Қазақстан Республикасының кеден органдары көрсететін мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 сәуірдегі № 319 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 28 тамыздағы № 685 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 28.08.2015 № 685 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 284 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Авторлық құқық пен сабақтас құқық, тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары объектілерiн және тауарларды шығарған жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қағазсыз кедендік декларациялауды жүзеге асыру (кедендік рәсім – экспорт)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) «Преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауар шығарылған елді айқындауға қатысты алдын ала шешімдер қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) «Тауарларды жіктеу жөнінде алдын ала шешімдер қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
8) «Кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомалары бар екендігі туралы растау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
9) «Кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша есептеулерді салыстыру актісін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
10) «Тауарды құрастырылмаған немесе жиналмаған түрде, оның ішінде белгіленген уақыт кезеңі ішінде әртүрлі партиялармен әкелу көзделген жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде жіктеу туралы шешімді беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
11) «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті көрсететін мемлекеттік қызмет стандарттарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қыркүйектегі № 1169 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 70, 1012-құжат) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых таможенными органами Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2014 года № 319. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 685
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 685 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра финансов РК от 27.04.2015 г. № 284.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности»;
2) стандарт государственной услуги «Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора»;
3) стандарт государственной услуги «Включение в реестр таможенных представителей»;
4) стандарт государственной услуги «Включение в реестр таможенных перевозчиков»;
5) стандарт государственной услуги «Осуществление безбумажного таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза (таможенная процедура – экспорт)»;
6) стандарт государственной услуги «Принятие предварительных решений относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов»;
7) стандарт государственной услуги «Принятие предварительных решений по классификации товаров»;
8) стандарт государственной услуги «Подтверждение о наличии излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов»;
9) стандарт государственной услуги «Выдача акта сверки расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням»;
10) стандарт государственной услуги «Выдача решения о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, ввоз которого предполагается различными партиями в течение определенного периода времени»;
11) стандарт государственной услуги «Таможенная очистка и выпуск товаров».
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2012 года № 1169 «Об утверждении стандартов государственных услуг, оказываемых Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 70, ст. 1012).

3. Осы қаулы оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Авторлық құқық пен сабақтас құқық, тауар таңбалары, қызмет
көрсету таңбалары объектілерiн және тауарларды шығарған
жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің
кедендік тізіліміне енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Авторлық құқық пен сабақтас құқық, тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары объектілерiн және тауарларды шығарған жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 30 (отыз) күн. Жеткілікті негіздемелер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қарау мерзімін ұзартуға, бірақ 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – көрсетілетін қызметті беруші басшысының бұйрығымен ресімделген авторлық құқық пен сабақтас құқық, тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары объектілерiн және тауарларды шығарған жерлердің атауларын зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізу туралы шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша жазбаша нысанда мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.

3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Включение объектов авторских прав и смежных прав,
товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Включение объектов авторских прав и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов – 30 (тридцать) календарных дней. При наличии достаточных оснований услугодатель вправе продлить срок рассмотрения заявления, но не более чем до 3 (трех) месяцев;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – решение о включении объектов авторских и смежных прав, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований мест происхождения товаров в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, оформленное приказом руководителя услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в письменной форме на бумажном носителе в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

9. Көрсетілетін қызметті алушы немесе көрсетілетін қызметті алушының мүддесін білдіретін өзге тұлға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) еркін нысанда толтырылатын және:
көрсетілетін қызметті алушының зияткерлік меншік объектілеріне құқығын қорғау туралы қолдаухаты;
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер;
зияткерлік меншіктің тиісті объектілері туралы, көрсетілетін қызметті алушыға оның құқығын қорғауда кеден органдарының жәрдемі қажет болатын мерзім туралы ақпарат, оның ішінде электрондық нысандағы ақпарат, сондай-ақ Кеден одағы сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес бірінші алты таңба деңгейінде тауарлар коды көрсетіле отырып, зияткерлік меншік объектілері бар тауарлардың сипаттамасы, кеден органдарына зияткерлік меншік құқықтары бұзылған тауарын анықтауға мүмкiндiк беретiн көрсетілетін қызметті алушының тауарлар туралы егжей-тегжейлі мәліметтері;
егер тауарлардың зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауар болып табылмайтыны белгіленген жағдайларда, декларантқа және өзге адамдарға зиянының орнын толтыру, сондай-ақ олар зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауар болып табылады деп болжанған зияткерлік меншік объектісі бар тауарларды шығаруды тоқтата тұруға байланысты туындауы мүмкін кеден органдарының шығындарын өтеу туралы көрсетілетін қызметті алушының міндеттемесі қамтылуға тиіс зияткерлік меншік объектілеріне құқығын қорғау туралы жазбаша өтініш;
2) зияткерлік құқығының бар және тиесілі екенін растайтын (куәлік, және/немесе лицензиялық шарт) түпнұсқалар не нотариат куәландырған көшірмелері;
3) құқық иеленушінің өзінің мүддесін білдіретін тұлғаға берген сенімхаты;
4) көрсетілетін қызметті алушының басқа тұлғаларға келтірген зияны үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты. Бұл ретте, сақтандыру сомасы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген 1000 еселенген айлық есептік көрсеткіштен кем болмауға тиіс;
5) зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарлардың ерекше белгілерінің сипаттамасы;
6) зияткерлік меншiк объектiсi бар тауарлардың және зияткерлік меншік құқығы бұзылған тауарлардың үлгілері, оның ішінде олардың электрондық түрдегі бейнелері (мүмкiндiгiнше).
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген мәліметтерді толық емес немесе дұрыс емес ұсынуы;
2) зияткерлік меншік құқығын бұза отырып тауарлардың ерекше белгілерінің сипаттамасын ұсынбауы негіздемелер болып табылады.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя или иного лица, представляющего интересы услугополучателя:
1) письменное заявление о защите прав на объекты интеллектуальной собственности, которое заполняется в произвольной форме и должно содержать:
ходатайство услугополучателя о защите прав на объекты интеллектуальной собственности;
сведения об услугополучателе;
информацию, в том числе в электронной форме, о соответствующих объектах интеллектуальной собственности, сроке, в течение которого услугополучателю потребуется содействие таможенных органов в защите его прав, а также описание товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, с указанием кодов товаров на уровне первых шести знаков в соответствии с единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Таможенного союза, подробные сведения услугополучателя о товарах, позволяющие таможенным органам выявить товары с нарушением прав интеллектуальной собственности;
обязательство услугополучателя о возмещении вреда декларанту и иным лицам, а также затрат таможенных органов, которые могут возникнуть в связи с приостановлением выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых предполагается, что они являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности, в случаях, если будет установлено, что товары не являются товарами с нарушением прав интеллектуальной собственности;
2) оригиналы либо нотариально засвидетельствованные копии, подтверждающие наличие и принадлежность права интеллектуальной собственности (свидетельство и/или лицензионный договор);
3) доверенность, выданная правообладателем лицу, представляющему его интересы;
4) договор страхования гражданско-правовой ответственности услугополучателя за причинение вреда другим лицам. При этом страховая сумма не может быть менее 1000-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
5) описание отличительных признаков товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности;
6) образцы товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности и товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности, в том числе их изображения в электронном виде (по возможности).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) представление услугополучателем неполных или недостоверных сведений, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) непредставление описания отличительных признаков товаров с нарушением прав интеллектуальной собственности.

3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда шағым жазбаша түрде:
1) Министрлік басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша;
2) көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша беріледі.
Шағымды қабылдаған тұлғаның аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, шағымның көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің кеңсесінде тіркелуі (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымды қабылдауды растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны анықтау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің басшысына жолданады.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Министрліктің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күнінің ішінде қарауға жатады.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінің ішінде қарауға жатады.
12. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің: www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері мен сall-орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.

3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя и
(или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
11. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается в письменном виде:
1) на имя руководителя Министерства либо лица его замещающего по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги;
2) на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, Министерства, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, Министерства, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, Министерства, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены:
1) на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz;
2) на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб по вопросам оказания государственной услуги, сall-центра услугодателя.

15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттардың барлығын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 90 (тоқсан) күн.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште, сауалнамада мәліметтерді толық көрсетпеген не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттар болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті және оған қоса берілген құжаттарды қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, бас тартудың себептерін көрсете отырып, куәлікті беруден бас тарту туралы көрсетілетін қызметті алушыны жазбаша хабардар етеді;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізу туралы куәлік беру не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайлар және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.

15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Присвоение статуса уполномоченного экономического оператора» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 90 (девяноста) календарных дней.
В случае указания услугополучателем неполных сведений в заявлении, анкете либо отсутствия документов, предусмотренных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, услугодатель не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия заявления и прилагаемых к нему документов письменно информирует услугополучателя об отказе в выдаче свидетельства с указанием причин отказа.
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача свидетельства о включении лица в реестр уполномоченных экономических операторов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осындай тұлғаның уәкілетті экономикалық операторлар мәртебесін берудің төмендегі шарттарына сәйкестігін растайтын мәліметтері бар, заңды тұлға басшысының қолы қойылған және мөрмен куәландырылған, еркін нысанда жазылған өтініш:
осы тармақшаның екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, кедендік баждардың, салықтардың төленуін бас қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша бір миллион евроға баламалы сомаға кемінде бір жыл мерзімге «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінің 16-тарауында көзделген тәртіппен осындай қамтамасыз етудің болуы.
Тауарларды өндіру қызметін жүзеге асыратын және (немесе) Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалған критерийлерге сәйкес келген кезде кедендік әкету бажы қолданылмайтын тауарларды экспорттайтын тұлғалар мұндай қамтамасыз ету ұсынылатын күні Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленетін валюталардың нарықтық бағамы бойынша жүз елу мың евроға баламалы сомаға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынады;
кемінде екі жыл сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру;
кеден органына өтініш берген күні Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтар бойынша берешегінің болмауы;
кеден органына өтініш берген күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес берешектердің (бересінің) болмауы;
кеден органына өтініш берген күні көрсетілетін қызметті алушының, құрылтайшылардың, акциялардың бақылау пакеті бар акционерлердің Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 209214,  250-баптарына сәйкес өтелмеген соттылығының болу фактілерінің болмауы;
көрсетілетін қызметті алушының кеден органына өтініш берген күні бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 405410417421423424426434438-баптарына сәйкес әкімшілік жауаптылыққа тартылу фактілерінің болмауы;
кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарына ұсынылған мәліметтерді шаруашылық операцияларын жүргізу туралы мәліметтермен салыстыруға мүмкіндік беретін, мынадай талаптарға сай келетін:
кедендік декларацияларды декларациялаудың, бақылаудың және есепке алудың, оның ішінде кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен сәйкес келетін бағдарламалық өнімді міндетті түрде қолдана отырып, автоматтандырылған жүйесі бар;
бөгде адамдардың рұқсатсыз қол жеткізуінен құжаттарды сақтау және компьютер жүйесін қорғау мақсатында қауіпсіздік жөніндегі ақпараттық технологиялық шараларды қамтамасыз ететін;
тауарлар мен көлік құралдарының іс жүзіндегі санының құжаттар бойынша деректермен сәйкес келмеуін анықтау үшін ішкі бақылау жүйесі бар тауарлардың есебін жүргізу жүйесінің болуы;

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление в произвольной форме, подписанное руководителем и заверенное печатью юридического лица, содержащее сведения, подтверждающие соответствие такого лица следующим условиям присвоения статуса уполномоченного экономического оператора:
наличие генерального обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов в порядке, предусмотренном главой 16 Кодекса Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан», на срок не менее одного года на сумму, эквивалентную одному миллиону евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, на день предоставления такого обеспечения, за исключением случая, установленного частью второй настоящего подпункта.
Лицами, осуществляющими деятельность по производству товаров и (или) экспортирующими товары, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, при их соответствии критериям, определенным решением Комиссии Таможенного союза, предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную ста пятидесяти тысячам евро, по рыночному курсу валют, устанавливаемому в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, на день предоставления такого обеспечения;
осуществление внешнеторговой деятельности не менее двух лет;
отсутствие на день обращения в таможенный орган задолженности по таможенным платежам и налогам в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
отсутствие на день обращения в таможенный орган задолженности (недоимки) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
отсутствие на день обращения в таможенный орган у услугополучателя, учредителей, акционеров, имеющих контрольный пакет акций, фактов наличия непогашенной судимости в соответствии со статьями 209214250 Уголовного кодекса Республики Казахстан;
отсутствие у услугополучателя на день обращения в таможенный орган фактов привлечения в течение одного года к административной ответственности в соответствии со статьями 405410417421423424426-434438 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
наличие системы учета товаров, позволяющей сопоставлять сведения, представленные таможенным органам при совершении таможенных операций, со сведениями о проведении хозяйственных операций, отвечающей следующим требованиям:
наличие автоматизированной системы декларирования, контроля и учета таможенных деклараций, в том числе с обязательным применением программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами;
обеспечение информационных технологических мер по безопасности в целях сохранности документации и защиты компьютерной системы от несанкционированного доступа к ней посторонних лиц;
наличие системы внутреннего контроля для выявления несоответствия данных по документам фактическому количеству товаров и транспортных средств;

4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің: www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері мен сall-орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
«Уәкілетті экономикалық
оператор мәртебесін беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
қосымша
Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу
туралы куәлік алуға арналған сауалнама
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
_____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі)
_____________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
1-бөлім. Бизнесті ұйымдастыру
1.1-кіші бөлім. Ұйымдастыру сипаттамалары
1.1
Сұрақ
Стандарт
Жауап
1.
Акцияның бақылау пакетін иеленуші құрылтайшылардың, акционерлердің, заңды тұлғаның ірі акция ұстаушыларының (акциялардың үлесі 10 %-дан артық) тегін, атын, әкесінің атын (бұдан әрі – Т.А.Ә.), (заңды тұлғаның атауы), жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) және мекенжайын көрсетіңіз?
Мәртебесі (бақылау пакетін иеленуші құрылтайшы, акционер; ірі акция ұстаушы (үлесі 10 %-дан артық) – Т.А.Ә. (заңды тұлғалар үшін ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы), ЖСН, заңды және почталық мекенжайы
2.
Заңды тұлға басшыларының, орынбасарларының (оның ішінде филиалдар мен өкілдіктер басшылары мен орынбасарларының) Т.А.Ә., ЖСН көрсетіңіз?
Атқаратын лауазымы, Т.А.Ә., ЖСН, почталық мекенжайы.
3.
Заңды тұлғаның негізгі қызметінің түрін көрсетіңіз?
Керегінің астын сызу керек
А. тауарлар өндірісі және экспорты
В. ішкі нарық үшін тауар өндірісі
В. сауда;
С. қызметтер көрсету/консультациялар
4.
Мыналарды көрсетіңіз:
А. заңды тұлғаның филиалдары мен өкілдіктерінің саны.
В. Заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, ЖСН, филиалдарының және/немесе өкілдіктерінің орналасқан жері және олардың әрқайсысы атқаратын қызметінің саласын қысқаша сипаттаңыз?
А. сандық көрсеткіш
В. ұйымдық-құқықтық нысаны (филиал, өкілдік), атауы, ЖСН, заңды мекенжайы, қызмет түрі (өндіріс және (немесе) тауар экспорты, ішкі нарық үшін тауар өндірісі, сауда, қызметтер көрсету/консультация, заңды тұлғаның мүддесін білдіру)
А.
В.
5.
А. Сіз өзіңізбен аффилиирленген кәсіпорындарға тауарлар мен көрсетілетін қызметтер сатуды/сатып алуды жүзеге асырасыз ба?
В. Егер солай болса, сізбен аффилиирленген кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанын, атауын, ЖСН, заңды мекенжайын көрсетіңіз?
А. Керегінің астын сызу керек
В. ұйымдық-құқықтық нысаны, атауы, ЖСН, заңды мекенжайы
А. иә/жоқ*
В.

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены:
1) на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz;
2) на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб по вопросам оказания государственной услуги, сall-центра услугодателя.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Присвоение статуса уполномоченного
экономического оператора»
Анкета
на получение свидетельства о включении
в реестр уполномоченных экономических операторов
__________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
__________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер)
__________________________________________________________________
(юридический адрес)
Раздел 1 Организация бизнеса
Подраздел 1.1 Организационные характеристики
1.1
Вопрос
стандарт
ответ
1
Укажите фамилию, имя, отчество (далее – Ф.И.О), (наименование юридического лица), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) и адрес учредителей, акционеров, имеющих контрольный пакет акций, крупных держателей акций (доля акций которых превышает 10 %) юридического лица?
Статус (учредитель; акционер, имеющий контрольный пакет акций; крупный держатель акций (доля которых превышает 10 %) – Ф.И.О. (для юридических лиц организационно-правовая форма, наименование), ИИН, юридический и почтовый адрес
2
Укажите Ф.И.О., ИИН, адрес руководителей, заместителей (в том числе руководителей, заместителей филиалов и представительств) юридического лица?
Занимаемая должность, Ф.И.О., ИИН, почтовый адрес
3
Укажите вид основной деятельности юридического лица?
Нужное подчеркнуть
А. производство и экспорт товаров
В. производство товаров для внутреннего рынка
В. торговля;
С. оказание услуг/консультаций
4
Укажите:
А. количество филиалов и представительств юридического лица.
В. организационно-правовую форму, наименование, ИИН, местонахождение филиалов и/или представительства юридического лица и кратко опишите сферу деятельности, в которой заняты каждое из них?
А. количественный показатель
В. организационно-правовая форма (филиал, представительство), наименование, ИИН, юридический адрес, вид деятельности (производство и (или) экспорт товаров, производство товаров для внутреннего рынка, торговля, оказание услуг/консультаций, представительство интересов юридического лица)
А.
В.
5
А. Вы осуществляете продажу/покупку товаров и услуг у предприятий, аффилиированных с вами?
В. Если да, то укажите организационно-правовую форму, наименование, ИИН, юридический адрес предприятия аффилиированного с вами?
А. Нужное подчеркнуть
В. организационно-правовая форма, наименование, ИИН, юридический адрес
А. ДА/НЕТ*
В.

1.2-кіші бөлім. Кеден мәселелері жөніндегі заңды тұлғаның ішкі ұйымы
1.2
Сұрақ
Стандарт
Жауап
1
Заңды тұлғаның штатында неше адам жұмыс істейді?
Сандық көрсеткіш
2
Кедендік мәселелерге жауапты заңды тұлға басшысының немесе орынбасарының Т.А.Ә. ЖСН көрсетіңіз?
Лауазымы, Т.А.Ә., ЖСН
3
Сізде заңды тұлғаның басшысы немесе орынбасары, кедендік мәселелері боыйнша жауапты тұлғаның жоқ болған жағдайда өзара ауыстырылудың бекітілген регламенті бар ма?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*

Подраздел 1.2 Внутренняя организация юридического лица
по таможенным вопросам
1.2
Вопрос
стандарт
ответ
1
Сколько человек работает в штате юридического лица?
Количественный показатель
2
Укажите Ф.И.О., ИИН руководителя или заместителя юридического лица, ответственного за таможенные вопросы?
Должность, Ф.И.О., ИИН
3
Существует ли у вас документально закрепленный регламент взаимозаменяемости в случае отсутствия руководителя или заместителя юридического лица, ответственного лица по таможенным вопросам?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*

1.3-кіші бөлім. Сыртқы сауда операцияларының көлемі
1.3
Сұрақ
Стандарт
Жауап
1
Соңғы екі жылдың әр жылында сіз импорттаған немесе экспорттаған тауарлардың саны мен құнын көрсетіңіз?
Жыл, салмағы, құны
2
Әрбір соңғы екі жылдағы сіз төлеген кедендік баждың, акциздік алымның және қосылған құнға салықтың (бұдан әрі – ҚҚС) жалпы сомасы қандай?
Жыл, кедендік баждың, акциздік алымның және ҚҚС жалпы сомасы
1.4-кіші бөлім. Кеден мәселелері бойынша ақпарат
1.4
Сұрақ
Стандарт
Жауап
1.
Заңды тұлғаның сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру басталған күнді көрсетіңіз?
Бірінші кедендік декларацияның тіркелген күні (кк:аа:жж), бірінші кедендік декларацияның нөмірі
2
Сіз сыртқы сауда қызметін жүзеге асыратын шетелдік әріптестердің елдерін атаңыз?
Ел, импорт (экспорт)
3
Сіз бұрын кеден ісі саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсат (куәлік, тізілімге енгізу туралы шешім) алдыңыз ба?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
4
Егер солай болса, онда сіз қандай рұқсат (куәлік, тізілімге енгізу туралы шешім) алдыңыз?
Рұқсат (куәлік, тізілімге енгізу туралы шешім) түрі, кеден ісі саласындағы уәкілетті органы берген күні, бұйрықтың нөмірі
5
Сіз тарифтік емес реттеу шараларына жататын, демпингке қарсы немесе өтемақылық баждар салынатын тауарларды кеден одағы аумағы шегінен тысқары жерден өткізесіз ба?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
6
Егер солай болса, онда тауардың атауын көрсетіңіз (Кеден одағының бірыңғай кеден тарифіне (бұдан әрі – КО БКТ) сәйкес тауардың кодын көрсете отырып)?
Импорт (экспорт), тауар (КО БКТ сәйкес тауардың кодын көрсете отырып), кеден одағының шегінен тысқары ел
7
Сіз кедендік рәсімдер бойынша кедендік құнды түзетуді ресімдедіңіз бе?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
8
Сіз кедендік транзит рәсімін пайдаланасыз ба?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
2-бөлім. Нормативтік талаптардың сақталуын есепке алу
2
Сұрақ
Стандарт
Жауап
1
Соңғы екі жылда кері қайтарылған (тоқтата тұрылған) кеден ісі саласындағы уәкілетті органы заңды тұлғаға ұсынған барлық рұқсаттарды (куәліктерді, тізілімге енгізу туралы шешімдерді) көрсетіңіз?
Рұқсаттың түрі (куәлік, тізілімге енгізу туралы шешім), мәртебесі (кері қайтарылды, тоқтата тұрылды немесе), себеп
2
Сізге қатысты соңғы екі жылда кедендік тексеру жүргізілді ме, көрсетіңіз?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
3
Егер солай болса, онда мұндай тексерулердің санын, түрі мен өткізу мерзімін және олардың нәтижелерін көрсетіңіз?
Саны, тексеру түрі, өткізу мерзімі, тексеру нәтижелері
4
Заңды тұлғаның басшысы, құрылтайшылар, акциялардың бақылау пакеті бар акционерлер Қазақстан Республикасы Қылмыс кодексінің 209214250-баптарына сәйкес, қылмыстық жауапкершілікке тартылды ма, көрсетіңіз?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
5
Егер солай болса, онда олардың Т.А.Ә. ЖСН, заңды тұлғаның құрамындағы мәртебесін (басшы, құрылтайшы, акциялардың бақылау пакеті бар акционер) және ол тартылған бапты қылмыстық жауапкершілікке тартылған уақытымен көрсетіңіз?
Т.А.Ә., ЖСН, мәртебесі (басшы, ұйымдастырушы, акциялардың бақылау пакеті бар болған акционер) - ол тартылған бапты және қылмыстық жауапкершілікке тартылған уақыты
6
Заңды тұлға «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің 405410417421423424426-434438-баптарына - сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылды ма, көрсетіңіз?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
7
Егер солай болса «Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің бабы мен тартылған уақытын көрсетіңіз?
«Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы» Қазақстан Республикасы кодексінің бабы, тартылған уақыты

Подраздел 1.3 Объем внешнеторговых операций
1.3
Вопрос
стандарт
ответ
1
Укажите количество и стоимость импортированных или экспортированных вами товаров в каждом из последних двух лет?
Год, вес, стоимость
2
Какова общая сумма таможенной пошлины, акцизного сбора и налога на добавленную стоимость (далее – НДС), уплаченного вами в каждом из последних двух лет?
Год, общая сумма таможенной пошлины, акцизного сбора и НДС
Подраздел 1.4 Информация по таможенным вопросам
1.4
Вопрос
стандарт
ответ
1.
Укажите дату начала осуществления внешнеторговой деятельности юридического лица?
Дата регистрации первой таможенной декларации (чч:мм:гг), номер первой таможенной декларации
2
Перечислите страны инопартнеров, с которыми вы осуществляете внешнеторговую деятельность?
Страна, импорт (экспорт)
3
Получали ли вы когда-либо разрешения (свидетельства, решения о включении в реестр) на осуществление деятельности, выдаваемые уполномоченным органом в сфере таможенного дела?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
4
Если да, то укажите, какое разрешение (свидетельство, решение о включении в реестр) вы получали?
Вид разрешения (свидетельства, решения о включении в реестр), дата выдачи, номер приказа уполномоченного органа в сфере таможенного дела
5
Вы перемещаете товары из-за пределов территории таможенного союза, подпадающие под меры нетарифного регулирования, облагаемые антидемпинговыми или компенсационными пошлинами?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
6
Если да, то укажите название товара (с указанием кода товара в соответствии с единым таможенным тарифом Таможенного союза (далее – ЕТТ ТС)?
Импорт (экспорт), товар (с указанием кода товара, в соответствии с ЕТТ ТС), страна за пределами таможенного союза
7
Оформляли ли вы корректировку таможенной стоимости по таможенным процедурам?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
8
Используете ли вы таможенную процедуру таможенного транзита?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
Раздел 2 Учет соблюдения нормативных требований
2
Вопрос
стандарт
ответ
1
Укажите все разрешения (свидетельства, решения о включении в реестр), предоставленные юридическому лицу уполномоченным органом в сфере таможенного дела, которые были отозваны (приостановлены) в последние два года?
Вид разрешения (свидетельства, решения о включении в реестр), статус (отозвано, приостановлено), причина
2
Укажите, проводилась ли в отношении вас таможенная проверка за последние 2 года?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
3
Если да, то укажите количество, вид и сроки проведения таких проверок и их результаты?
Количество, вид проверки, сроки проведения проверки, результаты проверки
4
Укажите, привлекались ли руководитель, учредители, акционеры, имеющие контрольный пакет акций юридического лица к уголовной ответственности в соответствии со статьями 209, 214, 250 Уголовного кодекса Республики Казахстан?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
5
Если да, то укажите их Ф.И.О., ИИН, статус лица в составе юридического лица (руководитель, учредитель, акционер, имеющие контрольный пакет акций) и статья, по которой он привлечен, с указанием даты привлечения к уголовной ответственности?
Ф.И.О., ИИН, статус (заявитель, учредитель, акционер, имеющие контрольный пакет акций), статья, по которой он привлечен, с указанием даты привлечения к уголовной ответственности
6
Укажите, привлекалось ли юридическое лицо к административной ответственности в соответствии со статьями 405, 410, 417, 421, 423, 424, 426-434, 438 Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях»?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
7
Если да, то укажите, по какой статье Кодекса Республики Казахстан «Об административных правонарушениях» было привлечено юридическое лицо и дату привлечения?
Статья Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, дата привлечения

3-бөлім. Заңды тұлғаның логистика және бухгалтерлік есепке алу жүйесі
3.1-кіші бөлім. Логистика және есепке алу жүйесі
3.1
Сұрақ
Стандарт
жауап
1
Сіз кедендік декларацияларды есепке алу мен бақылаудың, декларациялаудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланасыз ба?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
2
Сіздің декларациялаудың, бақылау мен есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің бағдарламалық өнімі кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімге сәйкес келе ме?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
3
Сізде тауарлар мен көлік құралдарының нақты санына құжаттар бойынша деректердің сәйкессіздіктерін анықтау үшін ішкі бақылау жүйесі бар ма?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
4
Сіздің кәсіпорынында қандай бухгалтерлік және логистикалық бағдарламалық қосымшалар пайдаланылады?
Бағдарламаның атауы
5
Сізде бөгде адамдардың рұқсатсыз енуінен құжаттамаларды сақтау және компьютер жүйесін қорғау мақсатында қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша технологиялық шаралар бар ма?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
6
Сіз бөгде адамдардың рұқсатсыз енуінен құжаттамаларды сақтау және компьютер жүйесін қорғау мақсатында қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қандай ақпараттық, технологиялық шараларды алдын ала қабылдадыңыз?
Қабылданған шаралар
3.2-кіші бөлім. Кедендік өкілдерді пайдалану
3.2
Сұрақ
Стандарт
жауап
1
Сіз кедендік өкілдері көрсететін қызметтерді пайдаланасыз ба?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
2
Егер солай болса, онда сіз көрсетілетін қызметтерді пайдаланған кедендік өкілдердің атауын, ЖСН көрсетіңіз?
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, ЖСН

Раздел 3 Система бухгалтерского учета и логистики юридического лица
Подраздел 3.1 Система учета и логистики
3.1
Вопрос
стандарт
ответ
1
Используете ли вы автоматизированную систему декларирования, контроля и учета таможенных деклараций?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
2
Совместим ли ваш программный продукт автоматизированной системы декларирования, контроля и учета таможенных деклараций с программным продуктом, используемым таможенными органами?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
3
Имеется ли у вас система внутреннего контроля для выявления несоответствия данных по документам фактическому количеству товаров и транспортных средств?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
4
Какие бухгалтерские и логистические программные приложения используются в вашем предприятии?
Название программы
5
Существуют ли у вас технологические меры по обеспечению безопасности, в целях сохранности документации и защиты компьютерной системы от несанкционированного доступа к ней посторонних лиц?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
6
Какие информационные, технологические меры по обеспечению безопасности в целях сохранности документации и защиты компьютерной системы от несанкционированного доступа к ней посторонних лиц вы предприняли?
Предпринятые меры
Подраздел 3.2 Использование таможенных представителей
3.2
Вопрос
стандарт
ответ
1
Пользуетесь ли вы услугами таможенных представителей?
Ненужное зачеркните
ДА/НЕТ*
2
Если да, то укажите наименование, ИИН таможенных представителей, услугами которых вы пользуетесь?
Наименование и организационно-правовая форма, ИИН

4-бөлім. Тауарларды уақытша сақтау орындары туралы ақпарат
4.1-кіші бөлім. Тауарлар мен көліктерді уақытша сақтау орындары туралы ақпарат
4.1
Сұрақ
Стандарт
жауап
1
Сізде тауарларды сақтау үшін жайлар, ашық алаңдар және өзге аумақтар бар ма?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
2
Егер солай болса, онда алаң қандай құқықта сізге тиесілі екенін (жеке меншікте, шаруашылық жүргізуде, жедел басқаруда немесе жайды және (немесе) ашық алаңдарды жалға алу шарты) және қайда орналасқанын көрсетіңіз?
Уақытша сақтау орны, қандай құқықта сізге тиесілі (жеке меншікте, шаруашылық жүргізуде, жедел басқаруда немесе жайды және (немесе) ашық аландарды жалға алу шарты), алаң, орналасқан жерінің дәл мекенжайы
3
4.1.2-тармағында көрсетілген жерлерде қажетті тиеу-түсіру және арнайы техника, сондай-ақ орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарының сипатына сәйкес сертификатталған таразы жабдығы (газды арнайы қоймаға орналастырған жағдайда – тиісті есепке алу құралы) бар ма?
Уақытша сақтау орны, бар екендігі туралы ақпарат
4
4.1.2-тармағында көрсетілген орындардың, жалғасып жатқан тиеу-түсіру алаңдарын қоса алғанда, бетон немесе альфальт жабындысы бар ма, көрсетіңіз?
Керегінің астын сызу керек
Иә/жоқ*
5
4.1.2-тармағында көрсетілген орындардың техникалық өңделген кіру жолдары, сондай-ақ тауарларды тексеріп қарау үшін орындары, электр жарығымен жарақтандырылған жабылған алаңдары бар ма?
Уақытша сақтау орны, бар екендігі туралы ақпарат
6
4.1.2-тармағында көрсетілген орындардың аумағы, жалғасып жатқан тиеу-түсіру алаңдарды (бір немесе бірнеше қойма жайлары мен алаңдар) қоса алғанда, бірыңғай және бөлінбес кешен болып табыла ма?
Уақытша сақтау орны, бөлінбейтіндігі туралы ақпарат
7
4.1.2-тармағында көрсетілген орындар бір почта мекенжайы бойынша орналасқан ба және олардың бүкіл периметрі бойынша үздіксіз қоршаулары бар ма?
Уақытша сақтау орны, почта мекенжайы туралы ақпарат, үздіксіз қоршауы бар екендігі туралы ақпарат
8
Сіз қызметіңізде әдетте көліктің қай түрін пайдаланасыз?
Көлік түрі (автомобиль, темір жол, әуе жолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

Раздел 4 Информация о местах временного хранения товаров
Подраздел 4.1 Информация о местах временного хранения
товаров и транспорте
4.1
Вопрос
стандарт
ответ
1
Имеются ли у вас помещения, открытые площадки и иные территории для хранения товаров?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
2
Если да, то укажите, на каких правах они вам принадлежат (нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или договор аренды помещений и (или) открытых площадок), площадь и где находятся?
Место временного хранения, на каких правах склад вам принадлежит (нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или договор аренды помещений и (или) открытых площадок), площадь, точный адрес местонахождения
3
Имеются ли необходимые погрузочно-разгрузочные механизмы и специальная техника, а также сертифицированное весовое оборудование, соответствующее характеру помещаемых товаров и транспортных средств (а в случае помещения газа в специальные хранилища – наличие соответствующих приборов учета) в местах, указанных в пункте 4.1.2?
Место временного хранения, информация о наличии
4
Укажите, имеют ли места, указанные в пункте 4.1.2, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки, бетонное или асфальтовое покрытие?
Нужное подчеркнуть
ДА/НЕТ*
5
Имеются ли технически исправные подъездные пути, а также места для досмотра товаров, крытые площадки, оснащенные электрическим освещением, в местах, указанных в пункте 4.1.2?
Место временного хранения, информация о наличии
6
Является ли территория мест, указанных в пункте 4.1.2, включая примыкающие погрузочно-разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок), единым и неделимым комплексом?
Место временного хранения, информация о делимости
7
Укажите, располагаются ли места, указанные в пункте 4.1.2, по одному почтовому адресу, и имеют ли они непрерывное ограждение по всему периметру?
Место временного хранения, информация о почтовом адресе, информация о наличии непрерывных ограждений
8
Какой вид транспорта вы обычно используете в своей деятельности?
Вид транспорта (автомобильный, железнодорожный, воздушный)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Включение в реестр таможенных представителей»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Включение в реестр таможенных представителей» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы;
2) «электрондық үкіметтің»: www.e.gov.kz веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 15 (он бес) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) немесе қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – көрсетілетін қызметті беруші басшының (оны алмастыратын тұлғаның) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы бұйрығымен ресімделген шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз нысанында ресімделеді және көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда почта арқылы жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» электрондық құжат түрінде жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйеге енгізеді.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталдың - тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы өтініш, ол еркін нысанда толтырылады және онда:
кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қолдаухаты;
көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері туралы, ашылған банк шоттары туралы мәлімет, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген күніне кеден өкілі ретінде өзінің қызметін жүзеге асыруды жоспарлайтын оның негізделген құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі және орналасқан жері;
өтініш берілген күні көрсетілетін қызметті алушының штатында кедендік декларациялау жөніндегі мамандардың болуы туралы мәлімет;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы мәлімет;
көрсетілетін қызметті алушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты (шарттары) туралы мәлімет қамтылуға тиіс;

1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю или на портал – 15 (пятнадцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) или бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – решение о включении в реестр таможенных представителей, оформленное приказом руководителя (лица, его замещающего) услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная или бумажная.
В случае обращения услугополучателя к услугодателю результат оказания государственной услуги оформляется в бумажной форме и направляется услугополучателю в письменной форме по почте.
При обращении услугополучателя через портал результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа.
Данные о результате оказания государственной услуги вносятся услугодателем в соответствующую информационную систему.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о включении в реестр таможенных представителей, которое заполняется в произвольной форме и должно содержать:
ходатайство услугодателю о включении в реестр таможенных представителей;
сведения о наименовании, местонахождении, об открытых банковских счетах услугополучателя, а также перечень и местонахождение его обособленных структурных подразделений, через которые услугополучатель планирует осуществлять свою деятельность в качестве таможенного представителя на день подачи заявления;
сведения об имеющихся в штате услугополучателя специалистах по таможенному декларированию на день подачи заявления;
сведения об обеспечении уплаты таможенных пошлин, налогов;
сведения о договоре (договорах) страхования гражданско-правовой ответственности услугополучателя;

2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта кіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
3) құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
4) көрсетілетін қызметті алушының жұмысшысы болып табылатын кедендік декларациялау жөніндегі мамандардың біліктілік аттестаттарының көшірмелері;
5) кедендік декларациялау жөніндегі мамандарды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтар не олармен жасалған еңбек шарттары;
6) кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
7) банктерден оларда ашылған шоттары туралы растаулар;
8) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарты;
порталға:
1) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат түріндегі өтініш, онда:
кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қолдаухаты;
көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері туралы, ашылған банк шоттары туралы мәлімет, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген күні кеден өкілі ретінде өзінің қызметін жүзеге асыруды жоспарлайтын оның негізделген құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі және орналасқан жері;
өтініш берілген күніне көрсетілетін қызметті алушының штатында кедендік декларациялау жөніндегі мамандардың болуы туралы мәлімет;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы мәлімет;
көрсетілетін қызметті алушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шарты (шарттары) туралы мәлімет қамтылуға тиіс;
2) банктерден оларда ашылған шоттары туралы растаулардың сканерленген көшірмелері;
3) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының сканерленген көшірмесі;
4) кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын құжаттардың сканерленген көшірмесі;
5) кедендік декларациялау жөніндегі мамандардың біліктілік аттестаттарының сканерленген көшірмесі;
6) кедендік декларациялау жөніндегі мамандарды жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың сканерленген көшірмесі не олармен жасалған еңбек шарттары.
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға жүгінген жағдайда, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжатта және құрылтай құжаттарында қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйеден және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда, оларды ұсыну талап етілмейді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін мыналар негіздемелер болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мынадай талаптарға сәйкес келмеуі:
осы тұлғаның штатында біліктілік аттестаты бар кедендік декларациялау жөніндегі кемінде екі маманның болуы;
ұсынылатын тұлғалардың мүлкіне зиян келтіру немесе осы тұлғалармен шарттарды бұзу салдарынан басталуы мүмкін азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шартының болуы. Сақтандыру сомасының мөлшері шартта белгіленеді;
осындай қамтамасыз етуді ұсынылған күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес белгіленген валютаның нарықтық бағамды қолдана отырып, кемінде бір миллион еуроға баламалы сомаға кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді ұсынуы;

2) справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов;
4) копии квалификационных аттестатов специалистов по таможенному декларированию, являющихся работниками услугополучателя;
5) приказы о приеме на работу специалистов по таможенному декларированию либо заключенные с ними трудовые договора;
6) документы, подтверждающие обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
7) подтверждения из банков об открытых в них счетах;
8) договор страхования гражданско-правовой ответственности;
на портал:
1) заявление в виде электронного документа, подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), содержащее:
ходатайство услугодателю о включении в реестр таможенных представителей;
сведения о наименовании, местонахождении, об открытых банковских счетах услугополучателя, а также перечень и местонахождение его обособленных структурных подразделений, через которые услугополучатель планирует осуществлять свою деятельность в качестве таможенного представителя на день подачи заявления;
сведения об имеющихся в штате услугополучателя специалистах по таможенному декларированию на день подачи заявления;
сведения об обеспечении уплаты таможенных пошлин, налогов;
сведения о договоре (договорах) страхования гражданско-правовой ответственности услугополучателя;
2) сканированная копия подтверждения из банка об открытых в них счетах;
3) сканированная копия договора страхования гражданско-правовой ответственности;
4) сканированная копия документов подтверждающих обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
5) сканированная копия квалификационных аттестатов специалистов по таможенному декларированию;
6) сканированная копия приказов о приеме на работу специалистов по таможенному декларированию либо заключенные с ними трудовые договора.
При обращении к услугодателю или на портал представление документа о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и учредительных документов не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них из государственных информационных систем и (или) из формы сведений.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие услугополучателя следующим требованиям:
наличие в штате этого лица не менее двух специалистов по таможенному декларированию, имеющих квалификационный аттестат;
наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц или нарушения договоров с этими лицами. Размер страховой суммы устанавливается договором;
предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее чем одному миллиону евро, с применением рыночного курса валюты, установленного в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день предоставления такого обеспечения;

15. Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталда «жеке кабинет» арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері мен сall-орталығы арқылы, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы;
2) «электрондық үкіметтің»: www.e.gov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттардың барлығын көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 15 (он бес) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) немесе қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – басшының (оны алмастыратын тұлғаның) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы бұйрығымен ресімделген шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайлар мен негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық немесе қағаз түрінде.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге өтініш берген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі қағаз нысанында ресімделеді және көрсетілетін қызметті алушыға жазбаша нысанда почта арқылы жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» электрондық құжат түрінде жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі туралы мәліметтерді тиісті ақпараттық жүйеге енгізеді.

15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» на портале, справочных служб по вопросам оказания государственной услуги, сall-центра услугодателя, единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Включение в реестр таможенных перевозчиков»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Включение в реестр таможенных перевозчиков» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) канцелярию услугодателя;
2) веб-портал «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю или на портал – 15 (пятнадцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) или бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – решение о включении в реестр таможенных перевозчиков, оформленное приказом руководителя (лица, его замещающего) услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная или бумажная.
В случае обращения услугополучателя к услугодателю результат оказания государственной услуги оформляется в бумажной форме и направляется услугополучателю в письменной форме по почте.
При обращении услугополучателя через портал результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа.
Данные о результате оказания государственной услуги вносятся услугодателем в соответствующую информационную систему.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады;
2) порталдың – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы өтініш, ол еркін нысанда толтырылады және онда:
кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы көрсетілетін қызметті берушіге қолдаухат;
көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері туралы, ашылған банк шоттары туралы мәліметтер;
жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру мерзімі туралы мәліметтер;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
егер жүктерді тасымалдау жөніндегі қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат ету құжатының болуын талап етсе, аталған құжаттың болуы туралы мәліметтер;
кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асырған кезде пайдалану көзделетін иелігіндегі халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдары туралы мәліметтер (жалпы саны, техникалық сипаттамалары);
әрбір көлік құралында кеден органына сигнал беру арқылы аталған көлік құралының тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдықтың бар екендігі туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
3) құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
4) банктерден оларда ашылған шоттары туралы растаулар;
5) кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын құжаттар;
6) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асырған кезде пайдалану көзделетін халықаралық тасымалдау көлік құралдарына иелік ету құқығын растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
7) халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәліктердің көшірмелері;
8) егер қызметтің мұндай түрі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат ету құжатының болуын талап етсе, көрсетілген құжаттың көшірмесі;

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о включении в реестр таможенных перевозчиков, которое заполняется в произвольной форме и должно содержать:
ходатайство услугодателю о включении в реестр таможенных перевозчиков;
сведения о наименовании, местонахождении, об открытых банковских счетах услугополучателя;
сведения о сроке осуществления деятельности по перевозке грузов;
сведения об обеспечении уплаты таможенных пошлин, налогов;
сведения о наличии разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством  Республики Казахстан;
сведения о находящихся во владении транспортных средствах международной перевозки (общее количество, технические характеристики), которые предполагается использовать при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика, в том числе о транспортных средствах, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
сведения о наличии технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять местонахождение данного транспортного средства путем передачи сигнала;
2) справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов;
4) подтверждения из банков об открытых в них счетах;
5) документы, подтверждающие обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
6) нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право владения транспортными средствами международной перевозки, которые предполагается использовать при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика;
7) копии свидетельств о допущении транспортных средств международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
8) копия разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

9) қызмет ету аймағында тұлға тіркелген кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мынадай шарттарға сәйкестігіне қорытындысы:
тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдарының меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында, жалға алынған болуы;
әрбір көлік құралында кеден органына сигнал беру арқылы аталған көлік құралының тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдықтың болуы;
порталға:
1) порталда электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат түрінде өтініш, онда:
кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу туралы көрсетілетін қызметті берушіге қолдаухат;
көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері туралы, ашылған банк шоттары туралы мәліметтер;
жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыру мерзімі туралы мәліметтер;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
егер жүктерді тасымалдау жөніндегі қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат ету құжатының болуын талап етсе, аталған құжаттың болуы туралы мәліметтер;
кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылуы көзделетін иелігіндегі халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдары туралы мәліметтер (жалпы саны, техникалық сипаттамалары);
әрбір көлік құралында кеден органына сигнал беру арқылы аталған көлік құралының тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдықтың бар екендігі туралы мәлімет қамтылуға тиіс;
2) банктерден оларда ашылған шоттар туралы растаулардың сканерленген көшірмелері;
3) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдауға жіберу туралы куәліктердің сканерленген көшірмелері;
4) кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері;
5) тұлға қызмет ету аймағында тіркелген кеден ісі саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің мынадай шарттарға сәйкестігіне қорытындысының сканерленген көшірмесі:
тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдарының меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында, жалға алынған болуы;
әрбір көлік құралында кеден органына сигнал беру арқылы аталған көлік құралының тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдықтың болуы;

9) заключение территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, на соответствие следующим условиям:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении, аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять местонахождение данного транспортного средства путем передачи сигнала;
на портал:
1) заявление в виде электронного документа, подписанное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), содержащее:
ходатайство услугодателю о включении в реестр таможенных перевозчиков;
сведения о наименовании, местонахождении, об открытых банковских счетах услугополучателя;
сведения о сроке осуществления деятельности по перевозке грузов;
сведения об обеспечении уплаты таможенных пошлин, налогов;
сведения о наличии разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
сведения о находящихся во владении транспортных средствах международной перевозки (общее количество, технические характеристики), которые предполагается использовать при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика, в том числе о транспортных средствах, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
сведения о наличии технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять местонахождение данного транспортного средства путем передачи сигнала;
2) сканированная копия подтверждения из банка об открытых в них счетах;
3) сканированные копии свидетельств о допущении транспортного средства международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
4) сканированные копии документов подтверждающих обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
5) сканированная копия заключения территориального подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела, в зоне деятельности которого зарегистрировано лицо, на соответствие следующим условиям:
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении, аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять местонахождение данного транспортного средства путем передачи сигнала;

6) кедендік тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылуы көзделетін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына иелік ету құқығын растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері;
7) егер, қызметтің мұндай түрі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған рұқсат ету құжатының болуын талап етсе, көрсетілген құжаттың сканерленген көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті берушіге немесе порталға жүгінген жағдайда, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжатта және құрылтай құжаттарында қамтылған ақпаратты мемлекеттік ақпараттық жүйеден және (немесе) мәліметтер нысанынан алу мүмкін болған жағдайда, оларды ұсыну талап етілмейді.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін мыналар негіздемелер болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушы мынадай талаптарға сәйкес келмеуі:
осы тұлғаның кеден органына өтініш берген күніне дейін кемінде екі жыл бойы жүктерді тасымалдау жөніндегі қызметті жүзеге асыруы;
кедендік баждардың, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді енгізу күні Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес валюта  айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, кемінде екі мың евроға баламалы сомаға осындай қамтамасыз етуді ұсыну;
егер жүктерді тасымалдау жөніндегі қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтің осы түрін жүзеге асыруға арналған рұқсат ету құжатының болуын талап етсе, көрсетілген құжаттың болуы;
тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының, оның ішінде кедендік пломбалары және мөрлері бар тауарларды тасымалдау үшін жарамды көлік құралдарының меншігінде, шаруашылық жүргізуінде, оралымды басқаруында, жалға алынған болуы;
кеден органына өтініш берген күні кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттің болмауы;
кеден органына өтініш берілген күнге дейінгі бір жыл ішінде Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 400-407410-412414415427-429434438-баптарына сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылу фактілерінің болмауы;
әрбір көлік құралында кеден органына сигнал беру арқылы аталған көлік құралының тұрған жерін анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдықтың болуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген барлық құжаттарды ұсынбауы.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

6) сканированные копии документов, подтверждающих право владения транспортными средствами международной перевозки, которые предполагается использовать при осуществлении деятельности в качестве таможенного перевозчика;
7) сканированная копия разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
При обращении к услугодателю или на портал представление документа о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица и учредительных документов не требуется в случае возможности получения информации, содержащейся в них из государственных информационных систем и (или) из формы сведений.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие услугополучателя следующим требованиям:
осуществление этим лицом деятельности по перевозке грузов в течение не менее двух лет на дату обращения в таможенный орган;
предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее чем двумстам тысячам евро, с применением рыночного курса валюты в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан на день внесения такого обеспечения;
наличие разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении, аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, налогов и пеней;
отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности в соответствии со статьями 400-407410-412414415427-429434,  438 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющего таможенному органу определять местонахождение данного транспортного средства путем передачи сигнала;
2) непредставление всех документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды
қағазсыз кедендік декларациялауды жүзеге асыру (кедендік рәсім
– экспорт)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларды қағазсыз кедендік декларациялауды жүзеге асыру (кедендік рәсім – экспорт)» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші www.ed.customs.kz «электрондық декларациялау» ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйесі) арқылы;
2) www.e.gov.kz «электрондық үкімет» веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттардың барлығын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап:
тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші, егер «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) өзгеше белгіленбесе, тауарларға арналған декларацияны электрондық құжат (бұдан әрі – ЭД) түрінде тіркеген күннен кейінгі күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауы тиіс;
тізбесін Кеден одағының комиссиясы анықтайтын кедендік әкету баждары қолданылмайтын, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші ЭД-ны тіркеген кезден бастап төрт сағаттан кешіктірмей, ал ЭД тіркелген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін төрт сағаттан аспайтын уақыт қалғанда – көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты басталған кезден бастап төрт сағаттан кешіктірмей аяқтауы тиіс;
тауарларды шығару мерзімдері көрсетілетін қызметті беруші басшысының, ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың жазбаша рұқсатымен кедендік бақылаудың нысандарын жүргізу немесе аяқтау (оның ішінде, тәуекелдерді басқару жүйесінің ұсынымдарына сәйкес) үшін қажетті уақытқа ұзартылуы мүмкін және егер Кодексте өзгеше белгіленбесе, ЭД тіркелген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күнінен асыруға болмайды;

16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Осуществление безбумажного таможенного декларирования
товаров, перемещаемых через таможенную границу
Таможенного союза (таможенная процедура – экспорт)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Осуществление безбумажного таможенного декларирования товаров, перемещаемых через таможенную границу Таможенного союза (таможенная процедура – экспорт)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Департаментами таможенного контроля и таможнями (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются:
1) услугодателем через информационную систему «электронное декларирование»: www.ed.customs.kz (далее – информационная система);
2) посредством веб-портала «электронного правительства»: www.e.gov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов:
выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации декларации на товары в виде электронного документа (далее – ЭД), если иное не установлено Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» (далее – Кодекс);
выпуск товаров, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, перечень которых определяется Комиссией Таможенного союза, должен быть завершен услугодателем не позднее четырех часов с момента регистрации ЭД, а в случае, если ЭД зарегистрирована менее чем за четыре часа до окончания времени работы услугодателя – не позднее четырех часов с момента начала времени работы услугодателя;
сроки выпуска товаров могут быть продлены на время, необходимое для проведения или завершения форм таможенного контроля (в том числе в соответствии с рекомендациями системы управления рисками), с письменного разрешения руководителя услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя услугодателя либо лиц его замещающих, и не может превышать десять рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации ЭД, если иное не установлено Кодексом;

2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 2 (екі) сағат.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: электрондық түрде (толық автоматтандырылған).
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті лауазымды тұлғасы, оның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған, оның ішінде көрсетілетін қызметті алушыға, сондай-ақ мүдделі тұлғаларға бір уақытта ақпараттық жүйе арқылы хабарландырумен тауарларды шығару туралы шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша тауарларды шығарудан бас тарту туралы шешім түріндегі мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық түрде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауарларды кедендік декларациялау үшін тауарларға арналған декларацияның (бұдан әрі – ТД) негізгі парағы үшін 60 евро және ТД-ның әрбір қосымша парағы үшін 25 евро көлемінде кедендік алымдар алынады.
Кеден одағы Кеден кодексінің 372-бабының негізінде «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шілдедегі № 2368 Заңына сәйкес қолданылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім шарттардың шеңберінде өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде, «Кедендік төлемдердің ставкалары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 7 қарашадағы № 1479 қаулысына сәйкес заңды тұлғалар мен жеке адамдардың тауарларын кедендiк ресiмдеу үшiн 0,2 % мөлшерінде кеден алымы, тауарлар мен көлік құралдарын ол үшін белгіленген жерден тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кедендік ресімдеу үшін 0,4 % мөлшерінде кеден алымдары алынады.
Тауарларды кедендік декларациялағаны үшін кедендік алымдар ЭД-ны бергенге дейін немесе сонымен бір мезгілде төленеді.
Тауарларды кедендік декларациялағаны үшін кедендік алымдарды көрсетілетін қызметті алушы бюджетке Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы (банктің төлем тапсырмасы төлемнің растамасы болып табылады) ұлттық валютамен, қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз әдіспен төлейді.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін;

2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 2 (два) часа.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6. Результат оказания государственной услуги – решение о выпуске товаров принятое уполномоченным должностным лицом услугодателя, заверенное его электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), в том числе с одновременным уведомлением услугополучателя, а также заинтересованных лиц посредством информационной системы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в виде решения об отказе в выпуске товаров в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
7. Государственная услуга оказывается платно.
В соответствии с Кодексом за оказание государственной услуги взимаются таможенные сборы за таможенное декларирование товаров, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, в размере 60 евро за основной лист декларации на товары (далее – ДТ) и 25 евро за каждый добавочный лист ДТ.
На основании статьи 372 Таможенного кодекса Таможенного союза при декларировании товаров, перемещаемых в рамках контрактов на недропользование, действующих в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года № 2368 «О таможенном деле в Республике Казахстан», таможенные сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых юридическими и физическими лицами взимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 07 ноября 1995 года № 1479 «О ставках таможенных платежей» в размере 0,2 % от таможенной стоимости, за таможенное оформление товаров и транспортных средств вне определенных для этого мест и вне времени работы таможенных органов в размере 0,4 % от таможенной стоимости.
Таможенные сборы за таможенное декларирование товаров уплачиваются до или одновременно с подачей ЭД.
Таможенные сборы за таможенное декларирование товаров уплачиваются услугополучателем в бюджет наличным и безналичным способом в национальной валюте через банки второго уровня, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (подтверждением уплаты является платежное поручение банка).
8. График работы:
1) услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) порталдың және ақпараттық жүйенің: тәулік бойы (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы портал және ақпараттық жүйе арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін:
1) электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған ЭД қажет.
ЭД-да ұсынылған мәліметтер, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелеріндегі (жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік деректер қоры, Е-лицензиялау мемлекеттік деректер қоры) мәліметтермен расталады.
2) көрсетілетін қызметті алушының – сыртқы экономикалық қызметке қатысушының жеке шотында кедендік төлемдердің және салықтардың төленгенін растайтын ақша қаражатының қажетті мөлшерінің болуы қажет.
Егер тәуекелдерді басқаруды бақылаудың ақпараттық жүйесі көрсетілген мәліметтерді құжаттардың түпнұсқаларымен және (немесе) олардың көшірмелерімен салыстырып тексеру бойынша ұсынымдар берген жағдайда ЭД оның негізінде толтырылған құжаттарды қағаз түрінде табыс ету қажет.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер мыналар болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының тауарларды шығарудың мынадай шарттарын сақтамауы кезінде:
кеден органына Кодекске және (немесе) Кеден одағына мүше мемлекеттердiң өзге де халықаралық шарттарына сәйкес тауарларды шығару үшiн қажеттi лицензиялар, сертификаттар, рұқсаттар және (немесе) өзге де құжаттар, көрсетiлген құжаттар Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейiн табыс етiлуi мүмкiн жағдайларды қоспағанда, табыс етуі;
тұлғалар тауарларды Кодекске сәйкес таңдалған кедендік рәсіммен орналастыру үшін қажетті талаптар мен шарттарды сақтауы;
тауарларға қатысты кедендiк баждар, салықтар төленуі, не оларды төлеу Кодекске сәйкес қамтамасыз етілуі.
2) егер:
анықталған, құқық бұзушылық құрамы жоқ бұзушылықтар жойылса;
анықталған бұзушылықтар жойылған, ал декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алып қойылмаған немесе оларға тыйым салынбаған жағдайларды қоспағанда, тауарларға кедендік бақылау жүргізу кезінде көрсетілетін қызметті берушілер Кеден одағының кеден заңнамасын бұзуды анықтаған болса;
3) егер декларанттың кедендік төлемдер мен салықтар сомаларының мөлшерін анықтауға ықпал ететін дұрыс емес мәліметтерді мәлімдегенін, оның ішінде сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының, шығарылған елінің, кедендік төлемдер мен салықтардың ставкалары мен мөлшерінің, төлем тәсілдерінің және кедендік төлемдер мен салықтарды төлеумен байланысты басқа да мәліметтерін, тауарлардың кедендік құнын түзетуді қоспағанда, дұрыс көрсетпегенін анықтаса.

2) портала и информационной системы: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя через портал и информационную систему необходимо:
1) ЭД, удостоверенное ЭЦП услугополучателя.
Сведения, представленные в ЭД, подтверждаются сведениями из информационных систем государственных органов (государственная база данных физических и юридических лиц, государственная база данных «Е-лицензирование»);
2) наличие на лицевом счете услугополучателя – участника внешнеэкономической деятельности необходимого размера денежных средств, подтверждающих уплату таможенных платежей и налогов.
Представление документов в бумажном виде, на основании которых заполнена ЭД, необходимо в случае, если информационная система контроля управления рисками выдала рекомендации по сверке указанных сведений с оригиналами и (или) копиями документов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение услугополучателем следующих условий выпуска товаров:
таможенному органу представлены лицензии, сертификаты, разрешения и (или) иные документы, необходимые для выпуска товаров в соответствии с Кодексом и (или) иными международными договорами государств – членов Таможенного союза, за исключением случаев, когда в соответствии с Кодексом указанные документы могут быть представлены после выпуска товаров;
лицами соблюдены необходимые требования и условия для помещения товаров под избранную таможенную процедуру в соответствии с Кодексом;
в отношении товаров уплачены таможенные пошлины, налоги либо предоставлено обеспечение их уплаты в соответствии с Кодексом;
2) если при проведении таможенного контроля товаров таможенными органами были выявлены нарушения таможенного законодательства Таможенного союза, за исключением случаев, если:
выявленные нарушения, не содержащие состав правонарушения, устранены;
выявленные нарушения устранены, а декларируемые товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законами Республики Казахстан;
3) если обнаружено, что декларантом заявлены недостоверные сведения, влияющие на определение размера сумм таможенных платежей и налогов, в том числе неверно указаны код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, страна происхождения, ставки и размеры таможенных платежей и налогов, способ платежа и другие сведения, связанные с уплатой таможенных платежей и налогов, за исключением корректировки таможенной стоимости товаров.

16. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді
қолдану кезінде тауар шығарылған елді айқындауға қатысты
алдын ала шешімдер қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауар шығарылған елді айқындауға қатысты алдын ала шешімдер қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 15 (он бес) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауар шығарылған елді айқындауға қатысты алдын ала шешімді беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауар шығарылған елді айқындауға қатысты алдын ала шешімді қабылдау үшін тауардың белгiлi бiр маркасын, моделiн, артикулi мен модификациясын қамтитын әрбiр атауы үшін 70 евро мөлшерінде алынады.
Преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауардың шығарылған елін айқындауға қатысты алдын ала шешімді қабылдау үшін кедендік алымдар преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауардың шығарылған елін айқындауға қатысты алдын ала шешім қабылдау үшін өтінішті бергенге дейін төленеді.
Преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауардың шығарылған елін айқындауға қатысты алдын ала шешім қабылдағаны үшін кедендік алымдар бюджетке ұлттық валютамен қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз әдіспен:

16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Принятие предварительных решений относительно
определения страны происхождения товара при применении
преференциального и непреференциального режимов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Принятие предварительных решений относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
(далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 15 (пятнадцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается платно.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» за оказание государственной услуги взимаются таможенные сборы за принятие предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, в размере 70 евро за каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию.
Таможенные сборы за принятие предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов уплачиваются до подачи заявления о принятии предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов.
Таможенные сборы за принятие предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов уплачиваются в бюджет наличным и безналичным способом в национальной валюте:

1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы (банктің төлем тапсырмасы төлеудің растамасы болып табылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік ғимараттарында орнатылған екінші деңгейдегі банктердің электрондық терминалдары арқылы төлем карточкаларын пайдалана отырып (аталған электрондық терминал беретін чек төлеудің растамасы болып табылады);
3) тікелей көрсетілетін қызметті берушінің ғимараттарында (үй-жайларында) орналасқан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассалары арқылы (аталған кассалардың түбіртектері төлеудің растамасы болып табылады) төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауардың шығарылған елін айқындауға қатысты алдын ала шешімді қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) преференциалдық және преференциалдық емес режимдерді қолдану кезінде тауардың шығарылған елін айқындауға қатысты алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымдарды төлегенін растайтын құжат;
3) тауарлардың шығарылған елін растайтын құжаттар.
Тауарлардың шығарылған жері туралы декларация немесе тауарлардың шығарылған жері туралы сертификат тауарлардың шығарылған елін растайтын құжат болып табылады.
Тауардың шығарылған жері туралы декларация, тауарларды шығарған елді айқындауға мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетілген жағдайда, тауарларды әкетумен байланысты тауарларды шығарған ел туралы дайындаушы, сатушы немесе жөнелтуші жасаған мәлімдемелерді білдіреді. Мұндай декларация ретінде коммерциялық (шот-фактура, инвойс) немесе тауарларға қатысы бар кез келген басқа құжаттар пайдаланылады.
Тауарлардың шығарылған елі туралы куәландыратын және осы елдің немесе, егер әкету елінде сертификат тауарлар шығарылған елден алынған мәліметтер негізінде берілсе, әкету елінің уәкілетті органдары немесе ұйымдары берген құжат тауардың шығарылған жері туралы сертификат болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

1) через банки второго уровня, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (подтверждением уплаты является платежное поручение банка);
2) с использованием платежных карточек через электронные терминалы банков второго уровня, установленные в административных зданиях услугодателя (подтверждением уплаты является чек, выдаваемый указанным электронным терминалом);
3) через кассы банков второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, расположенных непосредственно в зданиях (помещениях) услугодателя (подтверждением уплаты является квитанция указанных касс банков).
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление о принятии предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов в произвольной форме;
2) документ, подтверждающий уплату таможенного сбора за принятие предварительного решения относительно определения страны происхождения товара при применении преференциального и непреференциального режимов;
3) документы, подтверждающие страну происхождения товаров.
Документом, подтверждающим страну происхождения товаров, является декларация о происхождении товара или сертификат о происхождении товара.
Декларация о происхождении товара представляет собой заявление о стране происхождения товаров, сделанное изготовителем, продавцом или отправителем в связи с вывозом товаров, при условии, что в нем указаны сведения, позволяющие определить страну происхождения товаров. В качестве такой декларации используются коммерческие (счет-фактура, инвойс) или любые другие документы, имеющие отношение к товарам.
Сертификатом о происхождении товара является документ, свидетельствующий о стране происхождения товаров и выданный уполномоченными органами или организациями этой страны, либо страны вывоза, если в стране вывоза сертификат выдается на основе сведений, полученных из страны происхождения товаров.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

1. Жалпы ережелер
1. «Тауарларды жіктеу жөнінде алдын ала шешімдер қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті, Кедендік бақылау департаменттері және кедендер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 20 (жиырма) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Кеден одағы сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес (бұдан әрі – КО СЭҚ ТН) тауарларды сыныптау бойынша алдын ала шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
«Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсеткені үшін тауарды сыныптау бойынша алдын ала шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен белгілі бір маркасын, моделін, артикулі мен модификациясын қамтитын тауардың әрбір атауына 70 евро мөлшерінде кедендік алымдар алынады.
Тауарларды сыныптау бойынша алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымдар тауарларды сыныптау бойынша алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш бергенге дейін төленеді.
Тауарларды сыныптау бойынша алдын ала шешім қабылдағаны үшін кедендік алымдар бюджетке ұлттық валютамен қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз әдіспен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы (банктің төлем тапсырмасы төлеудің растамасы болып табылады);

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Принятие предварительных решений по классификации товаров» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан, Департаментами таможенного контроля и таможнями (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 20 (двадцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача предварительного решения по классификации товара в соответствии с  товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (далее – ТН ВЭД ТС), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается платно.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле» за оказание государственной услуги взимаются таможенные сборы за принятие предварительного решения по классификации товара, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, в размере 70 евро за каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию.
Таможенные сборы за принятие предварительного решения по классификации товара уплачиваются до подачи заявления о принятии предварительного решения по классификации товара.
Таможенные сборы за принятие предварительного решения по классификации товара уплачиваются в бюджет наличным и безналичным способом в национальной валюте:
1) через банки второго уровня, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (подтверждением уплаты является платежное поручение банка);

2) көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік ғимараттарында орнатылған екінші деңгейдегі банктердің электрондық терминалдары арқылы төлем карточкаларын пайдалана отырып (аталған электрондық терминал беретін чек төлеудің растамасы болып табылады);
3) тікелей көрсетілетін қызметті берушінің ғимараттарында (үй-жайларында) орналасқан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассалары арқылы (аталған кассалардың түбіртектері төлеудің растамасы болып табылады) төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) тауарды біртекті сыныптауға мүмкіндік беретін толық коммерциялық атауы, фирмалық атауы, тауардың негізгі техникалық, коммерциялық суреттемесі бар тауарларды сыныптау жөнінде алдын ала шешімді қабылдау туралы еркін нысандағы өтініш;
2) алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымдарды төлегені туралы растау құжат.
Қажет болған жағдайда фотосуреттер, суреттер, сызбалар, бұйымдардың паспорттары, тауардың сынамалары мен үлгілері және осы алдын ала шешімді қабылдау үшін көрсетілетін қызметті алушының мөрімен куәландырылған басқа құжаттар ұсынылады.
Алдын ала шешім тауардың белгілі бір маркасын, моделін, артикулі мен модификациясын қамтитын әрбір атауына қабылданады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы ұсынған мәліметтер алдын ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болса, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала шешім қабылдау туралы өтініш берген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қосымша ақпарат беру қажеттілігі туралы хабардар етеді. Қосымша ақпарат көрсетілетін қызметті алушының жазбаша хабардар етілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде табыс етілуі тиіс.
Қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-тармағының 1) тармақшасындағы мерзім тоқтатыла тұрады және сұратылған мәліметтер бар соңғы құжат алынған күннен бастап қайта жаңартылады.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген мерзімде қосымша ақпаратты ұсынбауы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздеме болып табылады.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің және
(немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне
(әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі

2) с использованием платежных карточек через электронные терминалы банков второго уровня, установленные в административных зданиях услугодателей (подтверждением уплаты является чек, выдаваемый указанным электронным терминалом);
3) через кассы банков второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, расположенных непосредственно в зданиях (помещениях) услугодателя (подтверждением уплаты является квитанция указанных касс банков).
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление о принятии предварительного решения по классификации товаров в произвольной форме, содержащее полное коммерческое наименование, фирменное наименование, основные технические, коммерческие характеристики товаров и иную информацию, позволяющую однозначно классифицировать товары;
2) документ, подтверждающий уплату таможенного сбора за принятие предварительного решения.
При необходимости представляются фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий, пробы и образцы товаров и другие документы для принятия этого предварительного решения, заверенные печатью услугополучателя.
Предварительное решение принимается на каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию.
Если представленные услугополучателем сведения недостаточны для принятия предварительного решения, услугодатели уведомляют услугополучателя о необходимости предоставления дополнительной информации в течение десяти календарных дней со дня подачи услугодателю заявления о принятии предварительного решения. Дополнительная информация должна быть предоставлена в течение тридцати календарных дней со дня письменного уведомления услугополучателя.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации течение срока, в подпункте 1) пункта 4 настоящего стандарта государственной услуги, приостанавливается и возобновляется со дня получения последнего документа, содержащего запрашиваемые сведения.
10. Основанием для отказа в оказании государственной услуги является непредставление дополнительной информации в срок, установленный пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

1. Жалпы ережелер
1. «Кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомалары бар екендігі туралы растау» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушының барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап – 10 (он) жұмыс күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомалары бар екендігі туралы растауды беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) кедендік баждардың, салықтардың және кедендік алымдардың артық (қате) төленген сомалары бар екендігі туралы растауды беру туралы еркін нысандағы өтініш;
2) кедендік баждар, салықтар және кедендік алымдар сомаларының төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесі;
3) ол бойынша кедендік баждар, салықтар және кедендік алымдаресептелген және төленген кедендік декларацияның көшірмесі;
4) кедендік декларацияны декларациялаусыз оларды төлеу жүргізілген жағдайларда ұсынылатын, тауарларды жіктеу немесе жүзеге асырылғаны үшін кедендік алымдарды төлеу жүргізілген, тауарлардың шығарылған елі бойынша алдын ала шешім қабылдау, тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүру кезінде ресімделген басқа құжаттардың көшірмелері.

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Подтверждение о наличии излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Департаментами таможенного контроля и таможнями (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача подтверждения о наличии излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление в произвольной форме о предоставлении подтверждения о наличии излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов;
2) копия платежного документа, подтверждающего уплату сумм таможенных пошлин, налогов и таможенных сборов;
3) копия таможенной декларации, по которой начислены и уплачены таможенные пошлины, налоги и таможенные сборы;
4) копии других документов, оформленных при таможенном сопровождении товаров и транспортных средств, принятии предварительного решения по классификации товаров или стране происхождения товаров, за осуществление которых уплачивались таможенные сборы, представляемых в случаях, когда их уплата производилась без декларирования таможенной декларации.

14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Кедендiк баждар, салықтар, кедендiк алымдар мен өсімпұлдар
бойынша есептеулердi салыстыру актiсiн беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Кедендiк баждар, салықтар, кедендiк алымдар мен өсімпұлдар бойынша есептеулердi салыстыру актiсiн беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәттен бастап – 10 (он) жұмыс күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша есептеулерді салыстыру актісін беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша есептеулерді салыстыру жүргізу туралы еркін нысандағы өтініш.
Кедендік автоматтандырылған ақпараттық жүйенің және сыртқы экономикалық қызметке қатысушының деректері бойынша кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұлдар бойынша мәліметтердің алшақтығы анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай:

14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Выдача акта сверки расчетов по таможенным пошлинам,
налогам, таможенным сборам и пеням»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача акта сверки расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Департаментами таможенного контроля и таможнями (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 10 (десять) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача акта сверки расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление в произвольной форме о проведении сверки расчетов по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пеням.
В случае обнаружения расхождения сведений по таможенным пошлинам, налогам, таможенным сборам и пени по данным таможенной автоматизированной информационной системы и данным участника внешнеэкономической деятельности, услугополучателем представляются услугодателю копии следующих документов:

4. Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып,
өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің: www.minfin.gov.kz интернет-ресурсында;
2) көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтері мен сall-орталығы арқылы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Тауарды құрастырылмаған немесе жиналмаған түрде, оның ішінде
белгіленген уақыт кезеңі ішінде әртүрлі партиялармен әкелу
көзделген жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде жіктеу туралы
шешімді беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Тауарды құрастырылмаған немесе жиналмаған түрде, оның ішінде белгіленген уақыт кезеңі ішінде әртүрлі партиялармен әкелу көзделген жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде жіктеу туралы шешімді беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
1) көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап – күнтізбелік 30 (отыз) күн;
2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – белгілі бір уақыт кезеңі ішінде әртүрлі партиямен әкелу болжанған, құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе жасалып бітпеген түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім (бұдан әрі – құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім) не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены:
1) на интернет-ресурсе Министерства: www.minfin.gov.kz;
2) на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочных служб по вопросам оказания государственной услуги, сall-центра услугодателя.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Выдача решения о классификации товара в несобранном или
разобранном виде, в том числе в некомплектном или
незавершенном виде, ввоз которого предполагается
различными партиями в течение определенного периода времени»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача решения о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, ввоз которого предполагается различными партиями в течение определенного периода времени» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Комитетом таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через канцелярию услугодателя.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов услугодателю – 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача решения о классификации товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, ввоз которого предполагается различными партиями в течение определенного периода времени (далее – решение о классификации товара в несобранном виде), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау туралы өтініш, ол еркін нысанда толтырылады және онда:
нотариат куәландырған сыртқы сауда шарты (келісімшарт);
көрсетілетін қызметті алушы туралы мәлімет;
тауар туралы мәлімет (атауы, тауардың құрамдас бөліктерінің тізбесі);
тауарды жеткізу мерзімі;
тауар орналастырылатын кедендік рәсім;
тауарды декларациялау жүзеге асырылатын кеден органының атауы қамтылуы тиіс;
2) оның негізінде құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылданатын құжаттар (жұмыс істеу принципі мен функцияларын көрсете отырып, тауардың және оның құрамдас бөліктерінің техникалық сипаттамасы, монтаждау немесе жинау тәсілінің сипаттамасы, тауар және оның құрамдас бөліктері жасалған материалдардың сипаттамасы, жинақтау сызбалары, схемалары, мүмкін болған кезде фотосуреттер, өндірушілердің каталогтары, бейнематериал, тауардың егжей-тегжейлі ерекшелігі).
Өтініш тауардың бірінші партиясын кедендік декларациялау үшін ұсынғанға дейін беріледі.
Егер көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар мен мәліметтер құрастырылмаған түрдегі тауарды сыныптау туралы шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болса, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны сыныптау туралы шешім қабылдау туралы өтініш берілген күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қосымша ақпарат беру қажеттілігі туралы хабардар етеді.
Қосымша ақпарат көрсетілетін қызметті алушы жазбаша хабардар етілген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде ұсынылуға тиіс.
Қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-тармағының 1) тармақшасындағы мерзім тоқтатыла тұрады және сұратылған мәліметтер бар соңғы құжат алынған күннен бастап қайта жаңартылады.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін мыналар негіздемелер болып табылады:
1) көрсетілген мерзімде ақпаратты ұсынбау не көрсетілетін қызметті алушының осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді ұсынудан бас тартуы;
2) егер құрастырылмаған немесе бөлшектелген түрдегі, оның ішінде жиынтықталмаған немесе аяқталмаған түрдегі тауардың құрамдас бөліктері сыныптау қағидасына сәйкес жасалып біткен, аяқталған немесе жинақталған тауардың коды бойынша сыныпталатын тауарды құрмаса;

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) заявление о принятии решения о классификации товара в несобранном виде, которое заполняется в произвольной форме и должно содержать:
внешнеторговый договор (контракт), нотариально засвидетельствованный;
сведения об услугополучателе;
сведения о товаре (наименование, перечень компонентов товара);
срок поставки товара;
таможенную процедуру, под которую будет помещен товар;
наименование таможенного органа, где будет осуществляться декларирование товара;
2) документы, на основании которых принимается решение о классификации товара в несобранном виде (техническое описание товара и его компонентов с указанием принципа действия и функций, описание способа монтажа или сборки, описание материалов, из которых произведен товар и его компоненты, сборочные чертежи, схемы, при возможности фотографии, каталоги производителей, видеоматериал, подробная спецификация товара).
Заявление подается до представления первой партии товара для таможенного декларирования.
Если представленные услугополучателем документы и сведения недостаточны для принятия решения о классификации товара в несобранном виде, услугодатель уведомляет услугополучателя о необходимости предоставления дополнительной информации в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня подачи заявления о принятии решения о классификации.
Дополнительная информация должна быть предоставлена в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня письменного уведомления услугополучателя.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации течение срока, указанного в подпункте 1) пункта 4 настоящего стандарта государственной услуги, приостанавливается и возобновляется со дня получения услугодателем последнего документа, содержащего запрашиваемые сведения.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление информации в установленный срок либо отказ услугополучателя в представлении документов и сведений, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) если компоненты товара в несобранном или разобранном виде, в том числе в некомплектном или незавершенном виде, в соответствии правилами классификации не образуют товар, классифицируемый по коду завершенного или комплектного товара;

15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің: www.e.customs.kz интернет-ресурсында орналасқан, көрсетілетін қызметті берушінің сall-орталығының нөмірі: 1412, мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 88000807777.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 сәуірдегі
№ 319 қаулысымен
бекітілген
«Тауарларды кедендік тазарту және шығару»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Тауарларды кедендік тазарту және шығару» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Кедендік бақылау департаменттері мен кедендер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Құжаттарды қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі:
көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттардың барлығын көрсетілетін қызметті берушіге тапсырған сәтінен бастап:
тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші, егер «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) өзгеше белгіленбесе, тауарларға арналған декларацияны тіркеген күннен кейінгі күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауы тиіс;
тізбесін Кеден одағының комиссиясы анықтайтын кедендік әкету баждары қолданылмайтын, экспорттың кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды және уақытша әкету кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші тауарларға арналған декларацияны тіркеген кезден бастап 4 (төрт) сағаттан кешіктірмей, ал тауарларға арналған декларация тіркелген жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты аяқталғанға дейін 4 (төрт) сағаттан аспайтын уақыт қалғанда – көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты басталған кезден бастап 4 (төрт) сағаттан кешіктірмей аяқтауы тиіс;
тауарларды алдын ала декларациялауды қолдану кезінде көрсетілетін қызметті беруші тауарларды шығаруды тауарларға арналған декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіге тауарларды көрсеткен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей аяқтауы тиіс.
Тауарларды шығару мерзімдері көрсетілетін қызметті беруші басшысының (бастықтың), ол уәкілеттік берген көрсетілетін қызметті беруші басшысы (бастық), орынбасарының не оларды алмастыратын адамдардың жазбаша рұқсатымен кедендік бақылаудың нысандарын жүргізу немесе аяқтау үшін қажетті уақытқа ұзартылуы мүмкін және, егер Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарларға арналған декларация тіркелген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен асыруға болмайды.
Кедендік рәсіммен бірінші кезекте орналастырылған тауарларды және уәкілетті экономикалық оператор декларанты болып әрекет ететін және оларға қатысты арнайы оңайлатуларды қолдану көзделген тауарларды шығаруды көрсетілетін қызметті беруші тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін жүзеге асырады;

15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.e.customs.kz, номер сall-центра услугодателя: 1412, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 88000807777.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 апреля 2014 года № 319
Стандарт государственной услуги
«Таможенная очистка и выпуск товаров»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Таможенная очистка и выпуск товаров» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством финансов Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается Департаментами таможенного контроля и таможнями (далее – услугодатель).
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Срок оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи услугополучателем всех необходимых документов:
выпуск товаров должен быть завершен услугодателем не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем регистрации декларации на товары, если иное не установлено Кодексом Республики Казахстан «О таможенном деле в Республике Казахстан» (далее – Кодекс);
выпуск товаров, к которым не применяются вывозные таможенные пошлины, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, и товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, перечень которых определяется Комиссией Таможенного союза, должен быть завершен услугодателем не позднее 4 (четырех) часов с момента регистрации декларации на товары, а в случае, если декларация на товары зарегистрирована менее чем за 4 (четыре) часа до окончания времени работы услугодателя – не позднее 4 (четырех) часов с момента начала времени работы услугодателя;
при применении предварительного таможенного декларирования товаров выпуск товаров должен быть завершен услугодателем в срок не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем предъявления товаров услугодателю, зарегистрировавшему декларацию на товары.
Сроки выпуска товаров могут быть продлены на время, необходимое для проведения или завершения форм таможенного контроля, с письменного разрешения руководителя (начальника) услугодателя, уполномоченного им заместителя руководителя (начальника) услугодателя либо лиц, их замещающих, и не может превышать 10 (десяти) рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации декларации на товары, если иное не установлено Кодексом.
Выпуск товаров, помещаемых под таможенную процедуру в первоочередном порядке и товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор и в отношении которых предусмотрено применение специальных упрощений, осуществляется услугодателем до подачи декларации на товары;

2) көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің барынша жол берілетін уақыты – 30 минут.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – тауарларға арналған декларация ретінде пайдаланылатын тауарларға арналған декларацияға, коммерциялық, көліктік (тасымалдаушы) құжаттарға тиісті белгілерді, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің ақпараттық жүйелеріне тиісті мәліметтерді енгізу (қою) жолымен Кеден одағының және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында белгіленген тәртіппен мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығару туралы шешім не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздемелер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы түрде көрсетіледі.
Кодекске сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тауарларды кедендік декларациялау үшін тауарларға арналған декларацияның негізгі парағы үшін 60 евро және тауарларға арналған декларацияның әрбір қосымша парағы үшін 25 евро көлемінде кедендік алымдар алынады.
Кеден одағы Кеден кодексінің 372-бабының негізінде «Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы» 1995 жылғы 20 шілдедегі № 2368 Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қолданылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісім-шарттардың шеңберінде өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде, «Кедендік төлемдердің ставкалары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 7 қарашадағы № 1479 қаулысына сәйкес заңды тұлғалар мен жеке адамдардың тауарларын кедендiк ресiмдеу үшiн 0,2 % мөлшерінде кеден алымы, тауарлар мен көлік құралдарын ол үшін белгіленген жерден тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кедендік ресімдеу үшін 0,4 % мөлшерінде кеден алымдары алынады.
Төлеуші:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы (банктің төлем тапсырмасы төлемді растау болып табылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік ғимараттарында орнатылған екінші деңгейдегі банктердің электрондық терминалдары арқылы төлем карточкаларын пайдалана отырып (аталған электрондық терминал беретін чек төлеудің растамасы болып табылады);

2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю – 30 минут.
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – решение о выпуске товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой в порядке, установленном таможенным законодательством Таможенного союза и Республики Казахстан путем внесения (проставления) соответствующих отметок в (на) декларации на товары, коммерческих, транспортных (перевозочных) документах, используемых в качестве декларации на товары, а также соответствующих сведениях в информационные системы услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, указанным в пункте 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
7. Государственная услуга оказывается платно.
В соответствии с Кодексом за оказание государственной услуги взимаются таможенные сборы за таможенное декларирование товаров, устанавливаемые Правительством Республики Казахстан, в размере 60 евро за основной лист декларации на товары и 25 евро за каждый добавочный лист декларации на товары.
На основании статьи 372 Таможенного кодекса Таможенного союза при декларировании товаров, перемещаемых в рамках контрактов на недропользование, действующих в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года № 2368 «О таможенном деле в Республике Казахстан», таможенные сборы за таможенное оформление товаров, перемещаемых юридическими и физическими лицами взимаются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 07 ноября 1995 года № 1479 «О ставках таможенных платежей» в размере 0,2 % от таможенной стоимости, за таможенное оформление товаров и транспортных средств вне определенных для этого мест и вне времени работы таможенных органов в размере 0,4 % от таможенной стоимости.
Таможенные сборы за таможенное декларирование товаров уплачиваются плательщиком в бюджет наличным и безналичным способом в национальной валюте до или одновременно с подачей декларации на товары:
1) через банки второго уровня, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан, а также организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (подтверждением уплаты является платежное поручение банка);
2) с использованием платежных карточек через электронные терминалы банков второго уровня, установленные в административных зданиях услугодателя (подтверждением уплаты является чек, выдаваемый указанным электронным терминалом);

3) тікелей көрсетілетін қызметті берушінің ғимараттарында (үй-жайларында) орналасқан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кассалары арқылы (аталған кассалардың түбіртектері төлеудің растамасы болып табылады) тауарларды кедендік декларациялау үшін кедендік алымдарды бюджетке ұлттық валютамен қолма-қол ақша және қолма-қол ақшасыз әдіспен тауарларға арналған декларацияны бергенге дейін немесе сонымен бір мезгілде төлейді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен, сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) егер Кодексте өзгеше белгіленбесе, тауарларға арналған декларация, тауарларға арналған декларацияның электрондық көшірмесі және олардың негізінде кедендік декларация толтырылған құжаттар.
Мұндай құжаттарға:
1) кедендік декларацияны беретін тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар;
2) сыртқы экономикалық мәміленің жасалғанын растайтын құжаттар не сыртқы экономикалық мәміле шеңберінен тыс иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын растайтын өзге де құжаттар және декларанттың билігінде бар өзге де коммерциялық құжаттар;
3) көліктік (тасымалдау) құжаттары жатады.
Қажет болған кезде, жоғарыда көрсетілген құжаттарға мына құжаттар:
1) Қазақстан Республикасының валюта заңнамасында көзделген жағдайда валюталық бақылау саласындағы талаптардың сақталуын растайтын құжат;
2) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында, Кеден одағы комиссиясының шешімдерінде және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде көзделген жағдайларда тыйым салулар мен шектеулердің, сондай-ақ арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдануға байланысты шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар;
3) Кодекске сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленгенін растайтын құжаттар;
4) егер тауарлар мұндай қамтамасыз етуді ұсыну шартымен шығарылған жағдайда, кедендік баждар, салықтар төлеудің қамтамасыз етілгенін растайтын құжаттар;
5) Кодексте, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда, кедендік рәсімдерге сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден толық немесе ішінара босатуды растайтын құжаттар табыс етіледі.
Егер кедендік декларация толтыру үшін негізге алынған жекелеген құжаттар кедендік декларацияны беру кезінде табыс етіле алмайтын болса, декларанттың дәлелді өтініші бойынша көрсетілетін қызметті беруші мұндай құжаттарды тауарлар шығарылғанға дейін табыс етуге рұқсат етеді.
Егер жекелеген құжаттар декларанттың дәлелді өтініші бойынша көрсетілген мерзімдерде табыс етіле алмайтын болған жағдайда, егер құжат тауарларды шығару туралы шешім қабылдау үшін міндетті болып табылмаса, көрсетілетін қызметті берушілер кейін құжаттарды алу үшін қажетті мерзімдерде, бірақ оларды кедендік декларация тіркелгеннен кейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей бере отырып, олардың көшірмелерін беруге рұқсат етеді. Декларант құжаттарды белгіленген мерзімдерде табыс етпегені не құжаттардың бұрын берілген көшірмелерінде мәліметтерді дұрыс мәлімдемегені үшін жауапты болады.
Тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттардың түпнұсқалары не олардың көшірмелері табыс етіледі. Көрсетілетін қызметті беруші табыс етілген құжаттар көшірмелерінің олардың түпнұсқаларына сәйкестігін тексеруге құқылы.
Егер тауарларды кедендік декларациялау кезінде көрсетілетін қызметті берушіге кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар бұрын табыс етілсе, мұндай құжаттардың көшірмелерін табыс ету не көрсетілетін қызметті берушіге мұндай құжаттарды табыс ету туралы мәліметтерді көрсету жеткілікті.
Тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттар Кодекске сәйкес электрондық құжаттар түрінде табыс етілуі мүмкін.
Тауарларды мәлімделген кедендік рәсімдердің шарттарына сәйкес кедендік декларациялау кезінде жоғарыда көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай:

3) через кассы банков второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, расположенных непосредственно в зданиях (помещениях) услугодателя (подтверждением уплаты является квитанция указанных касс банков).
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке очереди без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) декларация на товары, электронная копия декларации на товары и документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, если иное не установлено Кодексом.
К таким документам относятся:
1) документы, подтверждающие полномочия лица, подающего таможенную декларацию;
2) документы, подтверждающие совершение внешнеэкономической сделки, либо иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках внешнеэкономической сделки, и иные коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении декларанта;
3) транспортные (перевозочные) документы.
При необходимости к вышеуказанным документам, представляются следующие документы:
1) документ, подтверждающий соблюдение требований в области валютного контроля, в случае, предусмотренном валютным законодательством Республики Казахстан;
2) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, а также ограничений в связи с применением специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан, решениями Комиссии Таможенного союза и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, изданными в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
3) документы, подтверждающие уплату таможенных платежей и налогов в соответствии с Кодексом;
4) документы, подтверждающие обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, в случае, если товары выпускаются с условием предоставления такого обеспечения;
5) документы, подтверждающие полное или частичное освобождение от уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с таможенными процедурами, установленными Кодексом, а также в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Если отдельные документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, не могут быть представлены при подаче таможенной декларации, по мотивированному обращению декларанта услугодатель разрешает представление таких документов до выпуска товаров.
В случае, когда отдельные документы не могут быть представлены в указанные сроки по мотивированному заявлению декларанта, услугодатель разрешает подачу их копий с последующим представлением документов в сроки, необходимые для их получения, но не позднее тридцати календарных дней после регистрации таможенной декларации, если документ не является обязательным для принятия решения о выпуске товаров. Декларант несет ответственность за непредставление документов в установленные сроки либо недостоверное заявление сведений в ранее поданных копиях документов.
При таможенном декларировании товаров представляются оригиналы документов либо их копии. Услугодатель вправе проверить соответствие копий представленных документов их оригиналам.
Если при таможенном декларировании товаров услугодателю ранее представлялись документы, которые используются при таможенном декларировании, достаточно представления копий таких документов либо указания сведений о представлении услугодателю таких документов.
При таможенном декларировании товаров документы могут представляться в виде электронных документов в соответствии с Кодексом.
При таможенном декларировании товаров в соответствии с условиями заявленных таможенных процедур дополнительно к вышеуказанным документам, представляются следующие документы:

1) кедендік аумақта қайта өңдеудің кедендік рәсімі кезінде – Кодекске сәйкес тауарларды кедендік аумақта қайта өңдеудің шарттары туралы құжат;
2) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі кезінде – қайта өңдеу мақсаты жөндеу болып табылатын жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендік аумақтан тыс қайта өңдеудің шарттары туралы құжат;
3) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімі кезінде – тауарларды ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің шарттары туралы құжат;
4) кері импорттың кедендік рәсімі кезінде – тауарларды әкету кезінде қабылданған кедендік декларация және тауарларды әкету кезінде оларды кедендік шекара арқылы өткізген күнді растайтын құжаттар;
5) ішкі тұтыну үшін бұрын кедендік шығару рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты кері экспорттың кедендік рәсімі кезінде – мыналар:
тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелу жағдайы (сыртқы экономикалық мәмілені жасағанын растайтын құжаттарды негізге ала отырып);
сыртқы экономикалық мәміленің шарттарын орындамау;
осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру;
осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылғаннан кейін пайдалану туралы мәліметтер бар құжаттар;
6) жою кедендік рәсімі кезінде – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның тауарларды жою мүмкіндігі туралы қорытындысы;
7) еркін кедендік аймақ және еркін қойма кедендік рәсімдері кезінде – Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес құжаттар табыс етіледі.
Құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларциялау кезінде осындай тауарлардың мөлшерін растау үшін тиісті сыртқы сауда шарты бойынша тауарларды іс жүзінде жеткізілім туралы актілер, тапсыру-қабылдау актілер, тауарлардың сапа сертификаттары және жеткізілімнің күнтізбелік бір айында құбыржол көлігімен өткізілетін өндірілген, жеткізілген және тұтынылған тауарлардың көлемдерін бөлуді растайтын басқа да ұқсас құжаттар ұсынылады.
Электр беру желілерімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде, осындай тауарлардың мөлшерін растау үшін тиісті сыртқы сауда шарты (келісімшарты) бойынша тауарларды іс жүзінде жеткізу туралы актілер, тапсыру-қабылдау актілер және екі шектес мемлекеттің энергия жүйелері қатарлас жұмыс істеген жағдайларда әрбір күнтізбелік ай үшін электр энергиясының сальдо-артық легі ретінде (кернеудің барлық сыныптарының барлық жұмыс істеп тұрған мемлекетаралық электр беру желілері бойынша қарсы бағыттардағы электр энергиясы артық легінің алгебралық сомасы) электр энергиясының іс жүзінде өтуін растайтын басқа да құжаттар ұсынылады.

1) при таможенной процедуре переработки на таможенной территории – документ об условиях переработки товаров на таможенной территории в соответствии с Кодексом;
2) при таможенной процедуре переработки вне таможенной территории – документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории, за исключением случаев, когда целью переработки является ремонт;
3) при таможенной процедуре переработки для внутреннего потребления – документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления;
4) при таможенной процедуре реимпорта – таможенная декларация, принятая при вывозе товаров, и документы, подтверждающие дату перемещения товаров через таможенную границу Таможенного союза при их вывозе;
5) при таможенной процедуре реэкспорта в отношении товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, а также документы, содержащие сведения об (о):
обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию Таможенного союза (исходя из документов, подтверждающих совершение внешнеэкономической сделки);
неисполнении условий внешнеэкономической сделки;
помещении этих товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
использовании этих товаров после помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
6) при таможенной процедуре уничтожения – заключение уполномоченного органа в области охраны окружающей среды о возможности уничтожения товаров;
7) при таможенных процедурах свободной таможенной зоны и свободного склада – документы в соответствии с международными договорами государств-членов Таможенного союза.
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, для подтверждения количества таких товаров предоставляются акты о фактических поставках товаров по соответствующему внешнеторговому договору, акты сдачи-приемки, сертификаты качества товаров и другие аналогичные документы, подтверждающие адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, за один календарный месяц поставки.
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых по линиям электропередачи, для подтверждения количества таких товаров предоставляются акты о фактических поставках электрической энергии по соответствующему внешнеторговому договору (контракту), акты сдачи-приемки и другие документы, подтверждающие фактическое перемещение электрической энергии, как сальдо – переток электрической энергии (алгебраическая сумма перетоков электрической энергии в противоположных направлениях по всем находящимся в работе межгосударственным линиям электропередачи всех классов напряжения) за каждый календарный месяц, в условиях параллельной работы энергосистем двух сопредельных государств.

10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер:
1) көрсетілетін қызметті алушының тауарларды шығарудың мынадай шарттарын сақтамауы кезінде:
кеден органына Кодекске және (немесе) Кеден одағына мүше мемлекеттердiң өзге де халықаралық шарттарына сәйкес тауарларды шығару үшiн қажеттi лицензиялар, сертификаттар, рұқсаттар және (немесе) өзге де құжаттар, көрсетiлген құжаттар Кодекске сәйкес тауарлар шығарылғаннан кейiн табыс етiлуi мүмкiн жағдайларды қоспағанда, табыс етуі;
тұлғалар тауарларды Кодекске сәйкес таңдалған кедендік рәсіммен орналастыру үшін қажетті талаптар мен шарттарды сақтауы;
тауарларға қатысты кедендiк баждар, салықтар төленуі, не оларды төлеу Кодекске сәйкес қамтамасыз етілуі.
2) егер тауарлар кедендік декларацияны тіркеген көрсетілетін қызметті берушіге не Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес белгіленген өзге көрсетілетін қызметті берушіге ол тіркелген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде көрсетілмесе не бұл мерзім ішінде тыйым салулар мен шектеулер енгізілсе, көрсетілетін қызметті беруші мұндай тауарларды шығарудан бас тартады.
3) егер:
анықталған, құқық бұзушылық құрамы жоқ бұзушылықтар жойылса;
анықталған бұзушылықтар жойылған, ал декларацияланатын тауарлар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес алып қойылмаған немесе оларға тыйым салынбаған жағдайларды қоспағанда, тауарларға кедендік бақылау жүргізу кезінде көрсетілетін қызметті берушілер Кеден одағының кеден заңнамасын бұзуды анықтаған болса;
4) егер декларанттың кедендік төлемдер мен салықтар сомаларының мөлшерін анықтауға ықпал ететін дұрыс емес мәліметтерді мәлімдегенін, оның ішінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының, шығарылған елінің, кедендік төлемдер мен салықтардың ставкалары мен мөлшерінің, төлем тәсілдерінің және кедендік төлемдер мен салықтарды төлеумен байланысты басқа да мәліметтерін, тауарлардың кедендік құнын түзетуді қоспағанда, дұрыс көрсетпегенін анықтаса.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша орталық
мемлекеттік органның, көрсетілетін қызметті берушінің
және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне,
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданған жағдайда шағым жазбаша түрде:
1) Министрлік басшысының немесе оны алмастыратын тұлғаның атына осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша;

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение услугополучателем следующих условий выпуска товаров:
услугодателю представлены лицензии, сертификаты, разрешения и (или) иные документы, необходимые для выпуска товаров в соответствии с Кодексом и (или) иными международными договорами государств – членов Таможенного союза, за исключением случаев, когда в соответствии с Кодексом указанные документы могут быть представлены после выпуска товаров;
лицами соблюдены необходимые требования и условия для помещения товаров под избранную таможенную процедуру в соответствии с Кодексом;
в отношении товаров уплачены таможенные пошлины, налоги либо предоставлено обеспечение их уплаты в соответствии с Кодексом;
2) если товары не предъявлены услугодателю, зарегистрировавшему таможенную декларацию, либо иному услугодателю, определенному в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем ее регистрации, либо в течение этого срока введены запреты и ограничения, услугодатель отказывает в выпуске таких товаров;
3) если при проведении таможенного контроля товаров услугодателями были выявлены нарушения таможенного законодательства Таможенного союза, за исключением случаев, если:
выявленные нарушения, не содержащие состав правонарушения, устранены;
выявленные нарушения устранены, а декларируемые товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законами Республики Казахстан;
4) если обнаружено, что декларантом заявлены недостоверные сведения, влияющие на определение размера сумм таможенных платежей и налогов, в том числе неверно указаны код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, страна происхождения, ставки и размеры таможенных платежей и налогов, способ платежа и другие сведения, связанные с уплатой таможенных платежей и налогов, за исключением корректировки таможенной стоимости товаров.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
центрального государственного органа, услугодателя
и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. В случае обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг, жалоба подается в письменном виде:
1) на имя руководителя Министерства либо лица его замещающего по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги;