"Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 - 2020 жылдарға арналған "Агробизнес-2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 ақпандағы № 151 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 750 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 13 наурыздағы № 113 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 13.03.2017 № 113 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған "Агробизнес-2020" бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 ақпандағы № 151 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі 2013 – 2020 жылдарға арналған "Агробизнес-2020" бағдарламасында:
"Бағдарлама паспорты" деген 1-бөлімде:
"Міндеттерде":
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын мониторингтеу мен бағалаудың тиімділігін арттыру;";
"8) ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту;
9) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.";
"Нысаналы индикаторларда":
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) АӨК субъектілерінің борыштық жүктемесін қарыздарды қайта қаржыландыру және қайта құрылымдау есебінен жалпы сомасы кемінде 300 млрд. теңгеге кемінде 8 жылға ұзарту;";
"Агроөнеркәсіптік кешендегі ағымдағы ахуалды талдау" деген 3-бөлімде:
"Өсімдік шаруашылығының проблемаларын талдау" деген 3.3.1-кіші бөлімнің үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бидайдың 2011 жылғы жоғары өнімі кезінде оны асыра өндіру орын алды, бұл өнімді экспорттау кезінде қиындықтар, сондай-ақ астық тасығыштар мен сақтау қуатының тапшылығын туғызды. Майлы дақылдар бойынша сақтау қуатының тапшылығы және АШТӨ-нің агротехнологиялар білімінің жетіспеушілігі байқалды. Соя мен жүгері өндірісінде өндірістің ұсақ тауарлығы өнімділіктің төменділігіне әкелді, сондай-ақ қайта өңдеу саласында проблемалар бар. Ұсақ тауарлы АШТӨ арасында бөлінген суармалы жерлердің тапшылығы, олардың мелиоративтік жағдайының нашарлауы, сақтау қоймаларының тапшылығы, қайта өңдеу өнеркәсіптері үшін шикізаттың жетіспеушілігі жеміс-көкөніс өнімдерін өндіру үшін негізгі тежеуші факторлар болып табылады, бұл осы өнім түрі бойынша импортқа тәуелділіктің жоғары дәрежесіне әкеледі.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2013 года № 151 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013-2020 годы "Агробизнес-2020"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 750. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2017 года № 113
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.03.2017 № 113.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2013 года № 151 "Об утверждении Программы по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013–2020 годы "Агробизнес–2020" следующие изменения и дополнения:
в Программе по развитию агропромышленного комплекса в Республике Казахстан на 2013–2020 годы "Агробизнес-2020", утвержденной указанным постановлением:
в разделе 1 "Паспорт Программы":
в "Задачи":
пункт 4 дополнить подпунктами 4-1), 8) и 9) следующего содержания:
"4-1) повышение эффективности мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;";
"8) развитие сельскохозяйственной кооперации;
9) развитие международного сотрудничества в области агропромышленного комплекса.";
в "Целевые индикаторы":
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) пролонгация долговой нагрузки субъектов АПК за счет рефинансирования и реструктуризации займов не менее чем на 8 лет на общую сумму не менее 300 млрд. тенге;";
в разделе 3 "Анализ текущей ситуации в агропромышленном комплексе":
часть третью подраздела 3.3.1. "Анализ проблем растениеводства" изложить в следующей редакции:
"При высоком урожае пшеницы в 2011 году произошло ее перепроизводство, что вызвало трудности при экспорте продукции, дефицит зерновозов и мощностей для хранения. По масличным культурам проявились дефицит мощностей хранения и недостаток знаний агротехнологий СХТП. В производстве сои и кукурузы мелкотоварность производства приводит к невысокой урожайности, также имеются проблемы в области переработки. Для производства плодоовощной продукции основными сдерживающими факторами являются дефицит орошаемых земель, ухудшение их мелиоративного состояния, которые распределены среди мелкотоварных СХТП, дефицит хранилищ, недостаток сырья для перерабатывающей промышленности, что приводит к высокому уровню импортозависимости по данному виду продукции.";

"Агроөнеркәсіптік кешеннің қамтамасыз етуші салаларының даму деңгейін талдау" деген 3.4-кіші бөлімде:
"Жер ресурстарын пайдалану" мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Республикадағы суармалы жерлер 2013 жылғы жағдай бойынша 1991 жылмен салыстырғанда 0,26 млн.га азайды және олардың көлемі 2,09 млн.га құрайды, жыл сайын олардың шамамен 1,5 млн.га пайдаланылады. Пайдаланылмайтын суармалы жерлерден өсімдік шаруашылығы өнімін өндіру кезіндегі жыл сайынғы шығындар шамамен 275 млрд.теңгені құрайды.";
"Негізгі тұжырымдар" деген 4-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет басшысының 2014 жылғы 17 қаңтардағы "Қазақстан жолы – 2050: бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ" атты Қазақстан халқына жыл сайынғы Жолдауында:
1) азық-түлікке артып келе жатқан жаһандық сұранысты ескере отырып, ауыл шаруашылығын ауқымды жаңғыртуға;
2) шығымдылықты елеулі өсіруге;
3) егістік алқаптарын ұлғайтуға;
4) жаңа технологияларды енгізуге;
5) мал шаруашылығының жемшөп базасын әлемдік деңгейде құруға;
6) жаппай өндіру ірі экспорт нарықтарын игеруге мүмкіндік беретін азық-түлік өнімдерінің түрлерін айқындауға;
7) елдің экологиялық таза өндіріс саласындағы жаһандық ойыншылар қатарына кіруін қамтамасыз ете отырып, экологиялыққа баса назар аударумен бәсекеге қабілетті ұлттық брендтер құруға;
8) ауыл шаруашылығында, оның ішінде қуаң өңірлерде жаңа технологияларды енгізуге;
9) озық технологияларды енгізу, еңбек өнімділігін арттыру бойынша міндеттемелерді көздейтін ашық баға қалыптастыру және инвестицияларды тарту қағидаттарында тиімді жер нарығын құруға;
10) агробизнесті енгізуге, кооперация процесіне, жерді тиімді пайдалануға бөгет жасайтын кедергілерді жоюға;
11) ауыл шаруашылығы субъектілерінің ұзақ мерзімді қаржыландыруға және өткізу нарығына тікелей қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
12) қарыздарды кепілдендірудің және сақтандырудың тиімді жүйесін құруға;
13) ауыл шаруашылығы мен денсаулық сақтауда ғылыми зерттеулерді кеңейтуге, оның ішінде сынақтық ғылыми-инновациялық кластерлерді құруға және құрғақшылыққа төзімді гендік түрлендірілген өнімдер мәселесін зерделеуге бағытталған агроөнеркәсіптік кешенді дамыту жөніндегі шараларды әзірлеуді тапсырған болатын.
Республиканың агроөнеркәсіптік кешенін дамыту мақсатын белгілеу кезінде Мемлекет басшысының жоғарыда көрсетілген тапсырмалары мен сыртқы ортада және еліміздің АӨК-тегі ағымдағы жағдайлардың қалыптасқан түйінді үрдістері ескерілді:
1) экстенсивті дамыту мүмкіндіктерінің аяқталуы орын алды, бұл азық-түлікке артып келе жатқан жаһандық сұранысты ескере отырып, ауыл шаруашылығын ауқымды жаңғыртуды қажет етеді;

в подразделе 3.4. "Анализ уровня развития обеспечивающих отраслей агропромышленного комплекса":
"Использование земельных ресурсов" дополнить частью третьей следующего содержания:
"Наличие орошаемых земель в республике по состоянию на 2013 год снизилось по сравнению с 1991 годом на 0,26 млн. га и их площадь составляет 2,09 млн. га, из которых ежегодно используется около 1,5 млн. га. Ежегодные потери при производстве продукции растениеводства от неиспользуемых орошаемых земель составляют порядка 275 млрд. тенге.";
подраздел 4 "Основные выводы" изложить в следующей редакции:
"Главой государства в ежегодном Послании народу Казахстана от 17 января 2014 года "Казахстанский путь–2050: единая цель, единые интересы, единое будущее" было поручено разработать меры по развитию агропромышленного комплекса, направленные на:
1) масштабную модернизацию сельского хозяйства с учетом растущего глобального спроса на продовольствие;
2) значительный рост урожайности;
3) увеличение посевных площадей;
4) внедрение новых технологий;
5) создание кормовой базы животноводства мирового уровня;
6) определение видов продовольственной продукции, массовое производство которой позволит завоевать крупные экспортные рынки;
7) создание национальных конкурентоспособных брендов с акцентом на экологичность, обеспечив вхождение страны в разряд глобальных игроков в области экологически чистого производства;
8) внедрение новых технологий в сельском хозяйстве, в том числе в засушливых регионах;
9) создание эффективного земельного рынка на принципах прозрачного ценообразования и привлечения инвестиций, предусматривающей обязательства по внедрению передовых технологий, повышению производительности труда;
10) устранение барьеров, препятствующих ведению агробизнеса, процессу кооперации, эффективному землепользованию;
11) обеспечение прямого доступа субъектов сельского хозяйства к долгосрочному финансированию и рынкам сбыта;
12) создание эффективной системы гарантирования и страхования займов;
13) расширение научных исследований в сельском хозяйстве и здравоохранении, в том числе создание экспериментальных научно-инновационных кластеров и изучение вопроса засухоустойчивых генно-модифицированных продуктов.
При постановке цели развития агропромышленного комплекса республики были учтены вышеуказанные поручения Главы государства и сложившиеся ключевые тенденции во внешней среде и текущей ситуации в АПК страны:
1) произошло исчерпание возможностей экстенсивного развития, что требует масштабной модернизации сельского хозяйства, с учетом растущего глобального спроса на продовольствие;

2) алдағы ДҰС-ға кіру және КО шеңберіндегі қызмет жағдайларында, халықаралық сауданы, көлік және коммуникация құралдарын белсенді дамыту, өнім стандарттарын көтеру, тұтынушылар қалауының өзгеруі кезінде бәсекеге қабілеттілігіне және онымен тікелей байланысты еңбек өнімділігі, АШТӨ-нің экономикалық тиімділігі, өнім сапасы мен оның маркетингі мәселелеріне қойылатын талаптар бірінші кезекке қойылады;
3) өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығындағы субсидиялауды қоса алғанда, саланы қаржылық сауықтыру, АШТӨ үшін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру, сондай-ақ АӨК субъектілерін ветеринариялық, фитосанитариялық қауіпсіздік және сумен қамтамасыз ету саласында мемлекеттік қамтамасыз етуді дамыту, жер қатынастары, техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеу мен мемлекеттік бақылау және қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру мақсатында АӨК салаларын мемлекеттік қолдау жөніндегі бірқатар жүйелі шаралар талап етіледі.
Бағдарламаның мақсаттарын іске асыру үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің және ведомстволық бағынысты ұйымдардың күш-жігерін мынадай бағыттарға жұмылдыру қажет.
Өсімдік шаруашылығы.
Өсімдік шаруашылығы саласын дамыту дақылдарды өңдеудің ғылыми негізделген ылғал-ресурс үнемдеуші технологияларына көшу, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы айналымына жаңа және қазір пайдаланылмайтын жерлерді тарту жолымен ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру көлемін арттыруға бағытталатын болады.
Бұл ретте егістік алаңдарын әртараптандыру жалғастырылатын болады, ол майлы, жемшөп, бақша сияқты және басқа басым ауыл шаруашылығы дақылдарына арналған егіс алаңдарын ұлғайтуды болжайды.
Егіс алаңдарын белгіленген ғылыми-негізделген ауыспалы егістерге сәйкес келтіру қажет.
Өсімдік шаруашылығында өнімділікті арттыру мақсатында минералдық тыңайтқыштарды, өсімдіктерді қорғау құралдарын, тұқымдар мен көшеттерді сатып алу кезіндегі шығындарды субсидиялау түрінде ауыл шаруашылығы өндірушілерін мемлекеттік қолдау жалғастырылатын болады.
Суармалы егіншілік салалардың қолайсыз табиғат жағдайларына тәуелділігін төмендетуге, тұрақты ауыл шаруашылығы өндірісін және ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Осыған байланысты суармалы жер алаңдарын қалпына келтіру және су үнемдеу (тамшылатып және жаңбырлатып суару) технологияларын қолдану кезінде инвестициялық субсидиялау тетігін енгізу жөніндегі жұмыс жүргізілетін болады.
Астық өндірісінің инфрақұрылымын дамытуға ерекше назар аудару қажет, өйткені дәнді дақылдар ауыл шаруашылығы өнімдерін экспорттау құрылымында неғұрлым үлкен үлеске ие. Элеваторлар мен астық тасығыштардың жетіспеушілігі проблемасын астықты өңдеу мен сақтауға, сондай-ақ оны тасымалдауға арналған қуатты құру және кеңейту есебінен шешу керек.
Мал шаруашылығы.
Мал шаруашылығы саласында ІҚМ етінің экспорттық әлеуетін арттыру және АШТӨ-ні етті мал шаруашылығын дамытуға ынталандыру бойынша жұмысты жалғастыру қажет. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін асыл тұқым базасын дамыту және мал мен құстың генетикалық әлеуетін арттыру бойынша жұмысты, оның ішінде одан әрі репродукциялау үшін асыл тұқымды малдарды импорттау есебінен жалғастыру қажет.
Дәстүрлі мал шаруашылығы салаларын дамыту үшін жайылымдық мал шаруашылығын, оның ішінде қой шаруашылығын дамытуды ынталандыратын іс-шаралар кешені қабылданатын болады.
Сондай-ақ шағын және орта фермаларды және отбасылық үлгідегі шаруашылықтарды құру бойынша жұмыс күшейтілетін болады.
Мал шаруашылығы үшін мықты жемшөп базасын құру жөнінде бірқатар шаралар қабылданатын болады. АШТӨ-нің шахталы және құбырлы құдықтарды салу және қалпына келтіру кезінде жайылымдарды суландыруға; жемшөп дақылдарын өсіруге арналған суармалы жүйені сатып алу және енгізу кезінде; мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы кәсіпорындарының қажеттілігін сапалы және құнарлы жемшөптермен қамтамасыз ету үшін жемшөп зауыттарын салуға салған инвестициялық салымдарының бір бөлігі өтелетін болады.
Мал шаруашылығында еңбек өнімділігін арттыруға, қуаң аймақтарда ауыл шаруашылығы жануарларын суаруды қамтамасыз ету үшін суды сақтау жүйесін енгізуге бағытталған заманауи технологиялар енгізілетін болады.
Өңдеу өнеркәсібі.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласында отандық өнім сапасын арттыру, азық-түлік тауарларының түр-түрін кеңейту және сол арқылы КО бойынша негізгі сауда әріптестерімен бәсекелестікке тең жағдайлар жасау үшін өндірісті техникалық және технологиялық қайта жарақтау, халықаралық сапа стандарттарына көшу өзекті болып қалуда.
Осы арада, мемлекеттік органдардың стратегиялық құжаттарына техникалық реттеу, сауда, бәсекелестікті қорғау, ақпарат, кеден және шекара қызметтері мәселелерінде түзетулерді жүргізу қажет. Отандық тамақ және өңдеу өнеркәсібі өнімдерінің ішкі нарығын ұлғайту және сыртқы нарығын кеңейту мақсатында мүдделі уәкілетті органдармен ынтымақтастықта ішкі нарықты импорттық тауарлардың жасырын демпингінен қорғау; техникалық реттеу саласындағы заңнаманың сақталуын бақылауды күшейту; отандық тамақ өнімдерін басым сатып алу бөлігінде заңнама талаптарының орындалуын қамтамасыз ету; отандық өнімдерді сауда желілерінің сөрелеріне жеткізу тетігін жетілдіру; сауда-логистикалық инфрақұрылымды дамыту; отандық өнімді сыртқы нарықтарға шығару; аралас салаларды дамыту; ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу бойынша шаралар қабылдау қажет.
Ветеринария және фитосанитария.
Ветеринариялық және фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамытуға ерекше назар аудару қажет. Жоспарланып отырған ДСҰ-ға кіру АШТӨ-ден азық-түлік қауіпсіздігінің халықаралық стандарттарына сәйкес келетін сапалы және қауіпсіз өнімді жеткізуді талап етеді. Осыған байланысты халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық шеңберінде заңнамалық базаны жетілдіру мәселесін пысықтау қажет, малдардың аурулары қарсы күрес стратегиясын қайта қарап, ауруларға бақылау, қадағалау және мониторингтеу үшін ықпалдастырылған кеңейтілген ақпараттық жүйесі бар зертханалардың тармақталған желісін құру керек. Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ауылдар деңгейінде жұмыс істеуін қамтамасыз ету қажет. Фитосанитария саласында аса қауіпті организмдермен күресудің заманауи қауіпсіз әдістерін енгізу жөнінде бірқатар іс-шаралар жүргізу қажет.
Агробизнес жүргізуге, кооперация процесіне, тиімді жер пайдалануға бөгет болатын кедергілерді жою.
Мемлекет басшысының кәсіпкерлерге мемлекеттік бақылау мен қадағалау жүйесінің тиімділігін арттыру, оларға әкімшілік қысым көрсетуді азайту жөніндегі тапсырмаларын орындау мақсатында мемлекет тарапынан жүргізілетін тексерістерді жоспарлауды жүйелендіру мен азайту жөнінде жұмыс жүргізілетін болады.
Отандық инвесторлар үшін де және шетелдіктер үшін де ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін жалға беру мерзімін ұзарту, сондай-ақ ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді тиімді пайдалану мәселесі пысықталатын болады.
Мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру.
"Агробизнес-2020" бағдарламасының бағыттарын нақтылау АӨК басым бағыттарын дамыту жөніндегі шебер-жоспарларда көзделеді.
Импортқа тәуелділікті азайту және отандық АӨК өнімдерінің экспортын ұлғайту жөнінде Бағдарлама көрсеткіштеріне қол жеткізу шебер-жоспарларды іске асырудың негізгі мақсаты болып табылады. Шебер-жоспарлар Бағдарламаның жылдар бойынша және олардың мамандануын ескере отырып, өңірлер бөлісінде жоспарлы көрсеткіштерін (оның ішінде) жан-жақты бөлуді көздейтін болады.
Жергілікті атқарушы органдардың шебер-жоспарларда бекітілген көрсеткіштерге қол жеткізуін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі тұрақты негізде ресми сайтта тиісті ақпаратты орналастыру арқылы жұртқа жеткізеді.
Бұдан басқа табиғи-климаттық жағдайларды, өткізу нарығы мен өңірлердің даму әлеуетін ескере отырып, ауыл шаруашылығы өнімдерінің нақты түрлерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы жерлерін оңтайлы пайдалану бойынша өңірлерді мамандандыру енгізілетін болады. Өңiрлердi мамандандыруды енгізу ескерілген егіс алқаптарының жоспарлы құрылымы осы Бағдарламаға 1-қосымшада ұсынылған.
Өңірлерді мамандандыру схемасы АӨК-те мемлекеттік саясатты сараланған түрде және неғұрлым тиімді өткізуге мүмкіндік береді. Осыған байланысты агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын беру қағидалары өңірлерді мамандандыру схемасын ескере отырып, түзетіледі және өңірлерді мамандандыру схемасы шеңберінде ұсынылмайтын ауыл шаруашылығы өндірісін субсидиялауды кезең-кезеңмен тоқтатуды көздейтін болады.
Бұл ретте жергілікті атқарушы органдар аудандар бөлінісінде өңірлерді мамандандыру схемасына сәйкес 2016 жылға дейін дайындау кезеңін көздейтін ауыл шаруашылығы өндірісін субсидиялауға; мамандандыру схемасының тиісті ұсынымдарына 50 %-ға сәйкес келетін ауыл шаруашылығы өндірісін 2017 жылдан бастап 2019 жылға дейін субсидиялауға, ал 2020 жылдан бастап толығымен өңірлерді мамандандыру схемасына сәйкес ауыл шаруашылығы өндірісін субсидиялауға кезең-кезеңмен ауысу жоспарларын әзірлеп, аумақтарды дамыту бағдарламаларына енгізетін болады.
Сондай-ақ Қазақстан Республикасының азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету шаралары мен тетіктері әзірленетін болады.
Озық технологияларды енгізуді ынталандыру және отандық ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндіріс көлемін ұлғайту мақсатында қолданыстағы қолдау шараларымен қатар жеке дақылдарды тікелей субсидиялаудан жеңілдетілген қаржыландыру арқылы қолдауға біртіндеп көшуді (кредиттер және лизинг бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау, қаржы ұйымдары алдындағы АШТӨ қарыздарын кепілдендіру жүйесін және сақтандыру жүйесін енгізу), сондай-ақ жобаларды іске асыру кезінде инвестициялық субсидиялауды көздеу қажет. Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының қаржылық тұрақсыздығын болдырмау және олардың қысқаруына жол бермеу мақсатында аталған кәсіпорындарды қаржылық сауықтыруды жүзеге асыру қажет.
Мемлекеттік қолдау тиімділігін арттыру мақсатында субсидиялау жүйесін жетілдіру қажет. ДСҰ-ға кіру, сондай-ақ КО мен Бірыңғай экономикалық кеңістіктегі мүшелік аясында отандық АШТӨ-ге тең жағдайларды қамтамасыз ету үшін жоспарланып отырған кезеңде мемлекеттік қолдау деңгейін ықпалдастыру процестері шеңберінде тиісті келісілген көрсеткіштерге дейін жеткізу қажет";
"Бағдарламаны іске асыру мақсаты, міндеттері, нысаналы индикаторлары және нәтижелерінің көрсеткіштері" деген 4-бөлімде:
"Бағдарламаның нысаналы индикаторлары" мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның нысаналы индикаторлары:

2) в условиях предстоящего вступления в ВТО и деятельности в рамках ТС, при активном развитии международной торговли, средств транспорта и коммуникаций, повышении стандартов на продукцию, изменении предпочтений потребителей на первый план выдвигаются требования к конкурентоспособности и непосредственно связанные с ней вопросы производительности труда, экономической эффективности деятельности СХТП, качества продукции и ее маркетинга;
3) требуется ряд системных мер по государственной поддержке отраслей АПК в целях финансового оздоровления отрасли, повышения доступности товаров, работ и услуг для СХТП, включая субсидирование в растениеводстве и животноводстве, а также развития государственного обеспечения субъектов АПК в области ветеринарной, фитосанитарной безопасности и водообеспечения, повышения эффективности государственного регулирования в области земельных отношений, технического регулирования и системы государственного контроля и надзора.
Для реализации целей программы работа Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан и подведомственных организаций будет сфокусирована на следующих направлениях.
Растениеводство.
Развитие отрасли растениеводства будет направлено на увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции путем перехода на научно-обоснованные влагоресурсосберегающие технологии возделывания культур, обеспечения рационального использования земель сельскохозяйственного назначения, вовлечения в сельскохозяйственный оборот новых и ныне неиспользуемых земель.
При этом будет продолжена диверсификация посевных площадей, которая предполагает увеличение посевной площади под приоритетными сельскохозяйственными культурами, такими как масличные, кормовые, бахчевые и другие.
Посевные площади необходимо привести в соответствие с установленными научно-обоснованными севооборотами.
С целью повышения урожайности в растениеводстве будет продолжена государственная поддержка сельхозпроизводителей в виде субсидирования затрат при приобретении минеральных удобрений, средств защиты растений, семян и саженцев.
Орошаемое земледелие позволяет снизить зависимость отрасли от неблагоприятных погодных условий, обеспечить стабильное сельскохозяйственное производство и повышение урожайности сельскохозяйственных культур. В этой связи будет проведена работа по восстановлению площади орошаемых земель и внедрению механизма инвестиционного субсидирования при применении водосберегающих технологий (капельного и дождевального орошения).
Особое внимание необходимо уделить развитию инфраструктуры зернового производства, так как зерновые культуры занимают наибольшую долю в структуре экспорта сельхозпродукции. Проблему нехватки элеваторов и зерновозов необходимо решить за счет создания и расширения мощностей для обработки и хранения зерна, а также его транспортировки.
Животноводство.
В отрасли животноводства необходимо продолжить работу по повышению экспортного потенциала мяса КРС и стимулированию СХТП к развитию мясного животноводства. Для достижения данной цели необходимо продолжить работу по развитию племенной базы и повышению генетического потенциала скота и птицы, в том числе за счет импорта племенных животных для дальнейшей репродукции.
Для развития традиционных отраслей животноводства будет принят комплекс мероприятий, стимулирующий развитие отгонного животноводства, в том числе овцеводства.
Также будет усилена работа по созданию малых и средних ферм и хозяйств семейного типа.
Будет принят ряд мер по созданию прочной кормовой базы для животноводства. Будет возмещаться часть инвестиционных вложений СХТП на обводнение пастбищ при строительстве и восстановлении шахтных и трубчатых колодцев; при приобретении и внедрении поливных систем для выращивания кормовых культур; строительство комбикормовых заводов для обеспечения потребности животноводческих и птицеводческих предприятий качественными и сбалансированными кормами.
Будут внедрены современные технологии в животноводстве, направленные на повышение производительности труда, внедрение системы сохранения воды в засушливых зонах для обеспечения водопоя сельскохозяйственных животных.
Перерабатывающая промышленность.
В сфере переработки сельскохозяйственной продукции актуальными остаются техническое и технологическое перевооружение производства, переход на международные стандарты качества, с тем, чтобы повысить качество отечественной продукции, расширить ассортимент продовольственных товаров и тем самым создать равные условия для конкуренции с основными торговыми партнерами по ТС.
Между тем, необходимо проводить корректировки стратегических документов государственных органов в вопросах технического регулирования, торговли, защиты конкуренции, информации, таможенных и пограничных служб. В целях увеличения внутреннего и расширения внешнего рынка отечественной продукции пищевой и перерабатывающей промышленности в сотрудничестве с заинтересованными уполномоченными органами необходимо принять меры по защите внутреннего рынка от скрытого демпинга импортного товара; усилению контроля над соблюдением законодательства в области технического регулирования; обеспечению выполнения требований законодательства в части приоритетного закупа отечественных продуктов питания; совершенствованию механизма доступа отечественной продукции на прилавки торговых сетей; развитию торгово-логистической инфраструктуры; продвижению отечественной продукции на внешние рынки; развитию смежных отраслей; проведению информационно-разъяснительной работы.
Ветеринария и фитосанитария.
Особое внимание необходимо уделить развитию системы ветеринарной и фитосанитарной безопасности. Планируемое вступление в ВТО требует от СХТП поставку качественной и безопасной продукции, соответствующей международным стандартам пищевой безопасности. В этой связи, в рамках сотрудничества с международными организациями необходимо проработать вопрос совершенствования законодательной базы, пересмотреть стратегию борьбы с заболеваниями животных, создать развернутую сеть лабораторий с интегрированной информационной системой для контроля, надзора и мониторинга за заболеваниями. Необходимо обеспечить функционирование государственных ветеринарных организаций на уровне поселков. В области фитосанитарии необходимо провести ряд мероприятий по внедрению современных безопасных методов борьбы с особо опасными организмами.
Устранение барьеров, препятствующих ведению агробизнеса, процессу кооперации, эффективному землепользованию.
В целях исполнения поручений Главы государства по повышению эффективности системы государственного контроля и надзора, снижению административного давления на предпринимателей будет проведена работа по систематизации планирования проверок и снижению их количества со стороны государства.
Будет проработан вопрос изменения условий аренды земельных участков для сельскохозяйственных целей, как для отечественных инвесторов, так и для иностранцев, а также эффективного использования земель сельскохозяйственного назначения.
Совершенствование мер государственной поддержки.
Детализация направлений Программы "Агробизнес–2020" будет предусмотрена в мастер-планах по развитию приоритетных направлений АПК.
Основной целью реализации мастер-планов является достижение показателей Программы по снижению импортозависимости и увеличению экспорта продукции отечественного АПК. Мастер-планы будут предусматривать (в том числе) подробную разбивку плановых показателей Программы по годам и в разрезе регионов с учетом их специализации.
Достижение утвержденных мастер-планами показателей местными исполнительными органами будет на регулярной основе доводиться Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан до общественности путем размещения соответствующей информации на официальном сайте.
Кроме того будет внедрена специализация регионов по оптимальному использованию сельскохозяйственных угодий для производства конкретных видов сельхозпродукции с учетом природно-климатических условий, наличия рынков сбыта и потенциала развития регионов. Планируемая структура посевных площадей с учетом внедрения специализации регионов представлена в приложении 1 к настоящей Программе.
Схема специализации регионов позволит дифференцированно и более эффективно проводить государственную политику в АПК. В связи с этим, правила предоставления мер государственной поддержки субъектам агропромышленного комплекса будут скорректированы с учетом схемы специализации регионов и будут предусматривать поэтапное прекращение субсидирования сельскохозяйственного производства, не рекомендуемого в рамках схемы специализации регионов.
При этом, местными исполнительными органами будут разработаны и включены в программы развития территорий планы поэтапного перехода к субсидированию производства сельскохозяйственной продукции в соответствии со схемой специализации регионов в разрезе районов, предусматривающие до 2016 года подготовительный этап; с 2017 года по
2019 годы субсидирование сельскохозяйственного производства, соответствующего рекомендациям схемы специализации на 50 %, а с 2020 года субсидирование сельскохозяйственного производства в полном соответствии со схемой специализации регионов.
Также будут разработаны меры и механизмы обеспечения продовольственной безопасности Республики Казахстан.
С целью стимулирования внедрения передовых технологий и увеличения объемов производства отечественной сельскохозяйственной продукции наряду с действующими мерами поддержки необходимо предусмотреть постепенный переход от прямого субсидирования отдельных культур к поддержке через льготное финансирование (субсидирование процентной ставки по кредитам и лизингу, внедрение системы гарантирования и системы страхования займов СХТП перед финансовыми организациями), а также инвестиционное субсидирование при реализации проектов. Во избежание финансовой неустойчивости сельскохозяйственных предприятий и недопущения их сокращения необходимо осуществить финансовое оздоровление данных предприятий.
С целью повышения эффективности государственной поддержки необходимо совершенствовать систему субсидирования. Для обеспечения равных условий отечественным СХТП в свете вступления в ВТО, а также членства в ТС и Едином экономическом пространстве в планируемый период уровень государственной поддержки необходимо довести до соответствующих согласованных показателей в рамках интеграционных процессов.";
в разделе 4. "Цель, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации Программы":
"Целевые индикаторы Программы" изложить в следующей редакции:
"Целевые индикаторы Программы:

1) АӨК субъектілерін субсидиялау есебінен ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау көлемін 2020 жылға қарай 4,5 есе арттыру;
2) АӨК субъектілерінің борыштық жүктемесін қарыздарды қайта қаржыландыру және қайта құрылымдау есебінен жалпы сомасы кемінде 300 млрд. теңгеге кемінде 8 жылға ұзарту;
3) кредиттер мен лизингтің қолжетімділігін арттыру жөніндегі шаралар есебінен АӨК-ге тартылған мемлекеттік емес кредиттік қаражат көлемін 2013 – 2020 жылдары 2 трлн. теңгеге дейін жеткізу;

1) увеличение объема государственной поддержки сельского хозяйства за счет субсидирования субъектов АПК в 4,5 раза к 2020 году;
2) пролонгация долговой нагрузки субъектов АПК за счет рефинансирования и реструктуризации займов не менее чем на 8 лет на общую сумму не менее 300 млрд. тенге;
3) объем негосударственных кредитных средств, привлеченных в АПК за счет мер по повышению доступности кредитов и лизинга, до 2 трлн. тенге за 2013–2020 годы;

4) карантиндік және аса қауіпті зиянды организмдер таралуының қауіптілік коэффициенті 2020 жылға қарай 0,88;
5) мониторингтік зертханалық зерттеулерге ұшырайтын тамақ өнімдерінің үлесі 2020 жылы – 0,4 %;
6) электрондық пішімге көшірілген мемлекеттік көрсетілетін қызметтер үлесі 2015 жылға қарай – 62 %.";
"Қаржылық сауықтыру" деген 4.1-бөлімде:
бесінші және жетінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет, кредит берушілер мен меншік иелерінің қатысуына қарай қаржылық агент арқылы негізгі құралдарды сатып алуға және айналымдағы құралдарды толықтыруға қаржылық сауықтыруға жататын кредиттер және/немесе лизингтік міндеттемелер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды ұсына отырып, оны түпкілікті төлеуші – АӨК субъектісі үшін төмендету арқылы қолдауды жүзеге асырады.";
"АӨК субъектілерін қаржылық сауықтыруды өткізу ұйымдастырылған капитал нарықтарынан қаржы агенті тартқан қаражат, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктердің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте, қаржылық агент тартқан қаражат басқа да кезек күттірмейтін міндеттерге пайдаланылуы мүмкін.";

4) коэффициент угрозы распространения карантинных и особо опасных вредных организмов 0,88 в 2020 году;
5) доля пищевой продукции, подверженной мониторинговым лабораторным исследованиям, 0,4 % в 2020 году;
6) доля государственных услуг, переведенных в электронный формат 62 % в 2015 году.";
в разделе 4.1. "Финансовое оздоровление":
часть пятую и седьмую изложить в следующей редакции:
"Государство, в зависимости от участия кредиторов и собственников, осуществляет поддержку, предоставляя субсидирование ставки вознаграждения через финансового агента по кредитам и/или лизинговым обязательствам, подлежащим финансовому оздоровлению на приобретение основных средств и пополнение оборотных средств путем ее снижения для конечного плательщика – субъекта АПК.";
"Проведение финансового оздоровления субъектов АПК будет осуществляться за счет привлеченных финансовым агентом средств с организованных рынков капитала, а также за счет собственных средств банков второго уровня. При этом средства, привлеченные финансовым агентом, могут быть использованы на другие неотложные задачи.";

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қолжетімділігін арттыру" деген 4.2-бөлімде:
"Минералды тыңайтқыштар мен гербицидтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.1.2-міндетте:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2.1.2. Тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыру";
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"АШТӨ-ні өсімдік шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруға бағытталған іс-шараларды жүргізуге ынталандыру мақсатында минералды тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыруға бағытталған мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру болжанады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"2017 жылдан бастап ашық және жабық топырақтағы көкөніс дақылдарын, бақша және жеміс дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар құнын арзандату жоспарлануда.";
"Минералды тыңайтқыштар мен гербицидтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру жөніндегі нысаналы көрсеткіштер" деген 9-кестеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-кесте. Тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыру жөніндегі нысаналы көрсеткіштер";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 3-жолмен толықтырылсын:
"
3
Егістердің жалпы алқаптарымен салыстырғанда биоагенттермен (энтомофагтармен) өнделген алқаптарды қамтылуы, %
29,0
30,5
33,6
37,6
67,5

в разделе 4.2. "Повышение доступности товаров, работ и услуг для субъектов агропромышленного комплекса":
в задаче 4.2.1.2. "Повышение экономической доступности минеральных удобрений и гербицидов":
заголовок изложить в следующей редакции:
"4.2.1.2. Повышение экономической доступности удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов";
часть первую изложить в следующей редакции:
"В целях стимулирования СХТП на проведение мероприятий, направленных на повышение урожайности и качества продукции растениеводства, предполагается осуществление государственной поддержки, направленной на повышение экономической доступности минеральных удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"С 2017 года планируется удешевлять стоимость биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки овощных культур отрытого и закрытого грунта, бахчевых и плодовых культур.";
в таблице 9. "Целевые показатели по повышению экономической доступности минеральных удобрений и гербицидов":
заголовок изложить в следующей редакции:
"таблица 9. Целевые показатели по повышению экономической доступности минеральных удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов";
дополнить строкой, порядковый номер 3, следующего содержания:
"
3
Охват площадей обработками биоагентами (энтомофагами) в сравнении с общей площадью посевов, %
29,0
30,5
33,6
37,6
67,5

68,3
69,0
69,3
";
"Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық тұқымдары мен екпелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.1.3-міндетте:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2.1.3. Жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің тұқымдары мен екпелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауарлы шаруашылықтардың бірінші репродукциялы (1-ұрпақ гибридтері) тұқымдарға қолжетімділігін арттыру, уақтылы тұқым алмасу және тұқым жаңартуды жүргізу мақсатында 2015 жылдан бастап элиталық тұқымдарды субсидиялауды алып тастауды және бірінші репродукциялы (1-ұрпақ гибридтері) тұқымдарды субсидиялауға ауысуды көздейтін тұқым шаруашылығын субсидиялау тетігі жетілдірілетін болады. Сондай-ақ АШТӨ сатылған жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің элиталық көшеттерінің құнын субсидиялау жалғастырылатын болады.";

68,3
69,0
69,3
";
в задаче 4.2.1.3. "Повышение экономической доступности элитных семян и саженцев плодово-ягодных культур и винограда":
заголовок изложить в следующей редакции:
"4.2.1.3. Повышение экономической доступности семян и саженцев плодово-ягодных культур и винограда";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В целях повышения доступности товарным хозяйствам семян первой репродукции (гибридов 1 поколения), проведения своевременной сортосмены и сортообновления, будет совершенствоваться механизм субсидирования семеноводства, который предусматривает с 2015 года исключение субсидирования элитных семян и переход на субсидирование семян первой репродукции (гибридов 1 поколения). Также будет продолжено субсидирование стоимости элитных саженцев плодово-ягодных культур и винограда, реализованных СХТП.";

"Астық сақтау бойынша қызметтердің физикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.2-кіші бөлімдегі төртінші және бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстандық астықтың экспорттық әлеуетін ұлғайту мақсатында
2020 жылға дейін астықты батыс бағытында тиеп-жөнелту қуаты ұлғайтылатын болады.
Қытайдың өсіп келе жатқан халқын және тұтыну құрылымының бидайдан жасалған өнімдерді тұтынудың ұлғаюына қарай өзгеруін ескерсек, Қытай нарығы Қазақстан үшін барынша перспективалы болып табылады. Сонымен бірге Қытай Қазақстан астығын Оңтүстік Шығыс Азия елдеріне және осы бағыттағы басқа да елдерге экспорттау үшін транзиттік мемлекет болуға қызығушылық танытады. Осыған байланысты, астық экспортын ынталандыру үшін шығыс бағыттағы астық терминалының құрылысы жүргізілетін болады.";

в подразделе 4.2.2. "Повышение физической доступности услуг по хранению зерна" части четвертую и пятую изложить в следующей редакции:
"В целях наращивания экспортного потенциала казахстанского зерна до 2020 года будут увеличены мощности по перевалке зерна в западном направлении.
Учитывая растущее население Китая и изменение структуры потребления в сторону увеличения потребления продуктов из пшеницы, рынок Китая является весьма перспективным для Казахстана. В то же время Китай представляет интерес как транзитное государство для экспорта казахстанского зерна в страны Юго-Восточной Азии и другие страны в данном направлении. В связи с этим, для стимулирования экспорта зерна будет осуществлено строительство зернового терминала в восточном направлении.";

"Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге судың экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.3-кіші бөлім мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Су пайдаланушылардың суды үнемдеу технологияларына ауысуын ынталандыру мақсатында суды беру бойынша қызметтер құнын субсидиялау тетігі суармалы судың шаршы метріне субсидия мөлшерін есептеу әдістемесін өзгерту бөлігінде жетілдірілетін болады.
Бұдан басқа, әкімшілік рәсімдерді төмендету және су мөлшерін қолжетімді бағамен алуды жеңілдету мақсатында АШТӨ су беру бойынша қызметтер құнын субсидиялауды тікелей су берушілерге беру жоспарланады. Бұл су шаруашылығы ұйымдарының гидромелиоративтік жүйелерін тиісті күтіп-ұстау бойынша іс-шаралардың тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.";

подраздел 4.2.3. "Повышение экономической доступности воды для сельскохозяйственных товаропроизводителей" дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В целях стимулирования перехода водопользователей к водосберегающим технологиям будет совершенствоваться механизм субсидирования стоимости услуг по подаче воды в части изменения методики расчета размера субсидии на кубический метр поливной воды.
Кроме того, в целях снижения административных процедур и облегчения получения объемов воды по доступным ценам планируется получение субсидии стоимости услуг по подаче воды СХТП непосредственно вододателями. Это позволит повысить эффективность мероприятий по надлежащему содержанию гидромелиоративных систем водохозяйственных организаций.";

"Мал шаруашылығындағы және тауарлы балық өсірудегі тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.4-кіші бөлімде:
"Малды күтіп-бағудың және мал шаруашылығы өнімдері өндірісінің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.4.1-міндеттегі бірінші және екінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Мал шаруашылығы саласын дамыту және АШТӨ-ні өндірісті технологиялық қайта жаңғыртуға ынталандыру, сондай-ақ өндірілетін мал шаруашылығы өнімдерінің көлемі мен сапасын арттыру мақсатында мал шаруашылығы өнімдерін өндірушілерді мемлекеттік қолдауды жалғастыру көзделеді.
Мал шаруашылығы үшін берік жемшөп базасын құру үшін шахталы және құбырлы құдықтарды салу және қалпына келтіру жолымен жайылымдарды суландыруға, жемшөп дақылдарын өсіру үшін суару жүйелерін сатып алуға және енгізуге, мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы кәсіпорындарының қажеттілігін сапалы және теңгерімді жемшөптермен қамтамасыз ету үшін құрама жем-шөп зауыттарын салуға арналған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің инвестициялық салымдарының бір бөлігі өтелетін болады.";
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мал шаруашылығында жаңа заманауи технологиялар енгізілетін болады, атап айтқанда, еңбек өнімділігін арттыруға бағытталған технологиялық жабдықтарды сатып алу және енгізу, ауыл шаруашылығы жануарларын суаттармен қамтамасыз ету үшін қуаңшылық аймақтарында суды сақтау жүйелерін енгізу.
"Ірі қара мал етінің экспорттық әлеуетін дамыту" жобасын іске асыру малды бордақылау инфрақұрылымын, фермерлік шаруашылықтарды құру және ірі қара малдың аналық мал басын ұлғайту жөніндегі нысаналы көрсеткіштерге сәйкес жалғастырылатын болады.";

в подразделе 4.2.4. "Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в животноводстве и товарном рыбоводстве":
в задаче 4.2.4.1. "Повышение экономической доступности содержания скота и производства продукции животноводства" части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"В целях развития отрасли животноводства и стимулирования СХТП к технологической модернизации производства, а также повышения объемов и качества производимой животноводческой продукции предполагается продолжить государственную поддержку производителей животноводческой продукции.
Для создания прочной кормовой базы для животноводства будет возмещаться часть инвестиционных вложений сельскохозяйственных товаропроизводителей на обводнение пастбищ путем строительства и восстановления шахтных и трубчатых колодцев, приобретение и внедрение поливных систем для выращивания кормовых культур, строительство комбикормовых заводов для обеспечения потребности животноводческих и птицеводческих предприятий качественными и сбалансированными кормами.";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Будут внедрены новые современные технологии в животноводстве, в частности приобретение и внедрение технологического оборудования, направленного на повышение производительности труда, внедрение системы сохранения воды в засушливых зонах для обеспечения водопоя сельскохозяйственных животных.
Будет продолжена реализация проекта "Развитие экспортного потенциала мяса крупного рогатого скота" в соответствии с целевыми показателями по созданию инфраструктуры откорма скота, фермерских хозяйств и увеличения маточного поголовья крупного рогатого скота.";

"Асыл тұқымды өнімнің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.4.2-міндетте:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұдан басқа, ауыл шаруашылығы жануарларының сапалық құрамы мен тұқымдық сапасын жақсартумен айналысатын АШТӨ-ге асыл тұқымды аналық мал басын және асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды күтіп-бағу, селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу, сондай-ақ бордақылау алаңдарына бұқаларды сату бойынша шығындарын субсидиялау түрінде қолдау көрсетілетін болады.";
үшінші бөлік алып тасталсын;
"Асыл тұқымды өнімнің экономикалық қолжетімділігін арттыру жөніндегі нысаналы көрсеткіштер" деген 17-кестеде:

в задаче 4.2.4.2. "Повышение экономической доступности племенной продукции":
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Кроме этого будет оказана поддержка СХТП, занимающихся улучшением качественного состава и породных качеств сельскохозяйственных животных, в виде субсидирования затрат по содержанию племенного маточного поголовья и племенных быков-производителей, проведению селекционных и племенных работ, а также реализация бычков на откормочные площадки.";
часть третью исключить;
в таблице 17. "Целевые показатели по повышению экономической доступности племенной продукции":

36,1
егу кешендері және сепкіштер
48,7
44,8
41,6
38,4
35,6
33,1
30,9
";
"Басым инвестициялық жобаларды іске асыру шеңберінде тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.7-кіші бөлімдегі бірінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Азық-түлікке өсіп жатқан жаһандық сұранысты ескере отырып, ауыл шаруашылығын ауқымды жандандыру шеңберінде Қазақстанның АӨК-сін дамытудың басты міндеттерінің бірі жаңа өндірістік қуаттар салуға не қолданыстағыларын кеңейтуге инвестициялар тартуды ынталандыру арқылы ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндіріс көлемін ұлғайту болып табылады. Қазіргі уақытта "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ еншілес ұйымдарының жеңілдікпен кредит беру өнімдері бар және мемлекеттік қолдау бағдарламалары шеңберінде негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін өтеу қолданылады.";
"Осыған байланысты Қазақстан Республикасында инвестициялық жобалардың капитал сыйымдылығын және өзін-өзі ақтау мерзімдерін төмендету үшін АӨК-нің басым секторларында жаңа өндірістік қуаттар салуға не қолданыстағыларын кеңейтуге бағытталған инвестициялық салымдар кезінде шығыстарды (құрылыс-монтаждау жұмыстары, жабдықтар, ауыл шаруашылығы және арнайы техникалар сатып алу) ішінара өтеу түріндегі мемлекеттік қолдау енгізілетін болады. Жылдар бойынша сандық көрсеткіштері көрсетілген инвестициялық субсидияларды бөлу үшін басым инвестициялық бағыттардың тізбесі осы Бағдарламаға 2-қосымшада ұсынылған.";

36,1
посевные комплексы и сеялки
48,7
44,8
41,6
38,4
35,6
33,1
30,9
";
в подразделе 4.2.7. "Повышение доступности товаров, работ и услуг в рамках реализации приоритетных инвестиционных проектов" части первую и третью изложить в следующей редакции:
"В рамках масштабной модернизации сельского хозяйства, с учетом растущего глобального спроса на продовольствие, одной из главных задач развития АПК Казахстана является увеличение объемов производства сельскохозяйственной продукции через стимулирование привлечения инвестиций на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей. В настоящее время существуют льготные продукты кредитования дочерних организаций АО "НУХ "КазАгро" и возмещение ставок вознаграждения по кредитам на пополнение основных и оборотных средств в рамках государственных программ поддержки.";
"В этой связи в Республике Казахстан для снижения капиталоемкости и сроков окупаемости инвестиционных проектов будет внедрена государственная поддержка в виде частичной компенсации расходов (строительно-монтажные работы, приобретение оборудования, сельскохозяйственной и специальной техники) при инвестиционных вложениях, направленных на создание новых либо расширение действующих производственных мощностей в приоритетных секторах АПК. Перечень приоритетных инвестиционных направлений для выделения инвестиционной субсидии с количественными показателями по годам представлен в приложении 2 к настоящей Программе.";

"Білім беру қызметтерінің, аграрлық ғылым нәтижелерімен және консультациялық қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген 4.2.8-міндет мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2.8. Білім беру қызметтерінің, аграрлық ғылым нәтижелері мен консультациялық қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру
Агробизнес субъектілеріне АӨК-дегі заманауи технологиялар мен озық ғылыми әзірлемелерге қолжетімділікті қамтамасыз ету мақсатында отандық аграрлық ғылым жүйесін реформалау бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.
Реформалаудың түпкілікті мақсаты АӨК-де білімді генерациялау мен бәсекеге қабілетті инновацияларды таратудың орнықты жүйесін құру болып табылады.
Отандық аграрлық ғылымды реформалаудың негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1) ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші және экспорттаушы жетекші елдердің үлгісі бойынша салалық және ЖОО ғылымы арасындағы тығыз өзара іс-қимылға, ғылыми-зерттеу ұйымдары мен агробизнес субъектілері арасындағы өзара іс-қимыл жасаудың тиімді тетіктерін қолдана отырып әлемдік ғылыми жүйеге ықпалдасуға бағдарланған ауыл шаруашылығы зерттеулерін басқарудың жаңа жүйесін құру;
2) ұлттық ауыл шаруашылығы зерттеулері жүйесін мемлекеттік қаржыландыруды технологиялық көшбасшы елдердің деңгейіне дейін – саланың жалпы өнімінен кемінде 0,1 %-ға жеткізу;
3) аграрлық ғылымға дарынды жастарды тартуға және неғұрлым перспективалық ғылыми қызметкерлердің әлеуетін кәсіби іске асыру үшін жағдайлар жасауға ықпал ететін жаңа кадрлық саясат;
4) зерттеулердің сапасын арттыру, АӨК дамытудың басым бағыттары бойынша меншікті технологиялық платформаларды қалыптастыру мақсатында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-эксперименталдық ұйымдардың инфрақұрылымын кезең-кезеңмен жаңғырту.
Ғылыми зерттеулер нәтижелерінің нәтижелігін, тиімділігін және бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында отандық аграрлық ғылым мен білімді реформалау және дамыту мақсатында іс-шараларды қаржыландыру бойынша мемлекет қажетті жағдайлар жасайтын болады.
АӨК салаларын ғылыми қамтамасыз ету проблемаларын шешу және жүргізілетін зерттеулердің шашыраңқылығын болдырмау, міндеттер қоюда кешенді тәсіл қолдану, АӨК саласындағы ғылыми зерттеулерді бірыңғай үйлестіру үшін Аграрлық ғылым жөніндегі ұлттық ғылыми кеңес құру жоспарлануда.
Үздік әлемдік баламаларға сәйкес келетін нәтижелері бар АӨК саласындағы озық білімдерді генерациялау мен таратудың жаңа ғылыми-инновациялық жүйесін қалыптастыру үшін халықаралық деңгейдегі пәнаралық ғылыми білім беру кешенін құру бойынша жұмыс жалғастырылады.
ҒЗТКЖ нәтижелерінің практикада қолданылуын арттыру және оларды АӨК субъектілерінің іс жүзіндегі қажеттіліктеріне бағдарлау мақсатында зерттеулердің тақырыптамаларын қалыптастыру кезінде зерттелетін тақырыптамаға кешенді тәсілді, нәтижелерді тәжірибеге енгізуді және қажетті біліктілігі бар ғылыми кадрларды даярлау жөніндегі іс-шараларды көздейтін ғылыми-техникалық бағдарламалар іске асырылатын болады.
Ауыл шаруашылығында қолданбалы зерттеулерді агробизнес субъектілерінің ортақ қаржыландыруын ынталандыру жөніндегі ұсыныстар әзірленетін болады.
Ғылыми бағдарламаларды жүзеге асыру тиімділігінің негізгі критерийі қойылған нәтижелерге қол жеткізуге агробизнестің ең қолайлы қатысуы арқылы олардың идеядан коммерциялау сатысына дейін жеткізілуі болып табылады.
Зерттеулердің нәтижелерін тиімді коммерциялауға дейін жеткізу мақсатында тәжірибелік және эксперименталдық жұмыстардың әдістері мен ғылыми зерттеулердің нәтижелеріне сынақтар, тәжірибелі тексерулер жүргізілуі қажет. Бұл үшін өндіріске жаңа технологияларды енгізу бойынша шаралар шеңберінде ғылыми ұйымдар зертханаларының аспаптық жиынтығын жаңарту жөніндегі іс-шаралар іске асырылады, Қазақстан Республикасында перспективалық және пайдалануға рұқсат етілген отандық сорттар мен гибридтердің бастапқы тұқым шаруашылығын дамыту үшін селекциялық-тұқымдық техниканы жаңарту бойынша шаралар іске асырылған болатын, өйткені аграрлық ғылымның ғылыми-зерттеу инфрақұрылымының моральдық ескіруі орын алуда.
Өсімдік шаруашылығындағы өнімділіктің тұрақтылығын арттыру мақсатында қуаң өңірлерде ресурсты үнемдеу және нөлдік технологияларды әзірлеу және енгізу бойынша зерттеулер көзделетін болады.
Өндірісті экологиялық таза және қауіпсіз өнімдермен қамтамасыз ететін органикалық егіншілік қағидаттарында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп өсіру бойынша зерттеулер жүргізілетін болады.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының егістік алқаптарын арттыру мақсатында "жасыл" экономикалық тиімді агротехнологияларды әзірлеу бойынша зерттеулер жүргізіледі.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының жоғары өнімді сорттары мен будандарын құру бойынша және оларды өсірудің қарқынды технологиясын әзірлеу бойынша зерттеулер ауыл шаруашылығы дақылдарының өнімділігін жоғарылатуға бағытталатын болады.
Ауыл шаруашылығындағы ғылыми зерттеулерді кеңейту жөніндегі шаралар шеңберінде қуаңшылыққа төзімді гендік түрлендірілген дақылдардың (бидай, мақта, соя, рапс, жүгері) мәселелерін зерделеу бойынша зерттеу жүргізілетін болады. Жануарларды жемшөппен үздіксіз қамтамасыз ету үшін қуаңшылыққа төзімді жемшөптік дақылдар іріктеледі.
Инновациялық қызметті дамыту және технологиялық жаңартуға жәрдемдесу мақсатында ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігін ұзақ мерзімді перспективада арттыруға бағытталған нысаналы технологиялық бағдарлама іске асырылатын болады. Бағдарламаны іске асыру ғылымның, мемлекет пен бизнестің өзара іс-қимыл жасауына негізделген.
АӨК-те жаңа озық ғылыми-технологиялық бағыттарды іске асыру шеңберінде нысаналы технологиялық бағдарламалар тетігі арқылы технологиялық болжау қорытындылары бойынша мынадай сыни технологиялар: топырақтың құнарлығын молайту, прогрессивтік суару жүйелері, мал шаруашылығын қарқынды дамыту технологиялары, ауыл шаруашылығы шикізатын терең қайта өңдеу технологиялары, инженерлік энзимология, жасушалық және гендік селекция, жасушалық және молекулярлық инженерия, биопрепараттар жасау технологиялары, өнімнің биоқауіпсіздігін қамтамасыз ету әдістері дамытылады.
АӨК бойынша нысаналы технологиялық бағдарламаларды іске асыру индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын және индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдауды іске асыруға қатысатын уәкілетті орган нысаналы технологиялық бағдарламаларды және басқаларды іске асыру тетігін әзірлеу бойынша жұмыс жүргізгеннен кейін ғана басталады.
Білім беру қызметтері мен аграрлық ғылым нәтижелерінің экономикалық қолжетімділігін арттыру мақсатында жаңа технологиялар мен отандық әзірлемелерді енгізу тетіктері, соның ішінде, агротехнологияларды коммерцияландыру және трансферттеу, білім тарату жүйелері қызметтерімен АӨК субъектілерін қамтуды кеңейту арқылы жетілдіріледі.
Кадрмен қамтамасыз ету саласында кадр даярлау жүйесін одан әрі жетілдіру жүргізіледі, сондай-ақ Ұлттық біліктілік жүйесін енгізу бойынша жұмыстар жалғасады.
АӨК өндірістік ұжымдарында кәсіптік стандарттарды енгізуді және оларды түзету бойынша ұсыныстарды жинақтауды жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Аграрлық мамандықтар бойынша кәсіптік стандарттарға сәйкес білім беру стандарттары жаңартылады. Жұмыс берушілердің қатысуымен тәуелсіз агроөнеркәсіптік кешен мамандарының біліктілігін сертификаттау орталығы құрылады.

задачу 4.2.8. "Повышение экономической доступности образовательных услуг, результатов аграрной науки и консультационных услуг" изложить в следующей редакции:
"4.2.8. Повышение экономической доступности образовательных услуг, результатов аграрной науки и консультационных услуг
С целью обеспечения субъектам агробизнеса доступа к современным технологиям и передовым научным разработкам в АПК будет продолжена работа по реформированию отечественной системы аграрной науки.
Конечной целью реформирования будет являться построение устойчивой системы генерации знаний и распространения конкурентоспособных инноваций в АПК.
Основными направлениями реформирования отечественной аграрной науки будут являться:
1) построение новой системы управления сельскохозяйственными исследованиями по образцу ведущих стран-производителей и экспортеров сельскохозяйственной продукции, ориентированной на тесное взаимодействие между отраслевой и вузовской наукой, интеграцию в мировую научную систему с применением эффективных механизмов взаимодействия между научно-исследовательскими организациями и субъектами агробизнеса;
2) поэтапное доведение государственного финансирования национальной системы сельскохозяйственных исследований до уровня
стран – технологических лидеров – не менее 0,1 % от валового продукта отрасли;
3) новая кадровая политика, способствующая привлечению в аграрную науку талантливой молодежи и созданию условий для профессиональной реализации наиболее перспективных научных работников;
4) поэтапная модернизация инфраструктуры научно-исследовательских и опытно-экспериментальных организаций с целью повышения качества исследований, формирования собственных технологических платформ по приоритетным направлениям развития АПК.
В целях повышения результативности, эффективности и конкурентоспособности результатов научных исследований государством будут созданы необходимые условия по финансированию мероприятий с целью реформирования и развития отечественной аграрной науки и образования.
Для решения проблем научного обеспечения отраслей АПК и исключения разрозненности проводимых исследований, комплексного подхода в постановке задач, единой координации научных исследований в области АПК, планируется создание Национального научного совета по аграрной науке.
Для формирования новой научно-инновационной системы генерации и распространения передовых знаний в сфере АПК с результатами, соответствующими лучшим мировым аналогам, будет продолжена работа по созданию трансдисциплинарного научно-образовательного комплекса международного уровня.
С целью повышения практической применимости результатов НИОКР и ориентирования на фактические потребности субъектов АПК при формировании тематик исследований будут реализовываться научно-технические программы, предусматривающие комплексный подход к исследуемой проблематике, мероприятия по внедрению результатов в практику и подготовке научных кадров необходимой квалификации.
Будут разработаны предложения по стимулированию софинансирования прикладных исследований в сельском хозяйстве субъектами агробизнеса.
Основным критерием эффективности реализации научных программ будет их доведение от идеи до стадии коммерциализации с предпочтительным участием агробизнеса в достижении поставленных результатов.
С целью доведения результатов исследований до эффективной коммерциализации необходимо проведение апробаций, опытных проверок результатов научных исследований методами опытных и экспериментальных работ. Для чего в рамках мер по внедрению новых технологий в производство будут реализованы мероприятия по обновлению приборного парка лабораторий научных организаций, меры по обновлению селекционно-семеноводческой техники для развития первичного семеноводства перспективных и допущенных к использованию в Республике Казахстан отечественных сортов и гибридов, поскольку имеет место моральное старение научно-исследовательской инфраструктуры аграрной науки.
С целью повышения устойчивости урожайности в растениеводстве будут предусмотрены исследования по разработке и внедрению ресурсосберегающих и нулевых технологий в засушливых регионах.
Будут проводиться исследования по возделыванию сельскохозяйственных культур на принципах органического земледелия, обеспечивающие производство экологически чистой и безопасной продукции.
С целью увеличения посевных площадей сельскохозяйственных культур будут проведены исследования по разработке "зеленых" экономически эффективных агротехнологий.
На повышение урожайности сельскохозяйственных культур будут направлены исследования по созданию высокопродуктивных сортов и гибридов сельскохозяйственных культур и разработке интенсивных технологий их возделывания.
В рамках мер по расширению научных исследований в сельском хозяйстве будут проведены исследования по изучению вопросов засухоустойчивых генно-модифицированных культур (пшеница, хлопок, соя, рапс, кукуруза). Будут подобраны засухоустойчивые кормовые культуры для бесперебойного обеспечения животных кормами.
В целях развития инновационной деятельности и содействия технологической модернизации будут реализовываться целевые технологические программы, направленные на повышение конкурентоспособности национальной экономики в долгосрочной перспективе. Реализация программы основана на взаимодействии науки, государства и бизнеса.
В рамках реализации новых передовых научно-технологических направлений в АПК по итогам технологического прогнозирования посредством механизма целевых технологических программ получат развитие критические технологии: воспроизводство плодородия почв, прогрессивные системы орошения, технологии интенсивного развития животноводства, технологии глубокой переработки сельскохозяйственного сырья, инженерная энзимология, клеточная и геномная селекция, клеточная и молекулярная инженерия, технологии создания биопрепаратов, методы обеспечения биобезопасности продукции.
Реализация целевых технологических программ по АПК будет начата после того, как уполномоченным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, осуществляющим также межотраслевую координацию и участие в реализации государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности, будет проведена работа по разработке механизма реализации целевых технологических программ и др.
С целью повышения экономической доступности образовательных услуг и результатов аграрной науки будут реализовываться механизмы внедрения новых технологий и отечественных разработок, в том числе путем трансферта и коммерциализации агротехнологий, расширения охвата субъектов АПК услугами системы распространения знаний.
В области кадрового обеспечения будет проводиться дальнейшее совершенствование системы подготовки кадров, а также продолжена работа по внедрению Национальной системы квалификации.
Планируется осуществлять внедрение профессиональных стандартов в производственных коллективах АПК и аккумулировать предложения по их корректировке.
В соответствии с профессиональными стандартами будет проводиться обновление образовательных стандартов по аграрным специальностям. С участием работодателей создаются независимые Центры сертификации квалификации специалистов агропромышленного комплекса.
Планируется развивать сотрудничество с Консультативной группой международных сельскохозяйственных исследований (далее – КГМСХИ) в области заимствования (трансферта) зарубежных агротехнологий, обмена генетическим материалом, обучения специалистов передовым технологиям, методикам и интеграции в международную научную среду, включающую

"Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қамтамасыз ету жүйелерін дамыту" деген 4.3-бөлімде:
"Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту" деген 4.3.1-кіші бөлімде:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өсімдік карантині бойынша іс-шараларды жүргізу және аса қауіпті зиянды организмдердің күтпеген жаппай таралуын жоюға арналған пестицидтер (ядохимикаттар) қорын сапалы және қауіпсіз сақтау мақсатында қажетті нормалар мен талаптарға сәйкес қойманы жобалау және кейіннен салу бойынша жұмыс жүргізілетін болады.";
алтыншы бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы оныншы бөлікпен толықтырылсын:
"Сондай-ақ, фунгицидтерді сатып алуға арналған АШТӨ шығындарын ықтимал субсидиялау бөлігінде өсімдік ауруларына қарсы күреске бағытталған іс-шараларды қаржыландыру рәсімін қайта қарау мәселесін пысықтау қажет.";

в разделе 4.3. "Развитие государственных систем обеспечения субъектов агропромышленного комплекса":
в подразделе 4.3.1. "Развитие системы фитосанитарной безопасности":
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В целях качественного и безопасного хранения запаса пестицидов (ядохимикатов), предназначенных для проведения мероприятий по карантину растений и ликвидации непредвиденного массового распространения особо опасных вредных организмов, будут проведены работы по проектированию и дальнейшему строительству склада в соответствии с необходимыми нормами и требованиями.";
часть шестую исключить;
дополнить частью десятой следующего содержания:
"Также необходимо проработать вопрос по пересмотру процедуры финансирования мероприятий, направленных на борьбу против болезней растений, в части возможного субсидирования затрат СХТП на приобретение фунгицидов.";

"Ветеринариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту" деген 4.3.2-кіші бөлімде:
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қосымша ветеринариялық-санитариялық профилактикалық, диагностикалық және жою іс-шараларын сәтті жүргізу үшін ветеринариялық ұйымдарды (мемлекеттік ветеринариялық зертханалар, эпизоотияға қарсы жасақтар, ветеринариялық станциялар және пункттер) материалдық-техникалық жабдықтау, сондай-ақ ветеринария саласындағы объектілерді салу (ветеринариялық зертханалар, ветеринария бойынша референттік орталық үшін зертханалық корпус, ветеринариялық препараттардың мемлекеттік қорын сақтау үшін арнайы қойма құрылыстары, виварийлер және басқалар) жоспарланып отыр";
"Агроөнеркәсіптік кешенді мемлекеттік реттеу жүйелерінің тиімділігін арттыру" деген 4.4-бөлім:

в подразделе 4.3.2. "Развитие системы ветеринарной безопасности":
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Дополнительно для успешного проведения ветеринарно-санитарных профилактических, диагностических и ликвидационных мероприятий планируется провести материально-техническое оснащение ветеринарных организаций (государственных ветеринарных лабораторий, противоэпизоотического отряда, ветеринарных станций и пунктов), а также строительство объектов в сфере ветеринарии (ветеринарных лабораторий, лабораторных корпусов для референтного центра по ветеринарии, специализированных складских помещений для хранения республиканского запаса ветеринарных препаратов, вивария и других).";
раздел 4.4. "Повышение эффективности систем государственного регулирования агропромышленного комплекса":

мынадай мазмұндағы 1-1), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын мониторингтеу мен бағалау тиімділігін арттыру;";
"8) ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту;
9) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық ынтымақтастық деңгейін арттыру.";
мынадай мазмұндағы 4.4.1-1-кіші бөліммен толықтырылсын:
"4.4.1-1 Суармалы жерлердің мелиоративтік жағдайын мониторингтеу мен бағалау тиімділігін арттыру
Суармалы жерлердің өнімділігін арттыру және оларды ұтымды пайдалану үшін олардың жай-күйіне тұрақты мелиоративтік мониторинг қажет.
Қазіргі уақытта суармалы жерлердің жалпы алаңының 70 %-ы мониторингпен қамтылған. Барлық суармалы жерлерді мелиоративтік мониторингпен қамти отырып зерттелетін жерлер алаңын кеңейту қажет.
Суармалы жерлерді мониторингтеу нәтижесінде жерасты сулары деңгейінің орналасу тереңдігі, олардың минералдануы және жердің сорлану карталарын жасау болып табылады. Осы материалдардың негізінде суармалы жерлердің мелиоративтік жай-күйін бағалау жүргізіледі және су мен жерді тиімді пайдалануды жақсарту мен ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар әзірленеді.

дополнить подпунктами 1-1), 8) и 9) следующего содержания:
"1-1) повышение эффективности мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель;";
"8) развитие сельскохозяйственной кооперации;
9) развитие международного сотрудничества в области агропромышленного комплекса.";
дополнить подразделом 4.4.1-1 следующего содержания:
"4.4.1-1. Повышение эффективности мониторинга и оценки мелиоративного состояния орошаемых земель
Для повышения продуктивности орошаемых земель и их рационального использования необходим постоянный мелиоративный мониторинг за их состоянием.
В настоящее время мониторингом охвачены 70 % орошаемых земель от общей их площади. Необходимо расширить площадь обследуемых земель с охватом мелиоративным мониторингом всех орошаемых земель.
Результатом проведения мониторинга орошаемых земель является составление карт глубин залегания уровня грунтовых вод, их минерализации и карт засоления почвогрунтов. На основе этих материалов проводится оценка мелиоративного состояния орошаемых земель и разрабатываются рекомендации по их улучшению и рациональному использованию воды и земли.

"Ауыл шаруашылығы дақылдарын мемлекеттік сорттық сынау тиімділігін арттыру" деген 4.4.3-кіші бөлім мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сондай-ақ, осы бағдарлама шеңберінде біліктілікті арттыру курстарын, оның ішінде шетелде ұйымдастыру, сондай-ақ шет елдерге іс-сапарларға қатысу мүмкіндігімен, сорттық сынау саласында мамандарды даярлауға ерекше назар аударылатын болады.";
"Ауыл шаруашылығында техникалық реттеу жүйесін дамыту" деген 4.4.5-кіші бөлімде:
үшінші бөлік алып тасталсын;
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"КО-да ықпалдастыру процестерін тереңдету және жеделдету және бірыңғай экономикалық кеңістікті қалыптастыру мақсатында АӨК саласында КО 7 техникалық регламенті бекітілді, қосымша КО-ның тағы 6 техникалық регламентін әзірлеу қажет.";
мынадай мазмұндағы 4.4.8. және 4.4.9-кіші бөлімдермен толықтырылсын:
"4.4.8. Ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту.
Мемлекет басшысының кооперацияның дамуына бөгет жасайтын тосқауылдарды жоюға қатысты тапсырмасын орындау мақсатында талдау жүргізілді және елдегі кооперация процесін тежейтін мынадай тосқауылдар анықталды:
1) коммерциялық емес ұйымдар нысанында құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтерінде табысты бөлу мүмкіндігінің жоқтығы;
2) нормативтік құқықтық базаның жетілмегені;
3) кооперативтер қызметінің айқын болмауы, кооператив мүшелерінің бір-біріне сенімсіздігі;
4) ішкі рәсімдердің шектен тыс реттелгені.
Аталған тосқауылдарды жою мақсатында Қазақстан Республикасының кооперацияны дамыту мәселелері жөніндегі қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу болжанады.
Бұл ретте, АШТӨ-ні субсидиялау мәселелері фермерлерді кооперативтендіру міндетімен тығыз өзара байланыста балады.
4.4.9. Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.
Агроөнеркәсіптік кешеннің дамуы шетел мамандарын тарта отырып талдамалық зерттеулерді жүргізуді және ұсыныстарды әзірлеуді, озық шетел тәжірибесін зерттеуді және енгізуді, сондай-ақ шетел инвестицияларын тарту процесін жандандыруды және АӨК өнімін өткізудің жаңа шетел нарықтарын іздеуді көздейді.
Осыған байланысты халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық ерекше өзектілікке ие.
Қазіргі уақытта Қазақстан ЭЫДҰ, БҰҰ Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымымен (бұдан әрі – ФАО), ХЭБ, Исламдық ынтымақтастық ұйымымен (бұдан әрі – ИЫҰ) белсенді ынтымақтастық жасауда.
ЭЫДҰ-мен ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан әртараптандыру және тікелей шетел инвестицияларын ұлғайту, сондай-ақ Қазақстан экономикасының түрлі салаларының, оның ішінде агроөнеркәсіптік кешеннің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мәселелері бойынша консультациялар алуда.
ЭЫДҰ-мен ынтымақтастық бағыттарының бірі Қазақстан Республикасында аграрлық саясаттың шолуын әзірлеу болып табылады, оның ішіне инвестицияланған мемлекеттік ресурстардың тиімділігін бағалау үшін саланың егжей-тегжейлі талдауын жүргізу кіреді. 2011 жылы ЭЫДҰ-дың әдістемесі бойынша Қазақстанның аграрлық саясатының шолуы әзірленген болатын.
Жүргізілген шолудың негізінде екі жыл сайын ЭЫДҰ әдістемесі бойынша ауыл шаруашылығы нарықтарындағы негізгі ойыншылар болып табылатын елдердің өндірушілерін қолдау деңгейін айқындайтын және түрлі елдерде ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау туралы сенімді және салыстырмалы сандық мәліметтердің жалғыз көзі болып табылатын Аграрлық саясаттың мониторингі жүргізіледі.
ФАО-мен ынтымақтастық аграрлық саясатты әзірлеуде біліктілігі жоғары ауыл шаруашылығы мамандарынан жедел консультациялар алуға, АӨК басым бағыттарында техникалық және консультациялық көмекке, аграрлық саясатта болып жатқан өзгерістерге жылдам ден қоюға, ел үкіметтерімен бірге ұсыныстарды әзірлеуге және өңірдің мамандануын ескере отырып, ауыл шаруашылығы дамуының басым бағыттарын айқындауға мүмкіндік береді. Бұдан басқа, Қазақстандағы ФАО өкілеттігі трансшекаралық проблемаларды шешуге бағытталған Қазақстан Республикасы қатысатын өңірлік жобаларды іске асыруға бағытталатын болады.
Қазақстанның ДСҰ-ға кіру қарсаңында жануарлар мен жануарлар әлеміндегі саулықты қамтамасыз ету мәселелерінде халықаралық стандарттарды, ХЭБ аясында әзірленген жарлықтар мен ұсынымдарды қолдану аса өзекті. ХЭБ-пен ынтымақтастық шеңберінде техникалық және әдіснамалық көмек көрсетіледі, Қазақстан Республикасы Үкіметі мен ХЭБ арасындағы ынтымақтастық бағдарламасы туралы қол қойылған келісімді іске асыру бойынша жұмыс жүргізіледі, ветеринария жөніндегі референттік орталықтың жануарлар бруцеллезі бойынша ХЭБ референттік зертханасының мәртебесін алу бойынша көмек көрсетілетін болады. Сонымен қатар, Астана қаласында ашылған Орта Азиялық аймақ бойынша аусылды бақылау жөніндегі ХЭБ қосалқы аймақтық реттеуші кеңсесі аусылды бақылауды күшейту, өңірлік деңгейдегі аусылға қарсы күрес бойынша бірыңғай тәсіл мен стратегияны әзірлеу, ХЭБ өңірлік және арнайы комиссияларымен бірлесіп, аусылға қарсы күрес бойынша Орта Азиялық өңірлік ветеринариялық қызметтердің күш-жігерін біріктіру бойынша жұмыс жалғастырылатын болады.
ИЫҰ шеңберінде штаб-пәтері Астана қаласында болатын Исламдық Азық-түлік қауіпсіздігі бойынша ұйымды құру бойынша жұмыс жүргізілуде. Аталған ұйымның құрылуы ИЫҰ кедей елдеріне халықаралық қаржы ұйымдары қаражаты есебінен қазақстандық астықты және азық-түліктің басқа түрлерін жеткізуін ұйымдастыруға мүмкіндік береді. Бұл қазақстандық астық нарығын өткізудің қосымша нарығын қамтамасыз етеді деп болжанады, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы және басқа да елдердегі инфрақұрылымдық жобалардың проблемаларын шешуге мүмкіндік беретін ірі инвестициялық жобалары іске асыруға ықпал етеді, ол экспорт көлемін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Сонымен қатар, Қазақстанның шаруашылығы халықаралық ауыл шаруашылығы ғылыми орталықтарының әлемдегі ең ірі бірлестігі АШЗХКТ-ге кіруі жоспарланып отыр. АШЗХКТ-ге мүшелік ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларының гендік қорына, әлемдегі аса бай ауыл шаруашылығы өсімдіктері мен жануарларының аса маңызды түрлерінің топтамасына, сондай-ақ АШЗХКТ ақпараттық және ресурстық жүйелеріне, әзірлемелеріне, инновациялар мен технологияларына қол жеткізуге мүмкіндік береді. АШЗХКТ орталықтары мен ғалымдары әлемдік деңгейде сапалы консультациялық қызмет көрсете алады және коммерцияланатын және сатып алынатын технологиялардың, ғылыми-техникалық жобалардың сараптамасын (қайтарымсыз негізде) жүзеге асыратын болады, Қазақстанның биоқауіпсіздігінің халықаралық деңгейін қамтамасыз етуде жәрдемдесе алады.".
"Бағдарламаны іске асыру кезеңдері" деген 5-бөлімде:

подраздел 4.4.3. "Повышение эффективности государственного сортоиспытания сельскохозяйственных культур" дополнить частью пятой следующего содержания:
"Также в рамках данной программы будет особо уделено внимание подготовке специалистов в сфере сортоиспытания с возможностью организации курсов повышения квалификации, в т.ч. зарубежом, а также участия в зарубежных командировках.";
в подразделе 4.4.5. "Развитие системы технического регулирования в сельском хозяйстве":
часть третью исключить;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В целях углубления и ускорения интеграционных процессов в ТС и формирования Единого экономического пространства в области АПК утверждены 7 технических регламентов ТС, дополнительно необходимо разработать еще 6 технических регламентов ТС.";
дополнить подразделами 4.4.8. и 4.4.9. следующего содержания:
"4.4.8. Развитие сельскохозяйственной кооперации
В целях исполнения поручения Главы государства касательно устранения барьеров, препятствующих развитию кооперации, был проведен анализ и выявлены следующие основные барьеры, сдерживающие процесс кооперации в стране:
1) отсутствие возможности распределения прибыли в сельскохозяйственных кооперативах, созданных в форме некоммерческих организаций;
2) несовершенство нормативно-правовой базы;
3) непрозрачность деятельности кооперативов, недоверие друг к другу, как риск для обмана членов кооператива;
4) излишняя зарегулированность внутренних процедур.
В целях устранения указанных барьеров предполагается внесение изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан по вопросам развития кооперации.
При этом, вопросы субсидирования СХТП будут также тесно взаимоувязаны с задачами кооперирования фермеров.
4.4.9. Развитие международного сотрудничества в области агропромышленного комплекса
Развитие агропромышленного комплекса предполагает проведение аналитических исследований и выработку рекомендаций с привлечением иностранных специалистов, изучение и внедрение передового зарубежного опыта, а также активизацию процесса привлечения зарубежных инвестиций и поиск новых зарубежных рынков сбыта продукции АПК.
В этой связи особую актуальность приобретает сотрудничество с международными организациями.
В настоящее время Казахстан активно сотрудничает с такими организациями как ОЭСР, Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (далее – ФАО), МЭБ, Организация Исламского Сотрудничества (далее – ОИС).
В рамках сотрудничества с ОЭСР Казахстан получает консультации по вопросам диверсификации и наращивания прямых иностранных инвестиций, а также повышению конкурентоспособности различных отраслей экономики Казахстана, в том числе агропромышленной отрасли.
Одним из направлений сотрудничества с ОЭСР является подготовка Обзора аграрной политики в Республике Казахстан, включающая проведение детального анализа отрасли на предмет оценки эффективности инвестируемых государственных ресурсов. В 2011 году был подготовлен Обзор аграрной политики Казахстана по методике ОЭСР.
На основе проведенного Обзора каждые два года по методике ОЭСР проводится Мониторинг аграрной политики, который определяет уровень поддержки производителей странами – основными игроками на сельскохозяйственных рынках и является единственным источником надежных и сопоставимых количественных данных о государственной поддержке сельского хозяйства в различных странах.
Сотрудничество с ФАО предоставляет возможность оперативно получать консультации от высококвалифицированных сельскохозяйственных специалистов в разработке аграрной политики, техническую и консультационную помощь в приоритетных направлениях АПК, быстро реагировать на происходящие изменения в аграрной политике, совместно с правительствами стран разрабатывать рекомендации и определять приоритетные направления развития сельского хозяйства с учетом специфичности региона. Кроме того, деятельность представительства ФАО в Казахстане будет направлена на реализацию региональных проектов с участием Республики Казахстан, нацеленных на решение трансграничных проблем.
В преддверии вступления Казахстана в ВТО наиболее актуально применение в вопросах обеспечения здоровья животных и животного мира международных стандартов, предписаний и рекомендаций, разработанных под эгидой МЭБ. В рамках сотрудничества с МЭБ будет оказана техническая и методологическая помощь, проведена работа по реализации подписанного Соглашения между Правительством РК и МЭБ о программе сотрудничества, по получению референтным центром по ветеринарии статуса референтной лаборатории МЭБ по бруцеллезу животных. Кроме того, открытым в городе Астане Субрегиональным координационным офисом МЭБ по контролю за ящуром по среднеазиатскому региону будет проведена работа по усилению контроля за ящуром, выработке единого подхода и стратегии по борьбе с ящуром на региональном уровне, объединению усилий ветеринарных служб среднеазиатского региона по борьбе с ящуром совместно с региональными и специальными комиссиями МЭБ.
В рамках ОИС проводится работа по созданию Исламской организации по продовольственной безопасности со штаб квартирой в городе Астане. Создание данной организации позволит в дальнейшем организовать поставку казахстанского зерна и других видов продовольствия бедным странам ОИС за счет средств международных финансовых организаций. Предполагается, что это обеспечит дополнительный рынок сбыта казахстанского зерна, а также поможет реализовать крупные инвестиционные проекты, которые позволят решить проблему инфраструктурных проектов в Республике Казахстан и других странах, что позволит увеличить объемы экспорта.
Наряду с этим, планируется вступление Казахстана в КГМСХИ, крупнейшее в мире объединение международных сельскохозяйственных научных центров. Членство в КГМСХИ предоставляет доступ к крупнейшему в мире генофонду сельскохозяйственных растений и животных, к самым богатейшим в мире коллекциям важнейших видов сельскохозяйственных растений и животных, а также к информационным и ресурсным сетям, разработкам, инновациям и технологиям в научных центрах КГМСХИ. Центры и ученые КГМСХИ могут оказывать качественные на мировом уровне консультационные услуги и осуществлять экспертизу коммерциализуемых и закупаемых технологий, научно-технических проектов (на безвозмездной основе), оказывать содействие в обеспечении международного уровня биобезопасности аграрного производства Казахстана.";
в разделе 5 "Этапы реализации Программы":

"Бірінші кезең: 2013 – 2015 жылдар" деген 5.1-кіші бөлім мынадай мазмұндағы 18) және 19) тармақшалармен толықтырылсын;
"18) ауыл шаруашылығы кооперациясын дамыту;
19) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамыту.";
"Күтілетін нәтижелер" деген 5.3-кіші бөлімде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) АӨК субъектілерінің борыштық жүктемесін қарыздарды қайта қаржыландыру және қайта құрылымдау есебінен жалпы сомасы кемінде
300 млрд. теңгеге кемінде 8 жылға ұзарту;";
"Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың 2013 – 2020 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары" деген 7-бөлімде:
"Өсімдік шаруашылығындағы тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген
4.2.1-кіші бөлімде:

подраздел 5.1 "Первый этап: 2013–2015 годы" дополнить подпунктами 18) и 19) следующего содержания:
"18) развить сельскохозяйственную кооперацию;
19) развить международное сотрудничество в области агропромышленного комплекса.";
в подразделе 5.3 "Ожидаемые результаты":
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) пролонгация долговой нагрузки субъектов АПК мер финансового оздоровления не менее чем на 8 лет на общую сумму не менее
300 млрд. тенге;";
в разделе 7 "План мероприятий по реализации Программы развития агропромышленного комплекса на 2013–2020 годы":
в подразделе "4.2.1 Повышение экономической доступности товаров, работ и услуг в растениеводстве":

реттік нөмірі 4.2.1.2 "Минералды тыңайтқыштар мен гербицидтердің экономикалық қолжетімділігін арттыру" деген жолдың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4.2.1.2. Тыңайтқыштардың, гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың экономикалық қолжетімділігін арттыру";
мынадай мазмұндағы іс-шарамен толықтырылсын:
"
Өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар құны бойынша ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің шығындарын субсидиялауды жүзеге асыру
АШМ-ге ақпарат
Облыстардың әкімдіктері

заголовок строки порядковый номер 4.2.1.2 "Повышение экономической доступности минеральных удобрений и гербицидов" изложить в следующей редакции:
"4.2.1.2. Повышение экономической доступности удобрений, гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов";
дополнить строкой следующего содержания:
"
Осуществить субсидирование затрат сельхозтоваропроизводителей по стоимости биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
Информация в МСХ
Акиматы областей

2015 жылдан бастап жыл сайын 15 ақпан
0
459 936*
459 936*
615 164
658 210
845 128
904 257
1 128 893
5 071 524
РБ-дан АНТ
223-Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған биоагентердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын арзандатуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
"Фитосанитариялық қауіпсіздік жүйесін дамыту" деген 4.3.1-кіші бөлімде:
мына жол:
"
Өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттер (энтомофагтар) мен биопрепараттар құны бойынша ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің шығындарын субсидиялауды жүзеге асыру
АШМ-ға ақпарат
Облыстар әкімдіктері

Ежегодно 15 февраля, начиная с 2015 года
0
459 936*
459 936*
615 164
658 210
845 128
904 257
1 128 893
5 071 524
ЦТТ из РБ 223 - Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на удешевление сельхозтоваропроизводителям стоимости биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
";
в подразделе 4.3.1 "Развитие системы фитосанитарной безопасности" строку:
"
Осуществить субсидирование затрат сельхозтоваропроизводителей по стоимости биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
Информация в МСХ
Акиматы областей

2015 жылдан бастап жыл сайын 15 ақпан
0
459 936*
658 210
845 128
904 257
1 128 893
5 071 524
РБ-дан НАТ
223-Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын арзандатуға облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне нысаналы ағымдағы трансферттер
"
алып тасталсын;
аталған Бағдарлама осы қаулыға қосымшаға сәйкес 1 және 2-қосымшалармен толықтырылсын.

Ежегодно 15 февраля, начиная с 2015 года
0
459 936*
459 936*
615 164
658 210
845 128
904 257
1 128 893
5 071 524
ЦТТ из РБ 223 - Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на удешевление сельхозтоваропроизводителям стоимости биоагентов (эгтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
"
исключить;
дополнить указанную Программу приложениями 1 и 2 согласно приложению к настоящему постановлению.