"Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы алу қағидаларын және мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 қазандағы № 1055 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 22 мамырдағы № 532 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы алу қағидаларын және мөлшерлемелерін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 4 қазандағы № 1055 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 58, 797-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу қағидаларын, сондай-ақ мөлшерлемелерін бекіту туралы»;
2) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоса беріліп отырған:
1) Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу қағидалары;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2013 года № 1055 "Об утверждении Правил взимания и ставок платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2014 года № 532
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2013 года № 1055 «Об утверждении Правил взимания и ставок платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 58, ст. 797) следующие изменения:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
«Об утверждении Правил исчисления и уплаты платы, а также ставок за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе»;
2) пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила исчисления и уплаты платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе;

2) сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері бекітілсін.».
3) жоғарыда көрсетілген қаулымен бекітілген Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы алу қағидалары осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4) жоғарыда көрсетілген қаулымен бекітілген сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 22 мамырдағы
№ 532 қаулысына
1-қосымша
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар,
ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық
маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының
бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру
объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ
пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі
жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы
бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен
тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында
орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу қағидалары
1. Негізгі ережелер
1. Осы Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 3-бабының 3-тармағына және «Жарнама туралы» 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді.

2) ставки платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе»;
3) Правила взимания платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе, утвержденные вышеуказанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
4) ставки платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе, утвержденные вышеуказанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2014 года № 532
Правила исчисления и уплаты платы за размещение наружной
(визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения
рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования
республиканского и областного значения в пределах территории
городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах
стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных
дорог общего пользования районного значения, на открытом
пространстве за пределами помещений в городах районного
значения, селах, поселках и на транспортных средствах,
зарегистрированных в районе 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления и уплаты платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» и пункта 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года «О рекламе».

2. Қағидалар сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу тәртібін айқындайды.
2. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар,
ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық
маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының
бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру
объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ
пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі
жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы
бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен
тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында
орналастырғаны үшін төлемақыны есептеу және төлеу тәртібі
3. Төленетін ақының мөлшері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы орган және автомобиль жолдарын басқару жөнiндегi ұлттық оператор белгілі бір мерзімге беретін рұқсат беру құжатында белгіленген төлемақы мөлшерлемелері мен жарнама объектісін орналастырудың нақты мерзімі негізге алына отырып айқындалады, бірақ күнтізбелік бір ай үшін төлемақы мөлшерінен кем болмайды.
4. Төлемақыны төлеу:
1) автомобиль жолдарын басқару жөнiндегi ұлттық оператор беретін құжат негізінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағының шегінде республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде орналастырған кезде;
2) облыстың жергілікті атқарушы органы беретін құжат негізінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер аумағының шегінде облыстық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде орналастырған кезде;
3) ауданның жергілікті атқарушы органы беретін құжат негізінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде орналастырған кезде;

2. Правила устанавливают порядок исчисления и уплаты платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе.
2. Порядок исчисления и уплаты платы за размещение наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского и областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе.
3. Размер уплачиваемой платы определяется исходя из ставок платы и фактического срока размещения объекта рекламы, установленного в разрешительном документе, выдаваемом местным исполнительным органом и национальным оператором по управлению автомобильными дорогами на определенный срок в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, но не менее размера платы за один календарный месяц.
4. Уплаты платы производятся:
1) при размещении наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования республиканского значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков на основании документа, выдаваемого национальным оператором по управлению автомобильными дорогами;
2) при размещении наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного значения в пределах территории городов районного значения, сел, поселков на основании документа, выдаваемого местным исполнительным органом области;
3) при размещении наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения на основании документа, выдаваемого местным исполнительным органом района;

4) ауданның жергілікті атқарушы органы беретін рұқсат негізінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырған кезде;
5) ауданның жергілікті атқарушы органы беретін рұқсат негізінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы ауданда тіркелген көлік құралдарында орналастырған кезде жүргізіледі.
5. Төлемақы сомасы жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі, ауылдық округтердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарына орналастырылатын сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру жері бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына төленеді.
6. Егер осы Қағидалардың 7-тармағында өзгеше көзделмесе, күнтізбелік бір ай үшін жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жазылуға тиіс төлемақы сомасы келесі айдың 25-күнінен кешіктірмей төленеді.
Төленген төлемақы сомалары қайтаруға жатпайды.
7. Тиісті рұқсат беру құжаты болмаған кезде, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін нақты орналастыру төлемақы сомасын өндіріп алу мен жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жазу үшін негіз болып табылады.
Бұл ретте төлемақы төлеушілер рұқсат беру құжатынсыз сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру фактісі анықталған сәттен бастап 5 жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бір күнтізбелік айға айқындаған мөлшерлемелер бойынша төлемақы төлеуді жүргізеді.
8. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлемақы төлеушілер рұқсат беру құжатын алған кезде жергілікті атқарушы органдарға жарнаманы орналастырудың бірінші айы үшін төлемақы сомасының жергілікті өзін-өзі басқарудың қолма-қол ақшаны бақылау шотына есепке жазылғанын растайтын құжатты ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 22 мамырдағы
№ 532 қаулысына
2-қосымша
Сыртқы (көрнекі) жарнаманы аудандық маңызы бар қалалар,
ауылдар, кенттер аумағы шегінде республикалық және облыстық
маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының
бөлiнген белдеуiндегі жарнаманы тұрақты орналастыру
объектілерінде, сондай-ақ аудандық маңызы бар жалпыға ортақ
пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуіндегі
жарнаманы тұрақты орналастыру объектілерінде, аудандық маңызы
бар қалалардағы, ауылдардағы, кенттердегі үй-жайлардың шегінен
тыс ашық кеңістікте және ауданда тіркелген көлік құралдарында
орналастырғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері

4) при размещении наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе районного значения, селе, поселке на основании разрешения, выдаваемого местным исполнительным органом района;
5) при размещении наружной (визуальной) рекламы на транспортных средствах, зарегистрированных в районе, на основании разрешения, выдаваемого местным исполнительным органом района.
5. Сумма платы зачисляется на контрольный счет наличности местного самоуправления по месту размещения наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, на открытом пространстве за пределами помещений в городах районного значения, селах, поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных в районе.
6. Сумма платы, подлежащая зачислению на контрольный счет наличности местного самоуправления за один календарный месяц, уплачивается не позднее 25 числа следующего месяца, если иное не предусмотрено пунктом 7 настоящих Правил.
Уплаченные суммы платы возврату не подлежат.
7. При отсутствии соответствующего разрешительного документа основанием для взыскания и зачисления на контрольный счет наличностей местного самоуправления суммы платы является фактическое размещение объектов наружной (визуальной) рекламы.
При этом плательщики платы в течение 5 рабочих дней с момента выявления факта размещения наружной (визуальной) рекламы без разрешительного документа производят уплату платы по ставкам, определенным Правительством Республики Казахстан, за один календарный месяц.
8. При получении разрешительного документа в соответствии с законодательством Республики Казахстан плательщики платы также представляют местным исполнительным органам документ, подтверждающий зачисление на контрольный счет наличности местного самоуправления суммы платы за первый месяц размещения рекламы.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2014 года № 532
Ставки платы за размещение наружной (визуальной) рекламы
на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода
автомобильных дорог общего пользования республиканского и
областного значения в пределах территории городов районного
значения, сел, поселков, а также на объектах стационарного
размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего
пользования районного значения, на открытом пространстве за
пределами помещений в городах районного значения, селах,
поселках и на транспортных средствах, зарегистрированных
в районе