1. Осы "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде банктердің микроқаржы ұйымдарына берген кредиттері бойынша ішінара кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және банктердің кредиттері бойынша микроқаржы ұйымдарының міндеттемелерін орындауын ішінара қамтамасыз ету ретінде кепілдік беру тетігі мен шарттарын айқындайды.
2. Микроқаржы ұйымдарының кредиттері бойынша кепілдік беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Кепілдік беру үшін көзделген қаражатты кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган мен қаржы агенттігі арасында жасалған "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде микрокредит беру бойынша субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган аударады. "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде микрокредит беру бойынша субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгілік нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
2. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) банктік кредит (бұдан әрі – кредит) – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында микроқаржы ұйымының банктік қарыз шартының негізінде банк беретін ақша сомасы. Банктік кредитке кредиттік желі де жатады.
2) кепілдік беру – микроқаржы ұйымын мемлекеттік қолдаудың Бағдарламада, осы Қағидаларда және кепілдік шартында айқындалған талаптармен микроқаржы ұйымының кредиті бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде кепілдік беру түрінде пайдаланылатын нысаны;
3) мемлекеттік даму институттары – ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері экономиканың түрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
4) кепілдік шарты – уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк және микроқаржы ұйымының арасында жасалған кепілдік беру туралы жазбаша келісім;
5) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – облыс әкімі айқындайтын Бағдарламаны қалада немесе аудандық деңгейде іске асыруға жауапты қаланың/ауданның құрылымдық бөлімшесі;

1. Настоящие Правила частичного гарантирования по кредитам банков микрофинансовым организациям в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют механизм и условия предоставления гарантий в качестве частичного обеспечения исполнения обязательств микрофинансовых организаций по кредитам банков.
2. Гарантирование по кредитам микрофинансовых организаций осуществляется в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 (далее – Программа).
3. Средства, предусмотренные для гарантирования, перечисляются уполномоченным органом по предпринимательству на основе договора о субсидировании и гарантировании по микрокредитованию в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", заключенного между уполномоченным органом по предпринимательству и финансовым агентством. Типовая форма договора о субсидировании и гарантировании по микрокредитованию в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" утверждается уполномоченным органом по предпринимательству.
2. Термины и определения
4. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) банковский кредит (далее – кредит) – сумма денег, предоставляемая банком на основании договора банковского займа микрофинансовой организации на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования. К банковскому кредиту также относится и кредитная линия;
2) гарантирование – форма государственной поддержки микрофинансовой организации, используемая в виде предоставления гарантии в качестве обеспечения исполнения обязательств по кредиту микрофинансовой организации, на условиях, определяемых Программой, настоящими Правилами и договором гарантии;
3) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
4) договор гарантии – письменное соглашение, заключенное между финансовым агентством, банком и микрофинансовой организацией о предоставлении гарантии по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
5) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;

6) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелу және есептік тіркеуден өту арқылы айқындалатын, микрокредиттер беру жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) микрокредит – микроқаржы ұйымы кәсіпкерге мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз ету және нысаналы пайдалану шарттарында беретін кредит;
8) кәсіпкер – өз жобаларын ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда және моноқалаларда салалық шектеулерсіз іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған жеке кәсіпкерлік субъектісі;
9) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде Бағдарламаның іске асырылуына жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
10) өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, жалпы санының кемінде 50 %-ы бизнес-қоғамдастықтардың өкілдерінен тұратын консультативтік-кеңесші орган;
11) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
12) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган.
3. Кепілдік беру шарттары
5. Ішінара кепілдік беру кейін моноқалалардың, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендердің кәсіпкерлеріне микрокредит беру мақсатында банктерден айналым қаражатын толықтыруға алынған МҚҰ-ның жаңа кредиттері бойынша ғана беріледі.
6. Кепілдік беру бағдарламасына қатысатын МҚҰ-ға қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеуден өту, өтінімді қарау күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген пруденциялық нормативтерді орындауы;
2) банкке өтінім берген күнге ағымдағы кредиттері, лизинг шарттары бойынша өтеу мерзімі өткен борыштарының болмауы;
3) кепілдік алуға өтініш білдірген күннің алдындағы соңғы есептік күнге салық төлеу бойынша берешектің, міндетті зейнетақы жарналары мен бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы;
4) МҚҰ проблемалы кредиттерінің жиынтық көлемі (өтеу мерзімін 30 күннен асыруға жол берген) банкке өтінім берген күнге МҚҰ кредиттік қоржынының көлемінен (берешектің қалдығынан) 10%-дан аспауға тиіс.
5) МҚҰ-ның Бағдарлама шеңберінде кредит беретін банкпен үлестестігінің болмауы.

6) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные законами Республики Казахстан;
7) микрокредит – кредит, предоставляемый предпринимателю микрофинансовой организацией на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
8) предприниматель – субъект частного предпринимательства, реализующий и (или) планирующий реализовать собственные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений;
9) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
10) региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно–совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
11) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
12) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству.
3. Условия предоставления гарантий
5. Частичное гарантирование предоставляется только по новым кредитам МФО, полученным в банках на пополнение оборотных средств, в целях последующего микрокредитования предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов.
6. Требования к МФО, участвующим в программе гарантирования:
1) прохождение учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан, выполнение пруденциальных нормативов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан на дату рассмотрения заявки;
2) отсутствие просроченной задолженности по текущим кредитам, договорам лизинга на дату обращения в банк;
3) отсутствие на последнюю отчетную дату, перед датой обращения за получением гарантии, задолженности по уплате налогов, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет;
4) суммарный объем проблемных кредитов МФО (допустивших просрочку свыше 30 календарных дней) не должен превышать 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля МФО на дату обращения в банк;
5) отсутствие аффилиированности МФО с банком, предоставляющим кредит в рамках Программы.

7. Бағдарлама шеңберінде:
1) акцизделетін тауарларды шығаруды көздейтін жобаларды іске асыруға;
2) МҚҰ-ның бұрын алынған кредиттерін қайта қаржыландыруға;
3) кредиттерге/лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есептерді жүргізуге бағытталған кредиттер кепілдік беруге жатпайды.
8. Кепілдік сомасы МҚҰ қаржылық жағдайын бағалауға байланысты болады, бұл ретте кепілдік мөлшері МҚҰ кредит қоржынының 15 %-ынан аспауға тиіс.
9. Қаржы агенттігінің кепілдік мөлшері кредит сомасының 100 %-ына дейін, бірақ 500 миллион теңге құрайтын бір МҚҰ-ға кепілдік берудің жиынтық лимитінің шегінде жетуі мүмкін. Бұл ретте МҚҰ үшін қарыздың ең аз мөлшері кемінде 15 миллион теңгені құрауға тиіс.
10. МҚҰ-ның кредиттері бойынша кепілдік беру шарттары:
1) кредиттің (тердің) сомасы олармен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиті (тері) бойынша берешектерін есепке алмай бір МҚҰ үшін есептеледі;
2) Бағдарламаға қатысу үшін МҚҰ банкке беретін қамтамасыз ету мөлшерінің жеткілікті болуын есептеу кезінде жылжымалы/жылжымайтын мүлік (үшінші тұлғалардың мүлкін қоса алғанда), келешекте келіп түсетін мүлік, сондай-ақ талап қою құқығы есепке алынады;
3) кепілдік беру мерзімі 3 (үш) жылдан аспайды;
4) алынған кредитті игеру мерзімі 6 (алты) айдан аспауға тиіс;
5) бір кәсіпкер үшін микрокредиттің жалпы сомасы МҚҰ алған кредит сомасының 20 %-ынан аспауға тиіс.
11. Қаржы агенттігі МҚҰ-дан үлестес және байланысқан заңды және жеке тұлғалардың кепілдіктерінің берілуін талап етуге құқылы.
12. Кепілдік шарты жасалатын кредит кредиттік желі ашу туралы дербес банктік қарыз шарты/келісім түрінде ресімделуге тиіс.
13. МҚҰ кепілдік шартына қол қойылғанға дейін қаржы агенттігіне кепілдік беру мерзіміне байланысты кепілдік бергені үшін: 2 (екі) жылға дейін қоса алғанда кепілдік сомасының 1 %, 2 (екі) жылдан астам – кепілдік сомасының 2 % комиссия төлейді.
14. Ішінара кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі кемінде жылдық 16 % кредиттер бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
15. Банк:
1) МҚҰ бастама жасайтын кредит беру шарттарының өзгеруіне байланыстыларын;
2) МҚҰ-ның кредит бойынша міндеттемелерді бұзу себебінен алынатындарын қоспағанда, кредитке байланысты қандай да бір комиссия, алым және (немесе) өзге де төлемдерді алмайды.

7. В рамках Программы гарантированию не подлежат кредиты, направленные на:
1) реализацию проектов, предусматривающих выпуск подакцизных товаров;
2) рефинансирование ранее полученных кредитов МФО;
3) проведение расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов/договоров лизинга.
8. Сумма гарантии зависит от оценки финансового состояния МФО, при этом размер гарантии не может превышать 15 % от кредитного портфеля МФО.
9. Размер гарантии финансового агентства может достигать до 100 % от суммы кредита, но в пределах совокупного лимита гарантирования на одно МФО, составляющего 500 млн. тенге. При этом минимальная сумма займа для МФО должна составлять не менее 15 млн. тенге.
10. Условия предоставления гарантий по кредитам МФО:
1) сумма кредита (-ов) рассчитывается для одного МФО без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилиированных с ним лиц/компаний;
2) при расчете достаточности размера обеспечения МФО предоставляемого банку для участия в Программе, учитываются движимое/недвижимое имущество (включая имущество третьих лиц), имущество, поступающее в будущем, а также права требования;
3) срок предоставления гарантии – не более 3 (три) лет;
4) срок освоения полученного кредита не должен превышать 6 (шесть) месяцев;
5) общая сумма микрокредита для одного предпринимателя не должна превышать 20 % от суммы получаемого кредита МФО.
11. Финансовое агентство вправе требовать от МФО предоставления гарантий аффилиированных и связанных юридических и физических лиц.
12. Кредит, по которому заключается договор гарантии, должен быть оформлен в виде самостоятельного договора банковского займа/соглашения об открытии кредитной линии.
13. МФО до подписания договора гарантии оплачивает финансовому агентству комиссию за предоставление гарантии в зависимости от срока предоставления гарантии: до 2 (два) лет включительно – 1 % от суммы гарантии; свыше 2 (два) лет – 2 % от суммы гарантии.
14. Частичное гарантирование может осуществляться только по кредитам с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения Национального Банка Республики Казахстан, увеличенную на 4 (четыре) процентных пункта.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 31.07.2017 № 459 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования, инициируемыми МФО;
2) взимаемых по причине нарушения МФО обязательств по кредиту.

16. Уәкілетті орган қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны кепілдік сомасынан 20 % құрайды. Қаржы агенттігі өзінің қалауы бойынша алынған қаражатты әртүрлі қаржы құралдарына орналастыруға құқылы.
17. Қаржы агенттігі төлеген банк талаптары қаржы агенттігінің кепілі бойынша қалыптастырылған кредит қоржынының көлемінен (берешек қалдығынан) 10 %-дан жоғары шектен асып кеткен кезде, банктің мұндай кредиттері бойынша одан әрі кепілдік беру тоқтатылады.
18. Қаржы агенттігі:
1) кредит және МҚҰ Бағдарлама мен Қағидалар талаптарына сәйкес келмеген;
2) Бағдарламаның әлеуетті қатысушысының және онымен үлестес заңды және жеке тұлғалардың теріс кредиттік тарихы болған;
3) атқарушы сот өндірісі, төленбеген айыппұлдар, МҚҰ-ны жосықсыз өнім берушілер немесе нарық қатысушылары тізіліміне енгізу туралы ақпарат болған, заңнама бұзылған, құрылтайшылардың/акционерлердің және МҚҰ-мен байланысты өзге де тұлғалардың азаматтық-құқықтық дәрменсіздігі жағдайында;
4) шығынды қызмет, төлем қабілеттілігі және кредит қабілеттілігі болмаған жағдайда кепілдік беруден бас тартуға құқылы.
4. Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
19. МҚҰ банкке кредит алуға өтініш береді.
20. Банк МҚҰ-ның өтінішін банктің ішкі құжаттарында белгіленген рәсімдерге сәйкес дербес қарайды, кредитке кешенді сараптама жүргізеді, МҚҰ ұсынған құжаттарды, МҚҰ қаржылық жағдайын талдайды, МҚҰ ұсынған кепілдік мүлікті (бар болса) бағалау туралы қорытынды негізінде МҚҰ қамтамасыз етудің кепілдік құнын бағалауды жүргізеді және қамтамасыз ету жеткіліксіз болған/болмаған жағдайда кредитті қаржы агенттігінің ішінара кепілдігімен кредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін Банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті органның қарауына шығарады.
21. Оң шешім қабылданған жағдайда банк банктің ішкі кредиттік саясатын іске асыратын уәкілетті орган шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне:
1) кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешім бар хатты;
2) кепілдік беру туралы мәселені қарау үшін осы
Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қажетті құжаттарды жолдайды.
22. Қаржы агенттігі банктен құжаттарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде алынған құжаттарды қарайды және кепілдік беру/бермеу туралы шешім қабылдау үшін кредитті қаржы агенттігінің уәкілетті органына қарауға шығарады.

16. Стоимость гарантии, которую оплачивает уполномоченный орган финансовому агентству, составляет 20 % от суммы гарантии. Финансовое агентство вправе по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
17. При превышении выплаченных финансовым агентством требований банка порога свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию финансового агентства, дальнейшая выдача гарантий по кредитам такого банка приостанавливается.
18. Финансовое агентство вправе отказать в предоставлении гарантии, в случаях:
1) несоответствия кредита и МФО условиям Программы и Правил;
2) наличия отрицательной кредитной истории потенциального участника Программы и аффилиированных с ним юридических и физических лиц;
3) наличия исполнительного судебного производства, неуплаченных штрафов, информации о включении МФО в реестр недобросовестных поставщиков или участников рынка, нарушений законодательства, гражданско-правовой несостоятельности учредителей/акционеров и прочих связанных с МФО лиц;
4) убыточной деятельности, отсутствия платежеспособности и кредитоспособности.
3. Порядок взаимодействия участников Программы
для предоставления гарантии
19. МФО обращается в банк с заявлением на получение кредита.
20. Банк самостоятельно, в соответствии с процедурой, установленной внутренними документами банка, рассматривает заявление МФО, проводит комплексную экспертизу кредита, анализирует представленные МФО документы, финансовое состояние МФО, на основе представленного МФО заключения об оценке залогового имущества (при наличии) проводит оценку залоговой стоимости обеспечения МФО и, в случае недостаточности/отсутствия обеспечения, выносит кредит на рассмотрение уполномоченного органа, реализующего внутреннюю кредитную политику банка, для принятия решения о возможности предоставления кредита под частичную гарантию финансового агентства.
21. В случае принятия положительного решения, банк в течение 2 (два) рабочих дней с даты принятия решения уполномоченным органом, реализующим внутреннюю кредитную политику банка, предоставляет финансовому агентству:
1) письмо с положительным решением о возможности кредитования с расчетом суммы гарантии;
2) необходимые документы согласно приложению 1 к настоящим Правилам для рассмотрения вопроса о предоставлении гарантии.
22. Финансовое агентство после получения документов от банка в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит кредит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия решения о предоставлении/непредоставлении гарантии.

23. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған және (немесе) қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, қаржы агенттігі анықталған ескертулерді және (немесе) ақпарат ұсыну туралы сұрау салуды 3 (үш) жұмыс күні ішінде жою және (немесе) ақпарат ұсыну үшін Банкке және МҚҰ-ға жолдайды. Бұл ретте қаржы агенттігі үшін жоғарыда көрсетілген құжаттарды қарау мерзімі қайта басталады.
24. Қаржы агенттігі кепілдік беру (бермеу) туралы оң/теріс шешім қабылдаған жағдайда қаржы агенттігі 2 (екі) жұмыс күні ішінде банкке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес кепілдік беру (бермеу) мүмкіндігі туралы шешіммен бірге хат жолдайды.
МҚҰ кредиті бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда осындай шешім туралы хатта теріс шешімнің себептері көрсетілуге тиіс.
25. Банк қаржы агенттігінің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатын алғаннан кейін банк МҚҰ-ға кепілдің қажетті сомасын есебін көрсете отырып, кредит талаптары туралы тиісті хат жолдайды.
26. Банктен хат алғаннан кейін, МҚҰ Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалаларында – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) өтініш жібереді, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:
мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама/МҚҰ ретінде тіркелгендігін растайтын құжат (мөрмен (бар болса) расталған көшірме);
МҚҰ қаржы агенттігіне өтінім берген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей берілген бюджетке міндетті төлемдер бойынша берешектің бары/жоғы туралы салық органының анықтамасы;
дебиторлық және кредиторлық берешекті ашып көрсете отырып, қаржы жағдайы туралы талдау жасауға мүмкіндік беретін салық декларациясының көшірмесін және (немесе) интернет-ресурстарында орналастырылған ақпаратты қоса отырып, МҚҰ қаржылық есептерінің көшірмесі;
кепілдік сомасының есебімен МҚҰ кредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар банктің хаты;
МҚҰ-ға кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар қаржы агенттігі хатының көшірмесі.
27. Бағдарламаның жергілікті/өңірлік үйлестірушісі МҚҰ-дан барлық құжаттарды, ақпаратты және өтініштерді алғаннан кейін өтінішпен бірге ұсынылған міндетті құжаттардың толықтығын тексеруді жүзеге асырады. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған жағдайда Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі бір күндік мерзімде ұсынылған құжаттарды қараусыз МҚҰ-ға қайтарады.
28. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Астана және Алматы қалаларының МҚҰ топтамасы барлық құжаттарды және ақпаратты алған/қалыптастырған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде кредит бойынша құжаттар топтамасын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жібереді, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
МҚҰ-ны Бағдарлама талаптарына сәйкестігін тұрғысынан тексереді;
ұсыныстарды, күн тәртібін қалыптастыру, ӨҮК отырысы өткізілетін күнді, уақытты және орынды анықтайды, бұл туралы ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді;
барлық құжаттар мен ақпаратты алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде құжаттардың толық топтамасын бірге қоса отырып, МҚҰ тізімін ӨҮК қарауына енгізеді.

23. В случаях наличия замечаний к представленным документам и (или) необходимости представления дополнительной информации, выявленные замечания и (или) запрос о представлении информации финансовое агентство направляет банку и МФО для устранения и (или) представления информации в течение 3 (три) рабочих дней. При этом срок рассмотрения документов, указанный выше для финансового агентства, возобновляется.
24. В случае принятия финансовым агентством положительного/отрицательного решения о предоставлении (непредоставлении) гарантии, финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней направляет в банк письмо с решением о возможности (невозможности) гарантирования согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
В случае принятия отрицательного решения по кредиту МФО, письмо о таком решении должно отражать причину отрицательного решения.
25. После получения банком письма с положительным решением финансового агентства о возможности гарантирования банк направляет МФО соответствующее письмо об условиях кредита с указанием расчета необходимой суммы гарантии.
26. После получения письма от банка, МФО обращается к местному координатору Программы (в городах Астане и Алматы – региональному координатору Программы) с заявлением, к которому прилагает следующие документы:
свидетельство/справку о государственной регистрации/перерегистрации/ документ, подтверждающий регистрацию в качестве МФО (копию, заверенную печатью (при наличии);
справку с налогового органа об отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения МФО к финансовому агентству;
копию финансовых отчетов МФО с приложением копии налоговой декларации и (или) размещенную на интернет-ресурсах информацию, позволяющую сделать анализ о финансовом состоянии, с расшифровками дебиторской и кредиторской задолженностей;
письмо банка с положительным решением о возможности кредитования МФО с расчетом суммы гарантии;
копию письма финансового агентства с положительным решением о возможности гарантирования МФО.
27. Местный/региональный координатор Программы после получения всех документов, информации и заявления от МФО осуществляет проверку полноты представляемых совместно с заявлением обязательных документов. В случае представления неполного пакета документов, местный координатор Программы в однодневный срок возвращает МФО представленные документы без рассмотрения.
28. Местный координатор Программы/МФО городов Астаны и Алматы в течение 2 (два) рабочих дней с даты получения/формирования всех документов и информации высылает пакет документов по кредиту региональному координатору Программы, который осуществляет следующие мероприятия:
проверяет МФО на предмет соответствия условиям Программы;
формирует предложения, повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС;
в течение 2 (два) рабочих дней с даты получения всех документов и информации вносит на рассмотрение РКС список МФО с приложением полного пакета документов.

29. Осы Қағидалардың және (немесе) Қазақстан Республикасының өзге нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ұсынылған құжаттарды берілген құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана және Алматы қалалары бойынша) қайтарады.
30. ӨҮК отырысы кредиттер тізімінің қалыптастырылу шамасына қарай, бірақ айына 2 (екі) реттен сиретпей өткізіледі.
31. ӨҮК 10 (он) жұмыс күні ішінде жобаларды Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және кепілдік беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
32. ӨҮК мүшелерінің саны 12 адамнан аспауға тиіс, олардың ішінде кемінде 50 %-ын кәсіпкерлік қоғамдастығы құрауға тиіс.
33. ӨҮК отырысы ӨҮК мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан жағдайда өткізіледі. Шешімдер қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісінің (кворум) даусымен қабылданады.
34. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды:
МҚҰ және алынатын кредиттің Бағдарламаның өлшемшарттарына және жергілікті даму бағдарламаларына сәйкестігін тексеруді;
Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде іске асырылатын МҚҰ алатын кредитті, сондай-ақ МҚҰ өтінішінде көрсетілген ақпаратты қарауды, өтінішпен бірге ұсынылған әрбір МҚҰ бойынша құжаттар топтамасын зерделеуді;
ұсынылған құжаттар бойынша ӨҮК мүшелерінің арасында талқылау жүргізуді;
МҚҰ кредитін қарау нәтижелері бойынша МҚҰ кредиті бойынша кепілдік беру мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдауды, жүзеге асырады, ол хаттамамен ресімделеді, бұл ретте хаттамада жекелеген МҚҰ-ны Бағдарламаға қатыстырудан бас тарту себебі міндетті түрде көрсетілуге тиіс.
35. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК отырысы өткізілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде:
ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамасынан үзінді көшірмені Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне, банкке және қаржы агенттігіне;
кредитті ӨҮК-те қарау нәтижелері туралы Астана және Алматы қалаларының МҚҰ-сына жазбаша хабарлама жібереді.
36. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен МҚҰ кредитіне ішінара кепілдік беруді келісу туралы ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамасынан үзіндіні алғаннан кейін қаржы агенттігі банкке алдын ала кепілдік хат жібереді.
37. ӨҮК-мен келісілмеген жобалар қайтарылады.
38. Алдын ала кепілдік хатты алғаннан кейін банк пен МҚҰ 5 (бес) жұмыс күні ішінде банктік қарыз шартын жасасады. Банктік қарыз шартының көшірмесі қаржы агенттігіне жіберіледі.
39. Банктік қарыз шартының, ӨҮК хаттамасының/ӨҮК хаттамасынан үзіндінің көшірмелерін алғаннан кейін және қаржы агенттігінің уәкілетті органының шешімі негізінде қаржы агенттігі кепілдік шартын 5 (бес) жұмыс күні ішінде ресімдейді және қол қояды, оны банкке жібереді. МҚҰ кепілдік шартына қол қойғанға дейін кепілдік бергені үшін комиссияны қаржы агенттігінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.

29. В случае предоставления документов, не соответствующих требованиям настоящих Правил и (или) иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, региональный координатор Программы возвращает местному координатору Программы (по городам Астане и Алматы) предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки.
30. Заседание РКС проводится по мере формирования списка кредитов, но не реже 2 (два) раз в месяц.
31. РКС в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривает проекты на соответствие критериям Программы и принимает решение о возможности (или невозможности) гарантирования.
32. Количество членов РКС должно быть не более 12 человек, из которых не менее 50 % должны быть представлены предпринимательским сообществом.
33. Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями (кворум) от общего числа присутствующих.
34. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
проверку соответствия МФО и получаемого кредита критериям Программы и местным программам развития;
рассматривает получаемый кредит МФО, реализуемый в рамках первого направления Программы, а также информацию, указанную в заявлении МФО, изучает пакет документов по каждому МФО, предоставленных совместно с заявлением;
проводит обсуждение между членами РКС по предоставленным документам;
по результатам рассмотрения кредита МФО принимает решение о возможности/невозможности предоставления гарантии по кредиту МФО, которое оформляется протоколом, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения отдельных МФО от участия в Программе.
35. Региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после заседания РКС направляет:
копию протокола/выписку из протокола РКС местному координатору Программы, банку и финансовому агентству;
письменные уведомления МФО городов Астаны и Алматы о результатах рассмотрения кредита на РКС.
36. После получения копии протокола РКС/выписки из протокола РКС о согласовании частичного гарантирования кредита МФО от регионального координатора Программы финансовое агентство направляет предварительное гарантийное письмо в банк.
37. Проекты, не согласованные с РКС, отклоняются.
38. После получения предварительного гарантийного письма банк и МФО в течение 5 (пять) рабочих дней заключают договор банковского займа. Копия договора банковского займа направляется финансовому агентству.
39. После получения копии договора банковского займа, протокола РКС/выписки из протокола РКС и на основании решения уполномоченного органа финансового агентства, финансовое агентство в течение 5 (пять) рабочих дней оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет банку. МФО до подписания договора гарантии осуществляет перечисление комиссии за предоставление гарантии на текущий счет финансового агентства.

40. Банк 2 (екі) жұмыс күні ішінде кепілдік шартына қол қояды, оған МҚҰ-ның қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын қаржы агенттігіне жібереді.
41. Банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік шартын алғаннан кейін МҚҰ-ға кредит беруді жүзеге асырады.
42. Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында уәкілетті орган кезекті жылдың басында кредиттерге кепілдік беруге бөлінген нысаналы трансфертттер сомасының 50 %-ын қаржы агенттігіне аударады.
43. Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі кепілдік шарттарын жасасу шамасына қарай жылдың басында қаржы агенттігіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін мынадай жолмен қаржы агенттігіне аударылады:
1) кепілдік шартын жасағаннан кейін қаржы агенттігі уәкілетті органға тиісті хабарлама жібереді;
2) уәкілетті орган қаржы агенттігінен кепілдік шартының жасалғаны туралы хатты алғаннан кейін, кепілдік сомасынан 20 % мөлшеріндегі қаражатты қаржы агенттігінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады.
44. Қаржы агенттігі кредиттер бойынша құжаттарды тиісті қаржы жылына жасалатын кепілдік шарттары бойынша ақы төлеуге бөлінген бюджет қаражаты шегінде ғана, қабылдайды. Бұл жағдайда кепілдік шартын жасасу фактісі бюджет қаражатының игерілуі болып табылады.
7. Бағдарлама мониторингі
45. Бағдарламаның іске асырылуын мониторингтеуді қаржы агенттігі жүзеге асырады, оның функцияларына:
1) банк және (немесе) МҚҰ ұсынған деректер мен құжаттар негізінде кепілдік шарты жасалған МҚҰ кредитінің нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу;
2) банк ұсынатын деректер немесе өзге дұрыс ақпарат көздері негізінде МҚҰ төлем тәртібін мониторингтеу жатады.
46. Мониторинг функциясын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі
МҚҰ-дан және банктен мониторинг мәніне қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратуға құқылы, ал МҚҰ мен банк сол құжаттарды ұсынуға міндетті.
47. Қаржы агенттігі кредиттің мақсатсыз пайдаланылуы, Бағдарламаның, Қағидалардың және (немесе) кепілдік шарты талаптарының бұзылуы, қаржы агенттігінің кепілдік беру туралы шешімінде белгіленген кепілдік беру шарттарының орындалмауы фактілері анықталған жағдайда кепілдіктің күшін жоюға құқылы.
48. Мониторингтің тәртібі мен мерзімдерін, сондай-ақ есептілік нысандарын қаржы агенттігі белгілейді.
49. Банк ай сайынғы негізде банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен МҚҰ кредитіне ағымдағы мониторингті жүзеге асырады.
50. Банк осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес МҚҰ кредитіне ағымдағы мониторинг туралы есепті жазбаша түрде есепті айдан кейінгі айдың 5 (бес) күнінен кешіктірмей қаржы агенттігіне ұсынады және қаржы агенттігі айқындаған жауапты орындаушының электронды мекенжайына қосымша жібереді.

40. Банк в течение 2 (два) рабочих дней подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание МФО и направляет подписанный договор гарантии финансовому агентству.
41. Банк после получения от финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита МФО.
42. В целях оплаты за выпущенные гарантии уполномоченный орган в начале очередного года перечисляет финансовому агентству 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов.
43. Остальная часть целевых трансфертов перечисляется уполномоченным органом финансовому агентству после полного освоения первой половины средств, перечисленных финансовому агентству в начале года, по мере заключения договоров гарантии, следующим образом:
1) после заключения договора гарантии финансовое агентство направляет соответствующее уведомление уполномоченному органу;
2) уполномоченный орган после получения письма от финансового агентства о заключении договора гарантии осуществляет перечисление средств в размере 20 % от суммы гарантии на текущий счет финансового агентства.
44. Финансовое агентство принимает документы по кредитам только в пределах бюджетных средств, выделенных для оплаты по заключаемым договорам гарантии на соответствующий финансовый год. В данном случае освоением бюджетных средств является факт заключения договора гарантии.
7. Мониторинг Программы
45. Мониторинг реализации Программы осуществляется финансовым агентством, к функциям которого относятся:
1) мониторинг целевого использования кредита МФО, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, предоставляемых банком и (или) МФО;
2) мониторинг платежной дисциплины МФО на основании данных, предоставляемых банком, или иных достоверных источников.
46. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у МФО и банка, а МФО и банк обязаны предоставлять необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющие налоговую тайну.
47. Финансовое агентство вправе аннулировать гарантию при выявлении фактов нецелевого использования кредита, нарушения условий Программы, Правил и (или) договора гарантии, неисполнения условий предоставления гарантии, установленных решением финансового агентства о предоставлении гарантии.
48. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством.
49. Банк на ежемесячной основе осуществляет текущий мониторинг кредита МФО в порядке, установленном внутренними документами банка.
50. Отчет о текущем мониторинге кредита МФО согласно приложению 3 к настоящим Правилам представляется банком финансовому агентству не позднее 5 (пять) числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного финансовым агентством.

51. Банк 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша түрде банктің қызметін жүзеге асыруға қойылған шектеулер немесе тыйым салулар туралы, сондай-ақ банктің 10 %-нан астам акцияларына қатысты меншік құқықтарының бір жолғы сатылуы немесе өзге бір жолғы ауысуы туралы және (немесе) иелік ету және пайдалану құқықтарының ауысуы туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың бірыңғай
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
МҚҰ сараптама жүргізу үшін банктің қаржы агенттігіне ұсынатын құжаттарының тізбесі

51. Банк сообщает в срок не позднее 3 (три) рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности банка, а также о единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и (или) переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций банка.
Приложение 1
к Правилам частичного гарантирования
по кредитам банков микрофинансовым
организациям в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Форма
Перечень документов,
представляемых финансовому агентству банком,
для проведения экспертизы МФО

1. Жалпы құжаттар:
Құжаттың атауы
Нысаны
1
2
3
1
Құжаттар тізбесіне ілеспе хат
түпнұсқа
2
Құжаттар топтамасында бар барлық құжаттардың тізімдемесі немесе құжаттарды қабылдау-беру актісі
банктің уәкілетті қызметкері қол қойған және банктің мөрімен/мөртаңбасымен расталған түпнұсқа
3
Банкке кредит алу туралы өтінім
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
4
Банктің уәкілетті органының қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит беру туралы шешімі, қаржы агенттігінің нысаны бойынша кредиттік сараптамалық қорытынды, банктің кепілдік және заң басқармасының және тәуекелдер басқармасының сараптамалық қорытындылары
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
5
МҚҰ мөрімен расталған жылдың басындағы және соңғы есептік күндегі жағдай бойынша МҚҰ қаржылық құжаттары (берешектің туындаған күнін, өтеу жоспарланған күнді және берешек мәнін көрсете отырып, жылдың басында және соңғы есептік күндегі кредиторлық және дебиторлық берешекті ашып көрсету, негізгі қаражаттарды, ТМҚ ашып көрсету)
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
7
Табыстар мен шығыстар туралы есептің баптарын ашып көрсету – сатудан түскен табыс, өзіндік құны, кезең шығындары, өзге табыстар мен шығыстар, қарастырылып отырған кезеңдегі ақшалай және заттай түрде сатылған өнім көлемі
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі немесе түпнұсқасы
8
Қызмет көрсететін банктің толық деректемелерін көрсетуді қоса алғанда қызмет көрсететін банктің қарыз берешегінің бары/жоғы туралы, соңғы 12 айдағы айналымдар, сондай-ақ құжаттар қаралған сәттегі жағдай бойынша мерзімінде (№ 2 картотека) төленбеген есептеу құжаттары туралы анықтама
банк нысаны бойынша түпнұсқа (30 күнтізбелік күнге дейін түпнұсқамен салыстырылған көшірмеге рұқсат етіледі)
9
Несиелік берешегінің бары/жоғы оның ішінде басқа қаржы ұйымдарынан мерзімі өткен (банктерден басқа, кредиттер бар болса) берешектің бары/жоғы туралы анықтама
түпнұсқа (күнтізбелік 30 күнге дейін түпнұсқамен салыстырылған көшірмеге рұқсат етіледі)
10
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқтығы (барлығы) туралы анықтама
түпнұсқа (egov.kz анықтамасы)
11
Екінші деңгейдегі банктердегі бар барлық шоттар туралы мәліметтер
МҚҰ хатының түпнұсқасы
12
Кредиттік келісімдер (қолданыстағы кредиттер бар болса)
көшірмелер
13
Банк атынан банктік қарыз, кепіл және кепілдік беру шартын жасайтын тұлғаның өкілеттіктерін растайтын құжаттар
банктің мөрімен расталған көшірмелер (Банк кепілдік шартын жасау сәтіне қарай ұсынуы мүмкін)
Банк құжаттар топтамасын беру күнінде қаржылық есептің ескіру мерзімі 3 айдан аспауы керек.

1. Общие документы:
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Сопроводительное письмо к перечню документов
оригинал
2
Опись всех документов, имеющихся в пакете документов, или акт приема–передачи документов
оригинал, подписанный уполномоченным работником банка и заверенный печатью/штампом банка
3
Заявка на получение кредита в банке
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Решение уполномоченного органа банка о предоставлении кредита под гарантию финансового агентства, кредитное экспертное заключение по форме финансового агентства, экспертные заключения залогового и юридического управления и управления рисков банка
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Финансовые документы МФО по состоянию на начало года и на последнюю отчетную дату (с расшифровкой кредиторской и дебиторской задолженностей на начало года и на последнюю отчетную дату с указанием даты возникновения задолженности, планируемой даты погашения и предмета задолженности, расшифровка основных средств, ТМЗ), заверенные печатью МФО
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
7
Расшифровка статей отчета о доходах и расходах – доход от реализации, себестоимость, расходы периода, прочие доходы и расходы, объем реализованной продукции в денежном и натуральном выражении за рассматриваемый период
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка или оригинал
8
Справка из обслуживающего банка о наличии (отсутствии) ссудной задолженности, об оборотах за последние 12 месяцев, а также расчетных документах, не оплаченных в срок (картотека № 2) по состоянию на момент рассмотрения документов, включая указание полных реквизитов обслуживающего банка
оригинал по форме банка (допускается копия, сверенная с оригиналом, до 30 календарных дней)
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной, из других финансовых организаций (при наличии кредитов, кроме банков)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом, до 30 календарных дней)
10
Справка об отсутствии (наличии) задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям
оригинал (справка с www.egov.kz)
11
Сведения обо всех имеющихся счетах в банках второго уровня
оригинал письма МФО
12
Кредитные соглашения (при наличии действующих кредитов)
копии
13
Документы, подтверждающие полномочия лица, заключающего договор банковского займа, залога и гарантии от имени банка.
копии, заверенные печатью банка (могут быть представлены банком к моменту заключения договора гарантии)
Срок давности финансовой отчетности не должен превышать 3-х месяцев на дату предоставления банком пакета документов.

2. МҚҰ құқықтық мәртебесін және өкілеттіктерін айқындайтын құжаттар
Р/с №
Құжаттың атауы
нысан
1
2
3
1
Жарғы, оған өзгерістер мен толықтырулар
нотариат куәландырған көшірме
2
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік/анықтама
нотариат куәландырған көшірме (egov.kz анықтамасына рұқсат етіледі)
3
Бірінші басқарушыны тағайындау туралы МҚҰ уәкілетті органының шешімі
түпнұсқа немесе банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
4
Банкте және Қаржылық агенттікте МҚҰ атынан құжаттарға қол қоюға уәкілетті тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат, сондай-ақ оның өкілеттілігін растайтын құжаттар
банктің уәкілетті тұлғасы түпнұсқамен салыстырған көшірмесі
5
Кепілдікті тарту туралы шешім қабылдаған МҚҰ уәкілетті органының шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
6
Кредит тарту туралы шешім қабылдаған МҚҰ уәкілетті органының шешімі
қаржы агенттігі бекіткен нысан бойынша түпнұсқа
7
Бірінші басшының, бас бухгалтердің қолтаңбаларының үлгілері және МҚҰ мөрінің бедері бар құжат
нотариат куәландырған түпнұсқа
8
МҚҰ-ның ақпаратты кредит бюросына ұсынуға және кредиттік есепті алуға келісімі
түпнұсқа қаржы агенттігінің атына ұсынылады
Ескертпе:
Бірнеше парақтан тұратын құжат ұсынылған жағдайда, мұндай құжат тігілуі және нөмірленуі не құжаттың әрбір парағы уәкілетті тұлғалардың қолтаңбасымен және мөрмен/мөртабанмен бекітілуге тиіс.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың бірыңғай
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"_____________________" АҚ-ға
Алдын ала кепілдік хаты
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының бірінші бағытын іске асыру шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ (бұдан әрі – қаржы агенттігі) "___________" микроқаржы ұйымының қаржы агенттігінің кредит бойынша кепілдік беруі туралы өтінімін қарағанын және мақұлдағанын хабарлаймыз.
Қаржы агенттігі "___________" микроқаржы ұйымы үшін мынадай шарттармен кредит бойынша кепілдік беруге дайын:
1) кепілдік сомасы: _____________ (________________) теңге, ол кредит сомасының _____ %-ын құрайды;
2) кепілдік мерзімі: ______________;
3) кепілдік берудің өзге шарттары кепілдік шартында реттеледі.
Осы алдын ала кепілдік хатының қолданылу мерзімі_______дейін.
Микроқаржы ұйымдарына ішінара кепілдік беру түріндегі мемлекеттік қолдау шарттарын реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда, қаржы агенттігі кепілдік берудің жоғарыда көрсетілген шарттарын қайта қарауға және оларды өзгертуге не толық немесе ішінара жоюға құқылы, банкті ол туралы кепілдік шартына қол қойылғанға дейін хабардар етеді.
Құрметпен,
_________________ _____________________ ___________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
М.О.
"Бизнестің жол картасы 2020"
бизнесті қолдау мен
дамытудың бірыңғай
бағдарламасы шеңберінде
банктердің микроқаржы
ұйымдарына берген кредиттері
бойынша ішінара кепілдік
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"_____________" АҚ
__________________ бастап ______________________ ж. аралығындағы кезеңде Бағдарламаның бірінші бағыты шеңберінде МҚҰ кредиттерін іске асыру барысының ағымдағы мониторингі туралы есебі
Р/с №
Банктің атауы
МҚҰ өтініш берген жері (облыс, өңір)
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының ЖСН/БСН
1
2
3
4
5
Заңды мәртебесі (ЖШС, ЖК, ШҚ, ӨК)
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желі ашу туралы келісімнің №
Банктік қарыз шартының/Кредиттік желі ашу туралы келісімнің күні
Кредит мерзімі
6
7
8
9
Кредит сомасы
Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең
Сыйақыны төлеу бойынша жеңілдікті кезең
10
11
12
13
Кредит (транш) беру күні
Іс жүзінде берілген қаражат сомасы
Есепті күнге негізгі борыш берешегінің қалдығы
Кепілдік шартының нөмірі
14
15
16
17
Кепілдік шартының күні
Қаржы агенттігінің кепілдік сомасы
Кепілдік бойынша қаржы агенттігінің міндеттемелерді орындау сомасы
НҚ бойынша мерзімі өткен берешек сомасы
18
19
20
21
НҚ қарыз бойынша мерзімі өткен күндер саны
Сыйақыны төлеу бойынша мерзімі өткен күндер саны
Банктік қарыз шарты/Кредиттік желі ашу туралы келісім бойынша қол жетімділік кезеңі
Банктің уәкілетті органы шешімінің күні
22
ҚР ҰБ талаптары бойынша сыныптау санаты
Лауазымды тұлға_______________Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда)
М.О. (қолы)
Жауапты қызметкер ____________Т.А.Ә. (әкесінің аты болған жағдайда)
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 599 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы – 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидалары

2. Документы, определяющие правовой статус и полномочия МФО
№ п/п
Наименование документа
Форма
1
2
3
1
Устав, изменения и дополнения к нему
нотариально засвидетельствованная копия
2
Свидетельство/справка о государственной перерегистрации юридического лица
нотариально засвидетельствованная копия (допускается справка с www.egov.kz)
3
Решение уполномоченного органа МФО о назначении первого руководителя
оригинал либо копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
4
Документ, удостоверяющий личность лица, уполномоченного на подписание документов от имени МФО в банке и у финансового агентства, а также документы, подтверждающие его полномочия
копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом банка
5
Решение уполномоченного органа МФО, принявшего решение о привлечении гарантии
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством
6
Решение уполномоченного органа МФО, принявшего решение о привлечении кредита
оригинал по форме, утвержденной финансовым агентством
7
Документ с образцами подписей первого руководителя, главного бухгалтера и оттиска печати МФО
оригинал, нотариально засвидетельствованный
8
Согласие МФО на представление информации в кредитное бюро и получение кредитного отчета
оригинал представляется на имя финансового агентства
Примечание:
В случае представления документа, состоящего из нескольких страниц, такой документ должен быть прошит и пронумерован либо скреплен подписью уполномоченных лиц и печатью/штампом на каждом листе документа.
Приложение 2
к Правилам частичного гарантирования
по кредитам банков микрофинансовым
организациям в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Форма
в АО "_____________________"
Предварительное гарантийное письмо
В рамках реализации первого направления Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" сообщаем, что АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) рассмотрело и одобрило заявку микрофинансовой организации "___________" о предоставлении гарантии финансовым агентством по кредиту.
Финансовое агентство готово предоставить гарантию за микрофинансовую организацию "_______________" по кредиту на следующих условиях:
1) сумма гарантии: _____________ (________________) тенге, что составляет _____ % от суммы кредита;
2) срок гарантии: ______________;
3) иные условия предоставления гарантии регулируются договором гарантии.
Срок действия настоящего предварительного гарантийного письма составляет по ___
В случае внесения изменений и (или) дополнений в нормативные правовые акты Республики Казахстан, регулирующие условия государственной поддержки в виде частичного гарантирования микрофинансовой организации, финансовое агентство вправе пересмотреть вышеуказанные условия предоставления гарантии и изменить либо аннулировать их полностью или частично, о чем банк будет уведомлен до подписания договора гарантии.
С уважением,
___________ ______________ ____________________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
М.П.
Приложение 3
к Правилам частичного гарантирования
по кредитам банков микрофинансовым
организациям в рамках Единой программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса 2020"
Форма
Отчет
АО "_____________" о текущем мониторинге хода реализации
кредитов МФО в рамках первого направления Программы
за период с __________________ по ______________________ г.
№ п/п
Наименование банка
Место обращения МФО (область, регион)
Наименование заемщика
ИИН/БИН заемщика
1
2
3
4
5
Юридический статус (ТОО, ИП, КХ, ПК)
№ договора банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата договора банковского займа /Соглашения об открытии кредитной линии
Срок кредита
6
7
8
9
Сумма кредита
Ставка вознаграждения по кредиту
Льготный период по погашению основного долга
Льготный период по выплате вознаграждения
10
11
12
13
Дата выдачи по кредиту (транша)
Сумма фактической выдачи средств
Остаток задолженности основного долга на отчетную дату
Номер договора гарантии
14
15
16
17
Дата договора гарантии
Сумма гарантии финансового агентства
Сумма исполнения обязательства финансового агентства по гарантии
Сумма просроченной задолженности по ОД
18
19
20
21
Количество дней просрочки по ОД
Количество просроченных дней по оплате вознаграждения
Период доступности по договору банковского займа/Соглашения об открытии кредитной линии
Дата решения уполномоченного органа банка
22
Классификационная категория по требованиям Национального Банка Республики Казахстан
Должностное лицо ______________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии)
М.П. (подпись)
Ответственный работник ______________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии)
(подпись)
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 599
Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного
платежа, составляющего доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками субъектов частного
предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"

1. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы – 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 168 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы – 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) сәйкес әзірленді және жеке кәсіпкерлік субъектілеріне берілетін ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыруы бойынша ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін/жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау шарттары мен тетіктерін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Өңірлік үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – ӨҮК) – облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері құратын және басқаратын, қатысушылардың жалпы санының кемінде 50 %-ы бизнес-қоғамдастықтардың өкілдерінен тұратын консультативтік-кеңесші орган;
2) банк-төлем агентi – исламдық лизингтік компанияның уәкілетті банкі, ол қаржы агенттігімен келісілуге тиіс және исламдық лизингтік компаниялардың исламдық лизинг шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару мен есептен шығаруға арналған исламдық лизингтік компанияның арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға тиіс исламдық лизинг компаниясының уәкілетті банкі;
3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – жергілікті атқарушы органның облыс (астана, республикалық маңызы бар қала) әкімі айқындайтын, Бағдарламаның облыстық (астана, республикалық маңызы бар қала) деңгейде іске асырылуына жауапты құрылымдық бөлімшесі;
4) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі – қаланың/ауданның жергілікті атқарушы органының облыс әкімі айқындайтын, Бағдарламаның қалада немесе аудандық деңгейде іске асырылуына жауапты құрылымдық бөлімшесі;
5) жоба – кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бизнестің түрлі бағыттарында кәсіпкер бастамашылық қызмет ретінде жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы. Бір жобаның шеңберінде бірнеше қаржыландыру алуға болады;
6) ИИДМБ – Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 627 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 – 2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы;

1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов частного предпринимательства в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, Единой программой поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 168 (далее – Программа), и определяют условия и механизм субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям исламских банков/исламских лизинговых компаний, предоставляемым субъектам частного предпринимательства.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) Региональный координационный совет (далее – РКС) – консультативно-совещательный орган, создаваемый и возглавляемый акимами областей, городов Астаны и Алматы, с участием представителей бизнес-сообщества не менее 50 % от общего числа;
2) банк-платежный агент – уполномоченный банк исламской лизинговой компании, который должен быть согласован с финансовым агентством и осуществлять функции по ведению специального счета исламской лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания сумм субсидий по договорам исламского лизинга исламских лизинговых компаний;
3) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, города республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, города республиканского значения);
4) местный координатор Программы – определяемое акимом области структурное подразделение местного исполнительного органа города/района, ответственное за реализацию Программы в городе или на районном уровне;
5) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан. В рамках одного проекта возможно получение нескольких финансирований;
6) ГПИИР – Государственная программа индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 – 2019 годы, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 627;

7) ислам банкі – лицензия негізінде "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін жүзеге асыратын, Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
8) исламдық лизингтік компания – өз қызметін "Қаржы лизингі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 2-1-тарауына сәйкес жүзеге асыратын, акционерлік қоғам нысанында құрылған, банк болып табылмайтын, Бағдарламаға қатысушы заңды тұлға;
9) ислам банкі беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кәсіпкерге тауар үшін төлемнің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу мүмкіндігін беруі және/немесе ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның кәсіпкерге лизинг (жалға беру) шарттарында мүлікті (лизинг нысанын) беруі;
10) исламдық қаржыландыру жөніндегі субсидиялау шарты (бұдан әрі – субсидиялау шарты) – уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания және кәсіпкер арасында жасалатын үш жақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкерді ислам банкі/исламдық лизингтік компания берген қаржыландыру бойынша тауарға үстеме бағаны/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін ішінара субсидиялайды;
11) исламдық лизинг шарты – исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша исламдық лизингтік компания кәсіпкерге мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді;
12) кәсіпкер – өз қызметін Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер;
13) қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі тауарды сатып алушы немесе сатушы кәсіпкерге коммерциялық кредит береді не кәсіпкерге мүлікті (лизинг нысанын) лизинг (жалға беру) шарттарымен береді. Қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады;
14) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;

7) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, участвующий в Программе;
8) исламская лизинговая компания – юридическое лицо, созданное в форме акционерного общества, не являющееся банком, осуществляющее свою деятельность в соответствии с главой 2-1 Закона Республики Казахстан "О финансовом лизинге", участвующее в Программе;
9) финансирование, предоставляемое исламским банком
(далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю и/или предоставление исламским банком/исламской лизинговой компанией имущества (предмет лизинга) предпринимателю на условиях лизинга (аренды);
10) договор субсидирования по исламскому финансированию (далее – договор субсидирования) – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует наценку на товар/часть арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, выданному исламским банком/исламской лизинговой компанией по форме, утверждаемой уполномоченным органом;
11) договор исламского лизинга – письменное соглашение, заключенное между исламской лизинговой компанией и предпринимателем, по условиям которого исламская лизинговая компания предоставляет Предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды);
12) предприниматель – субъект частного предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
13) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды). К договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
14) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";

15) мемлекеттік даму институттары – ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық холдингтер, акцияларының бақылау пакеттері экономиканың әртүрлі салаларында мемлекеттік қолдау шараларын көрсететін ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық холдингке тиесілі акционерлік қоғамдар;
16) субсидиялау – кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай қолдау нысаны, ол болашақта кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды орындауға айырбас ретінде қаржыландырулар бойынша тауардың үстеме бағасы/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі ретінде ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға кәсіпкер төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылады;
17) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;
18) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
19) ЭҚЖЖ (бұдан әрі – Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторлары) – Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес экономиканың басым секторлары.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Субсидиялау кәсіпкерлер қаржыландырулар бойынша тауардың үстеме бағасының бір бөлігін/ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін сыйақы ретінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.
4. Қаржы агенттігінің көрсетілген қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
5. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі Бағдарлама шеңберінде өзара жасалатын Субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың негізінде жергілікті бюджетке жіберілген нысаналы трансферт қаражаты есебінен қаржы агенттігіне аударады. Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

15) государственные институты развития – национальные управляющие холдинги, национальные холдинги, акционерные общества, контрольные пакеты акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу или национальному холдингу, оказывающие меры государственной поддержки в различных секторах экономики;
16) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем исламскому банку/исламской лизинговой компании, в качестве наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя;
17) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством исламскому банку/исламской лизинговой компании, в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;
18) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
19) ОКЭД (далее – приоритетные сектора экономики в рамках Программы) – приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно приложению 1 к Программе.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированиям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.
4. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
5. Средства, предусмотренные для субсидирования, перечисляются региональным координатором Программы финансовому агентству на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемого между ними, за счет средств целевого трансферта, направленного в местный бюджет. Типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы утверждается уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Субсидиялау нысанындағы қолдау шараларын қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
7. Кәсіпкерге Бағдарламаның барлық құралдарының шеңберінде кешенді қолдау көрсетілуі мүмкін.
8. Мыналар:
1) моторлы көлік құралдарын шығаруды және өзі өсірген жүзімнен шарап жасауды көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарларды/өнімдерді шығаруды жүзеге асыратын;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 желтоқсандағы № 1434 қаулысына сәйкес мониторингке жататын ірі салық төлеушілердің тізбесіне енгізілген металлургия өнеркәсібінің жобаларын іске асыратын;
3) қиыршықтас және құм карьерлерін игеруге бағытталған жобаларды қоспағанда, өз қызметін тау-кен өндіру өнеркәсібінде жүзеге асыратын;
4) құрылтайшылары ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар және акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны қоспағанда) тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар болып табылатын кәсіпкерлер, сондай-ақ меншік нысаны жеке меншік мекеме ретінде ресімделген заңды тұлғалар Бағдарламаға қатысушы бола алмайды.
2. "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
9. Ауылдық елді мекендерде, шағын қалалар мен моноқалаларда өздерінің жобаларын іске асырып жатқан және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер, Бағдарламаның бірінші бағытына салалық шектеусіз және кәсіпкердің тіркелген жерін есепке алмай қатыса алады;
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, қаржыландыру, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) қонақүйлер немесе қонақүй кешендерін сатып алуға берілген;
4) овердрафт түріндегі;

6. Финансирование меры поддержки в форме субсидирования осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
7. Предпринимателю может быть оказана комплексная поддержка в рамках всех инструментов Программы.
8. Участниками Программы не могут быть предприниматели:
1) осуществляющие выпуск подакцизных товаров/продукции, за исключением проектов, предусматривающих выпуск моторных транспортных средств и производство вина из винограда собственного производства;
2) реализующие проекты в металлургической промышленности, которые включены в перечень крупных налогоплательщиков, подлежащих мониторингу, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2014 года № 1434;
3) осуществляющие свою деятельность в горнодобывающей промышленности, за исключением проектов на разработку гравийных и песчаных карьеров;
4) учредителями которых являются национальные управляющие холдинги, национальные компании и организации, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации), а также юридические лица, форма собственности которых оформлена как частное учреждение.
2. Условия предоставления субсидий в рамках первого направления
"Поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов,
малых городов и сельских населенных пунктов"
9. Участниками первого направления Программы являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные проекты в сельских населенных пунктах, малых городах и моногородах без отраслевых ограничений и без учета места регистрации предпринимателя.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также финансирования, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) предоставленные на приобретение гостиниц или гостиничных комплексов;
4) в виде овердрафта;

5) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Тауардың үстеме бағасын/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.
12. Жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 12 ай ішінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға берген қаржыландыру да жаңа қаржыландыруларға жатады.
13. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
14. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ жоба сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте, қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру бөлігінде субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
15. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кепілдік беру құралын қолдана отырып қаржыландыру кезінде тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялауға рұқсат етіледі.
16. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өзінің құралдарымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары ӨҮК шешімінде көрсетіледі.

5) по возвратному, вторичному или сублизингу.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Субсидирование наценки на товар/ части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний, осуществляется по новым финансированиям, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
12. К новым финансированиям также относятся финансирования, ранее выданные исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 12 месяцев до вынесения проекта на РКС на реализацию новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
13. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до вынесения проекта на РКС (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
14. Субсидирование не может осуществляться по финансированиям, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы финансирования.
При этом допускается субсидирование по части финансирования на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
15. При финансировании с применением инструмента гарантирования до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию наценки на товар/часть арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании.
16. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении РКС.

17. Қаржыландыру бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
18. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
19. Тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру сомасы бір кәсіпкер үшін 750,0 млн. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын қаржыландыру бойынша ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда кәсіпкерлерді қаржыландыруды субсидиялауға жол беріледі.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Қаржыландырулар бойынша субсидиялау мерзімі 6 жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде ӨҮК мақұлдаған уақытта республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана жүзеге асырылады.
ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн бұрын қабылдануы қажет. Бұл ретте қаржы агенттігі ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның/кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Субсидиялау тауардың үстеме бағасы/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі номиналды 19 %-дан аспайтын, оның 10 %-ын мемлекет субсидиялайтын, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржыландырулар бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

17. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
18. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
19. Сумма финансирования, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не может превышать 750,0 млн. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию финансирования предприниматели в случае частичного/полного досрочного погашения по субсидируемому финансированию, в рамках лимитов, установленных Программой.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Срок субсидирования по финансированиям составляет 3 (три) года с возможностью пролонгации субсидирования до 6 лет. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства исламского банка/исламской лизинговой компании только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/непролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 (сорок пять) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования исламским банком/исламской лизинговой компанией/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Субсидирование осуществляется только по финансированиям с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не более 19 %, из которых 10 % будет субсидироваться государством, а разница оплачивается предпринимателем.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Бағдарлама шеңберінде ислам банкі/ исламдық лизингтік компания:
1) қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) талаптарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланыстыларды;
2) қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) бойынша міндеттемелерді кәсіпкердің бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) исламдық лизинг шартын орындауға байланыстыларды (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
23. ӨҮК қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, онда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылында (ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап) бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
24. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және исламдық лизинг.
3. "Экономиканың басым секторларындағы және өңдеуші өнеркәсіп салаларындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді салалық қолдау" екінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары
25. Мынадай:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобаларды;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында іске асырылатын жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайын кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытына қатыса алады.
26. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) қонақүйлер немесе қонақүй кешендерін сатып алуға берілген;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
Ескерту. 26-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

22. В рамках Программы исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
23. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего финансирования, то исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году (с даты принятия решения РКС).
24. В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" субсидированию подлежат следующие форма и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.
3. Условия предоставления субсидий в рамках второго направления
"Отраслевая поддержка предпринимателей, осуществляющих
деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях
обрабатывающей промышленности"
25. Участниками второго направления Программы могут быть следующие предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать:
1) проекты, реализуемые в приоритетных секторах экономики согласно приложению 1 к Программе;
2) проекты, реализуемые в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, согласно приложению 2 к Программе.
26. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также финансирования, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) предоставленные на приобретение гостиниц или гостиничных комплексов;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

27. Тауардың үстеме бағасын/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылады.
28. Жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 12 ай ішінде ислам банкі/ исламдық лизингтік компания жаңа инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға және кеңейтуге бағытталған жобаларды іске асыруға берген қаржыландыру да жаңа қаржыландыруларға жатады.
29. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банкі/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
30. Айналым қаражатын қаржыландыру негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ жоба сомасының 30 %-ынан аспайтын жағдайларды қоспағанда, субсидиялау айналым қаражатын толықтыруға берілетін (берілген) қаржыландырулар бойынша жүзеге асырылмайды.
Бұл ретте, қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыру бөлігінде субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
31. 100 %-ы айналым қаражатын толықтыруға бағытталған 60 млн. теңгеге дейінгі кепілдік беру құралын қолдана отырып қаржыландыру кезінде тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялауға рұқсат етіледі.
32. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өзінің құралдарымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
33. Қаржыландыру бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.

27. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, осуществляется по новым финансированиям, выдаваемым для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
28. К новым финансированиям также относятся финансирования, ранее выданные исламским банком/исламской лизинговой компанией в течение 12 месяцев до вынесения проекта на РКС для реализации новых инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию и расширение производства.
29. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до вынесения проекта на РКС (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
30. Субсидирование не может осуществляться по финансированиям, выдаваемым (выданным) на пополнение оборотных средств, за исключением случаев, когда финансирование оборотных средств осуществляется в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства, но не более 30 % от суммы финансирования.
При этом допускается субсидирование по части финансирования на пополнение оборотных средств, выданных на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
31. При финансировании с применением инструмента гарантирования до 60 млн. тенге, 100 % которых направлено на пополнение оборотных средств, допускаются к субсидированию наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании.
32. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении РКС.
33. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.

34. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
35. Тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру/исламдық лизинг шартының сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын қаржыландыру бойынша ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда кәсіпкерлерді қаржыландыруды субсидиялауға жол беріледі.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Қаржыландырулар бойынша субсидиялау мерзімі 6 жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана жүзеге асырылады.
ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн бұрын қабылдануы қажет. Бұл ретте қаржы агенттігі ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның/кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 36-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
37. Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау тауардың үстеме бағасы/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі номиналды 19 %-дан аспайтын, оның 7 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржыландырулар бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

34. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
35. Сумма финансирования/договора исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию финансирования предприниматели в случае частичного/полного досрочного погашения по субсидируемому финансированию, в рамках лимитов, установленных Программой.
Сноска. Пункт 35 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. Срок субсидирования по финансированиям составляет 3 (три) года с возможностью пролонгации субсидирования до 6 лет. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентом первого договора субсидирования.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства исламского банка/исламской лизинговой компании только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/непролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 (сорок пять) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования исламским банком/исламской лизинговой компанией/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
Сноска. Пункт 36 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Субсидирование по проектам, реализуемым в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, осуществляется только по финансированиям с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не более 19 %, из которых 7 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Сноска. Пункт 37 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

38. ИИДМБ-да айқындалған өңдеуші өнеркәсіптің басым салаларында іске асырылатын жобалар бойынша субсидиялау тауардың үстеме бағасы/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі номиналды 19 %-дан аспайтын, оның 10 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржыландырулар бойынша ғана жүзеге асырылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Бағдарлама шеңберінде ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
1) қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) талаптарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланыстыларды;
2) қаржыландыру (исламдық лизинг шарттары) бойынша міндеттемелерді кәсіпкердің бұзуы себебінен өндіріп алынатындарын;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) исламдық лизинг шартын орындауға байланыстыларды (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерін, банктердің көрсетілетін қызметтерін және т.б. өтеу) қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
5) ӨҮК қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, онда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылында (ӨҮК шешім қабылдаған күннен) бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
41. Қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу жобалары бойынша субсидиялауға рұқсат беріледі. Бұл ретте қазіргі заманғы форматтағы сауда объектілерін салу жобалары мынадай өлшемшарттарға сәйкес келуге тиіс:
1) Астана және Алматы қалаларында сауда ауданы кемінде 5 мың шаршы метр;
2) облыстарда сауда ауданы кемінде 2 мың шаршы метр;
3) деңгейлерінің саны кемінде 2, тұрақ коэффициенті кемінде
1 орын/40 шаршы метр сауда алаңы.
Ескерту. 41-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
42. "Қаржы лизингі туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес лизингтің мынадай нысандары мен түрлері субсидиялауға жатады: ішкі лизинг, банктік лизинг, толық лизинг, таза лизинг және исламдық лизинг.
4. "Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағытының шеңберінде субсидиялар беру шарттары

38. По проектам, реализуемым в приоритетных отраслях обрабатывающей промышленности, определенных ГПИИР, субсидирование осуществляется только по финансированиям с номинальной наценкой на товар/частью арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, не более 19 %, из которых 10 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
39. В рамках Программы исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
40. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего финансирования, то исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году (с даты принятия решения РКС).
41. Допускается субсидирование по проектам строительства торговых объектов современного формата. При этом строительство торговых объектов современного формата должно соответствовать следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 5 тысяч кв. метров в городах Астане и Алматы;
2) не менее 2 тысяч кв. метров в областях;
3) с количеством уровней не менее 2-х, парковочным коэффициентом не менее 1 места/40 кв. метров торговой площади.
Сноска. Пункт 41 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О финансовом лизинге" субсидированию подлежат следующие формы и виды лизинга: внутренний лизинг, банковский лизинг, полный лизинг, чистый лизинг и исламский лизинг.
4. Условия предоставления субсидий в рамках третьего
направления "Снижение валютных рисков предпринимателей"

43. Үшінші бағыт ислам банктерінің ұлттық және шетелдік валюталардағы және исламдық лизингтік компаниялардың ұлттық валютадағы қолданыстағы қаржыландыру бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауды көздейді.
44. Қызметін Бағдарламаға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында жүзеге асыратын және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/ Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне кәсіпкер өтінім берердің алдындағы алты айдағы ақшалай пайданың жалпы көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде валюталық пайдасы бар кәсіпкерлер Бағдарламаның үшінші бағытына қатысушы бола алады.
45. Мыналар:
1) Даму банкін қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) қонақүйлер немесе қонақүй кешендерін сатып алуға берілген;
4) овердрафт түріндегі;
5) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
Ескерту. 45-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
46. Субсидиялау негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге және/немесе айналым қаражатын толықтыруға және/немесе қайта қаржыландыруға берілген қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте қайта бастау негізінде айналым қаражатын толықтыруға берілген қаржыландыруды субсидиялауға рұқсат етіледі. Негізгі құралдарды сатып алуға және/немесе жаңғыртуға және/немесе өндірісті кеңейтуге арналған қаржыландыру шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға арналған қаржыландыруды қайта бастау мүмкіндігінің шарттары ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
47. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба ӨҮК-ге шығарылғанға дейін 4 жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.
48. 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландырулар бойынша кәсіпкер жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға өзінің құралдарының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылған үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің өзінің құралдарымен (ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысуының шарттары ӨҮК шешімінде көрсетіледі.

43. Третье направление предусматривает субсидирование номинальной ставки вознаграждения по действующему финансированию исламских банков в национальной и иностранной валютах и исламских лизинговых компаний в национальной валюте.
44. Участниками третьего направления Программы могут быть предприниматели, осуществляющие деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности, согласно приложениям 1 и 2 к Программе, и имеющие валютную выручку в размере не менее 10 % от общего объема денежной выручки за предыдущие шесть месяцев до подачи заявления предпринимателем региональному координатору Программы/местному координатору Программы.
45. Субсидированию не подлежат финансирования:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением Банка Развития, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) предоставленные на приобретение гостиниц или гостиничных комплексов;
4) в виде овердрафта;
5) по возвратному, вторичному или сублизингу.
Сноска. Пункт 45 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Субсидирование может осуществляться по финансированию, выданному на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства и/или пополнение оборотных средств и/или рефинансирование.
При этом допускается субсидирование по финансированию на пополнение оборотных средств, выданному на возобновляемой основе. Условие возможности возобновления финансирования на пополнение оборотных средств в рамках финансирования на приобретение и/или модернизацию основных средств и/или расширение производства должно быть указано в решении РКС.
47. Субсидированию также подлежат финансирования, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданные банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 4 лет до вынесения проекта на РКС (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующие критериям Программы.
48. Предприниматель по финансированиям свыше 180 млн. тенге должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия Предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении РКС.

49. Қаржыландыру бойынша міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
50. Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын қаржыландырулар бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
51. Тауарлардың үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қаржыландыру сомасы бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың кредиторлық берешегі есепке алынбай есептеледі.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын қаржыландыру бойынша ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеген жағдайда кәсіпкерлерді қаржыландыруды субсидиялауға жол беріледі.
Ескерту. 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
52. Субсидиялау жүзеге асырылатын валюталық қаржыландыру бойынша сома бір кәсіпкер үшін 4,5 млрд. теңгеге балама мөлшерден аспауға тиіс және онымен үлестес тұлғалардың/компаниялардың қаржыландыру бойынша берешегі есепке алынбай есептеледі.
53. 750 млн. теңгеден 4,5 млрд. теңгеге дейінгі қаржыландыру/қаржылық лизинг шарттары бойынша тауардың үстеме бағасын/ жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау қолданыстағыларға қатысты кемінде 10 % жаңа (тұрақты) жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Бұл ретте жаңадан құрылатын жұмыс орындарының 50 %-ын халықты жұмыспен қамту орталықтарында тіркелген жас адамдар үшін құру ұсынылады.
Жаңа тұрақты жұмыс орындарын құрудың шекті мерзімі ӨҮК шешімінде көрсетіледі.
Ескерту. 53-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Қаржыландырулар бойынша субсидиялау мерзімі 6 жылға дейін ұзарту мүмкіндігімен 3 (үш) жылды құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі алғашқы субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
3 (үш) жыл өткеннен кейін субсидиялау шартының қолданылу мерзімін ұзарту ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның өтінішхаты негізінде ӨҮК мақұлдаған сәтте республикалық бюджеттен субсидиялауға арналған қаражат болған кезде ғана жүзеге асырылады.
ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн бұрын қабылдануы қажет. Бұл ретте қаржы агенттігі ӨҮК қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның/кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 54-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

49. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по финансированию движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
50. При этом по финансированиям, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
51. Сумма финансирования, по которому осуществляется субсидирование наценки на товар/части арендного платежа, не может превышать 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитывается без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
Допускаются к субсидированию финансирования предприниматели в случае частичного/полного досрочного погашения по субсидируемому финансированию, в рамках лимитов, установленных Программой.
Сноска. Пункт 51 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Суммы по валютному финансированию, по которому осуществляется субсидирование, не могут превышать эквивалентного размера 4,5 млрд. тенге для одного предпринимателя и рассчитываются без учета кредиторской задолженности аффилиированных с ним лиц/компаний.
53. Субсидирование наценки на товар/части арендного платежа по финансированию/договорам исламского лизинга от 750 млн. до 4,5 млрд. тенге осуществляется при условии создания не менее 10 % новых (постоянных) рабочих мест по отношению к действующим.
При этом 50 % от вновь создаваемых рабочих мест рекомендуется создавать для молодых людей, зарегистрированных в центрах занятости.
Предельная дата создания новых постоянных рабочих мест отражается в решении РКС.
Сноска. Пункт 53 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Срок субсидирования по финансированиям составляет до 3 (три) лет с возможностью пролонгации субсидирования до 6 лет. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
Продление срока действия договора субсидирования по истечении 3 (три) лет осуществляется на основании ходатайства исламского банка/исламской лизинговой компании только при наличии средств для субсидирования из республиканского бюджета на момент одобрения РКС.
Решение РКС о пролонгации/непролонгации действующего договора субсидирования должно приниматься за 45 (сорок пять) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования исламским банком/исламской лизинговой компанией/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования в случае принятия РКС положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

55. Субсидиялау ислам банктерінің номиналды табыс мөлшерлемесі жылдық 19 %-дан аспайтын, оның 6 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады.
Субсидиялау ислам банктерінің пайдасының бөлігін жылдық 12 %-дан аспайтын, оның 5 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін валюталық қаржыландыру бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте ислам банкі:
1) қаржыландыру талаптарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланыстыларды;
2) қаржыландыру бойынша міндеттемелерді кәсіпкердің бұзуы себебінен өндіріп алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
56. Бағамдық оң айырма орын алған жағдайда, ол болашақ субсидиялар есебіне жатқызылады, ал бағамдық теріс айырма орын алса – өтеу кәсіпкерге жүктеледі.
57. Субсидиялар сомаларын қаржы агенттігі субсидиялар сомаларын аудару күніне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша төлейді.
58. Субсидиялау исламдық лизингтік компанияның/ислам банкінің жылдық 19 %-дан аспайтын, оның 7 %-ын мемлекет өтейтін, ал айырмасын кәсіпкер төлейтін исламдық лизинг шарттары бойынша да жүзеге асырылуы мүмкін.
Бұл ретте ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
1) исламдық лизинг шарттарының борышкер бастамасымен өзгеруіне байланыстыларды;
2) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
3) исламдық лизинг шартын орындауға (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтеріне, лизинг (жалдау) нысанын арнаулы органдардың тіркеуі жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, банктердің көрсетілетін қызметтеріне және т.б. ақы төлеу) байланыстыларды;
4) кәсіпкердің исламдық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарды қоспағанда, исламдық лизинг шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмайды.
Ескерту. 58-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

55. Субсидирование может осуществляться только по финансированию с номинальной ставкой прибыли исламских банков не более 19 % годовых, из которых 6 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
Субсидирование части прибыли исламских банков может осуществляться по валютному финансированию до 12 %, из которых до 5 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
При этом исламский банк не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий финансирования, инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. В случае возникновения положительной курсовой разницы, ее засчитывают в счет будущих субсидий, а в случае отрицательной курсовой разницы – возмещение возлагается на предпринимателя.
57. Суммы субсидий уплачиваются финансовым агентством в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату перечисления сумм субсидий.
58. "Субсидирование также может осуществляться по договорам исламского лизинга исламского банка/исламской лизинговой компании с номинальной ставкой вознаграждения не более 19 % годовых, из которых 7 % компенсирует государство, а разницу оплачивает предприниматель.
При этом исламский банк/исламская лизинговая компания не взимает какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с заключением договора исламского лизинга, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей:
1) связанных с изменениями условий договора исламского лизинга, инициируемыми должником;
2) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
3) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.);
4) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по договору исламского лизинга.
Сноска. Пункт 58 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

59. ӨҮК қолданыстағы қаржыландыруды субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, онда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылында (ӨҮК шешім қабылдаған күннен бастап) бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өтейді.
60. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер валюталық қаржыландыруды теңгеге айырбастауды ұйғарса, онда мұндай айырбастау ислам банкі/исламдық лизингтік компания мен кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген бағам бойынша жүргізіледі.
5. Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
61. Кәсіпкер ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға:
1) жаңа қаржыландыру бойынша Бағдарламаға сәйкес келетін шарттарда қаржыландыру беруге (ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның ішкі нормативтік құжаттарымен бекітілген нысан бойынша) арналған өтінішпен;
2) қолданыстағы қаржыландыру бойынша осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған сәйкес субсидиялар алу ниеті туралы ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны хабардар ететін өтінішпен және қаржыландыру бойынша тауардың номиналды үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін Бағдарламада көзделген мөлшерге дейін төмендету туралы өтінішпен жүгінеді.
62. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және қаржыландыру беру немесе қаржыландыру бойынша тауардың үстеме бағасын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда кәсіпкерге жобаны қаржыландыруға дайын екендігі туралы жазбаша жауап жолдап, қаржы агенттігін хабардар етеді.
63. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның оң шешімін алған кәсіпкер Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне (Астана мен Алматы қалалары үшін – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәсіпкердің өтініш-сауалнамасымен жүгінеді, оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік/заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (кәсіпкердің мөрімен/қолымен расталған көшірме);
2) 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландыру шарттары бойынша жеке қаражат (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік) жобасын іске асыруға қатысуды, жобаны іске асырудың жалпы құнынан 10% -дан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қамтамасыз ету мерзімдері қамтылған кәсіпкердің іске асыратын жобасының бизнес-жоспары;

59. В случае принятия РКС решения о субсидировании действующего финансирования, то исламский банк/исламская лизинговая компания возмещает предпринимателю ранее полученные комиссии, сборы и/или иные платежи в текущем финансовом году (с даты принятия решения РКС).
60. В случае, если исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем предполагается конвертация валютного финансирования в тенге, то данная конвертация проводится по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату заключения договора субсидирования между исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем.
5. Порядок взаимодействия участников
Программы для предоставления субсидий
61. Предприниматель обращается в исламский банк/исламскую лизинговую компанию:
1) по новому финансированию с заявлением на предоставление финансирования (по форме, утвержденной внутренними нормативными документами исламского банка/исламской лизинговой компании) на условиях, соответствующих Программе;
2) по действующему финансированию с заявлением по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, согласно которому уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию о намерении получения субсидий, и ходатайством о понижении номинальной наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию до размеров, установленных Программой.
62. Исламский банк/исламская лизинговая компания проводит оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении финансирования или понижении наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию, в течение трех рабочих дней направляет письменный ответ предпринимателю о готовности финансировать проект с уведомлением финансового агентства.
63. Предприниматель с положительным решением исламского банка/исламской лизинговой компании обращается к местному координатору Программы (для городов Астаны и Алматы – региональному координатору Программы) с заявлением-анкетой предпринимателя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, к которому прилагает следующие документы:
1) свидетельство о государственной регистрации предпринимателя/ справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копию, заверенную печатью/подписью предпринимателя);
2) бизнес-план реализации проекта предпринимателя, содержащий по договорам финансирования свыше 180 млн. тенге сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта;

3) салық органынан өтініш берілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей берілген бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешегінің жоқ екені туралы анықтама;
4) тауарларды/өнімді экспорт режимінде шығаруды жүзеге асырған кеден органының белгілері қойылған кедендік жүк декларациялары (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
5) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы өткізу пунктінде орналасқан кеден органының белгілері қойылған тауарға ілеспе құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
6) соңғы есепті кезеңдегі валюталық пайданың тиісті деңгейінің бар-жоғын растайтын құжаттар (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтінім берген жағдайда);
7) ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін шарттарда кәсіпкерді қаржыландыру бойынша қаржыландыруды ұсыну немесе тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін төмендету мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хаты.
Ескерту. 63-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
64. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі өтініш-сауалнама мен құжаттарды алғаннан кейін:
1) өтініш-сауалнамамен бірге ұсынылатын міндетті құжаттардың толықтығын 3 жұмыс күні ішінде тексеруді жүзеге асырады. Құжаттар пакеті толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі үш күндік мерзімде кәсіпкерге ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қарау үшін кәсіпкердің жобасын жіберуді құжаттардың толық пакетін алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
65. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі құжаттарды алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) құжаттардың толықтығын тексереді;
2) кәсіпкер жобасын Бағдарламаның шарттарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді;
3) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың толық пакетімен қоса кәсіпкерлер жобаларының тізімін ӨҮК қарауына шығарады;
5) күн тәртібінің мәселесін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл жөнінде ӨҮК барлық мүшелерін хабардар етеді.

3) справку из налогового органа об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, выданную не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты обращения;
4) грузовые таможенные декларации с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск товаров/продукции в режиме экспорта (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
5) товаросопроводительные документы с отметкой таможенного органа, расположенного в пункте пропуска на таможенной границе Республики Казахстан (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
6) документы, подтверждающие наличие соответствующего уровня валютной выручки за последний отчетный период (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
7) письмо исламского банка/исламской лизинговой компании с положительным решением о возможности предоставления финансирования или понижения наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе.
Сноска. Пункт 63 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
64. Местный координатор Программы после получения заявления-анкеты и документов осуществляет:
1) проверку полноты представляемых совместно с заявлением-анкетой обязательных документов в течение 3-х рабочих дней. В случаях предоставления неполного пакета документов либо предоставления документов, не соответствующих установленным формам, местный координатор Программы в трехдневный срок возвращает предпринимателю предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки;
2) направление проекта предпринимателя для рассмотрения региональному координатору Программы в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения полного пакета документов.
65. Региональный координатор Программы после получения документов в течение 5 (пять) рабочих дней:
1) проверяет полноту документов;
2) проверяет проект предпринимателя на предмет соответствия условиям Программы;
3) вырабатывает рекомендации по проектам предпринимателей для РКС;
4) вносит на рассмотрение РКС список проектов предпринимателей по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам с приложением полного пакета документов;
5) формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС.

66. Құжаттар пакеті толық ұсынылмаған немесе белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі үш күндік мерзімде кәсіпкерге/Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, пысықтау үшін қайтарады. Құжаттар пакеті бойынша кемшіліктер болмаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің жобасын ӨҮК кезекті отырысына шығарады.
67. ӨҮК отырысы жобалардың қалыптастырылу шамасына қарай, бірақ айына 2 (екі) реттен сиретпей өткізіледі. ӨҮК мүшелерінің саны он екі адамнан аспауға тиіс, олардың кемінде 50 %-ын кәсіпкерлер қоғамдастығы ұсынуға тиіс.
ӨҮК отырысы мүшелері санының кемінде үштен екісі (кворум) қатысқан жағдайда өткізіледі. Шешімдер қатысушылардың жалпы санының кемінде үштен екісінің даусымен қабылданады.
68. ӨҮК тиісті қаржы жылында субсидиялау үшін бюджет қаражаты болған жағдайда ғана жобаларды қарайды.
69. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) кәсіпкердің және ол іске асыратын жобалардың Бағдарламаның өлшемшарттарына сәйкестігін тексеру;
2) ӨҮК мүшелері арасында кәсіпкердің жобасын және қоса берілетін құжаттарды, оның ішінде кәсіпкердің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы, мемлекеттік даму институттары арқылы мемлекеттік қолдаудың өзге де шараларын пайдалануы туралы өтініш-сауалнамасында көрсетілген ақпаратты қарау және талқылау;
3) кәсіпкердің жобасын қараған кезде ӨҮК қажет болған жағдайда ислам банкінен /исламдық лизингтік компаниядан жобаны неғұрлым толық талдау және шешім қабылдау үшін қажетті қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұратады. Бұл жағдайда кәсіпкердің құжаттары Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне пысықтау үшін қайтарылады және ӨҮК кезекті отырысында қайта қаралуға тиіс;
4) талқылау нәтижелері бойынша кәсіпкерді субсидиялау мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттамамен ресімделеді, бұл ретте, хаттамада кәсіпкерлерді Бағдарламаға қатыстырудан бас тарту себебі міндетті түрде көрсетілуге тиіс;
Бұл ретте ӨҮК мүшелерінің бәрі хаттамаға қол қойған кезге дейін хатшы мен ӨҮК төрағасының қолы қойылған ӨҮК хаттамасынан үзінді көшірмені ұсынуға жол беріледі.
5) ӨҮК оң шешім қабылдаған жағдайда, 180 млн. теңгеден жоғары қаржыландыру шарттары бойынша ӨҮК хаттамасына жеке қаражат (ақша қаражаты, жылжымалы/жылжымайтын мүлік) жобасын іске асыруға қатысуды, жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен емес деңгейде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қамтамасыз ету мерзімдері көрсетіледі.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

66. В случаях предоставления неполного пакета документов либо предоставления документов, не соответствующих установленным формам, региональный координатор Программы в трехдневный срок возвращает предпринимателю/местному координатору программы предоставленные документы, с указанием конкретных недостатков по предоставленным документам для доработки. В случае отсутствия недостатков по пакету документов, региональный координатор Программы выносит проект предпринимателя на очередное заседание РКС.
67. Заседание РКС проводится по мере формирования проектов, но не реже 2 (два) раз в месяц. Количество членов РКС должно быть не более двенадцати человек, из которых не менее 50 % должны быть представлены предпринимательским сообществом.
Заседание РКС проводится при присутствии на нем не менее двух третей от количества членов РКС (кворум). Решение принимается не менее чем двумя третями от общего числа присутствующих.
68. РКС рассматривает проекты только в случае наличия бюджетных средств для субсидирования в соответствующем финансовом году.
69. В рамках проводимого заседания РКС осуществляет следующие мероприятия:
1) проверку соответствия предпринимателя и реализуемых им проектов критериям Программы;
2) рассмотрение и обсуждение между членами РКС проекта предпринимателя и прилагаемых документов, в том числе информации, указанной в заявлении-анкете предпринимателя, об участии в других государственных программах, использовании иных мер государственной поддержки через государственные институты развития;
3) при рассмотрении проекта предпринимателя РКС при необходимости запрашивает у исламского банка/исламской лизинговой компании дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы предпринимателя возвращаются на доработку местному координатору Программы/региональному координатору Программы и подлежат повторному рассмотрению на очередном заседании РКС;
4) по результатам обсуждения принимает решение о возможности/невозможности субсидирования предпринимателя, которое оформляется протоколом в течение 3 (три) рабочих дней с даты проведения заседания РКС по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, при этом в протоколе обязательно должна быть указана причина отклонения предпринимателя от участия в Программе;
5) по договорам финансирования свыше 180 млн. тенге, в случаях принятия положительного решения РКС, в протоколе РКС указываются сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в т.ч. имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение, на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта.
При этом допускается предоставление выписки из протокола РКС за подписью секретаря и председателя РКС до момента подписания протокола всеми членами РКС.
Сноска. Пункт 69 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

70. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері ӨҮК хаттамасына/хаттамадан үзінді көшірмеге қол қойғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ӨҮК хаттамасының көшірмесін/хаттамасынан үзінді көшірмені ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға және қаржы агенттігіне, сондай-ақ мәлімет үшін Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жібереді.
71. ӨҮК шешімінің қолданылу мерзімі ол қабылдаған күннен бастап 6 (алты) айды құрайды.
6. Субсидиялау тетігі
72. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен ӨҮК хаттамасын алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде, қаржы агенттігі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания және кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға қаржыландыру шартының өтеу кестесіне және субсидиялау шартының талаптарына сәйкес тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
73. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қолданыстағы қаржыландыру шартына қол қойылған сәтке дейін кәсіпкердің қаржыландыру шартында/исламдық лизинг шартында көзделген негізгі борыш/жалгерлік төлемнің және тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің сомасын уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығаруға міндетті, ал жаңа/қолданыстағы қаржыландырулар бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
1) қаржыландыру (исламдық лизинг шарты) талаптарының кәсіпкер бастамасымен өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің қаржыландыру (исламдық лизинг шарты) бойынша міндеттемелерін бұзу себебі бойынша алынатындарын;
3) лизинг (жалдау) нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг (жалдау) нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) исламдық лизинг шартын орындауға (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтеріне, лизинг (жалдау) нысанын арнаулы органдардың тіркеуі жөніндегі көрсетілетін қызметтерге, банктердің көрсетілетін қызметтеріне және т.б. ақы төлеу) байланыстыларды қоспағанда, қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді өндіріп алмайды.
74. Субсидиялау шартын:
1) ислам банкі/исламдық лизингтік компания:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен үлгі жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінен ерекше шарттары бар жобалар бойынша хаттаманы алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды;

70. Региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС исламскому банку/исламской лизинговой компании и финансовому агентству, а также местному координатору Программы для сведения.
71. Срок действия решения РКС составляет 6 (шесть) месяцев с даты его принятия.
6. Механизм субсидирования
72. После получения исламским банком/исламской лизинговой компанией от регионального координатора Программы протокола РКС и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, исламским банком/исламской лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату исламскому банку/исламской лизинговой компании части наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, в соответствии с графиком погашения к договору финансирования/договору исламского лизинга и согласно условиям договора субсидирования.
73. Исламский банк/исламская лизинговая компания по действующему финансированию обязан до момента подписания договора субсидирования списать штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа и наценки на товар/арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, предусмотренного договором финансирования/договором исламского лизинга, а по новым/действующим финансированиям исламский банк/исламская лизинговая компания принимает обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с финансированием, за исключением:
1) связанных с изменениями условий финансирования (договора исламского лизинга), инициируемыми предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по финансированию (по договору исламского лизинга);
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга (аренды), страхования предмета лизинга (аренды), регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора исламского лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуг регистрации предмета лизинга (аренды) специальными органами, услуг банков и т.п.).
74. Договор субсидирования заключается:
1) исламским банком/исламской лизинговой компанией:
в течение 5 (пять) рабочих дней с момента получения протокола от регионального координатора Программы по типовым проектам;
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола от регионального координатора Программы по проектам, имеющим особые условия;

2) қаржы агенттігі:
ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан үлгі жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан ерекше шарттары бар жобалар бойынша субсидиялау шартын алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жасайды.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
75. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания осы Қағидалардың 74-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде субсидиялау шартын уақтылы жасамаған жағдайда, онда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігі мен Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін кідірту себептерін түсіндіре отырып, ресми хатпен хабардар етеді.
76. Егер қаржыландыру шартының/ исламдық лизинг шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары ӨҮК шешіміне және/немесе Бағдарлама талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін, ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны және кәсіпкерді хабардар етеді.
77. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
78. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені ӨҮК-ке шығарады.
79. Субсидиялау шарты оған кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартына қаржы агенттігі қол қойған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын субсидиялау шартында белгіленуі мүмкін.
80. Тауардың үстеме бағасының/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания дербес айқындайды. Егер қаржыландыру бойынша тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін есептеу субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қол қойған күннен кейінгі күні басталған жағдайда, субсидиялау шартына кәсіпкер, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қол қойған күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.

2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от исламского банка/исламской лизинговой компании по типовым проектам;
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от исламского банка/исламской лизинговой компании по проектам, имеющим особые условия.
Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. В случае, если исламский банк/исламская лизинговая компания несвоевременно заключает договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 74 настоящих Правил, то исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляет финансовое агентство и регионального координатора Программы/местного координатора Программы официальным письмом с разъяснением причин задержки.
76. В случае, если условия договора финансирования/договора исламского лизинга и/или договора субсидирования не соответствуют решению РКС и/или условиям Программы, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство уведомляет регионального координатора Программы/местного координатора Программы, исламский банк/исламскую лизинговую компанию и предпринимателя.
77. В случае устранения региональным координатором Программы/местным координатором Программы, исламским банком/исламской лизинговой компанией замечаний, финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
78. В случае несогласия регионального координатора Программы/местного координатора Программы, исламского банка/исламской лизинговой компании с замечаниями финансового агентства, то региональный координатор Программы выносит данный вопрос на РКС для принятия окончательного решения.
79. Договор субсидирования вступает в силу с даты подписания его предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией и Финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарный дней до даты подписания договора субсидирования финансовым агентством.
80. Дата выплаты субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, определяется предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией самостоятельно. В случае, если начисление наценки на товар/части арендного платежа, составляющей доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, исламским банком/исламской лизинговой компанией.

81. Қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қойғаннан кейін субсидияларды төлейді. Субсидиялар Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен түскен қаражат болған кезде төленеді.
82. Ислам банкі қаржы агенттігіне жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидиялар сомасын аудару үшін ағымдағы шот ашады.
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ исламдық лизингтік компаниялар қаржы агенттігімен келісім бойынша банк-төлем агентін айқындайды, онда исламдық лизингтік компаниялар жасалған субсидиялау шарттары бойынша субсидияларды аудару үшін шот ашады.
Ескерту. 82-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау үшін көзделген қаражат түскен сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі көрсеткен шотқа тиісті қаржы жылында Бағдарлама шеңберінде олардың өзара жасалған субсидиялау мен кепілдік беру шарттарына сәйкес қаржы агенттігіне қаражат аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
84. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен ислам банкінің/банк-төлем агентінің ағымдағы шотына аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны электрондық пошта арқылы қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін жіберу жолымен бір уақытта хабардар етеді. Хабарламада ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның атауы, өңір, кәсіпкердің атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүргізілген кезең көрсетіледі.
85. Ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау сомаларын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның шоттағы қаражаттың жалпы ағымдағы қалдықтарын есептен шығаруға құқығы жоқ.
86. Кәсіпкер ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға қаржыландыру шартына/исламдық лизинг шартына сәйкес өтеу кестесіне сәйкес тауардың үстеме бағасының/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланбайтын бөлігінде тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін төлеуді жүргізеді.

81. Финансовое агентство после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии. Субсидии выплачиваются при наличии средств от соответствующего регионального координатора Программы.
82. Исламский банк открывает финансовому агентству текущий счет для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
Исламские лизинговые компании, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором исламские лизинговые компании открывают счета для перечисления сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования.
Сноска. Пункт 82 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, предусмотренных для субсидирования наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств, в соответствии с договором о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемым между ними в соответствующем финансовом году, на счет, указанный Финансовым агентством. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками Финансового агентства.
84. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в исламском банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование исламского банка/исламской лизинговой компании, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
85. Исламский банк/исламская лизинговая компания на основании уведомления финансового агентства осуществляет списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Исламский банк/исламская лизинговая компания не имеет право списывать с общих текущих остатков средств на счетах.
86. Предприниматель производит выплату наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, исламскому банку/исламской лизинговой компании в части не субсидируемой наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, согласно графику погашения в соответствии с договором финансирования/договором исламского лизинга.

87. Кәсіпкердің қаржыландыру бойынша төлемді толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкердің қаржыландыру бойынша тауардың үстеме бағасының/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланатын бөлігін (негізгі борыш/жалгерлік төлемнің сомасы және тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланбайтын бөлігі) өтеу шотына қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
Кәсіпкер қаржыландыру бойынша жоспарлы төлемді нақты төлеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидия сомасы алынған жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 87-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
88. Кәсіпкер берешекті өтегенге дейін ислам банкі/исламдық лизингтік компания тауардың үстеме бағасының/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүргізбейді және:
1) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдында қаржыландыру бойынша төлемді, оның ішінде тауардың үстеме бағасының/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің субсидияланбайтын бөлігін өтеу бойынша төлемді уақтылы өтемеген;
2) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 3 (үш) ай ішінде орындамаған;
3) кәсіпкер ислам банкі/ исламдық лизингтік компания алдында лизингтік төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 2 (екі) және одан көп рет қатарынан орындамаған жағдайларда, бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайлар орын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін хабардар еткен/ хабардар етпеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Ескерту. 88-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

87. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по финансированию (суммы себестоимости/суммы арендного платежа и не субсидируемой наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании) исламский банк/исламская лизинговая компания осуществляет списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя.
В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня фактического погашения предпринимателем планового платежа по финансированию, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
Сноска. Пункт 87 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. Исламский банк/исламская лизинговая компания не производит списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, до погашения задолженности предпринимателем и уведомляет соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случаях:
1) несвоевременного погашения предпринимателем платежа по финансированию, в том числе погашению не субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, перед исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией;
3) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией.
В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных подпунктами 2) и 3) настоящего пункта, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
Сноска. Пункт 88 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

89. Тауарларға үстеме бағаны субсидиялау бойынша ислам банкі ай сайын/жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін, ал жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау бойынша лизингтік компаниясы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-күніне дейін қаржы агенттігіне осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
90. Қаржы агенттігі ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан субсидиялау туралы есепті алғаннан кейін тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін және ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға төленген қаражаттың есептерін тексеруді жүзеге асырады.
91. Қаржы агенттігі қаржыландыру бойынша ай сайын/жалгерлік төлемді субсидиялау бойынша тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
91-1. Қаржы агенттігі ай сайын Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне қаражаттың болжамды сальдосы бойынша есеп жібереді, оның есебінен жаңа жобаларды қаржыландыруға болады. Бұл ретте Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі осы ақпаратты ӨКК-нің назарына жеткізеді.
Ескерту. 6-тарау 91-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
92. Кәсіпкердің банктік қаржыландыру шартының/исламдық лизинг шарттарының талаптарына, ӨҮК хаттамасына сәйкес қаржы агенттігі ислам банкі/исламдық лизингтік компания тауардың үстеме бағасының/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланбайтын бөлігін төлеу және/немесе негізгі борышты/жалгерлік төлемнің сомасын өтеу бойынша жеңілдікті кезең берілген/мерзімі кейінге қалдырылған кәсіпкердің қаржыландыруы бойынша тауардың үстеме бағасының/ ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланатын бөлігінде субсидияларды аударуды жүзеге асыруға құқылы.
Бұл ретте, жеңілдікті кезең/ кейінге қалдыру мерзімі ӨҮК шешімінде көрсетілуге тиіс.
93. Егер ислам банкі/исламдық лизингтік компания қолданыстағы қаржыландыру шартының/исламдық лизинг шартының талаптарын (ислам қаржыландыруында ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысты құрайтын тауардың үстеме бағасының жалгерлік төлемнің бір бөлігінің, төлемдерді төлеу бойынша жеңілдікті кезең/мерзімін кейінге қалдыру, өтеу мерзімі, кәсіпкердің атауын өзгерту/борышты аудару) өзгерткен жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 5 (бес) жұмыс күні ішінде толық құжаттар пакетімен қоса қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты ӨҮК қарауына шығарады, күн тәртібінің мәселелерін қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнін, уақыты мен орнын айқындайды, бұл туралы ӨҮК мүшелерінің бәрін хабардар етеді. Талқылау нәтижелері бойынша ӨҮК қаржыландырудың қолданыстағы шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен (осы Қағидаларға 4-қосымша) ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер хаттамада анық көрсетілуге тиіс.
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК мүшелері хаттамаға/ӨҮК хаттамасынан үзінді көшірмеге қол қойылғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін/ӨҮК хаттамасынан үзінді көшірмені ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға, қаржы агенттігіне және Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жібереді.
Қолданыстағы қаржыландыру шартының/исламдық лизинг шартының талаптарындағы өзге өзгерістер туралы ислам банкі/исламдық лизингтік компания Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржыландырудың қолданыстағы талаптарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және хатпен қаржыландыру талаптарына енгізілген өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады (бұл ретте хаттың көшірмесінде қаржы агенттігін және Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін көрсетеді).
Бұл ретте қаржыландыру шарттарында болған өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетілуге тиіс.

89. Исламский банк по субсидированию наценки на товар ежемесячно/по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, а исламская лизинговая компания по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 10-го числа месяца, следующего за отчетным, направляет финансовому агентству отчет о субсидировании по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
90. Финансовое агентство после получения от исламского банка/исламской лизинговой компании отчета о субсидировании осуществляет проверку расчета наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, и оплаченных средств исламскому банку/исламской лизинговой компании.
91. Финансовое агентство по субсидированию наценки на товар ежемесячно/по субсидированию арендного платежа ежеквартально до 25-го числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору Программы/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
91-1. Финансовое агентство ежемесячно направляет региональному координатору Программы отчет по прогнозным сальдо средств, за счет которых возможно субсидирование новых проектов. При этом региональный координатор Программы доводит данную информацию до сведения РКС.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 91-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. В соответствии с условиями договора финансирования/договора исламского лизинга предпринимателя, протоколом РКС, финансовое агентство вправе осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, по которому исламским банком/исламской лизинговой компанией предоставлен льготный период/отсрочка по выплате не субсидируемой части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, и/или погашению суммы себестоимости/суммы арендного платежа.
При этом срок льготного периода/отсрочки должен быть указан в решении РКС.
93. В случае, если исламский банк/исламская лизинговая компания меняет условия (наценка на товар/часть арендного платежа, составляющая доход при исламском финансировании, льготный период/предоставление отсрочки по оплате платежей, дата погашения, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора финансирования/договора исламского лизинга, исламский банк/исламская лизинговая компания направляет соответствующее уведомление региональному координатору Программы, который в свою очередь в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение РКС информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов, формирует вопрос повестки дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов РКС. По результатам обсуждения РКС принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней с даты проведения заседания РКС (приложение 4 к настоящим Правилам). При этом произведенные изменения условий финансирования должны быть четко отражены в протоколе.
Региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после подписания протокола членами РКС/выписки из протокола РКС направляет копию протокола/выписки из протокола РКС исламскому банку/исламской лизинговой компании, финансовому агентству и местному координатору Программы.
Об иных изменениях условий действующего договора финансирования исламский банк соответствующим письмом уведомляет регионального координатора Программы, который в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании (при этом в копии письма указывает финансовое агентство и местного координатора Программы).
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) должны быть четко отражены в письме согласования.

94. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагер(лер)дің мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату туралы ақпаратты ӨҮК қарауына шығарады. Мұрагер(лер)дің мұрагерлік құқығы басталған жағдайда, субсидиялауды қайта бастау мәселесі қайтадан ӨҮК қарауына шығарылады.
95. Бағдарлама шеңберінде субсидиялауға бөлінген және ағымдағы қаржы жылында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/Бағдарламаның жергілікті үйлестірушілері/қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражатты кезекті қаржы жылында жобаларға, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларға субсидия беруге пайдалануға болады.
7. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі
96. Субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді қаржы агенттігінің өтінімдері (хабарламалары) негізінде ӨҮК қабылдайды.
97. Мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды мақсатсыз пайдалану;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын исламдық лизинг шарты бойынша лизинг (жалдау) нысанасын алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның талаптарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;
4) кәсіпкердің қаржыландыру шартына төлемдер кестесіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) кәсіпкердің төлемдер кестесіне сәйкес ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы лизингтік (жалгерлік) төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 2 (екі) және одан көп рет қатарынан орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарына тыйым салынуы;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап етуі фактілері белгіленген жағдайда қаржы агенттігі кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады.
98. Субсидияларды төлеу тоқтатыла тұрған жағдайда, қаржы агенттігі осындай шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны, кәсіпкерді, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісін субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, хатпен хабардар етеді.
99. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қаржы агенттігінен кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұру туралы хатты алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде күн тәртібін әзірлейді және қалыптастырады, ӨҮК отырысы өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды, бұл туралы барлық мүшелерді хабардар етеді.

94. В случае смерти предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление региональному координатору Программы, который выносит на рассмотрение РКС информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (и). В случае вступления в права наследования наследником (и) вопрос о возобновлении субсидирования повторно выносится на рассмотрение РКС.
95. Средства, выделенные на субсидирование в рамках Программы и не использованные региональными координаторами Программы/местными координаторами Программы/финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на субсидирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
7. Порядок приостановления, прекращения
и возобновления субсидирования
96. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается РКС на основании ходатайств (уведомлений) финансового агентства.
97. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование Предпринимателя при установлении следующих фактов:
1) нецелевое использование нового финансирования, по которому осуществляется субсидирование;
2) неполучение предпринимателем предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;
4) неисполнение предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей к договору финансирования;
5) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;
6) арест счетов предпринимателя;
7) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
98. В случае приостановления выплат субсидий, финансовое агентство уведомляет письмом в течение 5 (пять) рабочих дней с момента принятия такого решения исламский банк/исламскую лизинговую компанию, предпринимателя, регионального координатора Программы и местного координатора Программы с указанием причин приостановления субсидирования.
99. Региональный координатор Программы после получения письма от финансового агентства о приостановлении субсидирования предпринимателя в течение 5 (пять) рабочих дней вырабатывает и формирует повестку дня, определяет дату, время и место проведения заседания РКС, о чем уведомляет всех членов.

100. ӨҮК өткізілетін отырыс шеңберінде мынадай іс-қимылдарды жүзеге асырады:
1) қаржы агенттігі ұсынған ақпаратпен күн тәртібіне енгізілген мәселені қарайды;
2) субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, шешімде субсидиялауды тоқтатудың/қайта бастаудың негіздемесі көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтатуды немесе қайта бастауды қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтата тұрған күннен бастап жүзеге асырады.
Ескерту. 100-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
101. Кәсіпкер субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді ӨҮК отырысына дейін жойған жағдайда, ӨҮК субсидиялауды қалпына келтіру туралы оң шешім қабылдайды.
102. ӨҮК отырысының хаттамасы ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК хаттамасы ресімделгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттаманың көшірмесін ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға, қаржы агенттігіне және Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне жібереді.
103. Субсидиялауды тоқтата тұрудың себептері мынадай болса, қаржыландыру бойынша субсидиялауды қайта бастауға жол беріледі:
1) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкес келмеуі;
2) кәсіпкердің шоттарына тыйым салынуы;
3) кәсіпкердің қаржыландыру шартына төлемдер кестесіне сәйкес ислам банкі алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 3 (үш) ай бойы орындамауы;
4) кәсіпкердің төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы лизингтік (жалгерлік) төлемдер төлеу жөніндегі міндеттемелерді 2 (екі) және одан көп рет қатарынан орындамауы;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, борышкерден лизинг (жалдау) нысанасын кері талап ету.
104. Кәсіпкер субсидиялау жүзеге асырылатын жаңа қаржыландыруды нысаналы мақсатына сай пайдаланбаған кезде қаржыландыру бойынша субсидиялауды қайта бастауға тыйым салынады.
105. Кәсіпкерді субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен ислам банкін/исламдық лизингтік компанияны және кәсіпкерді субсидиялау төлемдерін қайта бастау туралы хабардар етеді. Осы Қағидалардың 97-тармағының 4) немесе 5) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша субсидиялауды тоқтата тұрған кезде кәсіпкердің мерзімін өткізіп алу күнінен бастап төленуге тиіс субсидияларды төлеуді жүргізеді.

100. РКС в рамках проводимого заседания осуществляет следующие действия:
1) рассматривает вопрос, включенный в повестку дня, с информацией, представленной финансовым агентством;
2) принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется с даты приостановления субсидирования финансовым агентством.
Сноска. Пункт 100 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
101. РКС принимает положительное решение о возобновлении субсидирования, при условии устранения предпринимателем до заседания РКС причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
102. Протокол заседания РКС оформляется в течение 2 (два) рабочих дней с даты проведения заседания РКС. Региональный координатор Программы в течение 1 (один) рабочего дня после оформления протокола РКС направляет его исламскому банку/исламской лизинговой компании, финансовому агентству и местному координатору Программы.
103. Возобновление субсидирования по финансированию допускается при следующих причинах приостановления субсидирования:
1) несоответствие проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;
2) арест счетов предпринимателя;
3) неисполнение предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед исламским банком согласно графику платежей к договору финансирования;
4) неисполнение предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых (арендных) платежей перед исламским банком/исламской лизинговой компанией согласно графику погашения платежей;
5) истребование предмета лизинга (аренды) у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
104. Запрещается возобновление субсидирования по финансированию при нецелевом использовании предпринимателем нового финансирования, по которым осуществляется субсидирование.
105. При принятии решения о возобновлении субсидирования предпринимателя, финансовое агентство соответствующим письмом уведомляет исламский банк/исламскую лизинговую компанию и предпринимателя о возобновлении выплат субсидирования, одновременно производит выплату субсидий, не оплаченных им за период приостановления. В случае приостановления субсидирования по причинам, указанным в подпунктах 4) или 5) пункта 97 настоящих Правил, производит выплату субсидий, подлежащих к оплате с даты выхода предпринимателя на просрочку.

106. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен кәсіпкерге, ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебін көрсетеді.
Осы Қағидалардың 94-тармағын қоспағанда, кәсіпкерлерді субсидиялауды тоқтату туралы ӨҮК шешімі бар қаржыландыру қайта басталмайды.
107. Мынадай:
1) кәсіпкер ислам банкі/исламдық лизингтік компания алдындағы қаржыландыру шарты/исламдық лизингтік шарт бойынша қаржыландыруды толық өтеген. Кәсіпкердің ислам банкіне/исламдық лизингтік компанияға қаржыландыруды толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады;
2) субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған;
3) субсидиялау шарты кәсіпкердің бастамасы бойынша бұзылған жағдайларда, субсидияларды төлеу тоқтатылады, ал субсидиялау шарты бұзылды деп танылады.
108. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания кәсіпкерге субсидиялау шарты жасалғанға дейін бұрын қолданылған қаржыландыру талаптарын (оның ішінде, тауардың үстеме бағасын ислам банкінің/ исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және басқа да шарттарды) белгілеуге құқылы.
109. Кәсіпкер қаржыландыру бойынша негізгі өзіндік құн сомасын/жалгерлік төлем сомасын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржыландыру бойынша негізгі өзіндік құн сомасын/жалгерлік төлем сомасын мерзімінен бұрын ішінара/толық өтегені туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
Кәсіпкер негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық төлеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кейін хабарландырған/хабарландырмаған жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Сонымен бірге кәсіпкер қаржыландыру бойынша негізгі өзіндік құны сомасын/жалгерлік төлем сомасын ішінара мерзімінен бұрын өтеген жағдайда ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржыландыру шартына/исламдық лизингтік шартқа қосымша келісім жасай отырып, қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу кестесін өзгертіп субсидиялау шартына тиісті қосымша келісіммен қоса, қаржыландыру шартына/исламдық лизингтік шартқа қосымша келісімнің көшірмесін жолдайды.
Ескерту. 109-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

106. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, исламскому банку/исламской лизинговой компании, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Возобновлению не подлежат финансирования, по которым имеется решение РКС о прекращении субсидирования предпринимателей, за исключением пункта 94 настоящих Правил.
107. Выплаты субсидий прекращаются, а договор субсидирования признается расторгнутым в случаях:
1) полного погашения финансирования предпринимателем по договору финансирования/договору исламского лизинга перед исламским банком/исламской лизинговой компанией. Датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем финансирования исламскому банку/исламской лизинговой компании;
2) принятия решения о прекращении субсидирования;
3) расторжения договора субсидирования по инициативе предпринимателя.
108. В случае прекращения субсидирования, исламский банк/исламская лизинговая компания вправе по действующему финансированию установить предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе наценку на товар/часть арендного платежа, составляющую доход исламского банка/исламской лизинговой компании, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).
109. В случае частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателем, исламский банк/исламская лизинговая компания уведомляет финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию в течение 2 (два) рабочих дней.
В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения предпринимателем основного долга, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивает финансовому агентству штраф в размере 100 МРП.
Одновременно, в случае частичного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания, при заключении дополнительного соглашения к договору финансирования/договору исламского лизинга, направляет финансовому агентству копию дополнительного соглашения к договору финансирования/договору исламского лизинга с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей.
Сноска. Пункт 109 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

110. Кәсіпкерді қаржыландыру бойынша тауардың үстеме бағасының бір бөлігін/ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкерді қаржыландыру бойынша негізгі өзіндік құн сомасы/жалгерлік төлем сомасы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания өзара есеп айырысуды салыстыру актісін қаржы агенттігіне 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Бұл ретте, ислам банкі/исламдық лизингтік компания салыстыру актісінде субсидиялардың нақты есептен шығарылған сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидиялардың аударылған сомалары мен күндерін көрсетеді.
111. Нысаналы мақсатына сай пайдаланылмағаны анықталған кәсіпкерді қаржыландыру бойынша ислам банкі/исламдық лизингтік компания құжаттарды қаржы агенттігіне беріп, қаржыландыруды мақсатсыз пайдалану фактісін растайтын құжаттарды қоса ұсынады.
8. Бағдарламаның мониторингі
Ескерту. Қағидалар 8-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
112. Бағдарламаның іске асырылу мониторингін қаржы агенттігі жүзеге асырады, оның функцияларына:
1) ислам банкі/исламдық лизингтік компания ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа қаржыландыруды нысаналы пайдалануын мониторингтеу;
2) ислам банкі/исламдық лизингтік компания ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарлама шарттарына және/немесе ӨҮК шешіміне сәйкестігін мониторингтеу;
4) исламдық лизинг шарты бойынша жобаны іске асыруды (лизинг (жалдау нысанасын пайдалану) мониторингтеу жатады.
113. Мониторинг функциясын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден және ислам банкінен/исламдық лизингтік компаниядан барлық қажетті, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияны құрайтын құжаттар мен ақпаратты сұратуға, кәсіпорын орналасқан жерге бару арқылы жобаның іске асырылу мониторингін жүзеге асыруға құқылы.
114. Қаржы агенттігі жасаған мониторингтік есепті ислам банкі/исламдық лизингтік компания, кәсіпкер мониторингтік есепті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі және қол қояды.
115. Мониторинг тәртібі мен мерзімін, сондай-ақ есептілік нысанын қаржы агенттігі белгілейді.
"Бизнестің жол картасы – 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік
төлемнің бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
"___" акционерлік қоғамына
_______________
ӨТІНІШ
Мына:
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
"Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді салалық қолдау" екінші бағыты
"Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
шеңберінде (қажетті бағытты "қанат" белгісімен көрсетіңіз) "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама) қатысу мақсатында және _________________ жөніндегі ______________ жылғы ______________
№ _________ шарттың негізінде берілген қаржыландыру бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау түрінде мынадай шарттармен мемлекеттік қолдау алу мақсатында:
Қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Қаржыландыру сомасы
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасы/ислам банкінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Субсидиялау мақұлданған жағдайда қаржыландыру бойынша номиналдық (кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігін) Бағдарламаға қатысуға мүмкіндік беретін деңгейге дейін төмендету мүмкіндігін қарауды сұраймын.
__________________ (Т.А.Ә.)
(қолы) Күні М.О.
"Бизнестің жол картасы – 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік
төлемнің бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
2-қосымша
Кімге: __________________________ әкімдігі
Кімнен: ___________(бұдан әрі – ЖКС)_____
№ __________ ӨТІНІШ-САУАЛНАМА

110. В случае прекращения субсидирования части наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании, по финансированию предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения суммы себестоимости/суммы арендного платежа по финансированию предпринимателя, исламский банк/исламская лизинговая компания в течение 7 (семь) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому агентству.
При этом исламский банк/исламская лизинговая компания в акте сверки указывает суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
111. По финансированию предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, исламский банк/исламская лизинговая компания представляет финансовому агентству документы, с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования финансирования.
8. Мониторинг Программы
Сноска. Правила дополнены главой 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
112. Мониторинг реализации Программы осуществляется финансовым агентством, к функциям которого относятся:
1) мониторинг целевого использования нового финансирования предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, предоставляемых исламским банком/исламской лизинговой компанией;
3) мониторинг соответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению РКС;
4) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга (аренды) по договору исламского лизинга.
113. Для осуществления функций мониторинга финансовое агентство вправе запрашивать у предпринимателя и исламского банка/исламской лизинговой компании все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществлять мониторинг реализации проекта с выездом на место.
114. Составленный финансовым агентством мониторинговый отчет согласовывается и визируется исламским банком/исламской лизинговой компанией, предпринимателем в срок не более 5 (пять) рабочих дней с даты получения мониторингового отчета.
115. Порядок и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентством.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа, составляющего
доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
В акционерное общество "_____"
от _______________
ЗАЯВЛЕНИЕ
С целью участия в Единой программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Программа) в рамках:
(необходимое направление отметить галочкой)
Первого направления "Поддержка новых бизнес инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Третьего направления "Снижение валютных рисков предпринимателей"
и получения государственной поддержки в форме субсидирования части ставки вознаграждения по финансированию, выданному на основании Договора _________________ № _________ от ______________ г., на следующих условиях:
Целевое назначение финансирования
Сумма финансирования
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/ часть арендного платежа, составляющая доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
Валюта финансирования
Срок финансирования
Прошу Вас рассмотреть возможность понижения номинальной (наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний) по финансированию до уровня, позволяющего принять участие в Программе в случае одобрения субсидирования.
___________________ (Ф.И.О)
(подпись) Дата М.П.
Приложение 2
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа, составляющего
доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Куда: акимат ________________________________
От кого ___________ (далее – СЧП) ___________
ЗАЯВЛЕНИЕ-АНКЕТА № __________

"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының "_______________" бағытының шеңберінде жеке кәсіпкерлік субъектілерін ислам банктері қаржыландырған кезде ислам банктерінің табысын құрайтын тауарларға үстеме бағаның бір бөлігін және жалгерлік төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Исламдық қаржыландыру қағидалары) сәйкес төменде жазылғандарға сай "Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасы шеңберінде қаржыландыру бойынша кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасын/ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені __________________ Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына ұсынуға бастама көтеруді сұраймын:
1. Бағдарламаның бағыттары (бағытты "қанат" белгісімен көрсетіңіз)
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты
"Экономиканың басым секторларында және өңдеуші өнеркәсіп салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді салалық қолдау" екінші бағыты
"Кәсіпкерлердің валюталық тәуекелдерін төмендету" үшінші бағыты
2. Қатысушы туралы мәліметтер
Ескерту. 2-тарауға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЖКС-нің атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Іс жүзіндегі мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлігінің №
Қызметінің түрлері
Жетекшілік ететін мекеме, холдинг немесе бас компания
Жұмыс тәжірибесі
3. Басшылық
Бірінші басшы
Т.А.Ә.
Лауазымы
Жұмыс/үй тел.
Туған жері және жылы
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты жері (іс жүзіндегі)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер
Т.А.Ә.
Жұмыс/үй тел.
Туған жылы және жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты жері (іс жүзіндегі)
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасайтын тұлға
(Т.А.Ә., лауазымы, телефоны)
4. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін – акцияларының 5 % және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Атауы/Т.А.Ә.
%
Деректемелері
5. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Саласы (ЭҚЖЖ-не сай)
Ішкі саласы (ЭҚЖЖ-не сай)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтерінің түрлері
Жылдық айналымы
Соңғы есептік күндегі пайда немесе залал
Қызметкерлердің нақты саны
________________, оның ішінде
әйелдердің саны – _______________
Жобаның атауы (қысқаша сипаты)
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны

В соответствии с Правилами субсидирования части наценки на товар/ части арендного платежа, составляющего доход исламского банка/исламской лизинговой компании при финансировании исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в рамках _________ направления "_______________" Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020" (далее – Правила по исламскому финансированию) прошу Вас инициировать вынесение вопроса на рассмотрение Регионального координационного совета по __________________, о субсидировании части наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний по финансированию, в рамках Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2020", согласно нижеследующего:
1. Направления Программы (отметить галочкой направление)
Первое направление "Поддержка новых бизнес инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов"
Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики и отраслях обрабатывающей промышленности"
Третье направление "Снижение валютных рисков предпринимателей"
2. Сведения об участнике
Наименование СЧП
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/ перерегистрации
№ свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
3. Руководство
Первый руководитель
Ф.И.О.
Должность
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер
Ф.И.О.
Тел. раб./дом.
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
(Ф.И.О., должность, телефон)
4. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества – акционеры,
владеющие 5 % и более процентов акций)
Наименование/Ф.И.О.
%
Реквизиты
5. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
___________________________
из них женщин ____________________
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест

6. Банктік шоттары туралы ақпарат
Банктік деректемелер (барлық қызмет көрсетуші банктердегі барлық ағымдағы және жинақ шоттарды көрсетіңіз):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Кредиттік тарих/қаржыландыру тарихы
ЖКС-нің жұмыс істеу барысында пайдаланылған, қазіргі уақытта өтелген, сол сияқты өтелмеген барлық банктік несиелері/лизингтік мәмілелері көрсетіледі.
Кредитор/лизинг беруші
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны/банктің пайдасын өтеу шарттары
Негізгі борышты/қаржыландыруды өтеу талаптары
Банк қарызы шарты/қаржыландыру шарты бойынша өтеу мерзімі
Іс жүзінде өтелген күні
1.
2.
8. Қолданыстағы кредиттер/қаржыландырулар туралы ақпарат
Күні және валюта бағамы: ___/___.
Банк/Лизингтік компания
Банк қарызы шартының/қаржыландыру шарты
ның деректемелері (№, күні)
Сыйақы мөлшерлемесі/банктің пайдасы
Кредит қаржыландыру валютасы
Кредит/қаржыландыру сомасы
Көрсетілген күнге негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы
Кредит/қаржыландыру мерзімінің аяқталу күні
Кредиттің/қаржыландырудың мақсаты (қысқаша сипаты)
1
2
9. ЖКС-нің басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы және оған қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік бағдарламаның/мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
1
2
10. Кепілдіктер және келісімдер
ЖКС Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне төмендегіні мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің сұратуы бойынша Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне берілетін (берілген) немесе табысталатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама дұрыс әрі төменде көрсетілген күнгі шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне дереу хабарлауға міндеттенемін.
2. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарастыру шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпиясы бар кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және жария етуге міндеттенемін.
3. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Жалған, толық емес және/немесе шынайы емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік жөнінде ЖКС-ға ескертілді.

6. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Кредитная история/история финансирования
Указываются все банковские ссуды/лизинговые сделки, использовавшиеся в процессе работы СЧП, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время
Кредитор/Лизингодатель
Сумма
Дата выдачи
Условия погашения вознаграждения/прибыли банка
Условия погашения основного долга/финансирования
Срок погаше
ния по договору банковского займа/договору финансирования
Дата фактического погашения
1.
2.
8. Информация о действующих кредитах/финансированиях
Дата и курс валюты: ___/___.
Банк/Лизинговая компания
Реквизиты договора банковского займа/договора финансирования (№, дата)
Ставка вознаграждения/ прибыль банка
Валюта кредита/финансирования
Сумма кредита/финансирования
Остаток задолженности по основному долгу на указанную дату
Дата окончания срока кредита/финансирования
Цель кредита/финансирования (краткое описание)
1
2
9. Информация об участии в других государственных программах и
применяемых в отношении СЧП мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного института развития
Дополнительная информация
1
2
10. Гарантии и согласия
СЧП заявляет и гарантирует местному координатору Программы/региональному координатору Программы следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые местному координатору Программы/региональному координатору Программы совместно с настоящим заявлением, либо по запросу местного координатора Программы/регионального координатора Программы являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуется незамедлительно уведомить местного координатора Программы/регионального координатора Программы.
2. Что обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию местного координатора Программы/регионального координатора Программы любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Местный координатор Программы/региональный координатор Программы не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. СЧП предупрежден об ответственности за предоставление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.

5. ЖКС өзінің жарғылық құзыретінің осы өтінішке қол қоятын тұлғаға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс емес екені анықталған жағдайда, көрсетілген деректердің дұрыс емес екенін растайтын мәліметтер анықталған уақытта осы өтініштің кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкіндігімен келісемін, бұл ретте Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінішті кері қайтару себептерін хабарламауға құқылы.
Осы өтініш арқылы ЖКС Бағдарламаның Жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне төмендегілермен келісетінін растайды:
1. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі тексеру және қарастыру мақсатында осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ЖКС берген құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға беруге құқылы.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде субсидиялау үшін ғана беріледі.
3. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісі/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ЖКС өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал ЖКС берген құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмеген жағдайдың өзінде де Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінде/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінде сақталады.
4. Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ ЖКС-нің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с. жұмсалған шығыстары) Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісінің/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің субсидиялауды беру немесе ЖКС шеккен шығындарын өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және онымен келісетінімді растаймын, болашақта Бағдарламаның жергілікті үйлестірушісіне/Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне талап қоймаймын.
____________________________________________________________________
11. Қосымшалар
(________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
__________________________________________________________
___________________ (Т.А.Ә.)
(қолы) Күні
"Бизнестің жол картасы – 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік
төлемнің бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
3-қосымша
(Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі толтырады)
_____________ бойынша Өңірлік үйлестіру кеңесінің қарауына арналған
ЖКС ЖОБАЛАРЫНЫҢ ТІЗІМІ
Р/с
ЖКС атауы
Жобаның атауы (сипаты)
Заңды мекенжайы
Жобаны іске асыру жері
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Жобаны іске асыру кезеңі
Бағдарлама бойынша бағыт
ЭҚЖЖ/ИИДМБ коды
ЭҚЖЖ/ИИДМБ секторының атауы
Қаржыландыру сомасы, теңге
7
8
9
10
11
Жұмыс орындарының саны
Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы
БӨҮ-ге өтініш берілген күн
факт
жоспар
МДИ атауы
МБ/МҚШ атауы
12
13
14
15
16
Өндірілген өнімдердің жалпы көлеміндегі өнімдер экспортының көлемі
Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның атауы
Өткен жылдағы айналымдардың жалпы сомасы
Өткен жылы экспорттық шарттар бойынша жөнелтілген тауардың сомасы
%
17
18
19
20
Қосымшалар: (ЖКС-нің Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне берген өтініші және құжаттар пакеті)

5. СЧП подтверждает, что уставная компетенция СЧП позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом местный координатор Программы/региональный координатор Программы вправе не сообщать причины отклонения.
СЧП настоящим предоставляет местному координатору Программы/региональному координатору Программы согласие с тем, что:
1. Местный координатор Программы/региональный координатор Программы вправе предоставлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные СЧП документы заинтересованным третьим лицам, с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные местным координатором Программы/региональным координатором Программы документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Местный координатор Программы/региональный координатор Программы оставляет за собой право проверки любой сообщаемой СЧП о себе информации, а документы, предоставленные СЧП, и оригинал заявления будут храниться у местного координатора Программы/регионального координатора Программы, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие местным координатором Программы/региональным координатором Программы данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы СЧП (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и т.п.) не является обязательством местного координатора Программы/регионального координатора Программы предоставить субсидирование или возместить понесенные СЧП издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к местному координатору Программы/региональному координатору Программы иметь не буду.
____________________________________________________________________
11. Приложения
(документы, предусмотренные по ________ направлению)
__________________________________________________________
___________________ (Ф.И.О)
(подпись) Дата
Приложение 3
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа, составляющего
доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
(Заполняется региональным координатором Программы)
СПИСОК ПРОЕКТОВ
СЧП для рассмотрения Регионального координационного совета по
_________________
№ п/п
Наименование СЧП
Наименование проекта (описание)
Юридический адрес
Место реализации проекта
Виды продукции и услуг
1
2
3
4
5
6
Итого:
Этап реализации проекта
Направление по Программе
Код ОКЭД/ГПИИР
Наименование сектора ОКЭД/ГПИИР
Сумма финансирования, тенге
7
8
9
10
11
Количество рабочих мест
Участие в других государственных программах
Дата подачи заявления РКП
Факт
План
Наименование ГИР
Наименование ГП/МГП
12
13
14
15
16
Объем экспорта продукции от общего объема произведенной продукции
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Общая сумма оборотов за прошедший год
Сумма отгрузки товара по экспортным договорам за прошедший год
%
17
18
19
20
Приложения: (Заявление и пакет документов, предоставленный СЧП региональному координатору Программы)

1).
2).
…
Қысқартулар және анықтамалар
ЖКС
Жеке кәсіпкерлік субъектісі
ЭҚЖЖ
Бағдарламаның 1-қосымшасына сай
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2007 жылғы 14 желтоқсандағы № 683-од бұйрығымен бекітілген экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) сәйкес экономиканың басым секторлары
ИИДМБ
Бағдарламаның 2-қосымшасына сай ИИДМБ-да айқындалған өңдеу өнеркәсібінің басым салалары
МДИ
Мемлекеттік даму институттары
МБ
Мемлекеттік бағдарлама
МҚШ
Мемлекеттік қолдау шаралары
БӨҮ
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі
Лауазымды адам __________________ Т.А.Ә.
қолы, мөр
Жауапты қызметкер _______________ Т.А.Ә.
қолы
"Бизнестің жол картасы – 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік
төлемнің бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
4-қосымша
________________________ бойынша
Өңірлік үйлестіру кеңесі отырысының
№ ______ ХАТТАМАСЫ
Өткізілген жері
Өткізілген күні
Кеңес төрағасы
Қатысқан кеңес мүшелері
Қатыспаған кеңес мүшелері
Шақырылғандар
Кеңес хатшысы
Күн тәртібі
Мәселелердің атаулары
1
2
Кеңес қарады:
1-мәселенің атауы
1
Кеңес төмендегідей шешім қабылдады:

1).
2).
…
Сокращения и определения
СЧП
Субъект частного предпринимательства
ОКЭД
Приоритетные сектора экономики в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности (далее – ОКЭД), утвержденным приказом председателя Комитета по техническому регулированию и методологии Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 14 декабря 2007 года № 683-од согласно приложению 1 к Программе
ГПИИР
Приоритетные отрасли обрабатывающей промышленности, определенные ГПИИР согласно приложению 2 к Программе
ГИР
Государственные институты развития
ГП
Государственная программа
МГП
Меры государственной поддержки
РКП
Региональный координатор Программы
Должностное лицо ___________________________ Ф.И.О.
(подпись, печать)
Ответственный работник _____________________ Ф.И.О.
(подпись)
Приложение 4
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа, составляющего
доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
ПРОТОКОЛ № ______
заседания Регионального координационного совета по
________________________
Место проведения
Дата проведения
Председатель Совета
Присутствовали члены Совета
Отсутствовали члены Совета
Приглашенные
Секретарь Совета
Повестка дня
Наименование вопросов
1
2
Совет рассматривал
Наименование 1 вопроса
1
Совет решил:

1. Мынаған:
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының өлшемшарттарына сәйкес келетініне;
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының басым салаларына сәйкес келетініне;
мемлекеттік даму институттары арқылы басқа қолдау шараларының қолданылмағанына байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілері жобаларының төменде келтірілген тізімі бойынша субсидиялау нысанында мемлекеттік қолдау нысандарын қолдану мүмкіндігі мақұлдансын:
Р/с
Атауы
ЖКС
жоба
сала
ислам банкі/ исламдық лизингтік компания
1
2
3
4
5
Банк қарызының шарты/қаржыландыру шарты
Қаржыландыру сомасы
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Нысаналы мақсаты
Жобаның атауы (сипаты)
Р/с
күні
6
7
8
9
10
11
12
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасы/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігі
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасының/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланатын бөлігі
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасының/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің субсидияланбайтын бөлігі
13
14
15
Субсидиялау мерзімі
Ескертпе
16
17

1. Одобрить возможность применения форм государственной поддержки в форме субсидирования в связи с:
соответствием критериям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
соответствием приоритетным отраслям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
не применением других мер поддержки через государственные институты развития по нижеследующему списку проектов субъектов частного предпринимательства:
№ п/п
Наименование
СЧП
проекта
отрасли
исламского банка/исламской лизинговой компании
1
2
3
4
5
Договор банковского займа/договор финансирования
Сумма финансирования
Валюта финансирования
Срок финансирования
Целевое назначение
Наименование проекта (описание)
№ п/п
Дата
6
7
8
9
10
11
12
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/часть арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
Субсидируемая часть наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
Не субсидируемая часть наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний
13
14
15
Срок субсидирования
Примечание
16
17

2. Мақұлданған жобалардың тізімі субсидиялау шарттарын жасасу үшін "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамына және көрсетілген ислам банктеріне/исламдық лизингтік компанияларға жіберілсін.
3. Мынаған:
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының өлшемшарттарына сәйкес келмейтініне;
"Бизнестің жол картасы 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың бірыңғай бағдарламасының басым салаларына сәйкес келмейтініне;
мемлекеттік даму институттары арқылы басқа қолдау шараларының қолданылғанына байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілері жобаларының төменде келтірілген тізімі бойынша субсидиялау нысанында мемлекеттік қолдау нысандарын қолдануды мақұлдаудан бас тартылсын:
Атауы
Бас тарту себептері
ЖКС
жоба
сала
ислам банкі/исламдық лизингтік компания
Кеңес мүшелерінің қолдары
Кеңес мүшесінің Т.А.Ә. және мәртебесі
"ҚОЛДАДЫ"
"ҚАРСЫ БОЛДЫ"
ТҮСІНІКТЕМЕЛЕР
1
Кеңес төрағасы
2
Кеңес төрағасының орынбасары
3
Кеңес мүшесі
4
Кеңес мүшесі
5
Кеңес мүшесі
Кеңес қарады
2-мәселенің атауы
Кеңес төмендегідей шешім қабылдады:
1.
2.
3.
…
Кеңес мүшелерінің қолдары
Кеңес мүшесінің Т.А.Ә. және мәртебесі
"ҚОЛДАДЫ"
"ҚАРСЫ БОЛДЫ"
ТҮСІНІКТЕМЕЛЕР
1
Кеңес төрағасы
2
Кеңес төрағасының орынбасары
3
Кеңес мүшесі
4
Кеңес мүшесі
5
Кеңес мүшесі
Кеңес хатшысы _________________ Т.А.Ә.
Кеңес мүшесі қарсы дауыс берген жағдайда, "түсініктемелер" бағанында қабылданған шешімнің себебі көрсетілуге тиіс
"Бизнестің жол картасы 2020"
Бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік төлемнің
бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
______________ бастап ______________ дейінгі
субсидиялау туралы есеп
Ескерту. Субсидиялау туралы есеп жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің № 370 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ислам банкі/ исламдық лизингтік компаниясының атауы
ЖКС өтініш беру орны
ЖКС атауы
IBAN коды*
БСН
Қаржыландыру келісімшарты (транш) нөмірі
1
2
3
4
5
6
Қаржыландыру күні (транш)
Қаржыландыру (транш) сомасы
Ислам банкі/ исламдық лизингтік компания кірісін құрайтын, жалға алу төлемінің бөлігін/ кәсіпкерлікті қаржыландыру операциялары бойынша тауарға үстемеақы мөлшерлемесі (транш)
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
7
8
9
10
11
Мерзім ішінде қаржылық агенттік аударған субсидиялар сомасы
Мерзім
ішінде алынған субсидиялар сомасы
Қаржыландыру бойынша мерзімінен асып кеткен төлем күндерінің саны
Мақсатты пайдалануды нақтылау
12
13
14
15
Лауазымды тұлға______________Т.А.Ә.(әкесінің аты болған жағдайда)
М.О. (қолы)
Жауапты қызметкер____________Т.А.Ә.(әкесінің аты болған жағдайда)
(қолы)
Ескерту:
* - ислам банкі/исламдық лизингтік компанияның есептік жүйесі шығаратын субсидиялау келісімшартының дара сәйкестендіру коды.
"Бизнестің жол картасы – 2020"
бизнесті қолдау мен дамытудың
бірыңғай бағдарламасының
шеңберінде жеке кәсіпкерлік
субъектілерін ислам банктері
қаржыландырған кезде ислам
банктерінің табысын құрайтын
тауарларға үстеме бағаның бір
бөлігін және жалгерлік
төлемнің бір бөлігін субсидиялау
қағидаларына
6-қосымша
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға берілетін ____________ жыл ____________ жыл аралығыдағы кезеңдегі субсидиялау туралы есеп
Ислам банкінің/исламдық лизингтік компанияның атауы
ЖКС өтініш берген жер
ЖКС атауы
Қаржылан
дыру шартының (транштың) нөмірі
Қаржыландыру шартының (транштың) күні
Қаржылан
дырудың (транштың) сомасы
1
2
3
4
5
6
Кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасының/ислам банктерінің/исламдық лизингтік компанияның табысын құрайтын жалгерлік төлемнің бір бөлігінің (транштың) мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының күні
Кезең ішінде қаржы агенттігі аударған субсидиялардың сомасы
Кезең ішінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы
7
8
9
10
11

2. Направить список одобренных проектов в акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" и указанные исламские банки/исламские лизинговые компании для заключения договоров субсидирования.
3. Отказать в одобрении применения форм государственной поддержки в форме субсидирования в связи с:
несоответствием критериям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
несоответствием приоритетным отраслям Единой программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020";
применением других мер поддержки через государственные институты развития по нижеследующему списку проектов субъектов частного предпринимательства:
Наименование
Причины отказа
СЧП
проекта
отрасли
исламского банка/исламской лизинговой компании
Подписи членов Совета
Ф.И.О. и статус члена Совета
"ЗА"
"ПРОТИВ"
КОММЕНТАРИИ
1
Председатель Совета
2
Заместитель председателя Совета
3
Член Совета
4
Член Совета
5
Член Совета
Совет рассматривал
Наименование 2 вопроса
Совет решил:
1.
2.
3.
…
Подписи членов Совета
Ф.И.О. и статус члена Совета
"ЗА"
"ПРОТИВ"
КОММЕНТАРИИ
1
Председатель Совета
2
Заместитель председателя Совета
3
Член Совета
4
Член Совета
5
Член Совета
Секретарь Совета _________________ Ф.И.О.
В случае, если член Совета проголосует "против", в столбце "Комментарии" должна быть указана причина принятого решения.
Приложение 5
к Правилам субсидирования части наценки
на товар и части арендного платежа,
составляющего доход исламских банков,
при финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки
и развития бизнеса "Дорожная карта
бизнеса 2020"
Сноска. Приложение 5 в редакции постановления Правительства РК от 23.06.2016 № 370 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Отчет о субсидировании
за период с ______________ по ________________ г.
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Место обращения СЧП
Наименование СЧП
IBAN код*
БИН
Номер договора финансирования (транша)
1
2
3
4
5
6
Дата договора финансирования (транша)
Сумма финансирования (транша)
Ставка наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/ части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/ исламских лизинговых компаний (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
7
8
9
10
11
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период
Сумма субсидий, списанная за период
Количество дней просроченных платежей по финансированию
Детализация целевого использования
12
13
14
15
Должностное лицо ___________________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии)
М.П. (подпись)
Ответственный работник ______________________________________________
Ф.И.О. (отчество, при его наличии)
(подпись)
Примечание:
* - уникальный код идентификации договора субсидирования, генерируемый учетной системой исламского банка/исламской лизинговой компании.
Приложение 6
к Правилам субсидирования
части наценки на товар и части
арендного платежа, составляющего
доход исламских банков, при
финансировании исламскими банками
субъектов частного предпринимательства
в рамках Единой программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2020"
Отчет о субсидировании региональному координатору
Программы/уполномоченному органу
за период с ____________ по ____________
Наименование исламского банка/исламской лизинговой компании
Место обращения СЧП
Наименование СЧП
Номер договора финансирования (транша)
Дата договора финансирования (транша)
Сумма финансирования (транша)
1
2
3
4
5
6
Ставка наценки на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/части арендного платежа, составляющего доход исламских банков/исламских лизинговых компаний (траншу)
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
Сумма субсидий, перечисленная финансовым агентством за период
Сумма субсидий, списанная за период
7
8
9
10
11