Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 3 сәуірдегі № 191 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 305 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 06.05.2021 № 305 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Осы қаулы 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-бөлімді және 2015 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 3-бөлімді қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 191 қаулысымен
бекітілген
Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптар
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне енгізілген террористік тұрғыдан осал әрбір объектінің осы террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптарға (бұдан әрі - талаптар) сәйкес терроризмге қарсы қорғалу жүйесі болуы тиіс.
2. Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесін (бұдан әрі - жүйе) құру мақсаты олардың террористік қауіп-қатердің әсерінен қауіпсіздігін қамтамасыз ету болып табылады.
3. Осы талаптарда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер:
1) террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесі - ғимараттардың, құрылыстар мен өзге де объектілердің терроризмге қарсы қауіпсіздігін қамтамасыз етуде пайдаланылатын инженерлік-техникалық нығайтылу, кіруді бақылау және басқару жүйесі, байланыс және хабардар ету жүйесі, телевизиялық бейнебақылау, сондай-ақ жарықтандыру жүйесі құрауыштарының жиынтығы;
2) инженерлік-техникалық нығайтылу - күзетілетін аймақтарға санкциясыз кіруге және басқа да қылмыстық қолсұғушылықтарға қарсы қажетті іс-қимылды қамтамасыз ететін конструктивті элементтер;

Об утверждении требований к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2015 года № 191. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 06.05.2021 № 305 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением раздела 2, который вводится в действие с 1 января 2017 года, и раздела 3, который вводится в действие с 1 июля 2015 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 191
Требования
к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении
1. Общие положения
1. Каждый объект, уязвимый в террористическом отношении, включенный в перечень объектов Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении, должен иметь систему антитеррористической защиты в соответствии с настоящими требованиями к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении (далее - требования).
2. Целью создания системы антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении (далее — система), является обеспечение их безопасности от воздействия террористических угроз.
3. Понятия и термины, применяемые в настоящих требованиях:
1) система антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, - совокупность компонентов инженерно-технической укрепленности, системы контроля и управления доступом, системы связи и оповещения, телевизионной системы видеонаблюдения, а также освещения, используемых в зданиях, строениях, сооружениях и иных объектах для обеспечения их антитеррористической безопасности;
2) инженерно-техническая укрепленность - конструктивные элементы, обеспечивающие необходимое противодействие несанкционированному проникновению в охраняемые зоны и другим преступным посягательствам;

3) периметр - күзетілетін аумақтың (аймақтың) қоршалған құрылыс конструкцияларымен (тосқауылдармен) және бақылау-өткізу пункттерімен жабдықталған шекарасы;
4) бақылау-өткізу пункті - адамдарды және көлік құралдарының рұқсат берілген түрін өткізуді қамтамасыз етуге арналған арнайы үй-жай;
5) қауіпті аймақ - өздеріне қатысты террористік қауіп-қатерді іске асыру теріс салдарға әкеп соқтыруы мүмкін үй-жай, учаскелер және конструктивті элементтер;
6) күзетілетін аймақ - күзет сигнализациясы жүйесінің көмегімен бақыланатын параметрлердің өзгеруі анықталуы мүмкін (тиіс) ғимараттың және/немесе аумақтың (объектінің) бір бөлігі;
7) күзет шебі - объектінің белгілі бір аймағын немесе үй-жайды (периметр, көлем және оларға келу жолдары) бақылайтын инженерлік-техникалық құралдар мен қауіпсіздік жүйелерінің жиынтығы, олардан өту кезінде объектінің жай-күйін бақылау жабдығына немесе алып жүруге болатын хабарландырғыштарға (дыбыс, жарық индикациясы) тиісті хабарлама беріледі;
8) күзет сигнализациясының жүйесі - күзету объектісіне санкциясыз енуді, күзетілетін объекті тұтастығының бұзылуын анықтауға, объекті тұтастығының бұзылуы туралы ақпаратты жинауға, өңдеуге, беруге және сол қалпында ұсынуға арналған бірлесе әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы;
9) күзет сигнализациясының шебі - электр тізбегіне тізбектеліп біріктірілген, осы тізбекке енгізілмеген басқа техникалық құралдардан тәуелсіз күзетілетін аймаққа (аймақтарға) ену (енуге әрекет) туралы хабарлама беруге мүмкіндік беретін күзет сигнализациясының бірлесе әрекет ететін техникалық құралдарының жиынтығы;
10) орталықтандырылған бақылау пульті - дербес техникалық құрал (техникалық құралдардың жиынтығы) немесе күзетілетін объектілерге ену туралы дабыл хабарламаларды қабылдау үшін орталықтандырылған күзет пунктінде орнатылатын хабарламаларды, қызметтік және бақылау-диагностикалық хабарламаларды беру, алынған ақпаратты өңдеу, көрсету, тіркеу және одан әрі өңдеу үшін, сондай-ақ (кері арна болған кезде) телебасқару командасына беру үшін оны сол қалпында ұсыну жүйесінің құрамдас бөлігі;
11) кіруді бақылау және басқару жүйесі - техникалық, ақпараттық, бағдарламалық, пайдалану үйлесімділігі бар және адамдар мен көліктің кіруін бақылауды және басқаруды жүзеге асыратын бірге әрекет ететін бақылау мен басқарудың техникалық құралдарының (механикалық, электр-механикалық, электр, электрондық құрылғылар, конструкциялар мен бағдарламалық құралдар) жиынтығы;

3) периметр - граница охраняемой территории (зоны), оборудованная ограждающими строительными конструкциями (барьерами) и контрольно-пропускными пунктами;
4) контрольно-пропускной пункт — специальное помещение, предназначенное для обеспечения пропуска людей и разрешенного вида транспортных средств;
5) критическая зона - помещение, участки и конструктивные элементы, реализация террористической угрозы в отношении которых может привести к негативным последствиям;
6) охраняемая зона - часть здания и/или территории (объекта), в которой может (должно) быть обнаружено изменение контролируемых параметров с помощью системы охранной сигнализации;
7) рубеж охраны — совокупность инженерно-технических средств и систем безопасности, контролирующих определенную зону объекта или помещения (периметр, объем и подходы к ним), при преодолении которых выдается соответствующее извещение на оборудование контроля состояния объекта или выносные оповещатели (звуковая, световая индикация);
8) система охранной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств для обнаружения несанкционированного проникновения на объект охраны, нарушения целостности охраняемого объекта, сбора, обработки, передачи и представления информации в заданном виде о нарушении целостности объекта;
9) рубеж охранной сигнализации - совокупность совместно действующих технических средств охранной сигнализации, последовательно объединенных электрической цепью, позволяющих выдать извещение о проникновении (попытке проникновения) в охраняемую зону (зоны), независимо от других технических средств, не входящих в данную цепь;
10) пульт централизованного наблюдения - самостоятельное техническое средство (совокупность технических средств) или составная часть системы передачи извещений, устанавливаемые в пункте централизованной охраны для приема тревожных извещений о проникновении на охраняемые объекты, служебных и контрольно-диагностических извещений, обработки, отображения, регистрации полученной информации и представления ее в заданном виде для дальнейшей обработки, а также (при наличии обратного канала) для передачи команд телеуправления;
11) система контроля и управления доступом - совокупность совместно действующих технических средств контроля и управления (механические, электромеханические, электрические, электронные устройства, конструкции и программные средства), обладающих технической, информационной, программной, эксплуатационной совместимостью и осуществляющих контроль и управление доступом людей и транспорта;

12) байланыс жүйесі - объектіні күзету қызметтерінің іс-қимылын жедел басқаруды қамтамасыз етуге арналған жедел байланыс жүйесі;
13) хабардар ету жүйесі - террористік тұрғыдан осал объектідегі адамдарды төтенше жағдайлар (авария, өрт, табиғи зілзала, шабуыл жасау, террористік акт) кезіндегі дабыл және қалыптасқан жағдайдағы іс-әрекеттер туралы жедел ақпараттандыруға (жарықпен және/немесе дыбыстық) арналған техникалық құралдар жиынтығы;
14) телевизиялық бейнебақылау жүйесі - объектінің жай-күйі туралы көрсетілімдерді алуға арналған техникалық, ақпараттық, бағдарламалық және пайдалану үйлесімділігі бар бірлесіп әрекет ететін техникалық құралдардың жиынтығы;
15) күзет бөлімшелері - террористік тұрғыдан осал объектілерді күзетуді қамтамасыз ететін күзет қызметінің субъектілері.
4. Осы талаптар қолданыстағы, жаңадан жобаланатын, реконструкцияланатын және техникалық жаңғыртылған жеке меншік және ведомстволық бағыныстылық нысанына қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан террористік тұрғыдан осал объектілерге қойылады, сондай-ақ объектілерге қылмыстық қолсұғушылыққа қарсы іс-қимыл жасау мақсатында оларды инженерлік-техникалық құралдармен және қауіпсіздік жүйелерімен жарақтандырудың нормаларын, тәртібін белгілейді.
5. Мемлекеттік күзетуге жататын объектілердің инженерлік-техникалық нығайтылуы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысымен бекітілген талаптарға сәйкес қамтамасыз етіледі.
Қарулы Күштер объектілерінің инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрықтарымен айқындалады.
Күзетілетін адамдардың келуіне арналған террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын қосымша талаптарды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі осы талаптарды, олардың қауіпсіздігін қажетті деңгейде қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық, күзет, режимдік және өзге де шаралардың көлемі мен ерекшелігін ескере отырып белгілейді.
2. Аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптар
Периметрдің инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар

12) система связи - система оперативной связи, предназначенная для обеспечения оперативного управления деятельностью служб охраны объекта;
13) система оповещения - совокупность технических средств, предназначенных для оперативного информирования (светового и/или звукового оповещения) находящихся на объекте, уязвимом в террористическом отношении, лиц о тревоге при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действиях в сложившейся обстановке;
14) телевизионная система видеонаблюдения - совокупность совместно действующих технических средств, обладающих технической, информационной, программной и эксплуатационной совместимостью, предназначенных для получения изображений о состоянии объекта;
15) подразделения охраны - субъекты охранной деятельности, обеспечивающие охрану объектов, уязвимых в террористическом отношении.
4. Настоящие требования распространяются на действующие, вновь проектируемые, реконструируемые и технически модернизированные объекты, уязвимые в террористическом отношении, независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности, расположенные на территории Республики Казахстан, а также устанавливают порядок оснащения инженерно-техническими средствами и системами безопасности объектов с целью противодействия преступным посягательствам на них.
5. Инженерно-техническая укрепленность объектов, подлежащих государственной охране, обеспечивается в соответствии с требованиями, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151.
Требования к инженерно-технической укрепленности объектов Вооруженных Сил определяются в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан", а также приказами Министра обороны Республики Казахстан.
Службой государственной охраны Республики Казахстан устанавливаются дополнительные требования к системе антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, предназначенных для пребывания охраняемых лиц, с учетом настоящих требований, объема и специфики организационных, охранных, режимных и иных мер, обеспечивающих необходимые уровни их безопасности.
Примечание РЦПИ!
Раздел 2 вводится в действие с 01.01.2017
2. Требования к системе антитеррористической защиты особо
важных государственных, стратегических, опасных
производственных объектов
Требования к инженерно-технической укрепленности периметра

6. Аумағы бар объекті периметрі бойынша адамдар мен көлік құралдарының бақылау-өткізу пунктін орап өтіп, объектіге және объектіден еркін өтуіне кедергі жасайтын қоршаумен жабдықталады.
Магистральдық құбырлар мен кен орындарының аумақтары да адамдар мен көлік құралдарының күзетілетін аймақтарға еркін өтуіне кедергі жасайтын қоршаумен жабдықталуы мүмкін.
7. Қоршау күрделі құрылыс болып табылады және үлгілік жобалар бойынша салынады.
8. Қоршау:
1) еркін өтуді болдырмайтын және объектінің режимдік шарттарын қанағаттандыратын биік әрі жерге терең орнатылған болуы;
2) конструкциясы қарапайым, беріктігі жоғары сапалы және ұзақ уақытқа төзімді болуы;
3) одан өтуді жеңілдететін түйіндер мен конструкциялардың болмауы тиіс.
9. Сыртқы қоршауда жабылмайтын есіктер, қақпалар, кішкене қақпалар, сондай-ақ тесіктер, сыналар және басқа да зақымданулар болмауы керек.
10. Қауіптілігі жоғары учаскелерде периметрді таранға қарсы және (немесе) өзге де қосымша бөгеуші құрылғыларды орнату арқылы күшейтуге болады.
Периметр инженерлік-техникалық конструкциялардан басқа жарықтандыру, байланыс және телевизиялық бейнебақылау жүйесі құралдарымен жарақталады.
11. Объектілер периметрінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін инженерлік-техникалық конструкциялар мынадай сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
1) барлық маусымдар мен тиісті климаттық аймақтардың сыртқы климаттық факторларына төзімділігі;
2) индустриялық кедергілерден және көлік құралдары, құстар мен жануарлар туындататын кедергілерден қорғалуы.
12. Жарылғыш, аса қауіпті, бактериологиялық, биологиялық заттар, иондаушы сәулелендіру көздері, радиоактивті және қос мақсаттағы материалдарды әзірлеу, өндіру, сынау жұмыстарын жүргізумен айналысатын ұйымдардың объектілері мен үй-жайларының сыртқы қоршауына Ядролық материалдарды және ядролық қондырғыларды жеке қорғау туралы ережеге, сондай-ақ радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі санитариялық-гигиеналық талаптарға, тиісті қолдану саласындағы басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес арнайы талаптар қолданылады.
13. Өткізу режимі орнатылған аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілер бақылау-өткізу пункттерімен жарақталады.
14. Бақылау-өткізу пункттерінің саны адамдар мен көлік құралдарының қажетті өту қабілетін қамтамасыз етуді ескере отырып айқындалады.
Автокөліктік бақылау-өткізу пункті адамдар өтуге арналған орталық бақылау-өткізу пунктіне жақын жерде орналасуы тиіс.
Автомобиль және теміржол көлігінің өткізетін бақылау-өткізу пунктін қатар қолдануға жол беріледі.

6. Объект, имеющий территорию, оборудуется по периметру ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств на объект и с объекта, минуя контрольно-пропускной пункт.
Магистральные трубопроводы и территории месторождений также могут оборудоваться ограждением, препятствующим свободному проходу лиц и проезду транспортных средств в охраняемые зоны.
7. Ограждение является капитальным сооружением и строится по типовым проектам.
8. Ограждение должно иметь:
1) высоту и заглубленность в грунт, исключающие свободное преодоление и удовлетворяющие режимным условиям объекта;
2) простоту в конструкции, высокую прочность и долговечность;
3) отсутствие узлов и конструкций, облегчающих его преодоление.
9. Не допускается во внешнем ограждении наличие незапираемых дверей, ворот, калиток, а также лазов, проломов и других повреждений.
10. На участках с повышенной опасностью периметр может укрепляться путем установки противотаранных и (или) иных дополнительных заградительных устройств.
Помимо инженерно-технических конструкций периметр оснащается средствами освещения, связи и телевизионной системы наблюдения.
11. Инженерно-технические конструкции для обеспечения безопасности периметра объектов должны соответствовать следующим характеристикам:
1) устойчивость к внешним климатическим факторам всех сезонов и соответствующих климатических зон;
2) защищенность от индустриальных помех и помех, вызываемых транспортными средствами, воздействия птиц и животных.
12. К внешнему ограждению объектов и помещений организаций, занятых проведением работ по разработке, производству, испытанию, хранению взрывчатых, особо опасных, бактериологических, биологических веществ, источников ионизирующего излучения, радиоактивных и двойного назначения материалов, применяются специальные требования в соответствии с Положением о физической защите ядерных материалов и ядерных установок, а также санитарно-гигиеническими требованиями по обеспечению радиационной безопасности, другими нормативными правовыми актами в соответствующей области применения.
13. Особо важные государственные, стратегические, опасные производственные объекты, на которых установлен пропускной режим, оснащаются контрольно-пропускными пунктами.
14. Количество контрольно-пропускных пунктов определяется с учетом обеспечения необходимой пропускной способности людей и транспортных средств.
Автотранспортный контрольно-пропускной пункт должен располагаться вблизи центрального контрольно-пропускного пункта для прохода людей.
Контрольно-пропускной пункт для проезда автомобильного и железнодорожного транспорта допускается делать совмещенным.

15. Бақылау-өткізу пункттері ғимараттарының (үй-жайларының) сыртқы қоршау конструкциялары (қабырғалар мен жабындар) құқыққа қарсы сипаттағы іс-әрекеттерді қоса алғанда, сыртқы әсерлерге төзімді болуы және жақсы шолынуы тиіс.
16. Бақылау-өткізу пункті жұмысшылар мен қызметшілердің жеке заттарын сақтайтын сақтау камерасымен, тексеріп қарау бөлмесімен, күзет бөлімшесі қызметкерлерін (концентраторларды, пульттерді, күзеттік телевизияның бейнебақылау құрылғыларын және т.с.с) орналастыруға арналған қызметтік үй-жаймен, техникалық қауіпсіздік жүйелерімен, өткелді (өтуді) ашу тетіктерін басқару құрылғыларымен, күзеттік жарықтандырумен және санитариялық тораппен жабдықталады.
Бақылау-өткізу пунктінде автоматтандырылған немесе механикалық қол құрылғылары, турникеттер, адамдардың санкциясыз өтуіне жол бермеуге арналған кішкене қақпалар орнатылады.
Бақылау-өткізу пунктін тексеріп қарау жүргізу үшін қажеттілігіне немесе қызметтік мұқтаждығына байланысты металдардың әртүрлі үлгілерін айқындауға қабілетті стационарлық және қол құралдарымен жабдықтауға болады.
17. Көлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті электрөткізгіші бар және қашықтықтан басқарылатын үлгілік жылжымалы немесе айқара ашылатын қақпалармен, оларды авариялық тоқтатуға және қолмен ашуға арналған құрылғылармен жабдықталады. Қақпалар өздігінен ашылуды (қозғалуды) болдырмайтын шектеуіштермен немесе бекіткіштермен жарақталады. Автокөлік құралдарына арналған бақылау-өткізу пункті оларды тексеріп қарауға арналған қарау алаңдарымен немесе эстакадалармен, шлагбаумдармен, ал теміржол көлігіне арналған бақылау-өткізу пункті жылжымалы теміржол құрылымын тексеріп қарауға арналған мұнарамен және алаңмен жабдықталады.
18. Қақпаны басқару пульті бөгде адамдардың қол жеткізуін болдырмайтын орындарға орналастырылады.
19. Бақылау-өткізу пунктінің үй-жайы байланыс, өрт сөндіру құралдарымен жарақталады және орталықтандырылған бақылау пультіне қосылған дабыл сигнализациясы жүйесімен жабдықталады.
Ғимараттар мен құрылыстардың инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
20. Аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық, қауіпті өндірістік объектілер аумағында үздіксіз өндірістік цикл жабдығы бар корпустарды қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстарды олардың басқа ғимараттар және құрылыстармен қалқалануын ескере отырып, периметрден барынша мүмкін болатын қашықтықта орналастыру қажет.
21. Ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы қабырғалары іргелі және Қазақстан Республикасының бекітілген нормалары мен қағидаларына сәйкес болуы тиіс.
22. Ғимараттар мен құрылыстарда бекіткіш құрылғыларды орнату кезінде өртке қарсы қауіпсіздік шарттарын орындау қажет:

15. Наружные ограждающие конструкции (стены и перекрытия) зданий (помещений) контрольно-пропускных пунктов должны быть устойчивыми к внешним воздействиям, включая действия противоправного характера, и иметь хороший обзор.
16. Контрольно-пропускной пункт оборудуется камерой хранения личных вещей рабочих и служащих, комнатой досмотра, служебным помещением для размещения сотрудников подразделений охраны, техническими системами безопасности (концентраторами, пультами, видеоконтрольными устройствами охранного телевидения и т.п.), устройствами управления механизма открывания прохода (проезда), охранного освещения и санузлом.
В контрольно-пропускном пункте устанавливаются автоматизированные или механические ручные устройства, турникеты, калитки для предотвращения несанкционированного прохода людей.
Допускается оборудовать контрольно-пропускной пункт стационарными и ручными средствами для производства досмотра, способными распознавать различные типы металлов в зависимости от необходимости или служебной потребности.
17. Контрольно-пропускной пункт для транспортных средств оборудуется типовыми раздвижными или распашными воротами с электроприводом и дистанционным управлением, устройствами для их аварийной остановки и открытия вручную. Ворота оснащаются ограничителями или стопорами для предотвращения произвольного открывания (движения). Контрольно-пропускной пункт для автотранспортных средств оборудуется смотровыми площадками или эстакадами для их осмотра, шлагбаумами, а контрольно-пропускной пункт для железнодорожного транспорта - вышкой и площадкой для осмотра подвижного железнодорожного состава.
18. Пульт управления воротами располагается в местах, исключающих доступ к ним посторонних лиц.
19. Помещение контрольно-пропускного пункта оснащается средствами связи, пожаротушения и оборудуется системой тревожной сигнализации с подключением на пульт централизованного наблюдения.
Требования к инженерно-технической укрепленности
зданий и сооружений
20. Размещение на территории особо важных государственных, стратегических, опасных производственных объектов зданий и сооружений, включая корпусы с оборудованием непрерывного производственного цикла, необходимо обеспечивать на максимально возможном удалении от периметра с учетом прикрытия их близлежащими зданиями и сооружениями.
21. Наружные стены зданий и сооружений должны быть капитальными и соответствовать утвержденным нормам и правилам Республики Казахстан.
22. При установке запирающихся устройств в зданиях и сооружениях необходимо выполнять условия противопожарной безопасности:

1) ғимараттар мен құрылыстардың сыртқы эвакуациялау есіктерінің іштен кілтсіз ашылмайтын бекіткіші болмауы тиіс;
2) ортақ дәлізге алып баратын баспалдақ алаңдарының есіктері, лифт холлдары мен тамбур-шлюздердің есіктері өздігінен және тығыз жабылатын құрылғылармен жабдықталады және олардың кілтсіз ашылуға кедергі келтіретін бекітулері болмауы тиіс.
23. Ғимараттар мен құрылыстардың аумағына құдықтар, люктер, өтетін тесіктер, шахталар, ашық құбырлар, арналар және басқа осыған ұқсас құрылыстар арқылы енуге болатын кіретін және шығатын жерлері бар жерасты және жерүсті коммуникациялары тұрақты немесе алынатын темір торлармен, қақпақтармен, бекітілетін құрылғылары бар есіктермен жабдықталады.
Тұрақты құрылғылар ашылмайтын барлық коммуникацияларға, сондай-ақ диаметрі 250 миллиметрден (кесіндісі 250 х 250 миллиметрден көп) асатын барлық ойықтарға орнатылуы тиіс.
Күзет бөлімшесі үй-жайларының инженерлік-техникалық нығайтылуына қойылатын талаптар
24. Күзет бөлімшелерінің үй-жайларын, әдетте ғимараттардың бірінші қабатында орналастырған жөн, бұл ретте үй-жайлар конструкциясына қойылатын талаптар ғимараттардың тиісті санатына қойылатын талаптарға сәйкес болуы тиіс.
25. Бақылау мұнаралары, бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар мен үйшіктер, тосқауыл түріндегі дуалдар жататын күзет бекеттерінің инженерлік конструкциялары мынадай сипаттамаларға сәйкес болуы тиіс:
1) бақылау мұнаралары кірпіштен, ағаштан, металдан немесе құрама темір бетоннан жасалады және күзетшілердің аумақтар мен объектінің маңайын көруін ұлғайту үшін орналастырылады. Мұнараның биіктігі және оны орнату орны жер бедеріне, кескін үйлесіміне және жергілікті шарттарға байланысты айқындалады;
2) мұнараларды жабдықтауға арналған техникалық құралдардың құрамы жобалауға арналған тапсырмамен айқындалады;
3) мұнараның конструкциясы күзетшіні атыс қаруымен зақымдаудан қорғауы тиіс;
4) бекеттік саңырауқұлақ тәріздес қалқалар әдетте наряд соқпағынан 1 метрден аспайтын қашықтықтағы бекеттер учаскелерінің ортасында оpaналастырылады;
5) бекеттік үйшіктер кірпіштен, ағаштан, құрама темір бетоннан, металл конструкциялардан, пластиктен, сығымдалған және ағаш бөлшектерден жасалады. Температура минус 300С-ден төмен аудандарда бекеттік үйшіктерде жылыту көзделеді. Бекеттік үйшіктердің көлемдері мен түрлерін жобалау ұйым айқындайды;
6) бекеттер учаскелерінің шекарасын белгілеу үшін шектеу белгілері қолданылады. Олар нөмірленеді және нарядтарға жақсы көрінетіндей және учаскенің сыртқы жағынан бөгде адамдарға көрінбейтіндей етіп біртіндеп орнатылады.
Күзет сигнализациясы жүйесіне қойылатын талаптар

1) наружные эвакуационные двери зданий и сооружений не должны иметь запоров, которые не могут быть открыты изнутри без ключа;
2) двери лестничных клеток, ведущие в общие коридоры, двери лифтовых холлов и тамбуров-шлюзов оборудуются приспособлениями для самозакрывания и уплотнения в притворах и не должны иметь запоров, препятствующих их открыванию без ключа.
23. Подземные и наземные коммуникации, имеющие входы или выходы в виде колодцев, люков, лазов, шахт, открытых трубопроводов, каналов и других подобных сооружений, через которые можно проникнуть в здания и сооружения, оборудуются постоянными или съемными решетками, крышками, дверями с запирающими устройствами.
Постоянные устройства должны устанавливаться на все коммуникации, не подлежащие открыванию, а также проемы, имеющие диаметр более 250 миллиметров (сечением более 250x250 миллиметров).
Требования к инженерно-технической укрепленности помещений
подразделений охраны
24. Помещения подразделений охраны следует размещать, как правило, на первом этаже зданий, при этом требования к конструкции помещений должны соответствовать требованиям, предъявляемым к конструкции соответствующей категории зданий.
25. Инженерные конструкции постов охраны, к которым относятся наблюдательные вышки, постовые грибки и будки, изгородки в виде барьеров, должны соответствовать следующим характеристикам:
1) наблюдательные вышки делаются из кирпича, дерева, металла или сборного железобетона и устанавливаются для увеличения обзора и просмотра охранниками территории и подступов к объекту. Высота вышки и место ее установки определяются в зависимости от рельефа местности, конфигурации и местных условий;
2) состав технических средств для оборудования вышек определяется заданием на проектирование;
3) конструкция вышки должна обеспечивать защиту охранника от поражения огнестрельным оружием;
4) постовые грибы устанавливаются, как правило, в центре участков постов на расстоянии не более 1-го метра от тропы нарядов;
5) постовые будки делаются из кирпича, дерева, сборного железобетона, металлоконструкций, пластика, прессованных и деревянных деталей. В районах, где температура опускается ниже минус 300С, в постовых будках предусматривается отопление. Размеры и типы постовых будок определяются проектной организацией;
6) для обозначения границ участков постов применяются разграничительные знаки. Они нумеруются и последовательно устанавливаются таким образом, чтобы хорошо были видны нарядам и не просматривались посторонними лицами с внешней стороны участка.
Требования к системе охранной сигнализации

26. Құпия ақпарат немесе материалдық құндылықтар тұрақты немесе уақытша сақталатын барлық үй-жайлар, сондай-ақ олармен аралас барлық үй-жайлар, объекті ғимаратының периметрі бойынша бірінші және соңғы қабаттарда орналасқан бөлмелер мен осал орындар (терезе, есіктер, қақпақтар, желдеткіш шахталары мен қораптары) күзет сигнализациясы жүйесімен жабдықталады.
27. Күзет сигнализациясы жүйесі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) белгіленген тәртіппен сертификаттаудан өтеді.
28. Жалған іске қосу мен табу ықтималдығына айрықша жоғары пысықталуды талап ететін объектілерде әртүрлі әрекет етудің түрлі физикалық қағидатындағы датчикті ұштастыратын құрамдастырылған жүйені пайдалану қажет. Сезгіш элементтердің орналасуы адамның еніп кіруі туралы сигнал бір уақытта бірнеше датчикте іске қосылатындай таңдап алынады, ал бөгеуілдер уақыт бойынша таралады.
29. Күзет сигнализациясы жүйесімен күзеттің үш шебі жабдықталады.
Күзеттің бірінші шебімен:
1) объекті ғимараттары мен үй-жайларының периметрі бойынша құрылыс конструкциялары;
2) коммуникацияларды іске қосу орындары, желдеткіш арналар және тағы басқалар;
3) өрт сатыларына шығатын жерлер;
4) күрделі емес және күрделі (егер оларды қорғау қажет болса) қабырғалар қорғалады.
Күзеттің екінші шебімен үй-жайлардың көлемі қорғалады.
Күзеттің үшінші шебімен қоймалар, сейфтер, шкафтар немесе оларға келу жолдары қорғалады.
30. Ғимараттың (үй-жайының) периметрі бойынша құрылыс конструкциялары:
1) есік оймалары, тиеу-түсіру қақпақтары - ашылуға және тесілуге;
2) шынымен қапталған конструкциялар - әйнектің "ашылуына" және "қирауына";
3) коммуникацияларды, күрделі емес және күрделі (егер қажет болса) іске қосу орындары - "тесілуге";
4) желдеткіш қораптарды, түтін өткізгіштер және басқалар - "қиратуға" және "соғу әсеріне" қарсы бұғатталады.
31. Объектінің қауіпсіздігін арттыру үшін күзет сигнализациясы жүйесінің құрылымы:
1) осы объектінің жұмыс режиміне;
2) ғимараттар ішінде үй-жайлардың орналасу ерекшеліктеріне;
3) күзетілетін аймақтар санына қарай айқындалады.
32. Күзетілетін аймақтар сындарлы аймақтарға кез келген тұсынан келгенде, кемінде күзеттің екі шебі бұзушылықты тіркейтіндей түрде орналастырылады.
33. Күзеттің әр шебінен келген дабыл хабарламасы орталықтандырылған бақылау пультіне немесе объектінің ішкі күзет пультіне шығарылады.
34. Орталықтандырылған бақылау пульті ұйымдастырылған үй-жайды ғимараттың екінші немесе үшінші қабаттарында орналастыру қажет. Орталықтандырылған бақылау пульті бір қабатты ғимаратта орналасқан жағдайда үй-жайдың құрылыс конструкциялары (қабырғалар, есіктер және терезелер) Қазақстан Республикасының бекітілген нормалары мен қағидаларына сәйкес болуы тиіс.

26. Системой охранной сигнализации оборудуются все помещения с постоянным или временным хранением секретной информации или материальных ценностей, а также все смежные с ними помещения, комнаты и уязвимые места (окна, двери, люки, вентиляционные шахты и короба), расположенные на первом и последнем этажах по периметру здания объекта.
27. Система охранной сигнализации в установленном порядке проходит сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан.
28. На объектах, где требуется исключительно высокая наработка на ложное срабатывание и вероятность обнаружения, необходимо использовать комбинированные системы, сочетающие в себе несколько датчиков различного физического принципа действия. Расположение чувствительных элементов выбирается таким образом, чтобы сигнал о проникновении человека возникал одновременно в нескольких датчиках, тогда как помехи были разнесены во времени.
29. Системой охранной сигнализации оборудуются три рубежа охраны.
Первым рубежом охраны защищаются:
1) строительные конструкции по периметру зданий или помещении объекта;
2) места ввода коммуникаций, вентиляционные каналы и другие;
3) выходы к пожарным лестницам;
4) некапитальные и капитальные (если необходима их защита) стены.
Вторым рубежом охраны защищаются объемы помещений.
Третьим рубежом охраны защищаются хранилища, сейфы, шкафы или подходы к ним.
30. Строительные конструкции по периметру здания (помещения) объекта блокируют:
1) дверные проемы, погрузочно-разгрузочные люки - на открывание и пролом;
2) остекленные конструкции - на "открывание" и "разрушение" стекла;
3) места ввода коммуникаций, некапитальные и капитальные (если это необходимо) - на "пролом";
4) вентиляционные короба, дымоходы и другое - на "разрушение" и "ударное воздействие".
31. Структура системы охранной сигнализации для повышения безопасности объекта определяется, исходя из:
1) режима работы этого объекта;
2) особенностей расположения помещений внутри зданий;
3) количества охраняемых зон.
32. Охраняемые зоны размещают таким образом, чтобы при подходе к критическим зонам с любой стороны нарушение было зафиксировано не менее чем двумя рубежами охраны.
33. Тревожные извещения с каждого рубежа охраны выводятся на пульт централизованного наблюдения или пульт внутренней охраны объекта.
34. Помещение, где организован пульт централизованного наблюдения, необходимо размещать на вторых или третьих этажах здания. В случае размещения помещения пульта централизованного наблюдения в одноэтажном здании, строительные конструкции (стены, двери и окна) помещения должны соответствовать утвержденным нормам и правилам Республики Казахстан.

35. Ішкі күзет пульттері күзет бөлімшелерінің қызметтік үй-жайларында немесе осы мақсаттар үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда орналастырылады.
Кіруді бақылау және басқару жүйесіне қойылатын талаптар
36. Кіруді бақылау және басқару жүйесі:
1) бақылау пункті арқылы күзетілетін үй-жайларға қызметкерлердің және объектіге келушілердің кіруін шектеуді;
2) әр қызметкердің және объектіге келушінің келу-кету уақытын тіркеуді;
3) ішкі үй-жайлардың ашылғаны туралы ақпарат алуды;
4) кіру осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында немесе оператордың бұйрығы бойынша рұқсат етілген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысының ашылуын;
5) кіру осы кіру аймағына (үй-жайға) берілген уақыт аралығында рұқсат етілмеген сәйкестендіру белгісін оқығаннан кейін тосқауыл құрылғысының ашылуына тыйым салуды;
6) басқару құрылғыларындағы сәйкестендіру белгілерін санкцияланған өзгертуді (қосу, өшіру) және олардың кіру аймақтарымен (үй-жайлармен) және кірудің уақыт интервалдарымен байланысын қамтамасыз етуді;
7) сәйкестендіру белгілерін өзгерту (қосу, жою) үшін басқару құрылғысы құралдарының бағдарламаларына санкциясыз енуден қорғауды;
8) техникалық және бағдарламалық құралдарды басқару, режимді орнату элементтеріне және ақпаратқа санкциясыз қол жеткізуден қорғауды;
9) электр қуаты өшкен кезде сәйкестендіру белгілерінің бабы мен деректер базасын сақтауды;
10) төтенше жағдайлар, өрт, техникалық ақаулар кезінде белгіленген режим қағидаларына және өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларына сәйкес тосқауыл құрылғыларын қолмен, жартылай автоматты немесе автоматты түрде ашуды;
11) жүйе операторының жұмыс орнынан кіру жүйесімен жабдықталған кез келген есіктің ашылуын немесе бұғатталуын;
12) рұқсат берілген сәйкестендіру белгісі оқылғаннан кейін өтетін жерден белгілі бір уақыттан кейін өту фактісі болмаған кезде тосқауыл құрылғысының автоматты түрде жабылуын;
13) сәйкестендіру белгілерін (кодын) іріктеуге әрекет жасалған кезде тосқауыл құрылғысының белгілі бір уақытқа жабылуын және дабыл белгісінің берілуін;
14) ағымдағы және алаңдататын оқиғалардың тіркелуін және хаттамаға енгізілуін;
15) басқару құрылғысымен байланыс болмаған кезде кіретін әрбір нүктедегі тосқауыл құрылғысынан оқығыштың дербес жұмысын қамтамасыз етуі тиіс.
37. Оқығыштар мынадай функцияларды орындауы тиіс:
1) сәйкестендіргіштерден сәйкестендіру белгісін оқу;
2) енгізілген сәйкестендіру белгісін жадыда немесе басқару құрылғысының деректер базасында сақталғандармен салыстыру;

35. Пульты внутренней охраны располагаются в служебных помещениях подразделений охраны или специально оборудованных для этих целей помещениях.
Требования к системе контроля и управления доступом
36. Система контроля и управления доступом должна обеспечивать:
1) ограничение доступа сотрудников и посетителей объекта в охраняемые помещения через пункты контроля;
2) фиксацию времени прихода и ухода каждого сотрудника и посетителя объекта;
3) получение информации об открывании внутренних помещений;
4) открывание преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал или по команде оператора;
5) запрет открывания преграждающего устройства после считывания идентификационного признака, доступ по которому не разрешен в данную зону доступа (помещение) в заданный временной интервал;
6) санкционированное изменение (добавление, удаление) идентификационных признаков в устройствах управления и обеспечение связи их с зонами доступа (помещениями) и временными интервалами доступа;
7) защиту от несанкционированного доступа к программным средствам устройства управления для изменения (добавления, удаления) идентификационных признаков;
8) защиту технических и программных средств от несанкционированного доступа к элементам управления, установки режимов и информации;
9) сохранение настроек и базы данных идентификационных признаков при отключении электропитания;
10) ручное, полуавтоматическое или автоматическое открывание преграждающих устройств для прохода при чрезвычайных ситуациях, пожаре, технических неисправностях в соответствии с правилами установленного режима и правилами противопожарной безопасности;
11) открывание или блокировку любых дверей, оборудованных системой доступа, с рабочего места оператора системы;
12) автоматическое закрытие преграждающего устройства при отсутствии факта прохода через определенное время после считывания разрешенного идентификационного признака;
13) закрывание преграждающего устройства на определенное время и выдачу сигнала тревоги при попытках подбора идентификационных признаков (кода);
14) регистрацию и протоколирование текущих и тревожных событий;
15) автономную работу считывателя с преграждающего устройства в каждой точке доступа при отказе связи с устройства управления.
37. Считыватели должны выполнять следующие функции:
1) считывание идентификационного признака с идентификаторов;
2) сравнение введенного идентификационного признака с хранящимся в памяти или базе данных устройства управления;

3) пайдаланушыны сәйкестендірген кезде тосқауыл құрылғысының ашылу сигналын қалыптастыру;
4) басқару құралымен ақпарат алмасу.
38. Басқару құрылғылары мынадай функцияларды орындауы тиіс:
1) оқығыштардан ақпаратты қабылдау, оны өңдеу, берілген түрде көрсету және тосқауыл құрылғыларын басқару сигналдарын жасау;
2) олардың кіру сипаттамаларын (кодын, кірудің уақыт аралығын, рұқсат деңгейі және басқалар) беру мүмкіндігімен объект қызметкерлерінің деректер қорын енгізу;
3) қызметкерлердің кіру нүктесінен өтуін тіркейтін электрондық журналды жүргізу;
4) кіру нүктелеріндегі қауіпті ахуалдар туралы ақпаратты басым түрде шығару;
5) тосқауыл құрылғыларының, оқығыштар мен байланыс желілері жай-күйінің ақаусыздығын бақылау.
39. Кіруді бақылау және басқару жүйесі сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау арқылы манипуляциядан қорғалуы, ал конструкциясы сыртқы пішіні мен құрама бөлшектеріндегі жазбалар қолданылатын кодтардың әшкереленуіне әкеп соқтырмауы тиіс.
40. Объектіні кіруді бақылау және басқару жүйесімен жарақтандыру кірудің негізгі үш аймағында жүргізіледі:
1) бірінші аймақ - персоналдың, келушілердің кіруі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
2) екінші аймақ - кіру персоналдың шектелген құрамына, сондай-ақ бір реттік рұқсат қағаздары бойынша немесе объект персоналының ілесіп жүруімен келушілерге рұқсат етілген үй-жайлар;
3) үшінші аймақ - қатаң түрде белгіленген қызметкерлер мен басшылардың кіруіне болатын объектінің арнайы үй-жайлары.
Адамдарды бақылау пункті арқылы объектіге өткізу:
1) бірінші кіру аймағында бір сәйкестендіру белгісі бойынша;
2) екінші кіру аймағында екі сәйкестендіру белгісі бойынша (мысалы, электрондық карта және механикалық құлыптың кілті);
3) үшінші кіру аймағында екі немесе одан көп сәйкестендіру белгілері бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
41. Мыналар:
1) объектіге негізгі және қызметтік кіру есіктері;
2) ғимаратқа кіруге арналған сыртқы есік;
3) қызметтік үй-жайлардың есіктері;
4) күзет бөлімшелері үй-жайларының есіктері;
5) орталықтандырылған бақылау пункті үй-жайларының есіктері;
6) басшылықтың қалауы бойынша басқа үй-жайлар кіруді бақылау және басқару жүйесімен жабдықталуы тиіс.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесіне қойылатын талаптар
42. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі:
1) күзетілетін аймақтардың, үй-жайлардың, периметрдің және объекті аумағының жай-күйі туралы көрінетін ақпаратты автоматтандырылған режимде күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайындағы жергілікті бақылау пунктінің не болмаса орталықтандырылған күзет пунктінің мониторларына беруді;
2) оқиғаны кейін талдау үшін бейнеақпаратты мұрағаттауды;

3) формирование сигнала на открывание преграждающего устройства при идентификации пользователя;
4) обмен информацией с устройством управления.
38. Устройства управления должны выполнять следующие функции:
1) прием информации от считывателей, ее обработку, отображение в заданном виде и выработку сигналов управления преграждающими устройствами;
2) введение баз данных работников объекта с возможностью задания характеристик их доступа (кода, временного интервала доступа, уровня доступа и другие);
3) ведение электронного журнала регистрации прохода работников через точки доступа;
4) приоритетный вывод информации о тревожных ситуациях в точках доступа;
5) контроль исправности состояния преграждающих устройств, считывателей и линий связи.
39. Система контроля и управления доступом должна быть защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на составных частях не должны приводить к раскрытию применяемых кодов.
40. Оснащение объекта системой контроля и управления доступом производится в трех основных зонах доступа:
1) первая зона - здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен;
2) вторая зона - помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта;
3) третья зона - специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители.
Пропуск лиц на объект через пункты контроля должен осуществляться:
1) в первой зоне доступа по одному признаку идентификации;
2) во второй зоне доступа по двум признакам идентификации (например, электронная карточка и ключ от механического замка);
3) в третьей зоне доступа - по двум и более признакам идентификации.
41. Системой контроля и управления доступом необходимо оборудовать:
1) главный и служебные входы на объект;
2) наружную дверь для входа в здание;
3) двери в служебные помещения;
4) двери помещений подразделений охраны;
5) двери помещений пульта централизованного наблюдения;
6) другие помещения по усмотрению руководства.
Требования к телевизионной системе видеонаблюдения
42. Телевизионная система видеонаблюдения должна обеспечивать:
1) передачу визуальной информации о состоянии охраняемых зон, помещений, периметра и территории объекта на мониторы локального пункта наблюдения в специально выделенном помещении подразделения охраны либо пункта централизованной охраны в автоматизированном режиме;
2) архивирование видеоинформации для последующего анализа событий;

3) оқиғаны автоматты режимде немесе оператордың бұйрығымен бейнеқұжаттауды;
4) бұрын жазылған ақпаратты жаңғыртуды;
5) телекамераның уақытты, күнді беру және сәйкестендіргіш арқылы бейнежазуға жедел енуді қамтамасыз етуі тиіс.
43. Объектіде:
1) аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері;
3) тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері), көлікті тексеріп қарау аймағы;
4) негізгі және қосымша есіктер;
5) сындарлы аймақтағы аумақтар мен үй-жайлар, олардың дәліздері;
6) объекті басшысының (меншік иесінің) қалауы бойынша басқа да үй-жайлар телевизиялық бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.
44. Объектінің аумағын немесе периметрін бақылауға арналған бейнекамералар климаттық аймаққа сәйкес сыртта орнату үшін климаттық факторлардың әсер етуі жағдайында жұмыс істеуі не климаттық факторлардың әсер етуі кезінде жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ететін қапталған термоқалталарда орналастырылуы тиіс.
45. Егер күзетілетін аймақтағы жарықтандыру телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, тәуліктің қараңғы уақытында көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының күзеттік жарықтандырылуы қосылуы тиіс. Күзетілетін жарықтандыру аймақтары телекамералардың шолу аймағымен сәйкес келуі тиіс.
46. Телевизиялық бейнебақылау жүйесін, кіруді бақылау және басқару жүйесін, сондай-ақ өрттерді анықтау және сөндіру жүйелерін авоматтандырылған күзет кешеніне біріктіру ұсынылмайды.
Байланыс жүйесіне қойылатын талаптар
47. Жедел байланыс жүйесі:
1) белгіленген тәртіппен бөлінген жедел байланыс жүйелері үшін жиілік диапазондарындағы жұмысты;
2) күзет пунктіндегі кезекші мен қызмет көрсету аумағындағы күзет нарядтарының арасындағы екіжақты радиобайланысты;
3) күзет нарядтары арасындағы қызмет көрсету аумағының шегінде екіжақты радиобайланысты;
4) күзетілетін объектілер мен іргелес жатқан аумақта орнатылған байланысты жеткілікті қамтамасыз ету үшін қызмет көрсету сыйымдылығы мен аймағын;
5) берілетін ақпараттың қорғалуын;
6) негізгісі өшіп қалған кезде базалық жабдықтың, коммутация орталығының және жүйенің диспетчерлік орталығының резервтік электрмен қоректендіруге автоматты түрде ауысу (және керісінше) мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс. Резервтік қорек көзінен жұмыс істеу уақыты - кемінде 2 сағат.
48. Жедел байланыс жүйесі құрауыштарының конструкциясы оларды пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде қызмет көрсететін персоналдың электр қауіпсіздігін қамтамасыз етуі тиіс.
Хабардар ету жүйесіне қойылатын талаптар
49. Хабардар ету жүйесі:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты түрде немесе уақытша болатын объекті аумағындағы учаскелерде дыбыстық және (немесе) жарықтық сигналдар беруді;

3) видеодокументирование событий в автоматическом режиме или по команде оператора;
4) воспроизведение ранее записанной информации;
5) оперативный доступ к видеозаписи путем задания времени, даты и идентификатора телекамеры.
43. На объекте телевизионной системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории;
2) контрольно-пропускные пункты;
3) досмотровые помещения (комнаты), зоны досмотра транспорта;
4) главные и запасные входы;
5) территория и помещения с критическими зонами, коридоры к ним;
6) другие помещения по усмотрению руководителя (собственника) объекта.
44. Видеокамеры, предназначенные для контроля территории объекта или периметра, должны работать при условиях воздействия климатических факторов для наружных установок в соответствии с климатической зоной либо размещаться в герметичных термокожухах, обеспечивающих работоспособность при воздействии климатических факторов.
45. В темное время суток, если освещенность охраняемой зоны ниже чувствительности телекамер, должно включаться охранное освещение видимого или инфракрасного диапазона света. Зоны охранного освещения должны совпадать с зоной обзора телекамер.
46. Не рекомендуется объединение телевизионной системы видеонаблюдения, системы контроля и управления доступом, а также систем обнаружения и тушения пожаров в автоматизированный охранный комплекс.
Требования к системе оперативной связи
47. Система оперативной связи должна обеспечивать:
1) работу в диапазонах частот, выделенных в установленном порядке для систем оперативной связи;
2) двустороннюю радиосвязь между дежурным на пункте охраны и нарядами охраны на территории обслуживания;
3) двустороннюю радиосвязь между нарядами охраны в пределах территории обслуживания;
4) емкость и зону обслуживания, достаточные для обеспечения установленной связи на охраняемых объектах и прилегающей территории;
5) защиту передаваемой информации;
6) возможность автоматического перехода базового оборудования, центра коммутации и диспетчерского центра системы на резервное электропитание при отключении основного (и наоборот). Время работы от резервного источника питания - не менее 2 часов.
48. Конструкция компонентов системы оперативной связи должна обеспечивать электробезопасность обслуживающего персонала при их эксплуатации, обслуживании и ремонте.
Требования к системе оповещения
49. Система оповещения должна осуществлять:
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;

2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын трансляциялауды жүзеге асыруы;
3) "Азаматтық қорғаныс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес хабардар ету сигналдарын көздеуі тиіс.
50. Объектіде мыналарды:
1) лауазымдық міндеттерінде штаттан тыс жағдайлардың алдын алу немесе олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларға қатысуы көзделген қызметкерлерді шақыру схемасын;
2) штаттан тыс жағдайлар кезінде қызметкерлердің іс-қимылдарын регламенттейтін нұсқаулықтарды;
3) эвакуациялау жоспарларын;
4) хабардар ету сигналдарының жүйесін қамтитын хабардар ету жоспары әзірленуі тиіс.
51. Хабардар ету жүйесінің іс-қимылы барысында адамдарды эвакуациялау:
1) авариялық және күзеттік жарықтандыруды қосумен;
2) эвакуациялық процесті қиындататын (өтетін жерлерде, тамбурларда, баспалдақ алаңдарында және басқа жерлерде адамдардың топталуы) дүрбелеңнің және басқа да көріністердің алдын алуға бағытталған арнайы әзірленген мәтіндердің хабардар ету жүйесі арқылы берумен;
3) эвакуациялау бағыттары мен жолдардың жарық нұсқағыштарын автоматты қосумен;
4) қосымша эвакуациялық шығу есіктерін автоматты ашумен (мысалы, электр магниттік құлыптармен жабдықталған) сүйемелденуі тиіс.
52. Хабардар ету сигналдары басқа мақсаттағы сигналдардан ерекшеленуі тиіс.
Хабарлағыштардың саны мен олардың қуаты адамдар тұрақты немесе уақытша болатын барлық жерлерде қажетті естілуді қамтамасыз етуі тиіс.
53. Күзетілетін аумақта рупорлық дауыс күшейткіштерді қолданған жөн. Олар жарық беру бағандарында, ғимараттардың қабырғаларында және басқа да конструкцияларда орнатылуы мүмкін.
Объектідегі дауыс күшейткіштерді орналастыру дұрыстығы мен саны берілетін дыбыстық хабарламалардың анықтығына жергілікті жерде эксперимент жасау жолымен айқындалып, нақтыланады.
54. Хабардар ету жүйелерінің коммуникацияларын объектінің радиотрансляциялау желісімен біріктіріп жобалауға жол беріледі.
Күзеттік жарықтандыруға қойылатын талаптар
55. Периметр бойынша күзеттік жарықтандыру желісі сыртқы жарықтандыру желісінен жеке орнатылып, жеке-дара учаскелерге бөлінеді.
56. Негізгі және ішкі қосалқы қоршауды жарықтандырудың (жарық беруі кемінде 100 люкс) жергілікті анықтау учаскелерін ескере отырып, периметрді қорғау жүйелерінен қосылу мүмкіндігі болуы тиіс.
57. Күзеттік жарықтандыру аспаптары ретінде мол жарық беретін прожекторлар, қыздыру лампалары немесе балама үлгідегі шамдар қолданылуы тиіс.
Жарықтандыру аспаптары бекет күзетшілері мен бақылау-өткізу пункті бақылаушыларының көздерін қарықтырмайтындай орналастырылуы тиіс.
Жарықтандыру жолағы күзет бекеттеріне, нарядтардың соқпағына, бекеттік саңырауқұлақтарға түспеуі тиіс.
Шамдар арасындағы арақашықтық, олардың қуаты мен конструкциясы жарықтандыру нормалары бойынша қажетті жарықтың жаппай, біркелкі жолағын жасау есебінен алынуы тиіс.

2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности людей;
3) доведение сигналов оповещения согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
50. На объекте должен быть разработан план оповещения, который включает в себя:
1) схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
2) инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях;
3) планы эвакуации;
4) систему сигналов оповещения.
51. Эвакуация людей в ходе действия системы оповещения должна сопровождаться:
1) включением аварийного и охранного освещения;
2) передачей по системе оповещения специально разработанных текстов, направленных на предотвращение паники и других явлений, усложняющих процесс эвакуации (скопление людей в проходах, тамбурах, на лестничных клетках и в других местах);
3) автоматическим включением световых указателей направления и путей эвакуации;
4) автоматическим открыванием дверей дополнительных эвакуационных выходов (например, оборудованных электромагнитными замками).
52. Сигналы оповещения должны отличаться от сигналов другого назначения.
Количество оповещателей и их мощность должны обеспечивать необходимую слышимость во всех местах постоянного или временного пребывания людей.
53. На охраняемой территории следует применять рупорные громкоговорители. Они могут устанавливаться на опорах освещения, стенах зданий и других конструкциях.
Правильность расстановки и количество громкоговорителей на объекте определяются и уточняются на месте экспериментальным путем на разборчивость передаваемых речевых сообщений.
54. Коммуникации систем оповещения допускается проектировать совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
Требования к охранному освещению
55. Сеть охранного освещения по периметру выполняется отдельно от сети наружного освещения и разделяется на самостоятельные участки.
56. Освещение основного и внутреннего вспомогательного ограждения (освещенностью не менее 100 люкс) должно иметь возможность включения от систем охраны периметра, с учетом локальных участков обнаружения.
57. В качестве приборов охранного освещения должны применяться прожекторы заливающего света, светильники с лампами накаливания или аналогичного типа.
Приборы освещения необходимо располагать таким образом, чтобы не ослеплять постовых охранников и контролеров контрольно-пропускного пункта.
В полосу освещения не должны попадать посты охраны, тропа нарядов, постовые грибки.
Расстояние между светильниками, их мощность и конструкция должны выбираться из расчета создания сплошной, равномерной полосы света, необходимой по нормам освещенности.

58. Күзет қызметтік үй-жайлары үшін жарықтандыру нормаларын айқындау қолданыстағы нормалар мен қағидалар негізінде жүргізілуі тиіс.
59. Күзеттік жарықтандыру:
1) шамдардың жарық нүктелері бүркемеленетіндей және ені кемінде 3 метр тұтас жолақты құрайтындай қажетті біркелкі жарықтандырумен;
2) техникалық құралдар іске қосылған кезде бір учаске немесе бүкіл периметр бойынша жарықтандырудың автоматты түрде қосылу мүмкіндігімен;
3) жарықтандыруды басқару - кез келген учаскені немесе бүкіл периметрдегі жарықтандыруды қосу мүмкіндігімен қамтамасыз етіледі.
60. Күзеттік жарықтандыру шамдары аумақтың ішкі қоршау желісіне тікелей жақын, қызмет көрсету үшін қолайлы және қауіпсіз жерлерде орнатылады.
61. Қарауылдардың үй-жайлары, бақылау-өткізу пункттері, ғимаратқа кіретін жерлер, санатты үй-жайлардың дәліздері авариялық жарықтандырумен қосымша жабдықталуы тиіс. Жұмыстық жарықтандыру авариялық жарықтандыруға және кері ауыстыру автоматты түрде жүзеге асырылуы тиіс.
62. Автокөлік және теміржол бақылау-өткізу пункттерін жарықтандыру көлікті және тасымалданатын жүктерді тексеріп қарауды қамтамасыз етуі тиіс. Жарықтандыру аспаптары тексеріп қаралатын көліктің біркелкі, оның ішінде астынан да жүзеге асырылатындай орналасуы тиіс. Қажет болған жағдайларда тасымалданатын жарықтандыруды пайдалану мүмкіндігін көздеген жөн.
Күзет сигнализациясы кіруді бақылау және басқару, телевизиялық бейнебақылау және жарықтандыру жүйелерінің электрмен қоректендірілуіне қойылатын талаптар
63. Күзет сигнализациясы, кіруді бақылау және басқару жүйелері негізгі желілік қоректену болмаған кезде жабдықтың кемінде 12 сағат жұмысын қамтамасыз ететін аккумуляторлық қолдауы бар үздіксіз қоректендіру көздерінен тұруы тиіс.
64. Автономды резервтік электрмен қоректендіру көздері кіруді бақылау және басқару, телевизиялық бейнебақылау жүйесінің, күзет және кезекші жарықтандырудың жұмысын:
1) қалаларда және қала үлгісіндегі кенттерде - кемінде 24 сағат;
2) ауылдық аудандарда - кемінде 48 сағат;
3) бару қиын аудандарда - кемінде 72 сағат қамтамасыз етуі тиіс.
3. Адамдар көп жиналатын объектілердің терроризмге қарсы қорғалу жүйесіне қойылатын талаптар
65. 1-қосымшаға енгізілген адамдар көп жиналатын объектілер міндетті түрде телевизиялық бейнебақылау жүйесімен жабдықталады.
66. 2-қосымшаға енгізілген адамдар көп жиналатын объектілер міндетті түрде күзет сигнализациясы жүйесімен және құралдарымен, кіруді бақылау және басқару жүйесімен (бірінші аймақты қоспағанда), хабардар ету жүйесімен және құралдарымен, телевизиялық бейнебақылау жүйесімен жарақталады.

58. Определение норм освещенности для служебных помещений охраны должно производиться на основании действующих норм и правил.
59. Охранное освещение обеспечивается:
1) необходимой равномерной освещенностью с расчетом, чтобы светоточки от светильников перекрывались и образовывали сплошную полосу шириной не менее 3-х метров;
2) возможностью автоматического включения освещения на одном участке или по всему периметру при срабатывании технических средств;
3) возможностью управления освещением — включение освещения любого участка или всего периметра.
60. Светильники охранного освещения устанавливаются в непосредственной близости к линии ограждения внутри территории, в местах, удобных и безопасных для обслуживания.
61. Помещения караулов, контрольно-пропускных пунктов, входы в здания, коридоры категорированных помещений должны дополнительно оборудоваться аварийным освещением. Переход рабочего освещения на аварийное и обратно должен осуществляться автоматически.
62. Освещение автотранспортных и железнодорожных контрольно-пропускных пунктов должно обеспечивать досмотр транспорта и провозимых грузов. Осветительные приборы должны располагаться таким образом, чтобы осуществлялось равномерное освещение досматриваемого транспорта, в том числе и снизу. В необходимых случаях следует предусмотреть возможность использования переносного освещения.
Требования к электропитанию систем охранной сигнализации,
контроля и управления доступом, телевизионной системы
видеонаблюдения и освещения
63. Системы охранной сигнализации, контроля и управления доступом должны содержать источники бесперебойного питания с аккумуляторной поддержкой, обеспечивающие работу оборудования не менее 12-ти часов при отсутствии основного сетевого питания.
64. Автономные резервные источники электрического питания должны обеспечивать работу системы контроля и управления доступом, телевизионной системы видеонаблюдения, охранного и дежурного освещения:
1) в городах и поселках городского типа - не менее 24-х часов;
2) в сельских районах — не менее 48-ми часов;
3) в труднодоступных районах - не менее 72-х часов.
Примечание РЦПИ!
Раздел 3 вводится в действие с 01.07.2015
3. Требования к системе антитеррористической защиты объектов
массового скопления людей
65. Объекты массового скопления людей, включенные в приложение 1, в обязательном порядке оснащаются телевизионной системой видеонаблюдения.
66. Объекты массового скопления людей, включенные в приложение 2, в обязательном порядке оснащаются системой и средствами охранной сигнализации, системой контроля и управления доступом (за исключением первой зоны), системой и средствами оповещения, телевизионной системой видеонаблюдения.

67. Адамдар көп жиналатын барлық объектілерде белгіленген тәртіппен сертификаттау органдарында, сынақ зертханаларында (орталықтарында) сертификаттаудан өткен, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік сертификаттау жүйесінің Мемлекеттік тізілімінде аккредиттелген және тіркелген жүйелер мен техникалық құралдар орнатылады.
Күзет сигнализациясы жүйесіне қойылатын талаптар
68. Күзет сигнализациясы жүйелері санкциясыз кіру туралы хабарлауы тиіс.
69. Күзет сигнализациясы жүйелері негізгіден резервтікке және кері электрмен қоректендіру көздерін қайта қосу кезінде жалған дабылдар бермеуі тиіс.
70. Күзет сигнализациясы жүйелері оларды басқаруға санкциясыз енуден қорғалады.
Кіруді бақылау және басқару жүйесіне қойылатын талаптар
71. Кіруді бақылау және басқару жүйесі объектілердегі өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыруды қамтамасыз етуі және объектіні кірудің негізгі үш аймағына бөлуді көздеуі тиіс:
1) бірінші аймақ - персоналдың, келушілердің кіруі шектелмеген ғимараттар, аумақтар, үй-жайлар;
2) екінші аймақ - кіру персоналдың шектелген құрамына, сондай-ақ бір реттік рұқсат қағаздары бойынша немесе объект персоналы ілесіп жүретін келушілерге рұқсат етілген үй-жайлар;
3) үшінші аймақ - қатаң түрде белгіленген қызметкерлер мен басшылардың кіруіне болатын объектінің арнайы үй-жайлары.
72. Кіруді бақылау және басқару жүйесі екінші және үшінші аймақтағы кіру шектелген үй-жайларға санкциясыз кіруді болдырмауды қамтамасыз етеді.
73. Кіруді бақылау және басқару жүйесі сәйкестендіру белгілерін іріктеу немесе таңдау арқылы манипуляциядан қорғалуы, ал конструкциясы сыртқы пішіні мен құрама бөлшектеріндегі жазбалар қолданылатын кодтардың әшкереленуіне әкеп соқтырмауы тиіс.
Телевизиялық бейнебақылау жүйесіне қойылатын талаптар
74. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі көрнекі ақпаратты күзет бөлімшесінің арнайы бөлінген үй-жайында (болған жағдайда) не болмаса орталықтандырылған күзет пунктінде орналасқан техникалық құралға немесе жинауға, өңдеуге, көрсетуге және тіркеуге арналған техникалық құрал жиынтығына беруді қамтамасыз етуі тиіс.
Ақпаратты сақтау мерзімі кемінде 30 тәулікті құрауы тиіс.
75. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі күзетілетін аймақтардағы (аумақтағы, үй-жайлардағы) ахуалға бақылау жүргізуге, сондай-ақ санкциясыз ену фактісін көзбен шолып растауға, ахуалды бағалауға және құқық бұзушыларды сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
76. Телевизиялық бейнебақылау жүйесі автоматтандырылған режимдегі жұмысты қамтамасыз етуі тиіс.

67. На всех объектах массового скопления людей устанавливаются системы и технические средства, прошедшие в установленном порядке сертификацию в органах по сертификации, испытательных лабораториях (центрах), аккредитованных и зарегистрированных в Государственном реестре Государственной системы сертификации Республики Казахстан.
Требования к системе охранной сигнализации
68. Системы охранной сигнализации должны извещать о несанкционированном проникновении.
69. Системы охранной сигнализации не должны выдавать ложных тревог при переключениях источников электропитания с основного на резервный и обратно.
70. Системы охранной сигнализации защищаются от несанкционированного доступа к их управлению.
Требования к системе контроля и управления доступом
71. Система контроля и управления доступом должна обеспечивать организацию пропускного и внутриобъектового режима на объектах и предусматривать разделение объекта на три основные зоны доступа:
1) первая зона - здания, территории, помещения, доступ в которые персоналу и посетителям не ограничен;
2) вторая зона - помещения, доступ в которые разрешен ограниченному составу персонала, а также посетителям объекта по разовым пропускам или в сопровождении персонала объекта;
3) третья зона - специальные помещения объекта, доступ в которые имеют строго определенные сотрудники и руководители.
72. Система контроля и управления доступом обеспечивает предотвращение несанкционированного входа в помещения ограниченного доступа второй и третьей зон.
73. Система контроля и управления доступом должна быть защищена от манипулирования путем перебора или подбора идентификационных признаков, а конструкция, внешний вид и надписи на ее составных частях не должны приводить к раскрытию применяемых кодов.
Требования к телевизионной системе видеонаблюдения
74. Телевизионная система видеонаблюдения должна обеспечивать передачу визуальной информации на техническое средство или совокупность технических средств сбора, обработки, отображения и регистрации полученной информации, установленные в специально выделенном помещении для подразделения охраны (при наличии) либо на пункт централизованной охраны.
Срок хранения информации должен составлять не менее 30-ти суток.
75. Телевизионная система видеонаблюдения позволяет вести наблюдение за обстановкой в охраняемых зонах (территории, помещениях), а также визуально подтверждать факт несанкционированного проникновения для оценки ситуации и идентификации нарушителей.
76. Телевизионная система видеонаблюдения обеспечивает работу в автоматизированном режиме.

77. Жекелеген ғимаратта (ғимараттар кешенінде) орналасқан объектідегі телевизиялық бейнебақылау жүйесімен:
1) объектіге іргелес жатқан аумақтың периметрі;
2) бақылау-өткізу пункттері (бар болса);
3) тексеріп қарау үй-жайлары (бөлмелері) және көлікті тексеріп қарау аймағы (бар болса);
4) бас және қосалқы кіру есіктері;
5) адамдар көп жиналатын үй-жайлар (орындар) жабдықталуы тиіс.
Ғимараттың бір бөлігінде орналасқан объектідегі телевизиялық бейнебақылау жүйесімен:
1) адамдар көп жиналатын үй-жайларды (орындарды);
2) бас және қосалқы кіру есіктерін (бар болса) жабдықтау қажет.
78. Егер күзетілетін аймақтағы жарықтандыру телекамералардың сезімталдығынан төмен болса, тәуліктің қараңғы уақытында көрінетін немесе инфрақызыл жарық диапазонының күзеттік жарықтандырылуы қосылуы тиіс. Күзетілетін жарықтандыру аймақтары телекамералардың шолу аймағымен сәйкес келуі тиіс.
Хабардар ету жүйесіне қойылатын талаптар
79. Объектідегі және оның аумағындағы персонал мен келушілерді төтенше жағдайлар (авария, өрт, табиғи зілзала, шабуыл жасау, террористік акт) және қалыптасқан жағдайдағы іс-қимылдар кезінде жедел хабардар ету үшін хабардар ету жүйесі құрылады.
80. Объектіде мыналарды:
1) лауазымдық міндеттерінде штаттан тыс жағдайлардың алдын алу немесе олардың салдарын жою жөніндегі іс-шараларға қатысуы көзделген қызметкерлерді шақыру схемасын;
2) штаттан тыс жағдайлар кезінде қызметкерлердің іс-қимылдарын регламенттейтін нұсқаулықтарды;
3) эвакуациялау жоспарларын;
4) хабардар ету сигналдарының жүйесін қамтитын хабардар ету жоспары әзірленуі тиіс.
81. Хабардар ету жүйесі мынадай талаптардың (сипаттамалардың) орындалуын:
1) ғимараттарға, үй-жайларға, адамдар тұрақты түрде немесе уақытша болатын объекті аумағындағы учаскелерде дыбыстық және (немесе) жарықтық сигналдар беруді;
2) қауіптілік сипаты, эвакуациялау қажеттілігі мен жолдары, адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған басқа да іс-қимылдар туралы сөйлеу ақпаратын трансляциялауды;
3) "Азаматтық қорғаныс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нормаларына сәйкес хабардар ету сигналдарын қамтамасыз етуі тиіс.
82. Хабардар ету жүйесі бойынша адамдарды эвакуациялау:
1) авариялық және күзеттік жарықтандыруды қосумен;
2) эвакуациялық процесті қиындататын (өтетін жерлерде, тамбурларда, баспалдақ алаңдарында және басқа жерлерде адамдардың топталуы) дүрбелеңнің және басқа да көріністердің алдын алуға бағытталған арнайы әзірленген мәтіндерді берумен;
3) эвакуациялау бағыттары мен жолдардың жарық нұсқағыштарын қосумен;

77. На объекте, занимающем отдельное здание (комплекс зданий), телевизионной системой видеонаблюдения оборудуются:
1) периметр территории, прилегающий к объекту;
2) контрольно-пропускные пункты (при наличии);
3) досмотровые помещения (комнаты) и зоны досмотра транспорта (при наличии);
4) главный и запасные входы;
5) помещения (места) массового скопления людей.
На объекте, занимающем часть здания, телевизионной системой видеонаблюдения необходимо оборудовать:
1) помещения (места) массового скопления людей;
2) главный и запасные входы (при наличии).
78. В темное время суток, если освещенность охраняемой зоны ниже чувствительности телекамер, должно включаться охранное освещение видимого или инфракрасного диапазона света. Зоны охранного освещения должны совпадать с зоной обзора телекамер.
Требования к системе оповещения
79. Система оповещения на объекте и его территории создается для оперативного информирования персонала и посетителей при чрезвычайных происшествиях (аварии, пожаре, стихийном бедствии, нападении, террористическом акте) и действий в сложившейся обстановке.
80. На объекте должен быть разработан план оповещения, который включает в себя:
1) схему вызова сотрудников, должностными обязанностями которых предусмотрено участие в мероприятиях по предотвращению или устранению последствий внештатных ситуаций;
2) инструкции, регламентирующие действия сотрудников при внештатных ситуациях;
3) планы эвакуации;
4) систему сигналов оповещения.
81. Система оповещения должна обеспечивать выполнение следующих требований (характеристик):
1) подачу звуковых и (или) световых сигналов в здания, помещения, на участки территории объекта с постоянным или временным пребыванием людей;
2) трансляцию речевой информации о характере опасности, необходимости и путях эвакуации, других действиях, направленных на обеспечение безопасности людей;
3) доведение сигналов оповещения согласно нормам Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
82. Эвакуация людей по сигналам оповещения должна сопровождаться:
1) включением аварийного и охранного освещения;
2) передачей специально разработанных текстов, направленных на предотвращение паники и других явлений, усложняющих процесс эвакуации (скопление людей в проходах, тамбурах, на лестничных клетках и в других местах);
3) включением световых указателей направления и путей эвакуации;

4) қосымша эвакуациялық шығу есіктерін (мысалы, электр магниттік құлыптармен жабдықталған) қашықтан ашумен сүйемелденуі тиіс.
83. Хабардар ету жүйелерінің коммуникацияларын объектінің радиотрансляциялау желісімен біріктіріп жобалауға жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 191 қаулысына
1-қосымша
Адамдар көп жиналатын объектілер
Р/с
Адамдар көп жиналатын объектілер
1-топ
1
2
3
1.
Сауда алаңы бар сауда объектілері

4) дистанционным открыванием дверей дополнительных эвакуационных выходов (например, оборудованных электромагнитными замками).
83. Коммуникации систем оповещения в отдельных случаях допускается проектировать совмещенными с радиотрансляционной сетью объекта.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 191
Объекты массового скопления людей
№ п/п
Объекты массового скопления людей
Группа-1
1
2
3
1.
Торговые объекты с торговой площадью

500-ден 2000 шаршы метрге дейін
2.
Қоғамдық тамақтандыру объектілері
100-ден 500-ге дейін отыратын орны бар
3.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған концерт залдары
200-ден 1000 адамға дейін
4.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған спорт құрылыстары
200-ден 5000 адамға дейін
5.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған ойын-сауық құрылыстары
200-ден 5000 адамға дейін
6.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған көлік құрылыстары (вокзалдар, бекеттер, порттар, әуеайлақтар, әуежайлар)
200 және одан артық адам
7.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өзге де бұқаралық құрылыстар, (ғибадат үйлері, құрылыстары, мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың, мемлекеттік қызметтер көрсететін жеке және заңды тұлғалардың, пошта желісі мен пайдаланушыларға қызмет көрсету объектілері)
200-ден 5000 адамға дейін
8.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған білім беру ұйымдары
200-ден 3000 адамға дейін
9.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған денсаулық сақтау ұйымдары
200-ден 2000 адамға дейін
10.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған туристерді орналастыру орындары (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, мейманханалар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да ғимараттар мен құрылыстар)
200-ден 1000 адамға дейін
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 191 қаулысына
2-қосымша
Адамдар көп жиналатын объектілер
Р/с
Адамдар көп жиналатын объектілер
2-топ
1
2
3
1.
Сауда алаңы бар сауда объектілері
2000 және одан да көп шаршы метр
2.
Қоғамдық тамақтандыру объектілері
500 және одан да көп отырғызатын орны бар
3.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған концерт залдары
1000 және одан да көп адам
4.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған спорт құрылыстары
5000 және одан да көп адам
5.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған ойын-сауық құрылыстары
5000 және одан да көп адам
6.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған көлік құрылыстары (вокзалдар, бекеттер, порттар, әуеайлақтар, әуежайлар)
200 және одан да көп адам
7.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өзге де бұқаралық құрылыстар, (ғибадат үйлері, құрылыстары, мемлекеттік органдардың және ведомстволық бағынысты ұйымдардың, мемлекеттік қызмет көрсететін жеке және заңды тұлғалардың, пошта желісі мен пайдаланушыларға қызмет көрсету объектілері)
5000 және одан да көп адам
8.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған білім беру ұйымдары
3000 және одан да көп адам
9.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған денсаулық сақтау ұйымдары
2000 және одан да көп адам
10.
Бір мезгілде көп адамның болу мүмкіндігі бар өздеріне жапсарлас ашық аумақты қоса алғанда, көп адамның келуіне арналған немесе дайындалған туристерді орналастыру орындары (қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, мейманханалар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да ғимараттар мен құрылыстар)
1000 және одан да көп адам

от 500 до 2000 квадратных метров
2.
Объекты общественного питания
от 100 до 500 посадочных мест
3.
Концертные залы, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 1000 человек
4.
Спортивные сооружения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 5000 человек
5.
Развлекательные сооружения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 5000 человек
6.
Транспортные сооружения (вокзалы, станции, порты, аэродромы, аэропорты), включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
200 и более человек
7.
Иные публичные сооружения (культовые здания, сооружения, объекты государственных органов и подведомственных организаций, физических и юридических лиц, оказывающих государственные услуги, почтовой сети и обслуживания пользователей услуг связи) с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 5000 человек
8.
Организации образования, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 3000 человек
9.
Организации здравоохранения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 2000 человек
10.
Места размещения туристов (гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания), включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
от 200 до 1000 человек
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 апреля 2015 года № 191
Объекты массового скопления людей
№ п/п
Объекты массового скопления людей
Группа-2
1
2
3
1.
Торговые объекты с торговой площадью
от 2000 и более квадратных метров
2.
Объекты общественного питания
от 500 и более посадочных мест
3.
Концертные залы, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
1000 и более человек
4.
Спортивные сооружения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
5000 и более человек
5.
Развлекательные сооружения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
5000 и более человек
6.
Транспортные сооружения (вокзалы, станции, порты, аэродромы, аэропорты), включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
200 и более человек
7.
Иные публичные сооружения (культовые здания, сооружения, объекты государственных органов и подведомственных организаций, физических и юридических лиц, оказывающих государственные услуги, почтовой сети и обслуживания пользователей услуг связи) с возможностью одновременного нахождения
5000 и более человек
8.
Организации образования, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
3000 и более человек
9.
Организации здравоохранения, включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
2000 и более человек
10.
Места размещения туристов (гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания), включая прилегающую к ним открытую территорию, предназначенные или подготовленные для массового пребывания людей с возможностью одновременного нахождения
1000 и более человек