"Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 748 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы
Осы Заң бағалау объектілерінің нарықтық немесе өзгеше құнын белгілеу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде жеке және заңды тұлғалар арасында туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Мемлекеттік мүлікті бағалауды ұйымдастыру ерекшеліктері, мүлік мемлекеттік мүліктің құрамына түскен, мемлекеттік мүлікті жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануына берген, сондай-ақ мемлекеттік мүлікті иеліктен шығарған кездегі мүлікті бағалау жағдайлары мен ерекшеліктері «Мемлекеттік мүлік туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16-тарауында белгіленеді.
3. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше қағидалар белгіленсе, халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
2-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аккредиттеу - осы Заңда көзделген Біліктілік комиссиясының құқықтылығын уәкілетті органның ресми мойындауы;
2) бағалау - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын айқындау;
3) бағалау амалы - бағалаудың бір немесе бірнеше әдістерін пайдалана отырып, бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын айқындау тәсілі;
4) бағалау әдісі - бағалау объектісінің нарықтық және өзге құнын белгілеу үшін пайдаланылатын заңдық, қаржы-экономикалық және ұйымдастырушылық-техникалық сипаттағы іс-қимылдар жиынтығы;
5) бағалау күні - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құны айқындалатын күн немесе уақыт кезеңі;
6) бағалау қызметі - егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, бағалау объектілеріне қатысты бағалау ұйымдары жүзеге асыратын белгілі бір күнге нарықтық немесе өзге құнды белгілеуге бағытталған кәсіпкерлік қызмет;

О проекте Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 748
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                             К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан Об оценочной деятельности в Республики Казахстан
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие между физическими и юридическими лицами при осуществлении оценочной деятельности на территории Республики Казахстан с целью установления рыночной или иной стоимости объектов оценки.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Законодательство Республики Казахстан об
оценочной деятельности
1. Законодательство Республики Казахстан об оценочной деятельности основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Особенности организации оценки государственного имущества, случаи и особенности оценки имущества при его поступлении в состав государственного имущества, передаче государственного имущества в пользование физическим лицам и негосударственным юридическим лицам, а также отчуждении государственного имущества устанавливаются главой 16 Закона Республики Казахстан «О государственном имуществе».
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те. которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 2. Основные понятия, используемые в настоящем
Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) аккредитация - официальное признание уполномоченным органом правомочий Квалификационной комиссии, предусмотренной настоящим Законом;
2) оценка - определение возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки;
3) подход к оценке - способ определения возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки с использованием одного или нескольких методов оценки;
4) метод оценки - совокупность действий юридического, финансово-экономического и организационно-технического характера, используемых для установления рыночной и иной стоимости объекта оценки;
5) дата оценки - день или период времени, на который определяется возможная рыночная или иная стоимость объекта оценки;
6) оценочная деятельность - предпринимательская деятельность, осуществляемая оценочными организациями, направленная на установление в отношении объектов оценки рыночной или иной стоимости на определенную дату, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;

7) бағалау стандарты - бағалау қызметі саласындағы қағидалар, қағидаттар мен сипаттамалар жалпыға бірдей және бірнеше рет пайдалану үшін белгіленетін нормативтік құжат;
8) бағалау туралы есеп - Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған, объектіні бағалау бойынша жұмыстың қорытындысы қамтылған жазбаша құжат;
9) бағалау ұйымы - бағалау қызметін жүзеге асыру үшін құрылған коммерциялық ұйым;
10) бағалаушы — Біліктілік комиссиясы берген «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлігін алған, өз қызметін бір бағалау ұйымының құрамында бағалаушы ретінде тікелей жүзеге асыратын жеке тұлға;
11) «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлік - тұлғаның осы Заңда, Қазақстан Республикасының стандарттарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген бағалаушыға кандидаттың даярлығы, кәсіптік білімі мен дағдылары деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжат;
12) бағалаушылар палатасы - бағалаушылардың, бағалаушы ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мақсатында құрылған өзін-өзі реттеуші ұйым;
13) бағалаушының көмекшісі - бағалау ұйымында еңбек шарты негізінде жұмыс істейтін адам;
14) Біліктілік комиссиясы - бағалаушыларға кандидаттардың біліктілігін растау және аумақтық бағалаушылар палаталарының, Республикалық бағалаушылар палатасының сарапшыларынан біліктілік емтиханын алу үшін құрылған, уәкілетті орган аккредиттеген Республикалық бағалаушылар палатасының органы
15) дұрыс емес бағалау - жоқ объектіге немесе бағалау қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, бағалау стандарттарының талаптарын бұза отырып, бағалау туралы есепте бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге құнын бұрмалауға әкеп соғатын дұрыс емес деректерді пайдалана отырып жүзеге асырылған бағалау;
16) есепке сараптама жүргізу - аумақтық бағалаушылар палатасы, Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшысының немесе сарапшыларының объекті есебінің Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының талаптарына, соның ішінде осы Заңның, бағалау қызметі стандарттарының талаптарына сәйкестігін тексеру, есепте айқындалған бағалау объектісінің құнын растау мақсатындағы іс-қимылы;
17) кадастрлық (бағалау) құны - мемлекет жер учаскесін немесе оны жалдау құқығын сатқан кезде қолданатын, инфляцияның жалпы деңгейі туралы статистикалық ресми ақпаратқа және оған түзету коэффициенттеріне сәйкес жер учаскесінің кезең-кезеңмен нақтыланып тұратын базалық мөлшерлемелері негізінде айқындалған жер учаскелері үшін төлемнің есептік құны;

7) стандарт оценки - нормативный правовой акт, в котором устанавливаются для всеобщего и многократного использования правила, принципы и характеристики в области оценочной деятельности;
8) отчет об оценке - письменный документ, составленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности, содержащий результаты работы по оценке объекта;
9) оценочная организация - коммерческая организация, созданная для осуществления оценочной деятельности;
10) оценщик - физическое лицо, получившее свидетельство о присвоении квалификации «оценщик», выданное Квалификационной комиссией, непосредственно осуществляющее свою деятельность в качестве оценщика в составе одной оценочной организации;
11) свидетельство о присвоении квалификации «оценщик» - документ, подтверждающий соответствие лица требованиям к уровню подготовки, профессиональных знаний и навыков кандидатов в оценщики, установленным настоящим Законом, стандартами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
12) палата оценщиков - саморегулируемая организация, созданная в целях защиты прав и законных интересов оценщиков, оценочных организаций;
13) помощник оценщика - лицо, работающее на основе трудового договора в оценочной организации;
14) Квалификационная комиссия - орган Республиканской палаты оценщиков, созданный для подтверждения квалификации кандидатов в оценщики и приема квалификационных экзаменов экспертов территориальных палат оценщиков, Республиканской палаты оценщиков, аккредитованный уполномоченным органом;
15) недостоверная оценка - оценка, осуществленная на несуществующий объект или с нарушением требований нормативных правовых актов в области оценочной деятельности, стандартов оценки, с использованием в отчете об оценке недостоверных данных, приводящих к искажению рыночной или иной стоимости объекта оценки;
16) экспертиза отчета - действия эксперта или экспертов территориальной палаты оценщиков, Республиканской палаты оценщиков в целях проверки отчета объекта на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности, в том числе требованиям настоящего Закона, стандартов оценочной деятельности, подтверждение стоимости объекта оценки, определенной в отчете;
17) кадастровая (оценочная) стоимость — расчетная стоимость земельного участка, применяемая при продаже государством земельного участка или права аренды на него, определяемая на основе базовых ставок платы за земельные участки, периодически уточняемых согласно официальной статистической информации об общем уровне инфляции и поправочным коэффициентам к ним;

18) қайталап бағалау - бағалау ұйымдары, тапсырыс берушілер және үшінші тұлғалар арасында бағалау нәтижелері бойынша туындайтын даулардың салдарынан объектінің нарықтық немесе өзге құнын айқындау;
19) мүдделер қақтығысы - бағалау ұйымының мүдделілігі бағаланатын мүліктің бағалау есбінің дұрыстығы туралы оның пікіріне ықпал етуі мүмкін болатын кездегі оқиға;
20) нарықтық құн — мәміле жасасушы тараптар бағалау объектісі туралы қолжетімді барлық ақпаратты иелене отырып әрекет ететін, бәсекелестік жағдайындағы мәміленің негізінде сол объектіні иеліктен шығаруға болатын, ал:
мәміле жасасушы тараптардың бірі бағалау объектісін иеліктен шығаруға, ал екінші тарап сатып алуға міндетті болмайтын;
мәміле жасасушы тараптар мәміленің нысанасы туралы жақсы хабардар болып, өз мүдделеріне әрекет етететін;
мәміленің бағасы бағалау объектісі үшін ақшалай сыйақының баламасы болып табылатын және мәміле жасасушы тараптарға қатысты қандай да бір тараптан мәміле жасасуға мәжбүрлеу болмаған кезде қандай да бір төтенше жағдайлар мәміленің бағасына әсер етпейтін ақшалай есеп айырысу сомасы;
21) өзге құн — бағалау объектісінің нарықтық құнынан басқа, түрлері бағалау стандарттарымен белгіленетін өзге құны;
22) сарапшы - Біліктілік комиссиясы берген «сарапшы» біліктілігін беру туралы куәлігі бар, аумақтық бағалаушылар палатасы, Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшылық кеңесінің мүшесі;
23) «сарапшы» біліктілігін беру туралы куәлік - бағалаушының Республикалық бағалаушылар палатасы белгілеген кәсіби білімінің деңгейіне қойылатын талаптарға сарапшының сәйкестігін растайтын құжат;
24) тапсырыс беруші - жеке немесе заңды тұлға, бағалау ұйымының қызметтерін тұтынушы;
25) тапсырыс берушінің үлестес тұлғасы - бағалау объектісінің ықтимал нарықтық немесе өзге құнын айқындау жөніндегі шешімін тікелей және (немесе) жанама түрде айқындауға және (немесе) бір-бірінің (тұлғалардың бірі) қабылдайтын осындай шешіміне, оның ішінде жасасқан мәмілелерге орай ықпал етуге мүмкіндігі бар жеке немесе заңды тұлға (өз құзыреттері шегінде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асырушы мемлекеттік органдарды қоспағанда);
26) уәкілетті орган - бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
27) үшінші тұлғалар - бағалаушылардың, бағалау ұйымдарының және тапсырыс берушілердің қатарына кірмейтін, бағаланатын мүлікке, бағалау ұйымының бағалау қызметіне және тапсырыс берушінің тапсырысына белгілі бір қатысы бар тұлғалар;
28) халықаралық бағалау стандарттары - Халықаралық бағалау стандарттары жөніндегі комитет шығарған бағалау стандарттары.

18) повторная оценка - определение рыночной или иной стоимости объекта вследствие возникающих споров по результатам оценки между оценочными организациями, заказчиками и третьими лицами;
19) конфликт интересов - ситуация, при которой заинтересованность оценочной организации может повлиять на ее мнение о достоверности отчета оценки оцениваемого имущества;
20) рыночная стоимость - расчетная денежная сумма, по которой данный объект может быть отчужден на основании сделки в условиях конкуренции, когда стороны сделки действуют, располагая всей доступной информацией об объекте оценки, а на цене сделки не отражаются какие-либо чрезвычайные обстоятельства, когда:
одна из сторон сделки не обязана отчуждать объект оценки, а другая сторона не обязана приобретать;
стороны сделки хорошо осведомлены о предмете сделки и действуют в своих интересах;
цена сделки представляет собой эквивалент денежного вознаграждения *а объект оценки и принуждения к совершению сделки в отношении сторон сделки с чьей-либо стороны не было;
21) иная стоимость - иная, кроме рыночной, стоимость объекта оценки, виды которой устанавливаются стандартами оценки;
22) эксперт - член экспертного совета территориальной палаты оценщиков, Республиканской палаты оценщиков, имеющий свидетельство о присвоении квалификации «эксперт», выданное Квалификационной комиссией;
23) свидетельство о присвоении квалификации «эксперт» - документ, подтверждающий соответствие оценщика требованиям к уровню профессиональных знаний эксперта, установленных Республиканской палатой оценщиков;
24) заказчик - физическое или юридическое лицо, потребитель услуг оценочной организации;
25) аффилиированные лица заказчика - физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения по определению возможной рыночной или иной стоимости объекта оценки и (или) оказывать влияние на принимаемые друг другом (одним из лиц) такие решения, в том числе в силу заключенной сделки
26) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области оценочной деятельности;
27) третьи лица - лица, не входящие в число оценщиков, оценочных организаций и заказчиков, имеющие определенное отношение к оцениваемому имуществу, оценочной деятельности оценочной организации и заказу заказчика;
28) международные стандарты оценки - стандарты оценки, изданные Международным комитетом по стандартам оценки.

3-бап. Бағалау қызметінің негізгі қағидаттары
Бағалау қызметінің негізгі қағидаттары:
1) заңдылық;
2) объективтілік;
3) дұрыстық;
4) тәуелсіздік;
5) құпиялылық болып табылады.
4-бап. Бағалау қызметінің субъектілері
1. Бағалау ұйымдары бағалау қызметінің субъектілері болып табылады.
2. Бағалау ұйымдары Қазақстан Республикасының рұқсат беру және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес лицензия негізінде бағалау қызметімен айналысуға құқылы.
3. Бағалау ұйымы аумақтық бағалаушылар палатасының бірінің мүшесі болуға тиіс.
4. Бағалау ұйымы басшысының «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлігінің болуы міндетті.
5. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес лицензиясынан айырылған, бағалау ұйымын бұрын басқарған бағалаушы соттың лицензиядан айыру туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл ішінде басқа бағалау ұйымының басшысы бола алмайды.
6. Бағалау ұйымының филиалын, өкілдігін құрған жағдайда бағалау ұйымының филиалы, өкілдігі басшысының «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлігінің болуы міндетті.
5-бап. Бағалау объектілері
Бағалау объектілеріне:
1) жекелеген материалдық объектілер (заттар), оның ішінде қараусыз қалған, иесіз мүліктер;
2) тұлғаның мүлкін, оның ішінде мүліктің белгілі бір түрін (жылжымалы немесе жылжымайтын) құрайтын заттардың жиынтығы;
3) меншік құқығы және мүлікке немесе мүліктің құрамындағы жекелеген заттарға өзге де заттық құқықтар;
4) талап ету құқығы, міндеттемелер (борыштар);
5) жұмыстар, көрсетілетін қызметтер, ақпарат;
6) зияткерлік меншік құқығының объектілері;
7) азаматтық құқықтардың өзге де объектілері жатады.
6-бап. Бағалау түрлері
1. Міндетті және бастамашылық бағалау бағалау түрлері болып табылады;
2. Міндетті бағалау Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын жылжымайтын объектілеріне салық салу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес шаруа немесе фермер қожалықтарының жер учаскелерінің кадастрлық (бағалау) құнын айқындау;
2) жекешелендіру, сенімгерлік басқаруға не жалға (кейіннен сатып алатын жалға) беру үшін;
3) ипотекалық қарыз беру кезінде, сондай-ақ кепілге қойылған мүлікті өткізу қажет болған кезде ипотекалық кредит беру үшін;
4) меншік иесінен мүлікті мемлекеттік қажеттіліктерге сатып алу және алып қою үшін;
5) борышкер немесе өндіріп алушы сот орындаушысы жүргізген
бағалауға қарсылық білдірген жағдайда борышкер мүлкінің құнын айқындау үшін;

Статья 3. Основные принципы оценочной деятельности
Основными принципами оценочной деятельности являются:
1) законность;
2) объективность;
3) достоверность;
4) независимость;
5) конфиденциальность.
Статья 4. Субъекты оценочной деятельности
1. Субъектами оценочной деятельности являются оценочные организации.
2. Оценочные организации осуществляют оценочную деятельность на основании лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
3. Оценочная организация должна быть членом одной из
территориальных палат оценщиков.
4. Руководитель оценочной организации обязан иметь свидетельство о присвоении квалификации «оценщик».
5. Оценщик, ранее возглавлявший оценочную организацию, которая в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан была лишена лицензии, в течение года со дня вступления в законную силу решения суда о лишении лицензии не может быть руководителем другой оценочной организации.
6. В случае создания филиала, представительства оценочной организации руководитель филиала, представительства оценочной организации обязан иметь свидетельство о присвоении квалификации «оценщик».
Статья 5. Объекты оценки
К объектам оценки относятся:
1) отдельные материальные объекты (вещи), в том числе бесхозяйное, выморочное имущество;
2) совокупность вещей, составляющих имущество лица, в том числе имущество определенного вида (движимое или недвижимое);
3) право собственности и иные вещные права на имущество или отдельные вещи из состава имущества;
4) право требования, обязательства (долги);
5) работы, услуги, информация;
6) объекты права интеллектуальной собственности;
7) иные объекты гражданских прав.
Статья 6. Виды оценки
1. Видами оценки являются обязательная и инициативная оценка.
2. Обязательная оценка в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан проводится для:
1) налогообложения объектов недвижимости физических лиц, не используемых в предпринимательской деятельности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также для определения кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков крестьянских или фермерских хозяйств в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан;
2) приватизации, передачи в доверительное управление либо аренду (аренду с последующим выкупом);
3) ипотечного кредитования: при предоставлении ипотечного займа, а также при необходимости реализации залогового имущества;
4) выкупа и изъятия имущества у собственника для государственных нужд;
5) определения стоимости имущества должника, когда он или
взыскатель возражает против произведенной судебным исполнителем оценки;

6) мемлекеттік меншікке түскен мүлік құнын айқындау үшін;
7) өзге де жағдайларда жүргізіледі.
3. Бастамашылық бағалау тапсырыс берушінің кез келген бағалау объектісіне бағалау ұйымының осы Заңға және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес бағалау жүргізуі жөнінде ерік білдіруі негізінде жүргізіледі.
Бағалау объектісіне бағалау жүргізу құқығы міндетті құқық болып табылады.
Осы құқық бағалау объектісіне қайтадан бағалау жүргізуге де қолданылады.
Ескерту. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдары жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмаған мүлкін салық салу үшін бағалау жөнінде қызмет көрсетулерге тапсырыс беруші болып табылады.
7-бап. Салық салу объектілерінің құнын айқындау
саласындағы мемлекеттік монополия
1. Жер учаскелерінің және салық салу объектілерінің (тұрғын үйдің, саяжай құрылысының, аяқталмаған құрылыс объектісінің, салқын жапсаржайдың, шаруашылық (қызметтік) құрылыстың, шығыңқы ірге қабатының, тұрғын үй жертөлесінің, гараждың) кадастрлық (бағалау) құнын айқындау жөніндегі қызмет мемлекеттік монополияға жатады және оны Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған республикалық мемлекеттік кәсіпорындар жүзеге асырады.
Жеке тұлғалардың кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын, салық салынуға жататын жылжымайтын мүлік объектілеріне бағалау жүргізу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.
2. Мемлекеттік монополия субъектісі өндіретін және (немесе) өткізетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2-тарау. Бағалау жүргізудің негіздері мен шарттары
8-бап. Бағалау жүргізудің негіздемелері
1. Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес бағалау ұйымы мен тапсырыс берушінің арасында жасалған бағалау жүргізу шарты бағалауды жүргізуге негіздеме болып табылады.
Бағалау жүргізу шарты бойынша бағалау ұйымы бағалау объектілерінің нарықтық немесе өзге құнын белгілеу үшін қызметтер көрсетуге міндеттенеді, ал тапсырыс беруші осы қызметтерге ақы төлеуге міндеттенеді.
2. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда объектіні бағалау, оның ішінде қайта бағалау соттың немесе уәкілетті органның шешімі негізінде жүргізілуге тиіс.
3. Сот және уәкілетті орган бағалау ұйымын таңдауда дербес болады.
9-бап. Бағалау жүргізу шартына қойылатын міндетті талаптар
1. Бағалау жүргізу шартына Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің өтемді қызметтер көрсету шарты туралы нормалары қолданылады.

6) определения стоимости имущества, поступившего в государственную собственность;
7) в иных случаях.
3. Инициативная оценка проводится на основании волеизъявления заказчика по проведению оценочной организацией оценки любого объекта оценки в соответствии с настоящим Законом и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Право на проведение оценки объекта оценки является безусловным.
Данное право распространяется и на проведение повторной оценки объекта оценки.
Примечание. Заказчиком услуг по оценке имущества физических лиц для налогообложения, не используемого в предпринимательской деятельности, являются местные исполнительные органы города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
Статья 7. Государственная монополия в сфере определения
стоимости объектов налогообложения
1. Деятельность по определению кадастровой (оценочной) стоимости земельных участков и стоимости объектов налогообложения (жилища, дачной постройки, объекта незавершенного строительства, холодной пристройки, хозяйственной (служебной) постройки, цокольного этажа, подвала жилища, гаража) относится к государственной монополии и осуществляется республиканскими государственными предприятиями, созданными по решению Правительства Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Порядок проведения оценки объектов недвижимости физических лиц, не используемых в предпринимательской деятельности, подлежащих налогообложению, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Цены на товары (работы, услуги), производимые и (или) реализуемые субъектом государственной монополии, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Глава 2. Основания и условия проведения оценки
Статья 8. Основания проведения оценки
1. Основанием для проведения оценки является договор на проведение оценки, заключенный между оценочной организацией и заказчиком в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
По договору на проведение оценки оценочная организация обязуется выполнить услуги для установления рыночной или иной стоимости объектов оценки, а заказчик обязуется оплатить эти услуги.
2. В случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, оценка объекта, в том числе повторная, должна быть произведена на основании решения суда или уполномоченного органа.
3. Суд и уполномоченный орган самостоятельны в выборе оценочной организации.
Статья 9. Обязательные требования к договору на
проведение оценки
1. К договору на проведение оценки применяются нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан о договоре возмездного оказания услуг.

2. Бағалау жүргізу шартында мыналар қамтылуға тиіс:
1) тапсырыс беруші мен бағалау ұйымының деректемелері:
жеке тұлға үшін - тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұратын жері;
заңды тұлға үшін - атауы, орналасқан жері (почталық мекенжайы), банктік деректемелері;
2) бағалау объектісінің (объектілерінің) атауы және (немесе) орналасқан жері, айқындалатын құнның түрі;
3) бағалау жүргізу мақсаты;
4) бағалау түрі;
5) бағалау объектісінің түрі;
6) бағалау жүргізудің мерзімдері;
7) бағалау жүргізу кезінде қолданылатын бағалау стандарттарына нұсқау;
8) көрсетілетін қызметтер үшін ақы төлеудің шарттары, тәртібі және мөлшері;
9) тараптардың құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі;
10) тапсырыс берушінің бағалау объектісіне меншік құқығын растайтын құжаттың деректемелері не тапсырыс берушіге бағалау туралы шарт жасау құқығын беретін өзге де негіздемелер;
11) мүлікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның деректемелері (лицензия берген орган көрсетілген оның нөмірі мен берілген күні).
Объектіге бағалау жүргізу шартында осы тармақта көзделмеген басқа да талаптар белгіленуі мүмкін.
10-бап. Бағалау туралы есептің мазмұнына қойылатын
талаптар
1. Жүргізілген бағалаудың нәтижелері бойынша бағалау туралы есеп екі данада жасалады, оның біреуі тапсырыс берушіде, екіншісі бағалау ұйымында сақталады. Бағалау туралы есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Бағалау ұйымының есебіне бағалаушы - жеке тұлға қол қояды, бағалау ұйымының басшысы бекітеді және мөрмен расталады.
3. Егер бағалауды бағаланатын бағалау объектісінің құрамына кіретін әртүрлі бағалау объектілері бойынша бірнеше бағалаушы жүргізген жағдайларда, есепке әрбір бағалаушы өзі бағалау жүргізген бағалау объектілерін көрсетіп қол қояды.
11-бап. Бағалаушының тәуелсіздігі
1. Егер:
1) бағалаушының бағалау объектісіне қатысты шарттан тыс заттық немесе міндеттемелік құқығы болса не оны сатып алса;
2) бағалау ұйымының бағалау объектісіне мүліктік мүддесі болса;
3) бағалау ұйымы тапсырыс берушінің үлестес тұлғасы болып табылса;
4) заңды тұлға - тапсырыс беруші бағалаушының немесе бағалау ұйымының кредит берушісі немесе сақтандырушысы болып табылса;
5) бағалаушы заңды тұлға — тапсырыс берушінің акционері, құрылтайшысы, қызметкері, меншік иесі, қатысушысы, кредит берушісі, дебиторы, демеушісі болып табылса не бағалаушы - жеке тұлға тапсырыс беруші - жеке тұлғаның жақын туысы немесе жекжаты болып табылса;
6) бағалаушы бағалау ұйымының қызметкері болып табылса, басшысы не ол уәкілеттік берген адам тапсырыс беруші - жеке тұлғамен және (немесе) заңды тұлғаның басшысымен не ол уәкілеттік берген адаммен жақын туыстық немесе жекжаттық қарым-қатынаста болса;

2. Договор на проведение оценки должен содержать:
1) реквизиты заказчика и оценочной организации: для физического лица - фамилию, имя, отчество (при его наличии), место жительства;
для юридического лица - наименование, место нахождения (почтовый адрес), банковские реквизиты;
2) наименование и (или) место нахождения объекта (объектов) оценки, вид определяемой стоимости;
3) цель проведения оценки;
4) вид оценки;
5) вид объекта оценки;
6) сроки проведения оценки;
7) указание на стандарты оценки, которые будут применяться при проведении оценки;
8) условия, порядок и размер оплаты за оказываемые услуги;
9) права, обязанности и ответственность сторон;
10) реквизиты документа, подтверждающего право собственности заказчика на объект оценки, либо иные основания, предоставляющие право заказчику на заключение договора об оценке;
11) реквизиты лицензии на право осуществления деятельности по оценке имущества (номер и дату выдачи лицензии с указанием органа, выдавшего ее).
В договоре на проведение оценки объекта могут быть установлены и другие условия, не предусмотренные настоящим пунктом.
Статья 10. Требования к содержанию отчета об оценке
1. По результатам проведенной оценки составляется отчет об оценке в двух экземплярах, один из которых хранится у заказчика, второй - у оценочной организации. Требования к форме и содержанию отчета об оценке устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Отчет оценочной организации подписывается оценщиком -физическим лицом, утверждается руководителем оценочной организации и заверяется печатью.
3. В случаях, когда оценка проводилась несколькими оценщиками по разным объектам оценки, входящим в состав оцениваемого объекта оценки, отчет подписывается каждым оценщиком с указанием объектов оценки, по которым он проводил оценку.
Статья 11. Независимость оценщика
1. Оценка не может проводиться, если:
1) в отношении объекта оценки оценщик имеет либо приобретает вещные или обязательственные права вне договора;
2) оценочная организация имеет имущественный интерес к объекту оценки;
3) оценочная организация является аффилированным лицом заказчика;
4) юридическое лицо - заказчик является кредитором или страховщиком оценщика или оценочной организации;
5) оценщик является акционером, учредителем, работником, собственником, участником, кредитором, дебитором, спонсором юридического лица - заказчика либо оценщик - физическое лицо является близким родственником или свойственником заказчика - физического лица;
6) оценщик является работником оценочной организации, в которой руководитель либо уполномоченное им лицо состоит в близких родственных или свойственных связях с заказчиком - физическим лицом и (или) руководителем либо уполномоченным им лицом юридического лица;

7) жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының туындауына әкелсе немесе осындай қақтығыстың туындауы қауіп-қатерін жасаса, бағалау жүргізілмеуі мүмкін.
2. Егер бағалау жүргізу нәтижесінің дұрыстығына, оның ішінде бағалау жүргізу кезінде анықталуға тиіс мәселелер шеңберін шектеуге теріс әсерін тигізуі мүмкін болса, бағалаушының және бағалау ұйымының қызметіне тапсырыс берушінің не өзге мүдделі тұлғалардың араласуына жол берілмейді.
3. Бағалау жүргізгені үшін бағалау ұйымына төленетін ақының мөлшері бағалау объектісінің айқындалатын құнына пайыздық қатынаспен көрсетілмейді және ол тараптардың келісімі бойынша жұмыстарды орындағанға дейін белгіленеді.
12-бап. Бағалау туралы есепке сараптама жүргізу
1. Есепте белгіленген бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге де құны шамасының дұрыстығы туралы дау болған жағдайда, оның ішінде осы объектінің бағалау туралы өзге де есебінің болуына байланысты бағалау туралы есепке сараптама жүргізіледі.
2. Есепке сараптама жүргізу деп бағалауды жүзеге асыратын бағалау ұйымының басшысы бекіткен бағалаушы немесе бағалаушылар қол қойған есепті тексеру мақсатында аумақтық бағалаушылар палатасының, Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшысының (сарапшыларының) іс- әрекеттері, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының талаптарына, оның ішінде осы Заңның, бағалау қызметі туралы стандарттардың талаптарына сәйкестігіне;
бағалаушы есепте айқындаған бағалау объектісінің құнын растауға арналған тексерулер түсініледі.
3. Бағалау туралы есептің сараптамасы бағалау туралы есептің сараптамасына бастамашылық етуші тарап есебінен жүзеге асырылады.
4. Бағалау туралы есепке сараптама жүргізуді бағалауды жүргізген бағалау ұйымының мүшесі болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасының сарапшысы (сарапшылары) жүзеге асырады.
Бағалау туралы есептің сараптамасын сараптама жүргізуге есебі берілген бағалау ұйымының бағалаушысы болып табылатын сарапшының жүзеге асыруға құқығы жоқ.
5. Бағалау туралы есепке сараптама жүргізу нәтижелерімен келіспеген жағдайда бағалау туралы есепке сараптама жүргізуді Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшылық кеңесіне мүше-сарапшылар жүргізеді.
6. Аумақтық бағалаушылар палатасының, Республикалық бағалаушылар палатасының сарапшысы немесе сарапшылары дайындаған оң немесе теріс сараптамалық қорытындысы есепке сараптама жүргізудің нәтижесі болып табылады.
Осы бапта белгіленген сараптама түрлері үшін оң сараптама қорытындысы деп есептің Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасының, оның ішінде осы Заңның, бағалау қызметі туралы стандарттардың және бағалаушы есепте айқындаған бағалау объектісінің құнын растау туралы талаптарына сәйкестігі туралы тұжырымды қамтитын сараптама қорытындысы танылады.

7) влечет возникновение конфликта интересов или создает угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров.
2. Не допускается вмешательство заказчика либо иных заинтересованных лиц в деятельность оценщика и оценочной организации, если это может негативно повлиять на достоверность результата проведения оценки, в том числе ограничение круга вопросов, подлежащих выяснению при проведении оценки.
3. Размер оплаты оценочной организации за проведение оценки не может выражаться в процентном отношении к определяемой стоимости объекта оценки и устанавливается по соглашению сторон до выполнения работ.
Статья 12. Экспертиза отчета об оценке
1. В случае наличия спора о достоверности величины рыночной или иной стоимости объекта оценки, установленной в отчете, в том числе и в связи с имеющимся иным отчетом об оценке этого же объекта, проводится экспертиза отчета об оценке.
2. Под экспертизой отчета понимаются действия эксперта (экспертов) территориальной палаты оценщиков, Республиканской палаты оценщиков в целях проверки отчета, подписанного оценщиком или оценщиками, утвержденного руководителем оценочной организации, осуществлявшей оценку, в том числе проверки на:
1) соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности, в том числе требованиям настоящего Закона, стандартов оценочной деятельности;
2) подтверждение стоимости объекта оценки, определенной оценщиком в отчете.
3. Экспертиза отчета об оценке осуществляется за счет стороны, инициирующей экспертизу отчета об оценке.
4. Экспертиза отчета об оценке осуществляется экспертом (экспертами) территориальной палаты оценщиков, членом которой является оценочная организация, проводившая оценку.
Экспертизу отчета об оценке не вправе осуществлять эксперт, являющийся оценщиком оценочной организации, отчет которой представлен на экспертизу.
5. В случае несогласия с результатами экспертизы отчета об оценке экспертизу отчета об оценке проводят эксперты - члены экспертного совета Республиканской палаты оценщиков.
6. Результатом экспертизы отчета является положительное или отрицательное экспертное заключение, подготовленное экспертом или экспертами территориальной палаты оценщиков, Республиканской палаты оценщиков.
Положительным экспертным заключением для видов экспертизы, установленных настоящей статьей, признается экспертное заключение, содержащее вывод о соответствии отчета требованиям законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности, в том числе настоящего Закона, стандартов оценочной деятельности и о подтверждении стоимости объекта оценки, определенной оценщиком в отчете.

7. Есепке сараптама жүргізу тәртібін, сараптама қорытындысына қойылатын талаптарды және оны бекіту тәртібін Республикалық бағалаушылар палатасы белгілейді.
13-бап. Сарапшылық кеңес
1. Бағалаушылар палатасының сарапшылық кеңесі Республикалық бағалаушылар палатасы белгілеген сарапшы білімінің деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкес біліктілік емтиханын тапсырған аумақтық бағалаушылар палатасының мүшесі болып табылатын бағалау ұйымының бағалаушылары қатарынан қалыптастырылады.
2. Біліктілік емтиханын Біліктілік комиссиясы жазбаша нысанда жүргізеді.
3. «Сарапшы» біліктілігін беру туралы куәлік біліктілік емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша беріледі және бағалаушының осы Заңда, Қазақстан Республикасының стандарттары мен өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген сарапшыларға кандидаттардың даярлығы, кәсіби білімі мен бейіні деңгейіне қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігін растайтын куәлік болып табылады.
«Сарапшы» біліктілігін беру туралы куәліктің нысаны, оларды берудің, күшін жоюдың және тізілімін жүргізудің тәртібін уәкілетті орган бекітеді.
4. «Сарапшы» біліктілігін беру туралы куәліктен айыру әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнамаға сәйкес сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
«Сарапшы» біліктілігін беру туралы куәліктен айыру туралы шешімді Республикалық бағалаушылар палатасы өзінің интернет-ресурсында орналастырады және (немесе) кезеңдік баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
«Сарапшы» біліктілігін беру туралы куәліктен айырылған адамдарға біліктілігін қайта растауына кемінде үш жылдан кейін рұқсат етіледі.
5. Республикалық бағалаушылар палатасының сарапшылық кеңесі аумақтық бағалаушылар палаталарының сарапшылары қатарынан қалыптастырылады. Әрбір аумақтық бағалаушылар палатасы Республикалық бағалаушылар палатасының сарапшылық кеңесіне бір-бір өкіл ұсынуға құқылы. Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшылық кеңесінің мүшелері үш жыл мерзімге сайланады.
Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшылық кеңесінің төрағасы болып аумақтық бағалаушылар палатасының сарапшысы Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшыларының жай көпшілік дауысымен үш жыл мерзімге сайланады. Бір адам екі жыл қатарынан төраға болып сайлана алмайды.
6. Бағалау туралы есепке сараптама жүргізу үшін ғылымның, техниканың, өнердің немесе қолөнердің белгілі бір саласында арнайы білім қажет болған жағдайларда бағалаушышар палаталары жүргізілетін бағалау бейіні бойынша ғалымдар мен мамандарды тартады.
14-бап. Бағалау стандарттары
1. Бағалау қызметі саласындағы халықаралық стандарттар және Республикалық бағалаушылар палатасы әзірлеген, уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттары Қазақстан Республикасындағы бағалау стандарттары болып танылады.
Республикалық бағалаушылар палатасы әзірлеген бағалау стандарттары халықаралық стандарттарға және Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнамасына сәйкес келуге тиіс.
Халықаралық стандарттарды қазақ тіліне ресми түрде аударуды оларды Қазақстан Республикасында ресми түрде аударуға және жариялауға Стандарттар жөніндегі халықаралық кеңестің жазбаша рұқсат беруімен  Республикалық бағалаушылар палатасы жүзеге асырады. Халықаралық стандарттарды жариялауды уәкілетті орган жүзеге асырады.

7. Порядок проведения экспертизы отчета, требования к экспертному заключению и порядок его утверждения устанавливаются Республиканской палатой оценщиков.
Статья 13. Экспертный совет
1. Экспертный совет палаты оценщиков формируется из числа оценщиков оценочной организации, являющейся членом территориальной палаты оценщиков, сдавших квалификационный экзамен в соответствии с требованиями к уровню знаний эксперта, установленными Республиканской палатой оценщиков.
2. Квалификационный экзамен проводится Квалификационной комиссией в письменной форме.
3. Свидетельство о присвоении квалификации «эксперт» выдается по результатам сдачи квалификационного экзамена и является свидетельством, подтверждающим, что оценщик соответствует требованиям к уровню подготовки, профессиональных знаний и навыков кандидатов в эксперты установленным настоящим Законом, стандартами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Форма, порядок выдачи, аннулирования и ведения реестра свидетельств о присвоении квалификации «эксперт» утверждаются уполномоченным органом.
4. Лишение свидетельства о присвоении квалификации «эксперт» осуществляется по решению суда в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
Решение о лишении свидетельства о присвоении квалификации «эксперт» размещается Республиканской палатой оценщиков на своем интернет-ресурсе и (или) публикуется в периодическом печатном издании на государственном и русском языках.
Лица, которые были лишены свидетельства о присвоении квалификации «эксперт», к повторному подтверждению квалификации допускаются не ранее чем через три года.
5. Экспертный совет Республиканской палаты оценщиков формируется из числа экспертов территориальных палат оценщиков. Каждая территориальная палата оценщиков вправе делегировать в экспертный совет Республиканской палаты оценщиков по одному представителю. Члены экспертного совета Республиканской палаты оценщиков избираются сроком на три года.
Председателем экспертного совета Республиканской палаты оценщиков избирается эксперт территориальной палаты оценщиков простым большинством голосов экспертов Республиканской палаты оценщиков сроком на три года. Одно и то же лицо не может быть избрано председателем два раза подряд.
6. В случаях, когда для проведения экспертизы отчета об оценке необходимы специальные знания в определенной области науки, техники, искусства или ремесла, палаты оценщиков привлекают ученых и специалистов по профилю проводимой оценки.
Статья 14. Стандарты оценки
1. Стандартами оценки в Республике Казахстан признаются международные стандарты в области оценочной деятельности и стандарты оценки, разработанные Республиканской палатой оценщиков, утвержденные уполномоченным органом.
Стандарты оценки, разработанные Республиканской палатой оценщиков должны соответствовать международным стандартам и законодательству Республики Казахстан в области оценочной деятельности.
Официальный перевод на казахский язык международных стандартов осуществляется Республиканской палатой оценщиков по письменному разрешению на их официальный перевод и публикацию в Республике Казахстан от Международного совета по стандартам. Опубликование международных стандартов осуществляется уполномоченным органом.

2. Бағалау қызметі саласындағы халықаралық стандарттар және уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттары бағалау қызметі саласында туындайтын қоғамдық қатынастардың барлық қатысушылары үшін жалпыға бірдей міндетті болып табылады және олардың күші Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады.
3. Бағалау стандарттары қабылдануы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға жатпайды.
3-тарау. Бағалау ұйымдарының құқықтары мен міндеттері
15-бап. Бағалау ұйымының құқықтары
Бағалау ұйымының:
1) қажет болған жағдайда бағалау жүргізуге шарттық негізде өзге де бағалаушыларды не басқа да мамандарды қатысуға тартуға;
2) егер тапсырыс беруші шарт талаптарын бұзған, бағалау объектісі туралы қажетті ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етпеген жағдайларда бағалау жүргізуден бас тартуға;
3) мемлекеттік құпияларды, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді қоспағанда, бағалау жүргізу үшін қажетті ақпаратты үшінші тұлғалардан жазбаша немесе ауызша нысанда сұратуға құқығы бар.
16-бап. Бағалау ұйымының міндеттері
Бағалау ұйымы:
1) бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде осы Заңның, бағалау стандарттарының және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтауға;
2) өзі мүшесі болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасы бекіткен іскерлік және кәсіптік әдеп қағидаларын сақтауға;
3) өз мүшелерінің жұмыс сапасын бақылаудың ішкі тәртібін әзірлеуге және бекітуге;
4) аумақтық бағалаушылар палатасының біреуінің ғана мүшесі болуға;
5) осы Заңның 11-бабының 1, 2-тармақтарында, 15-бабының 2), 3) тармақшаларында көзделген мән-жайлардың және объективті бағалау жүргізуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлардың туындауы салдарынан бағалауды жүргізудің мүмкін еместігі туралы тапсырыс берушіге хабарлауға;
6) бағалау жүргізу барысында тапсырыс беруші мен үшінші тұлғалардан алынатын құжаттардың сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге;
7) уәкілетті орган өкілінің және тапсырыс берушінің талап етуі бойынша мүлікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияны көрсетуге;
8) заңнамалық актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалау жүргізу барысында тапсырыс берушіден және үшінші тұлғалардан алынған құпия ақпаратты жария етпеуге;
9) тапсырыс берушіге бағалау туралы есепті беруге;
10) бағалау жүргізу шарттарының нөмірлерін көрсете отырып, хронологиялық тәртіппен бағалау жүргізу есептерінің кітабын жүргізуге;
11) бағалау туралы жасалған есептерді 5 жыл бойы сақтауға;

2. Международные стандарты в области оценочной деятельности и стандарты оценки, утвержденные уполномоченным органом, являются общеобязательными для всех участников общественных отношений, возникающих в области оценочной деятельности, и распространяют свое действие на всей территории Республики Казахстан.
3. Стандарты оценки не относятся к нормативным документам по стандартизации, принятие которых осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
Глава 3. Права и обязанности оценочной организации
Статья 15. Права оценочной организации
Оценочная организация имеет право:
1) привлекать по мере необходимости на договорной основе к участию в проведении оценки иных оценщиков либо других специалистов;
2) отказаться от проведения оценки в случаях, если заказчик нарушил условия договора, не обеспечил предоставление необходимой информации об объекте оценки;
3) запрашивать в письменной или устной форме у третьих лиц информацию, необходимую для проведения оценки, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
Статья 16. Обязанности оценочной организации
Оценочная организация обязана:
1) соблюдать при осуществлении оценочной деятельности требования настоящего Закона, стандартов оценки и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) соблюдать правила деловой и профессиональной этики, утвержденные территориальной палатой оценщиков, членом которой она является;
3) разрабатывать и утверждать внутренний порядок контроля качества работы своих членов;
4) состоять членом только одной территориальной палаты оценщиков;
5) сообщать заказчику о невозможности проведения оценки вследствие возникновения обстоятельств, предусмотренных пунктами 1, 2 статьи 11, подпунктами 2), 3) статьи 15 настоящего Закона и иных обстоятельств, препятствующих проведению объективной оценки;
6) обеспечивать сохранность и конфиденциальность документов, получаемых от заказчика и третьих лиц в ходе проведения оценки;
7) предоставлять по требованию представителя уполномоченного органа и заказчика лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества;
8) не разглашать конфиденциальную информацию, полученную от заказчика и третьих лиц в ходе проведения оценки, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами;
9) предоставлять заказчику отчет об оценке;
10) вести книгу отчетов проведения оценки с указанием нумерации договоров на проведение оценки в хронологическом порядке;
11) хранить составленные отчеты об оценке в течение 5 лет;

12) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 5-күнінен кешіктірмей, бағалау ұйымы мүшесі болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасына филиалдардағы, өкілдіктердегі бағалаушылар туралы ақпаратты қоса алғанда, бағалаушылар құрамы туралы ақпаратты, бағалау ұйымының қызметі туралы статистикалық ақпаратты (тоқсанда жүргізілген бағалаулар саны) уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынуға;
13) бағалау ұйымы мүшесі болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасына сапаға бақылау жүргізу үшін заңды тұлғаның немесе тапсырыс берушінің коммерциялық құпиясын құрайтын ақпаратты, не оған қатысты оның құпиялылығын қамтамасыз ету туралы талап белгіленген өзге де ақпаратты қоспағанда, негізге алынып бағалау жүргізілген құжаттар мен материалдарға рұқсат беруге;
14) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сақтаулы тұрған бағалау туралы есептердің көшірмесін немесе ақпаратты мемлекеттік органдарға, аумақтық бағалаушылар палаталарына олардың заңды түрде талап етуі бойынша беруге;
15) өзі мүшесі болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасының өтемақы қорына осы Заңда белгіленген тәртіппен және мөлшерде жыл сайын жарна енгізуге міндетті.
4-тарау. Бағалаушының құқықтары мен міндеттері
17-бап. Бағалаушының құқықтары
1. Бағалаушының:
1) дереккөздерін көрсете отырып, бағалау стандарттарына және (немесе) халықаралық стандарттарға сәйкес бағалау әдістері мен бағалау амалдарын дербес қолдануға;
2) бағалау жүргізу кезінде тапсырыс берушіден объектіге, сондай-ақ бағалауды жүзеге асыруға қажетті құжаттамаларға толық көлемде қолжетімділікті қамтамасыз етуді талап етуге;
3) тапсырыс берушіден бағалауды жүзеге асыруға қажетті түсініктемелер мен қосымша мәліметтерді алуға құқығы бар.
2. Осы баптың 1-тармағының 2), 3) тармақшаларында көрсетілген бағалау нәтижелерінің дұрыстығына елеулі түрде ықпал ететін ақпаратты беруден бас тартылған жағдайда, бағалаушы оны есепте көрсетеді.
18-бап. Бағалаушының міндеттері
Бағалаушы:
1) бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде осы Заңның, бағалау стандарттарының, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын сақтауға;
2) іскерлік және кәсіптік әдеп қағидаларын сақтауға;
3) объективті бағалау жүргізуге кедергі келтіретін мән-жайлардың туындауы салдарынан бағалауды жүргізуге өзінің қатысуы мүмкін еместігі туралы тапсырыс берушіге хабарлауға;
4) бағалау жүргізу барысында тапсырыс берушіден және үшінші тұлғалардан алынатын құжаттардың сақталуын және құпиялылығын қамтамасыз етуге;

12) ежеквартально, не позднее 5 числа первого месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставлять территориальной палате оценщиков, членом которой является оценочная организация, информацию о составе оценщиков, включая информацию об оценщиках в филиалах, представительствах, статистическую информацию о деятельности оценочной организации (количество проведенных оценок за квартал) по форме, утвержденной уполномоченным органом;
13) предоставлять территориальной палате оценщиков, членом которой является оценочная организация, для проведения контроля качества доступ к документам и материалам, на основании которых проводилась оценка, за исключением информации, которая составляет коммерческую тайну юридического лица или заказчика, либо иной информации, в отношении которой установлено требование об обеспечении ее конфиденциальности;
14) в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, предоставлять копии хранящихся отчетов об оценке или информацию государственным органам, территориальной палате оценщиков, членом которой она является, по их законному требованию;
15) вносить ежегодный взнос в компенсационный фонд территориальной палаты оценщиков, членом которой она является, в порядке и размере, установленных настоящим Законом.
Глава 4. Права и обязанности оценщика
Статья 17. Права оценщика
1. Оценщик имеет право:
1) самостоятельно применять методы оценки и подходы к оценке в соответствии со стандартами оценки и (или) с международными стандартами с указанием источника;
2) требовать от заказчика при проведении оценки обеспечения доступа к объекту, а также в полном объеме к документации, необходимой для осуществления оценки;
3) получать у заказчика разъяснения и дополнительные сведения, необходимые для осуществления оценки.
2. В случае отказа в предоставлении информации, указанной в подпунктах 2), 3) пункта 1 настоящей статьи, существенным образом влияющей на достоверность результатов оценки, оценщик указывает об этом в отчете.
Статья 18. Обязанности оценщика
Оценщик обязан:
1) соблюдать при осуществлении оценочной деятельности требования настоящего Закона, стандартов оценки, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) соблюдать правила деловой и профессиональной этики;
3) сообщать заказчику о невозможности своего участия в проведении оценки вследствие возникновения обстоятельств, препятствующих проведению объективной оценки;
4) обеспечивать сохранность и конфиденциальность документов, получаемых от заказчика и третьих лиц в ходе проведения оценки;

5) уәкілетті орган өкілінің және тапсырыс берушінің талап етуі бойынша «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлігін көрсетуге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерде көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалау жүргізу барысында тапсырыс берушіден және үшінші тұлғалардан алынған құпия ақпаратты жария етпеуге;
7) объектілерді тікелей зерттеуді жүзеге асыруға міндетті.
5-тарау. Бағалаушылар палатасы
19-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасы
1. Аумақтық бағалаушылар палатасы коммерциялық емес ұйымдарда өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылады.
Аумақтық бағалаушылар палатасы - өзінің құрамына кемінде бес бағалау ұйымын біріктіретін, бағалаушылардың, бағалаушы ұйымдардың мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау және бағалау қызметін бақылауды жүзеге асыру  мақсаттарында құрылған, өзін-өзі реттейтін коммерциялық емес ұйым болып табылады.
Аумақтық бағалаушылар палатасы Республикалық бағалаушылар палатасының мүшесі болып табылады.
Республикалық бағалаушылар палатасының мүшесі болып табылмайтын  бағалаушылар палатасы уәкілетті органның ұсынуы бойынша сот тәртібімен мәжбүрлі түрде таратуға жатады.
2. Аумақтық бағалаушылар палатасының қызметі осы Заңмен және жарғымен реттеледі.
3. Қазақстан Республикасының әрбір облысының, республикалық маңызы бар қаласының және астанасының аумағында бір ғана бағалаушылар палатасы құрылады.
4. Аумақтық бағалаушылар палатасының атауында оның орналасқан жері Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөлінісіне сәйкес қамтылуға тиіс.
5. Аумақтық бағалаушылар палатасын қайта құру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
20-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасының құқықтары мен
міндеттері
1. Аумақтық бағалаушылар палатасы:
1) өз атынан аумақтық бағалаушылар палатасының, оның мүшелерінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұзатын не осындай бұзу қаупін тудыратын мемлекеттік билік органдарының және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының кез келген актілерін, шешімдерін және (немесе) әрекетін (әрекетсіздігіне) заңнамада белгіленген тәртіппен даулауға;
2) мемлекеттік билік органдарынан және жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан ақпарат сұратуға және заңнамалық тәртіппен осы органдардан аумақтық бағалаушылар палатасына Қазақстан Республикасы заңнарымен жүктелген функцияларды оның орындауы үшін қажетті ақпаратты алуға;
3) аумақтық бағалаушылар палатасы өкілдерін Біліктілік комиссиясының құрамына енгізу үшін ұсынуға;
4) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес аумақтық бағалаушылар палатасы мүшесінің лицензиясын, сондай-ақ «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлігін тоқтата тұру немесе одан айыру бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау туралы өтінішхат ұсынуға;

5) предоставлять по требованию представителя уполномоченного органа и заказчика свидетельство о присвоении квалификации «оценщик»;
6) не разглашать конфиденциальную информацию, полученную от заказчика и третьих лиц в ходе проведения оценки, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
7) осуществлять непосредственное обследование объекта.
Глава 5. Палаты оценщиков
Статья 19. Территориальная палата оценщиков
1. Территориальная палата оценщиков создается в иной организационно-правовой форме некоммерческой организации.
Территориальная палата оценщиков - некоммерческая саморегулируемая организация, объединяющая в своем составе не менее пяти оценочных организации, созданная в целях зашиты прав и законных интересов оценщиков, оценочных организаций и осуществления контроля качества оценочной деятельности ее членов.
Территориальная палата оценщиков является членом Республиканской палаты оценщиков.
Палата оценщиков, не являющаяся членом Республиканской палаты оценщиков, подлежит принудительной ликвидации в судебном порядке по представлению уполномоченного органа.
2. Деятельность территориальной палаты оценщиков регулируется настоящим Законом и уставом.
3. На территории каждой области, города республиканского значения и столицы Республики Казахстан образуется одна палата оценщиков.
4. Наименование территориальной палаты оценщиков должно содержать указание на ее местонахождение в соответствии с административно-территориальным делением Республики Казахстан.
5. Реорганизация и ликвидация территориальной палаты оценщиков осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 20. Права и обязанности территориальной палаты
оценщиков
1. Территориальные палаты оценщиков вправе:
1) от своего имени оспаривать в установленном законодательством порядке любые акты, решения и (или) действия (бездействие) органов государственной власти и органов местного самоуправления, нарушающие права и законные интересы территориальной палаты оценщиков, ее членов либо создающие угрозу такого нарушения;
2) запрашивать в органах государственной власти и органах местного самоуправления информацию и получать от этих органов информацию, необходимую для выполнения территориальной палатой оценщиков возложенных на нее законами Республики Казахстан функций, в установленном законодательством порядке;
3) делегировать представителей территориальной палаты оценщиков для включения в состав Квалификационной комиссии;
4) предоставлять в уполномоченный орган ходатайства о возбуждении дела об административном правонарушении по приостановлению или лишению лицензии члена территориальной палаты оценщиков, а также свидетельства о присвоении квалификации «оценщик» в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

5) бағалаушы ұйымдарының сапасына сыртқы бақылауды жүзеге асыруға және жүргізілген бақылау қорытындылары бойынша бағалау стандарттарының және Ар-намыс кодексінің бұзылуына жол берген бағалау ұйымдарын бағалаушылар палатасынан шығаруға;
6) мүдделі тараптардың біреуі бағалау нәтижелерімен келіспеген, уәкілетті орган жүгінген жағдайда бағалау объектісіне сараптама жүргізуге құқылы.
2. Аумақтық бағалаушылар палатасы, егер оның құқықтарын шектеу осы Заңда және (немесе) оның құрылтай құжаттарында көзделмесе, осы баптың 1-тармағында белгіленген құқықтарымен қатар өзге де құқықтарға ие.
3. Аумақтық бағалаушылар палатасы аумақтық бағалаушылар палатасының мүдделері мен оның мүшелерінің мүдделері қақтығысуының туындауына әкеп соғатын немесе осындай қақтығыстың туындау қаупін төндіретін қызметті жүзеге асыруға және іс-әрекеттер жасауға құқылы емес. Мүдделер қақтығысын болғызбау мақсатында мүдделі тұлғалар аумақтық бағалушылар палатасының мүдделерін оның қызметінің мақсаттарына қатысты сақтауға және аумақтық бағалаушылар палатасының құрылтай құжаттарында көзделген мақсаттарға қайшы келетін мақсаттарда өз кәсіби міндеттерін жүзеге асыруға байланысты мүмкіндіктерін пайдаланбауға немесе мұндай мүмкіндіктердің пайдаланылуына жол бермеуге тиіс. Мүдделер қақтығысын болғызбау және реттеу бойынша шаралар аумақтық бағалаушылар палатасының жарғысында, бағалау  қызметінің стандарттарында және қағидаларында белгіленеді.
4. Аумақтық бағалаушылар палатасы:
1) өз мүшелерінің бағалау қызметі туралы заңнама талаптарын, бағалау стандарттарын, іскерлік және кәсіби әдеп қағидаларын сақтауын қамтамасыз етуге;
2) өз мүшелерінің бағалау қызметі саласында көрсетілетін қызметті тұтынушылар және үшінші тұлғалар алдындағы мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету үшін аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қорын қалыптастыруға;
3) тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейін келетін бірінші айдың 20-күнінен кешіктірмей, Республикалық бағалаушылар палатасына бағалаушы ұйымдардың - аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелерінің қызметі (қалалар, облыстар тұрғысында жүргізілген бағалау саны), аумақтық бағалаушылар палатасы жүргізген тексерулер, оның ішінде жүргізілген тексеру негіздері мен нәтижелері, оның ішінде жүргізілген тексеру барысында анықталған бағалаушы ұйымның, қолданыстағы заңнамада белгіленген міндеттерін бұзуы туралы мәліметтер көрсетіле отырып, жоспарлы және жоспардан тыс жүргізілген тексерулер саны туралы статистикалық ақпаратты уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша ұсынуға;
4) аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелердің тізілімін жүргізуге және осы тізілімде қамтылған ақпаратты Республикалық бағалаушылар палатасына, мүдделі тұлғаларға уәкілетті орган белгілеген тәртіппен беруге міндетті.

5) осуществлять внешний контроль качества оценочных организаций и исключать по итогам проведенного контроля из палаты оценщиков оценочные организации, допустившие нарушения стандартов оценки и Кодекса этики;
6) проводить экспертизу оценки объекта в случаях несогласия одной из заинтересованных сторон с результатами опенки, обращения уполномоченного органа.
2. Территориальная палата оценщиков наряду с определенными пунктом 1 настоящей статьи правами имеет иные права, если ограничение ее прав не предусмотрено настоящим Законом и (или) ее учредительными документами.
3. Территориальная палата оценщиков не вправе осуществлять деятельность и совершать действия, влекущие за собой возникновение конфликта интересов территориальной палаты оценщиков и интересов ее членов или создающие угрозу возникновения такого конфликта. В целях предотвращения конфликта интересов заинтересованные лица должны соблюдать интересы территориальной палаты оценщиков в отношении целей ее деятельности и не должны использовать возможности, связанные с осуществлением ими своих профессиональных обязанностей, или допускать использование таких возможностей в целях, противоречащих целям, указанным в учредительных документах территориальной палаты оценщиков. Меры по предотвращению или урегулированию конфликта интересов устанавливаются уставом территориальной палаты оценщиков, стандартами и правилами оценочной деятельности.
4. Территориальная палата оценщиков обязана:
1) обеспечивать соблюдение своими членами требований законодательства об оценочной деятельности, стандартов оценки, правил деловой и профессиональной этики;
2) формировать компенсационный фонд территориальной палаты оценщиков для обеспечения имущественной ответственности своих членов перед потребителями услуг в области оценочной деятельности и третьими лицами;
3) ежеквартально, не позднее 20 числа первого месяца, следующего за отчетным кварталом, предоставлять в Республиканскую палату оценщиков статистическую информацию о деятельности оценочных организаций - членов территориальной палаты оценщиков по форме, утвержденной уполномоченным органом (количество проведенных оценок в разрезе городов, областей), количестве проведенных территориальной палатой оценщиков проверок, в том числе плановых и внеплановых с отражением сведений об основаниях и результатах проведенных проверок, в том числе выявленных в ходе проведенной проверки нарушениях оценочной организацией обязанностей, установленных действующим законодательством;
4) вести реестр членов территориальной палаты оценщиков и предоставлять информацию, содержащуюся в этом реестре, Республиканской палате оценщиков, заинтересованным лицам в порядке, установленном уполномоченным органом.

21-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасының жауапкершілігі
1. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасын бұзғаны үшін аумақтық бағалаушылар палатасы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
2. Уәкілетті мемлекеттік орган, егер тексерілетін бағалаушылар палатасының қызметі жеке және заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандықтарына және заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қауіп төндіретін болса, мемлекеттік қадағалау тәртібімен бағалаушылар палатасының қызметін мәжбүрлі түрде тоқтатады.
22-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігіне қабылдау
тәртібі
1. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігіне қабылдау тәртібін Республикалық бағалаушылар палатасы белгілейді.
2. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігіне қабылдау туралы өтініш аумақтық бағалаушылар палатасына келіп түскен кезден бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қаралады. Өтінішке тізбесі аумақтық бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарымен айқындалатын құжаттар қоса беріледі. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігіне қабылдау туралы шешімді аумақтық бағалаушылар палатасының басқармасы қабылдайды.
3. Аумақтық бағалаушылар палатасының мүшелігіне қабылдаудан бас тарту туралы шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.
23-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасына мүшелікті тоқтату
1. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігінен шығару аумақтық бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарына сәйкес мынадай:
1) аумақтық бағалаушылар палатасы мүшесінің өтініші бойынша;
2) аумақтық бағалаушылар палатасының мүшесін бағалау қызметін жүзеге асыру лицензиясынан айырған;
3) аумақтық бағалаушылар палатасының мүшесі Қазақстан Республикасының заңнамасын және аумақтық бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарын, сондай-ақ бағалау қызметін жүзеге асырған кезде іскерлік және кәсіптік әдеп қағидаларын, бағалау ұйымдарының мүліктік жауапкершілігін қамтамасыз ету тәртібіне қойылатын талаптарды жүйелі түрде бұзған жағдайларда жүзеге асырылады.
2. Аумақтық бағалаушылар палатасының мүшелігінен шығаруға сотта шағым жасалуы мүмкін.
24-бап. Республикалық бағалаушылар палатасы
1. Республикалық бағалаушылар палатасы коммерциялық емес ұйымдарда өзге ұйымдық-құқықтық нысанда құрылады.
Республикалық бағалаушылар палатасы өзінің құрамында Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген аумақтық бағалаушылар палаталарын біріктіретін коммерциялық емес өзін-өзі реттейтін ұйым болып табылады.
2. Республикалық бағалаушылар палатасының негізгі міндеттері Республикалық бағалаушылар палатасы мүшелерінің құқықтары мен мүдделерін қорғау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының бағалау қызметін жүзеге асырудың бірыңғай шарттарын қамтамасыз ету болып табылады.

Статья 21. Ответственность территориальной палаты
оценщиков
1. За нарушение законодательства Республики Казахстан об оценочной деятельности территориальные палаты оценщиков несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Уполномоченный государственный орган, в порядке государственного надзора, принудительно прекращает деятельность палаты оценщиков, в случае если деятельность проверяемой палаты оценщиков представляет непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан.
Статья 22. Порядок приема в члены территориальной палаты
оценщиков
1. Порядок приема в члены территориальной палаты оценщиков устанавливается Республиканской палатой оценщиков.
2. Заявление о приеме в члены территориальной палаты оценщиков рассматривается в течение тридцати календарных дней с момента его поступления в территориальную палату оценщиков. К заявлению прилагаются документы, перечень которых определяется внутренними документами территориальной палаты оценщиков. Решение о приеме в члены территориальной палаты оценщиков принимается правлением территориальной палаты оценщиков.
3. Решение об отказе в приеме в члены территориальной палаты оценщиков может быть обжаловано в суд.
Статья 23. Прекращение членства в территориальной палате
оценщиков
1. Исключение члена из территориальной палаты оценщиков осуществляется согласно внутренним документам территориальной палаты оценщиков в следующих случаях:
1) по заявлению члена территориальной палаты оценщиков;
2) лишения члена территориальной палаты оценщиков лицензии на осуществление оценочной деятельности;
3) систематические нарушения членом территориальной палаты оценщиков законодательства Республики Казахстан и внутренних документов территориальной палаты оценщиков, а также правил деловой и профессиональной этики, требований к порядку обеспечения имущественной ответственности оценочных организаций при осуществлении оценочной деятельности.
2. Исключение из членов территориальном палаты оценщиков может быть обжаловано в суд.
Статья 24. Республиканская палата оценщиков
1. Республиканская палата оценщиков создается в иной организационно-правовой форме некоммерческой организации.
Республиканская палата оценщиков является некоммерческой саморегулируемой организацией, объединяющей в своем составе территориальные палаты оценщиков, зарегистрированные на территории Республики Казахстан.
2. Основными задачами Республиканской палаты оценщиков являются защита прав и интересов членов Республиканской палаты оценщиков, а также обеспечение единых условий осуществления оценочной деятельности Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының аумағында бір Республикалық бағалаушылар палатасы құрылады.
Республикалық бағалаушылар палатасының қызметі осы Заңда және жарғыда реттеледі.
4. Республикалық бағалаушылар палатасы халықаралық бағалаушылар бірлестіктеріне кіруге құқылы.
5. Республикалық бағалаушылар палатасын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
25-бап. Республикалық бағалаушылар палатасының құқықтары
мен міндеттері
1. Республикалық бағалаушылар палатасы:
1) мемлекеттік органдарда, жергілікті өзін-өзі басқару органдарында, сондай-ақ халықаралық кәсіптік бағалаушылар ұйымдарында аумақтық бағалаушылар палаталарының мүдделерін білдіруге;
2) аумақтық бағалаушылар палаталарының құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға;
3) бағалау қызметі жөніндегі халықаралық ұйымның жұмысына қатысуға;
4) бағалау қызметі саласында оқу құралдарын, әдістемелік нұсқамаларды мерзімдік баспа басылымдарын әзірлеуге, шығаруға және таратуға;
5) бағалау қызметі саласында мемлекеттік саясатты жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеуге құқылы.
2. Республикалық бағалаушылар палатасы:
1) бағалау қызметі саласындағы мамандарды кәсіптік қайта даярлау бағдарламаларын әзірлеуге және бекітуге;
2) біліктілігін арттыру курсынан еткені туралы сертификаттар беру қағидасын бекітуге;
3) бағалаушылар палатасына аумақтық бағалаушылар палаталарының бағалау қызметі саласында көрсетілетін қызметті, тұтынушылардың өтінішін, өтінішхатын, шағымдарын қарауға;
4) Республикалық бағалаушылар палатасы мүшелерінің тізілімін жүргізуге және осы тізілімде қамтылған ақпаратты уәкілетті орган белгілеген тәртіпке уәкілетті органға, мүдделі адамдарға ұсынуға;
5) Біліктілік комиссиясын құруға;
6) мүдделі адамдар аумақтық бағалау палатасының сарапшылары  жүргізген бағалау туралы есептік сараптама нәтижелерімен келіспеген  жағдайда, бағалау туралы есепке сараптама жүргізуге;
7) есептік сараптама жүргізу тәртібін, сараптамалық қорытындыға қойылатын талаптарды белгілеуге;
8) бағалау қызметінің дамуына, оның тиімділігін арттыруға, бағалаушылардың, бағалау ұйымдарының, аумақтық бағалаушылар палаталарының қызметін ұйымдастыруға және үйлестіруге жәрдемдесуге;
9) "бағалаушы" біліктілігін беру туралы куәліктен айыру, бағалау ұйымдарының лизензияларын беру, тоқтата тұру, тоқтату және айыру туралы мәліметтерді өзінің интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыруға және (немесе) мерзімдік баспа басылымдарында жариялауға;
10) бағалаушыларға кандидаттарға біліктілік емтиханын жүргізу қағидасының тәртібін әзірлеуге және бекітуге;

3. На территории Республики Казахстан образуется одна Республиканская палата оценщиков.
Деятельность Республиканской палаты оценщиков регулируется настоящим Законом и уставом.
4. Республиканская палата оценщиков вправе вступать в международные объединения оценщиков.
5. Реорганизация и ликвидация Республиканской палаты оценщиков осуществляются в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 25. Права и обязанности Республиканской палаты
оценщиков
1. Республиканская палата оценщиков вправе:
1) представлять интересы территориальных палат оценщиков в государственных органах, органах местного самоуправления, а также в международных профессиональных организациях оценщиков;
2) защищать права и законные интересы территориальных палат оценщиков;
3) участвовать в работе международных организаций по оценочной деятельности;
4) разрабатывать, издавать и распространять учебные пособия, методические рекомендации, периодические печатные издания в области оценочной деятельности;
5) разрабатывать предложения по совершенствованию государственной политики в области оценочной деятельности.
2. Республиканская палата оценщиков обязана:
1) разрабатывать и утверждать программы профессиональной переподготовки специалистов в области оценочной деятельности;
2) разрабатывать и утверждать правила выдачи сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации;
3) рассматривать обращения, ходатайства, жалобы палат оценщиков, потребителей услуг в области оценочной деятельности на территориальные палаты оценщиков;
4) вести реестр членов Республиканской палаты оценщиков и предоставлять информации, содержащейся в этом реестре, уполномоченному органу, заинтересованным лицам в порядке, установленном уполномоченным органом;
5) создать Квалификационную комиссию;
6) проводить экспертизы отчета об оценке в случае несогласия заинтересованных лиц с результатами экспертизы отчета об оценке, проведенной экспертами территориальных палат оценщиков;
7) устанавливать порядок проведения экспертизы отчета, требований к экспертному заключению;
8) способствовать развитию оценочной деятельности, повышению ее эффективности, организации и координации деятельности оценщиков, оценочны» организаций, территориальных палат оценщиков;
9) размещать на своем интернет-ресурсе на государственном и русском языках и (или) публиковать в периодических печатных изданиях сведения о выдаче, приостановлении, прекращения и лишении свидетельства о присвоении квалификации «оценщик», лицензий оценочных организаций;
10) разрабатывать и утверждать правила проведения квалификационного экзамена кандидатов в оценщики;

11) Біліктілік комиссиясының қызметін қалыптастыру және жүзеге асыру қағидаларын әзірлеуге және бекітуге;
12) бағалау стандарттарын, оларды қолдану жөніндегі әдістемелік нұсқамаларды қолдану үшін жағдайларды қамтамасыз етуге;
13) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күнінен кешіктірмей, бағалаушы ұйымдардың қызметі туралы статистикалық ақпаратты уәкілетті орган бекіткен нысанда уәкілетті органға беруге (қалалар, облыстар бөлінісіндегі жүргізілген бағалау саны), (аумақтық бағалаушылар палаталары жүргізген тексерулер саны, оның ішінде, жоспарлы және жоспардан тыс жүргізілген тексерулердің негіздері және нәтижелері туралы мәліметтерді көрсете отырып, оның ішінде, жүргізілген тексерулер барысында айқындалған қолданыстағы заңнамада белгіленген бағалаушы ұйымның міндеттерін бұзушылықтарды);
14) палата мүшелігіне қабылдау және палата мүшелігінен шығару негіздерін көрсете отырып, бағалаушылар палатасына мүшелікке қабылдаудың бірыңғай қағидалары мен шарттарын әзірлеуге және бекітуге;
15) халықаралық стандарттарды қазақ тіліне ресми аударуды ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;
16) аумақтық палата мүшелігіне қабылдау және палата мүшелігінен шығару негіздерін көрсете отырып, бағалаушылар палатасына мүшелікке қабылдаудың бірыңғай қағидалары мен шарттарын әзірлеуге және бекітуге;
17) сапаға сыртқы бақылау жүргізу қағидаларын әзірлеуге және бекітуге;
18) бағалаушының іскерлік және кәсіптік әдеп қағидаларын әзірлеуге және бекітуге міндетті.
26-бап. Бағалаушылар палатасының басқару органдары
1. Бағалаушылар палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы Бағалаушылар палатасының жоғары басқару органы болып табылады. Бағалаушылар палатасы мүшелерінің жалпы жиналысы жарғыда белгіленген тәртіппен жылына кемінде бір рет шақырылады.
Жалпы жиналыстың ерекше құзыретіне:
1) бағалаушылар палатасының жарғысын қабылдау, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) бағалаушылар палатасының төрағасын, басқарма және ревизиялық комиссия мүшелерін сайлау;
3) бағалаушылар палатасы қызметінің негізгі бағыттарын айқындау;
4) бағалаушылар палатасының бюджетін бекіту;
5) бағалаушылар палатасының қаржы-шаруашылық және ұйымдастырушылық қызметінің нәтижелері туралы бағалаушылар палатасы басқармасының, төрағасының және ревизиялық комиссиясының есептерін жарғыда белгіленген тәртіппен және кезеңділікпен бекіту;
6) бағалаушылар палатасына мүшелік туралы ережені бекіту;
7) біліктілік емтиханын тапсырған бағалаушылар палатасының, мүшесін бағалаушылар палатасының сарапшылық кеңесінің мүшелігіне сайлау;
8) коммерциялық емес ұйымды ерікті тарату туралы шешімді қабылдау жатады.
Бағалаушылар палатасының жарғысында шешімдерді қабылдау жалпы жиналыстың ерекше құзыретіне жататын өзге мәселелер де көзделуі мүмкін.

11) разрабатывать и утверждать правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии;
12) обеспечивать условия для распространения стандартов оценки, методических рекомендаций по их применению;
13) ежеквартально, не позднее 5 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом предоставлять в уполномоченный орган статистическую информацию о деятельности оценочных организаций по форме, утвержденной уполномоченным органом (количество проведенных оценок в разрезе городов, областей), количестве проведенных территориальными палатами оценщиков проверок, в том числе плановых и внеплановых с отражением сведений об основаниях и результатах проведенных проверок, в том числе выявленных в ходе проведенной проверки нарушениях оценочной организацией обязанностей, установленных действующим законодательством;
14) разрабатывать и утверждать единые правила и условия приема в члены палаты оценщиков с указанием оснований приема и исключения из членов палаты;
15) организовывать и осуществлять официальный перевод на казахский язык международных стандартов;
16) разрабатывать и утверждать правила и условия приема в члены территориальной палаты оценщиков с указанием оснований приема и исключения из членов палаты;
17) разрабатывать и утверждать правила проведения внешнего контроля качества;
18) разрабатывать и утверждать правила деловой и профессиональной этики оценщика.
Статья 26. Органы управления палаты оценщиков
1. Высшим органом управления палаты оценщиков является общее собрание членов палаты оценщиков. Общее собрание членов палаты оценщиков созывается не реже чем один раз в год в порядке, устанавливаемом уставом.
К исключительной компетенции общего собрания относятся:
1) принятие устава палаты оценщиков, внесение в него изменений и дополнений;
2) избрание председателя палаты оценщиков, членов правления и ревизионной комиссии;
3) определение основных направлений деятельности палаты оценщиков;
4) утверждение бюджета палаты оценщиков;
5) утверждение в порядке и с периодичностью, которые установлены уставом, отчетов правления, председателя палаты оценщиков о результатах финансово-хозяйственной и организационной деятельности палаты оценщиков;
6) утверждение положения о членстве в палате оценщиков;
7) избрание членов экспертного совета палаты оценщиков из числа оценщиков, сдавших квалификационный экзамен;
8) принятие решений о добровольной ликвидации некоммерческой организации.
Уставом палаты оценщиков могут быть предусмотрены иные вопросы, принятие решений по которым отнесено к исключительной компетенции общего собрания.

2. Бағалаушылар палатасын басқаруды бағалаушылар палатасы мүшелерінің жалпы жиналысында сайланған бағалаушылар палатасының басқармасы және төрағасы жүзеге асырады.
Басқарма құрамына кемінде бес адам кіретін бағалаушылар палатасының басқару органы болып табылады. Басқару мүшелері жасырын дауыс беру арқылы үш жыл мерзімге сайланады.
3. Бағалаушылар палатасы мүшелерінің жиналысын шақыру тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ бағалаушылар палатасының төрағасы мен басқару органдарының өкілеттіктері бағалаушылар палатасының жарғысында айқындалады.
4. Бағалаушылар палатасының төрағасы болып сайлау күніне дейін бағалаушылар палатасының мүшесі болған бағалаушы сайланады. Бағалаушылар палатасының төрағасы жасырын дауыс беру арқылы үш жылға сайланады. Бір адам қатарынан екі рет төраға болып сайлана алмайды.
Бағалаушылар палатасының төрағасы:
1) бағалаушылар палатасының жұмысын ұйымдастырады, бағалаушылар палатасына жүктелген міндеттердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
2) бағалаушылар палатасының жұмысын басқарады, бағалаушылар палатасының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және одан босатады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық ұйымдарда, басқа ұйымдарда бағалаушылар палатасының мүдделерін білдіреді;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін, бағалаушылар палатасының жарғысында көзделген өзге өкілеттіктерді жүзеге асырады.
27-бап. Бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде мүліктік
жауапкершілікті қамтамасыз ету
1. Бағалаушы немесе бағалаушылар қол қойған, бағалаушы ұйымның басшысы бекіткен есепте көрсетілген бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге құнының қорытынды шамасын пайдалану салдарынан бағалау жүргізуге шарт жасасақан тапсырыс берушіге келтірілген залалдар немесе үшінші тұлғаларға келтірілген зиян толық көлемде өтелуге жатады.
Аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қоры қаражаты шегінде аумақтық бағалаушылар палатасы өз мүшелерінің зиян келтіруі салдарынан туындаған міндеттемелері бойынша жауапты болады. Аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қоры жеткіліксіз болған жағдайда, тапсырыс берушіге залал келтірген бағалаушы ұйым өзіне тиесілі барлық мүлкімен жауапты болады.
Залалды немесе мүліктік зиянды өтеген аумақтық бағалаушылар палатасы бағалаушы ұйымға регресс құқығына ие болады.
2. Өтемақы қоры есебінен залалды өтеу туралы талап залал келтірілген кезде мүшесі бағалаушы ұйым болатын немесе болған аумақтық бағалаушылар палатасына қойылады.
3. Сарапшысы немесе сарапшылары оң сараптамалық қорытынды  дайындаған және бекіткен аумақтық бағалаушылар палатасы бағалау жүргізуге Шарт жасасқан тапсырыс берушіге келтірілген залалдары үшін немесе бағалау стандарттарының талаптарын сот анықтаған бұзушылықтар салдарынан бағалаушы ұйымның әрекетімен (әрекетсіздігімен) үшінші тұлғаларға мүліктік зиян үшін жауапты болады. Бұл ретте бағалауға тапсырыс берушіге және (немесе) үшінші тұлғаға залалдарды немесе мүліктік зиянды өтеу мүшелері сарапшы немесе сарапшылар болып табылатын аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қоры есебінен жүргізіледі.

2. Руководство палатой оценщиков осуществляют правление и председатель палаты оценщиков, избранные общим собранием членов палаты оценщиков.
Правление является органом управления палаты оценщиков, в состав которого входит не менее пяти человек. Члены правления избираются тайным голосованием сроком на три года.
3. Порядок и сроки созыва собрания членов палаты оценщиков, а также полномочия председателя и органов управления палаты оценщиков определяются уставом палаты оценщиков.
4. Председателем палаты оценщиков избирается оценщик, который непосредственно до дня его избрания состоял членом палаты оценщиков.
Председатель палаты оценщиков избирается тайным голосованием сроком на три года. Одно и то же лицо не может быть избрано председателем два раза подряд.
Председатель палаты оценщиков:
1) организует работу палаты оценщиков, осуществляет контроль за выполнением возложенных на палату оценщиков задач;
2) руководит работой палаты оценщиков, осуществляет прием и увольнение работников палаты оценщиков;
3) представляет интересы палаты оценщиков в государственных органах, общественных объединениях, других организациях;
4) осуществляет иные полномочия, предусмотренные уставом палаты оценщиков, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Статья 27. Обеспечение имущественной ответственности при
осуществлении оценочной деятельности
1. Убытки, причиненные заказчику, заключившему договор на проведение оценки, или имущественный вред, причиненный третьим лицам, вследствие использования итоговой величины рыночной или иной стоимости объекта оценки, указанной в отчете, подписанном оценщиком или оценщиками, утвержденной руководителем оценочной организации, подлежат возмещению в полном объеме.
Территориальная палата оценщиков в пределах средств компенсационного фонда территориальной палаты оценщиков несет ответственность по обязательствам своих членов, возникшим вследствие причинения вреда. В случае недостаточности средств компенсационного фонда территориальной палаты оценщиков, оценочная организация, причинившая убытки заказчику, несет ответственность всем принадлежащим ей имуществом.
2. Требование о возмещении ущерба за счет компенсационного фонда предъявляется к территориальной палате оценщиков, членом которой является или являлась оценочная организация на момент причинения ущерба.
3. Территориальная палата оценщиков, экспертом или экспертами которой подготовлено и утверждено положительное экспертное заключение, несет ответственность за убытки, причиненные заказчику, заключившему договор на проведение оценки, или имущественный вред, причиненный третьим лицам действиями (бездействием) оценочной организации вследствие установленного судом нарушения требований стандартов оценки. При этом возмещение заказчику оценки и (или) третьему лицу убытков или имущественного вреда производится за счет средств компенсационного фонда территориальной палаты оценщиков, членами экспертного совета которой являются эксперт или эксперты.

28-бап. Өтем қоры
1. Өтем қоры бастапқыда аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелерінің жарналары есебінен әрбір мүшеге қатысты 50 000 (елу мың) теңге мөлшерінде тек ақшалай нысанда қалыптастырылады.
2. Өтем қорының қаражаты аумақтық бағалаушылар палатасының есеп айырысу шотына орналастырылады.
3. Мыналарды:
1) қате аударылған қаражатты қайтару;
2) осы Заңның 23-бабында көзделген жауапкершіліктің туындауы нәтижесінде төлемдерді жүзеге асыру (зиянды өтеу мақсатындағы төлемдер және сот шығындары) жағдайларын қоспағанда, аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қоры қаражатынан төлемдерді жүзеге асыруға жол берілмейді.
4. Осы Заңның 27-бабының 1-тармағына сәйкес аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қоры қаражатынан төлемдер жүзеге асырылған жағдайда, объектілерді бағалау жөніндегі жұмыстарының кемшілігі салдарының кінәсінен зиян келтірілген аумақтық бағалаушылар палатасының мүшесі немесе оның бұрынғы мүшесі, сондай-ақ аумақтық бағалаушылар палатасының өзге де мүшелері аумақтық бағалаушылар палатасының өтем қорына мұндай қордың мөлшерін ұлғайту мақсатында аумақтық бағалаушылар палатасының жарғысында белгіленген тәртіппен және мөлшерге дейін көрсетілген төлемдер жүзеге асырылған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде оған жарналар салуға тиіс.
29-бап. Сапаны бақылау және оның түрлері
1. Сапаны бақылау бағалаушылардың және бағалау ұйымдарының бағалау стандарттарының талаптарын сақтауына бағытталған.
2. ішкі және сыртқы сапаны бақылау сапаны бақылау түрлері болып табылады.
Сапаны ішкі бақылауды бағалау ұйымы бағалау стандарттарына және өз мүшелерінің жұмыс сапасын бақылау қағидаларына сәйкес дербес жүзеге асырады.
Сапаны сыртқы бақылауды аумақтық бағалаушылар палатасы өз мүшелеріне қатысты екі жылда бір рет жүзеге асырады.
3. Сапаны сыртқы бақылауды жүргізу қағидаларын Республикалық бағалаушылар палатасы әзірлейді.
4. Бағалау ұйымы аумақтық бағалаушылар палатасының қорытындысына сот тәртібімен шағымдануға құқылы.
30-бап. Аумақтық бағалаушылар палатасының сапаны сыртқы
бақылауды жүргізу тәртібі
1. Аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелерінің бағалау қызметінің сапасын бақылау жоспарлы және жоспардан тыс тексерулер арқылы жүргізіледі.
Жоспарлы тексерудің нысанасы бағалаушылар палатасы мүшелерінің осы Заңның, бағалау стандарттарының талаптарын сақтауы болып табылады. Жоспарлы тексеру екі жылда бір реттен жиі жүргізілмейді.
Бағалау ұйымының:

Статья 28. Компенсационный фонд
1. Компенсационный фонд первоначально формируется исключительно в денежной форме за счет взносов членов территориальной палаты оценщиков в размере 50000 (пятьдесят тысяч) тенге в отношении каждого члена.
2. Средства компенсационного фонда размешаются на специальном расчетном счете территориальной палаты оценщиков.
3. Не допускается осуществление выплат из средств компенсационного фонда территориальной палаты оценщиков, за исключением следующих случаев:
1) возврата ошибочно перечисленных средств;
2) осуществления выплат в результате наступления ответственности, предусмотренной статьей 27 настоящего Закона (выплаты в целях возмещения вреда и судебные издержки).
4. В случае осуществления выплат из средств компенсационного фонда территориальной палаты оценщиков в соответствии с пунктом 1 статьи 27 настоящего Закона, член территориальной палаты оценщиков или ее бывший член, по вине которых вследствие недостатков работ по оценке объектов был причинен вред, а также иные члены территориальной палаты оценщиков должны внести взносы в компенсационный фонд территориальной палаты оценщиков в целях увеличения размера такого фонда в порядке и до размера, которые установлены уставом территориальной палаты оценщиков в срок не более чем два месяца со дня осуществления указанных выплат.
Статья 29. Контроль качества и его виды
1. Контроль качества направлен на соблюдение оценщиками и оценочными организациями требований стандартов оценки.
2. Видами контроля качества является внутренний и внешний контроль качества.
Внутренний контроль качества осуществляется оценочной организацией самостоятельно в соответствии со стандартами оценки и правилами контроля качества работы своих членов.
Внешний контроль качества осуществляется территориальной палатой оценщиков в отношении своих членов один раз в два года.
3. Правила проведения внешнего контроля качества разрабатываются Республиканской палатой оценщиков.
4. Оценочная организация вправе обжаловать заключение территориальной палаты оценщиков в судебном порядке.
Статья 30. Порядок проведения территориальной палатой
оценщиков внешнего контроля качества
1. Контроль качества оценочной деятельности членов территориальных палат оценщиков проводится путем проведения плановых и внеплановых проверок.
Предметом плановой проверки является соблюдение членами палаты оценщиков требований настоящего Закона, стандартов оценки. Плановая проверка проводится не реже одного раза в два года.
Основанием для проведения внеплановой проверки является направленная в территориальную палату оценщиков мотивированная жалоба о нарушении оценочной организацией:

1) Заңның, бағалау стандарттарының талаптарын;
2) іскерлік және кәсіптік әдеп қағидаларын бұзғаны туралы аумақтық бағалаушылар палатасына дәлелді шағым жіберуі жоспардан тыс тексеру жүргізу үшін негіз болып табылады.
2. Жоспардан тыс тексеру жүргізу барысында шағымда көрсетілген фактілер ғана зерттелуге жатады.
Бағалау ұйымы тексеру жүргізу үшін шағымда баяндалған мәселелер бойынша ақпаратты бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарында айқындалған тәртіппен бағалаушылар палатасының сұрау салуы бойынша ұсынуға міндетті.
Аумақтық бағалаушылар палатасы, сондай-ақ тексеру жүргізуге қатысатын оның қызметкерлері мен лауазымды адамдары тексеру жүргізу барысында алынған мәліметтердің жарияланбауына және таратылмауына осы Заңға және басқа заңдарға сәйкес жауапты болады. Бағалау ұйымының тексеру жүзеге асырылып жатқан қызметкерлері болып табылатын бағалаушылар палатасының қызметкерлері мен лауазымды адамдары тексеру жүргізуге қатысуға құқылы емес.
3. Аумақтық бағалаушылар палатасының басқармасы бағалаушылар палатасының мүшесін анықталған бұзушылықтарды жоюға міндеттейтін және  осындай бұзушылықтарды жою мерзімін белгілейтін ұйғарым шығару туралы шешім қабылдайды.
Аумақтық бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарында көзделген жағдайларда, аумақтық бағалаушылар палатасының басқармасы:
1) аумақтық бағалаушылар палатасы мүшесіне ескерту жасау;
2) аумақтық бағалаушылар палатасы мүшелігінен шығару;
3) бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарында белгіленген өзге де шаралар туралы шешім қабылдайды.
Аумақтық бағалаушылар палатасының мүшелігінен шығару туралы шешім аумақтық бағалаушылар палатасы басқармасының отырысына қатысып отырған мүшелерінің кемінде жетпіс бес пайыз дауысымен қабылдануы мүмкін.
Аумақтық бағалаушылар палатасының басқармасы шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде аумақтық бағалаушылар палатасы осындай шешімнің көшірмесін бағалаушылар палатасының мүшесіне және жіберген шағымы бойынша осындай шешім қабылданған адамға жібереді.
31-бап. «Бағалаушы» біліктілігін беруге кандидаттардың
біліктілігін растау
1. «Бағалаушы» біліктілік куәлігі адамның бағалаушыға кандидаттың осы Заңда, стандарттарда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген даярлық, кәсіби білім және дағдылар деңгейіне қойылатын талаптарға сай екендігін растайтын құжат болып табылады.
Біліктілік емтиханы жазбаша нысанда жүргізіледі.
2. Біліктілік емтиханына жоғары білімі бар, Республикалық бағалаушылар палатасы бекіткен бағдарламаға және сағат көлеміне сәйкес оқытудан немесе қайта даярлаудан өткен және бағалаушы ұйымда бағалаушының көмекшісі ретінде кемінде бір жыл еңбек өтілі бар адамдар жіберіледі.

1) требований Закона, стандартов оценки;
2) правил деловой и профессиональной этики.
2. В ходе проведения внеплановой проверки исследованию подлежат только факты, указанные в жалобе.
Оценочная организация обязана предоставить для проведения проверки информацию по вопросам, изложенным в жалобе по запросу палаты оценщиков в порядке, определяемом внутренними документами палаты оценщиков.
Территориальная палата оценщиков, а также ее работники и должностные лица, принимающие участие в проведении проверки, отвечают за неразглашение и нераспространение сведений, полученных в ходе ее проведения, в соответствии с настоящим Законом и другими законами. Работники и должностные лица палаты оценщиков, являющиеся работниками оценочной организации, в отношении которой осуществляется проверка, не вправе принимать участие в проведении проверки.
3. Правление территориальной палаты оценщиков принимает решение о вынесении предписания, обязывающего члена палаты оценщиков устранить выявленные нарушения и устанавливающего сроки устранения таких нарушений.
В случаях, предусмотренных внутренними документами территориальной палаты оценщиков, правление территориальной палаты оценщиков принимает решение о:
1) вынесении члену территориальной палаты оценщиков
предупреждения;
2) исключении из членов территориальной палаты оценщиков;
3) иные установленные внутренними документами палаты оценщиков меры.
Решение об исключении из членов территориальной палаты оценщиков может быть принято не менее чем семьюдесятью пятью процентами голосов членов правления территориальной палаты оценщиков, присутствующих на его заседании.
Территориальная палата оценщиков в течение двух рабочих дней со дня принятия правлением территориальной палаты оценщиков решения направляет копии такого решения члену территориальной палаты оценщиков и лицу, направившему жалобу, по которой принято такое решение.
Статья 31. Свидетельство о присвоении квалификации
«оценщик»
1. Квалификационное свидетельство «оценщик» является документом, подтверждающим, что лицо соответствует требованиям к уровню подготовки, профессиональных знаний и навыков кандидатов в оценщики установленным настоящим Законом, стандартами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Квалификационный экзамен проводится в письменной форме.
2. К квалификационному экзамену допускаются лица, имеющие высшее образование, прошедшие обучение или переподготовку в соответствии с программой и в объеме часов, утвержденных Республиканской палатой оценщиков, и трудовой стаж не менее одного года в оценочной организации в качестве помощника оценщика.

3. Біліктілік емтиханын тапсырған адамдар куәліктің нөмірі, тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) көрсетілген «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлік алады.
«Бағалаушы» біліктілігін беру туралы шешім Республикалық бағалаушылар палатасының интернет-ресурсында орналастырылады және (немесе) Біліктілік комиссиясы айқындайтын мерзімді баспа басылымдарында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.
4. Біліктілік емтиханын тапсыра алмаған адамдар Біліктілік комиссиясы шешім қабылдаған кезден бастап үш ай өткеннен кейін одан қайта өтуге жіберіледі.
5. Адамдардың, сондай-ақ «бағалаушы» біліктілігін алуға үміткер адамдардың біліктілігін растау үшін біліктілік емтиханынан өту қағидаларын Республикалық бағалаушылар палатасы уәкілетті органмен келісім бойынша бекітеді.
32-бап. Біліктілік комиссиясы
1. Біліктілік комиссиясын Республикалық бағалаушылар палатасы құрады. Біліктілік комиссиясы «бағалаушыға» кандидаттардың біліктілігін растау және аумақтық бағалаушылар палатасы, Республикалық бағалаушылар палатасы сарапшыларына біліктілік емтихандарын қабылдау үшін құрылады.
2. Біліктілік комиссиясы уәкілетті органның аккредиттеуіне жатады. Біліктілік комиссиясын аккредиттеуді жүргізу тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
Аккредиттеуді жүргізу үшін Республикалық бағалаушылар палатасы аккредиттеуден екі ай бұрын уәкілетті органға мына құжаттарды:
1) өтінімді;
2) Республикалық бағалаушылар палатасы жарғысының көшірмесін;
3) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;
4) Біліктілік комиссиясы мүшелерінің жоғары білімі туралы мемлекеттік үлгідегі дипломдардың көшірмесін;
5) Біліктілік комиссиясы мүшелерінің еңбек кітапшаларының көшірмесін ұсынуға тиіс.
Өтінімнің нысанын және өтініммен бірге берілетін құжаттар тізбесін уәкілетті орган белгілейді.
Біліктілік комиссиясын аккредиттеу туралы шешім қабылдау үшін уәкілетті орган өз бұйрығымен төраға басқаратын аккредиттеу жөніндегі сарапшылық комиссияның құрамын қалыптастырады және бекітеді. Тексеру нәтижелері бойынша сарапшылық комиссия акт жасайды. Аккредиттеу туралы шешімді уәкітетті орган қабылдайды. Аккредиттеудің оң нәтижелері негізінде уәкілетті орган басшысы қол қойған аккредиттеу аттестаттары беріледі. Аттестаттың қолданылу мерзімі аттестат берілген күннен бастап 1 жыл.
Біліктілік комиссиясы аккредиттеу аттестатын алу үшін мынадай критерийлерге сай болуға:
1) Біліктілік комиссиясы мүшелерінің жоғары білімі болуға;

3. Лица, сдавшие квалификационный экзамен, получают свидетельство о присвоении квалификации «оценщик» с указанием номера свидетельства, фамилии, имени и отчества (при наличии).
Решение о присвоении квалификации «оценщик» размещается на интернет-ресурсе Республиканской палаты оценщиков и (или) публикуется в периодических печатных изданиях, определяемых Квалификационной комиссией, на государственном и русском языках.
4. Лица, не сдавшие квалификационный экзамен, допускаются к его повторному прохождению по истечении трех месяцев с момента принятия решения Квалификационной комиссией.
5. Правила прохождения квалификационного экзамена для подтверждения квалификации лиц, а также лиц, претендующих на присвоение квалификации «оценщик», утверждаются Республиканской палатой оценщиков по согласованию с уполномоченным органом.
Статья 32. Квалификационная комиссия
1. Квалификационная комиссия создается Республиканской палатой оценщиков. Квалификационная комиссия создается для подтверждения квалификации кандидатов в «оценщики» и приема квалификационных экзаменов экспертов территориальных палат оценщиков, Республиканской палаты оценщиков.
2. Квалификационная комиссия подлежит аккредитации уполномоченным органом. Порядок проведения аккредитации Квалификационной комиссии устанавливается уполномоченным органом.
3. Для проведения аккредитации Республиканская палата оценщиков за два месяца до аккредитации должна представить в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявку;
2) копию Устава Республиканской палаты оценщиков;
3) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица;
4) копии дипломов государственного образца о высшем образовании членов Квалификационной комиссии;
5) копии трудовых книжек членов Квалификационной комиссии.
Форму заявки и перечень документов, представляемых с заявкой,   устанавливает уполномоченный орган.
Для принятия решения об аккредитации Квалификационной комиссии уполномоченный орган формирует и утверждает приказом состав экспертной комиссии по проведению аккредитации во главе с председателем. По результатам проверки экспертная комиссия составляет акт. Решение об аккредитации принимается уполномоченным органом. На основании положительных результатов аккредитации выдается аттестат аккредитации, подписанный руководителем уполномоченного органа. Срок действия аттестата - 1 год со дня выдачи аттестата.
Для получения аттестата аккредитации Квалификационная комиссия должна соответствовать следующим критериям:
1) наличие у членов Квалификационной комиссии высшего образования;

2) Біліктілік комиссиясы мүшелерінің бағалау қызметі саласында кемінде бес жыл жұмыс өтілі, уәкілетті орган тағайындаған өкілдерді қоспағанда, «бағалаушы» біліктілігін тану туралы куәлігі болуға;
3) Біліктілік комиссиясының қызметін қалыптастырудың және жүзеге асырудың Республикалық бағалаушылар комиссиясы бекіткен қағидалары болуы тиіс.
Біліктілік комиссиясының аккредиттеу критерийлеріне сәйкес келмейтін еместігі анықталған кезде уәкілетті орган аккредиттеуден бас тарту себептерін көрсете отырып, Республикалық бағалаушылар палатасын бас тарту туралы хабардар етуге тиіс.
Аккредиттелген Біліктілік комиссиясын жаңа мерзімге аккредиттеу Республикалық бағалаушылар палатасы табыс еткен жаңа мерзімге өтінім негізінде аккредиттеу аттестатының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін жүргізіледі, ол аккредиттеу аттестатының қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін 6 айдан кешіктірілмей уәкілетті органға берілуге тиіс.
4. Біліктілік комиссиясының құрамына кемінде он жеті адам болатын мүшелерінің тақ саны, оның ішінде уәкілетті орган тағайындаған өкілдер, аумақтық бағалаушылар палатасы жіберген өкілдер кіруге тиіс.
Аумақтық бағалаушылар палаталарының өкілдері қатарынан жіберген Біліктілік комиссиясының мүшелері бір жыл мерзімге сайланады.
5. Біліктілік комиссиясының төрағасы жай көпшілік дауыспен бір жыл мерзімге сайланады. Бір адам екі рет қатарынан төраға болып сайлана алмайды.
6. Біліктілік комиссиясының қызметін қаржыландыруды және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді құрылтайшылар (қатысушылар) меншікті қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге көздер есебінен жүзеге асырады.
7. Біліктілік комиссиясы бағалаушыға кандидаттарды сертификаттау бағдарламасын әзірлейді және бекітеді.
33-бап. «Бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәліктің
күшін тоқтата тұру және одан айыру
«Бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәліктің күшін тоқтата тұру және одан айыру әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамаға сәйкес сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
«Бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәліктің күшін тоқтата тұру және одан айыру туралы шешімді аумақтық бағалаушылар палатасы өзінің интернет-ресурсында орналастырады және (немесе) мерзімді баспа басылымында мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялайды.
«Бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәліктен айырылған адамдарға біліктілігін қайтадан растауға үш жылдан кейін ғана рұқсат етіледі.
6-тарау. Тапсырыс берушінің құқықтары мен міндеттері

2) наличие у членов Квалификационной комиссии стажа работы в области «оценочной деятельности не менее пяти лет, свидетельств о признании квалификации «оценщик», за исключением представителей, назначенных уполномоченным органом;
3) наличие правил формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии, утвержденной Республиканской палатой оценщиков.
При установлении несоответствия Квалификационной комиссии критериям аккредитации уполномоченный орган должен информировать Республиканскую палату оценщиков об отказе в аккредитации с указанием причин отказа.
Аккредитация на новый срок аккредитованной Квалификационной комиссии проводится до истечения срока действия аттестата аккредитации на основании заявки на новый срок, представленной Республиканской палатой оценщиков, которая должна быть подана в уполномоченный орган не позднее, чем за 6 месяцев до истечения срока действия аттестата аккредитации.
4. В состав Квалификационной комиссии должно входить нечетное число членов, не менее семнадцати человек, в том числе представители, назначенные уполномоченным органом, делегированные территориальными палатами оценщиков представители.
Члены Квалификационной комиссии из числа делегированных территориальными палатами оценщиков представителей избираются сроком на один год.
5. Председатель Квалификационной комиссии избирается простым большинством голосов сроком на один год. Одно и то же лицо не может быть избрано председателем два раза подряд.
6. Финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Квалификационной комиссии осуществляются учредителями (участниками) за счет собственных средств и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
7. Квалификационная комиссия разрабатывает и утверждает программу сертификации кандидатов в оценщики.
Статья 33. Приостановление и лишение свидетельства о
присвоении квалификации «оценщик»
Приостановление и лишение свидетельства о присвоении квалификации «оценщик» осуществляется по решению суда в соответствии с законодательством об административных правонарушениях.
Решения о приостановлении или лишении свидетельства о присвоении квалификации «оценщик» размещается территориальной палатой оценщиков на своем интернет-ресурсе и (или) публикуется в периодическом печатном издании на государственном и русском языках.
Лица, которые были лишены свидетельства о присвоении квалификации «оценщик», к повторному подтверждению квалификации допускаются не ранее чем через три года.
Глава 6. Права и обязанности заказчика

34-бап. Тапсырыс берушінің құқықтары
Тапсырыс берушінің:
1) бағалау ұйымынан бағалау жүргізуге қатысты заңнаманың талаптары туралы толық ақпарат алуға;
2) бағалаушының бағалау туралы есебі мен тұжырымдары негізделетін нормативтік құқықтық актілермен танысуға;
3) бағалау ұйымынан бағалау жүргізу әдістері туралы қажетті ақпарат алуға;
4) бағалау ұйымы шарттың талаптарын бұзған жағдайда оның қызмет көрсетуінен бас тартуға құқығы бар.
35-бап. Тапсырыс берушінің міндеттері
Тапсырыс беруші:
1) бағалаушыға шартқа сәйкес бағалауды уақтылы және сапалы жүргізу үшін жағдай жасауға;
2) бағалаушыға бағалауды жүргізу үшін қажетті құжаттаманы, толық және дұрыс ақпаратты ұсынуға, сондай-ақ қажетті түсініктемелер беруге, бағалаушының бағалау объектісіне қол жеткізуін қамтамасыз етуге;
3) егер бағалаудың дұрыстығына теріс ықпал ететін болса, бағалаушының қызметіне араласпауға;
4) бағалаушының талабы бойынша бағалауды жүргізу үшін қажетті ақпарат алуға өз атынан үшінші тұлғалардың атына жазбаша сұрау салуды жіберуге міндетті.
36-бап. Дауларды қарау
Бағалау қызметін жүзеге асыру кезінде бағалау ұйымы, тапсырыс беруші мен үшінші тұлғалар арасында туындайтын, оның ішінде бағалау есебінің сараптамасын жүргізу арқылы шешілмеген даулар сот тәртібімен шешіледі.
7-тарау. Бағалау қызметін мемлекеттік реттеу
37-бап. Бағалаушылар палаталарының және бағалау ұйымының
қызметін бақылау
1. Уәкілетті орган осы Заңның талаптарын Республикалық бағалаушылар палатасының, аумақтық бағалаушылар палаталарының және бағалау ұйымдарының орындауына бақылауды жүзеге асырады.
2. Осы Заңның талаптарын аумақтық бағалаушылар палаталарының орындауына бақылауды аумақтық әділет органдары жүзеге асырады.
3. Бақылау тексеру нысанында және бақылаудың өзге де нысандарында жүзеге асырылады.
Tекcepу «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Бақылаудың өзге де нысандары осы Заңда белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзу анықталған жағдайда аумақтық әділет органы аумақтық бағалаушылар палатасына бұзушылықтарды жою туралы ұсыныс жібереді. Белгіленген мерзімде бұзушылықтар жойылмаған кезде аумақтық әділет органы Қазақстан Республикасы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жоюды мәжбүрлеу туралы талап арызбен сотқа жүгінуге құқылы.
38-бап. Бағалау қызметі саласындағы уәкілетті органның
құзыреті
Уәкілетті органның құзыретіне:

Статья 34. Права заказчика
Заказчик имеет право:
1) получать от оценочной организации исчерпывающую информацию о требованиях законодательства, касающихся проведения оценки;
2) знакомиться с нормативными правовыми актами, на которых основываются отчет об оценке и выводы оценщика;
3) получать от оценочной организации необходимую информацию о методах проведения оценки;
4) отказаться от услуг оценочной организации в случае нарушения ею условий договора.
Статья 35. Обязанности заказчика
Заказчик обязан:
1) создавать условия оценщику для своевременного и качественного проведения оценки в соответствии с договором;
2) предоставлять оценщику необходимую для проведения оценки документацию, полную и достоверную информацию, а также давать необходимые разъяснения, обеспечить доступ оценщика к объекту оценки;
3) не вмешиваться в деятельность оценщика, если это негативно повлияет на достоверность оценки;
4) направлять по требованию оценщика письменный запрос от своего имени в адрес третьих лип для получения необходимой для проведения оценки информации.
Статья 36. Рассмотрение споров
Споры, возникающие между оценочной организацией, заказчиком и третьими лицами при осуществлении оценочной деятельности, в том числе не разрешенные путем проведения экспертизы отчета оценки, разрешаются в судебном порядке.
Глава 7. Государственное регулирование
оценочной деятельности
Статья 37. Контроль за деятельностью палат оценщиков и
оценочных организаций
1. Уполномоченный орган осуществляет контроль за исполнением Республиканской палатой оценщиков, территориальными палатами оценщиков и оценочными организациями требований настоящего Закона.
2. Контроль за исполнением территориальными палатами оценщиков требований настоящего Закона осуществляют территориальные органы юстиции.
3. Контроль осуществляется в форме проверки и иных формах контроля.
Проверка осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан». Иные формы контроля осуществляются в порядке, установленном настоящим Законом.
4. В случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан территориальный орган юстиции направляет в территориальную палату оценщиков представление об устранении нарушений. При не устранении нарушений в установленный срок, территориальный орган юстиции вправе обратиться в суд с иском о понуждении устранить выявленные нарушения законодательства Республики Казахстан.
Статья 38. Компетенция уполномоченного органа в области
оценочной деятельности
К компетенции  уполномоченного органа относятся:

1) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
3) бағалау қызметін лицензиялау;
4) Біліктілік комиссиясын аккредиттеу;
5) Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
6) бағалау қызметін лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын әзірлеу;
7) бағалау ұйымдары мен бағалаушылар палаталары тізілімдерінің  нысандарын бекіту;
8) «бағалаушы», «сарапшы» біліктілігін беру туралы куәліктердің нысандарын, біліктілік беру туралы куәліктерін беру, олардың күшін жою және тізілімін жүргізу тәртібін бекіту;
9) бағалау қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
10) «Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті ведомстволық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін, тексерулер жүргізудің жартыжылдық жоспарларын әзірлеу;
11) уәкілетті органның интернет-ресурсында бағалау ұйымдарының тізілімін орналастыру және оны ай сайын жаңарту;
12) бағалау ұйымдарының қызметі бөлігіндегі статистикалық ақпаратты жинау;
13) халықаралық стандарттарды жариялау;
14) сапаға сыртқы бақылау жүргізу тәртібін бекіту;
15) бағалау стандарттарын бекіту;
16) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жатады.
39-бап. Қазақстан Республикасында бағалау қызметін
лицензиялау
Бағалау қызметін лицензиялау Қазақстан Республикасының рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
8-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер
40-бап. Бағалау қызметі туралы заңнаманы бұзғаны үшін
жауаптылық
Бағалау қызметі туралы заңнаманы бұзған тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
41-бап. Өтпелі ережелер
1. Біліктілік комиссиясын осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде Республикалық бағалаушылар палатасы құрады.
2. Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке тұлғалар осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде біліктілік емтиханынан өтпестен «бағалаушы» біліктілігін беру туралы куәлікті алуға құқылы.
3. Бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде өз қызметін осы Заңға сәйкестікке келтіруге міндетті.

1) реализация государственной политики в области оценочной деятельности;
2) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
3) лицензирование оценочной деятельности;
4) аккредитация Квалификационной комиссии;
5) утверждение правил формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии;
6) разработка квалификационных требований, предъявляемых при лицензировании оценочной деятельности;
7) утверждение форм реестров оценочных организаций и палат оценщиков;
8) утверждение форм свидетельств о присвоении квалификации «оценщик», «эксперт», порядка выдачи, аннулирования и ведения реестра свидетельств о присвоении квалификаций;
9) осуществление государственного контроля в области оценочной деятельности;
10) разработка формы обязательной ведомственной отчетности, проверочных листов, критериев оценки степени риска и полугодовых планов проведения проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан «О государственном контроле и надзоре в Республике Казахстан»;
11) размещение и ежемесячное обновление реестра оценочных организаций на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
12) сбор статистической информации в части деятельности оценочных организаций;
13) опубликование международных стандартов;
14) утверждение порядка проведения внешнего контроля качества;
15) утверждение стандартов оценки;
16) осуществление иных полномочий, предусмотренных настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Статья 39. Лицензирование оценочной деятельности в
Республике Казахстан
Лицензирование оценочной деятельности осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
Глава 8. Заключительные и переходные положения
Статья 40. Ответственность за нарушение законодательства
об оценочной деятельности
Лица, нарушившие законодательство об оценочной деятельности, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 41. Переходные положения
1. Квалификационная комиссия создается Республиканской палатой оценщиков в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона.
2. Физические лица, имеющие лицензии на осуществление оценочной деятельности, вправе получить свидетельство о присвоении квалификации «оценщик» без прохождения квалификационного экзамена в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона.
3. Юридические лица, имеющие лицензии на осуществление оценочной деятельности, обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона.

4. Республикалық бағалаушылар палатасы мен аумақтық бағалаушылар палатасы осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде өз қызметін осы Заңға сәйкестікке келтіруге міндетті.
Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін атауларында «бағалаушылар палатасы» деген толық немесе ішінара сөз тіркестерін пайдалана отырып тіркелген және Республикалық бағалаушылар палатасының мүшелері болып табылмайтын заңды тұлғалар осы Заңның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай ішінде қайта құрылуға немесе таратылуға жатады.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен бағалау  стандарттарын бағалаушылар және бағалау ұйымдары халықаралық стандарттар жарияланғанға дейін және халықаралық стандарттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірленген, уәкілетті орган бекіткен бағалау стандарттары қолданысқа енгізілгенге дейін қолданады.
42-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
1. Осы Заң:
1) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін бір жыл өткен соң қолданысқа енгізілетін 14-баптың 1, 2-тармақтарын, 16-баптың 13) тармақшасын, 20-баптың 1-тармағының 5) тармақшасын, 29-баптың 2-тармағының үшінші бөлігін, 30-бапты;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізілетін 41-бапты қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. «Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы» 2000 жылғы 30 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 20, 381-құжат; 2001 ж., № 24, 338-құжат 2003 ж.; № 3, 19-құжат; № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 23, 97-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 95-құжат, № 15, 97-құжат, 2014 ж., № 1, 4-құжат) күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4. Республиканская палата оценщиков и территориальные палаты оценщиков обязаны привести свою деятельность в соответствие с настоящим Законом в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона.
Юридические лица, зарегистрированные до введения в действие настоящего Закона с использованием в своих наименованиях полных или частичных словосочетаний «палата оценщиков» и не являющиеся членами Республиканской палаты оценщиков, подлежат реорганизации или ликвидации в течение шести месяцев после дня первого официального опубликования настоящего Закона в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Стандарты оценки, утвержденные Правительством Республики Казахстан, применяются оценщиками и оценочными организациями до опубликования международных стандартов и введения в действие стандартов оценки, разработанных в соответствии с международными стандартами, законодательством Республики Казахстан, утвержденных уполномоченным органом.
Статья 42. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 1, 2 статьи 14, подпункта 13) статьи 16, подпункта 5) пункта 1 статьи 20, части третьей пункта 2 статьи 29, статьи 30, которые вводятся в действие по истечении года после дня его первого официального опубликования;
2) статьи 41, которая вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
2. Признать утратившим силу Закон Республики Казахстан от 30 ноября 2000 года «Об оценочной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 381; 2001 г., № 24, ст. 338; 2003 г., № 3, ст. 19; № 10, ст. 54; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 23, ст. 97; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2014 г., № 1, ст. 4).
Президент
Республики Казахстан