Қазақстан Республикасында туберкулезбен күресу жөніндегі 2014 - 2020 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 мамырдағы № 597 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында туберкулезбен күресу жөніндегі 2014 - 2020 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері:
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 10 қаңтарға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігіне Жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.

Об утверждении Комплексного плана по борьбе с туберкулезом в Республике Казахстан на 2014 - 2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2014 года № 597.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по борьбе с туберкулезом в Республике Казахстан на 2014 - 2020 годы (далее - План).
2. Центральным исполнительным органам, акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) ежегодно к 10 января представлять в Министерство здравоохранения Республики Казахстан информацию о ходе реализации мероприятий, предусмотренных Планом.

3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 25 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 мамырдағы
№ 597 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында туберкулезбен күрес жөніндегі

3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан по итогам года, не позднее 25 января, представлять в Правительство Республики Казахстан информацию о ходе реализации Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2014 года № 597
Комплексный План
по борьбе с туберкулезом

2014 жылдың 4-тоқсан
0,0
0,0
0,0
0,0
талап етілмейді
9.
Туберкулез және К/АДК ТБ диагностикаласы мен оны емдеудің медициналық-экономикалық тарифтері мен және клиникалық-шығынды топтарын әзірлеп, бекіту
ДСМ бұйрығы
ДСМ
2015 жылдың 4-тоқсан
талап етілмейді
10.
Туберкулезге қарсы іс-шараларға көзделген қаржы қаражатын секвестрлеуге жол бермеуді қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2014-2020 жылдар
талап етілмейді
2. ТБ және К/АДК ТБ диагностикасы мен оны емдеудің қазіргі заманғы тиімді технологияларына қолжетімділікті жақсарту, профилактикалық іс-шараларды, оның ішінде пенитенциарлық секторда және көшіп-қонушылар арасында күшейту
1. ТБ және К/АДК ТБ диагностикасының қазіргі заманғы технологияларына қолжетімділікті қамтамасыз ету
11.
ТБ және К/АДК ТБ диагностикасының әдістерін жетілдіру
ДСМ бұйрығы
ДСМ

4 квартал 2014 года
0,0
0,0
0,0
0,0
Не
требуется
9.
Разработать и утвердить медико-экономические тарифы и клинико- затратные группы диагностики и лечения туберкулеза и М/ШЛУ ТБ
Приказ МЗ
МЗ
4 квартал 2015 года
Не
требуется
10.
Обеспечить недопущение секвестрирования финансовых средств, предусмотренных на противотуберкулезные мероприятия
Информация в МЗ
акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2014-2020 годы
Не
требуется
2. Улучшение доступности современных эффективных технологий диагностики и лечения ТБ и М/ШЛУ ТБ, усиление профилактических мероприятий, в том числе в пенитенциарном секторе и среди мигрантов
1. Обеспечение доступа к современным технологиям диагностики ТБ и М/ШЛУ ТБ
11.
Совершенствовать методы диагностики ТБ и М/ШЛУ ТБ
Приказ МЗ
МЗ

34-1.
Қазақстан Республикасында туберкулезге қарсы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын өзектендіру
бұйрық
ДСМ
2019 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
3. Туберкулездің профилактикасы
35.
БАҚ және электронды баспалар арқылы жаңа туған сәбилерге БЦЖ егудің қажеттігі туралы ата-аналарды хабардар ету жөнінде шара қабылдау
Электрондық және баспалық БАҚ жариялау
ДСМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2014-2020 жылдар
РБ, ЖБ
36.
Қарым-қатынаста болған балаларды ТБ профилактикасымен толық қамту
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ, Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2014-2020 жылдар
РБ, ЖБ

34-1.
Актуализировать стандарт организации оказания противотуберкулезной помощи в Республике Казахстан
приказ
МЗ
3 квартал 2019 года
Не требуется
3. Профилактика туберкулеза
35.
Принять меры по информированности родителей о необходимости вакцинации БЦЖ новорожденных через СМИ и электронные издания
Выступления на телевидении, в электронных, печатных СМИ
МЗ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2014-2020 годы
РБ, МБ
36.
Полный охват химиопрофилактикой ТБ у контактных детей
Информация в Правительство РК
МЗ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2014-2020 годы
РБ, МБ

2014-2015 жылдар
4 530,0
4 530,0
0,0
9 060,0
ЖТБЖҚ
4. ТБ-мен күрес бойынша ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылды күшейту
1. ТБ-мен күрес бойынша ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылды күшейту
56.
ҚАЖ-да туберкулезбен күрес жөніндегі барлық іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
ІІМ
2014-2020 жылдар
Талап етілмейді
57.
Тексеруден жалтарып жүрген адамдарды және емдеуде үзіліс жасаған науқастарды қолданыстағы заңнамаға сәйкес іздеуді және мәжбүрлеп емдеу үшін МСАК ұйымдары мен ТҚҰ-ға жеткізуді қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
ІІМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2014-2020 жылдар
Талап етілмейді
58.
ТБ-мен ауыратын науқастарға мемлекеттік көмек көрсету бойынша ұсыныстар енгізу
ҚР Үкіметіне ұсыныс
ДСМ, Еңбекмині, ІІМ, ӨДМ, ЭБЖМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2015 жылғы 2-тоқсан
Талап етілмейді
59.
Кәсіптік-техникалық және жоғары оқу орындарының оқушыларын қоса алғанда, ТБ-мен ауыратын науқастарға амбулаториялық деңгейде тұрақты негізде (ай сайын) әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру
ДСМ-ге ақпарат
БҒМ, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері

2014-2015 годы
4 530,0
4 530,0
0,0
9 060,0
ГФСТМ
4. Усиление межведомственного и межсекторального взаимодействия по борьбе с ТБ
1. Усиление межведомственного и межсекторального взаимодействия по борьбе с ТБ
56.
Обеспечить выполнение всех мероприятий по борьбе с туберкулезом в УИС
Информация в МЗ
МВД
2014-2020 годы
Не
требуется
57.
Обеспечить поиск и доставку в организации ПМСП и ПТО лиц, уклоняющихся от обследования и больных, отрывающихся от лечения на принудительное лечение в соответствии с действующим законодательством
Информация в МЗ
МВД, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2014-2020 годы
Не
требуется
58.
Внести предложения по оказанию государственной помощи больным ТБ
Предложение в Правительство РК
МЗ, МТСЗН, МВД, МРР, МЭБП акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2 квартал 2015 года
Не
требуется
59.
Организовать на постоянной основе (ежемесячно) социальную помощь больным ТБ на амбулаторном этапе лечения, включая учащихся профессионально- технических и высших учебных заведений
Информация в МЗ
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы

2014-2016 жылдар
90087,3
2003 94,3
29179 2,6
582274,2
ЖБ
60.
Орта мектептердің, кәсіптік-техникалық және жоғары оқу орындарының туберкулезбен ауыратын оқушыларын үздіксіз оқытуды ұйымдастыру бойынша шаралар
ҚР Үкіметіне ақпарат
БҒМ, ДСМ
2015 жылдың 2-тоқсан
РБ
61.
Орта мектептердің, кәсіптік-техникалық және жоғары оқу орындарының оқушылары мен персоналын жыл сайын уақтылы туберкулезге флюорографиялық тексеріп-қарауды қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
БҒМ облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері
2014-2020 жылдар
ЖБ
62.
Нысаналы топтарды жыл сайын флюорографиялық тексеріп-қараумен толық қамтуды қамтамасыз ету
ДСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктер, ІІМ, Қорғанысмині, ҰҚК (келісім бойынша), БҒМ
2014-2020 жылдар
Талап етілмейді
63.
БАҚ пен ҮЕҰ тарту арқылы халықтың ТБ және ТБ/АИТВ мәселелері бойынша хабардар болуын арттыру
ҚР Үкіметіне ақпарат
ДСМ, БАА, облыстардың, Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктері

2014-2016 годы
90 087,3
200 394,3
291 792,6
582 274,2
МБ
60.
Принять меры по организации непрерывного обучения учащихся средних школ, профессионально- технических и высших учебных заведений больных туберкулезом
Информация в Правительство РК
МОН, МЗ
2 квартал 2015 года
РБ
61.
Обеспечить своевременное ежегодное флюорографическое обследование на туберкулез учащихся и персонала средних школ, профессионально- технических и высших учебных заведений
Информация в МЗ
МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2014-2020 годы
МБ
62.
Обеспечить полный охват ежегодным флюорографическим обследованием целевых групп
Информация в МЗ
акиматы областей, городов Астаны и Алматы, МВД, МО, КНБ (по согласованию, МОН
2014-2020 годы
Не
требуется
63.
Повысить информированность населения по вопросам ТБ и ТБ/ВИЧ с привлечением СМИ и НПО
Информация в Правительство РК
МЗ, АСИ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы