"Элиталық тұқымдарды субсидиялау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 843 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 802 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.09.2015 № 802 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Элиталық тұқымдарды субсидиялау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 843 қаулысымен
бекітілген
«Элиталық тұқымдарды субсидиялау»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – «Элиталық тұқымдарды субсидиялау» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 16 (он алты) жұмыс күнінен аспайды;
2) қажетті құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минуттан аспайды;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 (он бес) минуттан аспайды.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – көрсетілетін қызметті алушылардың банктік шоттарына тиесілі бюджеттік субсидияларды одан әрі аудару үшін аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлем шоттарының тізілімін ұсыну.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі – жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін. Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз кезек күту тәртібімен көрсетіледі.

Об утверждении стандарта государственной услуги "Субсидирование элитных семян"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 843. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2015 года № 802
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.09.2015 № 802 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый стандарт государственной услуги «Субсидирование элитных семян».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2014 года № 843
Стандарт государственной услуги
«Субсидирование элитных семян»
1. Общие положения
1. Государственная услуга — «Субсидирование элитных семян» (далее - государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Министерство).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными
органами областей, городов Астаны и Алматы (далее - услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) момента сдачи пакета документов услугополучателем - не более 16 (шестнадцать) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи необходимых документов - не более 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - не более 15 (пятнадцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги - предоставление в территориальное подразделение казначейства реестра счетов к оплате для дальнейшего перечисления причитающихся бюджетных субсидий на банковские счета услугополучателей.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому  законодательству Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

9. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
элиталық тұқым шаруашылықтарының (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшарлар) жүгерінің, қант қызылшасының, рапстың, сояның, көкөніс және жемшөп дақылдарының бірегей тұқымдарын шетелдерден іс жүзінде сатып алуға жұмсалған шығындарын ішінара өтеуге бюджеттік субсидиялар алу үшін көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшарлар есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде, бірақ тиісті жылғы 10 қарашадан кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге:
1) көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшардың ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің бірегей тұқымдарын іс жүзінде сатып алу көлемдері бойынша тізілімді;
2) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің бірегей тұқымдарын кіріске алу актілерін;
3) бірегей тұқымдардың сорттық және егістік сапаларын растайтын ілеспе құжаттарды;
4) тұқым сапасына сараптама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға құқылы зертхананың (бұдан әрі – зертхана) тексерілген тұқымдардың мөлшері және сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтамасын ұсынады.
Бюджеттік субсидияларды алу үшін жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің көп жылдық аналық екпелерін отырғызу және жеміс-жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызылған көп жылдық аналық екпелерінің аяқталмаған өндірісіне қызмет көрсету бойынша шеккен шығындардың нәтижелері бойынша көрсетілетін қызмет алушы оригинаторлар есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде, бірақ тиісті жылғы 30 қарашадан кешіктірмей көрсетілетін қызметті берушіге:
1) жасалған шарттардың көшірмелерін;
2) шеккен шығындар бойынша төлем фактісін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
3) кіріске алу актілерінің көшірмелерін ұсынады.
Нарықтық құн бойынша сатып алынған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің элиталық дақылдарына бюджеттік субсидиялар алу үшін тұқым өсіру шаруашылықтары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы тұқымшарлар) және тұқымды тұтынушылар жазғы дақылдар бойынша – тиісті жылғы 20 маусымға дейінгі, күзгі дақылдар бойынша – тиісті жылғы 10 қарашаға дейінгі мерзімде:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
2) заңды тұлғаны тіркеу туралы құжаттың көшірмесін (жеке тұлғалар үшін – әкімнің шаруа қожалығын құруға шешімінің көшірмесін);
3) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатып алған жағдайда – лицензиялық шартты, ол бойынша патент иегері (лицензиар) көрсетілетін қызметті алушы тұқымшарға немесе тұқымды тұтынушыға (лицензиатқа) «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын ұсынады;

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности):
для получения бюджетных субсидий на частичное возмещение затрат элитно-семеноводческих хозяйств (далее - услугополучатели элитсемхозы) за фактически приобретенные в зарубежных странах оригинальные семена кукурузы, сахарной свеклы, рапса, сои, овощных и кормовых культур услугополучатели элитсемхозы в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, но не позднее 10 ноября соответствующего года представляют услугодателю:
1) реестр по объемам фактического закупа услугополучателем элитсемхозом оригинальных семян сельскохозяйственных растений;
2) акты оприходования оригинальных семян сельскохозяйственных растений;
3) сопроводительные документы, удостоверяющие сортовые и посевные качества оригинальных семян;
4) справку лаборатории, правомочной осуществлять деятельность по экспертизе качества семян (далее - лаборатория), о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов.
Для получения бюджетных субсидий услугополучатели оригинаторы по результатам понесенных затрат по закладке маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда и обслуживанию незавершенного производства заложенных маточников многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, но не позднее 30 ноября соответствующего года представляют услугодателю:
1) копии заключенных договоров;
2) копии документов, подтверждающих факт оплаты по понесенным затратам;
3) копии актов оприходования.
Для получения бюджетных субсидий за приобретенные по рыночной стоимости элитные семена сельскохозяйственных растений семеноводческие хозяйства (далее - услугополучатели семхозы) и потребители семян в срок до 20 июня соответствующего года - по яровым культурам, до 10 ноября соответствующего года - по озимым культурам представляют:
1) заявку по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа о регистрации юридического лица (для физических лиц - копию решения акима на создание крестьянского хозяйства);
3) копии правоустанавливающего документа на земельный участок;
4) в случае приобретения семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, - лицензионный договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет услугополучателю семхозу или потребителю семян (лицензиату) право временного использования селекционного достижения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений»;

5) ай сайын 1-күнге қарай – көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшар бөлінісінде сатып алынған элиталық тұқымдардың мөлшері мен сапасы туралы ақпаратты ұсынады.
Элиталық тұқымдарды сатып алу фактісін растау үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы тұқымшардың немесе тұқымды тұтынушының элиталық тұқымдарды іс жүзінде сатып алу көлемдері бойынша жиынтық тізілімді;
2) элиталық тұқымдардың сандық және егістік сапасын растайтын құжаттарды (тұқымға арналған аттестаттың көшірмелерін);
3) зертхананың тексерілген тұқымдардың мөлшері және сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтамасын;
4) сатып алынған элиталық тұқымдарға ішінара төлемді растайтын бастапқы төлем құжаттарының көшірмелерін;
5) тұқымдарды тиеп-жөнелтуге арналған жүкқұжаттардың және шот-фактуралардың көшірмелерін;
6) көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшар мен сатып алушы арасындағы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартының көшірмесін;
7) Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің көшірмесін;
8) статистикалық карта көшірмесін;
9) ағымдағы шоттың болуы туралы банктің анықтамасын ұсынады.
Бюджеттік субсидияларды төлеу сатып алынған тұқымдар үшін тұқымдардың нарықтық құнының елу пайызынан кем емес мөлшерде ішінара төлемді жүргізген сатып алушыларға да жүргізіледі.
Бұл ретте қалған сомаға төлем құжаттарының көшірмелерін көрсетілетін қызметті алушы тұқымшарлар мен тұқымды тұтынушылар ведомствоаралық комиссияға құнын толық төлегеннен кейін, бірақ бюджеттік субсидияларды алған күннен бастап он бес күннен кешіктірмей ұсынады.
Құнын толық төлеу жөніндегі талаптарды орындамаған жағдайда тұқымшарлар мен тұқымды тұтынушылар алған бюджеттік субсидиялар қайтаруға жатады.
Егер көрсетілетін қызметті алушы тұқымшар бір уақытта көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшар болып табылған және бірінші репродукциялы тұқымдарды өндіру үшін өзі өндірген элиталық тұқымдарды пайдаланған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы тұқымшар элиталық тұқымдарға бюджеттік субсидиялар алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді;
2) заңды тұлғаны тіркеу туралы құжаттың көшірмесін (жеке тұлғалар үшін – әкімнің шаруа қожалығын құруға шешімінің көшірмесін);
3) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатып алған жағдайда – лицензиялық шартты, ол бойынша патент иегері (лицензиар) көрсетілетін қызметті алушы тұқымшарға немесе тұқымды тұтынушыға (лицензиатқа) «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын ұсынады;

5) ежемесячно к 1 числу - информацию о количестве и качестве приобретенных элитных семян в разрезе услугополучателей элитсемхозов.
Для подтверждения факта приобретения элитных семян представляют:
1) сводный реестр по объемам фактического закупа услугополучателем семхозом или потребителем семян элитных семян;
2) документы, подтверждающие сортовые и посевные качества элитных семян (копии аттестата на семена);
3) копию справки лаборатории о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов;
4) копии первичных платежных документов на приобретенные элитные семена, подтверждающих частичную оплату;
5) копии накладных на отгрузку семян и счетов-фактур;
6) договор купли-продажи элитных семян между услугополучателем элитсемхозом и покупателем;
7) копию свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
8) копию статистической карты;
9) справку банка о наличии текущего счета.
Выплата бюджетных субсидий производится также покупателям, которые произвели частичную оплату за приобретенные семена в размере не менее пятидесяти процентов от рыночной стоимости семян.
При этом копии платежных документов на оставшуюся сумму услугополучатели семхозы и потребители семян представляют в межведомственную комиссию после полной оплаты стоимости, но не позднее пятнадцати дней со дня получения бюджетных субсидий.
В случае невыполнения требований по полной оплате стоимости, полученные семхозами и потребителями семян бюджетные субсидии подлежат возврату.
В случаях, если услугополучатель семхоз является одновременно услугополучателем элитсемхозом, и для производства семян первой репродукции использует элитные семена собственного производства, услугополучатель семхоз для получения бюджетных субсидий на элитные семена представляет:
1) заявку по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа о регистрации юридического лица (для физических лиц - копию решения акима на создание крестьянского хозяйства);
3) копии правоустанавливающего документа на земельный участок;
4) в случае приобретения семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, — лицензионный договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет услугополучателю семхозу или потребителю семян (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений»;

5) ай сайын 1-күнге қарай – көрсетілетін қызметті алушы тұқымшар пайдаланған элиталық тұқымдардың мөлшері мен сапасы туралы ақпаратты ұсынады.
Элиталық тұқымдарды пайдалану фактісін растау үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшардың ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің элиталық тұқымдарын іс жүзінде өндіру көлемдері бойынша тізілімді;
2) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің элиталық тұқымдарын кіріске алу актілерін;
3) элиталық тұқымдарының егістерін байқаудан өткізу актілерін;
4) екі данада егістерді байқаудан өткізу туралы есепті;
5) зертхананың тексерілген тұқымдардың мөлшері және сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтаманы;
6) ағымдағы шоттың болуы туралы банктің анықтамасын ұсынады.
Жүгерінің, күнбағыстың, күріштің, қант қызылшасының, мақтаның арзандатылған құн бойынша өткізілген элиталық тұқымдарына (бұдан әрі – элиталық тұқымдар) бюджеттік субсидиялар алу үшін жазғы дақылдар бойынша – тиісті жылғы 20 маусымға дейінгі мерзімде, күзгі дақылдар бойынша – тиісті жылғы 10 қарашаға дейінгі мерзімде көрсетілетін қызметті алушы элиталық тұқымшарлар және көрсетілетін қызметті алушы өткізушілер:
1) Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдары мен көшеттерін белгіленген квоталар шегінде өткізген жағдайда – лицензиялық шартты, ол бойынша патент иесі (лицензиар) элиттұқымшарға (лицензиатқа) «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын береді;
2) ай сайын 1-күнге қарай – сатып алушылар бөлінісінде өткізілген элиталық тұқымдардың мөлшері мен сапасы туралы ақпаратты ұсынады.
Көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшарлар және көрсетілетін қызметті алушы өткізушілер элиталық тұқымдарды өткізу фактісін растау үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшарлардың элиталық тұқымдар мен көшеттерді іс жүзінде өткізу көлемдері бойынша жиынтық тізілімді;
2) элиталық тұқымды өндіруге арналған бастапқы материалдың шығу тегін растайтын құжаттарды (байқаудан өткізу актілері және байқаудан өткізу туралы есеп, көшеттік көбейту тұқымдарын және суперэлитаны сатып алған жағдайда тұқымға арналған аттестаттың көшірмесін);
3) зертхананың тексерілген тұқымдардың мөлшері және сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтамасын;
4) өткізілген элиталық тұқымдарға бастапқы төлем құжаттарының, сондай-ақ тұқымдарды тиеп-жөнелтуге арналған жүкқұжаттар мен шот-фактуралардың көшірмелерін;

5) ежемесячно к 1 числу - информацию о количестве и качестве использованных услугополучателем семхозом элитных семян.
Для подтверждения факта использования элитных семян представляют:
1) реестр по объемам фактического производства услугополучателем элитсемхозом элитных семян сельскохозяйственных растений;
2) акты оприходования элитных семян сельскохозяйственных растений;
3) акты апробации посевов элитных семян сельскохозяйственных растений;
4) отчет об апробации посевов в двух экземплярах;
5) справку лаборатории о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов;
6) справку банка о наличии текущего счета.
Для получения бюджетных субсидий за реализованные элитные семена кукурузы, подсолнечника, риса, сахарной свеклы, хлопчатника (далее -элитные семена) по удешевленной стоимости в срок до 20 июня соответствующего года — по яровым культурам, до 10 ноября соответствующего года - по озимым культурам услугополучатели элитсемхозы и услугополучатели реализаторы представляют:
1) в случае реализации в пределах установленных квот семян и саженцев сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, - лицензионный договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет услугополучателю элитсемхозу (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений»;
2) ежемесячно к 1 числу - информацию о количестве и качестве реализованных элитных семян в разрезе покупателей.
Услугополучатели элитсемхозы и услугополучатели реализаторы для подтверждения факта реализации элитных семян представляют:
1) сводный реестр по объемам фактической реализации услугополучателем элитсемхозом элитных семян и саженцев;
2) документы, подтверждающие происхождение исходного материала для производства элитных семян (акты апробации и отчет об апробации, а в случае приобретения семян питомников размножения и суперэлиты - копии аттестата на семена);
3) справку лаборатории о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов;
4) копии первичных платежных документов на реализованные элитные семена, а также накладных на отгрузку семян и счетов-фактур;

5) көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшар мен сатып алушы арасындағы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартының көшірмесін (төрт данада) ұсынады.
Химиялық әдіспен тазарту жүргізілген мақта тұқымын көрсетілетін қызметті алушы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге арзандатылған құн бойынша өткізген көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшарлар бюджеттік субсидиялар алу үшін қосымша:
1) мақта тұқымын химиялық әдіспен өңдеуге арналған шарттардың көшірмелерін;
2) химиялық әдіспен тазарту бойынша орындалған жұмыстар актісін (тұқым өткізушілер – химиялық әдіспен тазарту бойынша орындалған жұмыстар актісін) ұсынады.
Құжаттарды қабылдау күні көрсетілетін қызмет алушыларға толық көлемде қабылданған құжаттар туралы талон беріледі.
3. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдаған жағдайда шағым:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжайлар бойынша интернет-ресурста орналасқан көрсетілетін қызметті беруші басшысының блогына беріледі.
Шағымдар жазбаша нысанда почта арқылы немесе қолданыстағы заңнамада көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол қабылданады.
Шағымды көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне тапсырған кезде шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға күні және уақыты, шағымды қабылдаған лауазымды адамның тегі және аты-жөні көрсетілген талон беру шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға почта байланысы арқылы жіберіледі не көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесінде қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгіне алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

5) договор купли-продажи (в четырех экземплярах) элитных семян между услугополучателем элитсемхозом и покупателем.
Услугополучатели элитсемхозы, реализовавшие семена хлопчатника услугополучателям сельхозтоваропроизводителям по удешевленной стоимости, оголение которых произведено химическим методом, для получения бюджетных субсидий дополнительно представляют:
1) копии договоров на подработку семян хлопчатника химическим методом;
2) акт выполненных работ по химическому методу оголения (реализаторы семян - акт выполненных работ по химическому методу оголения).
В день приемки документов услугополучателям выдается талон о принятых документах в полном объеме.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. В случае обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя, жалоба подается на:
1) имя руководителя услугодателя по адресам, указанным в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги;
2) блог руководителя услугодателя, расположенный на интернет-ресурсе, по адресам указанным в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалобы принимаются в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных действующим законодательством, либо нарочно через канцелярию услугодателя в рабочие дни.
При сдаче жалобы в канцелярию услугодателя, подтверждением принятия жалобы является выдача услугополучателю, подавшему жалобу, талона, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов должностного лица, принявшего жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услугополучателю посредством почтовой связи либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
12. Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.minagri.gov.kz интернет-ресурсындағы «Қолдау және көрсетілетін қызметтер» бөлімінің «Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер» кіші бөлімінде орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алу мүмкіндігі бар.
14. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.minagri.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414.
«Элиталық тұқымдарды
субсидиялау» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
__________________ауданының
(Астана, Алматы және облыстық
маңызы бар қалаларының)
ведомствоаралық комиссиясына
Нарықтық құн бойынша сатып алынған ауыл шаруашылығы
өсімдіктерінің элиталық тұқымдарына бюджеттік субсидиялар алуға
өтінім
1. ________________________________________________________негізінде әрекет ететін
(құрылтай құжаты)
_______________________________________________________________________ атынан
(ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші)
бірінші басшы ________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
____________________________ тонна мөлшерінде сатып алынған және егіс жұмыстарын
жүргізуге пайдаланылған _______________________________________________________
(ауыл шаруашылығы дақылы, сорты, репродукциясы)
тұқымын сатып алуға жұмсалған шығындарды ішінара өтеуге бюджеттік субсидия бөлуді
сұрайды.
2. Пайдалану мақсатының қысқаша сипаттамасы: __________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
3. Өтінішке:
заңды тұлғаны тіркеу туралы құжаттың көшірмесі (жеке тұлға үшін – әкімнің шаруа қожалығын құруға шешімінің көшірмесі);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдіктер сорттарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сорттарының тұқымдарын сатып алған жағдайда – лицензиялық шарт, ол бойынша патент иегері (лицензиар) көрсетілетін қызметті алушы тұқымшарға немесе тұқымды тұтынушыға (лицензиатқа) «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын ұсынады;
ай сайын 1-күнге қарай – көрсетілетін қызметті алушы элиттұқымшар бөлінісінде сатып алынған элиталық тұқымдардың мөлшері мен сапасы туралы ақпарат;
элиталық тұқымдарды сатып алу фактісін растау үшін:
тұқымшар немесе тұқымды тұтынушының элиталық тұқымдарды іс жүзінде сатып алу көлемдері бойынша жиынтық тізілім;
элиталық тұқымдардың сандық және егістік сапасын растайтын құжаттар (тұқымға арналған аттестаттың көшірмелері);
зертхананың тексерілген тұқымдардың мөлшері және сапасының стандарттар талаптарына сәйкестігі туралы анықтамасы;
сатып алынған элиталық тұқымдарға ішінара төлемді растайтын бастапқы төлем құжаттарының көшірмелері;
тұқымдарды тиеп-жөнелтуге арналған жүкқұжаттардың және шот-фактуралардың көшірмелері;
элиттұқымшар мен сатып алушы арасындағы элиталық тұқымды сатып алу-сату шартының көшірмесі;
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің көшірмесі;
статистикалық карта көшірмесі;
ағымдағы шоттың болуы туралы екінші деңгейлі банктің анықтамасы қоса беріледі.
Тұқым шаруашылығының немесе тұқымды тұтынушының заңды мекенжайы мен банктік деректемелері:
_____________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
«Элиталық тұқымдарды
субсидиялау» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
__________________ ауданының
(Астана, Алматы және облыстық маңызы бар қалалардың)
ведомствоаралық комиссиясына
I репродукциялы тұқымдарды өндіру кезінде өзі өндірген ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің элиталық тұқымдарын пайдаланғаны үшін бюджеттік субсидиялар алуға
өтінім

11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.minagri.gov.kz, раздел «Поддержка и услуги», подраздел «Государственные услуги».
13. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт - центра по вопросам оказания государственных услуг.
14. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.minagri.gov.kz. Единый контакт — центр по вопросам оказания государственных услуг: (1414).
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование элитных семян»
Межведомственной комиссии
_______________________________________ района
(городов Астаны, Алматы и областного значения)
Заявка
на получение бюджетных субсидий за приобретенные элитные
семена сельскохозяйственных растений по рыночной стоимости
1. _________________________________________действующий на основании
(сельхозтоваропроизводитель)
____________________________________________________________________
(учредительный документ)
в лице первого руководителя
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
настоящим просит выделить бюджетные субсидии на частичное возмещение затрат на закуп семян
_______________________________________________
____________________________________________________________________,
(сельскохозяйственная культура, сорт, репродукция) приобретенных и
использованных на проведение посевных работ, в количестве______тонн.
2. Краткое описание цели использования:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. К заявлению прилагаются:
копия документа о регистрации юридического лица (для физических лиц - копия решения акима на создание крестьянского хозяйства);
копия правоустанавливающего документа на земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
в случае приобретения семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, - лицензионный договор, по которому патентообладатель (лицензиар) предоставляет семхозу или потребителю семян (лицензиату) право временного использования селекционного достижения в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений»;
ежемесячно к 1 числу - информацию о количестве и качестве приобретенных элитных семян в разрезе элитсемхозов;
для подтверждения факта приобретения элитных семян:
сводный реестр по объемам фактического закупа семхозом или потребителем семян элитных семян;
документы, подтверждающие сортовые и посевные качества элитных семян (копии аттестата на семена);
копию справки лаборатории о количестве и соответствии качества проверенных семян требованиям стандартов;
копии первичных платежных документов на приобретенные элитные семена, подтверждающих частичную оплату;
копии накладных на отгрузка семян и счет-фактур;
договор купли-продажи элитных семян между элитсемхозом и покупателем;
копия свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
копия статистической карты;
справка банка второго уровня о наличии текущего счета.
Юридический адрес и банковские реквизиты семхоза или потребителя семян___________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать )
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Субсидирование элитных семян»
Межведомственной комиссии
_______________________________________ района
(городов Астаны, Алматы и областного значения)
Заявка
на получение бюджетных субсидий за использование элитных
семян сельскохозяйственных растений собственного производства
при производстве семян I репродукции

1. ______________________________________________________ негізінде әрекет ететін
(құрылтай құжаты)
_________________________________________________________________________ атынан
(ауыл шаруашылығы тауарын өндіруші)
бірінші басшы __________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы)
_________________________ тонна мөлшерінде егіс жұмыстарын жүргізуге пайдаланылған
_______________________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы дақылы, сорты, репродукциясы)
I репродукциялы тұқымды өндіру кезінде өзі өндірген элиталық тұқымдарды пайдаланғаны үшін субсидия бөлуді сұрайды.
2. Пайдалану мақсатының қысқаша сипаттамасы: ____________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
3. Өтінімге:
заңды тұлғаны тіркеу туралы құжаттың көшірмесі (жеке тұлға үшін – әкімнің шаруа қожалығын құруға шешімінің көшірмесі);
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің көшірмесі;
статистикалық картаның көшірмесі;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің элиталық тұқымдарын кіріске алу актісінің көшірмесі;
ағымдағы шоттың болуы туралы екінші деңгейдегі банктің анықтамасы қоса беріледі.
Тұқымшардың заңды мекенжайы мен банктік деректемелері:
_____________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)

1. _________________________________________действующий на основании
(сельхозтоваропроизводитель)
____________________________________________________________________
(учредительный документ)
в лице первого руководителя
____________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность)
настоящим просит выделить субсидии за использованные элитные семена
собственного производства при производстве семян I репродукции
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(сельскохозяйственная культура, сорт, репродукция)
использованные на проведение посевных работ, в количестве______тонн.
2. Краткое описание цели использования:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. К заявлению прилагаются:
копия документа о регистрации юридического лица (для физических лиц - копия решения акима на создание крестьянского хозяйства);
копия правоустанавливающего документа на земельный участок в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
копия свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан;
копия статистической карты;
копия акта оприходования элитных семян сельскохозяйственных растений;
другие подтверждающие документы;
справка банка второго уровня о наличии текущего счета.
Юридический адрес и банковские реквизиты семхоза:
____________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, печать )