"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 175 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және «Болашақ» халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 30, 297-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) Конкурс жеңімпаздарының оқуы, тілдік курстардан өтуі үшін ұсынылатын шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының, шетелдік ұйымдардың тізіміне кіретін шетелдік жетекші жоғары оқу орындарының және олардың жанындағы медициналық мекемелердің базасында басым мамандықтар тізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтарының қатарынан ғылыми, педагогикалық, инженерлік-техникалық және медицина қызметкерлерінің шетелдік ұйымдарда, сондай-ақ танылған әлемдік, өңірлік ғылыми-зерттеу орталықтарында, компанияларда және салалық ұйымдарда он екі айға дейінгі мерзіммен (тілдік курстардан өту мерзімдерін қоспағанда) тағылымдамадан өтуі мақсатында тағайындайды.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. «Болашақ» стипендиясы тағылымдамадан өту, әрбір дәрежені (магистр, философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор) алу, резидентурада оқу үшін бір рет тағайындалады.»;
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өз бетімен түскендер санаты бойынша қатысатын үміткерлер үшін – тиісті шетелдік жоғары оқу орнында оқуының бүкіл оқу кезеңіндегі үлгерімінің орташа балының Тізімге енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында академиялық бағдарламаларда оқитын үміткерлер үшін бағалар баламалығы кестесіне сәйкес кемінде «жақсы» деген бағаға сәйкес болуы, сондай-ақ:
магистр дәрежесін алуға және резидентурада оқуға – бакалавр немесе маман дипломының орташа балының кемінде 4,50 балға (5,0-ден) немесе Жұмыс органы бекітетін «Болашақ» халықаралық стипендиясын тағайындау үшін бағалар баламалығы кестесіне (бұдан әрі – бағалар баламалығы кестесі) сәйкес оның баламасына сәйкес болуы;
философия докторы (PhD) және бейін бойынша доктор дәрежесін алуға – бакалавр немесе маман дипломының орташа балының кемінде 4,00 балға (5,0-ден) немесе бағалар баламалығы кестесіне сәйкес оның баламасына сәйкес болуы;»;
10-тармақта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) академиялық оқуға өз бетімен түскендер немесе философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алуға Тізімге енгізілген шетелдік жетекші жоғары оқу орындарында білім алушылар санаты бойынша қатысатын адамдар аталған дәрежені алу үшін шетелдік жетекші жоғары оқу орны белгілеген мерзімдерден аспайтын шетелдік жетекші жоғары оқу орнымен келісілген мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариатта куәландырылған аудармалары бар жеке оқу жоспарын;»;
15) тармақшадағы «көшірмесін ұсынады.» деген сөздер «көшірмесін;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 175
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2008 года № 573 «Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак» и определении направлений расходования международной стипендии «Болашак» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 30, ст. 297) следующие изменения и дополнение:
в Правилах отбора претендентов для присуждения международной стипендии «Болашак», утвержденных указанным постановлением:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«2) прохождения научными, педагогическими, инженерно-техническими и медицинскими работниками из числа граждан Республики Казахстан стажировки со сроком до двенадцати месяцев (без учета сроков прохождения языковых курсов) в зарубежных организациях в соответствии с перечнем приоритетных специальностей на базе ведущих зарубежных высших учебных заведений и медицинских учреждений при них, входящих в Список ведущих зарубежных высших учебных заведений, зарубежных организаций, рекомендуемых для обучения, прохождения языковых курсов победителями конкурса, а также в признанных мировых, региональных научно-исследовательских центрах, компаниях и отраслевых организациях.»;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
«7. Стипендия «Болашак» присуждается однократно: для прохождения стажировки, получения каждой степени (магистра, доктора философии (PhD), доктора по профилю), обучения в резидентуре.»;
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
«1) для претендентов, участвующих по категории самостоятельно поступивших, – соответствие среднего балла успеваемости за весь период обучения в соответствующем зарубежном высшем учебном заведении оценке не менее чем «хорошо» в соответствии с таблицей эквивалентности оценок для претендентов, обучающихся на академических программах в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в Список, а также:
на получение степени магистра и обучения в резидентуре – соответствие среднего балла диплома бакалавра или специалиста баллу не менее 4,50 (из 5,0) или его эквиваленту в соответствии с таблицей эквивалентности оценок для присуждения международной стипендии «Болашак», утверждаемой Рабочим органом (далее - таблица эквивалентности оценок);
на получение степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю – соответствие среднего балла диплома бакалавра или специалиста баллу не менее 4,0 (из 5,0) или его эквиваленту в соответствии с таблицей эквивалентности оценок;»;
в пункте 10:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
«13) лица, участвующие по категории самостоятельно поступивших на академическое обучение или обучающихся в ведущих зарубежных высших учебных заведениях, включенных в Список, на получение степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, предоставляют согласованный с ведущим зарубежным высшим учебным заведением индивидуальный учебный план, не превышающий сроки, установленные ведущим зарубежным высшим учебным заведением, для получения данной степени с нотариально заверенными переводами на государственный или русский языки;»;
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:

«16) мәдениет қызметкерлері, шығармашылық қызметкерлер санаты бойынша қатысатын адамдар оқу бағдарламасы, мамандығы мен оқу кезеңі көрсетілген академиялық оқуға (қаржылық шарттарды және шет тілінен білімін талап етілетін деңгейге дейін арттыру бойынша шарттарды қоспағанда) шартсыз тіркелгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін және болған жағдайда, мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариатта куәландырылған аудармалары бар шетелдік жоғары оқу орны берген үлгерім туралы ресми құжатты/мамандығын, курсын (оқу жылын), оқу нысанын, осы оқу орнында пайдаланылатын бағалау жүйесі туралы ақпаратты, сондай-ақ осы оқу орнындағы ағымдағы үлгерімінің орташа балын көрсететін белгіленген үлгідегі анықтаманы қосымша ұсынады.»;
11-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Құжаттар осы Қағидалардың талаптары мен шарттарына сәйкес келмеген және «электрондық үкімет» веб-порталы не халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы өтініш берілген кезде құжаттар пакеті толық ұсынылмаған жағдайда, Әкімші «электрондық үкімет» веб-порталы не халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы өтініш берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттарды қабылдаудан және тіркеуден бас тартатындығы туралы дәлелді жауап береді.»;
16-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Әкімші бірінші, екінші және үшінші турдың өтетін орны мен уақытын айқындап, бұл туралы телефон байланысы бойынша тікелей сөйлесу арқылы күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей үміткерді хабардар етеді.»;
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«20. Төртінші тур үміткерлердің Жұмыс органы құратын Тәуелсіз сараптамалық комиссияның мүшелерімен жеке әңгімелесуден өтуін ұйымдастыру арқылы өткізіледі. Әкімші үміткерлерді телефон байланысы бойынша тікелей сөйлесу арқылы әңгімелесудің өтетін күні мен орны туралы ол өткізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей хабардар етеді.»;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«22. Тәуелсіз сараптамалық комиссия Жұмыс органы белгілеген нысан бойынша әрбір үміткерге ұсыным береді.»;
25-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы Қағидалардың 4-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген санаттар бойынша Жұмыс органы бекітетін тілдік курстардың ұзақтығы кестесіне (бұдан әрі – кесте) сәйкес, бірақ 12 айдан аспайтын, ағылшын тілін үйрену үшін Қазақстан Республикасында 6 айдан аспайтын және шетелде 6 айдан аспайтын мерзім;
2) осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген санат және философия докторы (PhD), бейін бойынша доктор дәрежесін алу, резидентурада оқу үшін түскендер бойынша Жұмыс органы бекітетін кестеге сәйкес, бірақ 12 айдан аспайтын, ағылшын тілін үйрену үшін Қазақстан Республикасында 6 айдан аспайтын және шетелде 6 айдан аспайтын мерзім;

«16) лица, участвующие по категории работников культуры, творческие работники дополнительно представляют копии документов, подтверждающих безусловное зачисление на академическое обучение (за исключением финансовых условий и условий по повышению уровня знания иностранного языка до требуемого) с указанием программы, специальности и периода обучения и, в случае наличия, официальный документ об успеваемости, выданный зарубежным высшим учебным заведением/справку установленного образца, указывающую специальность, курс (год обучения), форму обучения, информацию о системе оценок, используемых в данном учебном заведении, а также средний балл текущей успеваемости в данном учебном заведении с нотариально заверенными переводами на государственный или русский языки.»;
часть третью пункта 11 изложить в следующей редакции:
«В случае несоответствия документов требованиям и условиям настоящих Правил и предоставления неполного пакета документов при обращении через веб-портал «электронного правительства» либо центры обслуживания населения, Администратором дается мотивированный ответ об отказе в приеме и регистрации документов в течение 2 (два) рабочих дней со дня обращения через веб-портал «электронного правительства» либо центры обслуживания населения.»;
часть четвертую пункта 16 изложить в следующей редакции:
«Администратор определяет место и время проведения первого, второго и третьего тура, о которых претендент извещается посредством прямых переговоров по телефонной связи не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней.»;
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
«20. Четвертый тур проводится путем организации прохождения претендентами персонального собеседования с членами Независимой экспертной комиссии, создаваемой Рабочим органом. Администратор извещает посредством прямых переговоров по телефонной связи претендентов о дате и месте проведения собеседования не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до его проведения.»;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
«22. Независимая экспертная комиссия дает рекомендацию по каждому претенденту по форме, установленной Рабочим органом.»;
подпункты 1)2) и 3) пункта 25 изложить в следующей редакции:
«1) по категориям, указанным в подпунктах 2), 3), 4), 6), 7) пункта 4 настоящих Правил, сроком согласно таблице продолжительности языковых курсов, утверждаемой Рабочим органом (далее – таблица), но не более 12 месяцев, для изучения английского языка не более 6 месяцев в Республике Казахстан и не более 6 месяцев – за рубежом;
2) по категории, указанной в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил и поступающим для получения степени доктора философии (PhD), доктора по профилю, обучения в резидентуре, сроком согласно таблице, утверждаемой Рабочим органом, но не более 12 месяцев, для изучения английского языка не более 6 месяцев в Республике Казахстан и не более 6 месяцев – за рубежом;

3) осы Қағидалардың 4-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген санат бойынша 6 айдан аспайтын, ағылшын тілін үйрену үшін Қазақстан Республикасында 6 айдан аспайтын мерзім.».
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов

3) по категории, указанной в подпункте 5) пункта 4 настоящих Правил, сроком не более 6 месяцев, для изучения английского языка не более 6 месяцев в Республике Казахстан.».
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     К. Масимов