"Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкіміне толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 желтоқсандағы № 1293 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкіміне толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті өкімінің жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен
наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы
нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары
құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының
мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту
туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8
қарашадағы № 90 өкіміне толықтыру енгізу туралы
1. «Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкіміне (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 53, 521-құжат; 2006 ж., № 11, 101-құжат; 2007 ж., № 9, 99-құжат; 2008 ж., № 47, 525-құжат; 2010 ж., № 53, 498-құжат; 2013 ж., № 35, 508-құжат) мынадай толықтыру енгізілсін:
жоғарыда аталған өкімге 3-қосымша «Құрмет» (Почет)» орденінің сипаттамасынан кейін осы өкімге қосымшаға сәйкес «Еңбек» (Труд)» орденінің сипаттамасымен толықтырылсын.
2. Осы өкім 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2014 жылғы « »
№ өкіміне
ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 8 қарашадағы
№ 90 өкіміне
3-ҚОСЫМША
«Еңбек» (Труд)» ордені
«Еңбек» (Труд)» ордені он алты сәуле тәріздес айшықты жұлдызды білдіретін негізден тұрады.
Негіз мыналардан:

О проекте распоряжения Президента Республики Казахстан "О внесении дополнения в распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 "Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2014 года № 1293
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект распоряжения Президента Республики Казахстан «О внесении дополнения в распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 «Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О внесении дополнения в распоряжение Президента
Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90
«Об утверждении Инструкции о порядке
представления к награждению государственными
наградами Республики Казахстан и их вручения,
Образцов документов к государственным наградам
Республики Казахстан и Описания знаков
государственных наград Республики Казахстан»
1. Внести в распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 «Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 53, ст. 521; 2006 г., № 11, ст. 101; 2007 г., № 9, ст. 99; 2008 г., № 47, ст. 525; 2010 г., № 53, ст. 498; 2013 г., № 35, ст. 508) следующее дополнение:
приложение 3 к указанному распоряжению после описания ордена «Кұрмет» (Почет)» дополнить описанием ордена «Еңбек» (Труд)» согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Настоящее распоряжение вводится в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
Приложение
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от « » 2014 года №
Приложение 3
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 8 ноября 1999 года № 90
Орден «Еңбек» (Труд)»
Орден «Еңбек» (Труд)» состоит из основы, представляющей собой шестнадцатилучевую стилизованную звезду. Основа состоит из:

1) сәулелері бидай масақтарымен көмкерілген сәуле тәріздес он алты композицияны білдіретін сегіз қырлы қондырмадан тұрады. Сегіз сәулеге үшбұрышты, жылтыр, көгілдір түсті фианиттер орналастырылған. Сол сәулелердің гильоширленген бетіне көгілдір түсті жылтыр ювелирлік эмаль құйылған;
2) өрілген орнаментті білдіретін қондырма-сақинадан;
3) араларына көк эмаль құйылған күннің сәулесін білдіретін қондырма-шығыршықтан және көгілдір түс аясындағы «ЕҢБЕК» деген жазуы бар лентадан;
4) ортасындағы қондырманың фактураланған бетіне еңбек символдары - мұнай мұнарасымен, құю шөміштерінен және электр беру желілерінің мұнарасынан тұрады.
Орден белгісі құлақша мен шығыршық арқылы қызыл қатқыл лентамен қапталған ені 34 мм және биіктігі 50 мм алты бұрышты тағанмен жалғанады. Лентаның жиектерінде ені 2 мм, жиектерінен 1 мм-ден шығып тұратын көк жолақтар орналастырылған. Лентаның ортасына ені 8 мм көгілдір жолақ қойылған, ал оның жиектерінде 1 мм қашықтықта ені 2 мм ақ жолақтар орналастырылған.
Тағанның артқы жағына визорлық бекіткіші бар түйреуіш бекітілген, сол арқылы белгі киімге қадалады.
Орденнің негізі мен орталық қондырма сұр түсті металдан (оксидтелген күміс) жасалады.
Сегіз қырлы қондырма, шығыршық-қондырма, сақина-қондырма сары түсті металдан (алтындалған күміс) жасалады.
Таған алтын түсті металдан (мыс-мырыш қорытпа - жез) жасалады.

1) накладки-восьмигранника, представляющей собой шестнадцати лучевую композицию, лучи которой обрамлены пшеничными колосьями. На восьми лучах размещены треугольные, прозрачные фианиты голубого цвета, на гильошированной поверхности этих лучей залита прозрачная ювелирная эмаль голубого цвета;
2) накладки-кольца, представляющей собой плетеный орнамент;
3) накладки-круга, представляющей собой лучи солнца, промежутки между которыми залиты синей эмалью, и ленты с надписью «ЕҢБЕК» на голубом фоне;
4) центральной накладки, на которой изображены символы труда - нефтяная вышка, литейный ковш и вышка линий электропередачи, на фактурированной поверхности.
Знак ордена с помощью ушка и кольца соединяется с шестиугольной колодкой шириной 34 мм и высотой 50 мм, обтянутой красной муаровой лентой. По краям ленты располагаются синие полосы шириной 2 мм, отступающие от края по 1 мм. Посередине ленты располагается голубая полоса шириной 8 мм, а по ее краям, на расстоянии 1 мм, расположены белые полосы шириной 2 мм.
С оборотной стороны колодки закреплена булавка с визорным замком, с помощью которой знак крепится к одежде.
Основа ордена и центральная накладка изготавливаются из металла серого цвета (серебро с оксидированием).
Накладка-восьмигранник, накладка-круг, накладка-кольцо изготавливаются из металла желтого цвета (серебро с золочением).
Колодка изготавливаются из металла золотистого цвета (медно-цинковый сплав - латунь).