Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 452 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 119 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 119 қаулысымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 160-бабының 7-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 4 мамырдағы
№ 452 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы
органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің
лимиттерін айқындау әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимиттерін есептеу тетігін айқындау мақсатында 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 160-бабының 7-1-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) мемлекеттік концессиялық мiндеттемелер – жасалған концессия шарттары бойынша концедент белгілі бір күнге қабылдаған және орындамаған қаржылық мiндеттемелерінiң сомасы бойынша концеденттің құқықтары мен мiндеттерiнiң жиынтығы;
2) мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимиттері – өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің жыл сайынғы төлемдерін ескере отырып, мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау бойынша лимиттер белгіленетін, тиісті қаржы жылына арналған мән.
2. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық
міндеттемелерінің лимиттерін айқындау
3. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдауы тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген лимитпен шектеледі.
4. Тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері республикалық бюджеттің кірісін ескере отырып, қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимитін айқындауы кезінде ескерілетін және тиісті үшжылдық жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заңның шеңберінде бекітуге енгізілетін шекті шектеу болып табылады.

Об утверждении Методики определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 452. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 119
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 119.
В соответствии с пунктом 7-1 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 мая 2014 года № 452
Методика
определения лимитов государственных концессионных обязательств
Правительства Республики Казахстан
и местных исполнительных органов
1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения лимитов государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 7-1 статьи 160 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года в целях определения механизма расчета лимитов государственных концессионных обязательств.
2. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) государственные концессионные обязательства – совокупность прав и обязанностей концедента по сумме на определенную дату принятых и не исполненных концедентом финансовых обязательств по заключенным договорам концессии;
2) лимиты государственных концессионных обязательств – значение на соответствующий финансовый год, которым устанавливаются лимиты по принятию государственных концессионных обязательств, с учетом ежегодных выплат непогашенных государственных концессионных обязательств.
2. Определение лимитов государственных концессионных
обязательств Правительства Республики Казахстан
3. Принятие государственных концессионных обязательств Правительством Республики Казахстан ограничивается лимитом, установленным законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
4. Лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год формируются с учетом дохода республиканского бюджета и являются предельным ограничением, учитываемым при определении лимита государственных концессионных обязательств центральным уполномоченным органом по государственному планированию и ежегодно вносимом на утверждение в рамках закона о республиканском бюджете на соответствующий трехлетний плановый период.

5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері мынадай есептеуге сәйкес белгіленеді:
Scolgov < InRB * 0,20
Тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау лимиті мынадай есептеуге сәйкес жүргізіледі:
Lmocolgov < Scolgov - CLLG мұнда,
InRB – республикалық бюджеттің кірісі;
Scolgov – Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимитінің және қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің сомасынан тұратын, тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері;
Lmocolgov – тиісті қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимиті;
CLLG – тиісті қаржы жылының басындағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелері.
6. Қажет болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылының ішінде республикалық бюджетті нақтылау кезінде жүргізіледі.
3. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық
міндеттемелерінің лимиттерін айқындау
7. Жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелердi қабылдауы тиiстi жергiлiктi атқарушы органның мемлекеттік концессиялық мiндеттемелерiнiң белгiленген лимитiмен шектеледi.
8. Тиісті қаржы жылына арналған жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері облыс бюджетінің, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінің кірісі ескеріле отырып қалыптастырылады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелердің лимитін айқындау кезінде ескерілетін және жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне тиісті қаржы жылына бекітуге енгізілетін шекті шектеу болып табылады.
9. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиті салықтық және салықтық емес түсімдердің және бюджеттік алымдарды шегергенде трансферттерді есепке алмай негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің көлеміне сәйкес келетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бюджетінің кірістері (бұдан әрі – меншікті кіріс) негізге алына отырып, жергілікті атқарушы органдардың өз борыштарына дербес қызмет көрсету және өтеу мүмкіндігі ескеріле отырып қалыптастырылады.
10. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері мынадай есептеуге сәйкес белгіленеді:
ScolLG < InLB *0,20
Тиісті қаржы жылына арналған мемлекеттік концессиялық міндеттемелерді қабылдау лимиті мынадай есептеуге сәйкес жүргізіледі:
LmocolLG < ScolLG – LLG - CLLG, мұнда
ScolLG – жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимитінің және қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің сомасынан тұратын, тиісті қаржы жылына арналған жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимиттері;
LmocolLG – тиісті қаржы жылына арналған жергілікті атқарушы органның мемлекеттік концессиялық міндеттемелерін қабылдау лимиті;
InLB – меншікті кірістердің көлемі;
LLG – жергілікті атқарушы органның екінші деңгейдегі банктер мен басқа да кредиторлардың алдындағы міндеттемелері;
CLLG – тиісті қаржы жылының басындағы жергілікті атқарушы органның қабылданған және өтелмеген мемлекеттік концессиялық міндеттемелері.

5. Лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан устанавливаются согласно следующему расчету:
Лимит принятия государственных концессионных обязательств на соответствующий финансовый год производится согласно следующему расчету:
InRB – доходы республиканского бюджета;
Scolgov – лимиты государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год, состоящие из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан.
Lmocolgov – лимит принятия государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан на соответствующий финансовый год.
CLLG – принятые и непогашенные государственные концессионные обязательства Правительства Республики Казахстан на начало соответствующего финансового года.
6. В случае необходимости, уточнение лимита государственных концессионных обязательств Правительства Республики Казахстан производится при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
3. Определение лимитов государственных концессионных
обязательств местных исполнительных органов
7. Принятие государственных концессионных обязательств местным исполнительным органом ограничивается установленным лимитом государственных концессионных обязательств соответствующего местного исполнительного органа.
8. Лимиты государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов на соответствующий финансовый год формируются с учетом дохода бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы и являются предельным ограничением, учитываемым при определении лимита государственных концессионных обязательств центральным уполномоченным органом по государственному планированию и вносимом на утверждение Правительству Республики Казахстан ежегодно на соответствующий финансовый год.
9. Лимит государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов формируется исходя из доходов бюджета местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, соответствующих объему налоговых и неналоговых поступлений и поступлений от продажи основного капитала без учета трансфертов за минусом бюджетных изъятий (далее – собственные доходы), с учетом возможности местными исполнительными органами самостоятельно обслуживать и погашать свои долги.
10. Лимиты государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов устанавливаются согласно следующему расчету:
Лимит принятия государственных концессионных обязательств на соответствующий финансовый год производится согласно следующему расчету:
ScolLG – лимиты государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год, состоящие из суммы лимита принятия и принятых и непогашенных государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа;
LmocolLG – лимит принятия государственных концессионных обязательств местного исполнительного органа на соответствующий финансовый год;
InLB – объем собственных доходов;
LLG – обязательства местного исполнительного органа перед банками второго уровня и другими кредиторами;
CLLG – принятые и непогашенные государственные концессионные обязательства местного исполнительного органа на начало соответствующего финансового года.

11. Қажет болған жағдайда, жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік концессиялық міндеттемелерінің лимитін нақтылау тиісті қаржы жылының ішінде облыстың бюджетін, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттерін нақтылау кезінде жүргізіледі.

11. В случае необходимости, уточнение лимита государственных концессионных обязательств местных исполнительных органов производится при уточнении бюджета области, бюджетов города республиканского значения, столицы в течение соответствующего финансового года.