"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 290 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есепті бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есепті бекіту туралы
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентiне ақпарат тәртібімен ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2014 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың мерзімді баспа басылымдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентiнің
2015 жылғы « »
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен
пайдаланылуы туралы 2014 жылғы
ЕСЕП Мазмұны
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2014 жылғы есеп.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы
2014 жылғы есеп.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2014 жылғы өзге де деректер.
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2014 жылғы есеп
Р/с №
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты
13026107161
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 290
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год и результатах проведения аудита в периодических печатных изданиях.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от "  "     2015 года №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2014 год Содержание
1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год.
2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2014 год.
3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики Казахстан за 2014 год.
1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2014 год
№ п/п
Формирование и использование средств Национального фонда Республики Казахстан
Сумма (тыс.тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало отчетного периода
13026107161*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:

5366 850822
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
үстеме пайдаға салынатын салық
бонустар
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
экспортқа салынатын рента салығы
жасалған шарттар бойынша өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
қызметін өнімді бөлу туралы келісімшарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының мұнай секторы ұйымдарынан қосымша төлемі;
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру және өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
3467394959
1307631762
81445086
30030811
956090202
734720100
57476998
0
35883283
12742437
57386
23083052
408
0
1368917
1862203663
0
3
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын
пайдалану:

5366850822
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
3467394959
в том числе:
корпоративный подоходный налог
1307631762
налог на сверхприбыль
81445086
бонусы
30030811
налог на добычу полезных ископаемых
956090202
рентный налог на экспорт
734720100
доля Республики Казахстан по разделу продукции по заключенным договорам
357476998
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего деятельность по контракту о разделе продукции, от организаций нефтяного сектора
0
другие поступления от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
35883283
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
12742437
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
57386
средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
23083052
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
408
поступления от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
0
поступления от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
1368917
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом Республики Казахстан
1862203663
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики Казахстан:

1963658571
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
нысаналы трансферттер
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқаруға және жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
1480000000
475000000
8658571
4
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің соңындағы қаражаты
16429299412**
Ескертпе:
* 2014 жылдың басындағы сальдо 3737874 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын, 49 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1266692517 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген;
** 2014 жылдың соңындағы сальдо 6820871 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын, 48 мың теңге – айырма мен сыртқы аудиторлар жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 1486504 166 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.

1963658571
в том числе:
гарантированные трансферты
1480000000
целевые трансферты
475000000
покрытие расходов, связанных с управлением Национальным фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного внешнего аудита
8658571
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец отчетного периода
16429299412**
Примечание:
* сальдо на начало 2014 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 3737874 тыс. тенге, суммы 49 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1266692517 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки;
** сальдо на конец 2014 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 6820871 тыс. тенге, суммы 48 тыс. тенге – разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешними аудиторами, и суммы 1486504166 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.

2014 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 13026107161 мың теңгені (11755676721 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), 2014 жылғы 31 желтоқсанға 16429299412 мың теңгені (14935974327 мың теңге – аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен) құрады.
Есепті кезеңде, облигацияларды сатып алу-сату жөнінде жасалған шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының бағалы қағаздар қоржынына жалпы сомасы 473000000 мың теңгеге қазақстандық эмитенттердің облигациялары сатып алынды:
Эмитент
Шығарылым нөмірі
Сатып алу-сату шартының деректемелері
Мәміле сомасы (теңге)
«Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
Оныншы
№ 10 НБ 16.01.2014

На 1 января 2014 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 13026107161 тыс. тенге (11755676721 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2014 года составляли 16429299412 тыс. тенге (14935974327 тыс. тенге – методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
В отчетном периоде, в соответствии с заключенными договорами купли-продажи облигаций, в портфель ценных бумаг Национального фонда Республики Казахстан были приобретены облигации казахстанских эмитентов на общую сумму 473000000 тыс. тенге:
Эмитент
Номер выпуска
Реквизиты договора купли-продажи
Сумма сделки (тенге)
1
2
3
4
Акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
Десятый
№ 10 НБ от 16.01.2014

200000000000,00
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
Бірінші
№ 130 НБ 14.04.2014
100000000000,00
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
Бірінші
№ 389 НБ 15.07.2014
23000000000,00
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
Екінші
№ 636 НБ 29.10.2014
50000000000,00
«Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы
Үшінші
№ 778 НБ 10.12.2014
100000000000,00
Жиыны:

200000000000,00
Акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек»
Первый
№ 130 НБ от 14.04.2014
100000000000,00
Акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек»
Первый
№ 389 НБ от 15.07.2014
23000000000,00
Акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек»
Второй
№ 636 НБ от 29.10.2014
50000000000,00
Акционерное общество «Национальный управляющий холдинг «Байтерек»
Третий
№ 778 НБ от 10.12.2014
100000000000,00
Итого:

473000000000,00
Бұл қаржы құралдары үшін белсенді нарықтың болмауына байланысты («Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқаттық қоры» акционерлік қоғамының облигацияларын қоспағанда) бастапқы тануда Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры келтірілген құнды есептеуге негізделген бағалау қағидатын қолданды.
Бағалау қағидатына сәйкес сатып алынған облигациялардың әділ бағасы амортизацияланған құн негізінде есептеледі. Аталған бағалы қағаздардың әділ құны мен сатып алу үшін ақшалай өтеудің арасындағы 219811649 мың теңге мөлшеріндегі айырма Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтерінің өзгерістері туралы және «Басқа да аударымдар» бабы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ақша қаражатының қозғалысы туралы есептерде көрініс тапқан.
2014 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 3504647159 мың теңге түсті, оның ішінде: мұнай секторы ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) – 3467394959 мың теңге, оның ішінде 1862706476 мың теңгесі (10386871 мың АҚШ долларына барабар) күнбе-күн дәйекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының теңгедегі тиісті шотына есептелген шетел валютасындағы түсімдер; мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) – 35883283 мың теңге және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер – 1368917 мың теңге.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер түсімдерінің бағамдық түзетулер ескеріліп есептелген сомасы – 1862203663 мың теңге құрады.
2014 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі (%)
1
2
3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде:
1307631762
37,32
КТС 101105*
1098717483
31,36
КТС 101106*
30228495
0,86
КТС 101107*
178685784
5,10
Үстеме пайдаға салынатын салық
81445086
2,33
Бонустар
30030811
0,86
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
956090202
27,29
Экспортқа салынатын рента салығы
734720100
20,97
Шикізат секторы ұйымдарынан өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
357476998
10,21
Орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
12742437
0,36
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар

473000000000,00
В связи с отсутствием активного рынка для данных финансовых инструментов (за исключением облигаций акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына») при первоначальном признании, Национальный фонд Республики Казахстан применил принцип оценки, основанный на расчетах приведенной стоимости.
Согласно принципу оценки справедливая цена приобретенных облигаций рассчитывается на основе амортизированной стоимости. Разница в размере 219811649 тыс. тенге между справедливой стоимостью и денежным возмещением за приобретение указанных ценных бумаг отражена в отчетах об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан и о движении денежных средств Национального фонда Республики Казахстан по статье «Прочие перечисления».
За 2014 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 3504647159 тыс. тенге, из которых 3467394959 тыс. тенге за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе 1862706476 тыс. тенге (эквивалент 10386871 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленными на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день; других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) – 35883283 тыс. тенге; поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения – 1368917 тыс. тенге.
Начисленная сумма поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан с учетом курсовой корректировки составила 1862203663 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора
в Национальный фонд Республики Казахстан в 2014 году
Вид налоговых платежей
Сумма
(тыс. тенге)
Доля в общем объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог, в том числе:
1307631762
37,32
КПН 101105*
1098717483
31,36
КПН 101106*
30228495
0,86
КПН 101107*
178685784
5,10
Налог на сверхприбыль
81445086
2,33
Бонусы
30030811
0,86
Налог на добычу полезных ископаемых
956090202
27,29
Рентный налог на экспорт
734720100
20,97
Доля Республики Казахстан по разделу продукции от организаций сырьевого сектора
357476998
10,21
Административные штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые центральными государственными органами, их территориальными подразделениями, на организации нефтяного сектора
12742437
0,36
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора

57386
0
Мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғат пайдаланушылардан алынған қаражат
23083052
0,66
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
408
0
БАРЛЫҒЫ:
3503278242
100
Ескертпе:
* КТС 101105 – заңды тұлғалар – мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 – мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан – төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 – мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан – төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

57386
0
Средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
23083052
0,66
Другие неналоговые поступления от организаций нефтяного сектора
408
0
ВСЕГО
3503278242
100
Примечание:
* КПН 101105 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц – резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 – корпоративный подоходный налог с юридических лиц–нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (37,32 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 27,29 %-ын құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық құрады. Түсімдердің жалпы сомасының 20,97 %-ын экспортқа салынатын рента салығы, түсімдердің жалпы сомасының 10,21 %-ын Қазақстан Республикасының өнімді бөлу жөніндегі үлесі, 2,33 %-ын үстеме пайдаға салынатын салық және 0,86 %-ын бонустар құрады.
«2014 – 2016 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2014 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 1480000000 мың теңгеден 1480000000 мың теңге аударылды, ол жылдық жоспардың 100 %-ын құрайды.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2014 жылға арналған нысаналы трансферт бөлу туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 10 қазандағы № 669 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 20 қазандағы № 929 Жарлығына сәйкес:
1) Астана - Алматы автомобиль жолының Астана - Қарағанды, Алматы - Қапшағай учаскелерін салуға;
2) Астана - Павлодар автомобиль жолын салуға;
3) «Жезқазған - Бейнеу» теміржолын салуға;
4) Астана қаласында ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін өткізуге дайындыққа;
5) инфрақұрылымдық жобалар қорын қалыптастыру үшін «Бәйтерек» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ) жарғылық капиталын ұлғайтуға;
6) банк секторын сауықтыру үшін «Проблемалық кредиттер қоры» акционерлік қоғамын капиталдандыруға;
7) мыналарды: «Ұлттық мұнай-химия технопаркі» арнайы экономикалық аймағының; «Қорғас – Шығыс қақпасы» арнайы экономикалық аймағының аумақтарында инфрақұрылым объектілерін салу үшін; «Астана – жаңа қала» арнайы экономикалық аймағының аумақтарында инфрақұрылым объектілерін салуға «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамының (бұдан әрі – «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ) жарғылық капиталын ұлғайтуға;
8) Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының жобаларын қаржыландыру үшін кейіннен «Қазақстанның Даму Банкі» акционерлік қоғамының жарғылық капиталын ұлғайта отырып, «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ-ның жарғылық капиталын ұлғайтуға 2014 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке нысаналы трансферт түрінде 475000000 мың теңге аударылды.

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (37,32 %) занимают корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 27,29 % в общей сумме поступлений. Рентный налог на экспорт составляет 20,97 % в общей сумме поступлений; доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 10,21 %; налог на сверхприбыль составляет 2,33 % от общей суммы поступлений и бонусы в общей сумме поступлений составили 0,86 %.
Согласно Закону Республики Казахстан от 31 марта 2014 года «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
«О республиканском бюджете на 2014 – 2016 годы» за 2014 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 1480000000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на финансирование расходов текущих бюджетных программ и бюджетных программ развития при плане 1480000000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 929 «О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября 2013 года № 669 «О выделении целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на 2014 год» за 2014 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 475000000 тыс. тенге в виде целевого трансферта для:
1) строительства участков Астана-Караганда, Алматы-Капшагай автодороги Астана-Алматы;
2) строительства автодороги Астана-Павлодар;
3) строительства железной дороги «Жезказган-Бейнеу»;
4) подготовки проведения Международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в городе Астане;
5) увеличения уставного капитала акционерного общества «Национальный управляющий холдинг «Байтерек» (далее – АО «НУХ «Байтерек») на формирование Фонда инфраструктурных проектов;
6) капитализации акционерного общества «Фонд проблемных кредитов» для оздоровления банковского сектора;
7) увеличения уставного капитала акционерного общества «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына» (далее – АО «ФНБ «Самрук-Казына») для строительства объектов инфраструктуры на территориях: специальной экономической зоны «Национальный нефтехимический технопарк», специальной экономической зоны «Хоргос – Восточные ворота» и развития города Астаны для строительства объектов инфраструктуры на территориях специальной экономической зоны «Астана – новый город»;
8) увеличения уставного капитала АО «НУХ «Байтерек» с последующим увеличением уставного капитала акционерного общества «Банк Развития Казахстана» для финансирования проектов Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы.

2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару
жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
2014 жылғы қызметі туралы есеп
«КПМГ Аудит» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дәйекті деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2014 жылғы 31 желтоқсанға кредиторлық берешегі мен есептелген төленбеген шығыстарының жалпы сомасы 23870688 мың теңгені құрады, оның ішінде:
1) инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек – 17049818 мың теңге:

2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2014 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью
«КПМГ Аудит», финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
На 31 декабря 2014 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных неоплаченных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 23870688 тыс. тенге, из которых:
1) 17049818 тыс. тенге – кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям;

2) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек – 6820870 мың теңге, одан:
- активтерді басқару үшін комиссиялар – 6151639 мың теңге, оның ішінде:
3189011 мың теңге – сыртқы басқарушылардың көрсететін қызметтеріне комиссия;
2962628 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
- 669231 мың теңге – өзге де есептелген шығыстар, оның ішінде:
448717 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
209356 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
9900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін;
1140 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясының ақпараттық қызметтері үшін аударылды;
118 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
бухгалтерлік теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы
2014 жылы
2013 жылы
1
2
3
Активтер
Ақшалай қаражат және оның баламалары

2) 6820870 тыс. тенге – кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги, из них:
- 6151639 тыс. тенге – комиссии за управление активами, в том числе:
3189011 тыс. тенге – комиссия за услуги внешних управляющих;
2962628 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;
- 669231 тыс. тенге – прочие начисленные расходы, в том числе:
448717 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
209356 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
1140 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;
118 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2014 год
за 2013 год
1
2
3
Активы
Денежные средства и их эквиваленты

57724075
33575617
Форвардтық валюталық келісімшарттарды қоспағанда, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан түсетін кіріс
169138715
286905801
Форвардтық валюталық келісімшарттардан түсетін таза пайда /(шығын)
1427213
(16658071)
Валюталық активтер мен міндеттемелерді қайта бағалаудан түсетін таза пайда /(шығын)
(575449879)
(77432622)
Кірістердің жиыны
(203879801)
341213622
Шығыстар
Активтерді басқарғаны үшін комиссиялар
(11140536)
(6592099)
Кастодиандық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(587791)
(461706)
Аудиторлық көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(9900)
(9900)
Кәсіби көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстар
0
0
Бағдарламалық өнімдерді және ақпараттық дерекқорды пайдаланғаны үшін ақы төлеу жөніндегі шығыстар
(3340)
(15879)
Шығыстардың жиыны
(11741567)
(7079584)
Таза кіріс (шығын)
(215621368)
334134038
Басқа жиынтық кіріс
Бағамдық айырмалар
2066083464
218046370
Жалпы жиынтық кіріс/(шығын)
1850462096
552180408
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2014 жылы сенімгерлік басқарудың қорытындысы бойынша негізгі көрсеткіштер:
1) басқару нәтижелері бойынша шығыстар 203879801 мың теңгені;
2) басқарудан болатын шығыстар 11741567 мың теңгені;
3) теңгеге қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма
2066083464 мың теңгені құрады.
Осылайша, жалпы жиынтық шығын 2015621368 мың теңгені, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгенге дейінгі жалпы жиынтық кіріс 1862203663 мың теңгені, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқарудан болатын шығыстар шегерілгеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 1850462096 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодиан банкінің деректері бойынша 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап 2014 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде базалық валюта – АҚШ долларымен есептелген инвестициялық шығын (іске асырылған және іске асырылмаған) қалыптасты, ол 956926 мың АҚШ долларын құрады. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодиан банкінің деректері бойынша мәмілелер жасауға жұмсалған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс сол кезең ішінде 957529 мың АҚШ долларын құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан 2014 жыл ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 8684206 мың теңгеге мынадай шығыстар төленді:
1) 4648897 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 4156782 мың теңге 2014 жылғы көрсетілетін қызметтер үшін және 492115 мың теңге өткен жылдардағы көрсетілетін қызметтер үшін;

57724075
33575617
Доход от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток, за исключением форвардных валютных контрактов
169138715
286905801
Чистая прибыль/(убыток) от форвардных валютных контрактов
1427213
(16658071)
Чистая прибыль/(убыток) от переоценки валютных активов и обязательств
(575449879)
(77432622)
Итого доходы
(203879801)
341213622
Расходы
Комиссии за управление активами
(11140536)
(6592099)
Расходы по оплате кастодиальных услуг
(587791)
(461706)
Расходы по оплате аудиторских услуг
(9900)
(9900)
Расходы по оплате профессиональных услуг
0
0
Расходы по оплате за использование программных продуктов и информационных баз данных
(3340)
(15879)
Итого расходы
(11741567)
(7079584)
Чистая прибыль (убыток)
(21 621368)
334134038
Прочий совокупный доход
Курсовые разницы
2066083464
218046370
Общий совокупный доход/(убыток)
1850462096
552180408
По итогам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан за 2014 год основные показатели составили:
1) убыток по результатам управления 203879801 тыс. тенге;
2) расходы от управления 11741567 тыс. тенге;
3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге 2066083464 тыс. тенге.
Таким образом, чистый убыток составил 215621368 тыс. тенге, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 1862203663 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 1850462096 тыс. тенге.
По данным глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан за период с 1 января 2014 года по 31 декабря 2014 года образовался инвестиционный убыток (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте – долларах США, который составил 956926 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный убыток по данным глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан за тот же период составил 957529 тыс. долларов США.
Со счета Национального фонда Республики Казахстан в течение 2014 года оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, на общую сумму 8684206 тыс. тенге:
1) 4648897 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 4156782 тыс. тенге за услуги 2014 года и 492115 тыс. тенге за услуги прошлых лет;

2) 3734876 мың теңге – Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару бойынша сыртқы басқарушылардың комиссиялық сыйақысы, оның ішінде 824114 мың теңге 2014 жылғы көрсетілетін қызметтер үшін және 2910762 мың теңге өткен жылдардағы көрсеткен қызметтері үшін;
3) 165448 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының өткен жылдардағы көрсеткен қызметтері үшін;
4) 122884 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодианының өткен жылдардағы көрсеткен қызметтері үшін;
5) 9900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
2012 жылғы сыртқы аудитін жүргізу жөніндегі өткен жылдардағы көрсеткен қызметтері үшін;
6) 2095 мың теңге «Morgan Stanley Capital International» компаниясының ақпараттық қызметтері үшін аударылды;
7) 106 мың теңге «Бағалы қағаздарды тіркеу жүйесі» акционерлік қоғамының көрсеткен қызметтері үшін, оның ішінде 2014 жылғы қызметтері үшін аударылды.
Сондай-ақ есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкідегі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ағымдағы шотына UBS Global Asset Management сыртқы басқарушының «Жаһандық пассивтік акциялар» мандаты бойынша Қордың активтерін басқарғаны үшін 2013 жылғы 3-тоқсан үшін 67,5 мың АҚШ доллары және 2013 жылғы 4-тоқсан үшін 73,4 мың АҚШ доллары мөлшерінде төленген сомалардың қайтарымы болып табылатын 25635 мың теңге мөлшеріндегі сома қайтарылды. Бұл сомалардың қайтарылуы байқалып отырған қоржынның жылына 20 немесе одан да аса базистік тармақ мөлшеріндегі теріс үстеме кірістілігіне байланысты 2010 жылғы 3-тоқсаннан бастап 2013 жылғы 2-тоқсанға дейінгі кезеңге төленген комиссияның 50 %-ын өтеу болып табылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқару бойынша шығыстарды есептеудің жалпы сомасы 2014 жылғы 31 желтоқсанға 11741567 мың теңгені құрады, ол мынадай сомадан тұрады:
1) 7195004 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
2) 3945532 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы басқарушыларының көрсетілетін қызметтері үшін;
3) 359455 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жаһандық кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
4) 228218 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
5) 9900 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына сыртқы аудит жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметтер үшін;
6) 3234 мың теңге – «Morgan Stanley Capital International» компаниясы көрсеткен ақпараттық қызметтер үшін;

2) 3734876 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 824114 тыс. тенге за услуги 2014 года и 2910762 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
3) 165 448 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан прошлых лет;
4) 122884 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан прошлых лет;
5) 9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан прошлых лет;
6) 2095 тыс. тенге – за информационные услуги компании «Morgan Stanley Capital International» в 2014 году;
7) 106 тыс. тенге – за услуги акционерному обществу «Единый регистратор ценных бумаг» номинированных в тенге, оказанные в 2014 году.
Также в отчетном периоде на текущий счет Национального фонда Республики Казахстан в Национальном Банке Республики Казахстан возвращена сумма в размере 25635 тыс. тенге, представляющая собой возврат внешним управляющим UBS Global Asset Management проплаченных сумм за управление активами Национального фонда Республики Казахстан по мандату «Глобальные пассивные акции» за 3 квартал 2013 года в размере 67,5 тыс. долл. США и за 4 квартал 2013 года в размере 73,4 тыс. долл. США. Возврат данных сумм, является возмещением 50 % от оплаченной комиссии за период с 3 квартала 2010 года по 2 квартал 2013 года ввиду наблюдавшейся отрицательной сверхдоходности портфеля в размере 20 или более базисных пунктов в год.
На 31 декабря 2014 года общая сумма начисления расходов по управлению Национальным фондом Республики Казахстан составила 11741567 тыс. тенге, состоящая из следующих сумм:
1) 7195004 тыс. тенге – комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан;
2) 3945532 тыс. тенге – за услуги внешних управляющих Национального фонда Республики Казахстан;
3) 359455 тыс. тенге – за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
4) 228218 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
5) 9900 тыс. тенге – за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан;
6) 3234 тыс. тенге – за информационные услуги, оказанные компанией «Morgan Stanley Capital International»;

7) 118 мың теңге – Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодианының көрсетілетін қызметтері үшін;
8) 106 мың теңге – «Бағалы қағаздарды бірыңғай тіркеуші» акционерлік қоғамының бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау бойынша теңгемен номинацияланған көрсетілетін қызметтері үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша
қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2014 жылы
2013 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)
(215621368)
334134038
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша дисконттың /сыйлықтың амортизациясы
(13076089)
(6632817)
РЕПО мәмілелері бойынша сыйақы түріндегі шығыстар
0
0
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан іске асырылмаған (кіріс)/шығын
(124545337)
(222767172)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
(353242794)
104734049
Операциялық активтердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
(593521899)
(1228123150)
Туынды қаржы құралдары

7) 118 тыс. тенге – за услуги кастодиана Национального фонда Республики Казахстан;
8) 106 тыс. тенге – за услуги акционерного общества «Единый регистратор ценных бумаг» по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет
о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению
активами Национального фонда Республики
Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2014 год
за 2013 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной деятельности
Чистая прибыль (убыток)
(215621368)
334134038
Корректировки:
Амортизация (дисконта) /премии по облигациям казахстанских государственных компаний
(13076089)
(6632817)
Расходы в виде вознаграждения по сделкам РЕПО
0
0
Нереализованный (доход)/ убыток от финансовых инструментов, учитываемых по справедливой стоимости через прибыль или убыток
(124545337)
(222767172)
Движение денежных средств от операционной деятельности до изменений в операционных активах и обязательствах
(353242794)
104734049
(Увеличение) уменьшение операционных активов:
Финансовые инструменты, учитываемые по справедливой стоимости через прибыль или убыток, кроме производных финансовых инструментов
(593521899)
(1228123150)
Производные финансовые инструменты

1176109
(8024818)
Дебиторлық берешек
(662838)
(7760122)
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдары
450248
4194537
РЕПО мәмілелері бойынша кредиторлық берешек
0
0
Кредиторлық берешек және есептелген шығыстар
2819511
15229926
Ақша қаражатын операциялық қызметте/қызметке таза пайдалану/түсуі
(942981664)
(1119749578)
Инвестициялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигацияларын сатып алу/сату немесе өтеу
(252338351)
(3924333)
Инвестициялық қызметте ақша қаражатын таза пайдалану
(252338351)
(3924333)
Қаржы қызметінен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түсетін түсімдер

1176109
(8024818)
Дебиторская задолженность
(662838)
(7760122)
Увеличение (уменьшение) операционных обязательств:
Производные финансовые инструменты
450248
4194537
Кредиторская задолженность по сделкам РЕПО
0
0
Кредиторская задолженность и начисленные расходы
2819510
15229926
Чистое использование/поступление денежных средств в/от операционной деятельности
(942981664)
(1119749578)
Движение денежных средств от инвестиционной деятельности:
Приобретение/реализация или погашение облигаций казахстанских государственных компаний
(252338351)
(3924333)
Чистое использование денежных средств в инвестиционной деятельности
(252338351)
(3924333)
Движение денежных средств от финансовой деятельности:
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан

3504647159
3432344329
Республикалық бюджетке аударымдар
(1 955 000 000)
(1 405 500 000)
Өзге аударымдар
(219811649)
(251075667)
Қаржы қызметінен/(қызметінде) ақша қаражатының таза түсімі/(пайдаланылуы)
1329835510
1775768662
Ақша қаражатының және оның баламаларының таза ұлғаюы/(азаюы)
134515495
652094751
Жыл басындағы ақша қаражаты және оның баламалары
1321094919
669000168
Кезең соңындағы ақша қаражаты және оның баламалары
1455610414
1321094919
4-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің таза
активтеріндегі өзгерістер туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
Түсімдер
Аудару
Таза пайда (шығын)
Валютаны қайта бағалау бойынша резерв
Барлығы
1
2
3
4
5
6
2012 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
14984837073
(7238147291)
1059790788
621247081
9427727651
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер және өзге де түсімдер
3432344329
3432344329
Республикалық бюджетке аударымдар
(1405500000)
(1405500000)
Өзге де аударымдар
(251075667)
(251075667)
Валютаны қайта бағалаудың таза активтердің бастапқы қалдығына әсері
207642668
207642668
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) және өзге де аударымдарға әсері
10403702
10403702
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
334134038
334134038
2013 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
18417181402
(8894722958)
1393924826
839293451
11755676721
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінен түскен түсімдер
3504647159
3504647159
Республикалық бюджетке аударымдар
(1955000000)
(1955000000)
Өзге де аударымдар
(219811649)
(219811649)
Валютаны қайта бағалаудың активтердің бастапқы қалдығына әсері
2158692032
2158692032
Валютаны қайта бағалаудың таза пайдаға (шығынға) әсері
(92608568)
(92608568)
Кезеңдегі таза пайда (шығын)
(215621368)
(215621368)
2014 жылғы 31 желтоқсанға қалдық
21921828561
(11069534607)
1178303458
2905376915
14935974327
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері 2014 жылдың соңында 14935974327 мың теңгені құрады (аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу әдісімен), жылдық өсім 27 %-ды құрады. Негізінен активтердің ұлғаюына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда) бойынша түсімдер көлемінің артуы есебінен қол жеткізілді.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2014 жылғы өзге де деректер
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының жалпы нарықтық құны 2014 жылғы 31 желтоқсанда 75216086343 АҚШ1 долларына тең болды, оның ішінде валюта қоржыны – 73187271382 АҚШ доллары (97,3 %) және «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ мен «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі – «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ) және «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ облигацияларының қоржыны – 2028814961 АҚШ доллары (2,7 %). Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюталық қоржынының құрамына кіретін тұрақтандыру және жинақ қоржындарының нарықтық құны тиісінше 25904427882 (35,39 %) және 47282843500 (64,61%) АҚШ доллары болды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық қоржынының құрамына кіретін бағалы қағаздардың және басқа да қаржы құралдарының нарықтық құны жаһандық кастодиан банкінің деректеріне негізделеді.
_______________
1Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгедегі кредиторлық берешек және теңгедегі шоттағы қаражат қалдығы ескерілмеген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының валюталық активтерін бөлу құрылымы
Атауы
Барлығы
Мандат түрі
USD-мен нарықтық құны
%
Тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар

3504647159
3432344329
Перечисления в республиканский бюджет
(1955000000)
(1405500000)
Прочие перечисления
(219811649)
(251075667)
Чистое поступление/(использование) денежных средств от/(в) финансовой деятельности
1329835510
1775768662
Чистое увеличение/(уменьшение) денежных средств и их эквивалентов
134515495
652094751
Денежные средства и их эквиваленты на начало года
1321094919
669000168
Денежные средства и их эквиваленты на конец периода
145610414
1321094919
Форма 4
Отчет
об изменениях в чистых активах Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
Поступления
Перечисления
Чистая прибыль (убыток)
Резерв по переоценке валюты
Всего
1
2
3
4
5
6
Остаток на 31 декабря 2012 года
14984837073
(7238147291)
1059790788
621247081
9427727651
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан и прочие поступления
3432344329
3432344329
Перечисления в республиканский бюджет
(1405500000)
(1405500000)
Прочие перечисления
(251075667)
(251075667)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
207642668
207642668
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток) и прочие перемещения
10403702
10403702
Чистая прибыль (убыток) за период
334134038
334134038
Остаток на 31 декабря 2013 года
18417181402
(8894722958)
1393924826
839293451
11755676721
Поступления от Министерства финансов Республики Казахстан
3504647159
3504647159
Перечисления в республиканский бюджет
(1955000000)
(1955000000)
Прочие перечисления
(219811649)
(219811649)
Эффект переоценки валюты на начальный остаток чистых активов
2158692032
2158692032
Эффект переоценки валюты на чистую прибыль (убыток)
(92608568)
(92608568)
Чистая прибыль (убыток) за период
(215621368)
(215621368)
Остаток на 31 декабря 2014 года
21921828561
(11069534607)
1178303458
2905376915
14935974327
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан на конец 2014 года составили 14935974327 тыс. тенге (методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), годовой прирост составил 27 %. В основном увеличение активов достигнуто за счет роста объемов поступлений по прямым налогам от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты).
3. Иные данные по управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2014 год
Управление активами Национального фонда Республики Казахстан.
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2014 года была равна 75216086343 долларам США1, в том числе валютного портфеля – 73187271382 долларов США (97,3 %) и портфеля облигаций АО «ФНБ «Самрук-Казына», АО «Национальный управляющий холдинг «КазАгро» (далее – АО «НУХ «КазАгро») и АО «НУХ «Байтерек» –
2028814 961 долларов США (2,7 %). Рыночная стоимость стабилизационного и сберегательного портфелей в составе валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан – 25904427882 (35,39 %) и 47282843500 (64,61 %) долларов США соответственно.
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан.
__________________________________________
1Без учета кредиторской задолженности в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги и остатка средств на счете в тенге.
Структура распределения валютных активов
Национального фонда Республики Казахстан
Наименование
Всего
Тип мандата
Рыночная стоимость в USD
%
Ценные бумаги с фиксированным доходом

7,60
7,29
4,81
4,56
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 2014 жылы
(-) 1,19 % құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап
2014 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңдегі инвестициялық кіріс 8216 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2014 жылғы
31 желтоқсан аралығындағы кезеңдегі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 70,81 %-ды құрады, бұл жылдық мәнде 4,02 %-ды құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тарихи кірістілігі
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:

7,60
7,29
4,81
4,56
Всего сберегательный портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
Доходность Национального фонда Республики Казахстан за 2014 год составила (-) 1,19 %.
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2014 года составил 8216 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2014 года составила 70,81 %, что в годовом выражении составляет 4,02 %.
Историческая доходность
Национального фонда Республики Казахстан
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):

1) тұрақтандыру қоржыны;
2) жинақтау қоржыны:
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық бөлу қоржыны.
Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру қағидаларында айқындалған.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2014 жылы 0,13 %-ды құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,12 %-ды құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2014 жылы 0,01 % мөлшерінде теріс үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2014 жылы (-) 2,05 %-ды құрады. Осы кезеңде эталондық қоржынның кірістілігі (-) 2,74 %-ды құрады. Осылайша, оң үстеме кірістілік 0,69 % мөлшерінде алынды.
«Жаһандық облигациялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2014 жылы (-) 4,42 % құрады. Осы қосалқы қоржынның эталондық қоржынының кірістілігі (-) 4,77 % құрады. Осылайша, мандаттың осы түрін басқару нәтижесінде алынған жоғары кірістілік оң болды және 0,35 %-ды құрады.
«Жаһандық акциялар» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2014 жылы 4,90 %-ды құрады, ал бенчмарктің кірістілігі 5,64 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша активтерді басқару нәтижесі теріс болды, үстеме кірістілік (-) 0,74% -ды құрады.
«Активтерді жаһандық тактикалық бөлу» мандат түрі бойынша жинақтау қоржынының активтерін басқарудан түсетін кірістілік 2014 жылы (-) 3,31 % құрады, ал бенчмарктің кірістілігі (-) 2,74 % құрады. Осылайша, эталондық қоржынға қатысты мандаттың осы түрі бойынша 2014 жылы жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижесі теріс болды, үстеме кірістілік (-) 0,57 % құрады.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару бойынша 2014 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 66 қаулысына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 731 қаулысы қабылданды, ол Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының активтерін алтынға инвестициялауға мүмкіндік береді.

1) стабилизационный портфель;
2) сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического распределения активов.
В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
Доходность стабилизационного портфеля за 2014 год составила 0,13 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,12 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2014 году была получена положительная сверхдоходность в размере 0,01 %.
Доходность сберегательного портфеля за 2014 год составила (-) 2,05 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила (-) 2,74 %. Таким образом, была получена положительная сверхдоходность в размере 0,69 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные облигации» за 2014 год составила (-) 4,42 %. Доходность эталонного портфеля данного субпортфеля составила (-) 4,77 %. Таким образом, сверхдоходность, полученная в результате управления данным типом мандата, была положительной и составила 0,35 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальные акции» за 2014 год составила 4,90 %, тогда как доходность бенчмарка составила 5,64 %. Таким образом, результат управления активами по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-) 0,74 %.
Доходность от управления активами сберегательного портфеля по типу мандата «Глобальное тактическое распределение активов» за 2014 год составила (-) 3,31 %, тогда как доходность бенчмарка составила (-) 2,74 %. Таким образом, результат управления активами сберегательного портфеля в 2014 году по данному типу мандата относительно эталонного портфеля был отрицательным, сверхдоходность составила (-) 0,57 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
Доходность стабилизационного портфеля
Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2014 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан.
30 июня 2014 года было принято постановление Правительства Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 66 «Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан», позволяющее инвестировать активы Национального фонда Республики Казахстан в золото.

«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 21 қарашадағы № 223 қаулысымен (бұдан әріЕреже) Жаңа Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесіне алтын қоржынын қосу бойынша тиісті өзгерістер енгізілді. Қазіргі уақытта алтынға тікелей инвестициялау бойынша дайындық жұмыстары жүргізіліп жатыр.
Бұдан басқа, инвестициялауға рұқсат етілген құрылымдық ноталарды шектеу бойынша талаптарды арттыру бөлігінде Ережеге өзгерістер енгізілді. Сонымен қатар, ұзақ мерзімді перспективада ықтимал кірістілікті ұлғайту мақсатында корпоративтік бағалы қағаздарға ұзақ мерзімді кредиттік рейтинг бойынша (Standard&Poor's/Moody's) лимиттер арттырылды.
2014 жылы теңгеге номинацияланған бағалы қағаздар эмиссиясының шарттарына сәйкес эмитенттерден жалпы сомасы 9176800 мың теңгеге купондық сыйақы, оның ішінде «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ облигациялары бойынша – 9102800 мың теңге, «Бәйтерек» ҰБХ» АҚ облигациялары бойынша – 50000 мың теңге, «ҚазАгро» ҰБХ» АҚ облигациялары бойынша – 24000 мың теңге алынды.
Халық арасында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін түсіндіру бойынша жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2013 жылғы есеп және сыртқы аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2014 жылғы 4 шілдеде «Егемен Қазақстан» газетінде № 130 (28354) жарияланды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің веб-сайтында (www.minfin.gov.kz) орналастырылған.

21 ноября 2014 года постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан № 223 «О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 «Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан» (далее – Правила) были внесены соответствующие изменения в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан по добавлению портфеля золота. В настоящий момент ведется подготовительная работа по непосредственному инвестированию в золото.
Кроме того, были внесены изменения в Правила в части повышения требований по ограничениям структурных нот, разрешенных для инвестирования. Также в целях увеличения потенциальной доходности в долгосрочной перспективе были увеличены лимиты по долгосрочному кредитному рейтингу (Standard&Poor's/Moody's) на корпоративные ценные бумаги.
В 2014 году в соответствии с условиями эмиссий ценных бумаг, номинированных в тенге, от эмитентов были получены купонные вознаграждения на общую сумму 9176800 тыс. тенге, из них по облигациям АО «ФНБ «Самрук-Казына» – 9102800 тыс. тенге, по облигациям АО «НУХ «Байтерек» – 50000 тыс. тенге, по облигациям АО «НУХ «КазАгро» – 24000 тыс. тенге.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2013 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована 4 июля 2014 года в газете «Егемен Қазақстан» № 130 (28354), а также размещена на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на веб-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.gov.kz).