"Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 ақпандағы № 44 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020
жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы»
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1118 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 7 желтоқсандағы № 1118 Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 5, 49-құжат, 2012 ж., № 68, 976-құжат, № 77-78, 1130-құжат, 2014 ж., № 51, 511-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2011 – 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында:
«1. Бағдарламаның Паспорты» деген бөлімде:
«Бағдарламалық мақсаттарда»:
жетінші абзац алып тасталсын;
«Міндеттерде»:
он төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«орта білім берудің мазмұнын жаңарту;»;
«Нысаналы индикаторларда»:
жетінші абзац алып тасталсын;
«3. Ағымдағы жай-күйді талдау» деген тарауда:
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2005 – 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру нәтижесінде 2010 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша білім берудің барлық деңгейлері тиісті ұйымдар желісімен институционалды қамтамасыз етілді. Білім берудің құрылымы Білім берудің халықаралық стандартты жіктеуішіне сәйкес келтірілді. Техникалық және кәсіптік білім беру қайта құрылымдалды. Мамандарды үш деңгейлі даярлау енгізілді: бакалавр – магистр – Ph.D докторы. Мамандықтардың ірілендірілген топтарынан тұратын Қазақстан Республикасы жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуіші бекітілді.»;
«Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту» деген бөлікте:
жиырма төртінші абзац алып тасталсын;
жиырма алтыншы абзац алып тасталсын;
«Орта білім» деген бөлікте:
алтыншы абзац алып тасталсын;
«4. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері, нысаналы индикаторлары және іске асыру нәтижелерінің көрсеткіштері» деген бөлімде:
«Бағдарламалық мақсаттарда:»:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«жалпы білім беретін мектептерде Қазақстан Республикасының зияткер, дене бітімі және рухани дамыған азаматын қалыптастыру, тез өзгеретін әлемде оның табысты болуын қамтамасыз ететін білім алудағы қажеттілігін қанағаттандыру, еліміздің экономикалық әл-ауқаты үшін бәсекеге қабілетті адами капиталды дамыту;»
«Нысаналы индикаторларда:»:
мына:
«
2015 жылдан бастап ШЖМ-нан басқа, барлық білім беру ұйымдарында жан басына шаққандағы қаржыландыру тетіктері енгізіледі
0%
60%
60%
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 "Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 - 2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2015 года № 44
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента
Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об
утверждении Государственной программы развития образования
Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы»
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 7 декабря 2010 года № 1118 «Об утверждении Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 49, 2012 г., № 68, ст. 976, 2012 г., № 77-78, ст. 1130, 2014 г., № 51, ст. 511) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития образования Республики Казахстан на 2011 – 2020 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе «1. Паспорт Программы»:
в «Программные цели»:
абзац седьмой исключить;
в «Задачах»:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
«обновление содержания среднего образования;»;
в «Целевых индикаторах»:
абзац седьмой исключить;
в разделе «3. Анализ текущей ситуации»:
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«В результате реализации Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2005 – 2010 годы по состоянию на 1 июля 2010 года все уровни образования институционально обеспечены сетью соответствующих организаций. Структура образования приведена в соответствие с Международной стандартной классификацией образования. Реструктурировано техническое и профессиональное образование. Введена трехуровневая подготовка специалистов: бакалавр - магистр - доктор Ph.D. Утвержден Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан, содержащий укрупненные группы специальностей.»;
в «Дошкольное воспитание и обучение»:
абзац двадцать четвертый исключить;
абзац двадцать шестой исключить;
в «Среднее образование»:
абзац шестой исключить;
в разделе «4. Цели, задачи, целевые индикаторы и показатели результатов реализации программы»:
в «Программных целях:»:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«формирование в общеобразовательных школах интеллектуального, физически и духовно развитого гражданина Республики Казахстан, удовлетворение его потребности в получении образования, обеспечивающего успех в быстро меняющемся мире, развитие  конкурентоспособного человеческого капитала для экономического благополучия страны;»;
в «Целевых индикаторах:»:
строку:
«
с 2015 года во всех организациях образования, кроме МКШ, внедрен механизм подушевого финансирования
0 %
60 %
60 %
»
изложить в следующей редакции:
«

2018 жылға дейін 63 пилоттық мектептің 10-11 сыныптары жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынаудан өткізуге қатысады
0%
100%
100%
»;
мына:
«
2020 жылға қарай 12 жылдық оқыту моделіне толық көшу жүзеге асырылған
0
1, 5, 11 сыныптар
1-10, 12 сыныптар
»
деген жол алып тасталсын;
«Алға қойылған мақсаттарға жету үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:» деген бөлікте:
оныншы абзац алып тасталсын;
«Міндеттерге қол жеткізу мынадай көрсеткіштермен өлшенетін болады:» деген бөлікте:
мына:
«
магистр дәрежесі бар бейіндік мектеп педагогтерінің үлесі
0%
кемінде 10%
кемінде 20%
БҒМ
деген жол алып тасталсын;
мына:
«
бейіндік мектептердің жалпы санынан жаратылыстану-математика бағытындағы бейіндік мектептердің үлесі
0%
15% кем емес
35% кем емес
ЖАО, БҒМ
»
деген жол алып тасталсын;
«5. Бағдарламаның негізгі бағыттары, алға қойылған мақсаттарға жету жолдары және тиісті шаралар» деген бөлімде:
«Білім беру жүйесін қаржыландыру» деген кіші бөлімде:
«Нысаналы индикатор:» мынадай редакцияда жазылсын:
«Нысаналы индикатор:
2018 жылға дейін 63 пилоттық мектептің 10-11 сыныптары жан басына шаққандағы қаржыландыруды сынаудан өткізуге қатысады.»;
«Жан басына қаржыландыруда»:
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«2013 – 2014 жылдары Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Шығыс Қазақстан және Оңтүстік Қазақстан облыстарының 63 мектебінің базасында 1-ден 11-сыныпқа дейін жан басына қаржыландыру тетіктері сынаудан өтеді.
2015 жылы пилоттық жобаның нәтижелеріне талдау жүргізілетін болады.
Одан әрі 2018 жылға дейін сынауға 63 пилоттық мектептің тек 10-11 сыныптары ғана қатысатын болады.»;
төртінші, бесінші, жетінші, сегізінші бөліктер алып тасталсын;
«Педагог мәртебесі» деген кіші бөлімде:
«Білім беру жүйесін жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз етуде»:
бірінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«педагогтарды, оның ішінде ШЖМ үшін педагогтарды қосымша пәндік мамандандыра отырып даярлау бағдарламасы жетілдіріледі;»;
«Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту» деген кіші бөлімде:
«Мектепке дейінгі ұйымдардың желісін ұлғайту»:
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Қолданыстағы заңнамаға жүргізілген мониторингті және оған тиісті өзгерістер енгізуді ескере отырып, әлеуметтік көмек көрсетілетін балалардың жекелеген санаттарына, оның ішінде аз қамтамасыз етілген, көп балалы отбасылардың балаларына және мүмкіндігі шектеулі балаларға мектепке дейінгі ұйымдардағы орындарға басым құқық беру мәселелі пысықталатын болады.»;
«Орта білім» деген кіші бөлімде:
«Мақсаты:» мынадай редакцияда жазылсын:
«Мақсаты:
Жалпы білім беретін мектептерде Қазақстан Республикасының зияткер, дене бітімі және рухани дамыған азаматын қалыптастыру, оның тез өзгеретін әлемде табысқа жетуін қамтамасыз ететін білім алудағы қажеттіліктерін қанағаттандыру, еліміздің экономикалық игіліктері үшін бәсекеге қабілетті адами капиталды дамыту.»;
«Міндеттері:» деген бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

до 2018 года 10-11 классы 63 пилотных школ участвуют в апробации подушевого финансирования
0 %
100 %
100 %
»;
строку:
«
в 2020 году осуществлен полный переход на 12-летнюю модель обучения
0
1,5,11 классы
1-10, 12 классы
»
исключить;
в «Для достижения поставленных целей необходимо решить следующие задачи:»:
абзац десятый исключить;
в «Достижения задач будут измеряться следующими показателями:»:
строку:
«
доля педагогов профильной школы, имеющих степень магистра
0 %
не менее 10 %
не менее 20 %
МОН
»
исключить;
строку:
«
доля школ с естественно-математическим направлением от общего количества профильных школ
0 %
не менее 15 %
не менее 35 %
МИО, МОН
»
исключить;
в разделе «5. Основные направления, пути достижения поставленных целей программы и соответствующие меры»:
в подразделе «Финансирование системы образования»:
«Целевой индикатор:» изложить в следующей редакции:
«Целевой индикатор:
До 2018 года 10-11 классы 63 пилотных школ участвуют в апробации подушевого финансирования.»;
в «Подушевом финансировании»:
часть третью исключить;
дополнить частями следующего содержания:
«В 2013 – 2014 годах на базе 63 школ Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Восточно-Казахстанской и Южно-Казахстанской областей с 1 по 11 классы будут апробированы механизмы подушевого финансирования.
В 2015 году будет проведен анализ результатов пилотного проекта.
Далее до 2018 года в апробации будут участвовать только 10-11 классы 63 пилотных школ.»;
части четвертую, пятую, седьмую, восьмую исключить;
в подразделе «Статус педагога»:
в «Обеспечении системы образования высококвалифицированными кадрами»:
абзац четвертый части первой изложить в следующей редакции:
«будут усовершенствованы программы подготовки педагогов, в том числе для МКШ с дополнительной предметной специализацией;»;
в подразделе «Дошкольное воспитание и обучение»:
«Увеличение сети дошкольных организаций»:
дополнить частью следующего содержания:
«Будут проработаны вопросы по предоставлению отдельной категории детей, которым оказывается социальная помощь, в том числе детям из малообеспеченных, многодетных семей и детям с ограниченными возможностями, преимущественного права на места в дошкольных организациях, с учетом мониторинга действующего законодательства и внесения в него соответствующих изменений.»;
в подразделе «Среднее образование»:
«Цель:» изложить в следующей редакции:
«Цель:
Формирование в общеобразовательных школах интеллектуального, физически и духовно развитого гражданина Республики Казахстан, удовлетворение его потребности в получении образования, обеспечивающего успех в быстро меняющемся мире, развитие конкурентоспособного человеческого капитала для экономического благополучия страны.»;
в части «Задачи:»:
абзац первый изложить в следующей редакции:

«1. Орта білімнің мазмұнын жаңарту.»;
«Нысаналы индикаторларда:»:
бірінші абзац алып тасталсын;
«Білім берудің 12 жылдық моделіне көшу», «Қазақстан Республикасының білім беру жүйесінің құрылымы» алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
«Орта білімнің мазмұнын жаңарту
Орта білімнің мазмұнын жаңарту мақсатында 11 жылдық білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті жаңа білім беру стандартын әзірлеу және жүйелі түрде енгізу жоспарлануда.
Жаңа МЖБС-тың базалық қағидаты – құндылықтарды орта білім мазмұнын жаңарту мен мектепте білім беру процесін ұйымдастырудың негіздері ретінде айқындау.
Орта білім берудің құндылықтары тәртіп пен жасампаздық қызметті ынталандыратын оқушы тұлғасының өмірлік бағдарлары, өзін іске асырып, өз өмірі мен қоршаған ортаның сапасын жақсарта білетін адам тұлғасын қалыптастырудағы жетекші фактор болуға тиіс.
Сапалы білім беру жағдайында мектеп Қазақстан халқын біріктіретін жалпыұлттық идеяларды іске асыруға үлес қосып, патриоттық сезімдер ұялатуға және оларды өз елінің ашық, тілектес азаматтары етіп тәрбиелеуге жәрдемдесуі тиіс.
Орта білім беру жүйесінің бітірушілері функционалдық жағынан сауатты ғана емес, сонымен қатар:
1) жауапкершілігін, белсенді азаматтық ұстанымын танытуға және өз елінің дамуына үлес қосуға;
2) мәдениеттер мен пікірлердің әралуандығын сыйлауға;
3) шығармашыл және сыни тұрғыдан ойлауға;
4) коммуникативті және дос пейілді болуға;
5) әлеуметтік жағынан жауапты және қамқор болуға;
6) ақпараттық-коммуникативтік құралдар мен технологияларды тиімді пайдалануға;
7) өмір бойы білім алуға дайын болуға қабілетті болуға тиіс.
2016 жылдан бастап ғылыми зерттеулердің нәтижелерін, үздік педагогикалық практикаларды ескере отырып, Назарбаев зияткерлік мектептерінің тәжірибесін тарату негізінде МЖБС және бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің оқу бағдарламалары дәйекті түрде енгізілетін болады.
Барлық білім беру деңгейлерінің сабақтастығы олардың мазмұны мен оның модульдік құрылымын ықпалдастыру, оқыту нәтижелерін кең спектрдегі дағдыларға қол жеткізу мен оларды критерийлік бағалау жүйесі арқылы өлшеуге бағдарлау негізінде қамтамасыз етіледі.
Білім берудің инновациялық, көптілді моделін жасау мақсатында білім беруді үш тілде ұсынатын мектептердің саны 33-тен 700-ге дейін көбейеді. Оның ішінде, «Назарбаев Зияткерлік мектептері» желісінің саны 6-дан 20-ға дейін көбейтіледі. Бұл мектептер білім берудің көптілді моделін, білім берудегі инновацияларды сынаудан өткізу үшін базалық алаңдарға айналады.

«1. Обновление содержания среднего образования.»;
в «Целевых индикаторах:»:
абзац первый исключить;
«Переход на 12-летнюю модель образования», «Структура системы образования Республики Казахстан» исключить;
дополнить подразделом следующего содержания:
«Обновление содержания среднего образования
В целях обновления содержания среднего образования планируется разработать и последовательно внедрить новый государственный общеобязательный стандарт 11-летнего образования.
Базовый принцип нового ГОСО – определение ценностей как основ для обновления содержания среднего образования и организации образовательного процесса в школе.
Ценности среднего образования должны стать жизненными ориентирами личности учащегося, мотивирующими поведение и созидательную деятельность, ведущим фактором в формировании личности человека, умеющего реализовывать себя, улучшать качество своей жизни и окружающей среды.
В условиях ценностного образования школа должна вносить вклад в реализацию общенациональных идей, консолидирующих народ Казахстана, прививать патриотические чувства и способствовать воспитанию их открытыми, доброжелательными гражданами своей страны.
Выпускники системы среднего образования должны быть не только функционально грамотными, но и способными:
1) проявлять ответственность, активную гражданскую позицию и вносить вклад в развитие своей страны;
2) уважать разнообразие культур и мнений;
3) творчески и критически мыслить;
4) быть коммуникативными и дружелюбными;
5) быть социально-ответственными и заботливыми;
6) эффективно использовать информационно-коммуникационные средства и технологии;
7) быть готовыми к обучению на протяжении всей жизни.
Начиная с 2016 года будут последовательно внедрены ГОСО и учебные программы начального образования, основного среднего образования и общего среднего образования на основе трансляции опыта Назарбаев интеллектуальных школ с учетом результатов научных исследований, лучшей педагогической практики.
Будет обеспечена преемственность всех уровней образования на основе интеграции их содержания и его модульного построения, ориентации результатов обучения на достижение навыков широкого спектра и их измерения через критериальную систему оценивания.
С целью создания инновационной, полиязычной модели образования количество школ, предоставляющих образование на трех языках, увеличится с 33 до 700. В том числе, количество школ сети «Назарбаев интеллектуальные школы» расширится с 6 до 20. Эти школы станут базовыми площадками для апробации полиязычной модели образования, инноваций в образовании.

Қазақстан оқушыларының білім беру сапасы халықаралық зерттеуге қатысуы қамтамасыз етіледі: PISA (15–16 жастағы оқушылардың математикалық сауаттылығы мен оқу және жаратылыстану бойынша сауаттылығын бағалау), TIMSS (4 және 8-сынып оқушыларының математикалық және жаратылыстанушылық білімінің сапасын бағалау), PIRLS (әлем елдеріндегі бастауыш мектеп оқушыларының оқу деңгейі мен сапасын, мәтінді түсінуін салыстыру), TIMSS ADVANSED (11-сынып оқушыларының математика және жаратылыстану (физика) пәндері тереңдетіліп оқытылатын сыныптарда сол пәндер бойынша сауаттылығын бағалау), ICILS (8-сынып оқушыларының компьютерлік және ақпараттық сауаттылығын бағалау).»;
«Медициналық қызмет көрсетуде»:
үшінші бөліктің екінші абзацы алып тасталсын;
«Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім» деген кіші бөлімде:
«Жоғары білімнің мазмұны мен құрылымын Болон процесінің параметрлеріне сәйкес келтіру арқылы жоғары білімнің еуропалық аймаққа кірігуін қамтамасыз етуде»:
бірінші бөліктің жетінші абзацы алып тасталсын;
«6. Бағдарламаны іске асыру кезеңдері» деген бөлімде:
«Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде мынадай әлеуметтік-экономикалық әсерлер қамтамасыз етіледі:» деген бөлікте:
«2015 жылға қарай:» деген бөліктегі 3-тармақ алып тасталсын;
«2020 жылға қарай:» деген бөлікте:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Жалпы білім беретін мектептердің 10-11 сыныптарында нормативтік-жан басына шағу қағидаты негізінде жаңа қаржылық-экономикалық тетікті сынау.»;
7-тармақ алып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

Будет обеспечено участие школьников Казахстана в международных исследованиях качества образования: PISA (оценка математической грамотности и грамотности чтения и естествознания 15-16-летних учащихся), TIMSS (оценка качества математического и естественнонаучного образования учащихся 4 и 8 классов), PIRLS (сравнение уровня и качества чтения, понимания текста учащимися начальной школы в странах мира), TIMSS ADVANCED (оценка математической и естественнонаучной грамотности (физика) в классах с углубленным изучением этих предметов учащихся 11 классов), ICILS (оценка компьютерной и информационной грамотности учащихся 8 классов).»;
в «Медицинском обслуживании»:
абзац второй части третьей исключить;
в подразделе «Высшее и послевузовское образование»:
в «Обеспечение интеграции в европейскую зону высшего образования путем приведения содержания и структуры высшего образования в соответствие с параметрами Болонского процесса»:
абзац седьмой части первой исключить;
в разделе «6. Этапы реализации программы»:
в «В результатах реализации Программы будут обеспечены следующие социально-экономические эффекты:»:
пункт 3 «к 2015 году:» исключить;
в «к 2020 году:»:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Апробация нового финансово-экономического механизма в 10-11 классах общеобразовательных школ на основе нормативно-подушевого принципа.»;
пункт 7 исключить.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев