің, құрамалардың, мекемелердің, әскери оқу орындарының, оқу-жаттығу орталықтары мен полигондардың мерзімді қызмет әскери қызметшілері, сондай-ақ оқуда болатын келісімшарт қызметі әскери қызметшілерінің жеке құрамы қамтамасыз етіледі.
2. Ыдысқа қажеттілік тамақтанатын адамдардың нақты санын ескере отырып, 4, 6 және 10 орынды үстелдердің, сарбаздар мен матростар асханаларында орнатылған өзіне-өзі қызмет көрсету желілерінің нақты болуына сәйкес, сондай-ақ экипаждар санына байланысты, бірақ тиісінше 4 немесе 6 орынды үстелдерге қатысты жылжымалы байланыс станцияларына айқындалады. Бір асханада әртүрлі ыдысты пайдалануға жол берілмейді.

1. По данной норме 31 обеспечиваются военнослужащие срочной
службы воинских частей, соединений, учреждений, военных учебных
заведений, учебных центров и полигонов, а также личный состав
военнослужащих контрактной службы, находящийся на учебе.
2. Потребность в посуде определяется в соответствии с
фактическим наличием 4, 6 и 10-местных столов, линий
самообслуживания, установленных в солдатских и матросских столовых, с
учетом фактического количества питающихся, а также на подвижные
станции связи в зависимости от численности экипажей, но применительно
к 4 или 6-местным столам соответственно. Не допускается использование
в одной столовой посуды различных видов.

3. 300-ден астам адам тамақтанатын асханаларда шай қайнатуға арналған электр қайнатқыштың орнына осы мақсатқа арнайы бөлінген ас пісіретін қазандарды пайдалануға рұқсат етіледі.
4. Зат салатын қапшықта сақтау және тек далалық жағдайда пайдалану үшін нормаға қосымша әрбір әскери қызметшіге есебінен мыналар беріледі:
ас қасық – 1 дана;
эмальданған кружка – 1 дана.
5. Нан зауыттарынан (наубайханалардан) нан алу мақсатқа сәйкес болмаған кезде әскери бөлімдерге ауысымына өнімділігі 350-700 кг шағын наубайханалар, наубайханалар беріледі.

3. В столовых с количеством питающихся более 300 человек для
приготовления кипятка для чая взамен кипятильников электрических
разрешается использовать специально выделенные для этой цели котлы
пищеварочные.
4. Для хранения в вещевом мешке и использования только в
полевых условиях дополнительно к норме из расчета на каждого
военнослужащего выдается:
ложка столовая – 1 штука;
кружка эмалированная – 1 штука.
5. При нецелесообразности получения хлеба с хлебозаводов
(хлебопекарен) воинским частям выдаются мини-хлебопекарни,
хлебопекарни производительностью 350 – 700 кг в смену.

6. Үй-жайларды қайта жаңарту, күрделі жөндеу жүргізу кезінде және бөлімшелер мен әскери бөлімдердің жеке құрамын штаттық асханаларда тамақтандыруды ұйымдастыру мүмкін болмаған немесе мақсатқа сәйкес болмаған басқа да жағдайларда жабдықталым органының азық-түлік басқармасы әрбір өңірлік қолбасшылыққа МТП-480 мобильді тамақтандыру пунктінің бір жиынтығын және МТП-140 мобильді тамақтандыру пунктінің 5-10 жиынтығын немесе КП-130 (125) ас үйлерін береді.

6. При проведении реконструкции, капитального ремонта помещений
и в других случаях когда организация питания личного состава
подразделений и воинских частей в штатных столовых невозможна или
нецелесообразна, продовольственным управлениям довольствующего органа
на каждое региональное командование выдается по одному комплекту
мобильного пункта питания МПП-480 и по 5 – 10 комплектов мобильных
пунктов питания МПП-140 или кухни КП-130 (125).

1. Курсанттарға (офицерлер әскери атағы жоқ әскери оқу орындарының тыңдаушыларына), "Жас ұлан" республикалық әскери мектебінде, Кадет корпусында және әскери музыкалық училищеде оқитын адамдарға зат қапшығында сақтау және далалық жағдайларда пайдалану үшін барлық оқыту мерзіміне нормаға қосымша бір адамға есебінен асхана аспаптарының жинағы – 1 жиынтық (ол болмаған кезде ас қасық – 1 дана), тот баспайтын болаттан жасалған жиналмалы кружка (эмальданған кружка) – 1 дана беріледі.
2. Далалық жағдайларда жиындардан өту кезеңінде нормаға қосымша 100 адамға есебінен мыналар беріледі:
алюминийден, пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ (тостақ) - 100 дана;
алюминийден (пластмассадан) жасалған шағын тостақ - 200 дана;
эмальданған кружка - 200 дана;
алюминийден жасалған ас қасық - 100 дана;
алюминийден жасалған шай қасық - 100 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған ас пышағы - 100 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған ас шанышқысы - 100 дана;
үстелге төселетін клеенка - 0,6 м бір отыратын орынға.

1. Для хранения в вещевом мешке и использования в полевых
условиях курсантам (слушателям военных учебных заведений, не имеющим
воинских званий офицеров), лицам, обучающимся в Республиканской
военной школе "Жас улан", Кадетском корпусе и военно-музыкальном
училище дополнительно к норме из расчета на одного человека на весь
срок обучения выдаются набор столовых приборов - 1 комплект (при его
отсутствии, ложка столовая - 1 штук), кружка складная из нержавеющей
стали (кружка эмалированная) - 1 штук.
2. На период прохождения сборов в полевых условиях
дополнительно к норме из расчета на 100 человек выдаются:
тарелки глубокие (миски) алюминиевые, пластмассовые - 100 штук;
тарелки мелкие алюминиевые (пластмассовые) - 200 штук;
кружки эмалированные - 200 штук;
ложки столовые алюминиевые - 100 штук;
ложки чайные алюминиевые - 100 штук;
ножи столовые из нержавеющей стали - 100 штук;
вилки столовые из нержавеющей стали - 100 штук;
клеенка настольная - 0,6 м на одно посадочное место.

3. Саны 200 және одан көп орынды сауықтыру лагерьлеріне туристік жорықтарды қамтамасыз ету үшін нормаға қосымша мыналарды беруге рұқсат етіледі:
алюминийден, пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ (тостақ) - 40 дана;
алюминийден жасалған ас қасық - 40 дана;
қақпағы бар эмальданған шелек - 5 дана.
35-норма
Әскери (әскери-теңіз) госпитальдарды, әскери (әскери-теңіз)
лазареттерді (бұдан әрі: әскери (әскери-теңіз) госпитальдары –
әскери госпитальдар, әскери (әскери-теңіз) лазареттері –
лазареттер деп аталады), жеке медициналық батальондарды
(роталарды, жасақтарды), әскери және корабльдік лазареттерді
асханалық-ас үйлік ыдыспен, жабдықпен және мүкәммалмен
қамтамасыз ету

3. Оздоровительным лагерям численностью 200 мест и более для
обеспечения туристских походов дополнительно к норме разрешается
выдавать:
тарелки глубокие (миски) алюминиевые, пластмассовые - 40 штук;
ложки столовые алюминиевые - 40 штук;
ведра эмалированные с крышками - 5 штук.
Норма 35
обеспечения столово-кухонной посудой, оборудованием и
инвентарем военных (военно-морских) госпиталей, военных
(военно-морских) лазаретов (далее именуются: военные
(военно-морские) госпитали - военными госпиталями, военные
(военно-морские) лазареты - лазаретами), отдельных медицинских
батальонов (рот, отрядов), войсковых и корабельных лазаретов

1. Әскери бөлім мен ұйымның медициналық пункт лазаретіне қосымша беріледі, дана:
электр су қайнатқыш - 1;
леген - 2.
2. Санаторийдің әрбір медициналық бөлімшесіне қосымша беріледі, дана:
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 1;
100 литрге дейінгі электр су қайнатқыш - 1.
3. Госпитальдің екі және үш бөлмелі люкс-нөмірлерінің әрқайсысына қосымша беріледі, дана:
шағын фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 7;
десертке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 6;
бәлішке арналған фарфор тостақ немесе ыстыққа төзімді тостақ - 6;
қант салатын фарфор ыдыс - 1;
шай демдейтін фарфор немесе ыстыққа төзімді шайнек - 1;
шайға арналған табақшасы бар фарфор чашка немесе ыстыққа төзімді чашка - 6;
асханалық аспаптар (ас қасық, шай қасық, шанышқы, тот баспайтын болаттан жасалған пышақ), жиынтық – 6;
консерві ашқыш - 1;
дәмдеуіштерге арналған аспап - 1;
электр шайнек немесе самауыр - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 6;
зығырдан тігілген дастархан матасы, м - 6;
зығырдан тігілген майлық - 8.
4. Госпитальдің медициналық бөлімшесіне қосымша беріледі, дана:
6 л кастрөл - 4;
20-40 л плитаға қойылатын қазан - 2;
қақпағы бар эмальданған шелек - 3 (25 төсекке);
мырышталған шелек - 2;
леген - 2;
нан турауға арналған пышақ - 1;
консерві ашқыш - 1;
0,4 л тот баспайтын болаттан жасалған ожау - 2;
0,6 л шөміш - 1;
0,25 л шөміш - 1;
табақша - 1;
5 л шайнек - 1;
шай демдеуге арналған фарфор шайнек - 1;
дербес аралас ыдыс - 10;
нанға арналған жәшік - 1;
үстелге қойылатын таразы - 2;
100 л/сағ дейінгі электр су қайнатқыш - 1;
тұрмыстық электр тоңазытқыш - 2;
тағамды әкелуге және пайдаланылған ыдысты жинауға арналған арба - 1;
ас қалдықтарына арналған бак - 1;
4 конфорлы тұрмыстық электр плита - 1;
үш секциялы ыдыс жууға арналған ванна - 1;
асхана ыдысын сақтауға арналған сөре - 1;

1. Дополнительно выдается на лазарет медицинского пункта
воинской части и организации, штук:
электрокипятильник - 1;
таз - 2.
2. Дополнительно выдается на каждое медицинское отделение
санатория, штук:
холодильник бытовой электрический - 1;
кипятильник электрический до 100 л - 1.
3. Дополнительно выдается на каждый двух и трехкомнатный
номер-люкс госпиталя, штук: тарелка мелкая фарфоровая, или тарелка
термостойкая - 7;
тарелка десертная фарфоровая, или тарелка термостойкая - 6;
тарелка пирожковая фарфоровая, или тарелка термостойкая - 6;
сахарница фарфоровая - 1;
чайник для заварки чая фарфоровый, или термостойкий - 1;
чашка с блюдцем чайная фарфоровая, или чашка термостойкая - 6;
приборы столовые (ложка столовая, ложка чайная, вилка, нож из
нержавеющей стали), комплектов - 6;
консервовскрыватель - 1;
прибор для специй - 1;
электрочайник или самовар - 1;
холодильник бытовой электрический - 1;
полотно скатертное льняное, м - 6;
салфетка льняная - 8;
4. Дополнительно выдается на медицинское отделение госпиталя,
штук:
кастрюля 6 л - 4;
котел наплитный 20 – 40 л - 2;
ведро эмалированное с крышкой - 3 (на 25 коек);
ведро оцинкованное - 2;
таз - 2;
нож хлеборезный - 1;
консервовскрыватель - 1;
черпак 0,4 л из нержавеющей стали - 2;
чумичка 0,6 л - 1;
чумичка 0,25 л - 1;
поднос - 1;
чайник 5 л - 1;
чайник для заварки чая фарфоровый - 1;
судок индивидуальный комбинированный - 10;
ящик для хлеба - 1;
весы настольные - 2;
кипятильник электрический до 100 л/ч - 1;
холодильник бытовой электрический - 2;
тележка для подвоза пищи и сбора использованной посуды - 1;
бак для пищевых отходов - 1;
плита электрическая бытовая 4-х конф. - 1;
ванна для мытья посуды трехсекционная - 1;
стеллаж для хранения столовой посуды - 1;

сүтке арналған 25-38 л құты - 1;
азық-түлікті бөлшектеуге арналған тақтай - 1;
жылу боксы - 1 (20 кереуетке);
1-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
2-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
3-ші тағамға арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
салқын жеңіл дәмге арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке);
гастрономиялық азық-түлікке арналған тиісті көлемдегі гастроыдыс - 1 (20 кереуетке).

фляга для молока 25 – 38 л - 1;
доска для разделки продуктов - 1;
термобокс - 1 (на 20 коек);
гастроемкость для 1 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для 2 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для 3 блюда соответствующего объема - 1 (на 20
коек);
гастроемкость для холодной закуски соответствующего объема - 1
(на 20 коек);
гастроемкость для гастрономических продуктов соответствующего
объема - 1 (на 20 коек);

5. Орталық бағыныстағы әскери госпитальдің бір бөлмелі люкс-нөмірінің әрқайсысына бір тұрмыстық электр тоңазытқыш қосымша беріледі.
6. Корабльдік лазареттер үшін кастрөлдер (бөшкелер), ас құятын қасықтар, дәмдеуіштерге арналған аспаптар алты адамға бір зат есебінен беріледі.
7. 2 және 3-бөлімдер бойынша ас үйлік ыдыс, мүкәммал мен жабдық жоспарланады және өздері тағам даярлайтын лазареттерге беріледі. Тұрмыстық электр тоңазытқыш тағам даярлау мүмкіндігінің болуына қарамастан әрбір лазаретке беріледі.

5. Дополнительно выдается на каждый однокомнатный номер-люкс
военного госпиталя центрального подчинения один холодильник бытовой
электрический.
6. Для корабельных лазаретов кастрюли (бачки), ложки
разливательные, приборы для специй выдается из расчета один предмет
на шесть человек.
7. Кухонная посуда, инвентарь и оборудование по разделам 2 и 3
планируется и выдается лазаретам, самостоятельно готовящим пищу.
Холодильник бытовой электрический выдается на каждый лазарет
независимо от наличия возможностей приготовления пищи.

2. Азық-түлік қоймасынан қарауылдың пайдалануына ыдыс беру әскери бөлім командирінің (ұйым бастығының) бұйрығы негізінде жүргізіледі.
3. Әрбір қарауылға жылжымалы ас үйлер немесе ас үй жинақтары берілуі мүмкін.
Бір рет пайдаланылатын ыдыс болмаған кезде әрбір тамақтанушыға мыналарды беруге рұқсат етіледі:
алюминийден немесе пластмассадан жасалған шұңғыл тостақ
- 1 дана;
алюминийден немесе пластмассадан жасалған шағын тостақ
- 1 дана;
тот баспайтын болаттан жасалған жиналмалы кружка (эмальданған кружка)
- 1 дана.
40-норма
Эшелондармен жіберілетін бөлімшелерді (командаларды)
асханалық-ас үйлік ыдыспен және мүкәммалмен қамтамасыз ету
Р/с
Атауы
Жеке құрамды тасымалдауға арналған вагондарға заттар саны, дана
1
2
3
Ас үйлері бар эшелондарға (әскери бөлімнің құрамында емес)
1
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған шұңғыл тостақ (табақша)
1 (1 адамға)
2
Алюминийден немесе пластмассадан немесе тот баспайтын болаттан жасалған шағын тостақ
1 (1 адамға)
3

2. Выдача посуды с продовольственного склада в пользование
караулов производится на основании приказа командира воинской части
(начальника организации).
3. На каждый караул могут выдаваться кухни переносные или
кухонные наборы.
При отсутствии одноразовой посуды разрешается выдавать на
каждого питающегося:
тарелка глубокая алюминиевая или пластмассовая - 1 штук,
тарелка мелкая алюминиевая или пластмассовая - 1 штук,
кружка складная из нержавеющей стали (кружка эмалированная) - 1
штук.
Норма 40
обеспечения столово-кухонной посудой и инвентарем
подразделений (команд), отправляемых эшелонами
п/п
Наименование
Количество предметов, штук, на вагон для перевозки личного состава
Эшелонам с кухнями (не в составе воинской части)
1
Тарелка глубокая (миска) алюминиевая или пластмассовая или из нержавеющей стали
1 (на 1 человека)
2
Тарелка мелкая алюминиевая, или пластмассовая, или из н/стали
1 (на 1 человека)
3

1. Бір шүмекті қолжуғыш және оған қоса берілетін мырышталған леген тек питомниктер мен бөлімшелерде су құбыры болмаған кезде беріледі.
2. Қызметтік ит питомниктерінде энергия көздерінің болуына байланысты тамақ пісіретін қазандардың тиісті түрлерін (электр, газ немесе бу) пайдалануға рұқсат етіледі.
3. Иттің саны 50-100-ге дейін болған кезде сыйымдылығы 500 – 750 л шкаф – тоңазытқыш камера беріледі.
4. Әскери бөлімдердің ветеринарлық лазареттеріне электр плитасы – 1 дана, электр қазан – 1 дана беріледі.
44-норма
Әскери бөлімдердің (корабльдердің) азық-түлік қоймаларын және
тарату қоймаларын жабдықпен және мүкәммалмен жабдықтау
Р/с
Атауы
Тарату қоймасына берілетін заттар саны
Тамақтанатын адамдардың мынадай санына байланысты азық-түлік қоймасындағы заттар саны, дана
40-қа дейін

1. Рукомойник однососковый и таз оцинкованный к нему выдаются
только при отсутствии водопровода в питомниках и подразделениях.
2. В питомниках служебных собак в зависимости от наличия
источников энергии разрешается использовать соответствующие виды
пищевых котлов (электрические, газовые или паровые).
3. При количестве собак от 50 до 100 выдается шкаф -
морозильная камера объемом 500 - 750 л.
4. В ветеринарные лазареты воинских частей выдаются: плита
электрическая – 1 штук, котел электрический – 1 штук.
Норма 44
снабжение оборудованием и инвентарем продовольственных складов
и раздаточных кладовых воинских частей (кораблей)
№ п/п
Наименование предмета
Количество предметов на раздаточную кладовую
Количество предметов, штук, на продовольственном складе при количестве питающихся, человек
до 40